[ Marko Medojević @ 29.12.2011. 12:26 ] @
http://g33k.rs/2011/12/da-li-se-razumemo/
[ burex @ 29.12.2011. 13:31 ] @
Imaš takvih još, ali nemaju blog...

Glavni problem je što decu učimo da se ne tuku, da sve prijave roditeljima, da ne uzvraćaju udarce jer će i oni biti krivi, pacifizam... a kada dođe do maltretiranja u školi, e, onda upiši karate, boks, "m' ud'ri ti njih!" i sl. Kontriramo sami sebi. Možda ovaj klinac u očima vršnjaka jeste dosadan, peder, smara, nije za druženje i sl. ali opet, ako baš ne žele da se nađu u njegovom društvu, roditelji te dece ne smeju nikako da dozvole da se to sve pretvara u neke vrste obračuna i da se problem ignoriše, jer od svoje dece prave male Obrazovce koji će po trgovima da divljaju protiv onih koji im se ne sviđaju. U trenutnom stadijumu možda ne bi bilo loše prebaciti klinca u neki drugi razred ili školu, ako je baš tako kao što se piše, ponekad u Srbiji se ne mogu krive drine ispravljati.
[ Braksi @ 29.12.2011. 13:45 ] @
mada, postoje ljudi koje je nemoguce ne maltretirati...

bolje da to odmah shvati,a ne da se prima. Recimo Woody Allen je sam davao nestasnoj deci da mu slome naocare, ali mu to na kraju nije smetalo da k. najbolje ribe na Manhattanu !
[ Marko Medojević @ 29.12.2011. 14:21 ] @
Mislim da je ovo jako ozbiljna tema jer kriminalci, reketaši i narko dileri nastaju baš u ovom stadijumu. Takođe dobri programeri, matematičari i lekari takođe nastaju u ovim godinama. Treba razmisliti da li škole postoje za prvu ili drugu grupu.
Dečko navodi na blogu da je ranije išao u školu ispunjen jer će nešto novo naučiti, međutim sada mu je odlazak u školu pakao zbog problema koje mu stvaraju maloletni KRIMINALCI. Da li škola treba da bude pakao za ovakvog talenta, a raj za buduće reketaše i šibicare?
[ jandrino jato @ 29.12.2011. 14:27 ] @
zivot je nazalost surov svuda u svi sferama drustva! ja mu predlazem da nasred casa uleti sa sekirom i opizdi tog sto ga maltretira ili prvog od tih sto ga njakaju tupom stranom sve snage bilo gde glava ledja nebitno samo nek dobro opizdi! nema snagu da ubije al ce ostaviti dobro secanje celoj skoli! a to sto je genijalac tj pametan tj svestan udarice ga tupom stranom!
[ ventura @ 29.12.2011. 14:30 ] @
Sto ranije nauci da mora sam da se bori i stane za sebe, to ce mu kasnije biti lakse u zivotu...
[ Marko Medojević @ 29.12.2011. 14:42 ] @
Slažem se da treba da nauči da se bori, ali na fer i civilizovan način. Recimo da prati tempo u školi, da uči, da ne bude povodljiv, ...
Međutim, u ovom slučaju treba da se bori sa čoporom mentalno poremećenih osoba, a posledice mogu biti i fizičke povrede. Isto bi onda moglu reći da ne treba da postoji policija, već da ljudi sami treba da se bore sa razbojnicima.
[ ventura @ 29.12.2011. 15:01 ] @
Ma kakva borba kakvi bakraci... Samo prljavo, cigla u glavu, iz cista mira, kad ne gleda ili neka mocuga... Brzo i efikasno.. Najbolje da sad ko u filmovima da krene na karate pa za jedno 5 godina da nauci kakoda se odbrani...
[ gigamg1 @ 29.12.2011. 16:31 ] @
Bara je oduvek bila premala za sve krokodile. Ako ne lovis, bices ulovljen. Neka nauci da se brani jer deca su surova, bila i bice. Nasilna strana postoji u svakome od nas. Neko je na vreme ispolji i potrosi a neko kasnije kada odraste. Najbolje resenje je uzvracanje duplo vecom merom. Posle toga, bice miran. U to vreme je bolje da te se ostali boje nego da se ti bojis ostalih. Deca veoma lako osete strah i iskoriscavaju ga.

A sto se bloga tice
Samo to kacenje i kucanje i poveravanje je poziv na necije sazaljenje. Koliko dece je maltretirano od strane vrsnjaka pa su opet uspeli da se rese toga. Samo to blogovanje je privlacenje paznje tipa: "neznaju oni ko sam ja ali cu ima pokazati kad-tad".
Koliko vidim, mamica se isto ubacila pa da i ona dobije par minuta paznje i da se ocese za paznju drugih.

Citajuci vidim da klinac ima problema sto drugi ne vole njegov drugaciji pogled na svet a isti taj i njegova mama ne dozvoljavaju komentare drugacijeg karaktera od: "Jadnicak... Oni su gomna sto se tako ponasaju." ili "izdrzi" i tako te splacine...

Ne zna se ko su veca gomna od njih...

[Ovu poruku je menjao gigamg1 dana 29.12.2011. u 17:57 GMT+1]
[ p3j4 @ 29.12.2011. 17:10 ] @
Citat:
jandrino jato: zivot je nazalost surov svuda u svi sferama drustva! ja mu predlazem da nasred casa uleti sa sekirom i opizdi tog sto ga maltretira ili prvog od tih sto ga njakaju tupom stranom sve snage bilo gde glava ledja nebitno samo nek dobro opizdi! nema snagu da ubije al ce ostaviti dobro secanje celoj skoli! a to sto je genijalac tj pametan tj svestan udarice ga tupom stranom!


FYI, kod mene u srednjoj školi dvojica su se tako na sred časa posvađala oko jednog jbnog lenjira koji jedan nije hteo da pozajmi drugom. dečko koji je ostao uskraćen za lenjir besno je otišao sa časa do babe koja je živela u blizini, uzeo od nje kuhinjsku nožekanju da bi je kada se vratio na čas na iznenađenje svih munjevito zabio onom prvom u leđa. epilog cele priče je da je on izbačen iz škole, nije trpeo neke druge posledice koliko se sećam, a onaj što je jedva preživeo je ostao trajni invalid pošto mu je kičma povređena.

na tome se završilo, ali zamisli šta je sve dalje moglo da bude da je taj što je ostao invalid hteo da se osveti za to.

nasilje nikada ne bi trebalo da bude rešenje problema.

i lako je deliti savete iz fotelje preko foruma kako neko nekome treba da potegne sekiru ili ciglu u vugla, a o mogućim posledicama se ne razmišlja.
[ Marko Medojević @ 29.12.2011. 17:21 ] @
Citat:
p3j4

i lako je deliti savete iz fotelje preko foruma kako neko nekome treba da potegne sekiru ili ciglu u vugla, a o mogućim posledicama se ne razmišlja.


Upravo to! Treba pitati te što predlažu nasilje kako bi reagovali kada bi im se dete jednog dana vratilo iz škole i žalilo kako je fizički maltretirano od strane psihopata. Da li bi svoje dete savetovali da problem reši nožem, motkom ili ciglom i da rizikuje svoj i tuđ život?
Definitivno je problem to što svakakva budala može da bude roditelj i ne postoji mehanizm koji će sprečiti da svoju mentalnu bolest projektuju na dete. Kapiram da 95% dece nasilnika je vaspitavano od strane roditelja da bude agresivno, ili je raslo u patrijahalnim porodicama gde otac maltretira majku pa je zbog trauma takvo.
Deca trebaju ići kod školskog psihologa redovno i ako se utvrdi sociopatsko ponašanje treba uzeti u obzir doživotno oduzimanje deteta roditelju, kao i zakonska kazna za roditelje.
[ Shadowed @ 29.12.2011. 17:33 ] @
Pazi, mnogo je toga sto bi trebalo. Psiholozi, nenasilno resavanje problema, cvetici, leptirici i ostale tufnice. Al' q. U Srbiji to jednostavno ne funkcionise.
Postoje razlike izmedju trabanja i mogucnosti. Da ti neko mlati dete, jednostavno nista ne mozes d'uradis efikasno osim da ga naucis da se brani (yeah, znam, verovatno ce se naci neki izuzetak kao kontra primer, ali je to upravo - izuzetak).
[ Boris Tadić @ 29.12.2011. 17:37 ] @
Ovde kod psihologa salju zrtve po hitnom postupku, a psihopata ako stigne, tj. "da se zapljune" i potom svi urade format c: i dodje "blagovremeno blagostanje"...
[ Sceka @ 29.12.2011. 17:52 ] @
Svi smo mi imali u odeljenju po nekoga koji je takav kao ovaj klinac koji se zali na blogu kako ga maltretiraju. Secam se da je u mom razredu, gimnazija, bio jedan slican a slicno se i ponasao i slicno je prolazio. Madjutim, u drugom odeljenju je bio decko koji je bio "nenormalno pametan" za svoje godine. Svaku knjigu je procitao unapred, na polugodistu izmedju razreda, tako da je cak ispravljao profesore kad slucajno nesto pogrese u predavanju. Nikada ni jednu ocenu nije imao manju od petice. Lepo vaspitan, uvek uredan, cist, oblacio se "pristojno", nikada nije nosio farmerke u skoli... Sve isto kao i "moj" streber iz odeljenja ali...! Nikada nije maltretiran ni po kom pitanju od ostalih jer je bio "u fazonu" sa ponasanjem, isto kao i svi ostali! I bezao sa casova, narocito ako je bilo "grupno", i dirkao devojcice na odmoru pa i na casu, i potukao se povremeno, i pusio u WC-u sa nama ostalima, i suprostavljao se profesorima kao i ostali... Nicim se nije odvajao od svih ostalih osim po savrsenom znanju svega sto je bilo potrebno da bi se dobila cista petica i po sirem interesovanju za sve oko sebe nego ostali, da, i po odevanju! Ali to odevanje i njegovu "pamet" niko nije primecivao u smislu da je to nekome smetalo, bio je ortak kakvog se pozeleti moze! Opet, za razliku od ovog "mog", iz mog odeljenja, koji je sve trpeo kao i ovaj decko iz naslova teme. Pa se nesto pitam, koliko je on sam kriv za postojecu situaciju? Mozda ne zeli da se "prilagodi" drugima vec trazi od drugih da se prilagode njemu... Nije ni to lose ali...


Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao Sceka dana 29.12.2011. u 19:09 GMT+1]
[ Marko Medojević @ 29.12.2011. 17:58 ] @
Citat:
Sceka:Nikada nije maltretiran ni po kom pitanju od ostalih jer je bio "u fazonu" sa ponasanjem, isto kao i svi ostali! I bezao sa casova, narocito ako je bilo "grupno", i dirkao devojcice na odmoru pa i na casu, i potukao se povremeno, i pusio u WC-u sa nama ostalima, i suprostavljao se profesorima kao i ostali...


Znači potreno je seksualno uznemiravati devojčice da bise izbegao teror psihičkih bolesnika?! Vrlo zanimljivo. U civilizovanim zemljama se za seksualno uznemiravanje u školama odgovara i žrtva može dobiti popriličnu odštetu, a ovde se to predlaže kao preventiva za nasilje. E Srbijo na šta si spala...
[ Sceka @ 29.12.2011. 18:19 ] @
Citat:
Marko Medojević: Znači potreno je seksualno uznemiravati devojčice da bise izbegao teror psihičkih bolesnika?! Vrlo zanimljivo. U civilizovanim zemljama se za seksualno uznemiravanje u školama odgovara i žrtva može dobiti popriličnu odštetu, a ovde se to predlaže kao preventiva za nasilje. E Srbijo na šta si spala...


U moje vreme, a pricam o necemu sto se dogodilo/dogadjalo davnih dana (vidi iz profila koje sam godiste pa izracunaj kad sam isao u gimnaziju!) kada to nije bilo "seksualno uznemiravanje devojcica" nego prirodno i zdravo diranje za grudi i pozadinu. To je prijalo kako nama tako i devojcicama. To sto se danas sve izvitoperilo i unakaradilo pa se uvelo i to takozvano "seksualno uznemiravanje", to je problem koji mene ne zanima. Ako ti mislis da si "moderan i obrazovan u modernom duhu modernog doba", a ocigledno je da to mislis za sebe, to je tvoj problem. I gde to pise da ja to predlazem kao bilo sta?! Od svega napisanog si samo to primetio, samo to ti je "bolo" oci?! :)

I ta fraza "E Srbijo na sta si spala" je toliko pateticna da nema dalje!

Ne volim direktno da se obracam nikome, narocito ne na ovakav nacin, ali je smesno kako su ljudi poremetili svoj stav o zivotu, nakljukani razoraznim "umotvorinama" izmisljenim u Americi... Pa sad, kao, mi nismo civilizovani zato sto imamo zdrav pogled na svet i zivot! :) Neverovatno! :)


Pozdrav!
[ superbaka @ 29.12.2011. 19:11 ] @
[ Marko Medojević @ 29.12.2011. 19:36 ] @
Facebook konverzaciju je neko sam napravio u photoshopu ili preko nekog online generatora čisto da bi okačio na vukajliju.
Samo ne vidim nikakvu vezu između ove fb konverzacije koja je izmišljena radi zezanja i jako ozbiljnog bloga iz prve poruke.
[ superbaka @ 29.12.2011. 19:42 ] @
odnosilo se na seksualno uznemiravanje danasnjih klinaca...
[ 3way @ 29.12.2011. 20:34 ] @
Citat:
Shadowed: Pazi, mnogo je toga sto bi trebalo. Psiholozi, nenasilno resavanje problema, cvetici, leptirici i ostale tufnice. Al' q. U Srbiji to jednostavno ne funkcionise.


Kakve to veze ima sa Srbijom, deca su takva svuda i ovakvi problemi se javljaju svuda na planeti.
[ Shadowed @ 29.12.2011. 22:04 ] @
Tema je o desavanju u Srbiji. Takodje, to je tacno za Srbiju. Drugde je negde bolje negde gore, ali ovde je tako i posto tema jeste o slucaju u Srbiji, zato sam to i rekao.
I ne odnosi se na pojavu problema i to kakva su deca vec na nacin resavanja problema.
[ 3way @ 29.12.2011. 22:15 ] @
Nacin resavanja tog problema u Srbiji je isti kao u bilo kojoj drugoj zemlji. Nemoj samo da me pitas na koji nacin vaspitati dete...
[ su27killeryu @ 29.12.2011. 22:28 ] @
jbg ako je tebe strah od njih treba samo da napravis obrnuto..mene nisu tukli ali su me da kazem vrlo "neprijatno zjbvli" e sad posto sam ja bio lijenstina za borilacke vjestine fino sam jedan dan donio obicni metak u skolu(tada sam bio otprilike dovoljno svjestan da sam metak ne moze napraviti stetu bez oruzja) i pokazao svima, dobio ukor od direktora ali su me od tada vrlo zaobilazili :)
[ jandrino jato @ 29.12.2011. 22:44 ] @
moju sestru je njakao neki supak jedno 3 meseca nije mogla u grad da izadje od njega pa kad mi se pozalila sve sam istrazio da vidim jel istina jer ko zna mozda malo panika preuvelica stvari al ipak je govorila istinu i lik je spucan katancem u glavu sa ledja iznenada isto tako kao sto je on nju presetao pa kad je ustao pogledao me je i samo je otrcao! NIKAD VISE JE NIJE NI POGLEDAO! sa stokom mozes samo tako! nazalost! nije da podpirujem uvek treba mirno al stvarno nekad ne mozes!!!
[ a1200 @ 29.12.2011. 22:44 ] @
Jbg. mene je neki lik grizao non-stop u vrticu... dok mu drvenom kockom (onaj set, sa kupom, kockom, loptom od punog drveta... itd.) nisam razlupao glavu. Posle toga vishe nije bilo excesa. I tako, bilo je raznih situacija i kasnije u osnovnoj, gimnaziji, faxu, koji su se mahom reshavali na isti nacin - tj. jako je bitno odgovoriti u maximalnom kapacitetu :) na vid siledzistva, inace ce te markirati kao metu za izivljavanje, a onda si tek pukao.

Ono sto roditelj treba da uci svoje dete je da nikako ne pocinje prvi, ali da itekako zna da vrati, i to sa kamatom ako treba. Da je nasilje elementarni deo zivota, sa kojim ce dolaziti u dodir, i nesto sto po neki put, na zalost, mora da se primeni inace ce sitacija ubrzo postati neizdrziva. Bitno je nauciti ga kad... tj. kad je nasilje sasvim opravdan vid delovanja.
[ gigamg1 @ 30.12.2011. 00:25 ] @
Citat:
Blog jednog malog genijalca koji je rešio da se suprotstavi maltretiranju od strane šljama

Odakle tebi pravo da nekog nazivas genijalcom a nekog sljamom? Navedi mi kriterijum.

ajmo jos
Citat:
Mislim da je ovo jako ozbiljna tema jer kriminalci, reketaši i narko dileri nastaju baš u ovom stadijumu. Takođe dobri programeri, matematičari i lekari takođe nastaju u ovim godinama. Treba razmisliti da li škole postoje za prvu ili drugu grupu.
Dečko navodi na blogu da je ranije išao u školu ispunjen jer će nešto novo naučiti, međutim sada mu je odlazak u školu pakao zbog problema koje mu stvaraju maloletni KRIMINALCI. Da li škola treba da bude pakao za ovakvog talenta, a raj za buduće reketaše i šibicare?


Znas li ti uopste sta znaci rec "KRIMINALAC"? Ocito da ne znas.
Kakve su sad to generalizacije tip - reketasi i sibicari??
Ko tebi garantuje da ce te tvrdnje da se obistine?
Gde je uopste spomenut njegov talenat u datom tekstu? Ajde daj nam neke dodatne informacije osim flejma i linka posto vidim da si insajder u toj prici a najverovatnije i ucesnik.
Ko garantuje da se iz te price nece izroditi krvozedni osvetnik koji je prethodno bio u ulozi neduznog jagenjta??


pa jos malo

Citat:
Međutim, u ovom slučaju treba da se bori sa čoporom mentalno poremećenih osoba, a posledice mogu biti i fizičke povrede.

Kako mozes takve tvrdnje da iznosis i da nekog nazivas mentalno poremecenom osobom?

i jos malo
Citat:
Znači potreno je seksualno uznemiravati devojčice da bise izbegao teror psihičkih bolesnika?! Vrlo zanimljivo. U civilizovanim zemljama se za seksualno uznemiravanje u školama odgovara i žrtva može dobiti popriličnu odštetu, a ovde se to predlaže kao preventiva za nasilje. E Srbijo na šta si spala...

Sta? Huskanje nije uspelo pa sad prelazimo na nepostojeci moral?


Oh kako je lepo biti urbano urban!
Sama tvrdnja u naslovu da je taj klinac genijalac a ostali sljam je u najvecem procentu i zasluzna za ceo slucaj. Ako ti saljes dete u skolu sa naturenim misljenjem da su svi oko njega sljam i stoka a on genijalac je veoma bolesno. Iz toga se nikako ne moze dobiti prijateljsko zblizavanje sa vrsnjacima i uvek ce i biti netrpeljivosti prema takvim osobama. Prvo u skoli a zatim i u drustvu. Prema misljenju se i ponasanje koriguje. U svim sverama drustva takve jedinke dozivljavaju napad raspolozivim sredstvima jer to je u ljudskoj prirodi da uvek uzvraca na omalovazavanje. Ti klinci su prosto osetili sta taj mali "genijalac" misli o njima, njegovo ponasanje je i potvrdilo te sumnja. To nije nista cudno. Klinci ne znaju cime pa napadaju i guse takvu gordost cime mogu. Ne opravdavam njihovo nasilje ili tako nesto. Ali kao sto se svi slazemo u ovoj temi (dobro, ne bas svi) jeste da klinca ne napadaju samo zato sto je dobar djak ili tako nesto.
Oblacenje dosta doprinosu u tome. Obuca, odeca i ostalo dosta govore o detetu i roditeljima. To sto se drugacije oblaci mi je veoma poznato. Klince je jako lako ubediti sta je dobro a sta ne, pogotovo ako si roditelj. Jos bolje je ako roditelj se igra svojim detetom i oblikuje mu izbor po svojoj zelji. To je bas umobolno. Sam klinac je nesvesno izjavio u tekstu da su ga sami roditelji naucili da se drugacije oblaci od drugih. Da ne zalazim previse u te teme...

Po nekim informacijama na blogu dolazim do zakljucka da klinac zivi sa majkom koja mu namece svoj stil razmisljanja i nacin oblacenje.

U kratkim crtama
Klinac je razmazen!
Previse se trudi da udovolji okolini.
Veoma lako se predaje sto ce mu u daljem zivotu doneti mnogo problema.
Kompleksi su mu usadjeni duboko u mozak.
Podhitno ga treba nekako odvojiti od majke, ne potpuno ali bar toliko da ne pravi igracku od njega i da najzad prekine da mu namece svoje misljenje.
Nedostaje mu musko vaspitanje.
Majku treba takodje valjano ispitati jer se da videti da je i ona duboko iskompleksirana osoba.
Dete je trebalo vise pustiti da neke stvari ispita samostalno i neke stavove da izgradi po sopstvenom iskustvu.

I najzad! Majka je duboko ogorcena na muski rod pa pokusava da od klinca napravi klinku ili da napravi papucara i metroseksualca od njega jer sa svojim zivotom nije uspela nista!
Mislim da nije svesna sta radi svome detetu i da ce mu takvim ucenjem vise loseg naciniti nego dobrog.

A bas sam gledao ovaj film pre neki dan i mogu reci da me cela ova "mamin mali sincic" hajka bas asocira na njega. Preporucujem!
Verovatno i njega keva zove "loverboy"...


Ovakva hajka i lecenje kompleksa i trazenje sazaljenja po internetu nece nista dobro doneti ovom slucaju.
[ 3way @ 30.12.2011. 00:34 ] @
Citat:
ili da napravi papucara i metroseksualca od njega

Sta ti je bre to papucar?
Sta ti je bre to metroseksualac?
[ Pirossi @ 30.12.2011. 01:06 ] @
papučar ti je onaj koji priznaje da žena ume da misli i uvažava i njeno mišljenje.
a metroseksualac u Srbalja je onaj što koristi dezodorans.
[ burex @ 30.12.2011. 02:42 ] @
Citat:
Pirossi: papučar ti je onaj koji priznaje da žena ume da misli i uvažava i njeno mišljenje.
a metroseksualac u Srbalja je onaj što koristi dezodorans.

I što ne nosi trenerke :)
[ a1200 @ 30.12.2011. 03:50 ] @
Papucar je onaj sto dok zena i tasta uz nedeljnu kaficu opanjkavaju okolinu, poznate i nepoznate, i zale se "za koga su se udale"... vedar i cio, vracajuci se sa pijace, uzima usisivac i krece da cisti kucu...
(Ned'o bog da ima neko svoje drustvo, svoje vreme, hobi ili da se usudi da ne spusti dasku u WC-u... Da u autu, na primer, nema dovoljno benzina za razvozenje zene, njene uze i blize rodbine, kao i ponakad prijateljica. Kao i da se usudi da auto generalno bude ispod reprezentativnog stanja cistoce) :)


P.S. Takvih stvarno ima. Sto su bolji, to je prema njima porodica (zena, deca, tasta...) loshija.
[ cyBerManIA @ 30.12.2011. 04:25 ] @
Slucaji ovog tipa u ovom vremenu nisu nimalo naivni, kao sto se na to pomisli "iz naslova".
Naime, kroz tok desavanja vide se propusti nase strukture drustva, pocev od roditelja preko nastavnika pa sve do drzave u celini.

Roditelji nisu lepo vaspitali svoju decu, ona prave nerede po skoli i maltretiraju druge (fazon).
Posle nekog vremena postaju sve nasilniji, s obzirom da se drustvo oko njih vremenom navikava na njihova delanja.
Ubrzo, iako se neka deca zale, nastavnici se takodje plase.
Stigne nekako slucaj do pedagoga, pa zatim i do direktora, i sve se to zavrsi na "nemoj vise bices kaznjen".
Zatim, snimaju se filmovi koje oni NE KONTAJU, vec im postaju uzor.
Kako bi bili zanimljiviji sebi i neandertalskoj okolini, i kako bi se drugi plasili od njih (jer je to kul, a klinkice svrsavaju na to) a po uzoru na filmove koje verno oponasaju,
njihovo delanje se menja i postaje surovije sa pomocnim kul sredstvima, tipa skakavac ili leptir.

Prodje neko vreme, izdesava se neki broj ispada po skoli i gradu, ponovo stvar dodje do direktora, i ponovo se stvar zavrsi na "nemoj vise bices kaznjen".
Zatim im neko iz druge ekipe u gradu pokaze pistolj, a i vidli ga na filmovima, skontali da je kul i da su face pa se dokopaju i do istog.
Prvo ga cuvali u garderobi i pokazivali drugarima a onda pocnu i po skoli i gradu da ga nose. Raste lazno samopouzdanje.

Nastavnicima vec nije sve jedno, pedagog i direktor nista ne preduzimaju jer se plase. A i jednom od decaka roditelji su neke mudonje u gradu pa gde sme direktor da kaze nesto, ostace bez posla.
Skolski policajac, od koga nema ni moga, takodje nista ne preduzima jer ga obicno nema, cesto se plasi (oruzja i gubitka posla) pa stvar ostane na nivou skole.

Dalje..

Stvar procuri malo u javnosti, direktor i/ili decakovi roditelji potegnu veze, zaprete i to se zavrsi zatapkivanjem price.
Prolazi vreme, oni vec pucaju jedni na druge, eventualno umisljaju da su narko dileri tipa Ramirez Abadia, Manuel Noriega, Carrillo ili Pablo Escobar tako sto
kupe gram marihuane od ulicnog propalog dilera i prodaju drugoj deci.
Vec imaju kintu i tad pocinje raskos, 'kraljevski zivot', ribice loze se, ovo ono.. Pajsi si lebo mojne si ckapi.. itd.

Vratimo se na skolu..
Izivljavanje nije toliko interesantno vise, ali ako im pukne nalemaju onog sto su lemali u pocetku. Prodje dva dana, ponovo, i tako u krug dok neko ne pretera ili se ubije.

To je otprilike tok njihovog razvoja. Losa stvar je sto se i u stvarnosti to desava.
U Nisu su dugo vremena neki maltretirali nekog decka. Zalio se roditeljima, oni direktoru, nista.
Policiji, policija - nista.
Na kraju su dobijali i roditelji pretnje (te dece, roditelja te dece, i direktorke ) zato sto se mesaju i dizu prasinu.
Koliko se secam iz novina, dug je bio period maltretiranja decaka.
Normalno, vlast je uspela da ucutka sve te "sitne" dogadjaje, sve dok se pre 6 meseci decko nije ubio.
Prica se nastavlja, roditelji zele pravdu, direktorka, roditelji nasilnika, policija i gradska vlast zatrpava pricu, pa ponovo dobijaju pretnje itd, a onda je posle nekog vremena od samoubistva
izasla neka prica u novinama.
http://www.b92.net/info/vesti/...11&dd=07&nav_id=555594
http://www.pressonline.rs/sr/v...avljanja%20u%20%C5%A1koli.html
http://pressonline.rs/sr/vesti...+prete+i+Aleksinoj+sestri.html
http://www.pressonline.rs/sr/v...,%20ali%20samo%20jedanput.html
http://www.smedia.rs/m/vesti/v...kriv-za-smrt-malog-Alekse.html
http://www.pressonline.rs/sr/v...tala+pred+odlika%C5%A1ima.html
http://www.rts.rs/page/tv/sr/s...%A1to+%C5%BEmuri+Ni%C5%A1.html
http://www.pressonline.rs/sr/v...i+%C5%A1koli+i+direktorki.html

Koliko je dogadjaj zataskan govori cinjenica da se o smrti decaka nije znalo cak i nakon nekoliko meseci.
Da ponovim, decko koji je napisao post na svom blogu ne trazi sazaljenje kao sto pojedinci misle, nego jednostavno nemocan je pred celim sistemom kriminalaca, i trazi pomoc gradjana.

Pozdrav

Edit: Za one koji nisu skontali, zelim da kazem da su takvi slucaji ozbiljni i nimalo za potcenjivanje.
[ X Files @ 30.12.2011. 08:03 ] @
Skoro u svakoj generaciji postoji par dece, koju većina selektuje za maltretiranje. Mislim da se radi o nekoj (za tzv čopor) neodoljivoj kombinaciji izgleda, ponašanja i govora (više u smislu rezonovanja, manje boje glasa, mada često jedno s drugim idu u paru)... Ovakve osobe svuda i svima deluju kao magnet.

Očekivati od čopora da se "popravi" nije baš realno. Ne mora uopšte da bude fizičkog kažnjavanja, dovoljni su i podrugljivi pogledi i podsmesi, pa da situacija za takvo dete bude skroz nepodnošljiva.

Sklanjanje od problema (tj. prelazak u drugu školu) bi kupilo par nedelja, ali i dalje ne bi podiglo samopouzdanje i samopoštovanje, niti bi dete naučilo odgovarajućem stavu i ponašanju za konkretnu situaciju.


S obzirom da je ovo problem koji će po svoj prilici pratiti dete/čoveka kroz čitav život, mislim da je pametno:
1. Suočiti se istinom o razlozima za default-no odbacivanje od strane čopora
2. Napraviti strategiju o načinu asimilacije u čopor, tako da od statusa mete dobije status zaštićenog člana


Ovo pod 2 vrlo često jeste moguće, samo treba napraviti pravi plan... da ne elaborim sada primerima.
[ Kobasa @ 30.12.2011. 08:44 ] @
Citat:
3way: Sta ti je bre to papucar?
Sta ti je bre to metroseksualac?

Evo odgovora
[ p3j4 @ 30.12.2011. 08:49 ] @
Citat:
X Files: S obzirom da je ovo problem koji će po svoj prilici pratiti dete/čoveka kroz čitav život, mislim da je pametno:
1. Suočiti se istinom o razlozima za default-no odbacivanje od strane čopora
2. Napraviti strategiju o načinu asimilacije u čopor, tako da od statusa mete dobije status zaštićenog člana


jeste, sad žrtva vršnjačkog nasilja treba da lupa glavu gde je pogrešila, i zašto je grupa maloumnika predodređena za buduće krimose šikanira. u konkretnom slučaju radi se o tome što dečko drugačije izgleda, a to se ne sviđa dežurnim siledžijama.

a rešenje? pa da, treba se asimilovati u čopor.

a kad ti klinci još malo porastu pa počnu da vitlaju gejeve po paradi, ili ih prebijaju u gradu zbog natpisa na majici, opet samo zbog toga što su drugačiji, čudo jedno kako se tada jednoglasno na ovom forumu ne savetuje i gejevima da se asimiluju u čopor huligana. ili da se gejevi nauče borilačkim veštinama pa da se brane :)

[ Marko Medojević @ 30.12.2011. 09:10 ] @
Hehe, to je ono u fazonu "sad se izvini Đuri što te je tukao".

Btw, ako se gay asimilira u čopor homofoba postaće latentni homoseksualac, što homofob u suštini i jeste :)
[ sonus70 @ 30.12.2011. 09:44 ] @
Citat:
burex: I što ne nosi trenerke :)


Ja bi lakše podneo da je i "metroseksualac" pa makar i ne nosio trenerku nego da je nosi na šimike
[ X Files @ 30.12.2011. 09:59 ] @
Banalizujete stvari.

Kad govorim o asimilaciji, mislim o pružanju prilike da te drugi ljudi na vreme (još u osnovnoj školi, kao u inicijalnom blog-postu) saslušaju, shvate, prihvate i u skladu s time menjaju i svoje stavove o tome. Moja baba se ne može promeniti, uz sve napore.

Gej parada i njene posledice samo su dokaz duboke polarizacije, a taj iz inostranstva uveženi mehanizam (Parada) to i dalje samo produbljuje a očigledno ništa ne rešava.

Poznajem jednu lezbijku, koja je je inače vrlo jaka kao ličnost. Svojom samouverenošću, iskrenošču, spontanošću, inteligencijom, otvorenošću i pričom nema koga u svom okruženju nije promenila po pitanju stavova o gejevima.

O tome pričam, a ne o tome da "jedan gej izađe iz Parde i zamoli Milorada koji drži šipku u ruci da mu bude drug".
[ Braksi @ 30.12.2011. 12:31 ] @
ne razumem zbog cega je ovaj decko genijalac ? Valda zato sto ga mrzi masa ? Pa valda je genijalac koga masa voli ili ko je uradio nesto genijalno (pa ga mozda i mrze) !
[ andre2000 @ 30.12.2011. 13:08 ] @
Nešto što sam primetio na blogu i komentarima, a čemu sam i sam svedok, je da se klinci prosto ponašaju normalno, onako kako je normalno u kući/kod roditelja. Moj klinac nema ni tri godine, i u vrtiću imaju u grupi jednog vršnjaka koji prosto svako dete bije. To mu je normalno. Nemoguće da mu sva deca daju povod, nego je lik takav. U parkiću kada bije dete od godinu dana koje jedva hoda njegova keva gleda opušteno kao da vozi svoj bicikl. Prosto je roditeljima tog klinca normalno da njihovo dete šiba sve redom, i to je to. I ti možeš na glavi da dubiš, vaspitačice u vrtiću ne smeju da pipnu to dete, i ostala deca iz dana u dan, ali svaki dan, fasuju udarce, štipanja, dolaze kući sa masnicama. A moj klinac neće da mu vrati, niti hoće ostala deca, jer je njima normalno da se ne biju druga deca. Doduše, moj burazer je baš upro da nauči mog klinca da se šiba, videćemo kako će to proći.
[ Count Zero @ 30.12.2011. 13:19 ] @
E ovo se svakodnevno pitam - da l' da nastavim da učim decu da budu ono - pacifisti, ili da budu malo onako - nasilniji, tj. da se više laktaju, guraju, budu bezobzirniji.
[ Sceka @ 30.12.2011. 13:58 ] @
Citat:
andre2000:... U parkiću kada bije dete od godinu dana koje jedva hoda njegova keva gleda opušteno kao da vozi svoj bicikl. Prosto je roditeljima tog klinca normalno da njihovo dete šiba sve redom, i to je to. I ti možeš na glavi da dubiš, vaspitačice u vrtiću ne smeju da pipnu to dete, i ostala deca iz dana u dan, ali svaki dan, fasuju udarce, štipanja, dolaze kući sa masnicama. A moj klinac neće da mu vrati, niti hoće ostala deca, jer je njima normalno da se ne biju druga deca. Doduše, moj burazer je baš upro da nauči mog klinca da se šiba, videćemo kako će to proći.


Uzmes ceduljicu, napises svoj broj telefona, pridjes doticnoj gospodji i sa osmehom na licu kazes:

"Gospodjo, budite ljubazni da date ovu ceduljicu svom suprugu. Tu je zapisan broj mog telefona. Zamolio bih Vas da mu kazete da mi se javi i kaze kada je slobodan ovih dana pa da se nadjemo da ga prebijem. Ja sam, inace, otac onog deteta koje Vase dete prebija i maltretira svaki dan. Hvala."

A onda tako i uradis, naime, prebijes ga kada bude imao vremena za to, mislim na oca tog klinca koji bije decu redom!

Kako god razumeli ovo sto sam napisao meni nije bitno, samo sam rekao nesto sto bih ja uradio, bez obzira na sva "moderna svatanja zivota" i slicno...


Pozdrav!
[ llux @ 30.12.2011. 14:04 ] @
Tako je to kad pocnemo da slusamo razne psihologe i pocnemo da uvodimo previse prava i demokratije. Bez uvrede sceko ali apsolutno nisi u pravu. Znaci, po tebi je neko sam kriv ako dobije batine ako recimo ne voli sport i ne uklapa se u tipicnog muskarca? Mora da zavoli sport. Znaci, dete da ne bi dobilo batine, mora da postane pusac i alkoholicar a ako situacija to zahteva, da proba i drogu.
[ Braksi @ 30.12.2011. 14:19 ] @
Citat:
A onda tako i uradis, naime, prebijes ga kada bude imao vremena za to, mislim na oca tog klinca koji bije decu redom!


u nadi da ces uspeti da ga prebijes...
[ Sceka @ 30.12.2011. 14:33 ] @
Citat:
Braksi: u nadi da ces uspeti da ga prebijes...


"Nada nas je odrzala, njojzi hvala"! :)

Pa ako nisi siguran, povedi nekoga "da ti pridrzi jaknu..."! Bitno je da se mamlaz zvani "otac deteta koje maltretira drugu decu" nauci pameti, kako god...

Da neko ne svati ovo kao da ja bilo koga nesto savetujem, ja samo iznosim ono sto bih ja uradio!


Pozdrav!
[ Sceka @ 30.12.2011. 14:37 ] @
Citat:
llux: Tako je to kad pocnemo da slusamo razne psihologe i pocnemo da uvodimo previse prava i demokratije. Bez uvrede sceko ali apsolutno nisi u pravu. Znaci, po tebi je neko sam kriv ako dobije batine ako recimo ne voli sport i ne uklapa se u tipicnog muskarca? Mora da zavoli sport. Znaci, dete da ne bi dobilo batine, mora da postane pusac i alkoholicar a ako situacija to zahteva, da proba i drogu.


Uopste nisi razumeo ni jedan moj post ali nema veze, nemam nameru "da se objasnjavam". Samo da dodam, to je moje razmisljanje, ne savetujem nikoga jer je to razmisljanje moje, starije generacije, zdravo razmisljanje, neoptereceno "tekovinama modernog vremena", razmisljanje i nacin zivota koji je bio neuporedivo zdraviji od ovoga sada zivota danasnje dece i omladine uopste. Zdraviji po svim pitanjima (ne uzimam politiku u obzir ni po kom osnovu!!!).


Pozdrav!
[ Boris Tadić @ 30.12.2011. 15:27 ] @
Ja mislim da bih u toj situaciji 'ladno kevi malog debila zavalio samar, ma ne bih trepnuo, pazio bih tek toliko da joj bas ne polomim vilicu. Sve stoji, i da je zensko i da je bezveze nacin u svakom smislu itd. ali prosto postoje neke granice koje se ne prelaze(osim u krajnjoj nuzdi, na razumevanje svih) i to NE MOJE licne, subjektivne, egoisticne, nego ljudske.

Ako vec zivimo u zajednici i ne koljemo se po pravilu za kilo mesa i drveta, zasto onda iko ikada umisli da sme da daje sebi za pravo da smatra da je poseban do te mere da svi ostali odmah treba da snose sve posledice njegovog postojanja dokle se njemu prohte ?

p.s. Bio je skoro neki slucaj da pri kraju seksualnog odnosa sa nepoznatom devojkom ova krene na brzinu da gura ejakulat sa noge tamo gde ne treba i kako joj momentalno objasniti drugacije nego samarom... Ovo je ista situacija.

I odakle uopste potice prvobitni koren straha od kriminalaca, osim ako nisi jos veci kriminalac ?

Ljudi, u Srbiji su sve sami pajaci, bar 99.989%, sto isto posle 2 samara recituju Gorski Vijenac unatraske.



Sto se tice klinca koji se ubio, najlakse je reci da su roditelji krivi za sve od A do Z, ali zaista je tacno da ako u takvom periodu zivota izostane maksimalna porodicna podrska(ne samo finansijska) i stoprocentno razumevanje u svako doba dana i noci, dete se u 90% slucajeva samoubije ili ubije nekoga drugog, totalno "levog", za totalnu "nebulozu". U tzv. blazim slucajevima dobije dijabetes ili rak. Prosto, to je neki krajnji period samospoznaje i tu se ili izgradis u licnost sa jasnim stavom i misljenjem o svemu ili si jos jedan u nizu supak koga svako vucara gde mu odgovara do kraja zivota.

Nema tog drzavnog haosa koji ce uzdrmati porodicnu podrsku, a zaista su u tim godinama nijanse u ponasanju roditelja u stanju da naprave nenadoknadive stete u glavama dece. I jako je pipavo sa te strane.
Naravno, sto se tice fukare iz skole koja je takvo maltretiranje dozvoljavala, ja smatram da ni tetkicu ne bi trebalo pustiti bez 5 godina zatvora, a ovi ostali po 5 dozivotnih u samici, od domara do ministra prosvete i policije.
[ iva_80 @ 30.12.2011. 17:08 ] @
Citat:
Count Zero: E ovo se svakodnevno pitam - da l' da nastavim da učim decu da budu ono - pacifisti, ili da budu malo onako - nasilniji, tj. da se više laktaju, guraju, budu bezobzirniji.

Prilagodljivi sistemu i društvu. To podrazumeva i agresiju, u krajnjoj meri, u cilju zaštite sopstvene ličnosti.
Država je napravila ovaj apsurd u nastojanju da se dodvori ko zna kome i ostavila da ga škola rešava, a oduzela joj pravo da sprovodi jedinu efikasnu kaznu, a to je izbacivanje nasilnika iz škole.
Izgleda da svako vidi rešenje ovog problema polazeći od sebe i svoje ličnosti.
[ Sceka @ 30.12.2011. 17:46 ] @
Citat:
iva_80: Prilagodljivi sistemu i društvu. To podrazumeva i agresiju, u krajnjoj meri, u cilju zaštite sopstvene ličnosti.
Država je napravila ovaj apsurd u nastojanju da se dodvori ko zna kome i ostavila da ga škola rešava, a oduzela joj pravo da sprovodi jedinu efikasnu kaznu, a to je izbacivanje nasilnika iz škole.
Izgleda da svako vidi rešenje ovog problema polazeći od sebe i svoje ličnosti.


Sto je, u neku ruku, normalno. Ali ako se tome doda iskustvo steceno godinama, decenijama, onda moze da se prilicno objektivno pristupi problemu.

A sad odoh da dokupim malo petardi i ostalih "pirotehnika" nebi li se izdrzalo na "ravnopravnoj osnovi" sa klincima iz kraja koji vec danima "novogodišu" iz sve snage... :)


Pozdrav!
[ iva_80 @ 30.12.2011. 17:53 ] @
Citat:
Sceka
A sad odoh da dokupim malo petardi i ostalih "pirotehnika" nebi li se izdrzalo na "ravnopravnoj osnovi" sa klincima iz kraja koji vec danima "novogodišu" iz sve snage... :)

Nadam se da ti nisam u komšiluku :)
[ anakin14 @ 30.12.2011. 18:11 ] @
klinac radi najgore - samo trazi jos batina

http://www.trojka.rs/vesti/222...rpi-maltretiranje-u-skoli.html

a keva mu je izgleda zeljna paznje i kobasice pa se steka na njegovu nesrecu.
[ ventura @ 30.12.2011. 18:17 ] @
Citat:
Sceka: Uzmes ceduljicu, napises svoj broj telefona, pridjes doticnoj gospodji i sa osmehom na licu kazes:

"Gospodjo, budite ljubazni da date ovu ceduljicu svom suprugu. Tu je zapisan broj mog telefona. Zamolio bih Vas da mu kazete da mi se javi i kaze kada je slobodan ovih dana pa da se nadjemo da ga prebijem. Ja sam, inace, otac onog deteta koje Vase dete prebija i maltretira svaki dan. Hvala."

Ja da primim takvu ceduljicu, prvo bi umro od smeha, a onda bi mi bilo zao nekoga ko je toliko bedan i filmski obrazovan da na tajnacin pokusava resiti problem..

Ta fora sa ceduljicom mozda moze da upali ako imas nadimak legija ili arkan, u protivnom je jadno.
[ Sceka @ 30.12.2011. 20:13 ] @
Citat:
ventura: Ja da primim takvu ceduljicu, prvo bi umro od smeha, a onda bi mi bilo zao nekoga ko je toliko bedan i filmski obrazovan da na tajnacin pokusava resiti problem..

Ta fora sa ceduljicom mozda moze da upali ako imas nadimak legija ili arkan, u protivnom je jadno.


:) Bedan i filmski obrazovan?! Bedan - to razumem kao pojam iako ne razumem sta si hteo da kazes? Filmski obrazovan - ne razumem nikako a narocito sta si hteo da kazes?!

Mislis da mora da se bude Arkan da bi se neko nalupao, prebio?! :)

Sve ukupno, cak mi te nije ni zao sto ne razumes sta sam hteo da kazem. Ali zato si zabavan, prilicno! :) Ne interesantan, bas zabavan, ako razumes sta hocu da kazem ali mrka kapa, tesko da ces moci da me razumes. Nema veze, nastavi. Prednovogodisnje je raspolozenje u toku pa i tvoje umne egzibicije podvodim pod to... :)


Pozdrav!
[ Shadowed @ 30.12.2011. 20:26 ] @
Citat:
Sceka: Ali ako se tome doda iskustvo steceno godinama, decenijama, onda moze da se prilicno objektivno pristupi problemu.

Ne obavezno. Iskustvo samo po sebi ne znaci nista. Bitno je koliko je neko sposoban da izvuce zakljucke iz njega. Stavise, najvise srecem one koji se loze na svoje iskustvo i misle da su ko zna kakvi mudraci samo zato sto to iskustvo postoji. A nista nisu naucili iz njega. Zapravo su takvi i najglasniji u pominjanju tog svog iskustva. Oni koji su iz njega naucili uglavnom nemaju ni potrebe da ga pominju.
[ Braksi @ 30.12.2011. 20:35 ] @
Citat:
Samo da dodam, to je moje razmisljanje, ne savetujem nikoga jer je to razmisljanje moje, starije generacije, zdravo razmisljanje, neoptereceno "tekovinama modernog vremena", razmisljanje i nacin zivota koji je bio neuporedivo zdraviji od ovoga sada zivota danasnje dece i omladine uopste. Zdraviji po svim pitanjima (ne uzimam politiku u obzir ni po kom osnovu!!!).


i bolje da ne uzimas politiku u obzir jer ti se tu ne pise dobro. Uvlacili ste se komunistima u dupe, a oni su i postavili scenu za ovu destrukciju drzave i morala koje danas gledamo.

putuj igumane !
[ Marko Medojević @ 30.12.2011. 20:44 ] @
Citat:
anakin14: klinac radi najgore - samo trazi jos batina

http://www.trojka.rs/vesti/222...rpi-maltretiranje-u-skoli.html

a keva mu je izgleda zeljna paznje i kobasice pa se steka na njegovu nesrecu.


Naprotiv, sasvim je dobro da ovaj slučaj dobije što veću medijsku pažnju jer je jako bitno dizati svest naroda po tom pitnju. Jedino tako može doći do nekog napretka.
Ćutanje i zataškavanje je ubeljivo najgora taktika. Problem je u početku mali (klinac maltretira vršnjake), ali vremenom narasta preko srednjeg (sednjoškolac diler lakih droga) pa sve do najtežih (glavni reketaš u kraju). Generalno iskustvo mi govori da probleme treba rešavati dok su još u začetku, jer tada je najmanje bolno i za uzrok i za okolinu.
Primer zanemarenog problema je zrenjaninac koji je reketirao taksistu nakon čega ga je taksista izrešetao i otišao na robiju, a krimos preživeo. Na kraju je u akciji hapšenja poginuo i jedan policajac.
Da je problem primećen još u osnovnoj školi gde je pomenuti kriminalac verovatno bio strah i trepet za decu, problem bi se rešio i dete bi bilo izvedeno na pravi put. Međutim, ishod zanemarivanja ovog problema su taksista na robiji, unesrećena porodica taksiste, mrtav policajac, uinesrećena porodica policajca, mrtav sam kriminalac i ko zna još šta sve.
[ 3way @ 30.12.2011. 20:54 ] @
Citat:
Marko Medojević: Naprotiv, sasvim je dobro da ovaj slučaj dobije što veću medijsku pažnju....


Svima osim klinca...
Ovakve stvari se ne resavaju po blogovima i Internetu
[ Sceka @ 30.12.2011. 22:31 ] @
Citat:
Shadowed: Ne obavezno. Iskustvo samo po sebi ne znaci nista. Bitno je koliko je neko sposoban da izvuce zakljucke iz njega. Stavise, najvise srecem one koji se loze na svoje iskustvo i misle da su ko zna kakvi mudraci samo zato sto to iskustvo postoji. A nista nisu naucili iz njega. Zapravo su takvi i najglasniji u pominjanju tog svog iskustva. Oni koji su iz njega naucili uglavnom nemaju ni potrebe da ga pominju.


Slazem se iako mislim da se ne moze izostaviti iskustvo kao jako vazna stvar u zivotu svakoga od nas. Bitno je da se bude koliko je to moguce objektivan ali je to prilicno tesko.



Citat:
Braksi: i bolje da ne uzimas politiku u obzir jer ti se tu ne pise dobro. Uvlacili ste se komunistima u dupe, a oni su i postavili scenu za ovu destrukciju drzave i morala koje danas gledamo.

putuj igumane !



Ne razumem, zar mora tako da se reaguje, nicim izazvano?! A lepo sam bio izricit da ne uzimam u obzir politiku po bilo kom pitanju. I onda ti nesto, kao, pretis?! U kom si ti fazonu? Ne poznajes me, ni na koji nacin ne mozes da me svrstas ni u kakve varijante grupacija po bilo kom pitanju a mozes da iskoristis priliku, po tvom nekom suludom sledu dogadjaja u razmisljanju, da upletes politiku kad joj to mesto nije?! Opusti se, ljudi su uglavnom veseli i radosni u ovom trenutku godine... :)


Pozdrav!
[ ventura @ 30.12.2011. 22:46 ] @
Citat:
Sceka:
Mislis da mora da se bude Arkan da bi se neko nalupao, prebio?!

Ne mora da bude Arkan, ali oni koji prebijaju sigurno ne salju kojekakve ceduljice...

[ Sceka @ 30.12.2011. 22:57 ] @
Citat:
ventura: Ne mora da bude Arkan, ali oni koji prebijaju sigurno ne salju kojekakve ceduljice...


Uh, jbt... Ubi me ovo nerazumevanje ili se svi prave da nista ne razumeju samo da bi nesto napisali!

Ok, ubuduce cu da se potrudim da budem jos jednostavniji kad nesto napisem. Do sada sam se maksimalno trudio da pojednostavim bilo sta sto napisem ali ni to nije dovoljno, ocigledno. Pa dobro, ja sam kriv, nisam dovoljno jednostavan. Znaci, moram da izbacim sve sto nije prosto prosirena recenica nego vise od toga... Pa probacu jer ovo postaje zamorno. A mozda je bolje resenje da se vise ne javljam. Razmislicu i o tome. Vidim da je mnogo ljudi odustalo, ali i jako puno clanova se javlja vrlo retko i tada sa minimalnim brojem reci, pazljivo odabranim, jednostavnim za razumevanje.. A ja se cudio zasto to rade neki koji su bas zanimljivi?! Polako kapiram zasto je to tako.


Pozdrav!
[ 3way @ 30.12.2011. 22:57 ] @
Mozda ako posalje email ili objavi na blogu...
[ etjen @ 30.12.2011. 23:04 ] @
apropo ovog klinca što maltretira drugu malu decu.

U principu se takve stvari koliko sam razumeo dešavaju u kraju, tj, zna se ko je čiji roditelj.
Ukoliko dete konstantno maltretira ostalu decu, ja to sigurno ne bi trpeo.
Prvo bi ga fizički odvojio od svog deteta i zapretio mu verbalno a ukoliko to ne bi pomoglo (a uglavnom pomaže) popričao bi sa roditeljem.
Ukoliko je roditelj iole razuman, shvatio bi, a ukoliko nije, pripretio bi njemu da pripazi malo na svoje dete, da ne bi došlo do problema između nas.

Ja ovo vidim kao jedini moguć način rešenja pomenutog problema.

A što se tiče ovog klinca sa blogom, mislim da mu je to slaba vajda (niti znam šta uopšte misli time da dobije) ali bolje i to nego da digne ruku na samog sebe u svakom slučaju...

[ milivoje t @ 30.12.2011. 23:05 ] @
bas sam nedavno pricao sa skolskim o decaku iz razreda koga smo svi zezali.

vec sa 10 godina taj decak je vise bio devojcica nego decak, kako po ponasanju, tako po izgledu. u to vreme u osnovnoj skoli nisu postojali ili nismo znali za pojmove, feminiziran, gej, homoseksualci, a peder je samo bila jedna od uvreda. pa ga niko takvim recima nije vredjao. ali smo ga zvali po zenskoj varijanti njegovog imena i to je bio vrhunac u zezanju na temu njegove feminiziranosti, tj. najgrublja varijanta.

interesantno nam je sa danasasnje distance da niko od dece u skoli tada nije kapirao pojam peder, jer ga niko nikada tako nije zvao.

ali i taj mali se branio recima, ne samo to nego je znao dobro da udari, pa je i tako zenskast brzo stekao reputaciju deteta sa kojom nije sala kaciti se. u slucaju da ga napadne copor buducih delikvenata, znao je da ih odruka kome treba /razredni staresina ili direktno roditeljima/, pa nije imao mnogo problema. u totalu, obzirom na svoju spoljasnjost odlicno je prolazio, jer bilo je obicne dece koja su mnogo gore zlostavljana od strane malih siledzija, kako verbalno, tako i fizicki.

da zakljucim prezivljavanje je pitanje inteligencije i vaspitanja deteta, kao i sposobnosti sistema da ga zastiti.

u sistem se ne treba pouzdati, ali svako dete treba vaspitati tako da zna kako da reaguje i kako da se postavi u situaciji kada ce biti izlozen nasilju. a svako dete ce biti, pa jos od obdanista mi smo se makljali, da ne pricam za kasnije...

od pasivnog povlacenja, precutkivanja i sakrivanja, nista dobro nece da se izrodi.
[ 3way @ 30.12.2011. 23:06 ] @
Citat:
etjen:...niti znam šta uopšte misli time da dobije) ali bolje i to nego da digne ruku na samog sebe u svakom slučaju...


Nece nista da dobije. Samo moze da izgubi i to dosta.
Zamisli te male barabe kad saznaju da se zali po Internetu i novinama...
[ etjen @ 30.12.2011. 23:13 ] @
sad pročitah ovaj tekst sa skoro postavljenog linka.
Uopšte mi to ne deluje nešto ''ne znam ni ja šta posebno'' Maltretiraju ga deca u razredu i to je to.

Ni prvi ni poslednji, bezveze se digla ovolika frka. (bar iz ovog napisanog sa linka) Kao da se samo traži medijska pažnja.


[ Braksi @ 31.12.2011. 05:26 ] @
Citat:
Ne razumem, zar mora tako da se reaguje, nicim izazvano?! A lepo sam bio izricit da ne uzimam u obzir politiku po bilo kom pitanju. I onda ti nesto, kao, pretis?! U kom si ti fazonu? Ne poznajes me, ni na koji nacin ne mozes da me svrstas ni u kakve varijante grupacija po bilo kom pitanju a mozes da iskoristis priliku, po tvom nekom suludom sledu dogadjaja u razmisljanju, da upletes politiku kad joj to mesto nije?! Opusti se, ljudi su uglavnom veseli i radosni u ovom trenutku godine... :)


ne moralisi nam tu, mladi se ponasaju kako znaju i umeju u haosu kojim ste im ostavili o vi presveta generacijo.
[ Nothingman @ 31.12.2011. 08:37 ] @


:)
[ gigamg1 @ 31.12.2011. 14:10 ] @
Ovo posteje sve bolje i bolje.
Od diskriminacije tipa "mentalno poremeceni" pa sve do generalizacije tipa "dileri", "silovatelji" i ostale budalastine.

Kako se coek nalupa ovde... Jos je krenuo i da lozi masu spominjanjem lgbt zajednicare...
Not sure if trollin or just stupid...!?!
Jos kad sam cuo onu cuvenu "podizanje svesti" odmah sam mogao naslutiti nastavak diskusije.

Ocito je da je klinac si*ica i da ce takav ostati sve dok ne skupi ono medju nogama i krene da gazi ostale.
Suvi kapitalizam se mora odrzavati zivim u svakom trenutku i mestu.
Ocito je da ga keva podrzava da se tako ponasa. To da bezi od svojih problema i da trazi sazaljenje i stvara svoj alter ego na netu.
Ocito je da je keva tu da se ocese za ko-kakvu kobasu (sto neko vec rece) jer vidim da dosta pokusava da istakne kako zna vise kultura i jezika a cudi me kako nije rekla da ima stan sa spijunku i dva odeljenje kurturnog. A kad zena pocne o pismenoscu... To je cudo! Mislim da bi i Milka Canic mogla nesto da nauci od nje.
Ma zabava za celu porodicu.
Njihov problem... Kad klinac odraste i postane nesposoban da se brine o sebi I onda ce opet da pise blog (pod uslovom ako bude imao sredstava za to) o tome kako je nesposoban, kako je drzava losa, kako je sra*je u drustvu, kako su zanemarena ljudska prava, kako vlada nezaposlenost... Kad se izbace tvrdi sapuni iz upotrebe, tek tada ce biti blogova na pretek jer boca ne pada tako lako...

@Sceka
Mislim da, poucen ovom temom, moras napraviti blog u kome ces napisati kako te ventura nije dobro razumeo. Takvo je vreme dosla da sad svi treba da pisemo blogove.


Ovaj internet pomaze da ono najgore ispliva iz nas i to pravo u tanjire javnosti.
[ llux @ 31.12.2011. 14:18 ] @
Super. Mozemo da ukinemo policiju i sudstvo da bi se suvi kapitalizam odrzao. Neka ljudi nauce sami da se brane, pa cemo osveta za osvetu.
[ 3way @ 31.12.2011. 14:31 ] @
Maltretiranje je deo odrastanja i ponasanja dece. Neka deca to rese tako sto malo trpe, pa onda stvar rese onako kako najbolje umeju (prebiju nasilnika) i na taj nacin se izbore za svoja prava, a neka ostanu takva ceo zivot - pasivni i neaktivni. To je tako bilo od kada je sveta i veka i bice tako. Kakvi zakoni, kakve policije, tuzbe i ostale trice i kucine...
[ llux @ 31.12.2011. 14:42 ] @
Otkud znas da nece biti posledica? Osveta nozem? Sacekusom? Osim toga, ne moze svako hladnokrvno ciglom u glavu a posebno dete. Ja ne bih mogao.
[ 3way @ 31.12.2011. 14:46 ] @
Posledica ce svakako biti. Pogotovo ako dete ne reaguje.
I kakvi nozevi, kakve sacekuse? Alo bre, ovde se govori o NAJNORMALNIJOJ stvari sa kojom se SVAKO dete susrece tokom odrastanja. Uopste ne razumem buku koja se digla, novine koje pisu o tome....kao da je ovo neki presedan u citavoj istoriji...
[ llux @ 31.12.2011. 14:52 ] @
Meni ne izgleda normalno.
[ 3way @ 31.12.2011. 14:54 ] @
Izvini, ali ti si onda pao sa Marsa. To sto je normalno, ne znaci da je dobro i da tako treba - ali to je ono sto se desava. I kod mene u skoli, i kod tebe u skoli i u skoli svakog ko cita ovu temu. Pre 50, pre 30 i pre 2 godine.
[ gigamg1 @ 31.12.2011. 15:11 ] @
Mislim da treba da napisete blog o tome kako se ostali na ovoj temi ne slazu sa vama.
[ Marko Medojević @ 31.12.2011. 15:27 ] @
Kakve crne veze ima kapitalizam sa nasiljem?! Ako se hronološki uporede sistemi od robovlasničkog poretka, pa sve do kapitalizma prava radnika su sve veća. Norveška, Danska, Japan, sve su to pretežno kapitalističke zemlje a ipak su prava radnika i međuljudski odnosi u firmama na vrlo zavidnom nivou a i postoje mnogo definisaniji zakoni koji to regulišu.
[ Shadowed @ 31.12.2011. 15:32 ] @
Citat:
3way: Alo bre, ovde se govori o NAJNORMALNIJOJ stvari sa kojom se SVAKO dete susrece tokom odrastanja.

Ne, ovde se govori o pojavi koju ti smatras normalnom sa kojom se vecina dece susrece tokom odrastanja.
[ etjen @ 31.12.2011. 16:58 ] @
bilo kako bilo, dešava se. I nije baš potrebno ovoliku frku dizati oko toga.
Koliko god mi pričali o tome, navodno dizali svest naroda da to nije ispravno, ne vredi. Dešavaće se i dalje.

Jednostavno mi je neverovatno da postoji neka osnovna škola gde se ovakve i slične stvari ne dešavaju. Nek se strpi do srednje ako već ne može da zauzme stav, pa nek upše neku malo bolju gimnaziju i biće miran. Verovatno ga tamo niko neće maltretirati
[ p3j4 @ 31.12.2011. 17:01 ] @
Citat:
gigamg1: Suvi kapitalizam se mora odrzavati zivim u svakom trenutku i mestu.


vidi, druže, da mi na delu imamo suvi kapitalizam kako ti kažeš, ne bi ni bilo ove teme, bloga, a i ovakvih problema po školama.
a znaš li zašto?
zato što bi te siledžije u roku od odmah bile izbačene iz privatne škole. jednostavno, loše je za biznis :)

pa kad posle toga ne bi mogli da se upišu ni u jednu drugu školu, jer nijedna neće problem, onda bi ONI i njihovi roditelji imali problem sa uklapanjem u ostatak normalnog društva. i ako ne žele da ostanu na marginama društva, ONI bi se trudili da se prilagode većini normalne dece, a ne obrnuto, kao što je danas slučaj.
a ti bi kad odeš kod direktora škole na razgovor zbog problema koji imaš, umesto izgovora zašto on ništa ne može da uradi i izbaci siledžije iz škole, uz rešen problem, u najmanju ruku dobio i izvinjenje u ime škole za neprijatnosti koje je tvoje dete imalo.
deca bi zato bila mirna kao bubice, ali kapiram da ni to ne bi valjalo, jer bi ti i ostali drugovi krenuli sa pričom kako je to sve dehumanizovano, i sl. repertoarom.

Citat:
3way: Maltretiranje je deo odrastanja i ponasanja dece. Neka deca to rese tako sto malo trpe, pa onda stvar rese onako kako najbolje umeju (prebiju nasilnika) i na taj nacin se izbore za svoja prava, a neka ostanu takva ceo zivot - pasivni i neaktivni. To je tako bilo od kada je sveta i veka i bice tako. Kakvi zakoni, kakve policije, tuzbe i ostale trice i kucine...


maltretiranje je sastavni deo i života odraslih :)
pa opet retko ko poteže pesnice da bi problem rešio, jer se retko kada isplati. eno probao Miladin Šibadžija pa se jako loše proveo :)
dete treba naučiti da se uspešno nosi i sa drugim oblicima maltretiranja, jer ga to svakako čeka i dalje tokom života, ali mi ovde ipak pričamo o fizičkom nasilju, koje se u svetu odraslih manje-više ozbiljno sankcioniše. a prenebregavaš i činjenicu da su neka deca jednostavno fizički slabija od nasilnika. pogledaj sliku klinca koji se ubio i slike nasilnika u novinama, pa mi reci da li stvarno misliš kako je on mogao da prebije i jednog nasilnika? isto tako, ona priča "mani me lud sam" ne prolazi uvek jbg.

nasilnike bi trebalo izbaciti iz škole, ali to se obično dešava tek kada dođe do ozbiljnog incidenta, jer su nastavnici pa i direktori najčešće zaplašeni, nezainteresovani, ili čak potplaćeni da održe status kvo. osim toga pitanje potezanja njihove odgovornosti kroz institucije sistema opet ide dosta kilavo...

ja samo molim boga danas-sutra kad dobijem dete i kad ono pođe u školu da takav problem neću imati.


poz
[ Sceka @ 31.12.2011. 17:24 ] @
I da zavrsim za danas, bar ja zavrsavam i sa citanjem i sa pisanjem. I nadam se da mi niko nece zameriti na sledecem Off-u:

:) Svima Vama zelim sve najbolje i najlepse u novoj 2012-toj godini. I da se lepo provedete veceras! Uzdravlje!!! :)


Pozdrav!
[ 3way @ 31.12.2011. 18:28 ] @
Citat:
Shadowed: Ne, ovde se govori o pojavi koju ti smatras normalnom sa kojom se vecina dece susrece tokom odrastanja.


Kao sto rekoh gore - to sto je normalno, ne znaci da je dobro. Normalno je i da postoje kriminalci i da postoje raznorazne bolesti.

Citat:
maltretiranje je sastavni deo i života odraslih :)
pa opet retko ko poteže pesnice da bi problem rešio,

Odrastao sigurno nece (hoce, ali to je...), a deca ce da resavaju onako kako najbolje umeju.

Citat:
a prenebregavaš i činjenicu da su neka deca jednostavno fizički slabija od nasilnika

Nisu svi takvi. Kod nas je, recimo, trpeo lik koji je bio duplo veci od svih nas.
Uostalom, male barabe se najcesce smire posle dobrog samara - nikakve 'batine' nisu potrebne.

Citat:
nasilnike bi trebalo izbaciti iz škole,

Treba naravno.
Ali sta onda?
Sta u srednjoj skoli, sta na fakultetu, sta na nekom buducem poslu ili bilo kom drugom kolektivu?
[ wujaymarkoff @ 03.01.2012. 12:47 ] @
Taj bullying-sikaniranje je redovna pojava po skolama, pogotovo to eksalira kad dodje pubertet.
Ja sam ko klican bio punacak pa su me deca znala zbog toga vredjati i maltretirati (doduse ne u tolikim razmerama).
Bio sam jako osetljiv po tom pitanju ali istovremeno i drzak i prznica pa sam lako i ulazio u tuce i sukobe.
To mi je i malo pomoglo da ipak steknem status i retko ko se usudjivao da me kasnije proziva.
Moraju se malo pokazati zubi, ako ko klinac dozvolis da te svako gazi kako ces tek kasnije.
[ ivanbj @ 03.01.2012. 15:36 ] @
Citat:
nasilnike bi trebalo izbaciti iz škole, ali to se obično dešava tek kada dođe do ozbiljnog incidenta, jer su nastavnici pa i direktori najčešće zaplašeni, nezainteresovani, ili čak potplaćeni da održe status kvo. osim toga pitanje potezanja njihove odgovornosti kroz institucije sistema opet ide dosta kilavo...


Nema više takvog incidenta ...

Razlika između onog pre 50, 30, 10 godina i danas je što danas da bi izbacio klinca iz škole direktor škole mora da dobije saglasnost roditelja.
Ovo je najveća nebuloza ikada :)

Išao sam u osnovni 90ih (83. godište). Od kad sam bio klinac imam averziju ka većini profesora (ne svima) i nerviralo me je dosta u ponašanju istih. Moguće je da i nisam imao prave autoritete u osnovnoj i srednjoj školi i iako nisam nikog maltretirao nisam bio u situaciji da mene neko cima, sem kraće vreme u osnovnoj, što se rešilo.

Da je situcija ista tada i danas i ja bih se složio da mali treba da malo razvije muda i to bi bilo to.

U to vreme u koje svi pričamo kako je bilo katastrofalno, mogu da ti kažem da su učitelji i profesori imali VIŠE kontrole nad decom nego ovi danas. Baš zbog gore spomenutih stvari.

Kad sam ja bio klinac, ako bi neko napravio problem u školi ćale ili keva su išli pred nastavnika ili direktora da crvene i da mole da se klincu progleda kroz prste.
Sada profesor treba da se pravda roditelju, pa onda direktor roditelju, pa ako se roditelj slaže dete može i da se kazni.

U takvoj situaciji ti imaš klince koji grupno i organizovano prebijaju drugog klinca koji više puta tu biva i povređen, a da nikakve kazne nema.
I kao rešenje da se taj slabiji odbrani se nudi neka cigla u glavu? Ne znam da li je gore da pogodi nekog u glavu i ubije ga ili ozbiljno povredi ili da promaši pa da završi na urgentnom kad ga dohvate.

Nekada si jednostavno imao granice koje su samo oni najgori prelazili i većinom bi naj***** zbog toga. Isključenja iz škole, popravni domovi, batine od roditelja, starije braće, privođenja ...
[ Shomi Li Jones @ 05.01.2012. 16:18 ] @
Ova rasprava ima jako veliki problem što u ovakvim slučajevima postoji više jednako verovatnih scenarija od kojih je svaki moguć, a svako podrazumeva primer koji je video:

1) U razredu su kreteni koje roditelji uče da budu nasilni. Dečko je miroljubiviji i pametniji i trpi zbog toga.
2) U razredu su malo agresivnija deca koja se ponašaju čoporativno a mali ima napisano ''udrite mene ja se ne bunim'' na čelu.
3) U razredu su normalna deca koja se ponašaju kao što se ponašaju teritorijalne životinje a klinac je mnogo drugačiji i voli to da ističe jer tako dospeva u centar pažnje (što svako normalno dete i pokušava samo svako na svoj način)
4) U razredu su sasvim fina deca, a on je razmažen i provocira a mamici priča drugu priču i sad eto blog.

Pitanje je šta je od tog ovde zapravo. Uzmite u obzir to kada raspravljate a ne da tvrite da postoji samo jedna, vaša, mogućnost i svađate se kako onaj drugi misli da nešto drugo u pitanju. Mislim da su gornji scenarii jednako verovatni i može da bude bilo koji. Jedino mi je žao što je ovaj najgornji svakom godinom sve zastupljeniji ali dobro.

Ja mogu nešto da kažem iz sopstvenog primera. Jedini razlog zašto ja nisam maltretiran je što postojala osoba koja je čudnija od mene (ovog puta je bio u pitanju zaostao dečak a ne genijalac), sreća koju moj brat nije imao. Ipak par puta mi se desilo da imam problema i rećiću vam zašto nikada nisam imao muda da se preterano branim:
Najpre poniženje kad me umlate, a potom roditelji (mislim na kevu) i disciplinske mere. Dakle je sam bojao stvari koje su tu da me zaštite i zbog toga nisam tražio probleme. Batine možda i bole ali je meni svaki put u glavi bila majka kako vrišti što se ne klonim budala. Moj brat i ja smo generalno relativno buntovna deca u mnogim pitanjima pa nas majka nije pretvorila u roziće, ali mi ni na pamet ne pada da se branim fizički kada je prpa a trebalo bi. Otac nije preterano radio stvari preventivno a pošto se nikada nije pročulo za neke probleme nije ni imao priliku da nas nauči da se branimo kada su majmunska posla u pitanju. Verovatno sam ja danas relativno normalan zato što sam uopšte imao oca, kladim se da bi bio ovaj klinac samo u gotik-emo izdanju da mi je tu samo majka bila.

I u ovom slučaju ja krivim majku, važne su i nezamenjive za mnogo šta ali ne za očvrćavanje. Što ne tuži školu? Što ne kaže malom da se idući put brani ako treba zubima pa kad neko drugo dete bude moralo da prima tetanus paziće ga se.

[ boomLM @ 08.01.2012. 01:32 ] @
Neko konstantno spominje prilagođavanje... koji vam je? mali nikoga ne dira i kome ima da se prilagodjava?
Alo bre gde je tu osnovni princip demokratije, slobode, različitosti...??????
Neka ih mamice i tatice nauce da ne diraju one koji njih ne diraju.
Sva mudrost je u tome! Ali seronje moraju necim da se pokazu...
Ke** mi se na vas "spartance". I od jačeg ima jači.. Ne govorimo o ulici i društvu narko dilera ili čega već koje je kdete izabralo već o ŠKOLI! jedino što oni rade jeste da sputavaju NORMALNU decu da se razvijaju kao NORMALNI članovi ne nasilnog i prosperitetnog drustva..kladim se da je njima neko šapnuo na uvo da ako ne budu smradovi da ce izgubiti biološku bitku i da ih neće biti jer će ih ovakvi mali genijalci prevazici u svemu. Ti mali genijalci su upravo ne nasilni iz razloga što mogu bolje i vise od toga..ne zadovoljavaju se prostim bitisanjem bez pozitivnog doprinosa na planeti zemlji
[ milanche @ 08.01.2012. 07:11 ] @
Slucaj iz Floride:

http://www.dailymail.co.uk/new...r-charge-stand-ground-law.html

Sedamnaestogodisnjak je oko godinu dana maltretirao cetrnaestogodisnjaka iz iste skole.

Jednog lepog dana, cetrnaestogodisnjaku je prekipelo, i kad je ponovo pocelo fizicko maltretiranje,
potegao je perorez iz dzepa i siledziju izubadao jedno 12 puta, od cega su dva uboda bili smrtonosni.

Sud ga je pre neki dan oslobodio bilo kakve krivicne odgovornosti.

Iako zakon u Floridi ne cini puno da sprecava siledzije da rade sto rade po skolama, takodje ne sprecava
ni pravo na samoodbranu, stavise postoji 'stand your ground' doktrina uvedena 2005-te, dozvoljavajuci sva
sredstva u slucaju kad se ispravno proceni da ti je zivot ugrozen ili da postoji pretnja ozbiljnih fizickih povreda.

Prema svedocenjima prisutnih, mladji klinac je prvo pokusao da pobegne, ali nije imao kuda, i desilo se sto se desilo.

U obrazlozenju presude, sudija je navela sledece:

Citat:
She stated: 'The defendant was in a place where he had a right to be and was not acting unlawfully.
'He had more than enough reason to believe he was in danger of death or great bodily harm ... (He) was
under attack from the first punch to the back of his head until he stabbed Dylan Nuno.'

[ Braksi @ 08.01.2012. 09:28 ] @
kad gledam neke prikaze iz Amerike cini mi se kao da su to slike treceg sveta, a likovi iz pakla. Ako Amerikanci nastave da insistiraju na svom zastarelom socijalno ekonomskom modelu proci ce kao i Sovjetski Savez.
[ Shomi Li Jones @ 10.01.2012. 14:23 ] @
Citat:
boomLM: Neko konstantno spominje prilagođavanje... koji vam je? mali nikoga ne dira i kome ima da se prilagodjava?
Alo bre gde je tu osnovni princip demokratije, slobode, različitosti...??????
Neka ih mamice i tatice nauce da ne diraju one koji njih ne diraju.
Sva mudrost je u tome! Ali seronje moraju necim da se pokazu...
Ke** mi se na vas "spartance". I od jačeg ima jači.. Ne govorimo o ulici i društvu narko dilera ili čega već koje je kdete izabralo već o ŠKOLI! jedino što oni rade jeste da sputavaju NORMALNU decu da se razvijaju kao NORMALNI članovi ne nasilnog i prosperitetnog drustva..kladim se da je njima neko šapnuo na uvo da ako ne budu smradovi da ce izgubiti biološku bitku i da ih neće biti jer će ih ovakvi mali genijalci prevazici u svemu. :) Ti mali genijalci su upravo ne nasilni iz razloga što mogu bolje i vise od toga..ne zadovoljavaju se prostim bitisanjem bez pozitivnog doprinosa na planeti zemlji ;)


Mašiš smisao, to što ti kažeš možda i jeste ali ovo nije tema samo o pojedinačnom slučaju već o generalnim problemima. To što je mali napisao da ga maltretiraju a da on ne provocira možda je i tačno ali možda i nije. Ovo je tema i o našim iskustvima o prolasku kroz međudetinjske odnose i koji su tu sve problemi, bez obzira što je započeta pojedinačnim slučajem.
Ako je sve što mali kaže apsolutno i objektivno tačno onda rasprava o njegovom slučaju nema smisla, stvar je jasna.
Škola nije samo obrazovna ustanova gde je sve podređeno da se nauči matematika, već je i ustanova koja koliko-toliko treba da te spremi na život i činjenicu da je tebi (a ne državi,) najviše do tebe stalo.
Da, ne treba da se dozvoli maltretiranje ali škola/država/roditelji ne treba da su prvi u lancu odgovora već maltretirani. Ne kažem da treba da izbode drugu decu ali mora da pruži direktan otpor koji je srazmeran pretnji, a kada ga pruži, školska javnost će očigledno uvideti problem. Neće uvek biti viša instanca tu da ga brani i roditelj bi trebalo da svoje dete nauči kako i kada da se brani.
Ono što veliki broj ljudi na ovoj temi cilja nije problem u školskom sistemu, jer je to bolno očiglendno, već problem u pripremanju dece za život od strane roditelja, učenju dece da procene svet, procene sebe itd.
Deca koja maltretiraju jesu problem ali nisu jedini, i to veliki deo nas ovde pokušava da ukaže.
Takođe mnogi misle da i u ovom slučaju nisu glavni problem deca koja maltretiraju.
[ bora61 @ 11.01.2012. 06:16 ] @
Ne pise se koi, vec koji Stefane muskarcino.
Uzas. Srbija i blagodeti zapada.
[ Ilic Igor @ 11.01.2012. 09:08 ] @
Ovog dešavanja je bilo i biće, sve dolazi iz/od kuće (da ne kažem od roditelja).
Pročitao sam tekst što je napisalo dete, prvo što me je začudilo brdo komentara (starog kova) korisnika blog-a, dok nisam naleteo na komentar njegove majke koja je dobro poznata blog zajednici.
Ok i to je neki vid borbe, poznato mi je da je mama razvedena ali šta je sa ocem (nadam se da je živ, nisam informisan)?

Ovde treba uzeti u obzir da dete nema jednog roditelja i to vrlo bitnog za njegovo odrastanje.
[ Marko Medojević @ 19.01.2012. 14:47 ] @
Citat:

Stariji đaci skinuli osmogodišnjaka golog i maltretirali u poljskom toaletu

PROKUPLJE - U Osnovnoj školi “9. oktobar” u Prokuplju grupa starijih učenika maltretirala je dečaka P. K, učenika drugog razreda, tako što su ga silom svukli, pa golog zaključali u poljski toalet, izjavio je danas njegov otac. Kako je potvrđeno "Blicu", dečaci koji zlostavljali P.K. učenici su OŠ "9. oktobar".
Škola u kojoj se dogodio incidnet

Zaključali i devojčicu

Grupa dečaka koji su maltretirali P. K. nedavno su u isti poljski toalet zaključali jednu učenicu takođe drugog razreda.
Otac dečaka Srđan Krstić rekao je da su nasilnici njegovog sina skinuli do gole kože, zatim mu umazali odeću blatom i vukli po tom toaletu.
Od iživiljavanja starijih učenika mog sina je spasila učiteljica koja je primetila da nije prisutan na času. To se dogodilo juče u popodnevnoj smeni u školi, na odmoru između trećeg i četvrtog časa - rekao je Krstić.
On je dodao da je učiteljica roditelje pozvala iz zbornice, gde je dečaku odmah ukazana lekarska pomoć.
Lekari su mu dijagnostifikovali "akutnu reakciju na stres”. Moj sin narednih nekoliko dana neće dolaziti u školu - rekao je otac.
Prokupačka policija potvrdila je da je slučaj prijavljen i da su odmah “postupili po prijavi”. Slučaj će biti prijavljen tužiocu i svim nadležnim institucijama, rečeno je u policiji.


link (blic)
[ iva_80 @ 19.01.2012. 23:28 ] @
Maštovita neka deca! Uff!!! Da sam na mestu roditelja tog zlostavljanog dečaka/devojčice izlemala bih ih pošteno, pa nek me tuže!