[ boccio @ 16.03.2011. 06:30 ] @
Posle 35,000 predjenih sa Bridgestone Potenza re050, treba za koji dan da stavim nove gume (185/55/R15) na Hondu Jazz, i zapao mi za oko Goodyear Efficientgrip xl - da li zaista ostvaruje 2% manju potrosnja goriva?

Alternativno Michelin Energy Saver GRNX, jel vredno to razlike u ceni?

Neki pametniji predlog?


[Ovu poruku je menjao boccio dana 16.03.2011. u 09:44 GMT+1]
[ vladd @ 16.03.2011. 09:02 ] @
Sad treba razmisliti o marketingu i onome sto nude.
Ono sto pricaju, naravno da ima nekakvu logiku, a koliko je istina, nemoguce je dokazati, posto realni uslovi voznje nose razna iskusenja.
To i sami priznaju, pa od pocetnog, izmerenog procenta ustede(8%), smanjuju drasticno na realno ocekivani.

Medjutim, ako je laksa guma, manjeg otpora kotrljanja, zahvaljujuci novim materijalima(kako kazu), relativno uska, i plitka(185/55=10,2cm, za razliku od 195/55=10,7cm), uz povecan vek trajanja za 25%(pa neka je i 15%) sa solidnom sarom(cetiri kanala), moze se reci o toj gumi sve najbolje.

Naravno, uz sve preduslove odrzavanja, paznje i kontrole pritiska.

Poz
[ ventura @ 16.03.2011. 09:53 ] @
Osim da ti autom upravlja računar, ne vidim kako bi mogao da primetiš 2% razlike u potrošnji goriva... Čak i da uvek voziš relativno jednakim tempom, statistički imao bi razliku od 5-10% u potrošnji...

Generalno ja sam gume razdvojio na par grubih kvalitetnih kategorija:

Recimo:
1. Kategorija: Michelin, Pirelli
2. Kategorija: Dunlop, Goodyear, Yokohama, Bridgestone, Nokian, Continental, Firestone..
3. Kategorija: Sava, Kumho, Hankok...
4. Kategorija: Tigar, Trayal...

Odeš kod vulkanizera, odlučih koju kategoriju hoćeš (čitaj - koliko para hoćeš da platiš), i šta god da uzmeš iz te kategorije je manje više isto.
[ Zarko Silic @ 16.03.2011. 10:37 ] @
Ako su samo ovi proizvodjaci u igri i ako je rec o vozilu tipa JAZZ kao i o cinjenici da se voze pretezno na nasim putevima te da se pneumatici kupuju kod nas, ovu podelu bih drugacije formulisao:





1. Kategorija: Bridgestone, Dunlop, Goodyear, Yokohama
2. Kategorija: Continental,Kumho
3. Kategorija: Sava, Hankok, Michelin, Pirelli, Nokian,...
4. Kategorija: Tigar, Trayal, Firestone,
[ Java Beograd @ 16.03.2011. 10:40 ] @
Tigar i Trayal nikako ne mogu da uđu u istu grupu. Savu četvrtu grupu a Tigar u treću.
[ Zarko Silic @ 16.03.2011. 10:46 ] @
Ovo je gruba podela. Ona bi svakako mogla da izgleda drugacije kada bi se konkretni modeli guma pojedinih proizvodjaca konkretno razmatrali.

Ventura vozi skupe i relativno velike automobile za koje vaze drugi arsini. Za nase puteve treba kupovati pneumatike sa najmeksim gazecim slojem sto sam vec u vise navrata objasnio zasto.

Tigar nije pneumatik koji treba staviti na vozila poput JAZZa.
[ boccio @ 16.03.2011. 11:55 ] @
Citat:
ventura: Osim da ti autom upravlja računar, ne vidim kako bi mogao da primetiš 2% razlike u potrošnji goriva... Čak i da uvek voziš relativno jednakim tempom, statistički imao bi razliku od 5-10% u potrošnji...

Ma naravno, ja na te sales pitcheve generalno ni ne obracam paznju, ali ako zaista zahvaljujuci karakteristikama ostvaruje potrosnju manju neki procenat (nebitno koji) i bolji otpor kotrljanja - realno cu tri gume platiti, cetvrtu dobiti besplatno - ako napravis prostu matematiku :)

Inace mi je ovog puta pri izboru gume osnovni kriterijum comfort & fuel economy.


[ Zarko Silic @ 16.03.2011. 13:01 ] @
Citat:
boccio: Inace mi je ovog puta pri izboru gume osnovni kriterijum comfort & fuel economy.


Na zalost, ove dve stvari ne idu jedna sa drugom, ma koliko se proizvodjaci pneumatika, iz petinih zila trudili da ovako nesto naprave.

Konfor podrazumeva meksi i tisi pneumatik sto automatski ide na ustrb ekonomicnosti. S druge strane, tvrdje odabrana smesa u pneumatiku stvara preduslov za manji otpor kotrljanju sto znaci ekonomicnije, ali na ustrb konforu.
[ Slobodan Miskovic @ 16.03.2011. 13:13 ] @
Ja imam Fulda EcoControl gume i sasvim sam zadovoljan. Pogledaj ih. Odnos cene i kvaliteta je odlican.
[ srdjee @ 16.03.2011. 14:17 ] @
Baci pogled ovde
Summer Tyres 2011:
195/65 R15 V

175/65 R14 T
[ stewuss je @ 16.03.2011. 16:32 ] @
Sta mislite o gumama Toyo?
Imam dobru ponudu za TOYO 205/55R16 91V PXCF1 i/ili TOYO 205/55R16 91W PXT1-R. U pitanju je AR156.
Hvala unapred!

Pozdrav
[ Darko Nedeljković @ 16.03.2011. 19:58 ] @
Samo da napomenem da sam za poslednjih 7 dana 2x iskrivio felne i terao na balansiranje (prethodno mi se to desilo jednom ili dvaput za 14 godina). Drugi put nisam ni 20km presao. Znaci, putevi su nam u ocajnom stanju, nikad nisu bili nesto posebno dobri, ali ni ovakvi, svako malo neka fatalna rupa. Danju se izbegnu bez problema, ali nocu se ne mogu primetiti zbog svetlosti farova iz suprotnog smera. Znaci, uzimajte visokoprofilne gume, sa niskim je postalo nemoguce voziti!
[ ArsicS @ 16.03.2011. 20:59 ] @
Prošle godine sam pre letovanja kupio Goodyear EfficientGrip (odlučio na osnovu testova na netu) i precizno izmerio potrošnju tokom tih 2500km (Zakintos). Auto je trošio 0,5l/100km manje od najsmelijih očekivanja, verujem da gume imaju zaslugu u tome.
[ boccio @ 17.03.2011. 06:43 ] @
^ XL varijanta ili ne?

@srdjee - hvala na linku :)

Izgleda da nadjoh pobednika za dlaku... Continental ContiPremiumContact 2
[ ArsicS @ 17.03.2011. 07:36 ] @
nije XL varijanta
[ Nocni @ 17.03.2011. 10:40 ] @
Kod svih stranih testova guma, tipa adac i drugih, je najveci problem sto niko ne moze da kaze kako ce se guma ponasati sledece sezone ili za dvije godine i svi parametri se odnose samo na potpuno novu gumu.
Vise puta mi se desilo da se gume koje su ishvaljene u testovima ponasaju razocaravajuce lose u praksi...
U zadnjih nekoliko godina continental ima odlican odnos cijena/kvalitet, ta premium contact 2 se veoma dobro ponasa na mokrom putu... Po meni, jedna od najvaznijih osobina, pored voznih svojstava, je da guma bude tiha u voznji, cak mi je to vaznije od dugotrajnosti... Kumho je takodje strahovito napredovao i ima odlican odnos cijena/kvalitet. Dalje, sve japanske gume su dobre. Bridgeston gume koje si imao su takodje dobre.
Jos treba pomenuti i danlop gume koje su odlicne za nase puteve jer imaju jake i kvalitetno uradjene bocne strane, pa dobro podnose rupe i lose puteve bez ikakvih ostecenja cak i na duzi period...
One efficient grip za koje si pitao preskoci, bucne su.
[ enkkara @ 17.03.2011. 12:00 ] @
Imate li iskustva sa Vredestein HI Trac gumama, te gumama Sportiva.. navodno su Continentalove low budget gume?
[ jnk @ 18.03.2011. 10:42 ] @
Bitni su modeli guma, određeni goodyear može biti bolji od mišelina i obrnuto.
[ popovicvl @ 18.03.2011. 12:43 ] @
Da li je neko zaboravio da kaze coveku da gume EcoOvoOno imaju od 0-5% manji otpor kotrljanja, a to znaci od 0-5 % losije perfomanse gume.
Ponekad moze biti presudan 1% da se izgubi kontrola auta. Stedi se na pogresnom mestu.

Nikad necu zaboraviti voznju sa Michelin EcoK...c gumama po prvoj kisi. Da li to moze da se nazove voznja?Klizanje, skijanje bolje reci.Neka fala,daj Toyo T1R.
[ Zarko Silic @ 18.03.2011. 13:28 ] @
Citat:
popovicvl: Da li je neko zaboravio da kaze coveku da gume EcoOvoOno


Receno vise puta i u ovoj i u srodnim temama.

Svakako, da ponovim, Eco ovo-ono treba izbegavati na nasem uglacalom asfaltu i treba odabrati najmeksi letnji pneumatik.

Nocni je u ovoj temi spomenuo jednu nedoslednost koja se permanentno pojavljuje u svim testovima pneumatika: Testiraju se samo nove gume, ne one koje su pregrmele, recimo jednu, ili dve letnje sezone sto bi znacajno izmenilo ukupan rezultat testa.
Osim toga, nama je obicno oslonac test koji se napravi "tamo negde", sto isto tako, ne mora automatski da znaci da bi dobijen rezultat na nasim putevima bio bas takav. Najverovatnije ne bi.

[ popovicvl @ 19.03.2011. 09:12 ] @
Kod nas se kvalitet (nekvalitet) afalta menja na svakih 10 m. Cak cesto na 1 km puta postoji 10 razlicitih smesa asfalta. Sto je najgore cesto su na putu izvucene citave zakrpe u obliku trake razlicitog kvaliteta, pa jedna strana auta na jednoj, a druga strana auta na drugoj podlozi. Naglo kocenje bi sigurno rezultiralo otimanje volana.

Testove bi trebalo u najmanju ruku ponoviti na nekoliko podloga, pa sabrati rezultate.

Da ne tupim previse, hocu samo da kazem da pri uslovima eksploatacije na nasim putevima najgora moguca varijanta su Eco Eco gume. Usteda goriva, hmm, mozda tamo negde.
[ micky @ 20.03.2011. 09:32 ] @
Sta mislite o gumi Barum Bravuris 2?
[ Zarko Silic @ 20.03.2011. 13:24 ] @
Asimetricni Bravuris 2 je naslednik simetricnog Bravurisa.

Korektna guma za ove nase uslove. Meka i tiha.

P.S. Posebno lepo cucne na Opele
[ BB308 @ 20.03.2011. 14:57 ] @
Ne znam. Sa obzirom kakvi su putevi u Srbiji da li se uopste isplati uzimati gume tipa Michelin, Goodyear, Pirelli, Continental ...Mozda za nova ili jaca auta, ili ko ima pare pa ne razmislja o ceni.Ima guma tipa Barum,Fulda, Kumho, Yokohama... koje su dosta jeftinije, a imaju dobre karakteristike.Al dobro svako ima svoje. Meni su na autu Michelin Diamaris, ok su, suvo i kisa zadovoljan sam, ali za tu cenu i nemaju neki rok trajanja.Poz.
[ micky @ 20.03.2011. 19:33 ] @
Citat:
zarsilic: Asimetricni Bravuris 2 je naslednik simetricnog Bravurisa.

Korektna guma za ove nase uslove. Meka i tiha.

P.S. Posebno lepo cucne na Opele



Drago mi je da isto razmisljamo

p.s. Hvala na preporuci
[ swordfin @ 21.03.2011. 12:00 ] @
Da ne otvram novu temu, takodje trazim letnju gumu, 205/55/16.

Znam da udobno i trajno tesko idu pod ruku, ali me ipak najvise zanima komfor u voznji (znaci, meksa guma koja bolje upija neravnine na putu).

Takodje, rim protector na gumi bi bio veliki plus.

Godisnje prelazim 10-12KKm vrlo umerene gradske voznje.

Za sada mi je za oko pala Dunlop SP Sport Fastresponse, ali se ne moze naci u Nisu.

Neki predlog?
[ vladd @ 21.03.2011. 12:30 ] @
Ocito da guma treba lepo da izgleda.

Za gradsku voznju, uz malu kilometrazu, cemu traziti "sport" verziju. Uzgred, rim protektor je single shot zastita, kada se osteti, pametno je menjati gumu, nemoguce je balansirati.

Osim ako rim protektor ne sluzi da guma deluje "prgavo"

Poz
[ swordfin @ 21.03.2011. 12:42 ] @
Rim protektor stvarno stiti felnu, ne previse, ali pomaze a takodje i guma na felni lepse izgleda :)

Nisam vezan za ovu gumu, ali je upala kao jeftiniji premium brend.

Svaki predlog dobrodosao.

Naravno, dacu 1000 dinara vise za gumu ako ona posle vrati jednu sezonu vise ;)
[ micky @ 21.03.2011. 13:49 ] @
Ja imao Dunlop sp 2000 cini mi se na autu :( ocajne su bile :(
[ popovicvl @ 21.03.2011. 13:59 ] @
Jedan od guma koja mi je pun favorit u dimenziji 205/55R16 je Tigar Syneris. Da, znam ma to je Tigar ovo ono, ali
to valja za svaku paru. Da napomenem indeks W (270 km/h) govori o kvalitetu. Naravno da neces voziti nikad 270 (mozda hoces :)),
ali da bi se guma kotrljala 270 mora da ima veoma preciznu izradu, da bude balansirana perfektno.

Bolja je voziti W Tigar nego H Michelin. Naravno ako gledas neku Michelin W, jeste bolja, ali i kosta bar 150 eura/kom.
[ swordfin @ 21.03.2011. 14:01 ] @
Evo sad gledam da je Barum izbacio Bravuris 2 asimetricnu gumu, za koju kazu da je udobna a cena joj je ODLICNA u mojoj dimenziji.

Planiram da uzmem 4 letnje gume, pa ne bi da se zeznem, ali usteda je prilicna.

Jel ima neko iskustva sa ovom gumom?

Na netu kostaju 7200din u V brzinskom indexu.

Unapred hvala na savetu.

Inace, Barum je 93. godine kupio Continental, zato mi je i ova sara na Bravuris 2 poznata :)
[ zmajevi013 @ 21.03.2011. 14:07 ] @
ne zezaj se sa gumama,to ti je veza auta sa asfaltom. na zvezdari po toj ceni u servisu "mutata" imaš good year exellens plus punjenje azotom i nove ventile,a i dobiješ kafu!
[ micky @ 21.03.2011. 14:15 ] @
I ja hocu Bravuris 2 ,u Coningu su jeftinije.
[ swordfin @ 21.03.2011. 14:22 ] @
Hvala na savetu, ali ja sam od zvezdare daleko jedno 260km :)

Znam da je guma veza sa putem, ali, ja imam izgradjen lagani stil voznje, i mislim da ne moram da platim 40% vise za onih 10% preformansi koje u kriticnim situacijama daje premijum guma.

Ne gledam da prodjem jeftino, ali ako moj menadzer, nemac, koji moze da kupi svaku gumu ovog sveta, gleda testove i na 4 sajta prati cene, zasto ne bi i ja?

Ukoliko guma daje dobar odnos ulozeno/dobijeno, ima ono sto ja trazim, moze da izgura 30000km sa prihvatljivom sarom a meka je i moze malo bolji konfor u voznji da da i malo bolje zastiti auto od ovih dzada po kojima vozimo, zasto da ne?

Jos jednom napomonjem, nisam vezan ni za jedan brend, samo gledam da sto vise dobijem za ulozenu kintu, a opet da to bude pristojna guma.
[ barcode @ 21.03.2011. 18:07 ] @
Jedan od retkih normalnih postova na temu guma.
[ vladd @ 22.03.2011. 07:52 ] @
Slazem se, samo sto su drugaciji trgovci u Nemackoj i kod nas. Ovde su marze i zarade po gumi znacajno vece, pravdano manjim ukupnim prometom, pa neko jurenje jeftnije gume moze da potrosi vise novca, a da se nabavi guma koja je recimo stajala par godina u magacinu.

Nekada je korisnije obratiti paznju na klasu gume, na datum proizvodnje, na montazu kod strucnog vulkanizera(koji zna cemu tacke i boje sluze), nego otrcati u "aneks maneks" za par stotina dinara ustede ili zato sto nude kafu ili imaju big dude konobaricu

Poz
[ jnk @ 22.03.2011. 08:23 ] @
http://www.tire-information-wo...-and-red-dots-on-sidewall.html

Baš me zanima da li jedan gumadžija zna za ovo.
[ swordfin @ 22.03.2011. 08:51 ] @
Hm.. Jos uvek ne "jurim" gumu. Citam testove i pokusavam da dodjem do iskustva korisnika, vulkanizeru ne verujem. Do sada sam uvek isao u komsiluk, u Agrohim, ali trenutno nemaju ono sto trazim, (pre se vozila 14" sad 16" pa su razlike u ceni bile dosta manje u ukupnom iznosu).

Zanimljivo je koliko u Nisu gotovo da nema nekog izbora, imas 3 veca vulkanizera i to je to... Ovi mali, imaju neke nerealne cene, masine na kojima rade su blagi uzas, neko golobrado momce tu kao nesto trci, sav sanjiv... Jezivo pomalo...

Nego, odoh u offtopic.

Daklem, jel ima neko konkretnih iskustava sa pomenutom gumom(Bravuris 2) ili recimo Fulda Carat Progresso ili BF Goodrich G-Grip Go i to narocito u 2. i 3. godini exploatacije. Gledao i Hitris, ali iz iskustva znam da posle 3 godine to vise nije guma bez obzira na saru...

Unapred hvala na savetima.



[ micky @ 22.03.2011. 09:22 ] @
Posle 3 godine i onako ces da je menjas.Neces valjda da ih vozis 10 god?
[ swordfin @ 22.03.2011. 10:16 ] @
Pa to je to, toliko i planiram 3 godine(odnosno 3 letnje sezone, zimski komplet vec imam) ili 30-35KKm.
[ Zarko Silic @ 22.03.2011. 11:10 ] @
@swordfin

ako je rec o Nisu, pogledaj u servisu "Formula" (Toplicki partizanski odred 28). Treba da imaju sve sto trazis, a imaju i lika koji poznaje materiju.
[ swordfin @ 22.03.2011. 11:18 ] @
@zarsilic: Hvala, pronadjoh njega kao potencijalni servis koji prodaje Barum.

Jedno (bitno) pitanje: kako prepoznati klasu gume? Predpostavljam da je negde na gumi to oznaceno?
[ Zarko Silic @ 22.03.2011. 14:46 ] @
Ako vam se ne razmislja o klasama, uz malo visu cenu, kupite pmeumatike sa "V" brzinskom kategorijom.

P.S. Kod Marka iz Formule cak ni da hoces, ne mozes kupiti loseg Baruma.
[ boccio @ 22.03.2011. 19:54 ] @
samo da obavestim da sam resio dilemu, pazario ContiPremiumContact 2 82H :)
[ Trebinjac @ 27.03.2011. 00:48 ] @
swordfin reče:

Da ne otvram novu temu, takodje trazim letnju gumu, 205/55/16.

Znam da udobno i trajno tesko idu pod ruku, ali me ipak najvise zanima komfor u voznji (znaci, meksa guma koja bolje upija neravnine na putu).

Takodje, rim protector na gumi bi bio veliki plus.

Godisnje prelazim 10-12KKm vrlo umerene gradske voznje.

Za sada mi je za oko pala Dunlop SP Sport Fastresponse, ali se ne moze naci u Nisu.

Neki predlog?


Pošto sam i sam bio u istoj dilemi za nabavku i u istoj dimenziji tako sam se i interesovao kod drugih koji su pazarili gume u toj dimenziji, a bogami i analizirao testove iz više država po pitanju te dimenzije.
E sad ono što bih odma otpisao u startu su sve gume sa oznakom "ECO" koje kao štede gorivo i bla,bla a u stvari ništa od toga niti dobro drže a po mokrom pogotovu, e jedina prednost im je što dugo traju ali koja sreća od toga ,zar ne ,a po pravilu su tvrdje i manje udobne.
Nadalje ti tražiš meku gumu koja upija neravnine i koja je udobna u vožnji, a mogu da ti za to preporučim UNIROYAL RAINEXPERT koja je baš meka upija nervnine ili bolje reći guta po mokrom leži kao budali šamar,ali ima dvije falinke a to je da se brzo troši max do jedno 30 HKM i stvara malo više buke u vožnji jer taka joj kišna šara.
E sad druga guma koja bi zadovoljila bi bila Hankook Ventus S1 evo koju ove godine na svim testovima bacaju među prve 3-4, odlična na suvom dobro drži ne uvija se u krivini, nije bučna ali malo slabija na mokrom pogotovu posle 10-15 HKM gubi na mokrom,guma koja bi bila optimalna između ove dve je NOKIAN H i tiha i dobro leži na mokrom ne kao uniroyal ali je OK pogotovu što je u svim parametrima ujednaćena i iznad sredine jedino ne znam koliko je dobavljiva.
I jedna koja je sigurno TOP10 u dimenziji 205/55 R16 u V indexu je PIRELLI P7 cinturato ta je za sve OK a pogotovu što može da pređe i iznad 40HKM a da još bude solidno dobra i jedina je koja ima gumeni pojas za zaštitiu alu felni-rim protector u toj dimenziji od svih ovih pobrojanih, imam je i sam na službenom autu i prešle su preko 40 hkm i još uvek solidne, jedino su sada malo bučnije i pale su joj karakterisitike za akvaplaning, ali su dokazano dobre i evo traju dugo jedino ne znam za cenu sigurno skuplje ,ali moraju biti manje od michelina ili continentala ili bridgestona.
Posle svih kalkulacija ja sam se odlučio za njih jer nisam našao ništa bolje u toj dimenziji,još samo da vidim gde su najpovoljnije i ko daje bar na 2 rate i nadam se da sam bar donekle pomogao u odluci i saznanjima

[Ovu poruku je menjao Trebinjac dana 27.03.2011. u 03:03 GMT+1]
[ swordfin @ 27.03.2011. 13:14 ] @
@Trebinjac:

hvala na ovako iscrpnom odgovoru!

Posle "malo" citanja testova i foruma, odlucio se za Barum Bravuris 2 u H indexu(dobio i besplatno montiranje i montazu jer uzimam sve 4).
Nadam se da ce ispuniti moja skromna ocekivanja.

Montiram ih u ponedeljak i javljam utiske.

Pozdrav!

[ sasa022 @ 27.03.2011. 16:27 ] @
Da li neko ima iskustva sa Toyo 350 ( 155/70 R13 ) ?
[ ivan31 @ 27.03.2011. 18:07 ] @
Odlicna guma za male pare. Toliko, otprilike, kosta i Sigura. Od ''zvucnijih'' konkurenata, mozesda pogledas Barum Briliantis ili Kleber Viaxer, jer su u istom cenovnom rangu.
[ Trebinjac @ 27.03.2011. 18:25 ] @
Citat:
swordfin: @Trebinjac:

hvala na ovako iscrpnom odgovoru!

Posle "malo" citanja testova i foruma, odlucio se za Barum Bravuris 2 u H indexu(dobio i besplatno montiranje i montazu jer uzimam sve 4).
Nadam se da ce ispuniti moja skromna ocekivanja.

Montiram ih u ponedeljak i javljam utiske.

Pozdrav!


Nema na čemu tu smo da se pomažemo savetima i iskustvima,a molim te ako nije tajna koliko evrića dođe 4 BARUM-a mislim da je to OK guma donjeg segmenta jer BRAVURIS 2 je u svakom slučaju bolji nego Briliuantis
[ ivan31 @ 27.03.2011. 18:30 ] @
Bravuris se pravi samo u 15'' dimenziji ili vecoj. Briliantis i Bravuris ne mogu da se uporedjuju, naravno, jer ne pripadaju istoj klasi guma.
[ swordfin @ 27.03.2011. 18:58 ] @
4 x Barum Bravuris 2, u 205/55/16, V index, 28000 dinara sa montazom i balansiranjem a na 3 rate :D

edit: gume su u H indexu.

[Ovu poruku je menjao swordfin dana 27.03.2011. u 20:13 GMT+1]
[ ivan31 @ 27.03.2011. 19:05 ] @
Da li su u ponudi imali te iste gume u nizem, H brzinskom indeksu? Cena im je bila niza kad sam gledao zadnji put .
[ swordfin @ 27.03.2011. 19:13 ] @
Izvinjavam se, nastala je greska, narucio sam gume u slabijem, H brzinskom indexu, u V indexu im je cena jaca za oko 1000 dinara po gumi!
[ Trebinjac @ 27.03.2011. 19:18 ] @
Citat:
swordfin: Izvinjavam se, nastala je greska, narucio sam gume u slabijem, H brzinskom indexu, u V indexu im je cena jaca za oko 1000 dinara po gumi!


Znači to bi sada bilo ovako 205/55 R 16 91H a ne V po toj ceni od 28000din, jesam li dobro razumio sada a kad bi bilo u varijanti 205/55 R16 91V bilo bi 32.000din onda bi bila ta cena, što je malo skupo u indexu V ako sam dobro razumio
[ ivan31 @ 27.03.2011. 19:19 ] @
I H brzinski indeks je sasvim dovoljan. Dobro je sto u ponudi imaju obe verzije, ali mi se sve cini da ce ostati samo ta skuplja verzija sa visim indeksom. Ovako sami sebi pravi konkurenciju, jer razlika i nije drasticna a jos ako se smanji, dileme kod izbora nema.
[ Trebinjac @ 27.03.2011. 19:21 ] @
Citat:
ivan31: Odlicna guma za male pare. Toliko, otprilike, kosta i Sigura. Od ''zvucnijih'' konkurenata, mozesda pogledas Barum Briliantis ili Kleber Viaxer, jer su u istom cenovnom rangu.
Citat:
ivan31: Bravuris se pravi samo u 15'' dimenziji ili vecoj. Briliantis i Bravuris ne mogu da se uporedjuju, naravno, jer ne pripadaju istoj klasi guma.


OK Bravuris i jestze visa klasa ,ali ovaj KLEBER VIAXER je katastrofa od gume ni po cemu dobra i tu je TIGAR HITRIS iznad nje tako da nije nikom za preporuku cak je i SAVA bolja od nje
[ ivan31 @ 27.03.2011. 19:28 ] @
Da se razumemo. Ista klasa guma su Sava Perfekta, Kleber Viaxer, Barum Briliantis,Toyo 350... a druga, visa klasa, su barum Bravuris, Kleber Dynaxer, Sava Intensa, Tigar Hitris, Toyo Proxies.

Dakle, ne mozes uporedjivati Viaxer i Hitris. I Viaxer se pravi samo u 13'' dimenziji, dok se Hitris pravi samo u 14'' i vecoj.
[ Trebinjac @ 27.03.2011. 19:38 ] @
Naravno upravo tako, tu se razumemo 100% ja sam zakomplikovao što sam ih sve stavio u jedan koš- (lapsus calami)

BTW jesam li dobro razumeo cenu za BARUM B2 swordfin
[ ivan31 @ 27.03.2011. 19:41 ] @
Da dodam da sve ove gume vise klase, koje sam naveo u prethodnoj poruci, imaju i svoje HP (high performance) varijante, po nesto visim cenama ali i znatno viseg kvaliteta.
[ Trebinjac @ 27.03.2011. 19:50 ] @
Moram komentarisati ako sam ovu cenu dobro protumačio da je to skupo naravno za naše prilike u BiH tačnije R.S. jer kod nas je ovaj PIRELLI P7 koji ipak posle CONTI PC2 na drugom mestu po svim testovima i zaista kvalitetna HP guma košta 70EUR a ovaj gore pominjani UNIROYAL REINEXPERT isto HP u V indexu 65 EUR sa sve montažom znači po mojim aršinima mnogo para ovaj BARUM.
[ swordfin @ 27.03.2011. 19:58 ] @
@Trebinjac:

Tolike su cene u Nisu, a verujem i po Srbiji.

Dakle:

Barum Bravuris 2 u 205/55/16 u H indexu, 28000 za sve 4.
Barum Bravuris 2 u 205/55/16 u V indexu, 32000 za sve 4 + 1000 dinara balansiranje kod jednog ovde pomenutog vulkanizera.

Zvao na jos par mesta, cene su svuda skoro iste.
[ ivan31 @ 27.03.2011. 19:58 ] @
U aktuelnom cenovniku, koji trenutno gledam, je Pirelli P7 oko 95 evra, Uniroyal oko 90 evra, sto je mnogo vise od ovog baruma koji je 70. Treba uzeti u obzir Dunlop Fast Rensponse koji je oko 80-tak, Fulda Exelero...
[ swordfin @ 27.03.2011. 20:05 ] @
@Trebinjac:

Tolike su cene u Nisu, a verujem i po Srbiji.

Dakle:

Barum Bravuris 2 u 205/55/16 u H indexu, 28000 za sve 4.
Barum Bravuris 2 u 205/55/16 u V indexu, 32000 za sve 4 + 1000 dinara balansiranje kod jednog ovde pomenutog vulkanizera.

Zvao na jos par mesta, cene su svuda skoro iste.
[ ivan31 @ 27.03.2011. 20:10 ] @
To su te cene sa plus minus 200 dinara. Sad sam gledao cenovnike na par mesta.
[ Trebinjac @ 27.03.2011. 20:31 ] @
JBG da nije Niš u pitanju da je koje bliže mesto npr Šabac ili NS pa i Beograd isplatilo bi ti se uBijeljinu po gume ovako nema računa osim ako te put tuda nosi,ali samo po njih nema računa nego samo sam hteo da napišem da imate orijentaciju koliko je to kod nas pa nekom možda i posluži ko vozi u blizini ,a još se može vratiti i PDV od 17% ,ali se ne smeju gume montirati na vozilo u tom slučaju.
Inače kod nas je kada pazariš 2 ili više guma montaža i balans kod, ali baš kod svih svih gratis.

I ovde ja malo bogatija ponuda ima i HANKOOKA, FULDE , NOKIANA,

I evo jedan podatak o akciji koju radi UNIROYAL sa RAINEXPERT modelom znači ako se kupe 4 gume idu po 65eur za 205/550 R16 91V + zamena sva 4 ventila + montaža i balans + azot sve gratis za ti cenu.
[ Bipatrid @ 27.03.2011. 21:44 ] @
Kakva je kleber dynaxer hp3 185/60r14 u odnosu na tigar hitris iste dimenzije...i koje gume bi mogli da mi preporucite u toj dimenziji...barum bravuris necu,mnogo su tvrde i bucne( u h indexu)
[ ivan31 @ 27.03.2011. 22:12 ] @
Kleber Dynaxer se, za razliku od Viaxera, pokazala izuzetno dobro. Treba reci da i Kleber i Tigar pripadaju istoj grupaciji, Michelinu, tako da donekle imaju slicne karakteristike, jer je i tehnologija slicna.

U toj cenovnoj kategoriji treba pogledati i Fuldu Ecocontrol ili Nokian i3.
[ Bipatrid @ 27.03.2011. 22:21 ] @
Sutra gledam fuldu i nokian...nego ovo Ivan 31-podrucje 031 ili nesto drugo:-)
[ Bipatrid @ 27.03.2011. 22:24 ] @
Nokian i3 je all season...mozda je bolje cisto letnja ili gresim https://static.elitesecurity.org/smile4.gif
[ ivan31 @ 27.03.2011. 22:25 ] @
To 31 ne znaci nista. Nesto sam morao da stavim jer cisto Ivan nije prihvatalo, pa sam lupio sta mi je prvo palo napamet .

Inace, treba pomenuti i BF Goodrich G-Grip, kao jos jednu dobru, a povoljnu, gumu iz ove kategorije.

Po sari ne bih rekao da je all season, ali ako je oni tako deklarisu, onda OK. Vise mi lici na kisnu gumu zbog dubokih kanala za odvod vode.
[ sasa022 @ 27.03.2011. 23:18 ] @
Od najjeftinijih,pored Toyo 350 vidim da ima i Debica Passio 2 za oko 3000 din. ( 155/70R13 ).

Iskustva ???

Ili "da ne lupam glavu" i uzmem Tigar Sigura / Sava Perfecta ?
[ Trebinjac @ 27.03.2011. 23:42 ] @
Citat:
ivan31: U toj cenovnoj kategoriji treba pogledati i Fuldu Ecocontrol ili Nokian i3.


Citat:
Bipatrid: Nokian i3 je all season...mozda je bolje cisto letnja ili gresim https://static.elitesecurity.org/smile4.gif


E tu između fulde i nokiana i3 nemaj dilemu nokian i3 je za fuldu TOP10, i kao drugo netačno je da je allseason NOKIAN i3 je čista letnja guma sa ekstremno dobrim karakteristikama i na mokru i na suvom asimetrična guma naročito dobra na kočenju što pokazuju testovi i baš projektovana i najbolje se pokazala za dimenziju 14" jedino ne znam cenu u odnosu na FULDU koja baš zbog tog ECO u imenu znači batali se nje,a već su to ljudi pisali zašto ECO nije baš za preporuku
[ Bipatrid @ 28.03.2011. 02:18 ] @
http://www.bestcovery.com/nokian-i3-all-season-tire
Ma tako pise,nisam ja siguran da je all season...sutra gledam nokian,za eco se slazem...ako bude mnogo skupa nokian,da li je kleber dynaxer hp3 dobra kupovina...rekao mi je Ivan31 ali bih voleo da mi neko potvrdi...ako moze da se ubrza logovanje i slanje poruka(mnogo je sporo)...koristim google chrome,ako ima nesto bolje recite:-)
[ Trebinjac @ 28.03.2011. 09:15 ] @
Citat:
Bipatridhttp://www.bestcovery.com/nokian-i3-all-season-tire
Ma tako pise,nisam ja siguran da je all season...sutra gledam nokian,za eco se slazem...ako bude mnogo skupa nokian,da li je kleber dynaxer hp3 dobra kupovina...rekao mi je Ivan31 ali bih voleo da mi neko potvrdi...ako moze da se ubrza logovanje i slanje poruka(mnogo je sporo)...koristim google chrome,ako ima nesto bolje recite:-)


Nemoj da gledaš kojekakve site-ove evo ti direktno od NOKIANA site gde se jasno vidi da je to letnja guma i tako je proizvođači naziva
Nokian
i3
Summer tyres, http://www.nokiantyres.com/product-group?group=1.02

Za taj model KLEBERA ne znam ti reći ,ali generalno pričano KLEBER veoma loše prolazi na svim testovima letnjih guma i to konstantno zadnjih godina
[ Slobodan Miskovic @ 28.03.2011. 09:23 ] @
Fulda je odlicna. To sto ima u nazivu ECO nista ne znaci, jednostavno marketing. ;) Vec 20 000Km je vozim i perfektna je.
[ Bipatrid @ 28.03.2011. 11:09 ] @
Gde u Bgd-u imaju najpovoljnije da se kupe gume...
[ ivan31 @ 29.03.2011. 16:02 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Fulda je odlicna. To sto ima u nazivu ECO nista ne znaci, jednostavno marketing. ;) Vec 20 000Km je vozim i perfektna je.


To Eco u nazivu znaci Economy (ili Economic). Dakle low quality brend od Fulde, za razliku od nekih drugih modela koji su rezervisani za snaznije automobile. I Continental ima u ponudi EcoContact pneumatik skoro istih karakteistika, ali nesto vise cene.
[ m4rk0 @ 30.03.2011. 13:11 ] @
Trenutno imam Michelin Primacy HP 205/55/16 ali samo dve (par), pa treba da uzmem jos dve. Preporucite nestu u toj klasi
[ Trebinjac @ 31.03.2011. 00:15 ] @
Citat:
m4rk0: Trenutno imam Michelin Primacy HP 205/55/16 ali samo dve (par), pa treba da uzmem jos dve. Preporucite nestu u toj klasi


Pošto očigledno ciljaš na HP ili UHP gumu onda za preporuku imaš samo 2 modela i proizvođača ,ostale možeš zaboraviti ako hoćeš u toj klasi odnosno bolje od michelina primacy HP ,pa idemo redom po kvalitetu :

1 . CONTINENTAL PREMIUM CONTACT 2

2. PIRELLI CINTURATO P7

obadve obavezno u V indexu, a za PIRELLI obrati pažnju da ispred imena P7 ima ono CINTURATO velikim slovima jer to je novi model gume koji je bolji od starog P7 koji je takođe bio odličan,ali po testovima ovaj je još bolji jer još uvek ima P7 sa starom šarom i novim DOT-om
[ Deep|Blue @ 01.04.2011. 10:19 ] @
Citat:
ivan31: To Eco u nazivu znaci Economy (ili Economic). Dakle low quality brend od Fulde, za razliku od nekih drugih modela koji su rezervisani za snaznije automobile. I Continental ima u ponudi EcoContact pneumatik skoro istih karakteistika, ali nesto vise cene.


Da li si siguran u ovo?
U biti ECO modeli predstavljaju pneumatike sa "nizom potrosnjom goriva", tj. smanjenim otporom kretanju.


[ Slobodan Miskovic @ 01.04.2011. 10:32 ] @
Citat:
ivan31: To Eco u nazivu znaci Economy (ili Economic). Dakle low quality brend od Fulde, za razliku od nekih drugih modela koji su rezervisani za snaznije automobile. I Continental ima u ponudi EcoContact pneumatik skoro istih karakteistika, ali nesto vise cene.


Greska. ECO znaci da su ekoloske u smislu da postoji manje trenje i na taj nacin stede gorivo. DeepBlue je objasnio...

[ Trebinjac @ 01.04.2011. 19:29 ] @
Smanjeno trenje i smanjena buka kao i povećana kilometraža kod EKO modela uvek i bez izuzetka znači slabo držanje na cesti jer nemože imati sve ovo prvonabrojano i dobro držanje to EKO sr...e je pogotovu loše na kočenju na mokru ,a i na suvom ima loše parametre kočenja jer pogledajte bilo koji test gdje je uvrštena eko varijanta u odnosu na ostale i tu se priča završava pa ko voli da mu gume traju dugo i da se vozi kao penzioner ,e onda ima razloga da ih kupi
[ Trebinjac @ 01.04.2011. 19:40 ] @
Citat:
swordfin

Posle "malo" citanja testova i foruma, odlucio se za Barum Bravuris 2 u H indexu(dobio i besplatno montiranje i montazu jer uzimam sve 4).
Nadam se da ce ispuniti moja skromna ocekivanja.

Montiram ih u ponedeljak i javljam utiske.


Imali kakvih rezulztata nakon malo vožnje i ako ih ima po kiši napiši nam valja šta BARUM BRAVURIS 2 kakva su tvoja zapažanja
[ swordfin @ 01.04.2011. 20:41 ] @
Iskren da budem, gume jos nisu montirane jer sam odbio da ih kupim.

Pogledao sam gume pre montiranja i sve su bile DOT 1009, znaci preko 2 godine stare.
Niko mi ne garantuje kako i gde su cuvane. Kapiram DOT od godinu dana, ali preko 2 godine je mnogo. Ta guma nema vise ista svojstva kao kad je bila skroz nova, uz napomenu da ovde ne pricamo o premium vec budget brendu.

Tako da, pojuricu na dugom mestu ili ukoliko isti vulkanizer nabavi "malo sveziji" proizvod.
[ Slobodan Miskovic @ 01.04.2011. 20:57 ] @
Citat:
Trebinjac: Smanjeno trenje i smanjena buka kao i povećana kilometraža kod EKO modela uvek i bez izuzetka znači slabo držanje na cesti jer nemože imati sve ovo prvonabrojano i dobro držanje to EKO sr...e je pogotovu loše na kočenju na mokru ,a i na suvom ima loše parametre kočenja jer pogledajte bilo koji test gdje je uvrštena eko varijanta u odnosu na ostale i tu se priča završava pa ko voli da mu gume traju dugo i da se vozi kao penzioner ,e onda ima razloga da ih kupi


Pricas napamet. Evo testa tj. izjave ljudi koji su ih koristili. Preko 800.

http://www.tyretest.com/pkw_so...en/fulda/ecocontrol/index.html

A evo i testa:

http://www.rezulteo-tyres.co.u...ocontrol-tyre/test-review-3295
[ Zarko Silic @ 01.04.2011. 22:37 ] @
Ja sam pre 3 godine kupio na jedno od svojih vozila, FULDA EcoControl, orjentisuci se iskljucivo na testove gde je ovaj pneumatik odnosio lovorike.


Losiju gumu u zivotu noisam video (ne imao, vec video).

I bucna i tvrda i klizi.

Ne znam koju to karakteristiku ima da je mogla dospeti upste na listu za razmatranje kada je bilo kakav kvalitet u pitanju?

Isto tako, ne mogu da verujem, ukoliko sam uleteo u nekekav falsifikat kao posledicu srpskog manifetluka (Nocni je jednom prilikom rekao da je rec o kineskim kopijama), da neko od nadleznih na ovako nesto nije reagovao, obzirom da jedan ovakav proizvod predstavlja atak na bezbednost u saobracaju.

Prvo sto mi je bilo sumnivo je garncija koju sam dobio na 6 meseci za razliku od Baruma (postavljenog na drugo vozilo) koji je tada davao 5 godina (pismenu).

Osim lepe sare ovaj Fuldin pneumatik se ne moze pohvaliti ni sa cim drugim.

Jedva sam docekao dan kada sam trebao da je zamenim, jer stvarno nije imalo smisla skidati nove gume i bacati ih; mada bi to bilo najpametnije da sam uciniio.


Od tada nikada vise ne kupujem pneumatik koji prethodno ne opipam svojim prstima. Tek nakon toga zavirim u belosvetske testove, cisto znatizelje radi.
[ Nebojsa Milanovic @ 01.04.2011. 22:50 ] @
Citat:

Slobodan Miskovic:

Fulda je odlicna. To sto ima u nazivu ECO nista ne znaci, jednostavno marketing. ;) Vec 20 000Km je vozim i perfektna je.


Citat:
zarsilic

Ja sam pre 3 godine kupio na jedno od svojih vozila, FULDA EcoControl

Losiju gumu u zivotu noisam video (ne imao, vec video).

I bucna i tvrda i klizi.

Ne znam koju to karakteristiku ima da je mogla dospeti upste na listu za razmatranje kada je bilo kakav kvalitet u pitanju?


Svašta se ovde može pročitati ;)
[ Zarko Silic @ 01.04.2011. 22:59 ] @
Zasto svasta?

Miskovic ne zivi u Srbiji. Mozda su tamo stvarno takve?
[ Nebojsa Milanovic @ 01.04.2011. 23:07 ] @
Vi pričate o istim gumama.
[ Zarko Silic @ 01.04.2011. 23:22 ] @
Ocigledno ne; vec o pneumativcima sa identicnim nazivom.

("Spor" je nastao oko naziva "ECO" gde bih se slozio sa Trebinjacem oko stava da "ECO" ne mora da znaci nesto sto je dobro. Pogotovo ne znaci nesto sto je najbolje. Kvalitetniji i skuplji modeli vecine proizvodjaca u svom nazivu ne sadrze ovaj prefiks.)
[ Trebinjac @ 01.04.2011. 23:48 ] @
Citat:
swordfin: Iskren da budem, gume jos nisu montirane jer sam odbio da ih kupim.

Pogledao sam gume pre montiranja i sve su bile DOT 1009, znaci preko 2 godine stare.
Niko mi ne garantuje kako i gde su cuvane. Kapiram DOT od godinu dana, ali preko 2 godine je mnogo. Ta guma nema vise ista svojstva kao kad je bila skroz nova, uz napomenu da ovde ne pricamo o premium vec budget brendu.

Tako da, pojuricu na dugom mestu ili ukoliko isti vulkanizer nabavi "malo sveziji" proizvod.




Naravno potpuno se slažem ,pa šta vulkanizer misli da je on jedini i da uvaljuje te gume sa DOT-om od preko 2 godine ,ajdeee malo sutra ta cena bi trebala da je u Nemačkoj zbog DOT-a da bude najmanje 40% manaj pa da se isplati kupiti, odluka je potpuno ispravana za punu cenu i puni kvalitet odnosno DOT najmanje xx11
[ Trebinjac @ 02.04.2011. 00:12 ] @
Citat:


Ovo što si ti postao pa ovo je kao da su site pravili trgovci guma, i onda pisali oni i njihovi prijatelji šta misle o gumi,ovo su sve gluposti i pišu ljudi koji koriste 13 i 14 cola pa to su gime za neka stara vozila ,a gume su sada 15 i 16 J tako da to što pišu za tu dimenziju se ne odnosi i na ove veće, uostalom dobri Slobodane gdje su tu testovi, ovo piše čula - kazala- mislila i kao oni su mi neki kvazi sud o tome šta valja, a šta ne valja,pa ti ljudi su po prirodi u 90% slučajeva tehnički nepismeni i ne razlikuju zimsku od letnje gume, a kamoli da znaju šta ne valja a šta valja, kao oni su Evropljani i trebalo bi da znaju,znam ja koliko ono malo znaju srećem se ja sa njima svaki dan.
Nego kad pričam o tome pozivam se na Nemačke testove tipa ADAC ili AUTOBILD gde se takve stvari uredno i precizno nemačkom pedantnošću mere preciznim instrumentima u kojima učestvuju i ljudi iz raznih instituta i to što izmere su sve egzaktni podaci utemeljeni na brojkama i rezultatima i ja njima verujerm, a ne verujem nekim debilnim likovima sa Engleskih site-ova.
I tu se priča završava u kojoj i sami kažu ECO po pitanju sigurnosti 0 bodova.
Citat:
zarsilic: Ocigledno ne; vec o pneumativcima sa identicnim nazivom.

("Spor" je nastao oko naziva "ECO" gde bih se slozio sa Trebinjacem oko stava da "ECO" ne mora da znaci nesto sto je dobro. Pogotovo ne znaci nesto sto je najbolje. Kvalitetniji i skuplji modeli vecine proizvodjaca u svom nazivu ne sadrze ovaj prefiks.)


Upravo tako ,i tu samu priču o potrebi kao nekih ECO guma su izmislili ovi bijednici iz EU što nameću ove debilne propise o kao nekoj borbi protiv zagađenja i smanjenju CO2 i tako forsiraju razvoj tih ECO budalaština po kojima je imperativ da guma stvara mali otpor kotrljanja i da time što više doprinese uštedi goriva pa samim tim i proizvodnji CO2 i drugi cilj je da te gume traju duže i da se sporije troše da bi bajagi na taj način smanjenom potražnjom uticali i na manji proces proizvodnje gume i doprineli očuvanju sirovina i manjem zagađenju,a na uštrb čega pa naravno parametara SIGURNOSTI ,jer nespojivo je da imaju dobro prijanjanje i da malo troše i dugo traju, i da ovo nije licemerno bilo bi jadno a koliko zagađenja proizvode njihovi borbeni avioni i koliko guma troše kao i ta cela ratna mašinerija zagađuje i truje ,e to pitanje niko ne postavlja (ali odoh u off, to je neka druga tema).
I sama priča o tome zagađenju je lažna i tu bolesnu ideju namjerno nameću pred auto industriju i njenu prateću industriju kao što su gume,a to sve u jednom cilju da na taj način polako preko nosa nam provuku ekološki porez i da ga nametnu vozačima i proizvođačima autoindustrije i tako sada kinje proizvođače automobila da moraju da se uklapaju za CO2 i na taj način nepotrbno sakate motore i stvaljaju nepotrebne uređaje da bi samo uklopili broj koji je neki debil birokrata i grupa njemu sličnih iz Brisela donio taj imbecilni propis.
Uh malo sam naširoko ,ali nadam se da moderator ovo neće brisati jer je stvarno bilo neophodno objasniti kakva se prevara krije iza ovih ECO stvari i dobro je rekao zarsilic ovo je atak na bezbednost

[Ovu poruku je menjao Trebinjac dana 02.04.2011. u 01:24 GMT+1]
[ Slobodan Miskovic @ 02.04.2011. 08:17 ] @
Jeste, zavera masona, Vatikana i zle EU. Uzivajte u balkanskim vrenostima i razmisljanju :)
[ Ivan Dimkovic @ 02.04.2011. 08:57 ] @
Citat:
Trebinjac
I sama priča o tome zagađenju je lažna


Pa ako se pozivate na zakone fizike, guma koja ima manji otpor kretanju ce definitivno uticati i na zagadjenje hteli vi to ili ne ;-)

Evo i naucnih testova koji to dokazuju:

http://www.energy.ca.gov/2006p...06-003/CEC-600-2006-003-FS.PDF - usteda goriva je od 1.5-4%

Sto se ostalih parametara tice - jasno je da je poenta tih guma ne maksimalna moguca trakcija, ali sve low-resistance gume poznatih proizvodjaca vise nego komotno zadovoljavaju minimalne regulacije za trakciju i "trosenje" gazeceg sloja.

Ima raznih ljudi - sa raznim prioritetima, budzetima, stilovima voznje - da nije tako, svi bi kupovali samo Michelin Pilot Sport 3. Ne vidim sto bi morao da se pravi flame oko toga.

Da li je bolje kupiti gumu sa vecom trakcijom, a ustedeti na benzinu laganijom voznjom? To je cisto filozofsko pitanje, pravi flamebait.
[ jnk @ 02.04.2011. 19:26 ] @
Potvrđujem, pilot sport 3 mi je najbolja guma do sad, nikad tiša a trakcija ludilo. Bukvalno drugi auto sad kad sam skinuo zimske gume. A to da su sve te eco friendly stvari zavera vatikana i masona to svi znamo i glupo je raspravljati.
[ Nebojsa Milanovic @ 02.04.2011. 19:29 ] @
Jasno, decenijama unazad je važila jasna obrnuta proporcionalnost između tvrdoće gume, trajnosti i buke sa jedne strane, i držanja na drumu i potrošnje sa druge strene.

Međutim, u poslednjih par godina su se pojavile gume novog tipa koje imaju energetske osobine kao najtvrđe stare, ali znatno bolje prijanjanje od njih, naročito po suvom putu, gde su u rangu mekih starih.

Niko od nas nije na istom vozilu isprobao toliko tipova guma da bi i sam doneo ovakav zaključak, ali ta stvar uopšte nije teška za razumevanje, a sličnosti njoj ima i u običnom životu.

Na primer, dugo igram stoni tenis i promenio sam trocifreni broj guma na reketima. Do pre nekoliko godina (od kada je krenula ta nova generacija guma) važilo je prosto pravilo da što je guma tvrđa - udarac je jači (za neke stilove igre vrlo bitno), ali je kontakt sa loptom (tzv. dwell time) kraći i time je kontrola lopte slabija. Međutim, u poslednjih par godina su se pojavile gume novog tipa (za poznavaoce: Butterfly Cermet recimo, ali ne samo one), koje su odbijaju loptu tako jako kao najtvrđe stare, a u isto vreme ostvaruju i dobar kontakt sa loptom i omogućavaju kontrolu igre skoro kao najmekše stare.

Analogija sa auto-gumama je potpuna: Sa novom generacijom guma dobitak koji se ostvaruje smanjenjem otpora kotrljanja je veći od gubitka (ako ga uopšte ima) prouzrokovanog tvrdoćom gume. Naravno, govorim samo o gumama par najvećih proizvođača, čije su gume zbog te nove tehnologije i skuplje, ali se iznos uložen u njih vraća kroz smanjenu potrošnju i poboljšane performanse auta.

Lično, ubuduće razmatram samo gume tog tipa, a ako bih išao na klasične, najkvalitetniju polaznu sirovinu (kaučuk) i najbolji odnos kvalitet-cena gotovog proizvoda mislim da daje Kumho Solus KH 17.
[ Zarko Silic @ 02.04.2011. 20:42 ] @
Treba obratiti paznju i na cinjenicu da se pod istim nazivom ali sa razlicitim datumima prozvodnje mogu sresti pneumatici potpuno razlicitih svojstava.

Zbog toga je mozda najsigurnija "pip" metoda.


Citat:
jnk: Potvrđujem, pilot sport 3 mi je najbolja guma do sad, nikad tiša a trakcija ludilo. Bukvalno drugi auto sad kad sam skinuo zimske gume. A to da su sve te eco friendly stvari zavera vatikana i masona to svi znamo i glupo je raspravljati.


Pilot jeste dobra guma ali ona ne spada u klasu o kojoj se ovde diskutuje. Gotovo je 2 puta skuplja od spomenute Fulde ili Baruma.

Nema tu govora ni o kakvoj balkanskoj zaveri. Nesporazum je posledica: ili u stvarno razlicitom kvalitetu (nekvalitetu), ili o razlicitom kriterijumu posmatraca.



[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 02.04.2011. u 21:54 GMT+1]
[ rale2rale @ 04.04.2011. 07:21 ] @
Citat:
zarsilic: Treba obratiti paznju i na cinjenicu da se pod istim nazivom ali sa razlicitim datumima prozvodnje mogu sresti pneumatici potpuno razlicitih svojstava.

Zbog toga je mozda najsigurnija "pip" metoda.




Pilot jeste dobra guma ali ona ne spada u klasu o kojoj se ovde diskutuje. Gotovo je 2 puta skuplja od spomenute Fulde ili Baruma.

Nema tu govora ni o kakvoj balkanskoj zaveri. Nesporazum je posledica: ili u stvarno razlicitom kvalitetu (nekvalitetu), ili o razlicitom kriterijumu posmatraca.



[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 02.04.2011. u 21:54 GMT+1]


Jel možete malo da pojasnite pip metodu, recimo to i ja radim kad kupujem, kod zimskih i nekako, ali na letnjim ne znam šta da gledam?
[ micky @ 05.04.2011. 12:57 ] @
Pazario Bravuris 2 ,ostaje da vidim kako ce se pokazati :)
[ Trebinjac @ 05.04.2011. 13:20 ] @
Citat:
micky: Pazario Bravuris 2 ,ostaje da vidim kako ce se pokazati :)


U kojoj si dimenziji pazario

Jedva čekamo utiske sa mokra asfalta, kako radi asimetrični bravuris
[ micky @ 05.04.2011. 13:32 ] @
Citat:
Trebinjac: U kojoj si dimenziji pazario

Jedva čekamo utiske sa mokra asfalta, kako radi asimetrični bravuris


195/60/15 V
[ codeNO @ 05.04.2011. 14:21 ] @
Jel moze neko da mi pomogne gde su najpovoljniji uslovi za kupovinu Kleber, BF Goodrich letnje 175/65/14 nove. Kilometraza godisnje je 15-20k km, tako da ne treba Sport performanse pneumatika
[ Ka2 @ 05.04.2011. 22:38 ] @
Ja kupio Dunlop SP sport fastrespose, 195 65 15 H.
[ slobodan 1980 @ 06.04.2011. 10:57 ] @
Pozdrav.Kakav je Dunlop fast response proizveden na Tajlandu?Jel je mozda bolja opcija GY efficentigrip?Hvala.
[ Ka2 @ 06.04.2011. 19:10 ] @
Moje su made in France i odlicne su. :) Ne znam da li su sa Tajlanda poceli da isporucuju gume, tek su izmestili proizvodnju tamo koliko znam...
[ slobodan 1980 @ 06.04.2011. 19:20 ] @
Obisao sam sve vece vulkanizere u Nisu i zvao par u Beogradu i svi imaju Dunlop fast response sa Tajlanda koji je prizveden ove godine.Razmisljam o GY efficentigrip proizveden u Sloveniji sta mislite o tome?
[ swordfin @ 07.04.2011. 08:06 ] @
Da li si kod nekog u Nisu nasao Dunlop i po kojoj ceni?
[ Java Beograd @ 07.04.2011. 08:12 ] @
Citat:
slobodan 1980: Obisao sam sve vece vulkanizere u Nisu i zvao par u Beogradu i svi imaju Dunlop fast response sa Tajlanda koji je prizveden ove godine.Razmisljam o GY efficentigrip proizveden u Sloveniji sta mislite o tome?
Koji auto voziš ?
[ X Files @ 07.04.2011. 08:41 ] @
Citat:

@zarsilic
Ja sam pre 3 godine kupio na jedno od svojih vozila, FULDA EcoControl, orjentisuci se iskljucivo na testove gde je ovaj pneumatik odnosio lovorike.

Losiju gumu u zivotu noisam video (ne imao, vec video).

I bucna i tvrda i klizi. [...]

Totalno subjektivno misljenje, ali ja Fuldu nikada vise u zivotu ne bih kupio, nakon jednog svog iskustva i iskustva vlasnika servisa:

(ovo sam kopirao svoju poruku iz jedne druge teme)
Citat:

Što se tice onih gore pomenutih guma koje sam imao, ubedljivo najgora je bila Fulda (iako sam čuo hvalospeve o njoj). Inace, to nije bilo samo moje misljenje, vec i misljenje jednog vlasnika servisa, koji je Fuldu kupio iste godine kad i ja. Obojica smo dosli do zakljucka da je nakon mozda 1000km, potrosen "gumeni" deo gume a da je ispod ostala nekakva plastika najgore vrste. Klizavo da klizavije nije moglo biti. Napomenucu da se ta guma UOPSTE nije potrosila, vec sam jedva cekao da barem koliko s njom prodjem (da se ne osecam prevarenim) pa sam je s zadovoljstvom zamenio.

Da li je ovo bila neka divča "uvoz specijalno za Srbiju" ne znam, ali uz još i Žarevovo iskustvo koje sada procitah, Fulda kupljena u Srbiji, ne hvala! Ne znam koji je tip te gume bio, ali je valjda pisalo Made in Great Britain i kostala je 50-tak evra, kao i ostale koje prelaze 25-35 K godisnje.
[ slobodan 1980 @ 07.04.2011. 18:39 ] @
@swordfin
Nasao sam dunlop u gumi promet po ceni od 8800 proizveden na Tajlandu i u Foki kod NJih je bio 10250 ali nisu zeleli da mi kazu DOT broj i zemlju proizvodjaca,vec su mi rekli da to mogu da vide tek kad stignu gume.Pozdrav
[ slobodan 1980 @ 07.04.2011. 18:41 ] @
@Java Beograd
Vozim astru g 1.7dti
[ Haski @ 08.04.2011. 00:59 ] @
Ja ove zime se vozio na Fuldinoj zimskoj gumi 165/70/13 i vrlo sam zadovoljan, planiram da na jesen kupim jos dve iste
prvenstveno da bih imao sve cetiri zimske a eto poklapa se i sa najavljenim zakonom..

A ispred vulkanizerske radnje pricah sa covekom dok smo cekali montazu..
Kaze on zimsku samo Fuldu stavlja i to prati jedan isti model iz generacije u generaciju..

Tema jeste letnja guma, ali posto se pominja Fulda preneh moje iskustvo sa tim brendom..

Pozdrav!
[ m4rk0 @ 15.04.2011. 15:57 ] @
@Trebinjac

Hvala na preporuci.
[ swordfin @ 16.04.2011. 14:24 ] @
Na kraju uzete BF Goodrich G-grip u V indeksu. Barum se nije mogao naci u Nisu. Par vulkanizerskih radnji pokazalu krajnju neprofesionalnost i nikakvu zelju da zarade novac... Javim se za par dana kad malo legnu i skupim utiske.
[ konislav @ 12.05.2011. 16:12 ] @
Citat:
swordfin: Na kraju uzete BF Goodrich G-grip u V indeksu. Barum se nije mogao naci u Nisu. Par vulkanizerskih radnji pokazalu krajnju neprofesionalnost i nikakvu zelju da zarade novac... Javim se za par dana kad malo legnu i skupim utiske.


Kakvi su ti prvi utisci sa Goodrich G-grip gumama. Ja sam takodje razmisljao da ih kupim, ovde kod mene u Kumanovu, Makedonija, cetiri gume izlaze oko 200 eura.
[ coamaki @ 13.05.2011. 14:35 ] @
Sta mislite o gumama Hankook 4s h730 (za sva godisnja doba) i kumho za 205/55 r16?
[ swordfin @ 16.05.2011. 09:08 ] @
Citat:
konislav: Kakvi su ti prvi utisci sa Goodrich G-grip gumama. Ja sam takodje razmisljao da ih kupim, ovde kod mene u Kumanovu, Makedonija, cetiri gume izlaze oko 200 eura.


Hm... Tihe, tvrde, dobar grip na mokrom (po kisi mi izletela macka i ukocio sam bez proklizavanja sa nekih 60Km/h (Mondeo 2001)), dobar grip na suvom. U osnovi, nisam presrecan, jer je Mondeo tvrd auto i hteo sam gumam da ga malo "umeksam" i zastitim od ovoga sto se u Srbiji zove put... ali, kao sto sam pisao, Barum nisam mogao da nadjem, Tigar nisam hteo, za novac koji sam hteo da dam(32K dinara za 4 x 205/55/16 u V indexu sa balansiranjem i montazom), mislim da sam prosao manje-vise ok.

O wear-u ne mogu jos da donosim sud, presao sam manje od 2K Km. Predpostavljam da ce malo trajnije da budu jer su tvrde, ali to je samo predpostavka i ne mora nista da znaci. Nisam procitao wear index na njima ali mislim da je 380 kad sam googlao po netu.

Ako te zanima jos nesto, pitaj.
[ Zarko Silic @ 16.05.2011. 09:35 ] @
Citat:
coamaki: Sta mislite o gumama Hankook 4s h730 (za sva godisnja doba) i kumho za 205/55 r16?


Obe su korektne (Kumho ima par modela ali su svi ok) i dobre za ove nase puteve. Relativno meke i tihe leti (narocito Hankook). Zimi treba koristiti MS pneumatik.

Hankook se malo vise trosi. Nisam siguran da moze vise od 2 sezone da se vozi.
[ vladd @ 16.05.2011. 10:56 ] @
Taj henkok je odlicna, tiha guma, all season, vozio sam je neko vreme i odusevila me.

Planiram uskoro da ih nabavim u novoj dimenziji felne..samo dok prodju troskovi registracije

Poz
[ konislav @ 19.05.2011. 01:51 ] @
Citat:
swordfin: Hm... Tihe, tvrde, dobar grip na mokrom (po kisi mi izletela macka i ukocio sam bez proklizavanja sa nekih 60Km/h (Mondeo 2001)), dobar grip na suvom. U osnovi, nisam presrecan, jer je Mondeo tvrd auto i hteo sam gumam da ga malo "umeksam" i zastitim od ovoga sto se u Srbiji zove put... ali, kao sto sam pisao, Barum nisam mogao da nadjem, Tigar nisam hteo, za novac koji sam hteo da dam(32K dinara za 4 x 205/55/16 u V indexu sa balansiranjem i montazom), mislim da sam prosao manje-vise ok.

O wear-u ne mogu jos da donosim sud, presao sam manje od 2K Km. Predpostavljam da ce malo trajnije da budu jer su tvrde, ali to je samo predpostavka i ne mora nista da znaci. Nisam procitao wear index na njima ali mislim da je 380 kad sam googlao po netu.

Ako te zanima jos nesto, pitaj.


Mozes li da zamislis kako bi sve to izgledalo na Peugeot 206, kod mene ide 175/65/14. Nemam ideju koje gume da kupim. Procitao sam stotinu clanaka, bio dva-tri puta u prodavnicu i jos nisam odlucio. Do 2005 sam iskljucivo koristio Savu, posle sam vozio ili sluzbena ili Rentacar vozila i sad nemam pojma.
[ konislav @ 19.05.2011. 17:09 ] @
Gledao sam danas Barum Brilliants, imaju cenu od 2300 denara ( 37.5 eura) sto spada u grupu najjeftinijih guma pa mi nije jasno kako moze tako jeftina guma da bude tako dobra. Ovde je bilo mnogo pohvalnih reci za tu marku guma, a sa druge strane gledam da je po ceni niza od Tigra, Save ili slicnih guma. Da li neko ima objasnjenje za ovakvu pojavu.
[ Zarko Silic @ 19.05.2011. 19:35 ] @
Brilliants ne moze da bude dobra.

Moze samo Bravuris.
[ supermario @ 20.05.2011. 14:37 ] @
Ja kupih neke Uniroyal Rainexpert u dimenziji 205/55 R16, cijena oko 67 eur/kom, odlicne su za sada, preporucio bih ih!
[ konislav @ 21.05.2011. 18:29 ] @
@zarsilic
Koje bi ti gume preporucio, ovako iz svog iskustva. Procitao sam ovde stotinu predloga i na svaki je pronadjena neka zamerka, neka mana.
[ Zarko Silic @ 22.05.2011. 01:12 ] @
@konislav
Michelin ENERGY SAVER3 (ali samo 3) GRNX175/65 R14 82T . Michelin je promenio smesu u odnosu na prethodnu verziju
(kao da su citali es)

Kumho Solus KH17

Hankook OPTIMO K715 175/65 R14 82T 4PR

a mozes slobodno uzeti i ove Uniroyal sto je predlozio supermario



Citat:
supermario: Ja kupih neke Uniroyal Rainexpert u dimenziji 205/55 R16, cijena oko 67 eur/kom, odlicne su za sada, preporucio bih ih!


Da, u pravu si. Danas sam ih vozio. Mekane, tihe sa dubokim sarama. Sa lakocama gutaju neravnine i odlicno drze pravac.




[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 22.05.2011. u 10:39 GMT+1]
[ pisac @ 22.05.2011. 21:03 ] @
Ima li neko ličnog iskustva i sa Michelin Primacy HP i sa Continental PremiumContact2? Koja od njih je sigurnija za oštru (i brzu) vožnju?

Uvek imam utisak da Primacy HP malo više proklizava (preko nosa) pri naglom skretanju pri manjim brzinama (na suvom), dok mi recimo zimske gume (čak i Tigar) drže bolje pri istim takvim oštrim manevrima. Malo mi je to čudno, pošto se uopšte ne uklapa u testove koji se mogu naći na ADAC-u, ali tako je na mojim kolima.

PremiumContact2 mi se javio kao alternativa, ali nikada nisam vozio Continental (već deceniju leti isključivo vozim razne Michelin modele) pa se pitam kako su se pokazale van testova? Na jednom automobilu sam video Continental (nepoznat model) sa balonom sa strane (što nikada nisam video na Michelinu), a jednom prilikom sam na glanc novom Ford Mondeu u servisu video takođe glanc novi Continental (ne znam koji model) koji je pukao sa strane na 200km/h (po rečima vlasnika koji se i dalje tresao pored automobila dok je pričao sa nadležnima o tom "problemu" koji je iskrsao u garanciji).
[ Nebojsa Milanovic @ 22.05.2011. 21:07 ] @
Michelin Primacy HP je odlična letnja guma za brzinsku vožnju.
[ konislav @ 23.05.2011. 00:52 ] @
@zarsilic

Hvala za predlozeno. Pogledacu sta ima da se kupi ovde kod mene i uzecu sigurno nesto od predlozenog. Imam samo jos jedno dodatno pitanje.
Sta znaci ova napomena samo 3 u predlozenoj gumi? Michelin ENERGY SAVER3 (ali samo 3)
[ pisac @ 23.05.2011. 02:20 ] @
Čovek je hteo reći da ne uzimaš saver ili saver2, već isključivo saver3

Citat:
Nebojsa Milanovic: Michelin Primacy HP je odlična letnja guma za brzinsku vožnju.

Da, solidna je, ali uvek imam utisak da bi mogla da bude manje klizava (mada tu bočnu klizavost osetim samo pri malim brzinama u oštrom skretanju, a ne i na autoputu). Zbog toga sam mislio da probam nešto drugo.

Ko može lično da uporedi PremiumContact2 i PrimacyHP?
[ Zarko Silic @ 23.05.2011. 12:40 ] @
Citat:
konislav: @zarsilic

Hvala za predlozeno. Pogledacu sta ima da se kupi ovde kod mene i uzecu sigurno nesto od predlozenog. Imam samo jos jedno dodatno pitanje.
Sta znaci ova napomena samo 3 u predlozenoj gumi? Michelin ENERGY SAVER3 (ali samo 3)


Iskren da budem, nisam uspeo da ih provalim u oznaci. Nije mi jasno zasto su zadrzali isti naziv.
Preptostavljam da su sve sa DOT oznakom proizvedene 2011. upravo SAVER3.

Medjutim, vrlo lako se uocava razlika pipanjem gazeceg sloja. SAVER 3 je neuiporedivo meksi.
[ konislav @ 26.05.2011. 15:09 ] @
Hvala za pojasnjenje koje ste mi dali. Ja sam poslednji put gume kupovao 2005 godine i do tada sam uvek kupovao Sava (ne znam koji model), sad citam da SAVA ne valja, pa mi se javio problem.
[ konislav @ 27.05.2011. 21:07 ] @
Bio sam danas da kupim i namontiram gume, ali javio se problem sto nema ENERGY SAVER3 GRNX 175/65 R14 82T,vec ima neki model ENERGY SAVER (nisam mogao da utvrdim da li je 3) PCNX 175/65 R14 82T. Da li je ovo jedno te isto ili su to potpuno razlicite gume? Prodavac kaze da je to ta guma samo se oznaka razlikuje zbog fabrike gde je proizvedena. Ja nisam kupio gume danas, jer nisam znao sta da kupim, pa bih vas zamolio za savet.
[ polke @ 30.05.2011. 13:49 ] @
Kupio sam Continental ContiSportContact3 94Y FR XL u dimenziji 225/45 R17. Mogu reci da je guma jaca od Michelin Primacy, ima jace bocne zidove, a pogotovo ova 94. vrlo su i udobne za niskoprofilnu gumu, tako da ja dajem prednost Kontiju.
[ srlexic @ 30.05.2011. 21:09 ] @
Citat:
polke: Kupio sam Continental ContiSportContact3 94Y FR XL u dimenziji 225/45 R17. Mogu reci da je guma jaca od Michelin Primacy, ima jace bocne zidove, a pogotovo ova 94. vrlo su i udobne za niskoprofilnu gumu, tako da ja dajem prednost Kontiju.


Koliko si platio?
[ polke @ 31.05.2011. 08:19 ] @
523 evra u Ingolstadt, DE. Bile su na akciji jer se radnja zatvarala. Proizvedene u avgustu 2010. Kod nas ne znam koliko kostaju, mislim da je Coning zastupnik.
[ konislav @ 06.06.2011. 03:23 ] @
Kupio sam Michelin ENERGY SAVER. Po zvanicnom katalogu proizvodjaca nema 3 ili 4, ima samo jedan tip ENERGY SAVER-a. Gume su proizvedene 11 nedelja 2011 godine (tako sam ja razumeo ili nisam razumeo) . Kupio sam ih u Skopju kod zvanicnog uvoznika kojeg mi je preporucio Michelin. Dobio sam nekakvu jednogodisnju garanciju i nekakva solarni punjac kao poklon. Dobio sam i 10% popusta zato sto sam kupio cetiri gume i platio u gotovom. Cena sa (uracunatom montazom) - 69eura po gumi.
Valjda sam kupio to sto treba (valja).
[ konislav @ 16.06.2011. 03:19 ] @
Danas sam vrsio testiranje guma Michelin ENERGY SAVER na kisi i to dobroj kisi na auto-putu pri brzini izmedju 90 i 130 km/cas i mogu reci da sam jako zadovoljan, kako stabiljnoscu pri voznji po mokrom tlu, tako i pri nailasku na vece lokve. Probao sam kako se ponasaju pri kocenju, pri ubrzanju i slicnim radnjama koje su uobicajene u saobracaju.
Licno bi ih preporucio svakome, takodje mislim da nisu nesto skupe za svoj kvalitet.

[ Milojkovic @ 16.06.2011. 10:30 ] @
Ja sam isprobao svakojakih guma ali za ubuduce vise dileme nemam Michelin i kraj.
[ Ka2 @ 16.06.2011. 21:59 ] @
Citat:
konislav: Danas sam vrsio testiranje guma Michelin ENERGY SAVER na kisi i to dobroj kisi na auto-putu pri brzini izmedju 90 i 130 km/cas i mogu reci da sam jako zadovoljan, kako stabiljnoscu pri voznji po mokrom tlu, tako i pri nailasku na vece lokve. Probao sam kako se ponasaju pri kocenju, pri ubrzanju i slicnim radnjama koje su uobicajene u saobracaju.
Licno bi ih preporucio svakome, takodje mislim da nisu nesto skupe za svoj kvalitet.


Objektivno, gume su prosecne i nista vise od toga, na primer Dunlop SP Fastresponse ih sije u svakom pogledu. Pa bas ta ENERGY SAVER se nije proslavila po mokrom i vlaznom putu, na to se zali mnogo ljudi...
[ konislav @ 20.06.2011. 02:58 ] @
Citat:
Ka2: Objektivno, gume su prosecne i nista vise od toga, na primer Dunlop SP Fastresponse ih sije u svakom pogledu. Pa bas ta ENERGY SAVER se nije proslavila po mokrom i vlaznom putu, na to se zali mnogo ljudi...


Ja sam izneo svoja iskustva. Ne mogu reci nista o Dunlop-ovim gumama jer nemam nikakva iskustva. Michelin sam probao i prilicno sam zadovoljan.
[ djricky @ 29.10.2011. 23:22 ] @
znam da nije vreme da se ova tema ozivljava, ali treba mi pomoc...

danas sam zamenio letnje zimskim gumama, i primetio isto sto i proletos... letnje gume su mi mnogo bucne... u pitanju su Fulda EcoControl, dok su zimske Michelin Alpin A3, 195/65 R15... pri tome ne mislim toliko na brzine preko 120kmh, vec i na cinjenicu da proizvode neku niskotonski zvuk ili vibraciju pri usporavanju od 40 do 20kmh... anyhow, isto to se sa zimskim gumama ne desava...

da ne smaram dalje, Fulda je od mene otpisana za vjeki vjekov (tako mi i treba kad sam se polakomio na nisku cenu, 5500din/kom), i treba mi savet nekoga sa puno iskustva (Zare, na tebe posebno mislim):

letnja guma u dimenziji 195/65 R15, ide na celicnu felnu, ne interesuju me brzine vece od 190kmh (91T je dovoljno), podrazumeva se extra grip & handling itd...

da ne bude da nisam probao da uradim domaci zadatak, ja sam se namerio na Pirelli Cinturato P7, ili Continental PremiumContact 2, ako neko ima iskustva da podeli ?


jos jednom, veoma bitna stavka je da guma ne bude bucna... teska srca sam se rastavio od niskoprofilnih guma i alufelgi, a buka i udobnost su bili dva glavna razloga za to...

[ Milojkovic @ 30.10.2011. 00:10 ] @
Michelin energy i kraj price perfektna guma vrlo tiha i pouzdana.
[ BB308 @ 30.10.2011. 09:07 ] @
Glasam za Michelin isto.Nisu dzaba broj jedan u svetu.
[ vladd @ 30.10.2011. 10:16 ] @
http://ec.europa.eu/enterprise...report_tyre_road_noise2_en.pdf

Da dodam, ne bih preporucio brzinu preko 150 sa aspect ratiom 65, ni po evropskim drumovima, a po domacim je glava u torbi..

Poz

P.S
http://blog.tirevan.com/2011/0...just-about-how-fast-you-drive/

[Ovu poruku je menjao vladd dana 30.10.2011. u 11:27 GMT+1]
[ Kosta ******um Rex Persia @ 30.10.2011. 16:30 ] @
Preporučujem da DETALJNO pogledaš

http://www.michelinman.com/tir...category/passenger-car-minivan

http://www.michelinman.com/tire-selector/category/winter

http://www.michelinman.com/tir...y/ultra-high-performance-sport


Pogledaj detaljno sve pneumatike, imaš tu fantastične gume, za neke modele čak i ja prvi put čujem. Izgleda da su ih izbacili pre vrlo kratkog vremena.
[ jnk @ 30.10.2011. 16:51 ] @
Citat:
u pitanju su Fulda EcoControl,


Po pravilu sve te stedljive varijante energy saver, eco friendly itd. su u sustini djubre jer su namenje za idealne puteve gde se ta buka ne oseca toliko a potrosnja je manja za koji promil. Michelin primacy hp je dobar kompromis izmedju buke, performansi i cene.
[ vladd @ 30.10.2011. 17:59 ] @
Michelin je beskompromisan po pitanju CENE, bar u Srbiji.


Poz
[ Nebojsa Milanovic @ 30.10.2011. 18:22 ] @
Moj kum je juče kupio Mischelin Alpin 185/65x15 za Ceed 2,0 CRDi.

7800 din komad sa montažom, nemam utisak da je to preterana cena za taj kvalitet.

Slično važi i za Energy Saver seriju koja takođe nije previše skupa. Ali neke egzotičnije serije u egzotičnijim dimenzijama su možda druga priča.

btw, Primacy HP je odlična guma verovatno najbolja letnja.
[ jnk @ 30.10.2011. 19:26 ] @
Bas sam za tu energy saver cuo od vise njih da su previse bucne.
[ Zarko Silic @ 30.10.2011. 19:49 ] @
Samo na ESu postoji desetak tema o "kvalitetu" Energia:


http://www.elitemadzone.org/t360622-0

http://www.elitemadzone.org/t367802-0

http://www.elitemadzone.org/t320785-Michelin-Energy-gume

http://www.elitemadzone.org/t425094-6#2874857


...
[ pisac @ 30.10.2011. 19:54 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Primacy HP je odlična guma verovatno najbolja letnja.


Odlična je za autoputeve! A baš sam pre neki dan prolazio avalskim putem kasno uveče, i pošto je toranj bio zatvoren pa nije bilo nikog na onom jednosmernom putu do tornja rešio sam da odvozam jedan amaterski reli po onim krivinama. Guma se i tu pokazala odličnom.

Temperatura je bila oko desetak stepeni a guma već zagrejana, i imala je takvo držanje u krivinama da sam se oduševio. Tokom vrelih letnjih dana sam pri vrlo naglom skretanju pri vrlo malim brzinama (<10km/h) doživljavao neka proklizavanja (preko nosa) sa njom koja nisam imao sa drugim gumama, ali to se dešavalo isključivo u takvim vrlo specifičnim situacijama... pri iole većim brzinama sve je uvek bilo perfektno.
[ Nebojsa Milanovic @ 30.10.2011. 20:12 ] @
Da ne bude zabune, Energy i Energy Saver su dve prilično različite gume, sa različitim smesama.

Stara Energy je tvrda i bučna, a novija Energy Saver ne toliko. Mekša je i bolje drži, a za obe važi da traju veoma dugo.
[ jnk @ 30.10.2011. 20:14 ] @
@pisac

Sta si radio kasno uvece na avali?
[ vladd @ 30.10.2011. 21:18 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Moj kum je juče kupio Mischelin Alpin 185/65x15 za Ceed 2,0 CRDi....7800 din komad sa montažom...


Gde je nasao po toj ceni, to je dragoceni podatak, i koja je alpin guma...posto su najmanje cene u BG-u

185/65 R15 88 T ALPIN A3 GRNX, MO 8 .794,00 1 0.376,92
185/65 R15 88 T ALPIN A4 GRNX 8 .794,00 1 0.376,92
185/65 R15 92 T ALPIN A3 GRNX, XL 1 0.595,00 1 2.502,10
185/65 R15 92 T X-ICE XI2 GRNX, XL 1 0.903,00 1 2.865,54

(copy-paste cenovnika jedne od najjeftinijih firmi...)

Poz
[ Nebojsa Milanovic @ 30.10.2011. 21:26 ] @
Negde u Pančevu, ne znam tačno radnju, već su mu montirali i balansirali.

Poslaću ti na PP njegov telefon, slobodno ga nazovi i pitaj šta te zanima.
[ ventura @ 30.10.2011. 21:37 ] @
MICHELIN 185/65 R15 ALPIN A3 88T MO GRNX, 8050din
http://www.internet-prodaja-gu...15-alpin-a3-88t-mo-grnx-314608

MICHELIN 185/65 R15 ALPIN A4 88T GRNX, 8050 din
http://www.internet-prodaja-gu...5-r15-alpin-a4-88t-grnx-916421
[ pisac @ 30.10.2011. 21:49 ] @
Citat:
jnk: Sta si radio kasno uvece na avali?


Išao za Beograd preko Avale, odradio reli do tornja i nazad, pa nastavio kući.
[ jnk @ 30.10.2011. 22:27 ] @
Ocekujem te na prolece kod mirka alvirka na trekdeju ali tu bez toyo r888 nema dobre voznje.
[ X Files @ 03.03.2012. 19:03 ] @
Došlo je vreme da razmišljam o novim letnjim gumama (Peugeot 406, 195x65x15, čelične felne). Fond koji sam zamislio je oko 10,000 din po komadu.

Šta predlažete?

Malopre sam gledao ovo:
MICHELIN 195/65 R15 ENERGY E3A GRNX 95H XL

Medjutim videh i Zaretov komentar:
http://www.elitemadzone.org/t320785


Do sada sam vozio ovo:
SAVA 195/65 R15 INTENSA 91V
... i ne mogu da kažem da nisam zadovoljan. Traje tačno 4 godine (po polusezonu godišnje) ili 35,000. Mislim da se treće godine osetio pad kvaliteta.


Ima li još nekih predloga?
[ Igor Gajic @ 03.03.2012. 19:26 ] @
S obzirom da me ceka slicna kupovina, zamolio bih Zarka da elaborira svoj komentar o boljim gumama :)
[ X Files @ 03.03.2012. 19:30 ] @
Ima još tema o ENERGY gumama, malo detaljnije opisano. Koliko sam ukapirao, naši putevi ("šmirgl papir/udarne rupe") nisu baš bile u mislima proizvođačima tih guma kada su ih projektovali.

Izgleda da je bolje držati se istočno evropske škole.
[ Zarko Silic @ 03.03.2012. 19:54 ] @
Tesko je predvideti sta ce uvoznici spremiti za naredno prolece.

Mislim da ce ova sezona biti u znaku Unuroyala; bar kada je u pitanju nekakva srednja klasa automobila.

Rainexpert nudi najvise za ove nase uslove i za nekakve normalne pare, a racunam da ce se proslogodisnja popularnost ovog modela sa Zapada preseliti ove godine i na nase podrucije.

A ni sami proizvodjaci nisu predvidivi. Precutno promenu smesu, zadrze stari naziv modela, eventualno dodaju nekakvu neprimetnu oznaku i prodaju "staru", a sasvim drugu gumu.
[ X Files @ 03.03.2012. 20:10 ] @
Citat:
A ni sami proizvodjaci nisu predvidivi. Precutno promenu smesu, zadrze stari naziv modela, eventualno dodaju nekakvu neprimetnu oznaku i prodaju "staru", a sasvim drugu gumu.

Ja sam rešio da to o čemu govoriš ispitam na gumi Eskimo S3 (koje sam do sada imao) i Eskimo S3+ (koje cu kupiti za sledecu zimu). Pogledao sam uporedne karakteristike, u kojima je S3+ u svemu bolja. Ne znam zašto, ali očekujem da će ta bolja "kraće" trajati, videćemo.
[ Zarko Silic @ 03.03.2012. 20:27 ] @
Da, ima nekakve logike. Ni meni nije jasno kako je moguce da A4 pokaze bolje rezultate na evropskim testovima od A3 pa sam onda oba kompleta po ovom snegu (a bilo ga je vala) testirao o svom trosku i dosao do zakljucka da je A3 bolja guma ma sta pisali testovi. Uostalom, i vizuelno je S3 delovao da po snegu bolje gazi. Najcudnije je bilo to da je taj S3 (slabiji po testu) istovremeno i skuplji pneumatik u onim prodavnicama gde se paralelno nude oba.

[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 03.03.2012. u 22:33 GMT+1]
[ X Files @ 03.03.2012. 20:49 ] @
[off topic]
Nije redak slučaj da proizvođači nečega (ne samo guma) greškom naprave bolji proizvod nego što je trebalo u toj klasi. Već sledeće godine, za očekivati je "isti" proizvod (koji možda ima i "plusić" u nazivu) - a da bude lošiji.

Imam neki štampač HP 1200 koji je desetostruko premašio sve kapacitete za tu klasu štampača, i nema nameru da se pokvari, tj, pojedu zupčanici i druge gume i plastike. Napravili su ga tako, da ja nemam nameru da nabavljam drugi, što je veeeeelika greška projektanata.
[/off topic]
[ BB308 @ 03.03.2012. 21:23 ] @
Izgleda je i ovaj Michelin Energy kao tvoj stampac.I ovde u Fr kosta 94e na internetu i u desetak komentara sto sam procitao o njoj 5 spominju kilometrazu od 60-70mkm predjenih, zadovoljni su i po kisi i po suvom.Et' valjda sam pomogao.Poz.
[ Milojkovic @ 04.03.2012. 09:37 ] @
Posle svakojakih eksperimenata i proba za mene vise ni jedna druga guma sem Michelina ne dolazi u obzir.
[ Stoj @ 05.03.2012. 09:18 ] @
U toj veličini najbolja i jedna od naj jeftinijih je "tigar hitris"koji je preporučen do 210km a "tigar prima"do 240km na sat.To su odlični pneumatici koji se prodaju u celoj Evropi.Bespotrebno je bacati novce na neke skupocene gume.Moj prijatelj ima hitris na bmw i do sada je sa njima prošao oko 30 000km.Njegova procena je da će prebaciti 40 000.Čovek često ide po inostranstvu poslovno tako da je tu dosta dugog putovanja.
[ Nabukodonosor @ 17.03.2012. 02:26 ] @
Ja sam zadnje 2-3 godine na kola stavljao Sava zimske gume. Veoma meke i izdrzljive, a po snegu fanstasticne. Koliko znam Sava gume sada pravi Goodyear. Ako su im zimske dobre, nekako mi je logicno da su im dobre i letnje. Ali ne znam iz iskustva. Ako neko moze da posvedoci, bilo bi dobro.
[ Lavlja_Jazbina @ 17.03.2012. 06:56 ] @
Citat:
Milojkovic: Posle svakojakih eksperimenata i proba za mene vise ni jedna druga guma sem Michelina ne dolazi u obzir.

[ Zarko Silic @ 17.03.2012. 09:06 ] @
Citat:
Nabukodonosor: JKoliko znam Sava gume sada pravi Goodyear.


Upravo obnrnuto.

U Kranju se proizvide GY pneumatici. , i ne samo GY.




Ne mozes biti siguran kod Michelina sta dobijas. Vidjao sam i "tvrde" i "mekane" sa "identicnim" nazivom. Naravno, o novim pneumaticima govorim. Tako da kupovina Michelina nije bas preterano sigurna kupovina. Pisao sam o tome.

Ali, i ove i tvrde i ove mekane Miselinke nakon samo jedne letnje sezone, postanu bucne i klizave.
[ filka @ 17.03.2012. 10:12 ] @
A kako se to proverava??? Ja sam na autu vozio Mishelin Pilot Primacy i doslo vreme da se promene:((( Nakon visednevnog natezanja sa Prodavcima Mishelin u MK--dobijem EXTRA cenu od 500Eura za 4 komada Mishelin Primacy HP "kao naslednik Pilot Primacy" Jer se vise ne proizvodi. I resim se da odem preko granice kod komsija:))) citaj Bugarska i namestio 205/55/16 91H Primacy HP "3511" made ih Germany za celih 380 Eura.pitanje je:Ko je ovde lud a ko zbunjen. Svugde oko nas su Mishelinke 100eura komad a kod nas ih nemozes dobiti ispod 135 eura.....
[ Lavlja_Jazbina @ 17.03.2012. 10:34 ] @
ZARKO
Kupio, 0212 i pise made in Germany 205/55/16 primacy za 9000 rsd nabavna kod druga.
Za leto ce raditi posao.Mekana,kada se predje preko traka upozorenja,jedva se cuju.
Mozda sam mogao bolje,ali ulozio sam 1.5k preko placenog auta -veliki,mali servis sa org delovima i uljem,
igla u volanu,gume,zimske felne,nosac gepeka,registracija sa staklima 38.000,apoteka,dizenfekcija klime,osvezavanje
koze,i i videcemo sta jos.
[ Zarko Silic @ 17.03.2012. 11:17 ] @
Ja sam pisao, i na ovoj temi, a i na onim drugim temama o najpolularnijem Mishelinovom pneumatiku, Energy, a ne o Primasiu i Pilotu.


Stvarno je nejasno zasto su kod nas pneumatici tako skupi. U BiH, CRO i SLO su od 15 do 30% jeftiniji.


@Lavlja_Jazbina,
normalno je da kupovina polovnjaka zahteva ulaganje od 1000 do 2000 eura, odmah u startu.
[ Nabukodonosor @ 17.03.2012. 12:36 ] @
Citat:
U Kranju se proizvide GY pneumatici. , i ne samo GY.


Pa to je opet dobar znak.


Ne znam, meni je najbitnije da zimi imam dobre gume, leti mi je totalno nebitno. U principu niti divljam kolima niti sta slicno, tako da ce tesko kao zimi iz cista mira da me zanese negde ako vozim 60 ili 80 na sat.
[ joojant200 @ 21.03.2012. 07:40 ] @
Citat:

29.05.2011. zsilic Re: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne
Rotacija tockova nije uslovljena optikom, odnosno reglazom trapa.
Obrati samo paznju na koji nacin vrsis rotiranje jer nije svejedno. Pojedini pneumatici ne dopustaju unakrsno (po dijagonali) rotiranje.

Hocu danas da vratim letnje gume, pa samo da proverim da li sam dobro razumeo rotacije guma:
- Unidirekcione gume su one koje imaju strelicu na sebi i one se rotiraju samo napred-nazad.
- Asimetricne gume su one na kojima pise 'this side out' a i vidi se da su asimetricne i one se mogu unakrsno rotirati ako nemaju i strelicu nacrtanu tj. nisu i unidirekcione?
[ deki77 @ 21.03.2012. 10:22 ] @
Citat:
joojant200: Hocu danas da vratim letnje gume, pa samo da proverim da li sam dobro razumeo rotacije guma:
- Unidirekcione gume su one koje imaju strelicu na sebi i one se rotiraju samo napred-nazad.
- Asimetricne gume su one na kojima pise 'this side out' a i vidi se da su asimetricne i one se mogu unakrsno rotirati ako nemaju i strelicu nacrtanu tj. nisu i unidirekcione?

Danas je 21.3
A letnje se menjaju od 1.4.Znaci jos 10 dana.Nemoj da imas probleme ako te plavci zaustave..
Jeste temperatura napolju i preko 15c cak i 20c.Ali sve ima svoje zasto..
[ vaske2 @ 21.03.2012. 15:57 ] @
Nije tačno,ove zime si mogao voziti i letnje gume sa minimalnom šarom od 4mm,ovo što ti pišeš važi tek od sledeće zime...ako nova vlast ne odloži ponovo.
[ deki77 @ 21.03.2012. 17:35 ] @
Meni ne treba nikakva "vlast" da bi vozio ispravno.I njihove zelje i tumacenja zakona kada im odgovara u datom trenutku.Probaj da krenes u BiH ili putem EU videces o cemu govorim.Zakon se postuje pa makar bilo napolju i +30c.Do perioda kada istice sezona.Prica o sarama i sl. glupostima ce se vec od ove godine zaboraviti...
Ne treba se igrati mnogo sa tim.To dobro vozaci znaju koji prelaze kilometraze.Sunce i ova temp. moze da prevari.U ranim jutarnjim satima...
[ joojant200 @ 21.03.2012. 19:10 ] @
Da se pohvalim kako sam prosao sa varijantom: 2 kompleta guma i felni pa cu sam menjati 0:-)

Gume su asimetricne, ali sam za svaki slucaj krenuo u rotaciju napred-nazad posto su me bunili kanalici za vodu.
Onda sam shvatio da nema sanse da sa kljucem iz kola odvrnem nijedan sraf na celicnim felnama jer su prejako zategnuti (ili zapekli) pa nisam uradio nista (mada sam ranije sa istim tim kljucem bez ikakvih problema odvrtao alu felne) nego sam spakovao gume pa cu sutra kod vulkanizera :D

E sad, kad sam vec sve rasturio, reko sebi aj da povadim kamencice iz letnjih guma i iz jedne gume izvadim i 4-5 manjih eksera, a iz druge 4-5 nekih malih metalnih nitni, i jos iz svake gume poneko parcene stakla i dosta siljatih kamencica.
Od sada cu obavezno svaki put da pregledam gume posle skidanja.
[ anon70939 @ 21.03.2012. 22:16 ] @
Citat:
joojant200: Hocu danas da vratim letnje gume, pa samo da proverim da li sam dobro razumeo rotacije guma:
- Unidirekcione gume su one koje imaju strelicu na sebi i one se rotiraju samo napred-nazad.
- Asimetricne gume su one na kojima pise 'this side out' a i vidi se da su asimetricne i one se mogu unakrsno rotirati ako nemaju i strelicu nacrtanu tj. nisu i unidirekcione?


I mene je bunilo. Nemam ni strelicu ni neku oznaku koja je vanjska strana...
A gumu kako god da okrenem sare su iste.

[ Zarko Silic @ 22.03.2012. 11:04 ] @
To su asimetricne neusmerene gume i sasvim je svejedno na koju poziciju ce biti postavljene.

Mnogo vazije od nacina i mesta postavljanja je to da su to lose (najlosije) gume (mozda je samo BF Goodrich losiji). Sa njima dobijas buku i klizanje na suvom. Po mokrom moras voziti kao "na jajima". Tvrde su kao kamen.
[ anon70939 @ 22.03.2012. 21:42 ] @
buku nisam primetio uopste. Ali jesam se klizao u nekoj krivini kada sam se zezao... Znaci moracu da povedem racuna kad bude kisa... mislio sam da su dobre gume
[ daxy @ 23.03.2012. 09:35 ] @
Juče sam kupio SAVA Intensa SUV gume (sve 4) 215/65 R16. Dvoumio sam se da li da uzmem te, koje su trenutno najjeftinije na tržištu, ili Michelin koji je bio nekih 4000 skuplji po jednoj gumi. Iskreno, prijatno sam se iznenadio! Ove gume su tihe prosto neverovatno i jako mekane! Do sada sam vozio Hankook i Good Year, i ove su definitivno najbolje do sada, iako možda zvuči neverovatno.. Hankook mi je trajao 30.000, Good Year 36.000, a ove Sava.. videćemo...
[ botr @ 23.03.2012. 10:48 ] @
Sto se tice firestona, imao sam jednom, i vise nikad! Tigar Hitris ili Prima je za njih premium guma!
[ MMaarrCCoo @ 23.03.2012. 11:38 ] @
Kleber Dynaxer HP3.
[ Zarko Silic @ 23.03.2012. 11:45 ] @
Citat:
daxy: Juče sam kupio SAVA Intensa SUV gume (sve 4) 215/65 R16. Dvoumio sam se da li da uzmem te, koje su trenutno najjeftinije na tržištu, ili Michelin koji je bio nekih 4000 skuplji po jednoj gumi. Iskreno, prijatno sam se iznenadio! Ove gume su tihe prosto neverovatno i jako mekane! Do sada sam vozio Hankook i Good Year, i ove su definitivno najbolje do sada, iako možda zvuči neverovatno.. Hankook mi je trajao 30.000, Good Year 36.000, a ove Sava.. videćemo...


Mada ih proizvodjac deklarise kao letnji pneumatik, SAVA Intensa SUV 215/65 R16 spada u olsezon pneumarike pa ne treba da cudi njihova mekoca na povisenim temperaturama.

Za klasicna putnicka vozila trenutno najmeksa, a samim tim i najtisa guma na nasem trzistu je Uniroyal Rainexpert. To je jedini pneumatik koji nakon prolecne zamene MS (i to novih, kupljenih ove sezone) pneumatika ne pokaze nikakvu razliku u mekoci i udobnosti. Cak sto vise, jos je meksa, tisa i udobnija i jedna od retkih guma koja dopusta duvanje za 0.3 bara veci pritisak od preporucenog, a da se to negativno ne odrazi na udobnost.



Savrsena sara za nase puteve.

P.S. Ukoliko mogucnosti dopustaju, preporuka za duvanje azotom!


[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 21.04.2012. u 22:01 GMT+1]
[ guliver64 @ 17.04.2012. 10:20 ] @
da li je preporucljiv rain expert i za fiat stilo karavana (tezak 1450kg) ?
ili mozda neki drugi uniroyal?
imao sam na njemu continental contipremium2 , da li vredi razlika od 20e po gumi ?(continental je za tolko skuplji)
[ straniplacenik @ 17.04.2012. 10:43 ] @
treba za oca da kupim nove letnje gume, naravno sve 4, e sad, on vozi golfa dvojku, naravno turbo dizlo, i prelazi jako malo km godisnje, recimo u toku leta 2-3 hiljade km, sto je smesno malo, uz to to je totalno ne rizicna voznja u svakom smislu a ni putevi nisu zahtevni na tim relacijama, uglavnom gradska voznja (pijaca i sl.)...

iz tih razloga ne bih kupovao neke namunjene gume, ali su nove potrebne (zimske ima nove), znaci od jeftinijih najeftinijih varijanti a da opet nisu teski krs. Gledao sam na sajtu "onom sto prodaje gume preko interneta" :-)) i neke cordiant su najeftinije, cak ima i debica, toyo, sava,... msm da ne bih davao preko 4500 din po komadu, a sto jeftinije to bolje, opet ponovicu da npr. te cordiant nisu teeeeskooo njesra... :-)))

dimenzija koja mi je potrebna je 175/65 R13

sta vi predlazete???
[ Java Beograd @ 17.04.2012. 10:49 ] @
Tigar.
[ sasa022 @ 17.04.2012. 11:01 ] @
@guliver64
Koja dimenzija guma je u pitanju ( 195/65R15 91H ) ?

@straniplacenik

Ako ovde na lageru zaista imaju Tigar Siguru 175/70 R13 za 3523 dinara,onda je to trenutno najbolja ponuda.
[ botr @ 17.04.2012. 13:17 ] @
Sta mislite o Tigar Hitrisu?
[ Lavlja_Jazbina @ 17.04.2012. 17:37 ] @
Sta misliti.Koristiti po ps i bice ok.Konj-ja udjem na uzbrdici u jeb.. seljacko blato,malo sam i zadimio uz kisicu a vrhunac
na auto putu da se druzim sa nekim austrijancima na 150-180 volan da iskoci verovatno od blata u felnama.Nove miselinke,a sta reci.
Ako ces da normalno vozis guma ima lepu saru,letnje nove su kod drugara na onom snegu polozile na uzbrdici ka Konjarniku u sporednim ulicicama.
On je zadovoljan.
[ dp10 @ 18.04.2012. 22:39 ] @
Poštovanje :)

Potrebna mi je pomoć prilikom odabira ljetnjih guma za VW Tiguan, veličine 235/55 R17 u cjenovnom rangu od oko 200e po gumi? Do sada su na njemu ljeti bile montirane Michelin Diamaris, sa kojima nismo bili pretjerano zadovoljni. Nesto sto me dodatno buni je da li za SUV gume moraju biti bas SUV 4x4 ili mogu i za 'putničke' automobile i zasto? Na netu je jako malo iskustava o gumama za SUV vozila u ovoj dimenziji i što više čitam sve sam zbunjenija :) Da kazem da smo prvo gledali Continental Cross Contact UHP, ali sam citala da se jako brzo troše?! Takodje citala sam da mnogi hvale Nokian Z G2 gumu, ali nama je to potpuna nepoznanica. Imate li iskustva sa Continental Sport Contact2 ili Premium contact2?

Izvinite zbog ovolikog broja pitanja :)
[ vladd @ 19.04.2012. 09:51 ] @
Tiguan nije bas imitacija SUV vozila, tako da treba koristiti gume za SUV 4x4.

Ne znam u kom smislu "nema iskustava", jednostavno ljudi ne eksperimentisu sa gumama, kada vec voze vozilo visoke cene.

Ako je neophodno da bude do 200€, onda Hankook RA23, u navedenoj dimenziji, dobra a jeftina guma.

Poz
[ sasa022 @ 19.04.2012. 11:21 ] @
Ako ne silazis sa asfalta mozes uzeti i gume za putnicki program samo obrati paznju na indekse nosivosti i maksimalne brzine.

Barum Bravuris 4x4 SUV,Hankook RA-23 SUV i Uniroyal RainSport 2 ( p.p. ) su oko 16.000
[ dp10 @ 19.04.2012. 13:39 ] @
Hvala :)

Ne silazim sa asfalta, ali nas alsfalt je kao makadam, pa mu to dodje na isto izgleda. Ma pitam zato jer koga god zovem, oni izdeklamuju gume koje imaju u toj dimenziji, ja odem na sajt i vidim da to uopste nije guma za SUV (npr. kazuza vase vozilo ima Continental Sport Contact 2, ja pogledam http://www.conti-online.com/ge...tires/summer-suv-tires-rs.html , toga nema)?! Nije mi bas jasno. Inace, guma moze da bude oko 200e, znaci i preko nije problem, samo da nije bas 500e :D Hvala još jednom.
[ vladd @ 19.04.2012. 15:55 ] @
U tom slucaju pogledati i Goodyear Wrangler HP all weather, za oko 21000, Fulda kristal 4x4 za oko 25000, nije losa ni Conti4x4Sport, ali ne znam cenu, moze da bude nezgodna, em za SUV, i jos "sport", a doticni sport uvek podigne model sa cenom(naravno i kvalitetom)

Poz

P.S.
Sad videh jednu ponudu, bazna cena 32000, sa popustom, (za conti sport contact 3, SUV) 30500 din..
[ BB308 @ 20.04.2012. 18:57 ] @
Michelin pa ostale. Pusti Barum, Uniroyal, kupus i ostalu buraniju.Svaku koju stavis posle Diamarisa bice ti bucna, cuje se vise i pokazace ti na potrosnji vise, bar je meni tako bilo.
Nego onako, zar su toliko skupe gume u Srbiji, pa cak i oko 30000din u toj dimenziji? Pozdrav.
[ vladd @ 20.04.2012. 19:13 ] @
Da, kod nas je i Tigar skuplji nego u okruzenju. Jednostavno trgovci vole pare, a drzava ih stiti terorom na granici.

Kod ovakvih guma, isplatljivije je odvesti se do Beca, zameniti sve cetiri gume, i kada se odbiju troskovi puta, vozac je u plusu 30-50 evra.

Set miselinki 225/45/17 je u beogradu oko 1000 evra, plus jedno 25-30 evra za montazu i balansiranje, dok se za kupovinu seta u inostranstvu(Becu konkretno) dobija popust i besplatna montaza, s tim sto gume kostaju nesto manje od 600 evra...

Ove navedene su recimo u Australiji 265$, onih australijskih, jeftinih, plus nagradni bonusi...a koliko je kostao transport guma preko okeana..
http://www.jaxquickfit.com.au/...ontinental/contisport-contact3

A kod nas, sa popustom 300€

Bez marze od 60%, trgovci dobju cir


Poz
[ Zarko Silic @ 20.04.2012. 19:51 ] @
Citat:
BB308: Michelin pa ostale. Pusti Barum, Uniroyal, kupus i ostalu buraniju.Svaku koju stavis posle Diamarisa bice ti bucna, cuje se vise i pokazace ti na potrosnji vise, bar je meni tako bilo.


E bas si ga sad potrefio. Za Diamaris si napisao sve suprotno od onoga sto jesu. Tvrdje, bucnije, klizavije, pneumatike sa losijim konforom tesko da se modu pronaci.

Nakon samo jedne sezone, voznja po kisi je kao voznja po jajima.
[ supermario @ 20.04.2012. 20:23 ] @
Iskreno, nikad prije nego sto sam ih kupio i stavio na auto skoro da nisam ni cuo za Uniroyal Rainexpert 205/55 R16, kad sam vidio njihov logo sjetio sam se da postoje.Bolje gume za ljeto, a posebno za kisu tesko da ima u tom cjenovnom rangu, ja licno je ne bi mijenjao ni za kakav Michelin.
[ Nenad Vranjanac @ 20.04.2012. 23:08 ] @
Uzeo sam letnje gume 4x Good Year DuraGrip R14 155/65
Po gumi cena je 5900.

Udobne jesu, prianjanje je dosta bolje u odnosu na prethodne (neke korejanske) za potrosnju cemo tek videti, ali ono sto me buni je da mi se cini da su bucnije od zimskih Michelin Alpine...
Ima li jos iskustava?
[ Milojkovic @ 20.04.2012. 23:14 ] @
Michelin je ipak No 1 i posle njih tesko da ces se privici na neku drugu gumu.
[ botr @ 21.04.2012. 07:29 ] @
Citat:
Nenad Vranjanac: Uzeo sam letnje gume 4x Good Year DuraGrip R14 155/65
Po gumi cena je 5900.

Udobne jesu, prianjanje je dosta bolje u odnosu na prethodne (neke korejanske) za potrosnju cemo tek videti, ali ono sto me buni je da mi se cini da su bucnije od zimskih Michelin Alpine...
Ima li jos iskustava?


Zato sto su zimske mekse. Svaka letnja guma ce ti biti bucnija od zimske, osim ako nije u pitanju neka krs zimska guma.
[ Zarko Silic @ 21.04.2012. 09:08 ] @
Citat:
botr: Zato sto su zimske mekse. Svaka letnja guma ce ti biti bucnija od zimske, osim ako nije u pitanju neka krs zimska guma.


Jok, ovo je netacno;

i od najtise i najmekse zimske gume postoji i tisa i meksa letnja.

Naravno, to nikako nije Michelin.

(U stvari, moze da bude i Michelin, ali ne ovaj koji se prodaje na evropskom trzistu. Michelin poseduje odlicne modele ali su, nazalost, oni rezervisani samo za privilegovane amerikance).

Citat:
supermario: Iskreno, nikad prije nego sto sam ih kupio i stavio na auto skoro da nisam ni cuo za Uniroyal


Uniroyal je "stari" Njemacki proizvodjac pneumatika, ali je proizvodnja u poslednjih par decenija, otkako je postao vlasnistvo Continentala, orjentisana uglavnom na americko trziste pa ne cudi sto mljadje populacije "nisu cule" za njega.
[ Nebojsa Milanovic @ 21.04.2012. 09:40 ] @
Meke gume jesu udobnije i u proseku bolje drže na našim putevima, ali ne treba zaboraviti da imaju veći otpor kotrljanja i u proseku su nestabilnije od tvrđih.

Ja sam u dimenziji 205/55 nedavno kupio Semperit Speedlife ZR 16 W (270km/h, sa pojačanom karkasom i dodatnom stabilizacionom žicom), i za sada me prijatno iznenađuju.

Na dodir su vrlo približne Mischelin Alpin-u a i osetno su mekše od Mischelin Primacy HP. Međutim, razlika između mekše letnje i zimske gume ima dosta i ne mogu se porediti čak ni onda kada su približne na dodir.


edit: par slova

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 21.04.2012. u 14:28 GMT+1]
[ BB308 @ 21.04.2012. 13:24 ] @
Michelin ima odlicne gume, ali problem je sto za istocno trziste ne ide ista roba kao za Nemce,Francuze...E.U. bez ovih istocnih, vec druga kategorija.Diamaris mi se pokazao katastrofa samo na snegu, al dobro nije zimska guma.Inace za kisu i suvo me je sluzila odlicno.
Sad mi je veca potrosnja sa Michelinom, ali latitude sport.
[ Zarko Silic @ 21.04.2012. 13:49 ] @
@BB308

ako se dobro secam, ti vozis nekakav X ili ML, a ovde je pitanje bilo za Tiguana.

To nije ista klasa automobila pa se ne mogu primeniti ni isti arsini za odabir pneumatika. Tiguan je, poput na primer Yetia relativno lak automobil sa relativno malim klirensom i konstrukcijom koja vise podseca nekom povisenom putnickom karavanu 4mount, nego rasnim SUVova.

Zbog toga, za njega nema potrebe kupovati pneumatije sa predznakom 4x4; pogotovo ako se krece, kako sam vlasnik kaze, samo po asfaltu. Ako bih ja vozio ovakav automobil odabir bi pao na

Letnji Uniroyal RainSport 2,





i zimski u najtanjoj dozvoljenoj dimenzije (mislim da je 205 na 16") Continental TS 830p





Inace, sto se cene tice, u pravu su oni koji tvrde da su kod nas preskupe gume, narocito u ovim, malo specificnijim, dimenzijama. U Nemakoj se za 800 eura mogu kupiti komplet 4 tocka sa kvalitetnim alu felnama za 800 eura u ovoj Tiguanovoj dimenziji,

http://www.ebay.de/itm/4-Winte...ifen_2&hash=item256ec29c7f



[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 21.04.2012. u 15:19 GMT+1]
[ BB308 @ 21.04.2012. 15:07 ] @
ML. Ovaj Nexen je ovde ispod 100e a uniroyal oko 150 u toj dimenziji.Valjda treba da mu bude oznaka xl za teza vozila, ili sta znam onaj broj za tezinu 99,ili 103 mora da je bitan.U svakom slucaju 200e plafon, ili sedni u auto provozas se za vikend do Austrije, Madjarske i nabacis gume.Verovatno ces imati vikend gratuit.Poz.
[ tdusko @ 21.04.2012. 16:09 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:...
Ja sam u dimenziji 205/55 nedavno kupio Semperit Speedlife ZR 16 W (270km/h, sa pojačanom karkasom i dodatnom stabilizacionom žicom), i za sada me prijatno iznenađuju.


[offtopic/]
Nebojsa, jel sam ja to nesto nocas propustio ili si ti ostao duzan da cenjenom auditorijumu predstavis svog novog ljubimca ? :). Ima nas ovde (siguran sam) vise koji vrlo prate i cene ono sto pises na ES-u pa bi bilo interesantno cuti sta je tvoj izbor. U suprotnom, tesko mi je da poverujem da ova dimenzija (a posebno brzinski index :)) "pašu" na i10 :)
[/offtopic]
[ Nocni @ 21.04.2012. 16:29 ] @
Zarko, da ne pretrazujem sad po internetu... ali ove gume ciju si sliku postavio Uniroyal RainSport 2, moj vulkanizer zove Rain expert 2 i kaze da su po njemu bolje Rain expert koje su se prve pojavile... dakle bez "2" ... bolje se ponasaju na nasim putevima, kaze da imaju osjetno bolju smjesu i da iako su nesto sitno jeftinije to su prilicno bolje gume...
Meni se takodje vise svidja sara onih prvih za koje on kaze da su bolje... Radilo se o dimenziji 205/55 R16... postavio si ti njihovu sliku na prosloj strani...
Inace i logicno je da su bolje gume sa usmjerenom sarom... ako se unaprijed zna na koju ce se stranu guma okretati lakse je isprojektovati geometriju sare, lakse je "izvesti vodu" iz kanala na obje strane itd...
[ Zarko Silic @ 21.04.2012. 16:43 ] @
Pazi, i RainExpert i RainSport, pojavili su se u isto vreme, otprilike.

RainExpert i RainSport su dve potpuno razlicite gume i ne treba ih porediti. Niti im je namena ista, niti su namenjeni istoj ciljnoj grupi.

I ja vise volem RainExpert (sa prethodne stranice. Na dva auta sam upravo njih montirao ove sezone). To je valda jedini pneumatik koji je i tisi i meksi od MS pnenumatika, a nije zimski i verovatno jedini kod kojeg nije potrebno cvrsto drzati volan kada se jednim delom vozila prelazi preko vodene brlje. U stvari, volan se i ne potrese.

RainSport je nesto tvrdji, ali ne preterano.


P.S.
Prethodni RainSport je ovako izgledao:




P.S.2

Obzirom da sam kumovao prilikom Nesine kupovine pneumatika, i ja bih da, kojim slucajem, posedujem takav automobil koji ide preko 240 i koji ima medjuubrzanje 7,2 sekunde od 80 do 120 u poslednjem stepenu prenosa (i to sa dve osobe u vozilu), pre ovog Rain Spotra kupio Semperit SpeedLife ZR



Meksa je od ReinSporta, samim tim i bolja za ove nase uglacane puteve.




[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 21.04.2012. u 18:20 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 21.04.2012. 20:53 ] @
@ tdusko:

VW Bora 1.8 Turbo (poslednji model)
[ Nocni @ 21.04.2012. 21:20 ] @
^Da je srecno vozis...
Poslednja bora je izasla negdje u jesen 2005... taj motor sa 5 ventila po cilindru je solidan... vole malo da troskare ulje i ne trosi bas malo benzina... ali zadovoljstvo u voznji je prisutno cijelim putem... ima njih od 150 i od 180 KS...
Rastavljao sam takav motor do najsitnijih djelova... prilicno je komplikovan i moj ti je predlog da mu mijenjas ulje na 10.000 umjesto na fabrickih 15.000...
[ tdusko @ 22.04.2012. 09:20 ] @
@Nebojsa,

Da ne idemo vise u off topic, samo cu se pridruziti Nocnom u cestitkama, a ako bude bilo materijala moze nova tema da se otvori :)
[ dp10 @ 22.04.2012. 17:44 ] @
Evo ovako stvari stoje za sad, u Crnoj Gori u toj dimenziji ima samo Continental Sport Contact 2 cca 250e po gumi i Uniroyal Rain Sport(valjda?)2 po cjeni od manjoj od 200e. Sutra bih trebala da zovnem da vidim ima li sta u Trebinju (iako kazu da treba biti oprezan sa godistem guma u BiH). Uglavnom iduce sedmice je krajnje vrijeme za kupovinu, samo je pitanje sta.

Sto se tice Michelin Diamaris, mislim da ce mi svake druge bit bolje od njih. Jako su bucne, kad su one na autu izgleda kao da se vozi traktor, na mokrom kolovozu su lose. Kad smo zimus stavili Continentalke osjetila se ogormna razlika u kvalitetu voznje, iako kazu da bi zimske trebale bit bučnije ako sam dobro shvatila?. Svakako, to vjerovatno zavisi do vrste vozila, velicine gume i mozda nekog subjektivnog osjecaja, ali kazem nama ne odgovaraju bas najbolje.

U svakom slučaju hvala svima na savjetima i predlozima :)
[ botr @ 27.04.2012. 11:40 ] @
Nadjoh neke cooper zeon xtc gume u brzinskom indeksu H, da li ih je neko imao, i kakva su iskustva s cooper-om?

[ vladd @ 14.06.2012. 15:04 ] @
Zare, znaci preporuka je rain expert, ko ne zeli da ide preko 200..ili ne moze:)

Interesuje me trajnost gume, posto je od meksih..

Poz
[ Zarko Silic @ 14.06.2012. 16:44 ] @
Citat:
vladd: Zare, znaci preporuka je rain expert, ko ne zeli da ide preko 200..ili ne moze:)

Interesuje me trajnost gume, posto je od meksih..

Poz


Pa trajnost je u skladu sa karakteristikama. Nista van zakona fizike. RainExpert je savrsena guma po svim parametrima osim po broju predjenih kilometara.
Sa umerenom vojvodjnskom voznjom (ne kilavom vec umerenom) ona prelazi oko 50.000 km bez drasticne promene karakteristika i do 2mm TWIa.

U brdskim uslovima je to manje. Ne vise od 35k

I jos nesto zanimljivo a vezano za ovaj pneumatik. RainExpert je valda jedina guma na svetu koju je moguce naduvati za 0.5 Bara vise od propisanog a da se to ne odrazi na konfor u voznji.

Naravno, ne treba spominjati da je problem akvaplaninga potpuno nepoznat vlasnicima vozila sa ovim pneumaticima. Ove gume su projektovane za Regensburg
[ vladd @ 14.06.2012. 22:49 ] @
Ceo dan obijam pragove i ne mogu da nadjem to sto hocu, u dimenziji 205 55/16. Ni Uniroyal ni Semperit.

Cak sam opciono uzeo u razmatranje Hankook Ventus V12 Evo, ali ni to nije pomoglo. Jedino sto se nudi to je Toyo i Bf..necu ni da ga spominjem. Taman posla da pomislim da gledam datume proizvodnje..izgleda da ce se dogoditi "daj sta das"...
Sutra nastavak agonije i trosenja goriva..

Poz
[ Zarko Silic @ 15.06.2012. 09:53 ] @
Izgleda si u pravu.

Mislim da na lageru imaju samo Speed-Life 205/55 R16 sa H indeksom, inace odlican pneumatik. Po tvrdoci negde izmedju Savera i RainExperta.

Ocigledno nase pisanje utice na plasman Uniroyala .
Milanovic je nedavno kupio takav, ali sa W indexom. (On to mora zato sto vozi trkacki auto).
.
Ubuduce bumo drugacije diskutirali!


PP
[ vladd @ 16.06.2012. 10:25 ] @
Drugacija prica nego sta!

Bar da daju popust za korisnike ES-a ili plate baner

Mada mogu da se vade i na testove, ili su doobro platili ili su napravili dobru gumu, treceg nema
A posto su korisnici zadovoljni...bice da je ovo grugo.

Steta sto ne postoji malo veci asortiman guma kod nas, valjda ce se neki trgovci opametiti, postoji odlicna "socijala" i jos bolja "ekskluziva", samo su nedostupne zbog neinformisanih, i solidno nesposobnih trgovaca.
A gotovo svakog iskritikujem(kao baba zvocara) sto nemaju pristojan sajt, odnosno sajt koji je u sluzbi prodaje a ne prostog prezentovanja i fasciniranja posmatraca.

Poz
[ Zarko Silic @ 16.06.2012. 17:29 ] @
Citat:
vladd: A gotovo svakog iskritikujem(kao baba zvocara) sto nemaju pristojan sajt, odnosno sajt koji je u sluzbi prodaje a ne prostog prezentovanja i fasciniranja posmatraca.


Takavog sajta, kako si ga ti zamislio, forumskog tipa, vecina njih se plasi i normalno je da se plasi, pa verovatno zato i ne ponteciraju takvu vrstu reklame.

Vise to ide na bu-ha, pa kome uvale, uvale.

I da se razumemo, RainExpert nije za one koji misle da ce na ovim pneumaticima preci basnoslovne kilometraze. Meka guma jeste udobna, ali zakoni fizike su neumoljivi. Srazmerno svojoj mekoci i udobnosti, takva je i potrosnja.
[ vladd @ 17.06.2012. 00:05 ] @
Neka je meka, zato je udobna, lagana voznja ce joj produziti zivot

A sajt sam mislio da naprave kompletan, postoje takvi sajtovi, od komentara i preporuka, do posebnog osvetljavanja popularnih i dobrih proizvoda.
Mogu da ubace i poneki test, da obaveste o akcijama i da imaju azurne cene.

Zaista ima sajtova, u vezi sa auto industrijom, koji pruzaju kompletan set informacija i usmeravanja kupaca. A kod prodavaca guma(a tek felni), vecina nema ni azurne cene (ni popuste), kao da teraju kupce ili ih smatraju za obveznike

Poz
[ Zarko Silic @ 17.06.2012. 00:22 ] @
Za takve sajtove potrebno je imati osobe od struke.

Tesko da bi neko od postojecih drvoseca upevao udovoljiti postavljenim pitanjima gradjana.
[ hexter @ 17.06.2012. 18:37 ] @
Citat:
vladd: Ceo dan obijam pragove i ne mogu da nadjem to sto hocu, u dimenziji 205 55/16. Ni Uniroyal ni Semperit.

Cak sam opciono uzeo u razmatranje Hankook Ventus V12 Evo, ali ni to nije pomoglo. Jedino sto se nudi to je Toyo i Bf..necu ni da ga spominjem. Taman posla da pomislim da gledam datume proizvodnje..izgleda da ce se dogoditi "daj sta das"...
Sutra nastavak agonije i trosenja goriva..

Poz


Hajde ako neko nađe negde da ima RainExpert u ovoj dimenziji neka javi. Izgleda da treba da menjam gume......
[ aleksm @ 30.06.2012. 17:06 ] @
Zdravo!

Imam jednu nedoumicu oko kupovine guma. Naime, imam 2 nove GoodYear GT3 gume i potrebno je da kupim još 2 nove gume i pitanje je da li uzimati još 2 iste ovakve gume, ili na primer 2 Uniroyal RainExpert (vidim da su ovde dosta hvaljene)? Dimenzije su 185/65/R15 i indeks brzine je T. Naravno, ako imate neki predlog umesto Uniroyal slobodno recite. Meni je najbitnije da guma bude što je moguće tiša i dobra po vlažnom, jer sam čuo neke komentare da ove GT3 nisu nešto po kiši.

Pozdrav.
[ hexter @ 11.07.2012. 13:37 ] @
Ako može savet.

Tražim gume ali potreban mi je savet od iskusnijih.

Automobil je Astra H (1.6 XER 85KW motor, ako je bitno). Do sada bile gume Bridgestone ER300.
Brzina kojom se vozi je max 140. Dimenzija 205/55 R16. Do sada 91H.

Od izbora, koliko sam ja našao kvalitetnije u Beogradu, ili Michelin Primacy HP ili Continental Premium Contact 5.
Ili ako neko zna za neku drugu dostupnu u Beogradu.

Trebao bih da ih promenim oko vikenda (+/- dan, dva).

Hvala i pozdrav.
[ Nemanja @ 22.07.2012. 08:47 ] @
Trebao mi bi jedan savet u vezi zimskih guma , dimenzije 195/65/15 ?

Pozdrav,

Nemanja
[ Lavlja_Jazbina @ 22.07.2012. 09:02 ] @
Odlicno,i meni.Samo ja imam celicne za zimu.
[ Zarko Silic @ 22.07.2012. 09:51 ] @
@Nemanja

ako si vec u Austriji, mislim da nije potrebno posebno naglasavati sta tamo treba kupiti od zimskih guma
[ Nemanja @ 23.07.2012. 06:31 ] @
Citat:
Zarko Silic: @Nemanja

ako si vec u Austriji, mislim da nije potrebno posebno naglasavati sta tamo treba kupiti od zimskih guma ;)


Pa mozda sam spavao na casu, ali ne bi bilo zgoreg ponoviti :)
[ Zarko Silic @ 23.07.2012. 08:53 ] @
Pa od (nekadasnjeg) austrijskog proizvodjaca koji je prvi M+S pneumatik razvio na Alpima jos tamo osamdesetih godina, u vreme dok su se ostali jos vozili na tvrdim i bucnim kramponkama.

P.S. Danas taj proizvodjac pripada najvecem gumarskom koncernu na svetu sa oko 200.000 radnika u 43 drzave.
[ Nemanja @ 23.07.2012. 09:38 ] @
Morao sam da guglam 10 minuta
[ Nemanja @ 11.10.2012. 19:00 ] @
@Zarko : Hvala na preporuci ! Porucene Semperit Speed Grip 2, instalacija u subotu , javicu utiske.
[ Nemanja @ 20.11.2012. 15:58 ] @
Jedan od utisaka sa zimskim gumama je da je upravljanje dosta teze ... zar ne bi trebalo biti obrnuto?
[ Zarko Silic @ 20.11.2012. 17:07 ] @
Proveri pritiske u pneumaticima.

Ako su oba pneumatika, i letnji i zimski novi i nepotroseni, sa istim dimenzijama, upravljanje bi trebalo biti podjednako.
[ Nemanja @ 20.11.2012. 23:06 ] @
Hvala, pogledacu sta je to ...
[ jnk @ 21.11.2012. 07:39 ] @
Imaj u vidu da kobajagi zimske treba pumpati 10%(oko 0.2 bara) više nego letnje.
[ Nemanja @ 21.11.2012. 16:09 ] @
Ne znam, mozda zato sto su i felne druge, ali ne bi smelo biti ... otici cu do servisa pa neka pogledaju, ali da me posle ne gledaju kao Stevu Zigona kod Zivote ...
[ Nemanja @ 20.02.2013. 17:38 ] @
Prilikom kupovine guma ne treba gledati samo marku, nego i gde su proizvedene... Tako se i ovde moze "ubosti" "druga klasa" ... Sto je bio i slucaj samnom i "Semperit" gumama proizvedenim u Rumuniji ... Uglavnom za testove se uvek salju prva klasa guma, a posle kako koga zaleti.
[ Lavlja_Jazbina @ 20.02.2013. 18:21 ] @
Nemanja,vozeci ovo njesra od zimskih guma-tigar wintera-i nisam nezadovoljan.
Bilo je par situacija gde sam probao i to nije lose ispalo.A zasto.Pa prilagodjena brzina.Tako da svaka guma ako se vozi umereno i adekvatna po dimenzijama
za taj auto bice dobra.I letnje miselinke koje imam pa sam zadovoljan,tako da perfomanse treba traziti za luksuznije automobile i velike brzine.
[ bora61 @ 10.04.2013. 07:01 ] @
Kratko pitanje.

Sa novim kolima sam dobio Goodyear Nct 5 gume.

Dolaskom zime, sam ih zamenio sa Tigar Winter 1.
Juce sam ih vratio na tockove i primetio da su bucnije od Tigra.
Da li je to prica sa svim letnjim gumama ?

Pitanje je:

Prodati ove gume i kupiti neke Michelin za oko 300 € doplate.
Ili
Voziti Winteru cele godine i kada se s*ebu posle 5 godina kupiti opet iste ?

[ Lavlja_Jazbina @ 10.04.2013. 07:42 ] @
Pa kako mislis da vozis winteru cele godine kada ta guma nema perfomanse letnje,a 5 godina bi je tesko vozio.
Da te letnje nisu sire pa ti se subjektivno stvorio osecaj buke pri zameni?
[ bora61 @ 10.04.2013. 17:43 ] @
Nisu sire, istih su dimenzija 195/65 R15.

Moguce je da je subjektivno, pogotovo kada ih vozim na temperaturi do +6C.
Preko te temperature, kao da su tise?
[ Nemanja @ 10.04.2013. 17:47 ] @
Pa tako i treba. Nista ne diraj, cekaj da otopli.
[ deerbeer @ 13.04.2013. 16:07 ] @
Pozdrav forume !!

Dosao red da se kupe nove letnje gume pa imam pitanje .

Po specifikaciji za 16 ' felne na mom automobilu jedino odgovara dimenzija 205/50/16 a izbor na trzistu je stvarno bedan .

Da li je bezbedno ili opravdano kupiti mozda 205/55/16 jer je veci izbor a i cene su primetno jeftinije .


[ Louisss @ 18.04.2013. 21:24 ] @
Morao bi da pazis na ogranicenje brzine jer 205/55/16 imaju veci obim od 205/50/16 pa pokazuje na brzinomeru npr. 50 km/h a u stvarnosti ides brze.
[ Lavlja_Jazbina @ 18.04.2013. 23:01 ] @
^^Koliko jota je felna?
[ deerbeer @ 19.04.2013. 10:22 ] @
Uhh.. ne znam za jotu , u pitanju su originalne reno felne 16'' za scenic-a 1 4 x 100 .
Probao sam i kalkulator dimenzija guma: http://www.internet-prodaja-gu...redivanje-dimenzija-auto-guma/
odstupanje u obimu je 3.35% ...e sad koliko sam procitao negde preko 3% u principu ne bi trebalo da se ide ..
Ostupanje u brzinometru je na 100km/h je +3km/h ...


[ jnk @ 19.04.2013. 11:25 ] @
Koji je tačno scenic i koje godište? Pre bih rekao da je predviđena ili 205/55 ili 205/60. Pogledaj na carfolio.com i videćeš koja je default guma za tvoje godište i motor.
[ deerbeer @ 19.04.2013. 12:13 ] @
Scenic 1 2002 god. Imam neki handbook za njega i pise da je jedina dimenzija 205/50 za 16 cola .
I kada sam uvezao auto iz DE bile su na njemu gume tih dimenzija ..
E sad ako je razlika u dimenzijama zbog 1 godine razlike ... do q. jedino ako je prethodni vlasnik spustio profil..

[ jnk @ 19.04.2013. 12:25 ] @
Kolko vidim po carfoliu default su 15ice 185-65 osim za 2.0 benzinac koji je 195/60. Nek su te 16ice bile dodatna oprema, ako se uporede sa default 15icama bez problema možeš da staviš i 205/55 16 tj. ulaze u onih 3%. Auto će ti biti viši za 1 cm i teoretski će trap i kočnice biti više opterećeni i trošiće više ali ne verujem da ćeš u realnosti to osetiti.
[ X Files @ 19.05.2013. 20:53 ] @
Kupih 4 komada, Goodyear EfficientGrip Performance, 195x65x15. Nekako ružne. A za ostalo, videćemo.
[ X Files @ 21.05.2013. 20:00 ] @
^
Za sada, najtiše gume koje sam imao.
[ pero_brzi @ 19.06.2013. 13:47 ] @
Imam u ponudi 5500 hiljada tigar hitris i da one su 195*65*15 a ja cu ih mozda upariti sa
195*60*15 da li je to pametno, opel astra karavan je u pitanju


Ima li ista jeftinije od novih guma,katastrofa kao da radimo u Nemackoj.
[ Zarko Silic @ 20.06.2013. 12:41 ] @
Nije pametno vec je glupavo.

Treba kupiti propisanu dimenziju pneumatika za taj tip vozila.
[ pero_brzi @ 20.06.2013. 18:41 ] @
Ne znam one su za 5 necega vise od ovih 195*60*15 nije valjda cm, to je bas dosta razlike jer to znaci da je guma veca/sira
za5 cm,jel to znaci da bi mogla da bude blize blatobranu zanekih 2.5 cm ?

Dosta je auto nizak.

Jel to znaci da samo 195*60*15 ni jedne druge nisu preporucene bilo leto ili zima?

Hvala na odgovoru
[ janjam @ 21.06.2013. 15:49 ] @
To znaci da je za 5% veca "debljina" gume u ondosu na sirinu. Posto je tvoja sirina gume 195mm to znaci da ce precnik gume da ti bude veci (a auto da ti bude visi) za nekih 2cm, a za 1cm blize blatobranu.

U principu ne treba "uparivati" razlicite dimenzije.
[ cika dacha @ 08.08.2013. 21:30 ] @
http://www.internet-prodaja-gu...bravuris-2-95y-xl-fr/con12336/

Postovane kolege kakva iskustva imate sa gumama marke Barum?

isto me zanima gde ima kupiti gume sa ovim dodatnim prstenom koji stiti felne http://www.cartomak.com/attach...achmentid=117&d=1308924923

moze i neka vasa preporuka za gume 245/35 r20 letnje! u slicnom cenovnom rangu

[Ovu poruku je menjao cika dacha dana 08.08.2013. u 23:50 GMT+1]
[ Nemanja @ 09.08.2013. 20:09 ] @
Meni se te Bravuris cine jeftinim za tu dimenziju ... a mislim da ih je @Zarko Silic vec jednom komentarisao, doduse u drugoj dimenziji. Znas da je taj prsten za jednokratnu upotrebu?
[ cika dacha @ 10.08.2013. 01:17 ] @
Nemanja@ nisam znao da je prsten samo za jednu upotrebu...

znam da su cenom jeftinije ali dao sam 1200e za zimske na posetku sezone a letnje su prikraju i svaki evric je vazan!:-)
na netu pise svasta, i da nisu dobre i da jesu!
eto auto bild ih pohvalio!
bas ovu novu gumu bravuris 2 !
pa me zato zanimaju licna iskustva!
[ BB308 @ 11.08.2013. 11:10 ] @
Citat:
Nemanja:
Meni se te Bravuris cine jeftinim za tu dimenziju ... a mislim da ih je @Zarko Silic vec jednom komentarisao, doduse u drugoj dimenziji. Znas da je taj prsten za jednokratnu upotrebu?

Kako je taj prsten za jednokratnu upotrebu? Falc od gume koji je ispupcen u odnosu na felnu i stiti je.Imao sam ih na Michelin Diamaris i nisam ni jednom uspeo da izgrebem felnu, a zakacio sam ko zna koliko puta trotoar, a falc je ostao ne promenjen nije se ostetio. Sad nemam taj zastitni prsten isto na Michelin i vidim da sam obe prednje felne uspeo da izgrebem.Pozz.
P.S. Probaj na ebay da nadjes gume izleti nekad povoljna ponuda za komplet (4 gume).
[ cika dacha @ 17.08.2013. 21:44 ] @






gume su kupljene! i taj prsten je trajnosti koliko i guma tj zavisi koliko zuljas o ivicnjake!

ne zamerite sto su slike velike, i cena za kes je bila 19.000 po komadu!
[ joojant200 @ 29.09.2013. 14:59 ] @
Silom prilika sam pri kraju sezone morao kupiti 2 prednje gume, pa sam kupio Barum Bravius 2 - prevashodno zbog povoljne cene.
Pre toga sam 4 letnje sezone vozio ContinentalPremiumContact2 i ovu Continental napred, DunlopSport nazad.

Prvi utisak sa Braviusom2 je izuzetno tiha voznja.
Danas sam iznenadio kad sam proklizao po kisici na lakat krivini, nisam isao brzo i sigurno sam barem 100 puta sa prethodnim gumama prosao tuda brze po vecoj kisi?
[ Lavlja_Jazbina @ 29.09.2013. 15:06 ] @
Iskreno meni ova guma sa slike kako izgleda ne odaje mi nikakvo poverenje.Taj sjaj i sama obrada mi deluje da ima vazdusni cep u kontaktu sa povrsinom kolovoza.
[ Lavlja_Jazbina @ 11.10.2013. 17:06 ] @
Da li je neko uzimao Run Flat gume,komentarisali sto BMW1 nema fabricki rezervnu gumu pa pomenuli i Run Flat.Da li visa cena daje i kvalitet ili....
[ cika dacha @ 11.10.2013. 20:36 ] @
lave@ tog sjaja nema sad a na slikama su gume iz prodavnice!

nikakvih problema nema a uskoro ce biti 8.000km da sam vec presao! po kisi i vrelom asfaltu! eto vozio sam i kad je bilo ovih par dana hladno nocu i sa vlaznim kolovozima i nista...
[ Lavlja_Jazbina @ 25.10.2013. 04:39 ] @
Evo interesantnog linka od continentala i tabele za pritisak u gumama za 700 modela.

http://www.continental-tires.c...rmation/dl_luftdruck_multi.pdf
[ AstralPro @ 25.10.2013. 20:29 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Da li je neko uzimao Run Flat gume,komentarisali sto BMW1 nema fabricki rezervnu gumu pa pomenuli i Run Flat.Da li visa cena daje i kvalitet ili....


Run flat gume sam vozio na 18" felnama, takodje nema rezervne gume vec neki sprej za reparaciju.
Cena guma je dosta visoka oko 300 evra komad, kvalitet ok kao i trajnost. Sa niskoprofilnim gumama auto je svakako nedovoljno udoban tako da ne znam razliku izmedju run flat i obicnih po tom pitanju.

Kada je izduvana moze se voziti do 80 km/h ne duze od 50 km cini mi se,pokaze na bordu upozorenje.





[ AstralPro @ 07.07.2014. 19:41 ] @
Jedno kratko pitanje, treba da zamenim prednje gume na Sorentu. Sad su sve na 245/70/16. Zanima me da li mogu napred da stavim 225/70/16? Ispala mi je dobra ponuda pa zato pitam.
[ Lavlja_Jazbina @ 07.07.2014. 20:32 ] @
Pa po nekim knjigama imas 3 opcije.

225/75 R16

245/70 R16

245/65 R17
[ anon70939 @ 01.05.2015. 15:15 ] @
Došlo je vreme da moram da kupim bar 2 letnje gume 205/55/R16
Ja sam bio za varijantu da jurim neke dve ili čak četiri dobre polovne za dobru cenu, ali svi oko mene su ogromni protivnici polovnih guma, i da je bolje da uzmem bilo kakvu novu...
Pogledao malo i vidim neku Sava Intensa HP "nova šara" za 5700 din po kom.

Da napomenem, ne vozim brzo pa mi ne treba neki ludački "index brzine". Ne prelazim 100 km/h jer uglavnom ne vozim autoputevima.
Bitno mi je da je guma udobna odnosno tiha.


Da li bi to bio bačen novac kupiti ove Savine gume?
[ Zarko Silic @ 01.05.2015. 16:22 ] @
Imas na PP koje su trenutno najbolje i bestaj gume i nikada ne treba kupovati najjeftinije gume.
[ urade @ 01.05.2015. 19:24 ] @
Napisite ovde da i mi ostali znamo...
[ anon70939 @ 01.05.2015. 19:29 ] @
Da li odabir guma može da utiče znatno na potrošnju goriva?
Odnosno da li odvajanjem veće količine novca u startu, može da "otplati" taj isti uloženi novac?
Odnosno, ako bih dao 5700 za Sava Intensa HP, ili 10000 din za recimo Dunlop ili Goodyear, da li bi bila primetna razlika u potrošnji, ukoliko godišnje prelazim oko 20-25000km
[ bakara @ 01.05.2015. 20:57 ] @
Citat:
Zarko Silic:
Imas na PP koje su trenutno najbolje i bestaj gume i nikada ne treba kupovati najjeftinije gume.

Stvarno, nema razloga da se kriju te BB gume, i mene zanimaju?

@coyote
trenutno 205/55/16 kosta 40e, michelin je bukvalno zatrpao trziste sa 20 varijanti (iste gume pod razlicitim nazivima) iste gume i dapingovao cenu.
I stvarno ne vidim kako ce da ti se isplati da kupis neku polovnu gumu.
[ anon70939 @ 01.05.2015. 21:16 ] @
pa daj predlog, koja guma michelin je 40E?
[ Zarko Silic @ 01.05.2015. 21:17 ] @
Kako koja?

Pa kineska.
[ anon70939 @ 01.05.2015. 21:23 ] @
Ili je to domaca proizvodnja?
Koliko sam cuo ranije Michelin je kupio Tigar?
Tigrove gume su 40E?
[ Zarko Silic @ 01.05.2015. 21:27 ] @
Pneumatik sa nazivom Michelin (originalno) u spomenutoj dimenziji, nov, sto znaci da je proizveden u tekucoj sezoni, ne moze se kupiti za 40 eura ni u Sloveniji. Drzavi u kojoj su najjeftini pneumatici u Evropi i u kojoj sigurno nema kineskih kopija.
[ AstralPro @ 01.05.2015. 22:04 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Došlo je vreme da moram da kupim bar 2 letnje gume 205/55/R16
Ja sam bio za varijantu da jurim neke dve ili čak četiri dobre polovne za dobru cenu, ali svi oko mene su ogromni protivnici polovnih guma, i da je bolje da uzmem bilo kakvu novu...
Pogledao malo i vidim neku Sava Intensa HP "nova šara" za 5700 din po kom.

Da napomenem, ne vozim brzo pa mi ne treba neki ludački "index brzine". Ne prelazim 100 km/h jer uglavnom ne vozim autoputevima.
Bitno mi je da je guma udobna odnosno tiha.


Da li bi to bio bačen novac kupiti ove Savine gume?

http://www.novegume.si/search....ort=price&sort_direction=0
oko 72e je michelin a mozes naci nekoga da ti besplatno donese is Slo
[ anon70939 @ 01.05.2015. 22:17 ] @
Koga da nađem? :) Gde se to nalazi :P
[ AstralPro @ 01.05.2015. 22:47 ] @
Osnovni podatki:
GT-COM d.o.o.
Gospodinjska ulica 8
1000 Ljubljana
Tel.: (059) 090-059
Fax: 01/510-37-85
Email: [email protected]
ima dosta kombi prevoznika koji ce ti to doneti za malu nadoknadu, ako je ista takva guma ovde dosta skuplja isplati se sto da ne
[ Java Beograd @ 02.05.2015. 09:43 ] @
Pošto si se već opredelio za nižu cenovnu kategoriju, mislm da je SAVA dobar izbor.

Ili, naprimer kreni ovom logikom: Odrediš koliko bi platio za gume, pa pretraži bilo koji domaći sajt za prodaju, i nađi ono u šta se uklapaš.

Ali oprez ! Vulkanizeri su oho-ho poskupeli usluge ! Ne znam kako je u Kg, ali u Bgd nije retkost da cifra zamene pneumatika, sa balansiranjem, oko 1.000 din. I još ti uvali foru da ti je tubeless ventil propao pa "mora novi" pa ode i preko 1.000 din. Stoga, nije loše obratiti pažnju da li je (bar) montaža besplatna.
[ bakara @ 02.05.2015. 11:21 ] @
Citat:
Zarko Silic: Pneumatik sa nazivom Michelin (originalno) u spomenutoj dimenziji, nov, sto znaci da je proizveden u tekucoj sezoni, ne moze se kupiti za 40 eura ni u Sloveniji. Drzavi u kojoj su najjeftini pneumatici u Evropi i u kojoj sigurno nema kineskih kopija.

Nisam ni rekao pod nazivom michelin, vec: "iste gume pod razlicitim nazivima" koje su u vlasnistvu miselina.

Citat:
CoyoteKG: Ili je to domaca proizvodnja?
Koliko sam cuo ranije Michelin je kupio Tigar?
Tigrove gume su 40E?

Znaci imas sledece u toj dimenziji (sve su to iste gume) i ni jedna nije kineska
-tigar prima
-tigar syneris
-taurus
-riken
-kormoran

Sve kostaju 40eur u toj dimenziji, a michelin energy saver je i ovde 75e, tako da mislim da se ne isplati uzimati iz slovenije.

Nego Zare ne rece koje pneumatike preporucuje u toj dimenziji?

[ Zarko Silic @ 02.05.2015. 11:34 ] @
Citat:
Nisam ni rekao pod nazivom michelin, vec: "iste gume pod razlicitim nazivima" koje su u vlasnistvu miselina.


Nije ovo tacno.


Po toj logici Sava, GY i Debica trebale bi biti iste gume, a nisu i jako su daleko od "istih". Ova 3 spomenuta pneumatika, ne da se proizvode pod istim brendom, vec se bukvalno prave pod istim krovom.

Po istoj toj logici, Audi, Skoda i Bugatti bi trebali biti isti auti samo zato sto je vlasnik isti.


P.S.

Treba razlikovati kineske pneumatike, od kineskih kopija poznatih brendova. Kineski pneumatici umeju da budu korektni za razliku od kopija koje su po pravilu nedopustivo losi.
[ bakara @ 02.05.2015. 11:41 ] @
Citat:
Zarko Silic:
Po toj logici Sava, GY i Debica trebale bi biti iste gume, a nisu i jako su daleko od "istih".

To sto si nabrojao nisu iste, ali one sto sam ja nabrojao su iste (ista sara, ista smesa, drugo ime), naravno ne mislim iste kao miselin vec iste kao tigar, to su budzet gume, sasvim dobre za cenu kostanja.

Sa kineskim pneumaticima nemam nikakvog iskustva, i ne znam na koje kopije mislis?
[ Zarko Silic @ 02.05.2015. 12:02 ] @
Kineske kopije postoje za sve poznate brendove i to funkcionise po principu: kada nas provale, mi predjemo na drugi brend.

Kineski pneumatici (ne kopije vec njihovi brendovi) postoje i prodaju se na zapadu po relativno povoljnim cenama i nisu losi.


Tigar ima hronicni problem koji ga prati vec decenijama (ocigledno bez uticaja vlasnika) i zove se: neujednacen kvalitet. To znaci, da se moze ubosti odlican pneumatik, a vec za par meseci pod istom oznakom moze biti losa guma. Bas zbog toga postoje drasticno razlicita misljenja (iskustva) o pneumaticima ovog proizvodjaca kada su u pravu i oni koji ga hvale kao i oni koji ga kude.
[ Nebojsa Milanovic @ 02.05.2015. 16:34 ] @
Nije loše da se navedu nekoliko konkretnih predloga letnjih guma, recimo u dimeziji 205/55x16

Ja sam pre par godina kupio Semperit Speed-Life sa ZR indeksom (preko 240km/h) i za sada mogu reći da sam sasvim zadovoljan. Gume imaju lepu šaru, meke su, vrlo tihe, zato verovatno nisu najekonomičnije, ali dobro drže put i mislim da mogu dugo da traju.

Kupio bih ih opet, ali sada se taj model više ne proizvodi, pa bi bilo korisno odrediti šta je danas preporuka, recimo u nekom srednjem nivou cena.
[ mr Jozza @ 11.09.2015. 09:51 ] @
U srednjoj klasi, recimo Fulda EcoControl.
[ smfilip @ 21.09.2015. 15:19 ] @
ja moram na proljece uzimati sve 4 ljetnje gume u dimenziji 225/55 R18 (4x4 guma)... e sad,ja bih licno uzeo iskljucivo TOYO gume,posto po svim mojim dosadasnjim iskustvima na prethodnim autima su najjace, ali malo su mi u ovoj dimenziji skupe... Od jeftinijih marki u ponudi imam sad,a imacu i na proljece (sortirano po cijeni):
FEDERAL COURAGIA XUV
NEXEN N'FERA RU1
UNIROYAL RAINSPORT 3

Jedino sam cuo za Uniroyal, ali neko ih hvali,neko kaze da se nevjerovatno brzo trose... ovaj federal i nexen nikad nisam vidio,pa ima li neko iskustva sa njima?
[ etjen @ 05.03.2016. 17:46 ] @
da ne bih otvarao posebnu temu, treba mi vaše mišljenje.
Naime, imam Grand Scenica III i na njemu imam Mišlenove Enerdži gume 205/60/16 Extra load,

Dve su mi OK skroz a dve nisu. Hteo bih da kupim dve nove i da stavim napred, a naravno, ove od napred što su dobre da stavim nazad.

Moje pitanje je da li treba da kupujem takođe Extra load gume ili ne?
Kupio bih neke malo kvalitetnije gume, ali ne bih verovatno kupovao Mišlen (mislim da su preskupe) pa me zanima da li treba da obratim pažnju na
nosivost?
Auto inače ima skoro tonu i po prazan (1485kg)
[ Nebojsa Milanovic @ 05.03.2016. 19:04 ] @
AKo ti nešto znači, ja ću uskoro kupiti DUNLOP Sport BluResponse 91W
[ etjen @ 05.03.2016. 19:36 ] @
ove moje su 96H
ali nešto sam gledao, izgleda da to nije neka razlika...

Koliko su te Dunlop (ako su 16-ce uopšte)
[ Nebojsa Milanovic @ 05.03.2016. 19:54 ] @
Moje su DUNLOP 205/55 R16 Sport BluResponse 91W (preko 240km/h). Do 9.000 su čini mi se.

U tvojoj dimenziji su skuplje.

Odlične su i GOODYEAR Efficientgrip Performance 91W.
[ rafiki @ 06.03.2016. 19:38 ] @
U slucaju zamene samo dva pneumatika, dobra praksa je da se nove gume stave na zadnju osovinu. Nove gume imaju veci otpor kotrljanja (tj. bolje drze put) i smanjuju zanosenje i proklizavanje vozila. Ovo je i preporuka mnogih proizvodjaca: Michelin, Bridgestone,...
Pozdrav

[Ovu poruku je menjao rafiki dana 06.03.2016. u 22:07 GMT+1]
[ Java Beograd @ 07.03.2016. 07:30 ] @
Da. A one kojima se auto pogoni, usporava (koči) i upravlja bolje da budu starije i istrošenije.
[ rafiki @ 07.03.2016. 12:03 ] @
Da, upravo tako.

Zasto? Zato sto se u slucaju potrebe, prednji deo vozila mnogo lakse koriguje volanom nego zadnji.

Ako ne verujes, ili mislis da nema smisla, potrazi malo po internetu. Evo ti samo jedan od mnogih tekstova: http://www.tirerack.com/winter/tech/techpage.jsp?techid=52

Pozdrav
[ etjen @ 07.03.2016. 12:38 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Moje su DUNLOP 205/55 R16 Sport BluResponse 91W (preko 240km/h). Do 9.000 su čini mi se.

U tvojoj dimenziji su skuplje.

Odlične su i GOODYEAR Efficientgrip Performance 91W.



9000 ne deluje previše uopšte. Samo što ja uvek nabodem neku skuplju dimenziju :(

Hvala svakako na predlogu, pogledaću navedene.


rafiki
Inače, meni su ove dve što su dobre, stvarno dobre, tako da mogu bez problema da idu nazad...
iako ima smisla to što si rekao
[ ashford @ 07.03.2016. 12:43 ] @
ne treba stedeti na gumama - GOODYEAR !
[ AstralPro @ 15.03.2016. 22:15 ] @
Zasto Goodyear?
Imao sam ih na dzipu na svim tockovima i bile su iznenadjujuce lose. Zimske a nisu ni za zimu ni za blato i brzo se trose. Pireli su bolje neuporedivo. Yokohama takodje bolja.
Na drugom autu sad imam 4 goodyear gume 15" placene 400e a jednako su lose. Bucne su, brzo se trose itd.
Mozda sam pristrasan ali za mene goodyear ne znaci nista vise od save ili baruma.
[ etjen @ 17.03.2016. 09:35 ] @
Pireli su zlo dobre gume, ali nažalost, i cena im je takva.
[ anon70939 @ 17.03.2016. 11:34 ] @
Ova je u tom cenovnom rangu sa prethodno pomeuntim Dunlop i Goodyear. Da li je bolja?
Ja se dvoumim izmedju Dunlop blueresponse i Goodyear Efficientgrip. Cena im je ista.
[ etjen @ 17.03.2016. 11:59 ] @
ja sa Pirelijem imam fenomenalna iskustva, ali sad, ne mogu da ti kažem kakav je pomenuti model.

U svakom slučaju, da mogu uzeo bih Pirelli.
[ botr @ 17.03.2016. 19:43 ] @
Sve jedno, minimalne razlike su u pitanju, ali ja vise volim Dunlop. Interesantno, ali Pireli se cesto prilicno lose kotira na ADAC testovima.

https://www.adac.de/infotestra...=228381&SourcePageId=31821
[ adzo_ @ 18.03.2016. 10:02 ] @
Ja mogu da preporucim Dunlop Blueresponse. Uzeo sam ih prosle godine na nekoj akciji u ........, bile su 7600din po gumi(snizenje od 2000 po gumi)
Guma je tiha i mekana.

@CoyoteKG

Imas bolju cenu od ove u beogradskoj firmi(ima deo naziva grada u nazivu firme - ako se ne snadjes mogu na pp). Besplatna je isporuka bilo gde u SRB
[ Lavlja_Jazbina @ 18.03.2016. 11:46 ] @
Odlicn guma je Kleber DYNAXER HP3-Posebno po mokrom kolovozu.
[ anon70939 @ 18.03.2016. 12:16 ] @
Citat:
adzo_:
@CoyoteKG

Imas bolju cenu od ove u beogradskoj firmi(ima deo naziva grada u nazivu firme - ako se ne snadjes mogu na pp). Besplatna je isporuka bilo gde u SRB

8500 din je sad kod njih. OK mi je to cena.
Verovatno ću ih uzeti.
[ botr @ 18.03.2016. 21:09 ] @
Kleber je ocajno ocenjen na ADAC testu

https://www.adac.de/infotestra...x?testId=164&recordId=3378
[ Lavlja_Jazbina @ 18.03.2016. 22:20 ] @
Pusti adak.Pricam ti o gumi sa kojom vozim.
[ botr @ 19.03.2016. 16:26 ] @
Pa znas kako, oni su valljda merili neke karakteristike i na osnovu njih dodelili ocenu. Npr. za neke ljude je svaka guma dobra, ne voze na limitu i njima je ok.
[ anon70939 @ 31.03.2016. 12:48 ] @
Porucio upravo Dunlop Sport Bluresponse 91W
Sutra stizu
8500 din/kom

DOT je 4. nedelja 2016. godine
[ Nebojsa Milanovic @ 01.04.2016. 16:56 ] @
Jesi li siguran da je W?

Po radnjama nisam našao takve.
[ anon70939 @ 01.04.2016. 21:25 ] @
da


Ni ja nisam po radnjama, imali su samo V i ubedjivali me da je to isto... Ali posto sam insistirao na W, rekli su da mogu da poruce da cekam par dana.
pa sam telefonom porucio W.

Inace mi je Zarko preporucio W jos prosle godine, nego nisam hteo da kupujem 2 po 2, pa sam izgurao sezonu na ovim "zimskim" m+s koje imam kako bih kupio sve 4 odjednom.

Prvi utisci... Sad mi je tek jasno sta znaci tiha guma. Ja sam buku zamisljao neko trenje po asfaltu koje ni ranije nisam primecivao. Ono sto sad primecujem jeste da neravnine, pukotine po putu i slicno, prelazim bez da cujem.
Ovi moji plastikenci nisu to bas najbolje podnosili

Koliko ce brze da se potrosi ova guma u odnosu na neku drugu iz te klase?

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 01.04.2016. u 22:35 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 04.04.2016. 12:31 ] @
Naručio sam SportMaxx RT W. Samo on postoji u W.

Mislim da je bolja od Bluresponse, a neznatno je skuplja.
[ djoka_l @ 04.04.2016. 13:07 ] @
Javi kakvi su utisci.
Meni je baš problem da nađem odgovorajuću gumu 245/45/R18, a vidim da SportMaxx model postoji u toj veličini.
Sadašnje gume su mi Bridgestone Potenza RE050A i prilično su glasne...
[ janjam @ 04.04.2016. 13:57 ] @
Citat:
Javi kakvi su utisci.


Evo ja da javim sa mojim :)

Meni je isto taj Dunlop RT bio usao u najuzi izbor i na kraju sam se dvoumio izmedju njih i GY, ali sam na kraju pre mesec dana ipak pazario GY Eagle F1 asymmetric 3 Y

Za sada sam prezadovoljan... prilicno tiha (definitivno tisa od predhodnih Michelina PS3), fenomenalno drzi na suvom i mokrom (na nivou PS3), u krivinama kad sam ih probao ulazeci malo brze imas lep osecaj, a cak mi se cini da mi i auto trosi koji decilitar manje sa njima... tako da iz mog skromnog iskustva (presao manje od 1000km) definitivno za preporuku i vredno za uzeti u razmatranje.
.

[Ovu poruku je menjao janjam dana 05.04.2016. u 10:14 GMT+1]
[ Java Beograd @ 04.04.2016. 14:18 ] @
Izvinjavam se ako sam nešto propustio, ali nije mi jasno zašto se insistira na 'W' brzinskoj oznaci ? To je za 270 km/h.

A 'V' je "samo" za 240 km/h.

Šta vi to vozite, i gde to vozite ?
[ djoka_l @ 04.04.2016. 14:25 ] @
Iz istog razloga zbog čega se za auto koji je lakši od 2 tone uzimaju one sa oznakom 96, a ne recimo 86 koje bi bile dovoljne.
Nećeš da koristiš gumu do krajnjih granica za koje je projektovana, želiš da imaš bezbednu rezervu...
Takođe, konstrukcija guma je bolja ako je veći koeficijent brzine za koje su projektovane:
https://answers.yahoo.com/ques...ndex?qid=20091018171217AA81Uyg
[ janjam @ 04.04.2016. 14:33 ] @

A ima i toga da te proizvodjaci/prodavci "forsiraju" na to, jer npr ja sam uzeo sa oznakom Y jer su u svim radnjama imali samo sa tom oznakom, dok bih one druge trebao da cekam par nedelja (a razlika u ceni je par evra).
(a ako se uzme u obzir samo brzna mogao sam i W i V, ali kao sto rekih nije ih bilo)

[ Java Beograd @ 04.04.2016. 14:50 ] @
Citat:
djoka_l:
Iz istog razloga zbog čega se za auto koji je lakši od 2 tone uzimaju one sa oznakom 96, a ne recimo 86 koje bi bile dovoljne.
Nećeš da koristiš gumu do krajnjih granica za koje je projektovana, želiš da imaš bezbednu rezervu...
Takođe, konstrukcija guma je bolja ako je veći koeficijent brzine za koje su projektovane:
https://answers.yahoo.com/ques...ndex?qid=20091018171217AA81Uyg


Razumem ja šta ti pišeš, ali za običan savremeni serijski auto (zato sam i pitao ko šta vozi), koji se vozi na autoputevima Evrope (pitao sam gde ko vozi), brzinski indeks 'T' (190 km/sat) daje oho-ho rezerve preko dozvoljenog ograničenja od 130 km/sat i onoga šta pomenuti automobili realno mogu da pruže.

A podrazumeva se da postoji bar 20% rezerve i kod same oznake, jer jasno je da se guma 'T' neće raspasti čim se dostigne deklarisana brzina od 190 km/h.

I još, na kraju krajeva, ako je bilo u ponudi 'V' (240 km/sat), pitam, čemu insistiranje na 'W' indeksu ?

Napomena: ovaj link koji postavljaš predstavlja samo jednu neobaveznu forumašku diskusiju. Ništa se iz te diskusije ne može zaključiti, a još manje nešto na osnovu toga možeš da tvrdiš .

Kapiram da za Nisana GT-R koji se vozi na posebnim stazama svakako treba W brzinski indeks ...

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 04.04.2016. u 16:05 GMT+1]
[ anon70939 @ 04.04.2016. 15:05 ] @
Citat:
Java Beograd: Izvinjavam se ako sam nešto propustio, ali nije mi jasno zašto se insistira na 'W' brzinskoj oznaci ? To je za 270 km/h.

A 'V' je "samo" za 240 km/h.

Šta vi to vozite, i gde to vozite ?


Nemam pojma, ja sam samo uzeo W jer je toliko preporucuju. A ni meni nije jasno koja je razlika... u principu, bila je razlika "par dinara" pa se odlucih za te W, zbog logike koju djoka kaze. Verovatno su ove W "kvalitetnije" odradjene cim su deklarisane na vecu brzinu.
A ja ne vozim preko 160.... i toliko retko kad... Obicno oko 140

Edit:
Na Nissan GTR sigurno ne idu gume od 70€

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 04.04.2016. u 16:37 GMT+1]
[ djoka_l @ 04.04.2016. 15:26 ] @
Citat:
From the Michelin Website:
Speed Ratings Refer to More Than Just Speed
Speed ratings make a difference not only in regards to speed, but in regards to ride comfort, wear and cornering ability. Typically, the higher the speed rating, the better the grip and stopping power, but the lower the tread life. You can always increase the speed rating of the tires on your vehicle for improved performance, but can never decrease it without reducing the vehicle top speed to that of the lower speed rating selected.
[ djoka_l @ 04.04.2016. 15:55 ] @
Uzgred (pitanja za Javu)

Da li u motor sipaš ulje koje je propisao proizvođač?
Da li sipaš gorivo koje je propisao proizvođač?
Da li gume pumpaš na pritisak koji je propisao proizvođač?
Da li stavljaš akumulator koji je propisao proizvođač?

Pretpostavljam da je na sva ova pitanja odgovor da, ako si savestan vozač. Da, ili bolje od onoga što je propisao proizvođač.

Zašto onda pitaš zašto neko traži isti tip gume koji su originalno stigle sa automobilom?

Da li si možda radio uporedni test guma i našao da gume sa drugačijim brzinskim indeksom postižu iste performanse kao i one koje su propisane? A ne mislim samo na maksimalnu brzinu, nego i na potrošnju goriva, buku, upravljivost, kočenje.
[ Lavlja_Jazbina @ 04.04.2016. 17:28 ] @
djoka_l..Nije stvar u tome da li je to dobra guma,verovatno jeste cim ima W.Ali garantujem da ta guma ima vozni vek kraci bar za 2 godine.

Secam se svojevremeno da sam SEMPERIT TOP SPEED ljustio na 20kkm.Ali ta guma je protiv zakona fizike,bila.

Guma drzi verovatno dobro ali da bi drzala mora i da se trosi.A ako se vozi po nekom sljunku,krivinama ala Topola,Satatornja,Blaznava,

Stragari,Ramaca,Knic,nece vala bato izdrzati ni 2 sezone.

Ko nema takav put,onda ce ga povuci malo brza voznja i lakoca upravljivosti pa se dodje na slicno.
[ cika dacha @ 04.04.2016. 18:26 ] @
Java Beograd@ Duze gume traju, bar tako kazu i u inostranstvu prodavci.
[ anon70939 @ 04.04.2016. 18:35 ] @
Samo mogu da kazem da sam odusevljen ovim Dunlop gumama.
Alfa kazu da je inace problematicna sa trapom, i ja sam davno izmenjao skoro sve delove i opet nisam bio zadovoljan, jer mi auto nije apsorbovao neravnine po putu...
Na kraju se ispostavi da je bilo do guma.
Ne mogu da opisem koja razlika je sada, kao da sam seo u nov auto iz salona...

E sad... taj W indeks, pretpostavljam da je malo meksa struktura da bi bilo sto bolje trenje. Da li to znaci da ce puno krace da traje nego neka obicna, recimo, Sava Intensa od 5500 din?
[ botr @ 04.04.2016. 20:10 ] @
Trajace krace sigurno, ali moze da predje 25-30k km.

Prosle godine sam uzeo gume u brzinskom indeksu H i ako ne planiram da vozim tom brzinom, tj. ne bih da ostanem bez dozvole. Sto je najcudnije, guma u H indeksu je bila jeftinija od one u T.

Trebalo bi da ima jacu konstrukciju, sto bi znacilo da je otpornija na rupe na putevima, da ima jace bokove, pa bi trebalo da se manje uvija, tj. da bolje drzi u krivini, a minus je verovatno sto je smesa meksa, pa ce krace trajati a i kamncici ostaviti tragove.
[ Java Beograd @ 05.04.2016. 07:55 ] @
Citat:
djoka_l:
Uzgred (pitanja za Javu)

Da li u motor sipaš ulje koje je propisao proizvođač?
Da li sipaš gorivo koje je propisao proizvođač?
Da li gume pumpaš na pritisak koji je propisao proizvođač?
Da li stavljaš akumulator koji je propisao proizvođač?

Naravno.


Citat:
djoka_l:Zašto onda pitaš zašto neko traži isti tip gume koji su originalno stigle sa automobilom?

Pa to i pitam. Koje to automobile voze forumaši kojima ponuđena guma u radnji sa brzinskim indeksom 'V' (240 km/h) ne odgovara, nego insisitiraju na brzinskom indeksu 'W'.


Citat:
djoka_l:Da li si možda radio uporedni test guma i našao da gume sa drugačijim brzinskim indeksom postižu iste performanse kao i one koje su propisane? A ne mislim samo na maksimalnu brzinu, nego i na potrošnju goriva, buku, upravljivost, kočenje.

Ja nisam radio, ali po tvom retoričkom pitanju mogu da zaključim da ti jesi. Ne bi loše bilo da podeliš na forumu svoja saznanja.


Ono šta zasigurno znam to je da korišćenje skupe profi opreme za amatersku upotrebu (ne mislim konkretno na gume, nego uopšte) ne vodi ničemu drugom nego razbacivanju para. Performanse koje pominješ vidljive su i merljive kod sportskih, trkačkih, reli automobila ali ne i kod običnih, serijskih, masovno proizvedenih. Ovima prvima je jako bitno da jedan krug izvoze za 2 sekunde brže. To ti je kao kad bi menjačko ulje za WRC reli auto ulio u menjač Stojadina. Jel bolje ? Jeste. 'Oće li Stojadin da ide kao automobili sa WRC ? Neće.

Gume sa indeksom 'W' ugrađuju u sportske, trkačke automobile, koji izvoze jednu trku, a onda za sledeću ide novi komplet. Njima jeste bitno 'W' a ne 'V'

[ djoka_l @ 05.04.2016. 08:30 ] @
Citat:
Ja nisam radio, ali po tvom retoričkom pitanju mogu da zaključim da ti jesi. Ne bi loše bilo da podeliš na forumu svoja saznanja.


Ja sam stavio link na članak koji je pisao čovek koji je radio test 4 tipa guma na istom modelu automobila. Automobile je testirao, ne u sportskom režimu, nego u normalnoj vožnji koja nije prelazila 80-90 km/h. Nemam nameru da na svom autu testiram tako nešto.

Kao ilustracija, pre dva meseca sam vozio auto na redovan servis (Opel Insignia CDTI - 160 KS). Kada sam izašao iz servisa meni se auto čudno ponaša i čudno zvuči, osećaj drugačiji, vijuga kada se vozi i osećaj na volanu potpuno drugačiji. Sva sreća, pa imam senzore za pritisak i na zimskim gumama i otkrijem da se neko baš potrudio u servisu da prepumpa sve 4 gume (ne mnogo, bilo je 2.5 - 2.6 bara iako je za moj auto propisano 2.2 bara). Odmah odem na pumpu i ispustim sve 4 gume na 2.2 bara i auto odmah počne bolje da reaguje.

Znači, čak i u gradskoj vožnji, bio sam u stanju da osetim da sa gumama nešto nije u redu, iako su bile samo 15% više napumpane od preporuke. Zato i nemam nameru da menjam brzinski faktor guma, pa da onda otkrijem kakav je osećaj voziti sa takvim gumama.
[ Nebojsa Milanovic @ 05.04.2016. 09:26 ] @
Java, nisu ti baš dobra poređenja.

Citat:
Koje to automobile voze forumaši kojima ponuđena guma u radnji sa brzinskim indeksom 'V' (240 km/h) ne odgovara, nego insisitiraju na brzinskom indeksu 'W'.

Otprilike se zna voze forumaši, ima tu raznih auta, ali koliko se meni čini, većinom se radi o iskusnijim vozačima.

Što se mene tiče, otkada vozim a to je zvanično tri decenije (nezvanično punih četiri), relativno često uzimam delove koji ne odgovaraju fabričkoj specifikaciji, naprosto volim customizaciju auta. To važi ne samo za aute, nego i za audio tehniku recimo, tehniku uopšte itd, to je svojstveno verujem svakome ko je ljubitelj nečega.

Odlučio sam se za gume SportMaxx RT ne zbog W indeksa, nego naprosto to je bolja guma nego Blueresponse, a izaći će me 250 dinara više.

Blueresponse je ekonomična i porodična guma, a SportMaxx RT je sportska, čvrsta i manje ekonomična ali u svakom slučaju bolja guma, i zato je moj izbor.

Nije to jedini slučaj, Hundai I10 koga vozim po gradu ima fabričke dimenzije 165/60 14. To je po meni totalni idiotizam za takav auto, moj izbor je 165/70. Zimske u toj dimenziji već imam i preporodio sam se sa njima, a sada sam naručio i letnje takođe u toj dimenziji.

Auto je sa tom dimenzijom mnogo udobniji, tiši, lakše ide, više dolazi do izražaja njegov prilično jak motor, manje troši, mnogo lakše i tiše upija rupe, itd.

To je još jedan primer gde mi odgovara da uzmem deo nije po fabričkoj specifikaciji, a ima još takvih primera. Naravno, nema ih puno i treba biti vrlo oprezan u tome, ali nemam sumnju da se pravilnim odabirom odeđenog dela može unaprediti auto u celosti.
[ Java Beograd @ 05.04.2016. 09:53 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:  relativno često uzimam delove koji ne odgovaraju fabričkoj specifikaciji, naprosto volim customizaciju auta. To važi ne samo za aute, nego i za audio tehniku recimo, tehniku uopšte itd, to je svojstveno verujem svakome ko je ljubitelj nečega.

Sa ovim se potpuno slažem i razumem. Neko voli da potroši na auto, neko u kafani, neko na ku*ave, a neko kupuje umetničke slike ... Audofili kupuju kablove od 200€.
[ Nebojsa Milanovic @ 05.04.2016. 17:15 ] @
Evo još primera gde sam ugradio deo van fabričkih specifikacija => http://www.elitesecurity.org/p3291354 (inače cela ta tema je odlična)

Ovo je inspirisano izmenom fabričkog softvera, što je kod upućenijih vlasnika 1.8T praktično nezaobilazan detalj, kako neki kažu, stvar opšte kulture :)

Od tada je prošlo više od tri godine, rezultati - odlični.
[ Nebojsa Milanovic @ 12.06.2016. 00:04 ] @
Nekoliko reči o gumama koje sam pomenuo, Dunlop SportMaxx RT, posle oko 1000km.

Kao što i rekoh, to je sportska guma, čvrsta i jaka i sigurno je manje ekonomična od Blueresponse. Takvu sam i želeo, a uz to je još i tiha, tako da je to moj izbor.

Ali još veći utisak na mene je ostavila jeftina Fulda koju sam u dimenziji 165/70 (mnogo viša od fabričke) stavio na I10 umesto fabričkih Kumho (inače odlično ocenjenih na mnogo testova!)

Ova guma, najviše zbog visine, je preporodila auto, auto je mnogo tiši, udobniji i brži (izvezao sam po GPSu 178 km/h, možda bi mogao i brže), tako da sam nakon ovih iskustava odlučio da više nikada ne uzimam (pre)jeftine gume.

Gume su među najisplativijim investicijama u auto-održavanju i po mogućstvu ih treba menjati i pre nego što se istroše.
[ Lavlja_Jazbina @ 12.06.2016. 07:10 ] @
Citat:
Gume su među najisplativijim investicijama u auto-održavanju i po mogućstvu ih treba menjati i pre nego što se istroše.


Morao sam izvuci ovo iz konteksta.U setnji kada idem do centra bacim pogled na sare guma i sta ko vozi.Ono sto sam zapazio je

da ovo sto si ti opisao izgleda da vecina nije u mogucnosti da priusti.Svaki drugi auto koji sam pogledao ( ali bukvalno) imao je i dalje

zimske gume.Da li je lenjost ili ekonomski deo vozaca,ne znam.U svakom slucaju alarmantno po pitanju standarda.
[ Java Beograd @ 12.06.2016. 12:34 ] @
I ja sam primetio slično. Neverovatno veliki procenat automobila na Bgd ulicama koristi zimske gume, ovih letnjih dana.

Kapiraju ljudi da se brže troše, ali valjda, nalaze neku finansijsku računicu, zanemarujući bezbednost.

A uz to zimi je kažnjivo koristiti letnje gume, a leti nije kažnjivo koristiti zimske gume.
[ bakara @ 12.06.2016. 12:48 ] @
Pa ima logike koristiti zimske gume cele godine, narocito ko ne prelazi mnogo kilometara ekonomski je skroz opravdano.

Recimo 4 gume neke tigar klase za moj auto su oko 170eur, meni u proseku traju 3 godine ako se voze preko cele godine i time se izbegava oko 50 eur za trosak vulkanizeru.

I na kraju ako se menjaju dve po dve gume, taj trosak voznje zimskih guma preko cele godine ispade malo veci nego sto treba dati vulkanizeru za godisnju zamenu a voze nove gume.

Racunica je drugacija ako imate garazu i dva kompleta tockova i sve radite sami, ali to vecina nema.

Ja sam kupio dva kompleta ali ozbiljno razmisljam da sam pogresio.



[ Nebojsa Milanovic @ 12.06.2016. 12:54 ] @
U računicu treba da uzmeš i odnos broja kilometara leto-zima. Recimo ja zimi vrlo malo vozim, tako da...
[ Lavlja_Jazbina @ 12.06.2016. 13:22 ] @
Citat:
Pa ima logike koristiti zimske gume cele godine

Nema logike,zbog bezbednosti u saobracaju.Zimska guma ne moze imati perfomanse letnje po pitanju brzine

koje koriste vozaci.Posebno kada je nova.

Ja i dalje preferiram na Kleber ( letnju ) Dynaxer model.
[ bakara @ 12.06.2016. 15:57 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: U računicu treba da uzmeš i odnos broja kilometara leto-zima. Recimo ja zimi vrlo malo vozim, tako da...

jeste, u pravu si.

Citat:
Lavlja_Jazbina: Nema logike,zbog bezbednosti u saobracaju.Zimska guma ne moze imati perfomanse letnje po pitanju brzine

Koje brzinske performanse?

Pa to obicno koriste ljudi u ekonomik klasi koje brzinske performanse ama bas ni malo ne zanimaju vec cena koriscenja.
Tj. uglavnom su to tigar zimske gume cime apsolutno ispunjavaju zakonsku normu.
[ Lavlja_Jazbina @ 12.06.2016. 17:45 ] @
Citat:
Koje brzinske performanse?


I 140km/h je ozbiljna brzina za neku polukrivinu ili ne mora biti krivina nego kocenje zato sto je neko sa 80 iskocio

da pretekne autobus.Krampon od skoro 1cm treba da ima perfomanse leti ?!!

Uostalom ovo nije tema da pricamo o razlici a letnja guma ne bi bila slik na sari nego krampon.

Ta nekultura ili jajarisanje me posebno nervira sa kompleksno kupljenim dzipom zbog komsija.A gumetina kosta!
[ goat @ 17.03.2017. 23:59 ] @
Ima li neko iskustvo ili da je čuo nešto o Ruskim letnjim gumama Kama za putnička vozila?

...nadam se da nisam upalio šibicu u skladištu petardi tokom nestanka svetla ...
[ 7.scena @ 18.03.2017. 11:55 ] @
Kada sam jednom kupio tzv. premium gume, nikad se više nisam vratio na jeftine gume i gume srednje klase. Jednostavno ne isplati se novčano, ne isplati se ni u vožnji. Bolje na čekove neki michelin ili conti, nego u kešu jeftine gume koje će da se voze loše i traju kratko.

Inače ko razmišlja o jednom setu guma za celu sezonu Michelin CrossClimate je fantastična guma ! Skupa je ali je dugoročno rešenje.
[ AstralPro @ 18.03.2017. 20:21 ] @
Pozdrav, da prenesem kratko iskustvo sa gumama marke Torque. Stavio sam sve četiri nove zimske TQ022 krajem januara u dimenziji 225/45/R17 i nisam imao problema.
Jako su tihe i sposobne za sneg iako je pogon na zadnjim točkovima. Što si tiče voznje po kiši vozio sam ih 200 km/h auto se dobro ponašao. Imaju brzinski index H i XL nosivost. Jeftino a dobro. Videćemo koliko će km preći.


Problem je sto su felne 8.5J a za njih treba guma 245/45/R17 pa mi se ne sviđa kako ove izgledaju.

Zanima me da li mogu da stavim letnju gumu koja ima profil /50 radi udobnosti, u kojoj bi to dimenziji bilo
i naravno predlog za solidne letnje gume.
Mercedes W211 E270

Hvala
[ Nebojsa Milanovic @ 18.03.2017. 20:30 ] @
Naravno da možeš da staviš više gume, imaćeš udobniji auto, sa malo dužim prenosom.

Gledaj jedino da ne preteraš tj. da obim točka ne bude veći za više od par procenata od originalnog. Imaš na netu razne kalkulatore obima (mada to možeš da sračunaš i sam), a ima i više Android aplikacija baš za tu svrhu.

[ goat @ 18.03.2017. 22:19 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Naravno da možeš da staviš više gume, imaćeš udobniji auto, sa malo dužim prenosom.

Gledaj jedino da ne preteraš tj. da obim točka ne bude veći za više od par procenata od originalnog. Imaš na netu razne kalkulatore obima (mada to možeš da sračunaš i sam), a ima i više Android aplikacija baš za tu svrhu.


do 2.5 (3)% moze u plus, a u minus koliko hoćeš

Citat:
7.scena: Kada sam jednom kupio tzv. premium gume, nikad se više nisam vratio na jeftine gume i gume srednje klase. Jednostavno ne isplati se novčano, ne isplati se ni u vožnji. Bolje na čekove neki michelin ili conti, nego u kešu jeftine gume koje će da se voze loše i traju kratko.

Inače ko razmišlja o jednom setu guma za celu sezonu Michelin CrossClimate je fantastična guma ! Skupa je ali je dugoročno rešenje.


.. pa ja vozio Pireli P6, potrošio ih do 4mm dubine šare a one se sada i iskrivile malo...

sada gledam Ruske da se malo trapovi krive
[ 7.scena @ 19.03.2017. 14:05 ] @
Moje iskustvo je ako prelaziš veće kilometraže jeftine gume su bacanje para. Poslednje jeftine gume koje sam kupio su Tigar Hitris. Odlične gume za te pare, šta više imaju tako duboku i univerzalnu šaru da su bez problema savladavale sneg i gadnu klizavicu (sličajno otkriveno pri preparkiravanju). Ali ne mogu da se porede sa trajnošću, ležanjem u krivini, neravnini npr. good year gume.

Kod guma, bile jeftine ili skupe ima i onih koje se planski troše kao keks, obično su to sportske gume, tako sam jednom davno kupio nove Dunlop Sport_nešto nisu izdržale ni 10k.
A ima nešto i do toga koliko su stare i kako su čuvane gume. Moj prijatelj redovno kupuje Pireli od mehaničara ispod svake cene. Nove. Ali krive se i bučne su, nisu slučajno džaba. Ne kažem da je to slučj kod tebe..
[ goat @ 19.03.2017. 18:49 ] @
Citat:
7.scena: ....................
A ima nešto i do toga koliko su stare i kako su čuvane gume. Moj prijatelj redovno kupuje Pireli od mehaničara ispod svake cene. Nove. Ali krive se i bučne su, nisu slučajno džaba. Ne kažem da je to slučj kod tebe..


jeste i kod mene taj slučaj...ove moje P6 su stare 9 godina i za "pod kazan su" ... i jesu bučne, kada sam zamenio točkove (skinuo zimske i stavio letnje) primetio sam da su dosta bučnije
[ cika dacha @ 19.03.2017. 19:19 ] @
Goat@ moja preporuka je za prosecno auto i prosecne brzine bez obzira i da krenes na put preko sveta je Tigar.
[ goat @ 19.03.2017. 22:09 ] @
Citat:
cika dacha: Goat@ moja preporuka je za prosecno auto i prosecne brzine bez obzira i da krenes na put preko sveta je Tigar.


da je zimska ne bih se razmišjlao, ja sam od onih koji kupuje naše (mada sam se svaki drugi put zeznuo, ali moje je pa je bolje od tuđeg)... auto mi nije prosečan, to je nešto malo preko pola auta , vozim u skladu ograničenja brzine, i da 'oću brže ne može , a prelazim 20kkm godišnje... nego Tigrove mi nekako prilično nežno deluju, na našim autostradama brzo dobiju čvoruge koje mi preko volana ne daju da zaspim... probao bih rusku Kamu, onako dizajn mi izgleda "moderno", sutra ću do trgovine da ih ošacujem, ma ni nokte nisam posekao i ako je nedelja, pip varijanta mi je najpouzdanija u odabiru..
[ goat @ 20.03.2017. 19:47 ] @
evo da javim... pazario sam rusku asimetričnu Kamu V-130.. prvi utisci su dobri... nije bučna, ali nije nešto bog zna šta upravljiva...

.... mislim da će sutra biti bolje kada mi zamene dve gume jer su mi prodali sve četiri asimetrične desne !!! a prošle kroz ruke magacionera i vulkanizera!!!

... zašto se ovo meni događa nije mi jasno ...

... kud plovi ovaj RS brod!?



[Ovu poruku je menjao goat dana 20.03.2017. u 21:47 GMT+1]
[ bakara @ 20.03.2017. 21:31 ] @
Pa posto su te ruske gume?

ja majke mi ne bih smeo da ih kupim
[ goat @ 20.03.2017. 22:27 ] @
Citat:
bakara: Pa posto su te ruske gume?

ja majke mi ne bih smeo da ih kupim


jedne su od najjeftinijih ali meni izađoše skupo je sutra moram 120km da izvozim da bi ih izmenjao... rešio sam da kupim baš Ruske .. zbog simbolike meni znane

dobre su, osrednja tvrdoća, užasno smrde (nekim uljem premazane), prst zadire kada se prevlači preko gazećeg sloja..

što ne bih smeo... pa Rusi su prvi u kosmos poslali čoveka... ranije su im gume bile užas jer su pravljenej za puteve od 1 do 3 kategorje (šumske puteve). okrenuli su se tržišnoj ekonomiji zadnjih godina... čak su na gumamama na engleskom ispisane oznake ...

uh kako sam besan... prvo iz magacina su dva magacionera donela 2+2 gume, drugo morao sam vulkanizeru da pomognem da odredi - nađe koja je spoljašnja strana gume!... ostavio sam ga da namesti ostale tri dok sam otišao da platim... pokupim kola kada je završio, krenem i posle 60km stanem da kupim vodu za piće... preselo mi kada sam bacio pogled na točkove
[ Lavlja_Jazbina @ 20.03.2017. 22:47 ] @
Pa kad si zapeo da pijes vodu.:).Jel to ova sara? Oni ovo prave u 225/45/17 dimenziji.

[ goat @ 20.03.2017. 22:52 ] @
^^
takva, samo što su moje 185/60R14 pa imaju tri kanala (ide jedan kanal po zelenoj liniji ali nema kanala oko zelene linije), tek od 195 pa naviše imaju 4 kanala (kao na slici)
[ goat @ 21.03.2017. 09:48 ] @
Citat:
goat:
evo da javim... pazario sam rusku asimetričnu Kamu V-130.. prvi utisci su dobri... nije bučna, ali nije nešto bog zna šta upravljiva...

.... mislim da će sutra biti bolje kada mi zamene dve gume jer su mi prodali sve četiri asimetrične desne !!! a prošle kroz ruke magacionera i vulkanizera!!!

... zašto se ovo meni događa nije mi jasno :(...

... kud plovi ovaj RS brod!?



[Ovu poruku je menjao goat dana 20.03.2017. u 21:47 GMT+1]



??? po rečima prodavca nema leve i desne nego je samo bitno da se ispoštuje oznaka "outside" ???

rebus?..... mada ima logike, kosi kanali smanjuju buku a potrebni su zbog smanjenja otpora kotrljanja gume (lakše se guma savija prilikom rotacije) a i uski su prilično tako da ne mogu nešto mnogo vode izbaciti..
[ mmix @ 24.03.2017. 11:26 ] @
Da, tako se montiraju. Ja imam Primacy 3 i isto je tako. Kad gledas sare na tockovima levo i desno ne podudaaraju se ali kad sam pricao sa inzenjerom iz Michellina rekao mi je da to nema nikakvog uticaja na funkciju gume i da je to tako planski, izmedju ostalog i da bi rezervna guma mogla da pasuje sa bilo koje strne.
[ markofpi @ 15.04.2017. 17:40 ] @
Ima li nekih akcija za kupovinu sva 4 pneumatika?
Sta preporucujete za dimenziju 205/55 R16? Razmisljao sam o Hankook-u ali i o Syneris-u. Michelin i GY jesu dobri ali su skupi.
I na kraju da li preci na 60 ili zadrzati fabriski deklarisanu 55-icu?
[ Java Beograd @ 15.04.2017. 18:26 ] @
Dobar je Hankook.
Šta fali 55-tici ?
[ bakara @ 15.04.2017. 20:58 ] @
ja sam sebi kupio tigar 205/55 r16, ta guma kosta svega 35eur trenutno.

nek traje 3 godine i super.

Slab je izbor 60tica, ja bih kupio uvek 55
[ glackop @ 15.04.2017. 23:24 ] @
Ja sam mislio da nema nikakve razlike izmedju letnje-zimske i da je to samo marketiska podvala da bi ljudi kupovali...i tako ja vozio na Vinteru sve sezone 3 godine,nisu se nista vise trosile leti ali su piskale u svakoj krivini/samo leti na jakoj vrucini/,i tako ja mislio da mi trap vec zreo za reglazu ali nikako da to odradim,i tako ja odlucim i promenim samo prednje stavim siguru i za zivo cudo stilo se preporodio....bolje da vise ne pisem.
[ Nebojsa Milanovic @ 15.04.2017. 23:31 ] @
Razmišljam o kupovini barem dve gume dimenzije 205/45/17 ali je cena uvoznih abnormalna, dok su Tigrove, neki nov model, samo oko 5500..

[ pisac @ 16.04.2017. 00:05 ] @
Citat:
bakara:
ja sam sebi kupio tigar 205/55 r16, ta guma kosta svega 35eur trenutno.

nek traje 3 godine i super.


A do koje brzine ide taj Tigar po toj ceni?

Da li voziti (240km/h indeks) Michelin Primacy HP stare 9 godina sa dobrom šarom, ili uzeti taj Tigar pitanje je sada.
Imam na drugoj osovini iste te gume dosta mlađe, i ne primećujem nikakvu razliku među njima u materijalu, samo razliku u dubini šare, tako da sam u dilemi da li menjati stare gume iako nisu ostarile.
[ bakara @ 16.04.2017. 11:27 ] @
To je 94V brzinski index, znaci do 240km/h, ali ovo nije performance guma, vec vise ekonomik klasa.

Sa druge strane taj miselin Primacy je mator 9 godina ...odkud znam.
[ Nebojsa Milanovic @ 16.04.2017. 11:43 ] @
Kakvi devet godina, o tome ne treba uopšte razmišljati...

Ali video sam Yokohama DOT 2014, šara 5-6mm za 40-50€, o tome se već može razmišljati, ako su bez oštećenja naravno.
[ etjen @ 16.04.2017. 12:37 ] @
Ja sam prosle godine uzeo Vredestein gume. Za moju dimenziju (205 60 16) kostale su oko 9500 po komadu.
Izuzetno sam zadovoljan gumama.
[ markofpi @ 17.04.2017. 00:16 ] @
@Java Beograd
Samo udobnosti radi ali kako sam video da je razlika u ceni poprilicna shvatih da 55-ici nista ne fali. :)

@pisac
To sto ti vizuelno ne primecujes razliku u materijalu ne znaci da je nema, naprotiv ogromna je razlika. Bolje je nova Tigar guma nego Michelin star 9god. Sta znaci stara guma koja nije ostarila??

Sutra najverovatnije uzimam 4x Hankook Ventus Prime 3.
[ botr @ 17.04.2017. 17:29 ] @
Hankook, trenutno najbolji odnos cena/kvalitet u toj dimenziji.

@Nebojsa, da kupujem gume u toj dimenzji, ja bih uzeo Savu UHP 2.
[ pisac @ 18.04.2017. 00:14 ] @
Citat:
markofpi:To sto ti vizuelno ne primecujes razliku u materijalu ne znaci da je nema, naprotiv ogromna je razlika.


Ne znači ni da je ima. Nema razlike i na jače grebanje noktom i na jači pritisak, potpuno isti "gumeni" osećaj. A ja trenutno (ovih godina) skoro nikad ne prelazim 160km/h tako da ne teram gumu do granica na kojima bi se možda ispoljio neki stečeni nedostatak.

Prelazak na Tigar bi bio kao s konja na magarca, a nešto mi se ne daje 200+ evra za par novig Mišelinki trenutno jer me već čekaju razni drugi višestruki troškovi pa razmišljam šta mi je najpametnije, da sačekam još godinu sa starijim konjem ili da pređem na mlađeg magarca. Mislim da ću ostaviti gume još godinu dana, taman da napune deceniju, a onda uzimam novog konja.
[ superbaka @ 19.04.2017. 19:33 ] @
trebalo bi i ja sad da kupim letnje gume za Stila, pa sam malo bacio pogled na ovu temu i videh da pominjete i neke parametre za izbor guma poput tezine i tipa vozila i slicno... kada sam kupio auto na njemu su bile Michelin 195/65/R15, pa sam po inerciji kupio neke Kleberove zimske istih dimenzija, ali ajd sad da ne pogresim kad kupujem letnje...
u prodavnicama kod mene uglavnom su jeftinije gume u prodaji, a najbolje sto imaju su Goodrich za 5750 dinara... e sad, ja sam prvi put danas cuo za tu marku, prodavac je ishvalio, kaze to je iz Michelin grupe, odlicna guma itd... moje pitanje je - da li ove gume (pomenutih dimenzija) odgovaraju za Fiat Stilo, i da li odgovaraju mojim potrebama? inace, auto slabo vozim, prakticno sam presao 14k za 4 godine...
[ botr @ 19.04.2017. 19:54 ] @
Ja bih pre izabrao FUldu ili Hankook, pa i Savu Intensu HP, jos ces da prodjes i malo jeftinije.

[ goat @ 23.04.2017. 14:15 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Pa kad si zapeo da pijes vodu..Jel to ova sara? Oni ovo prave u 225/45/17 dimenziji.



samo da javim utiske posle 4000km za Rusku kamu ... odlične su... ja prezadovoljan... još se nije pohabao 1/4mm u dubinu utisnuti natpis proizvođača na gazećoj površini...videću kakve će biti sledeće sezone kada ih preko leta sunce propeče

... a kada sam tražio gume gledao sam neke Lasine, užasno su bile tvrde, kao da su plastične.... iznenadila me letnja Starfire rs-c2 , mekša je od zimske WT200...

jeftino meso - čorba o klin
[ pero_brzi @ 23.04.2017. 18:42 ] @
Citat:
superbaka:
trebalo bi i ja sad da kupim letnje gume za Stila, pa sam malo bacio pogled na ovu temu i videh da pominjete i neke parametre za izbor guma poput tezine i tipa vozila i slicno... kada sam kupio auto na njemu su bile Michelin 195/65/R15, pa sam po inerciji kupio neke Kleberove zimske istih dimenzija, ali ajd sad da ne pogresim kad kupujem letnje...
u prodavnicama kod mene uglavnom su jeftinije gume u prodaji, a najbolje sto imaju su Goodrich za 5750 dinara... e sad, ja sam prvi put danas cuo za tu marku, prodavac je ishvalio, kaze to je iz Michelin grupe, odlicna guma itd... moje pitanje je - da li ove gume (pomenutih dimenzija) odgovaraju za Fiat Stilo, i da li odgovaraju mojim potrebama? inace, auto slabo vozim, prakticno sam presao 14k za 4 godine...



Za tako malo kilometara , ne isplati se ni menjati gume zima leto ,kupis univerzalne i gotovo
Sava Adapto je najeftinija od trentnih unverzalnih guma ja je drzim na zadnjoj osovini i leti i zimi
Nije za velike brzine leti po autoputo se cuje kad je na prvim tockovima pozadi manje-
vozio sam i preko 160 sa njom opel astar g

a napred menjam za letnje -zimske
[ 7.scena @ 23.04.2017. 19:10 ] @
@superbaka

Možeš da poručiš gume online, tako da ne mora da te ograničava lokalna ponuda. Ja sam online našao odličnu ponudu u toj dimeziji, pretprošle zime. I to Continental, za manje od 7k din...

BF goodrich nikada ne bih uzeo. Poslednji put kada sam ih video nove izgledale su kao da nisu od gume, već od plastike.

Sa oko 3k km godišnje treba da se zabrineš da li je ok stanje automobila, posebno ako nije garažiran.

[ Java Beograd @ 24.04.2017. 07:30 ] @
Citat:
superbaka: ... bile Michelin 195/65/R15 ... a najbolje sto imaju su Goodrich za 5750 dinara...
Dimenzija je ta. Fabrički, i nemaš nikakvog razloga da menjaš.
Goodrich je sasvim OK za tvoje potrebe. Nemaš razloga da kupuješ skuplje.


Citat:
7.scena: Sa oko 3k km godišnje treba da se zabrineš da li je ok stanje automobila
Kako to misliš ?
[ 7.scena @ 24.04.2017. 07:51 ] @
Citat:
Java Beograd: Kako to misliš ?

Limarijski.
Ne mora da bude konkretno limarija, kod koje su kritične sajtne, rubovi prednjih krila (iako je pocinkovana limarija, tu krene da propada) već metalni elementi kao prednji most, zadnji most...

Imao sam malo iskustva sa tim modelom, koji nije vožen, neverovatno brzo krenu da propadaju/rđaju ti mostovi od stajanja. Ako stoji u garaži verovatno je ok.
[ adzo_ @ 24.04.2017. 08:54 ] @
Citat:
adzo_:
Ja mogu da preporucim Dunlop Blueresponse. Uzeo sam ih prosle godine na nekoj akciji u ........, bile su 7600din po gumi(snizenje od 2000 po gumi)
Guma je tiha i mekana.

@CoyoteKG

Imas bolju cenu od ove u beogradskoj firmi(ima deo naziva grada u nazivu firme - ako se ne snadjes mogu na pp). Besplatna je isporuka bilo gde u SRB


Evo mene posle 2 godine. Sad su pocele da me nerviraju. Imam jedan specifican problem sa ovim gumama. Sve je super osim jedne sitnice, kada radim recimo polukruzno a asfalt je mokar gume se mnoooogo cuju. Neki neprijatan zvuk kao kad komadom plastike vuces preko mokrog stakla. Svi ostali parametri su ok. Ne desava se gubljenje pravca po mokrom kolovozu, performanse su i dalje tu. Guma nije izgubila svojstva ali ne znam zasto se ovo desava. Probao sam i sa menjanjem pritiska u gumi ali isto se desava(primetno je samo kod male brzine i polukruznog okretanja). Prosle godine se nije desavalo. Gume uredno menjam zima-leto. Skladistene su na suvom u garazi.
Gume su presle malo vise od 15k km za 2 godine. DOT je 1415
[ botr @ 24.04.2017. 11:16 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
superbaka: ... bile Michelin 195/65/R15 ... a najbolje sto imaju su Goodrich za 5750 dinara...
Dimenzija je ta. Fabrički, i nemaš nikakvog razloga da menjaš.
Goodrich je sasvim OK za tvoje potrebe. Nemaš razloga da kupuješ skuplje.


Citat:
7.scena: Sa oko 3k km godišnje treba da se zabrineš da li je ok stanje automobila
Kako to misliš ?


Radi se o tome da BF Goodrich gume nisu nista posebno i da za taj iznos, ili cak i za manje izdvojenog novca, moze da uzme bolje gume. Ako cemo realno, za njegove potrebe i TIgar zavrsavaju posao.
[ Java Beograd @ 24.04.2017. 11:45 ] @
BF Goodrich nisu ništa posebno. Ništa posebno čoveku ni ne treba. Solidna, standardna, obična guma iz ekonomske klase, za obične, serijske automobile iz ekonomske klase, koji se voze običnim brzinama.
Ništa posebno. Pokrivaju bar 2/3 ukupnog tržišta.

A zašto misliš da su Tigar gume bolje ?

U toj, ekonomskoj klasi, kvalitet guma je izjednačen, kao i cena. Više će da uštedi ako dobije gume sa besplatnom montažom nego na ceni same gume.
[ botr @ 24.04.2017. 14:29 ] @
Za manje novca se kupuje Hankook, koji je po testovima odlicna guma, a spram cene i odlicna kupovina. Jos mu ostane taman za montazu, a dobija bolju gumu. Cak sta vise, misljenja sam da je bolje da kupi Savu Intensu HP, za oko 5k dinara, nego BF Goodrich. U najgorem slucaju su jednakog kvaliteta, ako Sava nije i bolja.

Tigar sam spomenuo kao gumu koja bi mu zavrsila posao, za tu kilometrazu, a kosta svega 4200 dinara.

https://www.adac.de/infotestra...=201884&SourcePageId=31821
[ X Files @ 24.04.2017. 19:13 ] @
Ovih dana kupih Savu Intensu HP. Sve četiri.

Ako bog da, trajaće tačno onoliko kilometara, koliko su plaćene dinara (20,800 din / 20,800 km).



E da, i besplatna montaža.
[ Java Beograd @ 24.04.2017. 19:32 ] @
Ako ti je trap podešen, gume bi trebalo da traju bar 50.000 km. Ne mislim na Sava, već generalno.
[ Žika 11 @ 08.06.2017. 17:22 ] @
Citat:
X Files:
Ovih dana kupih Savu Intensu HP. Sve četiri.

Ako bog da, trajaće tačno onoliko kilometara, koliko su plaćene dinara (20,800 din / 20,800 km).



E da, i besplatna montaža.


Ako su 195/65 R15 trebalo bi da su proizvedene u Francuskoj.
[ Bradzorf012 @ 01.10.2017. 23:24 ] @
Ovu temu sam čitao ranije, ali sam zaboravio gradivo, pa sam morao iznova. Da li je potrebno da kažem, kako mi tek sada ništa nije jasno? Ok, pokušaću da budem precizan, pa ako ima voljnih neka kažu koju, koristiće i ostalima, a ne samo meni.

Dakle, trebalo bi da uskoro menjam gume. Stavio bih 195/50/15, alu felne su u pitanju ako je bitno. Trenutno su na autu 195/45/15, ali bih uzeo malo veći profil, da malo podigne auto i zbog udobnije vožnje(za sada razbija kamenje u bubrezima). Vulkanizeri mi kažu da može, ali mi je juče jedan rekao da možda nije baš dobra ideja, jer se zimi skuplja sneg i led na blatobrane, pa bi to uzrokovalo češanje. Ok, kažem sebi, vodiću računa o tome, ne zanime me.

E sad, prelazim godišnje desetak hiljada, pola gradska vožnja, pola magistrala ili auto put. Ne trkam se i performanse su mi skoro nebitne, na auto putu ne prelazim 120. Ne želim da imam posla sa policijom ili zakonom, ali ne bih ni dva kompleta. Prosto, skladištenje, menjanje, žongliranje više ne dolaze u obzir. Kada bih prelazio bar dvadesetak hiljada u redu, ali ovako mi više ne pada na pamet. Da li su za mene rešenje gume za sve sezone? Možda zimske koje bih vozio cele godine. Smem li uopšte da pomislim na nešto ovako?

Pošto nije mali trošak u pitanju, jer će otići bar dvesta evra, pripaziću šta kupujem. Bezbednost mi je na prvom mestu, znam da razlika u kvalitetu gume može da od auta napravi sanke na snegu. S druge strane, kao što rekoh, ne vozim brzo, a ni ne prelazim mnogo, pa ako baš ne mora ne bih da plaćam nešto što mogu dobiti i za manje novca. Pošto sam neka pitanja već postavio, ostaju ona koja izviru iz same teme.

Šta je DOT oznaka? Kako da znam koliko je guma bila u magacinu i da li je treba zaobići? Izbegavati fuldu. Ok. Uniroyal Rainexpert, da li je to zaista toliko dobro?

Možda je najbolje da poslušam vulkanizera koji na moje priče, mišelin ovo ono, nezainteresovano kaže: sve ti je to isto, staviš tigar i voziš. Na kraju, kupovina preko interneta, kakva su vaša iskustva?

Znam znam, smorio sam pitanjima.
[ Žika 11 @ 06.10.2017. 16:38 ] @
195/50 R15 je viskoka 585 mm dok je 195/45 R15 viskoka 565 mm dakle 10 mm gore , 10 mm dole što je prihvatljivo
Koliko sam shvatio ti ne želiš dva seta točkova tj zimski set i letnji. Trenutno je najbolja guma Goodyear Vector 4 Seasons Gen 2 , Michelil CrossClimate (ima plitku šaru 1-2 mm manje od ostalih), Kleber Quadraxer 2 dobro se pokazao ove godine i jedan od najboljih odnosa kvalitet / cena Hankok Kinergy 4S H740. Tigar izbegavaj jer je zimska guma sa letnjom smešom / nema silike u sebi i loše se pokazala po mokrom.
DOT je broj koji označave nedelju (01 do 52) i godinu proizvodnje.
[ djoka_l @ 06.10.2017. 16:57 ] @
Pogledaj https://tiresize.com/conversion-chart/

Za tvoju gumu 195/45/15 najbolja zamena je 125/70R15 ili 155/60R15 ili 165/50R15
U svakom slučaju, proveri preporučene dimenzije za tvoj automobil. Ipak, ako želiš gumu koja treba da se koristi za sve uslove, bolje je da uzmeš manju širinu od 195.
[ Žika 11 @ 06.10.2017. 18:47 ] @
Loš kalkulator.
[ Lavlja_Jazbina @ 06.10.2017. 21:02 ] @
Citat:
Za tvoju gumu 195/45/15 najbolja zamena je 125/70R15

Matematicki jeste ista visina ali nije vozacki adekvatna.125 je koliko se secam bilo na spaceku.

A zunto nije spacek.
[ Nebojsa Milanovic @ 06.10.2017. 21:31 ] @
Prvi put čujem za gume 195/45... to su još gluplje gume nego što sam ja imao na Puntu 1,4 turbo

Uzmi nešto tipa 185/55-60, proveri da obim bude približan ili nešto veći (nikako manji), i uživaj.

[ Bradzorf012 @ 12.10.2017. 00:00 ] @
Bio sam u subotu do vulkanizera, jedno tri četiri dobro opremljene radnje, one što posluju u celoj zemlji, da ih ne reklamiram. Da li je potrebno da kažem kako sam proveo šest sedam sati u jurcanju po gradu, a nisam rešio problem? Nisam štedeo pare, hoću da auto obujem po propisu, jer ne želim da izgubim glavu zbog stotinak evra, a vrlo dobro znam šta znače loše gume. Postoje dva problema.

Prvi. Auto je došao iz Nemačke na pneumaticima 195/45/15, felne na njemu su 6Jx15H2 33. U knjižici za auto piše da na njega idu gume 185/55/15. Ne znam da li je auto(sporting 1.2) naknadno dodatno spušten ili je takav izašao iz fabrike, pa je to čini mi se dodatni problem. Dakle, nije samo problem koji pneumatik može da se stavi na pomenutu felnu, već i da li takav točak(pneumatik plus felna) može da se postavi na auto, a da u vožnji ne grebe i ne češe blatobrane, naročito one zadnje kada neko sedne pozadi(ovo su mi rekli u nekim radnjama).

Drugi. Pošto sebe ne smatram stručnjakom opšte prakse, samo tražim da mi oni kojima je to posao kažu šta je najbolje da uradim. Nažalost, informacije koje dobijam od majstora, vulkanizera i prodavaca u radnjama su toliko oprečne i konfuzne da to počinje da liči na neki Kafkin roman. Ok, ja sam picajzla i hoću sve da znam, kako, zašto, koliko, što može da bude iritirajuće. Međutim, ne želim ni da dođem u situaciju da puknem dvesta trista evra, a da se na kraju ispostavi kako sam napravio glupost. U subotu sam, na korak od rešenja uspeo da iznerviram jednog radnika u servisu, kada smo posle dužeg razmatranja šta je rešenje, došli do zaključka da je najbolje da uzmem čelične felne i postavim zimske gume. Na moju opasku sedamdeset!?, misleći na profil gume koji je pomenuo, čovek se zacrveneo u licu i imam utisak, zamalo me nije ošamario.

Žiko, baš tako. Drugi set guma i/ili felni dolazi u obzir samo ako ne bude drugog rešenja. Naučio sam u međuvremenu šta je DOT.

Đoko, 125 sigurno nije rešenje, mislim nije.

Najlakše bi mi bilo da postavim pneumatike istih dimenzija koje su i sada na njemu, ali njih je nemoguće naći. U jednoj radnji, čovek je počeo da se hvata za glavu kada je video o čemu se radi.

U svakom slučaju neću žuriti.

Na kraju, da se zahvalim svima na odgovorima.
[ Žika 11 @ 12.10.2017. 16:39 ] @
Malo si pogrešno krenuo priču, kako možemo da znamo da li če kačiti ili ne kad nigde ne piše koji je auto u pitanju ? Sporting 1.2 je definitivno Punto, ajmo malo više info godište i ostalo pa da znamo o čemu se radi.
Jeftina varijanta za 50-60 evra kupiš čelične felne 14 i odgovarajuće zimske gume višeg profila.
Ako ćeš svesezonske drži se gore pomenutog Good Year-a.
[ Lavlja_Jazbina @ 12.10.2017. 18:52 ] @
Ja tu dimenziju nisam video nikad,pa ni na policama prodaje.
[ Nebojsa Milanovic @ 12.10.2017. 18:58 ] @
Ta dimenzija ne samo da nije izašla iz fabrike, nego i kada bih video auto sa takvim gumama ne bih ga uopšte razmatrao.
Dva su razloga za to, em neću da kupim auto od lika ko je takvu glupost stavio na taj auto jer mu to sigurno nije jedina glupost, em je taj auto poprilično oštećen od tih guma.
[ Bradzorf012 @ 12.10.2017. 19:52 ] @
Žiko, hvala na korisnim informacijama. U gužvi sam ovih dana, pa ne stižem da se javljam na forum ili da budem jasan u pisanju. Da, punto sporting 1.2, godište 2002.

Lave, to što ti nisi video, ne znači da ne postoji.

Citat:
Nebojša:
Ta dimenzija ne samo da nije izašla iz fabrike,...


Odakle je izašla, ako nije iz fabrike, baš bih voleo da znam? Ostalo neću da komentarišem.
[ hobbista @ 12.10.2017. 20:00 ] @
Punto sporting je fabrički imao ili 185/60R14 ili 185/55R15 u obe varijante 6J.
[ Lavlja_Jazbina @ 12.10.2017. 20:16 ] @
Citat:
Lave, to što ti nisi video, ne znači da ne postoji.

Apsolutno se slazem,nego guma ima dimenziju koja pored toliko stotina hiljada km(preslo i u milion) nisam video vozilo sa tom dimenzijom.

To mi nekako dodje ko ona Suzuki guma od 16" i sirinom koju samo taj auto ima.

Pardon,visinom.
[ Bradzorf012 @ 12.10.2017. 20:24 ] @
Tek sam sad shvatio šta Nebojša kaže, ali sam to i sam rekao u prethodnom javljanju. Hobista da, iz fabrike je izašao sa 185/55/15, a na njemu su kada je uvežen bile 195/45/15 i još uvek su. Za nijansu širi i za nijansu niži profil.
[ hobbista @ 12.10.2017. 20:57 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Stavio bih 195/50/15, alu felne su u pitanju ako je bitno. Trenutno su na autu 195/45/15, ali bih uzeo malo veći profil, da malo podigne auto i zbog udobnije vožnje(za sada razbija kamenje u bubrezima).


Zašto izmišljati toplu vodu? Stavi originalnu dimenziju i uživaj. Eventualno razmisli i o 175/65/15, što je na granici za 6J felnu.
[ Bradzorf012 @ 12.10.2017. 22:12 ] @
Hobista, tako nekako će i biti.

E sad, zašto izmišljam toplu vodu? Već sam rekao, ali da ponovim. Odem kod vulkanizera i kažem, taka i taka stvar. On kaže dobro, ali ne bi valjalo 185, jer 195 štiti felnu od ivičnjaka. Reko dobro, imaću to u vidu. Odem u prodavnicu i kažem, hoću to i to. Odgovor je nema ili ima, ali to ne ide tako kako si ti zamislio. Kažem, nisam ja ništa zamislio, tako mi kaže vulkanizer. Dobijem odgovor da taj nema pojma. Tu počinje konfuzija. Mislim se, hajde da proverim na više mesta, ko pita ne skita. Onda dobijem treći, četvrti, peti,... šesnaesti odgovor, predlog, sugestiju. Svi međusobno različiti, čak suprotni. Pomislim hebote, pa o čemu se ovde radi, voziću ga na felnama, tako mi je najjeftinije. Eto, zato.
[ botr @ 12.10.2017. 22:14 ] @
Uzmi fabricki propisanu dimenziju i nemas brige. Sporting je fabricki nizi od klasicnog Punta, mada s obzzirom na dimenziju guma koja je na autu, ne bi me iznenadilo i da je dodatno spusten.
[ Lavlja_Jazbina @ 12.10.2017. 22:20 ] @
Mislim da pises neki scenario za dramu.Stavi 195/55 i zavrsena stvar.E sad ako je neko bio "pametnica,pa sekao opruge i ostale budzevine,gubi se smisao normalnog (std).
[ Lavlja_Jazbina @ 13.10.2017. 20:23 ] @
Nasao sam da je felna 15" izbacena iz ponude.

Kako stvari stoje 6" ili ono J je za dimenzije minimum 175 185 a maksimu 205mm

Sto se tice 6,5" 185 je minimum 195 neki standard a maksimum 205.

[ Bradzorf012 @ 07.12.2017. 22:15 ] @
Jeste tema o letnjim, ali stoji kao izdvojena, a tu sam se i javio.

Daklem, kupio sam četiri komata, fulda multicontrol 195/50/15, za sve sezone. Za sada je sve ok, ali dobro, jutros su stavljene i nisam prešao dvadesetak kilometara, videćemo.
[ Žika 11 @ 13.03.2018. 14:17 ] @






[ Java Beograd @ 13.03.2018. 17:13 ] @
Ne vidim nigde datum. Jel' ovo sadašnje ? Ili nešto staro ?
[ Žika 11 @ 13.03.2018. 18:12 ] @
2018. najsvežije
[ Žika 11 @ 10.04.2018. 07:18 ] @
Ruski test guma 195/65R15.

[ Sizif 75 @ 10.04.2018. 16:15 ] @
U cemu je razlika izmedju michelin saver i michelin saver plus guma.
Ima li bitne razlike ?

Ima li ta guma kakvih ozbiljnijih mana.
Svidja mi se njena dugotrajnost.
Kakva je udobnost buka i ostalo.
[ kalin62 @ 29.05.2018. 08:55 ] @
nesto mrtva tema, tragam za fiat stila 205/55R16 letnje, stabi vi preporucili naj bitnije da nije bucna
[ Java Beograd @ 29.05.2018. 09:01 ] @
Moraš da kažeš cenovni rang, tj. koliko si para spreman da potrošiš. Bez toga, diskusija je jalova.
[ dusans @ 29.05.2018. 09:56 ] @
Citat:
kalin62:
nesto mrtva tema, tragam za fiat stila 205/55R16 letnje, stabi vi preporucili naj bitnije da nije bucna


Od jeftinih - Lassa Greenways, vozim ove gume 2 meseca i do sada su najtiše od onih koje sam imao, posebno na većim brzinama.

Imao sam Michelin letnje (mislim Energy Saver) one su jedino bile tihe tu negde kao ove Lassa.
Dunlop letnje (ne znam tačnu oznaku, neki sport), relativno tihe ali bučnije od Lassa-e.
Wintera zimske, tu i tamo - možda malo bučnije od Dunlop-a, posebno na većim brzinama.
Goodyear OptiGrip letnje, relativno bučne, pogotovo na manjim brzinama - nerviraju, samo zbog ovoga ih zaobilazim.

[ Nebojsa Milanovic @ 29.05.2018. 11:57 ] @
I ja razmišljam u tom smeru, a kriterijum je sličan.

Najbliži sam Dunlop-u, a već i imam pozitivna iskustva sa njima.
[ djoka_l @ 29.05.2018. 12:15 ] @
Ja sam prezadovoljan sa Dunlop Sport Maxx, s tim da kod dimenzija koje koristim, nemam toliki izbor.
[ Nebojsa Milanovic @ 29.05.2018. 12:53 ] @
Sport maxx vozim na 1.8T, odlične su.
[ Žika 11 @ 29.05.2018. 21:09 ] @
Citat:
kalin62:
nesto mrtva tema, tragam za fiat stila 205/55R16 letnje, stabi vi preporucili naj bitnije da nije bucna


Ja sam uzeo sebi baš za Stila Hankook Ventus Prime3 , odlična guma u rangu sa vodećim ali po nižoj ceni. Tiha, dobra po suvom, po kiši i na niskim temperaturama (nije za sneg). Dobra osobina je što se malo troši, za 10000 km skoro da nije ni mrdnula / vide se markeri za kontrolu trapa.
Brat je uzeo Hankook ali novi Kinergy Eco 2 , nekih bitnijih utisaka nema osim da tiša u odnosu na Conti Eco i Michelin Energy Saver. Za ostale utiske treba vreme.
[ vladd @ 31.05.2018. 05:47 ] @
Odlicne su Hankook, bile i ostale, ali vidim nesto im cena porasla.

Da napomenem jednu sitnicu, ne treba ocekivati od guma deklarisanih kao "grip" da budu tihe. Ili od onih koje nemaju neprekidne konture na gazecem sloju.
[ Nebojsa Milanovic @ 06.07.2018. 23:36 ] @
Danas sam kupio gume Michelin Primacy 4.

Imao sam prilike puno guma da isprobam, pipnem i sve drugo, i utisak ću sublimirati u jednom komentaru: ne verujem da ću više kupiti išta što nije Michelin.
[ Grada22 @ 07.07.2018. 00:00 ] @
Michelin forever!
Nebojsa, znas koliko godina vozim Pezoe. Uvek sa Mislenkama!
[ Nebojsa Milanovic @ 07.07.2018. 00:03 ] @
Pozdrav Grado, uključi se u Autozone

I da čovek ne zna puno o gumama, Primacy 4 je dovoljno da pipneš i sve će se kaz'ti samo.
[ TRUE RMS @ 07.07.2018. 03:06 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Primacy 4 je dovoljno da pipneš i sve će se kaz'ti samo

Ne bi bilo loše, da otvoriš neku Agenciju za bez-kontaktnu procenu guma
sa Magnetnom rezonansom na osnovu dodira u 2 tačke !
Ti misliš da se šalim, ali bi Ti namlatio para
do iznemoglosti :)

I nemoj da se smeješ mom predlogu, nego razmisli...
[ bordzija @ 07.07.2018. 12:19 ] @
Ja sam uzeo sa original hyundai alu felnama i gume, fabrički komplet kao nove Kumho solus KH17 84H 195/50/16 i baš mi se sviđaju kako idu. Lepo drže i po suvom i po mokrom, nisu nešto naročito bučne sve u granicama normale. Zanimljiva mi je i njihova disproporcionalna šara a nemaju smer rotacije što je zanimljivo. I pre ovoga sam vozio kumho tako da sam dobro upoznat sa njima. Ne mogu da kažem ništa više, vidim da im je cena paprena 9600 din po komadu.

U početku sam mislio kuku plastikanerke garant kaaad ono bolja guma od tigruša doduše zimskih novih, sa kojima me bukvalno malo jači vetar "gura" po kiši. Pozitivan utisak na mene su ostavili Vredestein, bridgeston i Dunlop a za fuldu mislim da je najgora guma u univerzumu.

A od tog pipkanja i mirisanja guma nema leba, skoro sam gledao kama gume stare 14 godina, šara ko nova, mekana, fina, ne proklizava po snegu i kiši?!?? prosto da ne veruješ gazeći sloj bez ikakvih tragova truleži i pohabanosti ali sa strane se pretvara u prah. Normalno gume kockaste ne mogu da se izbalansiraju pa su zamenjene.


Jedno pitanje, čime je najbolje konzervirati zimske/letnje gume? Koje ulje/sprej ili šta već?
[ zeoN_Rider @ 07.07.2018. 12:27 ] @
Ja sam pazario ove BFGOODRICH G-GRIP ( nove x 4) i prezadovoljan sam.



[ BB308 @ 07.07.2018. 14:34 ] @
Michelin pa sve ostalo. U svakom slucaju koliko para toliko muzike. Trenutno sam sa latitide sport 3 po meni odlicne i za suvo i kisu.
[ botr @ 07.07.2018. 16:47 ] @
Michelin pa sve ostalo ... hm da li je potrebno da slikam Alpin 5 DOT 2015 sa mog auta, da vidite koliko je ta guma ispucala za te 3 godine? Posle 3 godine je zrela za bacanje. Po meni, ne treba se vezivati za jednog proizvodjaca, odnosno, jedan brend guma.
[ BB308 @ 07.07.2018. 19:02 ] @
Michelin Alpin sam imao set guma za A6 3.2fsi quatro u velicini za 17 mislim da su bile 225/50. Dot iz 2013 tad sam i uzeo auto. Sluzile me 4 zime perfektno, za sneg vrh. Sara kao da se nije pomerila. Pozdrav.
[ bordzija @ 08.07.2018. 17:42 ] @
Ne kapiram, zašto se u temi o letnjim gumama piše o zimskim?

I ja sam primetio da neke gume trule brže od drugih, recimo u sećanju mi je ostao kleber na škodi staroj par godina, gume su skroz istrulile. Gume su bile prva ugradnja.

Ako nije problem uz gumu da se napiše i made in* jer očigledno negde ide više plastike a negde manje. Ispunjivača ili kako se to već stručno zove, trpaju sve i svašta u gume, nisu ni poznati brendovi imuni od toga. Viđao sam mišelin potpuno truo par godina star i preko xy godina kao nove. Po mojoj nekoj skromnoj proceni, 5-7 godina je maksimum vremenski period za eksploataciju neke gume (bolje)

Sa druge strane, uvek sam da se nakon nekoliko godina prodaju kao polovne, kod nas se kupuje samo tako i opet nabave nove gume.
[ kalin62 @ 10.07.2018. 14:53 ] @
to hocu da kazem, Michelin a made in ???? nije isto u D i srbiju, ja licno u srbiju nikad nebih bacijo toliko para za Michelin
bolje uzeti dva para nove neku srednju marku dobru a ima, nego toliko baciti na Michelin
[ zeoN_Rider @ 10.07.2018. 17:39 ] @
Citat:
kalin62
bolje uzeti dva para nove neku srednju marku dobru a ima, nego toliko baciti na Michelin


Naravno, bacanje para.
[ botr @ 10.07.2018. 20:54 ] @
Citat:
kalin62:
to hocu da kazem, Michelin a made in ???? nije isto u D i srbiju, ja licno u srbiju nikad nebih bacijo toliko para za Michelin
bolje uzeti dva para nove neku srednju marku dobru a ima, nego toliko baciti na Michelin


Moracu da te razocaram, taj Michelin je kupljen bas u Nemackoj, a nisam prvi koji se zali da je Michelin ispucao za kratko vreme, i to bas Alpin 5.
[ aleksandar.n89 @ 16.02.2019. 10:33 ] @
Pozdrav. Procitao sam dosta o gumama na forumu i dalje ne mogu da se odlucim sta kupiti. Doslo je vreme da se zamene letnje gume.Trenutno su na autu (Golf 5) Goodyear Excelence 205 55 R16, sare su u dobrom stanju jer auto godisnje ne prelazi ni 5000km (koristim drugi auto) ali zbog godina proizvodnje guma smatram da ih treba zameniti. Koju marku guma preporucujete (letnja) a da je cenovno do 6000 - 65000din. Budzet nije problem ali sobzirom da ne prelazim mnogo km autom mislim da nije pametno kupovati skuplju gumu koja ce pre izgubiti svojstva zbog starosti nego zbog voznje ili mozda gresim. Jedna napomena - ocu je 2x pukla guma na autoputu, u pitanju je proizvodac Tigar, da li je to samo slucajnost ili ne ne znam ali njih ne bi ni uzimao u razmatranje. Hvala puno
[ sasa022 @ 16.02.2019. 12:35 ] @
Citat:
Jedna napomena - ocu je 2x pukla guma na autoputu


Da li je pukla ili se izduvala ?

Da li su felne dobre ?



Ako prelazite tako malu kilometrazu kupi gume za sve sezone - npr. Starfire AS2000 205/55 R16 je oko 4.750 din.
[ Java Beograd @ 16.02.2019. 12:40 ] @
Gume premijum kvaliteta u tim dimenzijama koštaju tačno 2 puta više od tvog budžeta.
Za oko 1.5 puta više para od tvog budžeta možeš da kupiš gume srednjeg kvaliteta.
Ono šta možeš za planirani budžet, to su gume ekonomske kategorije: Sava, BFG, Tigar.

Kao što znamo: "u tuđega tatka pogolema patka", pa tako, ostaje dilema: Sava ili BFG.
[ botr @ 16.02.2019. 15:02 ] @
Za te pare Hankook ili FUlda.

https://www.kemoimpex.com/2055...205-55-16-hankook-gume-beograd

https://www.kemoimpex.com/205-...gume-fulda/fulda-ecocontrol-hp

Kod nas su gume skupe, ja sam u Nemackoj kupio za malo manje od 50e po komadu, Goodyear efficient grip.
[ aleksandar.n89 @ 16.02.2019. 15:45 ] @
Sasa022 guma je jednostavno pukla. Jel imao neko iskustva sa https://www.internet-prodaja-g...r16-intensa-hp-91v-531739.html, Goodyear efecient grip je oko 8000din.
[ mjanjic @ 17.02.2019. 00:35 ] @
Od prvog auta koristim Sava gume i nikad nisam imao problem, osim što sam jedno oštetio gumu uz samu felnu jer putari nisu označili isečen asfalt preko celog puta, ali bilo van grada i noć, ko da se ganja sa njima...
Čak sam na prethodnom autu na prednjim točkovima imao univerzalne (Adapto), uzeo bih i na ovom autu zadnji put kad sam uzimao zimske, ali nisu imali, odnosno moralo da se čeka 10-ak dana, pa sam uzeo zimske koje vozim i leti, jer ne prelazim mnogo i retko vozim po najvećoj vrućini.
Ali ove Adapto kako stabilno drže auto po najjačem pljusku nije normalno, a dimenzije šara takve da, ko god bi ih video, kaže "dobre kramponke".
[ aleksandar.n89 @ 17.02.2019. 08:04 ] @
mjanjic sad je jos jedna dilema tu, imam i set zimskih guma, za ovih 10g od kada sam kupio auto on je samo 2g vozen zimi, sare su mi i na zimskim gumama u odlicnom stanju jedino je problem sto su gume proizvedene odavno (2008g) pa se sada dvoumim da li kupiti neke univerzalne iako nije to to, ne moze da imaju iste karakteristike gume koje su namenjene za leto ili zimu od univerzalnih al ajd videcemo.
[ aleksandar.n89 @ 23.02.2019. 14:42 ] @
Preporuka. Da li vredi dati vise novca za npr. Hankook ili BFG u odnosu na Lassu, Kelly, Savu ili eventualno Altenzo. Uglavnom su pozitivna iskustva sto se tice jeftinijih modela, mislim na Lassu, Kelly....

https://www.beo-car.rs/20555-r16-g-grip-go-91v-letnja-guma
https://www.internet-prodaja-g...r16-intensa-hp-91v-531739.html
https://www.kemoimpex.com/205-.../lassa-greenways-20555-R16-91V
https://www.kemoimpex.com/2055...205-55-16-hankook-gume-beograd
https://www.planetaguma.com/pr...p?id=16854&kategorija=gume
[ bordzija @ 02.03.2019. 21:39 ] @
Obrati samo pažnju kakve su po mokrom, ja se nebi igrao sa tako malom razlikom od 1000 din po komadu kad već kupuješ nove. Onaj hankook je a klasa po mokrom.
[ bakara @ 02.03.2019. 22:12 ] @
Ova hankook najozbiljnije izgleda, ostale mi ne privlace paznju ni malo.
[ aleksandar.n89 @ 08.03.2019. 05:46 ] @
Kupljene gume Hankook Ventus Prime 3:). Hvala svima na pomoci.
[ fade @ 08.03.2019. 07:48 ] @
Nek te odlično služe, imam iste već godinu dana, bez problema, po mokrom su dosta dobre.
[ bordzija @ 24.03.2019. 02:51 ] @
Gledam nešto po internetu i naletim na ovu fotografiju: U pitanju su kama letnje gume. Pogledajte šaru, ne gađa se uopšte nego se na jednom mestu skroz mimoilazi! Jel moguće da je kama protektirana guma?!??
Dal ovo trese? Jel ovo sme da se vozi?

[ bakara @ 24.03.2019. 10:05 ] @
Pa ti si mi bio ono bese savetovao da one moje krive gume stavim na oglase i prodam za 30eur, a pitas se za ove dal tresu?

protektirana nije sigurno iz prostog razloga sto se to ne isplati na jeftinoj gumi.
[ Java Beograd @ 24.03.2019. 10:12 ] @
Nemoguće da ovakva guma izađe iz kalupa. Mislim, moguće, ali kalup je jedinstven, pa će onda sve guma ovako da izgledaju. Dakle, ili je svaka guma Kama ovakva, ili nijedna. Mislim, nova, tj. iz fabričkog kalupa.

E sad, ako realno možemo pretpostaviti da ovako ne izgleda fabrički kalup, onda jedini mogući odgovor može biti da je protektirana.

Dal' trese ... ne znam.
[ bakara @ 24.03.2019. 10:26 ] @
Pa dal ste realni da neko protektira gumu koja je nova 30eur?

pa nije protektiranje dzabe, ako ce neko da protektira gumu to ce da radi na skupljoj a ne na krs gumama.
[ sasa022 @ 24.03.2019. 10:31 ] @
Ta sa slike je izvozana i ko zna u kakvom je stanju , mada i na novim ti spojevi nisu savrseni i zaista lice na protekt





[ Java Beograd @ 24.03.2019. 10:49 ] @
Citat:
bakara:Pa dal ste realni da neko protektira gumu koja je nova 30eur?
Nije realno, ali nije ni realno da iz fabričkog kalupa izađe takva.




https://www.youtube.com/watch?v=vb4XCctVHkw&t=50
[ bordzija @ 24.03.2019. 13:52 ] @
Ruske gume imaju odličnu strukturu evo iz prve ruke, mogu da se voze 10 godina bez ikakvih problema i deformacija, čak se i šara ne menja tj ne troši a prilično su upravljive po snegu i kiši. Konkretno zimska guma Kama. Ovo na šta sam naišao na internetu me šokiralo, da ne mogu šaru da pogode. Po meni ova guma nema šanse da se balansira a opet sa druge strane, proces proizvodnje nebi trebao uopšte da dozvoli ovakvu dislokaciju šare tj cele gume. Osim ako su im neispravne mašine za proizvonju, sa ove gornje fotografije pa se onda kalup ne spoji kako treba i ispadne ovo čudo sa moje fotke.

Sa druge strane ne znam ko može te kama gume da potroši, pouzdano prelaze 100.000 km i izgledaju kao nove, opet ko bi toliko prelazio i ko bi vulkanizirao? Jedino da u rusiji protektiraju sve i svašta pod brendom kama pa izvoze i prodaju kao novo. U svakom slučaju lep primer loše izrade gume kako god.
[ SunnyBoy @ 24.03.2019. 16:51 ] @

Savremena proizvodnja guma
[ Java Beograd @ 24.03.2019. 17:05 ] @
To kažem. Na 4:20 se vidi utiskivanje šare. Nemoguće da iz kalupa izađe onakva šara.
[ bakara @ 24.03.2019. 17:37 ] @
Pa vi ozbiljno mislite da je taj ruski krs pravljen ovakvim masinama?
[ SunnyBoy @ 24.03.2019. 18:42 ] @
Video je prikaz proizvodnje u Sentury pogonu na Tajlandu. Oni su bili pre 4 godine rangirani kao 50. najveci proizvodjac na svetu.
Linglong, koji ce izgraditi pogon u Zrenjaninu, je pozicioniran daleko iznad, medju prvih 20. Koliko znam, kapacitet ce biti slican Tigru u Pirotu, ali sa 3 puta manje radnika. I fabrika ce kostati daleko vise.

Zanimljivo je da obe firme imaju ugovor o automatizaciji sa finskim Cimcorpom. Verovatno ce novi pogon biti ili slican, ili jos napredniji.

https://www.cimcorp.com/en/med...h-cimcorp-for-plant-automation
https://www.cimcorp.com/en/med...es-success-cimcorps-automation

Cimcorp je radio i za Tigar Pirot - https://www.cimcorp.com/en/med...zes-material-flows-tigar-tyres.
[ Java Beograd @ 24.03.2019. 19:42 ] @
Citat:
bakara:
Pa vi ozbiljno mislite da je taj ruski krs pravljen ovakvim masinama? :)
Nije takvim mašinama sigurno, ali utiskivanje šare se pravi samo na jedan način - u kalupu. Može biti mnogo prostiji, naravno, ali kalup je kalup. Jer, istovremeno se u tom kalupu dešava i vulkanizacija gume.
Kažem, ako su sve gume onakve, ok, takav je kalup. Ali ne može iz kalupa jedna 'vakva, druga onakva.
[ cika dacha @ 24.03.2019. 20:23 ] @
Kama je losija guma od Tigrove.
Kama ima vise klasa na nasem trzistu, zato pazite sta kupujete.
[ bordzija @ 24.03.2019. 20:58 ] @
Očigledno da je jedan deo tj komponenta kalupa bila dislocirana tj oštećena pa su izlazile ovakve gume, očigledno im je nivo kontrole kvaliteta kao i naših inspekcijskih službi - dignu slušalicu i odu na kafu.
[ Java Beograd @ 25.03.2019. 07:26 ] @
Ako imaš u vidu kako izgleda kalup, videćeš da ne može jedan deo kalupa da se "dislocira". Kalup ima gornju i donju polovinu.

Sam bog zna šta se sve dešavalo sa onom gumom.
[ botr @ 25.03.2019. 08:16 ] @
Citat:
bordzija:
Očigledno da je jedan deo tj komponenta kalupa bila dislocirana tj oštećena pa su izlazile ovakve gume, očigledno im je nivo kontrole kvaliteta kao i naših inspekcijskih službi - dignu slušalicu i odu na kafu.


A kako zamisljas da treba da se odviaj kontroal kvaliteta? Pitam, jer me interesuje kako ljudi koji nisu u toj materiji zamisljaju odvijanje tog procesa?
[ SunnyBoy @ 25.03.2019. 10:00 ] @
A zamislite da li je moguc i sledeci scenario:
Test kvaliteta razvrsta proizvedene gume po nekoliko kriterijuma:
- skoro savrsene gume, ekstra kvalitet, ide ozbiljnim kupcima
- gume u granicama tolerancija, prva klasa, ide kupcima koji traze popuste
- gume ciji sirovinski sastav (mekse, tvrdje od zadate cvrstoce, mehurici u gumi,...) ne ispunjava kriterijum idu u drugu klasu.
- gume sa optickim nedostacima i manjim tehnickim ostecenjima, jos uvek upotrebljive, prodaju se kao roba sa greskom, po niskoj ceni, kupci upozoreni

Naime, svaka guma koja nije u tolerancijama, ali ipak je upotrebljiva, moze da se proda bar po ceni materijala i energije. Ako bi ih unistavali, to takodje donosi dodatni trosak.
[ bordzija @ 25.03.2019. 14:57 ] @
Citat:
botr: A kako zamisljas da treba da se odviaj kontroal kvaliteta? Pitam, jer me interesuje kako ljudi koji nisu u toj materiji zamisljaju odvijanje tog procesa?


Pa imaš u priloženom videu gde se skenira svaka guma na pokretnoj traci na kraju same proizvodnje. Danas sasvim rutinski posao nekada se radio manuelno tj vizuelnim pregledom svakog proizvoda. U ovakvim procesima je automatizacija znatno poboljšala kvalitet proizvoda i ubrzala proizvodnju. Sada vam je jasno zašto manja serijska proizvodnja nije isplativa tj košta mnogo više.

@Java na 3:40 ćeš tačno da vidiš o čemu ja pričam i gde je došlo do dislokacije dela kalupa. Dal je nešto upalo ili je sam kalup bio oštećen? Verovatno jedna serija guma dok neko nije uočio grešku u procesu završne vulkanizacije tj u mašini.

[ AstralPro @ 05.04.2019. 07:16 ] @
Treba mi preporuka za letnje gume u nizoj ili srednjoj klasi
Velicina 17" , sirina felne 8.5j
Samo da ne budu 245/45 jer su neudobne u toj meri.
[ pero_brzi @ 26.06.2019. 15:23 ] @
Molim info

Gume Lassa, uzeo bih -15 ice , vidim da su trenutno najjeftinije kao nove

Zanimaju me univerzalne gume, do sada sam koristio Sava Adapto, dali su ove losije/bolje , i kako se ponasaju na prednjoj/ zadnjoj osovini

Adapto sam koristio non stop ali na zadnjoj osovini a napred sam menjao zima/leto zimske/letnje gume
[ bordzija @ 31.10.2019. 23:40 ] @
Merkam neke letnje gume za putnički kombi. Uslov 205/70/15 i nijedna druga dimenzija.

Gledam kineske gume Austone:
https://www.mall.hr/gume-auto-...p;utm_content=gume-auto-ljetne

Prijanjanje na kiši A što nas jedino zanima.

Koliko su pouzdane ove oznake kada su kineske gume u pitanju?

Žena vozi neke maxiss kineske gume 6-7 godina stare, malo truljave ali ok. Fino se ponašaju, zimske gradske pa i nisu za neki preterani sneg ok su završavaju posao.
[ bordzija @ 14.11.2019. 17:25 ] @
Kupljene nokian letnje gume dot 2016 made in rusia. A lepo sam rekao da se kupe kama gume, ista fabrika ist gazda.80 evra po komadu sa montažom.

[ bakara @ 14.11.2019. 22:13 ] @
Citat:
bordzija: A lepo sam rekao da se kupe kama gume, ista fabrika ist gazda.80 evra po komadu sa montažom.

pa kako tebe starog lisca da prevare?
[ bordzija @ 14.11.2019. 23:19 ] @
Nije iz mog džepa.
Moja preporuka su bile kineske gume 45 evra po komadu, isto A držanje po kiši.
[ kristina990 @ 15.03.2020. 17:18 ] @
Ima li neko Lassa Greenways.Kakve su?
[ bordzija @ 31.03.2020. 17:06 ] @
Gledaj samo kakve su gume po mokrom da budu A klasa. Ništa drugo te ne zanima.
[ botr @ 31.03.2020. 18:44 ] @
Sa tom ocenom mozes da se obrise zadnjica. Radi se samo o kocenju na mokrom i pitanje je koliko je i to tacno. A osim kocenja, imas akvaplaning, drzanje, tj. handling na mokrom, itd. To nije nikakav dokaz o kvalitetu gume.
[ bordzija @ 31.03.2020. 21:00 ] @
To što ti pominješ ima samo po plaćenim reklamnim novinskim testovima i više nigde. Ili odrešiš kesu i kupiš najskuplju moguću gumu (koja za 3 godine istruli vozio nevozio) ili biraš pametno samo kakva je na mokrom, osrednja marka i to je to.
[ Java Beograd @ 01.04.2020. 08:18 ] @
Jbt, meni nikad, ni jedna guma ni u jednoj krivini nije proklizala. Zimi, leti - nebitno. Možda u startovanju, na semaforu, kad mu ga dam po gasu, malo zaškripi, i to je sve.

A, evo, promenio sam, ili aktivno vozio u dužem vremenskom intervalu bar desetak automobila, sa neznamnija koliko različitih setova guma.

Kakvo bre "držanje u krivini" "na mokrom"?! Pa šta se dešava ako u želji da odredrim "granicu držanja" malo preteram? Ode auto u jarak, a iz mog džepa N hiljada evara"
Ili: gde i kako ja da ocenim "akvaplaning" ?!? U Kneza Miloša ili Jurija Gagarina ulici? Ili na autoputu do Grčke?

Kupiš one gume koje su okviru tvog budžeta, a brzinu prilagodiš uslovima na putu. I nema "akvaplaninga", nema držanja-ne držanja i sličnih fazona možda bitnih u profi auto-moto sportu.
[ bordzija @ 01.04.2020. 13:38 ] @
Tačno tako, 200+ ks automobili traže $$€€€ gume svi prosečni automobili nemaju nikakvih problema, elektronika odradi veći deo posla. Znači osrednji proizvođač, cena naspram ceni automobila i obavezno A kočenje na mokrom.
[ botr @ 02.04.2020. 17:14 ] @
Sta da vam radim, ja sam imao takve situacije i ne kupujem lose gume. Takav mi je stil voznje, uglavnom na granici, a akvaplaning moze da ti se desi neocekivano, vozis po kisi, na nepoznatom putu i iza krivine naletis na ogromnu baru.
[ bordzija @ 02.04.2020. 22:10 ] @
Na nepoznatom putu valjda prilagodiš uslovima na putu ili letiš ko muva bez glave? Kada naiđeš na baru 2-5 cm ne pomaže ti nikakva guma, akvaplining je povezan direktno samo sa brzinom i težinom vozila.
Potpuno loše rezonuješ ja da ti kažem.
[ Java Beograd @ 03.04.2020. 07:17 ] @
Citat:
botr:Takav mi je stil voznje, uglavnom na granici...
Loš ti je stil vožnje, ja da ti kažem. Jer, u tom slučaju mala greška ne proizvodi male posledice, već mnogo za*ebane, i po tebe, a na žalost i po druge.

Naravno da je skuplja guma bolja, u više parametara, ali pogrešno misliš da će skupa guma da te spasi proklizavanja, akvaplaninga, da će da ukoči za sekund i slično. Jer - neće.

Al' dobro. Svako je kovač svoje sreće.


[ 2020 @ 27.05.2020. 01:22 ] @
Koje jeftinije gume za penzionerskog punta koji ne prelazi ni 3000km godisnje gradske voznje (max 80km/h)? Trenutno su neke fulde stare 10ak godina od 3mm (na sredini, sa strana ni toliko zbog manjeg pritiska)...
[ 1vi @ 24.07.2020. 07:18 ] @
Ja sam ovog leta menjao sve 4 na automobilu i oko 10 dana sam "uleteo u proces" kupovine guma i to je da te glava zaboli. Na autu su mi do sada bile Firestone TZ300 94V (dimenzije 205 55 16), a pre njih sam se uglavnom oslanjao na Tigar i Sava... Onda je usledila kupovina novih i pretraga po netu.

Od raznih foruma da kidneš glavom bez obzira jer samo sebe dovedeš u poziciju da manje znaš (ili misliš da manje znaš) nego pre. Bio sam odlučio za turske Lassa, mnogi ih hvale a i cena je bila ok, ali onda me razočarala činjenica da pojedini prodavci (a ujedno i servisi za montažu) za montiranje naplaćuju i do 800 dinara po gumi!??! Petinu gume!?!?

Onda sam se bacio na listanje nekih inostranih foruma, sajtova specijalizovanih za gume, gde sam pratio i ocene (a u pitanju su stotine ocena od ove godine) o svim gumama koje su mene zanimale (ovde najpre mislim na cenovni rang do 7000 din po gumi).

I odlučio sam se za NEXEN N Blue HD Plus 205/55R 16 91V (Klase: Kiša: B, Potrošnja: B). Našao kod privatnog vulkanizera po ceni od 5500 din po komadu sa montažom i balansiranjem. Još pride 7000 u kešu i 3 rate po 5000 din. Ukupno za 4 gume sa montažom i balansiranjem 22.000 dinara.

Da sam se odlučio za Lassu to bi bilo oko 5000 din po gumi ( 4 kom za 20.000) plus 800 za montažu ( 4 kom 3200) to je ukupno 23.200 din.

Razlika nije velika, aliiiii između ovih guma je i te kako veika razlika! Nexen je tako dobra guma (inače iskreno ranije nisam ni čuo za taj brend - inače je Južna Koreja), tiha, autu jednostavno prija. Prešao sam od montiranja oko 2000km i u odnosu na prethodne Firestone mislim da su skoro duplo tiše i da autu prijaju skoro duplo.

[ AstralPro @ 26.07.2020. 18:39 ] @
I da si uzeo Lassa gume nebi pogresio. Kod mene na radnom autu je Lassa Snoways u 216/65/16 godinu i po dana su na prednjoj osovini nisu skidane ni okretane a ima vise od 50% sare. Verovatno ce isterati jos godinu i po sto je bas dobro za taj cenovni rang i koliko se predje sa tim vozilom.
[ AstralPro @ 23.08.2020. 14:54 ] @
Ako moze objasnjenje u vezi zadnjih guma za BMW 320d limuzina 2008 godiste od 130 kw.
Napred su 225 /40 R18 i dobro izgledaju na felni a nazad treba da menjam trenutno su 255 /35 R18.
Da li je ova dimenzija ispravna za taj auto? I zbog cega tako siroke zadnje gume?
[ bordzija @ 24.08.2020. 10:44 ] @
Zadnje gume su šire zbog zadnjeg pogona, stavljaj gume koje su propisane od strane proizvođača jer mogu da te vrate sa tehničkog pregleda. Ovde gde sam ja na tehničkom otvore u kompu tvoj motor i izađu dimenzije koje je propisao proizvođač. Ako je samo nešto malo drugačija ne možeš da prođeš tehnički.

I nemoj mnogo da se pitaš šta je na autu trenutno nego isključivo šta je fabrika propisala za taj motor (ne šasiju)

Ukoliko imaš veće i šire felne/gume ideš na atest a to košta da padneš u nesvest i nikome se ne isplati.
[ Living Light @ 24.08.2020. 21:55 ] @
Bordji,

Ovde u PA, na tehnickom gledaju/kontrolisu i Farove,
kratko--Duko svetlo, štop, poziciju,
i izduvne gasove,
i broj motora, šasije,

kocnice, stakla,
slikaju sa 4 strane auto,

Samo što ga ne teraju na Magnetnu rezonansu!

Ulubljenost, ostecenje, stepen Rdže.

Ako prodješ "Tehnički" pravis "Ispračaj" za 300 gostiju!
Sa sve ovako:
https://www.youtube.com/watch?v=M9QwDq0U6f8

[ bordzija @ 25.08.2020. 08:21 ] @
Ako si nekada bio na tehničkom pre 90tih recimo u 27 marta onda znašbo čemu pričam. Znači ko juče su vratili čoveka sa novim jugom kome su se malo teže otvarala vrata što je bio čest problem sa zastavinim vozilima. Prošle god sam ja muku mučio sa jednim kombijem ovde u hr, mislio sam jeftinije da prođem sa polovnim gumama ili komplet alu felnama i gumama jok brale, sačekala me tužna istina na tehhničkom - samo dve dimenzije guma za taj motor.

Tako da, prosečan brend sa najboljim prijanjanjem po mokrom i osrednja cena.