[ tdusko @ 31.08.2011. 14:06 ] @
Citat:
Ministar za infrastrukturu i enegetiku Srbije Milutin Mrkonjić ocenio je da je novi beogradski most kod Ade Ciganlije lep, ali nepraktičan i nepotreban.

opsirnije: http://www.b92.net/biz/vesti/s...08&dd=31&nav_id=538621

Secam se da u jednom delu svog zivota dok sam studirao, nisam imao TV, nisam imao ni permanent internet vezu, a tek pare da kupujem novine svaki dan nisam imao. Jednom recju, nisam imao pojma sta se desavalo u brlogu drzavnog vrha niti me je bas bolelo uvo za to. A onda sam u jednom trenutku, ni sam ne znam kada, kako, i zasto izgubio taj "kvalitet" da me zabole za brlog i poceo sam da pratim, da citam, da analiziram i da se naravno nerviram. Tako i sada, citam sta ovaj genije prica i razmisljam da li je moguce da jedan narod toliko ne valja i da nema naznaka da ce se pojaviti bar jedan normalan u narednih 100 godina.

Izvesno je da su ogromne pare pokradene od naroda da se ova skalamerija napravi i sad kad je izvesno da ce taj most da "proradi" uskoro i kad je puno ljudi dobilo nadu da ce u BG-u moci ponovo da se funkcionise kao pre 20 godina, pojavi se genije i kaze da je sve to dzabe.

Sta reci?
[ Miroslav Jeftić @ 31.08.2011. 14:29 ] @
Šta znam... ja npr. živim/radim u Novom Sadu i sa moje tačke gledišta, verovatno da nije potreban, kad se završi ne verujem da ću ga često koristiti.
[ Java Beograd @ 31.08.2011. 14:55 ] @
Verovatno je neki kratkovidi i nadobudni političar davnih sedamdesetih mislio da je most Gazela nepotreban, a tek Mostarska petlja - čisto rasipanje para. Terzaijski tunel ?! Glupost, naravno.

Ja se lično izuzetno radujem novom mostu, posebno zato što napokon počinje da se realizuje projekat "Unutrašnji magistralni poluprsten". Zajedno sa kompletiranjem obilaznice, i mostom Zemun-Borča, Beograd polako ali sigurno počinje da rešava goruće pitanje saobraćaja.

Uostalom zna li matori Mrkonjić išta o gradnji infrastrukture ?
[ tdjokic @ 31.08.2011. 15:31 ] @
Gadno ste me zaftknuli sa ovom temom. Preleteo sam pocetak i malo citao dalje i tek na kraju shvatio da se radi o Mrkonjicu, i odmah prekinuo da razmisljam o tekstu. Pa covek je legenda sa njegovim hoce, nece, dobro je, nije dobro, njega ne vredi slusati nista ....
[ StORM48 @ 31.08.2011. 15:32 ] @
@Java Beograd
Pa kako ne zna - tolike godine bio u CIP-u, a da to ne zna...

Pozdrav
[ Odin D. @ 31.08.2011. 15:50 ] @
Mislim da Mrkonjic smatra da je most prebrzo napravljen.
Moglo se to jedno 15-20 godina komotno praviti, a ne ovako navrat-nanos.
[ jnk @ 31.08.2011. 20:43 ] @
Mrkonja se ljuti jer je most sagradio don Đilas-drvosek a ne njegovo ministarstvo a u toku je predizborna kampanja pa mora nešto da se priča.

A što se tiče mosta pa svakako da je dobro da ih ima što više. Diskutabilno je da li je trebalo graditi na toj lokaciji jer je velika cena pristupnih saobraćajnica za nas sirotinju. Takođe most je možda većeg kapaciteta od Gazele ali neće moći da primi više automobila jer se na njega ulazi sa kružnog toka a ne denivelisane petlje i kad pređeš bilo koju stranu čeka te semafor.

Gužva će se smanjiti, ali na smanjenje gužve u gradu će mnogo više uticati the Obilaznica koju je pitanje kada će drug Mrka sagraditi. Da ne pominjem Metro bez kog Beograd nikad neće moći da bude prava metropola. Zahvaljujući prethodnom pokojnom gradonačelniku Beograd zamalo da dobije fensi tramvaj umesto metroa ali je don Đilas ipak uvideo da mu ne ide u prilog da započinje da gradi fensi tramvaj(LRT) pa za svaki slučaj ništa nije započeto.

Sad pročitah Mrkonjićev tekst i čovek je totalno u pravu. Bolje je da imamo metro nego most. To je ko da je rekao bolje biti bogat nego siromašan.
[ vilil1 @ 31.08.2011. 22:37 ] @
Mrka je zakon. :D

Taj se covek ne menja. Stalno vrti istu, praznu pricu.
[ konislav @ 31.08.2011. 23:06 ] @
Sta fali Mrkonjicu, covek je dokaz da se nacin razmisljanja kod vecine stanovnistva Srbije nije promenio i nece se uskoro ni promeniti. Covek ima svoju pricu (jeste suplja i onako sirova, seljacka), ali narod to voli. Dokaz mojoj tvrdnji je to sto je covek jos uvek na vlasti, dok je masa nazovi "pametnih" piloticara kratkog fitilja, tako da ih danas vidis, a sutra ih nema.
[ dukanizi @ 31.08.2011. 23:30 ] @
Nema ta izjava toliko veze sa mostom. To lagano krece predizborna kampanja
Pre neki dan Zarko Obradovic je izjavio kako vidi Dacica na mestu premijera u narednoj vladi. Sa druge strane zna se da Djilas puca na to mesto.
Bas zbog toga krecu ovakvi komentari, a bice ih sve vise.
Jedini je problem sto ni jedni ni drugi nece biti u narednoj vladi
[ jnk @ 31.08.2011. 23:59 ] @
don Đilas ne puca na premijersko mesto u sledećoj vladi već u vladi posle sledeće. Živi bili pa videli.
[ a1200 @ 01.09.2011. 00:08 ] @
Kamo srece da se uvede zakon da se svakih godinu dana glasa da li da budu izbori, tj. da li je narod zadovoljan godisnjim ucinkom... pa ako se nema minimum 51% zadovoljnih dotadasnjim radom, e onda se raspisuju izbori ponovo, po ubrzanoj proceduri. Ovako jendom kad zasednu mogu da rade sta hoce... dugi niz godina.
[ vidan kv @ 01.09.2011. 00:45 ] @
Citat:
jnk: don Đilas ne puca na premijersko mesto u sledećoj vladi već u vladi posle sledeće. Živi bili pa videli.
....a da položimo pare ko će da bue predCednik Srbije posle Tadića?
[ gavrantije @ 01.09.2011. 00:51 ] @
Ovo jeste sa sajta srpskih nacionalista, ali procenite sami:

http://www.srpskinacionalisti....11/01/najskupli-most-na-svetu/
[ konislav @ 01.09.2011. 01:15 ] @
Evo kako izgledaju veliki biznisi sa mostovima.
Ako uspem da dobije posao na ovom projektu, poslacu vam slike kako to izgleda u zivo.
[ milivoje t @ 02.09.2011. 01:26 ] @
pametnom nisu potrebna objasnjenja.
bolje je imati most i biti pokraden za 200 miliona, nego nemati most i biti pokraden za 200 miliona.
druga opcija je najnormalnija pojava u svake vlasti u poslednjih x god.

o utopijskoj opciji bez kradje, moze tema, ali na umz.
[ a1200 @ 02.09.2011. 02:19 ] @
Ja mislim da je jos bolja opcija imati dva-tri mosta, i biti pokraden tricavih 50 do 100 miliona... al' to su male pare za kradju u Srbijici... ne valja se oko toga znojiti.

...
Btw. Nemci su onaj stari Savski most sagradili za vreme rata, cisto onako jer im treb'o... kao privremeno reshenje (tj. sigurno nisu planirali da skucaju brdo love i resursa za vreme rata u njega) - a koristi se i dan danas. Koliko je takvih mostova moglo biti sagrdjeno? Al' jbg, mi kad gradimo to mora da bude "fancy"... da vidi celo selo ko ima kamenog lava ispred svinjca... i naravno, da bude sto skuplje, kako bi se vishe dobilo od "ugradnje" u projekat.

Nego, malo je ovo sto je placeno... trebalo je to jos vishe i skuplje - pa da se prica! (i napuni dzep za vremena kad nezahvalni narod™ odluci da te smeni... tj. dodje mu iz d00peta u glavu).
[ Sceka @ 02.09.2011. 20:11 ] @
Ne znam da li je neko od diskutanata nekada bio na potezu od Ade Ciganlije do Mostarske Petlje u periodu od 06:30h do 09:00h radnim danom?! Obicno 'samo' od septembra do jula sledece godine. Nepregledne kolone vozila (u pravcu prema Mostaru), zastoj pocinje na polovini Pozeske ulice (vec kod pijace niko ne mrda!) i sa obrenovackog puta daleko pre Ade. Kod Ade Ciganlije je kolaps koji traje do izlaza prema Zvezdinom Stadionu u pravcu Auto Puta prema Nisu a u pravcu Zagreba do Arene a cesto i dalje! Najgore je na samoj petlji, prilaz sa Sajma prema Sava Centru (pravilno se kaze Kongresni Centar Sava) gde je nesnosna blokada apsolutno svaki dan, subotom malo manje, nedeljom podnosljivo. Ko je bio razumece sta pricam, ko nije bio ne moze ni da nasluti da tako nesto postoji. Most na Adi ce biti samo delimicno resenje, rasteretice saobracaj bar za 30% ali da bi se stvarno osetio efekat najmanje jos dva mosta bi morala da se naprave na potezu od Ade Ciganlije prema Obrenovcu. A to sto prica Mrkonjic nema veze sa samim problemom, covek to prica iz licnih razloga, sa licnog aspekta. Malo sramotno za bilo koga njegovih godina, ma sta bio, ma kakvu skolu zavrsio...

Da ne pricam o popodnevnoj varijanti kad svi stoje vec od "Zmaja"!!! I tako... :)

Pozdrav!
[ dukanizi @ 02.09.2011. 20:49 ] @
Citat:
Sceka: Most na Adi ce biti samo delimicno resenje, rasteretice saobracaj bar za 30% ali da bi se stvarno osetio efekat najmanje jos dva mosta bi morala da se naprave na potezu od Ade Ciganlije prema Obrenovcu.

Kukala nam majka ako budu kostali kao ovaj :)
[ Sceka @ 02.09.2011. 21:07 ] @
Citat:
dukanizi: Kukala nam majka ako budu kostali kao ovaj :)


Vise kosta kolaps bez mostova, to se izracunalo u svetu odavno zato i grade onako 'neverovatne' mostove koje mozemo videti na 'nekim stranjskim televizijama'.

Jesi li nekada bio ujutru na potezu od Ade do Mostara?! :) Verovatno ne jer ti ne bi palo na pamet da pricas o kostanju! :)))

Mislim, ja ne idem u to vreme, nemam klasicno radno vreme (sam odredjujem kad cu da radim) ali po nekada se desi da odvezem suprugu na posao, do Palmoticeve - centar grada, tako da znam sta se desava a svake godine je sve gore i gore, kako i zasto je druga prica ali sve vise vozila je u opticaju...



Pozdrav!
[ Onaj @ 02.09.2011. 21:38 ] @
Citat:
gavrantije: sa sajta srpskih nacionalista,


Pih... Kakvi su mi to srpski nacionalisti koji imaju sajt na .com domenu umesto na srpskom nacionalnom domenu i koji se nisu potrudili da nauče gramatička pravila srpskog jezika?
[ gavrantije @ 02.09.2011. 22:37 ] @
Ako je istina ovo što su napisali, potpuno je nebitno- da li su i kakvi nacionalisti i što su umesto Milo napisano Mijo ( ako na to misliš).



Usput, taj vijadukt je koštao 300 miliona eura, pa je čitava stvar još tragičnija.

The cost of the bridge was 300 million Euros
[ vladd @ 03.09.2011. 11:28 ] @
Ne bas sedam puta, ali jedno tri puta manje sigurno. Ali francuski graditelji i politicari rade za sebe, kao Francuze i za Francusku, njihovu drzavu, a nasi samo za SEBE.

Lokacija mosta je deo nekog prstena od kojeg se odustalo. Nije da je resenje bilo lose, vec se kasnilo nekoliko decenija, pa je postalo besmisleno resenje. Iz tog razloga je nepotreban, nisu se uzeli aspekti grada, raspodela kretanja gradjana, lokacije stambenih i poslovih celina.

To sto su guzve na nekim potezima, to ce i ostati, posto jedan most ne resava saobracajne probleme.

Uz sve omaske arhitekture, koja vaistinu nije ni bila ozbiljno konsultovana, most je imbecilno preskup, besmisleno bahat, u duhu realizatora.

Sto se same ideje i ideologije mosta, kao pojma tice, most je koristan, neophodan, ali su tri mosta jos korisnija i neophodnija.

Poz
[ bakara @ 03.09.2011. 11:38 ] @
Citat:
gavrantije:
Usput, taj vijadukt je koštao 300 miliona eura, pa je čitava stvar još tragičnija.

The cost of the bridge was 300 million Euros

Kako god da okrenes izgleda da mi imamo najmanji i najskuplji most od svih
[ jnk @ 03.09.2011. 13:27 ] @
Pa kad se porede babe i žabe. Ne bih da branim don Đilasa ali cena našeg mosta nije 400 miliona već upola toliko a ostatak je otišao na pristupne saobraćajnice i komplikovane petlje koje su bile neophodne zbog izabrane lokacije. Druga stvar, nije isto sagraditi most u Kini i u Srbiji, do Soluna sto somuna iliti do Beograda sto somuna.

Mogao je biti izabran socijalniji most koji bi ličio na onaj nemački(tramvajski iz 2. svetskog rata) i njegova cena je bila svega 20% manja od ovog fensi sa jednim pilonom. Toliko je moglo da se uštedi i da imamo soc most a nikakve stotine miliona kako navode srpski nacionalisti ćiriličari.

A opet napominjem gužvu u gradu i rasterećenje gazele može da reši samo kompletna obilaznica i metro. Mada dok mi to izgradimo broj automobila će se toliko povećati(ipak je to otprilike 50 godina) da se to tad neće ni osećati.
[ bakara @ 03.09.2011. 13:34 ] @
Citat:
jnk: Pa kad se porede babe i žabe. Ne bih da branim don Đilasa ali cena našeg mosta nije 400 miliona već upola toliko a ostatak je otišao na pristupne saobraćajnice i komplikovane petlje koje su bile neophodne zbog izabrane lokacije. Druga stvar, nije isto sagraditi most u Kini i u Srbiji, do Soluna sto somuna iliti do Beograda sto somuna.

Hoces da kazes da pristupne saobracajnice kostaju vise nego most i da je jeftinije napraviti most u francuskoj nego u srbiji?
[ MyWay @ 03.09.2011. 14:51 ] @
Citat:
bakara: Hoces da kazes da pristupne saobracajnice kostaju vise nego most i da je jeftinije napraviti most u francuskoj nego u srbiji?
upravo tako. kao što je svojevremeno Velja tvrdio da je teško graditi puteve po Vojvodini - jes' da je ravno i široko ali nema kamena (rizle) pa se puno para i vremena gubi na transport :)
[ Zeka_SD @ 03.09.2011. 17:54 ] @
Po ko zna koji put:

taj most u Francuskoj: dužina 2460, širina 32, košta 300 miliona €
most na Adi: dužina 967, širina 45, košta 120 miliona

400 miliona će koštati ceo taj projekat, sa svim petljama i pristupnim putevima, i taj deo bi koštao isto ma kakav da je projekat mosta bio...
Plus, most u Fr je građen iz koncesije i prelazak preko njega košta 6 evra!
[ milivoje t @ 03.09.2011. 19:18 ] @
Zeko evo da ti pomognem ja kao laik za gradjevinu. Most u beogradu za razliku od francuskog ima i zeleznicke koloseke pune nosivosti, sanduk mosta je supalj tako da u sebi nosi magistralne vodovodne, kanalizacione cevi i ostale instalacije, a ipak moze da izdrzi teretni voz, ima pesacke staze i biciklisticke staze. ima tu pristupnu saobracajnicu koja ce imati lebdeci kruzni tok.

Samo nemoj da se lozis da nisu klepili milione na tom mostu, ugradili su se oni i to svemirski.

ali nije mi jasno cemu kuknjava. da saberemo koliko je investicija i donacija ulo u srbiju, koliko je privatizacija izvrseno, a gde su zavrsile te pare, e to bi bilo bolno.

[ Zeka_SD @ 03.09.2011. 20:28 ] @
Naravno da su klepili, zabrinuo bih se da nisu! Nego me stvarno više iritiraju ove rasprave oko cene mosta i priče kako je za taj novac moglo da se izgradi četiri-pet takvih, kako da ne. Videćemo koliko če koštati novi Žeželjev most u NS, duplo je kraći i za trećinu uži, plus jednostavnijeg dizajna. Ili evo, čuveni most kod Beške koji se gradi k'o da je kineski zid, njegova cena neće biti manja od 40 miliona, a tačan račun verovatno nikada nećemo dobiti...
[ Sceka @ 03.09.2011. 20:37 ] @
Citat:
Zeka_SD: ... Ili evo, čuveni most kod Beške koji se gradi k'o da je kineski zid, njegova cena neće biti manja od 40 miliona, a tačan račun verovatno nikada nećemo dobiti...


Ali ce biti gotov pre nego sto je bio Kineski Zid. Garantovano! :)


Pozdrav!
[ DrFill2Good @ 04.09.2011. 00:10 ] @
Ja mislim da je bolje imati jedan most od 400 miliona evra nego 4 mosta od 100 miliona evra. A Beograd nije Beograd ako nema saobracajnog kolapsa, kako bi inace znali da se radi o metropoli. Jedino jos da postave table sa imenima ulica i putokaze ...

Ko misli suprotno taj je isti Mrkonjic :D
[ djordje1979 @ 04.09.2011. 00:53 ] @
Citat:
Ne znam da li je neko od diskutanata nekada bio na potezu od Ade Ciganlije do Mostarske Petlje u periodu od 06:30h do 09:00h radnim danom?!

Zar to nije posledica rekonstrukcije Gazele?
[ DrFill2Good @ 04.09.2011. 01:06 ] @
Citat:
djordje1979: Zar to nije posledica rekonstrukcije Gazele?
Samo donekle. I pre rekonstrukcije je bilo kolapsa. Problem je u konfuznom planiranju, kao i sa ovim mostom - prvo naprave most od 120 M eura a onda shvate da je odabrano lose mesto i potrose jos 300 M za prilaze i obilaznice, jos vise komplikujuci i onako zamrsene trase. Turci su odavno otisli, ali palanacki stil i dalje traje.
[ vladd @ 04.09.2011. 09:33 ] @
Citat:
jnkPa kad se porede babe i žabe. Ne bih da branim don Đilasa ali cena našeg mosta nije 400 miliona već upola toliko a ostatak je otišao na pristupne saobraćajnice i komplikovane petlje koje su bile neophodne zbog izabrane lokacije. Druga stvar, nije isto sagraditi most u Kini i u Srbiji, do Soluna sto somuna iliti do Beograda sto somuna.

Mogao je biti izabran socijalniji most koji bi ličio na onaj nemački(tramvajski iz 2. svetskog rata) i njegova cena je bila svega 20% manja od ovog fensi sa jednim pilonom. Toliko je moglo da se uštedi i da imamo soc most a nikakve stotine miliona kako navode srpski nacionalisti ćiriličari.

A opet napominjem gužvu u gradu i rasterećenje gazele može da reši samo kompletna obilaznica i metro. Mada dok mi to izgradimo broj automobila će se toliko povećati(ipak je to otprilike 50 godina) da se to tad neće ni osećati.


Hmmm, bas funkcionises kao funkcioner neke (samo se namece) stranke

Most kosta 420 miliona grad Beograd, a da li je njegova vrdnost manja, to je valjda "trik" u prici.

Kao drugo, sam si pomesao babe i zabe. Mo smo kao bogata i bahata drzava, a ne najbednija socijala u Evropi. Nama trebaju bogati i bahati elementi da bi se osecali manje inferiorno i da bi ignorisali realnost.

Reci koje ne mozes, ne zelis da cujes i da razumes su "skromno i funkcionalno", i nema potrebe da, nicim izazvano, skreces sa argumentima, pljuckas po "cirilicarima", braneci "eu lopuze". Pa sef akademije je dao amanet da je most divan, da bi njegov sincic prodao sajle...

Poz
[ Devanagari @ 04.09.2011. 10:13 ] @
Citat:
DrFill2Good: Problem je u konfuznom planiranju, kao i sa ovim mostom - prvo naprave most od 120 M eura a onda shvate da je odabrano lose mesto i potrose jos 300 M za prilaze i obilaznice, jos vise komplikujuci i onako zamrsene trase.

Dobro da je neko primetio ovo. Most ne košta 400 miliona, košta onoliko koliko su rekli da košta, tako da su zapravo glavni problem pristupne saobraćajnice, njihova cena i sumanut dizajn. Mislim, slažem se da je suštinski isto jer šta će nam most ukoliko ne možemo da mu priđemo ali formalno baca akcenat na sporednu priču.

U projektovanju često dolazi do situacije da se inicijalni dizajn zakomplikuje pod uticajem raznoraznih, međusobno suprotstavljenih dodatnih zahteva. Tada dolazi do tačke kada se tim mora vratiti na ono što je osnovni zahtev, pa ispočetka i tako se vrše iteracije dok, što reče Egziperi, više nema ništa da se oduzme.

Sad, postoji generalno problem mentaliteta ovdašnjeg čoveka da jednostavno nije u stanju da se bavi suštinskim stvarima, tj. problemima i to je poražavajuće kada su u pitanju inženjeri. One idiotske petlje na prilazu mostu (ima rendera po internetu) su klasičan primer ovoga o čemu pričam. Dakle, čovek ne mora da bude građevinski inženjer da bi prepoznao obrazac i da vidi da je tu nabacavao i ukrštao ko je šta stigao u bizarnoj želji da pomiri nepomirljive zahteve. Glavni problem mosta će zapravo biti nepostojanje tunela ispod Topčidera. Imajući u vidu generalno stanje finansija, a posebno to koliko su stukli na ovu bizarnost, tog tunela neće biti u skorije vreme, tako da ćemo praktično dobiti jednu mutiranu T raskrsnicu.
[ Igor Gajic @ 04.09.2011. 11:08 ] @
http://www.b92.net/automobili/aktuelno.php?nav_id=531027&fs=1

^ Izgled prilaznice

I za mene najbolja izjava

Citat:

Zbog toga je dobro što će se radovi izvoditi u fazama, inače, teško bismo se snašli da iz prvog pokušaja pronađemo pravi put kada bi nas neko poslao na ovakvu petlju.



JBT!!!
[ stil @ 04.09.2011. 11:33 ] @
A gde su na slikama staze za pešake ?
[ StORM48 @ 04.09.2011. 11:46 ] @
Ja uopšte ne razumem za koji moj je most denivelisan u dva nivoa?

Čemu uopšte ovaj put pravo, napravljen tako da izgleda kao da će se njime voziti 200km/h, umesto 40-50 koliko će gradski oci zabosti? Zbog čega se taj put ne uliva u kružni tok, i onda "izliva" na sve strane? Zbog čega na desno postoje dva viseća elementa? Jedan skroz desno, a drugi poludesno koji se spušta do kružnog toga, gde prvo isključenje vodi na IDENTIČNU tačku?

Daj Bože da ne poludim kad budem pokušavao da ubodem pravo mesto za isključenje/uključenje... 'ebe lud zbunjenog.

Koliko nepotrebnog komplikovanja, sačuvaj Bože...

(#&*$*(*& Neshvaćene arhitetke.

Pozdrav
[ bakara @ 04.09.2011. 12:21 ] @
Citat:
StORM48: Zbog čega na desno postoje dva viseća elementa? Jedan skroz desno, a drugi poludesno koji se spušta do kružnog toga, gde prvo isključenje vodi na IDENTIČNU tačku?

Daj Bože da ne poludim kad budem pokušavao da ubodem pravo mesto za isključenje/uključenje... 'ebe lud zbunjenog.

Pa vidis to je ako se za*ebes pa promasis prvo skretanje, mozes na sledecem bez da si nesto propustio, a mozes i kruznim tokom da se vratis pa ponovo ako bas hoces na to iskljucenje...u stvari treba da naprave isto ovo i na Nbgd strani pa vozaci mogu super da se zezaju



[ vilil1 @ 04.09.2011. 12:28 ] @
Ova petlja uopste nije komplikovana.
Citat:
StORM48: Zbog čega se taj put ne uliva u kružni tok, i onda "izliva" na sve strane? Zbog čega na desno postoje dva viseća elementa? Jedan skroz desno, a drugi poludesno koji se spušta do kružnog toga, gde prvo isključenje vodi na IDENTIČNU tačku?

Zato sto bi kruzni tok bio preopterecen. Ovako, ko dolazi sa NBG, ima vise opcija, odmah desno, ili pravo, ili kruzni tok koji salje u sve pravce. To skretanje poludesno nije napravljeno zbog onih koji pogrese pa ne skrenu desno odmah sa mosta, nego je to ulaz u kruzni tok, iz koga mozes izaci na bilo koju stranu.
[ jnk @ 04.09.2011. 12:30 ] @
storm: nije most denivelisan već petlja "Radnička". Most je deo "unutrašnjeg magistralnog poluprstena" i nastavlja dalje svoju rutu prema hipodromu. Imaš na sajtu beoland.com celu putanju kako bi to trebalo da izgleda(od Pančeva do Bežanijske kose).

Petlja kod gazele je 100x komplikovanija(pogledajte samo snimak iz vazduha) pa se uglavnom ljudi snađu na njoj. Po meni petlja radnička je ok s obzirom na koliko malom prostoru su morali da je naprave, sa jedne strane pruga sa druge NISovi rezervoari. Mnogo veći problem je "petlja" Hipodrom koja u stvari nije petlja već semaforizovana raskrsnica na kojoj će sigurno biti čekanja i gužvi jer čim pređeš most ti dolaziš na semafor(kao Brankov most).
[ vladd @ 04.09.2011. 20:31 ] @
Potroseno je 400 miliona dolara do sada, bes pristupnih saobracajnica, tako da cena mosta jos nije konacna..

Sto se tice "drugog prstena", to je odbaceni projekat iz 1972(moguce i 1973-e) godine.Odbacen je posto se kasnilo, nista se nije uradilo po tom pitanju, grad se razvijao u neplaniranom pravcu, pa sad ozivljavanje nekakvog, kao planskog "drugog prstena" vise lici na zamajavanje, naravno marketinsko.
Prstenovi su trebali da se sukcesivno formiraju svakih 10-ak godina, da bi saobracaj bio regulisan racionalno do 2024-e godine, po zamisli projekta.
Datum se priblizio, a haos ima drugu formu...

Elem, posto su rokovi probijani, odnosno, druga struja arhitetaka je gurala drugi plan, doslo se do haosa. Inace, most "drugog prstena" je trebao da bude malo vise uzvodno (blize ostruznickom mostu) ali je odluceno za kompromisno, "nicije" resenje, iako se narusava mikroklima topciderske padine.
No da zanemarimo sitne zivuljke, gradovi razaraju prirodu ionako, ne moze se zanemariti cena i nefunkcionalnost mosta, koji umesto da prati tokove i kretanja i gradnje, u svojoj gorostasnosti, sluzice da za 30% umanji guzvu isprad sajma(kada sve bude gotovo), ali ne i guzvu na cukarickoj padini, ili guzvu na ostalim prelazima i prilazima gazele.
Znaci, onih 30% od trenutne guzve koji prolaze pored Sajma da bi presli Savu, olaksace sebi transport, za razliku od onih, koji zele u centar ili na pravac prema Nisu.
To su realni problemi trenutnog mosta, bice vise spomenik bahatosti nego funkcionalna gradjevina. Btw, ostruznickim mostom je 50 puta manji saobracaj nego gazelom...
A taksimetar cene projekta otkucava....

Poz
[ jnk @ 05.09.2011. 08:10 ] @
Ja kolko sam razumeo 120 je za most a ostatak do 400 je za pristupne saobraćajnice. Ostaje još da se plati tramvajski kolosek(tramvajem u 22. vek) i verovatno neki nepredviđeni troškovi i verovatno neće biti preko 450m.

UMP je dobro zamišljen međutim problem je što u samom nazivu stoji magistralni a na njegovoj putanji se svaki čas ukršta sa semaforima iz prostog razloga jer bi nam bilo skupo da pravimo denivelisane petlje. Tako da će to biti samo još jedna u nizu ulica gde protočnost neće biti ni blizu magistrale pa je pitanje da li je bilo pametno investirati u tako nešto umesto u metro.

Citat:
Btw, ostruznickim mostom je 50 puta manji saobracaj nego gazelom...


Kao što rekoh kada/ako obilaznica u punom profilu bude izgrađena i ostružnički most krene da vrši svoju funkciju, to će smanjiti gužve na gazeli mnogo više nego novi most i što se tiče gužve u gradu bukvalno ćemo progledati. Pa još kad bi na to dodao izmeštanje železničke, luke, izgradnju 3 linije metroa, spoljnu magistralnu tangentu sa kineskim mostom(SMT), unutrašnji magistralni poluprsten sa novim mostom preko Ade i još jednim mostom preko Dunava, Beograd bi bio totalno drugi grad. Samo nam fali jedno 3-4 milijarde da se u to ulupa.
[ Marko83 @ 05.09.2011. 09:00 ] @
^^
To je bar lako
2.000.000 beogradjana, samodoprinos, 30€ mesecno, narednih 5 god i resen problem
[ DrFill2Good @ 05.09.2011. 11:28 ] @
Citat:
Marko83:
2.000.000 beogradjana

Otkuda ti ovaj podatak ?
[ jnk @ 05.09.2011. 11:52 ] @
http://en.wikipedia.org/wiki/Belgrade

Citat:

The city proper has a population of 1.21 million people, while the official metropolitan area has about 1,67 million people.


Znači Sopot, Barajevo, Grocka, Lazarevac i Mladenovac nemaju sveukupno 500,000 ljudi.
[ Marko83 @ 05.09.2011. 12:13 ] @
^^
Pa sad sam u dilemi verovati wiki ili verovati Zavodu za statistiku grada Beograda

"Registar građana
Sadrži identifikacione podatke o građanima koji imaju (oko 1.844.000) prebivalište na području Beograda"
izvor

A posto me je mrzelo da kucam ovako detaljne cifre zaokruzio sam na prvu vecu okruglu cifru(racunajuci da i ovo nije sasvim tacan i azuran podatak i da su doseljavanja svakodnevna)

Samo glasaca u birackom spisku u 17 beogradskih opstina ima oko 1.560.000 (eto sad ste me naterali da kucam cak dve ne-okrugle cifre )
[ DrFill2Good @ 05.09.2011. 14:20 ] @
Citat:
Marko83: ^^
Pa sad sam u dilemi verovati wiki ili verovati Zavodu za statistiku grada Beograda :-)

Samo glasaca u birackom spisku u 17 beogradskih opstina ima oko 1.560.000 (eto sad ste me naterali da kucam cak dve ne-okrugle cifre :-) )


Predstojeci popis ce valjda dati tacne podatke. Za sada, svaki izvor nudi neke svoje podatke koji se u manjoj ili vecoj meri razlikuju. Posebno sam alergican na izvore poput birackih spiskova. :D
[ vladd @ 07.09.2011. 11:12 ] @
Citat:
jnk: Ja kolko sam razumeo 120 je za most a ostatak do 400 je za pristupne saobraćajnice. Ostaje još da se plati tramvajski kolosek(tramvajem u 22. vek) i verovatno neki nepredviđeni troškovi i verovatno neće biti preko 450m.


I treba da si ubedjen, posto su to podaci koje neki papagajski ponavljaju...nebrojeno puta...valjda se tako proizvodi istina...dok banke koje daju kredite imaju drugacije cifre zaduzenja...

Problem je sto je zaduzenje grada vec 400 miliona, a posao je solidno udaljen od zavrsetka.

Ne znam odakle ti "osecaj" da ce ostatak kostati 50 miliona, mislis da su klepili svi koji treba da klepe, pa ce posao ili nabavka da budu vodjeni korektno?


Poz
[ dejanet @ 07.09.2011. 11:49 ] @
..sa kamatama ce ici debelo preko 500 mil. Sto se mosta odnosno pristupne infrastrukture tice, odmeri se golim okom kubikaza obe pozicije, plus koeficijent na visinu i vodu. Moci ce svako da vidi o cemu se radi..

Inace drzava je bankama najbolji klijent, toliko, da ih u vecini i ne zanima rad sa stanovnistvom..
[ Sceka @ 07.09.2011. 19:50 ] @
Opet se sve svodi na to koliko je ko i kada i zasto stavio u svoj dzep. Pa, bre, neka kradu koliko god hoce samo neka naprave taj most i saobracajnice koje mu pripadaju pa da nam svane! To je bitno. Neka kradu opet i uvek ali neka naprave metro da nam svane. I neka opet kradu ali neka naprave auto put prema crnogorskoj obali. Neka kradu ali neka osposobe neku fabruku ili neka izgrade neku fabriku ili neka srede poljoprivredu da budemo konkurenti u evropskoj varijanti. Neka kradu ali da i nama bude bolje. Samo prica o tome da neko krade je prevazidjena po svim pitanjima. To pricaju oni koji nemaju sta drugo da kazu...!!!

I jos jednom, neka kradu koliko hoce samo da zavrse most na Adi i pristupne saobracajnice! Jutros je bio kolaps u pola osam ujutru, sve je stajalo kod pijace na Banovom Brdu! Neka kradu ali da vise nema kolapsa i stajanja kolima u mestu i putovanja do grada po sat vremena!!!


Pozdrav!
[ Marko83 @ 07.09.2011. 21:01 ] @
^^
NIKAD nama nece bolje biti....
[ Sceka @ 07.09.2011. 21:58 ] @
^
Ma vec nam je bolje nego nekada, samo to ne vidimo. Lakse je da se covek zali i kuka nego da vidi srecu oko sebe. Zato sto je zloba, zavist, licemerje... lakse za nositi nego srecu i radost jer se covek plasi srece i radosti, ali plasi da to ne izgubi pa se miri sa time da ih i ne nalazi jer "kad nesto nemas, ne mozes to izgubiti"!!! Lakse je kritikovati druge i tako sketati paznju sa sebe makar i samom sebi, jer kad pogledas sebe i nisi zadovoljan onda nije dobro, nikako nije dobro. Zato je lakse "brinuti o drugome" nego o sebi. Zato se i ne vidi dobro oko sebe. A kad ne vidis sebe i dobro oko sebe ostaje ti samo ono sto se inace cesto radi kod nas. Napadaj druge - bice ti lakse. Kakva zabluda! Zato je bitno koliko je ko stavio u dzep a ne koliko je uradjeno i sta ce lepo to doneti. Zato je i pesimizam prisutan, "NIKAD nama nece bolje biti", i nece nikome ko tako razmislja. I ne treba takvima nikada ni da bude bolje. Takvi su se pomirili sa tom mislju i zive takav zivot, pa neka im...

Nista licno, samo me strasno smara ta mracna depresivna pesimisticka varijanta ludila koja nije usamljen primer. Smara do jaja, dosadno, brate, mnogo dosadno!



Pozdrav!
[ jnk @ 07.09.2011. 23:24 ] @
vladd: a odakle tebi informacija da je do sad potroseno 400m a da u to nije uracunat zavrsetak radova?? Malo sam vise pratio razne izvore oko tog mosta i znam da je u tih 400m uracunato cak i dodatnih 30 miliona za ubrzavanje radova da se makar deo otvori 15. decembra(opozicija je tolko pametna da ovo ne pominje). Jedino sto pouzdano nije uracunato je izgradnja tramvajskog koloseka i taj deo je oko 20ak miliona. Ocigledno su tvoji izvori informacija srpskinacionalisti.com ili centrala SNS-a koji iako imaju gomilu stvarnih razloga da pljuju vlast to cine krajnje diletantski navodeci cene mostova u svetu i mixuju grandmothers and frogs.

Inace koga zanima jutros je zavrseno postavljanje ukrasnog prohromskog vrha(sad je visina pilona oko 200m) i za koji dan ce se demontirati kran i moci ce da se stekne realna slika kako ce sve da izgleda.
[ milivoje t @ 08.09.2011. 03:41 ] @
znaci stavili su i nakurnjak na pilon. moze li se popeti na vrh kroz stub ?

[Ovu poruku je menjao milivoje t dana 08.09.2011. u 04:56 GMT+1]
[ jnk @ 08.09.2011. 08:24 ] @
Samo je taj čelični deo pilona šupalj ovo ostalo je od betona i nema rupa.
[ vladd @ 08.09.2011. 09:09 ] @
Citat:
jnk: vladd: a odakle tebi informacija da je do sad potroseno 400m a da u to nije uracunat zavrsetak radova?? Malo sam vise pratio razne izvore oko tog mosta i znam da je u tih 400m uracunato cak i dodatnih 30 miliona za ubrzavanje radova da se makar deo otvori 15. decembra(opozicija je tolko pametna da ovo ne pominje). Jedino sto pouzdano nije uracunato je izgradnja tramvajskog koloseka i taj deo je oko 20ak miliona. Ocigledno su tvoji izvori informacija srpskinacionalisti.com ili centrala SNS-a koji iako imaju gomilu stvarnih razloga da pljuju vlast to cine krajnje diletantski navodeci cene mostova u svetu i mixuju grandmothers and frogs.

Inace koga zanima jutros je zavrseno postavljanje ukrasnog prohromskog vrha(sad je visina pilona oko 200m) i za koji dan ce se demontirati kran i moci ce da se stekne realna slika kako ce sve da izgleda.


Predrasude i histerija su cudo. Zasto uopste tako klasifikujes ambijent u kojem zivis?

Izvor mi je iz Skupstine grada. Navedeno nisi pogodio. Uostalom ta dokumenta koristi i Pecat. Ostali "izvori" su u sluzbi plasiranja zbunjujucih brojki. Osim odluka Skupstine, postoje i dokumenta banaka koja jasno govore o zaduzenjima(a poseduju ih gradski odbornici). Ne znam koji drugi "izvor" treba slusati osim ova dva(od tri) navedena...i sta drugo moze da se "prati"..osim vestine zabasurivanja..
Pecat je novina, koja moze a ne mora da korektno prenosi podatke, pa recimo da zanemarimo njih kao univerzalni "izvor"(nisu u obavezi da kljukaju korisnike informacijama, vec funkcionisu kao novine, malo senzacije, malo traceva...prodaja je imperativ), mada se podaci koje prenose poklapaju sa izvornim...

Poz

P.S.
Izmedju ostalog treba citati komentare Aleksandre Banovic
http://www.smedia.rs/ona/vest/...gradske-price-nekad-i-sad.html

Za pecat nemam komentar, ali se tesko demantuju pisanija potkrepljena dokumentima...
http://www.pecat.co.rs/2011/08/ko-nam-gradi-lepoticu-na-adi/
http://www.pecat.co.rs/2011/08...de-je-nestalo-stotine-miliona/
http://www.pecat.co.rs/2011/09...inacijama-oko-mosta-preko-ade/
[ jnk @ 08.09.2011. 09:40 ] @
Ah izvinjavam se izvori nisu SNS ili SRS nego novina pečat Milorada Vučelića i internet kolumnista u firmi Bakija Anđelkovića. Uopšte ne želim ni da otvaram te linkove a kamoli da komentarišem ta pisanija.
[ zus @ 08.09.2011. 10:19 ] @
Citat:
Sceka: ^
Ma vec nam je bolje nego nekada, samo to ne vidimo. Lakse je da se covek zali i kuka nego da vidi srecu oko sebe. Zato sto je zloba, zavist, licemerje... lakse za nositi nego srecu i radost jer se covek plasi srece i radosti, ali plasi da to ne izgubi pa se miri sa time da ih i ne nalazi jer "kad nesto nemas, ne mozes to izgubiti"!!! Lakse je kritikovati druge i tako sketati paznju sa sebe makar i samom sebi, jer kad pogledas sebe i nisi zadovoljan onda nije dobro, nikako nije dobro. Zato je lakse "brinuti o drugome" nego o sebi. Zato se i ne vidi dobro oko sebe. A kad ne vidis sebe i dobro oko sebe ostaje ti samo ono sto se inace cesto radi kod nas. Napadaj druge - bice ti lakse. Kakva zabluda! Zato je bitno koliko je ko stavio u dzep a ne koliko je uradjeno i sta ce lepo to doneti. Zato je i pesimizam prisutan, "NIKAD nama nece bolje biti", i nece nikome ko tako razmislja. I ne treba takvima nikada ni da bude bolje. Takvi su se pomirili sa tom mislju i zive takav zivot, pa neka im...

Nista licno, samo me strasno smara ta mracna depresivna pesimisticka varijanta ludila koja nije usamljen primer. Smara do jaja, dosadno, brate, mnogo dosadno!



Pozdrav!


Svaka ti je tačna. Ne vidim svrhu življenja pesimista. Skratite svoje muke, nemojte se mučiti ceo život. :D

Citat:
jnk: Ah izvinjavam se izvori nisu SNS ili SRS nego novina pečat Milorada Vučelića i internet kolumnista u firmi Bakija Anđelkovića. Uopšte ne želim ni da otvaram te linkove a kamoli da komentarišem ta pisanija.


Žalosno je što ima ljudi koji i "to" čitaju. :D
[ Marko83 @ 08.09.2011. 10:49 ] @
Citat:
Sceka:.....................................Nista licno, samo me strasno smara ta mracna depresivna pesimisticka varijanta ludila koja nije usamljen primer. Smara do jaja, dosadno, brate, mnogo dosadno!


Uopste nisi ukapirao moj post
Prvo da razjasnim da nisam ni mracan ni depresivan ni pesimista, doduse lud pomalo...nije ni cudo obzirom gde zivim
Moj post je bila reakcija(u kratkoj formi) na stav KRADITE slobodno ali nam napravite most
Lopovi bre u zatvor!!!!
Svi
Sta, napravili most pa onda moze da kradu slobodno??? Kakva je to logika?
Svi lopovi u zatvor. Ako nema dovoljno zatvora radna akcija za pravljanje novih pa kad bude 2.000.000 u zatvorima onda ce ovde biti ok mesto za zivot
Kakav je to stav podrzavati kradju? Ako su napravili most onda (k)radi sta hoces?
Zato sam napisao da ovde nece nikad biti bolje jer ti nisi usamljen slucaj
Ovde je sasvim normalno da se krade, laze, podmicuje, trazi preko veze....
Ne bi bilo tako da vecina poput tebe ne podrzava to

Nista licno
[ 3way @ 08.09.2011. 10:51 ] @
Citat:
Marko83
Ovde je sasvim normalno da se krade, laze, podmicuje, trazi preko veze....
Ne bi bilo tako da vecina poput tebe ne podrzava to


Kradu i u mnogo bogatijim zemljama, ali im i prave mostove, pa narod bas briga. Sto je i normalan stav.
[ tdusko @ 08.09.2011. 10:58 ] @
Fora je sto u tim drugim zemljama ne jednog koji krade dodje 100 000 koji prave pare, a kod nas na jednog koji krade dodju dva siromaha koji pokusavaju da naprave pare.
[ Marko83 @ 08.09.2011. 11:22 ] @
^^
Ma dzaba ti to njima objasnjavas
Za njih postoji samo crno i belo
Posto se svuda po malo krade onda je sasvim normalno da ovde SVI mnogo kradu......
[ 3way @ 08.09.2011. 11:45 ] @
Citat:
....onda je sasvim normalno da ovde SVI mnogo kradu......


Predpostavljam do pod 'njih' mislis 'nas', posto si ovo sam iskonstruisao.
[ Marko83 @ 08.09.2011. 12:04 ] @
Sam si pravio poredjenje ovde i tamo
Sta sam ti ja sad kriv
Sam pao sam se udario (Lesli tm)
[ Sceka @ 08.09.2011. 22:29 ] @
Citat:
Marko83: Uopste nisi ukapirao moj post
Prvo da razjasnim da nisam ni mracan ni depresivan ni pesimista, doduse lud pomalo...nije ni cudo obzirom gde zivim
Moj post je bila reakcija(u kratkoj formi) na stav KRADITE slobodno ali nam napravite most
Lopovi bre u zatvor!!!!
Svi
Sta, napravili most pa onda moze da kradu slobodno??? Kakva je to logika?
Svi lopovi u zatvor. Ako nema dovoljno zatvora radna akcija za pravljanje novih pa kad bude 2.000.000 u zatvorima onda ce ovde biti ok mesto za zivot
Kakav je to stav podrzavati kradju? Ako su napravili most onda (k)radi sta hoces?
Zato sam napisao da ovde nece nikad biti bolje jer ti nisi usamljen slucaj
Ovde je sasvim normalno da se krade, laze, podmicuje, trazi preko veze....
Ne bi bilo tako da vecina poput tebe ne podrzava to

Nista licno


Ma ukapirao sam ja i tvoj post i ostale koji misle kao ti, samo sto ti ne kapiras moje razmisljanje!

Nije sporno da ko krade treba da ide u zatvor. Samo budala ili kriminalac ne razmislja tako! Ali nije to poenta! Krade se od kada je "sveta i veka" i to je neka druga prica koju mozemo da razglabamo na posebnoj temi (mislim da ne postoji forum gde to nema!) ali to nije tema! Nije bitno ko, koliko, kada, zasto, na koji nacin... krade, tema je da li je most na Adi nepotreban!!! Samo oni koji nemaju sta da kazu na pitanje koje je cilj teme nalaze razne stvari nebi li nesto rekli - nepotrebno, zamorno, sto puta vidjeno... DOSADNO U NAJMANJU RUKU!!!

Kazi nesto o mostu, saobracajnicama... sve sto je vezano za prakticnost, potrebu... to je bitno. A ko krade, ostavi onima kojima je to posao da rade.

Pricajte o temi, tema je bitna!


Pozdrav!
[ Marko83 @ 09.09.2011. 09:15 ] @
@Sceka
Opet nerazumljivo pricas
Verujem da ti je krivo zbog napisanih recenica ali ipak je ovo drugaciji vid komunikacije od verbalne pa napisano ostaje
Pa sad pokusavas da odredis da se moze pricati samo o mostu?!?!
Tema je da li je most na Adi nepotreban ali bez sirenja price kako su maznuti silni milioni €?!?!
Ko bi pod kapom nebeskom ikada rekao za neki most da je nepotreban?
Ali da li je potreban 1 most od 600miliona € ili bi za guzvu vise cinila 3 mosta po 60miliona €?

Evo i skole su potrebne
Mozes li mi dati 100miliona € da ja napravim jednu skolu, ipak su skole potrebne gde ce deca da nam uce? Razmisljaj o deci.
Ili ces ipak angazovati nekog drugog da ti napravi 3 skole po 10miliona €?
Pre nego odgovoris(mislim da znam sta ces odgovoriti) moram dopuniti moju ponudu od 100miliona€, a to je da ces licno dobiti 20miliona€ ako prodje ova od 100miliona.
Sta bi ti uradio pod uslovom da pare uopste nisu tvoje i da nemas NIKAKVU posledicu nenamenskog trosenja novca
Evo za ovaj novac cu i postaviti veliki svetlucavi stub od bar 200m u centru skolskog dvorista da se vidi iz celog Beograda
Primamljivo zar ne?
[ vladd @ 09.09.2011. 09:45 ] @
Citat:
jnk: Ah izvinjavam se izvori nisu SNS ili SRS nego novina pečat Milorada Vučelića i internet kolumnista u firmi Bakija Anđelkovića. Uopšte ne želim ni da otvaram te linkove a kamoli da komentarišem ta pisanija.


Sa ovime si samo sebe deklasirao. Ti si kao neko(ili clan DS-a ili korisnik blagodeti vlasti) koji diskvalifikuje sve drugo, sto nije vlast, i duva u jednu sviralu.

Ne prijatelju, lupetanje je ovaj tvoj zakljucak, JASNO sam ti napisao da i oni koriste ISTE izvore, koji nisu tajna, ali nisu ni lako dostupni(neophodno je da poznajes bar clana skupstine). S tim, sto doticna bratija imaju novine i mogu da pisu o tome, ja nemam, pa nisam "izvor".

Idi i propagiraj kako su relevantne marketinske firme tvojih gazda...kao izvori "informacija"

Poz
[ jnk @ 09.09.2011. 11:15 ] @
Da li si upoznat sa likom i delom Milorada Vučelića? Ne moram biti član DS da bih otpisivao bilo šta što dolazi iz njegove kuhinje. Šta je sledeće, citiranje magazin-tabloid.com-a?
[ Sceka @ 09.09.2011. 23:11 ] @
Citat:
Marko83: @Sceka
Opet nerazumljivo pricas
Verujem da ti je krivo zbog napisanih recenica ali ipak je ovo drugaciji vid komunikacije od verbalne pa napisano ostaje
Pa sad pokusavas da odredis da se moze pricati samo o mostu?!?!
Tema je da li je most na Adi nepotreban ali bez sirenja price kako su maznuti silni milioni €?!?!
Ko bi pod kapom nebeskom ikada rekao za neki most da je nepotreban?
Ali da li je potreban 1 most od 600miliona € ili bi za guzvu vise cinila 3 mosta po 60miliona €?

Evo i skole su potrebne
Mozes li mi dati 100miliona € da ja napravim jednu skolu, ipak su skole potrebne gde ce deca da nam uce? Razmisljaj o deci.
Ili ces ipak angazovati nekog drugog da ti napravi 3 skole po 10miliona €?
Pre nego odgovoris(mislim da znam sta ces odgovoriti) moram dopuniti moju ponudu od 100miliona€, a to je da ces licno dobiti 20miliona€ ako prodje ova od 100miliona.
Sta bi ti uradio pod uslovom da pare uopste nisu tvoje i da nemas NIKAKVU posledicu nenamenskog trosenja novca
Evo za ovaj novac cu i postaviti veliki svetlucavi stub od bar 200m u centru skolskog dvorista da se vidi iz celog Beograda
Primamljivo zar ne?


Ne znam sta je tu nerazumljivo. Bitno je da se zavrsi most da bi se dobilo nesto o cemu se prica vec 30 godina, ja sam zivi svedok te price svih tih godina.

Tvoja prica o kradji para je nezanimljiva zato sto to prica nebrojeno puno ljudi! Smara! Nista novo nisi rekao tom pricom. Nezanimljivo je. To moze za sve da se prica...

Tvoja dalja prica je opet potpuno nezanimljiva. Tema je Most na Adi! Sve ostalo je beskorisan sum, ili kako se to moderno zove trolovanje. Otvori temu "Kako, ko i koliko je ukrao para na bazi mosta preko Ade" i ok, pricaj i ti i slicni do mile volje o tome.


Pozdrav!
[ a1200 @ 10.09.2011. 00:39 ] @
Citat:
Bitno je da se zavrsi most da bi se dobilo nesto o cemu se prica vec 30 godina

Steta je onda sto nisu digli (jos) neki kredit u ime drzave, ili barem napravili novi "aranzman" sa MMF-om, posto "ima jos mesta" za zaduzivanje - pa da se ceo most optoci zlatom i dragim kamenjem! Steta je takvu stvar ostaviti nedorecenu :)

Mislim kad se vec ceka 30g... nece da skodi, bitan je most ipak... a ovo ostalo, pa to ima ko da plati (ocigledno) ...
(Alan Ford) Cijena prava sitnica.

[Ovu poruku je menjao a1200 dana 10.09.2011. u 07:20 GMT+1]
[ vladd @ 10.09.2011. 11:31 ] @
Citat:
jnk: Da li si upoznat sa likom i delom Milorada Vučelića? Ne moram biti član DS da bih otpisivao bilo šta što dolazi iz njegove kuhinje. Šta je sledeće, citiranje magazin-tabloid.com-a?


Naravno da sam upoznat, i to dobro, kao i sa likom Djilasa, i kompletno mogu da ih stavim u istu, parazitsku torbu. Oba parazita zive na cuclanju krvi naroda.

Elem, lepo sam napisao da nisu relevantni kao izvor(kao i 99% senzacionalisticke i partijski kontrolisane stampe), vec da i oni koriste isti izvor kao ja. Samo sto ja licno nemam potrebu da sakupljam dokumentacije, vec mi je dovoljno da ih pogledam za licnu informaciju.

I formiranje misljenja.

A da li je to ispravno, da li ce neko da pljuje po tim saznanjima, to je vec druga stvar. Ako neko voli ili mora da slepo veruje Djilasu, u to se ne mesam, ali mi ne moze promeniti stav.

290 milki iz kredita plus 120(cuvenih, o kojima se prica) iz budzeta..sve za most...i uz most..

Poz

[ Sceka @ 10.09.2011. 13:16 ] @
Citat:
a1200: Steta je onda sto nisu digli (jos) neki kredit u ime drzave, ili barem napravili novi "aranzman" sa MMF-om, posto "ima jos mesta" za zaduzivanje - pa da se ceo most optoci zlatom i dragim kamenjem! Steta je takvu stvar ostaviti nedorecenu :)

Mislim kad se vec ceka 30g... nece da skodi, bitan je most ipak... a ovo ostalo, pa to ima ko da plati (ocigledno) ...
(Alan Ford) Cijena prava sitnica.

[Ovu poruku je menjao a1200 dana 10.09.2011. u 07:20 GMT+1]


:) Vidis to je problem o kome se ne prica a trebalo bi. Ne u ovoj temi ali bi trebalo negde. Zasto kazem da sam svedok svega toga... Kad prodjes Adu i nastavis prema Obrenovcu ubrzo dolazi do odvajanja (na levo) kojom se ide na Cukaricku Padinu (mala 'petlja'). E tu je pocelo pre skoro 30 godina da se pravi ono sto je sada Most na Adi! Trasirano, cak i napravljeni neki kao temelji za deo mosta, jedan deo nadvoznjaka i petlje (to je na kraju i iskorisceno pre nekoliko godina za sadasnje odvajanje) i na konto toga se uzimalo para nemilice svih ovih godina! Kako je ko dolazio na vlast pocinjao je, odnosno kao nastavljao je, taj projekat tako sto je uzimao pare onaj ko je zvanicno bivao ukljucen, mediji nikada nisu bili obavestavani, vreme prolazi, dodju drugi, pa i oni isto tako... Uzasne pare su stavljene u dzep! A nista nije uradjeno, nigde mosta. Sad je most skoro gotov, nije dovoljan, cak i mesto gde se nalazi nije najsrecnije resenje ali je pri kraju!!! Posle toliko godina neko je ipak napravio ono sto je potrebno. Zato kazem neka krade, bre, bitno je da je evidentno nesto napravljeno i to do kraja!!! Kad se uporedi ta para koja se strpala u dzep od ovog mosta koji je gotov (jos malo) sa parama koje su skoro 30 godina trpane u dzep na bazi iste ideje - ovo sada je stvarno prava sitnica!!!

Jel' sada razumljivije zasto kazem "neka kradu vazno je da nama most zavrse i bude nam bolje"?!


Pozdrav!
[ Marko83 @ 10.09.2011. 14:42 ] @
^^
Ne
[ Sceka @ 10.09.2011. 15:53 ] @
Citat:
Marko83: ^^
Ne


Ne razumes?! :)))

Evo i necu vise.
1. 30 godina su krali na bazi izgradnje mosta i nista nisu napravili.
2. Napravili most za par godina, most gotov, prolazim pored njega cesto, stvarno je gotov.

1 = Stotine i stotine hiljada maraka (nemackih, u to vreme kad je pocelo...), milioni maraka strpani u dzep i nema mosta!
2 = 600 miliona Eura sve ukupno, i u dzep i most i sve oko mosta!

Ako ti i sada nije jasno, tvoj problem.



Pozdrav!
[ vladd @ 10.09.2011. 17:56 ] @
1. 30 godina krali i verovatno sprzili par miliona... neka bude 10..ili 30, ali nije toliko, bilo bi vidljivo...
2. Napravili most za 2 godine i klepili 300 miliona...

Efikasno, nema sta. Posto nismo imali 300 na raspolaganju, za vreme JEDNOG mandata, zaduzena je gradska uprava i gradjani beograda sledecih xx godina...

Poz
[ Sceka @ 10.09.2011. 18:21 ] @
Citat:
vladd: 1. 30 godina krali i verovatno sprzili par miliona... neka bude 10..ili 30, ali nije toliko, bilo bi vidljivo...
2. Napravili most za 2 godine i klepili 300 miliona...

Efikasno, nema sta. Posto nismo imali 300 na raspolaganju, za vreme JEDNOG mandata, zaduzena je gradska uprava i gradjani beograda sledecih xx godina...:D

Poz


Pa budimo malo ozbiljni. Od, recimo, 600 miliona da neko ukrade 300 miliona.?! :))) Pa to ni deca ne bi poverovala, cak ni ona najmladja deca! :) Ali vrlo vazna stvar koju niko ne pominje, uradili su do kraja ono sto je receno! Navedi mi jos nekoliko takvih primera. Zar je moguce da je nas narod toliko poremetio u svemu pa samo vidi negativne stvari oko sebe, cak i ako, u stvari NAROCITO ako ih to licno ne pogadja?!?!?!?! Zato nam i ide ovako kako nam ide, sporo i traljavo jer smo mi sami krivi za to (ne ubrajam tu sebe jer ja prvo gledam pozitivnu stranu svega i u svemu, zato meni licno dobro ide!).


Pozdrav!
[ DrFill2Good @ 10.09.2011. 18:29 ] @
Citat:
Sceka: Pa budimo malo ozbiljni. Od, recimo, 600 miliona da neko ukrade 300 miliona.?! :))) Pa to ni deca ne bi poverovala, cak ni ona najmladja deca! :) Ali vrlo vazna stvar koju niko ne pominje, uradili su do kraja ono sto je receno! Navedi mi jos nekoliko takvih primera. Zar je moguce da je nas narod toliko poremetio u svemu pa samo vidi negativne stvari oko sebe, cak i ako, u stvari NAROCITO ako ih to licno ne pogadja?!?!?!?! Zato nam i ide ovako kako nam ide, sporo i traljavo jer smo mi sami krivi za to (ne ubrajam tu sebe jer ja prvo gledam pozitivnu stranu svega i u svemu, zato meni licno dobro ide!).

Ovo je krucijalna razlika u dosadasnoj praksi. Do sada su samo mlatili praznu slamu i krali, a sada su nesto i napravili dok su krali. Ako je to opravdanje za kradju onda OK, ali to mozda pokazuje i da su se u medjuvremenu napunili k'o brod pa resili da sebi za zivota i neki spomenik ostave. I ajd sad glasaj za neke druge koji tek treba da dodju na vlast, gladnih stomaka i praznih dzepova. Jbt, kakva predizborna poruka, a?
[ Sceka @ 10.09.2011. 20:26 ] @
Citat:
DrFill2Good: Ovo je krucijalna razlika u dosadasnoj praksi. Do sada su samo mlatili praznu slamu i krali, a sada su nesto i napravili dok su krali. Ako je to opravdanje za kradju onda OK, ali to mozda pokazuje i da su se u medjuvremenu napunili k'o brod pa resili da sebi za zivota i neki spomenik ostave. I ajd sad glasaj za neke druge koji tek treba da dodju na vlast, gladnih stomaka i praznih dzepova. Jbt, kakva predizborna poruka, a?


BOLDOVANO - Napokon neko ko malo razmislja!

PODVUCENO - Ne bih se slozio da je to opravdanje za kradju ali ako jedino tako moze da se nesto uradi onda je za neku vrstu tolerancije. O tome se da razgovarati...

I ovo ostalo sto si naveo je vrlo ozbiljno, vrlo! Ako budu dosli "siromasi" na vlast opet cemo cekati mnogo godina dok se ne "poprave" finansijski pri tom ne radeci nista drugo! A to je neminovno, vlast nudi mnogo para bez rada...


Pozdrav!
[ DrFill2Good @ 10.09.2011. 20:30 ] @
@Sceka

Da se ja pitam, problem bih resio usranom motkom i nikako drugacije.

Pozdrav
[ Sceka @ 10.09.2011. 20:53 ] @
Citat:
DrFill2Good: @Sceka

Da se ja pitam, problem bih resio usranom motkom i nikako drugacije.

Pozdrav


Pa to je najlakse. Da je tako jednostavno ne bi bilo problema nigde u svetu. Probano je i tako, kroz istoriju mozemo videti uzasno puno primera, ali se pokazalo da nema dugotrajnog efekta. Zato se kaze da je nesto uspesno ako funkcionise sa puno svakojakih kompromisa. Po meni je most na Adi jedna vrsta kompromisa koji je za tolerisanje. Kad bi "motka" radila ne bi imali most a pojavila bi se neka druga grupica koja bi trpala u dzep i ne bi napravila most. I sta smo uradili? Ovako ima nade da ekipa koja je nesto uradila opet nesto drugo uradi, na zadovoljstvo vecine i nezadovoljstvo manjine kojima je bitno da isteruje pravdu pa makar na svoju stetu.


Pozdrav!
[ vladd @ 12.09.2011. 13:21 ] @
Naprotiv, to je tzv kompromis, preciznije pljacka, koji ne treba tolerisati, vec drustvance oguliti. Organizovano drustvance je vec smlatilo 30-70 milijardi, i planira jos, a drzava sve vise tone. Liderski tone, sa krizom ili bez, brzina propasti nam je najveca u okruzenju.

Ne vidim sta je tu za "tolerisanje"...ili bi da tolerises renoviranje aerodroma sa soljicama od 300 evra..eto nesto su uradili i "malo" kraducnuli...

Isto drustvo i ista formula. Dok im partijski drugovi sede u reformisanom sudstvu, otezace se sa reakcijom ..sledecih xx godina dok se ne zaboravi..a dolaze nove igracke.."da se nesto radi"..evo laki metro je vec "pogodjen"

Poz
[ Sceka @ 12.09.2011. 13:39 ] @
Citat:
vladd: Naprotiv, to je tzv kompromis, preciznije pljacka, koji ne treba tolerisati, vec drustvance oguliti. Organizovano drustvance je vec smlatilo 30-70 milijardi, i planira jos, a drzava sve vise tone. Liderski tone, sa krizom ili bez, brzina propasti nam je najveca u okruzenju.

Ne vidim sta je tu za "tolerisanje"...ili bi da tolerises renoviranje aerodroma sa soljicama od 300 evra..eto nesto su uradili i "malo" kraducnuli...

Isto drustvo i ista formula. Dok im partijski drugovi sede u reformisanom sudstvu, otezace se sa reakcijom ..sledecih xx godina dok se ne zaboravi..a dolaze nove igracke.."da se nesto radi"..evo laki metro je vec "pogodjen":D:D:D

Poz


Za "tolerisanje" je to sto se most izgradio pa za razliku od 90% ostalih varijanti ima neka (cak velika!) korist za narod, gradjane. Znaci nisu SVE pare pokradene, zapravo je malo pokradeno koliko je moglo a ostatak se bukvalno VIDI. To sve je toliko retko da je potrebno da se na neki nacin "tolerise" sve ostalo sto je u vezi mosta.

I opet i ti ne obracas paznju na dobre strane izgradnje mosta nego si poceo post tiradom u sirokom drzavnom nivou... Ma ok, ako ti je posle toga lakse "udri po mrskom nam neprijatelju naroda..."! :) A ja cu da uzivam u izgradjenom mostu i da ga koristim sa uzitkom! :)


Pozdrav!
[ Marko83 @ 12.09.2011. 14:18 ] @
Ehh @vladd nasao si kome ces da objasnjavas
Vidis da se pre zutih nije gradilo mostova a izgleda da nece ni posle njih jer ce odrpanci da dodju i pokupe sve pare u svoje dzepove
Nego ne rece mi da li je bolje bilo napraviti 3 mosta po 60miliona ili ovaj jedan od 600miliona(cak i po cenu da sin akademika ne ugradi kablove i da slovenac ne kupi novu jahtu)?

"Na putevima Republike Srbije ima 2.638 mostova ukupne površine oko 800.000. m2, od tog broja:
- 215 mostova je na autoputevima
- 996 mostova je na državnim putevima prvog reda i
- 1427 mosta na državnim putevima drugog reda.
Neamortizovana vrednost svih mostova procenjuje se na jednu milijardu USA $."
izvor

Mora da je pravo zadovoljstvo stuci 820miliona USA $ u samo jedan most
Doduse ne bilo kakav nego remek delo...
A koga uostalom i briga to je ionako niciji novac (bar se tako odnose prema njemu)

Gde sad menjati zute kad su se taman nakrali - Scekictm
[ Sceka @ 12.09.2011. 14:53 ] @
Citat:
Marko83: Ehh ...Nego ne rece mi da li je bolje bilo napraviti 3 mosta po 60miliona ili ovaj jedan od 600miliona(cak i po cenu da sin akademika ne ugradi kablove i da slovenac ne kupi novu jahtu)?

...
Gde sad menjati zute kad su se taman nakrali - Scekictm


Ma ti nikako ne razumes sta ja hocu da kazem. Bolje je napraviti mostove nego ne napraviti ni jedan most - to je moja varijanta razmisljanja.

Koliko kosta, kako se pravi, ima li bolja varijanta gradnje... - to me ne zanima jer se u to ne razumem, niti me interesuje da se obavestim o tim stvarima.

Ko, kako, koliko... krade - to me ne zanima jer nije to moj posao, ne bavim se tim pitanjima cak ni informativno jer me to ne zanima ni po kom pitanju pocev od malogradjanskog pa sve do usko strucnog pogleda na to.

Ovo boldovano - ima smisla utoliko sto je provereno da ko god sledeci dodje bice "siromasan" i morace da se nekako "situira" a vlast je "Meka" za to. Ali i to je sve sto dozvoljavam sebi kao razmisljanje sto se politike i dnevnopolitickih i kratkorocnih i dugorocnih pitanja politicke prirode! :) Ne zanima me politika ni pod informativno.

Zasto je tesko svatiti da nekoga vise zanima prakticna strana bilo cega od dosadnog primitivnog palanackog mlacenja prazne slame?! :)

Ja cu most da koristim u zdravlju i veselju, sto i vama zelim, ma ko i koliko da je ukrao novaca pri gradnji! :)


Pozdrav!
[ a1200 @ 12.09.2011. 16:12 ] @
Citat:
Bolje je napraviti mostove...

Kol'ko sam ja shvatio, ovde su se ustvari gradile petlje i pristupi. Most je tu sporedna stvar izgleda, posto je jeftiniji od tkz. "pristupa", i to izgleda svakog ponaosob
Ili ti, slobodno moze da se kaze, most je samo povod... za izgradnju veoma unosnih "pristupa" mostu.
[ Sceka @ 12.09.2011. 16:39 ] @
Pristupne saobracajnice su iskomplikovane do ja*a ali je takvo resenje mozda jedino moguce, pricam na bazi slika makete i poznavanja terena. Na ovaj nacin je pokriveno sve sto se potreba saobracaja tice, svaki prilaz mostu je moguc kao i odlazak sa mosta u svim pravcima a to je poenta. Kako izgleda, neko se bas potrudi, malo cudno jer nismo navikli na tako nesto. Bilo bi lepo da se jos po nesto uradi tako temeljno kao ovo!

Sto se samog mosta tice, velika je potreba za bar jos jednim mostom da bi zadovoljio stvarne, realne potrebe saobracaja. Isto kao most (ili vise mostova) koji bi rasteretio Pancevacki most koji je opterecen nenormalno a jedina je veza sa tim delom teritorije koja nije ni malo mala!


Pozdrav!
[ DrFill2Good @ 13.09.2011. 15:12 ] @
Citat:
Sceka: Ma ti nikako ne razumes sta ja hocu da kazem. Bolje je napraviti mostove nego ne napraviti ni jedan most - to je moja varijanta razmisljanja.

Koliko kosta, kako se pravi, ima li bolja varijanta gradnje... - to me ne zanima jer se u to ne razumem, niti me interesuje da se obavestim o tim stvarima.

Ko, kako, koliko... krade - to me ne zanima jer nije to moj posao, ne bavim se tim pitanjima cak ni informativno jer me to ne zanima ni po kom pitanju pocev od malogradjanskog pa sve do usko strucnog pogleda na to.

Ovo boldovano - ima smisla utoliko sto je provereno da ko god sledeci dodje bice "siromasan" i morace da se nekako "situira" a vlast je "Meka" za to. Ali i to je sve sto dozvoljavam sebi kao razmisljanje sto se politike i dnevnopolitickih i kratkorocnih i dugorocnih pitanja politicke prirode! :) Ne zanima me politika ni pod informativno.

Zasto je tesko svatiti da nekoga vise zanima prakticna strana bilo cega od dosadnog primitivnog palanackog mlacenja prazne slame?! :)

Ja cu most da koristim u zdravlju i veselju, sto i vama zelim, ma ko i koliko da je ukrao novaca pri gradnji! :)


Pozdrav!

@Sceka
Ja pokusavam da te razumem/shvatim u vezi tvojih komentara i jedino sto mi pada na pamet je:

- ili si i sam "zuti" pa zamagljues sustinu ove rasprave

- ili si tesko ocajan sto svaki dan prezivljavas saobracajne kolapse pa zarad nekog svog izbavljenja spreman si da zazmuris na oba oka, samo da se resis svojih problema

Iskreno se nadam da je ovo drugo, pa ti iskreno zelim zdravlja i veselja kada most bude profunkcionisao.
[ Sceka @ 13.09.2011. 21:15 ] @
Citat:
DrFill2Good: @Sceka
Ja pokusavam da te razumem/shvatim u vezi tvojih komentara i jedino sto mi pada na pamet je:

- ili si i sam "zuti" pa zamagljues sustinu ove rasprave

- ili si tesko ocajan sto svaki dan prezivljavas saobracajne kolapse pa zarad nekog svog izbavljenja spreman si da zazmuris na oba oka, samo da se resis svojih problema

Iskreno se nadam da je ovo drugo, pa ti iskreno zelim zdravlja i veselja kada most bude profunkcionisao.


:) Neverovatno, pa koliko mora da se ponovi da bi se nesto razumelo? Nikakve veze sa politikom nemam, niti me zanima, nikada me nije zanimala i nikada ni nece. Zato i ne mogu da razumem ljude kojima to nije profesija zasto se bave onim sto volim da nazivam "dosadnim primitivnim palanackim mlacenja prazne slame"?! To je jedino primereno kafanskoj atmosferi i to kad se malo popije! Samo ljudi uskog interesovanja u zivotu mogu sebi da dopuste razglabanje o politici sa razumevanjem na klinacko - prkosnom nivou! Ko je koliko, kada, kako... ukrao je isto tako kao kad "snase" u godinama sede na sokaku i nagvazdaju o dnevnopolitickim varijantama sela u kom zive! Nikakve razlike nema! I jedni i drugi/ge gube vreme 'neopevano' ali s' tom razlikom sto su seoske "snase" u godinama ka je to donekle i primereno a avi drugi nemaju veze sa mozgom!

Nisam ocajan iz vise razloga. Prvi je sto taj pojam ne moze da se veze ni na koji nacin za mene jer lepo zivim po svim pitanjima, nema mesta ocaju ni pod razno. Druga stvar, ja nemam klasicno radno vreme, sam odredjujem kad cu i koliko da radim. Danas,na primer, me mrzelo da radim tako da nisam mrdnuo iz kuce. Sta ces, moze mi se! :) Stvar je u tome sto kad hocu da odem do grada ili Novog Beograda treba mi 45 minuta do sat i po i to po nenormalnoj guzvi tokom dana i isto toliko nazad, umesto petnaestak, najvise dvadeset minuta!! Prosle godine mi je trebalo od Opstine na NB do Banovog Brda, gde zivim, cetiri (4) puna sata!!!! Ali sta to vredi tebi pricati. Ako je tacno da si iz Vrsca ti to nikako ne mozes da razumes, ali nikako. Informacija koju primis kad po nekada dodjes u BGD nema blage veze sa zivotom ovde kad si prinudjen da si svakodnevno u saobracaju!!!

Inace, tema je Most na Adi i da li je nepotreban. Ja samo pricam o temi, svaki put, to nije zamagljivanje, to je sustina teme!!! :) Vecina ostalih zamagljuje pricu o mostu pricom o kradji para jer ne znaju i ne zele da znaju za probleme saobracaja u tom delu Beograda a koji se reflektuju na ceo grad. I mogu da svatim da neko ko nije odavde to ne razume ali zasto diskutuje o necemu sto nema veze sa problemom i tako pravi sum ili kako se to moderno zove troluje?! To je zamagljivanje problema i to zestoko!


Pozdrav!
[ Marko83 @ 13.09.2011. 21:53 ] @
Aman covece dosadan si vise
Da li je potreban da li je potreban?
Vec sam ti rekao da niko normalan nece reci da je most, bilo koje vrste nepotreban
Zakljucavaj temu!

Beogradjani imaju problem - samodoprinos i napravite most koji vam fali
2.000.000 beogradjana po 20€/mesecno i eto ga obican most za 2 meseca a ovaj fensi za 15 meseci
Problem resen
Onda trosite na most koliko zelite niko vam nece rec reci
A ne ovako zaduzujete generacije da se ne bi vozili 1h nego 15min
Sto bi onaj iz Vrsca placao da se ti vozis krace i da nemas guzvi
Lepo pedu u gradski ili beovoz pa da vidis kako ces da stignes mnogo pre nego autom
Da se kladimo da placas iz svog dzepa da bi pravio onaj od 60miliona a ne ovaj od 600miliona?
[ Sceka @ 13.09.2011. 22:29 ] @
@Marko83

A sto si ti nervozan? Pa ja samo odgovaram na pitanja upucena meni i usput pricam na temu koja je o mostu. A ti uporno trolujes sa nebulozama o tome koliko nekih novaca nekako nekome nesto... Pri tom ni jednog trenutka nisi pricao o konkretnom problemu vezanom za samu temu! :) Ok, ne razumes, nisi odavde... ali to nije razlog da trujes, trolujes o necemu sto nije tema!


Pozdrav!

Laku noc dobrim ljudima, ma gde bili! :)
[ konislav @ 13.09.2011. 22:52 ] @
Stvarno Scekicu i ja te nikako ne razumem sta ce ti most. Spustis se lepo sa Banovog Brda dole do reke i kod secerane skrenes na Adu u tu na Adi napravis rampu za ukrcavanje na skelu, onda skelom samo predjes na drugu stranu. Za 2 miliona Beograd kupi nekoliko skela i biras da li hoces u Blok 70 ili Blok 45 ili gde ti volja. Lepo ti kaze covek samodoprinos 2000000 gradjana x 1 euro i eto ti pare za skelu. Ti si slobodan covek i ne zuris nigde, ja takodje i ima nas jos mnogo takvih. Nama ce skela dobro da dodje za opustanje, pa jos onako romanticno gledas reku, pusis i cugas pivo isto kao Trajekt Kamenari-Lepetane, samo se ovde vozis rekom i zato koristis skelu. Mislim cisto kao ideja.
[ Marko83 @ 13.09.2011. 23:17 ] @
:-) Scekicu Scekicu samo ti kucaj taj tvoj tekstic a bez da citas sta sam pisao
A sta je konkretan problem vezan za konkretnu temu?
<- (za Scekica: procitati ovu recenicu detaljno, ostali mogu ignore jer se ponavljam vec treci put) :-)
Evo slozicu se jos jednom da je svaki most potreban pa i ovaj preko ade

Ali sad imaju i neke finije stvari koje prave razliku, tebi recimo nije bitno da li neko krade meni je to kljucna stvar, da li ce se napraviti 1 most koji odgovara Scekicu ili 3 koji bi vise doprineli beogradjanima itd itd...
I jos jedna stvar, ukoliko imas suprugu prenesi joj da na tamo nekom forumu postoji tamo neki lik koji apsolutno razume kako joj je....
Ne bih te smaao vise

P.S. Na kraju cu morati da batalim Operu i da predjem na Chrome, tamo ima ignore....
[ DrFill2Good @ 14.09.2011. 00:58 ] @
Citat:
Sceka:
Ako je tacno da si iz Vrsca ti to nikako ne mozes da razumes, ali nikako. Informacija koju primis kad po nekada dodjes u BGD nema blage veze sa zivotom ovde kad si prinudjen da si svakodnevno u saobracaju!!!

Ma da, naravno da ja iz Vrsca tesko to mogu da kapiram, ipak provincija je to. Sta mi provincijalci uopste znamo sta je to civilizacija, pa jos Beograd. Ej, bre!

Skoknem i ja po neki put do Beograda kad nemam pametnija posla, cisto da se malo kulturno uzdignem, da znam kako izgleda grad, i tako to. Obicno to bude ekskurzija, jedan celi dan pa kuci. A lep je Beograd, nema sta. Sav sija, cist, beo, pravi velegrad. I ljudi, sve neki fin, kulturan, ljubazan svet, odmah se prepoznaju pravi Beogradjani. Mislim, bez tih pravih Beogradjana ni Beograd ne bi bio to sto jeste, jel tako?. Sa ovim novim mostom nece mu/im biti ravnog.

A lepota kosta. I ako hocemo da Beograd bude lep onda moramo svi da istresemo dzepove. I sta tu ima neko da trola "zaduzujete generacije", pa i nasi provincijalni potomci ce isto tako da dolaze u Beograd da mu se dive, pa neka onda i placaju to zadovoljstvo.

I nije sve jedno da li ce to biti neka 3-4 jeftina sugava mosta samo radi rasterecenja saobracaja ili neka grandiozna gradjevina (doduse malo manje funkcionalna), skupa da se o cifri samo sapuce a od lepote ostaje bez daha. Zlobnici mogu samo da gundjaju sto su se tamo neki debelo ovajdili od toga, to uopste nije ni vazno. To je i onako samo politika, vazno je da makar nesto iza nje i ostane, da ne pokradu bas sve. Treba biti galantan, a posto ce tek buduce generacije da vracaju novac, biti galantan i nije tako tesko sa tudim parama.

Pozdrav iz provincije.
[ konislav @ 14.09.2011. 01:55 ] @
Osim Beograda i Novog Sada sve drugo i lici na provinciju. Sve sama manja ili veca sela, tako da nije strasno ako se potrosi nesto para da bar jedan grad izgleda i funkcionise kako valja.
[ DrFill2Good @ 14.09.2011. 02:07 ] @
Citat:
konislav: Osim Beograda i Novog Sada sve drugo i lici na provinciju. Sve sama manja ili veca sela, tako da nije strasno ako se potrosi nesto para da bar jedan grad izgleda i funkcionise kako valja.

Ma slazem se, trosi ti pare slobodno - ali svoje. Nemoj da se ku*cis sa tudjim.
[ konislav @ 14.09.2011. 02:31 ] @
Prvo, sa tudjim parava se lakse k*urcis.
Drugo, ovde se ne radi o mojim ili tvojim parama vec o nasim parama, a kako ce mo trositi nase pare utvrdicemo demokratskim postupkom glasanja.
Trece, nigde nisam video, a nisam ni cuo da se prvo doteruje provincija, pa tek posle glavni gradovi.
Cetvrto, vecina poslanika u parlamentu (demokratskih predstavnika naroda) dolazi iz provincije, tako da su vasi predstavnici t.j. vi ste saglasni da se taj most gradi i da je on potreban.
[ DrFill2Good @ 14.09.2011. 04:11 ] @
Citat:
konislav: Prvo, sa tudjim parava se lakse k*urcis.
Drugo, ovde se ne radi o mojim ili tvojim parama vec o nasim parama, a kako ce mo trositi nase pare utvrdicemo demokratskim postupkom glasanja.
Trece, nigde nisam video, a nisam ni cuo da se prvo doteruje provincija, pa tek posle glavni gradovi.
Cetvrto, vecina poslanika u parlamentu (demokratskih predstavnika naroda) dolazi iz provincije, tako da su vasi predstavnici t.j. vi ste saglasni da se taj most gradi i da je on potreban.

Konislave, kao prvo, ujedno i drugo, trece pa i cetvrto - ocigledno je da se u demokratiju i njeno funkcionisanje razumes skoro isto koliko i Marica u onu stvar.
Odluku o gradnji mosta doneo je Grad Beograd, a tu nema delegata iz provincije.
Citat:

Skupi lepotan
Mahmud Bušatlija, konsultant za strana ulaganja, kaže da cena mosta daleko prevazilazi naše mogućnosti i da će to biti jedan svojevrsan spomenik političkoj ludosti, „jer kada se politika meša u struku najveću cenu plaća narod“.

Most je preskup, tvrdi Bušatlija, a kako bi to dokazao navodi primer novosagrađenog mosta kod Beške. On ima veći raspon od mosta na Adi a zajedno sa pristupnim saobraćajnicama će koštati oko 80 miliona evra, što je višestruko manje od novog savskog mosta.

Istoričar Čedomir Antić izgradnju novog mosta na Savi dovodi u vezu sa nekim lošim karakteristikama ovdašnjeg mentaliteta. Po njegovim rečima, loše je što imamo potrebu da se takmičimo da nešto bude najveće, kao i potreba za megalomanijom koja je odraz malograđanstva.

- Loše je da velike investicije i gradski projekti služe za afirmaciju političara pojedinih stranaka - ističe Antić.
.....
Na svečanom obeležavanju spajanja dveju obala novim mostim, predsednik Srbije Boris Tadić je rekao da se u Srbiji u arhitektonskom i umetničkom smislu grade drugačiji mostovi od onih na primer u Pragu. Mostovi u Srbiji su uvek bili inženjerski i naučni izazov. Svi mostovi na Savi i Dunavu u vremenu izgradnje bili su na neki način svetski rekorderi, poput novog mosta na Adi.

- Jednim delom predsednik države je u pravu. Ali, kada smo mi gradili takve mostove, tada je to plaćao Treći svet. To je bila reklama za naše građevinarstvo, zahvaljujući kojoj smo izgradili brojne građevine po svetu. Danas je to antireklama, jer kada zemlja koja je ekonomski na kolenima troši ogroman novac za ovakvu vrste izgradnje, onda to u poslovnom svetu deluje suludo - objašnjava ovu pojavu sa drugačijeg stanovišta ekonomista Mahmut Bušatlija.

Citat:
MOST NA ADI NAJPREČI

Novac za nastavak radova izgradnji mosta preko Ade ciganlije obezbeđen je preusmeravanjem sredstava prvobitno namenjenih za druge infrastrukturne investicije. Reč je o iznosu od oko 6,2 milijarde dinara za projekat „broj jedan“ u Beogradu.Povećanje budžeta Direkcije za građevinsko zemljište za skoro 3,5 milijardi dinara, očigledeno nije bilo dovoljno da bi se obezbedila sva neophodna sredstva za nastavak radova na tom mostu, kao i na pristupnim saobraćajnicama. Tako su izmenama i dopunama Programa uređivanja i davanja u zakup građevinskog zemljišta, koje su usvojili odbornici Skupštine grada, sredstva namenjena za objekte i mrežu kanalizacije prepolovljena. Umesto planirnaih 2,5 milijardi dina, budžet je „skresan“ na nešto više 1,2 milijarde. Od te sume, čak 900 miliona uzeto je od projekata koji su već započeti. Takođe, u okviru programa uređivanja građevinskog zemljišta od prvobitnih 7,5 milijardi dinara, sada je dostupno skoro pet milijardi, što znači da će izrada pojedinih planova detaljne regulacije morati da sačeka.

Citat:

ŽIRAFA ZA 400 MILIONA EVRA

Građevinski i ekonomski eksperti iz Srbije, koji su se u velikom broju okupili na tribini, najavili su da će izgradnja mosta na Adi s predviđenih 360 do 380 miliona evra skočiti na više od 400 miliona, jer je u prethodnom periodu pao međunarodni kreditni rejting zemlje. Osim toga, među više puta ponovljenim manama projektovanog mosta istaknuto je da je samo na površinu za koju će se držati sajle potrošeno više od sedam metara širine, što dodatno podiže cenu izgradnje po kilometru dužine. Većina prisutnih, među kojima su bili i profesor dr Mihajlo Mitrović, predsednik Akademije arhitekture Srbije, arhitekte Ljubivoje Kostić i Slobodan Otović, ponovili su da je za tako visoku cenu gradnje mnogo bolje da Beograd dobije tri jeftinija mosta, koja bi rešila veliki deo saobraćajnih problema.
Tako je Kostić dao primer mosta preko Dunava kod Beške, koji je približno iste kvadrature, a s težom vodenom preprekom, čija je izgradnja ugovorena za 38 miliona evra, što je tri puta manje od početne, ugovorene cene mosta na Adi. Na kraju, Akademija arhitekata namerava da uputi pismo budućem gradonačelniku da se još jednom preispita odluka o izgradnji mosta preko Ade Ciganlije.

Citat:

Za most na Adi potrošiæe se novca kao za tri mosta, tvrde u Savezu građevinskih inženjera i tehničara Srbije.


Arhitekta Ljubivoje Kostić kaže da Savez građevinskih inženjera i tehničara Srbije nije protiv izgradnje mosta na Adi, već traži da se preispita ekstremno skupo rešenje, kao i uloga mosta u rešavanju saobraćaja Beograda.

Kostić je uporedio most preko Dunava kod Beške, koji je približno iste kvadrature, a sa težom vodenom preprekom, ugovoren je da se gradi za 38 miliona evra, što je tri puta manje od ugovorene cene mosta na Adi.

„Predloženo rešenje mosta preko Ade Ciganlije je pogrešno, jer je Beogradu trenutno potrebno nekoliko mostova. Očigledno je da se izgradnjom visećeg mosta sa konstrukcijom od 390 metara, želi ostvariti rekorderska konstrukcija slična onima kakve su građene u drugoj Jugoslaviji“, rekao je Branko Bojović, predstavnik Arhitektonske akademije.

Akademija arhitekata namerava da uputi pismo novom gradonačelniku, nakon izbora, da se još jednom preispita odluka o izgradnji mosta preko Ade Ciganlije.


Izguglaj dalje malo i sam, mene mrzi ...






[Ovu poruku je menjao DrFill2Good dana 14.09.2011. u 05:32 GMT+1]
[ Sceka @ 14.09.2011. 15:05 ] @
@DrFill2Good

Nisam ja mislio ono cime si ti opterecen pa se cak i ljutis na to. Mislio sam ono sto sam rekao - ne mozes ti iz Vrsca da znas ni priblizno kakva je situacija u saobracaju u BGD-u. Kao sto ni ja nemam pojma kakva je situacija u Vrscu, ne samo po pitanju saobracaja nego uopste. I zato mi ne pada na pamet da komentarisem nesto sto ne znam. Ali svi su pozvani da komentarisu desavanja u Beogradu a narocito ako mogu da uglave neki novac koji se krade... Klinacki, nedoraslo, nedolicno odrasloj osobi... Kako god to nazvali to je nepotrebno i nekorisno ali "vole narod da bulazni i da se sprda, pa neka im ga..."! :))


Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao Sceka dana 14.09.2011. u 16:27 GMT+1]
[ vladd @ 14.09.2011. 16:18 ] @
Zato je otprilike i omoguceno da se nenormalno ukrade, i to samo oko jedne gradjevine. Zutaci imaju 400000 zadovoljnih jer hvataju zjala po drzavnim ustanovama, za solidne parice, i bar jos 300000 podjednako sebicnih, koji bi pustili i da se zapali Pancevo ili porusi Kragujevac, samo da mogu 8 minuta brze da stignu na svojoj relaciji, ostalo ih apsolutno ne zanima, samo licni konfor, i lakoca ispunjavanja zelja, i programiranih potreba.

Poenta tako izgradjene sebicnosti, lako omogucava odredjenom drustvancetu da opstaje u strukturama koje kontrolisu novac.

Izgleda mi, da jos nismo dovoljno propali, da jos ima mesta za izmisljanje nepotrebnih taksi, poreza i akciza, i da jos moze da se sakupi novac za isplatu svih (potrebnih za ocuvanje pozicija) parazita na budzetu.

Nije most preko Save sustina, niti lazno pitanje "da li nam treba", ni kradja koja se desila oko ovog mosta, mozda je bolje reci pronevera(kao sto nam ne treba ni pitanje da li nam "treba" aerodrom, ili soljice od 300€), vec je sustina funkcionisanja celokupnog propalog sistema(oni zadojeni novcem jos nisu u fazi potonuca, samo im se smanjio reon potrosnje), kako razmislja, sa kakvim floskulama se "brani", kakve lazne dileme i pitanja potura, i kakvim metodama, uz obaveznu proviziju, resava tekuce probleme zivota u Srbiji.

Poz


[ Marko83 @ 14.09.2011. 16:33 ] @
Bravo @vladd
Pogodak u sami centar
[ Sceka @ 14.09.2011. 18:20 ] @
Samo da podsetim, @tdusko, covek koji je je otvorio temu i napisao ovo:

Citat:
"Ministar za infrastrukturu i enegetiku Srbije Milutin Mrkonjić ocenio je da je novi beogradski most kod Ade Ciganlije lep, ali nepraktičan i nepotreban.

opsirnije: http://www.b92.net/biz/vesti/s...08&dd=31&nav_id=538621

Secam se da u jednom delu svog zivota dok sam studirao, nisam imao TV, nisam imao ni permanent internet vezu, a tek pare da kupujem novine svaki dan nisam imao. Jednom recju, nisam imao pojma sta se desavalo u brlogu drzavnog vrha niti me je bas bolelo uvo za to. A onda sam u jednom trenutku, ni sam ne znam kada, kako, i zasto izgubio taj "kvalitet" da me zabole za brlog i poceo sam da pratim, da citam, da analiziram i da se naravno nerviram. Tako i sada, citam sta ovaj genije prica i razmisljam da li je moguce da jedan narod toliko ne valja i da nema naznaka da ce se pojaviti bar jedan normalan u narednih 100 godina.

Izvesno je da su ogromne pare pokradene od naroda da se ova skalamerija napravi i sad kad je izvesno da ce taj most da "proradi" uskoro i kad je puno ljudi dobilo nadu da ce u BG-u moci ponovo da se funkcionise kao pre 20 godina, pojavi se genije i kaze da je sve to dzabe.

Sta reci
?"


Znaci tema je bila, i jeste jos uvek, most na Adi i reagovanje na Mrkonjicev komentar u vezi toga!

Ne bi bilo za odmet da se procita naslov teme i od pocetka postove da bi se razumelo o cemu se prica! Sve ostalo spada u sum, spam, trolovanje... Nije poenta samo nesto napisati radi toga da se napise ili jos gore, da bi se svoje traume, frustracije... istresle nepotrebno opterecujuci ostale. Zato postoji varijanta da se otvori tema kojom bi bila pokrivena oblast koja je interesantna, pa otvorite temu kojom bi bilo zadovoljeno sve sto vam dusa iste. Znam da nista novo nisam rekao ali po nekada mora da se ponovi i naglasi!

Postavljac teme je u jednoj recenici obradio sve sto nekolicina ovde potencira, a u celom postu lepo i jednostavno objasnio zasto je postavio temu i o cemu zeli da se prica. Pa valjda je, ako nista drugo, bar pristojno postovati onoga cija je tema?!


Pozdrav!
[ stil @ 14.09.2011. 19:33 ] @
Ko to tamo peva-Da se ja pitam ja bi proterao autobus ovuda! :)))


[ konislav @ 14.09.2011. 21:11 ] @
@DrFill2Good

Ako je odluku o gradnji mosta doneo Grad Beograd, onda pretpostavljam da se most pravi iz budzeta grada, ako se gradi od republickih para onda bi bilo logicno da predstavnici vas iz provincije postavi pitanje trosenja vasih para za izgradnju necega sto vama inace ne treba. Ako vasi predstavnici ne kazu rec o tome onda imate problem sa vasim predstavnicima.
[ gavrantije @ 14.09.2011. 21:52 ] @
Pre tri dana prešao sam preko Rio-Antirio mosta na Peloponezu i umesto da uživam, ja se setih ove naše zaebancije naroda.
Mostarina je poznata-13 eura. Koliko će me koštati prelazak Šćeke i drugova sa Banovog Brda na N. Beograd i obratno, još mi nije poznato.
Što se mene tiče, pouzdano znam da ću zbog lokacije stana, češće koristiti, recimo, Golden Gate od ovog “statusnog simbola Beograda”.
U svakom slučaju, sve ovo je koštalo 420 miliona eura:



A evo i par fotki snimljenih iz auta:



[ Sceka @ 14.09.2011. 22:08 ] @
^
Prelazak preko mosta na Adi nece te kostati nista. Kada budes dosao u BGD javi se pa da popijemo kafu posle prelaska za dzabe, to nema u inostranim zemljama, tamo se sve placa! :)


Pozdrav!
[ bakara @ 15.09.2011. 10:34 ] @
Citat:
gavrantije: Pre tri dana prešao sam preko Rio-Antirio mosta na Peloponezu i umesto da uživam, ja se setih ove naše zaebancije naroda.
Mostarina je poznata-13 eura. Koliko će me koštati prelazak Šćeke i drugova sa Banovog Brda na N. Beograd i obratno, još mi nije poznato.
Što se mene tiče, pouzdano znam da ću zbog lokacije stana, češće koristiti, recimo, Golden Gate od ovog “statusnog simbola Beograda”.
U svakom slučaju, sve ovo je koštalo 420 miliona eura:

Uhhh...koliko li su onda njih kostale pristupne saobracajnice?
[ dejanet @ 15.09.2011. 11:06 ] @
Citat:
Prelazak preko mosta na Adi nece te kostati nista. Kada budes dosao u BGD javi se pa da popijemo kafu posle prelaska za dzabe, to nema u inostranim zemljama, tamo se sve placa! :)


Da da, nece na mostu nego na cupriji: nesto kroz inflaciju, nesto kroz reketiranje firmi(kroz izmisljenje kazne i firmarine), nesto kroz porez na imovinu i tako to..
The Ekipa - to bre sve duse od ljudi..
[ DrFill2Good @ 15.09.2011. 14:37 ] @
Citat:
konislav: @DrFill2Good

Ako je odluku o gradnji mosta doneo Grad Beograd, onda pretpostavljam da se most pravi iz budzeta grada, ako se gradi od republickih para onda bi bilo logicno da predstavnici vas iz provincije postavi pitanje trosenja vasih para za izgradnju necega sto vama inace ne treba. Ako vasi predstavnici ne kazu rec o tome onda imate problem sa vasim predstavnicima.

Jesi li to procitao u Politikinom zabavniku ili nekoj decjoj citanci?
[ Holkan @ 20.06.2012. 06:56 ] @
Ovaj most je lep, ali se iz nekog razloga izrazito malo koristi.
[ bachi @ 20.06.2012. 07:07 ] @
Malo se koristi zato što je na POGREŠNOM mestu o čemu je bilo reči. Tek ako/kada se završe sve pristupne tačke i otklone uska grla u Rakovici (rakovački put), biće neke veće koristi od njega.
[ 3way @ 20.06.2012. 07:24 ] @
Da dignu ruke arhitekte i strucnjaci sa saobracajnog. Mislim, cisto da se zna ko je strucan da proceni jel mos' dobar ili nije i gde je trebalo da bude.
Sto se mene tice, most je dobar. Rasteretio je Gazelu, a za nbg stignes na Adu za 5 minuta. A to sto se tamo nekom iz Zrenjanina ili Prokuplja taj most ne svidja...pa sta da mu radim....
[ hexter @ 20.06.2012. 08:16 ] @
Citat:
bachi: Malo se koristi zato što je na POGREŠNOM mestu o čemu je bilo reči. Tek ako/kada se završe sve pristupne tačke i otklone uska grla u Rakovici (rakovački put), biće neke veće koristi od njega.


Ovaj most nije na pogrešnom mestu ali nedostaje još mostova na drugim mestima. Tačnije je reći da je ovaj most NEDOVOLJAN. Grad Beograd ovako organizovan na obe obale Save i na obe obale Dunava, sa postojećim brojem raznih prevoznih sredstava i sa, realno, potrebnim još većim brojem vozila (svih vrsta) ima potrebu za još mostova.

Možda nekome izgleda da se malo koristi zato što na njemu nema gužve, ali ako se pogleda opterećenje u ovom periodu Gazele, recimo, nekada ranije pre početka radova (da ne bude da su radovi uzrok) slika je sasvim drugačija. Svako ko je tada "cirkulisao" na relaciji preko Save zna o čemu pričam.


[Ovu poruku je menjao pajaja dana 20.06.2012. u 21:47 GMT+1]
[ Holkan @ 20.06.2012. 08:23 ] @
Ovaj most nije nepotreban, nije na pogresnom mestu i odlicna je investicija.

Medjutim, ovaj most se izrazito malo koristi. Ljudi vecinom i dalje Savu prelaze preko Gazele.

Inace, koji je naziv ovog mosta? Cuo sam da su predlagali ime "Harfa", koje se meni jako dopada i mislim da je najlepse.
[ jnk @ 20.06.2012. 08:39 ] @
Tek kad se izgrade sve pristupne saobraćajnice, kao i novi bulevar na NBG i još dve trake rakovačkog puta i spoj sa Miloševim konakom, kao i tunel kroz Senjak, onda će moći da se kaže da li se most koristi malo ili puno jer je predviđen da radi u sklopu cele te priče.

Da li je to bio megalomanski zalogaj, da li je opravdana cena novogodišnjeg vatrometa za otvaranje mosta, da li je bio opravdan kredit za ubrzanje radova za izbore, da li je bilo moguće izgraditi 'petlju' hipodrom bez semafora... To je već neka druga priča.
[ Sceka @ 20.06.2012. 11:27 ] @
Mnogo je manja guzva na samom Banovom Brdu, pored pijace skoro da nema zastoja. Ali zato pored Sumarskog Fakulteta je katastrofa. Tu gde ranije nije bilo ni jednog vozila (ne tako drasticno ali skoro!) sada je zastoj sve do vrha (od kada su pustili ukljucenje "Careva Cuprija")! Radnim danima je skoro nemoguce izbeci tu guzvu/zastoj ujutru iako je to sve reda velicine najvise 6, 7 minuta a uglavnom manje!

Rakovicki put je odavno zagusen a najveci problem prave semafori, mislim da su kod Vareske i Pere Velimirovica (ako se dobro secam naziva ulica?!), nereseno ukljucenje/iskljucenje kod pumpre (Kosuta, Hajducka cesma) pa mozda najgora raskrsnica kod Milosevog Konaka, najgora u smislu najfrekventnijeg saobracaja.

Sada nema guzve ujutru na Mostaru, narocito nema zastoja koji je bio decenijama i to tako da se uzasno dugo stajalo u mestu sve od podvoznjaka/Ruske do Mostara (ili puzilo kao puz!) a neretko je vec kod Ade pocinjao apsolutni kolaps. Sada toga vise nema!!!

Kako god, sada je veza sa Novim Beogradom, Bezanijom pa i Autoputem prema Zagrebu, i tim pravcem gneralno, neuporedivo/nemerljivo bolja i kvalitetnija. Toliko brze se stize da je samo to dovoljno za opravdanje gradnje mosta. Mozda bi jos jedan most kod Cukaricke Padine (gde je i bio projektovan pre 35 godina pa cak i izliveni neki temelju stubova...) bio potreban da se za sva vremena resi guzva tog dela grada?!


Pozdrav!

[ vladd @ 21.06.2012. 22:39 ] @
Ja mislim da bi cena goriva od 300din/l i pdv od jedno 25% znacajno smanjio guzve na svim relacijama

Poenta naplacivanja mostarine ili neke putarine je potpuno poremecena, bar u Srbiji. I nemamo nikakvo "pravo" da se poredimo ili zabadamo nos u tudja, korektna posla.

Kada se most sazida koncesijom, normalno je da se naplacuje mostarina, daleko normalnije, pa neka oni koji koriste blagodet, isplate i doticnu gradnju.

A zagrabiti iz gradskog budzeta, osuriti sve gradjane sa visokom cenom svih proizvoda, orgijati sa akcizama, da bi neko strpao milione u dzep usz posao nekakve kapitalne izgradnje(bilo most bilo auto put) je idiotsko poslovanje, sa pozicije gradjana.

U sustini, sta briga neke borcance za taj most, ali ce ga platiti, a onda biti otseceni od centra grada, posto se niko nije dogovorio da klepi paru na mostu preko dunava.

Nije bez razloga sto su Kinezi uslovili gradnju mosta, na vise nacina...ukljucujuci i njihove radnike..inace bi most kostao par milijardi, a takve "poslove" jednostavno vecina civilizovanih i firmi i drzava ne zeli da radi...

Poz
[ Sceka @ 21.06.2012. 23:04 ] @
^
Sve je to lepo sto si napisao ali to opet pokrece politikanstvo na ovoj temi koja je ipak o samom mostu - koliko je koristan za narod, sta se dobilo njime, sta se jos moze uraditi...

To sto ti pises je opet ona fora "nemam sta da radim, dosadno mi je, nema nista pametno na forumu pa 'ajde malo da, recimo u ovoj temi, pricam o onome sto mi sad pade na pamet a nicim izazvano a malo uvijeno u pricu o, cekaj da vidim o cemu je ovde rec, aha -Most, pa mogu ja i o tome malo...". Nepotrebno.


Pozdrav!
[ Marko83 @ 22.06.2012. 08:43 ] @
^^
Ovo uopste nije lepo od tebe, no ne znam ni sto sam nesto drugo ocekivao
Kao i obicno bavis se necijom izmisljenom licnoscu umesto sadrzajem poruke

Inace potpisujem 100% ceo post @vladd
[ hobbista @ 22.06.2012. 09:39 ] @
Gazelu je rasteretilo, pre svega, izmestanje tranzita na obilaznicu, kao i konacni zavrsetak radova na samom mostu (koji su bili vise nego ucestali u poslednjih 10-tak godina), pa tek onda novi most.
[ 3way @ 22.06.2012. 09:49 ] @
Tranzit je izmesten kada su poceli radovi. Kada su radovi bili gotovi, guzva se neznatno smanjila, a most se potpuno rasteretio tek kada je pusten novi.
[ bachi @ 22.06.2012. 10:19 ] @
http://www.24sata.rs/kamere

Imate kameru Novi most i kameru Gazela, pa uporedite promet.

Stari most je višestruko prometniji od ovog mega giga pilon mosta, a da ne pričam o Brankovom i Gazeli...
[ 3way @ 22.06.2012. 10:27 ] @
Uporedili smo, i sta sad? :)
[ Tyler Durden @ 22.06.2012. 10:29 ] @
Most je za sada pomalo promašaj, na više nivoa. Nema potrebe da se lažemo oko toga.
[ bachi @ 22.06.2012. 10:32 ] @
Citat:
3way: Uporedili smo, i sta sad? :)

Pa ako ti nije jasno da je bačena kinta i da taj most NIJE rasteretio Gazelu, već je konačno ispravna Gazela rastaretila do juče polovičnu Gazelu, onda si slep kod očiju.

Kao što rekoh, tek kada se završe prilazi i pristupne tačke, biće neke koristi od njega, ZA SADA su bačene pare.

A o tome da je most preskup ne treba trošiti reči, hebao vas onaj odvratni pilon sa kupom na vrhu.
[ 3way @ 22.06.2012. 10:38 ] @
Ja se preko te Gazele svrckam svaki cas.
Dok su trajali radovi, preko Gazele se islo jedva. Nakon zavrsetka radova islo se sporo. Od dana otvaranja novog mosta Gazelom se prolazi normalno.
Koliko puta dnevno ti predjes Gazelu?
[ bachi @ 22.06.2012. 10:54 ] @
Prijatelju, iz zgrade gde radim bacam pogled na prilaz Gazeli, tamo kod Steka i mojne mi pričaš priče kako je most na Adi rasteretio most na gazeli... Jeste ga rasteretio za 5%, što se i vidi na kamerama. Gazela je rasterećena nakon završetka radova na SAMOJ gazeli kada su puštene sve trake u rad, a ne kao ranije da se večito neka traka zatvarala zbog popravki i/ili deonica mosta, pa su bile užasne gužve. Ae da nisam poslao link ka kamerama gde sve sve lepo vidi, pa da razumem, ali ovako...

Ae mi navedi makar jedan logični i razuman razlog gde se prvo pravi most, a tek mesecima/godinama(?) kasnije pristupne tačke istom? Mislim, WTF? I dok se onaj nesrećni Pančevac raspada, mi smo pukli onoliko para na onoliku pilončinu kako bi se Đilas qrčio, šta?


Mislim, podržavam izgradnju mostova, što više, to bolje, ali je moglo mnoogo manje novca da se potroši.

P.S. Idi malo Rakovačkim putem u špicu i probaj da dođeš do mosta i shvatićeš da je brže da ideš Gazelom, jer je put uzak i tek treba (za par godina?) da se proširi...
[ boyan3001 @ 22.06.2012. 14:43 ] @
Most je na pogresnom mestu i u pogresnom obliku. Za reda velicine manje para je mogao da se napravi obican betonski most da vrsi funkciju. Mislim da stvarno nismo u pozaciji da se razbacujemo.
Kad je krenula prica o ovom mostu, pre vise 7 godina, pricalo se o poziciji na vrhu Ade Ciganlije, sto bi preslo negde iza 45. bloka na Novom Beogradu. A onima kojima taj most nesto znaci, Banovim Brdjanima i ostalim brdima dalje, ta pozicija ne bi pravila neku specijalnu razliku. Ova sadasnja lokacija je nepotrebno komplikovanje stvari koje dize ukupnu cenu van svake pameti.
[ Sceka @ 22.06.2012. 15:24 ] @
@bachi - Ti gledas prilaz iz pravca Nisa na Gazelu i po tome sudis Most na Adi koji nema veze sa tim pravcem?!

Most na Adi je resenje za prilaz iz pravca Obrenovca, Cukaricke Padine, BanovogBrda, Vidikovca, Petlovog Brda, Ibarske Magistrale, Zarkova, Zeleznika, Sremcice, Rakovice, Resnika i svega sto je u okolini a usmereno je na Novi Beograd, Bezaniju, Autoput... i nikakve veze nema sa pravcem iz Nisa, niti utice niti ce ikada uticati za taj pravac iz Nisa - koji je BTW neuporedivo manje frekventan od varijante koja se sliva u grad preko Sajma. Inace gledanje na Autoput nije logicno da se poredi sa desavanjima na Mostu na Adi

Saobracaj iz Pravca Nisa je drasticno smanjen na pravcu Bubanj Potok <-> Gazela <-> Zagreb ~ Novi Sad ukljucenjem kod Orlovace gde je i sav saobracaj Ibarska Magistrala <-> Zagreb usmeren tuda tako da je rasterecen prilaz Beogradu sa Ibarske Magistrale isto drasticno (veliki problem saobracaju na tom potezu pravi semafor kod Mertoa - neki idiot je to zamislio uzasno glupo, nazalost i realizovao ali to nije bitno za ovu temu)!

Most na Adi sada koriste i iz pravca Grada a prema Novom Beogradu a narocito prema Bezaniji jer se brze stize nego preko Gazele.



Pozdrav!
[ Sceka @ 22.06.2012. 15:32 ] @
Citat:
boyan3001: Most je na pogresnom mestu i u pogresnom obliku. Za reda velicine manje para je mogao da se napravi obican betonski most da vrsi funkciju. Mislim da stvarno nismo u pozaciji da se razbacujemo.
Kad je krenula prica o ovom mostu, pre vise 7 godina, pricalo se o poziciji na vrhu Ade Ciganlije, sto bi preslo negde iza 45. bloka na Novom Beogradu. A onima kojima taj most nesto znaci, Banovim Brdjanima i ostalim brdima dalje, ta pozicija ne bi pravila neku specijalnu razliku. Ova sadasnja lokacija je nepotrebno komplikovanje stvari koje dize ukupnu cenu van svake pameti.

Boldovano - Pa dokle cemo razmisljati u stilu uskog trenutnog gledanja na problem - "da vrsi funkciju"?! Tako smo jako dugo vremena razmisljali i zato imamo milion stvari koje su izgradjene da vrse funkciju i zadovolje trenutne potrebe a za kasnije nema veze! Sada je nemoguce proci gradom zbog takvog razmisljanja! Da se razmisljalo kao u projektovanju Mosta na Adi bilo bi danas neuporedivo lakse kako za saobracaj tako i za masu drugih stvari!

Pa i sada je na vrhu Ade, ne razumem o cemu pricas?


Pozdrav!
[ boyan3001 @ 22.06.2012. 17:23 ] @
Drugom vrhu Ade, gore uzvodno.

A sta ti mislis, ako je napravljen pilonski most sa zategama, da to automaski znaci da ce duze da traje i da je bolji? I da ne mozes da napravis obican betonski most da traje? Poenta je da je takav most nepotrebno skup projekat, narocito u ovom trenutku u kome nam se zemlja nalazi. Sve je moglo biti uradjeno i sa obicnim lucnim-betonskim mostom. Ali to bi bila suvise slaba politicka reklama, a i procenat koji se ukrade od takvog mosta bi bio znacjanije manji. Kad se tog razmisljanja okanemo, onda ce nam biti bolje. A to sto su nam danas mnoge stvari propale, ima veze sa (ne)odrzavanjem, a ne time kako je napravljeno. Mislis li da Ajfelova kula stoji zato sto Ajfel nije bio Srbin, pa ju je napravio u startu kako treba ili zato sto Francuzi nisu Srbi, pa znaju kako treba odrzavati drazvu?
[ mmix @ 22.06.2012. 19:32 ] @
Sad mi tek nije jasno sta ti mislis, most na drugom kraku ade bi vodio u ledine. Cemu bi on sluzio i pod koji uslovima bi on bio "svejedno" za stanovnike "brda". Pogledaj i distance koje bi taj most morao da predje (cak i ako se rade dva mosta). Cak ako povezujes blok 45 nema sanse a da most ne izgradis iznad samog savskog jezera i pokrljas jedno od retkih mesta u gradu koja su neko uticoste od asfalta. Mozda i moze da se prica pilon vs ne-pilon ali ne vidim po cemu je lokacija ovog mosta losa, kad se urade pristupni putevi (kad god to bilo) povezivace "komercijalni" deo novog beorgada sa rezidencijalnim oblastima sa druge strane reke.
[ Jbyn4e @ 22.06.2012. 20:25 ] @
Ovaj...
vi znate da postoji drugi forum (van ES) sa temom mosta sa "tricavih" (trenutno) 622 strana? I da su tamo ljudi nasiroko razglabali i o ceni mosta (koja i nije toliko velika bez pristupnih saobracajnica) i o polozaju, i o tome gde su ranije razmatrali da bi mogao da ide most, i o tome gde jos bi mogao da se "udene" neki most i slicno?

Koga zanima da predje junacki svih 622 strane, neka googla ..."beobuild most preko ade"
[ Sceka @ 22.06.2012. 22:02 ] @
^ - Mene licno ne zanima citanje drugih foruma u tom smislu, narocito ne raglabanje na 622 strane. Kazem razglabanje jer na toliko strana garantujem da nema vise od 5%suvislih recenica, garantujem! A narocito ta potreba da se raspravlja o ceni, to je sto je, ne moze se promeniti da se na glavu nasadimo, niti znamo niti je bitno da znamo cenu jer to je nesto sto je apsolutno van nasih uticaja po bilo kom pitanju!

@boyan3001 - Sto rece @mmix, nikako ne razumem o cemu pricas. Sto se tice tvoje price o tome da li se moglo isto dobiti izgradnjom lucnog - betonskog mosta jedno pitanje: da li to govoris sa strucno - profesionalne strane jer se tim bavis u zivotu ili pricas onako? Ja veze nemam sa tim stvarima jer se bavim potpuno drugim stvarima u zivotu pa zato i ne mogu da komentarisem ono sto nemam pojma a ne zelim da pricam proizvoljno jer to smatram da je glupo, pa tako ni ne mogu o tome da pricam sa tobom.

Poenta je da ja pricam ono sto je bitno - kako to, taj Most na Adi, utice na svakodnevnicu sto se tice saobracaja. I danas sam isao preko mosta, vratio sam se pre pola sata, i za nevidjeno kratko vreme sam stigao od Banovog Brda do Delta City-ja, isto tako i u povratku. Za ovih 35+ godina vozackog staza nikada to nisam uspeo da uradim u tako kratkom vremenu, cak i davno kad nije bilo ni 20% postojeceg saobracaja! Pa sad ti pobi ovo kao nesto sto je beznacajno, da ne pricam o ostalom sto sam napisao u predhodnom postu a vezano za sam saobracaj!

Politizovanje i ekonomske varijante raspravljanja u vezi Mosta na Adi me ne zanimaju ali ni malo, to je smarajuce da nema dalje! Narocito sto se "prepisuje" sve sto moze za sve drugo da se upotrebi! Pa kako ne dosadi...?!


Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao Sceka dana 22.06.2012. u 23:45 GMT+1]
[ jnk @ 22.06.2012. 23:10 ] @
Sceko 5% od 622 strane je 30 strana kvalitetnog pisanija tako da se moglo dosta pametnog pročitati. Nemoguće je na esu izbeći kurir-press komentatore tipa 'mogli smo za te pare dva mosta' ili 'most je na pogrešnom mestu jer ja tako kažem' tako da ako očekuješ neku raspravu o tome kako most utiče na ljude koji ga koriste tražiš je na pogrešnom mestu.
[ Sceka @ 22.06.2012. 23:26 ] @
^
Naravno, potpuno si u pravu. Samo, mene zanima samo ono sto sam naglasio vec mnogo puta a to je - sta se dobilo ovim mostom. Sta se stvarno dobilo, ako se dobilo, da li se dobilo. Ali samo i iskljucivo konkretno, iz prakse, u praksi potvrdjeno. Nikakvo teoretisanje a narocito prica o ceni, materijalu, poziciji i slicno. Za to ima ne samo onaj sajt sa temom od 622 stranice vec, koliko ja znam najmanje dvadesetak slicnih sajtova koje sam posetio letimicno na preskok pregledavajuci i zakljucio da ne isplati gubiti vreme. Nekako je ovde svedenija situacija a drugo - meni prilicno bitno - kako god, ovde se i "najzesca" rasprava i razmimoilazenja vode na najpristojniji nacin i to daleko pristojniji od 95% ostalih foruma! :) Mozda zvuci glupo ali meni to znaci mnogo.


Pozdrav!
[ Miroslav Jeftić @ 22.06.2012. 23:48 ] @
Mislim da sad možemo da vidimo kako to da je Beograd toliko godina imao svega par mostova - glupo je, skupo je, ne valja položaj, ne valja materijal, ja bih to drugačije... dobro je da uopšte ima mostova
[ Holkan @ 23.06.2012. 00:48 ] @
Realnost je jasna.

-Most je preskup, i mogao je biti napravljen od jeftinijih materijala. To sto mi napravili ovako skup most je kao da radnik u masiju kupi limuzinu na kredit.


-Most je za sada nefunkcionalan, ali ce biti funkcionalniji kada se zavrse pristupne saobracajnice. O funkcionalnosti cemo moci tada da diskutujemo, sada je sve to samo nagadjanje.

-Most je na O.K. lokaciji. Potrebno je jos nekoliko mostova. Most koji povezuje blok 45 i ibarsku magistralu, most Zemun-Borca i most od Visnjicke banje do pancevackog auto-puta. Tada ce saobracaj biti tri puta rastereceniji u odnosu na sadasnje stanje.


[Ovu poruku je menjao pajaja dana 23.06.2012. u 02:59 GMT+1]
[ zmau @ 23.06.2012. 01:09 ] @
Je li bre, ljudi, jesu krenuli neki busevi tim mostom već jednom ? Ako nema novih linija prevoza, onda sve ovo i nema baš mnogo smisla.

Citat:
Vise kosta kolaps bez mostova, to se izracunalo u svetu odavno

Saobraćaj je žešće spor i sa mostom i bez, i to jeste ogroman problem. Ali može da se reši na znatno jeftinije načine. Samo, tebi se ne bi dopalo.
[ Jbyn4e @ 23.06.2012. 07:21 ] @
@Sceka

Po mom iskustvu, dobilo se dosta, cak i sada dok nije zavrseno sve. I dok nije pocela "popravka" gazele (koja je kostala isto puno, ako se dobro secam), saobracaj je sa strane ka Banovom brdu bio u kolapsu. Secam se vrlo dobro kolapsa u Radnickoj, na Obrenovackom putu, u Pozeskoj. Kuda god da si krenuo, provodio si pola sata dok ne dodjes do gazele. Sto busom, sto kolima. Sada je situacija da mogu od Filmskog grada do buvljaka da dodjem za nekih 12 minuta otprilike. Od Zarkova isto. Oni iz pravca Rakovice, Banjice i slicno, isto imaju brze "prolazno vreme" za delove Nbgd koji su sa te strane.
Takodje, ako se odlucim da idem ka gazeli, a ne na novi most, mnogo brze se prodje Ada, Sajam, ukljucenje na gazelu je sad super,mnogo se manje ceka.

Da fali jos mostova, fali. Narocito ti preko Dunava, i barem jos jedan preko Save - da li ce to da bude kod zeleznicke stanice, drugi spic Ade ili nesto trece, nebitno je, fali jos jedan najmanje preko Save, i osim "Kineskog" jos jedan ili kod Ade huje, ili onaj planiran kod Vince.
Takodje fali zamena tobogana sa onim punim profilom preko pruge, a valjda cemo i to uskoro videti na delu - onda ni tu nadam se nece biti zastoja u tom delu.

@zmau
Cini mi se 94 i 85 busevi. A trebalo bi GSP valjda da odluci da pusti jos neki prevoz, ali valjda nece dok se ne napravi jos pristupnih saobracajnica.

A sad nam ti elaboriraj na koji bi ti to "jeftiniji" nacin resio problem sporog saobracaja koji nam se ne bi svideo (bas si ga obrazlozio, bas onako u detalje!).
[ Holkan @ 23.06.2012. 11:11 ] @
Ide 94-orka, i to nije dobar potez, jer sada ljudi koji zive na nbg ne mogu da dodju do gazele i da presednu na autobus do miljakovca.
[ 3way @ 23.06.2012. 11:21 ] @
I umesto do Sava Centra, oni lepo odu malo dalje do 94.
Ili odu do Slavije pa tamo uhvate 47-48.
Ili odu do autokomande, pa tamo opet uhvate 47-48.
Problem?
[ Holkan @ 23.06.2012. 11:37 ] @
Ne mozes da odes "malo dalje" pa da uhvatis 94, a ici u sam centar grada da uhvatis 47 je veliko obilazenje.
Silaziti na autokomandi i ici na stanicu 47 je prevelik zalogaj za ikoga ispod 25god. i svakoga ko nema dobru kondiciju.
[ 3way @ 23.06.2012. 11:41 ] @
Citat:
Holkan: Ne mozes da odes "malo dalje" pa da uhvatis 94,


Jel znas ti uopste kuda ide 94?

Citat:
Holkan:
a ici u sam centar grada da uhvatis 47 je veliko obilazenje.

Naravno da nije.
Na taj nacin ti treba isto vremena kao i na ostale nacine.

Citat:
Holkan:
Silaziti na autokomandi i ici na stanicu 47 je prevelik zalogaj za ikoga ispod 25god. i svakoga ko nema dobru kondiciju.


:):):):) Ovo je carski...mozda si hteo da kazes 125 godina? Sta, uveli su triatlon na autokomandi za one sto menjaju prevoz :):):)
[ Holkan @ 23.06.2012. 12:33 ] @
Citat:
3wayJel znas ti uopste kuda ide 94?


Ajde odgovori mi kako da odem "malo dalje" posle gazele i da uhvatim 94?
[ Java Beograd @ 23.06.2012. 12:52 ] @
Zamislite samo koliko bi bila nefunkcionalna Gazela da nema autoputa kroz Beograd ! Ili koliko bi bio nefubncionalan Brankov most da nema Brankove ulice !

A ono oko "jefitnijih materijala" je za [es] bisere ! Koji se to "jeftiniji materijali" još korsite u mostogradnji osim betona i čelika ?!
[ boyan3001 @ 23.06.2012. 12:54 ] @
Ja ne dovodim u pitanje funkcionalnost mosta i njegovu potrebu, to je ok. Nego je ova lokacija izuzetno nepovoljna, jer zahteva komplikovanu pristupnu infrastrukturu i sa jedne i sa druge strane (koja pritom s obe strane nije odradjena bas najsrecnije), koja prosto mora mnogo da kosta. A kad se na sve to dodaju nasi skakavci za pustosenje budzeta, most nas dodje ko sv. Petra kajgana.
Mislim, ne znam da li je neko vec pomenuo poredjenje, ali samo uzmite za primer koliko je kostao Milau Viaduct u Francuskoj, koji je sa (cini mi se) 2,5km i 7 pilona, premostio celu dolinu za 400 miliona evra.
[ 3way @ 23.06.2012. 13:29 ] @
Citat:
Holkan: Ajde odgovori mi kako da odem "malo dalje" posle gazele i da uhvatim 94?


Ne ides nigde 'posle' gazele. Zato te i pitam da li znas kuda ide 94.
Umesto kod Sava Centra, mozes da je cekas kod buvljaka, kod Rodica, bilo gde u 3. bulevaru ili u blokovima.
[ Holkan @ 23.06.2012. 14:17 ] @
To je jasno, ali kako da dodjem do buvljaka?
Nema prevoza do tamo. Jedini nacin je da idem u bulevar Jurija Gagarina i tamo sednem na 94, a to je veliko obilazenje.
[ 3way @ 23.06.2012. 14:27 ] @
A kako dodjes do sava centra?
[ Holkan @ 23.06.2012. 14:28 ] @
17-icom preko auto puta
[ 3way @ 23.06.2012. 14:35 ] @
Eto, isto tako mozes 73ojkom do raskrsnice Omladinskih brigada i bul. Milutina Milankovica. Tu staje 94, a obilazenje je nula.
[ Sceka @ 23.06.2012. 14:38 ] @
Sada kazes:
Citat:
boyan3001: Ja ne dovodim u pitanje funkcionalnost mosta i njegovu potrebu, to je ok.....

A pre toga kazes:
Citat:
@boyan3001
... i u pogresnom obliku. Za reda velicine manje para je mogao da se napravi obican betonski most da vrsi funkciju...

Mozda je glupo sa moje strane sto citam ono sto neko pise?! Verovatno jeste pa tako odustajem od price sa tobom.

Sto se tice gradskog saobracaja, ja to ne koristim tako da nemam pojma desavanja, linije, sta se tu trenutno desava, sta je u planu... Ako neko zna bilo bi lepo da podeli iskustva. Ali i da neke osnovne podatke da bi bilo razumljivije. Mozda je @Holkan u pravu ali ni jednom recju nije rekao odakle pocinje ta njegova voznja! Bar ja nisam razumeo.

A sto se tice prevoza licnim prevoznim sredstvom, to znam jer samo to i koristim. Gledam juce nest - sa strane od Hipodroma se intenzivno radi i prilicno se vidi onaj "cudni" prsten koji ce omogucavati odlaske <> dolaske sa svih pravaca i u svim pravcima. Takodje malo poteskoca predstavlja i deo koji sada rade a to je deo koji je najkriticniji za vreme kisa i snegova - podvoznjak kod "Jugopetrola" koji nece postojati, napokon!, i nece biti "usko grlo" i kada nema guzve i nije spic!

Sa suprotne strane se ne vidi mnogo ali je uocljivo da su, izgleda, stubovi za nastavak skoro svi gotovi i "neke masine" su tu a nisu bile pre nedelju dana. Znaci i tamo se radi, iako nisam obavesten u tom delu, sta se tacno jos treba uraditi i sta ce se dobiti. Ovo sad malo smara kad se mora obilaziti kad se ide od, recimo Sava Centra, nekako je to malo konfuzno uradjeno iako znam da je samo trenutno, pomocno resenje.


Pozdrav!
[ boyan3001 @ 23.06.2012. 16:19 ] @
Jao brate... sto si ti filozof. Ne dovodim u pitanje funkcionalnost mosta kao mosta, kao potrebu da postoji i resava saobracajni problem u gradu. Ali dovodim u pitanje potrebu da se pravi ovakav grandiozan most, u trenutku kad nam je cela drzava u qurcu i pola naroda nema postenog 'leba da jede. Imam utisak da dosta ljudi ne konta taj momenat uopste, jer je njima lepo i lepo zive, a kako zivi ostatak drzave, 'ebe im se. I to je veliki problem naseg drustva izmedjuostalog.
[ Jbyn4e @ 23.06.2012. 17:17 ] @
Citat:
boyan3001: Ja ne dovodim u pitanje funkcionalnost mosta i njegovu potrebu, to je ok. Nego je ova lokacija izuzetno nepovoljna, jer zahteva komplikovanu pristupnu infrastrukturu i sa jedne i sa druge strane

A 'di bi ga ti turio, a da bude koristan i za Rakovicu, i za Banjicu, i za B.Brdo, Zarkovo, Sremcicu, Cerak, P.Brdo... itd itd da ne nabrajam sva naselja koja su dobila ovim mostom?

Citat:

Mislim, ne znam da li je neko vec pomenuo poredjenje, ali samo uzmite za primer koliko je kostao Milau Viaduct u Francuskoj, koji je sa (cini mi se) 2,5km i 7 pilona, premostio celu dolinu za 400 miliona evra.

Poredis babe i zabe, taj most je samo most, i to bez pristupnih saobracajnica. Da si procitao onih 622 strane koje sam pomenuo, znao bi da je ovaj nas most kostao oko 120 miliona, bez saobracajnica,za 996 m duzine.

Dakle, ako onaj od 2.5 km cenu proporcionalno smanjis na 996m, tj. oko 2.5 puta manje, dobices 160 miliona. Ispade da je nas most jeftiniji od tog. I sta sad, gde ti je argument?

Citat:
Ali dovodim u pitanje potrebu da se pravi ovakav grandiozan most, u trenutku kad nam je cela drzava u qurcu i pola naroda nema postenog 'leba da jede.

I zbog toga treba da gubimo vreme u guzvama, da ne mozemo da stignemo na posao, i da nam jos vise drzava bude u qurcu? Neko ciji je to posao je seo i izracunao da se vise isplati dati te pare na most nego na potrosnju goriva, zagadjenje, gubitak vremena i sta li vec jos. Da li je tebi ovo struka, pa pricas o tome, ili samo kako mali Perica zamislja da nesto funkcionise?
[ bachi @ 23.06.2012. 17:23 ] @
@Jbyn4e, lafe, neko je seo i izračuno da je bolje dati silne milione na most sa the pilončinom, nego dati upola manje na isto tako funkcionalan most, ali bez the pilončine?

I sve uzimajući u obzir stanje ove raspale zemlje?
[ boyan3001 @ 23.06.2012. 17:29 ] @
Nema potrebe da citam 622 stranice koje si pomenuo, jer sam dovoljno poznajem problematiku oko tog mosta. Prica je pocela pre vise godina od oko 40 miliona za taj most, pa se naprasno popela na 90, pa 120 miliona u trenutku kad je zapoceta gradnja. Medjutim dosad je potroseno nesto oko skoro 300 miliona, a da pritom famozne pristupne saobracajnice nisu jos uvek gotove i nece biti ni do kraja ove godine sigurno. Sto se tice pozicije mosta, nisam pameta i ne tvrdim da jesam. Samo vidim da je ovo izuzetno zahtevna pozicija i iz tog razloga i ne bas najracionalnija. Pre 7-8 godina kada je krenula prica o tom mostu, pominjala se pozicija na drugom kraju Ade, onom uzvodnom. Ne tvrdim nista, samo kazem sta se secam odlicno da se pricalo.

Ako neko ne kapira, poenta moje price je da je most s jedne strane politicka reklama, s druge plodno tlo za vadjenje love iz budzeta, a s nase strane obicnog gradjanina je neracionalno razbacivanje.
[ Jbyn4e @ 23.06.2012. 17:30 ] @
@bachi
Ne. Ako se dobro secam rasprave u onih 622 strane, cena mosta bez pilona bi bila recimo oko 90 ili 100 miliona, ali bi bio ugrozen plovni saobracaj, pa je 20 milki prihvatljivo kao povecanje koje omogucava taj plovni pravac.

Uostalom, ne vidim sto vam ja prepricavam sta su strucniji od mene tamo diskutovali, idite pa citajte. Ovako samo pricamo bezveze, a svrhe nema, vec su ljudi sve te situacije prosli, i i dalje ima onih koji su zadovoljni i koji nisu zadovolji mostom. Argumenata ima mnogo, a ne vidim sto bi se vise pisalo o tome - most je tu, i i da hocemo, ne mozemo ga premestiti. Daj boze da samo zavrse sve radove oko njega, pa da svi imaju (koliko toliko) koristi od njega. Ja kao sto rekoh, sa moje strane, sam VEC zadovoljan, jer mi se vreme prelaska Save najmanje prepolovilo.

@boyan3001
Politicka reklama ili ne, kao sto rekoh, meni daje efekta... a verujem i mnogima drugima sa ove strane Sajma...

A ako cemo pravo... nije bas pre par godina pocelo da se razmislja o mostu tu:
http://sr.wikipedia.org/wiki/Most_na_Adi
"Godine 1923, arhitekta Đorđe Kovaljevski je uradio prvu urbanističku skicu Beograda sa mostom preko Ade Ciganlije"

I jos nesto. Nemam nameru da ulazim u diskusije vise o ovome. Zao mi je sto niko ne zeli da procita o cinjenicama koje postoje, i zasto je tako sve ispalo. Od tih 450 projektovanih mil. evra, racunam da su 100-njak maznute i otisle ko zna gde, ali mi je svakako bolje da je otislo 100-njak i imamo sve zavrseno, nego da ode 250-tak i da ostane sve nezavrseno... ako se dobro secam, rok za zavrsetak svega je polovina 2013-te, znaci jos jedno godinu dana.



[Ovu poruku je menjao Jbyn4e dana 23.06.2012. u 18:41 GMT+1]
[ boyan3001 @ 23.06.2012. 17:36 ] @
Ma ekstra, ne sporim ja da most daje efekta, ja postavljam pitanje po koju cenu to daje efekta. Ako cemo sutra zbog ovakvih investicija opet da imamo povecanje akciza, pdva, zamrazavanje plata, smanjenje penzija... gde to ludilo vodi? Mozda neke bas briga za te faktore, jer dobro zaradjuju, mozda primaju platu od stranih firmi, pa im se 'ebe bas sta ce da bude sa drzavom, ali ima i onih kojima su i takvi faktori bitna stavka u zivotu. Ako neko ima stomaka da zivi u takvoj dzavi, ja nemam i imam prava da protestvujem protiv takvog stanja i razmisljanja.

I cek, majke ti... ti ozbiljno verujes da je razlika izmedju pilonskog mosta sa kosim zategama i jednog obicnog betonskog, kakav je onaj "Duga" u Novom Sadu samo 20%?
[ Sceka @ 23.06.2012. 18:04 ] @
Ja samo ne razumem da se neko posle izgradnje i godina provedenih u pricama o Mostu na Adi sad nadje da pametuje o tome?! :) Neverovatno! Do sada je sve toliko puta receno da je apsolutno nesvatljivo da neko moze da opet zvace jalove varijante o ceni, uticaju na pojedinca... da ne pricam o tehnickim pitanjima! :)))

Most na Adi je zavrsen, saobracaj se odvija, pristupne saobracajnice napreduju van ocekivanja i pre rokova - to su cinjenice. Sve ostalo je mlacenje prazne slame, sve ostalo! Sto kaze grafit "Dzaba ste krecili"!!!



Pozdrav!
[ boyan3001 @ 23.06.2012. 18:09 ] @
E razmisljanje ti je boze sacuvaj, ako je takvih ko ti u vecini, nije ni cudo sto nam ide lose. Znaci neko nam proda muda za bubrege i sad o tome dalje ne treba da se prica, jer je prodato. A taj koji je to uradio, ne treba da bude prozvan, nego treba i dalje tako da radi i upropascava nas.
[ Sceka @ 23.06.2012. 18:23 ] @
Citat:
boyan3001: E razmisljanje ti je boze sacuvaj, ako je takvih ko ti u vecini, nije ni cudo sto nam ide lose. Znaci neko nam proda muda za bubrege i sad o tome dalje ne treba da se prica, jer je prodato. A taj koji je to uradio, ne treba da bude prozvan, nego treba i dalje tako da radi i upropascava nas.

Moj stav je takav kakav je. Bar nije milion puta prozvakan i ne koristim priliku da se na jeftin besmislen nacin bavim dnevnopolitickim besmislicama koje nikome nista ne donose, ni dobro ni lose! A ti k'o da si pao sa Marsa pre pola sata i imas oko 9 godina zivota pa Kalimerisanjem pokusavas da pokazes "nepravdu" i tako se boris za napredak svih nas u buducnosti! :) Prodjose izbori, to vise nije cak ni aktuelno. Tema je o Mostu kao takvom a to sto ti radis je dosadno, vrlo dosadno. Takvi komentari su bili ucestali pre izbora pa zato tako stanje sada imamo. Ako hoces napredak i promenu - uradi nesto po tom pitanju, forum nije mesto ni orudje za tako nesto. :)


Pozdrav!
[ boyan3001 @ 23.06.2012. 19:04 ] @
Da te pitam jednu prostu stvar... je li se tebi most kao most, objekat dopada i jesi li ponosan na njegao kao neko ko zivi u Beogradu? I zasto?
[ Sceka @ 23.06.2012. 22:55 ] @
Citat:
boyan3001: Da te pitam jednu prostu stvar... je li se tebi most kao most, objekat dopada i jesi li ponosan na njegao kao neko ko zivi u Beogradu? I zasto?

Potpuno nebitno. Ne gledam na most na taj nacin, narocito na Most na Adi. Objekat kao objekat mi nista ne znaci, apsolutno nista jer me pre svega, a i posle svega da budem iskren, zanima funcionalnost, sta se dobija sa njim kao takvim. A o tome sam pisao, i ne samo ja!, i o tome cu i dalje pisati.

Iako je to glupo a po malo i nekulturno, ipak, da ja tebe pitam slicno pitanje?

Da li si ti ponosan sto ces imati ovako nesto u svom gradu, a to je samo petlja koja se trenutno zavrsava a izgledace ovako, za razliku od rugla koje je bilo decenijama tu:




I zasto? Hvala.


Pozdrav!
[ boyan3001 @ 24.06.2012. 03:07 ] @
Pitao sam iz nekih drugih razloga, zato sto sam stekao utisak da ima jedan solidan broj ljudi koji se pale na most, samo zato sto je takao, kao grandiozan, a totalno ih ne zanima smisao svega toga.
Nisam uopste, niti ce ta petlja da ulepsa dosadasnje "ruglo". Ne znam od kad su to nadvoznjaci i podvoznjaci sa njihovim betonskim stubovima uspeli nesto da ulepsaju?
Ta petlja je jezivo nezgrapna i ucinice tu lokaciju uzasno sumornom i sivom. Dosad je bar bila zelena, pa nek je bio i shiprag, bolji je od betona nekad. Preskocicu estetiku mosta.
Drugo, ako cemo o funkcionalnosti, ta petlja ima dva potencijalna problema, koji ce verujem vrlo brzo da isplivaju cim svi pravci prorade. Prvi problem je taj nesretni kruzni tok. Kruzni tokovi dokazano ne funkcionisu kad je priliv vozila u isti konstantan. A ovde ce to biti slucaj. Drugi problem je dole nize, ne vidi se na toj slici, tzv Careva Cuprija, gde je nekad prelaz preko pruge bio u nivou. Sad su tu podigli nadvoznjak, ali je ukrstanje u nivou silaz sa Banovog Brda iz Pozeske i pravac sa mosta ka Rakovici... koji je naravno morao da bude resen semaforom i tu je druga tacka koja praviti zastoj. To je moralo da se resi van nivoa.
[ StORM48 @ 24.06.2012. 10:14 ] @
Ja retardiraniju petlju u životu video nisam.

Kao da je neko prosuo gigantske špagete po random sistemu i to nazvao saobraćajnom petljom.

Kad sam prvi put prošao mostom, nisam mogao da verujem koliko to konfuzno deluje. Ne postoji ni jedan pravac da je stvarno prav. Penješ se, put zavija. Silaziš put zavija (pritom ja nikud ne skrećem, pokušavam da prođem pravo). Kad konačno dođeš do nekog isključenja, sve je logično, osim tog isključenja. Naravno, ladno sam uspeo da se izgubim i završim kod one panduracije, od bezbroj grananja puta, iako petlja još nije završena... Kako li će tek biti kad bude završena?

Dovoljno je samo pogledati onu ilustraciju i zapitati se da li je projektni tim bio pri čistoj svesti kad je iscrtao sve to?
Glavni pravac prema NBG skreće u LEVO!!!!???????? Helou? To nigde na ebenoj planeti video nisam! Svaka im čast! Ako su hteli da budu unikatni, uspeli su 100%.

Nego, je l' neko provalio kako su efikasno zasrali preglednost na gazeli, kada se iz Jurija Gagarina uključuje ka Mostaru? Postavili su one neke stubiće, koji su viši od auta, tako da se na put bukvalno izlazi napamet - u retrovizorima i preko ramena se ne vidi baš ništa, a direktno se uleće u traku u kojoj se vozi dovoljno brzo da prostora za greške nema. Ako staneš, onda si u ništa manjem problemu. Mogućnost da brzo dostigneš barem 80km/h, a da nikog ne ugroziš je prilično mala, bez obzira na auto.

Pozdrav
[ vladd @ 24.06.2012. 11:19 ] @
I genijalno resenje da se sest(6) traka uliva u DVE, valjda da bi tunel koji je planiran bio "jeftiniji"( u prevodu na politicke projektantske poteze, mali tunel po ceni duplo veceg). Ili preciznije, shodno nazivu mosta "tri u jedan"

I u jednom "prelaznom periodu"(shodno vecitoj tranziciji) prave guzve na cuvenom semaforu....na kome su vec(decenijama) kolone, u spicu, od Topciderske zvezde...

Poz
[ boyan3001 @ 24.06.2012. 12:43 ] @
@Storm
Taj problem na Gazeli postoji i sa druge strane, kad se iz Savske penjes na most za Novi Beograd, ista stvar, ukljucujes se direktno u postojecu trecu traku i nova ograda ti ozbiljno ometa vidik. Ali ni ranije nije bilo bas najbolje, realno. A ovi novi odbojnici-ograga, koliko sam video se svuda sada u svetu praktikuju. Dole betonski blok, velike mase, gore dodatna celicna ograda, blago oborena ka unutra. Tu bi bilo pravo resenje ustvari staviti ona ogledala, koja su mnogo dobra stvar, a danas ih niko ne koristi vise, cak ni ona stara postojeca se ne odrzavaju ni reda radi.
Inace, isti problem postoji i na pristupu novom mostu.
[ Holkan @ 24.06.2012. 12:54 ] @
Citat:
StORM48:
Glavni pravac prema NBG skreće u LEVO!!!!???????? Helou? To nigde na ebenoj planeti video nisam! Svaka im čast! Ako su hteli da budu unikatni, uspeli su 100%.


I meni je najinteresantnije to da li ce glavni pravac ka nbg ici u levo, ili ce nekako napraviti da produzi napred pa da se ukljuci u ulicu Milutina Milankovica.

Opet Storm, ne mislim da je to nesto toliko strasno. Sta je toliko lose u tome ako imamo unikatan izlaz ulevo?

Zar si toliko mega konzervativan da ti smeta cak i novo resenje saobracajne petlje?
[ Sceka @ 24.06.2012. 13:03 ] @
Citat:
StORM48: ...
Kad sam prvi put prošao mostom, nisam mogao da verujem koliko to konfuzno deluje. Ne postoji ni jedan pravac da je stvarno prav. Penješ se, put zavija. Silaziš put zavija (pritom ja nikud ne skrećem, pokušavam da prođem pravo). Kad konačno dođeš do nekog isključenja, sve je logično, osim tog isključenja. Naravno, ladno sam uspeo da se izgubim i završim kod one panduracije, od bezbroj grananja puta, iako petlja još nije završena... Kako li će tek biti kad bude završena?

...

Svaka ti cast ako si uspeo da se izgibis na putu koji ima jedno odvajanje desno i posle toga jasno obelezenu raskrsnicu (obelezenu jasnim nzivima pravaca, velikim slovima). I to je sve. Kad ides sa NBGD-a od pla mosta ima samo skretanje u desno za Adu i nakon toga raskrsnica sa semaforima gde mozes da ides desno ka Banovom Brdu (ili da sidjes na Hipodrom) i pravo prema Drajzerovoj! Nista vise! Ako ides prema NBGD-u od pola mosta imas jedno skretanje za SC, Autoput... i pravo bez ikakvog semafora do Delta City-ja. Nista drugo! Sta je tu komplikovano, voleo bih da cijem?! :) Da, koja pnduracija, gde je to?


Citat:
StORM48:...
Dovoljno je samo pogledati onu ilustraciju i zapitati se da li je projektni tim bio pri čistoj svesti kad je iscrtao sve to?
Glavni pravac prema NBG skreće u LEVO!!!!???????? Helou? To nigde na ebenoj planeti video nisam! Svaka im čast! Ako su hteli da budu unikatni, uspeli su 100%.

...

Gde si to video, odnosno, ko zna gde si se ti to vozao?! :) U kom delu, recimo na slici gde je vidljivo, od Hipodroma SRECE LEVO?

Sto se tice Gazele, nemam pojma, ovde je rec o Mostu na Adi.


Pozdrav!


EDIT
Sad sam ukapirao zahvaljujuci @Holkan-u! Mislis na kraj mosta prema NBGD-u pa dalje kad prodjes odvajanje u desno?! Pa onda mislis na generalno to sto ides levo? Pa to je u stvari samo "odvojak" kojim 'silazis' za Delt-u i dalje. Dotle se stiglo, a kad dodjes dotle pogledaj pravo izgradjene stubove za dalje pa ce ti biti jasno sve.

BTW, kako god, ono sto sam ja video i doziveo u svetu - ovo sve ukupno je apsolutni "mačiji kasalj" u odnosu na "random spagete', u nekim zemljama!

[Ovu poruku je menjao Sceka dana 24.06.2012. u 14:14 GMT+1]
[ jnk @ 25.06.2012. 08:23 ] @
storm48: glavni pravac ne skreće u levo već ide pravo samo što još nije izgrađen(doduše plaćen je i biće izgrađen do kraja 2013).

Otežavajuće okolnosti su NIS, pruga(i to 5 ili 6 koloseka), Topčiderka, hipodrom, tramvaj.... Tako da nije bilo baš lako napraviti jednostavnu petlju gde će se ukrštati bog zna šta. Po meni najveći problem je 'petlja' hipodrom što je urađena kao klasična semaforizovana raskrsnica a ne denivelisano jer kad ide june nek ide i uže, ne znam koliko bi bilo skuplje da je tako odrađeno ali bi korist bila neuporedivo veća.

A rasprave tipa mogli smo 3 mosta za cenu jednog zadržite za kurir/press komentarisanje.
[ Java Beograd @ 25.06.2012. 08:24 ] @


Ko želi, može da proba:
1. Startuje se Google Earth
2. Čekira se opcija "Roads"
3. Zumira se presek bilo koje dve debele žute linije
[ StORM48 @ 25.06.2012. 08:36 ] @
@jnk
Hvala za razjašnjenje, premda mi je poznato gde bi trebalo da ide glavni pravac, ali gde neće ići još ko zna koliko godina, jer je to ostavljeno "za kasnije". Opšte je poznato da kod nas sve što bude ostavljeno "za kasnije", obično sačeka narednih 30-40 godina.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 25.06.2012. u 10:33 GMT+1]
[ jnk @ 25.06.2012. 08:45 ] @
Nastavak mosta do tošinog bunara je plaćen i uveliko se gradi i to kao nova magistrala na stubovima i rok izgradnje je kraj 2013. godine. Tunel ispod senjaka je ostavljen 'za kasnije' i on se neće graditi sigurno sledećih 10 godina. Isto tako ni planirana trasa 'metroa' ne obuhvata putanju preko novog mosta u prve tri linije tako da će vrlo verovatno preko mosta ići tramvaj (privremeno)bar 20-30 godina.
[ Davidd53 @ 24.07.2012. 14:36 ] @
Pa kako je ovo samo i radjeno i po kojim projekitma.....:-)
[ etjen @ 24.07.2012. 23:21 ] @
ja ne mogu da verujem da se još uvek raspravlja o mostu na Adi.

aj da otvorim neku temu o potrebi rekonstrukcije Gazele, verovatno će biti ekstra posećena, ili neku o avalskom tornju, ili možda o izgradnji Beograđanke...
[ vladd @ 25.07.2012. 18:39 ] @
Na forumu i nije momenat da se nesto novo kaze, posto je SVE receno.

Ali ce se otvarati doticna tema, kada se ozbiljno krene u analize troskova od strane novih organa vlasti. Ili ne krene, diskusija ce imati NOVE materijale u svakom slucaju.

Poz
[ Lavlja_Jazbina @ 10.05.2014. 06:09 ] @
Most je jos tu,nije pobegao.Polemika oko nepotrebnih 400mil.€ a drustvo puklo zbog vozikanja i automobila od dolaska

demokratije milijardu evrica.Koja ironija.

Citat:
Odlukom Vlade da se prestane s praksom zloupotrebe državnih automobila, koje su raznorazni funkcioneri koristili i u službenici i u privatne svrhe, Srbija će uštedeti oko pedeset miliona evra godišnje, procenjuju u Nemanjinoj 11.


[ Lavlja_Jazbina @ 10.05.2014. 19:13 ] @
Citat:
ko Mrkonjic

Sta,on je opet u vladi?