[ Onaj @ 18.08.2011. 19:17 ] @
http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...ca-Takse-povecane-i-do-10-puta

Citat:
"Jedna od najčešćih taksi koju su privredni subjekti dužni da uplate Ministarstvu pravde Srbije - taksa uz Zahtev za davanje tumačenja, objašnjenja, odnosno mišljenja o primenu republičkih propisa, u najnovijem tarifniku Republičkih administrativnih taksi podignuta sa 1.000 na 10.000 dinara", navedeno je u saopštenju Unije poslodavaca.


Citat:
"Ovakvi postupci države koji se kriju od javnosti pokazuju kako će se pronaći novac za nerealno povećanje plata u javnom sektoru i penzija na jesen, uprkos sve većoj zaduženosti države", ocenila je Unija i podsetila da su u januaru 2010. godine sudske takse povećane od 35 do 1.300 odsto.


Jel se ovo zove lopovluk ili pljačka?
[ zmau @ 18.08.2011. 20:54 ] @
Mislim da nije poenta u tome da zgrnu neku kintu, nego da ti elegantno kažu - nemoj ništa da nas pitaš.
Ja ovo ne bih zvao pljačkom nego gušenjem ideje o tome da građane (privrednike, svejedno) treba da zanima šta radi država. Na to se u suštini svodi.
[ SlobaBgd @ 18.08.2011. 23:26 ] @
Čitam onu temu o MUP-u gde naplaćuju davanje mišljenja, sad i ovo...
Pa za koji klinac ih već plaćamo iz poreza kad svako "dobar dan, koliko je sati" naplaćuju ekstra?
Opravdanje da im to nije u opisu radnog mesta ne mogu da navedu, jer zašto onda to rade i naplaćuju?
Takođe, ni to da cela procedura iziskuje dodatno angažovanje koje se posebno plaća, ni to ne stoji, jer čim uspeju da završe i taj posao, znači da bi bez njega uposlenost bila manja za toliki procenat koliki je udeo davanja mišljenja u punom radnom vremenu.
To je kao ona fora u bankama - obrada zahteva za kredit košta toliko i toliko! Pa nemoj da mi obrađuješ zahtev! A, moraš?! Pa to ti je onda posao, koji plaćam kroz kamatu!

Nama ne može ni MMF da pomogne, tolika bahatost je zrela za gonjvivu motku! I to ne važi samo za vlast, nego i za dobar deo te administracije koja misli da je plaćena samo da dođe na posao, a za sve preko toga treba extra da se iskešira.
[ Ivan Dimkovic @ 18.08.2011. 23:30 ] @
Ovo daleko vise zvuci kao dil sa advokatima a ne neko zgratanje love ili sta ti ja znam... Ovakvo povecanje cene ce verovatno samo totalno smanjiti broj zahteva za tom uslugom i nista drugo, sto se verovatno i planira sa ovom merom.

Stara cena je tu uslugu verovatno cinila daleko nizom od tipicne usluge advokata / pravnika, pa bi se mogla gledati i kao neka vrsta nelojalne konkurencije.

Bilo kako bilo, drzava nije jeftini pravni servis, za to postoje pravnici i advokati koji ce vam vrlo rado rastumaciti bilo sta za odredjenu svotu novca.

[ Isak666 @ 18.08.2011. 23:37 ] @
^^
Da, ali ne zaboravi da je to tumacenje zakona samo jedna redja stavka, dok sudske takse su uglavnom neke overe i sl sr*nja.
I do sad je bilo suludo za jedan pecat da ti uzimaju 10 do 20% prosecne plate, kamo li da povecaju.
Na stranu sto je usluga takva kao da mi rade besplatno.
[ Ivan Dimkovic @ 18.08.2011. 23:45 ] @
Pa zar se ne uvode bese notari za taj posao?

Bice da to objasnjava dosta toga ;-)
[ Isak666 @ 18.08.2011. 23:53 ] @
^^
Moguce, nemam pojma.
Nisam bio u Srbiji vise od godinu dana, a znam da se i pre tog mog poslednjeg odlaska pricalo o notarima.
Mada, ako cijena bude prava sitnica i kod notara, kao sto je sad najavljeno - isti sh*t.
[ djoka_l @ 19.08.2011. 08:57 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Bilo kako bilo, drzava nije jeftini pravni servis, za to postoje pravnici i advokati koji ce vam vrlo rado rastumaciti bilo sta za odredjenu svotu novca.


Ivane, ovde nisi u pravu. Mi smo ovde u Srbiji za poslednjih 20 godina prešli iz socijalizma u kapitalizam i promenili ogroman broj zakona. Nije problem angažovati advokata, ali jedno je kada ti advokat da mišljenje, a drugo kada ga državni organ da.

Mi imamo pravnika u firmi, još jednog advokata kojeg plaćamo paušalno svakog meseca, a koristimo usluge eksterne revizije kao i poreskog savetnika iz Deloitte. I pored svega ovoga, vrlo često moramo da se obratimo Ministarstvu finansija ili Ministarstvu pravde da bismo dobili nedvosmislenu potvrdu da su neke naše procedure ispravne.

Imao sam slučaj da je finansijska inspekcija bila u kontroli u mojoj firmi i našla (po njihovom mišljenju) nepravilnosti u obračunu poreza. Mi smo im tada pokazali mišljenje Ministarstva finansija koje su oni usvojili, čak su nas i zamolili da im ga fotokopiramo da bi i oni imali primerak.

Kao IT firma, mi često poslujemo u pravno neregulisanoj zoni.

Evo, na primer, u ovom momentu pokušavamo da se izborimo sa sledećim problemom. Firma ima akcije u stranoj zemlji. Da bismo raspolagali tim akcijama, moramo da otvorimo račun hartija od vrednosti u stranoj zemlji, što po zakonima te zemlje zahteva da imamo i novčani račun. Međutim, po našim zakonima, ne smemo da imamo novčane račune u stranim bankama, ali smemo da imamo akcije kotirane na stranim berzama.

Bukvalno, od kada mi firma posluje (1994. godine) stalno smo u nekoj sivoj zoni, počevši od toga da nije postojala šifra delatnosti za softversku firmu, preko toga da nije bilo regulisano kako se softver izvozi, pa do ovog najnovijeg problema sa hartijama od vredosti u inostranstvu.
[ mmix @ 19.08.2011. 09:14 ] @
Ivane, tumacenja su nacin na koji vlast ubire pare od nedovrsenih i nekompletnih zakona koje donosi. Zvanicno tumacenje ti onda sluzi kao pokrice za delovanje tako da ovo uopste nije konkurencija pravnicima vec placanje reketa drzavi. Kad ti onda naleti inspekcija za nesto ti pokazes tumacenje i oni te ostave na miru u suprotnom te oderu po svom licnom tumacenju pa se ti sudi sa njima ko je u pravu.
[ vaske71 @ 19.08.2011. 10:02 ] @
Ponekad imam misljenje da je u nasem vrhu Panco Vila ...