[ pisac @ 08.02.2012. 19:44 ] @
Znam da vas je oduvek zanimalo šta se dešava sa firžiderom kada je temperatura oko njega ista ili manja nego temperatura u njemu. Pa i ako nije, mene jeste zanimalo. Sada, hvala bogu na ovoj zanimljivoj zimi, uspeo sam to i da utvrdim

Dakle, frižider Gorenje, samootapajući, ostavljen je u kući u kojoj nema nikoga a u kojoj je grejanje stavljeno da održava temperaturu iznad nule (tačnije na 4oC).

Kada sam navratio da vidim kako stoje stvari, da li je sve na mestu i da li nije ništa puklo od cevi ili slično, imao sam priliku da najzad vidim i to što sam oduvek želeo:

Frižider se topi. Tačnije, frižider se uopšte ne uključuje, a topi se onaj unutrašnji zamrzivač u gornjem delu, i curi po celom frižideru.

Eto, da znate.
[ gilopile @ 08.02.2012. 20:07 ] @
Sta reci... i frizider se zaglupio po ovakvom (ne)vremenu i ne zna sta mu je raditi. :)
[ test1234 @ 10.02.2012. 21:27 ] @
Svi novi modeli sa elektronikom nece da rade kada je spolsasnja temperatura oko friza ispod +15*C.
[ pudar @ 12.02.2012. 01:17 ] @
Izgleda nece ni stari. Meni stari obod vertikalac stoji u hladnom i pre 3 dana je stao(upalio crvenu lampicu i otapa se). Videcemo na prolece.
[ tihi2 @ 12.02.2012. 07:21 ] @
A šta je sa zamrzivačima? Ja imam jedan sandučar i jedan vertikalni (stari su bar 10 godina) u garaži gde merač na kolima kaže da ima -6 i za sada nijedan ne crveni tj (valjda) rade. Vadio sam sinoć meso i deluje mi vrlo smrznuto, kao i obično.
[ Java Beograd @ 12.02.2012. 08:50 ] @
Već smo negde diskutovali na ovu temu. Savremena rashladna tehnika ne radi na nižim temperaturama. Stari frižideri i zamrzivači rade.
Evo ja imam zamrzivač u ostavi koja se ne greje i ovih dana je tamo temperatura tek nešto malo preko nule. Zamrzivač normalno radi.
[ Pajapatak @ 12.02.2012. 09:19 ] @
Nije tu reč o savremenoj tehnici već o samootapajućim frižiderima. Oni nikada nisu mogli da rade u hladnoj prostoriji.

Frižideri obični koji imaju onu malu komoru u sebi mogu da rade u hladnom jer nisu samootapajući i naravno zamrzivači mogu da rade u hladnom.
[ pudar @ 13.02.2012. 01:59 ] @
Pajo, pa sto je onda moj vertikalni zamrzivac stao? Od kad je udailo -15 - crvena lampica, tisina i otapanje!
[ tihi2 @ 13.02.2012. 10:35 ] @
Da li i za No Frost isto važi da ne rade ispod +10? Imam LG 389 kombinovan frižider i zamrzivač star 6 godina. On nije ni stari a ni samootapajući.
Kad sam ga kupio baš sam detaljno čitao papire i ne mogu da verujem da mi je to promaklo. Jedino ako ne piše. Moraću potražiti ponovo.
[ Pajapatak @ 13.02.2012. 20:26 ] @
Citat:
pudar: Pajo, pa sto je onda moj vertikalni zamrzivac stao? Od kad je udailo -15 - crvena lampica, tisina i otapanje!


Verovatno je došlo do nekog kvara.



Citat:
tihi2: Da li i za No Frost isto važi da ne rade ispod +10? Imam LG 389 kombinovan frižider i zamrzivač star 6 godina. On nije ni stari a ni samootapajući.
Kad sam ga kupio baš sam detaljno čitao papire i ne mogu da verujem da mi je to promaklo. Jedino ako ne piše. Moraću potražiti ponovo.



Nije isto nofrost i klasično mirno hlađenje. Taj nofrost nekako će da se bori ali mirno hlađenje staje i onda dolazi i do potpunog otapanja zamrzivača.
[ pisac @ 10.03.2012. 21:28 ] @
Inače da kažem da je u prostoriji već petnaestak dana prosečna temperatura oko 6-7oC, i da frižider radi. Odnosno, kad god svratim i pipnem onaj gornji deo (friz), ima leda.

Pokušao sam da utvrdim trenutak kada se frižider uključio (verovali ili ne, senzor temperature u prostoriji koji je prekoputa frižidera detektuje kada frižider radi jer je temperatura tada poveća za 0.2-0.3oC pa se smanji kad prestane da radi), i koliko mogu da utvrdim gledajući grafikon iz logova temperature, čini mi se da je to bilo već čim se temperatura prvi put podigla na 5.5oC.
[ Pajapatak @ 12.03.2012. 22:14 ] @
Njegov termostat uključuje na oko 4 stepena . U tome i jeste stvar zašto ne radi dobro u hladnom.

Kada krene u rad kondenzator počinje da se greje i zato u prostoriji ima promena temperature u plus.
[ sfar @ 14.03.2012. 14:04 ] @
ja bih sad rekao da postoje tri vrste kako da nazovemo hlađenja hladnjaka i kombiniranih . Prvo je to su oni stari otprilike unazad 10 godina i stariji i kod njih je termostat bio direktno na isparivaču i temperature isključenja su bile vrlo niske.
drugo poslije su došli samootapajući tjst sa 2T termostatima i koji su otapali zadnju stranu tako da se nije stvarao led . Treće su No frost oni u rashladnom dijelu nemaju termostat(već preko elektronike - promjenjivi otpor) i ne stvaraju led već vuku hladni zrak iz ledenice . često se danas brka pojam samootapajući i no frost.
[ Dejan Todosijevic @ 25.03.2012. 19:53 ] @
Stariji modeli su izgleda bolji manje trose struju jer manje i rashladjuju. Za ovo da ne mogu da rade ispod +15 celzijusa nisam znao. To im bas nije nikakva prednost!