[ jandrino jato @ 01.11.2011. 20:46 ] @
danas sam dobio ratni raspored! vojsku sam redovnu sluzio al necu da se odazovem na ratni raspored! koje su posledice?
[ JankoNIS @ 01.11.2011. 20:51 ] @
A zasto neces? Jel zivis u Srbiji ili gde?
[ the_tosic @ 01.11.2011. 20:55 ] @
Sta je ratni raspored?
[ JankoNIS @ 01.11.2011. 21:00 ] @
Kada odsluzis vojni rok, onda se prijavis vojnom odseku u mestu prebivalista i oni te rasporede u neku od jedinica u tvom garnizonu. Kada pocne rat oni procene da li ce da bude dovoljno vojnika, pa pored profesionalne vojske protiv neprijatelja/agresora ratuju i civili koji imaju ratni raspored. Nekada je vazilo da svi imaju ratni raspored. Sada je to drugacije. Sada se niko ne odaziva na pozive, svi izbegavaju da prime ratni raspored, pa kad krene lovacko drustvo iz nekog sela pored Sofije (moze i Budimpeste, ovo je samo primer) onda pregaze Srbiju ocas posla jer su svi junaci pobegli ili se nisu odazvali na ratni raspored.

A posle nam djavo kriv...

@jandrinojato: posledice su cisto duhovne prirode. Do kraja zivota imaces osecaj da si se kukavicki poneo prema zemlji u kojoj zivis.
[ geniuxx @ 01.11.2011. 21:04 ] @
Citat:
jandrino jato: danas sam dobio ratni raspored! vojsku sam redovnu sluzio al necu da se odazovem na ratni raspored! koje su posledice?

I ja isto tako neću da plaćam porez, ali...
Hteo si reći da si dobio poziv za upis ratnog rasporeda. Ništa, odeš i upišu ti raspored u Vojnu knjižicu. Ako se ne odazoveš, onda:
Sud za prekršaje -> novčana kazna -> ipak odeš da ti upišu ratni raspored. Ako ponovo ne odeš, verovatno ti sledi privođenje, opet kazna, a u svakom slučaju raspored će ti biti upisan.
I pošto neki prave famu od toga, upis ratnog rasporeda ne znači da ćeš da ideš u neki rat, to samo znači da ti upišu lokaciju na koju ćeš u slučaju rata da odeš kada dobiješ poziv za mobilizaciju. To je sve. To ne znači da ćeš odmah sutra da ideš u neki rat. Neće ovde biti rata u narednih bar 10-15 godina, možda i neku godinicu duže...

Citat:
JankoNIS: posledice su cisto duhovne prirode. Do kraja zivota imaces osecaj da si se kukavicki poneo prema zemlji u kojoj zivis.

Neće biti, čini mi se da si neobavešten...
[ jandrino jato @ 01.11.2011. 21:19 ] @
Znaci ja koji sam redovnu vojsku sluzio pre 8 godina JA treba da idem u rat a ovi danas sto nesluze ONI ne treba da idu? to mi nekako nije fer?!?!

pa se pitam dal ce mene da vijaju za ratni raspored koji je sluzio redovno vojsku a ovi sto nisu sluzili njih ne vijaju???!!!

sta vredi da idem u rat ko moja cela familija i na kraju izgubim zavicaj Petrovac zbog izdaje vrha???
[ Isak666 @ 01.11.2011. 21:24 ] @
Nemoj sad da linkujem neki patriotski melos za dizanje morala.

Oni koji su sluzili civilno ce biti rasporedjeni da cuvaju biblioteku da se ne sruse knjige tokom eventualnog bombardovanja, a ti u skladu sa svojim vojnickim iskustvom - da branite zemlju od agresora svako u svom fahu, rame uz rame.
[ JankoNIS @ 01.11.2011. 21:31 ] @
Citat:
jandrino jato: Znaci ja koji sam redovnu vojsku sluzio pre 8 godina JA treba da idem u rat...


U pravu si. To je ono o cemu pricam. Ti i ja smo sluzili vojsku i znamo da se koliko-toliko zastitimo od napadaca. Verovatno imamo i cime da se branimo. A ko ce da stiti ove moderne junake koji misle da je rat video-igra? Kad bolje razmislis, verovatno neces ni ti, ni ja. Sto samo znaci da nam ne gine poraz u sledecem ratu.

Ali, sa druge strane, mi smo sada pod zastitom i patronatom daleko jacih sila. Klasicno ratovanje je izgubilo smisao otkako te gadjaju krstarecim raketama ispaljenim sa Jadrana. Slobodno prihvati ratni raspored. Tebi ce biti psihicki dobro do kraja zivota. U slucaju da pocne rat, uvek mozes da se ne odazoves na mobilizaciju. Mozes i da dezertiras i pobegnes u inostranstvo. Mozes i da pogines od prve krstarece. A mozda ces i da prezivis, pa ces da unucima jednog dana pricas o svemu ovome. Kada bi to znali, zivot bi bio mnogo manje zanimljiv.
[ geniuxx @ 01.11.2011. 21:58 ] @
Citat:
jandrino jato: Znaci ja koji sam redovnu vojsku sluzio pre 8 godina JA treba da idem u rat a ovi danas sto nesluze ONI ne treba da idu? to mi nekako nije fer?!?!

Možda. Možda i ne.
Teorijski, u slučaju klasičnog rata (tipa WWII), ako se oduži i bude mnooogo mrtvih, može doći i do opšte mobilizacije - to znači mobilizacija i za one koji su pušku videli samo na TV-u, i starce, i klince od 14+ godina... Npr., to se u Srbiji desilo u WWI (čuo si za reč "trećepozivci"? to su starci i sva deca koja mogu da nose pušku), i u Nemačkoj početkom '45. Verovatno još negde, ne znam...
Ali, male su šanse da zaista dođe do toga - jednostavno, vojna tehnologija i doktrine ratovanja su došle do nivoa gde je to "not applicable", tj. ne bi imalo efekta. Slobodno idi, i kuliraj.
[ Tyler Durden @ 01.11.2011. 22:18 ] @
Oprosti, ali tvoje poruke na ES su do sada prštale od srbovanja. Kakva ti je sad ovo fora sa izbjegavanjem ratnog rasporeda?
[ Vasastajić @ 01.11.2011. 22:42 ] @
He,he...

Rado ide Srbin u vojnike
dva ga vuku
a trojica tuku.
[ Braksi @ 01.11.2011. 22:45 ] @
Citat:
Nemoj sad da linkujem neki patriotski melos za dizanje morala.


uf pa ovo nema veze sa patriotizmom, ovo je neka sprdacina sa vojskom i narodom. Ja sam odsluzio svojih 12 meseci, ali vojni rok je sada ukinut i sto bih onda ja isao u vojsku ?
[ geniuxx @ 01.11.2011. 22:59 ] @
Citat:
Braksi: Ja sam odsluzio svojih 12 meseci, ali vojni rok je sada ukinut i sto bih onda ja isao u vojsku ?

Pa naravno da nećeš ponovo da ideš u vojsku... Btw., vojni rok nije ukinut, već je privremeno ukinuto obavezno služenje. A pošto si bio u vojsci, možeš (ali ne moraš) i da dobiješ poziv za vežbu, poziv za upis ratnog rasporeda, u slučaju rata poziv za mobilizaciju...
Šta ste se bre prepali, lakše je otići na vežbu (imho, i u rat), nego plaćati hebeni porez...
[ maliradojca @ 01.11.2011. 23:16 ] @
Citat:
Tyler Durden: Oprosti, ali tvoje poruke na ES su do sada prštale od srbovanja. Kakva ti je sad ovo fora sa izbjegavanjem ratnog rasporeda?
Sve je jasno, bori se covek da ga ne rasporede da moze da nastavi sa forumasenjem :)
Citat:
JankoNIS: Slobodno prihvati ratni raspored. Tebi ce biti psihicki dobro do kraja zivota. U slucaju da pocne rat, uvek mozes da se ne odazoves na mobilizaciju. Mozes i da dezertiras i pobegnes u inostranstvo.
Izvini, koja je poenta prihvatanja ratnog rasporeda, a nakon toga dezertiranja?
Citat:
JankoNIS: Slobodno prihvati ratni raspored. Tebi ce biti psihicki dobro do kraja zivota.
Xaxaxaxa, ovo je vrh :)
[ Braksi @ 01.11.2011. 23:43 ] @
Citat:
Šta ste se bre prepali, lakše je otići na vežbu (imho, i u rat), nego plaćati hebeni porez...


samo napred i srecno. I pisi kad stignes...
[ geniuxx @ 01.11.2011. 23:46 ] @
? Gde?
[ New Village DC @ 02.11.2011. 01:16 ] @
Citat:
U pravu si. To je ono o cemu pricam. Ti i ja smo sluzili vojsku i znamo da se koliko-toliko zastitimo od napadaca. Verovatno imamo i cime da se branimo. A ko ce da stiti ove moderne junake koji misle da je rat video-igra? Kad bolje razmislis, verovatno neces ni ti, ni ja. Sto samo znaci da nam ne gine poraz u sledecem ratu.


U prethodnim smo kao pobedjivali. Mislim da nam za ozbiljnu odbranu treba ipak vise znanja, vestina, odlucnosti, svesti o nacionalnom korpusu, ljubavi prema otadzbini. Recimo, nesto kao sto Izraelci imaju. Takodje, nacin ratovanja se promenio (mozda se ponovo vrati na staro kao WWI npr) i mislim da smo jako NEKOMPATIBILNI sa modernim tehnologijama, ratovanja na svim frontovima pocevsi od medija pa sve do kuhinje. Mozda smo i znali da se tucemo buzdovanima i bajnetima, ali nam u ratovima za koje treba imati jako razvijeno i organizovano drustvo nije mesto. To sto je par njih tu i tamo, na ovaj ili onaj nacin naucilo da puca iz puske, nece sustinski nista promeniti.
[ Pirossi @ 02.11.2011. 01:48 ] @
Citat:
JankoNIS: U pravu si. To je ono o cemu pricam. Ti i ja smo sluzili vojsku i znamo da se koliko-toliko zastitimo od napadaca.

uz to ste naučili da kockate posteljinu, skupljate pikavce, ribate čučavac i respektujete svakog čobana koji ima prišivene čvarke na ramenima.
vojska je, uistinu, učiteljica života.

san svakog pravog patrijote je da umiven suncem stoji kano klisurina sa ratnim rasporedom stisnutim u šakama.
so... go for it.
[ Devanagari @ 02.11.2011. 02:57 ] @
Citat:
JankoNIS: U pravu si. To je ono o cemu pricam. Ti i ja smo sluzili vojsku i znamo da se koliko-toliko zastitimo od napadaca. Verovatno imamo i cime da se branimo.


LOL :D Objasni nam molim te, kako ste to tacno naucili da se zastitite od napadaca? OK, lepo si napisao "koliko-toliko" i spomenuo neminovni poraz i to je za respect ali opet. Dobili ste da obucete dve ofucane vrece za koje su vam rekli da su u pitanju jakna i pantalone, privezali ih iznad stomaka odranim kaisem, dobili komad gvozdjurije koji se zvao automatska puska pre nego sto je iz njega ispucano 20.000 metaka, od kojih ste vi ispalili tacno 10 u zemlju oko nepokretne mete, dva puta ste se popeli uz brdo s gas maskom na glavi iz koje je bio izvadjen onaj plasticni jezicak kako bi anulirali samu svrhu te "vezbe", iskopali ste jedan sedeci rov, odslusali ste predavanje na kojem su vam nacrtali poprecni presek puscanog zrna, deset puta ste promarsirali po dvoristu kasarne, nacupali ste par kubika korova izmedju betonskih kocki, izglancali dvadesetak pari cipela, oribali dvadesetak cucavaca, par puta krali jedni drugima hranu iz ormarica, bili pusteni na dvadesetak vikenda kuci jer u kasarni nije imalo sta da se jede i malo se izivljavali nad gusterima pred fajront. Na pocetku obuke ste smrsali pet-deset kila u odnosu na period pre sluzenja, do kraja ste se nagojili pet-deset kila u odnosu na period pre sluzenja.

Iz ovoga se vidi da covek koji je prosao kroz navedeno niti zna niti ima sredstava da zastiti sopstveni zivot i vreme, a kamoli da moze da brani nekog drugog.

edit: pogresan quote

[Ovu poruku je menjao Devanagari dana 02.11.2011. u 10:05 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 02.11.2011. 07:38 ] @
Eto tacno tako izgleda sluzenje vonog roka nekome ko nema blage veze :)
[ JankoNIS @ 02.11.2011. 07:47 ] @
@Devangari: Ti mozda opisujes vojni rok u periodu pred ukidanje. Ja sam ipak malo stariji. Pronadji temu na forumu "Gde ste sluzili vojni rok", pronadji moj post pa ces da vidis da meni vojska nije bila gubitak vremena. Bar ja tako mislim. Sto se tice patriotizma, svako od nas ima pravo da voli ili ne voli ovu zemlju. Oni sto je ne vole prepoznaju se za 5 minuta. Ali takvi uglavnom lose prolaze u zivotu. Ne nalaze srecu u Srbiji ali je nalaze u nekoj drugoj "prijateljskoj" zemlji gde rade upravo ovo sto si ti opisao. To su jadnici koji su odbacili svoj narod i koji su zauzvrat prihvatili da budu tudji robovi. Nema potrebe da citirate bilo sta od ovoga jer necu da polemisem naknadno.
[ Pirossi @ 02.11.2011. 07:52 ] @
nisu ti rekli da ne udišeš ono što izlazi kad tresete nikad opranu ćebad?
[ JankoNIS @ 02.11.2011. 08:02 ] @
Naljuti se, ali moram da te pitam. Da li ti se prezime zavrsava na "ić"? Sa takvim stavom koji propagiras, ne bih rekao da je tako.
[ Pirossi @ 02.11.2011. 08:07 ] @
naljuti se, ali moram da ti kažem. sa stavom koji propagiraš, rekao bih da si jedan fašista.
[ JankoNIS @ 02.11.2011. 08:11 ] @
Nisam se naljutio. Covek koji voli svoju otadzbinu pre bi se mogao nazvati nacistom nego fasistom. Tako da si i ovde pogresio.
[ Pirossi @ 02.11.2011. 08:12 ] @
izvinjavam se na semantičkoj nepreciznosti.
[ Joker @ 02.11.2011. 08:27 ] @
Odazoveš se na poziv za upis ratnog rasporeda i pozoveš se na prigovor savesti.
[ maliradojca @ 02.11.2011. 08:41 ] @
Janko, nacionalna vojska je relativno passe faktor u maloj zemlji, npr. Srbiji. Promenila su se vremena, citaj vesti.

U WW1 je izginulo pola muskaraca u Srba zbog gramzive velikosrpske politicke elite( rekli narodu da oslobadjaju "bracu"), u WW2 je izginulo dosta Srba u kojekakvim borbama izmedju raznih vojski. JNA je bila kako vole da se lazu ljudi "6-7-8 sila na svetu" :) - samo sto nije ucestvovala ni u jednom ratu da demonstrira kvalitet, jos se i raspala bez problema. Tu su i desavanja iz novijih vremena.
I ti kazes da kroz prizmu sluzenja vojske donosis zakljucke o partiotizmu ljudi u Srbiji. Sjajno.
[ JankoNIS @ 02.11.2011. 09:29 ] @
Patriotizam se ogleda u zelji gradjana ove zemlje da joj pomognu kada je tesko. Lako je biti patriota kada je mir i sve je lepo. Da ti silni muskarci nisu izginuli za vreme proslih ratova ne bi mi sada pisali ovim pismom ni govorili srpski jezik. A kako ces drugacije da se pripremis za eventualni rat ako ne kroz sluzenje vojnog roka. To sto je nama zemlja siromasna pa se vojska pusta kuci preko vikenda da bi se ustedelo na hrani, to je sasvim druga tema.
Sad, nije ni toliko vazno kada svega toga vise nema. Ja sam samo izneo svoj stav o shvatanju patriotizma. Da nema tog (preostalog) patriotizma odavno ne bi bilo ni nas.
[ Tyler Durden @ 02.11.2011. 09:40 ] @
To ti mislis.
[ maliradojca @ 02.11.2011. 09:56 ] @
Citat:
JankoNIS:Da nema tog (preostalog) patriotizma odavno ne bi bilo ni nas.
To je nama nasa borba dala.
[ dejanet @ 02.11.2011. 10:25 ] @
Citat:
JankoNIS: Naljuti se, ali moram da te pitam. Da li ti se prezime zavrsava na "ić"?


BTW, tvoje d*pe 99.te je izmedju ostalog branilo i 20-30% Pazaraca, Madjara, Slovaka, bar sto se mog tada okruzenja tice.. A Nis nije bio daleko..
[ Pirossi @ 02.11.2011. 10:35 ] @
svi ti pazarci & šokci otpadaju jer ne prolaze kroz stroge standarde etničke filtracije.
ne mož' svaka gologuzija da bude patriota.

fićfir.
[ Braksi @ 02.11.2011. 10:57 ] @
Citat:
uz to ste naučili da kockate posteljinu, skupljate pikavce, ribate čučavac i respektujete svakog čobana koji ima prišivene čvarke na ramenima.
vojska je, uistinu, učiteljica života.


a kopanje rovova, GSP nedeljom, skupljanje lisca, ciscenje snega, pa mars pod ratnom opremom, logorovanje, gadjanje bojevom, straza na (-18 do +38), bacanje kasikare, i ja gadjo iz pistolja jos posto sam posle bio i desetar.

I nemo' da mi vredjas cvarke ! Sad sam te zapamtio i ako mi upadnes u vod le-le...
[ Marko83 @ 02.11.2011. 11:05 ] @
Citat:
Pirossi: svi ti pazarci & šokci otpadaju jer ne prolaze kroz stroge standarde etničke filtracije.....
ne mož' svaka gologuzija da bude patriota.


pazarci & šokci = odazvali se = stalo im do drzave = patriote
Nemam pojma o cemu ti pricas
Kakva etnicka filtracija? Patriotizam nije usko povezan sa etnickom pripadnoscu

Za ovaj drugi deo si apsolutno u pravu
[ Tyler Durden @ 02.11.2011. 11:14 ] @
^^Tvoj kolega Janko se ne slaze.
[ Marko83 @ 02.11.2011. 11:59 ] @
^^
Evo upravo proverih sa kolegama nemam ni jednog koji se zove Janko

Ako mislis na forumasa Janka ni on nema problem @JankoNIS: "Sto se tice patriotizma, svako od nas ima pravo da voli ili ne voli ovu zemlju."
[ Tyler Durden @ 02.11.2011. 12:16 ] @
Mhm, bas fino.
To je sve sto je on napisao na ovoj temi?

Dobro da nisi citirao samo "voli". Mogao si da ga predstavis kao hipika sa Vudstoka......
[ vlada131 @ 02.11.2011. 12:48 ] @
Citat:
JankoNIS: Patriotizam se ogleda u zelji gradjana ove zemlje da joj pomognu kada je tesko. Lako je biti patriota kada je mir i sve je lepo. Da ti silni muskarci nisu izginuli za vreme proslih ratova ne bi mi sada pisali ovim pismom ni govorili srpski jezik. A kako ces drugacije da se pripremis za eventualni rat ako ne kroz sluzenje vojnog roka. To sto je nama zemlja siromasna pa se vojska pusta kuci preko vikenda da bi se ustedelo na hrani, to je sasvim druga tema.
Sad, nije ni toliko vazno kada svega toga vise nema. Ja sam samo izneo svoj stav o shvatanju patriotizma. Da nema tog (preostalog) patriotizma odavno ne bi bilo ni nas.


Patriotizam može da se ogleda u tome da se ova zemlja nekako ekonomski opravi (ako je to uopšte moguće), a ne da 8 od 10 mladih hoće da pobegne iz nje glavom bez obzira. I ne znam za kakve ratove misliš da se spremaš kad si okružen NATO paktom sa svih strana. Te priče su gotove, vojne epopeje JNA i VJ su odavno (vrlo neslavno) završene. A ti ne bi govorio srpski da neprijatelje sa kojima je Srbija ratovala nisu porazile jedine sile koje su i mogle da ih poraze, i u WW1 i u WW2. Naše "junačenje" kroz istoriju je posebna tema: baci pogled na zemlje koje se nisu mnogo pravile važne sa "ne neprijatelju!!" (hint: Čehoslovačka '30-ih prošlog veka), i na one koje su se junačile protiv neuporedivo jačih od sebe. I jedni i drugi danas govore svojim jezikom i pišu svojim pismom, samo što jedni nisu imali milionske gubitke i totalna razaranja svojih zemalja...
[ Ivan Dimkovic @ 02.11.2011. 12:58 ] @
Citat:
Marko83
pazarci & šokci = odazvali se = stalo im do drzave = patriote


Pogresan ti je nacin zakljucivanja.

Ti su se odazvali ne zato sto su patriote ili zato sto im je stalo do drzave (neki od njih jesu sigurno, ali ne zbog odazivanja bas kao sto je i nekima verovatno stalo do drzave, ali opet - ne zbog odazivanja) vec zato sto u njihovoj sredini sigurno postoji pritisak okoline i sistem vrednosti gde je sluzenje vojske asocirano sa moranjem, muskoscu, ovo ono...

Plus, ne vidim u cemu se sastoji patriotizam u odlazenje u vojsku u vremenu mira gde ces biti hranjen i smesten u toplom bez briga i biti na teretu drzave N meseci.

Patriotizam je kada se prihvatis puske u vreme rata, kada postoje ozbiljne sanse da pogines. I to ne kada te mobilisu vec dobrovoljno, posto u slucaju da si mobilisan to nije nikakav patriotizam vec moranje, tj. sve i da si najgori anti-patriota, ima da te odvuku, pa onda ako prezivis mozes da se qrcis kako si bio "veliki patriota u ratu" :)
[ Marko83 @ 02.11.2011. 13:20 ] @
Prica i jeste bila o odazivanju '99....
[ Braksi @ 02.11.2011. 14:26 ] @
cuj odazvali ste ! Kad dodje pozivac nema oces-neces, moras.

Naravno, ne znam zasto neki pripadnik manjine po defaultu nije patriota.
[ jandrino jato @ 02.11.2011. 15:46 ] @
Tyler Durden@ ja jesam veliki patriota jer ja volim ovu zemlju al ne volim drzavu! nadam se ces me shvatiti! i ponosim sto sam isao u vojsku redovnu i daj boze da nikad opet do rata ne dodje al u vojsci sam bar stekao radne navike jer sam otisao sa 19god naucio sam da se moze opraviti pomocu stapa i kanapa naucio sam slusati!!! i svakom bih preporucio jedno 3 meseca redovne vojske! ne ken.am sad nego stvarno lepo kazem da ima i lepih stvari tamo jer od tebe sve zavisi kako se postavis i prihvatis ! AL ZASTO JA DA DOBIJEM NOVI RASTNI RASPORED KOJI SAM SLUZIO A OVI STO NISU SLUZILI NE DOBIJAJU NISTA!??? znaci na mene koji sam otisao i odradio moje danas moram da budem kaznjen ako se ne odazovem rr!?? volim zemlju ovu al mrzim drzavu!
[ .sasa. @ 02.11.2011. 16:00 ] @
Pa sam lepo kazes, ti si naucio i zato te zovu. Sta ovi sto su cuvali parkinge umesto sluzili vojsku mogu da urade?
[ Shomi Li Jones @ 02.11.2011. 16:40 ] @
Citat:
.sasa.: Pa sam lepo kazes, ti si naucio i zato te zovu. Sta ovi sto su cuvali parkinge umesto sluzili vojsku mogu da urade?


Mogu (-žemo) da prime metak umesto jandrinog jata pa da on stigne nešto da uradi :)
[ fanfon @ 02.11.2011. 16:45 ] @
Citat:
.sasa.: Pa sam lepo kazes, ti si naucio i zato te zovu. Sta ovi sto su cuvali parkinge umesto sluzili vojsku mogu da urade?


A gde si ti video da je ikad bio rat u kome su svi ucesnici do jednoga bili pod oruzjem?
[ .sasa. @ 02.11.2011. 16:57 ] @
Citat:
Shomi Li Jones: Mogu (-žemo) da prime metak umesto jandrinog jata pa da on stigne nešto da uradi :)


Pod uslovom da se odazove :)

Citat:
fanfon: A gde si ti video da je ikad bio rat u kome su svi ucesnici do jednoga bili pod oruzjem?


Ono je bilo ironicno.
[ Odin D. @ 02.11.2011. 17:28 ] @
Citat:
jandrino jato:volim zemlju ovu al mrzim drzavu!

A koju zemlju najvise volis - crnicu, crvenicu, ilovacu...?

Ja sam cuo da je najbolja ona na 2m dubine.
[ milivoje t @ 02.11.2011. 17:40 ] @
Citat:
Plus, ne vidim u cemu se sastoji patriotizam u odlazenje u vojsku u vremenu mira gde ces biti hranjen i smesten u toplom bez briga i biti na teretu drzave N meseci.

toplo :))))), bez briga :)), hranjen :))), na teretu drzave :), ovo neki placeni termin vojske srbije :D ?
[ JankoNIS @ 02.11.2011. 19:04 ] @
Diskusija se izokrenula u nesto sasvim deseto. Dok se god ne osvestimo i shvatimo da nam je ova Srbija, kakva god da je, jedina otadzbina ima da nas cerupaju ko kako stigne. A nije jos mnogo ostalo. Nece da nam je sacuvaju ni Bugari, ni Madjari, ni Hrvati, ni Albanci... ma koliko lojalni bili, ako vide da nama samima nije stalo do nje.
[ ArsenLupen @ 02.11.2011. 19:25 ] @
Citat:
JankoNIS: A nije jos mnogo ostalo.


Pitam se ko li je kriv sto niko nece da zivi sa nama? Sigurno imas dobro objasnjenje
[ dule_ns @ 02.11.2011. 20:03 ] @
Citat:
Da ti silni muskarci nisu izginuli za vreme proslih ratova ne bi mi sada pisali ovim pismom ni govorili srpski jezik.


Neki od mojih predaka su pre 1918 živeli u "tuđoj državi". I zamisli perverzije, govorili su srpski jezik. Sem srpskog neki od njih su se služili i mađarskim, nemačkim i rumunskim. Iako su bili neobrazovani.

Ja, obrazovan, govorim srpski i engleski. Ostali mi ne trebaju. Šta će mi pored srpskog, najboljeg jezika na svetu.
[ superbaka @ 02.11.2011. 20:24 ] @
balkanske patriJote nikako da shvate da se drzava mnogo bolje brani parama nego puskom... uvek bilo, uvek ce da bude...
[ mmix @ 02.11.2011. 20:56 ] @
Kakva carska tema. Kakav patriotski naboj.

I ja sam nekad bio patriota, voleo sam svoju domovinu Jugoslaviju, cak konkurisao za vojnu skolu, hteo da branim nebo Jugoslavije. Koja budala, srecom su mi prave patriote pokazale u kakvoj sam zabludi bio, vijali me pozivarima, cak me nazivali izdajnikom sto necu da idem da ubijam svoje dojucerasnje komsije. Moja domovina je porazena od malih nacio prcvarnika i ja ne osecam vise potrebu da ulazem svoj patriotizam drugde, a ponajmanje u te nacio prvarnike koji su unistili moju domovinu, jedan patriotizam po musteriji, molim.

I umesto da nauce nesto na svojoj novijoj istoriji sada mi te kocoperne dzangrizave novopronadjene Srbske patriote u duetu sa maloletnim zaludjenicima prebacuju za nedostatak patriotizma, mlateci me opancima, cirilicom i krstom. Vama ocigledno jos nije dosta ratovanja, samo cekate povoljnu priliku da opet razradjujete svoje sulude ideje u praksi a ja ne planiram da budem ovde kad vas ponovo uhvati ludilo, i ta usluga je ogranicena na jednu po musteriji. Ratni raspored? Gde mi je ikonica srednji prst kad mi treba.
[ nkrgovic @ 02.11.2011. 21:18 ] @
Citat:
superbaka: balkanske patriJote nikako da shvate da se drzava mnogo bolje brani parama nego puskom... uvek bilo, uvek ce da bude...

Velika istina.

Ma kako bilo smesno, meni je Ank Morpok bio ideal. Nikad ih nije napao nijedan osvajac koga nisu potkupili ili iskvarili :D Poneki se i nalozi da ih je pobedio, udje, i za dve godine ni on ne zna odakle je dosao. :)
[ Braksi @ 03.11.2011. 10:33 ] @
Citat:
balkanske patriJote nikako da shvate da se drzava mnogo bolje brani parama nego puskom... uvek bilo, uvek ce da bude...


kojesta.

Drzava se brani SVIM I SVACIM. Sto jacom privredom koja moze da stvori sto jacu vojsku. Zatim ta sto jaca vojska koja moze da brani interese privrede u zemlji, a ako treba i u inostranstvu. Sve to treba da prate jake obavestajne sluzbe, zatim unutrasnje sluzbe bezbednosti i spretna diplomatija.

hint SAD.
[ nkrgovic @ 03.11.2011. 12:21 ] @
Citat:
Braksi: kojesta.

Drzava se brani SVIM I SVACIM. Sto jacom privredom koja moze da stvori sto jacu vojsku. Zatim ta sto jaca vojska koja moze da brani interese privrede u zemlji, a ako treba i u inostranstvu. Sve to treba da prate jake obavestajne sluzbe, zatim unutrasnje sluzbe bezbednosti i spretna diplomatija.

hint SAD.

Ma nista bez sluzbe bezbednosti. Sto vise to bolje...

Hint: Mislis li da bi iko napao Nemacku, pod pretpostavkom da uopste nema vojsku? Mislis li da bi im bio problem da za dva dana nabave jednu, u slucaju da ih neko napadne? :) (Alo, Grcka, hocete otpis duga? E.... ).

Pare.
[ .sasa. @ 03.11.2011. 17:08 ] @
Citat:
nkrgovic: Mislis li da bi iko napao Nemacku, pod pretpostavkom da uopste nema vojsku? Mislis li da bi im bio problem da za dva dana nabave jednu, u slucaju da ih neko napadne? :) (Alo, Grcka, hocete otpis duga? E.... ).


Alo, Srbija, hocete u EU...?
[ cyBerManIA @ 03.11.2011. 19:56 ] @
Izem ti temu, prepadoh se kad sam video neko dodeljivanje ratnih rasporeda
U trenutku mi proslo kroz glavu neka tajna mobilizacija

A tema promenila par smera od kad je otvorena
[ jandrino jato @ 03.11.2011. 22:24 ] @
dobro bre ljudi da skratim!:-)
dal da se odazovem ili ne?
[ JankoNIS @ 03.11.2011. 23:04 ] @
A zasto neces? Jel zivis u Srbiji ili gde?
[ Odin D. @ 04.11.2011. 00:03 ] @
^ Nisu svi odusevljeni sto zive u Srbiji i nisu svi koji su u njoj svojom voljom tamo.
[ 3way @ 04.11.2011. 00:07 ] @
Mozda se ne preziva na 'ić'?
[ misaj @ 04.11.2011. 00:35 ] @
Da skratim ODAZOVI SE!
[ Pirossi @ 04.11.2011. 07:49 ] @
nemoj nikako da se odazoveš.
po tvojoj ispravnoj logici ti si svoje odradio služeći vojni rok pod oružjem.
otkud im sada pravo da te uopšte cimaju?
[ jandrino jato @ 04.11.2011. 17:10 ] @
ma zivim u srbiji bosni u fr! al smesno mi je na pozivu sto pise ako se ne odazovem da ce primeniti kazneni postupak ko nekom clanu ... pa koje je to ludilo ja posteno sluzio a sad kad nema vojske hoce da me nateraju na nesto! stvarno su poludeli! a poslali su poziv kuci koji se po primopredaji nije bilo popisivanja nego je ubacen u sanducetu! zato mislim da se ne odazovem :-) al videcu! pokusavam da ih razumem sta sam ja sad kriv ? :-)
[ Odin D. @ 04.11.2011. 18:06 ] @
^ Da sam na tvom mjestu ja bih prodao to pozivno pismu @JankuNIS....
[ vaske71 @ 04.11.2011. 19:32 ] @
Problem ove drzave nisu gradjani vec politicari .Svi ste vi ovde zapravo patriote ,kao sto sam i ja - samo sto ste izgubili poverenje politicara ,koji nas vrte i lazu vec 20 godina - dok njihove familije stite sa strane, kada se sranja koja su oni napravili vec dese .
Takodje mi kao drzava moramo da odlucimo sa kim cemo uopste - sa rujama ili amerikanenima - jer trecih nesvrstanih vise nema .Kada to uradimo onda cemo tacno znati koje su granice ove drzave - pa cemo da ih i stitimo .Dakle ili to ili ono ... dotle sve vise tonemo a vec smo blizu dna
Sto se tice toga da ste svi patriote , svi ste patriote garant , jer cisto sumnjam da cete dopustiti da vam agresor hebe zene i bije decu - verujte mi da tada necete imati nista protiv starije puske vec ce vam oruzje biti i najobicniji kamen . Tek tada se pokazuje sta znaci covek koji je prosao ratnu skolu (a pogotovo onaj ko je prosao ratnu praksu pritom ne misleci na onu zahebanciju od nato agresije jer to i nije rat ) - jer cete da ga molite da vam komanduje i nauci vas kako se na najbolji nacin odbraniti od agresora .
Vojska nekadasnje SFRJ u kojoj sam sluzio casno i posteno mnogo je ulagala u rodove gde i treba svaka drzava da ulaze , dok su kasnije razbijene drzave vec pocele da se zahebavaju i od vojske prave zabaviste (slicno zabavistu u koje idu americki marinci ) dok su formirali i pojacavali policiju a smanjivali ulaganja u vojsku .
Danas smo svedoci da vojsku gotovo da i nemamo a umesto nje imamo policiju koja vecinom strajkuje iz opravdanih razloga jer ih politicari vrte isto kao i sve gradjane .
Sto je gore licno ne vidim kraj reseja ili bar pokusaja resenja ,jer se na vlasti vrte sve jedni te isti poslednjih 20 godina nezavisno dal su na vlasti ili u opoziciji . Ali da ne nastavljam previse jer to i nije tema ....


Dali treba da se odazoves ? Naravno i to ucini slobodno ...

Pozdrav
[ JankoNIS @ 04.11.2011. 20:39 ] @
Niste shvatili vic... Posto je, posle tri stranice diskusije, ponovo postavio pitanje "da li da se odazovem?" ja sam mojim postom (koji je istovetan kao i moj prvi post u ovoj temi), jednostavno hteo da vratim diskusiju na pocetak teme. Zato je i stavljen smajli na kraju mog posta.

Nemojte vise da pravite sprdnju, coveku je zaista potreban savet.
[ jandrino jato @ 04.11.2011. 21:19 ] @
vaske71@ zbog tebe i slicnih OBECAVAM DA CU SE ODAZVATI !!!
26.11.2011. mi je napisano da dodjem!
samo da napomenem da sam u vojsku otisao dobrovoljno sa 19 godina rod Pionir kasarna Obrenovac!
[ herzog @ 06.11.2011. 11:00 ] @
Treba ici u vojsku.
[ Pirossi @ 06.11.2011. 11:13 ] @
treba piti mleko.
[ Tyler Durden @ 06.11.2011. 11:21 ] @
Treba vama jos jedan rat.
[ Virked @ 14.11.2011. 12:40 ] @
Odazovi se kad si vec primio poziv. Ionako nista to ne znaci. Drugaru su ostavili u postanskom sanducetu i on se nece prijaviti.
Iz pouzdanih izvora: i ako bude trebalo da bude nekog rata nece ga biti zato sto niko nema herca da povede vojsku u jos jedan rat.
[ Marko83 @ 14.11.2011. 13:22 ] @
^^
Koju vojsku?
[ Virked @ 24.11.2011. 13:18 ] @
Da li je tvoje pitanje trebalo da bude duhovito, ironcno...?
Srbija zvanicno ima vojsku, kakva je takva je ali je ima.
[ herzog @ 28.11.2011. 11:49 ] @
Ne verujem da je iko dobio ratni raspored pored onog shatiranog zmaja,
ali neprijatelj je ponovo pokucao na nasa vrata. Neogtinska krajina,
Raska, Macva, Pcinjski okrug, Presevska dolina, Vojvodina.
Treba ici samo bi se ovde neki borili i na strani neprijatelja
kao sto je bilo i '95 i '99-e : /
[ Isak666 @ 28.11.2011. 11:59 ] @
Ko atakuje u Macvi? Chemtrails?
[ herzog @ 28.11.2011. 13:24 ] @
Judeo-hrvati.
[ Isak666 @ 28.11.2011. 13:47 ] @
O...
Nisam znao to.
Moze vise detalja, gde po Macvi i kako deluju najvise?
[ radojko2 @ 28.11.2011. 18:33 ] @
Rado Srbin ide u vojnike-dva ga tuku a trojica vuku...he he he
[ herzog @ 29.11.2011. 18:12 ] @
Citat:
danas sam dobio ratni raspored! vojsku sam redovnu sluzio al necu da se odazovem na ratni raspored! koje su posledice?


Naravno, autora threada nema. Mora da je na frontu.
[ jandrino jato @ 29.11.2011. 19:51 ] @
tu sam u petak idem do njih da vidim sta hoce! :-)
[ jandrino jato @ 02.12.2011. 16:21 ] @
e drage kolege ES bio sam danas u vojnom odseku i iz vojne knjizice mi je iscupala sluzbenica neki kupon i tamo nesto upisala i priheftala kod nje a u knjizicu upisala HP20( sta je to nemam pojma) i rekla da ce novi vojni raspored doci na kucnu adresu! Ja je pitam sta ce nam to? a ona za vojne vezbe,slucaju rata itd! ok! hvala i dovidjenja! eto to je to!
[ Odin D. @ 02.12.2011. 17:38 ] @
HP20 je interna sifra za "topovsko meso".
Tj. u slucaju rata bices odma' na pocetku zrtvovan radi materijala za srceparajuce vijesti kojima bi trebalo nahuskavati ostatak populacije na "osvetu"...
[ SlobaBgd @ 02.12.2011. 18:14 ] @
HP20!?
Pa gde baš to!
Ne znam, ja bih se zabrinuo... Ne mogu da ti kažem šta je to, ali kazaće ti se samo.
Cccc, HP20...
[ Isak666 @ 02.12.2011. 18:19 ] @
hp20?! Ajao...
[ jandrino jato @ 02.12.2011. 18:58 ] @
hehe :-)
[ alejandro @ 02.12.2011. 21:00 ] @
http://www.novosti.rs/vesti/na...-dzipovi-na-rasploganju-drzavi
[ Teratron @ 02.12.2011. 21:56 ] @
Citat:
Za popunu jedinica Vojske Srbije, od građana mogu biti oduzeti automobili (uglavnom terenski), kamioni, građevinske mašine, čamci i brodovi, letelice, pumpe za gorivo, štamparije, ali i konji i goveda sa zapregama i kolima.


Oj Srbijo zemljo medju sljivama
[ DrFill2Good @ 02.12.2011. 23:14 ] @
Citat:
Odin D.: HP20 je interna sifra za "topovsko meso".
Tj. u slucaju rata bices odma' na pocetku zrtvovan radi materijala za srceparajuce vijesti kojima bi trebalo nahuskavati ostatak populacije na "osvetu"...

Ae bre, ne s*ri i ne zayebavaj coveka.
[ Odin D. @ 03.12.2011. 01:04 ] @
^ Sto si se unervozio, da nisu i tebe strpali u HP20?
[ sasa022 @ 03.12.2011. 01:57 ] @
http://vesti.mojauto.rs/aktuel.../1490_drzava-se-128-icom-brani

Država se 128-icom brani!

[ SlobaBgd @ 03.12.2011. 10:21 ] @
Citat:
Teratron: Oj Srbijo zemljo medju sljivama


Što?
Pa ne vode se ratovi kao u igricama.
[ DrFill2Good @ 03.12.2011. 10:36 ] @
Citat:
Odin D.: ^ Sto si se unervozio, da nisu i tebe strpali u HP20?
Nisu, nije to u pitanju nego si preterao sa citanjem Krleze, a nije bas zdravo preterivati.
[ Devanagari @ 03.12.2011. 12:40 ] @
Citat:
SlobaBgd: Što?
Pa ne vode se ratovi kao u igricama.

Jok, nego se vode onom čuvenom "zemlja nije osvojena dok strana čizma ne stupi u nju".

A to što je tu istu zemlju umesto ulaska kopnenih trupa raketama preorao lik udaljen 7000 km drkajući džojstik, baš kao u igrici - to ne zanima one koji bi i dalje da mobilišu topovsko meso, da ih opremaju zarđalim kalašima i da kofiskuju konje i zaprežna kola.
[ Odin D. @ 03.12.2011. 12:52 ] @
Citat:
DrFill2Good: Nisu, nije to u pitanju nego si preterao sa citanjem Krleze, a nije bas zdravo preterivati.

Mnogo si nesto nervozan za subotnje prijepodne.
Da nije to mozda od pretjerivanja?
[ Isak666 @ 03.12.2011. 12:59 ] @
Citat:
DrFill2Good: Ae bre, ne s*ri i ne zayebavaj coveka.


Aj chill out malo http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A8%D0%B0%D0%BB%D0%B0

Ne mos od hejtera pobeci ni u oflajnu ni u onlajnu.
[ SlobaBgd @ 03.12.2011. 13:17 ] @
Citat:
Devanagari: Jok, nego se vode onom čuvenom "zemlja nije osvojena dok strana čizma ne stupi u nju".

A to što je tu istu zemlju umesto ulaska kopnenih trupa raketama preorao lik udaljen 7000 km drkajući džojstik, baš kao u igrici - to ne zanima one koji bi i dalje da mobilišu topovsko meso, da ih opremaju zarđalim kalašima i da kofiskuju konje i zaprežna kola.


Vidim, i NATO ukida kopnenu vojsku, rasprodaju čizme i ašove, a kupuju XBox sledeće generacije,
Nego, da ne ispadne da lažem: http://en.wikipedia.org/wiki/Cavalry_%28United_States%29 da ne govorimo o kanadskoj konjici, policijskim snagama, upotrebi konja u Avganistanu...
Ali to nije tema ove diskusije, je l' tako?
[ Tyler Durden @ 03.12.2011. 13:31 ] @
HAHAHHAAHAHHHA!!

konji, volovi!!?!?
i povrh svega, neko to ozbiljno advokatiše??
ja sanjam. nemam drugo objašnjenje za nivo izgubljenosti u vremenu i prostoru lokalnog naroda....
[ 3way @ 03.12.2011. 13:42 ] @
@Sloba
Danasnja konjica ( ta americka ) koristi helikoptere i oklopna vozila. Konji su tu cisto radi pokazivanja i parada.

[Ovu poruku je menjao 3way dana 03.12.2011. u 15:09 GMT+1]
[ Odin D. @ 03.12.2011. 13:44 ] @
Ja sam cuo da Amerikanci planiraju da do kraja ove decenije u naoruzanje uvedu dva nosaca konja na nuklearni pogon.
[ jandrino jato @ 03.12.2011. 14:07 ] @
pa odakle im tolike stale?
[ SlobaBgd @ 03.12.2011. 14:32 ] @
Citat:
Odin D.: Ja sam cuo da Amerikanci planiraju da do kraja ove decenije u naoruzanje uvedu dva nosaca konja na nuklearni pogon.


Čekaj, ne razumem...
Nosači na nuklearni pogon ili konji na nuklearni pogon?

I da ne širimo priču o ratovanju džojstikom, koliko su Ameri imali vajde od high tech sistema u Avganistanu sproću nepismenih, na konje oslonjenih talibana u uslovima koji tamo vladaju? Lako je pametovati da je to prevaziđeno, ali dok ne izgradimo modernu, tehnološki naprednu i u svetu respektabilnu armiju (znači nikad), šta treba da se koristi? Konji ne jer nisu fensi, $eru po poligonu, i nemaju maskirnu boju krzna? Da, i psi nisu in, ni Ameri ih ne koriste, nego one robote sa Discovery kanala... How Yes No.
[ Odin D. @ 03.12.2011. 15:37 ] @
^ Ma da, Ameri se satrase od ratovanja sa Afganistanom. Toliko se satrase da taj rat najmanje jednom mjesecno pomenu u vjestima.
Ulozili su SVA svoja tehnoloska oruzja i orudja, ali ne mogu nista protiv konja i volova, pa to ti je...
[ DrFill2Good @ 03.12.2011. 16:15 ] @
^ Ista stvar i kod nas, i mi smo nemocni protiv istih ali sta se tu moze ...
[ Odin D. @ 03.12.2011. 16:52 ] @
^ Nije isto. Evo mi takodje imamo konja i volova kol'ko oces, ali se ne drzimo tako dobro ko Afganistanci...
[ Devanagari @ 03.12.2011. 17:05 ] @
Citat:
SlobaBgd:Nego, da ne ispadne da lažem: http://en.wikipedia.org/wiki/Cavalry_(United_States) da ne govorimo o kanadskoj konjici, policijskim snagama, upotrebi konja u Avganistanu...

Genijalno! Dakle "konjica" u nazivu => konji u borbi i za ostale namene. Besprekoran rezon.

BTW, pogledaj na kalendaru koja je godina danas pa procitaj malo pazljivije treci pasus na toj stranici koju si linkovao, posebno dva boldovana naziva i poslednju recenicu.
[ plus_minus @ 03.12.2011. 18:12 ] @
Citat:
SlobaBgd: Čekaj, ne razumem...
Nosači na nuklearni pogon ili konji na nuklearni pogon?

I da ne širimo priču o ratovanju džojstikom, koliko su Ameri imali vajde od high tech sistema u Avganistanu sproću nepismenih, na konje oslonjenih talibana u uslovima koji tamo vladaju?


Pa, iz nekog ugla, ako se dobro zagleda čovek u ovu sliku dole, svašta može da prođe kroz glavu, bez obzira što je jedna ruskinja na slici u pitanju. Npr, volovi i veći deo aktuelnog, stranog, kopnenog terena za puc-puc, 'sposobnoj usa vojsci' itekako mogu da daju prostora za predah pa i da ratuju na odložno, baš kao što neko i napisa.. Malo probaju, pa kad dovoljno izginu i izlome se, kući na malo odmora, pa onda nazad i tako. A dobro pride i za news stanice i propratno, jel' da, uvek imaju o čemu da pišu i osiguraju lebac. Možda po kasarnama imaju i pegle za košulje, pored bilijara i eventualno terena za kriket. Ko to zna?

[ Teratron @ 05.12.2011. 15:25 ] @
8


Mnogo smo jaki
[ herzog @ 11.03.2012. 20:10 ] @
jel jandrino jato bio na vezbi