|
[ Ankalagon the Black @ 17.06.2011. 14:23 ] @
| http://www.rts.rs/page/stories...5%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5.html
Citat: Francuska se zalaže za uspostavljanje međunarodnog sistema za kontrolu cena hrane. Tim mehanizmom cene bi bile pod kontrolom, a tržišne spekulacije sprečene. Događaji u severnoj Africi pokazali su da skupa hrana ne znači samo glad, nego i društvene nerede.
Mislim da treba cestitati Francuzima na ovoj inicijativi. Izgleda da je neko konacno shvatio da treba da postoje neki mehanizmi da bi se zastitila populacija od mahinacija velikih biznisa. Bilo bi zaista sjajno da se ova inicijativa sto pre pretvori u neko konkretno resenje. |
[ Ivan Dimkovic @ 17.06.2011. 14:29 ] @
Zasto mislis da ce bilo kakva birokratija koja bi "kontrolisala cene" radila u interesu bilo koga drugog osim svojih guzica?
Kontrola cena na svetskom nivou - zvuci kao dobar vic :) A sama ideja o "sprecavanju spekulacija" zvuci kao borba sa vetrenjacama. Gde ima trgovine, tu ima i spekulacija - i nikakav biro, savet, komitet, itd.... to ne mogu da sprece. Mogu samo da te spekulacije ucine komplikovanijim.
Jedina realna korist od tog komiteta bi bila nova "radna mesta" za masne guzice... Valjda im je Brisel postao tesan pa traze nove mogucnosti za uhlebljivanje "odabranih".
[ Ankalagon the Black @ 17.06.2011. 14:41 ] @
To je dobro pitanje. Jedini nacin da se osigura da takva organizacija radi u interesu populacije jeste da ima konstantan pritisak i kontrolu svoga rada. Za sada, to je samo ideja, koja kao sto si rekao moze da se i veoma lose realizuje ali moze i veoma dobro da se realizuje ili bilo gde izmedju. Znaci, kljucno pitanje bi bilo kome i na koji nacin bi ta oganizacija polagala racune.
[ Ivan Dimkovic @ 17.06.2011. 14:51 ] @
Svaka nova organizacija znaci nove specijalne interese. Bilo uvek i bice.
Svi ti komiteti su ekstra-nacionalna tela, znaci ne polazu direktno racune apsolutno nikom, sto znaci da imaju ogromnu slobodu da rade po svom nahodjenju tj. da sprovode svoje specijalne interese bez ikakvih kocnica i poteskoca.
Nista dobro od toga da izadje ne moze... Ne mogu oni hranu uciniti jeftinijom od onoga koliko ona moze realno biti prodata na otvorenom trzistu. To je apsurd, i taj apsurd je pokusavan vise puta u istoriji i zavrsio se sa propascu. To je ona situacija "mleko kosta 5 kopejki, samo ga nema nigde"... tako i ovo sa hranom.
Naravno, politicari imaju uvek oruzje za proturanje svojih planova - a to je jeftina demagogija i igranje na kartu emocija. Kad pomenes rec "spekulant" to automatski izaziva negativnu reakciju u glavama mnogih, i to se onda koristi kao politicka "baba roga" uz pomoc koje ljigavi politicari postizu svoje ciljeve...
Na svu srecu u ovom slucaju, ovaj cilj je ipak dovoljno neizvodljiv da nikakvo pominjanje babaroga nece pomoci .
[ bojan_bozovic @ 17.06.2011. 14:51 ] @
Tako je, samo bonove za hranu trebaju da primaju! ;)
[ NicholasMetropolis @ 17.06.2011. 15:03 ] @
Citat: Ivan Dimkovic:Gde ima trgovine, tu ima i spekulacija - i nikakav biro, savet, komitet, itd.... to ne mogu da sprece. Mogu samo da te spekulacije ucine komplikovanijim.
Da, ali problem je što trenutni propisi podstiču mešanje finansijskih institucija u trgovinu hranom tako da oni kroz hedging i sekjuritizaciju, pogotovo u uslovima gde su finansijska tržišta nestabilna a banke su obasute trilionima dolara iz raznoraznih bailout programa, značajan deo novca iz bailouta ulažu u sigurnije vode, a to su razni commodities - među kojima je značajna hrana. Ulazak tolikog novca u tržište logično dovodi do ogromnog skoka cena.
Lako je tebi da vodiš neoliberalnu politiku kada ne moraš da umreš od gladi zato što nekom na Wall Streetu nije dovoljno 100 milijardi na kontu, nego bi još dodatnih 100.
Kada čovek malo bolje razmisli, ovo je užasno tragikomična situacija. Banke dvostruko pljačkaju populaciju i realnu privredu: Za džabe dobiju trilione $ poreskih obveznika, a onda tim dolarima podignu cene hrane i srozaju standard tim istim poreskim obveznicima.
[ dejanet @ 17.06.2011. 15:05 ] @
^ Yep, jos jedna prilika za svercovanje drogiranih volova SKELOM.. (doza - umetnost veterinara)
[ Wi-Fi @ 17.06.2011. 15:15 ] @
Sva pravila se mogu izbeci/zaobici, svi komiteti pridobiti/potplatiti/prevariti...
A hrana ce da bude ili po trzisnoj ceni (bila to "realna" - do neke psiholoske granice, ili visoka - preko te granice/spekulisana/hedge-ovana ili (izuzetno) niska - rezultat velike ponude, male potraznje ili bubble burst-a) ili je nece ni biti (od koriscenja iste za dobijanje energije do bacanja/prosipanja/isteka roka).
Tako da, uvodjenjem ovih i sl. komiteta mogu da na*ebu samo oni zbog kojih se isti i uvode...
[ NicholasMetropolis @ 17.06.2011. 15:27 ] @
Citat: Wi-Fi:A hrana ce da bude ili po trzisnoj ceni
Kao što rekoh par postova gore, problem je sada što hrana nije po tržišnoj ceni, već je skok hrane uglavnom posledica manipulacija tržištom malog broja finansijskih institucija.
A takođe se slažem da je uvođenje regulatorne agencije loša ideja za regulaciju tog problema.
[ Ivan Dimkovic @ 17.06.2011. 15:31 ] @
Citat: NicholasMetropolis
Lako je tebi da vodiš neoliberalnu politiku kada ne moraš da umreš od gladi zato što nekom na Wall Streetu nije dovoljno 100 milijardi na kontu, nego bi još dodatnih 100.
Ne radi se o mojem vodjenju "neoliberalne politike" uopste, vec samo konstatujem da je Sarkozijeva ideja losa.
Bole Sarkozija i njegovu debeloguzu ekipu ona stvar za gladne nesrecnike u Somaliji, vec pokusavaju da formiraju jos jednu instituciju u kojoj ce moci da se uvaljuju podobni i koja ce stititi njihove specijalne interese.
Spekulanti su tu samo kao "bogeyman".
Citat:
Za džabe dobiju trilione $ poreskih obveznika, a onda tim dolarima podignu cene hrane i srozaju standard tim istim poreskim obveznicima.
Si siguran da su te trilione dobili za dzabe?
Cena hrane skace vec godinama, i daleko pre svetske krize, i nemaju samo veze sa spekulantima koliko sa povecanom cenom energije i povecanom potraznjom za hranom. Nisam bas ubedjen da ce Sarkozijeve mere spreciti manipulacije ako posto dovoljno zainteresovanih za to.
[ Ankalagon the Black @ 17.06.2011. 15:34 ] @
http://www.bloomberg.com/news/...d-regulation-sarkozy-says.html
Evo vesti sa Bloomberga gde je malo detaljnije pojasnjeno o cemu se radi i zasto. Trebalo bi da pomogne diskusiji ovde.
Citat: ‘Volatility Insupportable’
“This price volatility has become insupportable,” Sarkozy told representatives from about 120 farm groups at today’s meeting. “Name me one other profession where every year, one can lose more than 30 percent of their revenue.”
The last time food prices surged, from 2007 to 2009, more than 60 food riots occurred worldwide, according to the U.S. State Department. Corn gained 75 percent in the past 12 months, wheat 54 percent and rice 28 percent.
“Price volatility is also insupportable for consumers,” the French president said. “The food crisis of 2007-08, the cause of food riots, is the dramatic illustration of the consequences of the fluctuations.”
Farming needs more investment, particularly in research, and global governance is needed because “the world agricultural markets are the least transparent of all,” the president said. Growth in farm output slowed to less than 1.5 percent a year from 3 percent between 1960 and 1990, he said.
Citat: “Our world has lost the notion of value, the notion of reality,” Sarkozy said. “This sort of capitalism has nothing to do with our values. The capitalism we want is a capitalism of production, not a purely financial capitalism.”
[Ovu poruku je menjao Ankalagon the Black dana 17.06.2011. u 16:53 GMT+1]
[ Ankalagon the Black @ 17.06.2011. 15:55 ] @
Citat:
Cena hrane skace vec godinama, i daleko pre svetske krize, i nemaju samo veze sa spekulantima koliko sa povecanom cenom energije i povecanom potraznjom za hranom. Nisam bas ubedjen da ce Sarkozijeve mere spreciti manipulacije ako posto dovoljno zainteresovanih za to.
Jel predlazes da je najbolje nista i da se ne pokusa, pa kako se ko snadje po principu: 'neki cete d'umrete a neki cemo da prezivimo' ?
[ Wi-Fi @ 17.06.2011. 15:56 ] @
@ NicholasMetropolis: Pod "trzisna cena" smatram sve ono sto sam nabrojao (u zagradi). Takodje, u istu spada i trenutni medijski uticaj, strah/paranoja od E.Coli
Dzaba ti komiteti, berze, regulatori kad je cena krastavca 5-10din/kg
@ Ankalagon the Black: Sarkozi se*e (k'o i obicno), nece on ni "capitalism of production", vec socijalizam/komunizam
[ Ankalagon the Black @ 17.06.2011. 16:04 ] @
Bice interesantno videti kakvu ce podrsku Sarkozi da ima za ovaj svoj plan na G-20. Narocito me interesuje da vidim sta ce Amerikanci da kazu na to, da li ce podrzati ili ne.
http://www.guardian.co.uk/glob...ood-crises-five-priorities-g20
Jos jedan interesantan clanak na temu.
[ konislav @ 17.06.2011. 16:21 ] @
Moze se cena hrane odrzavati pod kontrolom vladinim merama i to nije nista novo ili nesto sto se vec ne radi. Takav slucaj imamo u SAD, tamo je maloprodajna cena hrane niza od proizvodstvene cene i to se postize subvencijama koje daje dezava. Drzava preko raznih komiteta ima mogucnost da regulise i ogranicava sta god pomisli ili pozeli.
Onda postoje i odkup od strane drzave, pa sve do ogranicenja kolicine koja se moze kupiti po odredjenoj ceni (takozvani bonovi). Ima i radikalnijih metoda koje moze primeniti drzava ako primeti da neko podriva sistem i da unosi nemir na trziste. Jedan od metoda je proglasavanje nekog proizvodjaca ili odredjene vrsta hrane stetnom ili opasnom. Znaci, ako se neko ne drzi dogovora ili pravila igre, jednostavno se pusti buva da je to opasno ili stetno, pa da vidimo posle ko je kako prosao.
[ Ivan Dimkovic @ 17.06.2011. 16:25 ] @
Citat:
Jel predlazes da je najbolje nista i da se ne pokusa, pa kako se ko snadje po principu: 'neki cete d'umrete a neki cemo da prezivimo' ?
Polako.
Za globalno dugorocno povecanje cene hrana se ne moze uticati dekretima i komitetima. Jedino sto tu moze da pomogne je nesto od sledeceg:
a) Povecanje produktivnosti u proizvodnji (znaci vise hrane za istu kolicinu struje, rada, ... )
b) Smanjenje broja ljudi
c) Smanjenje cene energije (sto zahteva neke radikalno nove nacine proizvodnje energije)
Kao sto se vidi, jedina realna i drustveno prihvatljiva opcija je a) Sve ostalo van ove 3 opcije je cisto zamazivanje ociju.
Medjutim, koliko vidim, Sarkozi se uopste ne bavi dugorocnim povecanjem cene hrane vec njenom kratkorocnom volatilnoscu, tj. fenomenu da cena hrane rapidno skace i pada u toku jedne godine.
Sakrozi se tu poziva na trziste nafte i njegovu regulaciju kao na nekakav primer koji bi trebalo slediti i po pitanju hrane.
I tu nastaje problem... trziste nafte je vrlo specificno kao i sam proizvod, gde je >90% nafte pod kontrolom drzava. Nisam bas siguran da bi mere koje se koriste na trzistu nafte mogle sprovesti prakticno na trzistu hrane
@konislav,
Prica se o razlicitim stvarima. Ne mogu drzave da kupovinom i subvencijama sprece volatilitet cene hrane na globalnom trzistu zato sto su cifre koje prolaze kroz trzista te hrane enormne i cesto su vece od budzeta mnogih drzava. Tu se uopste ne radi o FIZICKOJ hrani, vec o finansijskim instrumentima vezanim za hranu (futures, itd...).
Bas zato sto to nije izvodljivo Sarkozi trazi da se uvede nekakva regulativa koja bi sprecila spekulaciju tj. uvela neka dodatna pravila u trgovini "futures-a".
[ Wi-Fi @ 17.06.2011. 16:27 ] @
^^Subvencija je nesto sasvim drugo, a sto se tice "pustanja buva" - jednostavno se resava, preorijentisanje i/ili smanjenje proizvodnje sledecih godina -> skuplja cena/potrebne vece subvencije i onda "drzava dobije po usima" (tj. gradjani svakako plate visu cenu).
@ Ankalagon the Black: Ameri su vec imali slicne "ideje", doduse vezane za "short selling", pa je to napravilo vise stete nego koristi...
[ Nedeljko @ 17.06.2011. 16:36 ] @
Mnogo bi se problema rešilo suzbijanjem korupcije i sprovođenjem zakona i propisa. Bilo bi manje i gladnih i golih i bosih, a ovo što Francuska "predlaže" nije ozbiljno ni za komentar.
[ Ankalagon the Black @ 17.06.2011. 16:41 ] @
Vidim u ovom clanku iz guardijana se pominju i opcije:
d) a to je veliki procenat unistene hrane usled neadekvatnih metoda skladistenja.
Citat: 2 Encourage the development of regional storage facilities. As we face growing instability in production due to climate change, it is urgent to strengthen systems of storage at the regional level. Currently, in developing countries, 30% of crops – 40% of fruits and vegetables – are lost because of lack of adequate storage facilities. We may in fact move beyond storage facilities to the establishment of food reserves, not just to allow the humanitarian agencies to respond to emergencies, but also to reduce price volatility across seasons. Provided they are managed in a transparent and participatory way, food reserves could smooth prices between periods of good harvests and shortages, characterised by rising prices. The G20 should encourage international institutions and other agencies to support regional storage facilities.
e) Citat: 4 Support the capacity of all countries to feed themselves by strategies based on the right to food. Since the early 1990s, the food bills of the least developed countries have increased five- or six-fold due to lack of investment in the production of food crops. The continued promotion of export agriculture has made these countries highly vulnerable to exchange rate volatility and price spikes in international markets. This trend can be reversed by implementing long-term national strategies to restore efficient subsistence agriculture. Where they are adopted in a participatory way, and include mechanisms to monitor the commitments of governments, such national strategies can improve accountability of governments. The experience of some Latin American countries shows that such strategies focusing on the right to food may improve food security in a sustainable manner. The G20 should reiterate this message and recognise the importance of institutional frameworks and adequate governance in any strategy for food security.
Nije sve samo u tome da se ide brute force metodom i proizvodi vise. Ideja ovde bi trebalo da bude sposobnost i manje razvijenih zemalja da imaju sopstvenu proizvodnju hrane. Ukratko, pitanje snabdevanja hranom je previse bitno pitanje da bi ostavilo u potpunosti slobodnom trzistu da je regulise, jer se cena placa u povecanom siromastvu, politickoj nestabilnosti i naravno gladovanjem i smrcu ljudi. Globalna strategija snabdevanja hranom, tako da jednog dana niko ne umre od gladi jeste veoma vredan cilj i po meni je nesto sto je neophodno uvesti sto pre.
[ konislav @ 17.06.2011. 16:43 ] @
Nema Sarkozi potrebu da resava globalno problem, ali moze komitetima i drzavnim mehanizmima da resi problem u Francuskoj. Pa on je po meni placen da resava probleme Francuza, a ne Kenije ili nekih drugh drzava.
[ Ankalagon the Black @ 17.06.2011. 16:52 ] @
Zbog toga na prvom mestu i postoji ovakav problem sto svako gleda samo svoj uski interes.
[ Wi-Fi @ 17.06.2011. 16:56 ] @
^ To sto je navedeno u onim citatima je u rangu s onim "mir u svetu". Dakle, utopija, budalastina, a "mere" su infantilne
[ Ankalagon the Black @ 17.06.2011. 17:01 ] @
Ako vecinom G-20 zemlje stanu iza toga nece biti ni malo infantilne, nadamo se :)
[ Wi-Fi @ 17.06.2011. 17:03 ] @
Nema veze ko ce da stane iza tog predloga, jednostavno je neizvodiv i/ili pravi vise stete (po krajnje korisnike tih mera, tj. kupce hrane) nego koristi...
[ llux @ 17.06.2011. 19:06 ] @
Hm, vas argument je oduvek bio da konkurencija resava sve. Zasto onda kilogram belog luka kosta 600 dinara? Ima puno prostora za pojeftinjenje pa opet nista. Jednostavno, svi se drze iste cene a u nekim slucajevima ako se drznes da robu prodajes jeftinije mozes da popijes i batine.
[ Wi-Fi @ 17.06.2011. 19:22 ] @
Ne konkurencija, vec trziste... Da niko ne kupuje po 600din, ne bi ni blizu toliko kostao. Dzaba sve spekulacije, mahinacije, itd. Cim kupuje - to je odgovarajuca cena.
Sto se batina tice - jbg, kakvo trziste (zemlja, sredina), takvi i "instrumenti". Pridruzi se, suprotstavi (istom merom) ili batali biznis
[ Ivan Dimkovic @ 17.06.2011. 19:39 ] @
Citat:
Ako vecinom G-20 zemlje stanu iza toga nece biti ni malo infantilne, nadamo se :)
Pa stale su sve one i protiv droga - pa posle 35+ godina ne samo da ih nisu iskorenili, vec se trziste povecava.
Jednostavno, ako postoji dobra motivacija - a nema bolje motivacije od profita, nece ti pomoci ni sve G20 clanice da to uklonis.
Mogu oni da uvedu zakone "protiv spekulacije" - spekulacija ce onda da se zavuce ispod necega, a samo ce normalno poslovanje postati skuplje jer se zakonima i propisima dolazi i trosak za bivanje u saglasnosti sa istima.
Ali dobro je za pravnike i politicare.
[ triac @ 18.06.2011. 10:07 ] @
Od kontrole nema nista jos jedna masoneriska zavera....
Samo se radi u svom interesu...polako se zatvara obruc kada je u pitanju globalna kontrola (hrana, lekovi, zaposlenje, tokovi novca, kamere, cipovi, saobracaj, vojska, geopolitika)...
[ vladd @ 18.06.2011. 10:40 ] @
Ja mislim da polako globalni mozgovi shvataju da od lazne slobode trzista i nekakvog trzisnog privredjivanja nema (vise) vajde.
Onog trenutka(analiticki, kao sto je Ivan srocio ili logicki) kada se shvati da se mora ziveti od rada, usmerenog ka realnim potrebama, a ne od proizvodnje profita ili prostog stampanja novca, tada ce se pokrenuti regulative koje odredjuju i kvalitet i cenu hrane.
Jednostavno, neke oblasti ne mogu da borave u "trzisnom" okruzenju, da kazem trenutno, poslovanja, bolje receno postojanja.
To su bar dve oblasti, hrana i zdravstvo.
Kako ove dve oblasti iskljuciti iz ostalih sistema za obrt novca, to je stvar kompromisa na koje svetske glavesine moraju da pristanu.
Prosta kontrola cena hrane je vise "signalni pokusaj", vise sluzi da ukaze i signalizira problem, nego sto moze nesto realno da postigne u jos uvek aktuelnoj jurnjavi za profitom po svaku cenu.
Ali, to vec zalazi u filozofiju ozbiljnog vodjenja drzave..
Poz
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|