[ ventura @ 03.02.2012. 19:12 ] @
Kao što rekoh u onoj drugoj temi o RC Helikopterima, otvaram posebnu temu gde ću da postujem fotke builda svog hexacoptera...

Za sada sam samo otpakovao sadržaj, da vidim kako izgleda, ali nemam blage veze odakle da počnem, ni šta mi treba od alata :)

Spisak opreme:

Model/Kit:
MK Basicset Hexa2 (€1289.95)

Kontroler:
MX-20 HoTT Transmitter (incl. GR16) (€469)

Dodatna oprema:
Navi-Ctrl V2.0 (€199.95)
MK GPS v2.1 (€79.95)
GPS-Shield 1.1 (€14.95)
Camera MK HiSight III (Bridge) (€199.95)

Rezervni delovi/Razno:
screw locking adhensive (€3.49)
Contest-S-Pult-Carbon (€54)
Comfort belt (€16.9)
Tripod Screw (€5.95)
Power Peak C8 EQ-BID Charger (€124.95)
2 x EPP1045 propeller (€10)
Spare Lipo 3300/4s (FLAT version) (€99.95)
LED Stripe Blue (€3.99)
Mikrokopter Flyer (€0)
AeroSIM RC - Flight Simulator (€74.95)

Ukupno: €2647.93

http://www.elitemadzone.org/t445347-0#3047107






[ bakara @ 03.02.2012. 20:00 ] @
Opasna igrackica... :)

Jel to treba da bude nesto ovako:

btw, stvarno nenormalno kosta...

[ Sceka @ 03.02.2012. 20:05 ] @
Bravo! A kako si izdrzao toliko?! Ja bih crk'o da sam toliko dugo morao da cekam a ti to svojevoljno! :) Mnogo mocno izgleda daljinac. Jel' to displej u donjem delu? Sta pokazuje na njemu? Koliko mislis da ce ti trebati vremena da sklopis sve, deluje mi da ima dosta da se radi? Ako treba pomoc, samo kazi iako znam da neces, mislim na licnu pomoc! :) I nemoj da ti bude tesko, slikaj i informisi redovno.

Sigurno ce se javiti neko strucan da ti pomogne savetom.


Pozdrav!
[ ventura @ 03.02.2012. 20:15 ] @
@bakara:

Ovo što si postovao je koliko vidim neka kućna varijanta mikrokoptera, elektronika je ista, ali je tip sam pravio kućište i nosače.

Moj bi trebao da ispadne ovakav kad ga sklopim:


@Sceka:
Kad stalno neke obaveze imam, dođem kući mrtav pa mi nije nidočega :)

Na daljincu je displej, i on služi za telemetriju i prikaz parametara hexacoptera... Evo kako izgleda u akciji:
[ bakara @ 03.02.2012. 20:28 ] @
Otkud znam sta je...samo sam predpostavio kako bi moglo da izgleda i da sluzi za snimanje.

svakako slikaj krupne kadrove kada budes sklapao.
btw, neko je na onoj temi pomenuo i naocare, jel si uzeo to?
[ ventura @ 03.02.2012. 20:38 ] @
Nisam uzeo naočare, ali ću verovato napraviti nešto u kućnoj radinosti, tipa običan LCD displej, dovoljno mi je samo da bacim pogled na to, ne planiram da letim isključivo gledajući kameru :)
[ Sceka @ 03.02.2012. 20:50 ] @
Pa nadji malo vremena za sebe, jednom se zivi, bre! :) Link je do ja*a, daljinac treba da se studira, mislim na mogucnosti koje pruza, mada je to mozda nebitno, namestis da ti pokazuje ono sto je vazno za sam let i ...
A sada gledam ostale klipove i opet pocinjem da se lozim da kupim i ja. :) K'o neki klinac sam, ali neka...



Pozdrav!
[ ventura @ 03.02.2012. 20:56 ] @
Prodaću ti ga ja kad izgustiram :)
[ Sceka @ 03.02.2012. 21:02 ] @
Citat:
ventura: Prodaću ti ga ja kad izgustiram :)

Ako izdrzim do tada, ali ne nadaj se da ces ga brzo izgustirati!

Ovo mi se svidja:
http://www.youtube.com/watch?v=-CLIpBpLV90

Mada i ovo izgleda interesantno:
http://www.youtube.com/watch?v=K-5mzOHkX1Y&feature=related

I tako...:))


Pozdrav!
[ ventura @ 03.02.2012. 21:08 ] @
Taj sa prvog snimka košta tipa 30.000 dolara :)
[ HeYoo @ 03.02.2012. 21:38 ] @
hah 30k... zamisli da ga slupas
Ne znam da li je bas realno da toliko kosta.

Zanimljiviji su ovi akrobaticari:
http://www.youtube.com/watch?v=geqip_0Vjec&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3CR5y8qZf0Y
Inace LOL za response
http://www.youtube.com/watch?v..._pQ&feature=watch_response
[ ventura @ 03.02.2012. 21:43 ] @
Bem li ga, vidiš da je to čudo ko pola auta veliko... Verovatno može da ostane u vazduhu satima, ili tako neka fora...
[ Java Beograd @ 03.02.2012. 22:01 ] @
Ekstra !
[ ventura @ 04.02.2012. 13:00 ] @
Danas sam počeo sa sklapanjem...



Izgleda jednostavno, ali mi je trebalo prilično vremena da provalim na koje šrafove se misli u veoma šturom uputstvu na sajtu, sa koje strane treba da se montiraju, i da utvrdim da ustvari neki elementi nedostaju... Fotke su neke stare, uputstvo novije, a ovo što sam ja primio je opet još novija verzija, tako da se ništa sa ničim ne poklapa

Ali sam na kraju nekako uspeo da povežem (valjda) kako treba..






Žice od motora provukao kroz unutrašnjost cevke, sve kako treba..



Međutim kad sam pokušao da zašrafim motor, problem. Rupe na motoru ne odgovaraju rupama na cevima:






Sad nisam siguran šta da radim, da li da bušilicom proširim postojeće rupe jer mi fali oko 3mm, ili nešto nisam dobro okrenuo...

Moraću ovde da se zaustavim, i da ih konsultujem mailom..
[ Vladokv @ 04.02.2012. 13:18 ] @
Vec su napravili hexacopter u pravoj velicini
http://www.youtube.com/watch?v...p;context=G27829b9AHTymHXQAWAA
a najjeftiniju igracku sam video za manje od 200e
http://www.dealextreme.com/p/w...with-3d-gyro-quad-copter-94361
[ ShadowOTN @ 04.02.2012. 13:27 ] @
http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=78189
[ Vladokv @ 04.02.2012. 13:29 ] @
Probaj da motor stavis sa druge strane nosaca. Ako ne zelis da bilo sta ostetis a ne znas kako, uzmi neki kvadratni profil metalne sipke i na njegovoj jednoj strani napravi rupe za nosac, a na suprotnoj strani sipke rupe za srafove elektromotora.
Da se ja pitam Ja bih tuda proterao autobus, to jest izduzio bih rupe busilicom da nalegnu na elektromotor
[ ventura @ 04.02.2012. 13:32 ] @
Na suprotnoj strani su 3 velike 6mm rupe kroz koje treba da prođe šrafciger da bi stegao šrafove sa suprotne strane... Ali koliko vidim, izgleda mi bušilica ne gine, i da lagano proširim te rupe..
[ jerryrain @ 04.02.2012. 13:37 ] @
http://www.youtube.com/watch?v...KQ&feature=player_embedded
[ jerryrain @ 04.02.2012. 13:39 ] @
Ne znam sa Mk frejmovima jer imam cinestar ali ovaj link mi je dosta pomogao pri sklapanju i testiranju elektronike (doduse radi se o oktokopteru ali je princip isti)

https://sites.google.com/site/mkokto2/the-oktokopter
[ ventura @ 04.02.2012. 13:42 ] @

To je to... Znači da sam ga dobro okrenuo, i da ipak treba da se dohvatim bušilice...

Citat:
jerryrain
Ne znam sa Mk frejmovima jer imam cinestar ali ovaj link mi je dosta pomogao pri sklapanju i testiranju elektronike (doduse radi se o oktokopteru ali je princip isti)

https://sites.google.com/site/mkokto2/the-oktokopter

Hvala puno na linku, koliko vidim osim što ima 8 motora, frejm, elektronika i skoro svi ostali delovi su identični...
[ Odin D. @ 04.02.2012. 13:49 ] @

Ovaj se zaejbao, okrenuo je zice da strce na spoljnu stranu umjesto na unutra...
[ jerryrain @ 04.02.2012. 13:56 ] @
Citat:
ventura: Hvala puno na linku, koliko vidim osim što ima 8 motora, frejm, elektronika i skoro svi ostali delovi su identični...

pa da, jedino se distribution board razlikuje, jer je previdjana za 6 bl ctrl-a...

a ovde (kasnije ce ti trebati) imas detaljna objasnjenja za podesavanje mx20 (mnogo bolje nego na mikrokopter.de sajtu)
http://www.mkmanual.com/graupner-mx-20
[ Sceka @ 04.02.2012. 14:33 ] @
Citat:
Odin D.: Ovaj se zaejbao, okrenuo je zice da strce na spoljnu stranu umjesto na unutra...

Da... A zar zice ne treba da idu kroz a ne spolja?


Pozdrav!
EDIT - Ima na jednom od sledecih klipova...
[ ventura @ 04.02.2012. 22:32 ] @
Našao sam rešenje za motor - pogrešno sam ga bio okrenuo.. Rotacija od 90° je rešila problem :)


















[ bakara @ 04.02.2012. 23:08 ] @
Pocinje da dobija oblik...

Sto se tice montaze, samo polako i postuj jedno jednostavno pravilo:
ako nesto nece u rupu gde mislis da treba predpostavi prvo da ti gresis i sklapaj neki drugi deo pa kad se vratis taj ce posle sam da se uklopi

[ Sceka @ 05.02.2012. 12:54 ] @
U svakom slucaju izuzetno interesantno. Bar meni, inace volim varijante "sam svoj majstor" bilo sta da je u pitanju. A ovde mora i malo da se "mozga", sto je dodatni plus. :)

Jel' crveno znaci zadnji kraj, pozadi? Verovatno radi lakse manipulacije i osecaja dok se upravlja?


Pozdrav!
[ ventura @ 05.02.2012. 15:37 ] @
Crveno oznacava prednji deo...

Evo ga i skroz sastavljen, u fazi testiranja :)







[ Sceka @ 05.02.2012. 16:03 ] @
Lepo, uredno... To mi se dopada. :) I sta kaze testiranje? Jel' sve povezano kako treba? :)


Pozdrav!
[ ventura @ 05.02.2012. 16:44 ] @
Za sada sve funkcionise kako treba, sve je dobro povezano.. Moram jos da mu stavim odgovarajuci konektor na kanalu za telemetriju da mogu i predajnik da spakujem, a onda kalibracija kompasa, fina podesavanja i to je to :)

[ Sceka @ 05.02.2012. 18:13 ] @
Znaci sledece nedelje mozda i video klip probnog leta budemo dobili? Makar u kucnim uslovima, ako bude ovakva situacija napolju, sto znaci bar 10 santimetara od parketa?! :)


Pozdrav!
[ bakara @ 05.02.2012. 18:19 ] @
Ovaj sneg mu najvise i odgovara, bar moze bez brige da vezba :)
[ ventura @ 05.02.2012. 18:29 ] @
Vi to prilicno hrabro prognozirate :)
[ Sceka @ 05.02.2012. 19:19 ] @
Pa pazi, prilicno ti je trebalo da se nakanis (nadjes vremena...) ali kad si poceo onda je to bilo brzo, pedantno... Zato se i ocekuje napredak koji ce biti brz. Sam si kriv, ]ebiga, da si otegao, pa nalazio neke probleme, izgovore tipa "na pola sam ali moram po kupus u podrum" (to znam da volis da radis i imas gomilu rasola razvrstanog po "dozrevanju") pa te onda nema par dana pa onda "taman sam 'teo da radim ali dodjose gosti" i slicno onda bi bila druga situacija. Ovako si se pokazao, pokaz'o si pravo lice kao neko ko je predan onome sto uzme da radi - pa sad nema nazad! :)


Pozdrav!
[ ventura @ 06.02.2012. 20:43 ] @
Malopre je bio i prvi uspešan let :)

Malo sam se više zezao oko podešavanja, pa dok sam čitajući sa pet različitih izvora šta i kako treba namestiti, izgubio sam par sati..

Uglavnom, par fotki mašine spremne za prvi let:







I prvi let :)

[ ventura @ 06.02.2012. 21:15 ] @
Evo i jedan snimak prvog 'leta' :)

[ Milos911 @ 06.02.2012. 21:41 ] @
Auu, koji osecaj kad je prvi put poleteo. Sad hocu i ja jedan takav :D
Koliko vremena moze da provede u vazduhu bez menjanja baterija (ili sta vec koristi kao izvor struje)?
[ ventura @ 06.02.2012. 21:56 ] @
Citat:
Milos911
Koliko vremena moze da provede u vazduhu bez menjanja baterija (ili sta vec koristi kao izvor struje)?

Ovo je tabela koja pokazuje vreme leta u odnosu na dodatno opterećenje (payload)

[ Sceka @ 06.02.2012. 22:19 ] @
Pa svaka cast, nek ti je sa srecom junace. Ocekujemo jos slika ali i klipova. Sve interesantnije i interesantnije. Napisi malo o svom osecaju... :)


Pozdrav!
[ Miro Spiro @ 06.02.2012. 22:49 ] @
Ja imam nesto slicno evo ovo http://ardrone.parrot.com/parrot-ar-drone/en/how-does-it-work. Sada namjeravam da ga preradim da radi preko Arduino plocice na klasicnu modelarsku upravljacku jedinicu.Stavio sam HD kamere vece rezolucije nego ove ovdje a trebam jos i bateriju veceg kapaciteta da nabavim.Inace preko WiFi uz jacu antenu rutera (spojenu preko starog BNC kabla od stare TV antene) kad iskljucim ogranicenje visine izasao je kroz prozor nebodera na 15 katu to je nekih 45-50 metara od tla i odmaknuo ga nekih 300-500 metara od zgrade dalje sam se bojao da ne padne zbog vjetra i da ne izgubi signal Wi FI-a.
[ Sceka @ 07.02.2012. 13:09 ] @
Citat:
Miro Spiro: Ja imam nesto slicno evo ovo http://ardrone.parrot.com/parrot-ar-drone/en/how-does-it-work. Sada namjeravam da ga preradim da radi preko Arduino plocice na klasicnu modelarsku upravljacku jedinicu.Stavio sam HD kamere vece rezolucije nego ove ovdje a trebam jos i bateriju veceg kapaciteta da nabavim.Inace preko WiFi uz jacu antenu rutera (spojenu preko starog BNC kabla od stare TV antene) kad iskljucim ogranicenje visine izasao je kroz prozor nebodera na 15 katu to je nekih 45-50 metara od tla i odmaknuo ga nekih 300-500 metara od zgrade dalje sam se bojao da ne padne zbog vjetra i da ne izgubi signal Wi FI-a.

@ventura - evo ga izazov! Od tebe se sad ocekuje da tvoj odmaknes jos dalje ali i da to dokumentujes video klipom! Sto neko rece, sad je idealno za vratolomije jer je "meko prizemljenje" a kad se sneg otopi glupo je rizikovati tolike novce, mada, ja bih rizikovao...

A?! Jel' sam malo bezobrazan? :)


Pozdrav!
[ ventura @ 07.02.2012. 13:20 ] @
Hexakopter sa mojom stanicom ima domet od 4000 metara, tako da daljina i visina nisu problem, veći je problem što ja ne umem da letim sa time :)

[ Sceka @ 07.02.2012. 13:42 ] @
Pa nauci, ]ebiga, k'o da je to nesto tesko! :) Imas jos malo vremena! Nece jos dugo ovaj sneg... :)))


Pozdrav!
[ jerryrain @ 07.02.2012. 13:56 ] @
Trajanje baterija po ovakvom vremenu se smanjuje i do 30%, cekao bih toplije vreme na tvom mestu...
[ Miro Spiro @ 07.02.2012. 17:19 ] @
Citat:
ventura: Hexakopter sa mojom stanicom ima domet od 4000 metara, tako da daljina i visina nisu problem, veći je problem što ja ne umem da letim sa time :)



Jeste jeste sa Arduino ce biti nesto tako sa klasicnom modelarskom starnicom. Sada sve ovisi o jacini WiFi signala sto bolja i veca antena to dalje ide.

[Ovu poruku je menjao Miro Spiro dana 07.02.2012. u 18:43 GMT+1]
[ deki77 @ 07.02.2012. 21:51 ] @
[ Sceka @ 10.02.2012. 21:41 ] @
Ima li kakvih novosti?! :) Kako napreduje ucenje?


Pozdrav!
[ ventura @ 10.02.2012. 21:47 ] @
Nisam ga pipnuo od prošlog vikenda... Verovatno ću sutra/prekosutra uzeti malo da se igram..
[ deki77 @ 10.02.2012. 22:22 ] @
dok ne krenes pogledaj kako se igraju ovi momci
pozz
[ ventura @ 10.02.2012. 22:28 ] @
Citat:
deki77: dok ne krenes pogledaj kako se igraju ovi momci ;)
pozz

Misliš da već nisam to sve detaljno proučio :)

Inače, kad se malo izigram sa ovim što imam, ovo mi je sledeći upgrade:
http://mikrokopter.de/ucwiki/VideoAbspielen?id=221

Mikrokopter + ATV :)
[ ventura @ 11.02.2012. 13:24 ] @
Danas sam malo hooverovao po kući sa prikačenom baterijom, ali mi nešto nije bilo ok... Za razliku od prvog puta kada mi je bez problema hooverovao, i gde sam samo lagano moramo malo da korigujem yaw, danas nisam mogao ni da ga podignem a da odmah ne krene napred... Trimovanje pitcha nisam dirao, sve je ostalo kao i prosli put, a cak i kada natrimujem pitch da ne ide napred, onda se ponaša prilično nestabilno... Kad malo prestanu ove padavine izneću ga napolje, pa da pokušam da vidim koji mu je..
[ Sceka @ 11.02.2012. 13:42 ] @
Ovo je meni do jaja, stigao sam do momenta kada mu sve prikazuje na lapu topu, to mi se svidja... gledam dalje...
http://mikrokopter.de/ucwiki/VideoAbspielen?id=223

]ebiga, ovo je mnogo interesantno, da nisam odlucio prvo da pazarim dzip i novi kompjuter i jos po nesto... odmah bi se bacio na kopter, neki! Nema veze, na leto cu i to, nadam se da cu do tada da prodam stan i kupim drugi pa na miru da se pozabavim "zeljama i prohtevima srca svoga"! :) Ubi me ovo vreme, taman se iskobeljam iz snega, odem u veliku nabavku a kad se vratim nemam gde da parkiram a jos nema govora da dodjem do garaze. Setih se tebe... da imam neki kopter mogao sam da odletim i vidim kolika je guzva na pumpi... :)

Pazi, to sto si napisao da sad ne radi kao prosli put. Mislim da mozda nisi dovoljno sve isetovao ili nije dobro zapamceno... ako ima varijanta da pamti nekako, ako je slicna varijanta kao dzojstik onda je malo muka jer i najskuplji dzojstik koji sam imao (nije mogao skuplji da se kupi) je zahtevao svaki put kalibraciju, minimalnu ali ipak! Mozda lupam gluposti ali eto... :)


Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao Sceka dana 11.02.2012. u 15:04 GMT+1]
[ ventura @ 11.02.2012. 15:09 ] @
pada mi na pamet da slučajno nije hexa bila nagnuta dok sam radio gyro kalibraciju.. u svakom slučaju probaću ponovo kad se malo smiri vreme... i još ću da instaliram Navi+GPS module, pa da bude u kompletu..
[ deki77 @ 11.02.2012. 20:08 ] @
blago tebi kad si tako spokojan.Ja da imam jedan Hexacopter...ne bi me ni vreme ni mesto sprecilo da vinem nebu pod oblake.Sto ne znaci da necu....u skorije vreme..Mada vise sto se tice marketinga snimanja i sl.To me vise zanima..
[ ventura @ 11.02.2012. 22:32 ] @
:)

Malo je teže po ovom snegu naći neku poljanu gde se može vežbati letenje.. Jedino neka fiskulturna sala ili tako nešto slično..
[ Sceka @ 12.02.2012. 13:17 ] @
^Dodji do Kosutnjaka, imas livada koliko hoces, nema zive duse, dubok, prhak sneg garantuje mekocu prizemljenja kako ljudi tako i svega ostalog... :)


Pozdrav!
[ ventura @ 12.02.2012. 13:44 ] @
Polomio bi propelere kada bi dodirnuo sneg, ma koliko mek on bio... Neki pokošeni travnjak bi bio idealan, ali na žalost to je trenutno nemoguće naći...
[ bakara @ 12.02.2012. 13:57 ] @
Malo mi je cudno da nema neki stitnik za propelere, vidim da ima modela sa stitnikom.

Da li taj ugradjeni GPS moze da posluzi da mu zadas kordinate gde da ode ili gde da se vrati?
[ ventura @ 12.02.2012. 14:01 ] @
Citat:
bakara: Malo mi je cudno da nema neki stitnik za propelere, vidim da ima modela sa stitnikom.

Koliko ja znam mikrokopter nema modele sa štitnikom za propeler... To sam samo viđao na nekim manjim igračkama...

Citat:
bakara: Da li taj ugradjeni GPS moze da posluzi da mu zadas kordinate gde da ode ili gde da se vrati?

Da, to je jedna od (bitnijih) opcija..

Together with the NaviControl the following features are possible:
• autonomous position hold (Position-Hold or just PH)
• fly bach to start point (Coming Home or just CH)
• Fly 3D-Waypoints (Waypoints)
• Logging the flight onto the SD-Card
• showing the actual position and speed on the 'OSD'-screen in the KopterTool
• showing the actual distance and speed on the JetiBox
• Pointing the camera to a specific point: PointOfInterest
[ bakara @ 12.02.2012. 14:06 ] @
Citat:
ventura: Koliko ja znam mikrokopter nema modele sa štitnikom za propeler... To sam samo viđao na nekim manjim igračkama...

Da, na igracke sam i mislio, a da ga nema ni kao opcija kod ozbiljnije sprave...mislim da bi bilo korisno.

Ono sto meni nije jasno je cemu tolika cena, OK, ima GPS, verovatno neke efikasne el. motore, i taj hi tech kontroler, ali sta je tu stvarno skupo sto cini ukupnu cenu kita visokom?
[ ventura @ 12.02.2012. 14:15 ] @
Sam hexakopter kit i nije toliko skup... On je 1300 evra, što kad sabereš motore, elektroniku sa komponentama koja je već sastavljena o ostale stvari, i to i nije toliko mnogo... Taj tip sa mikrokoptera tu ima možda nekih 400-500 evra zarade (ne računajući sate koje je potrošio na razvoj svega toga)..

Međutim, ono što ti uz to treba je skupo.. Sam daljinac je 500 evra, nosač kamere 200 evra, rezervna baterija 100 evra, punjač za baterije 130 evra... Nakupi se cifra vrlo brzo...
[ Odin D. @ 12.02.2012. 17:44 ] @
^ Pa sto ne kupi paraglajder, brale!
[ ventura @ 12.02.2012. 17:48 ] @
Kakav paraglajder?
[ Sceka @ 12.02.2012. 18:36 ] @
A kako je stanje sa vetrom? Kolika mu je tolerancija. Nisam obratio paznju ali kad gledam neke klipove na kojima kopter ide prilicno visoko i onda lebdi u mesti, rekao bih da mu je tolerancija dosta dobra, naime, i pri zemlji se lepo vidi da nije bez vetra pa se da prdpostaviti daje na toj visini (jedva se vidi) vetar jos jaci, logicno je da je jaci?!


Pozdrav!
[ ventura @ 12.02.2012. 18:46 ] @
Ako je uključen position hold onda će GPS kompenzovati vetar, ali ako se leti ručno onda pretpostavljam da ga vetar nosi kako duva...
[ Sceka @ 17.02.2012. 13:21 ] @
Ima li sta novoga? Letis li bar po kuci, malo...? :) Rek'o si da ces redovno da javljas napredak!


Pozdrav!
[ ventura @ 18.02.2012. 14:23 ] @
Ne javljam se jer nema napredka :)

Čekam malo lepše vreme..
[ Sceka @ 01.03.2012. 14:20 ] @
Evo, doslo malo lepse vreme. Ili cekas jos lepse vreme? :) Samo sam nestrpljiv, nista vise. Svidja mi se varijanta od samog pocetka pa jedva cekam nastavak... :)


Pozdrav!
[ ventura @ 01.03.2012. 17:08 ] @
Heheh bogami i ovde je malo otoplilo, danas je bilo samo -20 :)

A u Beogradu verujem da je lepo vreme, samo sto se vracam tek iduce nedelje :)
[ Sceka @ 01.03.2012. 22:14 ] @
U, ]ebote, ti si u tim "Sibirima"?! Pa napravi neki snimak, sigurno ima jos nesto osim belila... :) Ovde je ceo dan bilo suncano... :)


Pozdrav!
[ ventura @ 02.03.2012. 06:06 ] @
Nije baš sibir, ali je blizu :)
[ JohnDou @ 02.03.2012. 22:24 ] @
Kazakhstan??
Šta se radi tamo živo me interesuje?? :)))
[ ventura @ 03.03.2012. 06:04 ] @
Igre na sreću koje nisu igre na sreću :)

Ali da ne idemo mnogo u offtopic...
[ ventura @ 10.03.2012. 17:04 ] @
Danas bilo lepo vreme, snega više nema, taman malo da probam hexu u prirodi :)

Prvi let:
[ ventura @ 10.03.2012. 17:36 ] @
Prvi uspešan let nakon što sam zamenio propeler :)

[ ventura @ 10.03.2012. 18:16 ] @
[ ventura @ 10.03.2012. 18:29 ] @
Jedna manja nezgoda, ovoga puta bez loma propelera :)

[ ventura @ 10.03.2012. 19:10 ] @
I jedno hvatanje u letu :)

[ ventura @ 11.03.2012. 17:11 ] @
I jedan video od danas sa kamerom montiranom na hexakopter

[ Srđan Pavlović @ 11.03.2012. 19:32 ] @
Ventura slabo ti ide to upravljanje, ja to mnogo bolje:

[ ventura @ 12.03.2012. 11:37 ] @
Ja sam od zene dobio embargo na unosenje hexe u kucu, a kamoli jos da letim po kuci :)
[ nexus1 @ 12.03.2012. 19:22 ] @
cool
[ mr. ako @ 12.03.2012. 19:44 ] @
Odlicna igracka ventura, jes' to uzeo iskljucivo za zadovoljstvo ili ce mohikanac biti uposlen?

Btw, pogledajte ovu zver (iz druge teme nevezano):
http://www.elitesecurity.org/t329072-5#3072116


http://www.youtube.com/watch?v=kxLGiHF17uU

[Ovu poruku je menjao mr. ako dana 12.03.2012. u 23:14 GMT+1]
[ ventura @ 12.03.2012. 20:30 ] @
Generalno iz zadovoljstva, mada imam već par ideja kako korisno da ga upotrebim :)
[ cyBerManIA @ 13.03.2012. 02:20 ] @
Citat:


WTF, WTF, OMG, WTF, LOL LOL OMG WTF
Auu sta urade.. neverovatno..
Lagano ne bi smeo da stanem pored njega, da mu ne ode u stranu, oce propeler kill.

@ Ventura, odlicna igracka
Koliko moze u visini, i koja je max brzina?
Vidoh domet 4000m na prethodnim stranicama.

btw, deluje malo lagan i osetljiv na snimcima. Jel' stvarno takav ili je izdrzljiv?
Odlicna stvar, oduvek zelim da imam helikopter, avion ili nesto slicno, samo previse para sve to.
[ shadow-bg @ 13.03.2012. 08:07 ] @
Citat:
mr. ako: Odlicna igracka ventura, jes' to uzeo iskljucivo za zadovoljstvo ili ce mohikanac biti uposlen?

Btw, pogledajte ovu zver...


Bog te mazo sta uradi covek...Auuuuu....jel ima neka informacija koji motor? koje elise?

Citat:
cyBerManIA: :O :O :O :O
Odlicna stvar, oduvek zelim da imam helikopter, avion ili nesto slicno, samo previse para sve to.


Pa ima za 1500din kod kineza oni mali helikopteri, za pocetak...

[ ventura @ 13.03.2012. 08:31 ] @
Citat:
cyBerManIA:
@ Ventura, odlicna igracka :)
Koliko moze u visini, i koja je max brzina?
Vidoh domet 4000m na prethodnim stranicama.

U visinu može koliko hoćeš, viđao sam snimke da lete na nekih 4-5 hiljada metara nadmorske visine bez problema, ali ako krećeš od nule, jedino ograničenje koliko ja tu vidim su baterije.. ne znam koliki mu je maksimalan climb rate, ali otprilike što može da popne za 10 minuta, toliko je limit... Maksimalna linearna brzina mu je oko 90kmh.. I samo da kažem da pri tako nekom letenju, gde se leti ili jako visoko/daleko/brzo, bez FPV opreme (first person view), nema smisla leteti jer bi ga izgubio iz vidokruga, i ne bi mogao da letiš...

Citat:
cyBerManIA:
btw, deluje malo lagan i osetljiv na snimcima. Jel' stvarno takav ili je izdrzljiv?
Odlicna stvar, oduvek zelim da imam helikopter, avion ili nesto slicno, samo previse para sve to.

Što se tiče izdržljivosti, vidi se na prvom snimku kako se ponaša kad udari u zemlju :)

A što se tiče osetljivosti u upravljanju, trenutno su mu komande podešene na easy mod, tako da su malo sporije, ali za mene kao početnika i dalje jako osetljive, tako da ne verujem da ću u skorije vreme isključiti taj easy mod.

Citat:
shadow-bg:
Bog te mazo sta uradi covek...Auuuuu....jel ima neka informacija koji motor? koje elise?

Mene više fascinira ljudski deo toga... Kakva mašina treba da budeš da bi upravljao na ovaj način helikopterom... Ne znam da li ste svesni koliko je zjebano samo leteti sa ovim, a ovo na snimku je prosto neverovano.. Ja sam bio ubeđen da je u pitanju neka montaža dok nisam pogledao još sličnih snimaka pa video da je to cela jedna kategorija takmičenja...
[ Srđan Pavlović @ 13.03.2012. 15:19 ] @
On upravlja?

Jbt, ja sam mislio da je setovan na samoj letelici taj 3D path,
tj. unpred isprogramiran sa tim prevrtanjima i to... ako covek ovo
upravlja stvarno treba monster skill :)
[ Milos911 @ 13.03.2012. 16:02 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Jbt, ja sam mislio da je setovan na samoj letelici taj 3D path,
tj. unpred isprogramiran sa tim prevrtanjima i to...
Ja i dalje mislim da je vecina pokreta unapred programirana. Nemoguce mi je da neko ima toliki skill da upravlja onako kao na video klipu...
[ mr. ako @ 13.03.2012. 16:07 ] @
Citat:
ventura: Mene više fascinira ljudski deo toga... Kakva mašina treba da budeš da bi upravljao na ovaj način helikopterom... Ne znam da li ste svesni koliko je zjebano samo leteti sa ovim, a ovo na snimku je prosto neverovano.. Ja sam bio ubeđen da je u pitanju neka montaža dok nisam pogledao još sličnih snimaka pa video da je to cela jedna kategorija takmičenja...


Haha da, ja sam isto imao takvu reakciju... prvo pomislih da je montaza. Kasnije sam isto pogledao jos neke dodatne snimke, a i na onoj temi covek postavio jos neke linkove. Takodje me fascinira sposobnost ljudi koji upravljaju, znam koliko je tesko tako nesto... kao klinac sam se bavio raketnim, ali i generalno modelarstvom, pa sam bio dosta u kontaktu i sa r/c modelima svih vrsta, letece je ubedljivo najteze kontrolisati...

http://www.youtube.com/watch?v=KdNpfMLG8HM




Btw, ventura, jel planiras neke 3D panorame da pravis? Mnogo dobre slike mogu da nastanu:
www.airpano.ru

Izmedju ostalog, od opreme, koriste bas 6koptere:

[ mr. ako @ 13.03.2012. 16:10 ] @
Citat:
Milos911: Ja i dalje mislim da je vecina pokreta unapred programirana. Nemoguce mi je da neko ima toliki skill da upravlja onako kao na video klipu...

Postoji citava takmicarska disciplina oko toga...
[ shadow-bg @ 13.03.2012. 19:50 ] @
Ja ne sumnjam da lik to zaista radi. Video sam u Srbiji uzivo 2 coveka koji su po vestini blizu ovom liku. Liku skidam kapu.
[ ventura @ 13.03.2012. 20:04 ] @
Citat:
mr. ako
Btw, ventura, jel planiras neke 3D panorame da pravis? Mnogo dobre slike mogu da nastanu:
www.airpano.ru

Nisam profi fotograf, i nije mi to bio neki primarni cilj, ali sigurno da ću zakačiti aparat na hexu i da probam malo interesantnih snimaka da napravim, ali ovako interno za sebe... Uostalom, kupio sam Hi-Sight III nosač kamere sa dva servoa za stabilizaciju, tako da bi trebalo da mogu da napravim prilično interesantne snimke...
[ Odin D. @ 13.03.2012. 21:49 ] @
A u cemu je fazon sa upravljanjem ovoga hexacoptera: na Venturinom snimku djeluje da je prilicno zaguljeno?!
Ja sam zamisljao da je to nesto kao imas na dzojstiku gore-dole-levo-desno-napred-nazad-rotacija... a da elektronika odradjuje sve ostalo.
Na snimku izgleda kao da moras imati PID regulator u glavi da bi ovo vozio...
[ shadow-bg @ 13.03.2012. 21:52 ] @
jel ima neki dobar domaci forum za RC helikoptere i avione?
[ mr. ako @ 14.03.2012. 01:24 ] @
@Odin D.

Haha, mislim da moras biti cak i bolji od PID regulatora, jer ne smes da pustis da signal (kopter) predje zadatu granicnu vrednost (tlo). :) Nema "peglanja" signala ovde. :D

[ ventura @ 14.03.2012. 08:38 ] @
Citat:
shadow-bg: jel ima neki dobar domaci forum za RC helikoptere i avione?

rcfly4um.org
[ cyBerManIA @ 14.03.2012. 13:29 ] @
Citat:
shadow-bg:Pa ima za 1500din kod kineza oni mali helikopteri, za pocetak...

Pogledacu da vidim kakvi su. Samo da nisu sa IR :/

Citat:
ventura: U visinu može koliko hoćeš, viđao sam snimke da lete na nekih 4-5 hiljada metara nadmorske visine bez problema, ali ako krećeš od nule, jedino ograničenje koliko ja tu vidim su baterije.. ne znam koliki mu je maksimalan climb rate, ali otprilike što može da popne za 10 minuta, toliko je limit... Maksimalna linearna brzina mu je oko 90kmh.. I samo da kažem da pri tako nekom letenju, gde se leti ili jako visoko/daleko/brzo, bez FPV opreme (first person view), nema smisla leteti jer bi ga izgubio iz vidokruga, i ne bi mogao da letiš...

Da, jasno da je baterija najveci problem. Jos neko pakovanje baterije da se doda, bilo bi skroz kul
Inace, bas impresivna visina i brzina. Nakacis FPV i zujis okolo :8

[ ventura @ 14.03.2012. 15:17 ] @
Citat:
cyBerManIA: Da, jasno da je baterija najveci problem. Jos neko pakovanje baterije da se doda, bilo bi skroz kul :D
Inace, bas impresivna visina i brzina. Nakacis FPV i zujis okolo :8

Kad bi mu nakačio još tri dodatne baterije (oko 1KG dodatno), veorovatno bi mogao da izvuče oko 60 minuta leta ako je verovati onom njihovom grafikonu na sajtu...

Mada sam ja prvi dan kada sam samo hooverovao, vežbao poletanje i sletanje i sl, baterija mi je trajala tačno 44 minuta pre nego što se upalio signal da nema baterije (1 x LiPo 3300mAh)... Nije bilo baš mnogo letenja, ali ipak su se motori vrteli na 50% snage (hoover) svo to vreme...
[ Sceka @ 19.03.2012. 11:31 ] @
Citat:
ventura:...se upalio signal da nema baterije ...

A koliko imas vremena za prizemljenje kad se upali signal "za rezervu"?


Pozdrav!
[ ventura @ 19.03.2012. 16:38 ] @
Trebalo bi odmah da ga spustiš čim se čuje pištanje, jer nema mnogo vremena..

A inače hexa je neupotrebljiva do daljnjeg, pošto sam prekjuče imao jedno naglo prizemljenje kada je na 20 metara visine pukao propeler, pa sa sobom pokupio još tri komada... Uglavnom čekam delove pa ponovo :)
[ bakara @ 19.03.2012. 16:51 ] @
Ako je preziveo pad sa 20m, onda je zilava masina

Kupi malo vise propelera vidis da se to "trosi" ko blesavo, a ja ti rekoh da napravis neki stitnik za propelere.
[ ventura @ 19.03.2012. 17:13 ] @
Nije baš da mu nije ništa :)

Oko 300 evra štete na hexakopteru + 400 evra za fotoaparat :)
[ Odin D. @ 19.03.2012. 19:35 ] @
Sva sreca nisi kupio oktokopter...
[ ventura @ 19.03.2012. 23:46 ] @
Okto možda ne bi pao sa tri polomljena propelera :)

Mada čitam po forumima raznim da ti EPP1045 propeleri koje sam ja koristio, imaju prilično loše serije koje često pucaju... I to pogotovo kad se ljudi malo oslobode pa krenu da prave oštrije manevre, a ja sam taman u tom trenutku dao full gas, a hexa je još bila opterećena sa nekih dodantih 400 grama (kamera + nosač kamere)...
[ Sceka @ 26.03.2012. 13:31 ] @
Jel' se Hexa oporavio? Ide lepo vreme pa ocekujem vise klipova... :)


Pozdrav!
[ ventura @ 26.03.2012. 13:49 ] @
Ma kakav.. Ti si očigledno podcenio pad sa 20 metara :)

Jeste da elektronika nije stradala, ali je stradalo sledeće:
- 5 nosača motora (one šipke što vire iz kućišta na čijim krajevima su motori)
- skije za sletanje
- nosač kamere (pravim drugi, ali on nije neophodna za let)
- kućište elektronike
- propeleri
- baterija

Poručio sam to sve, ali ne očekujem da će bez 2 nedelje to da stigne i da ga popravim, jer bukvalno moram kompletno da ga rastavim i sastavim iz početka..

A taman sam se nadao da kad već poručujem opremu iz mikrokoptera, da poručim i bluetooth modul za remote PC telemetriju, ali ga nemaju na lageru i dobijaju tek polovinom aprila... Sa tim modulom mogu da pratim parametre kroz koptertools, da mu zadajem waypointove, da pratim lokaciju i raznorazne stvari..

Taj OSD izgleda ovako:


a ovako sa učitanom mapom i waypointovima:
[ bakara @ 26.03.2012. 15:37 ] @
Ti u sustini nikako nisi mogao da utices na pucanje elisa u vazduhu?
Mislim, kako da sprecis da se to ne ponovi?
[ ventura @ 26.03.2012. 16:50 ] @
Citat:
bakara: Ti u sustini nikako nisi mogao da utices na pucanje elisa u vazduhu?
Mislim, kako da sprecis da se to ne ponovi?

I jesam i nisam...

U suštini postoje dva problema:
1. Elise su EPP 1045, tj. 'fabričke' koje su stigle sa kopterom, i za koje kažu da su isuviše meke da bi podizale teret (mada to nigde zvanično ne piše, piše samo da ne bi trebao da opterećujem hexu sa više od 1000 grama tereta, a ja sam u trenutku imao 385 gr opterećenja: nosač+kamera)
2. Trebao sam da promenim sve propelere prilikom incidenata (imao sam jedan pad gde se hexa prevrnula tada je pukao jedan prop i drugi kada je hexa strugala malo po betonu ali nijedan prop nije pukao)


Mada je moguće da je kombinacija obe stavke, možda je neki prop bio dovoljno oštećen da se to ne vidi, ali da je pod stresom popustio (propeler je pukao u trenutku kada sam hooverovao i naglo dodao gas da se penje, sa sve dodatnim opterećenjem - kamerom i nosačem kamere).

Sada sam poručio drugi tip elisa, dosta su tvrđe, pa ću videti kako je sa njima... I definitivno moram da uzmem GoPro kameru jer se sa ovim kućnim varijantama ne isplati, ako se opet desi neki pad barem će GoPro da preživi...

[ Sceka @ 26.03.2012. 19:58 ] @
Meni to izgleda malo previse osetljivo. Ili je poenta da se vrlo brzo savlada tehnika letenja a to je malo verovatno pod uslovima koji su po difoltu dati, mislim na osetljivost delova na padove koji su neminovni dok se ne savlada i izgleda prilicno ne savlada upravljanje?!

Gledao sam klipove sa tim programom... Vrlo interesantno, programiras, zadas, mu tacke koje u odredjenom vremenu mora da prodje... Ipak je meni najinteresantniji onaj klip kad kopter prati skijasa. To mi je ubedljivo najbolja fora! :)


Pozdrav!
[ djyova @ 30.03.2012. 23:27 ] @
Potencijal u video klipovima:

http://www.helivideo.rs/#portfolio
[ ventura @ 31.03.2012. 14:51 ] @
Citat:
djyova: Potencijal u video klipovima:

http://www.helivideo.rs/#portfolio

Taj tip je profesionalac, tu je mnogo bitnije da umeš da snimaš i fotografišeš, a hexacopter ti je samo jedan alat... Ja i da imam identičnu opremu kao on verovatno to ne bi izgledalo ni približno tome :)
[ djyova @ 31.03.2012. 15:25 ] @
Koliko otprilike kosta njegova kompletna oprema? Jel ovaj koristi neke stabilizatore ili jednostavno ima stabilnu ruku? A isto kako istovremeno upravlja i kamerom i copterom?
[ jerryrain @ 31.03.2012. 15:54 ] @
Helivideo ima Droidworx AD8 sa mikrokopter elektronikom i AV200 2axis kamera mount.
Sa kompletnom opremom (frejm, motori, elektronika, stanica, ekran, fotoaparat panasonic gh2 sa objektivom) je negde oko 10,000eur

Kamerom upravlja kao i Ventura, sa istom stanicom.
Dok neko ko ima 3axis kamera mount, mora da ima dodatnu stanicu i dodatnu elektroniku za kontorlisanje, kao i 2 coveka, jedan pilot a drugi kamerman...

Stabilizacija se vrsi preko Flight Control boarda koji na sebi ima ima ziroskope koji sluze za stazilizaciju letelice a i kamere.. Obzirom da stabilizacija kamere jos vek ne radi dobro (u najavi je nekoliko novih sistema) uvek je potrebna dodatna stabilizacija snimljenog videa, kasnije u obradi...
[ djyova @ 31.03.2012. 16:16 ] @
^ Vrlo zanimljivo, bar za mene kao laika. Gledajuci one snimke, zapitao sam se zar ovo nije bolje nego kranovi. Moze sve da se uradi kao i sa kranom, ali i mnogo vise. A i kranovi kostaju u tom redu cena.
[ jerryrain @ 31.03.2012. 16:27 ] @
Iskreno to je velika zabluda mnogih... Nikako ne moze da zameni kran i pokret krana niti kran moze da zameni heli...
[ ventura @ 31.03.2012. 21:02 ] @
Citat:
djyova: Koliko otprilike kosta njegova kompletna oprema? Jel ovaj koristi neke stabilizatore ili jednostavno ima stabilnu ruku? A isto kako istovremeno upravlja i kamerom i copterom?

jerryrain ti je odgovorio oko opreme, a što se tiče upravljanja kamerom, verovatno ima nekog asistenta koji kadrira dok on leti.. ili obrnuto..
[ jerryrain @ 02.04.2012. 12:46 ] @
nekada je bolje imati i losije propelere..
Evo meni je juce pri sletanju nesto krenulo naopako (sva sreca pa nisam imao kameru i kamera mount na letelici jer sam isprobavao najnoviji mk firmware) i propeleri (APC SlowFly Prop 14x4,7) su se zabili u zemlju (slicno kao sto je tebi pukao onaj jedan prop) a pritom nisu pukli vec si ostali celi ali su iskrivili osovinu koja prolazi kroz ceo motor.
Steta: 2 motora, 200eur, + kompletna zamena svih propelera iz predostroznosti iz tvog slucaja,+ postarina 40eur, + spedicija i carina, videcemo kad stigne..

evo nekog loseg snimka problema, mobilnim telefonom, izvinjavam se zbog loseg kvaliteta (mrzelo me kameru da vadim :D )
http://youtu.be/3sPUC3yqMkE
[ ventura @ 02.04.2012. 12:58 ] @
Jbg... ja sam razmišljao da li da uzem te slowfly ili graupner, pa sam na kraju odlučio za graupner eprop... kakvi su ti slowfly, tj. kakva je razlika u odnosu na standardne EPP?
[ jerryrain @ 02.04.2012. 13:46 ] @
Koliko sam imao prilike da vidim i osetim u ruci, razlika je u kvalitetu plastike koja je daleko na strani APC-a, izdrzljivosti i fleksibilnosti. Iako vidim po forumima da svi dodatno balansiraju APC propelere, ovi koje sam kupio vec su bili savrseno izbalansirani, sad da li su poboljsali kvalitet novih serija ili nesto nije u redu sa mojim balanserom, rekao bih pre ovo prvo...
Inace planiram da predjem na drvene Xoar propelere, jesu malo skuplji, ali kada se vec toliko novca da za samu letelicu onda je cena ovih propelera stvarno sitnica...
Ja bih razmislio i o nekim karbonskim propelerima jer su veoma izdrzljivi i savrseno balansirani.
[ jerryrain @ 02.04.2012. 13:49 ] @
A vidim da te zanima letenje sa waypointima i ostale mogucnosti OSD-a.. ne znam da li si video ovu aplikaciju za Iphone/Ipad
http://www.youtube.com/watch?v=VxKOCP8-ZUM

http://www.mikrokopter.us/the-.../ikopter-osd-from-your-iphone/
[ ventura @ 02.04.2012. 14:18 ] @
Interesantna stvarčica... ja sam se sa mikrokopter.de trampio da mi pošalju bluetooth modul (link) pošto kada sam poručivao naplatili su mi simulator koji nisu imali na lageru, pa mi to sad ne treba i rekao sam im da mi pošalju umesto toga taj bluetooth koji treba da im stigne polovinom aprila...

Mislim i da je to sasvim ok varijanta za kačenje na komp, jedan mali laptop ponesem sa sobom i to je to..
[ djyova @ 02.04.2012. 15:54 ] @
Zar nema neka vrsta malog padobrana da se nabavi? Na primer kada naglo pocne da propada, da se otvori taj padobrancic. Greota da se ta skupa oprema osteti zbog na primer pucanja propelera.
[ ventura @ 02.04.2012. 16:11 ] @
Padobran tu nema mnogo smisla, prvo treba mu visina da se aktivira, a drugo, ako hexa krene nekontrolisano da pada, propeleri će se sasvim sigurno zaplesti u kanape od padobrana dok se on razvijja...
[ djyova @ 02.04.2012. 16:27 ] @
A kad bi se iskljucivala elektronika automatski u slucaju propadanja? Ne bi se propeleri zaustavili doboljno brzo?
[ ventura @ 02.04.2012. 17:01 ] @
@jerryrain:
Sad gledam bankovni izvod, izgleda sam se malo preračunao u poručivanju propelera, stićiće mi:
24 kom Graupner e-prop 10x5
6 kom Graupner e-prop 11x5
6 kom EPP 1045
6 kom EPP 1045/CF

Pravio sam porudžbine online, negde mi 'nije' prošla kartica, negde nisu imali na lageru pa order odbijen, ali uglavnom sad kad vidim šta je naplaćeno, izgleda je došta toga prošlo, pa ako ti bude trebalo Graupner propelera, javi se :)

Citat:
djyova: A kad bi se iskljucivala elektronika automatski u slucaju propadanja? Ne bi se propeleri zaustavili doboljno brzo?

I sa ugašenim motorima bi se okretali zbog protoka vazduha..
[ jerryrain @ 02.04.2012. 17:25 ] @
To su premali propeleri za moj multikopter ali ponudicu drugaru koji ima okto xl, mada mislim da ces bez problema prodati viskove na rcfly4um-u.

Inace, meni je bas danas stigla posilja baterija sa hobbykinga, i jeftiniji su barem za trecinu od ostalih mk distributera, a od slovenaca i za pola...
[ ventura @ 02.04.2012. 17:33 ] @
Ja sam ovo poručio iz nekoliko radnji:
www.quadrocopter.us
www.mikrokopter.us
www.addictiverc.com

imam poštansku adresu u USA pa mi je zgodnije tako da to sakupim na jednoj adresi i onda mi DHL-om stigne sve u jednom paketu..
[ jerryrain @ 02.04.2012. 20:13 ] @
Ja sam sa quadrocopterom imao bas negativna iskustva, kupio frejm cinestar8 i onda cekao jedno mesec dana i na kraju mi je stigao bez par delova koji su neophodni za sklapanje pa sam onda opet mora da cekam dugo na te dodatne delove, posle sam citao na rc forumima da im se to cesto desava i da nisam izolovan slucaj... prodaju najskuplji frejm na trzistu a ne samo sto ti ne posalju par rezervnih srafova vec i ono neophodno izostave..
Dok je mikrokoter.us izuzetan lik, uvek spreman da pomogne..

Preporucio bih http://mikrokopter.altigator.com francuska radnja, koju drzi Grk koje je izuzetno poslovan i odgovoran i bezo odgovara na sve nedoumice, ima poprilicno jefin shipping za Srbiju a i voli Srbe ;)
[ ventura @ 02.04.2012. 20:19 ] @
ja još doduše nisam dobio propelere sa quadrocoptera (na US adresi su), ali oni su mi ostaivili onajko najbolji utisak jer su bukvalno 3 minuta nakon porudžbine mi pustili mail da potvrdim karticu (shipping adresa u USA a billing u Srbiji pa im bilo sumnjivo), i za manje od sat vremena nakon toga poslali porudžbinu i pustili mi na mail tracking broj... Sad dal će nešto da zaborave nemam pojma, ali 6 propelera i par reducera ne bi trebalo da bude problem :)

BTW, ja sam uzeo te graupner e-prop koji imaju 8mm rupe, a meni je na robbe motorima nosač od 3mm, pa sam uzeo dva reducera: 8mm>5mm i još jedan 5mm>3mm, hoće li to da funkcioniše ili sam trebao da uzmem adapter za robbe od 5mm?

[ jerryrain @ 02.04.2012. 20:37 ] @
Au ti si bas napravio zanimljivu kombinaciju ;)
U principu treba izbegavati tolike razlike u velicini ali ne bi trebalo da imas problema ukoliko su reduceri precizno izradjeni (nisam imao priliku da vidim te sto prodaju quadrocopter) ali je svakako bolje da si zamenio shaft na samom motoru na 5mm.
Samo dobro to stegni maticom i proveri da li matica koju stavljas ima u sebi onaj plasticni osigurac (ne znam strucni naziv), obicno ove 'default' koje dolaze sa motorima nisu sa tim osiguracima.
[ ventura @ 09.04.2012. 20:30 ] @
Evo i mene nazad u akciji, sve dovedeno u operativno stanje :)

[ ventura @ 21.04.2012. 20:50 ] @
Jedna novina od danas. Stigao mi je bluetooth modul (Bluetooth-Modul F2M03GXA), malo sam se pomučio oko lemljenja SMD komponenti, ali je na kraju sve ispalo ok:



Uparivanje sa računarom je prošlo u dva klika bukvalno, prepoznao ga kao COM5 i to je sve. A sutra isprobavam kakav mu je domet.
[ Milos911 @ 21.04.2012. 21:00 ] @
Cek zar bluetooth nema domet od par metara (tipa 10-ak)? Zar je on najbolje resenje za kontrolu letelice? Ili je to neka druga vrsta sa vecim dometom?
[ ventura @ 21.04.2012. 21:31 ] @
Citat:
Milos911: Cek zar bluetooth nema domet od par metara (tipa 10-ak)? Zar je on najbolje resenje za kontrolu letelice? Ili je to neka druga vrsta sa vecim dometom?

I ja sam tako mislio, ali se izgleda tehnologija poboljšala u međuvremenu... Za ovaj piše da je domet 350-1000 metara u zavisnosti od samog bluetooth donglea odnosno bluetooth čipa u računaru koji se koristi, a ako bi se uparila ova dva modula onda bi domet bio 1000 metara.

A inače ovo ne služi za kontrolu hexakopteara, već da telemetrijske podatke mogu da gledam na laptopu kroz njegov MikroKopter-Tools softver, a ujedno mogu da programiram i kontrolišem waypointove preko laptopa i to u toku leta..

Ovako izgleda OSD u MikroKopter-Tools:


A ovo je poseban softver Mission Cockpit, isto za Mikrokopter on služi samo za menadžment waypointova:


[Ovu poruku je menjao ventura dana 21.04.2012. u 23:07 GMT+1]
[ bakara @ 24.04.2012. 13:09 ] @
Ovaj ludi rus je bas usavrsio ovu spravu, mada kazu da je video fake...

[ ventura @ 24.04.2012. 13:27 ] @
Vidi se da je fake :)

Ja gledam kroz prozor kakvo je vreme, išao bi da probam malo letenje po waypointovima a ujedno da probam i GoPro Hero2 kamericu ali se nešto namrčilo napolju...
[ ventura @ 24.04.2012. 18:04 ] @
Evo ga snimak od danas, direktno sa kamere prikačene na rigger (GoPro HD Hero2)



Snimak se baš dosta trese, pa ću ipak montirati nosač kamere + neku gumenu podlogu kako bi smanjio vibracije... I moram da smanjim ugao gledanja, ovaj fisheye smara..
[ bakara @ 24.04.2012. 18:59 ] @
Citat:
ventura:

Snimak se baš dosta trese, pa ću ipak montirati nosač kamere + neku gumenu podlogu kako bi smanjio vibracije... I moram da smanjim ugao gledanja, ovaj fisheye smara..

Trese, i iskljuci zvuk posto je besmislen, a fish eye je bas dobar, zahvata extra siroko, mada zavisi i sta snimas.

Rekao bih da se jos ne usudjujes da ga opusteno provozas?
[ ventura @ 24.04.2012. 19:03 ] @
Sad mi nije frka što se tiče komandi, tu sam slobodan, ali mi je frka da ga dižem na visinu :)

Plašim se ovih propelera :)
[ bakara @ 24.04.2012. 19:10 ] @
Jel sad imas svu opremu da ga upravljas daljinski preko iPada kao POV?
[ ventura @ 24.04.2012. 19:27 ] @
Oprema za FPV mi nije stigla još uvek.

Poručio sam ovo:
http://www.hobbyking.com/hobby...x_1_3_inch_CCD_Camera_PAL.html

Ali neću koristiti ovu kameru već direktno video izlaz iz GoPro kamere (naručio sam sandisk konektor koji ide na gopro pa ću ručno napraviti kablić).. FPV kit mi je stigao na adresu u USA, ali te konektore čekam još uvek pa kad i to stigne onda šaljem sve zajedno za Srbiju...
[ ventura @ 27.04.2012. 23:31 ] @
Nakon pucanja propelera u sred leta i pada koji mi je kompletno uništio HiSight III, rešio sam da ga ponovo napravim sam... Servoi su preživeli i funkcionalni su tako da ostatak nije bio neki preteran problem.

U SolidWorks-u sam odradio 3D model i isprojektovao sve elemente:

Link za download: http://dl.dropbox.com/u/49111849/HiSightIII.zip

Iz SolidWorks-a sam sve konvertovao u DWG fajlove.
Link za download: http://dl.dropbox.com/u/49111849/HiSight%20III%20DWG%20Files.zip

A potom i u Corel:

Link za download: http://dl.dropbox.com/u/49111849/HiSight%20III.cdr

Nakon sečenja na laseru tabla vitroplasta izgleda ovako:


A konačan rezultat je ovo:




[ bakara @ 28.04.2012. 14:18 ] @
Bas su skupi ti lomovi, zar ne postoji bar neko resenje sto moze da se uradi da sprecis ili bar umanjis stetu?
[ cyBerManIA @ 28.04.2012. 18:12 ] @
^ I mene ovo interesuje. Bukvalno das gomilu para za komplete i onda odvojis jos 20,30% para za lomove..

Ventura sto ne napravis barem neku zastitnu kutiju za kameru. Ili, ne mora kutija, dovoljno je neka "ograda" zastiti prednji i zadnji deo..
[ ventura @ 28.04.2012. 18:20 ] @
Citat:
bakara: Bas su skupi ti lomovi, zar ne postoji bar neko resenje sto moze da se uradi da sprecis ili bar umanjis stetu?

Postoji - da naučim da letim :)

Citat:
cyBerManIA
Ventura sto ne napravis barem neku zastitnu kutiju za kameru. Ili, ne mora kutija, dovoljno je neka "ograda" zastiti prednji i zadnji deo..

Kupio sam GoPro Hero2 kameru, tako da sam sa tim rešio problem, ona bi trebala da je dosta otpornija na padove od Sony HX9V, a i nadam se da više ozbiljnih padova neće ni biti..


Danas sam se malo zezao po ovom lepom vremenu, pa ću okačiti snimke čim završi upload..
[ bakara @ 28.04.2012. 19:25 ] @
Citat:
ventura:Postoji - da naučim da letim

Rekao si da ti je pukao propeler, jbga ako oni tako pucaju ili si ti zakacio nesto?
Mozda ipak da nabudzis neki zastitni prsten oko letilice?
Ovako bukvalno ako se samo iskrene prilikom sletanja velike su sanse da se polomi.

btw, evo jednog koji zna da leti:

[ Sceka @ 28.04.2012. 19:25 ] @
Zavrsi li se UL? :)


Pozdrav!
[ ventura @ 28.04.2012. 19:31 ] @
Prvi upload je gotov.



Ovo je prvi let sa upgradeovanim firmwareom, a kamera je GoPro HD Hero2

[ ventura @ 28.04.2012. 19:39 ] @
Citat:
bakara: Rekao si da ti je pukao propeler, jbga ako oni tako pucaju ili si ti zakacio nesto?
Mozda ipak da nabudzis neki zastitni prsten oko letilice?
Ovako bukvalno ako se samo iskrene prilikom sletanja velike su sanse da se polomi.

Udarac pri padu koji sam imao kada je pukao propeler je bio toliko jak da je bukvalno pokrivio svih šest riggera (aluminijumskih nosača motora), od čega tri totalno a tri koja nisu došla u direktan kontakt sa tlom su blago pokrivljena..

Sumnjam da bi tu ikakav prsten mogao da pomogne. Prsten bi mogao da pomogne pri nekim lakšim padovima tipa prevrtanje pri sletanju, naletanje u drvo/prepreku i sl, ali i bez tog prstena prilikom takvih padova jedina šteta je lom propelera koji su uzgred rečeno vrlo jeftini i ne isplati se nešto preterano cimati i opterećivati dodatno težinom hexu radi propelera koji košta par evra..

Citat:
bakara:
btw, evo jednog koji zna da leti:

BTW taj lik je 'izumitelj' mikrokoptera i ujedno i njegov vlasnik :)
[ Sceka @ 28.04.2012. 20:03 ] @
Lepo, interesantno.. Mene licno "fisheye" strasno nervira... :)


Pozdrav!
[ ventura @ 28.04.2012. 20:33 ] @
I drugi snimak od danas

[ Sceka @ 28.04.2012. 20:44 ] @
Odlicno prizemljenje. Napokon! :)))


Pozdrav!
[ mr. ako @ 29.04.2012. 13:49 ] @
Vidim da si promenio stopice za prizemljenje (ne mogu da se setim kako se to zove :D )... koliko su bolje od prethodnih? Cini mi se da je malo stabilnija ova varijanta od onih prethodnih skija. Aj sto su ove stopice vise, nego je i veci razmak pa se dobije na stabilnosti...

[ ventura @ 29.04.2012. 16:22 ] @
Citat:
mr. ako: Vidim da si promenio stopice za prizemljenje (ne mogu da se setim kako se to zove :D )... koliko su bolje od prethodnih? Cini mi se da je malo stabilnija ova varijanta od onih prethodnih skija. Aj sto su ove stopice vise, nego je i veci razmak pa se dobije na stabilnosti...

Ove nožice su bolje u smislu jer su više pa može veća kamera da stane ispod... Međutim što se tiče stabilnosti one prethodne skije su bile mnogo bolje jer su mogle koliko toliko da klizaju, a ovo ako samo malo driftuješ sa strane prilikom sletanja odmah se izvrne jer nožice zapnu za nešto..
[ ventura @ 29.04.2012. 18:56 ] @
BTW, evo snimka od danas, i ono o čemu sam govorio za nožice :)

[ the_tosic @ 29.04.2012. 19:26 ] @
Izvrnuo se? Msm koliko je to ok po nosace motora da se ne iskrive, a i propelere?
[ ventura @ 29.04.2012. 20:51 ] @
Nije nikako ok, imao sam sreće do sada da mi nije stradao nijedan motor (osovina), ali kad je jak vetar zna da se desi i to..
[ ventura @ 29.04.2012. 23:30 ] @
Snimak sa strane:


Snimak sa onboard kamere:
[ ventura @ 06.05.2012. 15:06 ] @
Nakon malo hackovanja uspeo sam da povežem i ubedim GoPro Hero2 kameru da mi da kompozitni video izlaz na BUS konektoru... Sada sam taj izlaz povezao sa video Tx/Rx kompletom sa HobbyKing-a i radi sve savršeno:



Ako nekoga zanimaju tehnički detalji i šema, to sam okačio na GoPro forumu jer se mučenici zlopate mesecima i nikako da provale kako da dobiju video out na BUS konektoru :)
Link na temu je ovde
[ ventura @ 06.05.2012. 15:37 ] @
Malo sam se oslobodio što se tiče letenja, pa sad mogu malo da se i zezam...

[ ventura @ 06.05.2012. 17:29 ] @






[ Sceka @ 07.05.2012. 17:57 ] @
Mislim da ti je ugao kamere mnogo "strm". Malo da je podignes, mozda bi bili interesantniji snimci, narocito kad je veca visina. Mene licno prilicno smara taj objektiv ali to je fixno, jel'?


Pozdrav!
[ ventura @ 07.05.2012. 19:45 ] @
Citat:
Sceka: Mene licno prilicno smara taj objektiv ali to je fixno, jel'?

Nije, mogu da biram između 170º, 127 i 90º FOV (Field Of View).

Malo uži FOV od danas:

[ ventura @ 07.05.2012. 19:50 ] @
I malo sam pokušavao da snimim traktor dok radi... Ali je vetar izuzetno jako duvao, pa nisam smeo da se isuviše spustim i približim:

[ bakara @ 07.05.2012. 21:45 ] @
Ovo su vec dosta bolji snimci, malo smeta ono lelujanje, ali sve u svemu super...

Po meni je i dalje siroki ugao zakon, narocito mi je recimo nedostajao u snimku elektrane, jednostavno ne moze sve da stane u kadar a ako se udaljis to nije to...

[ ventura @ 07.05.2012. 22:04 ] @
Vetar je bio ekstemno jak, a i kiša samo što nije krenula pa nisam hteo da otvaram FPV opremu da mi ne bi pokislo sve... Za par dana ću ponovo pokušati kad se malo poboljša vreme, i nadam se smiri vetar, pa ću da kadriram sve kako treba sa FPV-om...
[ Sceka @ 08.05.2012. 19:47 ] @
Odlicno! Svaka cast, i muzika uklopljena do ja]a! :) Meni se sad svidja jer siroki uga deformise previse. Mislim da nije poenta da sto vise toga stane u kadar nego da slika bude sto vernija. Bar sto se gledalaca tice. Sve ostalo je "umetnicka tvorevina" koja zamara kako vreme odmice. Moje misljenje!

Ako mogu "zelje i pozdravi?! :) Kad sledeci put budes isao na isto mesto, iz cistog mira digni kopter do kraniste i slikaj mu facu! Voleo bih to da vidim! :)))


Pozdrav!
[ ventura @ 08.05.2012. 20:11 ] @
Citat:
[url=/p3104593]
Ako mogu "zelje i pozdravi?! :) Kad sledeci put budes isao na isto mesto, iz cistog mira digni kopter do kraniste i slikaj mu facu! Voleo bih to da vidim! :)))

Kranista se nalazi zajedno sa ostalim radnicima, samo što u ruci ima ovakav daljinac :)

[ Sceka @ 08.05.2012. 20:15 ] @
Citat:
ventura: Kranista se nalazi zajedno sa ostalim radnicima, samo što u ruci ima ovakav daljinac :)

...

'ebiga, propade mi veselje! :)

Inace (Off), koliko ce trebati da pocne da radi? Ne da se zavrsi gradnja nego da potece struja? (Off ENDE)



Pozdrav!
[ ventura @ 08.05.2012. 20:19 ] @
Ova zima nam je dosta poremetila planove, ali trebalo bi do jeseni sve da bude gotovo i da krenu prvi kilovati..
[ Sceka @ 08.05.2012. 20:22 ] @
^
Svaka cast! Samo tako, podrzavam u potpunosti! Necu vise ovde! Hvala.


Pozdrav!
[ Sceka @ 20.05.2012. 16:14 ] @
Sta se desava, evo lepovreme a nigde klipova?! :)


Pozdrav!
[ ventura @ 20.05.2012. 18:13 ] @
Letelo se danas, čak je i bilo neko okupljanje modelara na aerodromu 13. Maj



Dobio sam i par saveta za konfiguraciju od iskusnijih kolega, pa očekujem da više neće biti naglog trzanja na snimcima kao do sada...
[ mr. ako @ 21.05.2012. 06:07 ] @
Jel to bilo neko takmicenje tamo...?
...mada ne vidim startne pozicije i lansirne rampe... kakvi modelari su u pitanju?

[ ventura @ 21.05.2012. 07:09 ] @
Nije bilo nikakvo takmičenje, samo se ljudi sa rcfly4um.org foruma okupili i leteli RC modele...
[ ventura @ 21.05.2012. 07:16 ] @
Ovo je inače profi snimak sa istog tog skupa :)

[ iYowo @ 21.05.2012. 07:38 ] @
pozdrav, moze neki kontakt na pp, (posto sam nov na forumu i ne dozvoljavaju mi da ti saljem mail ni pp)
[ djyova @ 21.05.2012. 08:44 ] @
Nadam se da si "ukrao" zanat od HeliVidea. :)

A koja ti je fora sa onim objektivom? Licno volis tako, ili ima neka druga fora? Meni licno se vise svidjaju klasicni snimci, a ovo riblje oko mi nekako kvari snimak...
[ ventura @ 21.05.2012. 10:14 ] @
Citat:
djyova: Nadam se da si "ukrao" zanat od HeliVidea. :)

Teško da je to izvodljivo, ali ovo što meni treba za hobi, to mi je dovoljno :)

Citat:
djyova
A koja ti je fora sa onim objektivom? Licno volis tako, ili ima neka druga fora? Meni licno se vise svidjaju klasicni snimci, a ovo riblje oko mi nekako kvari snimak...

Fora je da nisam znao da može da ima drugi ugao u 1080p rezoluciji, to sam tek sinoć otkrio :)
[ Sceka @ 21.05.2012. 10:57 ] @
Citat:
ventura: Fora je da nisam znao da može da ima drugi ugao u 1080p rezoluciji, to sam tek sinoć otkrio :)

Tooo majstore! Napokon ce snimci biti kako treba! :)


Pozdrav!
[ JankoNIS @ 23.05.2012. 16:24 ] @
Jedno pitanje za venturu:

Planiram da u dogledno vreme pocnem da se bavim ovim hobijem. Mozes li mi reci koliko je teska kamera koja ide na tvoj model? Ja bih iskoristio neki mobilni koji ima HD zapis (a takodje moze i da snima na svoju karticu i ima svoju bateriju) umesto neke druge.
Nisam jos pokusao, ali mislim da bi prosla kombinacija Samsung galaxy S na modelu a na zemlji Galaxy Note. Jedino ne znam da li bih mogao da izvedem da mi SGSsalje i sliku preko wirelessa na Note pa da je snimam dole. Onda ostaje pitanje kako obezbediti kanal za upravljanje softverom za Note.

Ima li neki nacin da se u Srbiji kupi AR Drone 2? Cena mu i nije nesto preterana, a ima sve sto treba.
[ ventura @ 23.05.2012. 21:17 ] @
Citat:
JankoNIS
Planiram da u dogledno vreme pocnem da se bavim ovim hobijem. Mozes li mi reci koliko je teska kamera koja ide na tvoj model?

Kamera sa servo nosačem je nekih 300-350 grama (167 grama kamera + ostalo nosač), u pitanju je GoPro Hero2 kamera.

Citat:
JankoNIS
Ja bih iskoristio neki mobilni koji ima HD zapis (a takodje moze i da snima na svoju karticu i ima svoju bateriju) umesto neke druge.
Nisam jos pokusao, ali mislim da bi prosla kombinacija Samsung galaxy S na modelu a na zemlji Galaxy Note. Jedino ne znam da li bih mogao da izvedem da mi SGSsalje i sliku preko wirelessa na Note pa da je snimam dole. Onda ostaje pitanje kako obezbediti kanal za upravljanje softverom za Note.

Ne znam stvarno ništa o mobilnim telefonima i njihovom korišćenju za te namene, ja za bežični prenos video signala koristim ovaj kit:
http://www.hobbyking.com/hobby...x_1_3_inch_CCD_Camera_PAL.html
košta 78 dolara, i dobiješ sve gotovo sa odličnim kvalitetom slike i dometom od minimum 1 kilometra (800mW predajnik). A signal ne uzimam sa te male kamerice, već sam haknuo interfejs od Hero2 kamere i uzimam kompozitni video direktno sa nje.

Citat:
JankoNIS
Ima li neki nacin da se u Srbiji kupi AR Drone 2? Cena mu i nije nesto preterana, a ima sve sto treba.

Ne znam baš za taj AR Drone model, ali u Srbiji postoji par firmi/sajtova koji se bave prodajom RC modela, i izmeđuostalog i multirotora, evo ti npr ovaj sajt:
http://www.rcsrbija.rs/index.p...oduct/category&path=67_122

a ovde imaš polovne oglase, pročešljaj, mislim da sam skoro video polovan quadrocopter na prodaju koji je daleko bolji od tog AR Drone-a:
http://www.rcfly4um.org/index.php/board,18.0.html

evo i tog oglasa, sve komplet 150 evra:
http://www.rcfly4um.org/index....ic,9382.msg59725.html#msg59725

uz to ti treba i neka stanica (daljinac), ali i to možeš naći za nekih 50-80 evra polovno, i to ti je to, imaš daleko bolju letelicu od te AR Drone igračke..
[ JankoNIS @ 23.05.2012. 21:24 ] @
Hvala za ove linkove, nesto sam od toga vec gledao. Nekako mi se ne kupuje polovna oprema... videcu.

Uslov mi je da letelica ima kameru i da moze da snima.
[ Mile-Lile @ 25.05.2012. 13:29 ] @
Evo kako je čovek napravio lep posao od ovog hobija:
http://www.helivideo.rs/index.html
[ ventura @ 04.06.2012. 14:25 ] @
Bio sam juče na savskom nasipu i snimao sa narrow uglom snimka (90°), digao sam hexakopter na do sada najveću visinu - 80 metara, i uglavnom džaba sam krečio :)

Čak i kada sam bio na 80 metara uspeo je da snimi samo tračak neba na vrhu snimka, nije uopšte uhvatio panoramu, dok bi na wide uglu (170°) već na 30 metara visine uhvatio kompletnu panoramu i tla i neba... Definitivno moram da koristim FPV ekran dok letim i da kontrolišem šta snimam, jer sada imam opremu montiranu na hexi, a mrzi me da priključujem LCD i da ga gledam dok vozim..
[ ozzyy @ 05.06.2012. 09:24 ] @
Evo jednog zanimljivog slucaja vezano hexu, zapravo ovde je rijec o kvadrocopteru
http://www.youtube.com/watch?v=Vqlrx8N7bRY
[ ventura @ 08.06.2012. 23:53 ] @
Kompletirao sam danas novi nosač za GoPro kameru.

Ovo je bila neka početna ideja:


Stim što je plan da prvo napravim jedan nosač od vitroplasta/staklolita, da na njemu upeglam greške, pa tek onda da uzmem karbonske ploče i aluminijum i da napravim nešto ovako:


U samoj konstrukciji je bilo nekoliko stavki koje su mogle da se reše malo logičnije, ali mi je najveći problem napravio tip sa CNC-om od koga sam dobio delove isečene, međutim izgleda da je koristio konusno glodalo, tako da sam sve ivice dobio pod uglom od 45°, što nije bio problem sa nosač baterije i prednje ploče, međutim za rezove širine 1.55 mm gde je trebalo uklopiti dva dela, taj ugao sam morao da skidam brusilicom, i naravno da nisam mogao da dobijem savršene uglove, samim tim sam imao male offsete prilikom celokupnog uklapanja i naleganja.
Sledeća greška je što sam pročišćavajući rupe kroz koje prolazi osovina isuviše liberalno burgijao, pa sam dobio nekih 0.5mm lufta, što možda ne izgleda strašno, ali je dovoljno značajno da zbog tog lufta, na drugom kraju nosača imam hod od 2-3 mm...

Uglavnom, ovako je sve ispalo:




Nosač baterije prilično solidno i funkcionalno izgleda:




Ovu verziju neću nešto posebno da šminkam (iako je lakiranje ispalo katastrofalno), već ću na njemu da gledam da upeglam mehaniku i elektroniku, a šminku ću ostaviti za karbon verziju..
[ mr. ako @ 09.06.2012. 03:33 ] @
Au Ventura svaka ti cas'! Odlicno izgleda, a i lepo izvedeno... Bas si se pronasao u ovom hobiju. :)
Karbonska varijanta ce biti sigurno i laksa i preciznija...
Koja je tezina citave ove konstrukcije?
[ ventura @ 09.06.2012. 09:41 ] @
Hvala :)

Nisam ga stavljao na vagu, ali ne bi trebao da je težak više od 300-350 grama...
[ Sceka @ 29.06.2012. 14:10 ] @
Nema te da se javis sa novim snimcima? Ja igram "Tom Clancys Ghost Recon Future Soldier" pa se u novoj misiji pojavio quadcopter, u samoj igri je to dron!, pa se setih, naravno tebe! :) Ne znam da li igras igre, ako igras ova je odlicna! Ne samo zbog koptera, naravno, sama igra je bas dobra!

Javi se sa novim snimcima, utiscima...! :)


Pozdrav!
[ ventura @ 29.06.2012. 14:17 ] @
Nisam imao nešto mnogo vremena za letenje u poslednjih mesec dana, pa zato i nema nešto snimaka...

Ovo je u suštini jedini put kad sam leteo ovog meseca:



Kupio sam inače mali displej od 7" i opremu za wireless video tako da sada mogu da pratim odmah na displeju šta kamera snima u vazduhu... Nego već mesecima nikako to da smontiram sve i napakujem, ali ću se naterati večeras to da odradim pa da za vikend isprobam kako funkcioniše...
[ Sceka @ 29.06.2012. 19:26 ] @
Citat:
ventura: Nisam imao nešto mnogo vremena za letenje u poslednjih mesec dana, pa zato i nema nešto snimaka...

Ovo je u suštini jedini put kad sam leteo ovog meseca:


Kupio sam inače mali displej od 7" i opremu za wireless video tako da sada mogu da pratim odmah na displeju šta kamera snima u vazduhu... Nego već mesecima nikako to da smontiram sve i napakujem, ali ću se naterati večeras to da odradim pa da za vikend isprobam kako funkcioniše...

Lep snimak, vidi se da je sigurnija ruka, daleko sigurnija nego na pocetku. Mene licno uvek smara takav objektiv pa zato to primecujem inace - svaka cast!!! :)

Verovatno ces imati bolju kontrolu a i zanimljivije je kad "vidis" kud letis iz ugla "pilota". :)


Pozdrav!
[ ventura @ 29.06.2012. 20:23 ] @
Konačno sam napakovao i 7" LCD na daljinski, i prilično sam ponosan kako je lepo ispalo :)

Uzeo sam aluminijumski flah 80x4mm, savio pod ugom, i na njega direktno nakačio sve ostalo... Malo sam lutao po gradu pokušavajući da nađem neko elegantno rešenje za kačenje, ali ništa elegantnije od leptir matica nisam uspeo da nađem... Još sam isekao i izlakirao zaklon za sunce, ali ću sutra probati da vidim kako se vidi preko dana jer mi se čini da je kontrast na displeju jako dobar, pa možda taj zaklon neće ni trebati...











[ Sceka @ 29.06.2012. 20:53 ] @
Citat:
ventura: Konačno sam napakovao i 7" LCD na daljinski, i prilično sam ponosan kako je lepo ispalo :)

Uzeo sam aluminijumski flah 80x4mm, savio pod ugom, i na njega direktno nakačio sve ostalo... Malo sam lutao po gradu pokušavajući da nađem neko elegantno rešenje za kačenje, ali ništa elegantnije od leptir matica nisam uspeo da nađem... Još sam isekao i izlakirao zaklon za sunce, ali ću sutra probati da vidim kako se vidi preko dana jer mi se čini da je kontrast na displeju jako dobar, pa možda taj zaklon neće ni trebati...

...

Lepo izgleda, svaka cast. Deluje malo tesko?


Pozdrav!
[ ventura @ 29.06.2012. 21:01 ] @
Pa onako, nije baš ni lagano, ali kad se okači oko vrata i ne primećuje se toliko...
[ 3way @ 29.06.2012. 21:07 ] @
Citat:

Nisam jos pokusao, ali mislim da bi prosla kombinacija Samsung galaxy S na modelu a na zemlji Galaxy Note. Jedino ne znam da li bih mogao da izvedem da mi SGSsalje i sliku preko wirelessa na Note pa da je snimam dole. Onda ostaje pitanje kako obezbediti kanal za upravljanje softverom za Note.


Sliku sa Androida mozes da saljes kroz mrezu putem WiFi bez problema. Ja sam se poigravao sa Galaxy Tabom i iPadom. Galaxy je bio server i snimao, a iPad sve to gledao u realnom vremenu kroz svoj browser. Takodje, VLC moze da prima taj stream, tako da verujem da ni snimanje ne bi bilo problem za zbudziti.



[ JankoNIS @ 29.06.2012. 22:58 ] @
Da, hvala ti na odgovoru. Jedino je ostalo da se vidi da li ce AR Drone da podnese tezinu telefona. Sve mi se cini da nece, sudeci po komentarima koje sam nasao na forumima.
[ Milos911 @ 30.06.2012. 09:02 ] @
A cime se napaja ovaj daljinski, i kolika mu je autonomija?
[ ventura @ 30.06.2012. 09:14 ] @
Sam daljinski ima svoju internu bateriju, i ona toliko traje da sam ja u ovih par meseci samo dva puta ga punio... A ova moja nadogradnja LCD+Video Rx se napaja posebnom baterijom kapaciteta 1600mAh, i sa njom bi trebalo da može da izvuče bar jedno 2 sata rada...
[ ventura @ 30.06.2012. 20:27 ] @
Napravio sam i 'kolevku' za aparat, a kao izolaciju od vibracija sam koristio obične wurth okrugle gumice (o-rings)... Pokušao sam prvo nešto sa vitroplastom i silikonom, ali to nije ličilo ni na šta, pa sam se ipak odlučio na ovu malo pristojniju varijantu...

Ovako je ispalo:












Nestalo mi je inače M2x10 šrafova pa sam morao da nastavim sa M2x20, ali videću da uzmem još tih, pa da mi ne štrče isuviše ispod gimbala...


Rezultati... Paaa, to sad treba upeglati... Pretpostavljao sam da je GoPro isuviše lagan za ovu konfiguraciju (3x4 prstena), tako da sam dobio malo želatinast efekat jer su gumice pomerale i kameru, ali kada kupim te kraće šrafove i budem ih menjao, skinuću po jednu gumicu, tako da mi ostanu po dve (ukupno 8 komada, umesto sadašnjih 12), i to bi trebalo da reši problem..

U isto vreme sam i probao video link, i nešto nisam oduševljen jer čim sam ga digao na 80 metara slika je počela da se kvari, a na 90 je totalno nestala...
[ 3way @ 30.06.2012. 21:07 ] @
interesantno...
Inace, NVidia je (cini mi se) izbacila softver koji sluzi za eliminisanje vibracija nastalih snimanjem. U nekim slucajevima radi savrseno, a nekada napravi djubre od filma. Ne mogu da se setim kako se zove, ali siguran sam da nije jedini.
[ ventura @ 30.06.2012. 21:16 ] @
Postoji dosta softvera koji uklanjaju vibracije, nije to problem... Ideja je da se na prvom mestu vibracije eliminišu sa snimka hardverski, a softversko rešenje se ostavlja kao poslednja linija odbrane...

Uploadujem upravo snimke gde se vidi to 'želatinasto' kretanje, pogotovo kada sam ga podigao na malo veću visinu pa je i vetar jače počeo da šiba...
[ 3way @ 30.06.2012. 21:21 ] @
Normalno, to sam spomenuo i kao poslednju liniju odbrane.
A sta mislis o tome da gumice postavis i sa strane?
[ ventura @ 30.06.2012. 21:27 ] @
Mislim da je problem u tome što trenutno ima isuviše gumica, a kamera lagana... Trebalo bi da skinem po jednu i da probam, jer onda kamera sa svojom težinom stvara inerciju, i tu se onda poništavaju vibracije... Kao kada bi na oprugu od auta stavio recimo fotoaparat i pomerao gore dole.. Ne bi se ništa desilo jer bi se aparat pomerao sa oprugom... Ali kada na tu oprugu staviš auto od 1.5 tone, onda one upijaju vibracije..
[ Odin D. @ 30.06.2012. 21:36 ] @
Pa ti tu imaš pola kile šrafova!
Šta misliš kako bi bilo da si to postolje aparata zaljepio za nosač pomoću bloka od nekog sunđera, nešto kao sendvič sa sunđerom u sredini?
[ milosbeo @ 30.06.2012. 21:47 ] @
Ventura, jel ima ta kamera image stabilization? Ako nema, onda je stvarno muka
Jesi razmisljao da stavis DSLR umesto te kamere. Jel suvise teska?
BTW, maxina je bruka!
[ jerryrain @ 30.06.2012. 21:50 ] @
Svaka cast za inovativnost i cimanje.
Mozda da stavis taj izolacioni sistem izmedju samog koptera i mounta (kao na cinestar sistemu, ili kao na flexacopter-u - mada oni koriste metalne absorbere)... samu kameru mozes staviti na neki plate koji lezi na silikonskim delovima koji jos dodatno eliminisu vibracije...za gopro ovo ti je svakako previse o-ringova.. Meni na 16 o-ringa stoji kamera mount av200 360, 2 x 5s baterije 8000mha, 3s 1800mha, video videotransmiter, canon 7d sa objektivom...

cinestar


flexacopter


btw. zasto onaj kineski video transmiter ne izvadis iz zutog kucista, nepotrebno je tezak

[Ovu poruku je menjao jerryrain dana 30.06.2012. u 23:00 GMT+1]
[ Tyler Durden @ 30.06.2012. 21:51 ] @
nema dslra ispod 600 grama i vise sa objektivom...
ova kamera je daleko laksa.
[ ventura @ 30.06.2012. 22:02 ] @
Nisam razmišljao o DSLR-u pošto mi je ovo hobi, ne nameravam da se bavim time profesionalno, pa i ne gledam na tu stranu... Ovaj GoPro sam kupio baš za to, a kao dodatni bonus je to što ima samo 160 grama, tako da mi baterija mnogo duže traje...

Inače razmišljao sam da GoPro zamenim sa Sony CX730, ali verovatno bi me žena odrobijala u tom slučaju pošto ona ne gleda blagonaklono na ovaj hobi :)

Poigraću se sutra sa raznoraznim konfiguracijama prstenova, pa da pokušam da pronađem neku najidealniju varijantu.

Ovako to izgleda na snimcima, prvi snimak je relativno nisko letenje, bez mnogo vetra:


i čim sam ga podigao na visinu gde je vetar malo jači, vibracije se baš primećuju
[ jerryrain @ 30.06.2012. 22:05 ] @
Citat:
Tyler Durden: nema dslra ispod 600 grama i vise sa objektivom...
ova kamera je daleko laksa.


panasonic gh2 sa recimo 14-42mm objektivom je oko 600 grama
[ ventura @ 30.06.2012. 22:08 ] @
I da, definitivno moram još da usporim palice, trenutna podešavanja su mi kao da je konfigurisan za akrobatsko letenje, mnogo oštro reaguje na komande...
[ jerryrain @ 30.06.2012. 22:11 ] @
stavi expo na 70% a i podesi PWM scalling na blctrl da hoveruje na 127

a mogao bi i u koptertoolsu za stick da stavis ove parametre:
Nick Roll P – 4
Nick Roll D – 8
Yaw P – 3
[ ventura @ 30.06.2012. 22:22 ] @
Citat:
jerryrain: a mogao bi i u koptertoolsu za stick da stavis ove parametre:
Nick Roll P – 4
Nick Roll D – 8
Yaw P – 3

To sam i mislio da menjam, te parametre sam smanjivao, ali izgleda ne dovoljno, stim da yaw nisam dirao uopšte, on je ostao na default podešavanjima...

Citat:
jerryrain: stavi expo na 70% a i podesi PWM scalling na blctrl da hoveruje na 127

Gde ovo tačno menjam?
[ jerryrain @ 01.07.2012. 09:20 ] @
Expo menjas na mx20 stanici... Kada stavis expo onda se palice nece tako naglo ponasati...
Udjes u meni, nadjes dual rate / expo podmeni, zatim tu udjes u expo i povecas sve tri stavke... stavi prvo na +50% pa probaj kasnije da povecavas ili smanjujes.. meni je recimo na +75...


PWM scalling podesavaj u slucaju da nisi uklonio feder sa gasa na stanici. Cilj je da namestis da hoveruje kada pustis gas tj. kada se palica sama vrati u sredinu.
Ukoliko stavljas tezu bateriju, smanjujes ili povecavas tezinu na drugi nacin, odmah ti se menja tacka na kojoj hoveruje letelica.
Koliko vidim ti vec odlicno letis, tako da nisam siguran da li ti je ovo uopste potrebno, moguce da si navikao na to kako je sad...
Ukoliko ti kopter polece pre nego sto je gas na sredini, potrebno je smanjiti PWM scalling (ukoliko pak polece posle sredine potrebno ga je povecati, mada ne mozes dalje od 255 sto je po defaultu).
PWM scalling podesavas tako sto povezes kopter sa koptertoolsom, drzis CTRL i kliknes na settings, tu mozes podesavati svaki od 6 blctrla posebno ali najbolje ti je da izaberes opciju ALL, tako da sva podesavanja koja menjas budu ista za svih 6 kontrolora... Da bi sacuvao podesavanja potrebno je da cekiras opciju 'store in EEPROM'
[ ventura @ 01.07.2012. 09:23 ] @
Poigraću se sa tim expom, a što se tiče PWM scaling za hooverovanje, ja sam to rešio trimovanjem, mada uvek on malo ili pada ili se penje.. Nije toliko osetno, ali kada bi pustio palicu obično bi počeo da se lagano spušta...

Probaću i tu PWM scaling opciju, pa javljam rezultate.

Hvala na savetima!
[ Sceka @ 01.07.2012. 10:40 ] @
@ventura - mozda sam dosadan ali ova dva informativna snimka su do ]aja. Bas se lepo sve vidi, cim nema riblji karakter pogleda. :) Inace svaka cast na trudu!

@jerryrain - cini mi se da si na nekoj od predjasnjih stranica rekao da imas ozbiljniju "spravu za letenje", postavi neki link sa videom, interesuje me kako izgleda. Inace ima malo nasih ljudi koji postavljaju snimke letilica, letenja... Ok, nema inace mnogo toga ali je steta da samo strani snimci mogu da se vide. Ili ja ne nalazim nase?! :)


Pozdrav!
[ mr. ako @ 01.07.2012. 13:02 ] @
@Sceka
Probaj da nadjes na onom forumu sto je ventura ovde postavljao ranije u temi. RC4fly, FlyRC4um, tako nesto... :D
Koliko se secam, to je domaci forum, pa verovatno ima domacih snimaka.
[ ventura @ 01.07.2012. 13:57 ] @
@Sceka:

Ovo je link ka videima tipa koji je ovu vrstu snimanja počeo prvi kod nas, i koji mislim da trenutno ima najbolju opremu:
http://vimeo.com/okto/videos

A njegov sajt je:
www.helivideo.rs
[ Sceka @ 01.07.2012. 18:10 ] @
^ Ovo mi se svidja. Kad je dobra oprema, dobra kamera... uvek bilo i bice - koliko para, toliko muzike. :) E, sad imam sta da gleduckam kad god imam vremena! :)


Pozdrav!
[ ventura @ 01.07.2012. 18:54 ] @
Taj tip ima totalno profi opremu, on ima oktokopter koji je veći i ima veću nosivost, ali je daleko veća razlika u tome što on ima profi nosače kamera + profi aparat sa kojim snima, i što ume to da koristi :)
[ Sceka @ 01.07.2012. 19:29 ] @
^ Pa ok, na tome zaradjuje i onda nije ni cudo. Lepo to radi, pregledao sam neke (pa polako...) i bas mi se dopada.

Nasao sam, usput, i ovo. Covek je napravio sve sam a kosta ga oko 100 dolara, trikopter. mali, moze da nosi kameru a brz k'o zvrk. Naravno, za takvu voznju treba dosta iskustva ali mi se svidja sto je jako pokretan. A vidi se da je "sinoc" zavrsio, nije sve viskove od šprocni isekao. :)




Pozdrav!
[ milosbeo @ 01.07.2012. 19:40 ] @
Heli je majstor, vidi se da covek ima skil. Lik ima extremnu kontrolu nad letelicom. Ono u knjazu je koska :)

[ ventura @ 11.07.2012. 19:53 ] @
Jedan video sa softverski uklonjenim fisheye efektom... Mislio sam da kupim posebno sunex sočivo, ali i ovo daje zadovoljavajuće rezultate

[ Doberman @ 15.07.2012. 00:11 ] @
Neznam dali je vec bilo, ali mislim da je interesantno za citaoce ove teme.
[ anon70939 @ 06.11.2012. 10:48 ] @
Citat:
ventura:
.
.
.
Ukupno: €2647.93
.
.
.


Jako skupa zanimacija :o. ali voleo bih i ja da se igram :)
[ cyBerManIA @ 06.11.2012. 12:41 ] @
^ Takodje :)

Ventura, jel' ima neke novosti? Nesto da si modifikovao, menjao, testirao, snimao..? :)
[ ventura @ 06.11.2012. 15:11 ] @
Citat:
cyBerManIA: ^ Takodje :)

Ventura, jel' ima neke novosti? Nesto da si modifikovao, menjao, testirao, snimao..? :)

Uvežbao sam se malo u ovih 6 meseci, pa sad mogu nešto i da snimam :)

Evo par interesantnih:






Što se tiče modifikacija u odnosu na proletos, imam custom nosač kamere, video link, wireles telemetriju i komunikaciju, karbonske propelere i tako te neke sitnice :)
[ 3okc @ 07.11.2012. 07:38 ] @
Evo kako to rade profesionalci - HD Panorama Beograda:

     
[ cyBerManIA @ 07.11.2012. 15:16 ] @
Citat:
Uvežbao sam se malo u ovih 6 meseci, pa sad mogu nešto i da snimam :)

Evo par interesantnih:

Dobri su :)
Na ovom prvom snimku, kako ova masina trsi sve pred sobom :O :) :)
A na drugom, onaj kadar od 1:15, pretpostavljam da si stavljao waypointe?

Vidoh u Nisu pre nedelju dana, neko se zezao quad/hexa/octo-copterom. Doduse, kako sam sedeo u kaficu, kroz prozor sam mogao da ga vidim samo na trenutak na staklima Kalce, kako lebdi. Ne znam da li je i ovde neko sklapao.

Citat:
Evo kako to rade profesionalci - HD Panorama Beograda:

Dobro uvezbana ruka i dobra stabilizacija :) Mislim da je stavljao i ziroskop pored nosaca, ili mu je to bilo za cablecam.
Odlicne snimke radi.
[ ventura @ 07.11.2012. 15:24 ] @
Citat:
cyBerManIA
A na drugom, onaj kadar od 1:15, pretpostavljam da si stavljao waypointe?

Ma jok, to sam vozio skuter i držao kameru u ruci :)

Citat:
cyBerManIA
Vidoh u Nisu pre nedelju dana, neko se zezao quad/hexa/octo-copterom. Doduse, kako sam sedeo u kaficu, kroz prozor sam mogao da ga vidim samo na trenutak na staklima Kalce, kako lebdi. Ne znam da li je i ovde neko sklapao.

Video sam na modelarskom forumu da ima neki tip u Nišu koji je sklopio neki Kineski quad pa se zeza sa tim... Ali moguće je i da je neko od ovih profi likova bio u Nišu da snima komercijalno.

Citat:
cyBerManIA
Dobro uvezbana ruka i dobra stabilizacija :) Mislim da je stavljao i ziroskop pored nosaca, ili mu je to bilo za cablecam.

Dragan je profi fotograf/snimatelj, tako da je njemu octo samo još jedan alat... On na octu nema žiroskop već elektronsku stabilizaciju servoima, žiroskop bi bio isuviše težak u toj varijanti, zato njega koristi na cable cam-u gde mu težina nije nešto preterano bitna...
[ Sceka @ 20.10.2016. 11:11 ] @
Stara tema, relativno, a nema Venture ni da osvezava temu a ni inace na ES-u vec neko vreme. Pa da pitam, mozda prati putem Mail-a a cini mi se da ima ili je imao DJI Phantom 4 ili neko dugi, kakva je danas pozicija za DJI Phantom 4, da li moze da se radi profesionalno u smislu onoga sto radi helivideo.rs? Najvise me interesuje sto se tice kvaliteta slike kod Videa. Nije da me ne zanima i kvalitet statcne slike, pojedinacnog "skljocanja", fotografije... ali manje nego video zapis. Pa ako neko zna nesto o konkretno tom modelu...

(znam da je izasao DJI Mavic Pro i znam poredjenja sa DJI Phantom 4 nego me zanima sto se tice DJI Phantom 4 u profesionalnom radu, koje je mesto u rangiranju i ono sto sam vec naveo)


Pozdrav!
[ Branko Santo @ 20.10.2016. 11:34 ] @
@Sceka
Pogledaj i GoPro Karma, meni licno mnogo interesantniji dron od DJI Mavic jer ima i rucni stabilizator (a imam i GoPro 4 i hrpu dodatnih drzaca pa mi se vise uklapa u "ekosistem).

Ovaj lik koristi DJI Phantom 4 u svojim videima kada snima sa drona pa pregledaj sta ima. https://www.youtube.com/user/caseyneistat
[ Sceka @ 20.10.2016. 14:11 ] @
Hvala za info. Necu da gledam jer vec imam DJI Phantom 4 pa me zanima ono sto sam pitao, nivo na kom je taj uredjaj u nekom profesionalnom radu.

Video sam nekoliko klipova tog lika, svidja mi se kako izgleda. A gledao sam i https://www.youtube.com/watch?v=semSRD-mQ9U na bazi neke kao dileme da li uzeti i par DJI Mavic Pro ali nisam video neku veliku razliku, cak je razlika bila dosta mala a meni licno se vise svidelo ono sto se 'vidi' sa DJI Phantom 4...

Ja sam u Audio sferi ali poznajem prilican broj ljudi iz Video sfere profesionalnog rada. Ni jednog koji se bavi i/ili ima i tu vrstu rada, sa donovima. Ostali su me smorili za medalju. Prvo sto pitaju je, parafraziram, "Pa sta je sad to, prelazis na Video...?" pa kad to rascistim i nekako objasnim da ostajem u Audio varijanti u svakom slucaju a i da ne bih ja licno radio/manipulisao sa uredjajima za Video nastavlja se razgovor, ali opet sa nekom nevericom i zazorom, ali tako sto je stav "evo jos konkurencije", ne tako receno nego ceo stav. I ono sto me najvise nervira kao po nekom automatizmu svi samo pricaju o losim stranama koje mene ne zanimaju, tipa o kvarovima motora, elise izdrze samo... elektronika zna da pobrljavi... i malo kao pljuvanje po tim "sto se igraju tim letecim igrackama"... a mene to ne da ne zanima nego me smara za medalju, najstvarnije. Ne mogu ja to da shvatim i nikako da prihvatim tu potrebu za tako necim. One koje sam ja ucio od mene su dobili bukvalno sve sto znam, bez skrivanja bilo cega i apsolutno bez ikakvih kalkulacija ili ogranicenja, i nikada u njima nisam video konkurenciju niti se tako postavljao. A i nemogu da mi budu konkurencija, ni po cemu. Oni koji su me kopirali/oponasali... su najgore prosli u svim segmentima rada. Oni koji su na osnovu mog ucenja izgradili sebe kao nezavisne i karakteristicne su odlicno prosli i rade punom parom... "konkurencija" - kako to gordo zvuci (valjda tako dozivljavaju...)

Eto, malo sam iznerviran desavanjima zadnjih dana pa sam se malo izduvao. A bas sam ES nasao kao mesto za to. Kao i uvek, kuckam u "ril tajmu" pa se otme, kao sto cesto...

Znaci, zanima me nivo kvaliteta snimljenog na kom je rad sa DJI Phantom 4 jer nisam u toj sferi pa stvarno ne znam. U Audio varijanti je skoro pa pravilo sto je neki hardver skuplji to je i kvalitetniji rezultat rada sa njim (kao i u vecini stvari u zivotu, naravno). Ali postoji neka granica iznad koje su razlike minimalne ili dovoljno uocljive ali zanmarujuce sve do velikih razlika koje su paralelne sa velikom razlikom u ceni kostanja hardvera ali takvih je bas jako malo. Mene zanima da li je DJI Phantom 4 presao tu granicu, ne zanima me bas koliko je presao (ako jeste) nego samo da li je dvoljno presao za profesionalni rad.


Pozdrav!
[ Branko Santo @ 20.10.2016. 14:41 ] @
Nisam strucan onda :) Video sam dosta lepih video snimaka sa Phantoma ali nije moja sfera pa je tesko suditi.
Ono sto sam citao je da je cesto stabilizacija veci problem quad-ova nego sama kamera pa svaki malo jaci vetar utice na mogucnost snimanja stabilnog snimka. Hexe koje se koriste su obicno sa jacim motorima i nekim boljim sistemima ali mislim da to bolje da komentarise neko strucan.

P.S. Nemoj da se nerviras od toga se niko nije leba najeo :D
[ Backy @ 30.10.2016. 12:24 ] @
Slika koju Phantom 4 daje je u vrhu multikoptera za neku normalnu primenu. Može da se uklopi sa slikom filmskih kamera sem naravno po dubinskoj oštrini (guglaj Philip Bloom). Najveća razlika u odnosu na Inspire je što je malo manje stabilan na vetru, ne može da mu se menja kamera (samim tim ni objektivi) i nema raw.

BTW phantom je najsuprotniji mogući uređaj od diy koptera :D
[ Sceka @ 30.10.2016. 19:52 ] @
Hvala.

Bojim se da nisam razumeo ovo poslednje. Mislis, uprosceno, nesto kao "profesionalno u odnosu na diy varijante"?


Pozdrav!
[ Backy @ 01.11.2016. 00:58 ] @
Baš tako. Do skoro je mogao da se opiše kao iphone među dronovima, ali phantom 4 je toliko napredovao sa autopilotom da ne znam sa čime može da se poredi :D Ali sam konkretno mislio na stepen integracije i kompaktnost same letilice u odnosu na sposobnosti. Izgleda kao svemirska tehnologija u odonsu na diy dronove kojima vire žice i antene, a sliku šalju analogno i imaju smetnje :D
[ Sceka @ 01.11.2016. 12:24 ] @
Ne stizem da se i licno malo poigram... Gledao sam nedavno neki klip sa covekom koji se popeo na neko brdo i sam rucno navodio do svoje terase. Mislim da je oko 8 kilometara udaljenost. Samo nekoliko puta se izgubila veza na kratko.

Ja licno mnogo cenim sve sto je "svojih ruku delo" ali se pri tome uglavnom ne razmislja o estetici, nikada nisam razumeo zasto je to tako.


Pozdrav!