[ konislav @ 26.08.2011. 23:18 ] @
Javila mi se potreba da na jednom od kompjutera postavim dva monitora, kako je na tom kompjuteru Asus od 19" ja juce odem da kupim jos jedan takav da bi izgledalo simetricno/ Zapisem ja koji model imam i odem do najblize prodavnice gde sam ovaj sto imam kupio i kazem da zelim isti takav. Prodavac kaze da ima neki novi model, ali da je to taj. Ja to platim, dobijem zapakovanu kutiju i odm kuci, kad tamo, prc. Monitor meni izgleda manji, stavim jedan pored drugog, ali ovaj novi manji.
Juce me mrzelo da se vracam i odem danas da to vratim i da trzim 19" kako sam i platio. Pitam zasto je ovo manji monitor i ljudi ladno kazu da je to 18" ili 18,5", ali to se zove 19-tica i to se tako zove i svi to kupuju. Mene normalno ne zanima sta drugi rade i trazim svoje pare nazad ili 19" monitor. Tu nastane problem, nema sefa prodavnice, nema servisera koji ce da potvrdi da je monitor koji vracam ispravam, tako da ja nisam nista uradio i odiseja se nastavlja sutra.
Sta mene buni u svemu ovome. Da li je moguce da stvarno ljudi kupuju i placaju monitor od 19", a dobijaju manji i niko se ne buni?
DA li vi izmerite svoj monitor ili televizor kad ga kupite i da li se vama desilo nesto slicno i kako ste resili problem.
[ Miroslav Jeftić @ 26.08.2011. 23:32 ] @
Pre kupovine pogledam koja je veličina, koja je rezolucija, ako mi je baš bitno potražiću i kolike su dimenzije u cm Ako samo odeš u prodavnicu i kupiš "otprilike", a dobijeno ni ne pogledaš pre dolaska kući, onda stvarno može svašta da se dobije.
[ Marko83 @ 26.08.2011. 23:59 ] @
Zasto bi uopste imao potrebu da se "razume" u monitore ako je trazio 19'' trebao je to i dobiti
Mada je to danas popularno umesto 1kg necega dobijes 950g ili umesto 200ml dobijes 180ml......
[ konislav @ 27.08.2011. 00:14 ] @
Nisam ja isao otprilike, vec sam tacno rekao sta trazim i na fakturi i na garanciji pise 19". Vraticu ja suta to nazad, medjutim zanima me ta filozofija "19" je, ali ne bas 19" ".
[ neca @ 27.08.2011. 00:26 ] @
Prvog si kupovao monitor koji je imao format 16:10 i on je bio 19" dijagonale i njegova maksimalna rezolucija je bila 1440x900.
Malo su se vremena promenila od kupovine tog monitora pa i formati :)
Sada kada si otisao u radnju, nudili su ti monitor formata 16:9 gde ti je dijagonala 18,5" i maksimalna rezolucija 1366x768.
E sad....to sto ti je u radnji nije objasnjeno ta kupujes...i sto pise jedno a ustvari je drugo...to je vec druga filozofija :D
[ 3way @ 27.08.2011. 00:37 ] @
Nema tu sta da se menjaju vremena.
Ako pise da je dijagonala 19" ti mora da dobijes monitor koji ima tu dijagonalu.

Ali, vrlo cesto 19 u oznaci monitora ne znaci da je monitor 19 inca, nego se samo tako zove.
U specifikacijama lepo pise da je dijagonala manja.

Koji tacno model je u pitanju?
[ konislav @ 27.08.2011. 00:55 ] @
Citat:
3way: Nema tu sta da se menjaju vremena.
Ako pise da je dijagonala 19" ti mora da dobijes monitor koji ima tu dijagonalu.

Ali, vrlo cesto 19 u oznaci monitora ne znaci da je monitor 19 inca, nego se samo tako zove.
U specifikacijama lepo pise da je dijagonala manja.

Koji tacno model je u pitanju?


Problem lezi ovde, koliko sam ja moga da razumem.

Ja sam trazio ovo, a dobio sam ovo.
Kako sam ja razumeo taj model 193 je stariji i nema ga vise, pa sad prodaju 192.
[ 3way @ 27.08.2011. 00:58 ] @
Pa da, kao sto sam rekao.
Samo pise 19, a u stvari nije to nego nesto drugo.
Ne znam da li to mozes da resis, s obzirom da pise da dijagonala nije tolika, ali ja bih to tero :)
[ kandorus @ 27.08.2011. 01:45 ] @
Na monitorima sa katodnom cevi dužina dijagonale se odredjivala kao rastojanje izmedju dve neodredjene tačke na katodnoj cevi a dobar deo toga se nije moga videti. Sa uvodjenjem LED monitora dužina dijagonale se vezivala za aktivni deo monitora i odgovarala je rastojanju dve vidljive tačke slike na suprotnim krajevima dijagonale. Ali iz ovoga vidimo da to više ne važi. Bezobrazlucima nikad kraja. Monitor se prodaje kao 19" (kao što stoji u specifikaciji) a onda se izmišlja neki dodatak specifikaciji u kome se dužina dijagonale redefiniše na 18.5". Nema razloga da sledeća serija ne dodje sa 18" ili čak sa 17" slikom a da se monitor prodaje kao 30" ili tako nešto. Treba samo ćutati i trpeti. Nemojte talasati jer to nije u interesu fine gospode.

U Hrvatskoj i Srbiji Zakon o zaštiti potrošača zabranjuje obmanu putem nepoštene oglasne poruke, poruke koja može potrošača da dovedeu zabludu u pogledu karakterisrtika proizvoda pa pertpostavljam da je slično i u Makedoniji.
[ konislav @ 27.08.2011. 02:06 ] @
Nije problem Zakon o zastiti potrosaca, nismo stigli do primene zakona i verovatno necemo ni stici jer ce monitor sutra biti zamenjen (pretpostavljam), nije problem da se ja bojim da cu lose proci. Mene fascinira podatak da se to masovno prodaje, ljudi kupuju i niko ne prigovara. Sama prodavacica je bila zbunjena sta ja hocu kad oni svakodnevno prodaju takve monitore i nije bilo slucajeva da se neko zbog toga buni. Nije verovala da je to razlog, pa je trazila servisera da proveri monitor da slucajno ne pokusavam da vratim pokvaren monitor.
Meni vracanje monitora i nije cilj, ja samo zelim da kupim 19" monitor kao sto vec imam, ali me iritira cela ta blesava filozofija.
[ 3way @ 27.08.2011. 02:08 ] @
Niko ne prigovara zato sto niko ne zna.
Trpanje 19" u naziv proizvoda je cista prevara i to vrlo precizno usmerena na one koji mnogo ne razumeju svu tu tehniku.
[ konislav @ 27.08.2011. 02:16 ] @
Citat:
3way: Niko ne prigovara zato sto niko ne zna.
Trpanje 19" u naziv proizvoda je cista prevara i to vrlo precizno usmerena na one koji mnogo ne razumeju svu tu tehniku.


Ispada bas tako, kako kazes. Isto je i sa televizorima, samo su tamo posteniji pa je lepo napisano na kutiji. Kupio sam pre neki dan televizor 32" i na kutiji pise 32" (80 cm).
[ kandorus @ 27.08.2011. 02:37 ] @
Hm, da. Ovo me je zainteresovalo i našao sam neke zanimljivosti povodom toga. Monitori su klase (Class) 19" ali im je dijagonala 18.5".

Ima i kod Samsunga, distributer u Floridi. Klasa 19", dijagonala 18.5". Cena $80.
http://www.tigerdirect.com/app...sp?EdpNo=6256815&CatId=170

Onaj od "full" 19" košta $110
http://www.tigerdirect.com/app...sp?EdpNo=6075833&CatId=170

Od sada pazite da vam ne prodaju "klasnu" robu.

Inače razlika od pola inča znači da imate dijagonalu kraću za 1,27 cm.
[ mmix @ 27.08.2011. 08:17 ] @
Taj full 19 je star ko biblija mislim da je cak i 16:10

Inace, imas ti 19" pa i vise, sracunaj od ivice plastike to ivice plastike Pise da je monitor 19" ne da je viewing area 19". Da ne bude greske, ne branim takvu praksu, sta vise smatram marketere poklonicima mracnih sila ali danas ces tesko da nadjes 19" monitor koji je 19" ekran. Cak i da proizvodjac ne voli tu praksu mroace da uradi tako jer ce ovaj drugi da mu pokupi plebs nizom cenom.
[ StORM48 @ 27.08.2011. 10:16 ] @
Super mi je ta fora sa širenjem proporcija. Malo po malo idu u širinu. 16:10 je bio taman, 16:9 me već nervira (očigledno potenciranje DVD formata, iako je to potpuno besmisleno na PC-ju), a ne bi me čudilo da jednog trenutka doteraju do 16:5 npr. To bi za njih bilo vrlo berićetno - pokriju istu dijagonalu za mnogo manje para.

Da je bilo pameti ranije, dijagonala bi još davno bila izbačena kao merilo veličine displeja i bilo bi obavezno da se navede površina. Mada, kako vidim, nije samo u tome problem - neko se setio da LCD-ove označava kao CRT monitore nekad. Kupiš 22", a dobije 20.5"... ma sjajno.

Sa diskovima je ista stvar. Kupiš 2TB, ukradu ti skoro 200GB. Bilo je i tužbi i zabrane dovođenja kupaca u zabludu i nađeno je solomonsko rešenje - umesto da se kilobajt označava kao kilobajt i važi za 1024 bajta, neko je prilepio da oni 1GB računaju kao 1.000.000.000 bajtova i zdravo đaci.

Sreća pa se na benzinskim pumpama JOŠ niko nije setio da (barem zvanično) zabode oznaku da litar više nije 1000ml, već recimo 975...

Pozdrav
[ barcode @ 27.08.2011. 10:25 ] @
E, kad rece to za pumpe, kad pogledas jogurt videces da litar jogurta odavno vise nije litar, vec kilogram (1000gr), sto je manje od 1l za otprilike onoliko koliko je 18.5'' manje od 19''.
[ Ivan Dimkovic @ 27.08.2011. 10:28 ] @
Citat:

umesto da se kilobajt označava kao kilobajt i važi za 1024 bajta, neko je prilepio da oni 1GB računaju kao 1.000.000.000 bajtova i zdravo đaci.


Hmmm - to sto su proizvodjaci diskova iskoristili situaciju i dalje ne znaci da kilobajt treba da bude 1024 bajta (i sve ostalo posle) zato sto je to jednostavno pogresno.

Ovaj svet postoji mnogo duze od MS-DOSa i ocigledne totalne ignorancije SI sistema od strane USA kompanije u to vreme.

Silovanje SI prefiksa ne moze biti dobro resenje zato sto se onda stvaraju druge zablude.

Da stvar bude jos smesnija, cak i u ICT svetu se danas prefiks kilo dominantno koristi za 1000:

- Multimedija (muzicki i video fajlovi, streaming*) - Kilo = 1000
- Komunikacije (brzine mreznih kanala) - Kilo = 1000
- Storage - Kilo = 1000
- Memorija - Kilo = 1024

Ocigledno je ko gresi u ovoj grupi i koristi SI prefiks na pogresan nacin tj... pogresan SI prefiks (kilo umesto kibi) ;-)

* Jedno vreme je Microsoft za svoje WMA/WMV kodeke koristio 1024 za kilo (sto je bilo jako dobro za njih ako se poredi kvalitet kompresije, je li - posto je njihovih 128 kbit 2% vise od ostalih ;-) nastavljajuci svoju tradiciju silovanja SI prefiksa i forsiranju pogresnih mera.
[ StORM48 @ 27.08.2011. 10:56 ] @
Nije to "silovanje", nego faktičko stanje. Svako kome se to TADA nije svidelo, mogao je sam da definiše i nametne sistem, ako je bio dovoljno moćan. Ko je tada definisao standarde, odredio je koliko je šta. Molim lepo. BTW, nije MS-DOS tvorac tog sistema.

Revizija je urađena i opisana je ovde: LINK

Dakle, redefinicijom je utvrđeno da se 1024 bajta označava kao KiB, a 1000 kao KB i to je to. To što se svi prave šašavi, iako znaju šta je šta, potpuno je druga priča i nevažna je u ovom slučaju. Kompatibilnosti radi, označavanje je moralo biti promenjeno, kako kupci ne bi bili dovođeni u zabludu, što se i danas dešava! Istina, sada na nalepnicama (neki proizvođači) ostavljaju da je 1GB=1.000.000.000b, ali to i dalje ne rešava problem razmimoilaženja u označavanju. Decenijama jedno, a onda neko reši da to promeni i to NE iz razloga brige za SI, nego zbog toga što je neko na sudu pričepio WD.

EDIT: Obratno sam napisao.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 27.08.2011. u 12:10 GMT+1]
[ vaske71 @ 27.08.2011. 11:37 ] @
Ja zaista ne shvatam pojedine stvari .Kako to mozete da kupujete sta vec zelite a da posle 2 i vise godina trazite istu robu ? Ako zelim dva ili vise monitora kupicu ih odmah ili necu kupovati ista ili cu se snaci za jos kesa sa strane pa cu vratiti .Poenta je da se bar monitori uzimaju odmah i nema greske ... Mislim, nisu monitori 1k eura pa da ne mozete da ih kupite vec su cak i ispod 100 eura komadno ,Za dva monitora koje uzimate u kesu naravno imacete cak i popust ...
[ Marko83 @ 27.08.2011. 12:44 ] @
^^
Ne znam kakve ovo ima veze sa temom ali da probam da ti odgovorim
Monitori kao uostalom i bilo koja druga roba se kupuju onda kada zatrebaju
Kako je covek mogao znati da ce mu trebati dva monitora pre 3 god kad je kupovao racunar?
Mozda sad da uzme jos 2 kom, sta znas mozda mu zatreba jos koji u naredne 2-3 god
[ Horvat @ 27.08.2011. 13:24 ] @
jos jedna u nizu debilnih markentiskih fora za zamajavanje korisnika :(
vise nije dosta da procitas sta pise na etiketi,nego moras imati citavu aparaturu za isprobavanje urejdaja i njihovih karakteristika kad kupujes...

Citat:
mmix

Inace, imas ti 19" pa i vise, sracunaj od ivice plastike to ivice plastike ;) Pise da je monitor 19" ne da je viewing area 19".

pa dobro, ako je od kraja do kraja plastike vise od 19 cola, od pocetka do kraja ekrana manje od 19 cola, sta je onda 19 cola?
[ Backy @ 27.08.2011. 13:29 ] @
Citat:
Horvat: ako je od kraja do kraja plastike vise od 19 cola, od pocetka do kraja ekrana manje od 19 cola, sta je onda 19 cola?


pa klasa, pisalo je već :D verovatno dijagonala tft folije, čiji jedan deo zaklanja plastika...
[ mmix @ 27.08.2011. 14:49 ] @
Najgore u celoj prici je sto se vi zapravo raspravljate samo oko onoga sto je vidljivo spolja. Kakve sve tu "prevare" postoje to je neverovanto, ide do toga da identicne oznake uredjaji imaju razlicitu elektroniku i cak razlicite panele drasticno razlicitog kvaliteta.

A inace prica za 16:10 je jednostavna, HDTV je 16:9 i proizvodjaci panela daje 16:9 panele jeftinije zbog economy of scale pa su proizvodjaci monitora jednsotavno preuzeli. Sve van HDReady i HD odmah dize cenu monitora.
[ konislav @ 28.08.2011. 00:45 ] @
Ja sam danas zamenio monitor i dobio sam pravu 19-ticu, to je model Asus 19" Wide VW 196D. Samo sam danas posao kao zidar i trazio da se otvori kutija, izvadio metar koji sam poneo i premerio. Nije bilo prblema, svesni su sta prodaju i sta se moze desiti ako dodjemo do inspekcije i odradili su posao jako brzo diskretno i zamolili me da sednem da ne setam po prodavnici i ne komentarisem mnogo problem jer je bilo jos musterija. Nisam nista doplacivao. Ja sam zadovoljan i to je to. Sad se ja pitam sledce:
-Asus je napraio monitor od 18.5 inca koji prodaje kao 19incni, a napravio je i 19 incni kako bi trebalo da bude. Koja je svrha toga? Asus prodaje monitore po celom svetu i kako je moguce da se malo ljudi buni i ta praksa se nastavlja. Dok sam setao po radnji merio sam monitore drugih proizvodjaca koji se nude kao 19 incni i na moje iznanadjenje vecina je bila 18.5 inca.
[ a1200 @ 28.08.2011. 00:53 ] @
Konislave, ja sam odavno naucio da uvek procitam detaljno specifikaciju preko neta, pre nego sto bilo sta kupim. Na zalost, to je neophodno bas zbog ovakvih podvala. Kod monitora me specijalno interesuje viewable area, kao i kvalitet boja koje ekran moze da prikaze (probajte da na svom monitoru, napravite gradijent od belog ka zelenom... povucete ukoso na dole, na vecini ce te videti da gradijent nije ravnomenran vec kao da ima ostrvca/linije istih boja... to je zato sto taj ekran ne moze da prikaze sve boje vec radi kompresiju, a i nema dobar dithering). Mislim ima milon stvari koje se ne vide iz imena modela... zato uvek internet "u ruke" i udri po recenzijama :). Nazalost to je neophodnost.
[ konislav @ 28.08.2011. 02:22 ] @
Citat:
a1200: Konislave, ja sam odavno naucio da uvek procitam detaljno specifikaciju preko neta, pre nego sto bilo sta kupim. Na zalost, to je neophodno bas zbog ovakvih podvala. Kod monitora me specijalno interesuje viewable area, kao i kvalitet boja koje ekran moze da prikaze (probajte da na svom monitoru, napravite gradijent od belog ka zelenom... povucete ukoso na dole, na vecini ce te videti da gradijent nije ravnomenran vec kao da ima ostrvca/linije istih boja... to je zato sto taj ekran ne moze da prikaze sve boje vec radi kompresiju, a i nema dobar dithering). Mislim ima milon stvari koje se ne vide iz imena modela... zato uvek internet "u ruke" i udri po recenzijama :). Nazalost to je neophodnost.


Slazem se. Tako sam i ja trebao da uradim, medjutim ja nemam neke posebne zahteve i nisam trazio neki poseban monitor. Zadovoljan sam Asus-ovim monitorom koji imam i sad mi se javila potreba za jos jednim. Otiso sam u istu radnju gde sam kupio prvi i samo sam potrazio jos jedan takav. Smatrao sam da je za to dovoljno pet minuta, kao kad kupujem cigarete.
[ mmix @ 28.08.2011. 09:56 ] @
KOlika je bila razlika u ceni?
[ Odin D. @ 28.08.2011. 14:23 ] @
Citat:
konislav: medjutim ja nemam neke posebne zahteve i nisam trazio neki poseban monitor.

Izgleda ipak da si imao poseban zahtev za monitorom neke posebne dijagonale... :)
[ morihei ueshiba @ 28.08.2011. 14:53 ] @
Citat:
Smatrao sam da je za to dovoljno pet minuta, kao kad kupujem cigarete

Mozda si nesto prekombinovao u glavi kad si kupovao,pa si trazio Asus 100's ?
[ konislav @ 29.08.2011. 00:25 ] @
Citat:
mmix: KOlika je bila razlika u ceni?


Nije bilo nikakve razlike u ceni t.j. ja nisam nista doplatio. Inace koliko sam mogao da vidim u prodavnici oni nemaju taj 196 izlozen za prodaju, nema ga ni na sajtu.
[ vladd @ 29.08.2011. 13:14 ] @
Citat:
konislav: ... Otiso sam u istu radnju gde sam kupio prvi i samo sam potrazio jos jedan takav. Smatrao sam da je za to dovoljno pet minuta, kao kad kupujem cigarete.


Upravo je ovo realna situacija. Ne vidim u cemu je problem i potreba za ovolikim postovima.

Ode se u radnju i kupi monitor iste oznake, da bi se zadovoljio uslov dva ista monitora.

Kao da taj Asus pravi jednu jedinu komponentu pa je dovoljno samo spomenuti ime..?

Poz
[ konislav @ 31.08.2011. 23:13 ] @
Citat:
vladd: Upravo je ovo realna situacija. Ne vidim u cemu je problem i potreba za ovolikim postovima.

Ode se u radnju i kupi monitor iste oznake, da bi se zadovoljio uslov dva ista monitora.

Kao da taj Asus pravi jednu jedinu komponentu pa je dovoljno samo spomenuti ime..?

Poz


Promasio si malo sa odgovorom. Radi se o tome sto sam ja dobio nesto sto nisam trazio. Ja sam trazio Asus-ov monitor od 19", a ne od 18.5.
U ponudi Asus-ovih monitora od 19" u Makedoniji trenutno ima samo jedan i to je taj model koji nosi oznaku 196 (koji sam ja dobio posle zamene), koji je naslednik modela 193 (koji sam ja imao i koji je kao star izbacen iz ponude). Meni nije bilo bitno da li cu dobiti 193 ili 196, ali me iritirali to sto sam dobio 18.5"-ni monitor, a trazio sam 19'-ni.
[ Silencer @ 01.09.2011. 19:43 ] @
Bah novi standard prati hard diskove ;P Kupis od 320 GB a ono tolko nema realno :P