[ pudar @ 14.10.2011. 03:22 ] @
Sta je sve funkcija kondenzatora?

Pitam zato sto sam prosle godine imao problem sa istim. Klima Tadiran 12-ica iz 2006g.
Jesenje dogrevanje i jedno jutro svetli crvena lampica klima "cuti". Ugasim - upalim 10 sec duva hladno, stane, upali lampicu i nista. Zovem servis(bila jos u garanciji) i kazu ili je kompresor ili kondenzator. Odu i kupe kondenzator i ona proradi.
Sad krece moja nedoumica - od kad su promenili deo ona mnogo lepse greje(to znaci da redje ulazi u "otopljavanje" i od ciklusa do ciklusa bas greje lepo, a u medjuvremenu se nahvata malo leda na sp.jedinici, sto ona lako savladjuje u otopljavanju). Sa starim kondenzatorom se uopste nije hvatao led, ali je ulazila u "otopljavanje" po 7-8 puta/sat, bez obzira na spoljnu temperaturu. Ovih dana neka nova prica - duva 2 minuta bas toplo, onda minut mlako, minut skoro hladno, pa stane i "cuti" 2 minuta. Onda upali kompresor 1-1,5 minuta(tada kad radi kompresor, stavim ruku na hladnak unutrasnje jedinice i za pola minuta je vreo!), stane kompresor, pocne da duva bas toplo i tako u krug. Crvenu lampicu otopljavanja pali svaki peti, prethodno navedeni, ciklus.
Cudne su mi tri stvari:
-kako je prosle godine potpuno promenila nacin grejanja posle zamene kondenzatora(mozda tako treba, mozda 5 godina nije dobro radila)? Mozda je opet crko kondenzator?(cini mi se da su ugradili neki kineski)
-ovogodisnje manifestacije su propracene cudnim poslednjim taktom kompresora(kad se zaustavlja cuje se kao da je lupio cekic o nakovanj, a kad radi skoro da je besuman)
-topao vazduh koji izduvava smrdi po malo na zaboravljenu mokru krpu(filteri cisti)

Bas sam se raspis'o,

pozzz.
[ Pajapatak @ 14.10.2011. 21:42 ] @
Nikakve veze nema kondenzator kompresora sa bilo čim što ste naveli. On služi da pokrene kompresor i to je sve.
[ test1234 @ 15.10.2011. 00:12 ] @
Ima veze, kondenzator utice na snagu motora kompresora a smim tim i na broj obrtaja kompresora. Vremenom kondenzator gubi vrednost i povecava se "proklizavanje" asinhronog jednofaznog elektromotora tako da pri kraju kvalitetnog rada kondenzatora jednofazni motor zna da se okrece i do 200 obrtaja manje od nominalne brzine a to veoma utice na rad klime.
[ pudar @ 15.10.2011. 02:20 ] @
Hvala vam obojici sto ste se ukljucili u temu. Vecerasnja situacija je znatno bolja (napolju +4, klima greje duze i stabilnije, al' opet nije to to). Cim uhvatim malo vremena, probacu sa novim kondenzatorom, jer sam siguran da je prosli put doslo do totalnog preokreta na bolje. Javicu ako bude promene.

pozz.
[ Pajapatak @ 15.10.2011. 09:40 ] @
Čim počne da slabi kondenzator kompresor povlači veću struju i bimetal odreaguje.

Mislim da ovaj problem nema veze sa kondenzatorom. Promenite ga za svaki slučaj.
[ frigo servis bata @ 15.10.2011. 21:17 ] @
I ja se slazem da nema nikakve veze kondenzator sa tim sto se tebi desava.On ili krene kompresor ili ne,tj.izbaci zastita motora..