[ Aleksandar-Nis @ 28.07.2011. 12:01 ] @
Pozdrav svima,
imam veoma cudan problem koji nikako da resim vec duze vreme. Tragao sam i tragao i nikako da nadjem uredjaj kakav mi je potreban...
Visina zida od prozora do plafona u prostoriji gde treba da se montira klima uredjaj je 28 cm i u tu dimenziju treba da se nekako ubaci unutrasnja jedinica klime :) Svi ostali zidovi prostorije su prekriveni cevima i nemoguce je na bilo koji drugi zid montirati. Jedina opcija je deo iznad prozora do plafona. Da li neko ima ideju da li uopste postoji neka klima sa unutrasnjom jedinicom koja se uklapa u tu dimenziju, a da ostane i onaj prostor iznad nje za usisavanje vazduha koji je koliko sam shvatio min 3cm itd... Naravno ako je moguce jos i da cena, potrosnja, dizajn i kvalitet uredjaja bude zadovoljavajuci to bi bilo super ;)
Hvala unapred :)
[ tdjokic @ 28.07.2011. 13:53 ] @
Taj deo iznad prozora kod mene u soliteru ne postoji, jer su "drugovi" to drugacije zamislili svojevremeno. Vrlo je verovatno da taj deo nosi ono sto je iznad plafona - drugi sprat, krov, sta bilo i da je u njemu armatura. Ne verujem da bi toj armaturi prijalo da je pogodi burgija.

Sa druge strane, unutrasnja jedinica je relativno lagana (nesto iznad 10 kg), mozda bi se mogla okaciti na neku od spominjanih cevi na drugim zidovima ili prisrafiti na zid produzenim srafovima, tako da se odmakne od zida i ne dodiruje cevi.

Nikako ti ne preporucujem da buskas to iznad prozora. Mozda ne pogodite nista, a mozda i pogodite, djavo nikad ne spava.
[ Aleksandar-Nis @ 28.07.2011. 14:47 ] @
Namerno sam unapred napisao da je ovaj deo iznad prozora jedina opcija, upravo da bih izbegao predloge tipa stavi na zid sa strane ili na nosac itd... :) To je nemoguce da ne objasnjavam iz kojih razloga. Dakle, jedina opcija je taj deo iznad prozora. Nema nikakvih armatura, zica, sipki, instalacija, apsolutno nista, najobicniji betonski zid, kome je jedina mana mala povrsina od 28 cm visine...
U svakom slucaju hvala na odgovoru i predlogu. :)

U medjuvremenu ja Googlao i pronasao nesto.

Whirpool amd 032

http://www.eponuda.com/klime/w...d-032-klima-uredaj-cena-194405

Deluje kao da nije losa po karakteristikama (nisam strucnjak za klime) a visina unutrasnje jedinice je 25cm :) cena 27.600 (uklapam se) :)

Sad, zanima me da li je moguce to cudo od 25 cm staviti na onaj betonski deo iznad prozora od 28 cm tako da izmedju klime i prozora ima 1 cm razmaka, a izmedju klime i plafona 2 cm? Je l to tako moze da radi kako treba? Znaci 1 cm od prozora do klime + 25 cm uredjaj + 2 cm do plafona, to mu dodje 28 cm :) Ako moze i ako je ok, eto resenja ;)
[ kalimero 011 @ 28.07.2011. 16:54 ] @
^
Ako tih 28cm može da bude 29cm, onda ti odgovara Nocria (njena visina je 25cm, a po specifikacijama može da ide 4cm ispod plafona).
[ tdjokic @ 28.07.2011. 17:01 ] @
Citat:
Svi ostali zidovi prostorije su prekriveni cevima i nemoguce je na bilo koji drugi zid montirati.
Prihvatam kritiku. Jeste, rekao si da su zidovi prekriveni cevima sto u normalnim uslovima nikako nije dovoljan razlog da je tu nemoguce montirati unutrasnju jedinicu. Sada kazes da imas svoje odredjene razloge i ja to postujem i necu te vise ubedjivati da montiras negde sa strane. Priznajem da mi je veoma tesko da to tehnicki prihvatim, jer ne mogu da zamislim da nigde na zidu nema mesta za tako malu i laganu stvar, ali dobro, sve je vec receno.

Ponovo o onom delu zida iznad prozora. Pazi, prozor je rupa, ono iznad njega garantovano ima u sebi armaturu i samo je pitanje da li je to neki standardni zid, sto je malo verovatno, ili je nosac, sa specijalnom armaturom u njemu.

Sa gledista klime, bice to mucenje da ona radi normalno na par cm prostora. Ili ce klima morati da radi duze da hladi prostoriju ili ce se nesto grejati prilikom rada - ovo nagadjam, nemam sa tim nikakvih iskustava. Posedovao sam do sada samo prozorsku i pokretne klime, tako da nesto malo pojma imam, ali nedovoljno da bih argumentovano govorio o split klimama.
[ vujkev @ 28.07.2011. 17:07 ] @
a da je ušrafiš u plafon? Ne znam koliko bi to bilo stabilno, ali neki nosači koji vise sa plafona, pa na te nosače klima ...

edit: sad vidim da ne može ni nosač :)
[ Goran Mijailovic @ 29.07.2011. 10:24 ] @
Moze i da razmoti opciju da je zalepi sa montage kitom ako je zdrava podloga tj. zid?
[ Nikola M @ 29.07.2011. 11:41 ] @
Mislim da ni montažnom lepku (bizon) ne prija vruće-hladno kombinacija, gde na to da se kači klima...
[ Aleksandar-Nis @ 29.07.2011. 12:59 ] @
Ljudi, ja je narucio :)
Pogledao sam specifikacije na Whirlpool-ovom sajtu, otkrio da je visina 24cm a ne 25cm kako su ovi nasi napisali sto je jos bolje i odmah porucio :)
Inace, pored netacnih podataka u vezi visine, sto je jos gore, netacni su i podaci u vezi potrosnje... Tako da je ova klima, umesto A/A kako su napisali kod nas, u stvari A/D potrosac. A za hladjenje, D za grejanje. Ja ionako tu prostoriju ne grejem, samo hladim, tako da ne smeta, ali cisto da napomenem laznu informaciju :)

Ostaje sada samo pitanje montaze i da li je dovoljno tih 3-4 cm viska za montazu... Zvao sam servis i oni kazu "ma ima da je uglavimo nekako" ;) Odgovor tipican srpski :D ali u ovom trenutku ja sam takav odgovor i hteo da cujem :)))

Pozdrav i hvala svima ;)
[ kalimero 011 @ 29.07.2011. 22:39 ] @
^
Imaćeš problem sa cirkulacijom vazduha. Obično se za unutrašnju jedinicu preporučuje minimalno 10cm ispod plafona.
[ tdjokic @ 30.07.2011. 11:59 ] @
Citat:
kalimero 011: ^
Imaćeš problem sa cirkulacijom vazduha. Obično se za unutrašnju jedinicu preporučuje minimalno 10cm ispod plafona.
To sam i ja rekao. Takodje je pitanje na koju stranu u taj deo ulaze kabl za struju i one cevi iz spoljne jedinice, i to moze da bude problem u tako skucenom prostoru, cak i pola cm nekad igra ulogu.

Ja se kladim da ce monteri naci nacina da negde sa strane nadju mesto za par rupa izmedju svih postojecih prepreka i da sa produzenim srafovima to tamo montiraju. Samo da sacekamo par dana
[ Aleksandar-Nis @ 30.07.2011. 12:39 ] @
Ljudi, je l moze neko da mi objasni zbog cega je neophodno ostaviti toliko prostora iznad? Ipak, radi se o vazduhu :) Zar nije 3 cm dovoljno? Sta se desava u praksi ako se ne ispostuje ta visina?
[ tdjokic @ 30.07.2011. 16:25 ] @
Upravo sam pogledao malo na Internetu oko toga.

Jeste vazduh, ali i njemu treba dosta mesta da prodje, cak i vise nego nekoj tecnosti. Fabrika kaze 10 cm ili vise, sto znaci da je 10 cm minimum, koji je najcesce racunat u laboratoriji pod idealnim uslovima i mozda ti ni to ne bi bilo dovoljno za udoban rad. Da se radi o 8 ili 9 cm, pa jos nekako, ali ovo je bas previse smanjeno i vrlo je verovatno da ce na neki nacin uticati na rad klime. Moze cak i da ne hladi kako treba jer vazduh ne moze ravnomerno da obliva odgovarajuce rashladne cevi i slicno.

Dodatno, kazu da se ona rupa za cevcice busi obicno burgijom od 55 mm, sto je prilicno velika rupa ako iznad tog prozora imas klasican nosac. 2 ili 4 male, slepe rupe, za srafove koji bi drzali tih 10 kg gore jos i nekako, ali ovo je bas poveca rupa i stvarno moze da ti zezne nosac. I ona se busi skroz kroz zid, to je problem.
[ kalimero 011 @ 31.07.2011. 10:25 ] @
@Aleksandar-Nis
U uputstvu za montažu svake klime stoji podatak o minimalnim rastojanjima do zidova/plafona. Ovlašćeni servis ne bi smeo da odstupi od toga što piše i ja bih izbegao one koji ''uglavljuju''. Na tvoje pitanje šta će se desiti ako se ne ispoštuje propisano nema jednoznačnog odgovora, zavisi od same klime i od načina korišćenja.