[ Dexic @ 05.12.2011. 23:25 ] @
Elem, imam jednu... jako atipicnu situaciju...
Naime, ja sam iskljucio radijatore vec trecu godinu za redom (zavrnuo ih, ne odjavio), ali cevi koje prolaze kroz stan i dalje greju.
Meni je to previse vruce, a da stalno otvaram i zatvaram prozore je em velika razlika vruce/hladno (kada je ispod nule), em podosta prasine ulazi...

Pa.. zbog toga, da li sme da se koristi klima za HLADJENJE kada je temperatura ispod nule? Vec je neko vreme koristim ali kako su prisle nulete temperature koji dan vec, zabrinem se.
[ Java Beograd @ 06.12.2011. 08:35 ] @
Smeju naravno, i za tvoju informaciju, hladiće ekstra efikasno! Jer, u režimu hlađenja, spoljna jedinica je topla i hladi se okolnim vazduhom. Leti je temperatura spoljne jedinice oko 55 oC - 65 oC i hladi se letnjim vazduhom od 30 oC - 40 oC. Zimi će zmiski vazduh od 0 oC eksta efikasno da ohladi spoljnu jedinicu.

Ipak ako imaš običnu klimu, jedno ne smeš: da uključuješ klimu kad je napolje temperatura ispod -4 oC . Jer na toj temperaturi, ulje u kompresoru je previše gusto, blokiraće rotor kompresora i ovaj će da pregori.
[ tdjokic @ 06.12.2011. 08:50 ] @
Citat:
Java Beograd:Ipak ako imaš običnu klimu, jedno ne smeš: da uključuješ klimu kad je napolje temperatura ispod -4 oC . Jer na toj temperaturi, ulje u kompresoru je previše gusto, blokiraće rotor kompresora i ovaj će da pregori.
Jos jedna prednost pokretnih, unutrasnjih klima uredjaja !

Ja imam slicnu situaciju, zivim iznad toplotne podstanice za 12-ospatnu zgradu i kod mene je cesto ludnica od vrucine, ali kad mi ne treba, pa sam i ja probao da hladim klimom, ali nije bas efikasno. Prvo sto je dovod toplote nekad ogroman, jedino pomaze sirom otvaranje prozora i vrata na terasu, drugo sto mi ionako suv vazduh susi dodatno.
[ elbastb @ 06.12.2011. 09:48 ] @
ON - OOF modeli klima uredjaja su sa kapilarnom cevkom i projektovani su za odredjene vremenske uslove tj nisu predivjeni za hladnjenje u vremenskim uslovima "spoljna tem oko 0 a unutarsnja oko 20 C. " Kao sto je ovde slucaj. Zbog velikog pothladjenja na spoljnoj i malog toplotnog opterecenja na unutrasnjoj jed, u odnosu na ono za sta je projketovana ,freon nebi u potpunosti isparavao i bio bi suvise rashladjen sto bi s vremenom znatno ostetilo kompresor. Al u svakom slucaju mozes da u tim situacijama koristis rezim hladjenja ,jer tvoja potreba nije toliko zahtjevna i zbog toga sto ce klima da se ugasi na 18 C i zbog velike razhladne moci s obzirom na nisku spoljnu tem kao primarnog izvora tvoja klima ce da bude ukljucena vrlo mali vremenski peroid.

A namjesnki za hladjenje zimi i do -10 C se koriste inverter sistemi.
[ Dexic @ 06.12.2011. 14:59 ] @
Imam LG CC18AWR konkretno. Nikako ovde ne pada na 18*C unutra i zanima me i na nizim temperaturama da li sme da radi (i na -10*C). Mala je verovatnoca da ce mi tada trebati hladjenje, doduse, valjda ce iskljuceni radijatori biti dovoljno, ali kako umeju da upumjaju grejanje iz toplane.. i same provodne cevi mozda pregreju.

Ali bilo bi zgodno da mogu tada da koristim hladjenje/susenje/ventilaciju ponekad (kad se iskljuce radijatori, vazduh nije suv).
[ Pajapatak @ 06.12.2011. 21:31 ] @
Trebao bi da dokupiš Low ambient kit i biće sve u redu . Sada imaš veliko pothlađenje freona u spoljnjoj jedinici i to nije dobro. To je kao da voziš auto zimi sa izvađenim termostatom.

Temperatura freona u spoljnjoj jedinici ne sme da bude ispod 35 stepeni za optimalan rad uređaja.
[ Dexic @ 07.12.2011. 18:51 ] @
Jel' toga ima kod nas uopste (da znam da li da trazim), i do koliko bi onda mogla da radi?

Do sada je maltene nisam gasio ali pocinjem da brinem da ne izvlaci vodu jer se kroz odvodno crevo nista ne izliva (curi u kantu pa vidim da dva dana nema nista)
[ cozmo_im @ 08.12.2011. 13:29 ] @
Kupi inverter i resio si problem.
[ Dexic @ 08.12.2011. 14:04 ] @
CC18AWR je inverter klima koliko znam??
[ Pajapatak @ 08.12.2011. 22:26 ] @
Pa ne bih ti rekao da nema . Ima kod uvoznika LG klima.
[ Dexic @ 09.12.2011. 00:06 ] @
Uvek moram da pitam, nemaju svi normalno razmisljanje kao ti, pa predloze nebuloze :)

Elem, mojoj klimi znaci treba taj low ambient kit i moze da radi do koliko niske temperature onda?
[ Pajapatak @ 09.12.2011. 10:38 ] @
Pitaćeš njih ali može da radi bez problema na minusu koji je kod nas.
[ Dexic @ 10.12.2011. 20:16 ] @
Da javim barem: LAK dozvoljava koriscenje klime za hladjenje do spoljne temperature od -10*C. Meni licno nece biti dovoljno ali barem i toliko :)
[ gigamg1 @ 11.12.2011. 23:38 ] @
a da ti probas da odradis izolaciju preko tih cevi koje greju?
[ Dexic @ 12.12.2011. 06:04 ] @
Iskreno organski mrzim da ISTA radim u stanu osim krecenja i ciscenja. Ali ideja ti je na mestu i def. cu razmisliti o tome.
Skoro sam bio kod kolege koji je te sprovodne cevi stavio u podu, i morale su da budu delimicno termo-izolovane. Opet je bilo vrelo za moj ukus, sedeo sam na terasi.
[ Nikola M @ 13.12.2011. 11:13 ] @
ok, rekao si da ne volis da radis nista u stanu, ali vidi te cevi bi mogao relativno bezbolno da izolujes - postoje one izolacione sundjeraste pene u obliku cevi, creva, rasecene po duzini, znas sigurno... ima toga nekoliko vrsta, cisto kao ideja, da ne trosis struju ako moze i ovako


[ Dexic @ 14.12.2011. 14:30 ] @
I...... saznali smo, kao sto smo pretpostavljali, da mojoj klimi ne treba Low Ambient Kit jer je inverter klima i vec ga ima :)
Voziiiiim :)
[ Pajapatak @ 15.12.2011. 10:27 ] @
Pa tako je :) , ja nisam obratio pažnju na to da je klima inverterska.
[ tdjokic @ 15.12.2011. 10:33 ] @
Citat:
Dexic: Opet je bilo vrelo za moj ukus, sedeo sam na terasi.
Nije strogo u vezi sa temom, ali ipak. Ubedjen sam, da i tebi smeta prvenstveno SUV vazduh, ne toliko topao, kao i meni i jos po nekom. Leti bi takvu temperaturu mirno podnosio. Leti opet smeta vlaga, ako je ima. Onda ukljucujemo klime.
[ Dexic @ 15.12.2011. 12:12 ] @
Naprotiv, kad je suv vazduh najamnje mi smeta bilo kakva temperatura. U sustini zatao i primarno ukljucujem klimu.

Ne smeta mi da radi klima, ne trosi ona nesto struje zimi (racun mi je ~200 din veci nego ranije zime) - samo mi je bitno da sme.