[ Exodusbgd @ 31.03.2011. 15:00 ] @
Citat:
BEOGRAD 31. 03. 2011

PRESS

nikako NE SME DA POSKUPI - ŠIROM SRBIJE kupuju se i jedu VEKNE OD PRETHODNOG DANA
Srbi u redu za bajat hleb

To je Srbija - Vekne od juče prodaju se po ceni od 10 do 25 dinara u Prokuplju, Gornjem Milanovcu, Leskovcu, Sremskoj Mitrovici, Pirotu, Valjevu, Zrenjaninu, Kikindi, Subotici i Vrbasu... Ministar trgovine Dušan Petrović: Spremne konkretne mere za zaštitu svih građana
Zbog krize i nemaštine veliki broj građana Srbije kupuje i jede hleb od prethodnog dana, koji se uglavnom prodaje po ceni od 10 do 25 dinara. Kako javljaju dopisnici Pressa iz Novog Sada, Zrenjanina, Gornjeg Milanovca, Leskovca, Sremske Mitrovice, Prokuplja, Valjeva..., često se prave i redovi za kupovinu ovih vekni.

Ljajić: To je, nažalost, slika Srbije

Ministar za socijalna pitanja Rasim Ljajić kaže da je to što građani kupuju bajat hleb, nažalost, realna slika stanja.

- Naš odgovor na to su kratkoročne mere, koje bi mogle da se opišu kao gašenje požara. Prošle godine smo dali 400 miliona dinara opštinama, ovih dana je započela podela prehrambenih i higijenskih paketa za samačka domaćinstva. Izdvojen je novac za kupovinu namirnica za rad narodnih kuhinja. Druga mera povećaće za 80.000 broj korisnika socijalne pomoći kao i iznos pomoći. Treća mera je povećanje zaposlenosti - naveo je za Press Ljajić.


Istovremeno, pekari traže poskupljenje hleba kao da nisu ni svesni činjenice da je za veliki broj žitelja Srbije hleb osnovna životna namirnica. O tome svedoči i podatak da se kod nas, u proseku, godišnje pojede 30 odsto više hleba nego u EU. Novi ministar trgovine Dušan Petrović kaže za Press da je Vlada svesna ovog problema i da sprema ozbiljan paket mera, a poručuje i da neće biti udovoljeno zahtevu pekara da hleb poskupi.

- Za nas je ovo jedno od najvažnijih pitanja i narednih dana biće doneta odluka koja će zaštititi sve građane - najavljuje Petrović za naš list.

Kad nema izbora...

U novosadskim pekarama, jučerašnjeg hleba po ceni od 25 dinara ima, ali u rubnim naseljima grada gde, kako kažu pekari, živi „običan svet".

- Osećam se nekako nemoćno kada kupujem jučerašnji hleb, jer ne mogu da nađem posao i svojoj deci priuštim svež. To boli, ali nešto se mora jesti - priznao nam je Darko Mavrenski koji živi u prigradskom naselju Veliki rit.

Ni u Sremskoj Mitrovici nije bolja situacija pa zbog skupog hleba mnogi mese hleb kod kuće ili kupuju onaj od prethodnog dana po ceni od 25 dinara za veknu. Većina, međutim, ne želi javno da prizna da to radi iz siromaštva, već se „pravda" medicinskim razlozima.

I u Apatinu je hleb od juče veoma tražen. Vekna od 500 grama hleba „sava" košta 55 dinara, dok se isti taj hleb, ako je jučerašnji, prodaje po 35 dinara.

- Za stari hleb najzainteresovaniji su penzioneri i radnici sa malim primanjima - objašnjava Simon Kajtazi, vlasnik pekare „Zlatni klas".

Jagma za bajatim hlebom je velika i u Zrenjaninu, Kikindi, Subotici, Vrbasu...

U Valjevu takođe sve više građana kupuje bajat hleb, koji košta 18 dinara, jer nisu u situaciji da svakodnevno izdvoje 50 do 55 dinara za veknu svežeg hleba. Pekari kažu da su stari hleb ranije kupovali ljudi iz okolnih valjevskih sela koji su njime uglavnom hranili svinje ili pecaroši koji takav hleb koriste kao mamac za ribolov. Međutim, sada ga kupuju svi jer je u Valjevu bez posla gotovo 8.000 ljudi.
Vekna hleba od 50 dinara nije dostupna ni svim stanovnicima Gornjeg Milanovca, pa je iz dana u dan dosta onih koji se odlučuju za bajatu veknu, koju pekari prodaju po ceni od 20 dinara. U opštinama Prokuplje, Blace, Kuršumlija i Žitorađa, koje pripadaju Topličkom okrugu, hleb od juče se prodaje po trostruko nižim cenama od svežeg. Tako se cena vekne kreće od 10 do 15 dinara.

Čini se da je najdramatičnija situacija u jednoj od najsiromašnijih opština, Crnoj Travi, čiji meštani ne kupuju hleb u svom mestu već uzimaju bajate vekne u Svođu i Vlasotincu. Vekna hleba u Crnoj Travi košta 48 dinara, dok je ona stara dan ili dva, u Svođu udaljenom 20 kilometra i Vlasotincu (30 kilometara) duplo jeftinija.
[ Lesli Eldridz @ 31.03.2011. 15:09 ] @
Zasto ne bi jeli hleb od prethodnog dana? Sta fali hlebu od juce? Nista, a i manje se pojede. Plus moze da se pravi pita od bajatog hleba to je bolje od bureka i vrlo ukusno, pa onda moze da se hleb pece u tosteru, ili ko voli moze da namaze na hleb rostilj meso pa to da zapece i pojede itd. Sta fali stednji? Nece vise da mi se urce pa da bacaju na sve strane, nego ima da stede. Stezanje kaisa bato.
[ Isak666 @ 31.03.2011. 15:21 ] @
Ta kupovina belog 'leba svakog dana meni je ludilo.
Ne znam kako je sad, ali znam da je pre crni (ne onaj farbani beli, nego crni crni) bio jeftiniji, a hranjiviji je od belog jer se pravio od celog zrna.

Ali manjina ga je kupovala, iako moze da duze stoji.
I manje ga pojedes od ovog vazdusastog otrova zvanog beli lebac.

[ a1200 @ 31.03.2011. 15:22 ] @
Al' bitno je da se kao primer za '90 stalno stavlja onaj snimak sa otimanjem za besplatni hleb :)
Bas bih voleo da vidim koliko bi se danas ljudi otimali za isti taj hleb - kad je stiglo do toga da se cheka red za bajati.

Ja se secam da se nekad bajati hleb ostavljao u kesi pored kontejnera - da ga pokupe seljaci za svinje, sad je izgleda postao "poslastica" - tj. trazena roba...
[ deerbeer @ 31.03.2011. 15:24 ] @
Pa da , Srbi su i onako prvaci Evrope u zdranju hleba .
[ jnk @ 31.03.2011. 15:56 ] @
Al smo postali razmaženi, sad nam je hleb od juče buđav lebac.
[ stil @ 31.03.2011. 16:03 ] @
@ a1200

Ljudi su se otimali jer su za platu-penziju mogli da kupe samo jednu kesicu praška za pecivo. Jbte kako ljudi zaboravljaju.

Što se tiče hleba od juče. U vojsci je to redovna praksa zbog toga što mašina koja seče hleb ne može da seče onaj koji je svež. Tako da se namerno ostavi da odstoji jedan dan da bi se malo prosušio. Ništa tom hlebu ne fali i da taj hleb nije buđav.
[ a1200 @ 31.03.2011. 16:08 ] @
@Stil

U jbt. stvarno - Pa kako su onda preziveli? Jeli koru sa drvata? Pasli? - mislim kad se zavrshila ta jednokratna akcija deljenja... a oni ostali sa platom dovoljnom samo za kesicu praska za pecivo.

Ajde, loshe jeste bilo - ali da je bilo loshe tako kao sto ti to predstavljas - jednostvno nije. Danas je isto tako za mnoge - a zemlja nije pod sankcijama, i zaduzena je barem tri puta vishe.
[ stil @ 31.03.2011. 16:12 ] @
Odakle ti to da su svi preživeli.
[ a1200 @ 31.03.2011. 16:18 ] @
Pa da je bilo tako, i to 10 godina... mislim da bi se populacija prepolovila. Ili su svi "oni" presli da zive od fotosinteze, kesice praska za pecivo 1 mesecno i tog jednog hleba ako su ga uhvatili za 10 godina vladavine... Ako tebi nije smesno to sto pricas... sta ja da ti kazem.

Ono, ja sam isto ziveo u tom periodu u BG, pa se nesto ne secem umiranja od gladi u svom kraju. A ljudi su radili za te neke plate, primali neke dodatke, nabavljali neke namernice preko firmi...
Zar mislis da bi Sloba trajao 10 godina, da su ljudi umirali od gladi...
[ stil @ 31.03.2011. 16:23 ] @
I ja sam živeo u Srbiji u to vreme i video sam kako ljudi žive. Oćeš ponovo da okačim snimak? To što ti braniš taj sistem očigledno znači da si bio deo njega a iz toga sledi da si imao neke pogodnosti koje obični građani nisu. Tako da na taj period gledaš iz druge perspektive.
[ a1200 @ 31.03.2011. 16:32 ] @
Ad hominem napad :)
Prvo, nikakav deo sistema ja nisam bio - niti ga branim - sta vishe bio sam izrazito protiv lika i dela gosn' Milosevica. Ali to ne znaci da treba da klimam glavom na baljezgarije, i slusam price koje veze sa mozgom nemaju - posebno ako je takva ista situacija dan DANAS vishe nego moguca i realna.

Ej, tebi nije porazavajuce da se formira red za kupovinu bajatog hleba u Srbiji 2011... skoro pa "kandidatu" za EU. Bre uspeh :)
[ stil @ 31.03.2011. 16:39 ] @
Ajde nemoj da se izražavaš :)

Naslov kaže:

Citat:
ŠIROM SRBIJE kupuju se i jedu VEKNE OD PRETHODNOG DANA


dakle ne bajat-buđav hleb već onaj od predhodnog dana.


Jbte ja sam u vojsci svaki dan godinu dana jeo takav hleb i ništa mi nije falilo. Pa i danas ako se slučajno kupi vekna više pa ostane za naredni dan. Dušu dalo za prženice :) Čemu dramatizacija. Ja ne kažem da danas cvetaju ruže ali ova konkretna vest je preterivanje.
[ Boris Tadić @ 31.03.2011. 16:41 ] @
Kada bi stoka znala da je stoka, ne bi bila stoka.
[ a1200 @ 31.03.2011. 16:45 ] @
@Stil:

Pa onda je sve OK... tako je i u EU sigurno, to je normalno svuda u svetu... evo i kod njih se formira red za bajat hleb (najjeftiniju zivotnu namernicu), zato sto je to tako normalno i uobicajeno. Ustvari ti sto ga kupuju to rade iz obesti, jer od ustede od 20-30 din po vekni, ako pojedu jednu dnevno, mogu za mesec dana da ustde citavih 30 din x 30 dana = 900 din (!?) ili ti nesto manje od 9 Evra - a to izgleda u "Evropskoj" Srbiji pravi veliku razliku, pa mora red da se formira...

A sta je sa kupovinom ostalih namernica kad se na hlebu stedi?

Ili je mozda, samo mozda, to pokzatelj pravog standarda i kolapsa zemlje, cija "elita" se odrzava "aranzmanima", tj. zaduzivanjima u ime svih nas. Kr*ten Sloba nije imao odakle da se zaduzi, bio u sukobu sa celim svetom, a koje opravdanje ovi imaju?!
[ stil @ 31.03.2011. 16:51 ] @
Ja znam samo da u EU nećeš da vidiš kontejnere sa okačenim kesama sa hlebom. Ovde u Srbiji to redovno viđam zbog čega. Šta ćeš ima se može se.
[ a1200 @ 31.03.2011. 16:52 ] @
Citat:
ima se može se.

Sigurno je to. Upravu si.
[ Ivan Dimkovic @ 31.03.2011. 19:06 ] @
Citat:
a1200
evo i kod njih se formira red za bajat hleb (najjeftiniju zivotnu namernicu)


Daleko je hleb od "najjeftinije zivotne namirnice" - najjeftinija namirnica je mozda brasno, pa da ga sam mesis.

Lebac u pekari ovde je prilicno daleko od jeftinog - zasto je tako, nema sad potrebe razglabati.

Tvoje poredjenje danasnjeg vremena sa crnim 90-tim je tendenciozno, i potpuno besmisleno. Jeste "neki" mozda zive kao 90-tih ali je pitanje koliki je taj broj ljudi. Prilicno sam siguran da ti tu cifru nemas, kao ni to da ta cifra moze biti uopste uporediva sa brojem gladnih 90-tih.

Problem je u tome sto ce ljudi uvek da se zale i da tvrde da je zivot najlosiji moguci bas danas - mogu da se kladim da su se zalili i u "najboljem vremenu" (koje god da je bilo) i da su tvrdili da se losije zivi nego za neko proslo "bolje vreme".

Budimo malo realni - daleko je Srbija od razvijene zemlje, ali je takodje prilicno daleko i od sirotinje za vreme hiperinflacije.
[ sasa_vidic @ 31.03.2011. 19:57 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
ali je takodje prilicno daleko i od sirotinje za vreme hiperinflacije.


Nije poprilično daleko , već je poprilično blizu.
To tvrdim , pošto sam poprilično blizu, to jest živim u Srbiji.
Budite malo realni.

[ burex @ 31.03.2011. 20:05 ] @
Citat:
U jbt. stvarno - Pa kako su onda preziveli? Jeli koru sa drvata? Pasli? - mislim kad se zavrshila ta jednokratna akcija deljenja... a oni ostali sa platom dovoljnom samo za kesicu praska za pecivo.

Ajde, loshe jeste bilo - ali da je bilo loshe tako kao sto ti to predstavljas - jednostvno nije. Danas je isto tako za mnoge - a zemlja nije pod sankcijama, i zaduzena je barem tri puta vishe.

Gde si TI živeo, 'leba ti!? Da nisi bio u komi te 1-2 godine? Čoveče, ja kao klinac koji je živeo u gradu odmah ispod mađarske granice, gde je šverc bio najrazvijeniji, se sećam da smo živeli ko psi i da sam skakao od radosti kada su mi moji uspeli doneti kilo prezrelih banana! Od svoje plate su ljudi uspeli kupiti par kesica lovorovog lista i par litara kisele vode, jer drugoga nije ni bilo. A kako su preživeli? Pa evo slučaj mojih: Završi se radni dan u 14h, brže bolje biciklom kući (za autobus se nema), pa zatim biciklom do Mađarske, kupiti par kila kafe i par litara ulja, pognute glave k'o najveća pi**ica se vraćati nazad preko granice nadajući se da te carinici neće uzeti na zub, i zatim kada se pređe magična linija posle par sati u redu - vrum kroz puteve Kelebijske, nadajući se da te neće neko šutnuti sa bicikle i pokupiti ono što si pazario. Za vikend ili poslepodne, kada se stigne, se to ulje i kafa prodaje na buvljaku za marke, a zatim ta sića se koristi da bi se nahranila deca. U slobodno vreme se išlo na selo kako bi se potpomogli rođaci u poljoprivredi, kako bi se moglo nešto mesa doneti kući. Stariji meštani put pod noge pa u javne kuhinje i po bonove. Dnevna obroci = hleba sa nečim (mast, margarin, pašteta u najboljem slučaju), papci i kožurine, u naj-najboljem slučaju pušeno meso sa sela. Sigurnost = nikakva... murija se brine o svojoj bulji, ako nekom mudonji zapadneš za oko - beži, ako ti ukradu išta - pomiri se sa time... Ćaletu kada su maznuli biciklu, nije 3 dana spavao dok nije napravio neku krntiju od starih delova, jer bez toga je mogao samo da nastavi da radi tamo gde je radio za 2-3 DEM mesečno... Uopšteno: Pravo opuštanje i miran život van oštrih zuba globalizacije i kapitalizma. Milina. Ali nema veze, poznajem jednog profesora koji je u to vreme imao platu od par maraka, ali je zato dosta zaradio švercovanjem i danas žali za tim vremenima... da bog da ih opet doživeo.

Neću dozvoliti da me sadašnja vlast plaši tim vremenima i da na osnovu toga traže moj glas, ali neću ni dozvoliti da se 90te predstave kao još jedna dekada gde se ništa posebno nije dogodilo i da je Geda zapravo bio najbolji.
[ Lesli Eldridz @ 31.03.2011. 20:23 ] @
Citat:
a1200: ... tako je i u EU sigurno, to je normalno svuda u svetu... evo i kod njih se formira red za bajat hleb (najjeftiniju zivotnu namernicu), zato sto je to tako normalno i uobicajeno. Ustvari ti sto ga kupuju to rade iz obesti, jer od ustede od 20-30 din po vekni, ako pojedu jednu dnevno, mogu za mesec dana da ustde citavih 30 din x 30 dana = 900 din (!?) ili ti nesto manje od 9 Evra - a to izgleda u "Evropskoj" Srbiji pravi veliku razliku, pa mora red da se formira...
Pa gde je taj red? Jesi li video ti nekad taj red za bajat hleb? Ili nisi zato sto ti i ne kupujes hleb nego ti ga drugi serviraju. Ja vala nikad nisam video nikakav red za bajat hleb, a taj bajat hleb se prodaje po nizoj ceni vec sta ja znam, deset godina. Zasto se ne bi prodavao? E, "Srbi u redovima za bajat hleb" u listu koji drugo nista i ne zna da pise nego "Srbi ovo" , "Hrvati ono" i sve tako nesto nenormalno zbog cega takve treba svakodnevno vaspitnom palicom u vidu kazni dok se ne civilizuju i prekinu sa tim nacionalistickim glupostima i generalizacijama. Cak i da postoji negde red za bajat hleb, sta ima ti da pises "Srbi u redu za bajat hleb" ? Jesi im trazio neku potvrdu pa znas da su Srbi? Pa i ako jesu, da li to sto negde postoji jedan red za bajat hleb znaci da bas svi Srbi svuda cekaju redove za bajat hleb? Pa i da cekaju, pa sta? Mozda takav vise vole.

I zasto neko ne bi kupovao hleb od juce da tako ustedi 900 dinara mesecno? To je sta znam, vise nego racun za telefon za vecinu, ili kao racun za vodu ili nesto. Sta je bilo, da necete mozda da kukate zbog sekond hend sopova koji 100 godina ili vise postoje svuda. U stvari cini mi se da su u nekim "novinama" vec kukali zbog toga. Da nece i to mozda da zabrane kao patriotski zlikovci koji su palili ambasade kad su zabranili uvoz polovne tehnicke robe, toboze brinu se oni za ekologiju pa zbog toga, znas. More, more... E moji drugovi, tek ima vi da se ucite kapitalizmu i da ne bacate nista diok ga ne eksploatisete sto je moguce vise. Znate li vi da je prvi deda Rokfeler imao nekoliko cerki i na kraju sina, pa su svi mladji nosili odecu starijih kako ih ovi prerastu, pa je tako i taj sin kad je bio mali nosio haljinice koje su sestre prerasle. To je bato moj pravi kapitalista.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 31.03.2011. u 21:43 GMT+1]
[ Lesli Eldridz @ 31.03.2011. 20:31 ] @
Citat:
sasa_vidic: Nije poprilično daleko , već je poprilično blizu. To tvrdim , pošto sam poprilično blizu, to jest živim u Srbiji. Budite malo realni.
I sta kazes, malo fali da krenes da juris biciklom kroz grad da bi za platu kupio 200 grama kafe i tri sapuna dok ne promene cene u tom kraju gde si ih nasao po staroj ceni od pre 2 sata?

Ja znam da su u strahu velike oci, ali ovde ga ovi preterase. To sto se oni plase samo dve stvari - svega i svacega, ne znaci da treba da taj svoj strah proglasavaju za nesto sto ima realne osnove.

A bre, ko nema za hleb neka jede kolace, sta da mu kazem. Ili neka uzme motiku pa neka radi malo i onda ce da ima. Nece samo urlikanje i cekanje da ih spasi kakav Mesija. Nema leba od toga, kao sto se vidi.
[ Kovacevic Vladimir @ 31.03.2011. 20:53 ] @
'Ajde malo drugačije.

Ima puno ljudi na ovim prostorima, kojima je život u čoporu mio, gde se lepo osećaju i što je više redova ( za bilo šta), njima sve milije.
Inače, da nije tako, pobunili bi se protiv onoga, ko lošom organizacijom dovodi do čekanja u redovima - satima.
A, niko se ne buni.

To je neka vrsta savremenog prela, "druženja" i kontakta, gde se pojedinac u čoporu psihički prazni, psujući mater redom svima...ima publiku, koja mu ne može pobeći. Drugi deo prisutnih ima priliku da za kratko vreme čuje puno "informacija", koja inače ne bi nigde čuo...itd.itd.
Bilo koja izrečena glupost biva unapred abolirana, jer je u afektu izrečena, zbog situacije u koju je doveden, "...ni kriv ni dužan." Pritom zaboravlja da je on, kao pojedinac (i čopor istomišljenika) najviše i doprineo za stajanje u redovima.

Do skora su redovno kupovali stari (jučerašnji) hleb, hranili kerove, živinu, svinje...a sada treba od toga praviti predstavu za medije i za neke druge namene...

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 31.03.2011. u 22:06 GMT+1]
[ sasa_vidic @ 31.03.2011. 21:14 ] @
Ma daj više lesli sa tim tvojim komentarima .
Svaki tuđ komentar do beskonačnosti obezvređuješ, a pritom
karikiraš u svakoj svojoj rečenici, ubeđen da prosipaš mudrosti erste klasse.

Šta pišeš koještarije, kakav rokfeler , deda, sin, nosio iznošene haLjine od svojih
starijih sestara, kakav pravi kapitalista, kakvi bakrači.

Ja sam samo napisao kako se približavamo toj bedi iz 90-ih, i to ti je realna stvar,
scenario je samo drugi, ne kao tad, jer su i reditelji promenjeni, a jelte i mora nova žvaka da
se smisli za raju.

Pa to bi ja najviše želeo , da se u ovoj zemlji živi od SOPSTVENOG RADA,
ali ne, ja ne znam(verovatno sam bubuljičar po tvojoj doktrini), i svi mi ne znamo,
pošto jelte nećemo da radimo i imamo stah od svega. Ma sve nas uza zid, jer tako
doktore lesli američki ninđžo.











[ sasa_vidic @ 31.03.2011. 21:20 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimir:

Do skora su redovno kupovali stari (jučerašnji) hleb, hranili kerove, živinu, svinje...a sada treba od toga praviti predstavu za medije i za neke druge namene...:D



[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 31.03.2011. u 22:06 GMT+1]



I u ovome ima puno istine.

[ Lesli Eldridz @ 31.03.2011. 21:22 ] @
Citat:
sasa_vidic: Ja sam samo napisao kako se približavamo toj bedi iz 90-ih, i to ti je realna stvar...
Mozda, ze nekoga ko je realno napunio gace od straha itd. Za onoga ko je strano realan nema tu nista. Cim mozes da ovako nesto pises i da tvrdis kako je to realno, nisi ti to iz devedesetih ni video. Sto ej samo tvoja stvar ali ni ti ni ovi iz "novina" nemate pravo (tj treba da nemate) da drobite tu kao da je to o cemu drobite stvarno. Sta drugo da vam covek kazem, ako nemate radite pa cete da imate. Ko nece nek crkne. To je cela filozofija.

Stvar je u tome da vi u stvari ne zelite da zivite od sopstvenog rada. To jest vi mislite da to zelite, ali u stvari ne zelite. Vi zelite da neko drugi smisli od cega cete vi da zivite i da vam obezbedi posao, a vi onda samo da dolazite na taj posao i odlazite sa njega i da tamo radite sta treba i da redovno primate platu koja ce po moguctvu da bude ohoho, a to bato moj nema nigde.
[ triac @ 31.03.2011. 21:34 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: To jest vi mislite da to zelite, ali u stvari ne zelite. Vi zelite da neko drugi smisli od cega cete vi da zivite i da vam obezbedi posao, a vi onda samo da dolazite na taj posao i odlazite sa njega i da tamo radite sta treba i da redovno primate platu koja ce po moguctvu da bude ohoho, a to bato moj nema nigde.


Ma jasta nego bi ti da neko ko je zavrsio srednju tehnicku skolu osmisli svemirski program, i od toga hrani decu .

Daj odrasti malo, savrseno je normalno da drzava i njeno rukovodstvo ima strategiju i razvija sistem podjednako i otvara i popularise privredu i proizvodne pogone de ce ljudi moci bez problema da se zaposle.

Sta covek moze sam i koliko tih samostalnih poslova ima za milione nezaposlenih u ovoj Sahari od drzave...

Pricas i pises samo da bi kontrirao i oponirao, bez imalo zelje da nesto konstruktivno predlozis.

Pun mi je kofer analizatora dajte resenje ili postujte u Najsmesniji video i Zakon fotka..
[ Lesli Eldridz @ 31.03.2011. 21:42 ] @
Resenje je da jos malo gledas kucice u mudanca ne bi li nasao jos koje da te nervira pa da se onda praznis po forumima. Zasto bih ja tebi bilo sta predlagao i razmisljao umesto tebe? Misli sam. Ali od toga da drzava za tebe misli, da pravi fabrike i to, od toga vise nema nista. Zli Ameri dokazali da je to najbolji sistem i sad ima da bude prosiren svuda (u evropskoj civlizaciji) i tacka. Kome se ne svidja neka se obesi, bas me briga.

Hoces resenje? Evo ti. Idi zakupi negde zaparlozenu zemlju ili je kupi pa je obradjuj ili cuvaj tu stoku. To je tebi buducnost ovde u ovom delu Evrope i to je plan za vas. Ova teriotrija ima da bude poljoprivredni region Evrope, sa akcentom na vocarstvo i stocarstvo, zato sto je tu najpogodnija klima u Evropi za te stvari, i to je to. Ama industrija iz Azije da se vrati nece, niti ce pa Titine fabrike da se obnove zato sto to vise nije moguce jer se svet promenio. Necete to? Umrite. Nikoga nije briga.
Citat:
sasa_vidic: Šta pišeš koještarije, kakav rokfeler , deda, sin, nosio iznošene haLjine od svojih starijih sestara, kakav pravi kapitalista, kakvi bakrači.
Ako su mene lagali u onim emisijima "suveniri 20 veka" ili tako nesto bese, i ja lazem vas.
[ sasa_vidic @ 31.03.2011. 21:48 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Cim mozes da ovako nesto pises i da tvrdis kako je to realno, nisi ti to iz devedesetih ni video.


A-ha, nisam. Gledao svojim očima kako par generacija tinejđžera nepovratno propada u svakom smislu.
E to gledam i danas.

Citat:
Lesli Eldridz

Stvar je u tome da vi u stvari ne zelite da zivite od sopstvenog rada. To jest vi mislite da to zelite, ali u stvari ne zelite.


Ma kako da ne , hoće da piški, neće da piški.

Ta beda iz 90-ih je prisutna tu i danas, samo je uvijena u al.foliju od čokoladice, a to je kredit , cela nacija diše na škrge,
svi su na infuziji i aparatima, treba samo da nestane struje i eto belaja.

Slažem se sa tobom da je svako kovač svoje sreće, ali ovde je mala bara a puno krokodila, jednostavno
nema mesta za normalno funkcionisanje.

pozdrav.
[ Lesli Eldridz @ 31.03.2011. 21:52 ] @
Pa oni neka preduzmu nesto onda, nemoj samo da kukaju.
Citat:
triac: Ma jasta nego bi ti da neko ko je zavrsio srednju tehnicku skolu osmisli svemirski program, i od toga hrani decu ...
Na to je taj neko trebalo da misli pre nego sto je upisao skolu da tamo uci za zanimanja koja ovde realno vise nisu potrebna, a te skole gde se za njih uci se vuku samo po inerciji iz nekih drugih vremena i treba sve da budu zatvorene. Isto tako je mogao da upise da studira Svahili pa da se onda posle buni sto nema posao. A to sto mozda ovde ima nekih kojima ta zanimanja leze i to, ali eeeeeee, moji drugovi, i doktor Frankenstajn bre isao u Bavarsku u skolu, pa i Tesla se nije ovde skolovao, a vi hocete sve da vam bude pod nosom. Pa nema toga vise. Jes' trazio slobodu? Zasto onda places sad kad si je dobio? Trpi ili uzivaj u njoj.
[ Ivan Dimkovic @ 31.03.2011. 22:19 ] @
Citat:
triac
Daj odrasti malo, savrseno je normalno da drzava i njeno rukovodstvo ima strategiju i razvija sistem podjednako i otvara i popularise privredu i proizvodne pogone de ce ljudi moci bez problema da se zaposle.


Nope.

Ne ide to tako - sve sto drzava treba da obezbedi je da obezbede uslove da privatni biznis moze da se siri i da ulaganja u biznis imaju smisla u odnosu na komsiluk, sto za Srbiju znaci ulazak u EU de-facto, jer joj je to #1 problem koji stvara probleme za veca strana ulaganja.

Tu lezi problem, zato sto drzava Srbija to ne moze da uradi.

A zasto ne moze?

Pa zato, sto bi verovatno za sledeci korak morala ili da napravi neko cudo u diplomatiji ili da prihvati neke stvari oko teritorije koju je izgubila u ratu 1999-te godine, i to nece ici neko vreme.

A zasto nece ici neko vreme?

Pa zato, sto neke zemlje EU sigurno nece promeniti svoje misljenje i zato sto bi srpski prihvatanje situacije kakva je danas na terenu momentalno znacilo gubitak vlasti za bilo koga, zato sto bi se vrlo verovatno naslo dovoljno stanovnistva koje bi bilo spremno da ih smeni zato sto su "izdali zemlju".

I sta onda?

Nista... situacija ce biti ista dok se nesto ne pomakne sa mrtve tacke tu. Srbiji treba EU da bi rasla. Ako se to ne resi, nece biti puno toga.
[ triac @ 31.03.2011. 22:24 ] @
Citat:
Lesli Eldridz
Hoces resenje? Evo ti. Idi zakupi negde zaparlozenu zemlju ili je kupi pa je obradjuj ili cuvaj tu stoku. To je tebi buducnost ovde u ovom delu Evrope i to je plan za vas. Ova teriotrija ima da bude poljoprivredni region Evrope, sa akcentom na vocarstvo i stocarstvo, zato sto je tu najpogodnija klima u Evropi za te stvari, i to je to.


To nije lose,
i ne moram nista da zakupljujem imam pored Vrsca od dede 20 hektara, u mestascu sa 5.5 ljudi imanje, tako da to nije problem.

E sad sto se tice skola, pa neka ih drzava ukine sto samo zamlacuje narod po difoltu...

p.s

Elem sta ti imas protiv mudanaca, pitao bih tebe da ti se vuku po tvom cvecu kako bi bio blago naklonjen...

Haha lepa velika lelujava mudanca ....lako je tebi kada nemas tih problema,a sve je u stvari metafora za komsisko ponasanje (i njegovu dogu) po sistemu "ma bole me racku za druge..."

Ebem ti de zivimo, sve bi ja to u apsanu

[Ovu poruku je menjao triac dana 31.03.2011. u 23:36 GMT+1]
[ gigamg1 @ 31.03.2011. 22:48 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Pa oni neka preduzmu nesto onda, nemoj samo da kukaju.
Na to je taj neko trebalo da misli pre nego sto je upisao skolu da tamo uci za zanimanja koja ovde realno vise nisu potrebna, a te skole gde se za njih uci se vuku samo po inerciji iz nekih drugih vremena i treba sve da budu zatvorene. Isto tako je mogao da upise da studira Svahili pa da se onda posle buni sto nema posao.

Nije problem sa skolama koje se vuku iz drugih vremena nego je problem sto svako sada hoce da bude cist, opeglan i da nosi kravaticu i po mogucnosti da celi dan sedi i naredjuje dok lova puni bokal u banci i da uvek neko drugi zasuce rukave i pljune u sake mesto njega. Ucenje svahilija je isto kao sto danas se svi guraju u poslovno-ekonomske skole. Svahili je negde potreban ali NE toliko. Obidjite samo srednje skole u Srbiji i pogledajte odnose izmedju smerova. Ekonomske skole i gimnazije pretrpane a trogodisnji smerovi se spajaju vise njih da bi se postigla kvota za razred.
Svi mi volimo da budemo cisti i na nekoj visokoj poziciji ali moramo se pomiriti sa cinjenicom da ne mogu bas svi da budu direktori i predsednici. Neko mora i da radi u ovoj drzavi a ne da se vodi tankom linijom sa strane i da gleda kako da sto lakse prodje i bez rada i da kasnije kuka i psuje iste takve ljude sto se vode istom takvom mislju.


Citat:
Lesli Eldridz
Hoces resenje? Evo ti. Idi zakupi negde zaparlozenu zemlju ili je kupi pa je obradjuj ili cuvaj tu stoku.

Lepo receno ali ocito da kada se spomene konkretno rad, odma se menja tok teme i zaboravlja to. Nemojte misliti da su ljudi koji se bave poljoprivredom ili fizickim radom glupi. Njihov problem je sto njihova pamet ne moze da dodje do izrazaja jer glupi ljudi sede u foteljama i smeju im se otvoreno u facu.
Mihajlo Pupin je cuvao ovce pa je kasnije uspeo da se progura ali da je u bio u slicnoj situaciji kao danas, nikada ne bi ni znali za njega.

Sto se tice hleba, hleb je totalno ispravan pod uslovom da je uopste danasnji jer neke pekare neprodat hleb melju i prave od njega novi.
Crni hleb, da se razumemo, ne postoji u Srbiji i NIKO ga ne proizvodi i te price kako je crni hleb zdraviji su istinite ali samo u slucaju da to uistinu jeste crni hleb. Raspitajte se po pravilu koji tip brasna se koristi za crni hleb pa onda idite u pekaru i onako bezveze pitajte pekara od kojeg brasna je pravio taj "crni hleb" pa cete znati o cemu pricam. Taj takozvani crni hleb sto se moze naci u maloprodaji je pravljen od otpada pri proizvodnji belog hleba.
Hleb ne sme da poskupi, nikako!
GRUBO RECENO:
samo vremenski
Oranje-spremanje-setva-djubrenje-obilazenje-zetva-transport-prodaja -----> svaki od tih poslova minimalno traje 1h da ne pricamo o inputima
mlevenje-pakovanje-transport-mesenje-pecenje-(transport?)-prodaja-----> minimalno vreme za neki od ovih poslova je 5min
e sada, razmislite!
Gotova psenica je u vreme zetve oko 18din a cena hleba je minimalno 55din. Bez zalazenja duboko u temu o psenici i hlebu, recite mi, jel to realno? 37:18
Jel treba pekari da povecaju cene hleba a da cena psenice ostane ista? Jel treba tog naseg seljaka radnog ni krivog ni duznog koji je postao sinonim za najgore smece u drzavi kinjiti vecito i igrati se sa njegovim zivotom i zivotom njegove dece samo zato sto je budala i zivi od svog postenog rada?!
Moj otac se bavi poljoprivredom ali sve manje i manje bas zbog takvih situacija. Jednom su hteli da ga intervjuisu za neku televiziju bas pred mlinovima dok je cekao red u koloni da preda psenicu pa kada je krenuo da prica kako se "dobro" placa psenica i kako svake godine izrade poljoprivrednike oni okrenuse se, ugasise kamere i nadjose budalu kojoj su platili pivo iako je bio vec pijan i snimise njega dok prica kako je ova godina bila uspresna i da je veoma zadovoljan cenom otkupa. Posle 2 dana videh taj isti intervju prikazan na jednoj televiziji nacionalne frekvencije.
Zato molim vas, nemojte dizati larmu oko hleba i paliti se na naslove novina koje su ostale bez prica pa sada prodaju maglu izmisljenim naslovima i pisu sta im odgovara.
Jeste, lose se zivi ali ne toliko lose koliko bi moglo biti. Verujem da se hvala bogu svi kucamo ovde iz toplih soba, siti pa je malo glupo pricati o gladi i nemastini jer sit gladnome ne veruje.
Svako dobro!
[ dekster2 @ 31.03.2011. 22:52 ] @
Ta frka o bojatom hlebu od jednog dana i nije neki problem,samo je greška u celofanu.Hleb koji kupite pa izgleda kao da je dobio neke staračke brazde je hleb iz
zamrzivača koji nisu prodali od predhodnog dana,hladan.A kada se pita što je takav,pa kažu dok su ga doneli pa se ohladio.Hleb je hleb,tvrđi,mekši,veći,okrugao,tost
crni,polubeli,beli,narodni.Ipak miris tog hlleba je najbolji u Nemačkoj.Da li ste primetili da kroz grad nema više seljaka koji vuku pomije,ustvari nema više pomija a to je kritično jer više se
ništa ne baca.Sve se reciklira.Još malo pa će mo se iseljavati jer toj evropi ne odgovara više klima sa snegovima,kišama i poplavama.A ekipa koja sprovodi glad na ovim prostorima
i odgovara evropi,jer gladan kaže daj šta daš.
[ triac @ 31.03.2011. 22:53 ] @
Citat:
gigamg1: Verujem da se hvala bogu svi kucamo ovde iz toplih soba, siti pa je malo glupo pricati o gladi i nemastini jer sit gladnome ne veruje.
Svako dobro!


Istina meni dobro,
sit sam i najeden i planiram da kupim nova kola, tako da je i nemam neki problem tog tipa, nego ko veli da doprinesemo zajednici
[ triac @ 31.03.2011. 22:58 ] @
Citat:
dekster2: A ekipa koja sprovodi glad na ovim prostorima
i odgovara evropi,jer gladan kaže daj šta daš.


Alal ti vera, svaka ti se dala
[ Lazar-I @ 31.03.2011. 23:00 ] @
Citat:
Gotova psenica je u vreme zetve oko 18din a cena hleba je minimalno 55din.


Prošle godine cena pšenice u vreme žetve je bila od 8 do 10 dinara. Sada je 25 do 27.
[ Lesli Eldridz @ 31.03.2011. 23:09 ] @
Pa to je onda dobro za poljoprivrednike. Ali oni se doduse i ne bune, nego se bune ovi sto im je vrhunski ideal u zivotu da se kroz partiju nabiju da sisaju drzavno vime, pa kad toga nema, oni se deru, prete i psuju. Nije nego.
Citat:
triac: Elem sta ti imas protiv mudanaca, pitao bih tebe da ti se vuku po tvom cvecu kako bi bio blago naklonjen...
Nemam nista, ja imam dva psa i na jesen najverovatnije uzimam i treceg, samo to nema veze, nego je cinjenica da ko se nervira zbog toga sto je neko kuce obesilo mudanca, taj samo trazi razlog da se nervira, i da nisu mudanca u pitanju, takav bi nasao neki drugi razlog za nerviranje, a to je neozbiljno.
Citat:
triac:i ne moram nista da zakupljujem imam pored Vrsca od dede 20 hektara, u mestascu sa 5.5 ljudi imanje, tako da to nije problem.
Eto vidis, ljuid placu za time. Moj drugar skoro kupio u nekom selu kod Rume imanje, da pravi farmu koza. I sta mu fali? Da nece mozda kruna da mu padne sa glave.
[ a1200 @ 31.03.2011. 23:24 ] @
Citat:
Neću dozvoliti da me sadašnja vlast plaši tim vremenima i da na osnovu toga traže moj glas, ali neću ni dozvoliti da se 90te predstave kao još jedna dekada gde se ništa posebno nije dogodilo i da je Geda zapravo bio najbolji.

Niko ne kaze da je bio "najbolji" - daleko od toga, niti da je tada "bilo bolje". Ono sto ja pokusavam da kazem je da je ovo sramota - jer objektivno nismo ni pod kakvim sankcijama i ratovima, dobili smo kredite, zemlja je 3x vishe zaduzena nego pre dolaska ove ekipe i smene Gede - a opet deo ljudi ceka u redovima za bajt hleb. Mislim jbt. ti koji cekaju za hleb sigurno ne jedu meso ili neki drugi normalan zivotni artikal. Zasto je to tako? Mislim da svi u sebi znaju... a trebalo bi realno, sa obzirom na sve okolnsti, da bude barem toliko bolje da takvih redova nema uopste - da se o tome ne raspravlja. I jos se neki prave pametni kako je to normalno - jednostavno nije normalno, ja ne znam ni jednu Evropsku zemlju, gde je normalno da se pravi red za takav hleb...

To je ono sto je sramota - kad su ljudi primorani da stede na necemu kao sto je j*beni hleb - al' se zato ovde politicari puvaju sa optimisticnim izjavama, "aranzmanima", kandidaturama i koje cemu...
[ Lazar-I @ 31.03.2011. 23:24 ] @
Citat:
Lesli: Pa to je onda dobro za poljoprivrednike.


Dobro je! Proizvodnja većine poljoprivrednih proizvoda je bila niska u celom svetu, pa su cene visoke. Sledeće godine se mogu očekivati još više cene! Oni kojima to ne odgovara mogu da krenu sami da se bave poljoprivredom!
[ dekster2 @ 31.03.2011. 23:34 ] @
Ja nerazumem zbog čega ako seljak ima svoje domaće životinje,svoju zemlju,dobije te prinose (pšenice,mleka,kukuruza itd,itd) pominjemo zapad
i skok cena.Pa zar sami sebe nemožemo da hranimo i održavamo socijalni minimum da bar tog hleba imamo.Ne uvozi repro materijal za pšenicu pa zavisi.
E tu je ova evropska ekipa dobila posao da sve S.EBE za MDALJU.
[ Lesli Eldridz @ 31.03.2011. 23:34 ] @
Ne moze to tako, jer i poljoprivrednik hoce trzisnu cenu za svoje proizvode, a ne da ih daje za dzabe, a to sto kazes moze kad je zemlja u samoizolaciji (ili su je drugi stavili pod neke sankcije) pa se ne uvozi hrana da tako postoji konkurencija, nego se silom diktiraju cene poljoprivrednih proizvoda. A to je neko proslo vreme. Plus kad je bas velika kriza, hrana se placa i zlatom ako treba, i to je uvek bilo.
Citat:
a1200: Zasto je to tako? Milslim da svi u sebi znaju...
Znaju, znaju. Zato sto niko nista ne radi (osim pojedinih a to je na nivou statisticke greske) nego se samo presipa iz supljeg u prazno. Podsetio bih te na vreme od pre par godina kad su mene svi pravili ludim zato sto sam govorio da ono sto je tad bilo nije nikakav razvoj i da od toga nema nista, ono kad je bio kao rast stadarda i ovo i ono. A sve se to svodilo na deljenje para ovima koji su na budzetu, pa onda oni to potrose kod privatnika, koji plate porez i tako sve u krug. Zasto je to radjeno? Pa zato sto "narod" tako hoce. Dok je bila Djindjiceva vlada oni nisu to hteli da rade pa je bilo po njima drvlje i kamenje. Ovi posle su "narodu" bili dobri zato sto su to radili, dok nije presusilo. I sta sad? Pa nista, ko nije nista mislio nego se zavaravao, divljao kreditima, trosio dzabe pare i bas ga bilo briga za sve sad treba i da plati zbog toga, i ja tu ne vidim nikakav problem. To je ta pravda koju stalno traze. A kako da se ta situacija resi? Pa lopate u sake, nema od kukanja nista. I duduk za pojas, pa u pastire.
[ dekster2 @ 31.03.2011. 23:53 ] @
@I duduk za pojas, pa u pastire.
Ok,ali pastiri su se preselili u grad.Petkom sa praznim cegerima,au nedelju sa punim,unutra slaninica i ostalo.
Ja sam ovde rođen,Otac,Majka,Brat.Gde da nađem stado koje i ne znam kako izgleda.Molim bez novih fora prodaj stan pa na selo.
[ Lazar-I @ 01.04.2011. 00:00 ] @
@dekster2

Velika potražnja i visoka cena polj. privrednih proizvoda u svetu (zapad i istok) znači da se iz naše države izvoze proizvodi. Smanjuje se ponuda na domaćem tržištu i to povlači za sobom porast cena.

Deo repromaterijala za pšenicu se uvozi, ako ništa drugo onda bar nafta, a uvoze se i hemijska sredstva, mineralna đubriva, delovi za mehanizaciju... ali to nije presudno za krajnju cenu.

Citat:
Pa zar sami sebe nemožemo da hranimo i održavamo socijalni minimum da bar tog hleba imamo.


Zašto bi očekivao od poljoprivrednika da održavaju tvoj socijalni minimum?
[ dekster2 @ 01.04.2011. 00:13 ] @
Ne poljoprivrednik,on treba da dobi svoje za rad i stimulans.Država je ta koja treba da nešto održava i reguliše jer su ti prodadali svoje firme preko koje su
dobro radile pa došli da spasavaju državu.Mehanizacija,da teško je osmisliti te plugove i dodatnu opremu jer smo glupa nacija.Rakovica je otišla
kao da nije moglo da se nađe neko tržište.Gde su ti menađzeri u aparatu države koji primaju nagrade za naj biznis i ekonomiju.
Srbi najpre treba da naprave neku tabletu za apetit,jer ovde je cela država želudac .
[ sasa_vidic @ 01.04.2011. 00:57 ] @
******************************************************
Diamantstein je u Zagrebu osnovao Tehničku uniju, a u Njemačkoj
je paralelno osnovana Technische Union. Te dvije firme bavile su se izvozom,
odnosno uvozom proizvoda iz Jugoslavije, mislim pretežno ili isključivo
poljoprivrednih. Diamantstein je u svoju firmu uveo i nekoliko Zagrepčana,
pripadnika Jugoslavenske akcije, koja se 1935. ujedinila sa Zborom. Oni
su ponudili Ljotićevim zadrugama otkup cjelokupnog uroda šećerne repe po
povoljnim cijenama, u odnosu na cijene koje je ugovarao kartel. Zadruge su
to prihvatile, pa se odmah prišlo pripremnim radnjama, uključivo planiranje
sijanja većih površina. Kartel je uočio opasnost, pa je poveo pravu hajku
protiv Ljotića. Hajkom se dirigiralo iz Pariza, vjerojatno da je u kartelu bilo
dosta francuskog kapitala.
U to vrijeme Jugoslavija je još uvijek bila članica Male Atlante (s
Rumunjskom i Čehoslovačkom), a ova pod jakim političko-vojnim utjecajem
Francuske. Francusko-jugoslavensko prijateljstvo još se održavalo. Jugoslavija
je od Francuske, po visokoj cijeni, kupovala oružje zaostalo od Prvog
svjetskog rata. Ona je Jugoslaviji odobravala skupe kredite i na licitacijama
dobivala velike investicijske radove, iako nije nudila na licitaciji najpovoljnije
uvjete.
U Jugoslaviji je bilo devet tvornica šećera od kojih dvije državne,
jedna u Beogradu, a druga na državnom dobru Belje. Pet privatnih je radilo,
dok su dvije bile stalno izvan pogona. Potrošnja šećera je bila slaba - seljaci
su ga upotrebljavali u vrlo malim količinama. Mogućnosti za sađenje šećerne
repe bile su vrlo velike, tako da su se po tome mogle pokriti sve domaće
potrebe i još je moglo ostati za izvoz. Međutim, tvornice su radile sa 50 -
60% kapaciteta, dok su se velike količine šećera uvozile. Međunarodni kartel
šećera našao je načina kako će spriječiti mogući razmah domaće industrije
šećera i sebi osigurati veliku dobit izvozom šećera u Jugoslaviju. Djelovanjem
kartela može se objasniti što je domaća proizvodnja bila u stalnom padu.
Na primjer, u 1927-1928. godini proizvedeno je 176.148 tona, dok je
proizvodnja 1938. godine pala na svega 33.000 tona.
Ali, Francuska je uvozila iz Jugoslavije male, skoro potpuno zanemarive
količine proizvoda. Brigu za jugoslavensku poljoprivredu pokazala
je tek kad je dirnut kartel šećera. Akcija iz Pariza kretala se tako da je izvršen
pritisak, najprije na kraljevski Dvor, zatim na Stojadinovićevu vladu, te
na beogradski dnevnik "Politiku". Iako su komunisti činili većinu suradnika
Politike, oni su se gotovo svi stavili u službu jednog kapitalističkog kartela.


****************************************
odlomak iz Kroz jedno mučno stoljeće
[ dekster2 @ 01.04.2011. 01:06 ] @
Znači dole hleb,živela provizija.
[ dekster2 @ 01.04.2011. 02:53 ] @
Priča se danas da će izaciti hleb od 15 rsd,malo manje od 800gr.
[ Exodusbgd @ 01.04.2011. 04:07 ] @
Šta je zdravo? Jesti hleb koji već u popodnevnim ćasovima istog dana postaje skoro nejestiv??? Lesli, potpuno mašiš poentu ove teme. Pre samo 6 meseci sam viđao u nekoliko pekara natpis: jučerašnji hleb prodajemo 100din/džak za hranjenje stoke.

Cilj je ukazati na to koliko se siromaštvo proširlio poput kuge u ovoj našoj jadnoj i ničim izazvanoj zemlji, ali vidim da pojedinci definitivno žive u nekom svom realmu.
[ triac @ 01.04.2011. 06:13 ] @
Citat:
Exodusbgd
Cilj je ukazati na to koliko se siromaštvo proširlio poput kuge u ovoj našoj jadnoj i ničim izazvanoj zemlji, ali vidim da pojedinci definitivno žive u nekom svom realmu.


I nazalost nema izgleda da ce ista biti bolje
[ Lesli Eldridz @ 01.04.2011. 07:04 ] @
Zasto je jadna zemlja? Sta je to sa ovdasnjim stanovnistvom i tom zeljom da sebe bas uvek i u svakoj situaciji dozivljava kao zrtvu? Jel to neki virus ovde hara? To je normalno da onaj ko sebe dozivljava kao zrtvu ne moze da mrdne od dna. To se kaze, kus petao pile dovijeka. Iliti faint heart never won fair lady, moze i to da se primeni u ovom slucaju. OK, i sto bi sad ja trebalo da se brinem zbog toga, i sta cu da postignem time sto cu da kukumavcim po forumima zbog toga sto se rasirilo siromastvo i sto negde neki cekaju red za bajat hleb? Ili zbog toga sto su do juce prodavali jucerasnji hleb po 100 din / dzak za hranjenje stoke? To moze da znaci i da su se pekari uozbiljili i poceli da se ponasaju normalno, pa ne prave duplo vise hleba nego sto treba a onda to bacaju ili prodaju budzasto, nego prave onoliko koliko treba, sto je dobro.

Ja samo mogu da kazem da zemlja koja ima ovakvu zemlju (u smislu tlo) a u njoj se povecava broj siromasnih koji su npr prinudjeni da jedu psece konzerve (mada su one ovde skuplje od "ljudskih" ) i hleb od juce ocigledno nije ni zasluzila bolje. Bez obzira koliko to nekome izgledalo surovo, to je realna cinjenica. Da ti kao zemlja imas desetine hiljada kilometara kvadratnih najplodnije zemlje na kontinentu koja tako samo stoji, a medju stanovnistvom na milione nekih koji samo kukaju i ne zele nista da preduzmu da bi sebi pomogli, nego samo cekaju Mesiju da im "obezbedi platu" i sve vise propadaju, pa su eto dosli do toga da su neki od njih gladni, pa to je bre sramota, ti si covece ludak ili propalica i treba da propadnes i koga je briga, to tako i treba.

Ako je do pomoci, evo, mogu da pomognu popovi. I tako bacaju silne milione da naprave crkvu na svakih 20 metara, i sve vreme se deru o ljubavi, prastanju i humanizmu, pa daj da vidimo taj altruizam na delu. Na mrskom nam zapadu crkve i pripadnici crkvi mozda najvise pomazu siromasne necim konkretnim, ne samo pricama o nebeskoj pravdi. Ko im ovde brani da rade to isto? Moze i drzava da pomogne, to je tacno, ali ne onako kako su oni umislili, da im pravi fabrike i da ih tamo zaposljava, ili da silom propisuje cene hrane i te stvari. Od toga nema nista. I treba da nema. Nema potebe da se ponavlja po milion puta ono o davanju ribe siromahu i ucenju kako se peca. Samo sto neki ocigledno jos nisu dovoljno siromasni da dobili zelju da sami pecaju. Njihova stvar. To je mozda zato sto se Srbija saginjati nece. Pa dobro, ne mora, samo, nesto mnogo kuka i place za takvog junacinu, a i kad se trska mnogo ukruti pa se ne savija, ona na kraju pukne. Tako ti je to, sve je nepravda, plac i škrgut zuba. Bice bolje na onom svetu.
[ triac @ 01.04.2011. 08:05 ] @
Citat:
Lesli Eldridz:  Bice bolje na onom svetu.


Amin...
[ mist @ 01.04.2011. 09:18 ] @
Lesli, potpisujem sve u poslednjem postu koji si napisao.
Moram da dodam lično zapažanje: godinama pokušavam da te razumem u celini. Ali ti čoveče imaš neke tako ispravne životne stavove s jedne strane, a s druge neke tako pogrešne. Hoću reći: ja se u životu s nekim ljudima potpuno slažem, a s nekima se potpuno ne slažem. A s tobom nikad nisam načisto. Potpuno si neverovatan čovek. Velika enigma. Neki put bih te izljubio, a neki put bih te umlatio ;)

sasa_vidic: čitaš pogrešnu literaturu. Autor te knjige naziva pomenutu alijansu "Mala Atlanta", a zapravo se zove "Mala Antanta" (fr. Entente, razumevanje, sporazum), tu sam prestao da čitam citat...

dekster2: sinko, pogledaj tu tvoju sliku koju si postavio. Pa zašto toliko dižeš te tegove i još plaćaš nekome za to? Pa znaš li koliko si mogao para da zaradiš da si preneo džakova u toj težini u kojoj si podigao tegova sa benča?

Neko je spomenuo oca koji je čekao u redu pred silosom. Stvarno moram da kažem da mi je ljudski žao tih ljudi. A posebno mi je žao od pre neki dan od kad je zabranjen izvoz pšenice. To je najveći kriminal u ovoj zemlji: što se uvek nađe neki mudroser s "rešenjem", tako što će nekoga da upropasti. Ej bre, zemlja sa tolikim spoljnotrgovinskim deficitom da zabrani izvoz bilo čega??? Ti si zasejao pšenicu i našao si tržište u EU i odličnu cenu i spremaš se da izvezeš i da konačno vidiš neke koristi od svog rada, a sutra ujutro se probudiš, uključiš radio i čuješ da su genijalci zabranili izvoz pšenice zato što zaboga neće imati hleba za nas. Pa tek iduće godine neće biti hleba, jer ko je lud da opet sadi pšenicu kad mu država brani da izvozi i da normalno zaradi na pšenici.

a1200: već dva puta si u ovoj temi (nesvesno) rekao da toga [redova] nema u EU. Jeste, prijatelju, nema, zato se i borimo da postanemo članovi.
[ Marko83 @ 01.04.2011. 09:29 ] @
Citat:
mist: a1200: već dva puta si u ovoj temi (nesvesno) rekao da toga [redova] nema u EU. Jeste, prijatelju, nema, zato se i borimo da postanemo članovi.


He he samo to sto postanemo clanovi ima da nas spase...kako da ne :DDDD

LesliMod/ Samo se vi borite ima nas i koji ce da uzmemo motike u ruke /LesliModOff
[ Lazar-I @ 01.04.2011. 09:37 ] @
Citat:
mist: Ej bre, zemlja sa tolikim spoljnotrgovinskim deficitom da zabrani izvoz bilo čega???


Nekad izvoz može da dovede do još većeg deficita. Ako ne bi bilo dovoljno pšenice, nakon izvoza bi sledio uvoz po još višim cenama. Ono što mene brine je najavljena liberalizacija tržišta polj. proizvoda za 2014. godinu. Naša poljoprivreda, koliko god bila loša, je jedna od malog broja privrednih grana u kojima se ostvaruju pozitivni rezultati, a teško da može da izdrži konkurenciju koja stiže npr. iz Turske ili Grčke.

Citat:
mist: već dva puta si u ovoj temi (nesvesno) rekao da toga [redova] nema u EU. Jeste, prijatelju, nema, zato se i borimo da postanemo članovi.


Dok imamo redove EU neće hteti da nas primi. Ako se izborimo da nemamo redove verovatno nakon toga mi sami nećemo hteti da idemo u EU.
[ Shadowed @ 01.04.2011. 09:38 ] @
Citat:
mist: dekster2: sinko, pogledaj tu tvoju sliku koju si postavio. Pa zašto toliko dižeš te tegove i još plaćaš nekome za to? Pa znaš li koliko si mogao para da zaradiš da si preneo džakova u toj težini u kojoj si podigao tegova sa benča?

Nije to on na slici.
[ Lesli Eldridz @ 01.04.2011. 10:17 ] @
Citat:
Marko83: He he samo to sto postanemo clanovi ima da nas spase...kako da ne :DDDD

LesliMod/ Samo se vi borite ima nas i koji ce da uzmemo motike u ruke /LesliModOff
Ne, nego prvo morate da ispunite uslove da bi bili drugovi clanovi i to ce da vas spase. A jedan od osnovih uslova da bi poceli da ispunjavte uslove je da prestanete da kukate pa da uzmete vec jednom te motike i lopate i duduke ili sta bilo. Nikome ne trebaju neke pikice koje samo znaju da sede i da kukaju i da traze izgovore zasto su gologuzi sizofrenicari. I drug bog je rekao da ce on da pomofgne samo onima koji prvo sami sebi pomognu, prema tome, izvolite krenut' ba. Dosta je bilo 10 godina kukanja i 15 godina ludjenja pre toga.
[ gigamg1 @ 01.04.2011. 10:42 ] @
Sama poenta pridruzivanja evropskoj uniji nije samo clanstvo nego je poenta u tome da ako se pridruzimo uniji da ce to automatski znaciti da smo uskladili standarde i propise sa zemljama clanicama.
Sama situacija na trzistu poljoprivrednih proizvoda je zalosna. U vreme zetve ce nekim cudom biti zatvoren izvoz psenice sto ce automatski znaciti manju cenu a posle mesec-dva-tri ce nekim cudom izvoz biti omogucen izvoz i samim tim i cena biti veca. To znaci da ce poljoprivrednik dobiti minimalnu cenu za svoje proizvode a da ce oni koji samo skladiste i trguju za svojih 2 meseca minimalnog rada dobiti vise nego duplo novca samo sedeci u foteljama u odnosu na one koji svakodnevno gledaju u nebo i krpe zastarelu mehanizaciju i muce se i kupaju u znoju dok neki idu na letovanje.
I pitamo se zasto svi trce ka foteljama. Logicna je predpostavka da se u ovoj drzavi ne isplati posten rad nego tlacenje drugih.
Jos kada gledamo te siiiilne strucnjake sa kojekakvih instituta kako lupetaju u tim emisijama sa temom poljoprivrede sa sve kravaticom i neznim rucicama dodje nam da se zapitamo jel mi uopste zivimo u istoj drzavi na istom kontinentu.Kad njih cujemo, stvarno pomislimo kako na poljoprivreda cveta a da ne pricamo o tome koliko nam je mehanizacija zastarela. Reklamiraju novu mehanizaciju a znaju da sam poljoprivrednik kada proda taj svoj proizvod skoro da ne moze da isplati sva svoja ulaganja u protekloj godini a o obnavljanju mehanizacije ni ne razmislja i onda nude kredite koje skoro niko ne uspe da isplati zbog gorepomenute agrarne politike sto povlaci oduzimanje imovine tj zemlje i kasnije se ta zemlja na licitacijama prodaje za veoma sitne pare velikim igracima kojima su sakoi jos uvek izguzvani od kozne fotelje.
I onda dobijamo situaciju da hleb poskupi inicijativom pekara i mlinova a otkupna cena psenice ostane ista ili umanjena a samo poskupljenje ide u korist pekarima i mlinovima dok poljoprivrednika niko ni ne spominje u toj racunici.
Kazem, bolje redovi za bajat hleb nego gadjanje svezim. Neka se bar, ako nista drugo, iskaze postovanje prema toj namirnici ne samo zbog cene i kolicine nego i zbog samog nacina dobijanja istog.
Ne kazem da svako treba biti poljoprivrednik, daleko od toga! Kazem neka svako bar ima postovanje prema tudjem radu i muci a ne samo da gleda kako da napuni dzep munjevitom brzinom ne razmisljajuci koliko njih gura preko linije egzistencije. Neka svako postuje tudji rad i posao a ne da pljuje na sva usta onoga ko zivi od svog teskog rada da se ne ponavlja vise danasnja situacija kada deca roditelja koji su poljoprivrednici beze sa sela i sramote se svojih roditelja sto su poljoprivrednici samo zato sto neko ko uopste nema dodirnih tacaka sa poljoprivredom i selom jednostavno pljuje iz dosade na sve sto ima dodirnih tacaka sa selom.
Neka poskupljuje hleb ali neka poskupljuje i psenica!
Ima toliko neobradjene zemlje u Vojvodini pa neka neko od tih sto kukaju slobodno uzme i oproba se najstarijom delatnoscu i neka zadovoljno zivi od svoga rada. Manje ce kukati i bice zadovoljniji a ne da sedi, kuka i pljuje svakoga ko imalo digne glavu i krene da radi nesto i da manje place za tim sto mu drzava nije nista dala.
Nemozes ocekivati nesto ako se ne potrudis, proslo je to vreme. Tito je 2.5m ispod zemlje...
Hvala bogu vecinom smo svi zdravi i "kadri" pa svako motiku pod ruku i ajmo nesto da proizvedemo u ovoj drzavi
[ Odin D. @ 01.04.2011. 11:22 ] @
Citat:
Neka se bar, ako nista drugo, iskaze postovanje...

Citat:
Kazem neka svako bar ima postovanje prema tudjem radu i muci

Citat:
Neka svako postuje tudji rad i posao

...
To su sve budalastine. Kakvo postovanje, kakvu bakraci.
Ne treba nikome postovanje za njegov rad, nego pare, a parama on nek kupuje sta god oce, moze i postovanje ako je glup ili ako mu je iz nekog drugog razloga do toga.

Problem "ugnjetavanih" seljaka je u njihovoj konjskoj prirodi. Sem rintanja, da bi covjek uspio, potrebno je i to svoje rintanje adekvatno prodati, odnosno obezbediti uslove u kojima se isplati rintati.
Medjutim, oni se uglavnom bave konjskim djelom sveg tog aspekta, tj. uglavnom rintanjem, a malo se brinu o tome kako to rintanje i pod kojim uslovima plasirati na trziste, ili kako diktirati uslove pod kojima ce to rintanje prodavati.
Ali jok, oni bi da sa konjskim radom u njivi, i drustvenom svijescu na nivou vola, prodju u zivotu kao da su nekakvi poljoprivredni stratezi.
Ne moze to. Ako samo rintas i neces da mislis, odnosno ocekujes da ce neko drugi da te "postuje" i da se bori za tvoj bolji polozaj, onda si se u startu zaejbo.

Seljaci u toj EU, kojoj samo stremite, prvo misle pa onda rade. Ako im se uslovi poslovanja ne svidjaju prvo ih promjene, na sta imaju pravo kao jedna od strana u tom poslu, pa onda rade.
A nasi seljaci nastupaju na trzistu poljoprivrednih proizvoda kao sto krdo volova nastupa na trzistu rada. Zato tako i prolaze. Neko ih konstantno upreze i uprezace ih dok god ne pocnu aktivno da misle i da se organizuju na nivou zajednica koje imaju vecu drustvenu svijest od krda volova i dok se ne izbore sami za uslove kakve im odgovaraju, kao sto to svi normalni u svijetu rade.
Sta ocekuju, nece valjda zubari ili obucari da se umjesto njih tuku za bolju agrarnu politiku!?
Imaju kuke i motike, pa nek sami traze ono sto misle da im pripada, a dok samo ricu i bucu kao volovi, tako ce im i biti.
Vazda neko drugi kriv, ma nije nego.

[ Pirossi @ 01.04.2011. 11:24 ] @
Citat:
gigamg1:
Sto se tice hleba, hleb je totalno ispravan pod uslovom da je uopste danasnji jer neke pekare neprodat hleb melju i prave od njega novi.
Crni hleb, da se razumemo, ne postoji u Srbiji i NIKO ga ne proizvodi i te price kako je crni hleb zdraviji su istinite ali samo u slucaju da to uistinu jeste crni hleb. Raspitajte se po pravilu koji tip brasna se koristi za crni hleb pa onda idite u pekaru i onako bezveze pitajte pekara od kojeg brasna je pravio taj "crni hleb" pa cete znati o cemu pricam. Taj takozvani crni hleb sto se moze naci u maloprodaji je pravljen od otpada pri proizvodnji belog hleba.

šta kažeš? melju neprodat hleb i prave novi, a?
kojim to tehnološkim procesom, 'leba ti?

jesi li nekad umesio hleb?
koliko si otpadaka imao pri mešenju?
ja koristim kućnu pekaru i prilikom "proizvodnje" jedne vekne nemam nikakav otpad.

ako me prosvetliš, rado bih mleo hleb od juče i pravio novu veknu.
nisam valjda lud da plaćam kilo brašna 90dinara.
[ Ivan Dimkovic @ 01.04.2011. 11:43 ] @
Citat:
Lazar-I
ko se izborimo da nemamo redove verovatno nakon toga mi sami nećemo hteti da idemo u EU.


Pusti snovi.

Postoje 2 zemlje na ovom kontinentu koje "ne moraju" u EU (+ da ih EU hoce):

a) Svajcarska
b) Norveska

Vidis, Norveska je ogroman izvoznik nafte, dok je Svajcarska enormno bogata zemlja zbog svojih specificnih bankarskih zakona. Obe zemlje imaju EKONOMSKU SNAGU da se izbore da imaju jednake uslove trgovine sa EU, a da ne budu clanice, jer im se to ne isplati. A ne isplati im se zato sto je njihov bruto nacionalni dohodak enormno veci od proseka EU, pa bi im clanstvo u EU donelo samo troskove, a ne dobit.

Porediti Srbiju sa ove 2 zemlje je toliko besmisleno - apsolutna je naucna fantastika (ma kakva naucna fantastika... fantastika obicna, bez ikakvih naucnih premisa) da ce Srbija u sledecih bar 50 godina moci da ekonomski parira jednoj Svajcarskoj ili Norveskoj, pa da mogu da sa EU ravnopravno da pregovaraju oko toga sta hoce, a sta nece.

To je toliko nerealan scenario, da uopste nema nikakve potrebe trositi reci i misli na to - vec treba uraditi ono sto su uradile i ostale zemlje u okruzenju, jer Srbija svakako u ovom momentu nije nista bolja od njih.

Sve ostalo je, kako se kaze, mrsomudija najobicnija ili "sta bi bilo kad bi bilo" a to "kad bi bilo" su u stvari neka romanticna sanjarenja. Realnost je sasvim drugacija.
[ Lazar-I @ 01.04.2011. 11:44 ] @
Citat:
Odin D.: Ne moze to. Ako samo rintas i neces da mislis, odnosno ocekujes da ce neko drugi da te "postuje" i da se bori za tvoj bolji polozaj, onda si se u startu zaejbo.


Broj onih koji bi da rintaju je u stalnom opadanju! Oni koji ne poštuju one koji su ostali da rintaju ne treba da kukaju da im je visoka cena!

Citat:
gigamg1: U vreme zetve ce nekim cudom biti zatvoren izvoz psenice sto ce automatski znaciti manju cenu a posle mesec-dva-tri ce nekim cudom izvoz biti omogucen izvoz i samim tim i cena biti veca.


Zato su svake godine zasejane površine sve manje.
[ gigamg1 @ 01.04.2011. 12:09 ] @
Citat:
Lazar-I: Zato su svake godine zasejane površine sve manje.

To je neminovno!
Citat:
Odin D.: ...

Problem "ugnjetavanih" seljaka je u njihovoj konjskoj prirodi. Sem rintanja, da bi covjek uspio, potrebno je i to svoje rintanje adekvatno prodati, odnosno obezbediti uslove u kojima se isplati rintati.
Medjutim, oni se uglavnom bave konjskim djelom sveg tog aspekta, tj. uglavnom rintanjem, a malo se brinu o tome kako to rintanje i pod kojim uslovima plasirati na trziste, ili kako diktirati uslove pod kojima ce to rintanje prodavati.
Ali jok, oni bi da sa konjskim radom u njivi, i drustvenom svijescu na nivou vola, prodju u zivotu kao da su nekakvi poljoprivredni stratezi.
Ne moze to. Ako samo rintas i neces da mislis, odnosno ocekujes da ce neko drugi da te "postuje" i da se bori za tvoj bolji polozaj, onda si se u startu zaejbo.

Pa kako ce neko da plasira taj proizvod kada bilo kakva organizacija propadne.
"Patriote" sto paradiraju za kosovo polupaju i pokradu uzi centar beograda a protesti poljoprivrednika se razbijaju vodenim topovima i njihovi problemi su manje vazniji od problema dace i natase koji se razvode!
Pa nije niko mazohista. Prvo klepaju po usima a kasnije ti isti vicu "zasto se ne bunite".
E to je taj tipicni primer sebicluka. Meni je vazno moje a oni tamo neka se j*bu, zabole me bas, nek se zale ako im je lose a kasnije kada se zale onda bude "sta se oni koji k zale" kad su oni stoka i njima ne treba nista.

[ Lazar-I @ 01.04.2011. 12:13 ] @
Citat:
Ivan: Realnost je sasvim drugacija.


Realnost je da se plasira prazna priča o pristupu EU radi dobijanja političkih poena. Stvorena je slika da je dovoljno da se pridružimo EU i da će se onda sve srediti. Trebalo bi obrnuto, prvo da se sistem postavi na zdrave osnove, pa tek onda da se razgovara o pristupu EU.
[ Odin D. @ 01.04.2011. 12:27 ] @
Citat:
gigamg1: Pa kako ce neko da plasira taj proizvod kada bilo kakva organizacija propadne.

Pa ako se ne mogu organizovati, onda i treba da propadnu. Sta je tu sporno, ko je tu kome kriv?
Sto bi opstajali i razmnozavali se nesposobni i zauzimali prirodne resurse onima koji su sposobniji?! To je protiv prirode, protiv evolucije.

Citat:
gigamg1: E to je taj tipicni primer sebicluka. Meni je vazno moje a oni tamo neka se j*bu, zabole me bas, nek se zale ako im je lose a kasnije kada se zale onda bude "sta se oni koji k zale" kad su oni stoka i njima ne treba nista.

Tako i treba da bude. Zasto ja da se zanimam tudjim problemima?! Zanimaju li se seljaci mojim problemima? Jok, brajko. A i da se zanimaju napravili bi kurslus, jer o tome pojma nemaju, isto kao ni ja o poljoprivredi, pa zasto bi se onda ja zanimio poljoprivredom i njihovim problemima. Samo jos gore da napravim?!
Da svako gleda svoja posla i da ne ocekuje da ce mu neko drugi rjesiti njegove probleme nego se sam pozabavi onim sto ga se tice ovdje bi zavladala naucna fantastika.

[ Lazar-I @ 01.04.2011. 12:38 ] @
Citat:
@Odin D. Tako i treba da bude. Zasto ja da se zanimam tudjim problemima?! Zanimaju li se seljaci mojim problemima? Jok, brajko.


Seljaci će uvek moći da proizvedu hranu za sebe. S obzirom na stanje ostalih privrednih grana rekao bih da su oni, t.j. mi, u manjem problemu. Uostalom nisu oni ti koju jedu bajat hleb!
[ dekster2 @ 01.04.2011. 12:42 ] @
@ivane
Postoje 2 zemlje na ovom kontinentu koje "ne moraju" u EU (+ da ih EU hoce):

Ja ne znam zbog čega si toliko u strastven modu kada pričaš o toj uniji.Kao detetu ka da mašeš čokoladnom bananicom za koju zna da je lepa.
Nama unija treba da bi davala pare za opustošenu zemlju u kojoj se 2000 sve rapadalo.Za uzvrat dobijaju se pare i uzima je poznata ekipa patriota
koje su oni odredili.Štima dok se uništava sve od reda.Zar bi u evropi ostao ministar poljoprivrede bez sankcija da uništi stočni fond.Koji su to zakoni
koje imaju,a bol. ih .upe kada se to radi u Srbiji.Ta Vojvodina i Srbija su hranile 20 miliona ljudi i sada kao da je neki vakum usisao to plodno zemljište.
Koji je kvalitet povrća koji jedeš u nemačkoj.Osta će ti isti i posle dve nedelje u frižideru da ga ne pipneš.Zašto ti stranci iz unije kada dođu ovde pominju
tu hranu kao da nema ničega drugog.Ipak je ovo velika BAŠTA za njih koja može da hrani tu ekipu iz eu,a oni će nama instant hranu u celofanu koja će narasti
u mikrotalasnoj.
Gde je ona stara priče kada su Japanci hteli da im damo deo zemlje da hrane celu evropu.Najgore je što će te guzic. da nas isele odavde jer im priroda isuviše
oduzima finansija,mislim na osiguravajuća društva koja puca lovu na svaku polavu koja odnese na stotinu kuća i automobila.
Negde sam napisao.Uzmi neku org u Japanu sa programom,MI NISMO PATRIOTE,i ne busamo se u grudi da smo Srbi,hoćemo da debelo profitiramo a vama će biti
standard za neki normalni život.Normalni podrazumevam da neidem sa poslom kući da bi se branio i preživeo od mase onih koji misle da imam više ili sam jedan od
onih koji su se nakrali.Ja jesam u sistemu ali bih voleo nešto drugo da radim i budem svoj jer ta unija na čelu sa g.Šutkom nas je dovela da će mo za običnu udarnu iglu
zavisiti od te unije jer mi nećemo imati ništa svoje.
[ Isak666 @ 01.04.2011. 12:50 ] @
Mala! Mala!!
Daj, bre, po jos turu ovde!

@dekster
.. nego, brale, de si stao?
[ Odin D. @ 01.04.2011. 12:52 ] @
Citat:
Lazar-I: Seljaci će uvek moći da proizvedu hranu za sebe. S obzirom na stanje ostalih privrednih grana rekao bih da su oni, t.j. mi, u manjem problemu. Uostalom nisu oni ti koju jedu bajat hleb!

Pa dobro, onda oni trebaju da zale ove sto zive u gradovima, a ne da ovi iz gradova zalopoje kako je seljacima tesko. Jel' to oces da kazes?

Za kim sad treba da se kuka, za kim zvona zvone?
[ Odin D. @ 01.04.2011. 12:58 ] @
E @dekstere2, znas li ti mozda nesto o valjanju klada?
[ dekster2 @ 01.04.2011. 13:02 ] @
@Odin D.
Veruj mi znam mnogo više.
[ Odin D. @ 01.04.2011. 13:06 ] @
Vjerujem. Sto ne bih vjerovao...
[ dekster2 @ 01.04.2011. 13:41 ] @
@odin D.
Pa ako se ne mogu organizovati, onda i treba da propadnu. Sta je tu sporno, ko je tu kome kriv?
Sto bi opstajali i razmnozavali se nesposobni i zauzimali prirodne resurse onima koji su sposobniji?! To je protiv prirode, protiv evolucije.
Uuu izvini nisam pročitao filozofe,pa ti si neki ratni huškač.Ti bi nas likvidirao da ti zaseješ tvoju panju.Mora da si neki umni lik.Evo dajemo
ti PKB pa nahrani grad.Naravno sa svojim ličnim radom i motikanjem.
[ Lazar-I @ 01.04.2011. 13:51 ] @
Citat:
Odin D.: Za kim sad treba da se kuka, za kim zvona zvone?


Ako baš imaš potrebu za tim možeš slobodno da izabereš bilo koga i nećeš pogrešiti. Najbolje bi bilo da počneš od onih koji i ne shvataju na koji način to propadanje seljaka utiče i na njih same, oni su najviše za žaljenje!
[ Shadowed @ 01.04.2011. 14:12 ] @
Citat:
Odin D.: E @dekstere2, znas li ti mozda nesto o valjanju klada?
Citat:
dekster2: @Odin D.
Veruj mi znam mnogo više.
Citat:
Odin D.: Vjerujem. Sto ne bih vjerovao...


Aahahahahahahahahahahah :)))))))))))
Sjajno :)
[ Lesli Eldridz @ 01.04.2011. 14:12 ] @
Citat:
dekster2: Uuu izvini nisam pročitao filozofe,pa ti si neki ratni huškač.Ti bi nas likvidirao da ti zaseješ tvoju panju.
Nece on da vas likvidira, priroda ce to da uradi. Narod najstariji u Evropi i medju prvih 10 najstarijih naroda na svetu koji ce za 10 godina da ima 60 penzionera na 100 ovih koji rade, a i dalje kuka i dere se umesto da uzme nesto da radi. To je nesto!
[ Odin D. @ 01.04.2011. 14:26 ] @
Citat:
dekster2: Evo dajemo ti PKB pa nahrani grad.Naravno sa svojim ličnim radom i motikanjem.

Sto bih ja ikoga hranio?
Niti trazim od koga da mene hrani, niti mi pada na pamet da nekog hranim. Moj licni rad sluzi meni, zato se i zove licni.
Hranim sam sebe i mislim da je najpametnije da svako hrani sam sebe. Za one opravdano nesposobne uslijed nekih hendikepa i nesreca postoji socijalna sluzba, a za ove ostale "nesposobne" ce se pobrinuti prirodna selekcija.
Uostalom, ko god moze da ceka da ga neko drugi nahrani i jos se u tom cekanju bavi razmisljanjem o takvim kombinacijama umjesto da razmislja o tome kako nabaviti hranu ocigledno nije toliko gladan koliko arlauce.
[ mist @ 01.04.2011. 15:02 ] @
Odin D.

Vidim kako razmišljaš. Odlično!
Preporučujem od srca Ayn Rand, "Atlas Shrugged". Potpuno u skladu sa tvojim razmišljanjem (a i mojim). Na žalost nema prevod na srpski.
[ dekster2 @ 01.04.2011. 15:10 ] @
@Odin D.

Kasno kapiram,pa nisam ukapirao da na putu do kuće,onaj za koga te zabole dupe što nema jer ti gledaš lično svoja
posla, i shvati pa ti toljagom razbije glavu jer je njegova filozofija sasvim drugačija.A onda ja preko puta to gledam
i kažem sebi,ma ko ga jeb. to je onaj LIČNI.Vidi nije sve u hlebu ima neštoo i u čokoladnom musliju.
@Shadowed
Da ti nastavim smeh mada je ovaj imao sreće

http://www.youtube.com/watch?v=bBxK0whivI0
[ Lesli Eldridz @ 01.04.2011. 15:29 ] @
Ni to ne ide tako. Nikad kuka i motika nikome nije razbila glavu samoinicijativno zato sto nema, nego tek kad neko smisli, organizuje i finansira smislenu revoluciju sa nekim normalnim i realnim ciljem, tek tad se kuka i motika koristi kao topovsko meso da revoluciju izvede. Onda se posle opet odbači. Moze to da se desi da negde kuka i motika nekome razbije glavu motkom zato sto joj je krivo sto ona nema a drugi ima, ali to se onda racuna kao obican kriminal, i takav borac za pravdu se obicno ili likvidira ili nabije na robiju. Tako to ide, a sve ostalo je epska fantastika iz guslarsko - slepacke poezije. Ali to nijetema, nego nemas za lebac - smisli kako da imas a da ne krades. I to je to. Nema plakanja.
[ Odin D. @ 01.04.2011. 15:32 ] @
Citat:
dekster2: @Odin D.
Kasno kapiram,pa nisam ukapirao da na putu do kuće,onaj za koga te zabole dupe što nema jer ti gledaš lično svoja
posla, i shvati pa ti toljagom razbije glavu jer je njegova filozofija sasvim drugačija.

To sto ja gledam svoja posla sigurno nije uzrok sto neko nesto nema.
A onaj ko ipak tako misli, mora biti toliko glup da sigurno ne predstavlja nikakvu opasnost po mene, vec je vjerovatnije da ce tom toljagom razbiti sam sebi glavu ili mozda tebi sto stojis preko puta.
Vama su mozgovi zarobljeni u iluziji da vam je zivot pretezno odredjen spoljnim okolnistima, pa zato i tezite da se organizujete na spoljnom nivou, umjesto da se sredite iznutra.
Nema od toga nista.
Milion nesredjenih ljudi zdruzenih u gomilu moze trcati samo ka provaliji. Ne mozes od 1000 pokvarenih procesora sklopiti ispravan super-kompjuter, bez obzira koliko tih procesora zdruzio.

@mist
Hvala za hint. Cini se zanmiljivo, nabavicu u svakom slucaju.
[ gigamg1 @ 01.04.2011. 15:50 ] @
Citat:
Lesli Eldridz:Ali to nijetema, nego nemas za lebac - smisli kako da imas a da ne krades. I to je to. Nema plakanja.

Tako je.
@odin zasto onda ti koga niko drugi ne brine i savrseno ga boli uvo za ostale kukas drugima? Ako te vec briga za stanje ostalih zasto se solidarises sa drugima koji u svakom drugom slucaju ne postoje za tebe?
[ Odin D. @ 01.04.2011. 15:55 ] @
Citat:
gigamg1: @odin zasto onda ti koga niko drugi ne brine i savrseno ga boli uvo za ostale kukas drugima? Ako te vec briga za stanje ostalih zasto se solidarises sa drugima koji u svakom drugom slucaju ne postoje za tebe?

Kome ja kukam? Ja uopste ne kukam, ja opamecujem druge iz sebicnih razloga da bi i meni bilo bolje jer htjeo-ne-htjeo moram da zivim medju njima, a bolje mi je da zivim medju manje budala nego medju vise, odnosno da zivim medju vise pametnih nego manje.
To ti je odgovor i na drugo pitanje.

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 01.04.2011. u 17:08 GMT+1]
[ gigamg1 @ 01.04.2011. 16:05 ] @
jeste malo smesno ali istinito


http://www.youtube.com/watch?v...eU&feature=player_embedded
[ dekster2 @ 01.04.2011. 16:12 ] @
@Odin D.
Nemoj me pogrešno.To što gledaš svoja posla je za svakog i pohvalu.Ali čim namećeš svoju ideologiju na ovoj temi i negledaš ih.
Imaš svoj stav,evo i dobio si knjigu da ne budeš iskorišćen od društva,ali ne možeš reći za nekog neka crkne ako nema za hleb,ko mu je kriv.
Tvoj ratoborni stav je kao da si došao iz bosilegrada,ili šta je dalje pa lomiš oko sebe.Da nedužim pošto imam obožavaoce,ali ima jedna priča.
Napali razbojnici zgradu i na prvom spratu komšija zapomaže za pomoć,komšija na trećem/TI/šta ću mu ja.Krenu na drugi,pa komšija sa
drugog krene da traži pomoć,TI šta ću mu gledam svoja posla.Krenu kod komšije na trećem spratu TEBE a ti kreneš da zapomažeš
KOMŠIJA.Ja sam ovde rođen i uvek gledam svoja posla NE OGOVARAM I NEMEŠAM SE DRUGOM U ŽIVOT ali ne mogu da ne reagujem ako
na Čuburi ima sve više ljudi koji nemaju za hleb,a nisu došli sa sela gde se mogu i vratiti.KOMŠIJE.
[ Lesli Eldridz @ 01.04.2011. 16:23 ] @
Pa neka jedu kolace ako nemaju za hleb, sta sad. I to je za ljude.
[ Odin D. @ 01.04.2011. 16:27 ] @
@dekster2
Stara kineska poslovica kaze: "Nekima se moze pomoci i tako sto im se ne pomaze."

Primjer sa razbojnicima koji upadaju kod komsije nema ama bas nikakve veze sa necijim suludim ocekivanjima.
Bolji bi primjer bio sa komsijom koji nocu ostavlja otkljucana vrata u nadi da cu mu neko iz komsiluka ili jos bolje neko iz nekog ministarstva u neko doba doci strazariti ispred njih jerbo se sekira za njegovu bezbednost.
[ Lazar-I @ 01.04.2011. 16:32 ] @
@Odin D.

Jedino što pomaže je da shvatanje da je to sve tako zbog evolucije :) Svi neka gledaju svoja posla a pametni će "opamećivati" ljude po forumima!
[ Odin D. @ 01.04.2011. 16:39 ] @
^ A ti uzmi vrecu leba pa idi pa ga djeli onima koje zalis, ako smatras da opamecivanje nema neke koristi.
Oplakivati nekog pisanijom po forumima moze svaki mamlaz, pa cak i onaj koji nema leba. I nije ti to neki uspjeh.
[ dekster2 @ 01.04.2011. 16:39 ] @
Dobroi ljudi,predajem se sa raspravom.Jedino znam da komšiju pored koga sam odrastao ne mogu ignorisati.
Ovde više nije borba za hleb,nego odbrana od dođoša koji su došli iz pickovca pa bi da pametuju sa zavrtanjem a prođu ovako,

http://www.youtube.com/watch?v=iIhdecs4QME
[ Odin D. @ 01.04.2011. 16:45 ] @
^ Pateticno.
[ Lesli Eldridz @ 01.04.2011. 16:53 ] @
A kako to zli dodjosi ne upropaste neku drugu zemlju, nego bas ovu, u koju niko i ne dolazi nego iz nje svi idu? Nego su bas te druge zemlje u koje gro planetarnih dodjosa odlazi najuspesnije i najuredjenije zemlje na planeti. Nesto tu ne stima u toj filozofiji.
[ dekster2 @ 01.04.2011. 16:57 ] @
Hleba i nema jer ima mnogo tih koji i treba da prodaju i prave biznis i budu prvi u svom selu.
Ali ima jedna gora strana po nas koji nemamo gde.Svi će da se vrate a mi će mo ispod šatora,šta bude ostalo čitavo.
[ vilil1 @ 01.04.2011. 17:10 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: A kako to zli dodjosi ne upropaste neku drugu zemlju, nego bas ovu, u koju niko i ne dolazi nego iz nje svi idu? Nego su bas te druge zemlje u koje gro planetarnih dodjosa odlazi najuspesnije i najuredjenije zemlje na planeti. Nesto tu ne stima u toj filozofiji.

Upropastise nego sta. Uporediti bilo koju bogatiju zapadnu zemlju sada i pre 30god. je kao nebo i zemlju. Samo sto se tamo proces odvija sporije ali ipak se odvija. Pocevsi od najsitnijih kradja, preko teskog kriminala, pa do otimanja od drzave putem raznih socijala...
[ Lazar-I @ 01.04.2011. 17:14 ] @
Citat:
@Odin D. A ti uzmi vrecu leba pa idi pa ga djeli onima koje zalis, ako smatras da opamecivanje nema neke koristi.


Opamećivanje bi bilo korisno ali mislim da ti nikoga do sada nisi opametio! Svaka tvoja poruka se svodi na - "svi ste vi budale, propašćete jer tako i treba, to je zakon prirode i evolucije". Ispravi me ako grešim.

Ne želim nikome da delim hleb, čak podržavam poskupljenje pšenice, mislim da će to dovesti do opamećivanja!
[ Isak666 @ 01.04.2011. 17:25 ] @
Btw posto je 'lebac?
Pre uredbe, mislim.
Ako neko zna cenu par sorti, ne bi bilo lose.
[ Lesli Eldridz @ 01.04.2011. 18:20 ] @
Ovaj "obican" beli hleb je valjda od 40 i kusur dinara do 60, kako gde. Za druge ne znam jer i taj povremeno kupujem zato sto i ja koristim onu kucnu pekaricu sto je neko ranije pomenuo. Taj bajat je oko 20 dinara ili tako nesto. Ja ga kupujem za kucice kad ima, a i za mene kad pravim pitu od hleba. Mada nema uvek tu gde ja kupujem nego kad ubodes.
Citat:
vilil1: Upropastise nego sta. Uporediti bilo koju bogatiju zapadnu zemlju sada i pre 30god. je kao nebo i zemlju. Samo sto se tamo proces odvija sporije ali ipak se odvija. Pocevsi od najsitnijih kradja, preko teskog kriminala, pa do otimanja od drzave putem raznih socijala...
Dobro jeste, ali ipak su tamo ovi koji su od svih dodjosa najekstremniji u tome sto kazes neka manjina koja je nabijena u geta da tamo smrdi. Nikoga nije briga za njih.
[ Odin D. @ 01.04.2011. 18:21 ] @
Citat:
Lazar-I: Opamećivanje bi bilo korisno ali mislim da ti nikoga do sada nisi opametio!

Pa nece biti bas. Evo uzmi tvoj slucaj: samim tim sto si shvatio da bi opamecivanje bilo korisnije od jadikovanja na zlu sudbinu odmah si postao pametniji.
Citat:
Lazar-I: Svaka tvoja poruka se svodi na - "svi ste vi budale, propašćete jer tako i treba, to je zakon prirode i evolucije". Ispravi me ako grešim.

Gresis, ali ne toliko mnogo da bi se vredilo angazovati oko nekog ispravljanja.
Uz male korekcije koje mozes i sam da obavis ne bi to tvoje vidjenje bilo daleko od istine.
Citat:
Lazar-I:Ne želim nikome da delim hleb, čak podržavam poskupljenje pšenice, mislim da će to dovesti do opamećivanja!

Eto, pa sta upravo rekoh! Ja ga hvalim - a on jos bolji! Ovako brz napredak u opamecivanju odavno nisam vidio!


[ gigamg1 @ 01.04.2011. 18:23 ] @
ovaj koji kupujem je 55din a po toj uredbi bi trebao da skoci na 70 i nesto
Citat:
Ne želim nikome da delim hleb, čak podržavam poskupljenje pšenice, mislim da će to dovesti do opamećivanja!

tako je! Smesno, dok nekome poskupljuje hleb, nekome stize uredno na racun dodatak samo zato sto zivi u odredjenom delu nase drzave, cuveni kosovski dodatak.

@odin
Niko ne trazi pomoc i da ga neko gura i finansira, neka nam samo stvore uslove da mozemo da zivimo od svog rada nebitno jel to poljoprivreda, masinstvo, elektronika ili rudarstvo. Svima nama a ne samo pojedincima usko povezanim sa drzavnim sluzbenicima
[ Isak666 @ 01.04.2011. 18:26 ] @
^^
kako poskupljuje na 70, kad uredba limitira cenu na 50 neki dinar ili sta vec?

Pa i nije to neka usteda sa novom cenom, kad se uporedi sa sa starom.
[ Odin D. @ 01.04.2011. 18:32 ] @
Citat:
gigamg1:neka nam samo stvore uslove da mozemo da zivimo od svog rada

Evo sad ce Japanci - obecali su, cim poprave ono sto im je cunami stamburao, odma doci ovdje da vam podignu fabrike i iskrce njive pa da vi mozete da radite i zivite od svog rada. I jos su rekli - nemojte vi slucajno dotad nista da radite da se ne umorite, pa samo jos vise izgladnite.
Strpite se jos malo, sad ce oni...
[ Ivan Dimkovic @ 01.04.2011. 18:36 ] @
Citat:
dekster2
Ja ne znam zbog čega si toliko u strastven modu kada pričaš o toj uniji.Kao detetu ka da mašeš čokoladnom bananicom za koju zna da je lepa.
Nama unija treba da bi davala pare za opustošenu zemlju u kojoj se 2000 sve rapadalo.Za uzvrat dobijaju se pare i uzima je poznata ekipa patriota
koje su oni odredili.Štima dok se uništava sve od reda.Zar bi u evropi ostao ministar poljoprivrede bez sankcija da uništi stočni fond.Koji su to zakoni
koje imaju,a bol. ih .upe kada se to radi u Srbiji.Ta Vojvodina i Srbija su hranile 20 miliona ljudi i sada kao da je neki vakum usisao to plodno zemljište.
Koji je kvalitet povrća koji jedeš u nemačkoj.Osta će ti isti i posle dve nedelje u frižideru da ga ne pipneš.Zašto ti stranci iz unije kada dođu ovde pominju
tu hranu kao da nema ničega drugog.Ipak je ovo velika BAŠTA za njih koja može da hrani tu ekipu iz eu,a oni će nama instant hranu u celofanu koja će narasti
u mikrotalasnoj.
Gde je ona stara priče kada su Japanci hteli da im damo deo zemlje da hrane celu evropu.Najgore je što će te guzic. da nas isele odavde jer im priroda isuviše
oduzima finansija,mislim na osiguravajuća društva koja puca lovu na svaku polavu koja odnese na stotinu kuća i automobila.
Negde sam napisao.Uzmi neku org u Japanu sa programom,MI NISMO PATRIOTE,i ne busamo se u grudi da smo Srbi,hoćemo da debelo profitiramo a vama će biti
standard za neki normalni život.Normalni podrazumevam da neidem sa poslom kući da bi se branio i preživeo od mase onih koji misle da imam više ili sam jedan od
onih koji su se nakrali.Ja jesam u sistemu ali bih voleo nešto drugo da radim i budem svoj jer ta unija na čelu sa g.Šutkom nas je dovela da će mo za običnu udarnu iglu
zavisiti od te unije jer mi nećemo imati ništa svoje.


Vidi, dekster2...

Da ne filozofiramo mi puno, Nema nista strastveno u mom "modu" - samo sam se osvrnuo na puste snove da Srbija moze da postavlja uslove EU oko toga na koji nacin ce biti integrisana u EU trziste. Ne znam sta o tome ima da se prica - ako neko poredi Srbiju i Svajcarsku ili Norvesku i pokusava da na neki nacin izvuce paralele, taj je ocigledno pod dejstvom nekih teskih droga.

Ne treba Srbiji EU zbog nekakvih para iz EU, vec zbog jedinstvenog trzista i mogucnosti za izvoz bez carina te integracije u jedinstven sistem zakona i propisa koji olaksavaju trgovinu.

Mozda to te seljake sto ce navodno "da hrane EU" ne zanima to (mada, trebalo bi - posto carine na tvoju robu generalno nisu dobra stvar ;-), ali zanima i te kako bilo koga ko zeli da otvori bilo kakav veci proizvodni biznis. Razlog je vrlo prost i logican - ne isplati se investirati u zemlju koja je u nekom sukobu sa EU, kada imas Bugarsku, Rumuniju, Madjarsku koje su clanice EU i isto imaju jeftinu radnu snagu.

Dok se to ne resi, fabrike koje valjaju veliku kolicinu robe u EU ce biti u Bugarskoj, Turskoj, Rumuniji, Madjarskoj - a ne u Srbiji.

Vrlo prosto - nema tu nikakve strasti, na kraju krajeva mene licno bas briga da li ce se to menjati ili ne, ali nekog ko zivi u Srbiji i zeli da zivi ekonomski siguran i dostojanstven zivot bi to i te kako trebalo da zanima.

Citat:

Ta Vojvodina i Srbija su hranile 20 miliona ljudi i sada kao da je neki vakum usisao to plodno zemljište.
Koji je kvalitet povrća koji jedeš u nemačkoj.Osta će ti isti i posle dve nedelje u frižideru da ga ne pipneš.Zašto ti stranci iz unije kada dođu ovde pominju


PA super bre... uz najbolje povrce i voce u celoj Evropi i mogucnoscu hranjenja "cele Evrope", onda nema nikakve frke... ako je Norveska uspela da ih uceni sa naftom, i mi mozemo sa krastavcem jbg...

Mislim, samo napred... ako mislis da to tako moze da ide, hej... bolje za sve ako to stvarno uspe :-)

Ali nesto mi se cini... da je to ipak malo komican argument, posto EU ima sitne proizvodjace poput Spanije, Francuske - pa i Turske sa kojom imaju free-trade dil... ako smatras da te zemlje pojma nemaju da valjaju povrce, ne znam... raspitaj se malo bolje ;-)
[ Isak666 @ 01.04.2011. 18:37 ] @
http://vukajlija.com/drzava-duradi-nesto

Nece puno toga uraditi dok ne bude pritiskana od vecine ili glasnije manjine da to uradi.
A izaci svakih 10 godina i srusiti nekog sa vlasti, pa cekati sledecu dekadu sledeci nesto duradi i nije pritisak koji ce doneti rezultat.
[ kelja @ 01.04.2011. 18:49 ] @
Citat:
Isak666http://vukajlija.com/drzava-duradi-nesto

Nece puno toga uraditi dok ne bude pritiskana od vecine ili glasnije manjine da to uradi.
A izaci svakih 10 godina i srusiti nekog sa vlasti, pa cekati sledecu dekadu sledeci nesto duradi i nije pritisak koji ce doneti rezultat.


Kako pritiskana?
[ gigamg1 @ 01.04.2011. 18:50 ] @
@odin
Kako izvrces reci....
Nije poenta da nam neko drugi pomaze vec mi sami sebi! Sami sebi kao drzava, kao zemlja.
Mi smo birali te politicare i postavili ih na sadasnja mesta, valjda je red da i oni opravdaju to poverenje i ucine nesto za svoju drzavu osim obezbedjivanja unuka i blize rodbine sto finansijski sto zaposlenjem. Te silne malverzacije i prevare i potkradanja moraju stati.
Hocu da kazem da bi mogli da izjednace pravila i zakone za sve pa da mozemo necemu da se nadamo od nas samih. Da mozemo da radimo, da nam rad bude korektno placen a verujem da bi nam bilo bolje jer i psa kad pomazis on se umiri.
Hajde da krenemo sami sebi da pomazemo, ne mozemo ocekivati nista od stranaca i evrope vec moramo sami da mrdnemo dupetom da bi nam bilo bolje.
Ne govorim da bi drzava trebalo nesto da nam pruza nego samo da radi svoj posao korektno i nepristrasno. Znaci ni manje a ni vise od onoga sto joj je posao.
A kada bi krenuli tom idejom da se vode, veruj mi, mi obicni gradjani ne bi imali razloga da se bunimo i dizemo bune i ustanke
[ Ivan Dimkovic @ 01.04.2011. 18:51 ] @
Jos nesto...

Citat:
dekster2
Koji je kvalitet povrća koji jedeš u nemačkoj.Osta će ti isti i posle dve nedelje u frižideru da ga ne pipneš.Zašto ti stranci iz unije kada dođu ovde pominju tu hranu kao da nema ničega drugog.Ipak je ovo velika BAŠTA za njih koja može da hrani tu ekipu iz eu,a oni će nama instant hranu u celofanu koja će narasti


Povrce i voce ima... klasu ;-) Koliko para, toliko i muzike.

Ne znam ako mislis da po EU ne mozes da jedes kvalitetno povrce i voce... mozda si gledao na pogresnom mestu.

Nisam bas siguran da su te velike price preterano korisne, jedna, recimo, Spanija (ili Francuska) nije sisala vesla pa da ne zna da proizvodi povrce i voce za svaki dzep. Malo realnog sagledavanja situacije nije na odmet.

Naravno da treba prodavati sve sto valja i sto moze da se proda, ali malo je preterano zanositi se sa tim velikim pricama o ishrani "cele EU". Ono, prvo treba skociti pa reci hop - kako stvari stoje danas, tu bi dosta toga moralo da se promeni na bolje pa da se prica o Srbiji kao nekoj poljoprivrednoj sili na nivou Evrope. Ono, to su realne cinjenice, kolicine izvoza govore onako kako jeste - a ne "sta bi bilo kad bi bilo".

Da ne pricamo o tome da Srbija nema ni najmanju teorijsku sansu da vecinu svoje ekonomije bazira na poljoprivredi (nema to veze sa Srbijom, vec sa faktom da ni jedna moderna drzava na ovom kontinentu ne moze da funkcionise tako - tako funkcionisati mogu samo neke africke bedne drzave) - mozda nekih 20-tak% svoje ekonomije, da, ali onih 80% isto mora da radi nesto drugo.
[ Isak666 @ 01.04.2011. 18:53 ] @
@kelja
Kratkorocno npr da izadje pred platane ako se ne slaze sa secom, dugorocno da pocne da se aktivnije bavi politikom - sto kroz direktno ucesce, sto kroz gradjansku aktivnost.

[ kelja @ 01.04.2011. 19:01 ] @
Citat:
Isak666: @kelja
Kratkorocno npr da izadje pred platane ako se ne slaze sa secom, dugorocno da pocne da se aktivnije bavi politikom - sto kroz direktno ucesce, sto kroz gradjansku aktivnost.


Ok, ali prvo mora da se pocisti teren. A ovi se nece skloniti sami... Ovog puta treba ozbiljna revolucija, a ne petooktobarska zajebancija.
Edit: Uzgred, tesko da ima evropske (a i svetske) zemlje gde se vise ljudi, ako sudimo po broju ljudi u raznijem partijama i nevladinim vladinim organizacijama, bavi politikom.


[Ovu poruku je menjao kelja dana 01.04.2011. u 20:11 GMT+1]
[ mist @ 01.04.2011. 19:12 ] @
Jaoj tek sad sam video vest da su doneli UREDBU!!!!

http://www.b92.net/info/vesti/..._category=12&nav_id=503440


Znači sad će biti kao kod Slobe, biće jeftin lebac, al' neće ga biti nigde da se kupi.

Dajte mi pušku da se obesim.
[ dekster2 @ 01.04.2011. 19:13 ] @
@ivane
Pre svega RESPEKT.
ALI, baš taj paradjz sam u španiji kusao.Nema veze.Samo jedno pitanje.Kako ta unija ne napravi bar neki kompromis i kaže,ok imate povšinu
EVO para samo za pšenicu,kupujemo po toj ceni /IMA ZARADE/ vama toliko da ne bude redova za hleb.Ne ispunite, ćao sa pomoći i prisili te LOPOVE,koji neznaju
kada je dosta.Pazi,na Kalenić pijaci hleba nije bilo ni za novu godinu,kao i za božić u Marketima,a red sam čekao kod privatnika,gde je zbog čekanja bilo
onih koji su se praznili političkim vicevima.10 godina nove ere i opet isto.Pa u tri Lepe.I da, pored hleba svuda je copy.pogledaj sada sajam tehnike.1500 izlagača je bilo
a videćeš sada i da li će biti je pitanje.KANCER.Neznam kavu projekciju imaš situacije ovde,ali daleko je od grada Mercedesa.
[ sasa_vidic @ 01.04.2011. 19:19 ] @
Prostim rečenicama.... Šta je lebac....

http://www.youtube.com/watch?v=UVFIcHtnzpw
[ milivoje t @ 01.04.2011. 19:21 ] @
Skoro me zamolila komsinka da joj dovucem par stvari iz megamarketa posto idem autom.Izmedju ostalog voca. Ja se potrudio da izaberem najlepse komade iz prodavnice jer znam da ima goste iz engleske. Posle svega rece mi da nisu pipnuli voce jer su mislili da je skart, pogotovo banane i narandze, ostalo im je bilo djenedjene.
Kad gazda Misko moze na brodove da kupi za kikiriki IV klasu voca iz argentine i stavi u sve prodavnice, ostali s njim ne mogu da se takmice.
A oni retki kojima je to voce lose, sigurno mogu da nadju bolje, ali za paprene cene.

Na kraju komsinka i njena deca pojedose sve voce, eto neke koristi ;).
[ Isak666 @ 01.04.2011. 19:35 ] @
@kelja

U kom smislu revolucija?
Revolucija sa kasnijom revolucionarnom pravdom ili revolucija sa kasnijom smenom rezima i novim izborima?

Obe opcije si imao i same po sebi ne znace nista.
Ja vise verujem u evoluciju i razvoj gradjanskih akcija kao sto je ovo ili ovo.
Jos mediji tu fale, ali to je druga prica, ali namestice se i to kako treba verovatno.

Do tad, sesti ispred suda i ne pomeriti se cele godine dok ne pocnu da rade kako treba.
Ako su mogli ovde u Stuttgartu da mi zagorcavaju zivot blokirajuci grad svakog ponedeljka cele godine zbog rusenja us*ane zeleznicke stanice - docice valjda jednom i talas u Srbiju za ozbiljnije stvari.

Ako ne dodje, onda kako Lesli kaze - nije ni trebao da dodje.


Edit:
Sto se tice tvog dodatka o broju NGOa u Srbiji, gresis.
Primer koji dobro znam iz iskustva - grad Stuttgart ima omladinskih civilnih organizacija vise nego cela Srbija.
Ali nigde se ne krivi nesto sto bi trebalo da bude prirodna reakcija gradjanstva na svoju realnost, kao u Srbiji ;)
[ serbolicious @ 01.04.2011. 19:41 ] @
i sta kazes: dodjosi dodjose i sve unistise!

http://www.youtube.com/watch?v=brj2UkUPjCI

sramota... kako se usudjuju da udju u vasu carsiju. pop, crkva, nacija i kosovo. amin!

[ Lesli Eldridz @ 01.04.2011. 19:43 ] @
Ma kakve revolucije, ko ce da plati tu revoluciju i zasto ce neko uopste da je placa. Da bude bolje "narodu" ? Nikad u istoriji covecanstva nije bilo takve revolucije pa nece ni sad da bude. Nego lopate u sake.
[ Lazar-I @ 01.04.2011. 19:49 ] @
@Odin D.

Ovo sam napisao na početku rasprave, dok se ti još nisi bio uključio:
Citat:
Lazar-I: Proizvodnja većine poljoprivrednih proizvoda je bila niska u celom svetu, pa su cene visoke. Sledeće godine se mogu očekivati još više cene! Oni kojima to ne odgovara mogu da krenu sami da se bave poljoprivredom!


Pošto sam ponovio sličan stav:

Citat:
Lazar-I: Ne želim nikome da delim hleb, čak podržavam poskupljenje pšenice, mislim da će to dovesti do opamećivanja!


Ti mi odgovaraš:

Citat:
Odin D.: Eto, pa sta upravo rekoh! Ja ga hvalim - a on jos bolji! Ovako brz napredak u opamecivanju odavno nisam vidio!


Zar ne misliš da bi za tvoju misiju "opamećivanja" bilo dobro da pročitaš ono što drugi pišu ili misliš da je dovoljno da ponavljaš lekcije o evoluciji koje si mogao da naučiš u osnovnoj školi?

[ kelja @ 01.04.2011. 20:00 ] @
Citat:
Sto se tice tvog dodatka o broju NGOa u Srbiji, gresis.


A, ok, ali zato smo sa partijama jaki.

Citat:
Ja vise verujem u evoluciju i razvoj gradjanskih akcija kao sto je ovo ili ovo.
Jos mediji tu fale, ali to je druga prica, ali namestice se i to kako treba verovatno.


Pa ne znam bas... Ti si video kako je Dulic ''kaznjen'', a za njegove svinjarije smo saznali zahvaljujuci radu ovakvih ljudi... Nemaju ovde udruzenja gradjana, pa cak ni kontrolni nezavisni organi, osnovani od strane vlade (joj, cinizma! ) nikakvu realnu moc...

Pa, evo, pogledaj samo ovu tragikomediju:

http://www.b92.net/biz/vesti/s...03&dd=31&nav_id=503047

Gradjanska inicijativa moze da prodje u gradjanskom drustvu i pravnoj drzavi. Mi to nemamo, vi imate. U tome je razlika.

Citat:
Lesli Eldridz: Ma kakve revolucije, ko ce da plati tu revoluciju i zasto ce neko uopste da je placa. Da bude bolje "narodu" ? Nikad u istoriji covecanstva nije bilo takve revolucije pa nece ni sad da bude. Nego lopate u sake.


Ne znam, Lesli, neko kome bi uredjena i pravna drzava bio cilj, a prezivljavanje naroda kolateralna korist? Nema takvih ovde, u pravu si, a videcemo da l' ih ima napolju...
[ ArsenLupen @ 01.04.2011. 20:01 ] @
Citat:
Isak666: Btw posto je 'lebac?
Pre uredbe, mislim.
Ako neko zna cenu par sorti, ne bi bilo lose.

Sad se vratih iz Univera, najjeftinija vekna je od 250g i zove se Zur Vekna(sa Z kao Zeljko), standardne vekne 45-55, a ima ih i do 167 dinara. A mini-pekara je zakon, potvrdjujem, devojka se sad umasterisala pa ima kombinacije brasna i kvasca razlicitih proizvodjaca, nikad lepsi lebac nisam jeo.

Citat:
milivoje t
Kad gazda Misko moze na brodove da kupi za kikiriki IV klasu voca iz argentine i stavi u sve prodavnice, ostali s njim ne mogu da se takmice.

Mogu, ovamo uvoze iz Kine, a badem iz USA :p


[ milivoje t @ 01.04.2011. 20:14 ] @
Omladinac jos je nateraj da rucno zamesi testo, mozda lebac ne bude neki, ali ta rabota ima dobar potencijal ;).

Pekare se inace satiru od para od sitnih peciva, nekada su zarade na lepcu bile na nuli, ali se zato rasturalo na pecivima zbog velikog prometa ljudi...
[ Isak666 @ 01.04.2011. 20:19 ] @
@kelja
pa zato kazem evolucija, to je proces.
On nigde nije donet, nego se razvijao.

Ni u Srbiji nije filantropija i gradjanski angazman nepoznata stvar. Imala je neki tracak zakasnelog prosvetiteljstva, nesto znacajniji zamah pre WW2, a vidim i da oni delovi Srbije desno orijentisani prihvataju takav nacin delovanja.
Mozda se nekom ne svidja sta zastupaju Dveri, ali oni su tehnicki jedna dobro organizovana grupa ljudi.

I mislim da ce to i ici dalje, jer npr pre 15 godina si mogao da sanjas da udjes u neku opstinu i trazis budzet na uvid, dok sam ja (doduse ne kao pojedinac) imao prilike pre nekoliko godina da to dobijem nekoliko puta uz negodovanje glavesina, ali uz pomoc dobre vile koju finansira zli zapad.


Mislis da se negde takvo drustvo spustilo sa neba?


@arsen
pa gde je onda ta usteda za pucanstvo kad je limitirana cena skoro ista kao i trenutna?
Ili meni nesto promice?
Je l' to za sve vrste leba limit ili i za one bogatije, sto prdis posle dobro od njih?
[ a1200 @ 01.04.2011. 20:21 ] @
Citat:
nego nemas za lebac - smisli kako da imas a da ne krades. I to je to. Nema plakanja.


I ti sednes razmislis, vidis sta imas na raspolaganju, sta bi ti mogao/znas da radis i smislis! - uzmes kredit, ulozis svoje vreme, trud i znoj... kad ono, zamisli (?!), drzava donese uredbu kojom se zabranjuje izvoz tvoje psenice, za koju si ti kulucio cele godine i fiksira ti otkupnu cenu (tj. nemas gde da prodas, osim njima - jer je izvoz zabranjen)...

Dakle drzava tebe ogranici silom zakona - promeni pravila igre, TEBI na stetu... unisti ti i obezvredi sav trud, i to je ok? Kako u takvom sistemu neko moze normalno da zivi od svog rada. Lepo ti je napisao covek koji ima veze sa poljoprivredom, i to na prvim stranicama.

Ova drzava ne da ne pomaze - nego unistava ljude menjajuci im pravila poslovanja u zadnjem momentu - efektivno im obarajuci cenu koju oni mogu da izvuku za svoj rad, kao i ono nasta su racunali kao isplativo u momentu kad su pravili racunicu (biznis plan, uzimali kredite koje moraju da otplate).

Zbog tolerisanja takve lopvske organizacije i nacina uprvljanja zemljom - i treba svi da crknemo - jer nismo u stanju da taj sljam najurimo (redovi za bajat hleb su samo posedica takve mudre politike).

Tj. nismo u stanju da shvatimo (kao sa onom "secernom aferom") da to sto se jedan bizMismen nasao pametan i zaj*bao seljake i EU (prepakivao trecerazredni secer iz uvoza, u vrece sa deklaracijom prvorazrednog domaceg secera, shatro proizvedenog ovde, i uzimao razliku), a mogao je jer je radio u talu sa ekipom na vlasti koja kontrolishe i donosi uredebe - da ce to da nas kosta 10 puta vishe, jer ce ljudi odusati od dalje proizvodnje, prestati da ulazu i rade, jer nisu sigurni da ce se pravila poslovanja i zakoni postovati kad dodje moment da naplate svoj rad. Isti slucaj je i sa mlekarama bio (ljudi su cak prosipali mleko, poklali krave), a sada je i sa pshenicom.

Ali eto u Srbiji to prolazi, jer svako gleda svoje d00pe - to sto gori prvi sprat nije tvoj "problem" dok ne dogori do tvog... a ovakvom politikom i vodjenjem zemlje, je pitanje samo kad ce sve da izgori - tj. jasno je sta ce biti vec sledece godine, ako se ove zajbu ljudi koji su svoj trud, vreme, novac i rad ulozili... a drzava ih zaj*b*ala donoseci "uredbe"... tj. obezveredila njihov rad i opljackala u pravom smislu te reci.
[ Odin D. @ 01.04.2011. 20:28 ] @
Citat:
Lazar-I: @Odin D.
Zar ne misliš da bi za tvoju misiju "opamećivanja" bilo dobro da pročitaš ono što drugi pišu ...

Ne valja mnogo citati. Treba pomalo i raditi. Odnos rada i citanja treba da bude otprilike 9:1 u korist rada.
Ali pri tome treba citati radove odabranih autora, a ne bilo koga. Citati zalopojke ljudi koji kukaju na sudbinu i kojima je vazda neko ili nesto trece krivo za vlastitu nesrecu i neuspijeh nije bas preporucljivo. U principu treba citati one koji imaju dijametralno suprotan stav, a ove prve u malim dozama samo kao ilustraciju potvrde odredjenih teorija ovih drugih o onim prvima.
Ako si ti danas radio 9 sati na poboljsanju svog zivota onda cu ja rado procitati to sto si napisao za 1 sat, ali ako si danas radio 1 sat, a kukao po forumu 9 sati o teskocama u svom zivotu, onda sumnjam da ces mi biti zanimljiv za citanje.
Citat:
Lazar-I: ...ili misliš da je dovoljno da ponavljaš lekcije o evoluciji koje si mogao da naučiš u osnovnoj školi

Da, o tome se i radi - koje si mogao da naucis - ali nisi.... Pa kad nisi, onda se moraju ponavljati. Doduse ne moraju, ali je korisno, sta ce da ti fali...



[ Lesli Eldridz @ 01.04.2011. 20:30 ] @
Dobro je, shvatili smo. laki je malo nervozan. Idi sad popi bensedin da se smiris. Ili mozes i dalje da places, mene bas briga.
[ Lesli Eldridz @ 01.04.2011. 20:45 ] @
Citat:
kelja: Ne znam, Lesli, neko kome bi uredjena i pravna drzava bio cilj, a prezivljavanje naroda kolateralna korist? Nema takvih ovde, u pravu si, a videcemo da l' ih ima napolju... ;)
Nema nista od toga, ni jedan okupator ih nece, a i kad bi ih neki hteo, pobegai bi od njih brze bolje. Kad je gestapo odustao (ono kad su ih molili da vise ne prijavljuju komsije jer ne stizu sda obrade sve predmete) to je poslednje.
[ ArsenLupen @ 01.04.2011. 21:16 ] @
Dosad su mi miljenici bili ovi iz sindikata obrazovanja, ali imaju konkurenciju:

http://www.politika.rs/rubrike...hleba-sava-5422-dinara.sr.html

Citat:
U organizacijama za zaštitu potrošača smatraju da je iz Vlade juče stigla dobra vest za sve građane Srbije.

– Neko je konačno morao da preseče. Određena je cena iznad koje niko neće smeti da ide i to je dobro, jer znači da se sprečava kartelsko dogovaranje pekara o podizanju cene hleba. Primedba ekonomista da se guši slobodno tržište ne stoji jer se na ovaj način pre svega limitira trgovačka marža i to je dobro – tvrdi Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije.

U ovoj organizaciji čak idu i korak dalje i zahtevaju da se isti model primeni i na druge proizvode.

– Tražimo da država propiše maksimalne cene za 20 osnovnih životnih namirnica. Time ne sprečavamo konkurenciju, već želimo da smanjenjem nerealno velike zarade trgovaca zaštitimo potrošače – kaže Papović.


Citat:
Lesli Eldridz: Nema nista od toga, ni jedan okupator ih nece, a i kad bi ih neki hteo, pobegai bi od njih brze bolje. Kad je gestapo odustao (ono kad su ih molili da vise ne prijavljuju komsije jer ne stizu sda obrade sve predmete) to je poslednje.


Tacno tako, niko nece da se bije spolja, a nema potencijala ni iznutra bar jedan gradjanski da raspalimo jer - Kad bi se uradio jedan grub presek domacinstava u Srbiji dobio bi u svakoj porodici jednog zemljoradnika, jedno ili dvoje na DStm, penzionera, djaka/studenta i “nezaposlenog”(radi na crno, ne placa porez smrad). I svima im je zajednicka mantra http://vukajlija.com/drzava-duradi-nesto :)
[ kandorus @ 01.04.2011. 22:50 ] @
Xa Xa Xa

Nema posla, nema plata, nema hrane, al zato ima bajatog hleba.

Mislim da bi Maršal širom otvorio kamenolom za te genijalce samo da pomisle na tako šta. A ovi još "udaraju nogom o pod" da su narodu obezbedili budjav lebac (po povoljnoj ceni).

Xa Xa Xa
[ Igor Gajic @ 01.04.2011. 22:57 ] @


Citat:
Beli lavovi su priča koja govori o ljudima, intelektualcima koji se teško snalaze u ovim teškim vremenima, pa su prinuđeni da rade poslove, koje inače ne bi. Operska pevačica Bela, peva operske arije po kucama. Filmski roditelj Gruja, umesto igranih filmova snima svadbe i sahrane. Filozof Baki je noćni čuvar. Glavni junak Dile želi da promeni nešto. Pritisnut snovima o boljem i pravednijem životu, izazvan pričama o radnicima, seljacima i postenoj inteligenciji koje nema ko da povede u neki bolji život, Dile je odlučio da uzme stvar u svoje ruke.
"Srbija je umorna od loših vesti i nešto mora da se menja. Mi smo odavno u kapitalizmu, samo narod još nije obavešten o tome. Zato je april vreme kada ćemo početi da svodimo račune. Revoluciju počinjemo filmom Beli lavovi." - rekao je povodom filma Lazar Ristovski koji u filmu tumači glavnu ulogu.
[ Lesli Eldridz @ 01.04.2011. 23:32 ] @
Hahahahahahahaha, ovo je do yaya. Ja mislim da sam u poslednjih 20-ak godina gledao jedno 5 nasih filmova max, ali ovo ima da gledam. Bas me zanima da li se razvija radnja kao u Zivotinjskoj farmi ako ovi sa pravdama uopste dodju na bilo kakvu poziciju da te svoje pravde sprovode, ili samo Laza zagazdi kad postane youtube zvezda ili gost kakvog velikog brata. Hahahahahahaha!
[ kelja @ 01.04.2011. 23:36 ] @
Citat:
Postena inteligencija, a ne Akademija.


Antologijski stih.
Ma film je, sigurno, sranije, a ravnopravnijih medju ravnopravnima ce uvek biti. Sve u svemu, Laza ima dobar tajming.



[ dekster2 @ 01.04.2011. 23:53 ] @
E ovako se to radi.

http://www.youtube.com/watch?v...=1&list=PL89BDC8EBD1C33ED6
[ dekster2 @ 01.04.2011. 23:59 ] @
Ali i ovako.
http://www.youtube.com/watch?v=q8t86-Vym2U&feature=related
[ Lazar-I @ 02.04.2011. 00:15 ] @
Citat:
a1200: Ova drzava ne da ne pomaze - nego unistava ljude menjajuci im pravila poslovanja u zadnjem momentu


Ovo je u potpunosti tačno! Jasna i stabilna pravila, ista za sve bi napravila veliku promenu, ne samo u poljoprivredi već i u svim ostalim oblastima.

Citat:
Odin D.: ali ako si danas radio 1 sat, a kukao po forumu 9 sati o teskocama u svom zivotu, onda sumnjam da ces mi biti zanimljiv za citanje


Daj neki citat gde ja to kukam o teškoćama u svom životu!

Dobro je što prosvećuješ, t.j. opamećuješ ljude na forumu. Eto, kažeš samnom si uspeo, nego od kada si počeo to da radiš? Do nedavno si se bavio individualnim aktivnostima a sagovornicima si zamerao što se bave prosvećivanjem. Pominjao si neka krda, mjaukanje... Evo samo jednog dela da te podsetim:

Citat:
Odin D.: sad mene unedogled ubjedjivati kako ovo vase mijakunje po forumima ima koznakakvog odjeka na stvaran svijet, te jos i kad bi svi tako mjaukali, i kad bi vi uspjeli da nagovorite i sve druge da povazdan mjaucu, kad bi se to omasovilo, bas tako iz kreveta sa sve tastaturom na koljenima,... nesto bi se promjenilo bla bla truc truc...


A sada kažeš:

Citat:
Odin D.: Ja uopste ne kukam, ja opamecujem druge iz sebicnih razloga da bi i meni bilo bolje jer htjeo-ne-htjeo moram da zivim medju njima


Da li ipak treba prosvećivati ili je to uzaludan posao jer će se evolucija pobrinuti za sve?
[ Odin D. @ 02.04.2011. 09:30 ] @
Citat:
Lazar-I:Dobro je što prosvećuješ, t.j. opamećuješ ljude na forumu. Eto, kažeš samnom si uspeo, nego od kada si počeo to da radiš? Do nedavno si se bavio individualnim aktivnostima a sagovornicima si zamerao što se bave prosvećivanjem. Pominjao si neka krda, mjaukanje.. 

Kakve veze ima moj prosvjetni rad sa kukanjem, mjaukanjem i jadikovanjem nekih likova ovdje?!
Nikad ja nisam "zamjerao" nikome sto se bavi prosvecivanjem, nego samo onima sto se bave kukanjem.
A to, izvini, nema veze jedno sa drugim.

Citat:
Lazar-I: Da li ipak treba prosvećivati ili je to uzaludan posao jer će se evolucija pobrinuti za sve?

Pa pitas glupost. Sta je evolucija? Kako radi evolucija?
Prvo sto trebas da shvatis je da evolucija nije neka nepoznata sila, vec da je svako bice na ovoj planeti dio evolucije i evolutivnog procesa.
To je vama malo tesko da razumijete jer je vas mentalni sistem setovan na principu kontra-evolucije.
Objasnicu. Evo npr. u toku svog hobistickog bavljenja komparativnim kolektivnim bicima raznih naroda - tema koja me s vremena na vreme privuce paznju - naisao sam na izuzetan primjer. Naime, poslovica "Pametniji popusta" u obliku i tumacenju kao kod vas, ne postoji kao takva vise kod nikoga drugog.
Ako negdje i postoji nesto slicno, (npr. kod Kineza: "Budali se ne moze pomoci") onda je to u znacenju "Ma ako tvrdoglava budala oce da se upropasti - pusti ga, ko ga jbee", dok kod vas to ima znacenje "Ma ako je tvrdoglava budala zapela da nas upropasti - pusti ga, ko ce se s njim preganjati."
I zato evolucija za vas (na vasem "lokalnom nivou") ne moze da djeluje u pozitivnom smjeru. Medjutim, to je ipak pozitivno na globalnom nivou jer ce nestankom takvih, biti vise prirodnih resursa za neke pametnije.
Medjutim, to sve nema velikog znacaja za zivot pojedinca jer se rezultati evolutivnog procesa ne ocitavaju u toku njegovog zivota nego u toku vise zivota njegovih predaka i potomaka. Prema tome, evolucija nece rjesiti aktuelne zivotne probleme nekog pojedinca u toku njegovog zivotnog doba.
To moze samo revolucija.

I tako, ja ako ovdje nesto radim to je iz revolucijskih, a ne iz evolucijskih motiva.
E sad, vi cete u skladu sa vasim mentalnim sklopom odmah pomisliti na ono sto je vama blisko, a to su neke revolucije sa puskaranjem, giljotinama i sl. gdje uglavnom pobijete one koji vam govore da nije bas pametno da pametniji uvijek popustaju, ali to nije vrsta revolucije na koju ja mislim.

Eto, nadam se da ti je sad malo jasnije o cemu se tu radi.
[ Count Zero @ 02.04.2011. 09:33 ] @
Ne bih ništa posebno dodao, piše mi sve u potpisu.
[ dejanet @ 02.04.2011. 09:47 ] @
Da, prosvecivanje i prosvetiteljstvo je omiljen sport medju 'naprednim' srbima, ne kazem da nije korisno, ali samo kada dolazi od OSTVARENIH ljudi i zena, please..

Definitivno kriticni kvantitet(7 strana postova) dovodi do kvaliteta(npr. teze o prosviteljstvu), vredi po nekad..
[ HeYoo @ 02.04.2011. 10:04 ] @
hehe Odine sad si prevazisao sebe.

To verovatno krece od detinjstva. Otimali mu klikere, cuskali... nastavi se to i dalje u zivotu. Konstantno povlacenje ceo zivot i u jednom trenutku ego konacno zacvili. Odlucuje nas junak da se suprotstavi, da pokaze zube. Nece vise da popusta, pokazace on coporu da su ga nepravedno gurali na dno piramide. Sakupi hrabrost da promeni iz korena svoj zivot.. dohvati tastaturu i uclani se na forum!
[ gigamg1 @ 02.04.2011. 10:17 ] @
a da malo batalimo napadanje coveka zbog njegovog razmisljanja i vratimo se na temu?
svako ima pravo na misljenje zato sluzi dugme "odgovori"
[ Odin D. @ 02.04.2011. 10:31 ] @
@HeYoo

Moze bit' sve je tako kako si napisao. Ama to nista nece promjeniti cinjenicu da vasem budalesanju nece svi pametniji popustati. Ima nekih koji nece, pa makar i zbog toga sto su im otimali klikere u djetinjstvu.
I vi tu ne mozete nista sem da i dalje budalesete, hehehehehe....

Vas slucaj je obrnut. Gurali ste kroz zivot po principu "pametniji ce popustiti ako budem dovoljno uporan", pa ste se sad nasli u neobranom grozdju.
Zbunili se, pa se nesto kao naivno smjeskate i pokusavate nekim dosjetkama biti duhoviti i izmamiti poneki osmjeh priglupim psiholoskim analizama debilnog nivoa kod sebi slicnih, u nadi da cete zbuniti nekog pametnjakovica sa potencijalnim kompleksima iz djetinjstva.
Mada, kad covjek razmisli, i to je u redu, jer vama nista drugo i ne preostaje, a ne moze se nekom prebacivati sto se sluzi onim sto jedino i ima.
Tako da, sto se mene tice, ja vas razumijem i ne zamjeram vam, jer nista drugo i ne mozete.
Mozda vam tu i tamo ponegdje to i prodje, ali u principu zavrsavacete tamo gdje vam je i mjesto.
[ vilil1 @ 02.04.2011. 10:55 ] @
Citat:
HeYoo
To verovatno krece od detinjstva. Otimali mu klikere, cuskali... nastavi se to i dalje u zivotu. Konstantno povlacenje ceo zivot i u jednom trenutku ego konacno zacvili. Odlucuje nas junak da se suprotstavi, da pokaze zube. Nece vise da popusta, pokazace on coporu da su ga nepravedno gurali na dno piramide. Sakupi hrabrost da promeni iz korena svoj zivot.. dohvati tastaturu i uclani se na forum!


A troll is born

Somewhere in a middle-class home, a mildly autistic teen held his dad's cock too tight for too long and therefore never managed to develop social skills or a sense of humor above that of a prepubescent boy.

In frustration and anguish over his life being a complete failure and total waste of time, he joined up on the internet with his equals in a very special teenage rebellion exclusive for the worlds bottom-feeders: Downloading South Park episodes, being morbidly obese and bisexual, listening to metal and, finally, troll to feel any sense of superiority over the normal world that fuc*ed them in the ass.
[ HeYoo @ 02.04.2011. 10:55 ] @
@odin
Pa ti konstantno sa svojim drugarom spustas svaku diskusiju na "mi i vi" nivo uz etiketiranje i "ostar" jezik koji bi trebao da pokaze tu neku smelost napisanih reci. Nemoj sad da podvijas rep i zgrazavas.. licemerno je kad vec koristis takav stil pisanja. Nimalo sadrzine, mnogo buke i samozadovoljni kez nakon klika na "Posalji odgovor"
[ Odin D. @ 02.04.2011. 11:16 ] @
Ne zgrazavam se ja uopste.

S "vama" ne moze da se razgovara na nacin kako vi hocete.
Vi bi da lupate budalastine i da se vase djetinjaste pretpostavke o nekoj "pravdi" i "nepravdi" uvazavaju, a da sa druge strane neko treba ozbiljno da vas shvata.
Pa ne moze to tako. Morate se odreci budalastina da bi vas neko ozbiljno shvatao i vama se ozbiljno obracao.

Sve to sto vi ovdje pricate se na kraju svede na vase kukanje kako vas neko ugnjetava i kako vam neko smeta i namjerno vas "ometa", cak i na forumima.
Sta ocete vi uopste?! Da se svi sklanjaju tamo kuda vi ocete da prolazite? Da vas niko toboz "ne vredja"? Da vas svi uvazavaju, pa sta god vi lupali?
Kad god neko ogoli to vase budalesanje i kad se ono dovede do apsurda, vi pocnete baljezgati o nekom trolovanju i pocnete se baviti ucesnicima teme, umjesto o onome sto isti pisu.

Jeste, postoje trolovi za normlane ljude i postoje trolovi za budale. Trolovi za budale su normalni ljudi.






[ Ivan Dimkovic @ 02.04.2011. 11:45 ] @
Citat:
dekster2
@ivane
Pre svega RESPEKT.
ALI, baš taj paradjz sam u španiji kusao.Nema veze.Samo jedno pitanje.Kako ta unija ne napravi bar neki kompromis i kaže,ok imate povšinu
EVO para samo za pšenicu,kupujemo po toj ceni /IMA ZARADE/ vama toliko da ne bude redova za hleb.Ne ispunite, ćao sa pomoći i prisili te LOPOVE,koji neznaju


Dekster2, razumem ja sta ti pricas ali ne verujem da ce se to ikad desiti, zato sto EU vrlo verovatno nije puno briga ni za Srbiju ni preterano za politicku situaciju (lopove itd...) u njoj.

Srbija je jednostavno suvise mala (ekonomski) da bi predstavljala neki ogroman razlog za ekstra investicije u ovakvom stanju u kakvom jeste. Zato je i "pustena" da radi manje-vise sta hoce posto su je efektivno razoruzali jer nije neka velika steta od toga vise. Nekom to nije lepo, ali je to jednostavno onako kako jeste. Realnost ne mari za lepotu ili da li se nekom ona svidja ili ne.

Sad, ovo bi mozda nekoga nateralo da kaze "pa, ako je tako, sta ce nam ta EU... ko ih *ebe" - i tu lezi problem, posto EU trziste i regulative ekonomski jesu potrebne Srbiji, mnogo vise nego obrnuto. To mozes videti i danas, posto je EU i sa svim carinama i zastitama i dalje #1 trziste Srbije za izvoz.

Realnost jednostavno nije lepa - niko tu nikog ne "voli", radi se samo o $$$.

Sta onda?

Jbga, da sam drzava, a nisam :-) doneo bih neke ostre odluke - ali i to nije tako lako, posto ostre odluke obicno nisu popularne... a politicaru je obicno prvo bitan njegov posao, pa onda sve ostalo...

Mrka kapa.

Citat:

kada je dosta.Pazi,na Kalenić pijaci hleba nije bilo ni za novu godinu,kao i za božić u Marketima,a red sam čekao kod privatnika,gde je zbog čekanja biloonih koji su se praznili političkim vicevima.10 godina nove ere i opet isto.Pa u tri Lepe.I da, pored hleba svuda je copy.pogledaj sada sajam tehnike.1500 izlagača je bilo a videćeš sada i da li će biti je pitanje.KANCER.Neznam kavu projekciju imaš situacije ovde,ali daleko je od grada Mercedesa.


Ne sumnjam da je tacno sto ti kazes, da su stope kancera u Srbiji povecane u odnosu na, sta znam, Nemacku ili tako neku slicnu zemlju.

Ali uzmi u obzir 2 stvari - partikulati od dizel automobila su zesce kancerogeni. Cigarete isto. A Srbija i dalje nema ostre sprovodljive zakone koji bi se primenili u praksi i koji bi eliminisali visoku stopu zagadjenja na ulicama (+ efektivno pitanje je koliko je to danas izvodljivo sa ekonomskom situacijom, obavezni DPF na autu bi verovatno bio nepopularan zato sto masa ljudi smatra par stotina EUR za visoku investiciju)... A sto se cigareta tice, nije nikakva tajna da je Srbija medju prvih 5 zemalja u Evropi po broju pusaca.

Ako na to mislis... ja svaki put kad dodjem do Bgd-a sav sam prljav od cadji posle nekoliko sati... a mogu da zamislim kako izgledaju pluca kada to dises sve vreme :(
[ Lesli Eldridz @ 02.04.2011. 13:09 ] @
Plus higijena nula, zato je u porastu rak grlica materice, a i nacin ishrane je nula, salčame podriguse i to, zato je pa u porastu rak organa za varenje. Za sve postoji razlog, pa i za to zasto je ovde tako kako je. Zato sto je primitivizam i sto se korov zaliva i oni to vole (bolesni mentalitet koji se nasledjuje iz generacije u generaciju a nije kao u normalnom svetu obicaj, da se nove generacije pok***aju na prevazidjene vrednosti svojih roditelja) . E pa ima ko ce to da regulise - priroda. Narod najstariji, rekli smo.
Citat:
vilil1: A troll is born

Somewhere in a middle-class home, a mildly autistic teen held his dad's cock too tight for too long and therefore never managed to develop social skills or a sense of humor above that of a prepubescent boy.

In frustration and anguish over his life being a complete failure and total waste of time, he joined up on the internet with his equals in a very special teenage rebellion exclusive for the worlds bottom-feeders: Downloading South Park episodes, being morbidly obese and bisexual, listening to metal and, finally, troll to feel any sense of superiority over the normal world that fuc*ed them in the ass.
Pazi, sve to moze da bude tacno, ali u nekoj drugoj zemlji medju nekim drugim ljudima. Zar "vama" ne bode oci cinjenica da vas ceo civilizovani svet (u kome se geografski nalazite) od kad ste poceli da se bavite "ponosom" , "dostojanstvima" itd ćuška, gura i zaobilazi kad god je i sto je vise to moguce, a vi konstantno propadate kao zemlja, a vecina i kao ljudi? I onda kad se medju vama pojavi neko normalan ko nece sve to, kao svaki pravi gajilac palanackog menatelita, poturate mu ovakve pricice ne bi li ga povukli dole.

I sta iz toga moze da se zakljuci? Moze i kad se primeni ova pricica koju si citirao na medjusobni odnos ove teritorije sa njenom okolinom. Hajde da primenimo "Occam's razor". Koji je verovatniji moguci odgovor? Da "vas" u tome da zivite ljudski sprecavaju neki zli "oni" koji god da su, a ima ih mali milion u tim vasim pricama, ili da vas u tome onemogucava taj vas neki nenormalni kukalacki mentalitet u kome po pitanje svega dozivljavate sebe kao zrtvu koja nema nikakav uticaj na to kako ce da zivi. Da cujemo.

Evo hajde da uzmemo bilo sta ka oprimer. Evo, jedan sekao neko drvo, i naravno posto nema pojma kako se sece drvo oborio ga na kucu i ostetio fasadu i polomio orgadu od terase. I sad mu ti kazes ebi ga, sto si se petljao u nesto sto ne znas, na to gde ce drvo da padne je trebalo da mislis pre nego sto si sekao, on se ljuti, trazi da ga zalis i razumes, i kaze ti samo nesto kritikujes. Ali pazi, nije mu to prva budalastina koju je napravio nego ko zna koja. Pa onda hajde da uzmemo TV. Kad se gledaju komsijske serije (zna se i cije) to se tacno vidi kontinuitet sda bivsom nam zemljom, to su serije sa urbanim temama, neke zahebancije itd, kakve su se i ovde nekad snimale. A sta se ovde snima? Hajde sto se sve serije desavaju po nekim selima (pa i one "urbanih" televizija) meni najvise bode oci sto su u svim tim serijama likovi sa nekim tuznim facama, nesto sad oni sad pate, sazaljevaju sami sebe i sve nesto duboko misle svojom sirokom slouenskom napacenom dusicom, uzivili se kako su oni zrtve i to je maktub more, nista oni ne mogu da promene... Sve je to malo sizofreno.

Da se covek ispovraca od toga. Mislim stvaaaaarno. Imate li nameru da prestanete sa time pa da uzmete da preduzimate nesto ako vam ne valja ili mrka kapa?

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 02.04.2011. u 14:20 GMT+1]
[ Marko83 @ 02.04.2011. 13:32 ] @
Citat:
Lesli Eldridz:....Pazi, sve to moze da bude tacno, ali u nekoj drugoj zemlji medju nekim drugim ljudima. Zar "vama" ne bode oci cinjenica da vas ceo civilizovani svet (u kome se geografski nalazite) od kad ste poceli da se bavite "ponosom" , "dostojanstvima" itd ćuška, gura i zaobilazi kad god je i sto je vise to moguce, a vi konstantno propadate kao zemlja, a vecina i kao ljudi?...


Lesli, Lesli, a ko se kod nas bavi ponosom i dostojanstvom???
Dok smo bili ponosni i dostojanstveni(2000-2008) i kako tako su nas cenili i mnoooogo vise smo napredovali ka tom civilizovanom drustvu nego sad kad smo progutali i ponos i dostojanstvo i samo slusamo sta nam "savetuju"(2008-2011)

Iz ovih tvojih reci sledi da treba da ove tvoje Zute sklonimo na Goli otok i onda se vracamo na pravi put ka civilizaciji?
Lesli Lesli sta bi ti i ovaj drugi podzemni idol rekao kad bi znao da si napustio njegov put(onaj prvi se vec okrece...)

Tako da ako sebe ne cenis nece te ni drugi ceniti....
[ Ivan Dimkovic @ 02.04.2011. 13:41 ] @
Citat:
Marko83
Dok smo bili ponosni i dostojanstveni(2000-2008) i kako tako su nas cenili i mnoooogo vise smo napredovali ka tom civilizovanom drustvu nego sad kad smo progutali i ponos i dostojanstvo i samo slusamo sta nam "savetuju"(2008-2011)


Hmm.. a u cemu se to tacno odnosi taj ponos i dostojanstvo i u cemu je tacno razlika izmedju 2000-2008 i 2008-2011, osim u skracenicama politickih stranaka koje su na vlasti?

Mislim, "napredovanje civilizovanom drustvu" je manje vise komplet rezultat ulaska kapitala (na kredit, naravno - nema nigde nista dzabe) koji je omogucio da se neke stvari renoviraju, operu, srede tako da lice na 21-vi vek, te (delimicne) eliminacije autisticne izolacije 90-tih, sto je omogucilo kakav takav skok privrede... a ne necijeg "saginjanja" ili "ne-saginjanja".

Za drugi deo price je potrebno debelo promeniti socijalni i politicki sistem tako da je fokus drzave na podrsci privrede (ne samo poljoprivrede, vec komplet privrede), sto znaci i ostre i nepopularne odluke, ostra seca "sise" i integracije u pravni i ekonomski sistem EU, a ne nekakvo saginjanje ili ne-saginjanje, od toga nema nista.
[ Lesli Eldridz @ 02.04.2011. 13:59 ] @
Citat:
Marko83: Lesli, Lesli, a ko se kod nas bavi ponosom i dostojanstvom???
Dok smo bili ponosni i dostojanstveni(2000-2008) i kako tako su nas cenili i mnoooogo vise smo napredovali ka tom civilizovanom drustvu nego sad kad smo progutali i ponos i dostojanstvo i samo slusamo sta nam "savetuju"(2008-2011)

Iz ovih tvojih reci sledi da treba da ove tvoje Zute sklonimo na Goli otok i onda se vracamo na pravi put ka civilizaciji?
Lesli Lesli sta bi ti i ovaj drugi podzemni idol rekao kad bi znao da si napustio njegov put(onaj prvi se vec okrece...)
Uopste nisam mislio na politicke partije, to mene ne zanima. Samo me zanima stabilnost i u tom kontekstu "branim" te "zute". Sto se tice politike ja sam rek'o sta bi po meni bilo najbolje i drzavnicki cin dostojan druga Tita. Da "zuti" i bivsi "crni" naprave koaliciju vo vjek i vjekova amin. Tako sam isto rek'o prvi u ovoj zemlji kad su bili izbori na kojima su postali vlas' ovi sto vole da pale ambasade da "zuti" da bi sprecili piromane treba da se udruze sa Ivekom, pa ce onda da sebi povuku i ostale koji su tad bili u igri, samo da se zna za arhivu. Ali dobro, bilo sta je bilo.

U ovome gore sam mislio na ceo "narod" ili zovi to stanovnistvo ove teritorije. Kad se gleda sira slika, to stanovnistvo ove teritorije je ovaj debeljko iz pricice vilil1-a koji sedi u nekom podrumu osecajuci se neadekvatno i otuda sav superioran pokazuje racq normalnom svetu koji ga "fuc*ed in the ass" vec 20 godina. Kao sto je bio grafit iz vremena bombardovanja, "qrčićemo se do kraja". Pa dobro, srecno sa time.

To je sto bi rekao Basara, prosecan Srbin sedi pijan od brlje u blatu do guse i pokazuje racq svemiru. A onda ocekuje da ga neko razume i zali. Pa nece to da ide.
[ vilil1 @ 02.04.2011. 13:59 ] @
Citat:
Lesli Eldridz:Zar "vama"...

Znas sta je "triper covek"? To ti je onaj koji jednu istu pricu vrti non stop. Godinama. Postaje dosadan k'o triper. E tako i ti. "Vi ovo, vi ono..." Pa i plocu koja preskace, i stalno ponavlja jedno isto na kraju bacis.

Dobro, ne mogu da kazem, neki put i napises nesto zanimljivo. Ali 90% je jedno te isto. Garnier, bubuljicari, lopate, arbeit macht frei...

To se zove trolovanje.
[ bachi @ 02.04.2011. 14:25 ] @
Kamo sreće da taj beli hleb zakonom zabrane.

BTW, bajat hleb + par kapljica vode na gornjoj kori + ~45 sekundi mikrotalasa = svež hleb. :)
[ Lesli Eldridz @ 02.04.2011. 14:27 ] @
Citat:
vilil1: Znas sta je "triper covek"? To ti je onaj koji jednu istu pricu vrti non stop. Godinama. Postaje dosadan k'o triper. E tako i ti. "Vi ovo, vi ono..." Pa i plocu koja preskace, i stalno ponavlja jedno isto na kraju bacis.

Dobro, ne mogu da kazem, neki put i napises nesto zanimljivo. Ali 90% je jedno te isto. Garnier, bubuljicari, lopate, arbeit macht frei...
Ja jednome od "vas" odgovorih da je to tacno, ali zato sto "vi" 25 godina vrtite istu pricu i radite sve isto pa su to odgovori na tu vasu istu pricu. Ako hocete drugaciji rezultat promenite pricu. Rekli smo sta je onaj ko sve isto radi ocekujuci drugaciji rezultat - obican ludak.

Eto, ni ovo sad nije trol, nego je u kontekstu ove teme. Hoces da ne cekas u redu za bajat hleb itd? Prestani da kukas i da trazis krivce za to sto si gologuzan koji zivi u svinjcu pa preduzmi nesto. To je cela prica. A to sto "vi" mislite da ste nesto preduzeli time sto "glasate" stalno za druge sve se nadajuci da ce i corava koka jednom da ubode zrno (i da nadje sebi mesiji ili Vodju, kao u prici Radoja Domanovica, koji ce da ga spasi dok "vi" drze ruke u guz'ci) , ni od toga nista nema. Nego bas to sto kazes - lopate u sake pa arbajt maht fraj, i onda ces da imas i taze lebac i drvece na kome ne rastu kese i sve.
[ dekster2 @ 02.04.2011. 17:31 ] @
Ja mislim da ovde niko nije čekao taj bajati hleb,nego se raspravlja zašto je uopšte došlo do toga da se prodaje.
I mislim da je sramotno da i ako ga neko kupuje tako pišeš o njemu.Situacija do koje je došlo da ga i kupuje mogu biti različite.Ja sam
sebe izbacio iz koloseka sa kratkom banalnom bolešću,a neko je to zaglavio trajno.Neko ima platu koju ne možeš i zamisliti,ali zbog tempa
posla potkačila ga upala pluća a ženu za tragediu kum odvezao do bolnice da se porađa.I taj koji u tom momentu se nađe ja zovem KOMŠIJOM,
zbog čega ima ovde nekih koji se posle sprdaju o mojim postovima.
[ Odin D. @ 02.04.2011. 18:30 ] @
^Ovdje nije rijec niokakvim licnim situacijama i licnim prilikama nego opstim, drustvenim.
Ti ako oces pricati o necemu licnom, onda nadji odgovarajucu temu ili bar naglasi da pises o licnom iskustvu koje ne vazi za ostatak populacije.
Sto se tice tvog idilicnog "komsijskog" odnosa i zlih dodjosa, @Lesli ti je vec dao primjer u kome su ti zli dodjosi u vidu okupatora molili vas medjusobno-ljubljece komsije da vise ne prijavljujete Gestapo-u medjusobno jedni druge jerbo ovi ne mogu stici da obrade toliko prijava.

To sto ti pricas jednostavno nema veze sa temom.
[ dekster2 @ 02.04.2011. 18:45 ] @
@Odin D.
Ti ako si se naždrao belog luka koji si poneo iz tog tvog Pic... nemoj dimiti po forumu.LOL.
Prestani da popuješ,izvrćeš i tumbaš reči jerbo ovde ima asfalta.
@dekster2-zbog čega ima ovde nekih koji se posle sprdaju o mojim postovima.
Vidiš kako se javljaš.╕
[ Odin D. @ 02.04.2011. 18:59 ] @
^Tesko je zamisliti da covjek sem sprdanja ista drugo moze sa tvojim postovima raditi.

Stani pred ogledalo pa ih procitaj sam sebi naglas pa vidi kako ces reagovati.
Najbolje bi bilo da ih procitas nekom drugom, ali koga zaejbati?
[ Lesli Eldridz @ 02.04.2011. 19:13 ] @
Citat:
dekster2: Ja mislim da ovde niko nije čekao taj bajati hleb,nego se raspravlja zašto je uopšte došlo do toga da se prodaje.
Pa prodaje se zato sto je sad kapitalizam pa ako postoje kupci za upotrebljeni toalet papir, i to ce neko da prodaje.

E sad, kad je o hlebu rec, moze jedino da se prica o tome zasto je neko sam sebe doveo do toga da nema za svez hleb pa ceka redove za bajat. Pa cak i to je gubljenje vremena, jer nije u stvari ni toliko vazno zasto je neko doveo sebe u tu situaciju, ako iz nje nesto nauci, pa krene da je menja. Ali ako taj neko uporno 25 godina tvrdi kako nije on sam sebe doveo do toga da nema za hleb, nego neki tamo zli "oni" (pri cemu se "oni" stalno menjaju i nikad nisu isti, a izredjali su se razni, od beckih konjusara preko Sorosa do zlih zutih) , onda ne ostaje nista drugo osim sprdnje sa takvim pricama. Jer to stvarno vise nigde nema osim mozda po kojekakvim Afrikama da neko prica te i takve price cetvrt veka, a da pri tome nista ne uradi da promeni tu situaciju u kojoj tvrdi da je. Na stranu to sto taj mozda i nije u tako losoj situaciji cim on ima vremena i snage da 25 godina prica te iste price. Dobro, ima zaludnih penzionera koji vole da cekaju u tim redovima pa im je svejedno da li je red za hleb ili za prodaju akcija u postama, vazno da se ceka, to je njima zabava kako je vec opisao neko, ali ako mladji ljudi krenu to da rade, to vec nije normalno.
[ kandorus @ 02.04.2011. 19:28 ] @
Na sednici glavnog cirkusa Glavni Cirkuzaner je pojasnio: "Velika stvar nastavak politike zaštite najsiromašnijih naših gradjana kada je u pitanju cena hleba. To je velika odluka i važna odluka koja nije jednostavna i nije jednoznačna ali je važna zbog realnih problema sa kojima se ovo društvo suočava, to je pitanje siromašnih gradjana."

Xa Xa Xa

Ovi će se kandidovati za Nobelovu nagradu jer su izumeli kako da narane gladan narod hranom za stoku.

Xa Xa Xa

Koja grandiozna ličnost kad u bajatom hlebu vidi "velika odluka i važna odluka".

Xa Xa Xa

Nije isključeno da odluka "nije jednoznačna" jer može da bude al ne mora da znači da će se stati na budjavom hlebu...

Xa Xa Xa

... sledeća faza

Xa Xa Xa

... je valjda usmrdjeno meso

Xa Xa Xa

... bilo u nekim hladnjačama

Xa Xa Xa

... pa da se ne baci...

Xa Xa Xa

... a i crvi su hranljivi!

Xa Xa Xa
[ gigamg1 @ 02.04.2011. 19:58 ] @
@lesli
Kao i sa vecinom tvojih postova i sa ovim se u potpunosti slazem.


Kako neko uopste moze da kuka silne godine bez prestanka dok se objekat na koji kuka se menja.
To vec nije problem u objektu vec u subjektu. Kako neko ne stavi prst na celo i zapita se "hej, pa mozda bih ja mogao samom sebi da pomognem a ne da cekam vecito drugog".
Neki ljudi su razmazeni i navikli da dobijaju pa kukaju i kada realno za tim nema potrebe.
Ne kazem da su nam uslovi savrseni ali nikada nece ni biti ako sedimo i kukamo i SEDIMO sto je najgore i gledamo da sto manje damo a sto vise uzmemo.
Kao u prici o sedam gotovana - O sveto nebo! O moćne sile! Bacite jedno pečeno pile!
[ dekster2 @ 02.04.2011. 20:18 ] @
@kandorus
Neznam zašto,ali mi se čini da si čekao u redu za hleb za novu godinu na Kaleniću.
Možda si i Predrag Ilić koji je između ostalog u buli zbog neplaćenih računa za gajbu od 80km3.U A... 28.jEL TAKO.
@Odin D.
Glupo te više citirati sa glupostima,tačka iza nika je dovoljna.
@Lesli Eldridz
Nije mi jasno zašto se stalno vraćaš 25 godina unazad.To je predug period da se bilo ko ne bi snašao.Nema šanse da
neko jede tolike godine buđav hleb i ostane živ.Evo nije moja komšijska ( to sam podrazumevao bilo koga a ne bukvalno) ali priča
dva školovana čoveka,inženjera,muž-žena i dva deteta,podstanari i u jednoj firmi otpuštaju.
Šta misliš koli period im daješ kada budu ostali bez posla da nedođu do tog buđavog hleba.Znači sistem ih otpušta ne zbog nestručnosti nego zbog samog buđavog
u sitemu.Hajde ruku na srce bez sarkazma daj svoje mišljenje.

[Ovu poruku je menjao dekster2 dana 02.04.2011. u 22:15 GMT+1]
[ Odin D. @ 02.04.2011. 20:47 ] @
Citat:
dekster2:  ali priča
dva školovana čoveka,inženjera,muž-žena i dva deteta,podstanari i u jednoj firmi otpuštaju,a naravno primaju kurve i portire.

Eto sam si dao rjesenje: ona neka se kurva, a on neka ode u portire i problem rjesen.
[ Isak666 @ 02.04.2011. 21:08 ] @
Ju boze, to uopste nije nobles.
[ Count Zero @ 02.04.2011. 21:18 ] @
Citat:
a naravno primaju kurve i portire

Pomešao si izgleda radna mesta i zanimanja.
U stvari, zavisi koja je delatnost firme u pitanju, možda i nisi.
[ serbolicious @ 02.04.2011. 21:18 ] @
Citat:
Ti ako si se naždrao belog luka koji si poneo iz tog tvog Pic... nemoj dimiti po forumu.LOL.


A tvoj najveci uspeh u zivotu je to sto si iz "centra jbt" - MML pretpostavljam? Decko, to sto su te pukom srecom istresli iz gaca u "centru" ti ipak nista nije pomoglo.
Ocigledno ti je najveci kontra-argument: "vrati se u svoj j***eni Pickovac" - a to je jedna seljacka karakterna osobina onih koji nista nisu postigli pa im je svako kriv za to.
Dok to ne prevazidjes i dok ne napravis nesto u zivotu - dzaba ti sto nisi iz Pickovca.

Zbog takvih kao ti "centar" je jedna obicna smrdljiva selendra!
[ dekster2 @ 02.04.2011. 21:27 ] @
Naravno i gubite se iz nje.Šta da vam radim.Vi ste istreseni u nekoj ŠTa..
Evo za šta je buđav lebac bečki hor dečaka,a pisao sam o dva čoveka koji imaju decu a gube posao a ovo je još jedan primer
da ima mnogo slučajeva nesreća koji ljudi ne prizivaju ali se dešavaju.

http://www.elitemadzone.org/t426564-0#2845212

ps.Imate listiće od mente u apoteci,i miolio bih se da se još neki indetifijuje.
[ dekster2 @ 02.04.2011. 21:35 ] @
A evo kome je pre hleba,potrebna bolesna mašta.

http://dl.dropbox.com/u/16408977/odin%20d.gif
[ Lesli Eldridz @ 02.04.2011. 21:36 ] @
Citat:
dekster2:Znači sistem ih otpušta ne zbog nestručnosti nego zbog samog buđavog u sitemu. Hajde ruku na srce bez sarkazma daj svoje mišljenje.
Moze to da bude tacno, ali opet, ako je sistem budjav, to ne treba da bude razlog da oni ne treba da pokusavaju da se izvuku iz te situacije i da treba da cekaju da ih spasi neko tamo drugi. Ako tako rade, to sto je sistem budjav onda prestaje da bude razlog i postaje izgovor.
[ ArsenLupen @ 02.04.2011. 21:42 ] @
Citat:
serbolicious:Ocigledno ti je najveci kontra-argument: "vrati se u svoj j***eni Pickovac" - a to je jedna seljacka karakterna osobina onih koji nista nisu postigli pa im je svako kriv za to.
Dok to ne prevazidjes i dok ne napravis nesto u zivotu - dzaba ti sto nisi iz Pickovca.


Nemoj tako, Pickovac je jedno lepo i mirno naselje!

http://www.leksikon-yu-mitologije.net/read.php?id=3628
Citat:
U Sremskoj Mitrovici ima naselje Pičkovac. U njemu se nalazi Mardelj. Dobio je naziv jer su prve kuće u njemu počeli da zidaju tamošnji ginekolozi.


Dekstere, ti ako si iz centra(Beograda?), ja sam iz Ulan Batora. Ali to nema nikakve veze sa pricom o nasim slovima kad sam ne koristis nas pravopis, jel da? A nema sanse da se poveze sa ekipom iz reda za budjav lebac.

[ dekster2 @ 02.04.2011. 21:43 ] @
Ok.Ali zašto misliš da sam ja za onoga ko je u problemu da mu se treba pomoć a on da sedi.
Ja sam kivan na sistem kada ljudi dođu do tog stadiuma,da hoće da rade ali im se ne daje
nikakva alternativa da to i urade.Pa zamisli da se svakome daje.Ma koliko god imao to bi se istopilo.
[ ArsenLupen @ 02.04.2011. 21:53 ] @
Citat:
dekster2: Ok.Ali zašto misliš da sam ja za onoga ko je u problemu da mu se treba pomoć a on da sedi.
Ja sam kivan na sistem kada ljudi dođu do tog stadiuma,da hoće da rade ali im se ne daje
nikakva alternativa da to i urade.Pa zamisli da se svakome daje.Ma koliko god imao to bi se istopilo.


Ne mislim ja nista, samo citam sta pises. A ja jos nisam video/upoznao/cuo urbanu legendu o coveku koji hoce da radi, a onitm mu ne daju. Nikome ne treba alternativa da bere poljsko cvece i prodaje ispred pijace.
Pogotovo mladima - oni najbrze begaju od komunalne policije. A ti mozes da, citiram: "drecis, places i mazes kremu za akne", ako ti kao deo sistema ne radis na promeni istog nema nista od boljitka, on se sam od sebe nece promeniti.

Za kraj mala slicica:



[ Count Zero @ 02.04.2011. 21:56 ] @
Počinjem da se pitam zašto se ove poruke zovu privatne. :\

'Oćemo lock, ubuđao se lebac??
[ dekster2 @ 02.04.2011. 21:58 ] @
@ArsenLupen
Bar neko da nemisli pokvareno.Dosta je i jedan koji razume.
@☻███U Sremskoj Mitrovici ima naselje Pičkovac. U njemu se nalazi Mardelj. Dobio je naziv jer su prve kuće u njemu počeli da zidaju tamošnji ginekolozi. Ako neko poznaje nekoga iz Mitrovačkog Katastra, mogao bi da proveri da li je ovo naselje tako i upisano u zemljišnim knjigama.
by Dilindara @ 2009-10-21
[ Isak666 @ 02.04.2011. 21:58 ] @
Koja je to faza kad pocnes da saljes privatne poruke nekom sa kim diskutujes na forumu? :D
[ dekster2 @ 02.04.2011. 22:07 ] @
Pobrkana komandna linija.
Poruku nisam poslao █lupenu nego █Lesli.
Mali je počeo da vređa pa da ne punim postove,vidi se da se pravi pametan,jedino za taj pičkovac je pogodio
za razliku od ostalih kojima odmah nešto drugo pada napamet.
@lupen,evo za tebe neki reperi za knjige.
NANA-DJ Čupko,Bezistan-dj bojan,london-srdjan dj,akvarious-Ivan Odahovski,Cvetni Breg u Resniku,akademija-dj Srđan-stan u Kosovskoj,7 juli za kupovanje deviza od Š.....

To su stvari koje se ne nauče kada se dođe u grad a hoćeš da budeš kicoš.Isto kao i sleng KOVA.
[ ArsenLupen @ 02.04.2011. 22:17 ] @
Citat:
Count Zero: Počinjem da se pitam zašto se ove poruke zovu privatne. :\


Zato sto ih samo onaj kome su poslate moze videti. Al ja sam egzibicionista, pokazujem privatne delove po forumu i parku. A cesto trcim go po livadama, plasim seljake.

Citat:
Isak666: Koja je to faza kad pocnes da saljes privatne poruke nekom sa kim diskutujes na forumu?


Faza pred zakljucavanje teme.

Citat:
dekster2: @lupen,evo za tebe neki reperi za knjige.
...
To su stvari koje se ne nauče kada se dođe u grad a hoćeš da budeš kicoš.Isto kao i sleng KOVA.


Hvala na savetu, ali ja ne zelim da budem kicos. A i grada mi je dosta, begam odavde uskoro, dosta je bilo. Ali trolovanja cudnih likova nikad
[ Lesli Eldridz @ 02.04.2011. 22:19 ] @
Niti sam kome slao poruke nit' sam koga vredjao, a sto se tice toga ko je odakle dosao i tih prica dodjosi vs starosedeoci, evo o tome pisali pre 100 godina:

Citat:
Cime se ponosi moj gazda i ostali njegovi sugradjani, Srbi? Zasto toliko dizu glave i s naduvenom gordoscu i prezrenjem gledaju na moj rod?... Ponose se otadzbinom, ponose se time sto im je milostiva sudbina dodelila da se rode ovde u Srbiji. Pa i mene je majka otelila ovde u Srbiji, i ne samo da je ovo otadzbina moja i oca moga, vec su i moji stari, kao i njihovi, svi zajedno presli u ove krajeve jos iz stare slovenske postojbine. Pa niko od nas volova ne osecase ponos zbog toga, vec smo se mi uvek ponosili time koji vise tereta uz brdo moze povuci, a nijedan vo do danas ne rece nekom svapskom volu: "Sta ti hoces, ja sam srpsko vo, moja je otadzbina ponosna zemlja Srbija, tu su se otelili svi moji stari, tu su, u ovoj zemlji, i grobovi predaka mojih|" Boze, sacuvaj, time se mi nikad nismo ponosili, to nam ni na um nije padalo, a eto se oni i time ponose. Cudni ljudi
...
U tom izađe gazda iz mehane. Pijan, prepleće nogama, pomutio očima, izgovara neke nerazumljive reči, i krivudajući, pođe kolima.

- Eto našta je taj ponosni potomak upotrebio slobodu koju su mu preci izvojevali. Hajde, moj je gazda pijan i krade, ali našta su je drugi upotrebili? Samo da ne rade ništa i da se ponose prošlošću i zaslugama svojih starih, u kojima oni nemaju nikakva udela, ni koliko ja.

Razmisljanje jednog obicnog srpskog vola, Radoje Domanovic, 1902


[ Isak666 @ 02.04.2011. 22:22 ] @
@arsen
mislio sam vise na fazu njegovog internet bivstvovanja :))
To je vec faza posle ove.
[ ArsenLupen @ 02.04.2011. 22:28 ] @
Ja se prepoznah na ovoj slici Isace.



Hvala, takodje.
[ Lesli Eldridz @ 02.04.2011. 22:28 ] @
Hahahaha, dobra karikatura, taj sam. Samo kad se ozbiljno pogleda, nije to bas mnogo smesno, jer mora da nesto u startu nije u redu sa tom slikom, kad ovaj radije čuka u tastaturu da bi se na internetu ubedjivao sa nekima koje ne poznaje, nego da ide da legne u krevet kod zene.
[ Isak666 @ 02.04.2011. 22:35 ] @
Pokusavas da budes avangarda ali ti smesno stoji, pa jbt to kad procitam odma mi dodje i neka melodija.
Samo bih to promenio u ijekavicu bla bla ali ti smijesno stoji.

Bijelo dugme ili neko slicno s*anje :)
[ ArsenLupen @ 02.04.2011. 22:41 ] @
Citat:
Isak666:pa jbt to kad procitam odma mi dodje i neka melodija.


Hvatam ritam, tu je densic:



Ocel taj lock?
[ dekster2 @ 02.04.2011. 22:43 ] @
To sa hlebom nema veze.Sve ste pobrkali,jer bi i prijatelje pored vas izgubio.Zamislite nisu svi odavle.
@ Ponose se otadzbinom, ponose se time sto im je milostiva sudbina dodelila da se rode ovde u Srbiji.
Xa,Xa.Otadžbina je otišla u vremenu koje opisuje MONTEVIDEO.Posle je Tito odradio svoje,mada i u njegovo vreme beše tog lebca.
Jedino ga ne beše u Sadamovo vreme,koje su ovi nasledili.Vidite kako provalih komšiju sa Vračara.Nema ga više.E komšija Belgrađanine.
Obruka nas.Xajde frajeri,videli ste sudbinu one žene,dao sam vam link odavde sa elita.Hoćete i na njen račn da se sprdate i nazivate pogrdnim imenima.
Otišlo je ovo predaleko,od teme.E ovaj odmor me iskvari,Tovariši Dasidanja za danas.
[ dekster2 @ 02.04.2011. 22:46 ] @
E baš si šaljiv novosađanin.Evo za tebe malo avangarde.Jesu počeli 80-ih ali nauči ćeš.

http://www.youtube.com/watch?v=LkDTAI7qNtA
[ Isak666 @ 02.04.2011. 22:48 ] @
Ne ne ne!
Arsen Dedic, kakvo Bijelo us*ano Dugme.

Citat:
Pokusavas bit avangarda ali ti smijesno stoji
Dok ti netko bira pijesme i zivot kroji


ili tako neki rad :D
[ serbolicious @ 02.04.2011. 23:05 ] @
Decko je mlad i nije izasao iz svog sela, ratovao bi za Kosovo (ali da ne mrda iz "centra"), misli da je Beograd najlepsi grad na svetu, da su Srbi najstariji i najpametniji narod, delio bi sakom i kapom sirotinji (sve dok nije iz njegovog dzepa) i poslednju knjiga koju je procitao je bukvar - ali ocigledno je da ni to nije uspeo do kraja.

BTW: I meni je slao privatne poruke, ne znam zasto
[ Exodusbgd @ 02.04.2011. 23:32 ] @
Da, samo za pojedince koji viču na sav glas kako neće ljudi da rade, i čak i kako su plate u trafikama u BG-u po 300eur, evo slike na dan 02.04.2011.god, ispred jedne trafike, gde čeka 20+ ljudi na razgovor za posao za trafikanta.



Ako 20 ljudi čeka da se zaposli na bedno radno mesto prodavca u trafici, onda nije ni čudo to što se kupuje buđav Sava lebac od juče u prodavnicama za 20din.

Stalno većina na ovoj temi argumentuje: motiku u ruke? E pa vidite, ja verujem da mogu da napišem doktorsku disertaciju sa temom: Ne može se ličnom inicijativom popravit5 opšte stanje u zemlji.

[ mist @ 02.04.2011. 23:55 ] @
on topic: pošto je vlada ograničila cenu hleba, uskoro neće biti ni hleba od juče, pošto neće biti ni hleba od danas.
[ BluesRocker @ 02.04.2011. 23:59 ] @
Citat:
Exodusbgd: Da, samo za pojedince koji viču na sav glas kako neće ljudi da rade, i čak i kako su plate u trafikama u BG-u po 300eur, evo slike na dan 02.04.2011.god, ispred jedne trafike, gde čeka 20+ ljudi na razgovor za posao za trafikanta.
Ako 20 ljudi čeka da se zaposli na bedno radno mesto prodavca u trafici, onda nije ni čudo to što se kupuje buđav Sava lebac od juče u prodavnicama za 20din.

I šta s tim? To znači da u dvomilionskom gradu ima ukupno 20 ljudi bez posla koji nisu u životu stekli kvalifikacije za bilo koje zanimanje. Je l treba 20 poslodavaca da čeka u redu ispred kuće nekog nekvalifikovanog i da mu nude da radi baš kod njih u trafici? Pa i da si najbolji IT stručnjak u Beogradu niko ti ne garantuje da ćeš baš ti dobiti neki posao jer ima još ljudi koji konkurišu i možda bi se neko od njih bolje uklopio u novu firmu. Samo što u IT struci ljudi šalju mejlove pa ti ne znaš koliko ih bude poslato, a ovde je bio oglas na trafici na kome piše da se pojave tog dana u to vreme.
[ Exodusbgd @ 03.04.2011. 00:04 ] @
Koje bre ograničenje cene hleba???

Jasno i namerno se uz pomoć 2 kartelske firme koje drže proizvodnju pšenice u zemlji podigne cena pšenici/brašnu, onda se dozvoli izvoz iste, i onda kad su nagurali max cenu ovde u Srbiji, koju već dobijaju svugde u inostranstvu za svoju robu, prepoštena Vlada je rešila da kobajagi zavrne slavinu.

Puštanje buva (a nakon toga prikupljanje jeftinih političkih poena u vidu Vladinog samoproklamovanog branjenja cene hleba), eto šta je ta priča o poskupljenju hleba...
[ Lesli Eldridz @ 03.04.2011. 00:12 ] @
Citat:
Exodusbgd: Stalno većina na ovoj temi argumentuje: motiku u ruke? E pa vidite, ja verujem da mogu da napišem doktorsku disertaciju sa temom: Ne može se ličnom inicijativom popravit5 opšte stanje u zemlji.
Odlicno, i ne treba. Nego treba licnom inicijativom popraviti licno stanje, a posle ce i stanje u zemlji da se popravi, kad vecina sebi popravi licno stanje.

To ti je ova prica:

Citat:
Jednom davno, postojao je mali decak koji je živeo blizu plaže. Svakog posle podneva, decak bi šetao plažom.

Jednog dana, dok je šetao, primetio je da, kako se plima povukla, ostavila je za sobom mnoge morske zvezde nasukane na plaži. Shvatio je da ako bi zvezde tu bile ostavljene, umrle bi pre nego što se voda vrati. I dok je tako hodao plažom, skupljao je jednu po jednu zvezdu i bacao ih nazad u vodu. Nije mogao sve da ih pokupi, jer ih je bilo mnogo, ali je pokupio one koje je mogao.

Od tog dana, decak bi provodio svako posle podne šetajuci plažom i bacajuci morske zvezde nazad u vodu. Jednog dana, dok je decak šetao, starac mu je prišao iz suprotnog smera. Starac je video šta decak radi i rekao „Decace, šta to radiš? Nikada neceš uspeti da napraviš neku razliku. Zašto jednostavno ne uživaš u šetnji?“ Decak je ignorisao starca i nastavio da skuplja zvezde, jednu po jednu, i da ih vraca u vodu. Ali, se starac približio, prišao je decaku i rekao „Šta to radiš? Šta radiš, decace? Nikada neceš napraviti neku razliku. Zašto jednostavno ne uživaš u šetnji?“

Decak je samo stajao tamo i ništa nije rekao. Zatim je starac uhvatio decaka za ruku, okrenuo ga i naterao ga da pogleda duž plaže. Dok su decak i starac gledali duž plaže, videli su da ima mnogo, mnogo zvezda. Starac je rekao „Pogledaj, decace, ima ih na stotine, hiljade. Pogledaj koliko si ih propustio. Nikada neceš napraviti razliku. Zaboravi ih, jednostavno uživaj u šetnji.“

Upravo tada, decak se sagnuo i posegnuo još jednom u pesak i podigao još jednu zvezdu. I ispravljajuci se, bacio je zvezdu što je dalje mogao u okean. Tada, zagledavši se u starceve oci, rekao je: „Napravio sam razliku za ovu“.
[ mist @ 03.04.2011. 00:18 ] @
Citat:
Exodusbgd: Koje bre ograničenje cene hleba???

Jasno i namerno se uz pomoć 2 kartelske firme koje drže proizvodnju pšenice u zemlji podigne cena pšenici/brašnu, onda se dozvoli izvoz iste, i onda kad su nagurali max cenu ovde u Srbiji, koju već dobijaju svugde u inostranstvu za svoju robu, prepoštena Vlada je rešila da kobajagi zavrne slavinu.

Puštanje buva (a nakon toga prikupljanje jeftinih političkih poena u vidu Vladinog samoproklamovanog branjenja cene hleba), eto šta je ta priča o poskupljenju hleba...


Molim? Ništa ja tebe ne razumem. Molim pojasni.
[ Lazar-I @ 03.04.2011. 00:20 ] @
Država bi jedino trebalo da spreči spoljnotrgovinski deficit, ali nikako na štetu proizvođača pšenice! Ukoliko nema dovoljno pšenice za domaće tržište onda je zabrana izvoza dobar potez, s tim da onda država treba da otkupljuje pšenicu po cenama koje važe na svetskom tržištu. Pekari bi trebalo da sami formiraju cene. Kada cena hleba postane previsoka narod će morati sam da peče hleb, a pekari da koriguju cene.

Problem sa našom državom je što stimuliše nerad!
[ Exodusbgd @ 03.04.2011. 00:27 ] @
Citat:
mist: Molim? Ništa ja tebe ne razumem. Molim pojasni.


Sasvim jednostavno...Realnog poskupljenja na cenu od 70 din nikad ne bi ni bilo (tj. ne sad, u narednih par meseci)...

Nameste lepo preko svojih "stručnjaka" priču u medijima kako mora da poskupi hleb na 70din, narod krene da mrmlja sebi u bradu, i onda se javi deda mraz i 7 patuljaka sa saopštenjem da će odbraniti cenu hleba od 55 dinara po svaku cenu.... i zadovoljna masa aplaudira
[ dekster2 @ 03.04.2011. 00:38 ] @
@Zasto ne bi jeli hleb od prethodnog dana? Sta fali hlebu od juce? Nista, a i manje se pojede. Plus moze da se pravi pita od bajatog hleba to je bolje od bureka i vrlo ukusno, pa onda moze da se hleb pece u tosteru, ili ko voli moze da namaze na hleb rostilj meso pa to da zapece i pojede itd. Sta fali stednji? Nece vise da mi se urce pa da bacaju na sve strane, nego ima da stede. Stezanje kaisa bato.

Pa iskreno i u pravu si,pa nije star 10 dana.Čemu ovolika frka.Ja i ovako kupujem u klasu onaj crni,okrugli 160 din.
[ kandorus @ 03.04.2011. 00:52 ] @
^dekster2: "čini da si čekao u redu za hleb za novu godinu na Kaleniću."

Da si me video na Zelenom Vencu pa ajd. Ali na Kaleniću? Vreme je da promeniš dioptriju. Mada ne idem ni na Zeleni Venac jer ne daju da biraš. A iza tezge, ono što ti mere, drže robu za dve klase slabiju od one koja je izložena pred kupcem.

A tog "Predrag Ilić" uopšte ne poznajem.

Za vreme Slobinih ratova sam uvek imao zalihe brašna u podrumu pa kad onda nisam čekao u redovima za hleb neću ni sada.

Zaista im je ovo sa budjavim hlebom genijalština. To se ne sećam da je neko izumeo pre njih. Kao da je cunami protutnjao i Srbijom a ne samo kroz Japan. U stvari još gore jer nisam čuo da su Japanci dobili obroke sa budjavim hlebom.


^dekster2: "Posle je Tito odradio svoje,mada i u njegovo vreme beše tog lebca."

U vreme Tita vekne su bile od 2 kile a u mleku je bilo kajmaka kao da su krave bile od 5 tona. Što više vreme prolazi vekne su sve manje u mleku sve manje kajmaka a vlast sve bezobraznija.
[ dekster2 @ 03.04.2011. 00:59 ] @
I am sory,ali to xa,xa je bilo kod jednog u redu sa tadiću pu**xa,xa dinkiću pu** ku*** itd.Xa xa paš kao ti,a možda i jesi.Ko drži roštilj na zelenjaku.
Prodaje meso i peče.I na kaleniću ima radnju 100 god.Hajde sad nemoj sutra odgovor.
[ kandorus @ 03.04.2011. 01:10 ] @
Sve si promašio.

U životu nisam pekao roštilj. Uopšte nisam gurmanski tip. Sa Tadićem nikad nisam bio, Dinkića sam samo video u Vizoru kako viče "hiljadu evra 100 evra 5 evra...", itt.
[ dekster2 @ 03.04.2011. 01:33 ] @
Nisam mislio da ti držiš,nego ko.Nema veze.I onako mi ovaj geler u šaci što sam zaradio pre 2 mesecai ne da da spavam,paevo kuckam desnom.
Ništa,greška,al miiiislim opet,Ti si.
[ Shadowed @ 03.04.2011. 09:35 ] @
Hajd' bez offtopic-a nadalje, brisacu on-sight.

Dekster2, prestani da prozivas ljude na licnom nivou.
[ Ivan Dimkovic @ 03.04.2011. 11:54 ] @
Citat:
Lazar-I
Država bi jedino trebalo da spreči spoljnotrgovinski deficit, ali nikako na štetu proizvođača pšenice! Ukoliko nema dovoljno pšenice za domaće tržište onda je zabrana izvoza dobar potez, s tim da onda država treba da otkupljuje pšenicu po cenama koje važe na svetskom tržištu


Sto stati na proizvodjacima psenice, hajde da drzava svima plati "svetsku cenu" bilo cega... kako bi to bilo super!

Znas, to moze da funkcionise samo u zemljama koje su prilicno bogate, pa ima para za bacanje za kupovinu socijalnog mira kod poljoprivrednika (Francuska npr...) posto je placanje nekakvih zrnevlja po vecoj ceni od lokalne trzisne nista drugo nego kupovina socijalnog mira na tudj teret - zemlja kojoj preti bankrot bez kredita jednostavno ne moze da priusti sebi takve bahanalije.

Pa i tamo - svaki put kada se planira EU budzet besne teske rasprave jer vecina zemalja, gle cuda, ne zeli da finansira francuske i spanske seljobere... Kako stvari stoje, CAP ce mozda preziveti jos jedan EU budzet pre nego sto konacno umre. Pojma nemas koliko ruznih, odvratnih stvari je moralo da se izglasa i dodeli kako bi se podrzao taj frankenstajn. Sve je to bacanje novca, i nista drugo.
[ Count Zero @ 03.04.2011. 12:19 ] @
Evo sad podižu i minimalnu cenu rada...
Izbor, izbori, to je...
[ burex @ 03.04.2011. 14:48 ] @
^
Nema frke... Poveća šef platu, a smanji ono što se dobija u koverti. Ako nema koverte, već je samo minimalac, onda poveća platu i poveća radno vreme. Ako nema plate već samo koverta, onda nastavlja da ti se smeje u facu dok grcaš.
[ Lazar-I @ 03.04.2011. 20:12 ] @
@Ivan

Poljoprivrednik može da izveze pšenicu po ceni X, a država kaže: ne smeš da izvezeš jer neće biti dovoljno za nas pa ćemo morati da uvozimo po ceni X+n. Zar nije ispravno da onda država otkupi tu pšenicu po X? Ako ne želi da otkupi onda neka dozvoli izvoz! Zašto bi poljoprivrednici finansirali one koji žele da jedu jeftin hleb? Da li je njih briga za poljoprivrednike kada je loša godina? Zabranom izvoza država kupuje socijalni mir na štetu poljoprivrednika a u korist ostatka društva ili još gore malog broja ljudi koji će iz svega izvući korist.
[ dekster2 @ 03.04.2011. 22:31 ] @
Da li neko može dati neku cros listu,koje su cene hleba u okruženju i koje su to težine za te pare.
[ mulaz @ 04.04.2011. 01:22 ] @
^

http://www.mercator.si/trgovin...m_izdelkov.asp?idcatalog=P4102
[ kandorus @ 04.04.2011. 02:04 ] @
Evo cena hleba u Bugarskoj 30 centi. Negde sam video i benzin 90 centi, itd.
[ mirjana11 @ 04.04.2011. 13:37 ] @
a tek kroompirrrrrrrr
ljudi jedite banane !!!!!!!!!!
[ kandorus @ 04.04.2011. 14:11 ] @
Iz Mire 100 djavola vire.
[ mirjana11 @ 04.04.2011. 14:32 ] @
samo veselo : ))))))))))

http://www.youtube.com/watch?v=10TfxcE1K4I
[ stil @ 14.04.2011. 11:36 ] @
Citat:

Nemački "buđav lebac"


Izvor: B92
Svet | četvrtak 14.04.2011 | 10:48

Jedan nezaposleni nemački pekar bezuspešno je pokušavao da nađe posao. On da se odvažio i otvorio pekaru u kojoj sve proizvode prodaje za 1 evro.

Za istu cenu se može dobiti kilogram hleba, dvanaest kifli ili tri kolača.

Glavno pitanje svih koji su čuli da u Nemačkoj postoji pekara u kojoj se sve prodaje za jedan evro, bilo je kako se to gazdi isplati. Sledi neobičan odgovor za jednu bogatu i visoko razvijenu zemlju, peciva su stara dan, dovoljno sveža da se jedu, ali ne i da se prodaju po klasičnim cenama.

"Ekonomska situacija je trenutno veoma teška i napeta. Svi moraju da paze na svoje troškove i da štede. Neprimereno je da se hrana baca. Dok ljudi gladuju nije u redu da neko baca hranu", kaže vlasnik pekare "1 evro", Bernd Heberger.

I mušetrije su zadovoljne i nemaju nikakav problem zbog činjenice da kupuju peciva od prethodnog dana.

"Ne vidim zašto bih nešto što ovde mogu da kupim jeftinje na nekom drugom mestu platio skuplje. Ja imam malo dete i vidimo na kraju meseca da smo na ovoj način uštedeli. To je novac koji mogu da upotrebim za dete", smatra Aleksandar Pricl, koji kupuje namirnice u toj pekari.

potražnja ca pecivima od jednog evra je velika, pa Herberger prodaje oko 1.500 proizvoda dnevno. "Da je na prodam, hranu bi i onako bacili", poručuje gazda pekare "Jedan evro".


http://www.b92.net/info/vesti/..._category=78&nav_id=506122
[ kandorus @ 14.04.2011. 18:27 ] @
Jel to znači da nam uvode Nemačke plate?
[ Jagnjeca brigada @ 17.04.2011. 15:02 ] @
Vlada još nema rešenje za rast cena

Marija Škrbić/Vladimir Spasić | 17. 04. 2011. - 00:02h | Foto: V. Lalić
BEOGRAD - Kilogram šećera Nemci plaćaju 65,91 dinar, pilećih bataka 283,92, dok mlečna čokolada sa lešnicima od 100 grama košta svega 50,7 dinara. Osim što kupuju jeftiniju hranu, Nemci imaju mnogo veće zarade nego građani Srbije. Prosečna plata u Nemačkoj iznosi oko 2.000, a kod nas je oko 350 evra.


Država još nije preduzela adekvatne mere da bi sprečila divljanje cena hrane
Nije čudno što se Nemci hvale kako imaju najstabilnije cene hrane u Evropi, ali jeste što su u zemlji seljaka krompir i jabuke za godinu dana poskupeli 172, odnosno 94 odsto. I dok građani ne mogu da shvate šta ih je snašlo, proizvođači imaju spremne odgovore.

Poskupljenja su neminovna, kažu, zbog skoka kursa i cena hrane na svetskom tržištu, zatim zbog rasta cena struje, goriva, ambalaže i sirovina, ali i usled skupog semena i sredstava za zaštitu bilja. Po pravilu, i rod je loš, a i vremenske prilike takođe. A šta je sa trgovačkim maržama, monopolima? Odgovore na ova pitanja Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije, smatra ključnim da bi se otkrilo zašto je hrana skupa.

- Cene su visoke više zbog trgovačkih nego zbog proizvođačkih monopola. Naši trgovci su navikli da imaju maržu od 30 do 50 odsto, i kada toga nema, neće da rade. Koliko na taj način zarađuju, govori podatak da marže na zapadu iznose od 10 do 15 odsto. Vlast je imala ideju da će tržište regulisati cene, i vidimo dokle smo došli. Država mora da vodi računa o cenama - kaže Papović.




Primer krompira, koji se donedavno prodavao po ceni i od 120 dinara za kilogram, možda najbolje govori kako uništavanje domaće proizvodnje, što direktno, što indirektno, povećava cene. Evica Mihaljević, koordinator Asocijacije „Plodovi Srbije”, kaže da su od 2007. godine do danas površine pod krompirom smanjene sa 900 na 400-450 hektara.

- Prethodnih godina ljudi su bacali krompir jer su fabrike za preradu radile manje, a nije bio moguć izvoz u EU; država je prethodnih godina uradila malo da obezbedi dozvolu za to tržište. Sve je na Ministarstvu poljoprivrede - poručuje Mihaljevićeva.

Da seljaci zbog problema plasmana i malih subvencija gube interesovanje da nešto gaje, ističe i Vladana Hamović, pomoćnik direktora Instituta za ekonomiku poljoprivrede.

- Da bi se zaustavio rast cena, država mora da poveća subvencije, da obezbedi dovoljno skladišnog prostora, ali i izvozne dozvole kako bi seljaci mogli lakše da prodaju robu. Robne rezerve bi trebalo da funkcionišu tako što će hranu kupovati kada je jeftina, a prodavati je kada je skupa, a ne kada se to nekom prohte - ističe Hamovićeva.

Vlada Srbije s novim ministrom trgovine i poljoprivrede Dušanom Petrovićem na čelu najavila je mere kojima će biti zaustavljen rast cena hrane. Za sada je doneta uredba o pšenici i brašnu, kojom je izvoz ovih proizvoda zabranjen, ali i uredba o hlebu kojom je cena vekne od brašna T- 500 do kraja septembra ograničena na 54,22 dinara. Ostale vladine mere, kažu, biće ubrzo gotove.

Za to vreme trgovci prave nove računice, budući da su im proizvođači i uvoznici već dostavili nove cenovnike koji će početi da se primenjuju u maju, a po kojima će poskupeti slatkiši, mesne prerađevine, riblje konzerve, smrznuto povrće...

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-...-jos-nema-resenje-za-rast-cena
[ Ivan Dimkovic @ 17.04.2011. 17:00 ] @
Citat:

Da bi se zaustavio rast cena, država mora da poveća subvencije


Ovo je ocigledno pisao neko ko nema blage veze sa ekonomijom.

Sta je subvencija? Subvencija je doplata cene koju placaju svi gradjani.

Kako bre subvencija moze da smanji cenu krompira? Subvencija je PLACANJE VECE CENE OD TRZISNE i to uz pomoc novca svih poreskih obveznika.

Na koju to intergalakticku foru moze da smanji cenu necega? To sto ce nominalna cena biti manja (i to samo mozda, iako nema nikakvog razloga da se smanji - seljaci ce samo pokupiti jos kinte od drzave, a drzava ce samo nagomilati preplaceni krompir koji ce da satrune), a ostalo biti doplaceno od strane drzave nije nikakvo smanjivanje cene vec najobicnije presipanje iz supljeg u prazno - neko to, opet, mora da plati.

Pretpostavljam da se tu ide na jeftini populizam - kao i obicno, ako nesto placa budzet, to se vodi kao da ne postoji - svacije=nicije. A dug drzave samo raste iz godine u godinu... S'o da ne, dug ce da placa sledeca generacija... ko ih sljivi.

Citat:

ali i izvozne dozvole kako bi seljaci mogli lakše da prodaju robu. Robne rezerve bi trebalo da funkcionišu tako što će hranu kupovati kada je jeftina, a prodavati je kada je skupa, a ne kada se to nekom prohte - ističe Hamovićeva.


UUUUUUUUUUUU, ovo je konstatacija za Nobela covece... kupi kad je jeftino a prodaj kad je skupo... Ej, to niko nije znao do sada!!! Treba drzava to da objasni!

I kako ce to "izvozne dozvole" da smanje rast cena? Pa to bi upravo smanjilo ponudu na domacem trzistu jer ce seljak to naravno da proda gde je skuplje (citaj: napolju) a ne obrnuto. Bez ulaska u smisao "izvoznih dozvola" samo konstatujem da je rezultat toga sve samo ne smanjenje cena koje se valjda zeli.

Totalna sizofrenija.

U jednom tekstu pokusaj dodvoravanja kako puku, tako i seljacima uz pomoc "magicne ekonomije" koja moze biti samo rezultat rada teskih droga.
[ Lazar-I @ 18.04.2011. 07:45 ] @
Izvozne dozvole bi mogle dugoročno da dovedu do smanjenja cena, t.j. sprečile bi dalji rast! Ako nemamo jaku domaću poljoprivredu onda ćemo morati da uvozimo, a kada nešto moraš da kupiš onda nema mnogo razgovora oko cene. Povećanjem izvoza bi skočile domaće cene ali bi se ubrzo i povećao obim proizvodnje.

Što se tiče subvencija, ne sviđa mi se to što bi poljoprivrednici postali zavisni od države i što bi najveću korist od toga imali oni koji loše rade. Za nas bi bilo dobro kada bi razvijene države prestale sa subvencijom svoje poljoprivrede, što one naravno neće da urade.