[ toplim @ 09.09.2011. 14:40 ] @
Jednostavno izbrisali su mi temu...Kao razlog, naveli su da nije u skladu sa normama kvaliteta...a postavio sam normalno pitanje...no dobro...neka bude. Mnogo me toga zanima...pogotovu oko struje.. (trenutno) :) Jel cim zagrebes ispod povrsine, nastane problem... Evo recimo nerazumem sta je to naizmenicna struja? I po cemu se razlikuju ova dva dijagrama?



Ovaj prvi dijagram je naizmenicna struja, a ovaj drugi kao nije...kako to? Da predpostavimo da je ista frekvencija, napon i sve ostalo... Ja mislim da mi referentnu tacku mozemo uzeti bilo gde...pa tako mozemo vertikalno pomerati dijagram i u plus i u minus...to je isti dijagram..isti su rezultati. Pa tako ne razumem kad pustimo naizmenicnu struju kroz grec...pa mi valjda opet dobijamo naizmenicnu struju, zar ne? Samo sto je sad njena srednja vrednost u plusu ili u minusu. A srednja vrednost naizmenicne struje je 0. To u praksi znaci da mi mozemo stvoriti naizmenicnu struju ako joj dovoljno precizno menjamo snagu, nekim potencimetrom koji je u paralelnoj vezi sa kondenzatorom...nema potrebe da ukrstamo polove? zar ne? recimo pustimo struju kroz neki potencimetar i polako povecavamo i smanjujemo napon naizmenicno tako da pravimo sinusoidu..i struja cas puni kondenzator, a kad joj smanjimo vrednost ona prazni kondenzator...i tako u serijskoj vezi kondenzatora i potencimetra smo stvorili naizmenicnu struju? jel da?

Ili recimo imamo signal koji odgovara drugom dijagramu... i mi taj signal sada vezemo za jednosmerni napon tako da ga pomerimo na dole...i opet dobijemo naizmenicnu struju cija je srednja vrednost nula :)

a tako isto mozemo naizmenicnu struju da pretvorimo u jednosmernu ako je vezemo za neki izvor jednosmerne struje i pomerimo sinusoidu u plus...posle samo treba da ispeglamo napon...kondenzatorom...ne treba nam grec :)

[Ovu poruku je menjao toplim dana 09.09.2011. u 15:52 GMT+1]
[ Shadowed @ 09.09.2011. 14:51 ] @
U oba slucaja je napon promenljiv (iz tog tvog grafikona se ne vidi da struje zapravo ima). Naizmenican je ukoliko ide u minus deo, tj. ispod t ose i vraca se iznad nje. sto znaci da naizmenicno menja smer (otud naziv).
[ toplim @ 09.09.2011. 14:55 ] @
Citat:
Shadowed: U oba slucaja je napon promenljiv (iz tog tvog grafikona se ne vidi da struje zapravo ima). Naizmenican je ukoliko ide u minus deo, tj. ispod t ose i vraca se iznad nje. sto znaci da naizmenicno menja smer (otud naziv).


Pa predpostavlja se da je potrosac idealan pa nema faznog pomeraja izmedju napona i struje...zato nisam stavljao...
[ miLOSm @ 09.09.2011. 17:38 ] @
Citat:
toplim: Pa predpostavlja se da je potrosac idealan pa nema faznog pomeraja izmedju napona i struje...zato nisam stavljao...

[ DrFill2Good @ 10.09.2011. 09:13 ] @
Vrsta struje (jednosmerna ili naizmenicna) odredjena je kretanjem elektrona u provodniku. Kod naizmenicne struje elektroni se krecu cas u jednom cas u drugom smeru, dok se kod jednosmerne krecu samo u jednom smeru, od negativnog ka pozitivnom kraju kola.

Prema tome, na tvom prvom dijagramu radi se o naizmenicnoj struji a na drugom o jednosmernoj struji ciji intenzitet (tj amplituda) se menja po nekakvoj sinusnoj funkciji.

Posto dioda provodi samo u jednom smeru, od anode prema katodi, nakon greca imas cistu jednosmernu struju cija amplituda ostaje polusinusnog oblika, tj. obe poluperiode su sada iznad x ose.