[ pisac @ 18.11.2011. 23:11 ] @
Večeras magla u Beogradu, u nekim delovima vidljivost samo 20-30m (recimo uz reku, Dorćol, Kalemegdan...).

Zapanjivao sam se i ranije s time koliko ljudi pojma nemaju o vožnji, a zapanjujem se i danas, i izgleda da se nikada neću navići na to. Dakle, vidljivost (bele linije) 20-30m, a samo svaki otprilike dvadesti automobil upalio zadnje svetlo za maglu. Ali nije to toliko strašno... strašno je kako vozači jure po magli potpuno nesvesni činjenice da oni ne vide dovoljno daleko. Relativno lako je bilo u toj magli videti poziciona svetla možda i na 50m, a ako je pri tome upaljeno i ono za maglu, onda možda čak i 80-90m, i to izgleda stvara osećaj kod većine da oni vide koliko treba, ali neosvetljeni objekti su nešto sa čime se mora računati na putu (pogotovo kada ispred tebe nema pozicionog svetla koje pratiš), i ne može se voziti računajući da će sve što je na putu (naročito u gradu gde svaka šuša parkira ili pretrčava gde stigne) biti osvetljeno. Pri tome, vidljivost tih mogućih neosvetljenih objekata nije čak ni tolika koliko je vidljivost bele linije (20-30m) već manja od toga, jer je linija bela i odbija svetlost farova a objekat je siv i neprimetan. Dok neko ko vozi 70km/h po magli uoči prepreku na putu, pitanje je da li će stići i da mrdne nogu ka kočnici pre nego što udari.

S tim u vezi, večeras po magli upravo iz navedenih razloga nerazumne vožnje: Automobil udario devojčicu

[ StORM48 @ 19.11.2011. 00:20 ] @
Mogu samo da potvrdim Tvoja zapažanja.
Da tek vidiš kakvo je stanje na magistralama, da se naježiš. Kamiondžije se ponašaju toliko siledžijski da je to prosto neverovatno. Gusta banatska magla omogućava vožnju brzinom od svega 30-ak km/h (!)... napravila se kolona (noć, oko 20h; ljudi se šlepaju na prvog u nizu; česta i uobičajena taktika u uslovima jako loše vidljivosti; većina drži maglenke i čak sva četiri žmigavca non-stop uključena) i bez obzira na to, baja u ŠLEPERU obilazi celu kolonu brzinom od najmanje 70-80km/h i pritom umalo da izgura predvodnika kolone prilikom vraćanja u desnu traku! Ni na kraj pameti mu nije da MOŽDA neko dolazi i iz suprotnog smera!

Sve to se dešava mojoj sestri, pre nekoliko sati. Jbt, stvarno za nepoverovati. Za takve sam više puta poželeo da imam neku ebenu bazuku u kolima i da ih jednostavno spalim!

Pozdrav
[ Boris Tadić @ 19.11.2011. 00:32 ] @
Jure po magli, a po vedrom vremenu na praznom pravom putu sa ograničenjem 60 - voze 35km/h.

Sve sami "reli" vozači u pokušaju, sa sve 4 različite gume i "štediše" što više cene svoj litar goriva nego 30 života primoranih da se troše iza njega, kao da svoju krv sipaju u rezervoar, pa je jako bitan 1 mrtvi litar ili 2.

Ne vredi:


1) da ga prebiješ, on će sutra opet isto,
2) da ga ubiješ, ostali to neće shvatiti kao primer, već izuzetak koji se njima nikada neće desiti,
3) da mu objasniš, neće slušati,
4) da ga opsuješ, opsovaće i on tebe i opet na 1).


Sve je to zrelo za gasnu komoru. Ovo je definitivno eksperimentalna nacija za nešto, ovoliko mutanata po glavi stanovnika nije imao ni posleratni Nagasaki.

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 19.11.2011. u 09:58 GMT+1]
[ cozmo_im @ 19.11.2011. 07:05 ] @
Dodao bih na ovo i ludake koji pale DUGA svetla zajedno s maglenkama. Ti su mi najveci hit! Em onda oni ne vide nista, em zaslepe sve zivo u svom vidokrugu. Vozaci buseva i kamiona su posebni slucaj sa juracanjem po magli, a cesto sam vidjao da ih neki vozaci prate da bi vozili brze i onda svi zajedno zavrse u kanalu pored puta.
[ seaboy @ 19.11.2011. 07:49 ] @
Magla je dio price... Ljeti odavde (hn) vozaci autobusa, da ne pominjem prevoznike - uglavnom vecina, popiju po 7-8 piva, neki nesto zestoko i pravac bgd.... Oguglali su na to, njima je to osnovno zanimanje, prelaze na hiljade km, izgubili su osjecaj za strah koji imamo mi "obicni" vozaci... Bez uvrede izuzecima kojih ima zaista normalnih, kamiondzije su uglavnom neki vid odmetnika, sirovina...
E sad sto se tice odgovora za takvo ponasanje, jedino postojimo "mi" na forumima koji o tome malo pricamo, komentarisemo, i koji nemamo apsolutno nikakvu moc da nesto promjenimo... Tu bi trebala da stupi na snagu drzava, koja naravno ima vece probleme, i koju takve stvari ne zanimaju, a kada treba da se pisu kazne tada ce da te zaustavi sto si vozio 68 gdje je 60, i da ti naplati kaznu....

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 19.11.2011. u 09:59 GMT+1]
[ tdusko @ 19.11.2011. 08:28 ] @
Tolikoj kolicini idiota kada se doda tragicna horizontalna signalizacija po putevima crni bilans izgleda jos i dobro.
[ deki77 @ 19.11.2011. 08:31 ] @
Da dodam jos par slicnih situacija..
Magla,vidljivost 20..30m
jutro oko 5h.
-Pijan covek ide posred puta,
-2 bicikla bez ikakvih svetala,napred i nazad.
-freza bez svetala,samo pozadi onaj trougao "macije oko"...jedva se vidi.
Dzaba ti sto obracas paznju i ukljucis sva 4 i oka i zmigavca kada se ljudi jos nisu opametili.
Nov zakon im neznaci bas nista.Da,bolje je da leze u cuzi da se psihicki odmore,okupaju i jedu za dz.
Mislim..ali da sednim na biciklo po gustoj magli bez icega...sta ocekujem...od svog zivota.Koja je to svest!
[ ventura @ 19.11.2011. 08:40 ] @
Ja nisam nešto primetio da jure, već upravo suprotno... Toliko sporo voze da čim ima malo magle ili čak kiše, u saobraćaju nastane kolaps.

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 19.11.2011. u 10:00 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 19.11.2011. 08:54 ] @
Obzirom na veliku kolicinu korisnih informacija na samom njenom pocetku, tema u ovom trenutku zasluzuje topovanje.
[ tdusko @ 19.11.2011. 10:15 ] @
Ukoliko ste iskusniji vozac i imate dobar auto sa dobrim osvetljenjem kao u slucaju Venture recimo pa samim tim ste procenili da mozete da vozite solidnom brzinom na autoputu dok ostali kilave, preporuka je da se mimo pravila prebacite u levu(brzu) traku gde je puno manja verovatnoca da cete se zakucati ne daj Boze u nekog bolida kome ne radi ni pozicija pozadi.
[ deki77 @ 19.11.2011. 11:56 ] @
Nema to pravila.Prvenstveno pravilO mora da se postuje u uslovima magle i smanjene vidljivosti.
Evo u Nemackoj sta se desilo
Posledica:52 vozila 34 povredjeno od toga 14 teze a za sada 3 izgubilo zivot.

[ jandrino jato @ 19.11.2011. 12:08 ] @
sto Mirko Alvirovic kaze vazno je videti i biti vidjen u saobracaju! ja imam fabricke ksenone i maglenke i vidim ko snajperista al opet NE SMEM da jurcam vise od mogucnosti vidljivosti jer stvarno ima debila u saobracaju a najvise se plasim traktora jer oni sad idu sa oranja a krenu kuci kad pocne mrak padati naravno dok dodju kuci nista se ne vidi a jbg zbog raznih vibracija ne rade im i ono malo sijalica a onu rotacionu po zakonu 50% njih nema na orudje Tanjiraca i Plugovi za oranje ima i po 4m iza traktora koje te ako opizdis isece na snicle!! to sa kamiondzijama nema veze to ima veze samo sa kretenizmom!
[ bakara @ 19.11.2011. 13:08 ] @
Citat:
tdusko: Ukoliko ste iskusniji vozac i imate dobar auto sa dobrim osvetljenjem kao u slucaju Venture recimo pa samim tim ste procenili da mozete da vozite solidnom brzinom na autoputu dok ostali kilave, preporuka je da se mimo pravila prebacite u levu(brzu) traku gde je puno manja verovatnoca da cete se zakucati ne daj Boze u nekog bolida kome ne radi ni pozicija pozadi.


Kakve veze ima sto on dobro vidi kada onaj koji mu ide u susret mozda ne vidi nista?
[ Count Zero @ 19.11.2011. 13:12 ] @
^^Na auto-putu, sa fizički odvojenim trakama za dva smera.
[ 3way @ 19.11.2011. 13:13 ] @
Kako znas da onaj u levoj traci ne vozi 50?
[ Boris Tadić @ 19.11.2011. 13:17 ] @
@deki77,

samo što niko ne kaže da tamo svi uključe tempomat na 130km/h, pa u tri trake svi voze istom brzinom, a u svakoj traci kolona od po 50 automobila i tako 24/7/365 već 30 godina. To što pogine par desetina ljudi godišnje je statistička greška u odnosu na to koliko desetina miliona vozača stigne milijardi puta bezbedno na svoje destinacije, i to 6 puta brže nego ovde.

Takođe, nema bolesnika kao ovde, da bez migavca uleću u levu traku u pokušaju da sa 65km/h preteknu ove što idu 55km/h po autoputu, dok ti nailaziš sa 120km/h prilagođenih uslovima puta i propisanih zakonom, pre svega.
Tamo ginu iz objektivnih razloga(jer se put zaledi, izleti životinja, prevrne se kamion itd.), a ovde iz subjektivnih(jer svako ima svoju verziju stvarnosti i saobraćajnih propisa, jer svako gleda samo sebe i svi ostali su budale doživotno). Retrovizori su ovde ukras. To najbolje osetiš kada voziš motocikl, koliko je retko da neko uopšte razmišlja 2 sekunde unapred, koliko je svako sam na putu i najpametniji.

Ja prvi, retko kada vozim ispod 70km/h po gradu, npr. sinoć u Audiju A6 idem kroz maglu 70-75km/h Bulevarom Mihaila Pupina i vidim da je apsolutni kraj mogućnosti za adekvatnu reakciju(zakočio bi auto i sa više kada bi trebalo, ali nije poenta da se udari glavom u vetrobran), kada me iz desne trake pretiče Opel Astra G sa bar 110km/h i uleće u kružni tok kod opštine NBG.
To nije žurba i dokazivanje(jer sam upravo ja "žurio" i "dokazivao" sebi da umem i van propisa i po magli), to je neki problem u glavi, gde se stalno očekuje potpun uspeh na kraju totalno nepredvidive situacije i uvek se iznenađuje istim lošim posledicama. I svaki put repriza. Kao u onim glupim filmovima gde se glavni junak stalno budi istog dana i sve tuđe rečenice i reakcije zna napamet.

Po Beogradu možeš da voziš i


i opet ćeš u 1km puta naići na 5 "intelektualaca" da ti potpišu da tvoja prednost na glavnom putu vredi manje od njegovog trougla i STOP-a iz sporedne ulice. Čim on ima 30cm prostora, on već vidi pola svog auta u tvojoj traci, a ti se "snađi", ko te *ebe.

Mada je jako dobra stvar kod automobila sličnih ovome sa fotografije što bi u svakoj "nesrećnoj" situaciji ludaku došlo do mozga nešto iz tvog podvožja, tako da ne bi morao ni da ga gledaš ni slušaš posle, samo mu se isprakiraš iz kabine i lobanje i spereš eventualne fleke za 2 minuta.
[ deki77 @ 19.11.2011. 13:59 ] @
Svakakve stvari mogu uticati na bezbednost puta.
Kod nas je ta bezbednos vise ugrozenija nego u nekim razvijenim zemljama,to se slazem.Samo ne kapiram zasto se ljudi,vozaci upustaju u to.U stvari sve vise mislim da namerno zele da naprave problem.
Drugo: Drzava,Putari vec jednom moraju da ukapiraju da odrzavanje puta,signalizacija,ostecenost kolovoza su glavni uzroci nesreca.Dovoljno je jos da se pojavi takav "rtard" koji sedne u npr traktor(jer ide da ore u 5h) bez odgovarajuce svetlosne signalizacije.Sta je njemu u glavi!? Ma nece mene niko,samo tu do njive...i sl.Ili bolje ti razmisljaj umesto mene..

Pored naseljenih mesta,sela,varosi treba da postoji za bicikliste i pesake staza.Koja je odvojena od puta.Ma sto bi ko brinu o tome ima vecih problema u drzavi.Uvek kod nas je problem nesto dr.Ne mora to da bude po ugledu na Londonske ulice vec klasican trotoar,asvaltirana staza.A sa druge strane zabraniti da se oni ukljucuju u saobracaj na glavni put.Pogotovo ako je u pitanju magistrala.
Putujem cesto AP NS-Subotica.Skoro je zavrsen do kraja.Ostalo je nekih par km da bude kompletan.Sa jedne strane postavljaju zastitnu ogradu koja ce da bude duzinom celog puta.Ta ograda sluzi da divlje zivotinje ili stoka ili neka ljudska stoka ne krene nogom/sapom na AP.Pa se na kraju prisetim AP u Madjarskoj gde ljudi imaju nadvoznjake da te zivotinje mogu nesmetano da prelaze sa jedne na drugu stranu.Da se ne ugrozi njihova vrsta.Ali brzo se ja osvestim i setim gde zivim.Drzava ne misli ni na njihove gradjane a tek zivotinje, koje treba da prelaze sa jedne na drugu stranu puta,po citavoj Vojvodini.Ograda je postavljena u nekoj duzini 10km svega..i dalje rade.A kada ce zavrsiti i kako ce ovo pomenuto da urade...mislim da se toga nisu ni setili.
A kada ti nesto iskoci iz magle..onda je kasno

[ tdusko @ 19.11.2011. 14:13 ] @
Citat:
3way: Kako znas da onaj u levoj traci ne vozi 50?


Ne znas ali je mnogo manja verovatnoca nego da ce biti u desnoj traci.
[ jnk @ 19.11.2011. 14:21 ] @
Imajte u vidu i da je po magli put nakvasen taman toliko da se zaustavni put znatno produzi.
[ 3way @ 19.11.2011. 15:41 ] @
Citat:
tdusko: Ne znas ali je mnogo manja verovatnoca nego da ce biti u desnoj traci.


Pa sad, ako se kockas sa takvim verovatnocama, onda ok.
Cilj je valjda da se spreci udes, a ne da zgazis gas, pa ako prodjes, pros'o si.
[ ventura @ 19.11.2011. 15:47 ] @
Citat:
3way: Pa sad, ako se kockas sa takvim verovatnocama, onda ok.
Cilj je valjda da se spreci udes, a ne da zgazis gas, pa ako prodjes, pros'o si.

Mala je verovatnoća da će se naći neko ko u levoj traci vozi 30kmh... A u slučaju nekog udesa, svako normalan bi se zaustavio i postavio trougao na bezbednoj udaljenosti...
[ 3way @ 19.11.2011. 15:49 ] @
Ali je mnogo veca verovatnoca da ce se po magli u toj levoj traci naci neko ko vozi brze od 30, kao sto i bez magle u levoj voze po 70...
[ jandrino jato @ 19.11.2011. 16:00 ] @
tdusko@ e nemoj sad mastiti pa i u nemackoj po lepom vremenu ulete ispred tebe na 10m sa zmigavcem u levu traku a ja ga cepam 200! znas i sam sigurno kako je! ja ne zelim da se kockam idem brzo onoliko koliko mogu da vidim i da budem vidjen! bolje sporije stici nego nikad!
[ ventura @ 19.11.2011. 16:46 ] @
Citat:
3way: Ali je mnogo veca verovatnoca da ce se po magli u toj levoj traci naci neko ko vozi brze od 30, kao sto i bez magle u levoj voze po 70...

Ali ti je svejedno da li ćeš naleteti na nekoga ko vozi 70, a ti ideš 110, ili ćeš u desnoj naleteti na nekoga ko ide 30 a ti voziš 70..
[ pisac @ 19.11.2011. 17:39 ] @
Citat:
ventura: Mala je verovatnoća da će se naći neko ko u levoj traci vozi 30kmh... A u slučaju nekog udesa, svako normalan bi se zaustavio i postavio trougao na bezbednoj udaljenosti...


Aha, na 10-20m što je vrh vrhova koji sam ja video da je neko pešačio da bi postavio trougao.

Uostalom, lančani sudari na autoputu su jasan dokaz da u levoj traci itekako može biti ne samo sporih nego i zaustavljenih vozila.

Ja sam nekada po magli na autoputu imao običaj da nađem nekog manijaka koji piči 120-130km/h na slepo, pa se nacrtam oko 100m iza njega (taman na samoj granici vidljivosti njegovih svetala), i tako jurcam za njim misleći da ako on tresne u nešto ja ću imati vremena da zakočim. Međutim, onda sam shvatio da ukoliko on tresne iznenada u nešto nema šanse da je bezbedno stanem čak iako sam 100m iza njega, a i ako zakočim na vreme to nije nikakva garancija da neće iza mene naići neki lik nalik ovome ispred mene
[ Tyler Durden @ 19.11.2011. 17:52 ] @
Citat:
Ja sam nekada po magli na autoputu imao običaj da nađem nekog manijaka koji piči 120-130km/h...


To je ventura bio.
[ X Files @ 19.11.2011. 18:14 ] @
Ja sam danas zapazio isto što i ventura, a to je da su vozači smanjili brzinu ispod svih normi. Pitam se da li stvarno ne vide...


Elem, evo šta mi se jednom prilikom dogodilo po jakoj magli, daleko većoj od ove danas. Vozio sam nekim ekstra asfaltiranim putem koji spaja dva sela, ukupne dužine oko 3 km. Nije uopšte naseljeno mesto, nema ni jedan objekat na putu, nema trotoara, samo asfalt, metar zemlje sa strana, pa dubok kanal-nizbrdica. Drugim rečima, put je izdignut jer je pored reka i nasip između. Put znam napamet, jer svaki dan tuda prolazim.

Ulećem u taj put solidnom brzinom, uočavam neku "maglicu", ali kao ništa strašno. Već u sledećem trenutku nalazim se u oblaku magle i apsolutno ništa ne vidim. Naravno, instinktivno kočim svom silinom. Vozim skroz polako dalje, s nadom da je najgore prošlo, kad tamo TOTALNA nevidljivost. Stajem da vidim šta ću. Nema šanse ni metar dalje da krenem, ne vidi se pravac uopšte.

U tom trenutku, iz suprotnog smera pešači lik (suvozač) ispred auta, a vozač vozi za njim. Savetuje mi da se vratim, jer nemam suvozača. Ali kako da se sada vratim (treba okretanje iz tri puta, dole je kanal, a ništa se ne vidi), a moram i na posao. Svetla ne da su neupotrebljiva, već kao i da smetaju. I duga i kratka. Čim se upale, vidljivost je još manja, jer se osvetli ZID od magle, pa se stvara subjektivan osećaj da će se već u sledećem trenutku udariti u nešto.

Polako me hvata neka panika, jer imam osećaj da se gušim od "isparenja". Praktično se ne vide ni sopstvene noge kad se izađe iz auta.


Konačno, situacija natera čoveka da se doseti kako da drži pravac. Prosto, desnim točkom sam stalno vozio cik-cak, levo-desno, odnosno dodirivao čas asfalt čas zemlju i tako nekako izašao... naravano, sve ovo maksimalno polako, sporije od pešačenja.
[ StORM48 @ 19.11.2011. 19:12 ] @
Pa ništa, kome se žuri, neka se opremi nautičkim radarom i kvalitetnim GPS-om... i nema zime. Može i termovizijska kamera da se doda, pa da ugođaj bude potpun.

Pozdrav
[ ventura @ 19.11.2011. 20:12 ] @
Citat:
Tyler Durden
Citat:
pisac
Ja sam nekada po magli na autoputu imao običaj da nađem nekog manijaka koji piči 120-130km/h...

To je ventura bio.

hehhee

Baš sam se juče vraćao iz Bosne preko Hrvatske, 120-130kmh je kad ne možeš da vidiš narednu isprekidanu liniju ispred sebe, a kad možeš da je vidiš onda 140-160 bez problema :)

I stigoh živ i zdrav, doduše sat vremena duže, ali i to je dobro.. Oni koje sam obilazio što se vuku po 60-70kmh su verovatno stigli tek danas :)
[ jandrino jato @ 19.11.2011. 20:38 ] @
http://www.index.hr/vijesti/cl...ih-35-ozlijedjenih/583820.aspx
[ tdusko @ 19.11.2011. 20:44 ] @
^Pa to je vec bilo pre tvoje poruke na prvoj strani
[ pisac @ 19.11.2011. 21:19 ] @
Citat:
ventura: 120-130kmh je kad ne možeš da vidiš narednu isprekidanu liniju ispred sebe ... I stigoh živ i zdrav...


Kockaš li se ti ponekad u nekoj kockarnici? A ruski rulet? I sa tog ruleta neki izađu živi
[ Tyler Durden @ 19.11.2011. 21:25 ] @
Ma dobro, ventura se malo folira. Moras te price da uzimas sa zrnom soli.
[ pisac @ 19.11.2011. 21:34 ] @
Naravno da mi je jasno... kad ne možeš da vidiš narednu liniju ispred sebe, vidiš bankinu

Ali svejedno, poenta je da je ruski rulet je isto igra iz koje se može izaći živ . A mnogi "voze" ruski rulet decenijama pa im se na kraju ipak zalomi da pukne. Onoga ko ne "vozi" ruski rulet, njega može samo da pogodi zalutali metak što je ipak mnogo manja verovatnoća.

Sve je stvar verovatnoće i statistike .
[ ventura @ 19.11.2011. 21:40 ] @
Male tajne velikih majstora ;)
http://www.navtv.com/product/1...-model.html?forceShowProduct=1

Mada generalno, problem je samo lančani sudar, tj. objekti na putu koji nisu osvetljeni, ali na sred otvorenog puta, kada nema velike frekvencije saobraćaja daleko veća šansa je da naletite na led ili nešto slično nego na lančani sudar.
[ Zarko Silic @ 20.11.2011. 00:36 ] @
Za one koji ne umeju da voze 2 kilometra zavezanih ociju kao Misko, jedini ispravni savet je ne kretati na put

U takvim trenucima mnogo je pametnije koristiti druge vidove prevoza poput zeleznice, ili javnog prevoza.

Ukoliko se ipak nadjete u situaciji da se ne vidi vise od prve linije na putu (dobro je da postoje takve linije, a neretko ih nema), uz molitvu, pozeljno je:

-smanjiti brzinu kretanja,

-odrzavati pravilno odstojanje po principu sto dalje od vozila ispred; na rastojanju gde se tek uocavaju njegova poziciona svetla (svetla za maglu).

-danju upaliti DUGA svetla (proceniti prethodno da ne zaslepljuju, pre svega vas same jer vozaci iz susreta u takvim trenucima pozele da vas sto ranije uoce i ne smeta im sto su svetla "prejaka").

- nocu, svakako oborena svetla; ako su uslovi krajnje kriticni treba upaliti sva raspoloziva svetla, cak i 4 migavca.


P.S. Mozda nije po ZOBSu, ali takvi momenti se mogu smatrati vanrednom situacijom za koju vazi drugo pravilo.

Pravilo gde je potrebno sacuvati zivot.

Magla je najveci neprijatelj vozacima
[ seaboy @ 20.11.2011. 13:22 ] @
Postoje tri zlatna pravila za sigurnu voznju po magli, i to:


a.) Prilagoditi brzinu;
b.) Prilagoditi brzinu;
c.) Prilagoditi brzinu.

Upaliti svu mogucu svjetlosnu signalizaciju, po mogucnosti drzati se nekog auta ispred... Nije magla uzrok saobracajne nezgode, nije klizav kolovoz uzrok, uzrok je u 98% situacija ljudski faktor... poledica moze da iznenadi, auto zaustavljeno u krivini itd, moze i magla ali ne bas tako lako... Ali neko izazivanje sudbine se nikako ne moze tolerisati... U nasem slucaju (dobar dio balkana) putevi se raspadaju, saobracajna signalizacija je prilicno losa, dosta crnih tacaka, vozacka kultura ocajna, nevozni i nadrndani, tehnicko stanje vozila ocajno, .... Sta dodati vise ovome....


poz
[ vladd @ 20.11.2011. 17:39 ] @
Dobro je da sam pogledao temu.

Vec sam poceo da tripujem da imam neki maler u saobracaju. Do skoro je svaki peti-sesti stajao popreko na kolovozu, a sada svaki TRECI..u gusto naseljenoj zoni. Ili se isparkiravaju, kilavo da kilavije ne moze da se nadje ni na You Tube, zatim se zaustavljaju na sred trake, valjda po magli ne smeju da se priklone blize trotoaru, i sve cesce voze kontra smerom jednosmernim ulicama. Valjda je magla, pa nema policije.

Sto se brzine tice, situacija je raznolika. Po gradskim lokacijama se vuku kao pileca creva, neki su culi za trik da krecu izrazito polako, kada voze na plin, pa voze 10-15km/h po nekoliko stotina metara.

Na novom novosadskom putu, pored Galenike, je dijametralno suprotna situacija. Inace je to zona fantomskih pesaka, uglavnom u crno obucenih, koji se bave adrenalinskim pretrcavanjem auto puta.
Tu je neko takmicenje u toku, ko ce brze u losim uslovima, hladno, magla, povremeno mokar put, nema radara, i tu je jurnjava, slalom menjanje traka, prosto se utrkuju ko ce kome da se zalepi u stopaljke, kao da su dunuli po crtu pre izlaska na ulicu.

I posle svega me uopste ne cudi kada neko seiri da smo bahata, razularena marva..

Poz
[ cozmo_im @ 20.11.2011. 20:01 ] @
Citat:
vladd:
Na novom novosadskom putu, pored Galenike, je dijametralno suprotna situacija. Inace je to zona fantomskih pesaka, uglavnom u crno obucenih, koji se bave adrenalinskim pretrcavanjem auto puta.


Ne diraj mi komsiluk:))))

To je najgori deo puta u BGD-u sa najvecom maglom. Nekad se vozi sa glavom isturenom kroz prozor jer ne pomazu ni najmodernija i najbolja svetla na ovoj planeti.

A svi voze ko budale, pogotovo GSP i kamiondizje, dok pesaci nonsalantno setaju pored i prelaze po magli ko da je lep suncan dan.
[ endre85 @ 20.11.2011. 22:49 ] @
Eh, ja sam u petak bio dovoljno glup da ne idem autobusom iz NS u Zr, nego sam isao divljim taksijem. Sa ovim likom se nikad ranije nisam vozio, i to mi je bila druga greska te veceri. Cini mi se da nikad guscu maglu nisam video na tom putu. Inace sedeo sam iza vozaca, i kao i uvek pratio sam voznju. Nisam mu rekao nista kad je preticao na punoj liniji pre nadvoznjaka kod Kaca, mada sam razmisljao da li trebam protestvovati, cak ni kada je dospeo iza nekog kombija nemacke registracije sa izrazito jakim maglenkama koje su dodatno smanjivale vidljivost prilikom preticanja tog kombija i na slepo ga preteknuo. Iz moje pozicije gledanja jednostavno su se svetla nailazecih auta pojavljivala izuzetno kasno. Neki od nadolazecihh auta su imale vrlo slabe farove, a bilo je dva auta koji su imali jedan neispravan far.

I lik je nastavio da pretice, i prilikom preticanja nekih slepera koji su vozili jedan za drugim, za dlaku izbegnemo makaze. Tad ja lika opomenem, da cemo ovim tempom do zr pokupiti nekoga, a jos nismo stigli ni do Zabaljske petlje. E lik je popizdeo, poceo da me ispitkuje da li sam vozac, od kada imam polozeno, da on cuva prvo sebe itd. Nisam hteo da mu se suprotstavljam da me nebi izbacio. Jbg lekcija naucena na tezi nacin. A uz sve to prica telefonom i jos pita putnike da li sme da zapali. A pre toga prica kako je umoran i kako je danas vec presao 1500km.

Tih 10 minuta koji se ustede na tom putu preticanjem, po mom misljenju jednostavno nije vredno rizika. Kada sam se iskrcavao lik nije mogao ni da me pogleda. Mislim, ni ja ne volim voziti u koloni, ali kada je magla tako gusta onda je to pametnije resenje. I razmisljam sta ako dozivimo neku nezgodu, a ja sam cutao. Da sam u takvom scenariju preziveo nikad sebi ne bih mogao oprostiti. A vozaca mozda nisam preterano lepo zamolio da obrati paznju na nacin voznje, ali mu nisam ni rekao da je moron i da treba da mu oduzmu dozvolu. Tako da i dalje ostajemo po onom starom, ako je neko presao po nekoliko stotina hiljada km to ga ne cini dobrim vozacem. Ali verujem da to vecina sa ES zna.



[ seaboy @ 21.11.2011. 10:36 ] @
Pa u tome se krije opasnost, kao i u svakom poslu, profesionalni vozaci, sa velikom predjenom kilometrazom najopasnije greske prave... gubi se strah, postaje svakodnevnica i rutina... Oni def ne pridaju tome znacaj kao "mi"... Nalozeni iskustvom i redovno alkoholom i eto gubitnicke kombinacije. Mislim, posto cesto putujem kroz Srbiju, da je veliki problem pored vozaca, koji su svuda kod nas isti, druge okolnosti, tipa traktori sa polomljenim svjetlima na ulici, freze, biciklisti po 80 god na biciklu koji se krecu toliko sporo da samo sto ne stanu, pa moraju da krivudaju lijevo desno, naravno po putu...
A najveci generator svih problema, pored magle i svega nabrojanog je drzava... nije moguce ocekivati od svakog covjeka da se ponasa razumno ukoliko nema mjera kojim bi se sankcionisalo nepropisno ponasanje. stice se utisak da se pojedini poput nas izdvajaju, vode raspravu o ovoj temi, dok masa njih ovo ne bi ni citala... pravni akt, dispozicija i sankcija cine jedini razlog zasto su zemlje zapada ispred nas... I oni su ljudi (norvezani, englezi,..) kojih ima dosta po primorju, skloni bahatom ponasanju, picu, kada su kod nas opustanju i vrlo bi se lako prilagodili na nas sistem, naravno nekim dijelom. pa i oni su LJUDI, ali kod njih DRZAVNI APARAT RADI!!! ne mozes proci nekaznjeno, ne mozes podmititi, ne mozes sresti selektivnu primjenu zakona... cucemo na forumu odlicne predloge, analize problema, ali to samo ostaje na tome... Na Balkanu smo, jer ako je jedna drzava od 7.5 mil izgubila 300000!!!!! ljudi za 8 god, sta reci, ironicno bi bilo da ce da brinu ako pogine 500 za god ili 1000...
[ Zlatni_bg @ 28.11.2011. 18:18 ] @
Samo bih napomenuo ovo:

50km/h je negde oko 14m/s. Kad je vidljivost mala, uzmite i sekundu koja ce vam biti potrebna da vidite, sekundu da reagujete. Vec ste presli 30m. Auto nece stati sledecih par sekundi, da kazemo najmanje 4 sekunde. To je jos, da uzmemo polovinu od ovih 14m/s, 28 metara. Dakle, 60 metara ste presli od onog trenutka kada ste ugledali prepreku. Sada razmislite kada se vidljivost spusti na par metara kako sve ovo izgleda u praksi.
[ Marko83 @ 28.11.2011. 21:09 ] @
Joooj 4s za zaustavljanje sa 50km/h :)
Probaj ovde: kalkulator
[ milovanmaric @ 29.11.2011. 19:58 ] @
Ono sto bih ja mogao uopsteno da kazem, na primeru koji sam danas video, krenuo sam iz Cacka u 05h ujutro za Novi Sad, vec u Gornjem Milanovcu, magla je bila ko testo gusta, ali se do prelaza na Rudniku magla povukla, i sve do posle Ljiga bilo je ugodno za voznju. Posle Ljiga, magla ponovo do Beograda pa preko Ostruznickog mosta, tek ponegde da nema magle. Kad upadnes u maglu, osecaj je ko da je dim masina ukljucena u kabini, vidljivost jedva da se vidi do 5 isprekidanih traka koje razdvajaju kolovozne trake. Neznam, nisam brojao, ali mislim da je bar 50 ljudi, preticalo nas sve u koloni koja se krece 60km/h onako na slepo, pa kad vidi da mu nesto dolazi, ulece u kolonu. I onda naravno docekam na Ostruznickom mostu onu kolonu, i posle vise od satipo cekanja u koloni vidim i auto u kojem je poginuo vozac, avaj preticao po toj istoj gustoj magli, i skoro pa ceono udario u kamion. I sad, ono sto me je opet iznerviralo, dok sam tako sa svim ostalim razumnim ljudima cekao u koloni u magli, je onaj procenat vozaca, koji ''moraju'' iz samo njima znanih razloga, da preticu kolonu vozila koja stoji u magli, preko pune linije, dok im u susret ide kolona vozila u suprotnom smeru. Mislim, da bilo koga pitas, zasto to radis, rekao bih ''zurim ili kasnim'', a mi kao nigde ne kasnimo ili zurimo? Ne znam, da li je bilo ko od njih pre nego li je i krenuo da obilazi kolonu koja stoji na mostu preko pune u gustoj magli, uopste i pomislio bar dve stvari:

1. Zasto stoji kolona?
2. I da li ce ga nesto pokupiti u gustoj magli,dok se krece preko pune linije u gustoj magli, pa ce onda blokirati i onu preostalu slobodnu traku, preko kojih mogu da stignu hitne sluzbe?

Mislim, da se niko od njih to uopste i nije pitao, i da to nema veze sa vozackom kulturom, nego govori vise o tim ljudima, karakteru, pa cak i vaspitanju na kraju krajeva, koji pre svega smatram ne cene sebe i svoj zivot (ili gledaju samo sebe, a drugi nek crknu), a samim tim ne cene ni zivot svih ostalih, jer zivot drugih dovode u pitanje svojim ponasanjem i postupkom na putu.

A ovo popraviti, e to je postupak, koji trazi da prodju godine, i rad sa vozacima pocetnicima, cak i mladjima od njih, ovi mladji bar mogu da nauce i to usvoje, jer ove ''iskusne'' vozace, nece ni kazna spreciti da preticu u ovakvim situacijama.

[ X Files @ 29.11.2011. 20:26 ] @
^
Zapravo, vožnja na neki način "stavlja pod lupu" temperament čoveka, intenzivira ga i testira.

Ovo svakodnevno posmatram, dok idem na posao. Pojedinci naprosto imaju potrebu da od ranih jutarnjih časova pretiču kolonu vozila, koja se ionako kreće dovoljno brzo. Pri tome nema potrebe za žurbom, znam gde idu :) Obavezno sledi rizikovanje u levoj traci, do poslednjeg metra pred krivinu. Često i vožnja kroz sredinu bez obzira na vozilo iz suprotnog smera, jer "ima mesta" za svu trojicu...

Profili su razni, teško je biti precizniji, ali neke situacije se kristališu:
Mlad čovek, s ne baš mnogo iskustva i dobrim automobilom.
Mlad čovek, s dosta iskustva ali lošim automobilom, pokazuje koloni "kako se vozi".
Grupa od nekoliko mladih u automobilu, pa valjda izdominira neka psihologija "čopora", ko bi znao.

[ rale2rale @ 30.11.2011. 08:58 ] @
Mali off.

Meni nikad neće biti jasni vozači koji ,,formiraju'' kolone, pogotovo po normalnom vremenu.

Primer vrlo čest, vikend, avalski put, stalno se formiraju kolone jer neki genijalac odluči da na putu gde je dozvoljeno 80 km/h, vozi 50-60km/h i onda iza njega se formira kolona i naravno manje strpljivi kreću u preticanje i na kraju dolazi do saobraćajki jer neko ne može da izdrži da se vuče u koloni.

Šta da se radi sa takvim likovima, možda bi trebalo kažnjavati i tu gospodu koja vole da se ,,vuku'' po cesti i formiraju kolone!?
[ cozmo_im @ 30.11.2011. 09:10 ] @
Magla:

http://www.pressonline.rs/sr/v...+%C5%A1leper+i+poginuo%21.html

STRAVIČAN SUDAR - BUDE MILEUSNIĆ (62) IZ PEĆINACA STRADAO U UDESU NA OBILAZNICI KOD SURČINA
Zakucao se „jugom" u šleper i poginuo!
Bude Mileusnić (62) iz Pećinaca poginuo je u stravičnom udesu koji se juče ujutru oko 7 sati dogodio na obilaznici kod Surčina. On je nastradao kada je upravljajući „jugom" krenuo u preticanje kamiona i direktno se sudario sa šleperom koji je naišao iz suprotnog smera

Kako Press saznaje u saobraćajnoj policiji, u trenutku kada je došlo do udesa na ovom delu obilaznice bila je gusta magla i vidljivost je bila smanjena na samo tridesetak metara, a na pojedinim mestima i manje.
- Bude Mileusnić se svojim „jugom" kretao obilaznicom od Dobanovaca ka Ostružnici. On je kod Surčina krenuo u preticanje kamiona koji se kretao ispred njega i uleteo u „makazice". „Jugo" je levom stranom zakačio bok kamiona valjevskih registracija, koji mu je naišao u susret. Zbog tog kontakta Mileusnić je izgubio kontrolu i direktno udario u kamion „mercedes" bugarskih registarskih oznaka, koji se kretao iza kamiona iz Valjeva - kažu u saobraćajnoj policiji, i objašnjavaju da je vozač „juga"na mestu ostao mrtav u totalno smrskanom automobilu.
[ X Files @ 30.11.2011. 09:44 ] @
Jeste li primetili da kada neki hrabar vozač napravi de facto pogrešnu procenu kada je u pitanju preticanje (i nekako se ušunja nazad u kolonu) - obavezno u sledećim sekundama nastavlja da srlja dalje rizikujući još više? Kao da želi da pokaže da i dalje vlada situacijom... ili to adrenalin ne dozvoljava reč NE.

[ jnk @ 30.11.2011. 12:23 ] @
rale2rale: avalskim putem ići konstantno 80 km/h zahteva solidno jak automobil sa iskusnim vozačem i ne možeš očekivati da je tako nešto kod nas prosek.
[ rale2rale @ 30.11.2011. 12:51 ] @
Na samoj Avali ne, tamo ti je plafon 60km/h sa prosečnim autom, zbog krivina , ali zato potez od Zuca do Ralje, 80km/h bez problema osim gde su sad uvedene ove nove table za naseljena mesta (Prnjavor, Trešnja, Ralja).

Problem je u tome što tamo gde možeš 80km/h imaš likove koji voze 50-60km/h koje na kraju svi kreću da pretiču, i eto ti belaja!!!
[ pisac @ 30.11.2011. 14:00 ] @
Ma kakav belaj, minimalna brzina postoji samo na autoputu.

Likovi koji voze sporije od ograničenja voze onoliko brzo koliko smatraju da im uslovi na putu, stanje vozila, i trenutno stanje svesti dozvoljava, a to je sasvim ispravna vožnja. Mnogo veći problem i belaj je kada ja vozim 60km/h u gradu na mestu gde je ograničenje 40km/h, a napravim kolonu nervoznih iza sebe (?!) koji blicaju i sviraju i pretiču preko pune linije. To je poprilično uvrnuto društveno ponašanje pogodno za sociološka istražavanja.

Citat:
cozmo_im:Kako Press saznaje u saobraćajnoj policiji, u trenutku kada je došlo do udesa na ovom delu obilaznice bila je gusta magla i vidljivost je bila smanjena na samo tridesetak metara, a na pojedinim mestima i manje.
- Bude Mileusnić se svojim „jugom" kretao obilaznicom od Dobanovaca ka Ostružnici. On je kod Surčina krenuo u preticanje kamiona koji se kretao ispred njega


Taj je verovatno vozio tako decenijama, i na kraju je ipak izgubio na kocki.

Međutim, da eventualno ne grešim dušu, trebalo bi ispitati i da li je kamion koji mu je došao u susret imao upaljena i ispravna svetla. Ima i toga.
[ rale2rale @ 30.11.2011. 14:28 ] @
Slažem se da ,,stanje'' vozila i ,,stanje'' svesti je upravo glavna stvar razlog zbog koga bi takve likove trebalo kažnjevati, a naročito one koji puštaju takva vozila (mislim na tehničke preglede i policiju), o stanju u kome se vozači nalaze neću da komentarišem posebno!

Kad sam ovo pisao imao sam u vidu normalne uslove vožnje, bez magle, kiše ili snega, imajte u vidu!

[ pisac @ 30.11.2011. 15:19 ] @
Ljudi su različiti, neko reaguje sporije a neko brže i neko se bolje snalazi a neko lošije. Takođe neko nekada nije u elementu za brzu vožnju pa vozi sporije, a neko jednostavno smatra da put po njegovim kriterijumima nije dovoljno bezbedan za bržu vožnju. Zbog toga je taj znak 80km/h u stvari ograničenje brzine za one koji imaju višak samopouzdanja uz drugačije kriterijume procene puta i osećaju se u elementu za vožnju, a nije niti preporučena brzina niti minimalna brzina. Ljudi koji voze sporije od ograničenja su sasvim normalni.

Preporučena brzina (broj u plavom kvadratu):


Minimalna brzina (broj u plavom krugu):
[ delonen @ 25.12.2011. 15:52 ] @
evo iskustva iz prve ruke na temu "vožnja po extremnoj magli" (dakle, NE "extremna vožnja po magli", a DA ono prvo)

lokacija: ibarska magistrala, BGD, kratko parče puta između Petlovog brda i groblja Orlovača. dal' zbog mikroklime il' zbog blizine trajnog pansiona, tek na tom potezu su džepovi magle česti i često gušći nego drugde.

dva puta od 90ih naovamo dogodilo mi se da uđem u tako gustu maglu da ne vidim prednji kraj haube. bez šale. dobra stvar beše da niti jednom od ta dva puta nisam bio sam u kolima. svetla tada ne pomažu amabaš ništa. sa pozicijama i 4 (ž)migavca prvom idem najsporije što može a da motor ne "štuca". ne gledam napred. lepo, otvorim vrata i pratim središnju liniju gledajući dole, dok suvozač gleda napred i kada nazre da se tamna magla pretvara u svetlu (što nagoveštava dolazak vozila iz suprotnog smera) obavesti me te malo odem u desno i onda blicam dok se ne mimoiđemo. eto. kome se rečeno čini neverovatnim, ne krivim ga. i još nešto - od kako su namontirali "Mrkinu krivinu" na tom delu ibarske, magla i nije neophodna da bi ljudi sletali s' puta. malo malo, pa neko fasuje jendek.
[ codeNO @ 08.01.2012. 02:22 ] @
Citajuci ovo, primetio sam da niko nije objasnio ponasanje vozaca ako se naleti na prepreku na putu, auto putu... ako se nesto dogodilo ispred vas nikada ne treba stati i "diviti" se prizoru, narocito ako je magla, gde se upravo susrecu tri stvari.

1. ides nekom brzinom a treba i stati
2. magla - zbog koje ne vidis sta je ispred tebe
3. faktor iznenadjenja - ispred tebe se pojavljuje prepreka koju moras da izbegnes, kad je izbegnes..PRODJI ili se skloni sa puta da ne bi ti postao prepreka i neko naleteo na tebe

Prilikom tih naletanja ako stanes nastavljas niz da ce u tebe neko naleteti jer kao i ti, ovi iza tebe isto nista ne vide sta ima ispred...mislim da je ovo najbolji primer gde su svi parametri tu






[ goat @ 15.01.2012. 22:10 ] @
Ranije sam malo vozio, ali u poslednjih nekoliko meseci putujem do posla i natrag svakodnevno 150km a na poslu često idem i dalje. I šta mogu reći: svačega sam se nagledao i doživeo


za maglu generalno

1. Korisna stvar je da usporiš kada ti naiđe vozilo u susret jer je velika verovatnoća da iza njega postoji idijot koji želi da pretekne nespretnjakovića ispred sebe! Verujte mi da takvih nema malo (oba tipa)

2 . Korisna stvar je da se na nepoznatom putu "zakačiš" za vozilo sa registarskim tablicama najbližeg grada, jer je velika verovatnoća da vozač u tim kolima poznaje dobro put (pre neki dan sam se vraćao iz Loznice za BG, signalizacijj na putu blagi užas, bilo je trenutaka da nisam znao gde je kolovoz , i da nije bilo automobila koji su dolazili u susret nebih video gde je "musavi" put, a nije bilo magle)

3. Korisna stvar je da imaš dobro naštelovana svetla.

Uzgred ne mogu se načuditi "profesionalcima", koji voze dostavna vozila, koliko ne vode računa o visini svetala kada natovare svoje vozilo, kada oborenim svetlima osvetljavaju šolje na banderama, a dugima avione po nebu.

Drugo. "Likove" koji pale sva moguća svetla noću i kada magle nema ne mogu da razumem. Da maglenke ne isključuju duga svetla mislim da bi i njih palili!!

4. Smanjiti brzinu,

5. Ne preticati kolonu bez obzira koliko žurio

6. Ako vas Svi redom pretiču, nemojte nikada voziti po magli

I na kraju pešaci!!! U 99% slučajeva sam ih sretao bez reflektujućih prsluka, i u 80% slučajeva su se kretali pogrešnom stranom. Dok u 99.9% slučajeva "podizanja istih na haubu" vozač je bio kriv! (rezultat nije 100% zbog "zaštitnog" a možda će i Petra malo da koriguje scor).
Biciklisti!!. Od 6 biciklista koje sam video na skorašnjem službenom putu BG-Lo-BG četvorica biciklista!!! su išla suprotnom trakom!!! ( ili su došli iz engleske ili su se poistovetili sa pešacima)

[Ovu poruku je menjao goat dana 15.01.2012. u 23:22 GMT+1]
[ anon70939 @ 15.02.2012. 00:12 ] @
Službeno kada sam radio nekih 20 dana u užicu krajem 2010. godine.
U životu nisam video takvu maglu!!!
Nisam video put uopšte, ni belu traku. Bukvalno ništa. Vozio sam 10km/h čini mi se. Kad mi je dolazio neko u susret non stop sam se štrecao da ide pravo na mene. Došlo mi je bilo da se parkiram sa strane i da čekam da svane. Bio sam smešten u hotelu Zlatiborska noć, i kad god sam se kasno vraćao sa posla, morao sam da prolazim tim putem ka zlatiboru.
Nisam se mogao načuditi džipovima koji su me obilazili ogromnom brzinom!
Magla je bila tolika, da na 20-30m čini mi se nisam uopšte video poziciona svetla auta ispred mene. Tek kada bih mu prišao na 10m, počinjao sam da nazirem uključena sva 4 žmigavca i pozicije.
Možda sam malo preterao sa ovim dimenzijama, ali skoro da sam 100% siguran da su bile tako male razdaljine i nije mi bilo jasno kako ne može da se nazire svetlo na tako malom rastojanju.
A što je najneverovatnije, taman neki poslednji tunel pred hotel, kad se izaže iz njega, sve je bistro, nema ni traga od magle...

Ovo je bilo preko dana, ali taj dan je još bila i slabija magla.


Ovo je kad se ide prema Užicu pa taman pred ulazak u taj tunel. Posle tunela je katastrofa
[ Dr.sima @ 15.02.2012. 20:28 ] @
Odredjeni deo populacije leci svoje zivce i komplekse u voznji, u kombinaciji sa nedostatkom zdravog razuma fatalni ishod je gotovo neminovan. Tuzno pitanje je samo koga ce idijot da povuce sa sobom :(
[ gigamg1 @ 16.02.2012. 03:12 ] @
Nekoliko sam puta vozio po magli kakvu je opisao CoyoteKG. Vozio sam jedva 20km/h i opet nisam mogao da vidim belu liniju koja je blago receno nevidljiva i kada je bistro. Jedni od najduzih sati u mome zivotu su bili bas ti. Problem je sto je magla mnogo redja kada se izlazi iz naseljenog mesta a kad dodjes do pola puta, mrak. Imao sam osecaj kao da podmornicu LOL. Samo sam video kontrolnu tablu i nista vise. Jednom mi se desilo da sam se skroz izbezumio jer sam vise od pola puta presao pa mi je glupo da se okrecem i idem nazad ali jos gora stavka je bilo to sto me je u pola razmisljanja pocelo preticati vozilo koje se niotkuda stvorilo brzinom preko 50km/h. Prosto se stvori iza mene, blicne i proleti. Par puta sam i polako nogu na kocnicu spremao jer sam se razmisljao sta bi bilo da taj sto me pretice u tom trenutku uleti u makazice pa ja za njim. Najveci strah u magli mi je da ne izletim sa puta ili da mi nesto izleti na put. Iako brzinu uvek smanjim kad je magla, opet taj trenutak ne bih voleo da dozivim.

Da ne pricamo o bahatim vozacima koji iako vozis 100km/h na putu gde je ogranicenje 80km/h opet te preticu. Koliko puta mi se desilo da mi se takav ¨vozac¨ zalepi za rep i da zmigavac iako u suprotnom pravcu nailazi vozilo. Cesto kada vidim da ce mozda doci do makazica, namerno se pomerim ulevo da ne moze da me pretekne, ne zbog mene nego zbog njega. Kao da su slepi ili vise veruju vozilu nego svojim ocima i mozgu.
Jednom mi se cak desilo da budem u treci u koloni a da me cetvrti koji je kombi krene da pretice i vidimo i ja i on da ulece u makazice. Mislio sam da ce nekako uspeti ali vozilo iz suprotnog smera je bilo preblizu a vozilo ispred mene je bilo na razmaku od 10m. Na pola njegovog preticanja sam video da je uvideo da ne moze da pretekne prvo vozilo u koloni i video sam u jednom trentuku po beloj lami kako ubacuje u rikverc. U tom trenutku sam se najezio i nagazio kocnicu da bih napravio mesta da moze da se ubode izmedju mene i prvog u koloni iako sam znao da iza mene ima bar 5 vozila. I kada je izbegao tu sigurnu smrt, sacekao je da se malko iscisti desna traka i nastavio da pretice i da juri. Takvi vozaci ne smeju voziti, ne zbog njih nego zbog nas ostalih.
[ Zarko Silic @ 16.02.2012. 08:39 ] @
U Vojvodini magle umeju da budu veoma nezgodno guste. Ako je ikako moguce, treba preskociti voznju u tim danima jer ne postoji formula po kojoj se normalno moze voziti ma koliko da se smanji brzina kretanja.

Magla ume da bude takva da se 2 pesaka na ulici sudare (Lale kazu: bog te materin, moz ekser zakucati u nju, koliko je gusta). Tada je pogubeljno voziti automobil.

Na srecu, ne traje dugo kao u Engleskoj.
[ ventura @ 16.02.2012. 08:49 ] @
Lepo ja kažem, ovako to rade profesionalci :)





[ anon70939 @ 16.02.2012. 08:52 ] @
meni se jednom u vojvodini desila neka cudna magla :). Malo ispred Zrenjanina.
Magla je bila samo po zemlji, visine pola metra mozda. I to tako gusta da je izgledala kao onaj dim u diskotekama. Bukvalno se nije video asfalt, tek sa strane sam mogao da vidim one stubice sa macjim ocima. A iznad tih pola metra magle, sve je bilo neverovatno bistro!

edit:
^ma nije skupo uopste :)
http://www.nightvisionstore.co...dIR%2030hz%20NTSC%20Camera.htm
http://www.flirpathfindir.com/
[ Zarko Silic @ 16.02.2012. 08:55 ] @
@Ventura

Da li si ti probao u praksi ovu kameru?

Ja sam vozilo A8 sa fabricki ugradjenim IC sistemom (mislim da kosta nekoliko hiljada eura) i nije me oborio s nogu. Osim toga, sta ces ako majmun pretice i vozi pravo na tebe, a ti malo brze vozis jer "kao" vidis sve?

Ne mogu da verujem da se ovakvi aftermarkovi bolje ponasaju. Ova video reklama nije bas ubedljiva.

Veoma je vazno na kom mestu se nalazi i monitor za pracenje. Ako je na losem mestu, voznja moze biti jos opasnija.
[ ventura @ 16.02.2012. 09:17 ] @
@Zarko Silic:

Ne znam koji si Audi vozio, i sa kojom kamerom, ali ovo je termalna kamera a ne IC kao recimo što su kamere za noćno osmatranje objekata, a to je velika razlika... Najnoviji Audi A6/A7/A8 i BMW X5/X6/5/7 imaju baš ove Flir termalne kamere, i one koštaju par hiljada evra...

Konkretno ova koju sam ja kupio je OEM od BMW-a i fabrička cena joj je oko 5000 dolara (link), stim što sam je ja uspeo izbunariti za daleko manje novca...

U suštini ideja ove kamere je ne da ti gledaš u displej i voziš, već da voziš normalno, a krajičkom oka pratiš dispej i pogledaš malo detaljnije ako primetiš da se nešto dešava ispred tebe na putu, primerno ako voziš po magli... Za vožnju noću kada je lepo vreme, korisno je da vidiš nekog traktoristu ili pešaka, ali nema nekih specijalnih beneficija... Međutim za maglu i uslove ograničenje vidljivosti, e tu si onda car...
[ anon70939 @ 16.02.2012. 09:20 ] @
bas sam i ja razmisljao o poziciji monitora. Na ovoj reklami mi se cini da je na losem mestu. Da bih gledao u taj monitor, moram skroz da skrenem pogled sa puta
[ ventura @ 16.02.2012. 09:27 ] @
Citat:
CoyoteKG: bas sam i ja razmisljao o poziciji monitora. Na ovoj reklami mi se cini da je na losem mestu. Da bih gledao u taj monitor, moram skroz da skrenem pogled sa puta

Ja to planiram da stavim na fabrički displej, on je nekako nagnut prema vozaču i na totalno ok poziciji da može da se prati... Ne moraš da gledaš direktno u ekran, ali je pozicija takva da dok gledaš normalno na put ti krajičkom oka pratiš i šta se dešava na displeju, tj. možeš da primetiš ako se nešto pojavi na displeju, pa baciš oko na kratko da vidiš šta je..

evo kako je to kod mene recimo:


[ anon70939 @ 16.02.2012. 09:35 ] @
korisna stvar u svakom slucaju. Ne mora u to da se bulji non stop. A kada su ovakve magle o kojima pricamo, gde moze da se vozi maksimalno 20km/h, ima se i vremena pogledati u ekran
[ ventura @ 16.02.2012. 09:51 ] @
Citat:
CoyoteKG: korisna stvar u svakom slucaju. Ne mora u to da se bulji non stop. A kada su ovakve magle o kojima pricamo, gde moze da se vozi maksimalno 20km/h, ima se i vremena pogledati u ekran

Fora je u tome da kada su magle i imaš ovo onda ne moraš voziti 20 kmh :)

Sa ovim po najgoroj magli možeš da voziš sa 70-80% uobičajene brzine...
[ anon70939 @ 16.02.2012. 10:01 ] @
hm... ti onda mozes racunati samo na svoju opremljenost. Ali ne mozes racunati na tudju neopremljenost. Taj neko drugi moze mozda da se uplasi kad te vidi i izleti sa puta!
[ ventura @ 16.02.2012. 10:02 ] @
Citat:
CoyoteKG: hm... ti onda mozes racunati samo na svoju opremljenost. Ali ne mozes racunati na tudju neopremljenost. Taj neko drugi moze mozda da se uplasi kad te vidi i izleti sa puta!

Što bi me se plašio, pa neću da vozim u suprotnoj traci.
[ anon70939 @ 16.02.2012. 10:06 ] @
pa taj neko drugi ni ne vidi trake kako treba, a kamoli da vidi u kojoj ti ides :). A pored toga, on ni ne zna da ti u kolima imas to cudo tehnologije. Ja recimo dok nisam sad procitao ovde, cudio sam se kako uspevaju da jurcaju po tim maglustinama, gde ja ne mogu brze od 20 km/h. I bilo me strah i dok sam sam bio na putu i nikog u blizini, a kamoli kad vidim nekog kako me obilazi sa 3 puta vecom brzinom.
[ ventura @ 16.02.2012. 10:51 ] @
Ova nightvision kamera je prilično retka zverka čak i u najnovijim autima, tako da sigurno to nisu imali svi koji su te obilazili :)

Generalno brzina po magli zavisi od mnogo parametara.. Recimo ja kad vozim autoputem po magli, tada znam da ne može ništa da mi izleti sa strane, već se fokusiram na auta ispred... Opet, ne moram da fizički vidim auto ispred, dovoljno mi je da vidim stop svetla i na osnovu njih da procenim koliko je gusta magla i koliko fore imam za reakciju... Recimo kada idem kroz Hrvatsku a da nije leto u Slavoniji je skoro uvek magla, i recimo ako svi voze 80-90kmh, ja sa svojim principom da pratim zadnja svetla mogu bez problema da vozim 130-140kmh, jer onaj ispred mene u levoj traci sigurno neće stajati ili voziti 20kmh, već u najmanju ruku 80, tako da imam i više nego dovoljno vremena za reakciju... A ako slučaju stoji, onda valjda ima dovoljno mozga da upali četiri migavca, a to se em dalje vidi nego obična svetla, em je signal da istog trenutka nalegnem na kočnicu.

Što se tiče vožnje po magli običnim, magistralnim putevima, ja ne vidim nikakav problem da se mimoiđem sa nekim ko ide 20kmh a ja recimo da vozim 80-100kmh.. Ja u svojoj traci, on u svojoj, ne vidim šta ima da mu smetam.. Isto tako i kod obilaženja, ako obiđem nekog ispred mene, taj će bar znati u narednih 100-200 metara dok mi vidi štopaljke da je put čist i kuda ide...
[ vladd @ 16.02.2012. 11:33 ] @
Temovizija je slabo upotrebljiva po magli i jakoj kisi. Sa druge strane distanca jako zavisi od optike, naravno kao i fokus, odnosno kolicina informacija koja stize na senzor.
Takodje je vetrobransko staklo nepremostivi zid za termoviziju.

Montiranje skupe kamere, sa skupom optikom, na spolji deo auta je malo slozenija prica, izlozenost udarima i sl..

Pojacavaci svetla su za noc, takodje solidno skupi u generacii 2,5 i tri(iznad gen. 2), takodje je neophodna specificna magla da bi bili upotrebljivi.

Ir takodje, cestice vode su opaka opticka smetnja, kako za vidljivi spektar tako i za bliske vidljivom.

Poz
[ Zarko Silic @ 16.02.2012. 11:38 ] @
Valda maglenke treba da vidi; ne stopaljke?

Problem je sto pojedinci iz suprotnog pravca, ne racunaju da neko u magli vozi 80 ili ne razmisljeju uopste pa krenu u preticanje, sto je kod nas vrlo cest slucaj. Tda IC kamera nije od preterane koristi.
[ ventura @ 16.02.2012. 11:54 ] @
Citat:
vladd: Temovizija je slabo upotrebljiva po magli i jakoj kisi. Sa druge strane distanca jako zavisi od optike, naravno kao i fokus, odnosno kolicina informacija koja stize na senzor.
Takodje je vetrobransko staklo nepremostivi zid za termoviziju.

Montiranje skupe kamere, sa skupom optikom, na spolji deo auta je malo slozenija prica, izlozenost udarima i sl..

Pojacavaci svetla su za noc, takodje solidno skupi u generacii 2,5 i tri(iznad gen. 2), takodje je neophodna specificna magla da bi bili upotrebljivi.

Ir takodje, cestice vode su opaka opticka smetnja, kako za vidljivi spektar tako i za bliske vidljivom.

Vladd, ovaj Flir Pathfindir košta 2500-3000 evra i predviđen je za spoljnu montažu, zajedno sa kućištem koje je dizajnirano da izdrži sve uslove puta i udarce kamenčića koji se dešavaju.

Montira se obično iza maske, ili unutar branika (sa rupom za senzor):


I još jednom, ovo nije pojačivač svetla, već termovizijska kamera koja kreira sliku na osnovu toplote objekta.

Dakle kao takva nema problem da snima objekte kroz kišu/sneg/maglu, jer ona ne pojačava svetlost već snima termalni otisak koji nema problema sa prolaskom kroz vodene čestice u vazduhu..
[ ventura @ 16.02.2012. 11:56 ] @
Kada sve montiram i naletim na maglu, napraviću neki kraći video klip gde se vidi kako stvar funkcioniše...
[ bakara @ 16.02.2012. 12:00 ] @
Citat:
ventura
Dakle kao takva nema problem da snima objekte kroz kišu/sneg/maglu, jer ona ne pojačava svetlost već snima termalni otisak koji nema problema sa prolaskom kroz vodene čestice u vazduhu..

A toplota hladnjaka iza nje ne pravi smetnje?
[ ventura @ 16.02.2012. 12:03 ] @
Citat:
bakara: A toplota hladnjaka iza nje ne pravi smetnje?

Samo ako montiraš kameru iza hladnjaka :)

Dok je ispred, sve je ok :)
[ pisac @ 16.02.2012. 13:53 ] @
Citat:
ventura: Što se tiče vožnje po magli običnim, magistralnim putevima, ja ne vidim nikakav problem da se mimoiđem sa nekim ko ide 20kmh a ja recimo da vozim 80-100kmh..


Pa ni ovi motoristi što piče 100+ km/h po gradovima, ne vide nikav problem što obilaze automobile koji idu 20-30km/h, sve dok neki od tih automobila ne odluči da iznenada bez migavaca napravi polukružno okretanje preko pune linije.

Citat:
ventura: I još jednom, ovo nije pojačivač svetla, već termovizijska kamera koja kreira sliku na osnovu toplote objekta.


A da li se onda u toj kameri vidi hladan balvan ispao iz nekog kamiona, koji na puti leži cele noći i koji je prema tome iste temperature kao put?
[ Zarko Silic @ 16.02.2012. 14:47 ] @
Citat:
ventura:Ne znam koji si Audi vozio, i sa kojom kamerom, ali ovo je termalna kamera a ne IC kao recimo što su kamere za noćno osmatranje objekata,













Na A7 je to jos dalje otislo


[ ventura @ 16.02.2012. 16:20 ] @
Citat:
pisac:Pa ni ovi motoristi što piče 100+ km/h po gradovima, ne vide nikav problem što obilaze automobile koji idu 20-30km/h, sve dok neki od tih automobila ne odluči da iznenada bez migavaca napravi polukružno okretanje preko pune linije.

Pazi, to je onda njegov problem koji će da reši Darvin... U suštini ako je neko dovoljno retardiran da napravi polukružno preko pune linije, iznenada i bez migavca, i ako neko iza njega ide 100+kmh to će mu ujedno biti i poslednja stvar koju je u životu napravio.. Tako da ne verujem da su ljudi baš tolike kamikaze, a i ako jesu, sami sebe brzo odstrane iz saobraćaja... Što se mene lično tiče, ja nemam nikakve brige, i da mi iskoči takav ispred mene, bio bi udaren najjačim delom mog auta, imam gomilu airbagova, kasko, tako da nemam šta da brinem.

Citat:
pisac: A da li se onda u toj kameri vidi hladan balvan ispao iz nekog kamiona, koji na puti leži cele noći i koji je prema tome iste temperature kao put?

Vidi se... Pogledaj ove video snimke koje je Žarko okačio, nije baš da je sve što je napolju apsolutno jednake temperature.. Vidiš da se lepo vidi i šuma i nijanse i sve živo, iako je sve napolju i 'iste' temperature...

@Zarko Silic:
To je to... A šta je tačno bio problem u vožnji? Taj A8 još ima procesor za video feed koji ti obeležava objekte na putu poput pešaka ili auta ispred, što bi još više trebalo da olakša stvar.
[ milivoje t @ 16.02.2012. 17:04 ] @
Ja sam imao prilike karatko da se druzim sa nekim FLIR-ovim proizvodima, ali namenjenim za vojsku, ic kamere visoke rezolucije i optike dometa preko 10km. FLIR to radi tako da je prakticno predvodnik te industrije. Ipak neki nedostaci koje sama fizika namece tremalnim sistemima detekcije ne mogu se tako lako prevazici. Neki su i pomenuti u ovoj diskusiji, izmedju ostalih to je i magla, jer to je tema.

Sa druge strane ove flirove kamere za automobile su vise igracke, nego ozbiljno sredstvo. I to ne zbog kamera i njihovog kvaliteta, vec zbog neresenog interfejsa penosa informacija i slike vozacu.

Kada se informacije sa kamere budu prenosile na vetrobransko staklo putem nekog HUD-a ili sl, moci cemo da pricamo o ekikasnim sistemima.

Citat:
ovo je termalna kamera a ne IC

U cemu je razlika ? :)

[ vladd @ 16.02.2012. 17:30 ] @
U hladjenju senzora, i vrsti...

Ko se sretne sa mil uredjajima, ove igracke su blago receno smesne. Mislim na one kojima prednje germanijumsko(termopropusno, odnosno irpropusno), zastitno staklo, kosta 3000$

Elem, ne sporim neku vrstu termovizije(nivo temperature i osetlljivosti definise hladnjak, osim samog senzora, njegove slozenosti, koja je za malo para - mala), hladjenu peltijeom, koja je zaista igracka u poredjenju sa stirlingovim kompresorima i temperaturama - 90C..

Poenta je u NEupotrebljivosti doticnih termovizija u slucaju magle, ukratko, ne vide nista...ni po magli ni po jakom pljusku..jednostavno, cestice vode, sitne ili krupne, razbiju termalnu sliku...

Poz
[ ventura @ 16.02.2012. 17:45 ] @
Citat:
vladd
Poenta je u NEupotrebljivosti doticnih termovizija u slucaju magle, ukratko, ne vide nista...ni po magli ni po jakom pljusku..jednostavno, cestice vode, sitne ili krupne, razbiju termalnu sliku...

Ovaj dokument daje drugačije mišljenje:
http://www.metrum.co.uk/images/AS_FOG.pdf

I specifikacija PathFindIR (LWIR) kamere:
http://www.flir.com/uploadedFiles/PathFindIR_Datasheet.pdf
[ pisac @ 16.02.2012. 18:17 ] @
Citat:
ventura: ..ako je neko dovoljno retardiran da napravi polukružno preko pune linije, iznenada i bez migavca, i ako neko iza njega ide 100+kmh to će mu ujedno biti i poslednja stvar koju je u životu napravio.. ... Što se mene lično tiče, ja nemam nikakve brige, i da mi iskoči takav ispred mene, bio bi udaren najjačim delom mog auta, imam gomilu airbagova, kasko, tako da nemam šta da brinem.


E, pa, počni da brineš. Kao prvo, on vozi u magli, prema tome nema predstavu da ti dolaziš sa svojim sci-fi svemirskim sistemom brzinom od 3 maha. (nisi prilagodio brzinu uslovima na putu). Kao drugo, udariti nekog pri brzini od 80+ km/h nije prosta matematika: Ukoliko zbog kosog udarca izgubiš kontrolu a auto se podigne na 2 točka i prevrne se, pa krovom bez rolbara udariš u obližnje drvo ili neku nezgodnu prepreku, džaba ti i 16 vazdušnih jastuka .
[ ventura @ 16.02.2012. 18:48 ] @
Citat:
pisac: E, pa, počni da brineš. Kao prvo, on vozi u magli, prema tome nema predstavu da ti dolaziš sa svojim sci-fi svemirskim sistemom :D brzinom od 3 maha. (nisi prilagodio brzinu uslovima na putu). Kao drugo, udariti nekog pri brzini od 80+ km/h nije prosta matematika: Ukoliko zbog kosog udarca izgubiš kontrolu a auto se podigne na 2 točka i prevrne se, pa krovom bez rolbara udariš u obližnje drvo ili neku nezgodnu prepreku, džaba ti i 16 vazdušnih jastuka :D.

Jbe mi se, neka on razmišlja o tome.

Na kraju krajeva, ja imam dobre šanse da preživim i to bez nekih teških posledica, a on ima gotovo sigurnu šansu da pogine.

[ bakara @ 16.02.2012. 20:19 ] @
Citat:
ventura: Jbe mi se, neka on razmišlja o tome.

Na kraju krajeva, ja imam dobre šanse da preživim i to bez nekih teških posledica, a on ima gotovo sigurnu šansu da pogine.

A onda ces ti biti kriv za njegovu smrt jer si vozio neprilagodjeno
[ ventura @ 16.02.2012. 20:31 ] @
Citat:
bakara: A onda ces ti biti kriv za njegovu smrt jer si vozio neprilagodjeno :)

Sve dok sam živ i zdrav, šta ima veze.. Pa i zatvor je za ljude :)
[ vladd @ 17.02.2012. 10:48 ] @
Citat:
ventura: Ovaj dokument daje drugačije mišljenje:
http://www.metrum.co.uk/images/AS_FOG.pdf

I specifikacija PathFindIR (LWIR) kamere:
http://www.flir.com/uploadedFiles/PathFindIR_Datasheet.pdf


Ne da ne daje drugacije misljenje, nego detaljno potvrdjuje moju tvrdnju. Sa sve dijagramima i talasnim duzinama..i tipovima senzora..

Postoje "magle" i magle, odnosno postoji odredjena "atmosferska propusnost", kategorisana..uostalom, proucavaj sam.

Elem, da ne spominjem babe i zabe, onu kameru koju bi kacio na kola i ona kamera koja ima neke vece sposobnosti "prodiranja" kroz odredjene magle, razlika je otprilike 10X u ceni..ali to je valjda manje znacajno, posto ovu "sposobnu" prosto ne mozes ni da kupis...za privatnu upotrebu

Doticna igrackica TVC, omogucava 4X vecu distancu osmatranja nocu, i eventualne probleme uz ivicu puta, ali je oprezna voznja i dalje nezamenljiva


Poz


Citat:
...Just like it is impossible to give a simple answer
to the question “How far can I see with a thermal
imaging camera?”, it is equally impossible to say
how much shorter the range will be in foggy or
rainy conditions....



[Ovu poruku je menjao vladd dana 17.02.2012. u 12:00 GMT+1]
[ pisac @ 17.02.2012. 13:18 ] @
Citat:
ventura:Na kraju krajeva, ja imam dobre šanse da preživim i to bez nekih teških posledica, a on ima gotovo sigurnu šansu da pogine.


Prvo: da ukoliko ga obilaziš, ali ne ukoliko ga mimoilaziš.

Drugo: kažem ja da voliš da se kockaš
[ Zarko Silic @ 17.02.2012. 15:34 ] @
Citat:
vladd: U hladjenju senzora, i vrsti...

Ko se sretne sa mil uredjajima, ove igracke su blago receno smesne. Mislim na one kojima prednje germanijumsko(termopropusno, odnosno irpropusno), zastitno staklo, kosta 3000$


Pa ova Venturina kamera (samo kamera) koju drzi u ruci kosta 10.000 eura. Polovna se moze ponekad pronaci na Ebayu ali ne ispod 6000 eura. Ne vidim logiku da su vojne nesto kvalitetnije, ili bar one vojne koje su nama, obicnim ljudima dostupne.




[ bakara @ 17.02.2012. 15:56 ] @
Citat:
Zarko Silic: Pa ova Venturina kamera (samo kamera) koju drzi u ruci kosta 10.000 eura.

Ovo je @venturina kamera bar po onome sto je napisao:
Price: US $2,465.00
http://www.ebay.com/itm/NEW-FL...ection&hash=item4161af8fec
[ Zarko Silic @ 17.02.2012. 16:08 ] @
Samo videospot je od PathFindIRa, ali u ruci drzi drugu kameru.

Ista optika je i na ovom termovizijskom fotoaparatu

http://www.conrad.de/ce/Produc...amp;zanpid=1605622236793147392


P.S. Poznavajuci Ventiru on te od 2000$ ni ne gleda uopste
[ bakara @ 17.02.2012. 16:29 ] @
Citat:
Zarko Silic: P.S. Poznavajuci Ventiru on te od 2000$ ni ne gleda uopste


Ovde je napisao koliko kosta:

Citat:
ovaj Flir Pathfindir košta 2500-3000 evra i predviđen je za spoljnu montažu, zajedno sa kućištem koje je dizajnirano da izdrži sve uslove puta i udarce kamenčića koji se dešavaju.

Ali da ne analiziramo dalje venturine postove (tu je i on), ali evidentno je da je tacno i ovo sto vladd kaze,a to je da ima tih Flir kamera i za 50000$
[ ventura @ 17.02.2012. 17:52 ] @
Ovo moje je BMW-ova OEM kamera, inače je u pitanju Flir PathFindIR, samo prilagođen BMW-u (oblik sočiva da može da se ugrađuje direktno u branik)

OEM cena ove kamere je 5000 dolara (link), stim što sam je ja kupio na eBay za daleko manje para, očigledno od nekoga ko nije imao pojma šta prodaje :)
[ vladd @ 17.02.2012. 20:40 ] @
Da znas, prednje socivo(ne vidim zastitno staklo) je od kristala germanijuma, koji je relativno mekan, pride presvucen slojem za filtraciju. To jedno socivo moze da kosta 40% cene kamere..

Inace sam radio sa Elop kamerom od ELbita, cena nije manja od 30k$. I to je skoro pa na popusti, posto su im cene od 50 do preko 150k$..

Naravno, u pitanju je vojna oprema, i pribor koji sledi uz doticnu opremu. Realne cene prakticno ne postoje, situacija je od komada do komada. Uvek se na baznu cenu nesto nakarika, ako nista ono bar edukacija, cena dosta zavisi od broja komada i naravno zavisi od kvaliteta i namene komponenti.

Poz
[ Lavlja_Jazbina @ 18.02.2012. 08:57 ] @
Ventura
cuvaj se ovoga.
http://www.youtube.com/watch?v...amp;feature=endscreen&NR=1
[ Zarko Silic @ 18.02.2012. 10:02 ] @
Cena jednog takvog IR senzora nije prerterano relevantna. Pogotovo poredjenje cene sistema koje se koriasti u vojnoj industriji sa cenama u sirokoj potrosnji. Cak i kvalitet ne mora uvek da bude na strani vojne industrije. Pitanje je samo vremena od kada takva cena datira. Dovoljno je da postoji razlika od svega 2 godine (mozda i svega par meseci) pa da bilo koji zakljucak pada u vodu.
Spomenucu primer od pre jednu deceniju vezan za foto osetljivi poluprovodnik, popularno zvani CCD cip. Prvi Kodakov cip je pre oko samo jednu deceniju kostao 1.500.000 (nije greska, jedan ipo milion dolara), a primena mu je bila, uslovno receno, vojna. Svega par godina kasnije pojavljuje se u komercijalnoj upotrebi. Navescu primer jednog fotoaparata.
http://www.digitalkamera.de/Kamera/Kodak/AP_NC2000e.aspx

Karakteristike takvog jednog senzora u poredjenju sa, na primer senzorom napravljenim svega 5 godina kasnije kao sto je na primer u ovom aparatu

http://www.digitalkamera.de/Kamera/Canon/EOS_350D.aspx

su blago receno smesne.

Cena je, takodje neuporediva. 5 godina mladji senzor kosta 300 puta manje, a od onog Kodakovok za militari industriju je 50.000 (pedeset hiljada) puta jeftiniji. Istovremeno je i toliko puta bolji i kvalitetniji

Prevedeno na nase primere to znaci, da je “ovaj Vladdov” od 150.000$ samo papiroloski skuplji, a da je u stvarnosti prica sasvim drugacija.
Ako Venturin kosta 5000$ to je sasvim dovoljna garancija da je rec o necemu sto je u ovom trenutku vrhunac tehnologije, a vrlo je moguce da je i savremeniji i bolji od onog od 150.000$
Trenutno jedan vrhunski IR sistem u kolima kosta oko 8000$, na primer u tom Audiu (da podsetim da i fabricka Olafsenova muzika kosta isto toliko; cisto primera radi) i nije sporno da on nesto i radi, ako vec toliko kosta. Sporno je nesto drugo.
Ako je svuda u Evropi (ne samo u Evropi) zabranjena upotreba mobilnog telefona na klasican nacin, iz dobro poznatih razloga, kako je moguce da se ovakav sistem, koji neuporedivo vise odvlaci paznju vozacu, ugradjuje i jos reklamira kao nekakav vrhunac tehnologije.
Ja sam vozio automobil sa ovakvim sistemom. Istina ne dugo, ali dovoljno da mogu proceniti njegove negativne strane. Bar kada je u pitanju ovakav monitiring kakav trenutno ptojejektuje (na nezavisnom LCD displeju daleko od ose posmatranja puta u toku voznje)
Nisam ga koristio u magli, ali nebitno, jer nije problem u onome sta se vidi vec je problem u percepciji toga sto se vidi.
Primera radi, pokusajte da vozite automobil tako sto ce te ukljuciti obicnu video kameru i pokusati da istovremeno posmatrate put kojim se krecete i snimak koji emituje kamera na svom displeju. Do jedne odredjene brzine kretanja (nekih tridesetak km/h) nece biti problema, ali kada se brzina kretanja poveca, pocinju nocne more. Ako je napolju magla koncentracija na put je jos veca pa samim tim ostaje manje prostora za “krajicak oka”. U takvim trenucima bacanje pogleda na retrovizor je akrobatska vestina, a ne analiza sta se dogadja na nekom relativno malom displeju madju sumom signalnih dioda.
Ocigledno da postoji ovaj problem jer je vec u sledecoj generaciji (Audi A7) sistem unapredjen gde mu je, po principu facedetect, dodata opcija markiranja pojedinih objekata i aktivan zvucni signal upozorenja.

[ vladd @ 18.02.2012. 16:45 ] @
Nisu to isti senzori, kamere i bolometri u termokamerama. I razvoj im nije populistican, vec usmeren u drugu, skuplju stranu.
Takodje i germanijumski kristal, goje se (proizvode) metodom kojom su se pravili i pre 30(i vise) godina, i jednostavno su skupi, skupa struja i oprema...a mala produktivnost..
Nije to jeftini kristal silicijuma koji se "prlja" i ecuje plazmom..

Termoviziju cine dva osnovna elementa, bolometarski senzor i germanijumsko socivo, sve ostalo je, moze se reci kamera, osim sistema za hladjenje senzora, djuarski ili stirlingovim kompresorom. Obrada slike je nesto sto nije u tom rangu cena, sada su procesori mocni i jeftini. Mehanika i mehanika objektiva je standardna..


Poenta velicine cene je u velicini sociva, odnosno teleobjektiva, manjim delom, i samog bolometra koji je prakticno najskuplja stavka. Broj piksela bolometra je izuzetno mali(prema CCD-u) i koriste se posebne tehnike za generisanje slike.

Domet kamere velikih cena je preko 30km, na 40km razlikuje tip aviona(pitanje softvera uz kameru, uzgred, ne postoji "stelth" za ovu verziju osmatranja), a pri odredjenim atmosferskim providnostima, moze da uoci objekat odredjene velicine na 80km


Nikakvo poredjenje sa obicnim kamerama nema realnog smisla, potpuno je namena drugacija.

Elem, cinjenica da pljusak(letnji, onaj ozbiljan, a ne sitna kisicsa) i jaka magla(ona sto nam je problematicna, kada je vidljivost manja od 20m) cine ove kamere neupotrebljivim, skoro identicno kao i laserske daljinomere, postaje izlisno spominjanje u ovoj temi.

Za lake magle(tipa 1 i 2, ili kako ih vec klasifikuju) nam ne treba nikakvo pomagalo niti nesto posebno smanjujemo brzinu..

Poz
[ vladd @ 19.02.2012. 15:37 ] @
Prakticno, da pojednostavim narodski receno, termo kamera "oseca" okolinu, dok je obicna kamera vidi.

Ne sporim da su slike izuzetno zanimljive, da se "vide" i nevidljive stvari, zaklonjene necim, tipa covek u gustoj sumi, ili zbunjem zaklonjena kuca koja ima toplotni obris(kao i maskirana vojna oprema), ali zanimljivost gledanja slike daje jos jednu dimenziju.

Recimo nevidljivost farova koji dolaze u susret, i ne mogu da "zaslepe" kameru(za razliku od pojacivaca svetla-nocnog osmatranja), posto kamera ne oseca temperaturu vlakna, vlakno (ili plazma) su zaklonjeni staklom, koje je temperaturna barijera. Oseca samo temperaturu povrsine fara..

Takodje ne moze da vidi ni pozar u kabini vozila, bar dok ne popucaju stakla, ali ce videti recimo povecanu temperaturu spoljne povrsine.

Bukvalno posmatra povrsinu tela i njegovo emitovanje toplote(i razliku temperature objekta u odnosu na bolometar)..i to je jedna zanimljiva osobina, ali koja proizvodi doticnu manu, da sve sto pravi "temperaturnu blokadu" postaje "neprovidni"-bezosecajni zid za termo kameru.

Poz
[ Lavlja_Jazbina @ 22.12.2013. 10:55 ] @
Tema je bila jedno vreme topovana,stara,ali i stari problemi pa se kod simanovaca desio karambol.
Zakon o letnjim gumama dok ne padne sneg je cista glupost,pa niska temperatura i poledica letnju gumu izmedju ostalog katalputiraju
u saobracajnu nesrecu,kao i previd kako se treba voziti po magli.

Citat:
SUDAR 100 VOZILA KOD ŠIMANOVACA: Dvoje mrtvih, 20 povređeno, među njima i četvoro dece!
Uzrok nesreće je najverovatnije nepažnja vozača koja je uzrokovana gustom maglom na ovom delu auto-puta Beograd- Zagreb. Desetine automobila je smrskano, isprečeno i prilepljeno po putu, nisu u voznom stanju da bi se pomerila mora da interveniše pauk.Uzrok nesreće je najverovatnije nepažnja vozača koja je uzrokovana gustom maglom na ovom delu puta.

Nezvanično, broj vozila koji je učestvovao u sudarima mogao bi da dostigne i cifru od 200 drumskih vozila.

U udesu je učestvovalo puno vozila stranih registarskih oznaka - nemačkih, bugarskih, austrijskih, švajcarskih...


[ cika dacha @ 22.12.2013. 11:35 ] @
sinoc kad sam se vracao iz BG 70% vozaca na auto putu NS-BG nisu upalili zadnju maglenku koju poseduje i YUGO a pola od tih vozaca su bili stranci!!!
[ Java Beograd @ 22.12.2013. 11:56 ] @
Kad ludi i bahati Turci sa brzim i jakim kolima hoće da stignu iz Frankfurta u Izmir za jedan dan.
[ 3way @ 22.12.2013. 14:42 ] @
Kako stvari stoje sve je pocelo od bugarskog kamiona koji je opalio bmw...
[ vladd @ 22.12.2013. 16:44 ] @
Nocas, na auto putu od Zemun Polja do krivine, nema Turaka, nema Bugara, sve domaci idioti, zure, lete, i to uglavnom vozaci zastave. Valda doslo i njihovih pet minuta za preticanje...

Vidljivost 80-100m, samopouzdanje idiota 200%, zatim imaju obicaj da na pravcu KOCE bez razloga, valjda "proveravaju podlogu"...jednostavno, nemam reci koliki se idiotizam nagomilao kod onih koji sedaju za volan.

[ 3way @ 22.12.2013. 18:07 ] @
Ima takvih, ali ne mozes u takvim uslovima da vozis 150 na sat...
[ su27killeryu @ 22.12.2013. 19:08 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Tema je bila jedno vreme topovana,stara,ali i stari problemi pa se kod simanovaca desio karambol.
Zakon o letnjim gumama dok ne padne sneg je cista glupost,pa niska temperatura i poledica letnju gumu izmedju ostalog katalputiraju
u saobracajnu nesrecu,kao i previd kako se treba voziti po magli.


ma da sad su ljetnje gume krive i za maglu. sto se tice niske temperature ako vozite normalno nema nikakvih problema, naravno ako su vam gume dobre a sto se tice poledice ni zimske tu puno ne pomazu samo hladna glava
[ AstralPro @ 22.12.2013. 19:46 ] @
Bilo je i vecih lancanih sudara. Statistika je takva da se s vremena na vreme desavaju ovakve stvari.
Bez obzira ko je upalio maglenke, ko sva cetiri zmigavca, letnje zimske gume itd.
[ Lavlja_Jazbina @ 22.12.2013. 19:49 ] @
su27killeryu...Izvini.Jel ti vozis auto ili trotinet.Pitam.Cudna konstatacija za vozaca.
[ SASASTA @ 22.12.2013. 20:05 ] @
nije cudna konstatacija nego je tako ako vozis 120 a vidljivost je 40 metara mozes da imas gume bilo koje nagrabusices.treba voziti ako treba i 20 na sat ukljuciti sva cetiri i polako.desilo mi se vise puta da je mala vidljivost ja vozim polako a obilaze me kao ludi a ja vozim na granici vidljivosti i znam da oni ne vide nego se uzdaju u reflekse i auto a zakoni fizike kazu da nece ukociti nego udariti u nesto ako iskrsne nepredvidivo.
[ Lavlja_Jazbina @ 22.12.2013. 20:11 ] @
Kojih 120.Sa letnjim po gradu sa maglom i oko nule si opasnost za druge.
[ mozdasamjaamozdainisam @ 22.12.2013. 20:19 ] @
Magla jeste zeznuta pojava. Jos 'zeznutije' je to sto je kod nas nema bas cesto u takvom obimu, pa se vozaci nikada nisu naucili da voze po istoj.
Secam se da mi je davno otac rekao (koji je vozio jedno vreme rally kod nas) da su ih na jednom YU rally-u oduvali englezi jer je taj dan bila magla. Svi domaci vozaci 'usporili' (koliko je to moguce na trci) - a uvezbani englezi vozili kao da nema magle.

Za prosecnog vozaca pak magla moze biti, kao sto je danasnji slucaj to pokazao, smrtonosna. I bas zbog toga sto ne postoji neka kultura voznje u uslovima jake magle su po meni podjednako opasni oni sto mile 20 km/h kao i oni sto voze 220 km/h jer kada dva vozila pokusaju u istom vremenskom periodu da zauzmu isti prostor desava se karambol. A niti onaj sto ide 20 km/h ocekuje nekog sa 220 km/h - ali i obrnuto vazi, da onaj od 220 ne ocekuje onog od 20 km/h.

Meni se jednom prilikom desilo da je naislo takvo nevreme (kisa + vetar) da je bilo gotovo ne moguce voziti. Em smanjena vidljivost em toliko jak vetar da su vozila bacana metre u stranu. U tom trenutku (to je bio nalet od par minuta) su svi vozaci stali u zaustavnu traku (auto put), ukljucili sva 4 zmigavca i sacekali koji minut da sve to prodje (naravno i ja sa njima).
[ su27killeryu @ 23.12.2013. 00:28 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Kojih 120.Sa letnjim po gradu sa maglom i oko nule si opasnost za druge.


jedino ako vozis na celestonkama, uzmi auto sa dobrim ljetnjim gumama i sa dobrim zimskim i uporedi ih, pri 30-40 km/h koliko je brzina kad je magla razlika u zaustavnom putu moze da bude pola metra ako i toliko, sve i da je -15 napolju
[ Lavlja_Jazbina @ 23.12.2013. 04:51 ] @
Ma na zeninom autu i probao,zato i kazem,a kleberke stavljene pre 5 meseci.Ni ove wintere na passatu nisu nesto a zimske.
Izmaglica napravi tanku skramu leda i na toj brzini su katastrofa.Sve to probao kada nije nikog bilo oko 2 am.
Za ove u karambolu nisam rekao da su svi bili sa letnjim,karikirao zbog stare-aktuelne teme.
[ deerbeer @ 23.12.2013. 06:35 ] @
Meni se i sa novim zimskim gumama palio abs pri 40-50 na sat pri malo naglijem kocenju.
Magla je vodena para i sigurno vlazi put.
[ Braksi @ 23.12.2013. 15:17 ] @
Meni nikada nije bilo jasno zbog cega ovi sto se vracaju iz Nemacke idu preko Hrvatske ?

Ne samo sto imaju granicu vise vec je i skuplje. Pored Austrijske treba im SLO vinjete i putarina u HR, a Austrijska i Madjarska vignetta kostaju zajedno 18 evra, a SLO 15 ! I jos toliko za putarinu kroz HR.

Idite ljudi lepo na Bec-Budimpesta-NS-BG i dalje...
[ vladd @ 23.12.2013. 15:54 ] @
Losa je racunica je sa "psiholoskom sekundom", posto je neupotrebljiva. Dok se "naucno" meri, ispitanici su pod tenzijom merenja.

U realnoj voznji, pogotovo kod psiholoski polustabilnih, neodgovornih..ne postoji nikakvo definisano vreme reakcije, ni nacin reakcije, na iznenadjenje na putu.

Jednostavna formula za MAGLU je kolika vidljivost(m), tolika brzina(km/h) i toliko odstojanje(m) od sledeceg u koloni.

I tu negde, zavisno od tipa magle, da li je nehomogena, pa pravi lazne utiske vidljivosti, da li ima naleta guste magle, ili je prosto gusta magla, koriguje se brzina, uz obracanje paznje na kvalitet i stanje kolovoza. Zabadanje kocnice po vlaznom koloseku pri temperaturama blizu nule..izaziva samo vesti u novinskim hronikama.

Vozi se kao da je na kraju vidnog polja parkiran kamion...nekada nazalost i jeste...
[ bakara @ 23.12.2013. 18:27 ] @
S`obzirom da sam pre par godina takodje bio ucesnik lancanog sudara, mene zanima od koga se u ovako velikom udesu naplacuje steta?

U mom slucaju je steta naplacena od poslednjeg vozila koje je naletelo i izazvalo lancani sudar.
[ Braksi @ 23.12.2013. 18:46 ] @
pa valda placa onaj koji udara, znaci:

zadnji predzadnjem, predzadnji nadzadnjem...
[ vilil1 @ 23.12.2013. 19:25 ] @
Citat:
Braksi: pa valda placa onaj koji udara, znaci:

zadnji predzadnjem, predzadnji nadzadnjem...

Zavisi od situacije. Ako ti zaustavis vozilo na vreme a onaj iza te udari i baci na onog ispred, ti ne placas. Koliko sam razumeo, to se desilo u bakarinom slucaju.

[ bakara @ 23.12.2013. 20:22 ] @
Da, nama je platio stetu poslednji koji je naleteo na kolonu.

Zanimljivo je odrediti krivca medju 38 vozila, gde sigurno nije kriv samo onaj prvi, vec su se sigurno neki i bezbedno zaustavili a posle ih je od pozadi neko sa neprilagodjenom brzinom udario.
[ Braksi @ 23.12.2013. 20:42 ] @
nije !
[ vilil1 @ 23.12.2013. 21:09 ] @
Citat:
bakara: Da, nama je platio stetu poslednji koji je naleteo na kolonu.

Zanimljivo je odrediti krivca medju 38 vozila, gde sigurno nije kriv samo onaj prvi, vec su se sigurno neki i bezbedno zaustavili a posle ih je od pozadi neko sa neprilagodjenom brzinom udario.

Uzimaju izjave od svih vozaca. Moj drugar je bio ucesnik u lancanom, i iako je udario onog ispred sebe, dao je izjavu da je na njega naleteo drugi od nazad i da ga je bacio na onog ispred. Onda je policajac pitao ovog iza, sto ga je udario, i on je, valjda zbunjen, potvrdio tu pricu.

Tako je drugar samo naplatio stetu, nikakvu odgovornost nije imao.
[ Zarko Silic @ 23.12.2013. 22:16 ] @
Skatljivo je to pitanje.

Kod velikih lancanih sudara prouzrokovanih trenutnim vremenskim nepogodama, obicno se sve to resi na nivou osiguravajucih kuca.

A jedina sigurna formula da se izbegne saobracajni udes pri gustim maglama, jeste da se ostane kod kuce.
[ deki111 @ 23.12.2013. 22:21 ] @
Citat:
vladd:
Vozi se kao da je na kraju vidnog polja parkiran kamion...nekada nazalost i jeste...

To je bila i poenta mog posta, tako se i vozi po gustoj magli.

Ali sve je uzalud, ako neka budala iza vozi nenormalnom brzinom, a takvih nažalost uvek ima.
[ Goran AR @ 28.12.2013. 21:37 ] @
Jedno je sigurno da u zimskim uslovima vozilo treba da ima sve cetri zimske gume ,inace ni kasko ne pomaze u slucaju udesa ,a vrlo lako se mozedesiti da vozilo koje ih nema u lancanom sudaru snosi svu krivicu...
Nije uvek moguce predvideti maglu,pa ostati kuci za vreme te nepogode je samo dobra sala...
[ vladd @ 28.12.2013. 23:01 ] @
Poslednji slucaj lancanog sudara, za koji znam, je da su i drugi i treci krivi. Samo je onaj prvi oslobodjen krivice. Iako je drugo vozilo stajalo, policiji je draze da naplati kaznu 5000 za ne drzanje rastojenja, a onda osiguranje ubija cenu popravke(najcesce ih ne zanima) srazmerno krivici...
[ Zarko Silic @ 29.12.2013. 08:07 ] @
O poslednjem slucaju Simanovaca prvi u koloni je uhapsen, tako da sve zavisi od situacije. Mada, to sto je uhapsen ne znaci nista. Advokatima nece predstavljati problem da na sudu dokazu neadkvatno obelezen put sto i nije daleko od istine. Pa zatim dugo i iscrpljujuce cekanje na granicnim prelazima i naplatnim rampama bez mogucnosti stacionarnog odmora, itd. Situacija ni malo nije jednostavna.

Inace, ne postoji formula za bezbednu voznju ako se na autoputevima pojave oblaci magle. Skoro je jednako opasno usporiti kao sto je nebezbedno nastaviti kretanje istom brzinom. Sam refleks nalaze da se brzina smanji, a sta ce se tad desiti sa onima pozadi je pitanje?

Zato je najpametnije ostati kod kuce i sacekati da prodju rizicni magloviti dani. Ovo nije sala vec zbilja.


PROGRESIVNI TEMPOMAT KAKAV SE TRENUTNO NUDI U OPREMI, NA PRIMER GOLFA 7, TREBA DA POSTANE DEO OBAVEZNE OPREME U VOZILIMA KAO STO JE TO SVOJEVREMENO POSTAO I ABS.

Kao i detektot magle koji ce automatski paliti zadnja svetla za maglu.



[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 29.12.2013. u 09:25 GMT+1]
[ vladd @ 29.12.2013. 09:58 ] @
Svetlo za maglu ne pomaze, odnosno nikakav opticki signal ili uredjaj, posto je u pitanju providnost atmosfere. Ta trgovacko glupacka resenja samo zaludjuju kupce i prave im laznu sliku bezbednosti.
Naravno kada se ispozabadaju po magli, nema reklamacije. I ncap i signalizacija i naivni kupac, sve se zguzvalo...

Jedina resenja su radari ili sonari, ili radio komunikacija izmedju vozila iopreme auto puta(sto bi bila previse daleka buducnost).

Ali gde to da padne na pamet Nemcima, to bi bilo inzenjrsko resenje, njih brinu druge brige, laserski farovi ili kako prodati maglu za debele pare..
Od tih trgovackih psihopata treba dici ruke.

http://www.mazda.com/mazdaspirit/safety/active_safety/mrcc.html

Sada i odmah, a ne u zamisljenoj buducnosti
I tacka..Das ende

A ko vozi vw, i treba da sedi u kuci(ali u hladnoj sobi)...po magli


[Ovu poruku je menjao vladd dana 29.12.2013. u 11:09 GMT+1]
[ deki111 @ 29.12.2013. 10:30 ] @
Citat:
vladd
Ali gde to da padne na pamet Nemcima, to bi bilo inzenjrsko resenje, njih brinu druge brige, laserski farovi ili kako prodati maglu za debele pare..
Od tih trgovackih psihopata treba dici ruke.




Nešto slično ima i Mercedes S od 2005. godine.
http://www.autobild.de/artikel/fahrbericht-mercedes-benz-s-klasse-52408.html
[ Zarko Silic @ 29.12.2013. 10:38 ] @
Odavno se to radi samo Vladd nije dovoljno upoznat, ili, iz nama nepoznatih razloga (verovatno medicinske prirode), ne zeli da bude upoznat

Za ove Japance radarski sistem i nije potreban jer oni ni ne mogu da jure , a za njihove brzine kretanja dovoljan je i obican fenjer.

Golf 7 u pojedinim pakedima opreme, za razliku od "njegovih" Japanaca, vec nudi solidno resenje za razumnu sumu novaca pa ni ne treba da cudi sto su ga bas Japanci proglasili za naj auto godine.







[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 29.12.2013. u 21:26 GMT+1]
[ vladd @ 29.12.2013. 11:42 ] @
I gde moze da se kupi S klasa za razumne svote 20-30k€?
TO mora da kosta masno, inace bakali ne mogu da spavaju od muke.

Sala zabava, kao VW je brz, eno ga cak i u F1, ali nikakva sala i zabava ne moze da sakrije tendencije i zamajavanje koje VW pruza.

Mozda ce na golfu 14 da smisle rotaciju za upozorenje..kao "ide drumom das auto"? Ili pomocnika sa zastavicom ispred

Ono sto poseduje nekakva luks klasa ne poseduju vozila srednje klase.

A na auto putu su se ispozabadala upravo srednja klasa vozila, ne po 100000 evra nego 20-30kevra..


Oni su najcesci u saobracaju i valjda bezbednost treba svima, a ne samo onima "vrednima", koji germanima isplate stotine hiljada evra..

Zato mi je ta njihova bakalin filozofija FUJ..moj zivot meni vredi mnogo vise nego uljuljkivanje u njihove propagandne baljezgarije..

Vec zamisljam srecnu buducnost kada ce mi VW omoguciti, za debele pare, AUTOMATSKO paljenje lampice, da ne potrosim pola sekunde zivota ukljucujuci prekidac...

BRAVO za njemacki inzenjering, to su geniji!!!...

Kakav li ce to nezamisliv naucnotehnoloski napredak biti, doticni "detektor magle".... a ne Kinezi na mesecu ili iranski majmun u orbiti

Vec se tresem od uzbudjenja..da podelim i Zaretovo odusevljenje (VW) tehnologijama buducnosti


[ Zarko Silic @ 29.12.2013. 11:46 ] @
Postavlja se samo pitanje da li ce doci do promene zakonske odresbe o upotrebi mobilnih telefona u toku voznje ako je jedan ovako napredan sistem u automonilu sada vec i u klasi automobila ispod 20. K eura.



[ vladd @ 29.12.2013. 15:17 ] @
Ne vidim ja tu nikakvu brzinu "Golfa" u ovoj koloni

Sve sale na stanu, takozvani adaptivna kontrola "krstarece" voznje je svakako dobar sistem. Ali samo za lepe i mekane uslove, kao i mnogi drugi sklopovi uradjeni na konkretnom golfu. Trap, vesanje, esp, menjac...

Ovde je tema voznja po magli, sto iskljucuje fanove golfa(sede u kuci), posto golf nema to sto treba da ima. Ima nesto nalik na ono sto bi trebalo da ima ali je neupotrebljivo po magli.

Radarski sistemi MILIMETARSKOG opsega su poprilicno neosetljivi na na vremenske prilike(a ne senzor "nalik radaru"), a spitivanja su pokazala da je frekvencije 77GHz najoptimalnija..(recimo kiseonik apsorbuje 60GHz pa lose utice na radarsku sliku), i zbog dometa, i zbog uglova zracenja, velikih diskretnih mogucnosti(moguce je pravljenje "radarske slike", nalik video snimku), relativne jednostavnosti i cene.

I to je ono sto je potrebno za voznju po magli, sto se DETEKCIJE objekata tice, a brzina, stanje puta, mogucnosti kocenja, su predmet ostaliu eventualnih senzora, ili procene vozaca...

Sto je predaleko od igrackica marketinskih naziva za krstarenje po prolecnom danu.

Lep primer, ali na naravno preljutoskupom vozilu, pokazuje kako bi to trebalo delimicno da izgeda..a s obzirom da smo u veku androida, pametnih sporeta i frizidera, ne bi trebalo da kosta kao gaesonjera..kao u primeru
http://www.youtube.com/watch?v=IeOoQ-kEhlQ

Da dodam, samo, kada se rade neki sitemi, pozeljno je i da funkcionisu bar predvidjeno..a ponekad i vise od predvidjenog...ali...nije dobro ako ne ispune prosta ocekivanja..
http://www.youtube.com/watch?v=hl0LCOIW_SI



[Ovu poruku je menjao vladd dana 29.12.2013. u 16:42 GMT+1]
[ Lavlja_Jazbina @ 27.10.2014. 05:04 ] @
Mozda nije bila magla ali niska temperatura,letnje gume,vlazan kolovoz i verovatno alkohol je prouzrokovao

smrt 4 osobe a za devojkin zivot se bore .
http://www.kurir-info.rs/crna-...utu-i-produzili-clanak-1599141
Da se potsetimo magle koja je za mene prosle nedelje bila saputnik celim putem.

Oprez,manja brzina i upaljena svetla za maglu sa zadnjim levim svetlom.



[ kvaju @ 27.10.2014. 07:25 ] @
U kraju gdje ja živim, jako malo magle bude, a doduše i moje relacije autom nisu neke, sve je lokalno.
A danas sutra kad se zaputim negdje dalje, naletim na maglu, kako se najbolje ponašati, osim normalne brzine, što me zanima su svijetla.

Auto mi nema maglenke, dali ostaviti 'obična' upaljena samo, jer vidim na prvoj stranici da duga smetaju?
[ botr @ 27.10.2014. 07:56 ] @
Kod mene ima dosta magle, a ima i dosta budala. Pre jedno dve nedelje, za malo da ubijem budalu/e. Parkirao se iza krivine, stao na sred regionalnog puta, dvojica stoje pored auta, i dve flase piva na krovu, a gusta magla. Jedva sam ih izbegao.
[ Braksi @ 27.10.2014. 10:06 ] @
Kad bi svi vozili ko Lavlja Jazbina, nesreca ne bi ni bilo i mogli bi ustedeti ukidajuci saobracajnu policiju !
[ pajapop @ 27.10.2014. 18:10 ] @
Citat:
kvaju:


Auto mi nema maglenke, dali ostaviti 'obična' upaljena samo, jer vidim na prvoj stranici da duga smetaju?

Ako auto nema prednje maglenke, vozi se samo sa oborenim svetlima. Ako upalis duga svetla, imaces refleksiju od same magle, pa ce vise tebi smetati, jer ce ti svetlo biti pravo u oci...Ako auto ima prednje maglenke, inace su upaljena samo oborena svetla, ako se ukljuce duga maglenke se iskljucuju (jer su tako povezana preko releja i to je ispravno povezivanje). Normalno...poziciona svetla su svakako ukljucena. Po meni, mnogo su vaznija zadnja svetla za maglu, vaznije je da tebe neko vidi u magli, da ne naleti nako otpozadi...
[ prstic @ 07.11.2015. 21:04 ] @
Vozikajuci se veceras po gradu primetih da ljudi ne da nepale maglenke, nego voze sa dnevnim svetlim!

Ali nije to jedino. Do sada nisam primeti da su svi znaci koji upozoravaju da nailazite na lezece policajce, umesto da stoje 10-15 metara ispred lezecih pomereni do samih lezecih. Tako nemate vremena da usporite ako ih na vreme ne vidite ili tu cesto prolazite pa znate gde su.
Prodlozio bi ovom tutumracima sto postavljaju saobrasajnu signalizaciju da znake pomere 20 metara posle lezecih da ne moramo da se okrecemo i ugozavamo bezbednost, vec da vidimo znak cisto kao informaciju sta se desilo!!!!!!
[ anon115774 @ 07.11.2015. 22:02 ] @
Citat:
prstic: Tako nemate vremena da usporite ako ih na vreme ne vidite ili tu cesto prolazite pa znate gde su.


A zbog cega ne vidis znak?
[ prstic @ 07.11.2015. 22:46 ] @
Zbog stitnika za sunce!
Ili mozda zbog jelkice koja visi sa ogledala!
Ili mozda prljave soferke!
Ili mozda razmisljanja o prolaznosti zivota!

Odaberi odgovor ili sam smisli drugi !

Ne radi se o tome da li ja vidim znak ili ne, nego o tome da znak koji treba da te upozori na lezeci treba da bude mnogo ispred lezeceg.
Sta tu nije jasno?

[ vladd @ 08.11.2015. 06:01 ] @
E pa posto znaci ne sluze da forsiraju razmisljanje o smislu zivota, jelkice izbaciti iz kola i oprati enterijer, skoncentrisati se na voznju i saobracaj, i znaci ce biti bas tamo gde treba.
Spusteni stitnik sunca po magli jedino moze da sakriva nisko celo vozaca, pa ga treba podici i staviti kapu..

I voziti pazljivo, moleri su spakovali valjke i uzeli spriceve..sada su autolakireri
[ deki77 @ 08.11.2015. 06:56 ] @


Problem je u tome što se većina vozača u BG-u pridržava "mehaničke" vožnje.Šta to znači!
Nemojte me pogrešno razumeti protiv ljudi iz BG-a zaista nemam ništa.
Problem nastaje ako jednu te istu putanju od npr. kuće-posla-marketa-škole..ponavljate svakodnevno.U nazad nekoliko godina.Vaš mozak i funkcije ruku,nogu na komandama deluje mehanički.Jer ste navikli da znate gde je semafor,pešački,krivina,prvenstvo prolaza,rupe na asfaltu,komšijska mačka...itd.
Znači, vi u napred znate i navikli ste na neka dešavanja tokom tog puta.Tako da su vam funkcije mozga do nekle u sleep modu.Što ne bi smelo da se desi...Ili mozda razmisljanja o prolaznosti zivota!
Međutim, ako se nađu van te putanje ili na toj putanji nastane neka "nova" prepreka.Tada se reaguje sa zakašnjenjem.
Da vam ne navodim primere kada se nađu van putanje u unutrašnjosti..


[ Java Beograd @ 08.11.2015. 13:46 ] @
Pa naravno ako 10 i više i godina vozim svaki dan istim ulicama, da ću usput da razmišljam o prolaznosti života. Ne da znam svaki ležeći, nego i svaki sekund ciklusa svakog semafora.

Ako se nađem van putanje, naravno da mozak krene da procesira 100%.
Vozio sam u mnogim velikim evropskim gradovima, sa uključenom navigacijom. Pa sam video i semafore, i pešake, i znakove, i ležeće a i prave policajce, i prepreke na putu, i druge učesnike u saobraćuju, a preko svega gledao i slušao navigaciju: "... round about and take third exit ..." I još svira muzika i žena nešto zapitkuje. I komentariše "pazi, pazi ..."
[ Lavlja_Jazbina @ 28.12.2015. 06:42 ] @
Ajde da se prikljucim polemici o be o gra dja ni.Danas lepa magla.Gazela djelem djelem ali novi beograd je oko 7 bio bas bas u magli.Ono o cemu svi pricamo

sto se tice brzine treba dodati jos jedan detalj zasto sporije je sto se pojavilo gomilu ovih smartova koji em mali em lose osvetljeni em se kurce u brzoj traci

ili nekim rigispilom.Kao svuda se provlace a slabo primete.Tako da ostaje voznja po PSu.Laganica i ako ne prednja svetla za maglu onda zadnje obavezno ( ako moze uopste bez prednjih).
[ anon115774 @ 28.12.2015. 11:59 ] @
Meni uopste nije jasno zbog cega ljudi u sred centra grada, na vidljivosti od 100-150 metara i uz ulicno osvetljenje odmah pale svetla za maglu? Nemaju bas nikakvu korist a smetaju ocima nevidjeno.

Mi smo stvarno cudan narod. U sred leta se niko nece setiti da ukljuci dnevna/oborena svetla, da veze pojas, ovo, ono, ali zato kada nesto ne treba da se radi tu smo prvi da to uradimo. Bas pre neko vece u sred centra Beograda na 90% automobila ukljucena sva moguca svetla koja toliko smetaju da to nije normalno. A vidljivost je bar 100-150 metara uz sve moguce ulicno osvetljenje itd. Znaci, teoretski jeste smanjena vidljivost ali ni slucajno toliko da na bilo koji nacin moze da ugrozi saobracaj u centru grada.
[ Java Beograd @ 28.12.2015. 12:24 ] @
Da ne bi ko pomislio da pomenuti NEMAJU svetla za maglu. Ipak to spada u opremu. Ponekad i ne tako jeftinu. Mnogi kupe auto bez maglenki, pa sami ugrade. I sad, da ih ne upali !?
[ bakara @ 28.12.2015. 14:31 ] @
Citat:
Informer: Meni uopste nije jasno zbog cega ljudi u sred centra grada, na vidljivosti od 100-150 metara i uz ulicno osvetljenje odmah pale svetla za maglu? Nemaju bas nikakvu korist a smetaju ocima nevidjeno.

Pa nije bas tako...
Evo ja zivim na brdu, (prst pred nosom se ne vidi ni kad peske prelazim ulicu), sednem u kola spustim se dole, gde je magla dosta redja, ali se posle 5 minuta opet penjem na brdo, i onda ih vise i ne gasim jer bi trebao svaki cas paliti gasiti, a i ne vidim da mi nesto smetaju tudja svetla.
Ovde kod mene svi drze upaljena svetla za maglu i opet su cesti sudari.
[ anon115774 @ 28.12.2015. 15:55 ] @
Citat:
bakara: Pa nije bas tako...
Evo ja zivim na brdu, (prst pred nosom se ne vidi ni kad peske prelazim ulicu), sednem u kola spustim se dole, gde je magla dosta redja, ali se posle 5 minuta opet penjem na brdo, i onda ih vise i ne gasim jer bi trebao svaki cas paliti gasiti


Da ne bude zabune, ja ne govorim o danas i sinoc (gde se nigde ne vidi prst pre okom) nego o cetvrtku uvece gde ni na jednom mestu u gradu nije bila vidljivost manja od 150-200 metara (isao sam uzbrdo do Trosarine). Nemoguce da su svi bas dosli sa nekog brda gde se prst pred okom ne vidi. Imam utisak da svi jedva docekaju najmanji nagovestaj magle da bi popalili sva moguca svetla... ono sto Java kaze...

Citat:
a i ne vidim da mi nesto smetaju tudja svetla.


Pa svaka ti cast. Meni bas smetaju pogotovo kad je blizu ispred mene onda ne mogu da primetim sta se desava levo i desno od tog svetla koje bije kao nenormalno.

Citat:
Ovde kod mene svi drze upaljena svetla za maglu i opet su cesti sudari.


Ovo u prevodu znaci da ti ne smetaju jer si navikao :)

Salu na stranu, sudari su zbog cega? Zbog smanjene vidljivosti?
[ Lavlja_Jazbina @ 28.12.2015. 16:38 ] @
Izvini,svetla za maglu nisu projektovana da smetaju vozilu u suprotnom pravcu.

A to sto pale,meni nije jasno zasto opterecivati alternator ako nema potrebe.

Kroz tesku maglu vozim svetla za maglu i poziciona svetla.


[ bakara @ 28.12.2015. 17:07 ] @
Citat:
Informer:
Ovo u prevodu znaci da ti ne smetaju jer si navikao :)

Salu na stranu, sudari su zbog cega? Zbog smanjene vidljivosti?

Sta znam, meni ne smeta, sto opet ne znaci da tebi nece smetati.

A sudari su zato sto jure ko blesavi, bar sad po magli voze sporije.
A jutros je realno bila frka preci ulicu kao pesak iz straha da neko iz magle ne izadje bez svetla, nema sanse da ga vidis.
[ anon115774 @ 28.12.2015. 17:12 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Izvini,svetla za maglu nisu projektovana da smetaju vozilu u suprotnom pravcu.


Ja sam vise mislio na vozila koja se krecu istim smerom. Mnogo vise mi smetaju zadnja svetla koja se koriste tamo gde nema potrebe.
[ Lavlja_Jazbina @ 28.12.2015. 17:36 ] @
Da,to crveno levo ubija.Mada kod mene imam opciju da upalim maglenke bez njega.

Pre ubijaju ovi sa novim dzipovima i dnevnim svetlima koji i po danu zasmetaju.Jbg,godine.
[ Lavlja_Jazbina @ 29.12.2015. 06:27 ] @
Da se nadogradim,na Informerovu primedbu zadnjih svetala.Izvinjavam se tel, je bio na makro pa su fotke kao sa marsa.:).

Jutros,a iz nekog razloga nema fotke sa zastavom 101 i zadnjim back red light ubicom.


[ deki77 @ 29.12.2015. 07:43 ] @
A možda se ljudima pale svetla automatski.(maglenke,zadnja)
Kod mene je bar tako podešeno(AUTO).Kao i brisači kada kiša pada.
Sve to radi i kada ugasim auto ...dok ne otvorim vrata.
[ etjen @ 29.12.2015. 08:02 ] @
ma upale svetla i posle zaborave na njih, jednostavno tako.
A, inače, i meni nije jasno zašto po gradu pale svetla za maglu, to je smešno, bukvalno izgleda kao da se pokazuju (osim naravno, u ekstremnim uslovima)
[ Aix @ 29.12.2015. 14:17 ] @
http://www.blic.rs/vesti/hroni...-poginule-dve-osobe-iz/3yzl6yj

Audi, airbag...
[ Java Beograd @ 29.12.2015. 14:41 ] @
Nikakav airbag ne spašava u brzinama preko 80 km/h. Možda neka luda "sreća" i "povoljan" ugao sudara. Ali preko 100 km/h - ni ta "sreća" ne pomaže.
[ Lavlja_Jazbina @ 29.12.2015. 17:23 ] @

Aix..taj 3.0 ide zverski,a zima nije za 100+ po magli ma koliko nazalost pokojni vlasnik-vozac je mislio da ce ga ta oprema spasiti.

Sitni su minuti za koje se pre stigne,neko nikad.
[ Aix @ 29.12.2015. 17:30 ] @
A da je imao termovizn ?!
[ bakara @ 29.12.2015. 19:03 ] @
Citat:
deki77: A možda se ljudima pale svetla automatski.(maglenke,zadnja)
Kod mene je bar tako podešeno(AUTO).Kao i brisači kada kiša pada.
Sve to radi i kada ugasim auto ...dok ne otvorim vrata.

Kod mene se automatski pale svetla i brisaci, ali svetla za maglu se ne pale automatski ni u jednom autu koliko znam?

Citat:
etjen:
A, inače, i meni nije jasno zašto po gradu pale svetla za maglu, to je smešno, bukvalno izgleda kao da se pokazuju (osim naravno, u ekstremnim uslovima)

Pa objasnio sam par postova ranije, beograd je sav u brdima, na brdu je magla, a dole prihvatljivo.

[ Lavlja_Jazbina @ 29.12.2015. 19:11 ] @
Citat:
Aix:
A da je imao termovizn ?!

Isao bi jos brze.
[ vilil1 @ 29.12.2015. 19:19 ] @
To je ta danasnja neopevana seljana koja nema ni osnovnu kulturu a kamoli vozacku. To su ti isti koji ugradjuju razna svetla, kineske ksenone...pa podesavaju svetla tako da maksimalno zaslepljuju one koji im dolaze u susret. Bitno je da oni dobro vide a ti se slupaj, zabole njega. To su ti koji legnu na gas i umisle da svi treba da im se sklone sa puta...
Nije ni cudo da imamo toliko poginulih u saobracaju. Kada bi im neko rekao da, ako je vec takva katastrofalna vidljivost, treba da upali sva cetiri i da vozi pedesetak na sat...cini mi se da bi reagovali kao da im je neko udario samar, jer, zaboga, oni su glavni i moraju uvek da budu glavni na putu. Sve dok se ovako ne zavrsi. Tuzno.
[ Aix @ 29.12.2015. 20:24 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Isao bi jos brze.


ali bi i dalje video !
[ bakara @ 29.12.2015. 20:31 ] @
Tesko da bi video da lezi prevrnuti sleper jer to nije nesto sto bi odmah prepoznao i adekvatno reagovao.
[ deki77 @ 31.12.2015. 10:45 ] @
U borbi sa prirodom čovek i mašina uvek izgube bitku.
Možeš imati kakav hoćeš auto..najnoviji model.Džip od 100k eura
Ali to ti ne pomaže na ledu,magli,snegu...I da jurcaš preko dozvoljenog...Čak na AP imaju upozorenja jedna linija vidljivost 40kmh..2 vidljivosti 60kmh...itd.
[ pajapop @ 31.12.2015. 12:42 ] @
Citat:
deki77: U borbi sa prirodom čovek i mašina uvek izgube bitku.


Da...ocit primer je pad naseg helikoptera...U svetu i mnogo razvijenija vazduhoplovstva i aerodromska tehnicka obezbedjenja nisu u potpunosti ili uopste resili problem magle...i cela ta industrija trpi velike gubitke, odlaganja sletanja, prinudna sletanja na druge aerodrome, nesrece pri sletanju...a nasi auto seljoberi po magli hoce da se ponasaju kao da taj problem uopste ne postoji...
[ Lavlja_Jazbina @ 23.01.2017. 06:22 ] @
Danas je Novi Beograd kao da se vozi po siru.Isto ko ide auto putem oprezno,dosta neosvetljenih kamiona

pa bolje voziti brzom trakom.
[ sasa022 @ 09.10.2018. 12:40 ] @


Na auto-putu Beograd-Niš, između Ćuprije i Jagodine oko 7:20 dogodila su se dva lančana sudara, u kojima je najmanje sedam osoba poginulo, a više od 35 osoba je povređeno.U sudarima je učestvovalo više od 40 vozila – kamioni, automobili na obe strane auto-puta. Neka od vozila su potpuno uništena....



www.blic.rs/vesti/hronika/neza...a-istom-mestu-najmanje/h4574el

www.kurir.rs/crna-hronika/3134...u-dva-lancana-stravicna-sudara

https://informer.rs/vesti/hron...vedoci-kazu-magla-bila-kao-zid

www.telegraf.rs/vesti/hronika/...esrece-kod-jagodine-foto-video
[ cozmo_im @ 09.10.2018. 13:00 ] @
Zato sto su vozaci slepera i kamiona najgori debili koji postoje u saobracaju, pogotovo na autoputu. Da sam ja zakon, svako teretno vozilo bi serijski moralo da ima adaptivni radar i automatsko kocenje. Osim toga, nevidjenu opasnost predstavljaju i ovakvi ucesnici u saobracaju:



Ovakvih je bas dosta bilo jutros od NS ka BGD. Njima se zadnja svetla ne vide ni po vedroj noci a ne po magli. O sleperima bez signalizacije koji po ovakvoj magli preticu jedni druge i da ne govorim.
[ mjanjic @ 09.10.2018. 22:56 ] @
Nije samo tu na autoputu, poginulo četvoro i na putu Svilajnac-Despotovac, jedan poginuo na Ibarskoj magistrali, kod Niša poginuo traktorista kad se traktor prevrnuo.


Problem je što na autoputu ljudi nemaju osećaj brzine, a većina ne zna fiziku, naročito činjenicu da energija (vozila) raste sa kvadratom brzine.

Broj kamiona koji su učestvovali u ova dva lančana sudara mnogo govori o ponašanju kamiondžija na autoputu. Iako retko vozim autoputem, svaki put su mi skratili život za koju godinu svojim ponašanjem, iznenadnim prelaženjem u levu traku, dugotrajnim preticanjima kad se u obe trake nađu dva kamiona čija razlika u brzini nije veća od 5-6km/h, dok je na magistralnim putevima, posebno na Ibarskoj, veoma čest prizor da po 3 ili 4 kamiona idu jedan za drugim branik-u-branik... jednostavno, za njih kao da ne postoje drugi učesnici u saobraćaju i briga ih kako je onima koji su u manjim vozilima od njihovog kamiona.

Sledeća slika dovoljno ilustruje takvo ponašanje, u pitanju je deonica od Ljuga do uspona uz Rudnik gde postoje 2 trake, na ovom mestu su kamioni vozili oko 80km/h (ali bi zato na krivinama usporavali na 40km/h), a ovaj lik još kreće da ih pretiče pri toj brzini. Svako trenutka sam očekivao neki karambol ako naiđe vozilo iz suprotnog smera, nakon te vožnje sam bio umoran kao da sam vozio 1000km bez pauze. Jesu nam putevi loši, jeste da kiša, sneg, poledica ili magla predstavljaju otežavajuće faktore, ali kao vozači smo u proseku katastrofa po tome koliko ne razmišljamo o posledicama.



[ Java Beograd @ 10.10.2018. 07:09 ] @
Kaže jedan komentar: Sa Srbima ne moraš da ratuješ. Daj im samo volan u ruke.