[ vladabab @ 17.09.2011. 10:21 ] @
Treba mi stolica ili fotelja na kojoj ce se sedeti u proseku 10h sati dnevno (programerski posao). Da li neko ima salon za preporuku (moze i privatnom porukom) sa dobrom ponudom stolica i razumnim cenama. Eventualno ako imaju web adresu. Bilo bi dobro cuti i iskustva drugih sto se tice kvaliteta izrade i cena. Platio bih do 8500-9000 dinara maksimalno.
[ Darko Zivkovic @ 17.09.2011. 13:11 ] @
http://www.formaideale.rs/artikal/konferencijska-stolica-dm122/
ja sam kupio ovu i nije bas nesto udobna ,a inace provedem po nekada i 16h u njoj , imam neku stariju varujantu neke stolice od pre 10-15 god i mogu ti reci da je za klasu vise od ove sto se tice udobnosti ,a o kvalitetu da ne pricamo.
Ovu sto sam kupio po meni ima problem sto je naslon isuvise uspravan i plus onaj jastucic na vrhu gde dolazi glava pravi problem ako se hoces malo izvaliti da predahnes , onda je malo neudobno ,a da ne govorimo ako si malo vislji onda ti dolazi direkt na ledja .Moja preporuka je ona za 10000 (http://www.formaideale.rs/artikal/kancelarijska-fotelja-fy-0297/) udobnija mnogo vise i lepsa isprobao sam i nju.Pozdrav
P.S Moja preporuka takodje da biras stolicu kojoj se moze stelovati ugao naslona , ja na takvu nisam naleteo ali bih rado menjao to jest kupio ako ima negde.
[ pri3rak @ 17.09.2011. 13:18 ] @
Od svih koje sam do sada kupio ova stolica je ubedljivo najgora.Oba nosaca naslona popucala, pneumatski mehanizam razvaljen, koza na sedalnom delu bukvalno pukla, i to sve za manje od godinu dana.
[ Darko Zivkovic @ 17.09.2011. 13:27 ] @
Za koju pricas ,za ovu prvu ili ovu drugu od 10000 din ???
[ Goran Mijailovic @ 17.09.2011. 13:30 ] @
Nikako ovu crnu, kvalitet rukonaslona je za nulu. Kad se polomi vidis da u njemu nema metalne strukture-konstrukcije vec da je na mestu gde je rupa jedna obicna metalna podloska tzv, sajbna. Reklamirao sam i dobio drugi rukonaslon (uz pretnju inspekcijom hteli da me odhe*u zato sto sam kao sam sastavljao stolicu) koji je takodje pukao, sad je garancija istekla (1 god) a meni ostaje da smisljam kakav lim da stavim izmedju rukonaslona i sedista i naslona, posto taj rukonaslon zapravo drzi stolicu spojenom u jednu celinu.
[ pri3rak @ 17.09.2011. 13:38 ] @
Citat:
Darko Zivkovic: Za koju pricas ,za ovu prvu ili ovu drugu od 10000 din ???

Za ovu od 8500 :-) Stolica je uzasavajuce loseg kvaliteta ...

I jeste u plastiku nosaca naslona su utopljene sajbne.Kakva inzenjerska primisao lezi iz toga je izmedju projektanta i njegovog boga.Uz stolicu se dobije jedno 8 cepova koji prekrivaju rupe u koje ulaze srafovi .Vec nakon dan dva ti cepovi pocnu da ispadaju sto je jasna naznaka koliko je ta plastika kvalitetna i cela stvar dobro osmisljena ...
[ Darko Zivkovic @ 17.09.2011. 13:39 ] @
Da kucnem u drvo moja se jos drzi ali joj ispada klin za naslon pa te samo tako zaj..be kada se navalis od jednom propadnes unazad veoma grozan osecaj .Gledao sam stolice od 50.000-80.000 din sa njima najverovatnije se ovo ne bi desavalo
[ Darko Zivkovic @ 17.09.2011. 13:41 ] @
Citat:
pri3rak: Za ovu od 8500 :-) Stolica je uzasavajuce loseg kvaliteta ...

I jeste u plastiku nosaca naslona su utopljene sajbne.Kakva inzenjerska primisao lezi iz toga je izmedju projektanta i njegovog boga.Uz stolicu se dobije jedno 8 cepova koji prekrivaju rupe u koje ulaze srafovi .Vec nakon dan dva ti cepovi pocnu da ispadaju sto je jasna naznaka koliko je ta plastika kvalitetna i cela stvar dobro osmisljena ...

Znam znam , ja sam cepove sve pogubio ,a veruj mi pola nisam ni dobio sigurno ispopadali u transportu
[ Goran Mijailovic @ 17.09.2011. 13:45 ] @
Ispadanje cepova sa desne strane siguran je znak da je naslon poceo da se lomi
[ Darko Zivkovic @ 17.09.2011. 13:53 ] @
E jbg. meni poispadali sa svih strana
[ pri3rak @ 17.09.2011. 14:12 ] @
Meni su se nosaci i izlomili sa svih strana.Doduse levi znacajno vise od desnog.Mada racunam da je to kako se kome zalomi ...
[ Goran Mijailovic @ 17.09.2011. 14:17 ] @
Da znam, zavisi kako sedis...
[ Backy @ 18.09.2011. 11:50 ] @
najjevtinija stolica i problemi sa njom prežvakani već jedno 3-4 puta... moja je ista, mada kupljena pre jedno 4 godine u metrou
http://www.elitemadzone.org/p2924597

btw ja sam plastične čepove sačuvao ako nekome treba :D
[ SStudio @ 18.09.2011. 15:59 ] @
http://www.formaideale.rs/artikal/kancelarijska-fotelja-fy-0297/

Kod mene je ova i za sada je posle 8 meseci extra, jedino što sam preko leta morao da stavljam frotirni prekrivač preko ovog skaja, da se ne upalim, zalepiš se za stolicu ako si u šorcu itd.
[ Darko Zivkovic @ 18.09.2011. 23:21 ] @
Bas tako , nju sam i preporucio i kajem se sto je nisam uzeo kao ustedecu 2000 din , k r e t e n sam jbg .Pozdrav
[ reiser @ 15.04.2012. 17:34 ] @
Bump.

Je l' ima neko neku preporuku sta da uzmem sada? Za 8+ sati sedenja (programiranje), budzet 10-20k recimo. Trenutno imam ovu, ali je dotrajala. Ova koju preporucujete mi izgleda mnogo ruzno.

Vise sam za nesto sto nije ovoliko glomazno, recimo ovako nesto, samo sto nisam spreman da pljunem 30k na stolicu :)

Recimo, nasao sam ovako nesto:

http://www.mzeurohome.com/slik...ke_stolice/ID-890%20velika.jpg
http://www.mzeurohome.com/slik...ke_stolice/ID-810%20velika.jpg
http://www.eurosalon.rs/proizv...e%20fotelje/Mitage%20steel/789

Kontam da nema nista dok se ne isprobam par fotelja, pa cu se prosetati posle uskrsa da vidim, ali bih hteo da cujem da li neko ima jos neke preporuke osim ovih koje sam nasao.

[Ovu poruku je menjao reiser dana 15.04.2012. u 18:47 GMT+1]
[ vladabab @ 16.04.2012. 19:34 ] @
Citat:
reiser:

Je l' ima neko neku preporuku sta da uzmem sada? Za 8+ sati sedenja (programiranje), budzet 10-20k recimo.


Ja sam uzeo 'Henry' u Metrou, oko 8500 na snizenju.
Udobna je za visecasovno sedenje (koliko moze 10+ da bude prijatno ali sta da se radi), ne bole ledja koliko mi se to desi sa drugim stolicama/foteljama, i ima visok naslon pa moze i glava da se nasloni sa vremena na vreme. Dizajn je isto bitna stavka bila ali je proba odlucila kupovinu.
Koristim je vec dva meseca i za sada sam prezadovoljan.
Ima i mogucnost za ljuljanje napred nazad i u pocetku mi je to bilo interesntno ali sam kasnije to disable-ovao.
Dizajnirali su je slovenci, ne znam da li je i njihova proizvodnja.
www.interio.si

[ reiser @ 17.04.2012. 02:14 ] @
Ne izgleda lose, pitam se samo koliko je kvalitetna :) Prosetacu se i do metroa da pogledam, hvala.
[ reiser @ 21.05.2012. 14:06 ] @
Zaboravih da javim sta sam pazario :)

Uzeo sam ovu u Emu, oko 15k rsd sam je platio ako se dobro secam. U crnoj boji. Naslon je malo nizi nego obicno, ali mi se cinila kao najergonomicnija za kicmu od svih ponudjenih (osim onih sa mrezastim naslonom). Odnos radnika vise nego fer. MZeurohome izbegavajte, prvo sam cekao radnicu 5min da zavrsi sa chatovanjem na fejsu, druga stvar, ne dovoze fotelje na kucnu adresu bez dodatne naplate :) Obisao sam i Metro, nije bilo nista sto mi se svidjalo i cinilo bar malo kvalitetnijim.



[ Java Beograd @ 21.05.2012. 14:40 ] @
Dobro je da si izbegao onu sa mrežastim naslonom
[ Dominator08 @ 20.06.2012. 08:21 ] @
Pozdrav svima, malo da oživim temu

treba ovih dana da uzmem neku stolicu za sebe, dosta sam čitao o tome ovde na forumu pa sam video da su aktuelni Aeron u Nitei i kopije Aerona u EMU.
Međutim kada sam otišao u Niteu tamo su mi oni sami rekli da mi preporučuju Mirru a ne Aeron jer je po njima to bolja stolica a manje košta (oko 600E), a i ja sam stvarno video da nema neke razlike u udobnosti između ta dva modela a razlika je oko 400 eura, tako da je besmisleno davati toliki novac..
Šta je sa onim stolicama u EMU, tj. kopijom Aerona? Jel ima neko to?
Kakva su vaša mišljenja, ako ima neko da se javi posle dužeg korišćenja pomenutih modela bilo bi lepo! :)
[ bogdan.kecman @ 03.12.2012. 01:27 ] @
ja imam aeron vec dosta godina i za razliku od ostalih stolica (stolice reda velicine 400-600e nisu mogle da izdrze godinu dana) aeron i dan danas ko da je nov ...

mira je ODLICNA stolica ali da je bolja od aerona to moze da kaze samo neko ko nije probao obe, takodje, jako je bitna tvoja tezina i visina, ako si debela svinja kao ja aeron ili embody, zaboravi miru i cele. Ako si laksi od 90kg CELLE je najbolji odnos cena/udobnost, MIRA je odlicna stolica (nije kao aeron ali odlicna stolica) ali ako gadjas preko 100, zaboravi sve to i gledaj aeron/embody.

EMBODY je majka od stolice i jedina koju bi ja uzeo posle aeron-a, jedino je preskupa.

Koju god stolicu da gledas OBAVEZNO GLEDAJ SPECIFIKACIJU ZA TEZINU!!!! 99% stolica "onih jakih/skupih" je testirano za 80-90kg, ako imas preko svaki nezgodan okret u stolici, naginjanje u stranu da pokupis nesto sa poda i slicno ubija stolicu po 5-30% (zavisi koliko imas preko 90kg) sto ce reci da ce doticna puci dok si rekao keks ako nije ratirana za tvoju tezinu.

Obrati paznju na cene kod HM-a, oni ti kazu 600E kada gledas, a onda kada narucis skontas da je to "bez icega", da tockovi kostaju jos 100E, da drzac za ledja kosta 250E, da ... i tako dalje i tako dalje ...

Dalje, ako imas nekoga u USA na E-Bay moze da se nadje cudo i karate polovnih aeron stolica u ODLICNOM STANJU, to su sve .com firme kupovale na veliko posto su imale para a to je zvanicno bila najbolja stolica godinama tako da je svaki .com za svakog zaposlenog imao po jednu, ako uzmes koliko je bilo .com firmi, da su u proseku sve radile ispod 12 meseci i da su onda propale, zamisli koliko je ostalo "skoro novih" aeron stolica od svih tih firmi (posto su ti ljudi uglavnom radili od kuce te stolice su vatale prasinu u ofisu)... te stolice se prodaju sto u delovima sto nove na ebay-u sto po raznim outletima znatno jeftinije nego nove.. jedini problem je sto je aeron tezak ko tuc i shipment za jugu kosta koliko i sama stolica :(

U svakom slucaju, ja sam (sa 120kg tada) slomio miru za manje od 8 meseci a pritom sam sedeo u njoj max 4h dnevno max 4 dana nedeljno (takav bio posao, slabo sam bio u kancelariji) dok mi aeron traje od 2008 i izgleda kao prvi dan kada je stigla a 2010 sam imao 150kg, sada verovatno i 160 nisam se dugo merio.. ove od 150eur sa sajma, na sajmu sam slomio 2 testirajuci ih, jos sam pitao coveka, jel mogu da se naslom da vidim kakav je kvalitet, on kaze "slobodno" ja se naslonim stolica pukne, na drugom standu, stolica 450eur ja kazem ocu da probam, oni kazu moze, ja kazem ali ja imam 150+, oni kao "nema problema", ja sednem, sagnem se da pipnem patiku, stolica se raspadne ispod mene .. ja umrem od smeha a oni krenu da se izvinjavaju kao "mora da je ta izakana na sajmu, nisu dobro spojili..." ja nastavim da se smejem i kazem, rekao sam vam 150+ ali vi ne razumete srpski .. aeron to trpi iz zezanja... mira nije, celle sam koristio 2 nedelje u bostonu i bio sam jako zadovoljan udobnoscu ali sam jaaaaaaaaako pazio kako sedim na njoj, da se ne naginjem u stranu, da se ne zavaljujem u naslon i slicno .. ali za te pare, extra stolica ..

inace, u becu sam pre cca 2 godine na nekom treningu sedeo u nekim do dzadza stolicama, izgledaju slicno kao embody ali je neka njihova lokalna austriska proizvodnja i stolice su cca 600eur, ratirane za 150kg, stolice su boli glava, nisu prozracne kao aeron sto je malo smor (imaju sundjer) ali bezobrazno udobne i cvrste .. na zalost nisam zapamtio ime firme (a bio sam siguran da cu zapamtiti pa nisam zapisao :( )

eto, mozda nekom pomogne u odluci
[ supermario @ 27.01.2013. 18:14 ] @
Godinama smo na poslu koristili, i jos koristimo, kozne fotelje BIH proizvodjaca namjestaja KONJUH, imale su neku oznaku 00 ili slicno, a koriste se 24h dnevno (dispecerska sluzba, neprekidan proces rada), koza je odlicna, mana su nasloni i nakon 7-8 godina bi otisla ona tzv.zvijezda na kojoj su tockovi.Na njima sjede kolege sa prosjekom tezine 100-120 kg.Koliko se sjecam cijena im je bila oko 350-400 eur i jedine su koje smo probali, a probali smo 10-ak modela,koje su izdrzale toliko dugo.ne znam da li taj Konjuh vise i postoji jer ga nema na netu, ali mislim da sam stolice negdje gledao u nekom salonu namjestaja u Trebinju.
[ Dominator08 @ 26.07.2013. 07:40 ] @
Bogdane,

hvala na iscrpnom odgovoru i pomoći.
Izvinjavam se što podižem temu, odgovor nisam ranije video, a čovek zaslužuje makar 'hvala' posle tolikog posta.

Pozdrav!
[ bogdan.kecman @ 26.07.2013. 13:00 ] @
Citat:
supermario: Godinama smo na poslu koristili, i jos koristimo, kozne fotelje...


mogu da budu udobne koliko hoces, od koznih fotelja se dobijaju hemoroidi, ukuvavaju ti se testisi pa imas problem da napravis dete + jos milion problema se pravi koji ti ne padaju na pamet .. tako da "udobna" kada je nesto u cemu sedis 8-12h dnevno nije jedini uslov koji stolica mora da zadovolji. Bezi od koze ko djavo od krsta (koza, skaj, eko-koza etc etc..)

Citat:
Dominator08
hvala na iscrpnom odgovoru i pomoći.


stolice koje valjaju kostaju zato sto izmedju ostalog moraju da kostaju, istrazivanje, materijali etc etc .. sve to kosta mnogo para i ne moze da se stanca u kini ... stolica mora da moze da se namesti tako da ti odgovara, stolica mora da ti pruza podrsku gde treba, ne sme da ti sece krvotok nigde (kao sto 99% fotelja sece u butinama), stolica mora da bude prozracna - kada sedis u stolici u kancelariji bez klime na 30 stepeni dupe ne sme da ti bude mokro, ako ti se dupe znoji - ne valja stolica .. etc etc ..
[ stefanx @ 06.08.2013. 13:00 ] @
Da li neko ima iskustva sa astra stolicama ?

http://www.astraoffice.com/radne.html

takodje svaka preprouka za stolicu od 15000-20000 je dobrodosla
[ bogdan.kecman @ 19.08.2013. 08:45 ] @
astra - losa iskustva (slomio sam im 2 na sajmu - upozorio ih koliko imam kila i sta cu da radim, stolice se raspale)
Radna stolica O130 -> identicnu ovakvu (potpuno identicna kao ta astrina za skoro 50k) sam kupio zeni u metro-u za tipa 7k i funkcionise extremno dobro ako nemas preko 80kg, cak i ja sa 140kg sednem na nju povremeno po 10-20min i nista joj se nije desilo, eno je radi vec preko godinu dana... za 7k je keva, za 50k je smesno

elem, imas u kiki odlicnu stolicu do 120kg LAURA , ja sam je probao i "radi", kum ima nekoliko komada u firmi sede na njima po 12h dnevno vec 2 godine i nista im ne fali, svaka preporuka, naravno ako imas do 120kg.

ako imas preko 120kg, ja sam isto u kiki, uzeo odlicnu fotelju za ~30k, tj imas 2 fotelje oko te cene, obe su do 150kg, stolica je vrlo udobna, radi posao, cvrsta .. jedini problem je sto je to radna fotelja, dakle koza/skaj/koji god je to materijal, na ovu vrucinu se znojis na dobar dan, ja sam uzeo sebi kao rezervnu (crko mi aeron pa sam cekao delove da stignu iz usa mesec dana pa sam morao da uzmem dodatnu stolicu da na necemu radim posto sam probao kuhinsku i slomio je posle 2 dana... jbg 140kg nije za salu), dakle stolica je jaka, izdrzljiva, udobna, jedino nije prozracna, mada ako hoces prozracnu stolicu to kosta za red velicine vise para :(

ova sto sam ja uzeo je: http://www.kika.com/rs/katalog...7136583/kancelarijska-stolica/
bila je nesto jeftinija (neki popust je tada bio ne secam se kakav)

dakle ako imas do 120kg moja ti je preporuka LAURA
ako imas 120-150kg ova sto sam ja uzeo

pricamo o "jeftinim" radnim stolicama, nema tu nikakve ergonomije. za ergonomiju, reci koliko imas kilograma pa cemo da vidimo sta moze da dodje u obzir. za 100+ kilograma generalno jedino sto mogu da preporucim iz ergonomske price je herman miller (prodaje nitea po sledecim cenama):
SAYL Herman Miller ~390E plus PDV
MIRRA Herman Miller ~590E plus PDV

dakle ako imas preko 100kg to je najjeftinije da ima veze sa ergonomijom, ako sedis 8+ sati u stolici, to je minimum sto mozes da ucinis za svoje dupe i svoja ledja.

ako imas ispod 100kg onda ti se vec sire horizonti i ima mnogo toga sto bi moglo da se kupi za dosta manje para
[ stefanx @ 19.08.2013. 20:36 ] @
Bogdane hvala ti puno na odgovoru.

Do sad sam koristio neku radnu fotelju iz Forma Ideale-a ~ 10k dinara , medjutim ona se relativno brzo raspala iako sam ja tezak "samo" 74kg.

Zbog problema sa kicmom koji me prate poslednjih par godina i cestih promena stolica resih da izdvojim malo vecu sumu i kupim bolju radnu stolicu koja ce moci da izdrzi makar dve godine.

Posle citanja dosta komentara odlucio sam da to budne radna stolica sa mrezastim naslonom bas iz razloga koje si ti naveo u tvom postu( bilo bi pozeljno da ima mogucnost podesavanje naslona napred-nazad jer mi se kod ove fotelje usled "tezine" naslon pomerio poprilicno nazad pa je postalo nemoguce uopste sedeti u njoj..)

Za sada mi je ova stolica prvi pik

Link ~ EMU uvoznik cena 23k dinara


Molim te za preporuku stolice u cenovnom rangu 150-300 eura , moja tezina 74kg - visina 180, uzgred ako imas neki info gde kupiti dobar kompjuterski sto bilo bi sjajno posto sam trenutno u potrazi i za njim.

[ bogdan.kecman @ 20.08.2013. 00:43 ] @
stolice se prave klasicno za 80kg tako da obzirom da imas ispod toga svaka "brand name" stolica ti radi posao sto se "kvaliteta" tice.
nije ti dovoljno da ti ledja budu provetrena, tj za ledja je najmanje bitno da budu provetrena, za ledja ti je bitna podrska za lumbalni deo, provetravanje ti je bitno za pozadinu i muskost, zbog neprovetravanja pozadine i nekvalitetnog sedalnog dela se prave hemoroidi a od ukuvavanja m00da zbog opet neprovetravanja sedalnog dela ti se smanjuje mogucnost da imas decu (ubijas spermatozoide, ubijas im pokretljivost, proizvodnju...) i poveceva se drasticno sansa za rak prostate ... o raznim bakteriskim i gljivicnim infekcijama zbog oznojanih prepona necu ni da pricam .. dakle, za ledja ti treba podrska, za sedalni deo ti treba ventilacija. ne mora da bude da sedis na mrezici kao aeron, ali nikako ova plasticno/skaj/kozna sra*a u kojim ti se upali g00zica posle par sati sedenja

elem, imas srecu da imas malo kila tako da ti ja savetujem da ides sledecom varijantom - najbolja stolica na svetu je aeron (po meni), can ni noviji "vise fancy" HM modeli koji kostaju vise para po meni nisu dobri kao aeron, to je definitivno vrh vrhova ... e sad, imas gzilion boljih i losijih kopija aerona koji su iskopirali veci deo aeron feature-a .. sve osim "kvaliteta izrade" tako da za 200-300eur mozes da kupis kopiju aerona koja moze da izdrzi 90tak kila mozda 100 i to je to, preko toga se raspadne, ali obzirom da te aeron izadje nesto preko 1500eur u srbistanu to se vise nego isplati ... ovu stolicu koju si linkovao ne mogu da otvorim (ne radi sajt) ali vidi npr ove dve, bilo je oko 150eur prosle godine kupili neki drugari (mnogo laganiji od mene), tj kupili su sad za vreme zadnjeg sajma namestaja ne secam se jel to bilo pocetkom ove ili krajem prosle godine:

https://www.google.rs/search?q...=CM-F85A&sa=1&tbm=isch

https://www.google.rs/search?q...;sa=X&biw=1280&bih=713

ovo je mega dobra stolica, ali ne znam da li moze kod nas da se nabavi:

https://www.google.rs/search?q...os+chair&sa=1&tbm=isch

svrati do nitee, imaju odlican salon u dobru ponudu, pogledaj sta sve imaju, sedi na svaku ... pogledaj kiku (drasticno jeftinije) i onda imas jeftine vs skupe varijante ... probaj kronos stolicu da nadjes ako ikako mozes
[ Frasier @ 19.12.2013. 10:10 ] @
Kupio sam F85A i stvarno je odlicna stolica... Inace na slikama izgleda kao neka stolica koja je slaba, medjutim uzivo vidite da je stolica prilicno jaka i teska.... Ima svakakvih podesavanja i veoma je udobna, ali ne previse udobna kao one kancelarijske fotelje gde se zavalite i spava vam se, a trebate da radite....

Jedina mana (mozda) jeste sto je max visina trebalo biti malo veca.... Ali ok je i ovako (mozda sam ja navikao na predjasnju fotelju koja je max visina bila malo visa).
[ bogdan.kecman @ 19.12.2013. 10:25 ] @
odlicna je ako nemas mnogo kilograma, 8h dnevno u njoj sa 90kg i nece
izdrzati godinu dana, sa 80kg izdrzava sigurno

visina se na stolicama ogranicava zbog nosivosti, ako previse dignes
stolicu svaki put kad se nagnes u stranu to pravi vecu silu na nosecu
sipku i dole na zvezdu tako da se to razglavi dok si reko keks ako si
podigao stolicu previse (a ista stolica traje godinama istoj osobi samo
ako je drzis spustenu)

btw ja sam bacio papire od nje, ne secam se da li je emu samo valja ili
je oni i proizvode (posto jeste dosta bolja od kineza identicnog izgleda)
[ Frasier @ 19.12.2013. 11:06 ] @
Ja imam 82 kg.

Cek, mislio sam da F85A moze da izdrzi do 120kg? Ili sam ja nesto pomesao?

btw kupio sam u EMU.
[ bogdan.kecman @ 19.12.2013. 11:28 ] @
hm ja sam kupio 90kg, znaci da moja nije ta nego drugi model, jbg uzeo pre vise od godinicu za zenu (ona ima 50 tako da ce njoj da traje vecno :D ), izgleda isto na slici :D, oni su mi bili u komsiluku tada ... nego ih nisam pitao da li ih oni prave ili ih samo preprodaju ... posto su sada? ova je bila ako se dobro secam oko 120-130eur
[ Frasier @ 19.12.2013. 11:36 ] @
25.600 din, zena mi je rekla da je nosivost do 120kg.
[ bogdan.kecman @ 19.12.2013. 11:51 ] @
da da zato je i skuplja .. extra !!! hvala za info
[ code381 @ 19.12.2013. 12:13 ] @
I mene je odusevila stolica F85A (F85B) posto nisam nista ocekivao gledajuci slike ali kada sam je video uzivo stvarno je kvalitetno odradjena i masivna je, po meni jedino diskutabilno koliko je izdrzljiva ona mrezica (imam 80kg). Citao sam na internetu da ljudi kao jedinu manu vide u njoj kao i @Frasier sto max visina treba biti veca ali kada sam ja sedao u nju meni je visina bila OK cak nije bila podignuta do kraja a visok sam 182 cm.

Ova stolica moze da se kupi samo u EMU i mislim da je prave Kinezi
CM-F85B 23.700 dinara (nema je vec dugo na lageru)
CM-F85A 25.600 dinara (ista kao i F85B samo sto ima i naslon za glavu)
[ bogdan.kecman @ 19.12.2013. 12:21 ] @
vidi za mrezicu, ja imam aerona koji svuda ima mrezice (ledja, d00pe..)
i evo vec 5 godina radi 1/1, pukao mi je neki sraf koji drzi ram posle 5
godina i to je zamenjeno u prihvatljivom vremenu (obzirom da deo mora da
dodje iz usa a da je ovo srbistan..) ... elem posle 5 godina na
mrezicama se ne vidi nikakva "potrosnja" a je drljam to 10-12h min svaki
dan ... tako da ne brini .. mrezica je bitna za ventilaciju, sve ove
koze i skajevi i cuda m00da sve to nista ne valja za duze sedenje

nego je mene za te emu stolice zanimalo ko ih stvarno pravi posto na
dosta mesta pise da ih pravi emu bas, a i malo su kvalitetnije od
klasicnih kineza, pa bi mi bas bilo drago da postoji neka lokalna
manufaktura ... no bice da je samo trgovina u pitanju :(
[ code381 @ 19.12.2013. 12:44 ] @
Ma znam da je dobro sto ima ventilaciju zato i gledam da je kupim sledece godine. A vidis ja sam bio ubedjen da je prave Kinezi pa zato nisam ni pitao ko je pravi, ne iskljucujem mogucnost da je proizvodjac EMU.

A kakva je razlika izmedju Aeron i CM-F85A sto se ergonomije tice (konkretno ledja), da li je ergonomija slicna samo sto je Aeron od kvalitetnijeg materijala, vise izdrzljiva i ima bolja podesavanja ili je ipak teze bilo iskopirati ergonomiju?
[ bogdan.kecman @ 22.12.2013. 10:13 ] @
Citat:
code381: A kakva je razlika izmedju Aeron i CM-F85A sto se ergonomije tice (konkretno ledja), da li je ergonomija slicna samo sto je Aeron od kvalitetnijeg materijala, vise izdrzljiva i ima bolja podesavanja ili je ipak teze bilo iskopirati ergonomiju?


dupe i oko ..
[ SASA M. @ 22.12.2013. 20:34 ] @
Ovih dana sam se i ja bavio problematikom stolica....

Sto se tice Laure, ne kupujte ni pod razno. nebitno koliko kilograma imate. Sedim na vec nekoliko primeraka iste, prva je trajala oko godinu ipo (polomio se samo naslon) , lome se nasloni za ruke kao keks, sedalni deo puca kao da je kreker. Sadasnji modeli su blago receno katastrofa, imamo ih mozda 20-tak i prvi modeli koji su kupljeni pre 2 god su 5x bolje uradjeni od ovih sada. Ljudi iz kike su nam dolazili 5-6 puta menjajuci delove. Zadnji put sam uzeo komplet novu koju su oni sklopili na licu mesta u zamenu za ostecenu u istom trenutku je uradio isto kolega. Njemu posle 5 min. pukao je sedalni deo, meni posle recimo, 7. Problem je nekvalitetnoj sper ploci koju naslon polomi (princip poluge).

Zbog svega toga, bilo je planirano da se sve zamene sa F85A, isao sam da je probam, deluje mi da je mnogo kvalitetnije odradjena, naslon i sedalni deo su povezani naslonom, itd ali meni se ergonomija kod nje uopste ne svidja. Sedalni deo mi je malo kratak, i visina na koju moze da se podigne mi se ne dopada, takodje naslon za lumbalni deo mi je mali i deluje mi jako neudoban. Naslon za glavu mi je isto nefunkcionalan, ako zelim da odmorim glavu, ocekujem da je oslonim na nesto mekse od zategnute mreze. Kolega koji je isao u drugu radnju isto da je proba, ima slicne utiske. Za sada ih nismo uzeli, mozda cemo uzeti par komada na probu U radnjii je hvale:"uzimaju je programeri...." BTW imam oko 195cm i oko 100kg. Meni se svidela jedna druga u Emu, sa visokim naslonom kao i kod laure, ali je povezan sa sedalnim delom naslonom za ruke kao i F85A, medjutim mehanizam je isti kao na Lauri (ista fabrika pravi i jedne i druge). Ne secam se koji je model ali je bio negde oko 16.600din.
[ bogdan.kecman @ 22.12.2013. 21:36 ] @
sto se udobnosti i ergonomije tice, to je vrlo diskutabilno probati na
5min, aeron je npr daleko neudobnija stolica na prvi mah od svih velikih
fotelja koje sam koristio, ali se posle 10sati u jednoj i u drugoj
osecas potpuno drugacije i to je ono sto je prava ergonomija stolice ..
to sto ce ona lepo da se zguzva ispod tebe kad sednes na 2 minuta to
moze svaki treci kinez

sto se trajnosti tice postoji nekoliko klasicnih problema

1. zvezda, veliki broj stolica ima zvezdu koja prosto ne moze da podnese
teret i noge pucaju, tj deo gde je tocak zaboden u zvezdu se izvali i
zvezda propisti .. vecina plasticnih zvezda ima ovaj problem i problem
je pogorsan ako sedi neko visok i ako je stolica dignuta previse (zato
brdo stolica poput f85 ne moze da se podigne visoko).

2. prsten na zvezdi, ovo je problem opet sa plasticnom zvezdom gde kinez
nece da ubaci mali metalni prsten nego se nada da ce plastika da odradi
posao, ako je uradnoj prostoriji malo toplije i ako na stolici sedi tezi
covek, sve i ako sedi skroz pravilno (ja sa 140kg sednem na stolicu za
80kg i nece joj nista puci ako se ne nasljanjam, ne ljuljam..) mehanizam
za dizanje stolice "prodje" kroz zvezdu i krene da grebe po podu (90%
kineskih velikih koznih fotelja ima ovaj problem, i to one od 300+eur
kineske)

3. rukohvati, sve vrste rukohvata pucaju kada ustajete sa stolice tako
sto se odgurnete od rukohvata, to je navika koju treba izbeci (ili
kupite stolicu od 1000eur), rukohvati od toga pucaju non stop

4. stolice gde su ledja i dupe vezani rukohvatima - potpuno retardiran
dizajn po meni :( na zalost vrlo cest, elem, meni je licno preko 10
stolica propalo tako sto je rukohvat koji drzi ledja i dupe pukao na
srafu kada sam se malo jace naslonio

5. stolice gde su ledja i dupe vezani L profilom - ovo bi bio ok koncept
da je taj L profil 5 mm celik, ali 2mm kineski "metal" se obicno
raspadne ako se ozbiljno naslonis na stolicu

najbolje sto sam video kod jeftinijih stolica je kombinacija 4+5, dakle
ima jaci L profil + spoj sa rukohvatima + rukohvati su metalni a ne
plasticni .. na zalost ovo je bas retkost kod kineza, moja bekap stolica
je kinez (iz kike) navodno 150kg koja ima 4+5 doduse rukohvati su
plastika (deluje kao metal al je samo metalizirana plastika)

6. ono gde skoro nijedna stolica u nekom donjem cenovnom rangu ne
prolazi - naginjanje u stranu, dakle sedite normalno i onda se nagnete u
stranu da uzmete nesto sa poda sto je pored vase desne/leve strane ...
sa 140kg to je potez kojim sam na proslom sajmu slomio preko 20 stolica
- rekao sam tetkama na standu sta hocu da probam i koliko kilograma imam
i one su rekla na koje stolice smem da sednem i da to probam - sve i
jedna stolica je pukla (neke su kostale preko 700eur) ... razlicite
stolice pucaju razlicito ali ovde se opterecuju ledja i dupe i mehanizam
za dizanje, spoj svega toga .. najcesce prsne spoj izmedju du**** i sipke

u firmi gde nesto pomazem sam skoro bio i gledao stolice ... sve su
uzete neke u klasi 130-150kg, niko u firmi nema preko 100kg (tj jedan
covek ima 100kg ostali svi imaju ispod 80), u firmi je ostalo mozda 3
skroz ispravne stolice, ostalima svima nesto fali ... najvise je
slomljenih zvezdi, odma zatim slomljene rucke (koje spajaju dupe i ledja
tako da su stolice neupotrebljive)

ova 150kg sto sam ja uzeo za bekap u kiki dok sam cekao delove za aeron
(super je sto imas 24 godine garanciju za nesto i dozivotnu za nesto
drugo ali kad nesto pukne ceka se preko mesec dana da dodju delovi iz
ameriku) se pokazalo skroz ok .. rabio sam je par meseci i sad je rabim
u delu za elektroniku (da ne bi bas prskao kalaj po aeronu :D ) i skroz
sam zadovoljan, jedino sto je stolica "kozna" (kineska koza, ko zna koji
je to materijal) tako da ako sedis duze od par sati mozes direkt pod tus
a na pravljenje dece narednih par dana mozes da zaboravis ... sad se
vise ne secam valjda je bila 23k din (na nekom popustu tada) no bem li
ga, kum je recimo prezadovoljan laurom, kazes da su se iskvarili, tako
da izgleda mozes da zaboravis na preporuku vec moras bas stolicu koju
kupujes da overis :( ... ono sto je zgodno je 2 godine garancije,
racunas da ce stolica da ti radi 2 godine sigurno (ako pukne oni ti
oprave, tj zamene deo), pa racunas dal ti se isplati - toliko para za 2
godine sedenja ... ja se secam kad su se pojavile prve kineske fotelje
kod nas 350-500eur, pukne ti zvezda posle 3 meseca a u firmi te
pogledaju i kazu, pa jbg kinez .. i to je to
[ scoolptor @ 22.12.2013. 21:45 ] @
Evo jeftinog resenja za 'supertesku' kategoriju:

[att_img]

Nedostatak naslona je sa jedne strane minus, a sa druge plus.

Pored sedenja, stolica/klupa se moze koristiti i za vezbu.
[ SASA M. @ 23.12.2013. 15:41 ] @
@bogdan.kecman

Kada je bio relativno mali broj tih stolica, mi smo se cimali da odemo i da ih reklamiramo, ne verujem da bi se nekom isplatilo da im svaki cas nosi stolicu ili deo na reklamaciju. Jednom sam ja sam menjao amortizer i to nije prijatno iskustvo. Sada dolaze redovno kod nas, svakih 15-20 dana da zamene one u medjuvremenu koje su se pokvarile. Meni licno ta stolica odgovara da moze da zadrzi svoj oblik. Platno na kome se sedi je suplikavo i dovoljno prozracno. ispod je najslabiji deo, neka sper-ploca koja je sada veoma slaba. metal je ok i da je ispod celom povrsinom bila bi poprilicno izdrzljiva. Rucke su lose projektovane, plastika je kruta i kada se oslonis, lako moze da pukne jer tamo gde je sraf je poprilicno tanka. Jednostavno kadanaslonis ledja, posle par puta pocinje da cujes krckanje sper ploce i malo treba dok ne pukne.
[ code381 @ 06.11.2014. 22:09 ] @
@bogdan.kecman

Ja se uglavnom slazem sa tobom, kozu/eko kozu/skaj treba izbegavati u sirokom luku. Ja sam prvi put dobio hemoroide kada su mi pustili ADSL tada nisam ustajao iz (one klasicne) fotelje 7 dana bez prestanka ali to je ekstrem, 16 sati sedenje za kompom i 8 sati spavanje u krevetu. Drugi put u zivotu sam dobio hemoroide samo posle pola sata sedenja u fotelji sa eko kozom i to pokrivenoj frotirom i jos je bila i jesen pa nije bilo mnogo toplo. Takodje treba izbegavati zbog muskog steriliteta (idealna temperatura testisa je 33 stepeni pa se zato nalaze van tela da se ne bi zagrevali na temperaturi tela od 36-37 stepeni), pa znojenje d*peta, razne infekcije itd

Takodje moram da se slozim sa tobom da je Aeron vrh vrhova, najbolja radna stolica na svetu. Ne slazem se sa tobom samo u tome sto je tvoja definicija dobre stolice pored ergonomije da moze da izdrzi nekog od 150kg. Vidis ja uvek imam oko 75-80kg i ona kineska stolica od 100 evra mi je posle godinu dana kao nova e sad koju bi mi stolicu preporucio koja je vrhunski kvalitet sto se ergonomije tice ali da bude prozracna, dakle interesuje me samo ergonomija dok me za izdrzljivost i estetiku bas briga. Ja bih najvise voleo da Aeron pored toga sto ima velicine A, B i C da postoji i Aeron koji je izradjen od losijeg materijala dakle nosivosti npr do 100kg (meni bi takva trajala 100 godina) ali bi bila jeftinija, ovaj Aeron kao sto ima da se kupi sto je nosivost mnogo veca ali je zato skup kao djavo, ovako placam nesto sto mi uopste ne treba a kosta me boga oca.

Citajuci tvoje postove vidim da si sedeo i na Aeron, Mirra i Celle. Jel mozes da mi kazes u cemu je razlika izmedju ove 3 stolice. Gledajuci po netu meni se ove tri svidjaju zbog prozracnog sedista: http://youtu.be/9dwoKo3Lnc8?t=4m5s

Rece da si slomio Mirru za 8 meseci, sta je bilo sa garancijom od 12 godina? I zasto tvrdis da je Aeron bolji od Mirre, jel samo zato sto je izdrzljiviji ili je i ergonomija i udobnost u pitanju, meni su te dve stolice veoma slicne, u cemu je razlika?

P.S. Jel znas mozda koliko kostaju Aeron, Mirra i Celle u Srbiji?
[ bogdan.kecman @ 06.11.2014. 22:39 ] @
Citat:
code381:
Ne slazem se sa tobom samo u tome sto je tvoja definicija dobre stolice
pored ergonomije da moze da izdrzi nekog od 150kg. Vidis ja uvek imam
oko 75-80kg


MENI je to dobra stolica, ja imam 120-140kg (kako kad), ako stolica ne
moze da izdrzi 150kg ona se raz....
dodatno ovi kinezi koji trpe 150kg npr, trpe ako sedis pravo, ali ako se
sagnes u stranu da uzmes nesto znas kako se stolica raspadne, dok si
rekao keks ... ja sam na sajmu namestaja prosle (ili bese pretprosle sad
se vise ne secam) slomio brdo stolica (svakog sam tamo pitao dal smem da
sednem na stolicu i dohvatim nesto sa poda dok sedim na stolici, svi su
rekli naravno, ja sam rekao imam 140kg i slomio sam vec 2 stolice tako,
oni su rekli samo probaj - i stolica pukne :D ) ... ti ako imas 70-80kg
tebi ne treba stolica od 150kg, tebi 120kg stolica radi posao 1/1 ...
stim da ima tu sad .. skoci ti dete u krilo, sedne ti zena u krilo .. da
li ima potrebe da idem dalje?


Citat:
code381:
Ja bih najvise voleo da Aeron pored toga sto ima velicine A, B i C da
postoji i Aeron koji je izradjen od losijeg materijala dakle nosivosti
npr do 100kg (meni bi takva trajala 100 godina) ali bi bila jeftinija,
ovaj Aeron kao sto ima da se kupi sto je nosivost mnogo veca ali je zato
skup kao djavo, ovako placam nesto sto mi uopste ne treba a kosta me
boga oca.


uopste ne placas to sto ima nosivost, dallje nemaju sve 3 verzije 150kg
nosivost, placas godine istrazivanja i placas ime i placas postarinu
(preko 60% cene aerona u beogradu je postarina + carina + pdv)
a evo, pre koji mesec mi je crko lift, zamena 50eur (na lift imas
garanciju samo godinu ili dve tako nesto), pre par meseci pukli srafovi
(nisu srafovi al da ih tako nazovemo) koji spajaju sedalni deo sa
ostatkom stolice, zamena fraj, na to je garancija 12 godina, ali metar
dana cekao da stignu delovi .. pukla mi lumbalna podrska, isto metar
dana ceke da stigne deo isto fraj zamena

Citat:
code381:
Citajuci tvoje postove vidim da si sedeo i na Aeron, Mirra i Celle. Jel
mozes da mi kazes u cemu je razlika izmedju ove 3 stolice.


imas kod kineza u zemunu kineske stolice koje ganjaju 90kg sa prozracnim
sedalnim delom i mozes da kupis 3 za cenu celle stolice

sedeo sam na te tri + na sayl + mira2, malo mi je falilo da kupim sayl
dok sam cekao da mi stignu srafovi za aerona ali sam presekao i za mnogo
manje para kupio 150kg kinesku fotelju u kiki (eko koza, upalis se dok
sedis i slicno, ali je dzabe i stavio sam je kao bekap stolicu dakle
generalno se ne koristi vise od 10min nedeljno) ...

aeron je radna mazga, ne moze da se poredi sa ovim ostalima po udobnosti
i prijatnosti
mira2 je mnogo bolja (udobnija, prijatnija) od mira i od celle
mira je udobnija od celle
celle je zadovoljavajuce udobna
sayl po meni ne vredi te pare, to je ok privremena stolica, nikako radna
mazga

podrska za lumbalni deo aeron je milion puta bolji od ostalih, ostale su
"onako" na nivou kineskih sa lumbalnom podrskom, nista specijalno

Citat:
code381:
Rece da si slomio Mirru za 8 meseci, sta je bilo sa garancijom od 12 godina?


nista specijalno, popravili su je, mira nije bila moja stolica vec u
firmi, nije ni jedina hm stolica koja je pukla, naravno zamenjeni svi
delovi u garanciji
garancija od 12 godina koju daje HM stvarno vazi tu nema dileme ..

Citat:
code381:
I zasto tvrdis da je Aeron bolji od Mirre, jel samo zato sto je
izdrzljiviji ili je i ergonomija i udobnost u pitanju, meni su te dve
stolice veoma slicne, u cemu je razlika?


nemaju te dve stolice nista zajednicko osim marku .. dizajnirali su ih
razliciti ljudi, potpuno rade na drugi nacin, aeron je za klasu udobniji
i prijatniji ima beskonacno mnogo bolju lumbalnu podrsku etc etc .. za
nekoga sa @$%_# ledjima to ti je ko d00pe i oko .. aeron vs ove ostale
... to ti je kao kad ti bj iskusna kurava vs uplasena nevina riba ...
ono mirra (posebno v2) jeste lepsa, zgodnija, brza, jeftinija ... ali
osecaj kad sednes ne moze da se poredi

inace seo sam pocetkom godine u embody, uopste nisam odusevljen ...
jeste vrlo udobna ali totalno nije za mene ... to sto ide visoko meni ne
znaci jer sam malo poguren tako da mi gornja polovina ramena svejedno ne
dodiruje stolicu, jeste odlicna i situacijama kad se savijes u stranu da
podignes nesto sa poda .. tu je bolja od aerona, ali meni je aeron i
dalje udobniji za sedenje, i ima bolju podrsku za ledja ... e sad, sedeo
sa na embody 5 minuta tako da nije dovoljno za pravu ocenu ali ....
bojim se da ne vredi te pare

inace u austriji (bio na nekom treningu za drbd) sam sedeo u mega ultra
turbo do jaja udobnim stolicama koje kostaju tipa 250-300eur komad ...
ono "lokalna firma" stolice razbijaju ... kaze mi vlasnik linbita kad
sam krenuo da smaram oko stolica da ima da se kupi u austriji super
stolica za 400-600eur da ti pamet stane .. ovo je kao neka niza klasa
... e sad zeznuto je da ih narucujes "postom" ako nisi seo da probas,
jer bilo je u linbitu isto i skupljih stolica koje su meni totalni krs..
ali ako nekad ides na zapad na par dana, overi par radnji, sedi probaj,
moze da ti se desi da za pare koliko kosta pristojan kinez u beogradu
tamo kupis ozbiljnu stolicu
[ bogdan.kecman @ 06.11.2014. 22:39 ] @
Citat:
code381:
Ne slazem se sa tobom samo u tome sto je tvoja definicija dobre stolice pored ergonomije da moze da izdrzi nekog od 150kg. Vidis ja uvek imam oko 75-80kg


MENI je to dobra stolica, ja imam 120-140kg (kako kad), ako stolica ne moze da izdrzi 150kg ona se raz....
dodatno ovi kinezi koji trpe 150kg npr, trpe ako sedis pravo, ali ako se sagnes u stranu da uzmes nesto znas kako se stolica raspadne, dok si rekao keks ... ja sam na sajmu namestaja prosle (ili bese pretprosle sad se vise ne secam) slomio brdo stolica (svakog sam tamo pitao dal smem da sednem na stolicu i dohvatim nesto sa poda dok sedim na stolici, svi su rekli naravno, ja sam rekao imam 140kg i slomio sam vec 2 stolice tako, oni su rekli samo probaj - i stolica pukne :D ) ... ti ako imas 70-80kg tebi ne treba stolica od 150kg, tebi 120kg stolica radi posao 1/1 ... stim da ima tu sad .. skoci ti dete u krilo, sedne ti zena u krilo .. da li ima potrebe da idem dalje?


Citat:
code381:
Ja bih najvise voleo da Aeron pored toga sto ima velicine A, B i C da postoji i Aeron koji je izradjen od losijeg materijala dakle nosivosti npr do 100kg (meni bi takva trajala 100 godina) ali bi bila jeftinija, ovaj Aeron kao sto ima da se kupi sto je nosivost mnogo veca ali je zato skup kao djavo, ovako placam nesto sto mi uopste ne treba a kosta me boga oca.


uopste ne placas to sto ima nosivost, dallje nemaju sve 3 verzije 150kg nosivost, placas godine istrazivanja i placas ime i placas postarinu (preko 60% cene aerona u beogradu je postarina + carina + pdv)
a evo, pre koji mesec mi je crko lift, zamena 50eur (na lift imas garanciju samo godinu ili dve tako nesto), pre par meseci pukli srafovi (nisu srafovi al da ih tako nazovemo) koji spajaju sedalni deo sa ostatkom stolice, zamena fraj, na to je garancija 12 godina, ali metar dana cekao da stignu delovi .. pukla mi lumbalna podrska, isto metar dana ceke da stigne deo isto fraj zamena

Citat:
code381:
Citajuci tvoje postove vidim da si sedeo i na Aeron, Mirra i Celle. Jel mozes da mi kazes u cemu je razlika izmedju ove 3 stolice.


imas kod kineza u zemunu kineske stolice koje ganjaju 90kg sa prozracnim sedalnim delom i mozes da kupis 3 za cenu celle stolice

sedeo sam na te tri + na sayl + mira2, malo mi je falilo da kupim sayl dok sam cekao da mi stignu srafovi za aerona ali sam presekao i za mnogo manje para kupio 150kg kinesku fotelju u kiki (eko koza, upalis se dok sedis i slicno, ali je dzabe i stavio sam je kao bekap stolicu dakle generalno se ne koristi vise od 10min nedeljno) ...

aeron je radna mazga, ne moze da se poredi sa ovim ostalima po udobnosti i prijatnosti
mira2 je mnogo bolja (udobnija, prijatnija) od mira i od celle
mira je udobnija od celle
celle je zadovoljavajuce udobna
sayl po meni ne vredi te pare, to je ok privremena stolica, nikako radna mazga

podrska za lumbalni deo aeron je milion puta bolji od ostalih, ostale su "onako" na nivou kineskih sa lumbalnom podrskom, nista specijalno

Citat:
code381:
Rece da si slomio Mirru za 8 meseci, sta je bilo sa garancijom od 12 godina?


nista specijalno, popravili su je, mira nije bila moja stolica vec u firmi, nije ni jedina hm stolica koja je pukla, naravno zamenjeni svi delovi u garanciji
garancija od 12 godina koju daje HM stvarno vazi tu nema dileme ..

Citat:
code381:
I zasto tvrdis da je Aeron bolji od Mirre, jel samo zato sto je izdrzljiviji ili je i ergonomija i udobnost u pitanju, meni su te dve stolice veoma slicne, u cemu je razlika?


nemaju te dve stolice nista zajednicko osim marku .. dizajnirali su ih razliciti ljudi, potpuno rade na drugi nacin, aeron je za klasu udobniji i prijatniji ima beskonacno mnogo bolju lumbalnu podrsku etc etc .. za nekoga sa @$%_# ledjima to ti je ko d00pe i oko .. aeron vs ove ostale ... to ti je kao kad ti bj iskusna kurava vs uplasena nevina riba ... ono mirra (posebno v2) jeste lepsa, zgodnija, brza, jeftinija ... ali osecaj kad sednes ne moze da se poredi

inace seo sam pocetkom godine u embody, uopste nisam odusevljen ... jeste vrlo udobna ali totalno nije za mene ... to sto ide visoko meni ne znaci jer sam malo poguren tako da mi gornja polovina ramena svejedno ne dodiruje stolicu, jeste odlicna i situacijama kad se savijes u stranu da podignes nesto sa poda .. tu je bolja od aerona, ali meni je aeron i dalje udobniji za sedenje, i ima bolju podrsku za ledja ... e sad, sedeo sa na embody 5 minuta tako da nije dovoljno za pravu ocenu ali .... bojim se da ne vredi te pare

inace u austriji (bio na nekom treningu za drbd) sam sedeo u mega ultra turbo do jaja udobnim stolicama koje kostaju tipa 250-300eur komad ... ono "lokalna firma" stolice razbijaju ... kaze mi vlasnik linbita kad sam krenuo da smaram oko stolica da ima da se kupi u austriji super stolica za 400-600eur da ti pamet stane .. ovo je kao neka niza klasa ... e sad zeznuto je da ih narucujes "postom" ako nisi seo da probas, jer bilo je u linbitu isto i skupljih stolica koje su meni totalni krs.. ali ako nekad ides na zapad na par dana, overi par radnji, sedi probaj, moze da ti se desi da za pare koliko kosta pristojan kinez u beogradu tamo kupis ozbiljnu stolicu
[ bogdan.kecman @ 06.11.2014. 22:54 ] @
Citat:
code381:
P.S. Jel znas mozda koliko kostaju Aeron, Mirra i Celle u Srbiji?


prodaje ih nitea kod nas, okrenes telefonom i pitas za sveze cene (ili posaljes mail, ako ti treba mail dacu ti mail na pp ne bi da ostavljam tudje mailove u javnom delu foruma) ja mogu da ti dam cene koje sam ja dobio kao ponudu ali to nista nije sveze:


SAYL Herman Miller 390 euro plus PDV (cena iz decembra 2013)

MIRRA Herman Miller 590 plus PDV (cena iz decembra 2013)

AERON ne znam posto je sad, ja sam ga u septembru 2008 platio US$ 2550 (stolica, postarina, carina, pdv...) u varijanti sa "velicina C, rukonasloni podesivi po visini I uglu sa tilt limiterom I forward tiltom lumbarnom podrskom-posture fitom grafitnom bazom I tockicima za tvrdu podlogu" .. to je otprilike full varijanta, moze bez rukonaslona, moze da nisu podesivi na sve strane, moze bez postfita sa onom glupavom podrskom za ledja, moze i skroz bez toga, moze i neki jeftiniji tockici verovatno .. bem li ga

inace cuo sam razne price po politickoj liniji vezano za niteu, dal se tu neko sa nekim i slicno ... ne znam niti me iskreno zanima, imaju ODLICAN izbor stolica i uopste ne moras da uzmes herman miller, odes tamo i probas 20 stolica koje ti se svidjaju, imas ispod 80kg nemas da brines svaka ti radi posao, idi nadji koja ti je udobna a kosta ok cifru

[ code381 @ 07.11.2014. 18:28 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
podrska za lumbalni deo aeron je milion puta bolji od ostalih, ostale su
"onako" na nivou kineskih sa lumbalnom podrskom, nista specijalno

Ovde verovatno mislis na PostureFit. Onaj drugi "Adjustable Lumbar Support" je stvarno kretenski napravljen, ne znam ko uopste kupuje ono g****.

Citat:
bogdan.kecman:
Citat:
code381:
I zasto tvrdis da je Aeron bolji od Mirre, jel samo zato sto je
izdrzljiviji ili je i ergonomija i udobnost u pitanju, meni su te dve
stolice veoma slicne, u cemu je razlika?


nemaju te dve stolice nista zajednicko osim marku .. dizajnirali su ih
razliciti ljudi, potpuno rade na drugi nacin, aeron je za klasu udobniji
i prijatniji ima beskonacno mnogo bolju lumbalnu podrsku etc etc .. za
nekoga sa @$%_# ledjima to ti je ko d00pe i oko .. aeron vs ove ostale
... to ti je kao kad ti bj iskusna kurava vs uplasena nevina riba ...
ono mirra (posebno v2) jeste lepsa, zgodnija, brza, jeftinija ... ali
osecaj kad sednes ne moze da se poredi

E jbga, ja sam taman mislio da mi sledeca stolica bude Mirra, racunam dosta je slicna Aeronu ali je dosta jeftinija. Izgleda da si me ubedio, kada kupujem sledecu stolicu to ce verovatno biti Aeron i to da mi sluzi u narednih XX godina.

Citat:
bogdan.kecman:
inace cuo sam razne price po politickoj liniji vezano za niteu, dal se tu neko sa nekim i slicno ... ne znam niti me iskreno zanima, imaju ODLICAN izbor stolica i uopste ne moras da uzmes herman miller, odes tamo i probas 20 stolica koje ti se svidjaju, imas ispod 80kg nemas da brines svaka ti radi posao, idi nadji koja ti je udobna a kosta ok cifru

Pa ovo je problem, odem probam na nekoliko minuta i svidi mi se ali pitanje je kakva ce mi biti posle nekoliko sati sedenja, evo citiracu bas tvoj post:
Citat:
bogdan.kecman:
sto se udobnosti i ergonomije tice, to je vrlo diskutabilno probati na
5min, aeron je npr daleko neudobnija stolica na prvi mah od svih velikih
fotelja koje sam koristio, ali se posle 10sati u jednoj i u drugoj
osecas potpuno drugacije i to je ono sto je prava ergonomija stolice ..
to sto ce ona lepo da se zguzva ispod tebe kad sednes na 2 minuta to
moze svaki treci kinez

Tako sam ja kupio ovu kinesku od 100evra sa eko kozom, kao sednem probam i ajde bice OK ali posle pola sata hemoroidi, posle 2 dana puce kicma a ne mozes da vratis jer ti prodavacica kaze da je zaboga sada stolica koriscena i odmah je polovna.
Skoro sam uzeo CM-F85B i to bas zbog mrezice na sedalnom delu i kad sam seo odusevio se ali kad sam je koristio prvi dan utrnu mi d*pe zato sto ona mrezica nije kao na Aeronu meka i elasticna nego tvrdo bre, jos je na sedalnom delu stavljena dupla mrezica zbog veceg opterecenja mada sada je vec mnogo bolje kad sam se navikao i to je jedino sto bih menjao na ovoj stolici, sedalni deo, ostalo je sve OK. Bas zbog toga pitam tebe koji si imao iskustva i sa Mirrom i sa Aeronom.
I znas sta sam se jos setio, posto si vecih gabarita i imas Aeron Size C a Mirra ima samo jednu velicinu koliko je to onda uticalo na poredjenje ove dve stolice. I koliko se oseti razlika u sedalnom delu, znam da nisu napravljene od identicne mrezice ali su ipak veoma slicne?

I sta mislis o ovome: http://www.rts.rs/page/magazin...mu+%E2%80%93+zavalite+se!.html
[ bogdan.kecman @ 07.11.2014. 20:07 ] @
Citat:
code381: Ovde verovatno mislis na PostureFit.


da, stim da ja imam slomljena ledja, vucem povredu vec 25 godina, ostala mi iz vremena aktivnog bavljenja rvanjem, ceo jedan diskus mi je dezintegrisan, iz bolnice sam pobegao hteli da me operisu van moje volje... dakle imam ozbiljan problem sa kicmom ... ako nemas ozbiljan problem sa kicmom to mozda nije znacajno za tebe

dalje, u profilu pise da si '43 godiste, ako je to tacno, ne postoji stolica koja tebi radi posao 12h niti bi ti smeo da radis 12h u komadu .. duzi rad od sat dva ne bi smeo sebi da dozvolis iz mnogo drugih razloga tako da ima i ta strana price ... ja sedim cesto u komadu i po 20h

Citat:
code381:E jbga, ja sam taman mislio da mi sledeca stolica bude Mirra, racunam dosta je slicna Aeronu ali je dosta jeftinija. Izgleda da si me ubedio, kada kupujem sledecu stolicu to ce verovatno biti Aeron i to da mi sluzi u narednih XX godina.


pogledaj cene za mira i mira2, kao sto rekoh ti nemas potrebu da sedis 20h u komadu, imas full provetravanje, nije udobnost kao aeron ali da li ti treba ta aeron udobnost!!! to je pitanje ja bi recimo za moj sto za elektroniku uzeo miru2 (ok za sada je tu neki kinez posto mi se nisu davale pare za miru ali..) kapiram da je to tebi skroz resenje


Citat:
code381
Pa ovo je problem, odem probam na nekoliko minuta i svidi mi se ali pitanje je kakva ce mi biti posle nekoliko sati sedenja


yup, samo kada ides informisan znas sta trazis
- ventilaciju nema sta da probas, to se vidi
- dal se urezuje negde u noge isto vidis odma
- polozaje koje moze isto vidis

tako da pored ciste probe upalis mozak :D, ako nema provetravanja - ne zanima te
drugo, nitea je skroz u dobrom tripu, ako imas vremena poneses lap i sednes i probas stolicu sat vremena :D


Citat:
code381
Tako sam ja kupio ovu kinesku od 100evra sa eko kozom


pa sta si ocekivao od skaja jbg .. ja sam kupio sebi za elektroniku kinesku "koznu" fotelju .. ali ja elektroniku i mehaniku radim stojeci!!! dakle ta stolica sluzi da se naslonim ili ako radim pod mikroskopom nesto .. a to nikako ne sme da traje duze od 15min (posto inace krece ludilo u ledima i vratu) tako da mi je tu stolica najmanji problem .. ako bi sedeo na njoj 10h kapiram da bi sutradan vec isao u apoteku po faktu


Citat:
code381
Skoro sam uzeo CM-F85B i to bas zbog mrezice na sedalnom delu i kad sam seo odusevio se ali kad sam je koristio prvi dan utrnu mi d*pe zato sto ona mrezica nije kao na Aeronu meka i elasticna nego tvrdo bre, jos je na sedalnom delu stavljena dupla mrezica zbog veceg opterecenja mada sada je vec mnogo bolje kad sam se navikao i to je jedino sto bih menjao na ovoj stolici, sedalni deo, ostalo je sve OK. Bas zbog toga pitam tebe koji si imao iskustva i sa Mirrom i sa Aeronom.


nije aeron mrezica uopste tako mekana :D ... ja imam obicaj da u kuci radim u gacama .. ova mrezica se lepo ucrta u butine odma da ti kazem .. ne moze ona da bude preterano mekana ... mira isto uopste nije mekana .. inace sto se mire tice mislim da je ta sedalna mrezica malo udobnija od aeron mrezice! mislim da su tu malo bolje odradili raspored tezine .. mozda gresim ali mira je sto se sedalnog dela tice vrlo udobna


Citat:
code381
I sta mislis o ovome:

ja tako sedim, ne sedim ravno, tako mi najvise prija .. tu je recimo aeron u prednosti jer mozes da lokujes stolicu u dosta polozaja, ja one fore sa federom i zatezanjem federa ne mogu da smislim, posebno sto sa 140kg nema tog federa... e sad dal to meni tako prija zbog tezine, povrede, pogurenosti, mismisvanglica .. nemam pojma .. ali ja sam sebi nasao polozaj koji mi najvise prija i tu sam zalokovao stolicu :D

ono sto je problem sa herman miller stolicama je sto su teske i prave se u usa a nisu dzabe, samim tim niko ne uvozi iste na kontejner nego na komad, na komad postarina uduplava cenu i to je to .. ako ti cena nije problem aeron, mira .. radice ti ja mislim obe posao .. ako ti cena igra ja bi obisao par krugova oko nitee i jos par firmi pa razmislio .. nisi dete jasno ti je da ako ne duva kroz stolicu da ces se ukuvati, jasno ti je da je sundjer udoban par meseci pa se spljeska, jasno ti je da price o stofu i sundjeru i "disanju" istog nemaju veze sa vezom .. etc etc .. ako nista odpeljas se do nitee i uporedis stolice, jedno je kad sednes na slepo na stolicu na 5min ali ako imas aeron, mirra2, mirra, celle jednu pored druge i mozes da ih probas, pogledas sta mogu, ukljucis mozak .. doneces mnogo lakse odluku .. za pare vs udobnost, ja mislim da je mirra2 mozda najbolja ponuda danas na trzistu, takodje mislim da ako sedis do 8h i ne preko da je mira vise nego dovoljna .. no tvoje dupe je u pitanju :D
[ Odin D. @ 07.11.2014. 23:14 ] @
Iznio bih jedno svoje iskustvo, kojim bih htio da skrenem pažnju na to da ne postoji "one to rule them all" već da - u zavisnosti od ličnih zglobno-koščano-mišićnih performansi - može da se pokaže da je nešto što je "super za sve ostale na svijetu" vrlo neudobno za tebe samog.

Prije 3-4 godine kad dođoh u tadašnju novu firmu, smjestiše se me u kancelariju i za radni sto jednog tipa što je nedavno prije mene otišao odatle zbog nervnog sloma nastalog uslijed stresa na poslu (počeo fizički da davi svog šefa).
Elem, on je iza sebe ostavio neku takvu ala "Star Treak - Captain James T. Kirk" stolicu, za koju su me svi zapitkivali "Kakva ti je ta stolica", "Jel' da je udobna", "Kako ti se čini..." itd.
Ispostavilo se da sam ja tu došao još dok se nije znalo da se ovaj prethodni neće skoro vratiti, pa je niko od ostalih radnika nije bio drpio, pa su poslije žalili za njom kad je mene zapala.

Elem, ja nisam nešto naročito obraćao pažnju na to, pa nisam gledao o kojoj stolici se radilo da bih sad mogao da kažem to je ta i ta, ali po interesovanju, pogledima i komentarima koje je privlačila, i po izgledu koji mi je u sjećanju, pretpostavljam da bi mogla biti neka od tih poznatih.
Poslije nedelju dana počeo sam da osjećam zamor, napon i ukočenost u krstima, i zamor u skoro svim drugim djelovima tijela koji imaju neke veze sa sjedenjem, a sa svakim sledećim danom sve se pogoršavalo, dok ta ukočenost u krstima nije prešla u bol.
Na kraju sam je izgurao od stola, i uzeo da sjedim na nekoj od onih žnj stolica što su po ćoškovima kancelarija skupljale prašinu ili služile za odlaganje kojekakvih kutija. Sledeći dan kad sam došao na posao, one svemirske stolice više nije bilo, čim je neko snimio da je ne koristim drpio je momentalno.
Mene je nakon toga sve prošlo i nikad više (a ni prije toga) nisam imao problema sa sjedenjem, a ona obična plastičara sa nekim šućmurastim štofom meni je bila sto puta udobnija (ne udobna u smislu zavaljivanja u ležaljku na plaži, već u smislu neizazivanja bolova i ukočenosti).

Tako da, ako kupujete nešto što košta toliko kao taj Aeron - savjetujem da ako je ikako moguće isprobate to negdje prije kupovine, i to po mogućstvu što duže.

Inače, moje lično rješenje za radnu stolicu kod kuće su prerađene "garden chair" stolice.
To se meni lično pokazalo najkomotnije i najudobnije. Naravno, ne odgovara mi svaka, obično se od 10-tak isprobanih nađe 1-2 koje zadovoljavaju udobnošću i imaju skoro perfektan ugao naslona za moju konstituciju i potrebe.
Obično izgledaju vrlo približno ovome:




a ono što u mom slučaju treba da se preradi je da se malo podignu, i da se doda neko jastuče/podmetač za leđa.
Prethodna takva stolica koju sam imao (i ostavio prijatelju kad sam se selio) je bila komplet od drveta i drvenih letvica na sjedalnom i naslonskom dijelu, a ja sam sa donje strane sjedala dodao jednu širu dasku na koju sam prišrafio onaj klip sa točkićima od klasične kancelarijske stolice.
Bila je prilično dobre izrade i na nekom sniženju i ja sam je nabavio za 30-tak evra.

Sadašnja moja takva stolica je skoro ista kao ova metalno-platnena sa gornje slike, osim što umjesto drvenih letvica ima razapeto ono platno, a visinu sam joj povećao tako što sam na svaku nogu prišrafio komad letve, tako da je sad viša za 5-6cm. Još sam dodao i jednu letvicu sa prednje strane sjedala da produžim sjedalni dio prema dimenzijama svojih bedara, i podigao naslon za ruku, tako da je taj naslon za ruku sad u ravni sa stolom, da ne bih imao problema sa ramenom i ostalim zglobovima ruke zbog dugotrajnog rada sa mišem i tastaturom (inače bio sam dobio bol u desnom ramenu koga nisam mogao da se rješim 3-4 mjeseca dok nisam provalio šta bi mogao biti uzrok i dodao taj naslon za ruku, nakon čega je bol prestao, i planiram da dodam ovih dana isti takav i za lijevu ruku ali stalno imam nekog prečeg posla).
Ovu stolicu sam inače platio 20-30 dolara bez ikakvog sniženja.



Prije toga sam obišao 4-5 prodavnica office-namještaja i isprobao brdo stolica i nisam mogao da nađem pristojnu stolicu za mene (po mojim mjerama).
Onda sam odlučio da je sam napravim i počeo sa preliminarnim eksperimentima, a ovo je jedan ostatak toga:



(nemam više naslon da ga slikam jer sam ga nažalost razmontirao pošto su mi zatrebali dijelovi za nešto drugo)
U međuvremenu sam bio kupio ovu gore koju sad upotrebljavam kao privremeno rješenje dok ne zgotovim tu svoju, ali se ta privremena pokazala tako dobra i udobna i nikakve mi probleme nije stvarala, pa sam obustavio dalja istraživanja u tom pravcu kao trenutno neprioritetna.

Inače, ovaj sjedalni dio koji sam napravio od nekih pvc (valjda vodovodnih cijevi) prema nekim svojim mjerama i to mi je najudobnije sjedište koje sam
imao prilike u životu da probam (mora biti kad je prema mojim dimenzijama i krivinama :), iako nije komplet ni završeno (fali još jedna zatezna sajla ispod sjedala kojom bi se regulisala dubina ulegnuća i umjesto jednog udubljenja formirala dva manja - po jedan za lijevu i desnu butinu i guzove. Inače, ove cijevi imaju idealni nivo elatičnosti - ni previše ni premalo - ulegnu se taman koliko treba da isprate oblik guzice i butina, mada je pucanj u tom pravcu bio čist pucanj na slijepo, ali pokazalo se kao dobra ideja.
Očekivao sam da će platno na onoj "privremenoj" da se rastegne, udubi, opusti... pa da ću ipak time biti prisiljen da završim ovaj svoj prototip, ali to se dosad nije desilo, pa je prototip i dalje na čekanju ...

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 08.11.2014. u 00:29 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 08.11.2014. 00:38 ] @
Citat:
Odin D.:
da skrenem pažnju na to da ne postoji "one to rule them all"
...
i imaju skoro perfektan ugao naslona za moju konstituciju i potrebe.


razlog zbog cega "star trek stolice" odgovaraju "skoro svima" je to sto mogu da se podese i zalokuju u koji god polozaj zamislis. ovaj moj aeron (a ima novija verzija od moje btw) ima 11 rucica koje nesto menjaju/podesavaju .. dakle mozes da namestis ugao ledja dupe, pa sve to u odnosu na pod, pa limit napred, nazad, visinu svakog rukohvata pojedinacno, ugao rukohata, visinu posturefixa, tvrdocu tamte vamte kukuriku 123 .. i tebi samom nekad vise odgovara ovako, nekad onako .. dobro je da mozes da promenis, ali najbitnije je da mozes da podesis prema sebi .... to je isto i razlog zasto kostaju toliko posto je nemoguce napraviti od kvalitetnih materijala sve to da moze da se podesava a da bude jednostavno i jeftino ...

aeron nije prva stolica koja to moze i sigurno nije poslednja, aeron je psotao popularan zato sto je to izbor1 bila stolica za programere za vreme .com balona u usa. osnovno sto je ona imala u odnosu na vecinu tada prodavanih stolica je
- 3 velicine, tako da oni mali i oni ogromni su mogli da nadju stolicu koja im odgovara
- vrlo siroka ledja (nikad mi nije bilo jasno sto stolice obicno imaju uzana ledja), ledja joj nisu nesto extra visoka, podrska za vrat i glavu ne postoji!!
- potpuno provetren dizajn, dakle dupe i ledja su ti provetreni, nema znoja i lepljenja za stolicu, usmrdjenog sundjera u jesen i slicno

to kada se aeron pojavio nije imala nijedna stolica .. sada ih ima pun k. .. i kinezi i nemci i ameri i skupe i jeftine stolice .. ima ih koliko volis .. samo je cena srazmerna uglavnom kvalitetu .. e sad, herman miller ima "ime" i to mora se plati :( .. na zalost .. tako da ima drugih stolica koje rade isto tako dobro i imaju iste te opcije, problem je sto mi u smrdistanu bas i nemamo neki izbor, jedini koji iole drze kvalitetne stolice sa malo vecim izborom je nitea a ni njima se ne isplati previse da uvoze posto prodaju 2 skupe stolice godisnje :( ... jbg u zemlji su gde za dobru stolicu mora das 3-4 prosecne plate ..

ja inace nisam hteo da kupim aeron, ja sam 4 godine jurio da kupim jeftiniju stolicu da radi ali nisam uspeo, potrosio nekih 600eur na par stolica koje su se raspale i odustao i narucio aeron za koji sam znao da 100% radi .. da sam tada imao iskustva sa mirom verovatno bi kupio miru .. za razliku u ceni, jeste aeron bolji ali triput je triput ..
[ code381 @ 08.11.2014. 12:10 ] @
Ma jok bre Kecmane, kakvo '43 godiste dosta sam ja mladji od tebe, vise od pola foruma je od '42 do '45-og zato sto je tako podeseno po default-u ako neces da stavis svoj datum rodjenja. Nemam povredu kicme niti imam bilo kakve zdravstvene probleme nego vidis gledam da imam neke zdrave navike pa i odlicnu stolicu kao prevenciju, mada izgleda da cu imati u skorijoj buducnosti problema sa lumbalnim delom zato sto spavam na stomaku a taj polozaj za spavanje je najgori za donji deo ledja. Veoma korisne savete si nam dao ali sada si me skroz zbunio zato sto gledam cene na HM sajtu, valjda su u pitanju neki Basic modeli:
Mirra Chair 639 USD
Mirra 2 Chair 649 USD
Aeron Chair 689 USD

Neko napisa na prethodnoj strani da je u Nitei (a i ti si istu cifru napisao) 600 evra Mirra (PDV i dodaci nisu ukljuceni u cenu) a Aeron skuplji za 400 evra, odkud sada tolika razlika izmedju ove dve stolice a u USA razlika samo 50 dolara. Na netu sam video da se u Zagrebu prodaju polovni Aeroni iz Amerike za oko 1.000 evra ali trebalo bi da moze nesto da se "izmuva" pa da ne platis PDV koji je kod njih 25% a PostureFit je 880 kuna (115evra) bez PDV-a.

I veoma je vazno za nekog ko sedi 8 sati na radnom mestu da ulozi u odlicnu stolicu, ako spavamo 8 sati (toliko lekari preporucuju i ja to postujem) onda sedenje u stolici predstavlja polovinu vremena u budnom stanju. Ja se cudim kako neko moze za telefon da da 700 evra ili neki nabudzen kompjuter a sedi na nekoj stolici od 5.000 dinara.
I isto ne mogu razumem zbog cega su ljudi toliko opcinjeni kozom, pa kozna garnitura, kozna fotelja, kozna sedista u autu... je*ala ih koza kad je skroz neprakticna.
[ deedee6 @ 08.11.2014. 12:22 ] @
Citat:
Odin D.:
...smjestiše se me u kancelariju i za radni sto jednog tipa što je nedavno prije mene otišao odatle zbog nervnog sloma nastalog uslijed stresa na poslu (počeo fizički da davi svog šefa).


Sada će i Pisac da da neki predlog za stolicu

Ja sam jedno vreme razmišljao da dam nekom da mi sklepa nešto od sedišta iz auta... Ne znam na koju visinu bi mogla da se postavi a da bude sigurna za sedenje?








[Ovu poruku je menjao deedee6 dana 08.11.2014. u 13:36 GMT+1]
[ kalabaster2003 @ 28.02.2015. 03:43 ] @
Trazim radnu fotelju. Budzet je 20k, maksimalno 25k. Ne bih isao preko toga. Visina 186, tezina 115, oko 10h za racunarom, obicno zavaljen ili se klackam. Trenutno koristim Sigma-u iz Metro-a kojoj su rukohvati pukli posle par godina ali mi je drugar napravio od celicnih kutija druge i ta stolica traje vec 10 godina. :) Sad su i zvezda i hidraulika na izdisaju pa je vreme za promenu. Nisam imao nekih primedbi na sedalo i naslon, samo sto su sad pod vecim nagibom jer su razvaljeni, tako da nisam mnogo zahtevan a i budzet me ogranicava. Jedino nikako ne zelim plasticne rukohvate.

Da li je neko probao ove fotelje i kakva su vasa misljenja?
http://www.gps-svet.rs/kancela...kancelarijska-fotelja-hedonist
http://www.emu.rs/proizvodi/product/view/5/214
http://www.emu.rs/proizvodi/product/view/5/216 - ova mi je favorit
http://www.kancelarijskinamestaj.rs/fotelja-od-eko-koze_1805.html - i ova mi deluje zanimljivo
http://blazeks.rs/kancelarijske-fotelje.html - na znam kakve su ove a nigde im ne vidim cene

Prihvatam sve preporuke, nisam iz Beograda pa ne mogu da probam, zato se obracam vama. :)
[ bogdan.kecman @ 28.02.2015. 06:35 ] @
Citat:
kalabaster2003:
Budzet je 20k, maksimalno 25k.
tezina 115,
10h za racunarom


ne postoji kvalitetna stolica koja ispunjava ove uslove


115kg zive vage na 10h dnevno znaci da moras da trazis min 130kg stolicu, bolje 150kg stolicu, nijedna od ovih koje si linkovao ne pise koliko je tako da je 99% 90kg, eventualno jedna moze da bude 110kg to je ok da sednes 10min ponekad 10h dnevno na tome zaboravi.

nijedna od tih fotelja koje si linkovao nema veze sa ergonomijom

cimni par firmi koje valjaju stolice i trazi da ti ponude sta imaju u ponudi od 130kg na vise, ne vredi ti da gledas stolice koje nisu za tvoju tezinu

takodje, ove 110kg stolice, 90kg covek u njima kad programira 10h dnevno posle 5-6 meseci krecu da pucaju, ono imas 2 godine garancije i oni ti menjaju delove ali realno 123 takvu stolicu

razmisli da li ti je bolje da se stisnes par meseci / godinu dana i ustekas pare za pravu stolicu ... za 3x toliko para (znaci 3 kineske stolice) uzmes profi nemacko/americku stolicu koja ce da traje, koja je ergonomska...


Citat:
kalabaster2003:
Prihvatam sve preporuke, nisam iz Beograda pa ne mogu da probam, zato se obracam vama. :)


tvoje d00pe ce da sedi u toj stolici 10h dnevno narednih ko zna koliko godina, sedi na bus, dodji u bgd i provedi dan dva pet trazeci stolicu koja odgovara tvojoj pozadini, cak i ti jeftini kinezi od 25k su previse skupi da ih kupujes na slepo, bolje daj 2k din za bus ili koliko to vec kosta i prosetaj se do bgd-a, pre toga budi siguran da znas gde sve ides i sta probas, cimni firme telefonom pitaj dal imaju izlozeno to sto te zanima, vecina njih sajt osvezava kad ga napravi tako da moguce da te stolice na sajtu nemaju vec x godina a da imaju neke jos bolje, moras na zalost da zoves telefonom, svi su potpuno nepismeni za bilo sta drugo :(

i nemoj da zaboravis "hromiranom konstrukcijom" ne znaci da je to metal, i plastika se hromira!!!
[ kalabaster2003 @ 01.03.2015. 21:07 ] @
Hvala puno na odogovru.

Nista onda, nastavljam da stedim i trazim nesto za moju tezinu.
[ BrankoIlicc @ 13.04.2015. 19:40 ] @
Pozdrav,

Na sajtu www.kancelarijskinamestaj.rs postoje dve stolice koje su atestirane na 150kg nosivosti :

http://www.kancelarijskinamest...ijska-fotelja-bari---crna.html
http://www.kancelarijskinamest...celarijska-fotelja-galaxy.html

Testirane su od strane SGS Srbija ( atest se nalazi na http://www.kancelarijskinamest.../SGS%20atest%201,2,4,5%20i.pdf ) na 150kg

Medjutim iskreno ni jedna ni druga stolica nisu neke udobnosti. To su klasicne low cost stolice izradjene od kvalitetnijih elemenata te iz tog razloga imaju vecu nosivost.

Ova stolica je nesto udobnija, ali je stolica atestirana na 120kg. Sve stolice se atestiraju na 8h koriscenja, stoga te informacije treba uzeti sa rezervom. http://www.kancelarijskinamest...ancelarijska-fotelja-sync.html

Takodje treba imati u vidu da nijedna od ovih stolica nije ergonomska u pravom smislu te reci, buduci da takve stolice kostaju 300+ eur.

Puno pozdrava od internet team-a kancelarijskinamestaj.rs


Citat:
kalabaster2003:
Trazim radnu fotelju. Budzet je 20k, maksimalno 25k. Ne bih isao preko toga. Visina 186, tezina 115, oko 10h za racunarom, obicno zavaljen ili se klackam. Trenutno koristim Sigma-u iz Metro-a kojoj su rukohvati pukli posle par godina ali mi je drugar napravio od celicnih kutija druge i ta stolica traje vec 10 godina. :) Sad su i zvezda i hidraulika na izdisaju pa je vreme za promenu. Nisam imao nekih primedbi na sedalo i naslon, samo sto su sad pod vecim nagibom jer su razvaljeni, tako da nisam mnogo zahtevan a i budzet me ogranicava. Jedino nikako ne zelim plasticne rukohvate.

Da li je neko probao ove fotelje i kakva su vasa misljenja?
http://www.gps-svet.rs/kancela...kancelarijska-fotelja-hedonist
http://www.emu.rs/proizvodi/product/view/5/214
http://www.emu.rs/proizvodi/product/view/5/216 - ova mi je favorit
http://www.kancelarijskinamestaj.rs/fotelja-od-eko-koze_1805.html - i ova mi deluje zanimljivo
http://blazeks.rs/kancelarijske-fotelje.html - na znam kakve su ove a nigde im ne vidim cene

Prihvatam sve preporuke, nisam iz Beograda pa ne mogu da probam, zato se obracam vama. :)

[ bogdan.kecman @ 13.04.2015. 19:50 ] @
@branko, hvala za informacije, ova jeftinija (bari crna) deluje prilicno ok, da joj je i sedalni deo malo bolje luftiran bila bi vrlo interesantna ..

a sto se tice atesta za 150kg, vrlo me zanima kako ih testiraju posto nije problem u "pravilnom sedenju", a ono sto sam provalio kod drugara u firmi njemu ljudi od 60-80kg lome stolice sertifikovane na 120kg :( .. i sve na istu foru, kada ustaju ljudi dizu se rukama od rucke i tako ih slome :( a izgleda taj deo niko ne testira kako treba :( ..

nego, imate li vi u ponudi neke 300+ koje su 150kg rated i jesu ergonomske? siguran sam da ima vrlo zainteresovanih .. svi znamo da za 500+ moze da se uzme herman miller u nitei ali bi rado overili neku konkurenciju :D
[ BrankoIlicc @ 13.04.2015. 20:42 ] @
@bogdan.kecman

Pozdrav Bogdane,

Sto se testiranja tice, testira se deo za sedenje, baza stolice, rukonasloni kao i tip, kvalitet materijala, tkanine i mehanizma za podizanje.
Mehanizam za podizanje kod stolica korektnog kvaliteta bi trebalo da bude minimum = Klasa 3, sto znaci da je na 100 stolica dozvoljeno da se mehanizam pokvari kod 0.8. Ovo je takozvana BIFMA klasifikacija
Klase krecu od klase 1 (najlosije) pa do 4 najboljeg kvaliteta (Mi koristimo class 3 ) i te stolice imaju 150kg nosivost (obicno imamo do 10 nasih modela, medjutim sada trenutno samo 3-4), ostale stolice na nasem sajtu se ne proizvode prema nasoj specifikaciji i one uglavnom imaju mehanizam klase 2.
Sto se tice rukonaslona, jedan je od otpornijih delova na stolici (desava se da se polomi ali retko). Ukoliko se polomi to znaci da je deo reciklirane plastike veci od dozvoljenog i da je najverovatnije gledano da se i na drugim elementima ustedi vise nego sto realno moze. Zapravo veoma slicna stolica kao nasa http://www.kancelarijskinamest...ijska-fotelja-bari---crna.html na nasem trzistu uglavnom kosta oko 5000 dinara, sto je nize od nase cene kod dobavljaca, a mi smo direktan uvoznik i distributer za Srbiju, te kao i obicno kupac treba da zna da onoliko koliko plati toliko ce i dobiti.

Nazalost nemamo ergonomske stolice u ponudi. Jednostavno izuzetno se retko prodaju, te ljudi jednostavno odaberu da kupe stolicu od 15000-20000 svesno planirajuci da je zamene na svakih 8-12 meseci i na taj nacin mogu 3-4 godine da menjaju stolice i uvek imaju relativno novu stolicu i da i dalje ne potrose novca koliko bi potrosili na kvalitetnu ergonomsku stolicu (ovo vam bukvalno citiram sta nam klijenti na kraju saopste kada umesto skupe ergonomske stolice kupe stolicu od 10000 din.) Naravno ne menjaju stolice toliko cesto jer jednostavno nema potrebe, ali to je razmisljanje koje na kraju "prelemi" na tu stranu da kupe jeftiniju radnu fotelju.

Imajuci sve u vidu, kao i mali promet koji smo ostvarivali na ergonomskim stolicama, ukinuli smo ih iz ponude za sada (zapravo nismo ih svojom voljom ukinuli nego su dobavljaci koji su ionako bili sumljicavi prema Srbiji kao malom trzistu, nakon ostvarenog prometa koji zaista nije bio zadovoljavajuci, su odlucili da citavo "cimanje" nije vredno truda)

Ko sebi moze da priusti Herman Miller stolice su zaista vrhunskog kvaliteta i ne treba traziti dalje.


Pozdrav





[ code381 @ 07.08.2015. 10:30 ] @
@bogdan.kecman

Jel mozes da mi kazes kod Aerona ona mrezica da li se ona posle nekoliko godina opusti malo (olabavi, istegne, omeksa) ili je zategnuta (isti otpor) kao i prvog dana kada je bila nova?
[ bogdan.kecman @ 10.08.2015. 11:42 ] @
@BrankoIlicc, bio sam siguran da sam ti odgovorio na ovo ali ... nema posta sad vidim ... tako da evo opet - hvala za informacije, vise su nego edukativne!! tuzno je sto ljudi koji mogu da priuste sebi dobru stolicu (da se ne lazemo niko u IT svetu ne pravi manje od 600eur netto, a realno je neki prosek 1000-1200eur sto je za srbiju vise nego dovoljno da moze da se priusti HM stolica) trose po mesec dana da odaberu monitor, po nedelju dve da odaberu misa a stolicu kupe najgoru kinesku i onda posle placu kako su im propala ledja, kako imaju problema sa zglobovima, kako navuku hemoroide, kako im oticu stopala, koce ruke, boli vrat, trnu prsti ... a onda u toj stolici provode po 12-15h dnevno ... kada bi neko (realno to napolju rade prodavci ergonomskog namestaja - dakle "ti") ulozio pare u edukaciju svih tih ljudi i objasnio im da je bolje da uzmu 12 jezgara umesto 24 i za razliku uzmu sebi stolicu koja valja ledjima .... bem li ga, eto nitea prodaje HM, ulozili su solidnu kolicinu vremena (verovatno i para) da bi to radilo, 99% ljudi u srbiji nema pojma sta je herman miller, i da hoce da si kupe dobru stolicu ni ne znaju da postoji... ja to ne kapiram ..

@code381, jbg prijatelju da sad imam novu pa da sednem u nju da uporedim pa da ti kazem .. ovako, otkud znam :D .. po nekom mom osecaju ledja su identicna ko prvi dan, jedino se malo fucne sa zadnje strane ova mrezica posto ako znas kako izgledaju ledja od aerona sa posture fit-om, imas u sredini posture fit koji pritiska mrezicu .. tu mrezica ima malo drugaciju boju .. takodje imas na samom ramu neke "zavijutke" i kad se ja naslonim sa 140kg tu karbon fiber ram dotice mrezicu i tu je mrezica onako fucnuta, dakle kao da si je smirglao pa malo vise koncici i slicno .. kao da se navuklo prasine (a i navlaci se koliko oces) pa nisi dobro ocistio ... nema razlike u osecaju kad se naslonis oko toga a evo je vec 10 godina skoro kod mene, samo znaci vizuelna promena .. sto se g00znog dela tice, kad sam je uzeo imao sam 120kg sad imam 140... tako da tu posebno ne mogu da ti dam realnu ocenu da li se istegla ova mrezica ali ja bih rekao da nije. pri tome obrati paznju da ja sedm na njoj min 12h dnevno 340 dana godisnje - do sada je puko posture fit (zamenjen free), sraf koji drzi sedalni deo sa strane (ima dva jedan sa leve jedan sa desne strane oko njih rotira sedalni deo napred nazad, oko srafa ima neka plastika ona je pukla, zamenjeno free) i crko mi je gaslift, to mi realno nije jasno sto je crklo posto je stolica uvek bila skroz spustena i ja to uopste nisam koristio (nisam dizao/spustao, od kad sam kupio stolicu na najnizem je i to je to), zamenjen je za 50eur (garancija na njega je samo 5 godina, crko je posle 6)

btw, aeron je odlicna stolica ali je dosta bajata, drzi cenu zato sto je "fancy", pogledaj embody, nov model kosta znacajno manje nego aeron ... takodje pogledaj MIRA2, mira original je meni losa stolica ali mira2 kida!!! pogledaj obavezno ako gledas hm stolice.. mozes da prodjes mnogo jeftinije od aeron-a sa ne mnogo losijim hardware-om (cak neki tvrde da je embody bolji hw od aeron-a, ja je nisam koristio dovoljno dugo da bih mogao da komentarisem, ovako na kratko deluje bas do jaja)
[ code381 @ 10.08.2015. 14:59 ] @
Ma i ja bih rekao da je na Aeronu ona mrezica bas izdrzljiva. Ja evo sada nesto kombinujem da kupim polovan Aeron iz inostranstva do 700 evra (sa sve transportom). Jedino sto me odbija kod Aerona je velicina, prema tabeli Size B je za ljude do 6 feet-a (183cm) a Size C za ljude preko 6 feet-a i to mi je problem sto sam ja visok 183cm pa sam bas na granici. Sto se tice kilaze 77-80kg tu se uklapam tacno u Size B i posto je kod mene i stolica od 80evra posle 14 meseci bila kao nova onda Aeron moze da mi traje 100 godina. Isto sto me malo odbija je sto je Aeron proizveden jos davne 1994. godine.
Sedao sam i u Mirra i uopste mi se nesto ne svidja zbog toga sto ima neko izbocenje koji bukvalno bode u lumbalni deo dok je Mirra2 bolja ali obe imaju neke kretenske naslone za ruke sacuvaj boze. Ali kada sam seo u Embody ono je stvarno fantazija kako su napravili udobnost, mada mnogo je glomazna i steta sto nije toliko prozracna kao Aeron ali ima rupice.

Za Steelcase stolice kazu da su extra ali nisam probao niti nameravam zato sto na sedalnom delu nisu prozracne. Jedino mozda jos Ergohuman da probam.

E sad imam jos 2 pitanja za tebe u vezi Aerona:
1. Koja ti je oznaka Aerona AE113 ili AE123?
Citat:
Step 2. Height Adjustment
1 standard-height-range pneumatic
2 extended-height-range pneumatic

Pa se pitam koji je u ovom Aeronu: https://youtu.be/ihrz5smDCFM?t=1m18s vidis kako simulira kao da sedis na lopti.

2. Sta mislis koliko je korisno sto Aeron ima Forward tilt? Jel koristis ti?

Ovaj cikica Bill Stumpf sto je dizajnirao Aeron je isto dizajnirao i Embody i covek je stvarno suvi genije.
[ bogdan.kecman @ 10.08.2015. 20:34 ] @
Citat:
code381: Isto sto me malo odbija je sto je Aeron proizveden jos davne 1994. godine.


pa o tome ti pricam, to je dosta star model koji i dalje drzi cenu (doduse bilo je nekoliko izmena od '94, npr moja je stariji model, model posle moje ima potpuno drugaciji gascilindar)

Citat:
code381
Sedao sam i u Mirra i uopste mi se nesto ne svidja zbog toga sto ima neko izbocenje koji bukvalno bode u lumbalni deo dok je Mirra2 bolja ali obe imaju neke kretenske naslone za ruke sacuvaj boze. Ali kada sam seo u Embody ono je stvarno fantazija kako su napravili udobnost, mada mnogo je glomazna i steta sto nije toliko prozracna kao Aeron ali ima rupice.


mira1 je meni bez veze stolica u poredjenju sa ostalim, tj, ok je to stolica kao takva ali ergonomija u odnosu na ovo ostalo je smesna, mirra2 sa druge strane je odlicna stolica...
nasloni za ruke, nisu ni na aeronu idealni ali to je radna stolica naslon za ruke ti podrzava laktove dok kucas, to je kraj price .... nije to direktorska fotelja za filozofiranje vec radna stolica - (ne, stvarno, i aeron rukohvati, i to ovi najskuplji sto ja imam, su smesni u odnosu na neke moderne stolice, no cemu)... embody onoliko koliko sam ja gledao, je manje glomazan od aeron-a, jeste manje prozracan ali opet subjektivno meni je tad kad sam ga probao bio prijatniji .. nije ova mrezica uopste prijatna na golo telo!!

Citat:
code381
Za Steelcase stolice kazu da su extra ali nisam probao niti nameravam zato sto na sedalnom delu nisu prozracne. Jedino mozda jos Ergohuman da probam.

osim sto imaju 10 klasa noviji dizajn za armrest nista drugo na njima mi nije ergonomsko, mozda sam zatrovan hm-om ali..

Citat:
code381
E sad imam jos 2 pitanja za tebe u vezi Aerona:
1. Koja ti je oznaka Aerona AE113 ili AE123?

AU123AWC-0070

Citat:
code381
Pa se pitam koji je u ovom Aeronu: https://youtu.be/ihrz5smDCFM?t=1m18s vidis kako simulira kao da sedis na lopti.

ne lici to meni na simulaciju "sedenja na lopti" al ajde .. no to ljuljanje na sve strane imaju koliko ja znam svi aeroni to nema veze sa gasliftom to je ona budza ispod stolice (ono sto je na jeftinim stolicama obican feder)

Citat:
code381
2. Sta mislis koliko je korisno sto Aeron ima Forward tilt? Jel koristis ti?


imam ja u radnoj nekoliko stolica koje imaju forward tilt i na njima koristim zato sto su to radne stolice u delu sa elektronikom i mehanikom, aeron ne koristim tamo (nema svrhe, prsti vruc kalaj, ostri komadi aluminijuma i slicno, ne verujem da bi mrezica dugo potrajala) ali tamo mi je forward tilt neophodan, sa druge strane ovde gde mi je aeron je IT radni deo i tu jako retko koristim forward tilt, jedino recimo kad nesto siljim sa mcu pa se naginjem na sto da nesto radim, inace dok regularno radim za racunarom forward tilt je nepotreban vec sam uvek zavaljen full nazad

Citat:
code381
Ovaj cikica Bill Stumpf sto je dizajnirao Aeron je isto dizajnirao i Embody i covek je stvarno suvi genije.


ma dobro sad hm pored ergonomije dosta gleda i sam dizajn, da je lepo, da je fino, da je krasno .. i slicno, pogledaj samo SALE stolicu (meni uzasno ruzna) i slicno...

dodatno, rekoh vec jednom, dal ovde ili negde drugde, ima odlicnih ergonomskih stolica po evropi, susretao sam se dok sam posecivao razne dev timove po nemackoj, austriji, spaniji, francuskoj, svedskoj ... recimo drbd tim u austriji ima bezobrazno dobre ergonomske stolice koje su bile nesto ispod 300e po komadu sa 2 godine garancije, prozracne, milion podesavanja, neka lokalna austriska firma ... erikson office u madridu takodje za developere ima neke do jaja ergo stolice isto nekog sad pa spanskog proizvodjaca, isto extra kvalitet, extra ergonomija .. etc etc .. sve su one visestruko jeftinije od hm-a a nista manje ergonomske .. problem je sto treba naci koja ti odgovara a u srbiji imas izbor izmedju kineza i hm-a ... i par modela izmedju koji e od ergonomije nisu videli :( .. opet da ih kupujes preko neta bez da tvoje cenjeno .. proba istu, jbg nije 200din pa kao nema veze ako nije to to ..

ja posle skoro deceniju na aeronu nisam nesto ludo srecan istim, mnogo toga bi ja uradio drugacije, za pocetak stolica jede prasinu (treba ti jedno 30-45min da je valjano odprasis) ova mrezica je otporna na sedenje ali ja radim 99% vremena u gacama, da je drzis negde u "vidnom" prostoru nemam pojma kako bi reagovala na razne rajsfesluse, nitne i ostale metalne budze koje grebu i cupaju i seku stolicu ispod sebe, mozda bi reagovala ok mozda ne .. rukohvati su dosta labavi, tockovi su iz proslog veka, ima dosta kvalitetnijih dizajnova tockova danas, prednja ivica sedalnog dela je daleko od idealne ... da li bih danas uzimao aeron ili nesto drugo - pojma nemam, tada kada sam ja kupovao ni mirra2 ni embody nisu bili postojeca opcija.. kontam da aeron drzi cenu zbog stare slave a ne zato sto je bolji od mirra2 ili od embodija .. no sta znam bez da moje cenjeno provede bar nekoliko dana u tim stolicama ja licno ne bih davao ocenu, ovako na kratko deluju do jaja... i aeron sam kupio samo zato sto sam znao sta kupujem jer sam u usa cenjenu pozadinu drzao u istom vise meseci po ceo dan... da ne spominjem da ti imas mnooooogo veci izbor, ti si u rangu 99% stolica koje se prodaju sa svojih <80kg ja nemam taj izbor, udjes u niteu npr (oni kao imaju najveci izbor brand name stolica) i kazes "sta imate rankirano na preko 120kg" i jedino sto mogu da ponude je HM, ostali proizvodjaci nemaju model za 120+, a za 80kg ima biras sta oces ... dalje mrezica sa 80kg i sa 140kg svakako razlicito "radi posao" ... sa tezinom exponencijalno rastu problemi sa kojima se razni segmenti stolice biju tako da je izmedju 80kg i 140kg oooooooooooooogromna razlika u tome sta stolica moze da savlada ..


[ bogdan.kecman @ 10.08.2015. 20:38 ] @
btw za tvoje pitanje B ili C najbolje da proveris i sednes u obe, mada ja mislim da ti za 183 i 80kg B bolje pase (ja imam 187-188cm i 140kg i C mi je ok ali u njoj ima mesta za mnogo vecu pozadinu od moje :D, mislim da ce ti B bolje pasovati, ali probaj... e sad ne znam koliko imas godina, sa sam pre 15 godina imao 70kg, danas imam 140 .. dal ces paziti na kilazu i ostati tu gde si ili ces se prepustiti carima rada za racunarom i pustiti d00pe da raste, onda mozda sigurnije C velicina posto d00pe godinama retko bude manje, samo vece :( a ove stolice traju :)
[ deerbeer @ 10.08.2015. 21:32 ] @
Mali off , ne bih da kvarim temu al' posto vidim da je akcenat bacen na zdravlje tj. ergonomiju moram da dodam:

Kicmu vam nece nijedna stolica spasiti ako sedite po 10-12h dnevno, pogotovu ne ove marketing fore "lumbar posture support" i slicno.

Opterecenje koje kicma trpi dok sedis je ilustracije radi 150 jedinica, dok stojis 100, dok lezis 50 i ne postoji stolica koja ce prkositi ovim ciframa :)
A ledja treba da drze misici koji se vezbaju jelte, a ne neki super fancy nasloni koji to rade umesto vas.

Jedino sto mozete je stelovanje tajmera na racunaru koji ce da se opali na svakih 45 minuta da vas podseti da prosetate 5-10min. i to je sve :)

Moze sigurno da pomogne ovaj sedalni deo, ukuvavanje jaja, hemoroidi i sl. pa kad odaberete da imate solidan komfor uz minimalno naprezanje celog tela.


[ OOOO1 @ 17.09.2015. 10:22 ] @
Ovo je provereno. Vise kretanja, manje sedenja, stolica previse ne pomaze.
[ code381 @ 17.09.2015. 11:36 ] @
Delimicno si u pravu. Pre 2 godine slucajno gledao neku emisiju o zdravlju na RTS-u i gostovali dva nasa kardiologa sa VMA ili KC Srbije i oni pricaju kako se to jos ne pratkuje u Evropi ali je u Americi praksa da kada pacijent dozivi srcani udar oni ga vec posle nekoliko sati ili sutradan dizu na noge da radi neke male vezbice, nema lezanja i mirovanja. Zasto? Pa zato sto je covek a narocito srce stvoren sa tom namenom da se stalno krece. E u poslednjih 50-100 godina se to promenilo i covek se sve manje krece a sve vise sedi a 100 godina je mali period za evoluciju da bi se covekovo telo prilagodilo novim uslovima zivota.

Zato kada vec na poslu mora da sedimo onda prava ergonomska stolica moze da sacuva kicmu ili "trosenje" kicme svede na minimum. Trosenje kicme je ionako neizbezno bilo cime covek da se bavi i bilo sta da radi u zivotu. Kada covek stari onda stare i svi njegovi organi i delovi tela. Ja sam do sada sedeo na dve kineske stolice jedna od 100 a druga od 200 evra i te stolice ne da su napravljene da zadovoljavaju neki minimum ergonomije nego prema mom iskustvu su tako projektovane da ti sje8u kicmu pa sam ih se resio na vreme. Jos ova druga CM-F85B inace kopija Aerona ima neko jastuce na ledjnom delu koje moze da se podesava po visini i to je toliko glupo napravljeno da kada sedis na njoj bar mesec dana onda ukapiras da ti to jastuce "prelomi" kicmu umesto da bude neka podrska za ledja.

Dakle ergonomska stolica pomaze da se steta svede na minimum kada smo vec osudjeni da sedimo 8 sati dnevno + ono sto je @deerbeer vec preporucio u postu iznad da se koristi neki programcic, evo ja mogu da preporucim Eyes Relax program koji podesite da vas obavestava npr na svakih pola sata da ustanete iz stolice i ta 2 minuta ne gledate u monitor vec negde u daljinu, onda se malo protegnete i prosetate i tako koliko toliko sacuvate oci, kicmu i kardiovaskularni sistem. Za oci takodje mozete da instalirate i program f.lux koji smanjuje emisiju plave svetlosti koja navodno ostecuje oko a i mnogo je prijatnije za gledanje, ja licno mnogo vise volim te toplije boje.
[ bogdan.kecman @ 17.09.2015. 11:46 ] @
Citat:
code381: Kada covek stari onda stare i svi njegovi organi i delovi tela.

u stvari ne!
(porocitaj malo o celiskoj regeneraciji, osim kostiju vecina organa se vise puta kompletno obnovi novim celija za tvog zivota)

Citat:
code381:Jos ova druga CM-F85B inace kopija Aerona


u stvari nije!
(jedino sto je tu "kopija" je mrezica a ona lici na eronovu onako izdaljine na 320x200 slici, inace sa aeronom nema nista zajednicko ta stolica)

Citat:
code381 koji smanjuje emisiju plave svetlosti koja navodno ostecuje oko


a u stvari ne ostecuje!
(emisija plave svetlosti utice na proizvodnju melanina te plava svetlost u vecernjim casovima utice na ciklus spavanja, nema nikakve veze sa ostecenjem ociju, tako da je smanjivanje plave svetlosti ujutro greska jer je ista potrebna da bi se bolje razbudio i ima smisla tek tamo posle 5pm da bi organizam krenuo sa proizvodnjom melanina kako ne bi remetio normalan bioloski casovnik kako bi onda na vreme otisao da spavas)
[ code381 @ 17.09.2015. 12:31 ] @
Jao nema potrebe da mi pricas kako CM-F85B nema nista zajednicko sa Aeronom, koristio je skoro 6 meseci i prodao. Osim sto je metalna pa moze dugo da traje i sto ima mrezicu pa ima ventilaciju sve ostalo je krs i nema ni E od ergonomije. Jos ova mrezica tvrda kao kamen, uzas a bilo je ekstra na 5 minuta kada sam probao u prodavnici ali na duze vreme je katastrofa.
A pre dve godine sam ti bas postavio to pitanje:
Citat:
bogdan.kecman:
Citat:
code381: A kakva je razlika izmedju Aeron i CM-F85A sto se ergonomije tice (konkretno ledja), da li je ergonomija slicna samo sto je Aeron od kvalitetnijeg materijala, vise izdrzljiva i ima bolja podesavanja ili je ipak teze bilo iskopirati ergonomiju?


dupe i oko ..

Evo ja posle malo duzeg koriscenja F85B mogu samo ovo da potvrdim. Meni je ova stolica bila katastrofa mada citajuci na netu njih 80-90% je prezadovoljno, meni ona tvrda mrezica otkinu d*pe a ni za ledja nije nista bolja, tvrdo bre pa ne moze pravilno da se rasporedi opterecenje na kicmu. Za mesec-dva bi trebalo da sedim u Aeronu.

Za plavo svetlo na monitoru sam namerno napisao da NAVODNO ostecuje oko zato sto sam nailazio na razlicita pisanja. Da bas kao sto si napisao i f.lux program je bas podesen da menja intezitet plave boje u zavisnosti od doba dana da se ne bio poremetio bioloski casovnik ali sa druge strane imamo ove nove monitore sa Low Blue Light tehnologijom i oni bas naglasavaju da je plavo-ljubicasto svetlo stetno za oci i treba ga smanjiti.
http://www.asus.com/Microsite/...isplay/eye_care_technology/RS/
[ bogdan.kecman @ 17.09.2015. 23:56 ] @
ta prica da plavo steti je marketing, nema veze sa naukom ... a bioloski sat je vec ozbiljna prica i da plavo svetlo i ceo taj "hladni" deo je nezgodan popodne zato sto prekida lucenje melatonina no ujutro je neophodan da bi ga opet prekinuo i da bi se razbudio ..

a vidi za aeron, nije aeron uopste "mega udobna stolica" !!!!
aeron je vrlo zdrava stolica za sedenje, ali daleko od toga da je super udoban, ona "sportska" sedista su mnogo udobnija, bilo za 23k u kiki do dz. stolica udobnaaaaaa mega .. ne znam koliko je izdrzljiva ali udobna do jaja .. jedini problem je sto posle 10h u toj stolici imas mokro dupe, m00da su ti se usparila, koza na ledjima je smezurana i kad krenes da ustanes noge te ne slusaju ... a iz aerona koji nije ni 2% udoban kao ta "ferari" stolica ustanes kao da si malopre seo :)

btw za aerona posture fit obavezno (onaj skuplji) nikako ono jeftinije sto ide poprecno to je go 123.. i namesti ga da te pritiska taman toliko da ga ne osecas

rucke, zavisi, nisu jeftine, ja sam uzeo one najskuplje, meni znace, ali znam ljude koji koriste bez rucki i zadovoljni su to je pitanje preference ..

tockovi - original nece idu lepo po tepihu i grebu parket, oni skuplji malo idu i po itisonu i po parketu (i dalje ako je mekan parket i ne neki mega kvalitetan lak ispod tebe bude vidljivo da tu boravis ali nije ni blizu kao oni original tockici), nisam nasao gumirane tockice za aeron, tj original ne postoje, a mrzelo me da odem do ovih sto prodaju "samo tockice za sve zivo" gumirane i slicno, mozda se isplati otkud znam, meni je radionica svejedno u krsu pa mi svejedno dal mi tockici grebu parket ili ne ... vise me nervira sto tockici nemaju kocnicu (nije bilo sa kocnicom,mislim da sad ima nisam siguran) .. to ume da bude cool da imas kocnicnu na tockovima opet .. sta znam nije neophodno

takodje, meni ne smeta ali znam ljude kojima je to do jaja problem, sve americke stolice, posebno sve HM stolice imaju "luft" znaci i kad skroz zakocis sve poluge na stolici spojka stolice i sipke je "labava" tako da stolica "radi" par cm u svim pravcima .. meni to nikad nije smetalo ali znam ljude koji su zbog toga presli na mnogo nekvalitetnije stolice..

[ nkrgovic @ 16.10.2015. 09:33 ] @
Malo ozivljavanja teme:

Zna li neko gde i sta uzeti, a da ima bas gumene / gumirane tockice. Treba mi za kuci, tepih ne smem da imam jer mi dete ima alergiju na prasinu, a imam fin parket i ne bi da ga izakam. Imam oko/preko 120kg.
[ djricky @ 16.10.2015. 10:42 ] @
imas PP...
[ abyss @ 16.10.2015. 11:03 ] @
Mozes i meni na PP?
Hvala!
[ SlobaBgd @ 16.10.2015. 15:47 ] @
I ja bih jednu stolicu na PP.
[ abyss @ 18.10.2015. 23:02 ] @
Citat:
djricky:
imas PP...


Imas neku od ovih? Preporuka za model? Imam 100kg :)
[ nenili @ 18.11.2015. 02:07 ] @
izvinjavam se unapred ako je ovo off topic ...

na prodaju Herman Miller Mira stolicu ... licna prodaja, razlog prodaje je iseljenje u inostranstvo ... jako povoljna cena

ako ima zainteresovanih ...
[ anon70939 @ 14.10.2016. 22:43 ] @
Ajd i ja da ozivim matoru temu...

Treba mi radna fotelja. Imam na poslu neku iz YISKa od 150E i neudobna mi je. Ceo dan na poslu sedim, pa kad dodjem kuci, i sednem u ovaj moj krsh, jos gore mi je. Pocela su ledja da me bole, ranije nikad nisam imao tih problema.

I sad gledam da li moze nesto kvalitetno da se kupi za 200-250E, ali slaba vajda. Pogotovo kad procitah Kecmanov post deluje mi da za koju god dam 100 ili 200 ili 300E je bacanje para...

Dakle nista ispod tog herman miller aeron?

Samo mi cene nisu jasne.
Na njihovom sajtu je 720$, a kod nas je 260K dinara.
Ima li to smisla? Je l' to ista fotelja?
Gde se kupuje ovakva fotelja za 720$?

Inace nemam preteranih problema sa kilazom, mozda par kg, tezak sam nesto malo preko 80kg. Ali od sedenja me boli donji deo ledja. Cak posle nekog sluzbenog puta, od 10h voznje, pocela je trtica da mi trne...


[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 14.10.2016. u 23:58 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 14.10.2016. 23:07 ] @
te skupe - nitea prodaje (herman miller)

zasto kostaju, zato sto su teske ko tuc i onda postarina iz USA kosta
papreno a onda ovde na tu postarinu placas carinu i pdv tako da izadje
tih 260k sa relativno minimalnom zaradom iste te nitee :(

dal ima bolje za manje para .. ako imas koju preko 80kg svaka stolica ti
realno radi posao, samo nadji neku koja je udobna i koja ti ergonomski
odgovara, da lepo drzi ledja i da ti se klikeri luftiraju :) ... nitea

ja sam uzimao hm zbog kilaze jer je jako malo stolica koje guraju 150kg
.. kod nas od svih koje sam zvao i pitao samo hm .. ja sam 140 nemam
mnogo izbora .. 90kg gura 80% stolica, cak i kinezi .. e sad koja
ergonomska .. nemam pojma ali ne bih sa 80kg mase isao na HM osim ako
bas nemas kinte viska
[ bogdan.kecman @ 14.10.2016. 23:13 ] @
naravno, nemoj sa 80+ da gadjas stolicu koja gura 80kg :D gadjaj stolicu
rated na 100 ili 120kg (ima ih mnogo) .. ja sam recimojednu koznu
fotelju (vrlo udobna za kraci rad, malo nezgodna koza leti znojis se, ne
luftira se guza) kupio u kiki za 100eur .. 130kg nosi, super kvalitetna
[ anon70939 @ 14.10.2016. 23:29 ] @
Pa to, ne bih neku koznu, jer imao sam kolegu koji je navukao suljeve, i znam da se zlopatio. ne zelim to :).
Ali u KG, imam samo taj YISK, Metro, Tempo... Sve te stolice su do 15000 din, i svaku koju sam probao, kao da sedim na klupi. OK, jesu pufnaste i to da trenutni privid udobnosti, ali zato mi ne drze ledja uopste.
Nemam para za bacanje i 200E mi je mnogo, nego ne nalazim po forumima nista pametno.
Dakle kika... izguglacu sta je to.
[ bogdan.kecman @ 14.10.2016. 23:43 ] @
nije kika nista mnogo drugacija od tempa, jiska i ekipe !!!! ja sam
nasao u kiki u tom trenutku i sa tom sam zadovoljan (moja bekap stolica
za lemljenje) ali !!! kozna je .. duzi rad u njoj i ubudjas se :( ..

vidi imas one kopije herman milera kineske, spominjane su ovde u temi,
sa mrezicom, to prilicno lepo radi .. ima tih kineskih sa mrezicom na
ledjima i na dupetu .. to za 80kg coveka vrlo lepo radi i tu je negde sa
cenom, pogledaj ovde na forumu spominjana je .. meni ne radi ja je
slomim za 5 dana ali ja imam 140
[ code381 @ 15.10.2016. 14:07 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
Citat:
code381: A kakva je razlika izmedju Aeron i CM-F85A sto se ergonomije tice (konkretno ledja), da li je ergonomija slicna samo sto je Aeron od kvalitetnijeg materijala, vise izdrzljiva i ima bolja podesavanja ili je ipak teze bilo iskopirati ergonomiju?


dupe i oko ..


Evo samo da potvrdim da je ovo 100% tacno. Sedeo na toj kineskoj kopiji Aerona par meseci stolica je uzas, da je izdrazljiva jeste ali ergonomija je jedna velika NULA.
Sada sedim u Aeronu, odmah posle 2 sata sedenja sam video zasto ta stolica toliko kosta, sto kaze Kecman sedis u njoj i posle nekoliko sati ustanes kao da si malopre seo.

Inace ja sam tu kinesku kopiju CM-F85B odabrao tako sto sam otisao u prodavnicu, seo na par minuta i toliko se odusevio da sam odmah skupljao pare (200 evra) da je sto pre kupim ali kad mi stigla sto sam duze sedeo stolica je sve vise bila katastrofa, posle 2 sata nisam ni mogao da sedim na njoj koliko je bila tvrda kao kamen, a onaj kao jastucic za lubmalnu podrsku je cini mi se napravljen tako ne da ti bude podrska nego da ti namerno sj*be kicmu. I generarlno sve kineske stolice mi se cine kao da su namerno napravljene da ti sto vise izlome kicmu, ko je ono projektovao taj pojma nema sa zivotom a kamoli sa ergonomijom.

Iskustva sa Aeronom su skroz suprotna, otisao da probam u prodavnicu seo i nista specijalno, jeste ona mrezica meka i udovna ali mogu da kazem da sam se malo i razocarao ali resim ja da sedim malo duze i kako vreme prolazi meni stolica sve bolja i bolja, posle pola sata sedenja kao da mi neko masirao ledja a sedeo u "obicnoj" stolici, i odluka je doneta. Posle par meseci sam kupio polovnu Aeron i mogu da kazem da je mozda najbolje ulozeni novac u zivotu, sto vise sedim sve vise ti se ne ustaje iz stolice (sto samo po sebi i nije bas dobro), posle nekoliko sati sedenja ustanes kao da nisi ni sedeo. Za Aeron me najvise ubedio Kecman u svojim detaljnim postovima i ovaj post sto sam nasao na drugom forumu:

Citat:
Na poslu svi imamo Herman Miller Aeron, radim trenutno ajd da kazem u najvecoj IT kompaniji i radjena su interno razna istrazivanja na tu temu zbog zaposlenih, jer svi uglavnom sedimo satima i satima, i utvrdjeno je da je gore navedena najbolja. Znaci kicma me je ranije ubijala, u ovoj mogu da sedim ceo dan i nista, ima milion nekih sitnih podesavanja, ali da je skupa jeste ali vredi, ja bas isto razmisljam o nabavci svoje kućne

Ja mislim da je ovo pisao neko ko radi u Microsoft-u, posto sam video da u svakoj kancelariji u Microsoftu za svakim radnim stolom je Aeron stolica.

P.S. Jel zna neko koje se stolice koriste u kancelarijama Facebook-a pored Herman Miller Aeron stolica? Evo kao ova stolica na slikama:
http://photos05.redcart.pl/tem...n/13818/Image/iXeOoNLNdByo.jpg
http://i.dailymail.co.uk/i/pix...34-image-a-2_1450546238978.jpg
[ bogdan.kecman @ 15.10.2016. 14:31 ] @
ove sive stolice sa slika sto nisu HM sam ja probao u austriji u jednoj
firmi i vrlo sam bio odusevljen, kostale su u austriji oko 600eur ali
pajser zaboravio da zapise marku/model bilo je nesto jednostavno i ja
sam mislio da cu zapamtim .. i sio mi ga djura jbg zaboravio sam kako
sam seo u avion :( ... ode su dosta vislje od aerona nekome to odgovara
.. meni su bile ok ..

inace aeron je malo izvikan iz vremena .net boom-a .. ima mnogo drugih
stolica koje su super, problem je samo tezina (vecina gadja 120 ili
130kg sto je meni problem, posebno ako mi klinac sedne u krilo..) i
problem je sto ih skoro nema ovde kod nas u prodaji da mozes da probas
ozbiljnu stolicu :( .. austrija, nemacka .. ima da biras 50 proizvodjaca
sa kvalitetnim stolicama ali mora budes tamo jbg ne mozes on-ilne ...

inace kod nas na sajmu, ja svake godine odem i tuga i uzas, traze po
soma evra za stolice koje su na nivou (ili ispod) kineskog CM-F85A

e sad, opet, za 200eur, ja nisam video bolje od CM-F85A kod nas .. mozda
ima ali ja nisam imao prilike .. a jbg obzirom da je aeron oko $2k (bar
je mene toliko izasao, mozda je sad druga cena) razlika je drasticna, a
covek rece da moze da odvoji 2 glave .. tako da . kapiram ja da bi i on
aeron ali za aeron samo ovaj ram sa mrezicom za guz12cu na cemu sedis
kosta 100eur (ja bas skoro kupio rezervni)
[ code381 @ 15.10.2016. 14:49 ] @
@CoyoteKG

Ako sedis po ceo dan onda ti je stolica osnovno sredstvo za rad, ako je tebi mnogo 200 evra da das za stolicu onda sta da ti kazem...
Kecman ma koliko pisao dosta kvalitetne postove u ovoj temi uvek mesa babe i zabe, kao i u tvom slucaju da opet stavlja znak jednakosti izmedju ergonomije stolice i izdrazljivosti, trajnosti same stolice.

Po mojim kriterujumima dobra ustvari vrhunska stolica treba da zadovolji dve kriterijuma:
1. Ergonomija (to je presudno i "must have")
2. Dug vek trajanja

Ljudi ergonomija kosta, sve sto sam do sada procitao/video/probao tvrdim da nema ergonomije za manje od 500 evra. Ono sto je nepisano pravilo da sve ove kompanije koje proizvode vrhunske ergonomske stolice (Herman Miller, Steelcase, Haworth, Vitra, Humanscale itd) pored vrhunske ergonomije kupci mogu da ocekuju da ce takva stolica da traje dugi niz godina i da posle 10 godina koriscenja bude kao nova, kao da je juce kupljena.

Citat:
CoyoteKG:
Samo mi cene nisu jasne.
Na njihovom sajtu je 720$, a kod nas je 260K dinara.
Ima li to smisla? Je l' to ista fotelja?
Gde se kupuje ovakva fotelja za 720$?

Aeron u USA na tom linku kosta $729 kao sto si napisao ali to je Aeron bez opreme, kada dodas Backward i Forward tilt, podesavajuce naslone za ruke i Lumbalnu podrsku onda se dolazi do cifre $939 sto je opet dosta nize nego u Evropi ali nemamo kome da se zalimo. Ali mozes da se naoruzas strpljenjem kao ja i da cekas na oglasima (kupujemprodajem, Limundo/Kupindo...) da se pojavi neka polovna i da ugrabis priliku. Ja tako kupio Aeron za 630 evra, iz 2010 godine (bila stara 5 godina) ali kao nova, posle skoro godinu dana sedenja u perfektnom nepromenjenom stanju, nema Forward tilt i nema PostureFit vec obican Lumbar support (koji ja i ne koristim) ali opet kazem, najbolje ulozeni novac u zivotu a i sa finansijske strane posto znam sam miran bar jos 10 godina (mada ja sam 80kg, tako da su mi i kineske stolice trajale duge)

Pored Herman Miller stolica dosta hvaljene su i Steelcase stolice (koje su malo jeftinije). Za mene su Herman Miller i Steelcase, Mercedes i BMW u svetu kancelarijskog namestaja, to su dve velike kompanije koje ulazu milione u istrazivanje i razvoj i na kraju izmedju ostalog stolica i kosta koliko kosta ali vredi sve pare.
[ bogdan.kecman @ 15.10.2016. 15:08 ] @
@code :D .. ne mesam, samo kazem da su obe stvari vazne, sa 130+ kg ti
ne vredi ergonomija stolice koja je 80kg rated pa bila i najbolja
ergonomija na svetu, nece ti trajati ni mesec dana .. ako pogleda
steelcase oni imaju modele koji su recimo samo 120kg rated (bar je tako
bilo pre par godina) ako imas 130+ mozes samo da je gledas i da places
.. zato kazem sa 80kg ima mnogo veci izbor ..

a sad, da je ergonomija kineza i hm-a priblizna, napisah tamo "d00pe i
oko" nema tu sta dalje da se prica .. a za 2 glave tesko da ce da kupi
nesto made in eu ili made in usa :(

inace MIRRA 2 je dobra koliko i aeron, u nekim delovima cak i bolja
negde malo losija ali full sve ima sto stolica treba da ima, u nitei
kosta 830EUR (sa pdv-om) .. mirra 1 je losija (po meni dosta) ona je oko
710eur takodje odlicna stolica ... tako da mirra 2 ti je realno bolje
resenje .. embody koji je isto mega stolica je 800eur (bez pdv-a)
[ code381 @ 15.10.2016. 15:23 ] @
Ja svojevremeno kada sam probao Mirra meni je bila dosta losa dok je Mirra2 bila dosta bolja ali opet daleko od Aerona. Ali ipak na Mirra i Mirra2 sam ukupno sedeo pola minuta. Ja mislim da Mirra vise i nema da se kupi posto se vise ne proizvodi vec samo Mirra 2.

Koliko sam ja cuo Embody u Srbiji na "akciji" kosta 1.300 ili 1.400 evra (naravno sa PDV-om). Ja sam tu stolicu probao kad i ove gore 3 nabrojane i seo isto na pola minuta i to je najbolja stolica na kojoj sam sedeo u zivotu (dobro pola minuta), sedalni deo preudoban i bas bih voleo da sedim ono nekoliko dana da je uporedim sa Aeronom.
[ bogdan.kecman @ 15.10.2016. 15:23 ] @
inace, mora dodam, proslo je skoro 10 godina sa ovim eronom, posto sam
kupovao kao firma od nitee sam dobio kompletnu dokumentaciju, video sam
koliko je placena u usa, koliko je bila postarina (ide preko UK), koliko
je bila carina, sve full informacije sve sa njihovom zaradom .. od te
njihove zarade (ja sam bio zapanjen koliko je mala) su oni za ovih skoro
10 godina

- bili brdo puta kod mene u stanu da donesu, odnesu, zamene
- nabavili su mi neke srafove sto su pukli, nove naravno, 2x (u
garanciji, za dz naravno i dolazak i zamena .. sve)
- zamenili gasni cilindar za dz (morao sam da platim cilindar $50 -
toliko kosta u usa, on je bio van garancije)
- nabavili mi novi onaj krst za ledja posto je stari puko, dosli
doneli, zameni fraj (u garanciji mozda, mozda i ne, svejedno nisu
naplatili nista)
- nabavili mi nove tockove, sve, doneli na kucu, zamenili (tockove sam
platio po ceni iz usa + pdv, nista ruke, nista zarada, mozda su ih oni
dobili po malo nizoj ceni kao reseleri ali ja ih nisam mogao jeftinije
kupiuti sve i da asm bio u usa - tockove sam menjao sve posto je na
jednom pukla ona guma posle 10 godina prelazenja preko smeca u mojoj
sobi, kablova, zica, srafova, sipki..)
- nabavili mi novi ram za sedenje sa mrezicom doneli na adresu (opet po
ceni po kojoj ja to u usa ne bi mogo da kupimm isporuceno na kucnu
adresu, stari je i dalje ok ali je mrezica malo popustila, 140kg sedi na
njoj jbg, a i ovako mi je lakse, skinem jedan operem, dok se on susi
sedim na drugom...)

tako da, sto se tice nitee, ja mogu samo da im se poklonim, za razliku
od 99.9999% firmi sa kojima saradjujem u .rs o nitei mogu samo pozitivno
da kazem
[ bogdan.kecman @ 15.10.2016. 15:44 ] @
@code, pazi mirra je "jeftina" radna stolica .. znaci to je klasa ispod
aerona po svemu, e sad, fora je sto je aeron isti (sa jako malim
razlikama, novi model ovog gasnog cilindra sa drugim vrhom i to je tipa
jedina izmena za 20+ godina) .. mirra 2 je nova inkarnacija te stolice i
mnooogo novih stvari je dodatno na nju sto ne postoji na aeronu .. extra
je ergonomski, dodali su joj provetravanje klikera, nema sve moguce
funkcije kao aeron ali 90% njih svejedno niko ni ne koristi :D .. tako
da je "za te pare" extra .. naravno nije bolja od aerona ili embody ali ..

jaran je skoro kupio stolicu (mislim da ima jedno 6 meseci, mozda 10) od
nitee i odatle mi te cene posto sam mu ja pomogao oko odabira, odatle mi
cene .. on je finalno uzeo embody za te pare (preko firme za 800e bez
pdv-a znaci 960eur sa pdv-om) znacajno je jeftinija od aeron-a a nije
losija ..
[ code381 @ 15.10.2016. 16:04 ] @
Meni se Mirra ama bas uopste ne svidja zbog glupavih naslona za ruke, ne mogu da se nacudim cemu oni onako iskrivljeni i upredeni nasloni za ruke, izgleda da se vise vodilo racuna o izgledu nego o funkcionalnosti.

Ja cene u NITEA sam video na jednom nasem forumu jedan lik napisao pre nekoliko meseci i da Mirra 2 je 690+pdv = 830 evra kao sto si i napisao a Aeron je bio nesto malo manje od 1.000+PDV a Embody 1.100 ili 1.200 +PDV, tako nesto ne secam se tacno.

Gledam u Americi, Aeron sa full opremom kosta 939 dolara

Embody sa full opremom 1229 dolara
[ bogdan.kecman @ 15.10.2016. 16:41 ] @
mirra 2 .. sta znam meni se svidja .. nisam je kupio nisam sedeo
mesecima na njoj al mi onako na kratko deluje skroz ok

obrati samo paznju aeron kad sednes na njega deluje neudobnije od mnogih
kineskih stolica :D

za cene, tu okrenes telefonom / posaljes mailom (ja tako) i pitas, ja
sam napisao cene "okvirno" da se ima ideja koliko kostaju cisto red
velicine, pravu cenu znas kad zovnes i pitas.

u solunu somun dzaba jbg .. aeron ima jedno 20kg kad stigne u original
kutiji ako ne i preko 30 (nemam vise osecaj, ali tezak je mnogo iako je
carbon fiber) i uzasno je kabast (to je veci problem) tako da postarina
koooooooooooosta plus ne mozes da ga shipujes iz usa "najjeftinijom
postom" posto HM ima procedure i *mora* da se shipuje kako oni kazu,
kuda oni kazu inace gubis zastupnistvo ... i tu je ono gde puknez uzas
pare da kupis isti u srbistanu :( ... HM je inace firma koja mnoooogo
daje na izgledu... mnogo vise od bilo koje druge (previse po meni) npr
SALE ili SAIL kako se vec zove stolica .. skupa ko otrov, stolica je
tesko go123.. znaci uzas .. jeste 150kg rated ali neudobno, uzas uzas
uzas ... ali kao "lici na neki most u americi" .. msm bas mi vazno na
sta mi lici stolica kad ne mogu sedim u njoj :( .. to je za posebnu
vrstu ljudi :(

(evo sad sam izmerio moju, 23kg stolica, bez pakovanja, bez kutije bez
icega ... znaci min je 25kg za shipment ako ne i preko 30 i to je
kabasto sve do zla boga)
[ anon70939 @ 15.10.2016. 17:16 ] @
Citat:
code381:
@CoyoteKG

Ako sedis po ceo dan onda ti je stolica osnovno sredstvo za rad, ako je tebi mnogo 200 evra da das za stolicu onda sta da ti kazem...

Pa pazi.. Za nekog ko kancelarijske stolice vidja samo u jisku, metrou i formi ideale, gde je prosek 8-9000din, a imaju i one "pufnastije" sa nazivom "direktor" i "direktor2" koje su 15-16000 din, meni u glavi je bilo da nadjem neku profi koja ne mora da se zove direktor, ali da je udobna pa neka je i 200-250€.
I tako ajd da potrazim temu na ES i saznam da je sve ispod 2000€ bacanje para i unistavanje zdravlja...


Bogdane ajd seti se te iz Austrije :)
Idem službeno često u Beč možda bih mogao tamo da proberem nešto.
Bitna mi je samo ergonomija i zdravlje. Čvrstina manje-više jer nemam preteranu kilažu.
[ bogdan.kecman @ 15.10.2016. 17:23 ] @
hahaha pa nije 2k i code ti je dao neke koje kostaju znacajno ispod soma

nema teorije, to sam video kada sam bio na nekom treningu za drbd u
linbitu u becu i oni su to imali u kancu .. proslo tome tipa 8 godina a
trulex mi nisam nesto nastavio kontakt sa njima (iako sam trebao al
jbg.. zivot) da ih sad cimam i kao "e one stolice od pre 8 godina, koja
marka/model :D )
[ code381 @ 15.10.2016. 17:34 ] @
Prava ergonomija se dobija za cenu od 500+ evra. Veruj mi nisam ni ja imao para za bacanje, vrlo rado bih kupio neku kvalitetnu za manje novca ali jednostavno nema, kompanije koje ulazu u istrazivanje i razvoj na kraju to znaju i da naplate krajnjim kupcima a sa ovim amaterima iz Kine nisam vise hteo da eksperimentisem, da nije naletela ta polovna Aeron bio bih spreman da dam i vise za stolicu.

Prvu stolicu platio 50 evra, drugu 100 evra, trecu 200 evra i sta sam dobio, bolove u ledjima i da jedva cekas da ustanes iz takve stolice, leti se upali d*pe ne mozes ni da sedis. Onda ti dodje i d*peta u glavu i shvatis da velike IT firme ne trose za stolice po 1.000 evra po komadu zato sto hoce da budu fancy nego zato sto nemaju lako zamenljive radnike i sto hoce da povecaju produktivnost tim istim radnicima kupovinom kvalitetnih stolova, stolica, ergonomskih tastatura i miseva itd
[ dejanet @ 15.10.2016. 18:23 ] @
Meni licno posao radi fotelja od oko 20k-30k, kako, vazno mi je samo da mogu da dignem jednu ili obe noge na sto i da se stolica rotira u vertikalnoj ravni u skladu sa tim. Naslon da je ravan bez onih izbocina kod lumbalnog dela, tj. da prihvati kicmu sto vecom povrsinom. Ovo praktikujem vec 10 godina i kicma mi je relativno u konzerviranom stanju (znaci bez pogorsanja). Inace sam pre toga imao probleme sa lumbalnim delom. Misljenja sam da kod 8+ casovnog sedenja/rada za kompom, riknula bi kicma i Jusein Boltu.
[ scoolptor @ 15.10.2016. 18:26 ] @
Treba svakih 45min ustati malo, prosetati, odmoriti oci...
[ bogdan.kecman @ 15.10.2016. 18:38 ] @
@scoolptor hahah treba svasta, a dal je uvek moguce to je pitanje

@dejanet, ja sam imao u zadnjih 9 dana 2x situaciju da sam 48h u komadu
bio u stolici uz par odlazaka (oko 7 koraka) do klonje ... situacija da
se po 12-13 sati ne pomerim iz stolice imam svake nedelje bar jednom ..
i sa aeronom se to podnosi, a imam 2 sje123 diskusa (jos mnogo pre nego
sam se ugojio, od 20 godina rvanja) ... za razliku od recimo toga da
uaeronu mogu da odradim 48h i da posle toga ne moram da pijem movalis i
ekipu, odem u kanc i provedem na "skupoj" stolici (skupoj == orakljivi
otisli i kupili fancy stolice za 500e+ komad od ko god da im je u bazi
za dobavljaca office stvari, nisu kinezi) i posle 3 cuke ne mogu da
ustanem iz stolice, desno stopalo me boli da riknem, mali prst utrne
skroz a kukovi su kao da me neko tukao gumenim cekicem 20tak sati .. bez
4 movalisa u narednih 12h nisam u stanju ni da legnem a kamoli bilo sta
drugo ... o takvoj razlici pricam :D ... a sad, ja sam sje123 kicmu na
rvanju jos pre 20 godina da mi je zdrava kicma mozda ne bi imao sve te
probleme, mozda se ne bi ovoliko ni ugojio, mozda su u sumi jbg otkud
znam .. al ocigledno je da je razlika drasticna izmedju ergonomski
svesnih stolica i svega ostalog
[ code381 @ 15.10.2016. 18:44 ] @
Citat:
scoolptor:
Treba svakih 45min ustati malo, prosetati, odmoriti oci...

Ja mislim na svakih 30 minuta. Ima ono pravilo 20-20-20 za oci, na svakih 20 minuta gledati 20 sekundi na neku udaljenost od 20m. Svakako treba ustajati i da se protegne covek malo, cak su sve vise i vise zastupljeni stolovi kojima se podesava visina pa radnici jedan deo radnog dana provode stojeci dok rade na kompu.
[ bogdan.kecman @ 15.10.2016. 18:53 ] @
jeste bre, treba i ono jesti brokuli, setati min 5km dnevno, ne boraviti
gde je preko ne secam se koliko db buke, redovno primati platu, redovno
placati racune .... al to je ono "htela bi da budem nevina da dam dobar
primer svojoj deci" .. ne moze i jare i pare jbg
[ scoolptor @ 15.10.2016. 21:41 ] @
Citat:
code381:
pa radnici jedan deo radnog dana provode stojeci dok rade na kompu.

Mislio sam da ovako nesto implementiram kuci, kada vec ne mogu na poslu.
[ Branko Santo @ 11.11.2016. 07:42 ] @
@CoyoteKG
Jesi li razmisljao o IKEA? http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/20309729/
Mi imamo ove dve u kuci, ja sam u maksimumu bio 108kg sad sam na 100kg. Imam je 3 godine ili malo preko, nista joj ne fali. Ledja imaju mrezu dole ja sundjer sa tkaninom. Ukupna cena je oko 130e u Ceskoj, ne verujem da je drugde mnogo vise. Ima standardno zakljucavanje nagiba naslona i podesavanje visine. Ja sam 188cm i nekad se malo spustim da bih glavu nasloni na naslon udobnije. Taj jastuk za glavu mislim da je predebeo ali sve u svemu za te pare ne mogu mnogo da se zalim.

[att_img]
[ vujkev @ 11.02.2017. 13:27 ] @
Našao sam na netu polovnu Aeron stolicu za ~600e. Pošto je to poprilično manje od nove možda bih je i uzeo. Na šta da obratim pažnju kad budem otišao da je pogledam? Šta prvo "crkava", šta se uništava od preterane kilaže ...
[ bogdan.kecman @ 11.02.2017. 13:47 ] @
1. "platno" tj kako god da se zove ova mrezica.. proveri dal je negde
iscepana i proveri da nije previse rastegljena (treba da bude lepo
zategnuta kad niko ne sedi, ne sme da "visi") .. posto se taj materijal
tesko menja (teoretski moze se izvuce zastitnik skine materijal stavi
novi nekako zategne pa vrati zastitinik ali gde ce kupis novi materijal
nisam video da se prodaje igde) tako da mora menjas ceo deo sa
materijalom (ledja, d00pe) a to nije jeftino - novo d00pe ti je oko
200eur, ne znam posto su nova ledja, verovatno vise ... kupovina
polovnih - to uglavnom prodaju ljudi koji su iz nekog razloga zamenili
pa prodaju staro d00pe/ledja

2. gas cilindar, traje oko 3 godine, nov je oko 50eur, ima dve vrste
"stari model" i "novi model" - razlika je u "vrhu" gde se kaci na stolicu

3. tockovi - novi set je oko 60eur, mada "steker" za tockove je prilicno
standardan tako da kontam da mozes da nadjes tockove jeftinije .. cuo
sam da ima neki lik u beogradu koji valja 100 vrsta tockova za sve
moguce podloge i da su tockovi super... nisam probao .. elem tockovi oce
da se napune "dlakama" i oce da pukne prsten na tockovima (vidi se sa
kilometar) ako tocak prelazi preko tvrdih "prepreka" (meni se slomio
tocak tako sto sam prelazio preko nekog slomljenog parceta parketa non stop)

ostalo vise manje proveri vizualno, to je to, na ram i te stvari je
garnacija tipa 12 godina ili vise tako da to verovatno nikad nece crkne
:D .. na gas cilindar je garancija 2 godine, na tockove mislim isto 2-3
.. tako da na to obrati paznju
[ code381 @ 12.02.2017. 23:58 ] @
Citat:
vujkev:
Našao sam na netu polovnu Aeron stolicu za ~600e. Pošto je to poprilično manje od nove možda bih je i uzeo. Na šta da obratim pažnju kad budem otišao da je pogledam? Šta prvo "crkava", šta se uništava od preterane kilaže ...


Daj neku sliku ili link.

I veoma je vazno da nije C velicina, ako je B velicina tesko da je neko sedeo sa prevelikom kilazom (do 100kg), meni moja Aeron evo sada ce sedma godina i kao nova je.
[ vujkev @ 13.02.2017. 00:18 ] @
KP. ne možeš da omašiš :)
bile su dve, ali se jedna izgleda prodala
[ code381 @ 13.02.2017. 00:39 ] @
Naravno da sam pretrazio ali jedna je 650 a druga 550 evra. Ne znam na koju si mislio.
[ Svarog @ 18.02.2017. 23:03 ] @
Citat:
code381: Naravno da sam pretrazio ali jedna je 650 a druga 550 evra. Ne znam na koju si mislio.


Aj posto gospodin ne odgovara, a ja sam takodje zainteresovan za za kupovinu, koju bi ti rekao da pogledam prvo ? Takodje, ako si bio na KP, video si da u ponudi ima i steelcase leap stolica u 2 oglasa, pa me intetesuje da li, pored aerona, vredi i njih ubaciti u jednacinu ?

PS- sad vidim da je jedan od prodavaca podigao cenu sa 550 na 600e :) Jel ima neko ideju koliko kod nas kosta nova aeron stolica ?

[Ovu poruku je menjao Svarog dana 19.02.2017. u 12:24 GMT+1]
[ code381 @ 19.02.2017. 21:30 ] @
Vidi ovako, ja kada sam se kupovao polovnu stolicu pre dve godine vodio sam se logikom sto novija to bolja. Za ovu jeftiniju se treba raspitati za godinu proizvodnje a za ovu skuplju koja je navodno 2013 godiste treba to sve lepo proveriti, onda na osnovu toga vidi da li se isplati razlika od 50 evra. A i probaj malo da spustis cenu i kod jednog i kod drugog. Da li vredi kupiti Aeron sa PostureFit u odnosu na Aeron sa Lumbar support? Stvarno nemam pojma, ja imam ovu drugu i Lumbar support uopste ne koristim, meni je extra bez njega a verovatno bi mi PostureFit bolje legao ali uopste nije neophodan.

Sto se tice Steelcase stolica nijednu do sada nisam imao prilike ni da probam i kada ih gledam na slikama izgledaju mi nista posebno i ono sto me odbija sto nisu prozracne, unutra imaju neku memorijsku penu pa cim ugreje malo jace Sunce odmah neprijatna vrucina ispod d*peta ali ono sto mozes da procitas po netu da su stvarno odlicne ergonomske stolice i obavezno da ih "ubacis u jednacinu".

Uglavnom izbor nije ni malo jednostavan.

P.S. Evo sada sam izguglao, za Aeron sam vec znao kada je pocela da se proizvodi, od 1994 godine a Steelcase Leap od 1999 godine pa dobro da gledas sta kupujes posto mozes da ubodes i stolicu koja je stara preko 15 godina.

[Ovu poruku je menjao code381 dana 19.02.2017. u 22:41 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao code381 dana 19.02.2017. u 22:43 GMT+1]
[ Branko Santo @ 20.02.2017. 10:15 ] @
Ja sam sedeo u nekoliko razlicitih Steelcase stolica na poslu. One jednostavnije su ok ali nisam se preterano odusevio, mada naravno sedeo sam i u trenutnoj firmi sedim na mnogo gorim stolicama. Bila je i jedna Steelcase sa svim podesavanjima ukljucujuci i nagim sedalnog dela koji mislim da je najredji i bila je bas udobna.
[ Svarog @ 20.02.2017. 19:49 ] @
Ok, ocigledno tas preteze na HM.. sad, kako videti koje je godiste stolica ? Ima neki serial number ili nesto slicno ? Takodje me interesuje kakav je kvalitet ergohuman stolice, kad se uporedi sa areonom ?
[ bogdan.kecman @ 20.02.2017. 20:33 ] @
ergohuman ima 110kg limit (vs 150kg limit na hm) sto ti govori o jacini
stolice ..

kad sednes u ergohuman deluje udobnije na prvo d00p3 od aeron-a (i bilo
kog drugog hm-a) ... ali udobnost na prvo sedenje nije neko merilo, ja
imam tu kineza koji je kostao 200eur kozni u kom se upali d00p3 posle
dva sata presedne ti zivot, al kad sednes u nju deluje na prvo sedenje
1000000x udobnije od aerona .. bitno je na duze staze kako se ponasa

na duze staze meni je aeron mnogo manje naporan (doduse sedeo sam u
ME7ERG samo 5 dana po 12h, vs vec 8-9 godina u aeronu + tada sam imao
~115-120kg vs sada imam preko 140kg, pitanje dal bi ergohuman uopste
izdrzao tih 5 dana intenzivnog rada u madridu :D ) .. dakle posle aerona
si manje umoran, manje bole ledja, manje trnu noge..

naravno pricam o ME* verziji eh-a, one kozne verzije zaobidji ako hoces
da provodis sate a ne minute u stolici
[ bogdan.kecman @ 20.02.2017. 20:43 ] @
zaboravih da kazem, EH ima super foru da sedalni deo moze da se mrda
napred nazad i ledja mogu da se dizu i spustaju .. ovo za ledja mi nije
nesto znacajno posto na aeronu to radi drugacije ali ovo da mozes da
mrdas sedalni deo napred nazad je mega dobra fora i ume dosta da znaci
da prilagodis stolicu sebi
[ mnn @ 05.03.2017. 17:35 ] @
Vredi li koja od ovih stolica te pare? Nebi tu bio samo rad na računaru već nešto lemljenja i ostalog. Trenutno imam nešto jače od 80 kg.
Astra Office
Radna stolica O141 - WAU
Radna stolica O127
Radna stolica O111 - EXACT
Radna stolica Head Point SY2
[ bogdan.kecman @ 05.03.2017. 17:57 ] @
ova: http://www.astraoffice.com/radne-o127.html jedina ima mrezno
sediste tako da jedino po meni ona dolazi u obzir.. za programiranje

ja sam za lemljenje uzeo do duse koznu stolicu, ne provodim na tom mesu
dovoljno vremena da bi se isplatila skupa stolica + sam u drugacijem
polozaju (nagnut napred) tako da ne koristim nikakav benefit od
argonomske stolice... tu mi realno radi posao obicna cvrsta
metalna/drvena stolica, bilo koja... dodatno kalaj oce prsne, izgori ove
mrezice na dobar dan :(.. e sad, ja imam u radnoj sobi 3 radna mesta,
jedno stajace, jedno za lemljenje i merenje i trece za programiranje...
kada bi morao jednu stolicu za sve, ne znam, opet bi drzao jednu malu
drvenu pored, mnogo mi skupo jbg da mi izgori aeron sa kalajem za bez
veze :( ..

e sad, za ovu radnu, treba da proveris koja joj je radna tezina, ako je
standarna 80kg stolica a ti imas "nesto jace od 80" mani se toga, nije
za svaki dan, ako je 120kg onda je to skroz zadovoljavajuce, znaci
tehnicku dokumentaciju za stolicu - koja joj je max teziuna ... inace
ako je 80, imas istu takvu kinesku za 80kg koja nije nista gora od ove
(mozda je to identicna samo ovi rebrendiraju) za mnogo manje para ...
takodje proveri dostupnost rezervnih delova i uslove garancije
[ mnn @ 05.03.2017. 20:26 ] @
Ko drži te kineske stolice?
Ima li neki link?
[ code381 @ 10.06.2017. 19:01 ] @
Citat:
code381:
P.S. Jel zna neko koje se stolice koriste u kancelarijama Facebook-a pored Herman Miller Aeron stolica? Evo kao ova stolica na slikama:
http://photos05.redcart.pl/tem...n/13818/Image/iXeOoNLNdByo.jpg
http://i.dailymail.co.uk/i/pix...34-image-a-2_1450546238978.jpg


Provalio sam, u pitanju su stolice Allsteel Acuity.
[ anon70939 @ 22.12.2017. 20:48 ] @
Bio danas u Nitei, sa planom da kupim novu Aeron.
Samo jbg, dodjoh kasno, jer magacin im radi krace nego salon.

Pola sata sam sedeo i isprobavao. Deluje mi da mi odgovara i B i C, a i po onom dijagramu takodje vidim da su mi obe velicine OK.
Mada cu uzeti B.

Testirao sam ovu remastered, i staru classic. I verovatno uzimam classic. Deluje mi bolje u lumbalnom delu, jer je onaj posturefit siri.
Takodje i onaj otpor sam uspeo najbolje da podesim.

Jedino sto mi se kod Remastered vise svidjaju rukonasloni. Na classic kad podignem do kraj, opet ne mogu udobno da spustim laktove, previse je nisko.
Na Remastered su ti rukonasloni podesivi u 3 smera, odnosno za razliku od classic mogu da se izvuku jos napred, mada... i dalje nije to bas puno.

Idem nekom logikom da se Aeron proslavio sa tom classic varijantom, tako da cu to uzeti...
[ Branko Santo @ 27.12.2017. 12:49 ] @
Ja sam uzeo pre desetak dana polovnu Aeron za 320e. Do tada sedeo u IKEA stolici koja je nova bila 140e
Meni odgovara da nema naslona za glavu i da je prilicno stabilna stolica. Otpor kada se klatim tj naslanjam se lepo podesi i odgovara. Visina je ok, rukohvati plasticni su ok, dobio sam ekstra tockice za tepih.

Ja sam 188cm i 95kg i uzeo sam B posto nije bilo C i ne fali mi nigde. Imam posturefit ali nisam generalno imao problem da mi treba i svidja mi se sto mi ne da da se bas izlezavam u stolici.