[ baki6120 @ 26.11.2011. 10:31 ] @
Imam ves masinu Gorenje Olimpic 77 sa PG 501 programatorom. Citao sam ranije teme na kojima se govori da ova ves masina ima taster za pranje za visi nivo vode. Zeleo bih da mi neko objasni kako se ukljucuje taj taster i pri kojem pranju, u prethodnim temama sam video da se taster koristi prilikom pranja osetljivih tkanina (vuna, svila).
Kada ukljucujem ves masinu ukljucujem tastere 1 i 4 za pranje bez otkuvavanja, a 1,2 i 4 kada perem belo sa otkuvavanjem. Kada ukljucujem centrifugu pritisnem tastere 1- 3 i 4. Ako je potrebno ukljuciti ove tastere (1-3-4) i za visi nivo vode onda neka mi neko potvrdi da tako trebam da uradim. Unapred zahvalan na odgovorima !
[ Vasastajić @ 26.11.2011. 16:27 ] @
1.uključivanje mašine
2.izborni prekidač za temperature:uključeno=90°C,isključeno=60°C,za programe od 1-9(na programima za osetljivo perilo izborni prekidač je isključen,a temperaturu "bira"programator u zavisnosti od potreba)
3.centrifuga
4.pumpa za izbacivanje vode(uglavnom se isključuje onda kada se želi da u poslednjoj vodi sa omekšivačem ,recimo,veš ostane natopljen onoliko koliko želimo,znači ne izbacuje "zadnju vodu")

Taj programator na nekim programima obezbeđuje niži nivo vode,ali sam zaboravio na kojim,ali zato standardno obezbeđuje,u sadejstvu sa presostatom, viši nivo kod pretpranja (pranje od 1) i niži nivo kod otkuvavanja(program 3.4)

Iz navedenog ne vidim nikakvu mogućnost da se nivo vode u toj mašini reguliše bilo kojom kombinacijom ova četiri prekidača/preklopnika,jer je reč o mehaničkoj veš-mašini,a ne digitalnoj,gde je tako nešto možda i moguće.
[ baki6120 @ 26.11.2011. 22:36 ] @
Citat:
Vasastajić: 1.uključivanje mašine
2.izborni prekidač za temperature:uključeno=90°C,isključeno=60°C,za programe od 1-9(na programima za osetljivo perilo izborni prekidač je isključen,a temperaturu "bira"programator u zavisnosti od potreba)
3.centrifuga
4.pumpa za izbacivanje vode(uglavnom se isključuje onda kada se želi da u poslednjoj vodi sa omekšivačem ,recimo,veš ostane natopljen onoliko koliko želimo,znači ne izbacuje "zadnju vodu")

Taj programator na nekim programima obezbeđuje niži nivo vode,ali sam zaboravio na kojim,ali zato standardno obezbeđuje,u sadejstvu sa presostatom, viši nivo kod pretpranja (pranje od 1) i niži nivo kod otkuvavanja(program 3.4)

Iz navedenog ne vidim nikakvu mogućnost da se nivo vode u toj mašini reguliše bilo kojom kombinacijom ova četiri prekidača/preklopnika,jer je reč o mehaničkoj veš-mašini,a ne digitalnoj,gde je tako nešto možda i moguće.


Hvala puno na odgovoru. Sada mi je dosta jasniji rad ves masine. Pozdrav !
[ test1234 @ 27.11.2011. 09:42 ] @
Mozes da je nateras da primi vise vode tako sto ces je staviti na program broj 1 (visi nivo) i tu da ti uzme prasak i vodu a onda je jednostavno, kada zavrsi primanje vode i praska, premesti na zeljeni program.

Ima i drugo resenje, da se ubaci jos jedan presostat ili jos bolje namesto starog dvostrukog presoetata da se ugradi novi trostruki presostat sto su zadnji modeli Olimpik-a imali fabricki, ali to je vec majstorija.

Po meni ovo je jedna od najboljih masina koja se pojavila na nasem trzistu a i kostala je izmedju 1.500 i 2.000 maraka, kako u kom periodu. Ovo navodim zbog toga da bih objasnio koliko je kostala i koliko i danas kosta masina koja je (koja ce) radila trideset i vise godina.

Znaci ovi modeli danas koji su cenom ispod 70.000 dinara ne mogu da se porede kvalitetom, trajnoscu i svim ostalim sa recimo modelom Olimpik 77. To povodom onoga da danasnje masine nista ne valjaju, a danas niko nije spreman (najcesce) da plati ves masinu vise od 30.000 dinara.
[ Vasastajić @ 27.11.2011. 19:32 ] @
Citat:
Po meni ovo je jedna od najboljih masina koja se pojavila na nasem trzistu

Apsolutno se slažem sa tom ocenom,a verujem,ne samo ja.
[ mugi junuzovic @ 28.11.2011. 12:58 ] @
U mene je slična ovoj Aploo11 star nekih trideset godina i uz sitne opravke radi i danas. nema bez starih kuka ništa!!!
[ x3mann @ 30.11.2011. 13:53 ] @
Prvo to ti je super ves masina
Drugo visi nivo je na delikatnim programima od 10-13
visi nivo je takodje na BIO programu 14
kao i na pretpranju 1
nizi nivo je na programima od 4-6 kao i prvoj vodi ispiranja br. 7 potom imaju 4 vode na visokom (dve kratke centrifuge po dva minuta posle druge i cetvrte vode)

sto se tice tastera -2 ti je regulator temperature na glavnom pranju (nakon predpranja) ukljcen 95C iskljucen 60C
3 taster je jako interesantan jer on ne samo sto ukljucuje i iskljucuje centrifugu vec i smanjuje broj obrtaja prilikom pranja
ako je ukljucen masina ima cetrifugu ali i tokom pranja intezivno pere- prevrtanje vesa je neprekidno,ako je iskljucen onda pere sa povremenim mesanjem i naravno centrifuga je iskljucena
4 taster je takozvana pumpa STOP- pre mnogo godina domacice su u poslednjoj vodi stirkale i belele ves pa je on morao najmanje pola sata da odstoji u vodi (to vise nema neku svrhu kao ni onaj pomnuti BIO program ) pa ti savetujem da 4-ti taster drzis stalno ukljucen
[ mircic91 @ 18.08.2014. 15:30 ] @
Citat:
Vasastajić:
1.uključivanje mašine
2.izborni prekidač za temperature:uključeno=90°C,isključeno=60°C,za programe od 1-9(na programima za osetljivo perilo izborni prekidač je isključen,a temperaturu "bira"programator u zavisnosti od potreba)
3.centrifuga
4.pumpa za izbacivanje vode(uglavnom se isključuje onda kada se želi da u poslednjoj vodi sa omekšivačem ,recimo,veš ostane natopljen onoliko koliko želimo,znači ne izbacuje "zadnju vodu")

Taj programator na nekim programima obezbeđuje niži nivo vode,ali sam zaboravio na kojim,ali zato standardno obezbeđuje,u sadejstvu sa presostatom, viši nivo kod pretpranja (pranje od 1) i niži nivo kod otkuvavanja(program 3.4)

Iz navedenog ne vidim nikakvu mogućnost da se nivo vode u toj mašini reguliše bilo kojom kombinacijom ova četiri prekidača/preklopnika,jer je reč o mehaničkoj veš-mašini,a ne digitalnoj,gde je tako nešto možda i moguće.


Kako da namestim da izbaci vodu. Uvek mi ostane voda u masini, posle svakog pranja (i sa pritisnutim tasterom 4 i bez njega)
[ mugi junuzovic @ 18.08.2014. 20:04 ] @
Provjeri dugme 4 ono služi za isključivanje pumpe , odnosno da li kontakti na prekidaču (1 i 21 ) otvaraju i zatvaraju.....
[ Darko Nedeljković @ 29.01.2016. 14:39 ] @
Vidim da svi hvale ovu masinu. Moja majka je koristi vec decenijama i ne dozvoljava da se kupi nova. Na nesrecu, ja sam trenutno zamenio mesto boravka sa majkom, pa tako sad moram da se zlopatim i sa ovom ves masinom. Vidim da je ovde ljudima dosta poznata, sad kad sam procitao ovu temu ukapirao sam njenu logiku 4 dugmeta.

Ono sto mi jos uvek nije jasno je tocak-programator. Na njemu su brojevi 1-14, a na plocici sa opisom programa pranja su brojevi 1-16. Kako sad to, zasto na tocku fale dva boja, da li je to nesto budzeno? Kako ja sad da znam na koji broj da okrenem za koji program?

[ Darko Nedeljković @ 30.01.2016. 15:17 ] @
Niko nema objasnjenje nedostajucih brojeva 15 i 16?

Zamolio bih moderatora da skrati naslov - moguce da neko zna odgovor ali mu problem pravi odgovor na temu ciji je naslov duzi od 100 karaktera.
[ gti2 @ 30.01.2016. 15:59 ] @
Moguce je da je nekada zamenjena maska ili programator.Skini gornji poklopac i pogledaj koji je programator u njoj.
[ x3mann @ 02.11.2017. 09:47 ] @
haa interesantno to je samo dugme programatora zamenjeno umesto orginalnog Olmpik stavljeno je od PS 201/301
kod njega su sortirani malo drugacije programi ( kao na slici prilozenoj dole) usustini to je sve isto jer sve te masine koriste PG 501