[ mirjana11 @ 02.04.2011. 21:01 ] @
Sta da radim ???
Veliki dug za struju od 300 000 dinara, imam od 2007 godine. Od te godine, ja se brinem o majci (kuca se vodi na nju i sve ostalo),
jer je 2007 zbog psihcikog stanja ... otisla na pancevacki most i pokusala samoubistvo,gde je u otpusnoj listi navedeno da je to uradila, zbog
tada duga za struju od 4000 dinara. Od toga dana ja sam radno nesposobna, a 2009 godine gubim i supruga u saobracajnoj nesreci i tada
ostajem sama sa sinom i bolesnom majkom, kojoj je ustanovljen alchajmer. Ni trenutka nisam mogla da je ostavim samu, isla sam po hleb kada
sam sigurna da spava...Socijalni centar je obavesten o tome, i sve moguce sto moze sam pokusala da saniram nekako taj dug, nazalost bezuspesno.
Tek pre mesec dana, po izlasku iz bolnice dobila sam od lekara pisano da mogu da zatrazim za majku kucnu negu, sto sam i uradila, jer joj je sada
pronadjem i karcinom. U razgovoru sa prijateljima rekli su mi da dug za struju moze da zastari. Nisam upucena u to, ali nikako, pa vas molim da ako je
neko imao slicnih problema, poucen iskustvom odgovori na ovo moje slovo.
Napominjem da moja majka ima penziju od 13000 dinara, da sam svaki put njenog obitavanja u bolnici pronalazila bilo kakav posao, ne bi li mogla normalno da
zivim. U dugovima sam do guse, ipak, samo se bojim za struju jer ocekujem da ce je svaki dan iseci.
Hvala sto me citate.
[ Lesli Eldridz @ 02.04.2011. 21:24 ] @
Ima u zakonu o obligacionim odnosima to o zastarevanju, evo

Jednogodišnji rok zastarelosti

Član 378

(1) Zastarevaju za jednu godinu:

1) potraživanje naknade za isporučenu električnu i toplotnu energiju, plin, vodu, za dimničarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka odnosno usluga izvršena za potrebe domaćinstva;

2) potraživanje radio-stanice i radio-televizijske stanice za upotrebu radio-prijemnika i televizijskog prijemnika;

3) potraživanje pošte, telegrafa i telefona za upotrebu telefona i poštanskih pregradaka, kao i druga njihova potraživanja koja se naplaćuju u tromesečnim ili kraćim rokovima;

4) potraživanje pretplate na povremene publikacije, računajući od isteka vremena za koje je publikacija naručena.

(2) Zastarevanje teče iako su isporuke ili usluge produžene.


E sad kako da se to primeni u praksi i da li moze da se primeni pa da se plati samo poslednja godina, ja to ne znam. Mora slucaj da ide na sud ako se trazi oslobadjanje od dela duga na osnovu ovog clana zakona.
[ djordje1979 @ 03.04.2011. 00:44 ] @
Izvinjam se za off, ali kako struja nije isecena u protekle 4 godine? Obicno ako se ne plati 2-3 meseca oni seku.
[ dekster2 @ 03.04.2011. 00:54 ] @
U Beogradu to nije slučaj.E sad,dug jeste nažalost veliki.Al* ćuti,ne maleriši.
[ mirjana11 @ 03.04.2011. 08:23 ] @
Veruj da ne znam, kako nisu isekli do sada... Svi me to pitaju.
Nece to jos dugo trajati, obzirom da je struja poskupela.
Samo sam prosle godine uplatila u februaru mesecu 20000.
Lesli Eldridz hvala na informaciji. Uzdravlje : )
[ kristi1 @ 03.04.2011. 08:38 ] @
Ako ti iseku struju, prijavi slucaj. Po nalogu suda duszni su da ti prikopcaju struju u kratkom roku. Onda ide na sud i placas zadnju godinu sa kamatom za istu.
Taj dug od 300 000 nikad ne mogu da ti naplate. Samo nemoj na svoju ruku da prikljucujes struju, onda mogu oni tebe da tuze.
[ mirjana11 @ 03.04.2011. 09:00 ] @
kome da prijavim ???
Ono sto znam je da ja sa njom u ovakvom stanju ne smem ostati ni dan bez struje, a razmisljala sam glupavo, ali
ISTINA da je sama prikacim pa neka oni tuze moju majku sa sve alchajmerom i karcinomom.
iz istog razloga ja ovu kucu prodajem,vec tri godine, nazalost nekretnine su stale, a i kuca se nalazi u zajednickom
dvoristu odvojena, pa i to ima svoju kocnicu.
[ Blaise De Vigenere @ 03.04.2011. 09:10 ] @
Kao što je napisao Lesli Eldridz, račun za struju, po Zakonu o obligacionim odnosima, zastareva u roku od jedne godine, pod uslovom da te u međuvremenu nisu tužili. Ne mora se ići na sud (osim ukoliko oni već nisu pokrenuli postupak). Ako nisu, idi kod njih i reci da je potraživanje zastarelo (ne radnicama na šalteru, već nekom na hijerarhijsko višem položaju), pozovi se na Zakon o Obligacionim odnosima, član 378, stav 1, alineja 1:
Citat:
Član 378

(1) Zastarevaju za jednu godinu:

1) potraživanje naknade za isporučenu električnu i toplotnu energiju, plin, vodu, za dimničarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka odnosno usluga izvršena za potrebe domaćinstva;

Ukoliko su već pokrenuli postupak, to ćeš isto reći sudiji, i moraćeš platiti samo za godinu dana u nazad (i ništa pre toga).
[ mirjana11 @ 03.04.2011. 09:30 ] @
Ja ne znam da li su bilo sta pokrenuli,jer i ako jesu ja licno nisam potpisala nista, sem sto sam u martu mesecu 2009, nakon pogibije mog supruga,
otisal u elektrodistribuciju i napisala molbu da je tada ne iskljuce, jer nemam odakle da je platim.
tada sam dobila broj te molbe i od tada mi stalno stizu samo racuni,a za ostalo ne znam, da li je stiglo...a i ako jeste,
mozda je majka potpisala i to isto bacila, kao sto baca sve...cak i svoju odecu, tanjire i ostalo....
Sta drugo ispisati nego HVALA vam svima, pokusacu da odem do nekog, da se pozovem na taj zakon, a do sada sam se
plasila, jer samim pojavljivanjem mislim da cu samo ubrzati tu sechu.Ali sta je tu je ... moram.
[ Lesli Eldridz @ 03.04.2011. 12:22 ] @
Ja mislim da oni tu nece da iskljuce struju zbog situacije, ali ipak treba da nadjete nacin da to regulisete da se ne gomila dug sve vise i vise. Evo ovo je iz EPS-ove odluke o opstim uslovima za isporuku elektricne energije

VIII. USLOVI I NAČIN OBUSTAVE ISPORUKE ELEKTRIČNE ENERGIJE POTROŠAČIMA

Član 43.

Potrošaču se može obustaviti isporuka električne energije u slučajevima i pod uslovima utvrđenim zakonom i Opštim uslovima.

Isporučilac je dužan, u slučajevima propisanim zakonom, da pre obustave isporuke električne energije dostavi pismeno upozorenje potrošaču o nedostacima, odnosno nepravilnostima zbog kojih mu se može obustaviti isporuka električne energije i da mu odredi primeren rok za otklanjanje tih nedostataka, odnosno nepravilnosti, koji ne može biti kraći od 24 časa ni duži od 15 dana.

Kada potrošač ne izvrši obaveze za isporučenu električnu energiju u propisanim, odnosno ugovorenim rokovima, primeren rok iz stava 2. ovog člana iznosi tri dana.

Član 44.

Ako potrošač smatra da mu je isporučilac nepravilno obustavio isporuku električne energije može uložiti prigovor isporučiocu.
Isporučilac je dužan da u roku od tri dana od dana prijema prigovora odluči o prigovoru. U slučaju osnovanosti prigovora, isporučilac je dužan da obezbedi uslove za ponovno priključenje objekta potrošaču u najkraćem mogućem roku, a najkasnije 24 časa nakon što je ustanovljeno da je isporuka električne energije neosnovano obustavljena.

Član 45.

Kada je obustava isporučene električne energije izvršena u skladu sa zakonom, odnosno Opštim uslovima, isporučilac je dužan da nastavi sa isporukom električne energije potrošaču, po pravilu prvog radnog dana po prestanku razloga za obustavu, a najkasnije u roku od tri radna dana.

OBJEKTI POTROŠAČA KOJIMA SE NE MOŽE OBUSTAVITI ISPORUKA ELEKTRIČNE ENERGIJE ZBOG NEIZVRŠENIH OBAVEZA ZA ISPORUČENU ELEKTRIČNU ENERGIJU ILI U DRUGIM SLUČAJEVIMA

Član 52.

Zbog neizvršenih obaveza za isporučenu električnu energiju ne može se obustaviti isporuka električne energije potrošačima za objekte čiji bi prekid rada doveo do neposredne opasnosti po život i zdravlje ljudi, i za objekte od posebnog interesa za privredu i život ljudi i odbranu zemlje.

Objektima iz stava 1. ovog člana smatraju se: bolnice, klinike i specijalne zdravstvene ustanove (stanice hitne pomoći i drugih hitnih intervencija, stacionari, zavodi za transfuziju krvi - uzimanje i preradu krvi, centri za dijalizu i domovi zdravlja); objekti vodovoda i kanalizacije (za proizvodnju, prečišćavanje i transport vode, za funkcionisanje kanalizacije); objekti za proizvodnju osnovnih prehrambenih proizvoda (centralne pekare, mlekare), određeni vojni objekti (kasarne, štabovi komande i sl.); veliki toplotni izvori daljinskog grejanja; objekti radio i televizije; glavni telefon i telegraf; objekti službi unutrašnjih poslova; hidrometeorološki i seizmološki zavod; dečje ustanove većeg kapaciteta; objekti socijalne zaštite i stacionari i rudnici sa jamskom eksploatacijom.


E sad, ovde se ne pominju privatne kuce u kojima ima bolesnih osoba, ali moze da se pokusa da se pozove na taj clan ako rese da iskljuce.
[ alexandar_cajic @ 03.04.2011. 12:28 ] @
Citat:
mirjana11
Samo sam prosle godine uplatila u februaru mesecu 20000.


Plašim se da si ovim priznala dugovanje i prekinula zastarivanje do tog datuma - mada nije strašno, jer je od februara prošlo više od godinu dana.

Distribucija mora prvo da te tuži da bi se pozivala na zakon o obligacionim odnosima. Oni imaju pravnike koji znaju svoj posao - pa ne verujem da će
da te tuže, već će verovatno da te plaše pretnjama o tužbi ili da ti seku struju. Možda je za tebe i bolje da te tuže jer bi sigurno izgubili, a ti bi bila u obavezi da plaćaš samo za godinu dana unazad.
Oni znaju da ti je El.energija potrebna pa znaju da bi sečom struje postigli efekat plaćanja.
Što se tiče pretnji o utuženju - to je sve - APP - ako plati plati...

Ako te tuže (ili ako ti tužiš) pozovi se na Zakon o obligacionim odnosima - Zastarelost tj. Jednogodišnji rok zastarelosti (Član 378.).
Ako se ti ne pozoveš - sud neće uzimati u obzir ovaj zakon jer nije dužan po službenoj dužnosti to da čini - član 360. stav 3.

Znači ako ti iseku struju, možeš da ih tužiš i na sudu da ih podsetiš da su ta dugovanja po zakonu o obligacionim odnosima starija od godinu dana, s'tim što ćeš pre toga da platiš za zadnju godinu dugovanja čime oni u stvari nemaju nikakva potraživanja prema tebi.
(Na uplatnici obavezno naznači za koji mesec i godinu plaćaš)

Možda nije loše da se prošetaš do njihove službe za odnose sa strankama ili pravne službe i da tamo porazgovaraš i dogovoriš se sa nekim ovlašćenim licem kome ćeš da daš do znanja da ne priznaješ te dugove jer su pred sudom zastareli, ali da se ponudiš da ti se dug za zadnju godinu na koju imaju pravo potražnje naplate - nekako reprogramiraju na rate ili šta već vama na obostrano zadovoljstvo odgovara...

Za početak pročitaj zakon o obligacionim odnosima - nije komplikovan:

http://www.rzzo.rs/download/do...no/Zakon_ObligacioniOdnosi.pdf




[ dekster2 @ 03.04.2011. 12:36 ] @
Ne bih da ometam posto nisam uopste upucen u zakonsku regulativu,ili da ovo pitanje bude kako se odbraniti.
Taj strujomer je u dvoristu koje je vlasnistvo nekoga.Koja prava imaju da ulaze u neciji posed,ili ako je strujomer u hodniku
te kuce,kako se onda prekida isporuka elektricne energije.U zgradama imaju zajednicki orman u hodniku,a ovde.
[ Lesli Eldridz @ 03.04.2011. 12:45 ] @
Ti si duzan da njima obezbedis pristup do mernog uredjaja bilo gde da se nalazi, a merno mesto je po novom zakonu inace u vlasnistvu epsa, do strujomera a posle nije. Sad nove priključke zato stavljaju na banderu.

Odluka o opstim uslovima za isporuku elektricne energije

Član 77.

Potrošač je dužan da omogući ovlašćenim licima isporučioca pristup do priključnih vodova, mernih uređaja, priključaka i instalacija radi provere njihove ispravnosti, odnosno radi njihove zamene ili radi podešavanja.

Plombe sa mernih uređaja može da skida samo za to ovlašćeni radnik isporučioca.

Isporučilac ima pravo da isključi priključke koji se ne koriste duže od godinu dana, osim u slučaju kada priključak služi za rezervno napajanje.

Član 78.

Potrošač je odgovoran za nestanak i oštećenje mernih uređaja koji su smešteni u njegovim prostorijama, kao i za posledice koje iz tog proizilaze.

Potrošač je dužan da bez odlaganja obavesti isporučioca o nestanku, kao i o svim smetnjama ili oštećenjima na mernim i pripadajućim uređajima a najkasnije u roku od tri dana od dana utvrđenih smetnji, nestanka ili oštećenja uređaja.

Isporučilac je dužan da odmah po prijemu obaveštenja iz st. 1. i 2. ovog člana, a najkasnije u roku od tri dana, preduzme odgovarajuće mere i obezbedi ispravno merenje.

Isporučilac je dužan bez odlaganja, a najkasnije u roku od tri dana od dana saznanja, da obavesti potrošača o svim smetnjama ili oštećenjima na mernim uređajima ugrađenim kod isporučioca i da preduzme hitne mere za njihovo otklanjanje.
[ mirjana11 @ 03.04.2011. 13:43 ] @
VELIKI POZDRAV I SRCHANI ZAGRLJAJ SALJEM VAM SVIMA : )
hvala na trudu, podrsci, razumevanju, utrosenom vremenu, zapravo hvala sto ste u ovim teskim vremenima,
ostali ljudi...
[ straniplacenik @ 04.04.2011. 19:43 ] @
ja razumem teske situacije, ali toliki dug?! Izvini, ali... hocu da kazem kako npr. ni meni nije lako i necu da pisem u kakvoj sam situaciji, sta radim i kako placam struju, ali je platim! izvini opet, ali toliki dug? kada je takva situacija onda malo stegnes kais! za pocetak ugasi koju sijalicu i sl. Moj rn za struju je oko 1000 din pa prosto racunam sta tebi sve radi kada imas toliki dug?
Nemas? prodaj komp ili ga bar ne pali, znas i on trosi struju!
ima ovde nekih likova koji su teska socijala i sl. ali im sijalica na dvoristu, u kuci "gori" dan i noc, a onda dodju pa kukaju... oprosti rodjace ali nosi se.
300.000 din. / 48 meseci = 6250din. neka je pola kamata a nije... pitam se gde trosis struju...
msm, cuj, bez uvrede, ali ipak malo... i ovo nije forum gde se traze resenja za nesto nelegalno u sustini. potrosila si, dobila rn, nisi platila molim lepo, plati sad!

ne zelim da pokrecem raspravu dalje o ovome... ali morao sam da "lanem" :-)

p.s. i ok, ako imas pravo na zastarevanje ja jesam za to da iskoristis tu mogucnost. zasto da ne. no mislim da to mozes traziti u slucaju kada odes na sud po tuzbi...
[ a1200 @ 05.04.2011. 01:45 ] @
Moj racun za struju je zimi oko 6500 - 7000. A grejem se na TA, sporet na struju...
Mojoj kevi - duplo veca povrsina stana (5 soba), oko 14000-16000 din. Isto grejanje samo na struju.

Ovo se odnosi na zimski period. Preko leta je meni negde oko 2500 - 3000 (radi klima...).

I btw. nista specijalno se ne arci struja... ono - minimum minimuma - postuje se "jeftina struja" u 99% slucajeva za velike potrosace (bojler + TA + ves masina se ukljucuje nocu), fasada je izolovana, novi prozori. Tako da tih hiljadu za struju, meni zvuci neverovatno - pre nego njen racun za vishe godina (koliko sam shvatio zivi u kuci, sto je odmah u startu veca potrosnja, a kuca verovatno nije ni dobro izolovana - npr. nema demit fasadu).

Hiljadu dindzi zimi? - mozda za zivot u jednoj sobi, bez veceg kuvanja i pranja (vishe od jedne osobe), sa centralnim grejanjem.
[ straniplacenik @ 05.04.2011. 08:45 ] @
zivim sam, u novom stanu, grejanje nije na struju, koristim sve ali racionalno (ali desi se da upalim bojler i pre ponoci), kao na primer vreme jeftine struje. svi uredjaji su novi, svuda postavljene stedljive sijalice i sl. jedino od el aparata u stanu nemam sporet i sudo masinu.
e sad, racun je u proseku hiljadu dinara, znao je da bude i veci mislim da je najveci koji sam dobio 1200 din. a najmanji oko 800din. posto zivim u stanu, moram reci da u tu cenu ulazi i zajednicko svetlo u zgradi negde oko 150 din.
izgleda da ce te mi se svi smejati ali meni se ucinilo da je moj racun za struju velik :-)
koristim pravo na 5 % popusta, jer redovno placam.

Nesto sam cuo, ali i video na onom potpuno zaguljenom racunu da postoji neki popust kao fazon socijalna karta i da popust ide i do 35 %. eto ako moze neko da objasni kako doci do tog popusta pa da gospodjica koja je pokrenula temu bar u narednim racunima iskoristi taj popust....

pozz ako treba slikacu racun
[ mirjana11 @ 06.04.2011. 09:19 ] @
DA, zivim u kuci i gospodinu koji me ne cita, s pravom kazem da me se kloni, jer nisam dosla ovde da se raspravljam,
vec da pitam. Ispisala sam cak da zbog toga prodajem kucu, a ako mu kazem da grejem dve prostorije, samo, i da mi je racun za struju zimi
13000, i da mi je suprug poginuo, a da nisam radila za njegovog zivota i da pritom zaista imam 47 godina, ama sta ja tu ispisujem moj private...
nekad su i moji racuni bili zakaceni spajalicom....
ja nisam bitanga i probisvet, nikada nista od drzave trazila nisam, cak nisam pisala ni ove besplatne akcije.
znaci placaj prijatelju dok mozes, svaka ti takva bila i ja bih i ne bio ti u ovome nikad !
Samo mi ne popuj sta sam trebala, gde sam potrosila i ostalo, i ne beri brigu za mene, no cooliraj.
Procitala sam ljude koji su me posavetovali,a pre toga nepovrsno citali i hvala im.
A sto se tice kompjutera...moja kuca je u topu gospodine, ja nisam zaostala,nisam nepismena,nego me je stiglo ono imo, pa nemo.,,
i jos puno,puno problema uz sve to.
Zelim Ti zdravlje. straniplacenik.... kakav ti je to nik.... i sto se ja nerviram, zbog coveka bez lica...
[ mirjana11 @ 06.04.2011. 09:29 ] @
e da, zaboravih...straniplaceniche...
nemoj da zivis sam... ne budi kir janja samom sebi...
tesko zeni koja sa tobom bude : ) ... a opet ces ti biti sam, jer ko ce voditi racuna o sijalicama na stepenistu...
ZIVOT JE JEDAN I NEMA REPRIZU !
[ dekster2 @ 06.04.2011. 18:38 ] @
@straniplacenik
Jel ti misliš da su ovde ljudi sisali vesla pa prodaješ priču sa računom od 1200 rsd u stanu.Brale k,koliko je to kilovata potrošeno ako nije tajna
a verovatno jeste jer bi ti taj patent da zaštitiš.KAKO SE GREJATI SA MRAZOM ZA 1200 RSD.Gde je u toj ceni i pretplata,pored svetla u zgradi.
1200 rsd,ma ajte molim vas.Ovaj post treba prebaciti u rubriku dobri vicevi.
[ straniplacenik @ 06.04.2011. 18:47 ] @
ako ti zivot nema reprizu sta nam pises svoju tuznu storiju... msm udri brigu na veselje, boli te uvce ti si "top" gospodja od 47 godina, a ja klinja koji se racionalnije i svesnije ponasa... svaka tebi cast za utrosenu struju od 13000 din za dve prostorije cccccc
ako si takav "top" lady budi top pa plati sta si potrosila.
prosto je bre, plati sta si potrosila.
plati sta si potrosila.
da ponovim jos koji put????

ja razumem tvoju tesku situaciju, ali prosto treba se ponasati u skladu sa mogucnostima.

da li pisem nesto ne normalno?

ili je u ovoj zemlji postalo normalno ponasati se ne normalno... bice da je ovo drugo!

ne zelim dalju raspravu, razliciti su nam stavovi, ja postujem tvoj jer na posletku to i jeste samo tvoja briga! mada neko to mora da plati...
[ mirjana11 @ 07.04.2011. 08:21 ] @
ma duse ti je li tebi krivo sto je to zastarelo ??????????
jesi li ti jedan od onih da komsiji crkne krava :)))))))))))))
e zbog takvih vidis, mi zivimo kako zivimo...
ne bih da vredjam, ja sam zensko, ali se ne savijam kako vetar duva, ne uvlacim se u guzicu NIKOME,
a pritom imam postovanje za sve dobre ljude.
nego posto ce se mozda situacija izmeniti bila bih rada da ti placam jedno sijalicno mesto dokle god sam ziva, POTPISUJEM !
ostalim ljudima se izvinjavam, laki je malo nervozan...
[ mirjana11 @ 07.04.2011. 08:26 ] @
opet sam zaboravila..godine...
rech nenormalan ili nenormalna je pridev, te se rech NE pise zajedno, dakle
rechca NE se pise odvojeno od glagola, a glagoli su radnje, kao npr.
NE PLACATI, ne razumeti, dok je nerazumevanje samo rech i nista vise...
[ straniplacenik @ 07.04.2011. 09:05 ] @
luce, oprosti sto sam ne pismen ili...nepismen ali to je zato sto mnogo volim da me ucis, mozda bih mogao da ti placam neki privatan cas? :-)

hajde procitaj moj prvi post u ovoj temi, ako imas bilo kakvo pravo, eto recimo da ti se oprosti dug zbog zastarelosti, ja te podrzavam!!! bez sale!
[ Isak666 @ 07.04.2011. 09:40 ] @
^^
ajde pusti zenu, ako znas odgovor, reci, ako ne - nemoj ke*ati.
Placas na vreme i trosis malo, klap klap.
Samo to ne menja nista njenu situaciju.
[ dekster2 @ 07.04.2011. 10:27 ] @
@straniplacenik
Ke ve ti ostavi sprdnju iz te bavalit,stiropor kućice gde udišeš komšijske gasove groz tu gipsanu ploču.
Privatni časovi,frajeru idi na xhamster ako već imaš fantazije,nevređaj ženu.
Gde si,neka bežanujska kosa,da dođu iz distribucije da te greškom isključe pa ti posle ispravljaj krivu drinu i dokazuj
kako se ti družiš sa jednom sijalicom i 1200 rsd računom.Da nije neka ćorava faza uletela kod tebe u gabu,a ovde daješ savete.
[ straniplacenik @ 07.04.2011. 11:40 ] @
ok, dobri ste ;-)
pozdrav

korekcija moje nepismenosti takodje ne pomaze doticnoj top lady a ona se u'vati toga... sto bi rekli klap klap ;-)
[ Isak666 @ 07.04.2011. 12:41 ] @
E ako je tako, onda - Mirjana, nemoj vise da diras Stranog placenika.
Osetljiv je.
[ Lesli Eldridz @ 07.04.2011. 15:13 ] @
To sto na tom prikljucku nije naplacena struja X godina uopste nije greska onoga ko je trebalo da placa nego je greska EPS-a i ja ne vidim zbog cega onaj ko je trebalo da placa struju ne bi bio oslobodjen dela tog duga na sta po zakonu ima pravo. Jel on kriv sto EPS nije naplatio svoja potrazivanja na vreme? Nije. Prema tome nema sta da se prica. A sve te price "kako ja placam a ti ne" ili nesto su samo kiselo grozdje.

Evo ja sam imao slucaj da na jednom od priljucaka EPS nije naplacivao struju 7 godina iako je hiljadu puta zahtevano od njih da pocnu da salju racune, onda je na kraju doslo to i do suda, pa je obustavljeno i napravljen je dogovoer da oni pola odbiju a pola da se plati na... zaboravio sam koliko je bilo rata. Evo u cemu je u stvari bio problem. Neki tamo deka koji je trebalo da otvori citacki karton to nije uradio prvih nekoliko godina, a posle je uradio sa nekim bezveze stanjima itd, pa otisao u penziju, i njihov odgovor je bio posle svega, tuzite ga privatno za stetu. Pa sad cu ja da se tuzim sa penzionerima koji su mozda i umrli i koji verovatno i nemaju da plate. Dobro, nasa je greska bila sto nismo stalno pismeno trazili da oni pocnu da salju racune nego sve usmeno, a njihova je pa greska bila sto sami nisu to sredili kad vec znaju da tu ima strujomer koji se redovno cita ali racuni ne stizu, i onda smo se nasli na pola, mada smo mogli da trazimo i da odbiju 6 godina a ne 3, ali i tako je u to vreme bio reprogram duga, pa je tako nesto i ispalo. Kad se sve svede, ispada da nisu odbili bas 6 godina nego oko 5. I sta sad mene briga sto su oni imali gubitak? Nisam im ga ja napravio nego taj deda, neka tuze oni njega za to. Tako da... Isto kao na svim ostalim temama, moj je stav da svako treba da odgovara za svoje greske bez pateticnog kukanja, busanja u grudi i galame, bilo da je to drug bog ili poslednji golja u nekoj rupi na Papua novoj gvineji, pa ni EPS nije tu izuzetak.
[ straniplacenik @ 07.04.2011. 15:43 ] @
"Isto kao na svim ostalim temama, moj je stav da svako treba da odgovara za svoje greske bez pateticnog kukanja, busanja u grudi i galame, bilo da je to drug bog ili poslednji golja u nekoj rupi na Papua novoj gvineji, pa ni EPS nije tu izuzetak."

ovo gore pod navodnicima se odnosi na EPS, ali isto tako i na sve nas! EPS je kriv ako ne vrsi naplatu, ali ako racun isporuci, pa cak i ako ne, ti, vi, mi smo duzni platiti korisceno-utroseno! Mirjana je koliko sam razumeo uredno dobijala racune?

Konkretno, desilo mi se pre dva meseca da mi uopste nije stiga racun za struju, a sledeceg meseca i za telefon. Moze da se desi da postar izgubi, zaturi, namerno ili ne, nije vazno sad, ali mene to ne oslobadja od placanja.

Jos jednom da ponovim, ako nisu uspeli da naplate, bilo redovnim putem ili tuzbom, a po zakonu ima pravo da trazi zastarenje duga, ja svim silama zelim da ona to uradi i dobije. Ne odnosi se ovo samo na nju, vec na bilo koga pa i mene.

Nisam uvredljiv, ali kuku lele ne oslobadja od obaveza, osim ako to zakonski ili kako vec nekim papirom, pecatom je dopusteno! Ako imas pravo da budes oslobodjena placanja bilo cega, ja bih voleo da ostvaris svoje pravo!
[ Shadowed @ 07.04.2011. 19:25 ] @
Citat:
straniplacenik: Nisam uvredljiv, ali kuku lele ne oslobadja od obaveza, osim ako to zakonski ili kako vec nekim papirom, pecatom je dopusteno!

E, vidis, ona je upravo i pokrenula temu da bi saznala da li je na neki nacin dopusteno.
Smiri strasti i batali flame. U suprotnom cu pobrisati poruke (sto bih verovatno trebao ionako uraditi).
[ straniplacenik @ 07.04.2011. 22:01 ] @
ok, pozdrav
[ ravik @ 22.02.2012. 10:14 ] @
Ova tema mi se čini srodna problemu koji me muči pa ću ovde postaviti svoje pitanje. Ukoliko grešim unapred se izvinjavam moderatorima.

Problem koji mene muči jeste da su moji roditelji dobili poziv od suda na osnovu tužbe Elektrovojvodine za neizmirena dugovanja i sud je presudio u korist tužioca te naložio izmirenje duga. Uložena je žalba koja je prihvaćena i sad nas 13. 03. očekuje ponovno suđenje.
Predmet se odnosi na period 2005.-2006. godine.
Pošto i nismo baš pravno potkovani a moj otac neće ni da čuje da se uzme advokata tražim savet i pomoć od vas da ga bar uputim na šta ima pravo i kako da se ponaša na sudu.
Napisaću vam ono što smo dobili:
Predlog za dozvolu izvršenja
Na osnovu duga za neovlašćeno korišćenje el. energije izvršni dužnik je ostao dužan izvršnom poveriocu ukupan iznos od 330680,5 din.
Dokaz: Izvodi iz poslovnih knjiga-analitičke kartice od 14. 02. 2005., 10. 04. 2006., 02. 03. 2007. i 20. 06. 2011. god.
Obračun neovlašćenog korišćenja el. energije je izvršen u skladu sa odredbom člana 42. uredbe o uslovima isporuke el. energije (Sl. gl. RS br. 107/05).
kako izvršni dužnik do danas nije isplatio navedeni dug, izvršni poverilac, na osnovu člana 36. zakona o izvršnom postupku predlaže da sud izda sledeće REŠENJE Sad ide deo o tome kad platiti i ukoliko se ne plati kako da se dužnik naplati.
Na ovu presudu je uložena žalba koja je usvojena.
Navešću i ostale okolnosti pri kojima je došlo do ovog duga da bi mogli ukoliko imate volje da mi što bolje pomognete.
Kuća je izgrađena u jednom od mnogih novosadskih "divljih" naselja, legalizacija kao i sve ostalo je bila prava zavrzlama koja je trajala godinama ali je uspešno okončana. Priključak za struju nije mogao da se dobije na legalan način uz obrazloženje da ne postoje tehnički uslovi ali su zato postojali hoštapleri iz Elektrovojvodine koji su za brdo novaca gradili divlju mrežu na koju smo svi bili prinuđeni da se priključimo pošto opcija života bez struje i nije neka. Posledica toga je 2 puta isključivanje sa el. mreže na osnovu kojih je i nastalo ovo dugovanje. Kasnije (2006 ili 2007. god) su se tehnički uslovi nekim čudom stvorili pa smo opet platili priključak, ovoga puta Elektrovojvodini i od tad plaćamo struju redovno pri čemu ostvarujemo i popust na redovnost od 5%.
Zanima me da li je došlo do zastarevanja ovih potraživanja pošto na računu za struju kao što rekoh nema nikakvog duga i ostvarujemo popust na redovnost plaćanja. Šta činiti i na šta obratiti pažnju na sudu?
Unapred zahvalan.
[ misaj @ 22.02.2012. 13:23 ] @
Mislim da krivično delo (Krađa tj. neovlasceno koriscenje elektricne energije je upravo to) ne zastareva. Kao ni dobit nastala iz krivicnog dela. Neka me neko ispravi ako gresim....
[ Vasastajić @ 22.02.2012. 16:29 ] @
Dobio si Predlog za dozvolu izvršenja na kome je pozadi bio štambilj suda na kome se kaže da je dozvoljeno predloženo izvršenje na osnovu verodostojne isprave.
Sa poukom u pravnom leku na kraju tog štambilja koji si ti i iskoristio,te je nakon tvog prigovora (po svemu sudeći blagovremenog) sud doneo rešenje kojim obustavlja sve izvršne radnje i svoje prethodno rešenje stavlja van snage,te predmet ustupa parničnom sudu na dalji postupak.

E,sad,da ne dužim mnogo,ono čega će se tvoj otac na parnici držati ko pijan plota je zastarelost svih potraživanja poverioca koja su do trenutka podnošenja predloga za izvršenje bila starija od godinu dana.
Znači,reći će na sudu da ne priznaje ta potraživanja zato što su zastarela.
Citat:
Zakon o obligacionim odnosima

Član 360.

(1) Zastarelošću prestaje pravo zahtevati ispunjenje obaveze.

(2) Zastarelost nastupa kad protekne zakonom određeno vreme u kome je poverilac mogao zahtevati
ispunjenje obaveze.

(3) Sud se ne može obazirati na zastarelost ako se dužnik nije na nju pozvao.


Jednogodišnji rok zastarelosti
Član 378
(1) Zastarevaju za jednu godinu:
1) potraživanje naknade za isporučenu električnu i toplotnu energiju, plin, vodu, za dimničarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka odnosno usluga izvršena za potrebe domaćinstva;
2) potraživanje radio-stanice i radio-televizijske stanice za upotrebu radio-prijemnika i televizijskog prijemnika;
3) potraživanje pošte, telegrafa i telefona za upotrebu telefona i poštanskih pregradaka, kao i druga njihova potraživanja koja se naplaćuju u tromesečnim ili kraćim rokovima;
4) potraživanje pretplate na povremene publikacije, računajući od isteka vremena za koje je publikacija naručena.
(2) Zastarevanje teče iako su isporuke ili usluge produžene.

Tačka (1) člana 360 govori o tome da sud ne može drugačije postupiti osim da odbije zahtev poverioca/tužioca,jer je jedino sud mesto gde se može ostvariti pravo(bilo koje definisano zakonom).

Tačka (3) istog člana je ono što je tebi i tvom ocu sada bitno,znači ako se ne pozoveš na zastarelost potraživanja sud će smatrati da ih priznaješ i dosudiće poveriocu ono što traži.
[ Vasastajić @ 22.02.2012. 17:06 ] @
Citat:
misaj: Mislim da krivično delo (Krađa tj. neovlasceno koriscenje elektricne energije je upravo to) ne zastareva. Kao ni dobit nastala iz krivicnog dela. Neka me neko ispravi ako gresim....

Sad primetih pa da ne bi bilo zabune,@misaj,ne radi se o krivičnom delu jer je poverilac(EDB)naplatu potraživanja tražio putem izvršenja,što veze nema sa bilo kakvim krivičnim delom.
Da postoji krivična prijava nadam se da bi to @ravik napomenuo,mada sve ono što je u postu napisao nedvosmisleno govori u prilog činjenici da je to bilo u pitanju klasično izvršenje na osnovu verodostojne isprave.
Nisu ovi u EDB-u baš mutavi pa zato i nisu pokrenuli krivičnu prijavu,jer bi u suprotnom se postavilo pitanje odakle uopšte vodovi za struju u tom kraju o čemu je @ravik pričao,iz čega bi proizašlo njihovo saučesništvo u delu.
Ovako pokušavaju na blef da bukvalno opljačkaju čoveka.
[ ravik @ 23.02.2012. 07:35 ] @
Hvala ljudi na odgovorima
Možda nije skroz jasno iz mog prethodnog posta pa ću reći da nije u pitanju krivično delo (krađa) već EDB pokušava da otme pare po mojoj proceni sistemom APP pošto naš slučaj nije usamljen.
Uzimajući sve u obzir zaključujem da bi izjava na sudu trebala da se svede na poziv na zastarelost bez ikakve dalje filozofije i širenja priče. Da li sam u pravu? Da li je možda bolje da se sastavi neka pismena izjava ili je usmeno sasvim dovoljno? Možda postavljam glupa pitanja ali sud nam je na svu sreću nepoznanica
[ Vasastajić @ 23.02.2012. 08:20 ] @
Ako ti je otac koliko-toliko elokventan i ne zazire od autoriteta suda,može slobodno da se na zastarelost pozove na samom ročištu stim što će od suda tražiti da se ta njegova izjava uvede u zapisnik.
Kao što sam gore rekao bitno je da se stranka na zastarelost potraživanja pozove,a na sudu je dalje da vodi računa o pravičnosti i zakonitosti svoje odluke.

Pravo,koje je zakonom definisano,stranka mora da koristi da bi bila uspešna u sudskom postupku.

Obzirom na svoju pravnu neukost,tvoj otac bi to trebalo da sudu posebno napomene uz napomenu da zbog materijalne situacije nije u mogućnosti da sebi obezbedi stručnu pravnu pomoć-advokata u zastupanju pred sudom.

U takvim situacijama sud je dužan da sa posebnom pažnjom vodi sudski postupak,na šta ga obavezuje Konvencija o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda,koju je naša država potpisala i ratifikovala negde marta 2003.god., čini mi se.

Možda ne bi bilo loše da se svi,kojima je sudski zaprećeno od strane EDB,organizujete i jedinstveno istupite pred sudom,pod uslovom da su svi i dobili dozvoljene predloge za izvršenje,te da su blagovremeno na to uložili pravni lek.
[ zmej @ 23.02.2012. 14:44 ] @
Hmm, nisam siguran da je to bas tako, mora postoji neka zackoljica, da ste recimo po legalnom prikljucku podpisali neki ugovor koji je obuhvatio i tu potrosnju za period od 2005-2006 godine, a ondo bi vazili drugi rokovi zastarelosti, kao za dug, jer nisu oni u EPS-u veverice, koje prave sudske troskovekoje moraju da plate kasnije, i tamo sede pravnici koji znaju rokove zastarelosti!!!!!
[ Nabukodonosor @ 23.02.2012. 15:20 ] @
Malo mi nije jasno ovde nesto. Ako oni zvanicno ne pruzaju svoju uslugu u tom kraju gde ti zivis, tj. nemaju svoje vodove u tom "divljem" naselju, kako mogu da traze naknadu za uslugu koja ne postoji?! Mislim sada mozda pruzaju, ali tada kada se pomenuti "zlocin" desio, oni nisu imali svoje vodove tu.
[ Vasastajić @ 23.02.2012. 19:19 ] @
Citat:

Da li si od suda dobio još neko rešenje osim ovoga koje si ovde delimično citirao?
Da ne bi bilo zabune bilo koje vrste,molim te,ako si išta još od suda dobio,da mi navedeš samo početna slova ispred broja predmeta.
Ovo što si ovde gore citirao trebalo bi da ispred broja ima slova "Iv"(ćirilicom),pa broj / godina.
Broj me ne interesuje samo slovne oznake.
I još nešto,verovatno će sud doneti odluku da platite samo ovaj zadnji iznos koji nosi datum 20. 06. 2011. god.,ali to uslovno kažem, jer je čitava ta situacija mutna dozlaboga i to zamućena upravo sa njihove strane.
Evo ti ta njihova uredba pa pokušaj da se snađeš sam u članu koji su naveli.
Ja nisam mogao.
Sve zavisi od toga kako će se tvoj otac snaći u čitavoj stvari na samom ročištu,a to,po svemu sudeći,neće baš biti jednostavno bez visprenog advokata.
Lično bih na ročištu napadao i momenat razvlačenja mreže i prikopčavanje potrošača od strane njihovih radnika,ako je to tako kako si rekao,i time bih i njih uvukao u nezakonitu radnju,pogotovu ako za tako nešto možeš i svedoke da obezbediš.
Srećno!
[ Karvaljo @ 23.02.2012. 23:18 ] @
Postovani korisnici, imam sledeci problem i resih da ga postavim ovde kako ne bih otvarao novu temu. Imam dug za struju i pre neki dan su dolazili navodno da iskljuce istu .Rekli su mi da odem i da se dogovorim o reprogramu i placanju na rate.Tacnije, da platim pola duga a ostalo na dogovorene rate.Zanima me taj zakon o zastarevanju duga.Ovaj dug se vuce skoro dve godine, ne ceo koliki je sada nego je vremenom dosao do trenutne cifre.Ja sam skoro svakog meseca uplacivao odredjene sume koje cesto nisu bile onolike kolika je potraznja tog mesecnog racuna bila nego vecinom manje.Recimo, ako mi dodje racun od 4000 ja uplatim 3500 i slicno. trenutni dug je sa zadnjim racunom 35 000 dinara. Sta mi je ciniti i kako da iskoristim taj zakon o zastarevanju? Unapred zahvalan na odgovorima i eventualnoj pomoci.
[ Nabukodonosor @ 23.02.2012. 23:30 ] @
Da bi dug zastareo, tj. da bi se ti pozvao na zakon o obligacionim odnosima, moras da ispunis uslov da nisi uplacivao nista taj period za koji dug zastareva. Npr. ako dug zastareva posle dve godine, u zadnjih dve godine nisi treba nista da placas. Cim si platio nesto npr. proslog meseca, tj se skida sa "pocetka" tvog duga, i sam tim priznajes dug i ne mozes da se pozoves na zakon o obligacionim odnosima.
[ Vasastajić @ 24.02.2012. 08:20 ] @
Citat:

Marjan ti je već odgovorio,a ja ću samo to dopuniti činjenicom da kod takvog sukcesivnog kašnjenja praktično ne može biti zastarelog duga zato što će u knjigovodstvenom stanju oni to tako proknjižiti da će se saldo duga sastojati samo od računa "mlađih" od godinu dana,a tu se odredba Zakona o obligacionim odnosima,koja definiše zastarelost potraživanja,svakako ne može primeniti.
Druga,možda još važnija, činjenica je da oni imaju makaze u rukama,i tu je početak i kraj svake priče sa njima u tom nekom smislu.
Čak i da se tu pozovemo na nekakvo pravo definisano pozitivnim zakonskim propisima,objektivno dug postoji i sa aspekta pravičnosti treba ga izmiriti.
Druga je sasvim situacija,bar po onom što nam je @ravik gore u svojim postovima prezentovao,i tu se može čovek sa njima malo poigrati,jer su očigledno i oni svojim nelegalnim aktivnostima dobrano doprineli dubiozi u kojoj se nalaze.
[ Karvaljo @ 24.02.2012. 09:23 ] @
Zahvaljujem na odgovorima i zelim vam svako dobro.
[ ravik @ 24.02.2012. 22:15 ] @
Ćale je prilično elokventan (profesor) ali i prilično tvrdoglav a pre svega pravdoljubiv (jedan od onih koji mogu mirno da spavaju). Zato pokučavam da prikupim što više informacija koje bi mogle biti korisne. Vaši saveti mislim da će u mnogome pomoći i puno vam hvala na tome.
Vasastajić
Sve što imam od suda je upravo ovošto sam napisao. Ispisaću koje su oznake kad dodjem do predmeta pošto trenutno nisam u NS.
Što se tiče udruživanja od toga nema vajde, ne šalju svima u isto vreme, neki su dobili još ranije (ne znam kako su prošli, ćute) a moj najbliži komšiluk još uvek niko ništa a svi smo u istim g....
Iznos od 20. 06. 2011. ne postoji, bitna je 2005. 2006. tad su oni te račune sračunali a ovi datumi po mom nahodjenju se pojavljuju kao dani kada su oni izvršili uvid u te njihove analitičke kartice ma šta god one bile.
Opet ponavljam od 2006. redovno dobijamo i izmirujemo račune i ostvarujemo popust, nikakav dug ne postoji. Ovo mi liči na račune izvučene iz fioke.
Ćale svakako smatra da on kada na sudu priloži knjižicu za plaćanje i zahtev za odobrenje priključka (koji je plaćen 2000 din. tad i odbijen) nema nikakvog spora da će sud da odbije tužbu. Znam ja da je on u pravu ali takodje znam da se pravna država sprovodi isključivo na normalnim ljudima koji pokušavaju da normalno žive pa se shodno tome trudim da vam dam što više informacija pa da zajedno pokušamo prokljuviti da se negde ne krije neka smicalica. Nemam pojma više, ide mi sve to na živce!

Nabukodonosor,zmej
Mislim da ne bi verovali šta je sve moguće u zemlji Srbiji i koja se mutna lova diže na konto priključaka, legalizacija, papira ovog, papira onog. Skrećem sa teme ali moram pomenuti vodovod koji je doduše bio mnogo korektniji (bili su voljni da naplaćuju račune). Mreža je naravno izgradjena od strane privatnih lica bez ugovora i čuda (naravno za velike pare) ali je vodovod po okončanju radova prihvatio merna mesta i najurednije slao račune. Nakon par godina se dogodi pucanje cevi na glavnom vodu, oni dodju u petak popodne i zavrnu 4 ili 5 ulica komplet sa obrazloženjem da je vod nelegalan i to je to. Vikend, radi samo služba za hitne intervencije, možeš da se slikaš. Naravno opet plaćeno za popravku (ovo je bila čisto ilustracija šta se sve može)
[ Vasastajić @ 25.02.2012. 08:43 ] @
Citat:
Ćale svakako smatra da on kada na sudu priloži knjižicu za plaćanje i zahtev za odobrenje priključka (koji je plaćen 2000 din. tad i odbijen) nema nikakvog spora da će sud da odbije tužbu.

Pazi ravik,
ono što će se sada dešavati na ročištu je samo ono što je navedeno bilo u prvobitnom Predlogu za izvršenje na osnovu verodostojne isprave,a to je taj navodni dug,na šta ste vi/tvoj otac uložoli prigovor,izvršni sud to prihvatio i obustavio izvršni postupak,a predmet ustupio parničnom sudu na dalji postupak.
U parnici će se dokazivati/osporavati samo oni navodi koji su bili na prvobitnom Predlogu,sada Tužbi,dakle onaj dug i iznos koji je na ime njega naveden.
Irelevatna je za sud sadašnja,normalna situacija,jer se njome niti dokazuje niti osporava stanje nastalo pre normalizovanja situacije,pa stoga tvoj otac to može pomenuti tek na kraju svog izlaganja kao jednu informaciju sudu,koja će samo bliže predstaviti profil tuženog,a bez bitnog uticaja na meritornu odluku sudije.
Kratko,pravnički rečeno za sve ovo što sam ti napisao,bi zvučalo ovako: sud ne može da postupa van okvira tužbenog zahteva.
Okači te brojeve,odnosno samo slovne oznake koje sam ti gore tražio,sa svih dokumenata koje si od suda dobio i samo pored njih stavi šta je šta,rešenje,ovo-ono,zaključak,poziv itd.
Na kraju ćeš na osnovu svega ovoga o čemu smo pričali napraviti ocu koncept kako da istupi pred sudom sa onim obaveznim,a njegovoj elokvenciji i intelektu prepuštam varijetete u okviru toga,pa i van toga ako mu sud to dozvoli.
[ mama4 @ 28.02.2012. 11:19 ] @
Nadam se da pitanje postavljam na pravom mestu. Nova sam ovde,pa molim da mi ne zamerite ako sam, slucajno nesto omanula po pitanju postavljanja teme, u tom slucaju molim moderatore da istu stave gde joj je mesto, jer mi je jako vazno i hitno da dobijem pravi odgovor.

Radi se o sledecem: zivimo u svekrovoj kuci i struja nije placana zadnjih 6-7 godina zbog nekih porodicnih nesuglasica, te smo taj dug mi "nasledili" kad smo poceli ovde da zivimo. Ukupan dug je oko 300 000 dinara, al je na svekrovo ime stigao PREDLOG ZA IZVRSENJE NA OSNOVU VERODOSTOJNE ISPRAVE od Prvog osnovnog suda u Beogradu, u kom se kaze da je tuzeni duzan da EDB-u plati iznos od 30 000 din za period od aprila 2010 do januara 2011, na ime glavnog duga sa kamatom po Zakonu o visini stope zatezne kamate pa su navedeni iznosi po mesecima ( npr. za iznos 2oo9 din pocev od 07.08.2010)...kao i troskovi izvrsnog poverioca od 3000 din.
To je doneseno kao presuda 30.05. 2011.g., a do nas je stiglo nedavno iako je primljeno ranije.
Sat za struju se vodi kao nepostojeci, tj. kao da je skinut, iako nije ( cike iz distribucije su normalni ljudi koji shvataju da mi sa cetvoro dece nismo u stanju da to platimo), nasi racuni su oko 1500 din mesecno i do sad ih nismo placali jer nismo imali od cega.
Danas su opet bili i distribucije da provere sat i rekose mi da moramo dug da smanjimo na cifru manju od 100 000 dinara inace ce da iseku struju na banderi pa cemo morati i to ponovno da placamo plus sva dugovanja.
Na ovo resenje suda se niko nije zalio jer i nismo znali za to, a to i jesu nasi troskovi i voljni smo da ih platimo, samo se plasim da nam onda ne nakaleme i ovaj ostatak...

Ja i suprug radimo na crno, idemo da se prijavimo na biro, imamo 4 dece i ni u ludilu nemamo ni trecinu cifre a kamo li to sto traze.
Zanima me sta nam je ciniti? Da li su ranija potrazivanja zastarela u smislu naplate, s obzirom da se nigde u ovom resenju ne navode? Da li ima smisla da uplatimo ovo sto traze po osnovu sudskog naloga, tj. ako to platimo da li ce to znaciti da priznajemo i raniji dug? kolike su te kamate?

Izvinjavam se sto sam bila opsirna i mozda malo konfuzna i hvala na strpljenju da sve ovo iscitate i da se pozabavite nasim problemom...
[ zmej @ 28.02.2012. 13:46 ] @
To sto su naveli u izvrsenju nije zastarelo, jer je dugovanje od aprila 2010.godine. A struja mora da se placa, ako ne u centar za socijalni rad, pa uzmite materijalno obezbedjenje, i dobicete odgovarajuci status koji ce umanjivati racune za struju!!!! A ako vam iseku struju, sigurno ce potrazivati, u uslovljavati ponovno ukljucenje izmirenjem barem polovine duga. Ovo oko mernog uredjaja da je skinut, tj da je kao nepostojeci mi nije jasno!!!!

Edit:
A i ovo mi nije bas jasno, nije placena struja 6-7 godina, pa se cudite sto ce da vam istu iskljuce. Ja razumem tezak materijalni polozaj, ali ipak, se racuni placaju!!!
[ Vasastajić @ 28.02.2012. 17:19 ] @
Citat:
mama4:

Ukupan dug je oko 300 000 dinara, al je na svekrovo ime stigao PREDLOG ZA IZVRSENJE NA OSNOVU VERODOSTOJNE ISPRAVE od Prvog osnovnog suda u Beogradu, u kom se kaze da je tuzeni duzan da EDB-u plati iznos od 30 000 din za period od aprila 2010 do januara 2011, na ime glavnog duga sa kamatom po Zakonu o visini stope zatezne kamate pa su navedeni iznosi po mesecima ( npr. za iznos 2oo9 din pocev od 07.08.2010)...kao i troskovi izvrsnog poverioca od 3000 din.
To je doneseno kao presuda 30.05. 2011.g., a do nas je stiglo nedavno iako je primljeno ranije.

Da li sam dobro razumeo ako kažem da Vam se ovaj stari dug od 300.000,00 din.vodi u njihovoj evidenciji,ali da za njega nije traženo izvršenje,a da je izvršenje traženo samo za ovaj iznos od 30.000,00din.?
Recimo da sam dobro razumeo,pa onda da kažem da je protiv Vas u toku sudski izvršni postupak,pošto ,kako rekoste,niste uložili prigovor na rešenje o izvršenju.
U ovakvom slučaju u koordinciji sa sudskim izvršiteljem i odgovornim licem u EDB isplaćujte izvršnu tražbinu poverioca u ratama koje će Vaše finansije omogućiti da bi ste predupredili popis,procenu i prodaju Vaših pokretnih stvari.

Pokretne stvari koje su izuzete od popisa.
Citat:

Zakon o izvršenju i obezbeđenju
Član 82.
Ne mogu biti predmet izvršenja:
1) odeća, obuća i drugi predmeti lične upotrebe, posteljne stvari, posuđe, deo nameštaja koji je neophodan izvršnom dužniku i članovima njegovog domaćinstva, kao i šporet, frižider i peć za grejanje;
2) hrana i ogrev za potrebe izvršnog dužnika i članova njegovog domaćinstva za tri meseca;
3) gotov novac izvršnog dužnika koji ima stalna mesečna primanja do mesečnog iznosa koji je po zakonu izuzet od izvršenja, srazmerno vremenu do sledećeg primanja;
4) ordenje, medalje, ratne spomenice i drugi znaci odlikovanja i priznanja koje je primio izvršni dužnik, lična pisma, rukopisi i drugi lični spisi izvršnog dužnika, kao i porodične fotografije;
5) pomagala koja su invalidu ili drugom licu sa telesnim nedostacima neophodna za obavljanje njegovih životnih funkcija;
6) kućni ljubimac.

Citat:
Obustava izvršenja
Član 76.
Sud obustavlja izvršenje:
1) ako je izvršna isprava pravnosnažno, odnosno konačno ukinuta, preinačena, poništena ili stavljena van snage;
2) usled smrti stranke koja nema naslednika;
3) usled prestanka stranke koja je pravno lice, a nema pravnog sledbenika;
4) ako je potraživanje prestalo;
5) usled propasti predmeta izvršenja;
6) ako nema imovine koja može biti predmet izvršenja;
7) iz drugih razloga predviđenih zakonom.
(Ako je postupak izvršenja započet kod izvršitelja, postupak izvršenja pred izvršiteljem će se obustaviti, ako izvršni poverilac promeni izbor o načinu sprovođenja izvršenja tako što predloži da izvršenje sprovede sud.)
Iz drugih razloga predviđenih ovim ili drugim zakonom izvršni dužnik može u svakoj fazi izvršnog postupka, ali najkasnije do prvog nadmetanja za prodaju predmeta izvršenja ili pre dosuđenja stvari izvršnom poveriocu, da izmiri dug, zajedno sa ugovorenom, odnosno zakonskom zateznom kamatom i troškovima izvršnog postupka koji su nastali do trenutka izmirenja duga.
Izvršni dužnik i izvršni poverilac mogu se sprazumeti da se dug isplati na rate i o tome dostaviti sporazum overen u sudu, u kom slučaju će se izvršni postupak obustaviti po službenoj dužnosti.
Odlukom o obustavi izvršenja ukinuće se i sprovedene izvršne radnje, ako se tim ne dira u stečena prava trećih lica.

Bitne odredbe iz ovog zakona za Vaš slučaj su boldovane,stim što EDB i pored neuspeha u izvršnom postupku i nemogućnosti da tim putem naplati svoja potraživanja,svakog trenutka nakon takvog saznanja može Vas isključiti sa distributivne mreže i na taj način Vas naterati da svoj dug izmirite,tako da oslanjanje na jednu takvu mogućnost neće se povoljno odraziti na Vas.
Ista će situacija biti i sa tim velikim,starim dugom, s tim što već za taj dug uživate izvesnu privilegiju kod EDB-a tako što Vas ne gone sudskim putem,a nisu Vam ni sat iskopčali,znači s njihove strane maksimalno ispoljeno razumevanje za Vašu materijalnu situaciju.
Pokušajte da se dogovorite sa sudskim izvršiteljem da za dan popis Vaših pokretnih stvari pozove i predstavnika EDB-a da prisustvuje tome,pa onda sa njim pokušajte da nađete najpovoljnije rešenje.U tim situacijama mogućnosti za razrešenje su mnogobrojne.
Citat:
voljni smo da ih platimo, samo se plasim da nam onda ne nakaleme i ovaj ostatak...

Ako pod tim ostatkom podrazumevate onih 300.000,00 din. starog duga nema šta da se posebno plašite,jer taj dug,kako god bilo,jeste Vaš,obzirom da ste naslednici pokojnog vlasnika,te je nebitno plaćate li ili ne ovaj manji,za koji Vam je stiglo izvršenje.
Opcija sa centrom za socijalni rad ne znam koliko će Vam pomoći u datim okolnostima,ali Vam odmoći neće sigurno,pa stoga poradite na tome.
O zastarelosti potraživanja kod EDB-a ne razmišljajte,jer oni imaju makaze u rukama.
Pisao sam o tome gore u nekom postu,pa pročitajte.
[ mama4 @ 28.02.2012. 17:54 ] @
Hvala na iscrpnom odgovoru. Nismo se razumeli najbolje po pitanju placanja struje. Mi ne bezimo od placanja onog sto smo potrosili i nasledili, samo sad nismo u mogucnosti da damo toliku cifru odjednom. a i nadamo se da ce onaj ko je napravio veci dug konacno pristati da plati barem deo istog.
Ako sam dobro razumela mi sad platimo ovih 30000 din za koje je stigla utuzba, a onda se za ostatak duga dogovaramo sa EDBom da platimo na rate?

zmej...to nije nas neplaceni dug nego nasledjeni...tad nismo ni ziveli ovde,al to naravno edb ne treba i ne interesuje, a to sa satom su male carolije velikih majstora koji i sami imaju porodice i koje nikad nismo docekali na noz i sa svadjom...kad ste ljudi ljudski vam se vraca...kad god su dosli ( od kad smo ovde) bilo da skidaju sat, bilo nesto drugo uvek je bilo sedite popijte kafu dok nam masina zavrsi pranje vesa ili dok zavrsim spremanje rucka...a oni mucenici u soku sto ih ne ruzim i sto ih uopste pustam u kucu...
[ ravik @ 01.03.2012. 21:37 ] @
Pre svega, izvinjenje Vasi a i ostalima što se ne javih malo ranije, obaveze me pritisle.
Vaso, bio si u pravu, slovne oznake jesu IV (ćirilične). Ovo rešenje koje sam ranije delimično citirao je donešeno bez poziva tuženoj strani (mom ćaletu) što je po meni vrhunski bezobrazluk. Nakon žalbe smo dobili sledeće rešenje:
Stavlja se van snage rešenje o izvršenju ovog suda (osnovni sud Novi Sad) posl. br. IV pa brojevi od 15. 07. 2011. god. u delu u kome je određeno izvršenje i ukidaju se sprovedene radnje.
Predmet se dostavlja parničnom odeljenju ovog suda, na postupanje po prigovoru izvršnog dužnika od 25. 07. 2011. god. a po pravosnažnosti ovog rešenja u smislu čl. 49 stav 4 Zakona o izvršenju i obezbeđenju.
Obrazloženje:
Izvršni dužnik je protiv rešenja o izvršenju ovog suda posl. IV (pa brojevi) od 15. 07. 2011. god. na osnovu verodostojne isprave, podneo prigovor dana 25. 07. 2011. god.
U prigovoru od 25. 07. 2011. god. izvršni dužnik je istakao da redovno izmiruje svoje obaveze prema Elektrodistribuciji Novi Sad i da po tom osnovu ne duguje ništa istoj, pa je imajući u vidu napred navedeno sud doneo odluku kao u izreci.
Jedino još dobijeno jeste poziv za glavnu raspravu u sporovima male vrednosti. Posl. br. P 11866/11 stari broj P
U pozivu piše gde i kad se javiti i napomena da se ponesu sve isprave koje služe kao dokaz i sve predmete koje treba razgledati u sudu (čl. 288. st. 1 ZPP)
Piše i šta se dešava u slučaju nedolaska.
Ovo je bukvalno sve što je dobijeno. Ja sam sad već nekako ubeđen da je ovo farsa koju je EDB režirao oslanjajući se baš na pravnu neukost ljudi i strah koji je većini već genetski usađen.
Huh, možda sam bio preopširan ali praštajte :)
[ Vasastajić @ 05.03.2012. 08:45 ] @
Sad ti,ravik,izvini što si ovoliko čekao na odgovor,pa se nadam da će ipak stići na vreme iako sam ti skoro sve ono što treba rekao u prethodnim postovima.
Citat:
Ovo rešenje koje sam ranije delimično citirao je donešeno bez poziva tuženoj strani (mom ćaletu) što je po meni vrhunski bezobrazluk.

Ne, nije nikakv bezobrazluk u pitanju,već jednostavno izvršni sud tako funkcioniše u slučajevima Predloga za izvršenje na osnovu verodostojne isprave što je i zakonom definisano.
Svi postupci suda su do sada bili apsolutno lege artis.
Bitno je da ste uložili prigovor,mada ste već u tom prigovoru trebali da se pozovete na zastarelost potraživanja,jer bi sada bila jasnija situacija,no nadam se da će vam sud dozvoliti da to učinite na samom ročištu.
Malo mi je ipak nejasna slika oko tog zastarelog potraživanja,jer nisam nigde našao podatak da li ste i kako uopšte bilo šta plaćali EDB-u u tom periodu ili vam je struja isporučivana,tako,ne znam ni ja kako,da kažemo,bez naknade,pa ako još ima vremena do ročišta napiši mi što god o tome.
Za sada lično bih se na ročištu držao sledećeg:

1.Zastarelost svih potraživanja sa pripacima navedenim u Predlogu,sada Tužbi.

To bi moralo da efektira pozitivno po vas.


[Ovu poruku je menjao Vasastajić dana 05.03.2012. u 11:19 GMT+1]
[ ravik @ 05.03.2012. 11:59 ] @
Ma u tom periodu ništa nije plaćano jer usluga nije zvanično ni postojala. Kad se situacija normalizovala pojavili su se ovi nenormalni računi kao da smo fabrika a ne kuća. Bilo je neko ročište 2006. i tad se samo odlučivalo o tome da li je u pitanju krivično delo ili ne. Sud je odlučio da nije krivično delo i ostavljeno je EDB-u da traži način kako će se naplatiti. Oni su eto 5 godina kasnije se dosetili da bi mogli da dignu kintu pa je posledica toga cela ova zavrzlama.
Ovo što si rekao da je po zakonu verujem ali mi je baš bzv. da se ne čuje druga strana. pri tom moram napomenuti da je od reforme sudstva kanda najveća to da se naplaćuje žalba i to debelo (mislim da je ćale platio ~9000din.). On kaže da će im tražiti i refundaciju tih troškova jer su mu nametnuti bez ikakvog osnova. Ja mu kažem da se prođe toga ali me malo brine njegova pravdoljubivost i to da mu ne prorade emocije pa da načisto popizdi tamo. (Znajući ga, ipak verujem da neće :) )

Po mom nekom rezonu ono što bi ćale trebao da kaže na sudu bi trebalo da bude kratko i jasno a izgledalo bi recimo ovako:

Dug za koji me tereti "Elektovojvodina" ne priznajem i smatram ga zastarelim pri čemu se pozivam na zakon o obligacionim odnosima, član 378. stav 1.
Kao dokaz da sam redovan platiša i da nemam dugovanja prilažem i fotokopiju računa u proteklih godinu dana. Dug za koji me tereti "Elektrovojvodina" je očigledno nastao usled neefikasnosti samog preduzeća te se shodno tome ne osećam krivim za njihov eventualno nastali manjak.
Takođe bih skrenuo pažnju sudu da se zbog nemogućnosti uzimanja branioca (advokata) branim samostalno te vas molim da to uđe u zapisnik i da se uzme u obzir.

Mišljenja sam da bi ovo trebalo da bude sasvim dovoljno. Vaso?
[ Vasastajić @ 05.03.2012. 13:14 ] @
Citat:
Bilo je neko ročište 2006. i tad se samo odlučivalo o tome da li je u pitanju krivično delo ili ne. Sud je odlučio da nije krivično delo

E,to je vidiš,poenta čitave priče!

N e m a -k r i v i č n o g- d e l a!

I za to postoji pravosnažna sudska odluka!
Na koju tvoj otac obavezno treba da se na ročištu pozove,eventualno da je ponese na uvid sudu.

U ovakvim slučajevima da je pameti i razuma kod EDB birokratije prvo bi vas lepo,kulturno pozvali na kaficu i sokić, pa da se lepo dogovorite, bez suda, kako da se struja, koja vam je, činjenica, isporučena u tom periodu, ipak plati,od čega, verujem, ni tvoj otac ne bi bežao.
Ovako su oni umislili da onako suvoparno primene one idiotske odredbe njihovog pravilnika,sa sve kamatama,prosečnim potrošnjama i šta ti ja znam šta još, i sad će lepo,na ovaj način ostati bez ičega,a pored cilja da lepo na svemu zarade,umisili su na taj način i svoj javašluk i krutost da naplate.
Citat:
Ovo što si rekao da je po zakonu verujem ali mi je baš bzv. da se ne čuje druga strana.

Samo da ti pojasnim.
U sudskom izvršnom postupku nema dokazivanja i ne održavaju se ročišta,sem u izuzetnim situacijam, već je zakonom predviđeno da se, nakon prigovora stranke, dokazni postupak odvija u parnici, što je vama i omogućeno.
Jednostavno se polazi od premise da neznanje ne opravdava,pa stoga u izvesnoj meri se moraju poznavati propisi, ili da se, u suprotnom, uvek ima alternativa sa stručnim zastupanjem pred sudom.
Citat:
On kaže da će im tražiti i refundaciju tih troškova jer su mu nametnuti bez ikakvog osnova.

Apsolutno je u pravu tvoj otac,jer:
Citat:
Zakon o parničnom postupku
Član 149.
Stranka koja u celini izgubi parnicu dužna je da protivnoj stranci
naknadi troškove.
Ako stranka delimično uspe u parnici, sud može s obzirom na
postignuti uspeh odrediti da svaka stranka snosi svoje troškove ili da jedna stranka
naknadi drugoj srazmeran deo troškova.
Sud može odlučiti da jedna stranka naknadi sve troškove koje je
protivna stranka imala ako protivna stranka nije uspela samo u srazmerno
neznatnom delu svog zahteva, a zbog tog dela nisu nastali posebni troškovi.
Sud će, prema rezultatu dokazivanja, odlučiti da li će troškove iz člana
148. stav 5. ovog zakona snositi jedna ili obe stranke ili će ti troškovi pasti na teret
sredstava suda.
Umešač ima pravo na naknadu troškova od protivne stranke samo za
parnične radnje preduzete umesto stranke kojoj se pridružio.


Rezime.
Citat:
Dug za koji me tereti "Elektovojvodina" ne priznajem i smatram ga zastarelim pri čemu se pozivam na zakon o obligacionim odnosima, član 378. stav 1.

Pazi,ako se poziva na neukost u pravnim pitanjima onda nemoj da citira bilo koji zakon,čl.,st.,i tako dalje,nego neka se samo pozove na pravo,a sud će već to njegovo pravo uobličiti u zakonske odredbe.
Ostalo je u redu,stim što još jednom pročešljaj ovaj naš "razgovor" od početka i vidi ima li još čega što bi mogao da uključiš u koncept,s tim,što,ponavljam,ne opterećuj se citiranjem zakona i članova,već samo navedi suštinu tih odredbi tipa,zastarelost,troškovi koje će obavezno tražiti,i bitno je da traži zapisničko evidentiranje njegovih zahteva.
Na prvom ročištu se obavezno mora pojaviti,jer će u protivnom sud doneti presudu zbog izostanka,kojom će u potpunosti prihvatiti zahtev tužioca,smatrajući da je svojim izostankom na to prećutno i pristao.
[ zabrinuta mama @ 01.06.2012. 10:17 ] @
Imam jedan veliki problem i nadam se da ce mi neko odgovoriti: Prosle godine pred moj drugi porodjaj smo se preselili u stan koji je pre nas koristio rodjak mog supruga.Tu je ziveo godinama,jer je mu je moj svekar dozvolio da cuva stan.Da ne duzim,doticni nije placao racune uopste.Niko ga nije ni proveravao.Kada smo dosli morali smo da ga renoviramo,jer ga je ostavio u katastrofalnom stanju,za zivot sa dvoje dece nikako.Kada smo videli racune dug za stuju je do januara 2011.god(tad smo dosli)bio 50 000,naravno to nismo imali da platimo,a s obzirom da se doticni odselio u Nemacku,ne mozemo da ga nadjemo.Otisla sam u distribuciju,rekli su da jedino sto mogu da ucine je da platimo odmah pola,a ostalo na rate.A nisam napomenula da se struja nije vodila na nas,nego na pokojnog dedu.I tek kad platimo dug moze da se prevede struja na nase ime.Kad se rodila beba nije bilo moguce placati racune,jer zivimo samo od suprugove plate.Onda su usred zime pred Novu godinu isekli struju,iako smo imali bebu od 8 meseci i dete od 4 godine u kuci.Bili smo nemocni,pa smo se povezali,jer nismo imali gde da odemo dok ne skupimo tu sumu novca.1.marta 2012. dosli su opet i skinuli strujomer.Tako da je trenutni dug 95 000.Sta da radimo?Da li je ikako moguce da platimo samo nas deo duga od januara 2011. kada smo se uselili do 1.marta 2012.i da nam poniste bar ono sto nije nase?Hvala unapred.

[Ovu poruku je menjao zabrinuta mama dana 01.06.2012. u 11:35 GMT+1]
[ fanfon @ 01.06.2012. 13:28 ] @
Suprug je nasledio stan posle njegove smrti? On je jedini naslednik?
[ Vasastajić @ 01.06.2012. 15:00 ] @
Slične stvari sam već objašnjavao, čini mi se baš na ovoj temi, i mogu samo da ponovim da, nažalost, u ovakvim situacijama gotovo da nema nikakvog manevarskog prostora van onoga koji omogućava EDB.
[ fanfon @ 01.06.2012. 19:06 ] @
Ako je suprug nasledio stan onda ne mogu nista osim da plate dug. Dugovi se prenose na naslednike. "Cuvarkuca" nema nikakvih obaveza. Nema ugovora izmedju njega i pokojnika=nema obaveza.
[ Vasastajić @ 01.06.2012. 20:40 ] @
Čak i da je postojao bilo kakav ugovor sa tim rođakom,"čuvarkućom" u ovom slučaju bi bio apsolutno irelevantan, jer se vlasnik(naslednici) u eventualnom sporu definišu kao supsidijarni dužnici i EDB svoja potraživanja lege artis usmerava ka njima.
[ 3way @ 01.06.2012. 20:45 ] @
Ili kako kaze narod "Kuca izgore, dug ostade".
[ zabrinuta mama @ 04.06.2012. 10:03 ] @
Znaci,mi moramo da platimo i ono sto nije nase?Stan je nasledio moj suprug,ali jos uvek se ne vodi zvanicno na njega.U svakom slucaju hvala na odgovoru.
[ Marko83 @ 04.06.2012. 10:25 ] @
Resenje problema je lako:
Prodate taj stan, izmirite dugovanja, za novac koji ostane kupite slican stan na udaljenijoj lokaciji
[ Dacek Slobic @ 06.06.2012. 14:58 ] @
Citat:
Marko83: Resenje problema je lako:
Prodate taj stan, izmirite dugovanja, za novac koji ostane kupite slican stan na udaljenijoj lokaciji


Sasvim korektan demokracijski odgovor za svu boraniju koja trazi neka ljudska prava...

A sta ce njima struja, kad nisu kadri uklopit se u ovaj sjajan sistem neslucenih mogucnosti za odabrane...
[ Marko83 @ 06.06.2012. 15:20 ] @
Citat:
Dacek Slobic: Sasvim korektan demokracijski odgovor za svu boraniju koja trazi neka ljudska prava...
A sta ce njima struja, kad nisu kadri uklopit se u ovaj sjajan sistem neslucenih mogucnosti za odabrane...


Kakva ljudska prava?

Postoji i drugo resenje samo sto mislim da im se nece svideti:
Nek poklone taj stan nekome pa ce onda neko drugi da se bakce sa placanjem onog sto je vec potroseno
Onda nemaju nikavih briga i nastavljaju da zive svoj bezbrizni zivot kao i do sada...
[ ravik @ 09.06.2012. 22:28 ] @
Svojevremeno sam se oglašavao u ovoj temi. Samo da javim ljudima koji su mi dali neke korisne savete da sud još uvek nije gotov i da sam posle prvog ročišta ubedio ćaleta da se uzme advokat. Sad su stvari oko našeg navodnog duga mnogo jasnije i velika je mogućnost za okončanje spora u našu korist. Kad bude rešeno oglasiću se sa detaljima, možda neko naše iskustvo sa EDB-om pomogne nekom.
Srdačan pozdrav
[ ViktorrA @ 15.06.2012. 12:58 ] @
Nadam se da cete uspeti, bilo bi mi drago zbog Vas.
[ ravik @ 16.06.2012. 20:38 ] @
Hvala puno na lepim zeljama
[ mojmiki @ 18.06.2012. 07:17 ] @
A hteo bih samo da se nadovežem da li je isti princip i sa info stanom?
[ dvp @ 18.06.2012. 07:50 ] @
Pošto vidim da je masovna pojava da
kupac stana pri kupovini navodno ne proveri stanje o plaćanju struje, telefona i komunalnih usluga
- tražeći od prodavca na uvid priznanice o plaćanju, rekao bih par stvari.

Apelovao bih da se to obavezno uradi jer se izbegavaju mnoge neprilike po budućeg korisnika stana.
Takođe je u obavezi kupca ili naslednika da u roku od 30 dana i manje
prenese struju i ostale usluge na svoje ime i tada će mu biti rečeno da to ne može da uradi
bez izmirenja duga.

Iskreno mislim da u većini slučajeva kupac u trenutku kupovine to zna
ali se onda pravi toša i blesav i pokušava na sve moguće načine
izbegne obaveze.

Kada neko kupuje preduzeće on kupuje sva potraživanja, ugovorene poslove, dugove itd tako da
ne vidim ništa sporno da kad kupite stan, kupujete i dugove koji su vezani za taj stan. Normalno je da se
te obaveze ukalkulišu u prodajnu cenu i po transakciji izmire obaveze i podaci o novom korisniku
ažuriraju tako da račun počne da stiže na vaše ime dalje sve ide kako treba.

Žalosno je što naše komunalne firme nemaju sposoban kadar da se uhvate u koštac sa problemima neplaćanja
preuzetih usluga i dobara i upravo je to jedan od razloga njihovom propadanju. Krajnji ishod je kupovina tih firmi
od strane privatnika i pod parolom podizanja kvaliteta a u stvari je poenta u znatnom podizanje cena usluga i
ostvarivanju što veće zarade.
To je scenarijo uveliko poznat u svim okolnim zemljama i umesto da iz toga izvučemo neku pouku mi
idemo tim stopama.

Trend popularisanja izbegavanja obaveza za potrošeno, je samo jedan od stavki urušavanja ionako
neefikasnih komunalnih preduzeća i umesto da takav trend nailazi barem na javnu osudu on se
pohvaljuje i potpomaže.
[ leontinak @ 24.09.2012. 17:20 ] @
Vidim po datumu poslednjeg posta da je ova tema pred odumiranjem, ali nadam se da ce sledece redove ipak procitati neko ko ce umeti da me posavetuje. Problem je sledeci. Juce sam saznala da moji roditelji duguju nekoliko stotina hiljada po racunima za isporuku elektricne energije. Ja vec neko vreme ne zivim sa njima i bila sam sokirana kada sam uvidela da racuni uopste nisu placani vec 4 godine! Situacija je kulminirala kada je pre nekoliko dana stiglo pismo iz EPS-a u kome se preti utuzenjem i sledstveno tome plenidbom stvari. Moji roditelji su vec stari ljudi i vidim da ne umeju da se snadju u citavoj prici, te sam odlucila da stvar preuzmem u svoje ruke. Posto je dug zaista veliki, i ja prosto nemam toliko novca, od nekih ljudi sam nacula da postoji neka opcija u smislu pozivanja na zastarevanje duga te bi se time i citav iznos znacajno umanjio. Citala sam nesto o tome po forumima, i shvatila da vredi ispitati. Dakle, ako bi se nasao neko ljubazan ko malo bolje poznaje pravnu problematiku da mi objasni neke stvari, bila bih najiskrenije zahvalna.

Cinjenice:
-racuni nisu placani 4 godine uopste
-brojilo se ne vodi ni na majku ni na oca, vec na moju baku koja je preminula pre 3 godine
-na brojilu je skinuta plomba (otac mi je objasnio da su to ucinili majstori EPS-a kada su pre 2 godine dosli sa nalogom za iskljucenje… tom prilikom nisu obavili iskljucenje sa mreze)

E, sad, znam da ce biti mnogo onih koji ce se iscudjavati ovoj prici i s obzirom da verovatno blagovremeno izmiruju svoje racune (poput mene), nece im biti pravo sto neko pokusava da eskivira svoje obaveze. Iskreno, necu ih kriviti (uprkos bezobrazno visokoj kamati koju EPS obracunava, i koja je skoro duplo veca od samog duga). Za one koji umeju i zele da mi pomognu, pitanja su sledeca:

-Kako tece ta procedura utuzenja, posebno sad kada su sa radom krenuli ovi novi (privatni) sudski izvrsitelji?
-U kom trenutku i na koji nacin uloziti prigovor o zastarelosti duga?
-Da li je otezavajuca okolnost to sto se brojilo vodi na pokojnu baku i sto je sa njega uklonjena plomba?
-Ukoliko nemam osnova ili odustanem od price sa zastarevanjem, koliko vremena imam da skupim novac pre nego sto sudski izvrsitelji mojima zakucaju na vrata?

Nadam se da ce mi neko upucen ubrzo odgovoriti, jer na njihovom upozorenju pise da je rok do srede. Hvala unapred!
[ sinpetrovic @ 24.09.2012. 17:32 ] @
Citat:
leontinak

-na brojilu je skinuta plomba (otac mi je objasnio da su to ucinili majstori EPS-a kada su pre 2 godine dosli sa nalogom za iskljucenje… tom prilikom nisu obavili iskljucenje sa mreze)

E, sad, znam da ce biti mnogo onih koji ce se iscudjavati ovoj prici i s obzirom da verovatno blagovremeno izmiruju svoje racune (poput mene), nece im biti pravo sto neko pokusava da eskivira svoje obaveze. Iskreno, necu ih kriviti (uprkos bezobrazno visokoj kamati koju EPS obracunava, i koja je skoro duplo veca od samog duga). Za one koji umeju i zele da mi pomognu, pitanja su sledeca:


Brojilo bez plombe može biti veliki problem, ne ovlašćena potrošnja i krađa struje itd...

Možda su zaračunali maksimalnu moguću potrošnju na osnovu preseka kabla koliko može da izdrži.

[ zmej @ 24.09.2012. 18:28 ] @
Doci ce da iskljuce struju, nisu ni oni blesavi, znaju da je deo duga zastareo, pa nece da tuze, ali sada bi trebalo da se sredi pitanje kamate na kamate, pa ce dugovi verovatno biti manji.....A ovo da je brojilo bez plombe, jos veci problem, stavise krivicno delo!! Da oni nisu bili iskljuceni, pa su se nelegalno prikljucili, jer to onda komplikuje sitaciju.
[ leontinak @ 25.09.2012. 00:42 ] @
Ne znam, otac mi je rekao da su radnici EPS-a tom prilikom samo skinuli plombu sa brojila, ali ga nisu i iskljucili sa mreze, tako da nema reci o nelegalnom prikljucenju. Iako i sama shvatam da oni mogu da tvrde sta im se hoce :/
Ako zanemarimo pricu o plombi, volela bih ako bi mi neko odgovorio na ona pitanja o procesu utuzenja, (privatnim) sudskim izvrsiteljima i nacinu na koji se ulaze prigovor o zastarelosti duga.. Hvala Zmeju i Sinpetrovicu na komentarima :)
[ Vasastajić @ 25.09.2012. 07:11 ] @
Citat:
Iako i sama shvatam da oni mogu da tvrde sta im se hoce :/

Jednostavno rečeno IMAJU VAS U ŠACI.
Koliko sam do sada ispratio situaciju sa tim famoznim, privatnim izvršiteljima, nema ih još dovoljno da bi mogli da se razleću i po sirotinji, tako da...
E, sad, reče zmej da u EDB-u nisu sisali vesla, jer i što bi kad su makaze u njihovim rukama, pa Vi vid'te šta ćete bez struje.
Jedino sa kamatom možete nešto pokušati, jer je ustavni sud zauzeo nekakvo stanovište po pitanju konformnog obračuna kamata kod banaka, što ne vidim razloga da se ne može primeniti i šire, ali to je već posao za stručnog pravnog zastupnika u eventualnoj parnici protiv EDB-a.
Lično sam gotovo ubeđen da oni neće pribegavati sudskom izvršenju za naplatu tog duga, jer bi sud,a po Vašem pozivanju na zastarelost, morao da odbije dobar deo tužbenog zahteva, tako da bi definitivno oni bili u šteti za iznos takse na izvršenje, gde su se pozvali na celokupan dug.
[ cozmo_im @ 25.09.2012. 07:45 ] @
Samo da dodam da EDB nelegalno naplacuje utuzene dugove preko racuna.

Po zakonu, ako je dug tuzen, on ne sme biti iskazan na racunu (moze ali ne sme da se naplacuje od tekucih racuna), vec samo sud moze da pokrene postupak naplate. EDB krsi zakon jer od svake uplate uzima ljudima novac i prebacuje ih na utuzeni dug, sto je suprotno zakonima (ako je pokrenut postupak, onda je sud nadlezan za to) a ne na tekucu potrosnju (racune).

Takodje naplacuju sudske troskove i troskove izvrsenja sto je opet suprotno zakonu jer to sme samo sud da naplati.

Pa tako vi platite recimo 20.000 a oni vam skinu od toga 5000 din za sudske troskove, ostatak prebace na utuzeni dug a nista na tekuci racun. To je protivzakonito.

Primer: znam neke koje su tuzeni za razne racune (Telekom i infostan i slicno) i sve je po zakonu. Redovne uplate idu na redovne racune a sud potrazuje tuzeni dug. Samo je kod EDB-a sve suprotno zakonu i nelegalno.

Sto se tice tekucih, neutuzenih dugovanja naravno da mogu da prvo njih namire pa onda tekuce obaveze.
[ Vasastajić @ 25.09.2012. 10:56 ] @
Ma dobro, jasno je samo iz ove dve teme na forumu,RTV pretplata i ova(a ima ih i više),da se ova naša "država" igra pravne države i da nam prisustvom pravosudne hijerarhije samo održava iluziju prisustva prava.
[ Braksi @ 25.09.2012. 18:34 ] @
plomba EDB mora da postoji jer ona je dokaz da niko nije stvljao prste u brojilo osim EDB bilo da je ugovor otkazan ili ne. A to da su ostavili skinutu plombu i to radnici EDB to je nemoguce osim ako nisu bili pod nekom jakom drogom.

Bilo kako bilo, onako ljudski, ja bih na vasem mestu bio diskretan prema starim roditeljima cisto da ih ne sramotite i traumirate vise nego treba. Jedan je roditelj i ne treba ga traumirati za pisljivi racun kakve placamo citav zivot... Platite ako mozete, ako ne ostavite kako jeste...
[ leontinak @ 26.09.2012. 07:24 ] @
Citat:
Braksi: Jedan je roditelj i ne treba ga traumirati za pisljivi racun kakve placamo citav zivot... Platite ako mozete, ako ne ostavite kako jeste...


Eh, znam ja sve to, ali sam ljuta na njih sto su dozvolili sebi da dodju u ovu situaciju.. Ne znam, gledam kako da platim taj dug i mozda se nazire neko resenje, ali kao sto rekoh, ozbiljna cifra je u pitanju i nemate pojma kako bi mi "selo" bilo kakvo otpisivanje duga na osnovu zastarelosti. Nazalost, i dalje nemam pojma kad i kako uloziti pomenuti prigovor, a i iz ranijih iskustava sa sudovima znam da ti procesi nisu uvek najjasniji i najtransparentniji te uvek postoji sansa da ce te neko zaj***ti samo ukoliko nisi dovoljno upucen.. U svakom slucaju, videcu jos kako ce se razvijati situacija (na obe strane) pa cu delati shodno tome..
[ Braksi @ 26.09.2012. 11:30 ] @
naravno da bi ti seo otpis duga posto planiras da nasledis stan jel, a to nece ici bez dugova ?

Bas me zanima sta su ti rekli roditelji kad si ih ribala za neplacene racune ?
[ leontinak @ 26.09.2012. 15:44 ] @
Citat:
Braksi: naravno da bi ti seo otpis duga posto planiras da nasledis stan jel, a to nece ici bez dugova ?

Bas me zanima sta su ti rekli roditelji kad si ih ribala za neplacene racune ?


@Braksi :
Hm, ne znam kako sam se prevarila pa posle tvog prvog posta pomislila da si normalan covek.. Ocigledno je da si iz nekog razloga jako isfrustriran pa na ovim i slicnim stranicama trazis sebi olaksanje. Samo sto ti to i ne pomaze, a niko i ne moze, jer nemas elementarnu kulturu ponasanja. Ne planiram da nasledim stan i nisam ribala roditelje, ali iz tvog zajedljivog komentara svakako se da zakljuciti divna priroda tvog odnosa prema roditeljima..
[ Braksi @ 26.09.2012. 16:14 ] @
pa ako ne nameravas da nasledis stan stvar je resena !

Jednostavno ostavite dugove u amanet onome ko ce vec naslediti stan (mislim kad nasledjuje stan, nek se otvori pa plati i dug) - to bi bio fer dil. Jedino u medjuvremenu pripazite jer vam nije plombiran strujomer. Mislim to je prekrsaj...

Ozbiljan prekrsaj, tipa kradja itd...
[ leemoon1 @ 13.01.2013. 16:36 ] @
pazi vamo imam poveci dug za struju i kamata je velika skoro kao mesecna potrosnja...kako bih mogao da stopiram kamatu i da napravim ugovor o otplati duga na mesecne rate???jer mi je u interesu da dug svedem na nulu
[ Vasastajić @ 13.01.2013. 18:15 ] @
A, jel imaš struje?
[ leemoon1 @ 24.01.2013. 15:55 ] @
imam ali koliko se trudio nikako da se smanji...placam oko 20000 mesecno
[ Vasastajić @ 24.01.2013. 17:01 ] @
Sa elektrodistribucijom se dogovori oko toga i utvrdi koju metodu za obračun kamate koriste, konformnu ili proporcionalnu.
[ Odin D. @ 24.01.2013. 18:23 ] @
Citat:
leemoon1: imam ali koliko se trudio nikako da se smanji...placam oko 20000 mesecno

Pa to izgleda da ti u svakom momentu 24/7 imas ca. 3KW potrosnju?!
Pa da si stan napravio u teretnom liftu koji non-stop ide gore-dolje ne bi toliko trosio...
[ Blue82 @ 25.01.2013. 19:57 ] @
Konformna metoda je neustavna, i zakonski je zabranjena da se koristi.
[ Vasastajić @ 26.01.2013. 06:33 ] @
U zakonu o obligacionim odnosima zabrana anatocizma je bila definisana i sve vreme dok su svi zdušno primenjivali konformnu metodu, čak je ta metoda bila definisana i primenjivana po odredbama zakona o kamatama i to ohohoooj period (toliko o našoj legislativi i pravosuđu), pa me ne bi čudilo ni najmanje da i dalje neko ne zarezuje legislativu ni za suvu šljivu.
O ustavnim odrebama i odlukama ustavnog suda tek, da i ne pričam.
Zato sam ga ono i pitao.
[ Zeleni zub @ 26.01.2013. 21:30 ] @
off (?) :
Ovo je moje resenje o porezu iz prosle godine, a kamata se cak i ne obracunava 'konformnom', vec 'koMFornom' metodom
Otprilike oni potpuno 'komforno' odrezu koliko im se svidja


[ Vasastajić @ 27.01.2013. 07:35 ] @
^
Ne znam zašto ,al' kad god neko koristi taj host ja dobijem ovo kad hoću da ga otvorim:

Please do not steal our bandwidth!

Link to the content page directly on Elitesecurity forums. Do not link directly to the pictures or files attached to our content.
Molimo Vas da nam ne kradete internet protok!

Postavite direktan link ka stranici na Elitesecurity forumu. Nemojte linkovati direktno slike ili fajlove sa naseg sajta.

Na gophoto.it ne prikazuje ništa, a kad kliknem na open original dobijem ovo gore.
I to je jedini host na koji tako reaguje .

Objašnjenje?

Sada on topic...

Žali se na to rešenje i pozovi se u žalbi na zabranu anatocizma.
Najveći duduci i neznalice rade u državnim službama, "danas" pogotovu.
[ Zeleni zub @ 27.01.2013. 13:43 ] @
Sad je kasno, isplatio sam sve za proslu godinu...
Mada je u opstini Paracin novembra/decembra 2012. doneta odluka da se otpise sva kamata na poreska dugovanja pod uslovom da se isplati sva zaostala glavnica i da se redovno placa glavnica u 2013. godini.
Cekam resenje za 2013. pa se mozda i pokacim s njima
Hvala Vaso !!!

PS
Evo nadjoh i ovo

[ Blue82 @ 27.01.2013. 17:40 ] @
Kako sam shvatio ti si dobio resenje negde u prosloj godini a kako ne vidim datum resenja, ne znam da li je izdato pre ili posle promene zakona tako da je mozda sve uredu. Takodje zakon je predvideo da se vec naplacena kamata obracunata ovom metodom NE VRACA ostecenom, sto je i normalno posto se zakon ne moze retroaktivno primenjivati.
[ Zeleni zub @ 27.01.2013. 20:36 ] @
Ma sve je OK, ja zapravo i nisam imao kamatu jer sam placao sve manje vise u roku... okacio sam samo zbog naziva koMForna metoda umesto 'konformna' metoda. Cak mi je palo bilo na pamet da im pisem prosle godine (oko maja sam dobio pomenuto resenje) da mi objasne kakva je to koMForna metoda pa me mrzelo da se cimam
[ fanfon @ 27.01.2013. 20:38 ] @
Ili greska u kucanju ili ne zna
[ Vasastajić @ 27.01.2013. 22:31 ] @
Citat:
Blue82: Kako sam shvatio ti si dobio resenje negde u prosloj godini a kako ne vidim datum resenja, ne znam da li je izdato pre ili posle promene zakona tako da je mozda sve uredu. Takodje zakon je predvideo da se vec naplacena kamata obracunata ovom metodom NE VRACA ostecenom, sto je i normalno posto se zakon ne moze retroaktivno primenjivati.

U ovom je slučaju Zakon o obligacionim odnosima "stariji" od Zakona o kamatama, pa se postavlja pitanje neusklađenosti ta dva zakonska akta i to u dužem vremenskom periodu, kao i pravnih i materijalnih posledica toga.
Konačno naknadna pamet Ustavnog suda se i poziva na Zakon o obligacionim odnosima, prilikom donošenja svoje odluke o neustavnosti i nezakonitosti sporne odredbe Zakona o kamatama.
Citat:
U situaciji kada se zatezna kamata obračunava primenom konformne metode za obračunski period koji je duži od perioda za koji je propisana stopa zakonske kamate, to znači da se dospela kamata za period propisane kamatne stope
pripisuje glavnom dugu i tako čini osnovicu za obračun kamate u narednom
periodu po važećoj kamatnoj stopi za taj mesec. U tom smislu pripisivanje
kamate glavnici predstavlja u suštini obračun kamate na kamatu, te je propisani
način obračuna kamate primenom konformne metode, po oceni Ustavnog suda,
suprotan načelu anatocizma propisanog Zakonom o obligacionim odnosima, kao
i drugim načelima predviđenim tim zakonom, kao što su načelo monetarnog
nominalizma, načelo limita kamate, te zabrane zloupotrebe prava. Budući da se
kamata za potraživanja koje banke imaju prema svojim klijentima (pravnim i
fizičkim licima) obračunava primenom konformne metode, a da se kamata na
dugove po istom osnovu kada su banke klijenti Narodne banke Srbije, saglasno
posebnoj odluci, obračunava primenom metode prostog interesnog računa, takvo
razlikovanje pravnog statusa dužnika koji se nalaze u istoj pravnoj situaciji
(dužničkoj docnji) u suprotnosti je sa ustavnim načelom zabrane diskriminacije
po bilo kom osnovu i jednakosti svih pred Ustavom i zakonom u smislu odredaba
člana 21. st. 1. i 3. Ustava, jer za takvo razlikovanje, po oceni Suda, nema
objektivnog i racionalnog opravdanja. Predviđenim načinom obračuna zatezne
kamate povređuje se i ustavno načelo jednakosti pravnog položaja na tržištu
utvrđeno odredbom člana 84. stav 1. Ustava, jer se različitim metodama
kamatnog obračuna banke kao dužnici prema Narodnoj banci dovode u povoljniji
pravni i ekonomski položaj u odnosu na ostale subjekte (pravna i fizička lica) koja
se zadužuju kod istih banaka.
[ veomavelikidug @ 04.02.2013. 23:19 ] @
I kod mene je isti slucaj kao i kod svih vas. Imam veliki dug za struju i zanima me da li je neko od vas resio problem, tj. da li je neko dobio na sudu elektrodistribuciju-da mu je otpisan dug i da je platio samo za zadnjih godinu dana potrosenu električnu energiju? Unapred zahvalan.
[ Vasastajić @ 05.02.2013. 10:20 ] @
Isto pitanje i tebi:
Imaš li struje?
[ timotic @ 05.02.2013. 13:24 ] @
Citat:
veomavelikidug: I kod mene je isti slucaj kao i kod svih vas. Imam veliki dug za struju i zanima me da li je neko od vas resio problem, tj. da li je neko dobio na sudu elektrodistribuciju-da mu je otpisan dug i da je platio samo za zadnjih godinu dana potrosenu električnu energiju? Unapred zahvalan.


Zovi medije. Jauci:"Platio bih da imam, al' otkud mi?!"

Ne samo da ce ti otpisati citav dug, nego ce doci i ministar da se slika s tobom.
[ Vasastajić @ 05.02.2013. 15:48 ] @
^
EVO, Vojvođani moji, recepta kako da ne budete više ona strana.
Jedino ne znam šta ćemo sa makazama Elektro Vojvodine...
...jer zbog tih makaza ŠANSE nema jedan kilovat da ne platiš, pa bio sirotinja ili ne.
I tu ne pomažu ni mokre gaće, a kamo li novine.
[ alexg @ 09.03.2013. 09:36 ] @
Evo, i ja molim za savet :-)

Naime, za vikendicu imam zaostalog, a neplaćenog duga (iz 2011. godine). Od EPS-a nisam nikad dobio tužbu, osim one napomene na računu (''I pored više opomena, niste izmirili vaš dug...bla...bla)... Polovinom prošle godine pošaljem im ja dopis za zahtevom za otpis duga po osnovu zastarelosti (jer je za dobar iznos duga protekao rok od godinu dana, a tužbu nisam dobio). Od njih sam dobio odgovor ''da dug ne mogu da otpišu jer je postupak naplate duga predat sudu i da sud ne vodi račun o zastarelosti po službenoj dužnosti''. Inače, imam povratnicu na kojoj piše kad su taj moj zahtev primili.

Sad, logično mi je da prigovor zastarelosti treba da istaknem sudu, ali kako (?) - ja niti sam dobio tužbu, niti predlog za izvršenje na osnovu verodostojne isprave. Sad mi dolaze računi gde je ''stari'' dug skinut u obračunu, ali mi u onoj napomeni na računu piše ''U obračun nije uključen dug od XXX dinara koji je u postupku sudske naplate''. Takve račune dobijam već zadnja četiri meseca.

Šta je sad najpametnije uraditi? Naime, apsolutno ispunjavam uslove da tražim otpis svih dugovanja do zadnjih godinu dana (lično nisam dobio ništa, potpisao ništa...) i kome sad da tražim postupanje? Sudu (iako od njega nisam dobio ništa, praktično ne znam ni broj predmeta) ili EPSU (obzirom da na računu stoji da je dug u postupku naplate kod Suda)?
Hvala na savetima.
[ Vasastajić @ 09.03.2013. 16:36 ] @
Ništa ne treba da radiš dokle god od suda ne dobiješ dozvoljen predlog za izvršenje, na koji ćeš tek tada uložiti prigovor zastarelosti i to u roku od 5 dana od prijema sudskog rešenja.
[ dvp @ 11.03.2013. 17:32 ] @
Citat:
aaajela: Imam i ja slican problem...e ovako:Dug je oko 240 000,za koji su me tuzili i tuze me vec godinama,bezbroj prinudnih naplata,fendovanje,prodaje pokretne imovine,ali bezuspesno...Na kraju sam,krajem prosle godine dobila resenja o obustavljanju postupaka,i to i za struju i za plin.Struja je isecena vec 5 god,manje-vise,plin 7 god.
E sad,pre 2 god elektricari su dosli i skinuli mi sat za struju i odneli.Sta sa tim? Nakacili su mi novi na banderu!I sta sa tim?Ko ce taj sat da plati?I kako da izvedem da me ukljuce,kad je taj dug ohohhoj?Da li ce mi naplatiti uvodjenje novog sata?Sta konkretno da uradim?
I sa plinskim satom mi se isto desilo,zimus su samo fino dosli i skinuli ga,a iskljucena sam za 30 i neku hiljadu,sto je zastareo dug,i trebali bi po pravilu da me ukljuce na mrezu,ali sad nemam sat?Eto mojih muka!Sta da radim?
A o fiksnom telefonu da ne pricam,dug placen posle 2 meseca od iskljucenja i ni tad pa ni sad nece da me ukljuce i traze da platim novi prikljucak!KOD MENE HAOS!Pomagajte!


Kod tebe haos, a?
Ja ne vidim nikakav haos... Sem pokušaja da se ovaj jadni sistem zaštiti od takvih kao što si ti.
Čudi me samo kako ovaj tvoj komentar barem stotinu članova nije u startu ispljuvalo.

Pošto bezobrazluku nema nikakve mere ... a sistem je loš i na rubu propasti,
sredstva da bi oni koji redovno izmiruju potrošeno mogli i dalje da koriste usluge
je to da se podignu cene svima ... nepravedno ali istinito,
pa društvo neka i dalje bude ravnodušno, toleriše i savetuje neplatiše kako da izbegavaju obaveze.

Pitam se samo dokle ćete čekati da sistem nešto uradi za vas i ne shvatati da smo svi mi sistem i da ukoliko ga svi svakodnevno ne budemo popravljali, nikad nam i neće biti bolje ... šta više ... propašćemo.
[ KrkaCiC @ 11.03.2013. 19:49 ] @
Citat:
dvp: Kod tebe haos, a?
Čudi me samo kako ovaj tvoj komentar barem stotinu članova nije u startu ispljuvalo.

Verovatno nisu jos uvek videli ovo
Ovo za struju bolje da ne komentarisem!!!


Citat:
aaajela:
I sa plinskim satom mi se isto desilo,zimus su samo fino dosli i skinuli ga,a iskljucena sam za 30 i neku hiljadu,sto je zastareo dug,i trebali bi po pravilu da me ukljuce na mrezu,ali sad nemam sat?Eto mojih muka!Sta da radim?


I ja da sam na njihovom mestu ne bih ukljucio na mrezu. A po kom to pravilu treba da te prikljuce. Ako si ih jednom za*ebala nece oni to opet dozvoliti

Citat:
aaajela:A o fiksnom telefonu da ne pricam,dug placen posle 2 meseca od iskljucenja i ni tad pa ni sad nece da me ukljuce i traze da platim novi prikljucak!KOD MENE HAOS!Pomagajte!


Za fiksni iskljucuju tek cini mi se posle 6 meseci neplacanja,pa plus 2 znaci 8 meseci nisi platila usluge. Naravno da su uzeli broj,i naravno da ti traze da platis nov. Nekako imam osecaj da nemaju poverenja u tvoje izmirivanje usluga

Lepo rece kolega iznad,koje to tvoje muke
[ Odin D. @ 11.03.2013. 21:23 ] @
^ Imaju u Maloj Krsni neki Najdanovi krugovi.
Kažu ljudi da stajanje u njima pomaže za svaku boljku.
Idi tamo malo da postojiš, možda ti uključe telefon.
[ KrkaCiC @ 11.03.2013. 21:38 ] @
Zato sto se na ovom forumu javljaju ljudi sa manjim racunom od tebe,koji nisu iskljucivani sa mreze...
A ti imas veliki racun,sudjenja,iskljucenje sa mreze...
[ KrkaCiC @ 11.03.2013. 21:51 ] @
Citat:
Odin D.:
^ Imaju u Maloj Krsni neki Najdanovi krugovi.
Kažu ljudi da stajanje u njima pomaže za svaku boljku.
Idi tamo malo da postojiš, možda ti uključe telefon.


Prolazio sam tamo,kazu da kad stojis sa telefonom kom je baterija prazna,posle 20 min tel se ukjluci