[ Horvat @ 23.12.2011. 12:07 ] @
za danas je narodna banka srbije najavila predstavljanje nove novcanice od 2 000 srpskih dinara
tacan izgled niti ko ce krasiti istu, se ne zna, ali se nagadja da ce biti milutin milankovic

sta vi mislite, da li nama uopste treba ovo?
[ rale2rale @ 23.12.2011. 12:46 ] @
Meni u proseku treba jedno 50 takvih za iole pristojan život! A gde dele?? ;-)
[ Horvat @ 23.12.2011. 12:51 ] @
jednokratno ti je 100 000 dinara dovoljno za pristojan zivot? skroman si,moram priznati

mislio sam vise, smisao novcanice u svakodnevnoj upotrebi
npr. 5000 slabo da ima primenu, 1000 jos i ima,ali ova velika plava...

izmena:potvrdjen je milankovic
Citat:
Beograd -- Novčanica od 2.000 dinara na kojoj je lik naučnika Milutina Milankovića biće u opticaju od 30. decembra 2011, kaže guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić.

Na licu nove novčanice je portret Milutina Milankovića, proslavljenog svetkog naučnika srpskog porekla.

Izrađena je po svetskim standardima, sa najsavremenijim elementima zaštite od falsifikovanja.

Uvodi se u opticaj, kako je rekao guverner, iz praktičnih razloga kako bi se dodatno olakšao platni promet u Srbiji.

"Novom novčanicom od 2.000 dinara smanjićemo ukupnu količinu novčanica u opticaju za oko 20 miliona komada, a time i troškove izrade za oko 170 miliona dinara, olakšaćemo poslovanje sa novcem i upotpunićemo postojeću seriju novčanica izdanja NBS", rekao je Šoškić.

izvor (i na nbs)

slike jos nema

zanima me koje novcanice ce izbaciti/smanjiti kolicinu primeraka? 5000?
[ Miroslav Jeftić @ 23.12.2011. 12:53 ] @
Može u principu, ionako se kusur od 5000 teško vraća, većina prodavaca ili nema ili će da prevrne očima
[ Pirossi @ 23.12.2011. 13:48 ] @
[ djordje1979 @ 23.12.2011. 14:18 ] @
I ne samo 2.000 treba nastancovati ovih od 5.000 jer ih slabo ima u upotrebi. U banci pri podizanju kesa samo daju hiljadarke. Pa sa podignutih vec recimo 30.000 ne mogu pare da stanu u novcanik.
[ nnn @ 23.12.2011. 14:32 ] @
Citat:
djordje1979: I ne samo 2.000 treba nastancovati ovih od 5.000 jer ih slabo ima u upotrebi. U banci pri podizanju kesa samo daju hiljadarke. Pa sa podignutih vec recimo 30.000 ne mogu pare da stanu u novcanik.


Da, ja kada dizem vise para sa bankomata, obavezno idem u Grand Kazino, posto zivim prekoputa, a tamo na bankomatima stancuju novacnice od 5,000 i moze da se digne mnogo vise odjednom.
[ jnk @ 23.12.2011. 14:37 ] @
Genijalna ideja da u grand kazinu uvek daju 5ohiljadarke. Podignes 5 hiljada i moras sve da zamenis za zetone a jednom kad ih zamenis to je to.
[ mmix @ 23.12.2011. 15:16 ] @
Novcanica je ok. Kad pogledas u solarnom placanju to i nije neki iznos, to je 20e.

ja sam zapravo prijatno iznenadjen da je Milutin Milankovic nasao svoje mesto na novcanici, pored toliko zasluznih partijskih drugova.
[ boccio @ 23.12.2011. 15:17 ] @
Citat:
djordje1979: I ne samo 2.000 treba nastancovati ovih od 5.000 jer ih slabo ima u upotrebi. U banci pri podizanju kesa samo daju hiljadarke. Pa sa podignutih vec recimo 30.000 ne mogu pare da stanu u novcanik.

Bez zelje da zadirem u intimu, a zasto tacno imas potrebu da setas 300 evra kesha u novcaniku? Mislim da takvu praksu ni bogatije nacije nemaju... Ta petohiljadarka zaista ni nema preteranu upotrebu u realnom opticaju...
[ Shadowed @ 23.12.2011. 15:28 ] @
Pa, recimo kad odem u banku i podignem platu, ja trazim peto'iljadarke iz tog razloga. Nemam obicaj da koristim karticu i uzimam platu u gotovini sa saltera a bankomat smara jer em nece da mi da celu platu zbog limita em mi ispljune i po 1000 i po 500 sto je jos gore. Doduse, tu sam nasao foru, trazis mu max. iznos pa da samo po 1000 :)
Ili eto, juce pozajmih nekom 45k din. ne moz' pozajmiti karticom, moras odneti pare. Opet, 45 novcanica po 1000din je prilicno neprakticno.

Situacije nisu ceste, ali ih ipak ima.
[ Devanagari @ 23.12.2011. 17:24 ] @
Citat:
mmix:ja sam zapravo prijatno iznenadjen da je Milutin Milankovic nasao svoje mesto na novcanici, pored toliko zasluznih partijskih drugova.

Ja sam recimo neprijatno iznenadjen, imajuci u vidu da taj papir ima realnu upotrebnu vrednost samo da se obrise odredjeni deo tela, takav je bio, takav je i ostao. Na te papire treba stavljati upravo njuske zasluznih partijskih drugova jer su i papiri i ti likovi iste vrednosti - nikakve. Ne znam sta su Tesla, Milankovic ili Karadzic (na novcanici od 10ak euro centi) skrivili pa da im se likovi nadju na tim beskorisnim papiricima. Najzalosnije mi je kada se setim J. J. Zmaja, koji je doziveo to sto je doziveo, iz te muke stvorio to sto je stvorio da bi mu se srbi na kraju oduzili Monopoly papirom sa verovatno najvecim brojem nula u istoriji covecanstva.
[ ventura @ 23.12.2011. 18:21 ] @
Citat:
boccio: Bez zelje da zadirem u intimu, a zasto tacno imas potrebu da setas 300 evra kesha u novcaniku? Mislim da takvu praksu ni bogatije nacije nemaju... Ta petohiljadarka zaista ni nema preteranu upotrebu u realnom opticaju...

Ja recimo volim da imam keš, doduše uglavnom nosim evre jer je zgodnije jer u kartice i nemam baš mnogo poverenja, a i praktičnije je, jer kako se gomilica smanjuje tako imaš uvid i bolju kontrolu trošenja :)
[ Horvat @ 23.12.2011. 18:26 ] @
evo i druga strana novcanice
[ cozmo_im @ 23.12.2011. 20:15 ] @
Ja uvek koristim kartice. Sigurnije je a ne placam proviziju prilikom podizanja novca. I jos jedan faktor: uvek imam prioritet prilikom dobijanja nekih beneficija u banci zato sto sve obavljam karticama i e-bankingom. Isto tako nemam glupavog raskusuravanja i ostatka sice od kusura. Retko kupujem gde ne primaju kartice. Kesa nosim sitno za ne daj boze (1000-2000 din).

A ova novcanica je idealna za to.
[ jandrino jato @ 23.12.2011. 20:31 ] @
ali koriscenjem kartica te prate gde i sta kupujes! :-) samo kes lova na sunce! inace je lepa novcanica i svaka cast da se M.M. nasao na njoj!
[ Boris Tadić @ 23.12.2011. 21:50 ] @
Menjaj ulice, menjaj novčanice, menjaj tablice... Sve jako bitne stvari, ne zna se koja je od koje ključnija. Čak i metalnih 20 dinara je "novo" od pre neki dan.


[ nnn @ 23.12.2011. 22:16 ] @
Meni se desilo jednom da sam sipao gorivo na pumpi, i nije hteo da mi primi karticu, a imam sredstava na njoj. Nije bilo ni do mene ni do pumpe, vec do moje banke. Sva sreca pa je drugar imao nesto kesa pa smo platili.
[ superbaka @ 23.12.2011. 23:22 ] @
svaki guverner boluje od toga da se potpise na novcanici... mislim da je red da neko doktorira na tome...
[ Braksi @ 23.12.2011. 23:55 ] @
2,000 dindzi, wow to mu dodje 20 evra !

A sto ne novcanica od 10,000 din - 100 evra mos' misliti. Znam da Englezi imaju £50 , ali oni imaju kulturu placanja karticom dok u Srbiji i dalje dominiraju suske. Ameri ni ne znaju sta je cash.
[ cozmo_im @ 24.12.2011. 10:50 ] @
Citat:
nnn: Meni se desilo jednom da sam sipao gorivo na pumpi, i nije hteo da mi primi karticu, a imam sredstava na njoj. Nije bilo ni do mene ni do pumpe, vec do moje banke. Sva sreca pa je drugar imao nesto kesa pa smo platili.


Zato postoji vise vrsta debitnih kartica...:)
[ straniplacenik @ 24.12.2011. 16:44 ] @
meni se takodje vise puta desavalo da iz nekog razloga (komunikacije u prekidu dok na primer Jovanka ne spusti slusalicu u magacinu, pa do ko zna kojih drugih problema) ne pirhvati se placanje preko kartice, em sto gubim vreme na ionako sporim terminalima, neobucenim prodavacicama, em se osecam kao lopov kad moram da trazim kes po dzepovima ili vracam robu. zatim predjem u radnju preko puta i sve uredno platim karticom,...
Takodje posedujem vise debitnih i kreditnih kartica, i sve jedno na neispravnom terminalu ni jedna ne bi prosla.

U srbiji jedino brzo, lagano, bez poteskoca prolazi kes, sve ostalo je tako zapostavljeno i smoreno da mi nikad vise nece pasti na pamet poci negde samo sa plastikom...

usrana zemlja srbilend
[ burex @ 25.12.2011. 14:52 ] @
^
Baš tako... Da barem reše da to ne ide preko obične telefonske linije već preko neke GPRS veze i da ne traje 100 godina dok se kasirka ne snađe, bilo bi super. Otom potom.
[ a1200 @ 25.12.2011. 21:30 ] @
Citat:
Na novčanici od 2.000 dinara naš naučnik, suprotno tradiciji, okrenuo je glavu od grba i natpisa Srbija.

http://www.vesti-online.com/Ve...ka-na-novcanici-od-2000-dinara

Da li ovo ima ikakve veze, ne znam, ali bi bilo krajnje bedno da je pravilo stvarno prekrseno (sto je najgore uopste me ne bi ni iznenadilo).
[ MasterRW @ 25.12.2011. 21:38 ] @
Slobodan Jovanović je ‚‚okrenut‚‚ na istu stranu kao i Milanković
[ Braksi @ 25.12.2011. 21:45 ] @
jbt sta dokoni um nece smisliti.
[ Wi-Fi @ 25.12.2011. 22:10 ] @
Hahaha, kakvi debili, cuj "okrenuo ledja grbu/Srbiji/cemu vec"...bolest
[ 3way @ 25.12.2011. 22:17 ] @
Citat:
MasterRW: Slobodan Jovanović je ‚‚okrenut‚‚ na istu stranu kao i Milanković


E, al Jovanovic gleda u posmatraca...
[ Bojan Basic @ 25.12.2011. 22:20 ] @
Citat:
a1200:
http://www.vesti-online.com/Ve...ka-na-novcanici-od-2000-dinara

Da li ovo ima ikakve veze, ne znam, ali bi bilo krajnje bedno da je pravilo stvarno prekrseno (sto je najgore uopste me ne bi ni iznenadilo).

Ajde da vidimo. Sajt koji je objavio „sramotu“ navodi kao jedan od primera te tzv. tradicije američku novčanicu od $100, na kojoj Franklin gleda nadesno (ka grbu i nazivu države):


Pogledajmo novčanicu od $10, iz iste serije:


Gle čuda, ovde Hamilton gleda nalevo — suprotno od grba i naziva države. Izgleda da i Ameri imaju jednaku „sramotu“ među dizajnima svojih novčanica.

Dalje, isti sajt navodi novčanicu od pedeset australijskih dolara kao primer. No, na novčanicama od pet i deset australijskih dolara ličnost opet gleda kontra. Tu je i novčanica od sto čeških kruna. Na novčanici od dve hiljade kruna ličnost gleda kontra.

Kad neko tako žestoko lupeta, ne mrzi me da ga ovako sočno diskreditujem.
[ HeYoo @ 25.12.2011. 22:33 ] @
Mozda je jedina "greska" sto je Milutinov poluprofil postavljen na ivicu i gleda ka spolja.
[ Horvat @ 25.12.2011. 22:44 ] @
ovi nisu normalni
[ Pirossi @ 25.12.2011. 23:11 ] @
pa dokle više ponižavanje ovog napaćenog naroda?!
[ burex @ 25.12.2011. 23:48 ] @
A gde ovaj gleda?
http://en.wikipedia.org/wiki/File:1000RSD_front.jpg
[ MasterRW @ 26.12.2011. 00:01 ] @
Gleda čoveka pravo u oči
[ burex @ 26.12.2011. 02:34 ] @
I još okrenuo glavu od grba, mamicu mu! Da gi bijemo, a? :)
[ Marko_L @ 26.12.2011. 10:17 ] @
Odma vratiti Milankovića na ponovno slikanje.

Btw, apropo teme, ta novčanica od 2.000 je po meni potpuno beskorisna. Ja bih recimo više voleo da se uvedu novčanice od 250, 750 i 1.500 din, da može lakše da se kombinuje prilikom plaćanja. A ko će da bude na njima, manje je bitno.
[ Java Beograd @ 26.12.2011. 10:22 ] @
Sajt o kome se govori je opozicioni, i otprilike naginje ka "Kurir - stilu" objavljivanje vesti. Dakle, totalna pljuvačina po svemu, što više - to bolje. Prvo ispljuj, pa onda razmišljaj šta si pljuvao.
[ deerbeer @ 26.12.2011. 11:01 ] @


Pa kako gde gleda ? U svoju kriglu eto gde ...
[ Miroslav Jeftić @ 26.12.2011. 11:02 ] @
Citat:
Marko_L: Odma vratiti Milankovića na ponovno slikanje.

Btw, apropo teme, ta novčanica od 2.000 je po meni potpuno beskorisna. Ja bih recimo više voleo da se uvedu novčanice od 250, 750 i 1.500 din, da može lakše da se kombinuje prilikom plaćanja. A ko će da bude na njima, manje je bitno.


Jel postoji neka valuta sa takvim apoenima? Nešto se ne sećam da sam video negde novčanicu od 750 ili 1500... mada bi bile korisne
[ Java Beograd @ 26.12.2011. 11:34 ] @
Svašta ! Kad bi se, nedajbože, kremnulo tom logikom, onda bi se neko setio da traži i apoen od 113,84 jer, eto njemu je tako zgodno da računa.
Odavno se zna, i u svim normalnim državama je praksa da se koriste monete i apoeni od 1, 2 i 5 * 10n

Kod evra
1, 2 i 5 centi
10, 20 i 50 centi
1, 2 i 5 EUR
10, 20 i 50 EUR
100, 200 i 500 EUR
[ Bojan Basic @ 26.12.2011. 21:16 ] @
Citat:
Java Beograd:
Odavno se zna, i u svim normalnim državama je praksa da se koriste monete i apoeni od 1, 2 i 5 * 10n

Lupi i ostade živ. Nisi nikad čuo kad Amerikanac pominje novčić kolokvijalno nazvan quarter? Koji broj stoji na njemu? Koliko ja znam: 25. Verovatno se Amerika ne uklapa u tvoju definiciju „normalne države“.
Citat:
Miroslav Jeftić:
Jel postoji neka valuta sa takvim apoenima? Nešto se ne sećam da sam video negde novčanicu od 750 ili 1500... mada bi bile korisne :)

Novčići vrednosti 25 (čega god) nisu retki. Što se tiče novčanica, imamo, na primer: Egipat, 25 pjastri (stoti deo funte); Haiti, 25 i 250 gurda; Irak, 250 i 25000 dinara; Kajmanska ostrva, 25 dolara. Postoje i neke novčanice koje počinju cifrom 3: Kuba, 3 pezosa; Tunis, 30 dinara; Uzbekistan, 3 soma. U Surinamu čak postoji novčanica od 2½ dolara.

Sve su ovo aktuelne novčanice. Ako zađemo malo u istoriju, ima i tu zanimljivosti. Jedno vreme (tokom prve polovine 20. veka) Rusi su imali monetarni sistem zasnovan na novčanicama od: 1, 2, 3, 15, 20, 60, 100, 250, 500, 1000, 5000 i 10,000 rubalja. I naravno, ne treba zaboraviti ni Britance, koji su sve do 1971. imali dve novčane jedinice manje od funte: šiling i peni, pri čemu se jedna funta delila na 20 šilinga, a jedan šiling na 12 penija. (Pitam se, da li je Java, kad je rekao „odavno se zna“, mislio samo na period posle 1971; ili su možda, po njemu, i Britanci totalno nenormalni?)
[ Java Beograd @ 27.12.2011. 07:50 ] @
Citat:
Bojan Basic:Pitam se, da li je Java, kad je rekao „odavno se zna“, mislio samo na period posle 1971; ili su možda, po njemu, i Britanci totalno nenormalni?)


Britanci naravno jesu totalno nenormalni, bar kad je u pitanju sistem mera i mernih jedinica, a bogami kad su u pitanju njihove funte, šilinzi i peniji - bili su nenormalni i što se valuta tiče. To da su nenormalni, ne moram ja da ti dokazujem, jer su međunarodne institucije za mere i merne jedinice već rekle svoje. Što se tiče gluposti sa funtama, šilinzima i penijima, toga su se Britanci sami ratosiljali.

Reći ću ti jednu stvar: nesumnjivo je da je ljudski rod u svojoj istoriji često bio na stranputici. To što su veliki narodi nekad usvojili neke zakonsko-finansijske odredbe ne znači da su sve bile pametne. Bilo je tu gluposti, koje su naravno vremenom ispravljane. Ako nisi znao i američki dolar je nekad imao apoen od 3, što ne znači da je sada pametno emitovati takvu novčanicu ili monetu.

Što se tiče Tunisa, Uzbekistana, Surinama, Haitija, Kajmanskih ostrva i sličnih (ili Rusa u doba Staljina) - ne znam šta da ti kažem. Sve su to nesumnjivo moćni finansijski centri i evo već tu neki dan od nedelje očekujem da guverner narodne banke Surinama navrati do Evrope i sredi već jednom ovu dužničku krizu.

Međutim.

Činjenica je da se i problematika gotovog novca i potrebnih apoena sa istorijskog stanovišta sve bolje i bolje rešava. Ono što se nekad nije znalo - sada se zna. Postoji istorijsko iskustvo koje mudri narodi umeju da koriste, i na primeru evra, najmlađe svetske valute, pokazano je koje je rešenje najsvrsishodnije kada su u pitanju apoeni moneta i novčanica. Dakle, uzima se u obzir i cena izrade (i održavanja), zatim potrebe stanovništva za gotovinom, ali i potrebne računske operacije da bi se sračunao potreban iznos i kusur koji se vraća. I sve to bez sentimentalnosti i istorijskih nalseđa, što bi se na srpskom reklo "starting from the scratch".

Ostaje još da ti objasnim šta je četvrt dolara i kako je nastao. Baratanje gotovinom nekad i sad se drastično razlikuje. Kupovna vrednost dolara, nekad i sad se takođe drastično razlikuje. Nekad je 1 dolar bio velika svota, (a sve se plaćalo gotovinom) pa je deljenje na pola i na četvrt bilo logično za veliki iznos od jednog dolara. Navika je čudo, i to je jedini razlog što su amerikanci zadržali četvrt dolara kao monetu. Ali kod novčanica nema sentimentalnosti pa se sada javljaju isključivo u apoenima od 1$, 2$, 5$, 10$, 20$, 50$ i 100$.

Da se vratimo da post koji je Marko_L napisao, (na koji sam reagovao) i u kome stoji da on misli da je mnogo bolje uvesti novčanice od 250 din, 750 din (WTF ?!?) i 1500 din. Ajde ti probaj da sračunaš potrebne apoene za isnos od 14.200 (na primer) a u novčaniku imaš apoene od 250, 750 i 1500. A kasirka u kasi ima novčanice od 750, 250, 75, 25, 10. I ona treba brzo da sračuna kojim apoenima da ti vrati kusur. I još dodajmo po tebi mudre Ruse i njihove apoene od 3 i 60 - i eto žurke na kasi !

I za kraj da potenciram: napisao sam "odavno se zna", što znači "nekad se nije znalo ali sada se zna" da su apoeni od 1, 2 i 5 * 10n najsvrsishodniji. Kajmanska ostrva, Surinam i Staljin su tako banalan kontra primer da je prosto smešno.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 27.12.2011. u 09:19 GMT+1]
[ Shadowed @ 27.12.2011. 09:04 ] @
Pa, dobro, te novcanice koje je Marko pomenuo su pomenute kao dodatne na ove, ne da budu samo one. Sto se mene tice, svaka dodatna varijanta.. Moze da (mi) koristi a ne moz' da skodi. Medjutim, kapiram da bi znacajno otezalo racunanje i snalazenje mnogim ljudima pa bi ipak bilo neprakticno.
[ Count Zero @ 27.12.2011. 09:09 ] @
Taj Markov post je ipak bio troll-work.

Ovo me podseća na onaj vic kad programer zajmi pare, pa dodaje 24 na crvenu uz reči "da zaokružimo na 1024".
Ili ono kad Bananamena pitaju kako je provalio da je novac krivotvoren: "Pa, ne postoje novčanice od 7 funti".
Sve može, samo, da li ima smisla, to je drugo pitanje.
[ Marko_L @ 27.12.2011. 13:10 ] @
Ja sam rekao šta bih ja voleo i šta bi meni odgovaralo. Nisam ulazio u to koliko bi to drugima bilo praktično, pogotovo onima koji nose dosta keša sa sobom i čak i te veće račune koje je Java pomenuo (tipa 14.200 i slično) plaćaju kešom. Ja gde god mogu plaćam karticom i tu se uvek skida tačan iznos, a tamo gde bih mogao da potrošim više od 1.500-2.000 dinara, uvek postoji procesor kartica. Te procesore nemaju neke male radnjice, tipa lokalna bakalnica, ulični prodavac, tezga na pijaci i šta ti ja znam. Tu obično kupim nešto malo robe, tipa kilogram paradajza, hleb, i tako neke svakodnevne potrepštine. E, u tim slučajevima bi mi zgodno došle te dodatne međunovčanice, kako bih prodavcu mogao da dam što približniji iznos, i da mi vrati što manje kusura.
[ Java Beograd @ 27.12.2011. 14:06 ] @
To ti kažem. Kod mene u kraju, konzerva piva 0.5 L je tačno 78,55 din.
WTF ih sprečava da se izbaci jedna normalna novčanica te vrednosti, pa neka gleda lik gde 'oće, potpuno je nebitno.
[ Marko83 @ 27.12.2011. 14:24 ] @
Ali bi valjalo da ima novcanica i od 68,37din
Sta ako se odlucis za drugu konzervu piva?
[ Count Zero @ 27.12.2011. 14:31 ] @
Ja glasam za apoene koji se završavaju sa 9, 99, 990, jer jako puno cena su baš takve, "psihološke".
I onda, kad skontaš da će toster da te košta jednu ljubičastu novčanicu, nećeš više nasedati na marketing.
A meni lično, odgovaralo bi da su binarne novčanice, slično kao 90-ih, samo da imaju i poneku jedinicu.
Bile bi baš onako cool, IT-jevske.
[ Java Beograd @ 27.12.2011. 14:31 ] @
Citat:
Marko83: Ali bi valjalo da ima novcanica i od 68,37din Sta ako se odlucis za drugu konzervu piva?
Hm, moram priznati, nisam o tome razmišljao. Zašto da menjam pivo ? A gde će lik na toj novčanici da gleda ? Levo ili desno ?
[ mozdasamjaamozdainisam @ 27.12.2011. 14:31 ] @
Holandija je takodje pre uvodjenja evra imala novcanice (metalne) od: 0,05; 0,10; 0,25; 0,50; 1,00; 2,50;
Papirne 5, 10, 25, 50, 100, 250, 500 i 1000.

Inace, izgledale su kao ulaznice za cirkus:
http://data.boomerang.nl/t/toe...heimwee/s400/guldenheimwee.png

I mogu ti reci, da je to sasvim dobro funkcionisalo. Dosta proizvoda se svodilo na 24,95 guldena ili 7,49 i slicno. 5 + 2,50 :)
Tako da razumem sta Marko_L misli.

Apropo dve-hiljadarke... no comment :)
[ Marko83 @ 27.12.2011. 14:36 ] @
Pa moze da gleda nanize zbog sramote sto odustajes od omiljene konzerve piva
[ Marko_L @ 27.12.2011. 17:46 ] @
Sad malo karikirate. Ja nisam pričao o kojekakvim apoenima sa decimalama i šta ti ja znam, već o prostim okruglim ciframa tipa 250, 750 i 1500. Istina je da se sa postojećim novčanicama lako mogu iskombinovati te cifre, ali bi u nekim situacijama bilo možda lakše plaćati sa ovim. Šta znam, recimo račun 800 dinara, ti izvadiš 2 novčanice 750 + 50 umesto da daješ 8 x 100 ili 4 x 200 ili 3 novčanice 500 + 200 + 100.
[ Zeka_SD @ 27.12.2011. 17:59 ] @
ili jednu (1000) i dobiješ kusur opet jednu (200) ;)
[ Marko_L @ 27.12.2011. 22:24 ] @
Ne volim kusure, jer kao što rekoh, slabo koristim keš, možda jednom ili dvaput u mesec dana nešto platim u kešu. I onda tako kada dobijem neki kusur, te pare mi se razvlače danima po džepovima dok ih ne operem u veš mašini ili ne zagubim negde. Mislim, ok, svakako nisam ja dovoljan razlog da se ubacuju novi apoeni u opticaj, samo kažem da bi možda bilo zgodno da postoje i ti dodatni apoeni.
[ gigamg1 @ 27.12.2011. 23:41 ] @
Ne zelim da trolujem ili tako nesto. Jedina ideja koja mi je pala kada sam cuo za ovu vest je to sto je to vec u blizoj proslosti radjeno. Tipa stampanje novih novcanica a ostavljanje postojecih. Da to mozda nekom ne lici na rodjenje one poznate "inflacije"? Sad imamo 2000din, sutra 10 000, prekosutra smo vec na onom poznatom "milioncetu" koji vecina nas ima na tavanu ili zaturenog u nekim ostavama ili je mozda izlozio onako kolekcionarski.
[ jonathan @ 28.12.2011. 01:13 ] @
Ccc, sve sama deca ovde :)
http://www.catawiki.com/catalo...577653-yugoslavia-25-para-1982
Srećna Nova godina svima !
[ DrFill2Good @ 28.12.2011. 02:31 ] @
Citat:
Sajt o kome se govori je opozicioni, i otprilike naginje ka "Kurir - stilu" objavljivanje vesti. Dakle, totalna pljuvačina po svemu, što više - to bolje. Prvo ispljuj, pa onda razmišljaj šta si pljuvao.

Evo kako se koriste jaki argumenti u diskusijama. Bravo!
[ Java Beograd @ 28.12.2011. 07:19 ] @
Citat:
DrFill2Good: Evo kako se koriste jaki argumenti u diskusijama. Bravo!
Zahvaljujem na čestitkama. Nego, ajde, potenciraj mi ARGUMENTE u samoj vesti, o kojoj se diskutuje. Osim naklapanja da " ... nova banknota jedinstvena je u svetu ...", "... Ako je tako, šta reći? ..." jedino što je uverljivo to je zvučni naslov "BRUKA".
A upravo taj naslov me podseća na jedinstvenu, udarnu vest u Kuriru, odštampanu preko cele prve strane, velikim slovima "Cecina sestra trudna !"
[ Shadowed @ 28.12.2011. 07:26 ] @
Citat:
gigamg1: Ne zelim da trolujem ili tako nesto. Jedina ideja koja mi je pala kada sam cuo za ovu vest je to sto je to vec u blizoj proslosti radjeno. Tipa stampanje novih novcanica a ostavljanje postojecih. Da to mozda nekom ne lici na rodjenje one poznate "inflacije"? Sad imamo 2000din, sutra 10 000, prekosutra smo vec na onom poznatom "milioncetu" koji vecina nas ima na tavanu ili zaturenog u nekim ostavama ili je mozda izlozio onako kolekcionarski.

Pa, dvehiljadarku smo trebali vec imati posto se stampaju po principu koji je Java Beograd napisao (1, 2, 5 * 10n). Takodje, rekli su da ce smanjiti broj novcanica drugih apoena tako da ukupna kolicina dinara ostane ista.
E sad, ako im ne verujes da su smanjili onda cela prica nije ni bitna jer isto tako mozes i da im ne verujes da ne stampaju pare svaki dan :)
[ cozmo_im @ 29.12.2011. 06:43 ] @
Vid ovaj, pogled mu se gubi u daljini:



Izabrana je najbolja slika Milutinova ako sam dobro skapirao, verovatno da je okrenuta mozda bi izgledala neprirodno - ovo vam kazem iskljucivo kao covek koji se bavi fotografijom. Desava se nekad da neki lik ima neko svoje obelezje ili je jednostavno tako voleo da se slika i kad se okrene suprotno, to ne lici na tu osobu ili izgleda cudno te stoga se slike kadriraju kako se kadriraju.
[ Horvat @ 29.12.2011. 10:25 ] @
znaci cekamo 10 000 din :]
[ Bojan Basic @ 30.12.2011. 15:21 ] @
@Java Beograd:

Rekao si: „Odavno se zna, i u svim normalnim državama je praksa da se koriste monete i apoeni od 1, 2 i 5 * 10n“. Pokazao sam da je ova rečenica i te kako pogrešna. A ti onda izvrćeš priču na stvari koje nemaju nikakve veze s onim što si prvobitno izjavio, i to treba da predstavlja pokušaj potkrepljivanja ove tvoje prethodne ovako bombastično sročene izjave?!
Citat:
Java Beograd:
Ostaje još da ti objasnim šta je četvrt dolara i kako je nastao.

Baš ti hvala na objašnjenju. Samo ne znam kakve veze ima istorijat apoena od četvrti dolara (ili koje god valute) s činjenicom da se on danas koristi u mnogim zemljama (pored SAD, tu su: Argentina, Bahami, Bermudi, Brazil, Dominikanska Republika, Ekvador, Egipat, Filipini, Gvatemala, Hrvatska, Indija, Indonezija, Iran, Irak, Jamajka, Kuba, Maldivi, Moldavija, Tajland, Turska, Ukrajina, Venecuela, i ima ih još no dovoljno je i ovo). Moguće da je u svim ovim zemljama razlog ove monete tradicionalne prirode — ali to u našem slučaju uopšte nije bitno. Rekao si da je „u svim normalnim državama praksa da se koriste monete i apoeni od 1, 2 i 5 * 10n“ (primerom pokazujuću da misliš i na kovanice, i na papirni novac), pritom nisi izuzimao tradicionalne (niti bilo kakve druge) razloge, a već na primeru SAD vidimo da to što si rekao nije tačno.
Citat:
Java Beograd:
Što se tiče Tunisa, Uzbekistana, Surinama, Haitija, Kajmanskih ostrva i sličnih (ili Rusa u doba Staljina) - ne znam šta da ti kažem. Sve su to nesumnjivo moćni finansijski centri i evo već tu neki dan od nedelje očekujem da guverner narodne banke Surinama navrati do Evrope i sredi već jednom ovu dužničku krizu.

Ovo ti je biser nad biserima. Podsećam te da si upotrebio frazu „normalne države“. Sad ispada da — ako neka država nije moćan finansijski centar, ako njen guverner nije u stanju da reši dužničku krizu u Evropi — ta država je automatski nenormalna??!! Tebi ovo stvarno liči na argumentovanu diskusiju? Uglavnom, zaključak: tvoja prvobitna rečenica nije tačna još po jednom osnovu .

(A druga, doduše manje bitna stvar: ne bih baš rekao da su Kajmanska ostrva u svetu finansija nešto totalno nebitno, budući da se Kajmanska ostrva nalaze na samom vrhu međunarodnih „offshore“ finansijskih centara.)
Citat:
Java Beograd:
Britanci naravno jesu totalno nenormalni, bar kad je u pitanju sistem mera i mernih jedinica, a bogami kad su u pitanju njihove funte, šilinzi i peniji - bili su nenormalni i što se valuta tiče. To da su nenormalni, ne moram ja da ti dokazujem, jer su međunarodne institucije za mere i merne jedinice već rekle svoje. Što se tiče gluposti sa funtama, šilinzima i penijima, toga su se Britanci sami ratosiljali.

Reći ću ti jednu stvar: nesumnjivo je da je ljudski rod u svojoj istoriji često bio na stranputici. To što su veliki narodi nekad usvojili neke zakonsko-finansijske odredbe ne znači da su sve bile pametne. Bilo je tu gluposti, koje su naravno vremenom ispravljane. Ako nisi znao i američki dolar je nekad imao apoen od 3, što ne znači da je sada pametno emitovati takvu novčanicu ili monetu.

Eto, i Velika Britanija ispade nenormalna. Stvarno, prema onom što sam maločas komentarisao i ovom sada, ispada da imaš stvarno čudan pojam „normalne države“. Doduše, ogradio si se, pa si rekao da je Velika Britanija „nenormalna bar kad je u pitanju sistem mera i mernih jedinica“ — ali nikakve slične ograde nije bilo u prvobitnom postu, već si govorio o „normalnim državama“ bez dodatnog sužavanja pojma „normalne“.

E sad, pošto su Britanci pre trideset godina zvanično ukinuli takvo čudno deljenje funte (pri čemu je period tranzicije trajao još deset godina — pa se zapravo tek pre dvadeset godina u praksi prestalo s tim), to izbija i onaj tvoj argument „odavno se zna“. Naime, možda tebi trideset godina zvuči „odavno“, ali u monetarnoj istoriji dugoj više hiljada godina, trideset godina je izuzetno bliska prošlost — ni slučajno „odavno“. To je treći osnov po kom je tvoja rečenica netačna.
Citat:
Java Beograd:
Ajde ti probaj da sračunaš potrebne apoene za isnos od 14.200 (na primer) a u novčaniku imaš apoene od 250, 750 i 1500. A kasirka u kasi ima novčanice od 750, 250, 75, 25, 10. I ona treba brzo da sračuna kojim apoenima da ti vrati kusur. I još dodajmo po tebi mudre Ruse i njihove apoene od 3 i 60 - i eto žurke na kasi !

Ja niti sam rekao da smatram kako bi bilo pametno imati novčanice od 250, 750 i 1500 dinara, niti su Rusi „po meni mudri“ (stvarno ti nije ostalo ništa drugo od argumenata nego stavljanje meni u usta stvari koje nisam napisao, niti na koje sam uopšte pomislio?). Samo sam pokušavao da tvoju onako bombastično sročenu izjavu diskreditujem — i eto, ispostavilo se da ona nije tačna bar po tri osnova. Sledeći put nemoj preterivati s bombastičnošću izjava, pa nećeš morati da se vadiš na „tradiciju“, „nenormalnost, ali bar kad je u pitanju sistem mera i merne jedinice“ i slične stvari koje nemaju veze s prvobitnom (bombastičnom) izjavom. A ona implikacija da država nije normalna ukoliko njen guverner nije u stanju da reši dužničku krizu u Evropi (??!!) stvarno se retko viđa. Samo toliko.
[ Java Beograd @ 30.12.2011. 18:27 ] @
Da ti pravo kažem, toliko dugačake postove ni ne mogu da čitam.

Ali ne kapiram što si toliko pisao da odbraniš moćne finansijske centre i njihove apoene, kad smo se ovde na forumu već složilii da su apoeni od 78,55 i 68,37din najsvrsishodniji.
[ VlaK @ 30.12.2011. 19:27 ] @
Ma na papiru samo da piše "jedno Jelen pivo" ili Lav ili Stella ili šta već. Kao bonovi za benzin. Pola plate dobiješ u dinarima a pola u bonovima za pivo.
[ Bojan Basic @ 02.01.2012. 02:29 ] @
Citat:
Java Beograd:
Da ti pravo kažem, toliko dugačake postove ni ne mogu da čitam.

Naravno, tvoj je izbor koje ćeš postove pročitati a koje nećeš, i na koje ćeš odgovoriti a na koje nećeš (da li zbog toga što te stvarno mrzi da čitaš, ili zato što si zapao u ćorsokak, ili iz nekog trećeg razloga — nebitno). Ja kad upadnem u diskusiju s nekim ko se drži svoje izjave kao pijan plota, uprkos argumentima koji pokazuju netačnost te izjave s više aspekata — zaključim da taj nikad neće biti raspoložen da ljudski prihvati svoju grešku (iz ovog ili onog razloga, ima nas raznih), pa ono što pišem u stvari i ne namenjujem njemu već ostalima koji prate temu.

Tako je i ovde: ti si već u drugoj poruci, kada si krenuo da razvodnjavaš temu stvarima koje nemaju nikakve veze s tvojom prvobitnom izjavom, jasno signalizirao da nećeš ljudski priznati kako si ipak malo preterao s bombastičnošću, već ćeš radije pričati koješta. Otuda i ceo taj „dugačak“ post nisam ni pisao imajući u vidu tebe, već da drugima argumentovano objasnim zašto to što ti pričaš nema baš puno smisla. I verujem da, na osnovu svega napisanog, svako ko je objektivan može zaključiti koliko je (ne)osnovana tvoja izjava s početka teme. Eto onda, toliko i od mene.
[ dejande @ 02.01.2012. 09:51 ] @
ko se seca ove kovanice

[ Java Beograd @ 02.01.2012. 10:04 ] @
Citat:
Bojan Basic: Naravno, tvoj je izbor koje ćeš postove pročitati a koje nećeš, i na koje ćeš odgovoriti a na koje nećeš (da li zbog toga što te stvarno mrzi da čitaš, ili zato što si zapao u ćorsokak, ili iz nekog trećeg razloga — nebitno). Ja kad upadnem u diskusiju s nekim ko se drži svoje izjave kao pijan plota, uprkos argumentima koji pokazuju netačnost te izjave s više aspekata — zaključim da taj nikad neće biti raspoložen da ljudski prihvati svoju grešku (iz ovog ili onog razloga, ima nas raznih), pa ono što pišem u stvari i ne namenjujem njemu već ostalima koji prate temu.


- Napisao sam ono što je jasno 99,99% ljudi: da je najsvrsishodnije imati novčanice od 1, 2, 5 * 10n I da su sve države koje imaju sluha da nešto nauče iz istorisjkih grešaka to i naučile. Iskoristio sam termin "normalne države", u kontekstu da "normalno" donose odluke o svrsishodnosti, ceni izrada i održavanje moneta i novčanica i slično. I kao neku potvrdu naveo euro, kao najmlađu svetsku valutu.

- Onda si ti povadio nekoliko istorijskih "lutanja" i grešaka (Staljinova SSSR i slični), i još nekoliko minornih država i državica koje iz bilo kog razloga štampaju svoje apoene skroz neuobičejeno. I počeo si da nešto nekome dokazuješ. Argumentima ?! WTF ? Kome dokazuješ ? Šta dokazuješ ?

- Skapiram da su zadrt i tvrdoglav, pa okrenem na šalu, ajde, neka bude da ja nisam u pravu. 1, 2 i 5 = najveća glupost. Bolje je 78,55 i 68,37din koliko košta jedno pivo u lokalnoj samiški.

Ne verujem da ima ovoliko zadrtih i tvrdoglavih ! Koja moja greška ? Koji ti je ? O kakvim argumentima pričaš ? Kakav ćorsoskak ? Šta dokazuješ, nije mi jasno ?! Ako hoćeš da dokažeš da je najbolje imati apoene od 3, 6, 25, 250, 750 - OK u pravu si.

Dokazao si mi. Ja sam u krivu jer tvrdim da su apoeni 1, 2 i 5 * 10n najsvrsishodniji. Samo idioti i poremećeni i oni bez argumenata mogu da koriste takve apoene.




[ Bojan Basic @ 02.01.2012. 14:25 ] @
Citat:
Java Beograd:
Napisao sam ono što je jasno 99,99% ljudi: da je najsvrsishodnije imati novčanice od 1, 2, 5 * 10n I da su sve države koje imaju sluha da nešto nauče iz istorisjkih grešaka to i naučile.

Nisi to napisao.

Prvo, izjava ti se nije odnosila samo na novčanice (što sada pokušavaš da proturiš), već i na novčiće.

Drugo, napisao si da sve „normalne države“ postupaju tako. Sad objašnjavaš da si taj termin „iskoristio u kontekstu ovom ili onom“ — ali u prvoj izjavi nisi dodavao nikakav kontekst, već samo „normalne države“. Odatle je ispalo da koja god država ima bar jedan apoen različit od ovih tvojih — ona je automatski nenormalna.

Treće, rekao si da se to „odavno zna“ — a pre samo trideset godina (što je vrlo bliska prošlost u odnosu na celokupnu monetarnu istoriju) — Velika Britanija ne samo da je imala koji drugačiji apoen, već potpuno drugačiju podelu. (Potom si Veliku Britaniju nazvao „totalno nenormalnom, bar kad je u pitanju sistem mera i mernih jedinica“ — što je opet dodatno ograđivanje kakvom nema ni traga u prvoj izjavi.)

Citat:
Java Beograd:
Ne verujem da ima ovoliko zadrtih i tvrdoglavih ! Koja moja greška ?

Kad neko tresne ovako bombastičnu izjavu:
Citat:
Java Beograd:
Odavno se zna, i u svim normalnim državama je praksa da se koriste monete i apoeni od 1, 2 i 5 * 10n

samo da zvuči što opasnije, da što jače odzvanja, rado ću je vrlo zadrto i tvrdoglavo iseckati na najsitnije froncle kako bih pokazao koliko je šuplja. A ti onda možeš da izvrćeš svoju originalnu izjavu koliko god hoćeš, da pričaš kako to što si napisao zapravo znači ovo ili ono — ja sve vreme pričam o originalnoj izjavi, a ne o naknadnim „prevodima“. Mene prosto zanima: da li i dalje stojiš iza ove izjave, ovako sročene — ili pak prihvataš da si ipak malo preterao?
Citat:
Java Beograd:
Dokazao si mi. Ja sam u krivu jer tvrdim da su apoeni 1, 2 i 5 * 10n najsvrsishodniji. Samo idioti i poremećeni i oni bez argumenata mogu da koriste takve apoene.

Da, ovo je upravo to izvrtanje originalne izjave koje pomenuh u prethodnoj rečenici. Pogledaj sada šta ovde pišeš, a kako ti je izjava originalno izgledala.

I još samo jedna napomena: ako planiraš da dalje dužiš ovu konverzaciju, minimum kulture bio bi da pročitaš sve poruke koje je sagovornik povodom nje napisao. Ukoliko ne želiš — naravno, izbor je tvoj, samo nemoj očekivati da ću ja za tebe ponavljati istu stvar tokom pet poruka, kako bi ti bar jednom zapala u vidokrug.
[ Java Beograd @ 02.01.2012. 19:31 ] @
Kako li te trpe tvoji bližnji ?!? Sheldon Cooper bi ti pozavideo.

Verovao ili ne ja i dalje tebe ne kapiram uopšte. Analiziraš znakove interpukcije, šta li ? Da li ti stvarno nije jasno šta sam 'teo da kažem ?

Mada, kad te vidim kako se ložiš i nešto dokazuješ (šta ?!?), meni postaje zabavno

Ajde, bar, kad se toliko upinješ da mi "to nešto" dokažeš, kaži koji su apoeni, po tebi, najsvrsishodniji ? 3,6,9,12,15,18 ?



[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 02.01.2012. u 20:42 GMT+1]
[ Bojan Basic @ 02.01.2012. 21:11 ] @
Citat:
Java Beograd:
Kako li te trpe tvoji bližnji ?!?

Vrlo jednostavno: ne prosipaju se s bombastičnim izjavama bez ikakvog pokrića, i generalno ne pričaju gluposti. To čini neki osnov normalne komunikacije.
Citat:
Java Beograd:
Ajde, bar, kad se toliko upinješ da mi "to nešto" dokažeš, kaži koji su apoeni, po tebi, najsvrsishodniji ? 3,6,9,12,15,18 ?

Uopšte nije bitno — bar ne u ovoj raspravi između nas dvojice — šta ja mislim koji su apoeni najsvrsishodniji. Izneo si konkretnu tvrdnju prepunu isključivosti („Odavno se zna... u svim normalnim državama...“), a ta tvrdnja nema baš veze s realnošću. Da si rekao nešto tipa: „Većina država koristi te-i-te apoene, i meni se čini da je to najsvrsishodnije“, ja se ne bih ni uključivao u temu. No, ovakva isključiva izjava — da je država koja koristi i neki ređi apoen nenormalna — zaslužuje malo detaljniju analizu. I naravno, vrlo brzo se ispostavilo da je izjava neutemeljena.
Citat:
Java Beograd:
nešto dokazuješ (šta ?!?)

Da si žestoko lupio u onoj prvoj poruci. Ne znam šta si hteo da kažeš, znam šta jesi rekao — i to što jesi rekao je poprilična glupost.

Ovo je već drugi put da potpuno ignorišeš sve što napišem, i kreneš da potežeš neka nova pitanja, konstatacije, štagod, a sve bez ikakve veze s prethodnom diskusijom. Prema tome, ja ovde stajem i neću ti nadalje odgovarati. Ko je hteo da shvati da li tvoje samouvereno razmahivanje procenama ko je normalan a ko nije ima ikakvog realnog uporišta, taj je dosad shvatio; a onome kome je pak stalo samo do što veće bombastičnosti (dok realno stanje ostaje u drugom planu), tome ni deset puta ovoliko priče neće ništa značiti.