[ cika dacha @ 11.02.2012. 17:00 ] @
moram podeliti nesto sa vama upitanju je moj jucerasnji dogadjaj!

u mom autu se nalazi Energizer akumulator oznake 12v 72ah d premium i kad sam ga kupio u januaru pretprosle godine, zamenio fabricki iz mog opela i stavio na pohvalu mnogobrojnih ljudi tu marku! e sad! uvek vodim racuna o kolima tako da auto ne palim sa upaljenim svetlima ili necim drugim i uvek prvo sve pogasim od el. u kolima pa tek onda auto! jer ipak nije mi prvi put da imam auto pa sam eto mogu reci savestan vozac po pitanju svega! po kupovini dobio sam garanciju od 36 meseci koja VELIKIM SLOVIMA pise na samom akumulatoru i garantnom listu tj na prvoj strani al malo sutra !!! pre neki dan u februaru 3 ja ustanem i da krenem hoces k@r@ac !!! auto mrtav lampice se po okretanju kljuca jedva upalile i kad sam zaveglao o,1 sekund dao znak zivota i nista... ja ponovim ono isto... Samo da napomenem auto se svaki dan vozi bar 30 km zbog posla i to 15 u jednom pravcu i 15 nazad tako da u toj ruti nema ni gasenja ni ponovnog paljenja! i stoji u podrumu! znaci i toplo mu je! crko akumulator!!!!!!!!!!!!! zovnem komsiju automehanicara i on dodje ponese veliki akumulator i upalimo preko kablova vrlo lako kao i svaki dan to tad!!! dok sam ga cekao nadjem garanti list od akumulatora koji lici na omanji kznjizcu od 5-6 stranai nazovem ovlasceni servis gde sam kupio taj Energizer! oni ljubazno kazu pokusajte nekako da upalite auto i dodjite do nas! ja kazem ok eto me za 30 minuta! upalim kako sam vec rekao i odem pravac do njih!!! jer sam u ubedjenju da imam garanciju od 36 meseci!!! dodjem tamo kod njih i kazu da mi auto lepo puni 14,35v na leru a kad se upale farovi 14,32v da je sve u redu sto se kola tice al da je akumulator crko i ja kazem ok evo fiskalni racun i garantni list o cita, cita i kaze pa vama je istegla garancija! ja kazem kako?????? pa evo lepo vam pise! sitnim slovima tamo na nekoj strani unutar ; uslov za garanciju od 36 meseci da bi ste je ostvarili bitno je po isteku od 24 meseca dana kupovine obratite nekom od nasih ovlascenih servisera na dalje sestomesecne kontole do isteka 36 meseci! ukoliko se ne evidentra odrzavanje garatni rok je 24 meseca. po isteku 24 meseca imate 10 dana da se javite u ovlascenom servisu!!! i tako da meni garancija ne vazi jer sam zakasnio na tu proveru 12. dana!!! ja mu kazem pa kako to??? lepo pise evo na samom akumulatoru da je garancija 36 meseci i i na naslovnoj strani garancije a pored nema nikve zvezdice da to upozori da jos negde nesto pise! on kaze nisam ja to pisao zovite uvoznika u BG pa vidite sa njima! ja besan odem!

pa sta mi vi dalje savetujete???


[ vladd @ 11.02.2012. 17:12 ] @
Inspekciju. Pa neka se inspekcija mlati sa njihovim fals uslovima.

Uostalom proizvodjac mora da zadovolji uslove garancije, sto znaci da trgovina nema puno veze sa doticnom, vec samo prosledjuje uredjaj..naravno nakon odredjene procedure konstatacije neupotrebljivosti..

Kakvi crni pregledi, koji nista ne znace...


Poz
[ etjen @ 11.02.2012. 17:13 ] @
nemoj više da budeš besan :)
Ne možeš ništa, nisi pročitap sitna slova i to ti je...
[ Zarko Silic @ 11.02.2012. 17:30 ] @
Citat:
vladd: Kakvi crni pregledi, koji nista ne znace...


Znace,

pregledi se naplacuju i na taj nacin se popunjava produzeni garantni fond.

Klasicna fora sa garancijama.


P.S. A lepo sam vam rekao da ne kupujete americko njasre.

Domace njasre mozete pronaci za pola cene, a isto tako ce raditi. Mozda i bolje.

Meni je na novom autu za nepune 3 godine otkazala originalna Varta iz prve ugradnje. Sada ce lepo, umesto nje, da cucne jedan beli konjic i to je to.

Sasvim sam siguran da ce raditi najmanje 2 puta duze.
[ Java Beograd @ 11.02.2012. 17:49 ] @
I ja sam kupio Energizer, ali mi je prodavac jesano i nedvosmisleno rekao da moram na kontrolni pregled posle 24 meseca, da bi važila garancija 356 meseci.

@Žarko
Ima li akumulatora koji nije njesra ? Dakle, baš sam intenzivno pratio sve moguće diskusije na ovom i drugim forumima, interesovao se, razgovarao sa kolegama i prijateljima, i NI JEDAN BREND nisam mogao da izdvojim kao dobar !
[ Zarko Silic @ 11.02.2012. 17:59 ] @
Naravno da ima, ali to retko ko hoce da plati.
[ Goran Mijailovic @ 11.02.2012. 18:01 ] @
Citat:
da bi važila garancija 356 meseci.
[ botr @ 11.02.2012. 18:16 ] @
Ako mozes da nadjes neki stari akumulator sto je proizvodila neka firma iz Gnjilana za vojsku. Taj ne zna da crkne!
[ skocimish @ 11.02.2012. 18:19 ] @
Takođe sam pazario Energizer ali nažalost ,nisam obratio pažnju na ono što piše sitnim slovima.
Neverovatno, ali skiknuo je tačno posle dve godine i dva dana, kad je i istekla garancija.
Što se tiče domaćih, ni oni ne prednjače naročito, obično potraju koji mesec duže.
U mom slučaju, tradicija je da se akumulator kupuje svake dve godine jer jednostavno
ne mogu da dozvolim da me struja izda kad mi je najpotrebnija.

Što se tiče drugih marki akumulatora, koleginica je uzela neki TUDOR , sa tri godine bezuslovne garancije.
Kupljen je u nekom Citroen-ovom servisu pre otprilike tri godine i još uvek pali kao lud.
[ cika dacha @ 11.02.2012. 18:53 ] @
pregled je bio besplatan al stvarno zasto pisu sitna slova u knjizici garantnog lista kad lepo bez one zvezdice * na samom akumulatoru i prvoj strani garancije nema je pored 36 mesecne garancije!!! i ja cu gledati sledeci put da kupim domaci akumulator!

Koju inspekciju zvati???

nadam se da nece biti vise ostecenih korisnika!!!
[ Zarko Silic @ 11.02.2012. 19:25 ] @
Citat:
cika dacha: pregled je bio besplatan al stvarno zasto pisu sitna slova u knjizici garantnog lista kad lepo bez one zvezdice * na samom akumulatoru i prvoj strani garancije nema je pored 36 mesecne garancije!!!


Ako je tako onda je rec o drugom (ali ne poslednjem) trgovackom triku koji glasi ovako:

Idemo sa reklamom od 36 meseci za nesto sto je i 24 meseca previse obzirom da i sami znamo kavi su nam proizvodi, a onda cemo sitnom slovima napisti nesto sto ionako skoro niko nece ni citati. Napravicemo jedan mali het-trik.
Napisacemo uslove pod kojim vazi garancija od 36 meseci.
Posto imamo evidenciju o tome da nasi akumulatori najvise otkazuju bas u periodu izmedju druge i trece sezone ovde cemo napraviti jedan tajmaut. Uslovicemo kupca da mora doci na redovni servisni pregled (nebitno je to sto se na takvom servisu nista ne radi obzirom da su nasi akumulatori bez odrzavanja), a igracemo na kartu da velika vecina ova sitna slova nece ni procitati. Od onih koji procitaju, opet velika vecina ili ce zaboraviti ili nece ni imati nameru da dodje.
E, onda su upali u nasu mrezu. Tako gube pravo na garanciju. Ona mala malecka manjina koja se bude pridrzavala virtualnih garantnih uslova i koja bude ostecena, njima cemo nadoknaditi stetu i, dakako, slikati za medije.



I tu se prica zavrsava.

Na kraju ostaje jedino ovo:

Citat:
cika dacha: i ja cu gledati sledeci put da kupim domaci akumulator!

nadam se da nece biti vise ostecenih korisnika!!!
 




[ bozzo @ 11.02.2012. 19:54 ] @
Ne mogu propustiti priliku a da ne iznesem svoje licno nezadovoljstvo somborskim akumulatorima Black Horse koje vise necu NIKADA kupiti. Nekada sam njih iskljucivo kupovao ali u zadnje vrijeme (cetiri akumulatora) su mi crkla samo par dana poslije isteka garancije. Sada sam na dva vozila uzeo Energizer akumulatore ali ni sa njima izgleda nemam srece. Jedan sam vec reklamirao pa su ga nesto skrpili posto su mi rekli da ne daju nove za zamjenu, mada to nisu rekli kada su ga prodavali. Mozda je Vesna pravo rjesenje??? Da li je??
[ cozmo_im @ 11.02.2012. 19:58 ] @
Meni Black Horse 55A pokazuje znake umora ove zime (tacno 3 god otkako sam ga kupio i istekla je garancija pre oko mesec dana recimo).

Prosle zime je palio ko metak, i ako zavergla 2-3 sekunde to je silovito verglanje. I sad je silovito "zaverglavo" dok nije udario ovaj minus. Sad vergla oko 5-6 sekundi dosta sporije. Auto upali normalno ali eto, to mu je izgleda vek trajanja.

Probao sam drugi akumulator i nije do auta niti do anlasera. Dakle zavergla odlicno 1-2s i pali na ovom minusu (ustvari ni ne zavergla, pali gotovo odmah). Akumulator je oko 13v iskljucen, oko 15v ukljucen (kad motor radi). Sudeci po tehnickom uputstvu za moj automobil to je idealni opseg, odnosno idealne vrednosti (tako stoji, tacno te cifre za prazan i kad se puni).

Zasto onda kad stavim drugi (nov) akumulator (od komsije) odlicno zavergla a sa mojim, koji pokazuje ispravne vrednosti punjenja i svega, nece tako? Kad mi auto stoji 8-9 sati na poslu u garazi (gde je -3 a ne -15) i sa mojim akumulatorom on odlicno odradi ali cim ostane preko noci na ovom minusu, odmah je slabiji.

Kad prodje ova zima mislim da ce zakovati na prvoj niskoj temperaturi u toku ove godine.

Za neverovati je da sam sa toliko napljuvanim MONBAT akumulatorom izgurao 5 zima bez IJEDNOG problema, uvek je sljakao ko nov. Onda je klinac ostavio svetlo u kabini (48 sati je sijalo) na minusu i crko je.
[ vaske2 @ 11.02.2012. 20:24 ] @
Tudor(made in Germany). Bezuslovna garancija 36 meseci.Trenutno verovatno najbolji akumulatori koji se mogu kupiti na našem tržištu.Provereno na više vozila u mojoj firmi...
[ vidan kv @ 11.02.2012. 20:25 ] @
........tja..endless tema....meni je Topla trajao 8 godina.Kome god sam pomenu tu marku bežali su ko đavo od krsta....par godina unazad samo ugrađujem Exide.Za svo ovo vreme NI jedna reklamacija.Tudor je takođe jako dobra marka.....
[ X Files @ 11.02.2012. 20:36 ] @
Imao sam VARTU s kojom sam jednom bio prezadovoljan, a drugi put očajan. Za BOSCH isto kao ovo prethodno. BLACK HORSE isto.

Imam na YUGU neki ACDELCO akumulator, s kojim sam prezadovoljan. Upalio na onom najhladnijem jutru -23, posle mesec dana nepaljenja uopšte! Čudo! A i prethodni dani bili debelo ispod nule. Star je nekoliko godina.

Na PUG-u imam neki, ne znam ni kako se zove. Ružan i jeftin. Verovatno neko njesra, ali evo radi vec 2 godine. Sići ću malo kasnije, baš da vidim kako se zove, pa ću dopisati u ovoj poruci.

Ukratko, sumnjam da postoji u cenovnom rangu 5,6 K neki akumulator da vredi. Doduše, nekada sam i ja bio kriv za kraći vek (neispravna instalacija ili ostavljena upaljena svetla).




Inače, da bih ostvario garanciju na akumulator, neki prodavci su me obavezivali da u nekom kratkom roku odem (besplatno) kod električara da proveri instalaciju. To je po meni Ok, jer mnoge akumulatore dokrajči upravo loša instalacija, pa nakon toga kreću da uništavaju ovaj nov.
[ vladd @ 11.02.2012. 20:59 ] @
Losa instalacija moze da ga prazni, objektivno, jedino los alternator, odnosno regler, moze da ga nasilno umlati.

A garanciju trgovci moraju da daju, po novom zakonu, i to bezuslovno, bez kojekakih izmisljenih pregleda. Ili "uslova". Njima je uslov da bi nesto prodavali, da daju garanciju.

Poz
[ milovanmaric @ 11.02.2012. 21:32 ] @
Ja sam uzeo pre 2 godine white horse, isto tako pise 36 meseci garancije, ali mi je receno da moram doci da mi provere punjenje da bih prolongirao jos 1 godinu, tj dobio 36 meseci. Mada to vise i nije toliko bitno, sve zavisi kako se pogodi, od baterije do baterije, mada je meni prosek na oba vozila oko 4 godina trajanja, tako da kad podelim cenu akumulatora od cca 10 000 din/kom, na 4 godine to je 2500 godisnje, tj oko 230 din/mesecno, te taj trosak i nije veliki.

Sad sam za kola uzeo BlackHorse, prethodni BlackHorse je trajao punih 5,5 godina, tj do srede ove sedmice.

[ inobradovic @ 12.02.2012. 00:15 ] @
cika daca kaze i tako da meni garancija ne vazi jer sam zakasnio na tu proveru 12. dana!!!

vidi tamo u servisu da napisu da si na vreme doso nek pomere datum.



zadnji put kad sam kupio nov akumulator kupio sam kod prijatelja koji drzi prodavnicu u junu mesecu i pitao ga za garanciju jer mi nije popunio on kaze dodji samo pre nove god da je popunimo i tako odem pri kraju decembra da popunimo garanciju i automacki sa 24 meseca sam skocio na jos 6 meseci plus garancije ali mogu vam reci da je akumulator izdrzao oko 4 god i ja sam prodao auto sa tim aku ne znam jos koliko je sluzio sledeceg vlasnika, moram samo jos napomenuti da je bio black horse i da sam mu jednom godisnje dolivao vodu u celije onoliko koliko je trebalo.
[ anon70939 @ 12.02.2012. 00:20 ] @
cujem kako hvale Vartu. Valjda neka silver. ili kako vec... Najbolja u klasi. Kosta oko 7000 din.
[ ctrl alt del @ 12.02.2012. 05:32 ] @
Pre dve godine sam bacio Vartu silver dva meseca po isteku garancije - crkla. Trenutno mi je u kolima Starter i pokazuje znake umiranja - pogađate, garancija je upravo istekla. Nekada davno sam imao Trepču koja mi je trajala više od 5godina...
E sad da vas pitam - gde proizvođači srozaju kvalitet, odnosno ostvare uštedu u jednostavnom sistemu plastika+olovo+sumporna kiselina+destilovana voda pa da svi (ili dobra većina) crkne odmah po isteku garancije?
[ Boris Tadić @ 12.02.2012. 06:51 ] @
Citat:
gde proizvođači srozaju kvalitet, odnosno ostvare uštedu pa da svi (ili dobra većina) crkne odmah po isteku garancije?


Nigde i ne moraju, jer u Srbiju ionako ne idu ispravni proizvodi. Uvozi se rashodovani skart u 20% cene i ovde nudi za 120%.

Na svakom cosku je svaka budala generalni uvoznik i ovlasceni distributer, a na sve sto pitas odgovara "znaci, razumes, kriza..."
[ Lavlja_Jazbina @ 12.02.2012. 07:41 ] @
Stim horsom se nesto ozbiljno desava,ali u minusu.Posle onog posla sa rujama ode sve u aut.
Tada je bila nestasica u letnjem periodu.Valjda da se i drugi brendovi prodaju.
[ Java Beograd @ 12.02.2012. 08:58 ] @
Ja sam ranije dva puta za redom kupovao Biosh i bio relativno zadovoljan. Ali sada ga nisam kupio jer sam čitao o njemu sve najgore.
[ Zarko Silic @ 12.02.2012. 09:19 ] @
Citat:
ctrl alt del: Nekada davno sam imao Trepču koja mi je trajala više od 5godina...


Da, upravo tako. Trepcini akumulatori su pravljeni od najkvalitetnije sirovine i zbog toga su mogli ovoliko da izdrze. Nazalost, slaba i zastarela tehnologija, kao i haljkavos pri izradi, nisu dopustali da se ovi akumulatori visoko rangiraju. Bilo je previse skarta.
Isto tako nazalost, Trepca nije vise domaci proizvod.

Inace, ja sam u jednom svom Jugicu, Trepcu vozio bez problema vise od 8 godina i na kraju sam je zamenio samo iz razloga sto me je bilo sramota da akumulator ne menjam 9 godina .

Ne zato sto je otkazao.
[ cika dacha @ 12.02.2012. 09:57 ] @
inobradovic@ pokusao sam i to cak :-) rekao sam mu dacu ti za pice aj napisi stari datum on ne mogu jer taj aparat sto proverava ispravnost akumulatora rezultate izbacuje na listicu kao fiskalni racun a na njemu imas datum tj ne mogu stari datum da ti odstampam!!!
[ X Files @ 12.02.2012. 10:27 ] @
Skoro svaki tehnicki proizvod danasnjice (stampac, laptop, akumulator, gume, stap za pecanje, bojler, ...) se pravi na nacin da postoji:

* jeftina
* srednje skupa
* skupa
... varijanta.

Sve tri spolja izgledaju fenomenalno, skoro identicno. Razlika je uglavnom u koriscenim materijalima i dimenzionisanju vitalnih delova, koji se biraju tako da se trose spram placene cene za tu klasu proizvoda.

Tako danas imamo (plasticne) zupcanike napravljene da se pojedu posle X obrtaja, gumu koja stari posle X sati, hemikalije koje gube svojstva posle X necega, itd ... Sve precizno izracunato.

Kada danas kupujem BOSCH, ne nadam se nekoj bog-zna-trajnosti, vec da Hans (ili neki Čen?) nije spavao u trecoj smeni, kada je akumulator pravljen. Iliti, nadam se ujednacenom (predvidivom) kvalitetu, bez skarta.
[ calexx @ 12.02.2012. 11:05 ] @
Citat:
Zarko Silic:  Inace, ja sam u jednom svom Jugicu, Trepcu vozio bez problema vise od 8 godina i na kraju sam je zamenio samo iz razloga sto me je bilo sramota da akumulator ne menjam 9 godina .
Ček malo, a nije te bilo sramota što i Jugića voziš toliko dugo? Kamo sreće da imam akumulator koji bi trajao koliko traje i auto ... ma može i upola.
[ vladd @ 12.02.2012. 12:11 ] @
Mislim da je veci problem u trgovcima, nego sa proizvodjacima. Koristio sam i hvalio bos silver, i stvarno su me sluzili kao mazge. U okruzenju, dva slicna su crkla u garanciji, a jedan mesec dana nakon isteka garancije.

Datume proizvodnje nisam istrazivao, ali cu ubuduce, posto je ocigledno da se prodaje skart roba, roba koja je odstajala predugo, ili nije prosla neke kontrole(mozda kao restposten) roba nabavljena na nekim rasprodajama, a sve u cilju neke ludacke zarade, bolje receno jednokratne.

Tako da sada, osim brenda dopisujem i radnju u kojoj je nabavljen, posto je ocito da isti proizvod u dve razlicite radnje nema isti kvalitet.

Otuda i "sitna slova" na garntnim listicima, jednostavno, pokusavaju da se zastite od unapred predvidjenog problema..


Poz
[ gari021 @ 12.02.2012. 12:13 ] @
Problem je u tehnologiji izrade.

Danasnji zahtevi trzista i marketinga su da bude sa sto vise Ah, A, a uz to da bude sto manji/laksi odnosno jeftiniji. Tehnologija to mora da prati izradom sve tanjih i supljikavijih ploca da bi se povecala povrsina, a sve to ima za posledicu povecanje osetljivosti i kraci rok trajanja.
Nekada su se akumulatori pravili mnogo robusniji i zato su i trajali 2-3x duze nago sadasnji.

To ne ide tako jasno je svima, al opet cemo se svi uhvatiti za onaj sto ima 30% vecu struju startovanja i sl...

[ vladd @ 12.02.2012. 12:24 ] @
Po tome je vise problem u mentalitetu. Novi akumulatori su jaci, elektricno mocniji, imaju isti ciklus , ili nesto veci, punjenja i praznjenja, jedino su osetljiviji na udare.

Tehnologija je isla u smeru povecanja energije po zapremini, a ne povecanja trajnosti za sirote korisnike, koji bi da im auto traje vecno, po mogucnoscu B.O.

Ni automobili nisu toliko trajni, kao nekada, niti su zgodni za DIY, i predvidjen im je vek od 10 god, ali im je garancija znatno duza i kvalitet tehnologije proizvodnje znacajno bolji, i upotrebljivost i bezbednost u duzem periodu..ali po znacajno vecoj ceni.

Poz
[ codeNO @ 12.02.2012. 13:43 ] @
I cale i ja imamo Energizer 45 i 55 Ah stim da je njegov skoro dve godine i skoro da od ng nije palio auto 4 puta i to sve u mestu. Pali kao mina, ja sam se plasio da od dugog stajanja nece moci da da snagu ali nema govora da poklekne na ovu zimu. I oba kupljeni u istoj prodavnici..i covek lepo rekao da posle dve godine dodjemo na pregled kako se pun acc i dobijamo + jednu god. Pre postavljanja proverili su instalaciju sa masinom i sve ok.

I varta i bosch vise nisu ono sto su nekad bili jer vlasnik nije isti a ime je ostalo

Exide se sada pokazao kod nekih kao super kao kod dizelasa
[ Zarko Silic @ 12.02.2012. 18:34 ] @
Citat:
calexx: Ček malo, a nije te bilo sramota što i Jugića voziš toliko dugo? Kamo sreće da imam akumulator koji bi trajao koliko traje i auto ... ma može i upola.


Jok, Jugic jos uvek ide (ostao je u siroj familiji). Kupljen nov 1985. model 55A, od prvog dana uradjen Dinitrol, presao oko 300.000 km bez generalke i jos uvek ide dobro. Limarija zdrava i nema naznake da ce da truli, nikada udaran, odlicna serija i zasto ne bi isao. Menja se samo ulje i tankuje se benzin. Prakticno bez ulaganja. Nista mu ne fali.
[ X Files @ 12.02.2012. 18:39 ] @
Onog jutra, na -23 i vise, mnogi luksuzni automobili ostase zakovani, a moja supruga upali YUGA 45 bez imalo muke, posle mesec dana nepaljenja. Inace, pali iz treceg pokusaja, i leti i zimi :)

Sami zamislite ljubomorne poglede :)
[ Java Beograd @ 12.02.2012. 19:42 ] @
Citat:
Zarko Silic: Kupljen nov 1985. model 55A,
Eh ... Ja sam imao NOVOG Yugo 45 A (za mlađe forumaše, ovo 'A' je značilo 'Amerika') Slatko sam ga vozio 4-5 godina, a onda ga prodao zbog rešavanja stambenog pitanja ...
[ Lavlja_Jazbina @ 12.02.2012. 20:47 ] @
Trgovci kukaju kako im sem akumulatora i sjaja,nista drugo maltene i ne ide.
E sad,svi cekali leto i mislili da se mogu provuci,ali jadac.Znamo u kakvoj smo zimi ali tu je kvaka 22.
Dosta automobila ima prvi sneg na sebi/u ulici barem 30 etak/i oni su za drugi krug kupovine akumultora.
Inace je potraznja i u evropi velika pa ih bas i nema za biranje kod nas.Ja sam verovatno buduci kupac
edne baterije,jer ova nedelja je za pazar auta.Videcemo gde i kako,mada se necu najavljivati pa i nebitno
ako negde omanem,bice drugih.NS-SUBOTICA mi je plan.Dodjem i jel moze ovaj majstore,a auto ili brm brm ili cvak.
Valjda mi zima ide na ruku po pitanju nekog kvaliteta motora.
[ reuf cg @ 12.02.2012. 21:00 ] @
varta od 2004 na vw bori sad predjenih cca 190tkm na satu,zimus stavio sam baner akku
[ Milojkovic @ 12.02.2012. 23:28 ] @
Velika vecina svih brendova koji su nekad bili na glasu su svoj kvalitet srozali.Bosch je uzasan, Varta takodje Exide je bio solidan ali eto i kod njega ima brljotina Tudor se jos drzi samo pitanje je dokle jer je i on iz Exide grupacije.Do sad jedini brend koji se nije da na lajem prokurv.ao i ostao je kvalitetan je Hoppecke , ali avaj nema ih ovde da se kupe.
[ La_odvala @ 13.02.2012. 02:09 ] @
Ajde da ga ne dužimo više ... Toliko ste odužili da ne znam šta sam hteo reći.

@etjen

lepo si im reko

@ Zarko Silic

Koj je dobar i koliko košta?

@ Java Beograd

Ako neznaš šta je dobro kupi ono šta nije jeftino ( inače ja sam prestao da kupjem bosha i vartu jer mi to odma ukradu )

Inače ja sam kupio na odpadu za 1000 dinara taj crni konj što vi hvalite i po onoj etiketi je star 3 godine a ja ga imam već 2
Kad dođe prvo zahlađenje to G0 Vno neće da izdrži veća opterećenja,( akoumulator 55ampera a mercedes šestak još dizel pa dok pokrene ) inaće svaki je isti menjao sam ih 10 do sada ( neki nisu izdržavali ni godinu dana )
Ali ZLETOVO nikad ne bih kupio ( čim ga vidim na oko bežim od njega pa neka je i najbolji na svetu ) a to u gnjilanu što pričate to mi liči na TREPČU i toga više nema..
[ Java Beograd @ 13.02.2012. 09:02 ] @
Citat:
La_odvala: @ Java Beograd
Ako neznaš šta je dobro kupi ono šta nije jeftino ( inače ja sam prestao da kupjem bosha i vartu jer mi to odma ukradu )
Eeee ... kad bi bar ovo važilo, ni po jada ! Ali jok.
[ Zarko Silic @ 13.02.2012. 09:15 ] @
Ako postoji u trazenoj dimenziji, onda BH sa ne starijim datumom proizvodnje od 2 meseca.

Najmanja je verovatnoca za kajanje.

P.S. Mada ne znam u koji to Mercedes ide akumulator od 55 Ah? Pa jos šestak, pa još dizel? Neka mera bi trebala biti min 90 Ah ili moze i 55 Ah, ali tada se moras isprsiti jedno 300 eura da bi kupio nesto od HP serije (Mexima, Optima ili sl.).
[ cika dacha @ 13.02.2012. 14:48 ] @
posto sam danas imao vremena lepo sam obisao sve njihove ovlascene prodavce/kontrolore u gradu i tako da sam u jednom servisu dobio pecat o ispravnosti jer poznajem lika iz vidjenja!!! udario mi danasnji datum kontrole da je sve ispravno i lupio pecat! i rekao mi da dodjem za jedno mesec dana da ne bude providno pa cemo uraditi reklamaciju :-) !!! jer on kaze da su ljude zesce prevarili sa tim garancijama a i oni nisu u potpunosti lepo na pisali da se zastite jer na jednoj strani lista pise da se javis posle isteka 6 meseci a na drugoj od isteka 24 meseca 10 dana max! tako da nisam se predao!!!
[ La_odvala @ 13.02.2012. 17:27 ] @
@Zarko Silic

Upravu si ! To je Mercedes Benz 300TD Turbo Dizel ( mada turbinu sam izbacio jel zaribala ). trebalo bi da ide MINIMUM MINIMUMA 75 ili bar 90 kao sto ti kažeš ali bi isto tako trebalo i dobro gorivo an ne lož ulje i trebalo bi se to održavatio kao što čika dača održava opela i akumulator ali ja nemam tih para za bacanje u akumulator od 90 pa mi ga ukradu zato mi ti konjici crni ili beli ili koji već akumulatori iz stojadina ili jugića završavaju poso ( i 45Ah pali ako je nov ) i od tad više nekupujem ove skupe jel samo za akumulatore nemogu da zaradim koliko kradu a kad vidi mali u benđu oni znaju da od njega nema ništa pa ga više i ne kradu ( sen nekih narkomančina i onih što kradu pa prodaju na odpad kao sekundarnu sirovinu ).

Ovih dana stegne se lož ulje pomešano sa dizelom ili šta već ( možda su i grejači otišli ) pa neće da pali dok nepotrošim jednom 2-3 akumulatora ( tako da mi je akumulator dad najbolji drug ) družimo se 3x na dan ... Punim ga preko cele noći da bude spreman za ujutru pa onda ako se isprazni a kola neupale ubacim drugi a ovaj vratim na punjenje, posle kad se vratim ovaj vratim u kuću a iz kuće ubacim onaj regularni od 55 što stoji u njemu da mogu kasnije da odem do grada. I tako cele zime i uštedim tih 100E i jače što bih platio za 90Ah. Mada ova zima me za3ba tako da ni onaj rezervni neće da pokrene ( e sad kao što sam reko ne znam dal se nafta toliko stegne ili su grejači otišli ) ali oba izdrže 5min konstatno da se vergla ( ne kao kod čika dike što mu se samo upale lampice i toliko ) mada kod mene te lamice i nerade tako da ne znam ni dal su ispravni grejači ili ne.
[ Java Beograd @ 13.02.2012. 21:02 ] @
^ Ne kapiram. Jel ovo neka ironija, parodija ili sarkazam ? Na čiji račun ?
[ La_odvala @ 14.02.2012. 03:58 ] @
Ja brate ne znam gde ti živiš ? OVO JE REALNOST !
A ove reči koje si pričao pola ne znam šta znače ali možda je to što sam ja završavao neke druge škole...
Inače jednom rečju ću reći nemoj ako si imao pare da kupiš skup akumulator kupi ga opet a nemoj da plačes kad rikne ili ako nemaš pare uzmi najgori i budi sretan što radi i računaj da svaki dan može da pandrkne.
[ AleXandarZ @ 22.02.2012. 22:11 ] @
Klasicna prevara ovo sa produzavanjem garancije usitne slova da se nista ne vidi. Ja nemam nesto dobra iskustva ni sa jednim od akumulatora osim sa magneti marelli koji je odlicno sluzio dugo godina. Inace imam tri vozila i na akumulatore veoma pazim, ali izgleda da kvalitet i nije neki kod ovih marki koje se kod nas najvise kupuju. Inace moj drug dobio uz ladu koju je kupio novu neki akumulator ruski alex cinimi se i trajao osam godina kao sat. Nisam mogo da verujem ja promenio tri komada za to vreme.
[ BokasaTzar @ 25.02.2012. 00:06 ] @
Ako nekome može da pomogne, evo nekih saveta (i podataka):
- kakav god akumulator bio, preporučujem vam one najklasičnije koji mogu da se pune (sa kiselinom - nikakvi gelovi i ostala goomna)
- blek hors (black horse na Srpskom) je dobar i onaj iz Bjeljine nije loš, belo mu je kućište, bela nalepnica sa plavim slovima
i plavi čepovi (izgleda onako baš socrealistički)
- treba vam nadalje bometar (merač gustine elektrolita - napunjenosti akum.)
- optimalna gustina elektrolita 1,24 kg/lit prazan aku. - 1,28 kg/lit pun bez obzira na broj Ah (kapacitet)
Ako vam je bometar prostiji imaće podelu tipa zeleno, žuto, crveno (prazno). Vrh zelenog nikad nećete imati.Čim uđe u zeleno dobar je.
- veoma je važno pogledati (meriti) svaku ćeliju, jer je ona kod + (ili -) kleme uvek najpraznija. Bitno je da ćelije budu ujednačeno prazne.
Ukoliko to nije slučaj, u garantnom roku odmah reklamirati. Van garantnog roka znači da će uskoro trebati novi akum.
- ukoliko imate skuplji punjač sa podešavanjem struje punjenja, struja punjenja ne sme prelaziti (1/10 Ah + 2A), a optimalno je 1/10 od kapaciteta izraženog u Ah
-postavljač teme reče da mu je serviser merio struju punjenja na prazno tipa 14,5 V a pri paljenju svetala 14,3 V. To nije tačno.To je suviše mali pad napona. Kako god, ako radi veliko svetlo i grejač stakla, morao bi da puni sa minimum 14,3 V na malom gasu. Donji ultra minimum bi bio odprilike 14,1 V
- ako vam osciluju one sijaličice u cajgerima kad radi na malom gasu, a auto je zagrejan, možda je crkla neka dioda u alternatoru i ne ravna lepo napon, što opet urniše akumulator koji onda filtrira tu ascilujuću struju
- pun nov akumulator ima 13 pa i više volta. Kad padne na 11,5 ne može se više puniti, tako da nemojte prazniti akumulator do kraja, odigravaju se neke elktro hemijske promene.
- maksimalna temperatura elektrolita do 55 C pri punjenju
-kada kod klasičnog akum. pomislite da je za bacanje, otvorite mu jednu po jednu ćeliju. Kad otvorite ćeliju ispraznite elektrolit
na neki beton, tako da iscuri do kraja. Pustite mali mlaz vode u baštensko crevo i isperite ćeliju. Malecki jer veliki mlaz može da pokrivi ćelije i one kartone u nutra. Obratiti pažnju na boju taloga koji je izašao. Crni talog, - možda ima nade, crveno crni oksidni talog - gotov je
Kad ste isprali akumulator, ubacite potpuno novi elektrolit. Ako možete da birate struju punjenja, prvi sat 1/10 Ah + 7 A. Onda vraćajte punjenje na 1/10 Ah. Cilj operacije je da se pokrene elektro hemijska reakcija u pravom smeru. Ako nemate podesivu struju punjenja
(što je skoro u 99% slučajeva), pustite da puni kako može.
- za zimu, probali ste paljenje, pa nije hteo da pali, a nemate punjač, nagrejte akumulator na radijatoru. Dakle ne na podu nego baš na radijatoru da elektrolit bude unutra oko 40 C pa i više. Ukoliko ga niste razvalili sa preko tri verglanja, sva je prilika da podgrejan akum. ima da upali.
Savet kod kupovine.
Nabavite kiselinu za akumulator, ima u BGD na Bubanj potoku. Ima i u akumulatorskim servisima. Kad kupite NOV akumulator primetićete da ima elektrolit na svega 10 do 15 mm IZNAD ćelije. To nikako nije dovoljno ! Zato vam crkne posle dve godine ! Tako se sprovodi u praksi planirana zastarelost proizvoda
Dakle dodajte još KISELINE da bude oko 25mm ili do onog graničnika u ćeliji ako ima obeleženo.
Za celi ostali vek dosipajte samo destilovanu vodu. (kiselina ne isparava)
Morao bi vam trajati makar 5 godina.
I kakav god imali auto ne ubacujte manji od 55 Ah. Visine i dubine akum. su vrlo približne u klasi do 75 Ah, ali se širine menjaju.
Dakle santimetar u šake pri kupovini akumulatora da bi mogli da ga ubacite
Ono o levoj i desnoj + klemi znate i sami
Litar kiseline će vam uz malo sreće trajati za par akumulatora.
[ BokasaTzar @ 25.02.2012. 00:25 ] @
I da zablogujem do kraja,
ko ima garažu može da kupi one malecke punjače, koji koštaju 3.000,oo din ili tako nešto bezveze. Einhel ili sl.
Njihov napon u praznom hodu ne prelazi 13 V. Oni bi teoretski napunili pošteno ispražnjeni akumulator 75 Ah, za nekih 4 dana.
Ali su jako dobri da kad se primeti jači mraz zimi,
odvrneš čepove i pustš ‚‚punjenje‚‚ akum. cele noći.
Ili ko ima stari akumulator koji nije savim crkao, može da ga drži na toplom i koristi ga kao pomoćni pri prvom paljenju u jutru.
A malim punjačem ga ‚‚dopunjuje‚‚ noću.
Ima i varijanta da se kod auto električara sprovede i ugradi + kabl za još jedan akumulator u prtljažniku,
instalacija se koristi samo zimi
[ Java Beograd @ 25.02.2012. 20:45 ] @
@BokasaTzar
Raspisao si se o kiselini, bukvalno kao servisno uputstvo. NIje to loše, ali ipak prava je istina da se laicima nikako ne preporučuje čeprkanje i bilo kakva igrarija sa sumpornom kiselinom jer je jako, jako opasna.

Bilo kako bilo, akumulatori sa kiselinom, bar kad je u pitanju primena u automobilima polako ali sigurno idu na "đubrište istorije". Svakako da se može napraviti loš akumulator sa gelom i dobar akumulator sa tečnom kiselinom, ali činjenica je da je tehnološki princip akumulatora sa gelom superiorniji. Hermetički zatvoren, bez gubljenja i dolivanja destilovane vode, bez održavanja. Košta nešto manje nego pun rezervoar goriva, i traje od oko 3 do oko 5 godina. To je to.

Punjenje izlapelog akumulatora cele noći da bi uspešno jednom zaverglao ima smisla samo i jedino za penzionere. Za onog ko ujutro ode na posao, pa mu auto odstoji 8 sati na -10 C, sva ta "tehnika" pada u vodu. Jedina normalna akcija je kupovina dobrog i normalnog akumulatora. Upravo sam u decembru (dok još nije bilo hladnoća) bacio (tj. dao na recikliranje) akumulator koji "nije savim crkao". Iako imam i garažu, i jedan stari, ali ispravan punjač, nije mi na pamet palo da u zimu uđem sa akumulatorom kome treba celonoćno punjenje zarad jednog verglanja. Batalio ćorava posla, i kupio akumulator kakav je preporučen od proizvođača. Ni veći ni manji. Voli Srbin često da mudruje, i da zaključi kako proizvođač nema pojma i kako je, naravno, bolje kupiti ovo ili ono. Jok ja. I eto, kad su stigle ove hladnoće, ja ni jednom nisam posumnjao da li će auto da me vrati kući posle posla ili neće.
[ kristina990 @ 25.02.2012. 21:20 ] @
slažem se sa prethodnim postom,akumulator kome je potreban punjač može komotno u đubre(jedino ako ga nisu ispraznila zaboravljena svetla)...
i svakako pre zime proveriti alternator i anlaser i po potrebi remontovati ili kupiti novo(može da se nađe za 100-150 Eur za najpopularnije modele)
[ Zarko Silic @ 25.02.2012. 21:29 ] @
Tacno je to sto je Java napisao.

Dodao bih da, ukoliko postoji potreba za akumulatorom veceg kapaciteta (jaka muzika i sl.), potrebno je zameniti i alternator srazmerno vecim.
[ La_odvala @ 26.02.2012. 02:59 ] @
Mnogo ste pisali nisam citao inace kad bi ja proveravao alternator i ostalo JOS DA PLACAM 150E pa gde sam ja tu onda? .....
[ BokasaTzar @ 26.02.2012. 07:44 ] @
Dobro de ...

Mislim da je za naš stepen tehničko ekonomskog razvoja, gel akumulator redak stvor (a da valja).

Voleo bih da primetite i da gomila onih akumulatora ‚‚što se ne pune‚‚ su obični akumulatori sa kiselinom i nalepnicom preko ćelija,
tako da im je ekologija ista. Namena svega toga je da izgleda moderno i da spreči punjenje punjačem.
To vam prodavci neće reći, dragi ljubitelji ekologije.
Njihov najčešći odgovor je ‚‚ne znam‚‚

Dolivanje kiseline na početku (ukoliko je nema dovoljno) će sigurno produžiti život akumulatoru, zato smatram da je bolje da
akumulator ima čepove, da bi mogao da se dopuni strujom i evetualno dolije kiselina.

Kiselina (elektrolit) se može komotno sipati sa običnim žutim rukavicama za WC, jer je u pitanju rastvor 30% koncentarcije,
a 100% koncentrovanu kiselinu nećete naći, jer se (kao i metil alkohol)
prodaje samo pravnim licima kojima to treba i zaista je opasna za DIY majstore. I ne treba vam.

Cilj mi je bio da prosečni ES korisnik ima maksimalni uvid u praktična iskustva, te da uz razumno ulaganje vremena i para,
pričuva kintu


[ kristina990 @ 26.02.2012. 10:26 ] @
kakva kiselina,kakvi punjači.... proveriti napon punjenja alternatora i ako je ispod 14 srediti alternator....anlaser zna da stvara veliki otpor pa ako ne vergla živahno,skinuti ga da se promene čaure i vidi kakav je bendiks i po potrebi on promeni...kad se to odradi,onda se kupuje novi akumulator koji treba biti minimum 10% jači od fabričkog,a za dizele minimum 70 Ah ako fizički može da stane...kod dizela promena grejača svake 2-3 godine...
sve se to odradi na kraju leta ili ujesen i neće biti problema
kad auto stane ili neče da upali negde na putu ili van vašeg grada i poznatih majstora platićete za sitan kvar sve ovo što sam nabrojao...
[ X Files @ 26.02.2012. 10:40 ] @
@BokasaTzar

Dok sam vozio Pasata B3, nabolje što sam uradio u smislu očuvanja akumulatora, bila je ugradnja "zujalice". Tj, kada su svetla upeljena a otvore se vrata - zujalica se javljala vrlo neprijatnim zvukom. Ovo me spasilo X puta.

Moderniji automobili ovo odavno imaju, a imaju i "economy mode" tako da gase sve živo nakon X minuta, ako automobil nije u radu.


Iako je sve što si napisao tačno, ipak sam pristalica zatvorenih akumulatora. Cene akumulatora su odavno prepolovljene, a uz sve ove mere koje već postoje, nema razloga da akumulator ne traje dovoljno dugo ako se automobil redovno koristi. Na znak svake sumnje, ide se kod električara koji lako proverava da li se akumulator ispravno puni.
[ BokasaTzar @ 26.02.2012. 11:44 ] @
Citat:
kristina990: kakva kiselina,kakvi punjači....


Dobro de... još jedared

Kiselina 30% (elektrolit) i onaj Cevosan su podjednako opasni (razumno bezopasni),
i domaćice sipaju Cevosan u odvod sudopera bez problema - valjda ne znaju jadne da postoje Majstori od Vodovoda.
I te domaćice ga isto ne piju i ne sipaju ga u oči.

Merač napunjenosti akumulatora (do 1500,oo din max.) - meni izgleda kao dobra investicija, ali to je stvar perspektive.
Ne radi na zaptivenom akumulatoru - to je tako.

Ovde, čini mi se, dolaze ljudi sa nekim tehničkim predznanjem, tako da sam to nekako imao u vidu,
iako je opšta tendencija da se ide kod majstora za svašta ... npr. zamenu sijalica kod Megana
[ vilil1 @ 26.02.2012. 13:05 ] @
Citat:
Java Beograd
Bilo kako bilo, akumulatori sa kiselinom, bar kad je u pitanju primena u automobilima polako ali sigurno idu na "đubrište istorije". Svakako da se može napraviti loš akumulator sa gelom i dobar akumulator sa tečnom kiselinom, ali činjenica je da je tehnološki princip akumulatora sa gelom superiorniji. Hermetički zatvoren, bez gubljenja i dolivanja destilovane vode, bez održavanja. Košta nešto manje nego pun rezervoar goriva, i traje od oko 3 do oko 5 godina. To je to.

Pa, koliko to kod nas kosta akumulator sa gelom? Ako moze neki primer.

EDIT
Nasao sam. Exide GEL ES650 12V 56Ah Cena sitnica. Samo 23,673.28. Ali sa popustom. ;)

[Ovu poruku je menjao vilil1 dana 26.02.2012. u 14:19 GMT+1]
[ kristina990 @ 26.02.2012. 13:33 ] @
ne mora baš gel,može i neki dobar bez održavanja...ja sam se pre neki dan iznenadio kad sam dešifrovao datun proizvodnje Bosch S4 74 Ah na jednom audiju A3 1.9 TDI-bio je star 6 godina
[ joojant200 @ 26.02.2012. 18:00 ] @
Citat:
kristina990: ne mora baš gel,može i neki dobar bez održavanja...ja sam se pre neki dan iznenadio kad sam dešifrovao datun proizvodnje Bosch S4 74 Ah na jednom audiju A3 1.9 TDI-bio je star 6 godina


Ja isto imam Bosch Silver S4 sada vec star 4 godine - i radi super kao prvog dana, ali me je uvek mamilo da ga otvorim, a opet pise na njemu ne otvarati, pa onda mambo dzamo vudu, ne trosi vodu pa se uvek suzdrzim?
Da li otvarati ili ne?
Gubljenje vode smanjeno je kod akumulatora koji su deklarirani kao akumulatori koji ne zahtijevaju održavanje, no nakon dužeg vremena valja i takve provjeriti. wikipedia
[ BokasaTzar @ 26.02.2012. 19:53 ] @
Citat:
joojant200: Ja isto imam Bosch Silver S4 sada vec star 4 godine - i radi super kao prvog dana, ali me je uvek mamilo da ga otvorim, a opet pise na njemu ne otvarati, pa onda mambo dzamo vudu, ne trosi vodu pa se uvek suzdrzim?
Da li otvarati ili ne?


Lako ga je otvoriti - teško ga je zatvoriti

Plastične kapice - čepovi su urađeni tako da se polome kad skineš nalepnicu i ‚‚otvoriš akumulator‚‚.
Sačekaj da počne da crkava i moraš spremiti zaptivni materijal - neke konusne gumene ili plastične čepove.
Tamo nema navoja.
[ bakara @ 26.02.2012. 20:18 ] @
Citat:
BokasaTzar: Lako ga je otvoriti - teško ga je zatvoriti

ja sam ih vidjao izbusene pa stave sraf da drzi
[ cika dacha @ 26.02.2012. 20:43 ] @
BokasaTzar@ svaka cast sve sto si napisao i slazem se sa tobom! a cuo sam da Beli black hors radi jako dobro i svi ruski akumulatori( pitao dugogodisnjeg elektricara iz mercedes servisa) a
kristina900@ napisa/la si da kod dizela treba svake dve tri godine menjati grejace???????!!!!! pa znas li ti koliko kostaju grejaci za auta novije generacije???? i cemu onda garancije i do 7 godina na mehaniku :-)
i moj komsija je imao iveco kamion kome nisu radili grejaci nikako jer su bili iskljuceni tj nije bilo potrebe da kupuje druge jer mu kamion stajao u garazi a posto je motor imao odlicnu kompresiju i verglao znasno palio je uvek! jer ipak dizel pali na pritisak pa je vazno do verglanje da bude snazno! i naravno vazni su grejaci al moze lako da se upali kad je kompresija kako treba!
[ Java Beograd @ 27.02.2012. 07:15 ] @
Citat:
kristina990: ... onda se kupuje novi akumulator koji treba biti minimum 10% jači od fabričkog,a za dizele minimum 70 Ah ako fizički može da stane...
Zapravo, novi akumulator treba da bude taman onakav kakav je fabrički.
WTF ?! Nikako da skapiram zašto ljudi misle da proizvođači automobila nemaju pojma o automobiliima ?!


Citat:
kristina990:...kod dizela promena grejača svake 2-3 godine...
Ako se krene ovom logikom, onda je najbolje novi auto svake 2-3 godine. Opet ne kapiram, zašto bacati u đubre sasvim ispravne grejače ?!
[ kristina990 @ 27.02.2012. 19:12 ] @
zašto veći akumulator od fabričkog?-zato što auto ni njegovi sklopovi nisu više novi pa se akumulator u starom autu više napreže
zasto novi grejaci svake 2-3 godine?- zato što će te izdati kad ne treba i gde ćeš platiti deset puta više sam jedan grejač da upališ i dođeš do kuće(izgubljeno vreme ne racunam)
P.S.grejaci nisu skupi i u rangu su sa cenom sa svećicama
[ X Files @ 27.02.2012. 20:33 ] @
Citat:
Java Beograd:Opet ne kapiram, zašto bacati u đubre sasvim ispravne grejače ?!

Koliko sam saznao "u prolazu":
- grejaci imaju vek trajanja, koji nije velik
- grejaci nekih vozila nazigled ispravno rade (majstorskim vrstama provere), a u praksi greju sopstveno kuciste a ne tacno fokusirano mesto koje treba
- grejacu mogu da zapeku do te mere, da se pri pokusaju skidanja ostaje s "grejacem manje", jer puknu u lezistu.

Mozda je nesto od ovoga?



[ Zarko Silic @ 27.02.2012. 22:50 ] @
Citat:
kristina990: zašto veći akumulator od fabričkog?-zato što auto ni njegovi sklopovi nisu više novi pa se akumulator u starom autu više napreže



Ne, upravo suprotno. Veca su trenja kod nivih vozila; samim tim, naprezanja i gubitci.

Kontrolu grejaca treba obaviti najduze na 2 godine. Ukoliko se pokaze da su sumnjivi, treba ih zameniti. Preporuka je da se svi zamenu, a ne samo jedan sumnjiv.
[ kristina990 @ 28.02.2012. 10:48 ] @
koja veća trenja?jel lakše vrti novi anlaser od starog,jel bolje puni novi alternator od starog,jel bolje pali novi auto ili stari
ne razumem ovo. koja? "Veca su trenja kod novih vozila; samim tim, naprezanja i gubitci."
[ Java Beograd @ 28.02.2012. 11:38 ] @
Dakle, koliko vidim, definitivan je zaključak da proizvođači automobila nemaju pojma o automobilima, i da prosečni priučeni srpski majstor, naravno, više i bolje zna.

Ta "trenja" i to sve ostalo su kao totalna nepoznanica inženjerima Fijata, VAG, PCG, Renoa i Tojote ? Oni kao ne znaju da se anlaser troši, i radilica i ležajevi. Jok, oni misle posle deset godina sve je kao novo ?! I namerno u uputstvu (User manual) nisu napisali "obavezno min 10% veći akumulator" da bi za]ebali mušterije ?! A mogli su.

Biće da su ti što su napravili taj motor i auto stvarno totalne neznalice. Eh, da bar čitaju poneki forum, pa da dođu na sam izvor mudrosti i znanja !
Veorvali ili ne, sve me više i više uveseljava ovaj forum!
[ Java Beograd @ 28.02.2012. 11:53 ] @
Što se tiče bacanja ispravnih grejača - ko voli nek izvoli !
Ima ko voli da potroši pare na piće, znam jednog koji vozi krš ali muzičare u kafani "kiti" hiljadarkama, neko voli da potroši pare na umetničke slike, a neko na skupu garderobu. A ima i ko voli da potroši pare na svojega "ljubimca". Svako sa svojim parama radi kako voli.

Citat:
kristina990: zasto novi grejaci svake 2-3 godine?- zato što će te izdati kad ne treba i gde ćeš platiti deset puta više sam jedan grejač da upališ i dođeš do kuće(izgubljeno vreme ne racunam)
Ma to ti kažem. Znam jednog koji kupuje novi auto na 2-3 godine. Kaže, bolje mu je tako nego da ga ovaj stari izda kad ne treba.


U veoma dugačkom spisku SERVICE SCHEDULE user manuala za moj auto piše trista "check" i "replace" za "ovo i ono" na koliko hiljada kilometara ili na koliko godina. Ali ne piše "replace" grejači na dve godine. Dok god kontrolna lampica grejača kaže da je sve OK, ja grejače ne bacam.
[ kristina990 @ 28.02.2012. 14:20 ] @
Citat:
Java Beograd: Dakle, koliko vidim, definitivan je zaključak da proizvođači automobila nemaju pojma o automobilima, i da prosečni priučeni srpski majstor, naravno, više i bolje zna.

Ta "trenja" i to sve ostalo su kao totalna nepoznanica inženjerima Fijata, VAG, PCG, Renoa i Tojote ? Oni kao ne znaju da se anlaser troši, i radilica i ležajevi. Jok, oni misle posle deset godina sve je kao novo ?! I namerno u uputstvu (User manual) nisu napisali "obavezno min 10% veći akumulator" da bi za]ebali mušterije ?! A mogli su.

Biće da su ti što su napravili taj motor i auto stvarno totalne neznalice. Eh, da bar čitaju poneki forum, pa da dođu na sam izvor mudrosti i znanja !
Veorvali ili ne, sve me više i više uveseljava ovaj forum! :)
[quote]Java Beograd: Dakle, koliko vidim, definitivan je zaključak da proizvođači automobila nemaju pojma o automobilima, i da prosečni priučeni srpski majstor, naravno, više i bolje zna.

naravno da nisu neznalice,ali ne uzimaju u obzir održavanje nekvalitetnim delovima ...jedan od njih je i akumulator,nijedan akumulator koji kupiš u Srbiji nema deklarisanu startnu snagu,zato gotovo svi trgovci će se poslužiti trikom i ponuditi 10% jači akumulator i tu su potpuno u pravu!

ja sam se rukovodio tvojom logikom i stavio fabrički preporučen 66 Ah umesto barem 70,već prve zime imao sam problema,zahebancije sa garancijom dok nije završio na reciklaži...tako da nije sve knjiški dobro,nisu svi priučeni majstori koji koriste pozitivna i negativna iskustva iz prakse...
[ Zarko Silic @ 28.02.2012. 14:32 ] @
Da li ce akumulator propasti pre ili kasnije ne zavisi od njegovog nazivnog kapaciteta. Jedanako brzo propadaju i oni sa manjim i oni sa vecim kapacitetom.

Akumulatori za prvu ugradnju trebali bi biti kvalitetniji, ali nisu. Samo su skuplji (ako se narucuju preko ovlascenih sercisa) ali nisu i bolji. Naprotiv, ako su duze lagerovani, onda su losiji, a radni vek im je znacajno smanjen.

Najveca verovatnoca da se kupi korektan akumulator je ako se kupuje na osnovu datuma proizvodnje. Zbog toga su domaci akumulatori, poput na primer BH, u prednosti nad onima koji se uvoze. Da bi akumulator iz uvoza stigao na srpske police, prodje po koji mesec koji moze da bude presudan za duzi vek trajanja.

[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 28.02.2012. u 15:50 GMT+1]
[ kristina990 @ 28.02.2012. 14:36 ] @
ovo za grejače više vredi za starija vozila,za moj auto solidni grejači koštaju 1100 din,a velika je zahebancija promeniti ih,barem meni amateru jer neću da skidam cevi od boš pumpe,vezivanje ključa kanapom,vezivanje matica koncem,nekad uradiš za pola sata,a nekad se zabavljaš 3,4,a ispitati ih ne možeš pouzdano već sam kad ih izvadiš.zato mi je lakše da stavim nove nego da vratim i stare ispravne,da možda za koji mesec ponovo zabavljam skidajući i menjajući...
noviji auti imaju komjutersku kontrolu i signaliziraju kad je nešto neispravno,pa tako i za grejače tako da se ovo odnosilo više za starija vozila,kod novijih amaterski bilo šta raditi nema smisla,već odabrati dobrog i poštenog majstora...
[ dlalic @ 28.02.2012. 15:46 ] @
Poenta je sta je Java rekao:
Košta nešto manje nego pun rezervoar goriva, i traje od oko 3 do oko 5 godina. To je to.


Upravo tako. Akumulator je potrosan materijal koji kosta kao i jeftinija guma npr, ili rezervoar goriva. Ne treba tu mnogo filozofirati.

Na nesto drugo bih skrenuo paznju

Koliko vas zivi u gradovima, ima par km do posla?
Tipican scenario: zimsko jutro, minus napolju, aku vec ima vece samopraznjenje i manji kapacitet.
Vi palite svetla (min 10A), grejace zadnjeg stakla (10-15A), ventilator kabine, muziku. Poneko i grejace retrovizora, sedista. Vozite u koloni, grad, semafori - mali broj obrtaja, aku se puni malom strujom. Ostavite auto 8h na minusu, pa opet grejaci, alnaser, gore navedeno...
Hocu da kazem da u ovom rezimu imate konstantno podpraznjen akumulator i bez obzira na ispravnu instalaciju ako koristite kola u ovom rezimu zimu ili dve aku ce odsvirati svoje. Podpraznjen akumulator TRAJNO propada.

Treba samo malo povesti racuna i vek od 5-6 godina je sasvim normalan.

[ kristina990 @ 28.02.2012. 16:19 ] @
ama ljudi, dobar akumulator se dopuni u vožnji za 5-10 minuta....kvalitet akumulatora je nikakav...
[ cika dacha @ 28.02.2012. 17:17 ] @
dlalic@ da traju 5-6 godina bilo bih i dobro al to je nazalost postao pust san... par dana posle garancije i caooooooo
[ ctrl alt del @ 28.02.2012. 19:46 ] @
Citat:
kristina990: ama ljudi, dobar akumulator se dopuni u vožnji za 5-10 minuta....kvalitet akumulatora je nikakav...

Zna li neko pozdano koliko je potrebno kilometara ili minuta vožnje po gradu (kreni, stani, niži obrtaji) ili otvorenom putu (peta brzina, viši obrtaji) da se napuni akumulator koji je zaverglao taman da upali? Naravno uz pretpostavku da je sve drugo ispravno. Ja sam čuo da je potrebno bar 30 km vožnje pa mi ova informacija o 5 do 10 minuta zvuči optimistički. Kad ovome dodamo i tekuću zimsku potrošnju koju je naveo Dlalic, pre bih očekivao da je potrebno bar sat vožnje...
[ vilil1 @ 28.02.2012. 21:49 ] @
U gradu nema sanse da se napuni, ma koliko dugo vozio. Kreni, stani, stalno upaljena svetla, pa i bez ikakvog drugog potrosaca, nema sanse. Na otvorenom, mozda za nekih par sati voznje. Pa i tada ne verujem da ce se napuniti.
[ Java Beograd @ 29.02.2012. 06:34 ] @
Ne znam otkud vam teorija da akumulator ne može da se napuni u gradskoj vožnji ? WTF ?!? Naravno, podrazumeva se da je regler ispravan.

Nekad davno, u autu je bio "dinamo" i postojao je mehanički regler. To je bila muka ! Savremeni alternatori imaju sasvim dovoljno snage da napajaju sve potrošače (izuzetak je pisac i njegov Ford) i da još i pune akumulator i pri najmanjem broju obrtaja.

Regler je krucijalni deo. On je taj koji drži konstantan napon na izlazu alternatora od oko 14.3 do oko 14.7 V, bez obzira na broj obrtaja i uključene potrošače. Upalio - ne upalio svetla, nema nikakve razlike. Opet je 14.3 - 14.7 V. Jurcao 200 na sat ili mileo u koloni - nema nikakve razlike. Opet je 14.3 - 14.7 V.

Uvek sam imao ispravan regler, na put idem svega par puta godišnje, (dakle 340 dana u godini vozim u gradu) i nikada nisam punio akumulator. Dok ne crkne, naravno. Onda kupim novi, pa sve iz početka. Naravno, postoji i mogućnost da je regler ispravan, ali sve ostalo na dizel motoru neispravno, u rezervoaru ložak umesto dizela, pa pre verglanja grejači rade 10 minuta, a onda se i vergla 15 minuta, dok se ne izvuče zadnji elektron iz akumulatora. E takav 'kumulator nemože da se napuni za 5 minuta vožnje.



Dakle, ništa se ne sekirajte, ovi koji prave automobile, znaju ponešto o automobilima, i predvideli su teoretsku, sasvim retku pojavu da korisnik automobila vozi svoj auto zimi, svakodnevno u gradu.
[ ctrl alt del @ 29.02.2012. 06:51 ] @
U redu Java samo mi nisi odgovorio na pitanje koliko vremena je potrebno da se skoro ispraznjen akumulator napuni u voznji
[ bakara @ 29.02.2012. 10:22 ] @
Citat:
ctrl alt del: U redu Java samo mi nisi odgovorio na pitanje koliko vremena je potrebno da se skoro ispraznjen akumulator napuni u voznji

A sta znaci "skoro ispraznjen"?

Ako je ispravan akumulator i alternator nece nikad biti "skoro ispraznjen".
[ ctrl alt del @ 29.02.2012. 10:34 ] @
Pa dobro, jel sad treba da definišemo pojam "skoro ispražnjen"?

Evo konkretno: jesenas (temperature su bile u plusu) mi se desilo da kola neće da upale. Pošto sam žurio pozvao sam AMS, brzo su došli, konstatovali da je u par ćelija isparilo mnogo vode, dolili smo i startovali. Tada me je tehničar AMSa pitao dokle idem s obrazloženjem da ako idem u gradsku vožnju od par km to neće biti dovoljno da napuni akumulator i opet neću moći da startujem. Pošto sam išao iz Bg u NS rekao je da je to više nego dovoljno. I bilo je. Od tada nisam imao problema sa akumulatorom, instalacija mi je ispravna.

Sad da ponovim pitanje - ako ispražnjen akumulator u kući pomoću "glupog" punjača punimo nekoliko sati ili preko cele noći - koliko je vremena/km potrebno da se napuni u vožnji.
[ veselinovic @ 29.02.2012. 11:53 ] @
Ti bas hoces precizan odgovor.
Ako je poluispraznjen akumulator nepoznatog kapaciteta punjen ne zna se koliko sati punjacem za koji se ne zna struja punjenja potrebno je voziti tacno 24 minuta 5 sekundi i 23 stotinke u nepozntim kolima sa nedefinisanim alternatorom pri nepoznatom broju ukljucenih potrosaca.
Nadam se da si sada zadovoljan.
Doduse, ako se nepoznat dan neparnih dana u nedelji vozi 3 km, i ako ta voznja traje duze od 1.423 minuta poluispraznjen akumulator ce prestati biti poluprazan i preci ce u polupun do skoro onako pun.
Fino ti ljudi kazu, inzinjer u fabrici je proracunao ptrosnju el. energije u kolima, shodno tome je proracunao snagu akk pa onda odabrao odgovarajuci alternator. E onda je izracunao optimalne velicine remenica i to je to.
Imam negdje kompletan tok proracuna, pa ako te interesuje poslacu ti.
Ako neko nije debelo omanuo u proracunu na ler gasu bni alternator trebao isporuciti dovoljno struje da podmiri svjetla, grijace stakala, zmigavce i brisace-mozda jos koji amper preko toga. Ako bas sve radi tesko ce se akk puniti na stangasu, ali ce se zato napuniti u toku voznje vrlo brzo. E sad to brzo je par minuta za normalno prazan akk ( ispravaan automobil upali poslije najvise 5 sec verglanja)
[ Java Beograd @ 29.02.2012. 12:34 ] @
Veselinović se iznervirao.

- Struja punjenja zavisi od ispražnjenosti akumulatora. Što je 'kumulator prazniji, to je njegov napon manji, što je njegov napon manji, to je veća razlika napona alternator-akumulator, pa je tako struja punjenja veća.
- S druge strane, alternator u kolima može da proizvede relativno jaku struju, čak do oko 100 A. Ako nisi familijaran sa elektrotehničkim pojmovima, trebalo bi da znaš da je ovo baš jaka struja.
- Zaključak: u kolima akumulator može da se puni veoma jakom strujom, znatno većom nego što može da obezbedi običan, mali, ne-profesionalni, kućni punjač.

Odgovor: ako je kućnom punjaču potrebno 10 sati za punjenje, u kolima će se napuniti za sat vremena (otprilike). U svakom slučaju, posle pola sata rada motora (opet otprilike), akumulator bi trebalo da bude dovoljno napunjen za sledeće normalno startovanje. Potenciram još jednom: punjenje nije linearno: najjače je kad je akumulator "najprazniji", dakle u samom početku. U prvih 15 min se napuni znatno više nego u drugih 15 min.

Podrazumeva se da je akumulator "zdrav i jak" a da je do pražnjenja došlo zbog zaboravljenih svetala, na primer. Akumulator na "izdisaju" je svejedno ne može da se napuni.

[ dlalic @ 29.02.2012. 13:56 ] @
Jel ima neko DC strujna kljesta da napravi experiment? Ja uvek imam preca "posla", nikako da ih kupim...

Nakaci kljesta, struja 0.0, startuje auto, struja punjenja +XX, ostavi u leru, popali sve sto inace popali zimi. Znaci svetla, grejace zadnjeg stakla, muziku, ventilator kabine na najjace, brisace. I javi razliku

Naravno sa nekim prosecnim, ispravnim autom. Npr Puntom/Z10 sa fabrickim akumulatorom, ili slicnim
[ ctrl alt del @ 29.02.2012. 15:11 ] @
@Java, hvala, takav odgovor sam očekivao.
@Veselinoviću, ako ne znaš/nećeš da nešto konstruktivno napišeš - preskoči temu.
[ vilil1 @ 29.02.2012. 16:19 ] @
Pitanje je bilo, za koliko vremena akumulator moze da se NAPUNI.

Citat:
veselinovic: Ako bas sve radi tesko ce se akk puniti na stangasu, ali ce se zato napuniti u toku voznje vrlo brzo. E sad to brzo je par minuta za normalno prazan akk ( ispravaan automobil upali poslije najvise 5 sec verglanja)


Citat:
Java Beograd
Odgovor: ako je kućnom punjaču potrebno 10 sati za punjenje, u kolima će se napuniti za sat vremena (otprilike). U svakom slučaju, posle pola sata rada motora (opet otprilike), akumulator bi trebalo da bude dovoljno napunjen za sledeće normalno startovanje.


Dakle, @veselinovic pise da ce se napuniti vrlo brzo, za par minuta, a @Java, za oko sat vremena, nebitno da li je voznja u gradu ili van.

Pitanje 1. Ako alternator puni jace ili slabije, srazmerno broju obrtaja, kako je moguce da gradska voznja ne utice na sam proces punjenja, a prilikom koje su ukljuceni razni potrosaci, plus oni potrosaci koje vozac i nije ukljucio?

Pitanje 2. Ukoliko je tacno to sto pisete, cemu sluze razni punjaci, kada je (po vama) dovoljno upaliti auto, i voziti ga od par minuta do sat vremena, i akumulator ce biti pun?
[ bakara @ 29.02.2012. 16:44 ] @
Citat:
vilil1:

Pitanje 2. Ukoliko je tacno to sto pisete, cemu sluze razni punjaci, kada je (po vama) dovoljno upaliti auto, i voziti ga od par minuta do sat vremena, i akumulator ce biti pun?

Sluze da pune neispravne akumulatore, po meni bacanje para, bolje kupiti nov akumulator nego punjac.
[ veselinovic @ 29.02.2012. 21:48 ] @
ctrl alt del ,

dobio si vrlo tacan i precizan odgovor. Procitaj pazljivo citav tekst.


Vili,

Java je pricao o potpuno praznom akk ( sto se naravno ne vidi kad je iskinuto iz konteksta) za 1 sat.
Ja sam pricao o akk koji je bio pun i ispraznio se pri paljenju ( grijaci i alnaser) i to pod uslovom ( i to sam napomenuo) da je automobil koliko toliko ispravan. E tu se dopuni za cirka 5 minuta.

Pazi sad, ovo cu reci samo jednom.
Na ispravnom automobilu u kome je ispravan i dobar akumulator sve radi cakum pakum, pa makar vozio 30 metara, gasio i ponovo palio, pa sve tako po 30 metara.
E sad kad iz auspuha izadje plavi dim ( na koji motor radi ) a akumulator duplo manji od predvidjenog onda ne gine punjac i u sred ljeta.
Punjac ima smisla samo ako se kola ne voze duze ( zimi recimo 2 mjeseca) onda treba malo pobuditi uspavani akk. Ali to je pogubno za njega ( ne dopunjavanje nego takav rezim).

[ vilil1 @ 29.02.2012. 22:43 ] @
Citat:
bakara: Sluze da pune neispravne akumulatore, po meni bacanje para, bolje kupiti nov akumulator nego punjac.

Pretpostavljam da je ovo sala. :)

Citat:
veselinovic:
Ja sam pricao o akk koji je bio pun i ispraznio se pri paljenju ( grijaci i alnaser) i to pod uslovom ( i to sam napomenuo) da je automobil koliko toliko ispravan. E tu se dopuni za cirka 5 minuta.


Pa, pitanje je bilo -

Citat:
ctrl alt del: Zna li neko pozdano koliko je potrebno kilometara ili minuta vožnje po gradu (kreni, stani, niži obrtaji) ili otvorenom putu (peta brzina, viši obrtaji) da se napuni akumulator koji je zaverglao taman da upali?


I, ako bi neko hteo da mi odgovori - Ako alternator puni jace ili slabije, srazmerno broju obrtaja, kako je moguce da gradska voznja ne utice na sam proces punjenja, a prilikom koje su ukljuceni razni potrosaci, plus oni potrosaci koje vozac i nije ukljucio?
[ Zarko Silic @ 29.02.2012. 23:13 ] @
Citat:
Zna li neko pozdano koliko je potrebno kilometara ili minuta vožnje po gradu (kreni, stani, niži obrtaji) ili otvorenom putu (peta brzina, viši obrtaji) da se napuni akumulator koji je zaverglao taman da upali?


Na ovo pitanje se nikako ne moze precizno odgovoriti jer se to vreme krece od 3 minuta pa sve do toga da se akumulator uopste ne napuni bez obzira koliko se dugo vozi. Sve zavisi od ispravnosti sistema za punjenje, kao i o ispravnosti samog akumulatora.

veselinovic je ispravno odgovorio.

I Bakara je ispravno odgovorio: punjac je potreban samo neispravnom akumulatoru. Naravno, podrazumeva se da je alternator na vozilu ispravan, kao i to da se vozilo koristi, a ne da stoji neko duze vreme (vise od 2 nedelje).

[ pantic68 @ 01.03.2012. 00:02 ] @
Jednom smo trojica nas imali identičnu situaciju na tri različita auta. Posle dva sata vožnje po velikom pljusku sa upaljenim brisačima na max, ventilatorima grejanja, dugim svetlima i muzikom, akumulatori su svima bili prazni. Moguće da je bilo i proklizavanja kaiša zbog prskanja vode ali ipak mislim da zbir svih potrošača prevazilazi mogućnosti alternatora.
[ Java Beograd @ 01.03.2012. 07:26 ] @
Citat:
vilil1: Pitanje 1. Ako alternator puni jace ili slabije, srazmerno broju obrtaja, kako je moguce da gradska voznja ne utice na sam proces punjenja, a prilikom koje su ukljuceni razni potrosaci, plus oni potrosaci koje vozac i nije ukljucio?

Citat:
vilil1: I, ako bi neko hteo da mi odgovori - Ako alternator puni jace ili slabije, srazmerno broju obrtaja, kako je moguce da gradska voznja ne utice na sam proces punjenja, a prilikom koje su ukljuceni razni potrosaci, plus oni potrosaci koje vozac i nije ukljucio?

Dva puta postavljaš pitanje sa pogrešnom premisom: "ako alternator puni jace ili slabije, srazmerno broju obrtaja". Upravo regler služi da ne dozvoli promenu napona na alternatoru sa promenom obrtaja.(a time i struju punjenja) . Pomisli samo, min broj obrtaja (kod običnih benzinksih motora) je oko 800 a max je oko 5.000. Dakle 6 puta više ! Onda bi napon trebalo da se menja od 5 V do 30 V ! Nelogično zar ne ? Kako radi regler ? Menja jačinu struje, a time i jačinu magnetnog polja u rotoru alternatora, čime se postiže da se u statoru uvek generiše jednak napon.


Citat:
vilil1: Pitanje 2. Ukoliko je tacno to sto pisete, cemu sluze razni punjaci, kada je (po vama) dovoljno upaliti auto, i voziti ga od par minuta do sat vremena, i akumulator ce biti pun?
Svakako da je "dovoljno upaliti auto, i voziti ga od par minuta do sat vremena" jer tako auto koristi 99% vlasnika.

Čemu služe punjači:
- napuniti ispražnjen akumulator zbog zaboravljenih svetala
- uzaludno probati da se produži život akumulatoru
- puniti olovne akumulatore koji se koriste za:
*** pogon dečijih autića
*** pogon invalidskih kolica
*** pogon pumpa za centralno grejanje kad nema struje
*** razne druge primene u domaćinstvu i industriji.
[ kristina990 @ 01.03.2012. 07:29 ] @
bio sam u prilici da zaboravim upaljena svetla koja iscrpe akumulator da je morao paliti na kablove,s tako upaljenim autom svratim do benzinske nepuna 2 km i mahinalno ugasim motor,posle toga upalim na ključ bez problema -to je vreme manje od 5 minuta.to slikovito govori koliko ispravan alternator može brzo da puni....

Citat:
pantic68: Jednom smo trojica nas imali identičnu situaciju na tri različita auta. Posle dva sata vožnje po velikom pljusku sa upaljenim brisačima na max, ventilatorima grejanja, dugim svetlima i muzikom, akumulatori su svima bili prazni. Moguće da je bilo i proklizavanja kaiša zbog prskanja vode ali ipak mislim da zbir svih potrošača prevazilazi mogućnosti alternatora.

pogrešno,ispravan alternator puni daleko,daleko iznad,ajd da kažem odoka 10x više nego ti potrošači koje si naveo
potrošač koji može stvarno opteretiti alternator su grejači u postheating periodu,prva tri minuta posle starta kad grejači rade,samo jedan vuče oko 15 ampera,znači ukupno oko 60 ampera i to se oseti padom obrtaja zbog opterećenog alternatora kod vozila koja nemaju kompjutersku regulaciju boš pumpe
[ Java Beograd @ 01.03.2012. 07:39 ] @
Citat:
pantic68: Jednom smo trojica nas imali identičnu situaciju na tri različita auta. Posle dva sata vožnje po velikom pljusku sa upaljenim brisačima na max, ventilatorima grejanja, dugim svetlima i muzikom, akumulatori su svima bili prazni. Moguće da je bilo i proklizavanja kaiša zbog prskanja vode ali ipak mislim da zbir svih potrošača prevazilazi mogućnosti alternatora.
Ovo već zavisi od konstruktorskog rešenja, i ideje kojom se vodio proizvođač.

Inženjerska varijanta 1. (beskompromisna) Pravimo alternator da podmiri sve potrošače. Stoga ugrađujemo alternator od 200 A, nije bitno što košta mnogo. Kaiš i remenica moraju da budu veći, i skuplji, ali nije bitno, bitno je da alternator podmiri sve potrošače. Motor će se gušiti u leru (kad su svi potrošači uključeni) pa dodajemo poseban senzor koji automatski diže broj obrtaja (i uvećava potrošnju). I to košta, ali pare nistu bitne, bitno je da alternator podmiri sve potrošače.

Inženjerska varijanta 2.(ekonomska) Pravimo alternator da podmiri oniliko potrošača koliko statistički najverovatnije koristi prosečan vozač. Stoga ugrađujemo alternator od 80 A, on je jeftiniji. Kaiš i remenica će biti manji i jeftiniji. Motor se neće gušiti u leru. Ako vozač ipak u jednom vremenskom periodu uklkjuču baš sve potrošače, onda je tu akumulator koji će upravo u tom vremenskom periodu da pripomogne i akumuliranu el. energiju ubaci u elektroinstalaciju automobila. U korisničkom uputstvu ćemo da napišemo da nije preporučljivo da svi potrošači budu uključeni duže vreme.

Tako se otprilike radi i razmišlja u konstruktorskim biroima. Mercedes SLK i Lexus sigurno imaju beskompromisni alternator. Sitroen C1 sigruno ima ekonomsku varijantu.

Uostalom, potraži po netu i YouTube kako izgleda kad neko nabudži auto sa mnogo svetala i ekstremnom muzukom, pa zbog toga u motorni prostor ubaci još jedan ili više alternatora. Evo onoga šta sam našao na brzinu: http://www.youtube.com/watch?v=yti-GQa5n0I
[ Predrag Supurovic @ 01.03.2012. 07:53 ] @
Citat:
kristina990: bio sam u prilici da zaboravim upaljena svetla koja iscrpe akumulator da je morao paliti na kablove,s tako upaljenim autom svratim do benzinske nepuna 2 km i mahinalno ugasim motor,posle toga upalim na ključ bez problema -to je vreme manje od 5 minuta.to slikovito govori koliko ispravan alternator može brzo da puni....


Pa nije ti sa akumulator napunio nego samo dopunio dovoljno da je mogao da upali. Da si ga tako ostavio dva-tri dana opet bi bio prazan. Da bi potpuno prazan akumulator napunio treba ti 10 do 12 sati punjenja.
[ Java Beograd @ 01.03.2012. 08:31 ] @
Pa nije ni rekao da se akumulator napunio, nego je rekao koliko alternator može brzo da puni. Dakle za 5 min je napunio dovoljno za jedno regularno verglanje.
[ Zarko Silic @ 01.03.2012. 08:33 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Pa nije ti sa akumulator napunio nego samo dopunio dovoljno da je mogao da upali. Da si ga tako ostavio dva-tri dana opet bi bio prazan. Da bi potpuno prazan akumulator napunio treba ti 10 do 12 sati punjenja.


Pa zavisi,

ako su svi potrosaci u vozilu iskljuceni, i ako je alternator na vozilu od 120A kakav je minimum kod na primer C segmenta danasnjih automobila (kod VAGa je on od 150 do 180) onda mu je dovoljno i manje od 1 sat vremene da se napuni potpuno prazan akumulator.

Svaki aktivirani potrosac u vozilu srazmerno svojoj snazi, produzava vreme punjenja akumulatora.

P.S. "Ozbiljni" proizvodjaci automobila uvek primenjuju "beskompromisnu metodu" i nikada se kod njih ne moze dogoditi da alternator ne podmiri sve skupa potrosace u vozilu, bez obzira kojoj kategoriji pripada automobil. Naravno, podrazumeva se ispravnost celokupnog sistema.

Potreba za vecim akumulatorom, sto automatski znaci i vecim alternatorom, postoji samo ako se u vozilo naknadno ugradjuje nesto sto standardom nije predvidjeno.
Na primer Prokin kafe automat


http://www.youtube.com/watch?f...page&v=xOrlZaWElaM#t=1021s

[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 01.03.2012. u 10:58 GMT+1]
[ kristina990 @ 01.03.2012. 09:28 ] @
Citat:
Java Beograd: Pa nije ni rekao da se akumulator napunio, nego je rekao koliko alternator može brzo da puni. Dakle za 5 min je napunio dovoljno za jedno regularno verglanje.


tako je,kad dopuni prazan akumulator da pokrene auto za par minuta,jasno je da će dopuniti i aku koji nije prazan i koji je pokrenuo auto,bez obzira što se vozi sa upaljenim svetlima ili ventilacijom,i kad su potrošači upaljeni akumulator se dopunjuje s tim što alternator isporučuje više struje....

kad je sve na autu ispravno,da je dobar motor koji ne traži dugo verglanje,ispravan alternator i ispravan anlaser,dobar akumulator može da potraje jako dugo,obično se dešava na novim vozilima gde akumulator iz prve ugradnje traje najduže,jednim delom zbog nespornog kvaliteta,a drugim,većim zbog potpuno ispravnog,novog automobila....
[ vilil1 @ 01.03.2012. 09:35 ] @
Citat:
Java Beograd: Dva puta postavljaš pitanje sa pogrešnom premisom: "ako alternator puni jace ili slabije, srazmerno broju obrtaja". Upravo regler služi da ne dozvoli promenu napona na alternatoru sa promenom obrtaja.(a time i struju punjenja) . Pomisli samo, min broj obrtaja (kod običnih benzinksih motora) je oko 800 a max je oko 5.000. Dakle 6 puta više ! Onda bi napon trebalo da se menja od 5 V do 30 V ! Nelogično zar ne ? Kako radi regler ? Menja jačinu struje, a time i jačinu magnetnog polja u rotoru alternatora, čime se postiže da se u statoru uvek generiše jednak napon.

Mislim da gresis, jer nije bitan napon vec jacina struje. A jacina punjenja zavisi od broja obrtaja alternatora. Sto su veci obrtaji, alternator daje jacu struju.

Citat:
Zarko Silic
ako su svi potrosaci u vozilu iskljuceni, i ako je alternator na vozilu od 120A kakav je minimum kod na primer C segmenta danasnjih automobila (kod VAGa je on od 150 do 180) onda mu je dovoljno i manje od 1 sat vremene da se napuni potpuno prazan akumulator.

Nikada nisu svi potrosaci iskljuceni. Pocevsi od kompjutera pa do raznih senzora, tabla, sat...pa cak i kada je auto ugasen, radi kojesta.

Sto se tice punjaca, naravno da ne sluze za to sto vi pisete. Npr. ja auto retko vozim, 2-3 puta nedeljno, oko desetak km. pola sata, sat, traje voznja, i akumulator mi nikada nije pun. Ono malo sto dopuni se maltene isprazni prilikom prvog paljenja, i nema teorije da se napuni. Tada dolazi na red punjac kojim dopunim akumulator.

Uostalom, evo sta kazu iz Sombora, prave Black Horse akumulatore -

Citat:
Nedovoljno punjenje

Nedovoljno punjenje se dešava kada akumulator ne dobije dovoljno punjenja da bi se vratio u stanje potpune napunjenosti; ovo će dovesti do spore sulfatizacije. Ova greška može da se javi kada se vozilo retko koristi za kratka putovanja ili kada se koristi za stop-start gradsku voznju. Nedovoljno punjenje se dešava i ako je napon alternatora ispod 13,6-13,8 V.
[ Zarko Silic @ 01.03.2012. 10:05 ] @
Ja mislim da ti ne razumes ovu problematiku jer u protivnom, ovo nikada ne bi napisao:

Citat:
vilil1: Mislim da gresis, jer nije bitan napon vec jacina struje.


1. Komputer ja jako mali potrosac. Maximalmo 300mA sme da vuce i to kada je automobil upaljen. Senzori pogotovo nisu nikakvi potrosaci.
2. Kada je automobil ugasen, permanentna potrosnja ne sme biti veca od 20 mA, sto je zanemarivo. Ukoliko je ona veca, nesto je neispravno.
3. Ispravan automobil, sa ispravnim akumulatorom, ukoliko se vozi 2 do 3 puta nedeljno a moze i redje (dovoljno i 1 puta nedeljno) NIJE potrebno dopunjavati.
4. Punjac sluzi za ono sto je Java napisao.



Citat:
Čemu služe punjači:
- napuniti ispražnjen akumulator zbog zaboravljenih svetala
- uzaludno probati da se produži život akumulatoru
- puniti olovne akumulatore koji se koriste za:
*** pogon dečijih autića
*** pogon invalidskih kolica
*** pogon pumpa za centralno grejanje kad nema struje
*** razne druge primene u domaćinstvu i industriji.
[ vilil1 @ 01.03.2012. 10:10 ] @
Citat:
Zarko Silic: Ja mislim da ti ne razumes ovu problematiku jer u protivnom, ovo nikada ne bi napisao:

Molim??? BRZINA punjenja akumulatora ne zavisi od JACINE struje? Za tebe je isto ako se aku. puni strujom od 2A ili 10A?

[ Zarko Silic @ 01.03.2012. 10:16 ] @
Ne, vec postoji uzrocno posledicna veza izmedju jacine struje i napona.

Regler oranicava naponsku vrednost, a snaga, odnosno struja je povezana sa snagom alternatora. Ako alternator isporucuje 100 A onda je to maximalna struja kojom moze da se puni akumulator. Ukoliko je ukljucen potrosac (grejac zadnjeg stakla, ventilatot, i sl.) onda se struja isporucena akumulatoru smanjuje srazmerno tome.

Tacno je da je isporucena struja od alternatora povezana sa brojem obrtaja samog alterrnatora, odnosno motora, ali ta zavisnost nije linearna kao sto je to nekada bila dok se koristio dinamo. Na 1500 o/min motora, deklarisana struja alternatora vec postize svoj maksimum.

I nije reda velicine 2, odnosno 10A vec nekoliko puta vise. Ako je akumulator skoro prazan, ova struja ume da dostize i 100 A.
[ kristina990 @ 01.03.2012. 10:24 ] @
vilil1 au,jak izvor da citiraš si naveo,u black horsu su stručnjaci da neispravan akumulator proglase ispravnim,od naponskog praga,pa ako je manji još sto tolerancija...
ja sam kupio bh pre 2 i po godine u maju već u jesen je počeo da pravi probleme,sve start stop vožnja...kako sad sa boschom nemam problema,još manje se i kraće vozim?
pustite black horse i somborsku fabriku,ja to smeće više ne bi stavio u kola da mi džabe daju
dobar akumulator se jako brzo dopuni,a za informaciju alternator ni nakon hiljadu km neće 100%moći da napuni akumulator jer je tako podešen,tako da bi bilo dobro za produženje veka akumulatora dvaput godišnje napuniti akumulator profesionalnim punjačem,ali ekonomski je neisplativa nabavka takvog punjača....
[ Java Beograd @ 01.03.2012. 10:26 ] @
Citat:
vilil1: Mislim da gresis, jer nije bitan napon vec jacina struje. A jacina punjenja zavisi od broja obrtaja alternatora. Sto su veci obrtaji, alternator daje jacu struju.
Ovako to radi: regler stalno kontroliše napon na izlazu alternatora. Ako je napon manji - on pušta jaču struju u rotor, čime se napon povećava, i obratno, kad je napon na krajevima alternatora veći, regler umanjuje pobdnu struju rotora.
Dakle:
- Raste broj obrtaja, (uz uslov da nema novih potrošača) - regler umanjuje pobudnu struju rotora alternatora
- Smanjuje se broj obrtaja - regler uvećava pobudnu struju rotora alternatora
- Uključen novi potrošač - regler uvećava pobudnu struju rotora alternatora
- Isključen potrošač - regler umanjuje pobudnu struju rotora alternatora

I sve moguće i nemoguće kombinacije. Naravno to se sve radi elektronski, kontinualno.
[ vilil1 @ 01.03.2012. 10:27 ] @
Citat:
Zarko Silic:  Ukoliko je ukljucen potrosac (grejac zadnjeg stakla, ventilatot, i sl.) onda se struja isporucena akumulatoru smanjuje srazmerno tome.

E, tako je. Sada mozemo da se vratimo na pocetak price. Kada ti je auto jedva upalio, onda poukljucujes sve normalne potrosace za ovo vreme, plus svetla, i krenes u voznju, da li se akumulator moze napuniti u gradskoj voznji, za "nekoliko minuta" do sat vremena?

[ kristina990 @ 01.03.2012. 10:44 ] @
hoće,ako je dobar akumulator,odlika dobrih akumulatora je da lako "primaju" struju,alternatori su u stanju da isporuče mnogo više struje kad je veća potrošnja sve do svog maksimalnog ograničenja,odnosno jačine od 50,70,90 a u novijih preko 120 Ah
da pojasnim,ako potrošači povuku nekih desetak ampera,akumulator povlači srazmerno koliko je ispražnjen,alternator isporučuje više struje i akumulator se dopunjava maksimalno moguće,odnosno istom brzinom samo je alternator više opterećen...
[ Zarko Silic @ 01.03.2012. 10:45 ] @
Citat:
vilil1: E, tako je. Sada mozemo da se vratimo na pocetak price. Kada ti je auto jedva upalio, onda poukljucujes sve normalne potrosace za ovo vreme, plus svetla, i krenes u voznju, da li se akumulator moze napuniti u gradskoj voznji, za "nekoliko minuta" do sat vremena?


Pa to sad zavisi koji automobil vozis. Prica se vezuje za "kompromisna i bezkompromisna" resenja u automobilskoj industriji.

Ukljuceni svi potrosaci, na primer kod VAGa mogu najvise 60% opteretiti alternator pa za za punjenje akumulatora ostaje 40% kapaciteta ili od oko 30 do 50 (A) sto nije malo.

Vreme potrebno za punjenje nije tesko izracunati.


Citat:
kristina990
dobar akumulator se jako brzo dopuni,


Ne, vec upravo obrnuto. Los i star akumulator se brzo dopuni, odnosno dostigne maksimalnu vrednost napona od 14,3 V na svojim polovima, ali je to dopunjavanje samo prividno jer je vrednost kapaciteta problematicna.

Nov i ispravan akumulator se puni onoliko koliko je to potrebno. I to ako je izgubio 20% svog kapaciteta, da bi to povratio, potrebno mu je isporuciti isto toliko plus 10% vise. (Da ne ulazimo sada u nepotrebne formule i izracunavanja).

Aproksimativno bi to ovako izgledalo:

Ako je akumulator trosen sa permanentnih 10A u vremenu od 1 sata, onda bi za povratak na prethodno napunjeno stanje bilo potrevno da se 1 sat puni sa strujom od 11 A ili da se strujom od 10 A puni 1,1 sat.

Sve sto je akumulator stariji (losiji) ovaj "nadprocenat" se povecava do jednog momenta kada povecavanje postaje bez efekta.
[ vilil1 @ 01.03.2012. 10:46 ] @
@kristina990

Pa, evo samo za tebe malo "bolji" izvor -

"As long as the engine is running, all of the power for the accessories is delivered by the alternator. The battery is actually a load on the charging system. The only time that the battery would supply power with the engine running is when the current capacity of the alternator is exceeded or when engine is at a very low idle."

http://www.bcae1.com/charging.htm
[ bakara @ 01.03.2012. 10:50 ] @
Citat:
vilil1: E, tako je. Sada mozemo da se vratimo na pocetak price. Kada ti je auto jedva upalio, onda poukljucujes sve normalne potrosace za ovo vreme, plus svetla, i krenes u voznju, da li se akumulator moze napuniti u gradskoj voznji, za "nekoliko minuta" do sat vremena?

Kada upalis auto ti mozes i da izvadis akumulator i da ostavis ukljucene sve potrosace i oni ce da rade, sto dovoljno govori kako sve to radi.
[ Zarko Silic @ 01.03.2012. 10:58 ] @
Citat:
bakara: Kada upalis auto ti mozes i da izvadis akumulator i da ostavis ukljucene sve potrosace i oni ce da rade, sto dovoljno govori kako sve to radi.


Moze, ali ce takav eksperiment biti jako bolan.

Akumulator, osim svoje osnovne funkcije za izvorom energije, ima jos jednu sto je kod savremenih automobila veoma znacajna. Njegov zadatak je da odigra ulogu kondenzatora koji ce pokupiti sve parazitne vrednosti na instalaciji i na taj nacin spreciti njihovo negativno dejstvo na elektronicke sklopove u vozilu.
Jedan od uzrocnika teskih i misterioznih kvarova na vozilu jeste upravo akumulator, pa je to jos jedan razlog da se stari i los akumulator ne dopunjava ako se uoci nekakav nedostatak, vec da se zameni novim.
[ kristina990 @ 01.03.2012. 11:06 ] @
da vam kažem ja iz iskustva,ne napamet
moja relacija je svakodnevna 2,5 km u jednom pravcu,auto dizel,konstrukcijski napravljen tako da kad se pali hladan pale se grejači preheating faza,a posle kad se motor upali rade grejači još tri minuta dok motor radi(postheating)svaki grejač je jačine nešto preko 15Ax4=60A,alternator 90Ah,po toj logici što kaže vili moj akumulator bi se ispraznio dosad više puta...a nije...ovaj sad bosch...sa black horsom sam imao problema,jer ne prima struju i ne drži struju...
[ Predrag Supurovic @ 01.03.2012. 11:07 ] @
Može alternator da da i 300A to nema nikakve veze. Bitno je koliko će akumulator da povuče prilikom punjenja, a to zavisi samo od napona koji daje alternator i unutrašnjeg otpora akumulatora.

Alternator ima veliku snagu zato što je potrebno da puni akumulator i ujedno da obezbedi struju za sve ostle potrošaće u automobilu.

Punjenje olovnog akumulatora za jedan sat je vrlo nepovoljno za njega i ne radi se osim ako to zaista nije neophodno.
[ vilil1 @ 01.03.2012. 11:08 ] @
Citat:
bakara: Kada upalis auto ti mozes i da izvadis akumulator i da ostavis ukljucene sve potrosace i oni ce da rade, sto dovoljno govori kako sve to radi.

U redu je to. Ali pitanje je u vezi brzine punjenja akumulatora. Kada si u gradskoj voznji, sa ukljucenim potrosacima, guzve, semafori, kreni-stani, dosta vremena se provodi u leru i u niskom broju obrtaja, a to je vreme kada alternator isporucuje jako slabu struju. On verovatno dopunjava akumulator, ali nedovoljno da bi ga napunio za neko kratko vreme.
[ Zarko Silic @ 01.03.2012. 11:27 ] @
To je relativno. Sta znaci kratko vreme? Sta znace gradski uslovi? Koliko je to vremena na leru? Koji automobil posedujes? Itd.

Za preciznu informaciju potrebni su i precizni podaci. Ako se vergla 15 minuta, a auto vozi 10 minuta, onda svakako da se akumulator ne moze dopuniti. Starteri kod vozila u C segmentu povuku i po 300 A sto nije zanemarivo ako takvo verglanje potraje.

Generalno, vazi ono sto sam napisao u prethodnim postovima i ponavljam: podrazumeva se da su i automobil i akumulator potpuno ispravni.

U svakom slucaju na 750 obrtaja motora alternator ne moze da radi punim kapacitetom.
[ vilil1 @ 01.03.2012. 13:36 ] @
Pa, jedno pitanje...Ako (u voznji) alternator daje jacinu struje 120A, trenutni potrosaci su 40A, kojom jacinom puni poluprazan akumulator?
[ veselinovic @ 01.03.2012. 14:52 ] @
Sa'ce Zare ili Java da zakantace ( ako Boga znaju).

Katancite vise, dalja diskusija vrijedja intiligenciju.

Vili pobogu, sta zelis?
Da ti neko kaze koliko tacno vremena ( po mogucstvu u milisekundu) treba da se napuni poluprazan akk.
Receno vise puta od par ( recimo 5) do 50 minuta.
Nemojte sada izmisljati nemoguce uslove.
Vrati se u realnost.

E sad zadnje Tvoje pitanje pokazuje da u stvari nisi u glavi poslozio struje i napone.
Zamisli vodovodnu mrezu.
Tvoje cijevi mogu da isporuce recimo 2 l/s vode ako zatreba, ali ti mozes da samo malo otvoris slavinu i da trosis 0.5 l/s.
Sta se desava sa onih 1.5l/s.

Kod automobila stvar je u naponu. Java objasni da regler pokusava da odrzi 14.5V ( ili neku blisku velicinu). Akk ima neki svoj napon.
Ako je napon u instalaciji manji od napona na akk struja tece od akk prema potrosacima - akk se prazni.
Ako je napon u instalaciji veci od napona na akk, struja tece obrnuto i akk se puni.
Mksimalna struja koju alternator moze da da tu nema veze ( sve dok se ne prekoraci), akk ce povuci koliko mu treba i sto se napon na njemu blizi 14.5V to se struja punjenja smanjuje ( uticaj unutrasnjeg otpora akk).
I nema dalje.
[ Java Beograd @ 01.03.2012. 15:02 ] @
Ma OK je Vili, ali po svemu sudeći nije načisto sa pojmovima "struja" i "napon" i njihovoj uzročnoj vezi.
[ vilil1 @ 01.03.2012. 15:31 ] @
Citat:
veselinovic:
Ako je napon u instalaciji manji od napona na akk struja tece od akk prema potrosacima - akk se prazni.
Ako je napon u instalaciji veci od napona na akk, struja tece obrnuto i akk se puni.
Mksimalna struja koju alternator moze da da tu nema veze ( sve dok se ne prekoraci), akk ce povuci koliko mu treba i sto se napon na njemu blizi 14.5V to se struja punjenja smanjuje ( uticaj unutrasnjeg otpora akk).
I nema dalje.

Kada se prazni akumulator, ne gubi se napon, vec struja. Ako postoje neke vece razlike u naponima akumulatora, el. instalacije, nesto nije kako treba. Regler je taj koji kontrolise da napon bude ujednacen. Da bi se izgubljena struja u akumulatoru nadoknadila na scenu stupa alternator. Alternator ne puni akumulator naponom, vec strujom. Je l' tako?
Ako jeste, koliku jacinu struje za punjenje prima akumulator bez da se osteti? Ne pitam za tacan podatak, nego, da li je to struja reda velicine 5A, 10A, ili moze i 50A, 80A?
[ vladd @ 01.03.2012. 16:16 ] @
Pa nije tako, i stoga poslednje pitanje nema smisla.

Mora se prosto upoznati accu i procesi u njemu, da bi postalo jasnije. On "lepi" odredjena jedinjenja po svojim plocama pri punjenju, koja se razgradjuju pri praznjenju. Kako opada broj molekula ili povrsina na koju se kace, tako mu opada kapacitet.

Alternator moze da isporuci deklarisanju struju i ni amper vise. Pri tome, ima (od strane reglera koji kontrolise pobudu) naponsko ogranicenje na 14, 5-15V.

Znaci da on "svoje ampere" odnosno svu struju moze da isporuci samo potrosacima koji mogu da je "prime", ali accu mora da ima nizi napon od doticnog, posto za veliku struju treba potrosac niske impedanse..

Elem, neispravan accu se ponasa (kako je Zarko opisao) kao kondenzator, ima veliku unutrasnju otpronost i jedninjenja mu se formiraju plitko na povrsini ploca i vrlo brzo dostize granicni napon 14,5V i NE moze da "prima" struju iz alternatora..

Kada je nov(ili prosto dobar) accu, proces traje dok se jedinjenja nagomilavaju "po dubini", accu ima jako malu unutrasnju otpornost(vazna je i zbog mogucnosti accu da isporuci veliku struju), i u stanju je da prima veliku struju, pa mu za dopunjavanje treba manje vremena.

Posto ni alternatori ni akumulatori, u 99% slucajeva nisu u vrhunskom stanju(mozda u jako dobrom), potrebno vreme za dopunjavanje bukvalno zavisi od slucaja do slucaja, konkretnog vozila i stanja pod haubom..toliko o univerzalnosti neke eventualne formule ili neke tvrdnje..

Sa druge strane, energetski bilans, odnos kaisnika, visina lera i dijagram alternatora, dodatno prave razliku u sposobnostima punjenja akumulatora u voznji..ali recimo da to zanemarimo...

Ne znam kako solidno kompleksan proces(i varijante) krace da objasnim

Poz
[ vilil1 @ 01.03.2012. 16:44 ] @
Citat:
vladd
Kada je nov(ili prosto dobar) accu, proces traje dok se jedinjenja nagomilavaju "po dubini", accu ima jako malu unutrasnju otpornost(vazna je i zbog mogucnosti accu da isporuci veliku struju), i u stanju je da prima veliku struju, pa mu za dopunjavanje treba manje vremena.

Posto ni alternatori ni akumulatori, u 99% slucajeva nisu u vrhunskom stanju(mozda u jako dobrom), potrebno vreme za dopunjavanje bukvalno zavisi od slucaja do slucaja, konkretnog vozila i stanja pod haubom..toliko o univerzalnosti neke eventualne formule ili neke tvrdnje..

Pa, pretpostavljam da se prica o dobrom akumulatoru, u autu gde je sve ispravno. Zasto ne bi moglo tacno da se kaze? Pa jednostavno se izmeri jacina struje prilikom punjenja.

@dlalic je pre par strana predlozio -

"Jel ima neko DC strujna kljesta da napravi experiment? Ja uvek imam preca "posla", nikako da ih kupim...

Nakaci kljesta, struja 0.0, startuje auto, struja punjenja +XX, ostavi u leru, popali sve sto inace popali zimi. Znaci svetla, grejace zadnjeg stakla, muziku, ventilator kabine na najjace, brisace. I javi razliku

Naravno sa nekim prosecnim, ispravnim autom. Npr Puntom/Z10 sa fabrickim akumulatorom, ili slicnim."

Ja nemam klesta, i ne znam nikoga ko ih koristi. Ako neko ima i ne mrzi ga, neka izmeri struju kako je @dlalic opisao, a ja bih dodao, ako vec meri, neka digne obrtaje motora na 1500, kako je Zarko napisao, i tako ce se utvrditi tacno vreme punjenja.

edit

Da dodam. Kazu da se akumulator ne bi trebao puniti strujom jacom od 10% kapaciteta. Znaci aku. od 60Ah, struja 6A. Pretpostavljam da proizvodjaci vozila ne idu na to da uniste akumulator jacom strujom, i da se otprilike pridrzavaju ovoga od 10%. Onda ispada da, ako je aku. od 60Ah ispraznjen do, recimo 20Ah, za punjenje tih 40Ah bi trebalo oko 6-7 sati.

Da li je ova racunica priblizna tacnoj?



[Ovu poruku je menjao vilil1 dana 01.03.2012. u 18:10 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 01.03.2012. 17:43 ] @
Citat:
vilil1: Pa, jedno pitanje...Ako (u voznji) alternator daje jacinu struje 120A, trenutni potrosaci su 40A, kojom jacinom puni poluprazan akumulator?


Do 13.8 V alternator ce raditi punim kapacitetom. Znaci, 40 A ce isporucivati potrosacima, a 80 A akumulatoru. Nakon 13,8 V a sve do 14,3 V isporucena struja od strane alternatoda (reglera) nece prelaziti 20 A.

Ovako bi trebalo da se ponasaju svi alternatori novijeg datuma.

S tim sto se mora napomenuti da je struja koju akumulator "prima" srazmerna njegovoj napunjenosti i kako raste napon na njegovim polovima tako struja opada. Najveca je onda kada je napon najmanji (negde kod 10 V), a najmanja je kada je napon najveci (oko 14 V). Kada napon na polovima akumulatora postane 14,3 V punjenje, uslovno receno, prestaje.

Jel jasno?


Na ovom dijagramu se vidi veza izmedju broja okretaja rotoda alternatora i struje koju moze da isporuci





Treba napomenuti de je nekakav ustaljeni prenosni odnos remenika 2,5:1 sto znaci da se za 1 okretaj motora, rotor alternatora obrne dva ipo puta.
[ vilil1 @ 01.03.2012. 18:58 ] @
Citat:
Zarko Silic
Jel jasno?



Trebalo bi. Kada su obrtaji motora nekih 2000-2200, alternator daje 80A akumulatoru (potpuno praznom?) koji kako se dopunjava, zahvata sve manje ampera. Znaci da bi se napunio prazan aku. od 60Ah, u tom rezimu voznje bi trebalo vise od sat vremena.

Onda u gradskoj voznji, kada ima mnogo stajanja, kretanja pod malim gasom...mali broj obrtaja, bi trebalo dosta duze da bi se napunio taj akumulator?

I, ako akumulator prima tako jaku struju - 80A, to mu, verovatno, dosta skracuje vek?
[ Zarko Silic @ 01.03.2012. 19:15 ] @
A zasto bi akumulator u automobilu trebao da bude potpuno prazan?

I zasto bi u Puntu (Z10) trebao imati akku od 60Ah?

Za ovakav kapacitet akumulatora predvidjen je alternator veceg kapaciteta od ovoj 80 amperskog koji spominjes?
[ vilil1 @ 01.03.2012. 19:23 ] @
Neodgovorni vlasnici. :)

Ne, nego si napisao da se u zavisnosti od dopunjenosti akumulatora smanjuje jacina struje koju prima. Pa ako prima maksimalnu struju, valjda je ispraznjen. A cifre sam napisao onako, cisto da vidim kolio struje ostaje za akumulator.

Nego, kolika je jacina tvog alternatora i da li znas koliku struju vuce tvoj auto u zimsko doba kada se tek startuje? Recimo, ukljuceni klima, grejac zadnjeg stakla, oborena svetla, kompjuter i ostalo...ono osnovno za voznju. Onda bi moglo da se izracuna vreme potrebno da se akumulator napuni u zavisnosti od rezima voznje.
[ kristina990 @ 01.03.2012. 19:40 ] @
vili,nemoj se zamarati ciframa,to su konstruktori sve proračunali,svaki auto je napravljen da služi čak i u samoj gradskoj vožnji i režimu koji opisuješ...ako ima problema nešto je neispravno,ili loš akumulator ili loš alternator,a tad je vreme da odeš kod električara da ispita punjenje,zapravo nije loše svaki put ujesen pre zime proveriti punjenje,besplatno je kod svih električara...
[ Zarko Silic @ 01.03.2012. 20:32 ] @
Citat:
vilil1: Neodgovorni vlasnici. :)
Nego, kolika je jacina tvog alternatora i da li znas koliku struju vuce tvoj auto u zimsko doba kada se tek startuje? Recimo, ukljuceni klima, grejac zadnjeg stakla, oborena svetla, kompjuter i ostalo...ono osnovno za voznju. Onda bi moglo da se izracuna vreme potrebno da se akumulator napuni u zavisnosti od rezima voznje.


Jacina mog alternatora je 180 A
Akumulator iz prve ugradnje: 60 Ah

Najveci potrosac je starter. On povuce struju od 300 A (na srecu, moj automobil upali za pola sekunde i na minus 20 C)

Veliki potrosaci su: Ventilatori (kabinski i rashladni) koji vuku po 25 A,

grejaci stakala oko 15 A,

sva svetla ukupno oko 25 A,

grejaci na dizelu povuku oko 60 A, ali kod mene se ukljucuju samo onda kada je temperatura ispod minus 5 C
i rade relativno kratko vreme. Punom snagom oko 10 sec, a smanjenom u zavisnosti od spoljne temperature, najduze 10 min.


ostali potrosaci imaju zanemarivo malu potrosnju.
[ vilil1 @ 01.03.2012. 21:53 ] @
Izvinjavam se. Ja ne mogu da tacno izracunam. Mozda neko moze. ;) Mogu samo da pretpostavim napon punjenja i otpor u akumulatoru, ali to nije to. Ipak je najsigurnije da se meri jacina struje onako kako je @dlalic predlozio.
[ vilil1 @ 01.03.2012. 22:02 ] @
Citat:
kristina990: vili,nemoj se zamarati ciframa,to su konstruktori sve proračunali,svaki auto je napravljen da služi čak i u samoj gradskoj vožnji i režimu koji opisuješ...ako ima problema nešto je neispravno,ili loš akumulator ili loš alternator,a tad je vreme da odeš kod električara da ispita punjenje,zapravo nije loše svaki put ujesen pre zime proveriti punjenje,besplatno je kod svih električara...

Ma, ja sam sve proverio, sve je ispravno. I akumulator nema ni godinu dana. Tudor. A opisao sam moju voznju i akumulator nikako ne moze da se napuni. Zato su me iznenadile tvrdnje da se napuni za veoma kratko vreme, pa bila to i voznja u gradu.
[ Predrag Supurovic @ 02.03.2012. 06:44 ] @
Citat:
Zarko Silic: Do 13.8 V alternator ce raditi punim kapacitetom. Znaci, 40 A ce isporucivati potrosacima, a 80 A akumulatoru.


Da malo iskarikiramo, akumualtor koji bi punio sa 80A bi eksplodirao. A da bi ga punio tolikom strujom, treba ti mnogo veci napn od 14.3V koliko bi nominalno trebalo da daje alternator.

Na naponu od 14.3V, akumulator ne bi trebalo da vuce vise struje koja je ekvivalentna 10% njegovog nazivnog kapaciteta, i to ako je praznjikav. U takvom rezimu potpuno prazan akumulator ne moze da se napuni za sat vremena.
[ Zarko Silic @ 02.03.2012. 07:07 ] @
@Predrag Supurovic,

Da li si merio srtuju punjenje praznog akumulatora u kolima, ili ovo pricas napamet?

Odakle ti ideja da ce akumulator eksplodirati ako se puni sa pocetnom strujom od 80A? (Kada bi eksplodirao pri ovoj vrednosti struje, onda bi daleko pre explodirao prilikom startovanja automobila jer su tada struje kroz akumulator nekoliko puta vece. Neretko i preko 400 A)


P.S. Po kojoj teoriji sa 14,3V ne moze da se isporuci struja veca od 40A? Kako znas koliki je unutrasnji otpor akumulatora?

Ja, recimo tvrdim da je kod vecine savremenih i ispravnih akumulatora preko 60 Ah ona manja od 0.03 ohma kod napona od 10V.

Na primer, kod ovog akumulatora unutrasnji otpor dostize vrednosti i od 0.013 ohma





Na osnovu Omovog zakona i prostog racuna nije tesko izracunati struju punjenja.





[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 02.03.2012. u 08:27 GMT+1]
[ kristina990 @ 02.03.2012. 07:25 ] @
Citat:
vilil1: Ma, ja sam sve proverio, sve je ispravno. I akumulator nema ni godinu dana. Tudor. A opisao sam moju voznju i akumulator nikako ne moze da se napuni. Zato su me iznenadile tvrdnje da se napuni za veoma kratko vreme, pa bila to i voznja u gradu.


trudor je pretpostavljam Ca-Ca tehnologija koja očito ima problem sa hroničnom nedopunjenošću jer akumulatori traže visok napon punjenja,o tome je pisao i baner na svom sajtu sitnim slovima http://www.bannerbatterien.com...les/Newsletter_Technik_GB4.pdf i oni preporučuju povremena servisna dopunjavanja da se spreči desulfatizacija(i izbegnu reklamacije u garantnom roku)
dopunjavanje akumulatora Ca Ca tehnologije zahteva 4 stepeni punjac, (4 razlicita algoritma za napon i struju da bi se udovoljilo razlicitim fazama punjenja)

resenje je po meni izbegavati kupovinu Ca Ca akumulatora i gledati nešto tipa boschS3,Varta black,znači onu najeftiniju liniju Pb/ Ca nekog poznatog proizvođača
[ vilil1 @ 02.03.2012. 08:17 ] @
@Zarko

Ovde pise da je ta "pocetna" struja koju vuce prazan akumulator 20A-40A. To sam nasao samo na jednom mestu, pa nisam ni pominjao, ali evo sta kazu -

Citat:
A discharged battery draws a high charge current of typically 20 to 40 A (Ampere). As the battery gets charged the charge current typically decreases to 2—5 A. A high load results when multiple high-power systems such as ignition, radiator fan, heater blowers, lights and entertainment system are running. In this case, the battery voltage will begin to decrease unless the engine is running at a higher rpm and the alternator/generator is delivering at least enough current to power the load.

http://en.wikipedia.org/wiki/Automotive_battery

Sad, koliko dugo traje punjenje jakom strujom, i da li ta jaka struja za to vreme ostecuje celije...
[ Zarko Silic @ 02.03.2012. 09:13 ] @
Pocetna struja punjenja akumulatora u vozilu zavisi od tipa akumulatora (njegove ispraznjenosti) i snage alternatora, i prakticno ni od ceg vise.

Ni ja nikada nisam uspeo da izmerim vece vrednosti pocetne struje punjenja od 45 A, sto ne znaci da one ne mogu biti vece. Jednostavno nisam nikada imao prilike da tu struju merim kod novog, a pri tome potpuno ispraznjenog akumulatora. Osim toga, postoji mogucnost da sama instalacija (i njen otpor) na vozilu ne dozvoljavaju vece, odnosno znacajno vece struje punjenja. Inace, nekakav drugi limitirajuci faktor ne postoji.

Sasvim je sigurno da prevelike struje punjenja uticu na vek trajanja akuua. Kolio, to ce tesko neko uspeti izracunati i pouzdano reci, ali moramo biti svesni cinjenice da svi savremeni automobili trose prilicno mnogo struje te da su na njima alternatori visoko dimenzionirani. S druge strane, akumulatori su sve manjih dimenzija i sve veceg kapaciteta sto svakako za posledicu ima vek trajanja.

Vreme trajanja tako jakog punjenja sa relativno velikim strujama, nije dugo. U zavisnosti o istrosenosti, kapacitu i tipu akua, ove ekstremne vrednosti mogu da potraju od nekoliko sekundi do nekoliko minuta nakon cega struja postaje "normalnija" i krece se od nekih 20 do 25 A pa sve do 3, ili 4 A kada je akku vec skoro pun.

20 A struja punjenja kod novih i relativno praznih akuua moze da potraje i par sati. Rekao sam to u prethodnom postu, ali ponovicu.

Regler ce isporuciti maximalnu mogucu struju do vrednosti napona od 13,8 V. Nakon toga isporucena struja bice ogranicena na 20 A. Bar bi tako trebao funkcionisati svaki savremeni regler prizveden u poslednjih, recimo, dvadesetak godina.

[ vladd @ 02.03.2012. 11:31 ] @
Posle ovoliko predavanja, sledi pismena vezba, i ocena za tromesecje

Elem, iz celokupne diskusije(bez da se upustam sta kome u kojoj meri nije jasno) sticem utisak da neki od postavljaca pitanja jednostavno nisu punili accu u licnoj reziji sa voltmetrom, i kontrolisali napone i struje punjenja. Osim mozda struje na pojedinim fabrickim punjacima.

Dok se ne odradi pokazna vezba punjenja accu, sa medjupregledima i proverama napona, daljna predavanja su izlisna.

Pogotovo mi se cini izliso, da i pored dijagrama koji je Zarko prikazao, vili krene da teoretise

Citat:
Kada su obrtaji motora nekih 2000-2200, alternator daje 80A
..iako se na 2200 obrtaja susrecu sve krive na 60A

To deluje kao "svejedno", dajemo primere, da li je 40, 60 ili 80, realno nije ni previse vaazno, ali sa druge strane pokazuje da celokupno pisanije i trud i pojasnjenja su gubljenje vremena ako neko nece da se skoncentrise i obrati paznju na detalje.

KAo prvo, neke tvrdnje se mogu aproksimirati, nije bitno 0,x volti gore dole, nije bitno 10-ak ampera gore dole, ali se ne moze izjaviti da alternator moze da isporuci 300 ampera.

Niti ce accu crci ako isporuci-primi nekih drugih 300A..

Sa takvim tvrdnjama ne vredi raspravljati, jer su prosto porazavajuce.

Moramo da krenemo od osnova, sta je alternator, iz kojih se delova sastoji, ima neke namotaje, pobudu i set dioda za ispravljanje i signalizaciju...i hardver.. Regler ima i naponska i strujna ogranicenja u odredjenim rezimima, a diode su najcesce za 50 ili 100 ili 120 ampera..tako da ne isporucuju previse struje

I da je accu HEMIJSKI izvor struje, a ne neka magicna tvorevina, koji je konstruisan, i dizajniran za odredjen posao i ODREDJEN nacin odrzavanja cak i kada je "bez" odrzavanja..

Hemijski izvor struje moze da primi jako veliku struju, ali proces moze da krene u smeru elektrolize i da krene da se proizvodi HHO(koji neki posebno vole, ali kontrolisan) tada moze ali i ne mora da se desi bum. Inicirano zagrejanim celijama. Ali moze da napravi lepu koncentraciju i u prostoriji u kojoj se accu puni.

Sposobnost primanja i davanja struje, zavisi od oblika i kvaliteta elektroda i od cistoce i kvaliteta elektrolita.

To sto proizvodjaci ne dozvoljavaju neukim("obicnim") korisnicima punjenje strujom vecom od 10% kapaciteta, je iz ekonomskog razloga, trajnosti accu, ne celija vec kolicine vode..elektroliza umanjuje kolicinu vode i to dramaticno, smanjuje efektivnu povrsinu(pokrivenu elektrolitom) i kapacitet samog accu...

I to su misticni uzroci kojekakvih uputstava..kako spreciti skracenje veka (i pljuvanje po "losem" accu), posto su punjaci u 90% slucajeva isti kao i pre 50 godina...kada se komotno dolivala destilovana voda nakon punjenja accu...


Poz


[ Java Beograd @ 02.03.2012. 12:10 ] @
Citat:
jednostavno nisu punili accu u licnoj reziji sa voltmetrom, i kontrolisali napone i struje punjenja
A neki su uz voltmetar i ampermetar u toku punjenja redovno koristili i bometar, kao glavni instrument - pokazatelj stanja kiseline, a time i napunjenosti akumulatora.

Ali, to je bilo nekad. Bometar nisam uzeo u ruke duuuugi niz godina, nemam ni "destilovanu vodu za dolivanje u ćelije" , a i inače je najpametnije ne otvarati akumulator koji je hermetički zatvoren. Vozim i ne mislim. Posle nekoliko godina kupim nov 'kumulator i onda opet vozim i ne mislim.
[ vilil1 @ 02.03.2012. 13:04 ] @
Citat:
vladd
Citat:
Kada su obrtaji motora...


..iako se na 2200 obrtaja susrecu sve krive na 60A

To deluje kao "svejedno", dajemo primere, da li je 40, 60 ili 80, realno nije ni previse vaazno, ali sa druge strane pokazuje da celokupno pisanije i trud i pojasnjenja su gubljenje vremena ako neko nece da se skoncentrise i obrati paznju na detalje.

He, nisi ni ti od raskida. ;)
[ veselinovic @ 02.03.2012. 13:38 ] @
Napravismo teoriju, a Java fino rece, vozim i ne mislim, kad crkne kupim novi.
Mozda bismo analogno ovoj prici mogli otvoriti pricu o nakucavanju poklopca krajnice i ugradjivanju mazalice u istu a sve u cilju produzenja roka upotrebe.
Zatim se moze napraviti teorija pranja toalet papira, jer otprilike isto para dam za toalet papir i za akk.
Da, i za hemijski tretman iskoristene tecnosti za pranje brisaca-opet isto za 4-5 god koliko traje akku jos jedan potrosim na pranje soferke.

Poz.
[ vilil1 @ 02.03.2012. 14:09 ] @
Citat:
veselinovic: Napravismo teoriju, a Java fino rece, vozim i ne mislim, kad crkne kupim novi.

Bez ljutnje, ali ja se ne bih slozio. Teoretisanja na temi je bilo, ali se nesto i saznalo. Naime, svedoci smo da pojedinim vozacima akumulatori traju 2-3 godine, a drugima 5-6, pa i vise. O cemu se radi, zasto je tako?

Pa evo, ja cu izneti svoj primer. Akumulator je relativno nov. Kada je bio onaj kijamet, nisam vozio auto. Tek kada je malo skocila temperatura, ocistio sam auto od snega i upalio. Verglao je nekih par sekundi. Od tada par puta nedeljno vozim po gradu. Znaci bas centar, od Dorcola, preko Vuka, ili Slavije...I svako sledece paljenje malo slabije vergla, sto znaci da se nije dopunio, vec se mozda jos malo ispraznio. Onda sam ga napunio punjacem, i sada pali na pola kljuca. Znaci da nije dovoljna gradska voznja da bi se napunio akumulator.

Uglavnom, da ne teoretisem dalje :D moja preporuka vozacima koji su kao ja, retko voze, vecinom gradska voznja, odrzavajte ga, nema veze sto pise da je BO. Dopunite nekim dobrim punjacem akumulator bar na 3-4 meseca. Sigurno ce duze trajati i necete ga menjati odmah posle isteka garancije.
[ vladd @ 02.03.2012. 16:24 ] @
Naravno, to je jedan od saveta koji pisu i u uputstvima za nova vozila. Recimo kod VAG-a napominju, da ako stoji par nedelja auto, potrebno je skinuti i dopuniti accu, intenzivno se prazni.
A nekada je mogao da stoji mesecima na kolima i da upali auto uz krace-ili duze verglanje.

Uzgred, sada su cepovi nepostojeci ili nepristupacni, bockanje bometra je nemoguce, kao i vadjenje elektrolita.

Da bi produzili vek bez odrzavanja, smanjena je kolicina vode, odnosno elektrolita. Iako na prvi pogled deluje da ce manje vode brze ispariti

To sto nekima accu traju duze ili krace, mislim da je najmanji problem do kvaliteta odredjenog brenda accu-a, a da je veci uzrok kratkog veka u samom vozilu, putevima(losim) kojima se doticno vozilo krece, i na kraju, trgovina, oslobadjanje od odlezalih ili prestarelih accu..a nas covek voli danas jeftinije makar na sutrasnju stetu.

Poz

P.S.

Citat:
He, nisi ni ti od raskida.


Potpuno si u pravu..na slici se potkrala greska, koju nisam primetio, fakat. Tamo gde je "alternator RPM" trebalo bi da bude "engine RPM", posto doticno asimptotsko priblizavanje maksimalnoj struju sledi na oko 12000 obrtaja alternatora. Prakticno se od 8000 poravneva(par ampera ispod maksimuma), a 12000 obrtaja je neka gornja granica za pouzdan rad alternatora...

Kao drugo, prenosni odnosi se krecu od 1.25(za one "mucenike" kojima se motori u autu vrte na 8000) do 3, pa nekada i 3,5(za neke dizele u stabilnom i uskom opsegu broja obrtaja, tipa motori za manje brodove). Srazmerno motoru i (predvidjenom)rezimu rada. Licno vozim benzince, kod kojih su prenosi 2 ili manje, pa mi je racun malo drugaciji, za razliku od dizela, kojih ima i sporohodnih i brzohodnih i zbog jaceg obrtnog momenta lepse podnose vece prenose...


[Ovu poruku je menjao vladd dana 02.03.2012. u 17:45 GMT+1]
[ pisac @ 06.03.2012. 23:34 ] @
Citat:
Java Beograd: Savremeni alternatori imaju sasvim dovoljno snage da napajaju sve potrošače (izuzetak je pisac i njegov Ford) i da još i pune akumulator i pri najmanjem broju obrtaja.

Regler je krucijalni deo. On je taj koji drži konstantan napon na izlazu alternatora od oko 14.3 do oko 14.7 V, bez obzira na broj obrtaja i uključene potrošače. Upalio - ne upalio svetla, nema nikakve razlike. Opet je 14.3 - 14.7 V. Jurcao 200 na sat ili mileo u koloni - nema nikakve razlike. Opet je 14.3 - 14.7 V.


Heh, napraviste nauku od proste stvari. Hajde svi radoznali neka probaju to praksi. Spojite voltmetar na instalaciju u kabini, upalite hladan dizel i stanite u leru (850o/min, pred semaforom) sa upaljenim svetlima, stop svetlom, i grejačem zadnjeg stakla.

Koliki je napon na akumulatoru?

Sve preko 13.6v je punjenje. Sve ispod 12.7v je pražnjenje.

Saberite vremena vožnje, oduzmite vremena stajanja na semaforu, i eto približnog odgovora na pitanje da li se akumulator prazni ili puni u gradskoj vožnji (zimi).

[ Java Beograd @ 07.03.2012. 06:24 ] @
Radio sam ja ove i slične stvari, pisac, pre mnogo, mnogo godina kad sam vozio novog "Yugo 45 A". Nemam viže živaca za ovakve stvari. A ni potrebe.
[ Zarko Silic @ 07.03.2012. 09:34 ] @
Citat:
pisac: Sve preko 13.6v je punjenje. Sve ispod 12.7v je pražnjenje..


Netacno.

Punjenje moze biti kada voltmetar pokaze i 10,3 V. Osim toga, voltmetar treba znati postaviti. Kaciti ga na instalaciju u kabini nije pravilno postavljanje voltmetra.

Ako neko zeli da se zanima evo i aproksimativnih vrednosti za potrozace u vozilu.



[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 07.03.2012. u 10:58 GMT+1]
[ vladd @ 07.03.2012. 12:31 ] @
Zare, samo napisi "foldback current limiting", i izguglace pisac vec sta je to i kako radi

Poz
[ pisac @ 07.03.2012. 14:17 ] @
Citat:
Zarko Silic: Netacno.

Punjenje moze biti kada voltmetar pokaze i 10,3 V. Osim toga, voltmetar treba znati postaviti. Kaciti ga na instalaciju u kabini nije pravilno postavljanje voltmetra.


Netačno da je netačno...

Nemoj da zbunjuješ neuke ljude sa nejasnim izjavama.

Akumulator koji se puni sa 10.3v je samo onaj koji ima napon manji od 10.3v, a ovde ne pričamo o takvim propalitetima. Normalan akumulator nakon normalne vožnje do semafora (i normalnog punjenja tom prilikom) bi trebao da ima preko 12.6v, i ako u trenutku zaustavljanja na semaforu napon pada ispod 12.7v znači da se akumulator opet prazni, odnosno gubi polako ono malo primljenog punjenja od malopre.

Što više čekanja na semaforima i u gužvama, noću po kiši ili hladnom, i šanse su veće da akumulator neće da se dopunjuje onoliko koliko će da se prazni.


A voltmetar može da se spoji u kabini ako se odabere prava žica kojoj napon ne pada zbog drugih potrošača.
[ Zarko Silic @ 07.03.2012. 15:38 ] @
Citat:
vladd: Zare, samo napisi "foldback current limiting", i izguglace pisac vec sta je to i kako radi:)

Poz


Nisam to pisao zbog Pisca vec zbog drugih koji citaju.

Pisac svoje misljenje bazira na neispravnom i ruiniranom svom automobilu. pa su mu zakljuci isto takvi. Za raliku od njega na ovom forumu, a i sire, ima ljudi koji svoj automobil propisno odrzavaju.


Da li se jedan akumulator u sistemu puni ili prazni moze se SAMO i ISKLJUCIVO ampermetrom ustanoviti. Merenjem napona na polovima akumulatora moze odvesti na krivi trag. Da ne objasnjavam sada zasto. (Ionako vec ima previse besplatnih informacija )

Kod svih savremenih automobila, pogotovo onih sa dizel agregatom i naravno, pod uslovom da su ispravni, kapacitet alternatora podmiruje sve porebe svih potrosaca u vozilu vac na leru. Cak su u pojedinim slucajevima alternatori znacajno predimenzionirani. Povecanjem broja obrtaja motora na 1500 ili 2000, alternator tj. struja dostize svoju nazivnu vrednost sto je sasvim dovoljno da i nakon svega 5 minuta voznje nadoknadi u akumulatoru energiju koja je potrosena prilikom startovanja.

P.S. U kabini ne postoji "prava" zica, osim ako za odredjeni tip vozila nije fabricki ugradjena radi postavljanja voltmetra. Ma koliko pojedina zica delovala kao prava, ona to nije niti moze biti. Ni teoretski, a ni prakticno. Pa makar bila debela kao prst.
(A posebno na Fordu ne postoji takav vod).
Poneki terenci poseduju vod za prikljucenje voltmetra.
[ pisac @ 07.03.2012. 16:47 ] @
Citat:
Zarko Silic: Da li se jedan akumulator u sistemu puni ili prazni moze se SAMO i ISKLJUCIVO ampermetrom ustanoviti. Merenjem napona na polovima akumulatora moze odvesti na krivi trag. Da ne objasnjavam sada zasto. (Ionako vec ima previse besplatnih informacija )


Ja sam objasnio zašto. Uzgred, ko želi da proveri da li mu se akumulator prazni i li puni na 12.5v, neka jednostavno ugasi auto u tom trenutku i vidi da li će napon u tom trenutku da poraste ili se smanji.

Citat:
Zarko Silic:Kod svih savremenih automobila, pogotovo onih sa dizel agregatom i naravno, pod uslovom da su ispravni, kapacitet alternatora podmiruje sve porebe svih potrosaca u vozilu vac na leru.


Kako da ne. Meni je alternator 120A a svi zajedno mogući potrošači daleko prevazilaze tu vrednost, što sam i objasnio u odgovarajućoj temi. Ne da neće moći da ih podmiruje u leru, nego neće moći ni pri 4000o/min. Samo što se naravno ne vozi duže vreme sa svim mogućim potrošačima, već samo par minuta.

Dakle, da ne filozofiramo preterano: dizel grejači + grejači zadnjeg stakla + farovi i pozicije + stop svetla + rad motora = potrošnja koja je veća od proizvodnje normalnog alternatora pri 850o/min.
[ Zarko Silic @ 07.03.2012. 17:07 ] @
Pa koliko to dugo rade kod tebe ti dizel grejaci?

Normalno je da rade 10 sec pre startovanja na temperaturi ispod -10C a nakon toga struja kroz njih pada, ili potpuno, ili na neku vrednost koja nekoliko puta manja od nominalne.

Ovo sto kazem odnosi se ISKLJUCIVO na ispravno vozilo.
[ pisac @ 07.03.2012. 17:55 ] @
Rade minut-dva, na punom naponu pošto smanjivanje napona nije predviđeno. Nije grejač jedini potrošač, elektro-servo vuče još veću struju. Malo isparkiravanja, malo prestrojavanja i manevrisanja... treba to nadoknaditi bar sa minut-dva prave vožnje.

Stalne i isključive kratke vožnje do obližnje prodavnice i nazad, ili slično, će na kraju verovatno isprazniti akumulator.

Što se mene tiče, ja sam zaključio da posle paljenja hladnog automobila, i isparkiravanja, uz grejače koji se isključuju tek posle minut dva, auto moram da vozim oko desetak minuta kroz prosečno prohodne gradske semaforizovane ulice (znači ne u kolonama i krkljancima već sa normalnim povremenim stajanjem na semaforima) da bi se akumulator optimalno dopunio. I to se odnosi na skroz nov akumulator, Varta silver 85Ah/800A
[ Milojkovic @ 07.03.2012. 19:55 ] @
Pisac mudro zbori.Kratke voznje uz cesta paljenja i gasenja jos sad sa stalno upaljenim svetlima su smrt za svaki akumulator.
[ veselinovic @ 07.03.2012. 19:59 ] @
nenenene
Pisac ne racuna se to tako.
Niko normalan nece 3 sata drzati upaljenu sirenu, stop svijetla, nece besomucno vrtiti volan, i jos sijaset potrosaca nece biti upaljeno non stop.
Kod mene se recimo, grijac zadnjeg stakla sam ugasi poslije 10-tak minuta.

Zamisli da mi svi popalimo sve elektricne potrosace u kuci, ali bas sve.
Ispasce energetski sistem evrope za par minuta.
Ali necemo jer se ponasamo tacno po statistickom obrascu.
A praviti bilo koji sistem za varijantu sta ako ga koristi neko ko zeli namjerno da ga s*ebe nije racionalno.
Jednostavno takvo rasipanje resursima nije opravdano nicim osim mozda vojne upotrebe.
Tako je to.
Ako zamislis da tvoju kucu pogodi istovremeno grom, ledena kisa, 2 metra snijega, orkan, poplava i jos ze sleper zakuca u nju - normalno je da ce se srusiti, jer je takav slijed dogadjaja malo moguc, i rizik ne opravdava dodatne resurse.

Tehnika zna ponekad biti surova.

Eto, malo je karikirano, ali se svodi na to.
[ Lavlja_Jazbina @ 07.03.2012. 22:18 ] @
Pa hajde da se neko pozabavi matematikom.Pisac kaze grejaci rade 2 min.Svaki vuce verovatno po 10a.
40a se trosi na koliko,1min ili na 1h.Alternator mu je 120a.Puni 120a na sat ili kako to vec ide.
[ veselinovic @ 08.03.2012. 06:27 ] @
Evo surovih brojeva.
Posmatramo ekstremno paljenje na niskim temperaturama na ispravnom vozilu.

Grijaci prije paljenja trose recimo 80 A i rade 30 sekundi ( mnogo manje, al ajde). Ispada da je potroseno 2400 As ili 0.67 Ah. Zaokruzimo na 1 Ah.
Alnaser trosi 400 A i radi 3 sec. Potorseno 1200 As ili 0.34 Ah, ili zaokruzeno na gore 0.5 Ah.

Dakle to sam potrosio prije nego je alternator poceo da puni.

Upalili smo sa potrosenih 2 Ah.

Vrtim volan besomucno 20 sec. Servo trosi ajde recimo 100 A. Potroseno 2000As ili 0.56 Ah ili zaokruzeno 1 Ah.
Grijaci nastave da rade smanjenjom snagom sa 40 A narednih 30 sec, to je 1200 As ili 0.34Ah ili zaokruzeno 0.5Ah.

Poslije toga nece biti besomucnog vrcenja volana, tj pretpostavicu da ce servo vuci 5 % te struje trajno ( integrali se ), tj 5A.
Upaljena su svjetla 15 A.
Brisaci rade recimo 5 A.
Grijac zadnjeg stakla radi 10 A.
Ostali potorsaci - koji mi mogu pasti na pamet 20A.

Rezime, Za paljenje i prvih par sekundi rada sam potrosio 5Ah, a dalje trajno trosim 55 A ( ovo je pretjerano, al ajde).

Neka se alternator vrti prosjecnom brzinom od 2000 RPM ( recimo prosjecno 700 RPM radilice). Iz Zaretovog dijagrama struja koju isporucuje pretpostavljeni alternator je oko 65 A.
Trajno trosim 55 A, ostaje 10A da se puni akk. E ovim rezimom treba nekih pola sata da se akk napuni do kraja.

Vazno je primjetiti par stvari koje sam pretpostavio.
1. Uzeo sam skoro duplo zaokruzene vrijednosti potrosnje prilikom paljenja.
2. Uzeo sam skoro duplo duza vremena rada grijaca i serva, cak i alnasovanja.
3. Uzeo sam da se motor vrti skoro na stangasu.

Ako se motor samo ponekad kratko zavrti na 1500 RPM struja se penje drasticno i vrijeme punjenja se smanjuje.
I ima jos jedna zvrcka, struja sa grafikona je kad je napon 14.5 V, ako je akku ispraznjen napon je manji, pa je struja veca - to je odlika generatora.
[ Java Beograd @ 08.03.2012. 07:07 ] @
Citat:
pisac: Stalne i isključive kratke vožnje do obližnje prodavnice i nazad, ili slično, će na kraju verovatno isprazniti akumulator.
E, ovo je tačno. STALNE I ISKLJUČIVE kratke vožnje do obližnje prodavnice ĆE SIGURNO ISPRAZNITI AKUMULATOR.
Stalno i konstantno udaranje čekićem po limariji će uništiti lak.
[ Zarko Silic @ 08.03.2012. 08:25 ] @
Ma, nema tu nikakve diskusije.

Ja uzaludno pokusavam da nateram svoj alternator da ne puni i ma sta ukljucio u kolima, uvek, ali uvek puni. Jedina razlika je u tome sto, ako su bas svi portosaci ukljuceni, za punjenje akumulatora ostaje manje struje. Kako se pojedi potrosac iskljucuje tako struja punjenja akumulatora raste. Cak i onda kada automobil stoji u mestu, a motor radi na leru.

Samo los alternator (ili nesto drugo) moze da se ponasa drugacije.

Jedina efektivna potrosnja energije iz akumulatora jeste ona koju crpi starter i ona koju crpe grejaci pre nego sto se motor startuje.

Dijagram koji sam postavio u jednom od prethodnih postova je samo aproksimativan. Stvaran dijagram je mnogo strmiji i realna snaga alternatora je mnogo pre tih 1500 obrtaja motora. Struja punjenja akumulatora vec na leru (doduse pod cokom ukoliko je motor hladan) sa nekih 980 o/min, na dizelasima, i nakon recimo relativno duzeg verglanja (u mom slucaju verglanja pod alarmom, namerno radi vece potrosnje, jer drugacije ne uspevam duze da verglam), dostize vrednosti od preko 40A.
To je sasvim dovoljno da se za par minuta akumulator rehabilituje od jutarnjeg stresa.

Svaki redovno odrzavan i iaspravan automobil treba ovako da se ponasa.
[ Lavlja_Jazbina @ 08.03.2012. 09:51 ] @
Mene je iznenadilo u ZARKOVOM dijagramu da svetla za maglu vuku 12 A,a gotovo svi ih pale,i po danu.Podrazumevam
vreme bez magle i lose vidljivosti.Verovatno kompleks zbog nemanja dnevnih svetala.
[ Zarko Silic @ 08.03.2012. 14:35 ] @
Mislis na tabelu, a ne dijagram?


Tabela je iz jedne amricke studije o energetskim potrosacima koji se razlikuju od onih u vozilima namenjenih evropskom trzistu u pojedinim detaljima, ali ako se uzmu u obzir svi potrosaci, onda je otprilike podjednako. Alternatori za USA i EU trziste imaju iste karakteristike.

Koriscenje maglenki kao dnevnih svetala bez prethodne prepravke, nije pravilno i nije po propisu. Ukoliko zeli, policajac moze kazniti vozaca koji svetla za maglu koristi kao dnevna svetla.
[ pisac @ 08.03.2012. 17:39 ] @
Citat:
Zarko Silic: Ja uzaludno pokusavam da nateram svoj alternator da ne puni i ma sta ukljucio u kolima, uvek, ali uvek puni. Jedina razlika je u tome sto, ako su bas svi portosaci ukljuceni, za punjenje akumulatora ostaje manje struje. Kako se pojedi potrosac iskljucuje tako struja punjenja akumulatora raste. Cak i onda kada automobil stoji u mestu, a motor radi na leru.


Dobro, svi znamo da VW pravi najbolje automobile na svetu, tako da nas to ništa ne čudi

Pretpostavljam ipak da nemaš grejač prednjeg stakla.
[ Zarko Silic @ 08.03.2012. 18:07 ] @
Snaga alternatora, kao i kapacitet akumulatora na vozilima proizvodjac automobila dimenzionira prema potrebama odnosno prema zahtevima elektricnih potrosaca koji se serijski ugradjuju u odredjene modele.

Ako su zahtevi veci, onda su veci i kapaciteti.

Tako na primer, mali Seicento ima mali alternator i relativno mali akumulator, alli su njegogovi zahtevi srazmerno mali. Manji je grejac zadnjeg stakla, manja je kabina pa je samim tim manji i ventilator kabine, manji je vetrobran pa su manji i motori brisaca. Recju, sve je manje pa nema potrebe za snaznim alternatorom i velikim akumulatorom.

Kod malog Seicenta, mada nije Folcvagen i meda ima 10 godina iza sebe, sve funkcionise isto kao i kod novog Folcvagena. Ni kod njega se ne moze alternator naterati da ne puni pa cak i ako se vrti volanom u City modu.

Pre bih rekao da je problem, ukoliko postoji, na nekom drugom mestu .



[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 09.03.2012. u 11:42 GMT+1]
[ bakara @ 08.03.2012. 21:10 ] @
Citat:
Zarko Silic
Pre bih rekao da je problem, ukoliko postoji, na nekom drugom mestu .

Koliko se secam bila je tema gde je @pisac sam popravljao svoj alternator?
http://www.elitemadzone.org/t4...nator-bruji-ne-puni-akumulator
[ pisac @ 09.03.2012. 14:05 ] @
Popravljao i popravio.

Auto na 1000 o/min bez serva puni sve sem grejača prednjeg stakla (još za njega mu treba 1500-1800 o/min). Na 850 o/min puni samo farove i grejač zadnjeg stakla + retrovizora, a već sa stop svetlima postaje sumnjivo. Doduše, kod mene stop svetla vuku fantastičnu struju i obaraju napon punjenja za čitavih 0.5v, iako su sijalice ukupno 75W. Ne znam dali to ima neke veze sa ESP/ABS i drugim skraćenicama.

Možda ima nekih problema u saradnji reglera sa smart punjenjem (koji su možda i uzrokovali crkavanje), ali to se ne može ni utvrditi ni pouzdano popraviti s obzirom da niti neko hoće i zna da se gnjavi u servisu sa takvim sitnicama niti postoji ikakva dijagnostika GEM modula.

A što se tiče punjenja na leru, koliko se sećam i mnogi drugi automobili ne pune na leru ni kad su upaljeni samo farovi. Moj prethodni auto nije punio, za onaj pre njega se ne sećam, i od nekoliko službenih koje sam redovno vozio a koje sam eventualno testirao (nisam sve) takođe je rezultat isti.

Doduše, nikad nisam vozio Golfa, verovatno bih tu doživeo prosvetljenje
[ djgorandj @ 23.03.2012. 12:33 ] @
Da ne otvaram novu temu, skoro sam kupio forda sa akumulatorom 75ah koji sam ubrzo ispraznio zog zaboravljanja svetala. Akumulator ima diodu koja svetli zeleno, posle ovog praznjenja se ugasila i po pounjenju vise se ne pali? Da li je mozda nedovoljno napunjen, stajao je ceo dan na punjacu, napon na njemu je dostigao 14.5v, imam utisak da je napunjen vise nego dovoljno ali se ta led dioda ne pali.

http://www.akumulator-shop.rs/prodavnica-10880.html
Ova marka akumulatora slican ovom.
[ pisac @ 23.03.2012. 20:04 ] @
Pa jel exide ili nije exide?

Pusti ti napon na njemu, nego ako je struja punjenja (na tom naponu) ispod 1A onda je pun. Ili, ako čuješ ključanje u njemu. Uostalom, posle celog dana mora biti pun ako je struja punjenja bila adekvatna. E sad, ako je propao onda je on "pun" ali sa kapacitetom baterije za daljinski upravljač, pa ti džabe što je pun

Nego, imam ja jedno pitanje... Moja Varta ima 40meseci garanciju. Da li da očekujem da će izdržati celu garanciju bez problema, i da li da očekujem da će crći 2 dana posle isteka garancije? Meni se nikad nije desilo da akumulator crkne odjednom ali vidim ovde (i na drugim mestima, i u razgovoru sa realnim osobama a ne nickovima na internetu) da je to postalo praksa
[ veselinovic @ 24.03.2012. 20:35 ] @
Sve vise akumulatora ispusti dusu kao elektronika. Bez upozorenja, samo jedno jutro nema ni kontakta.
Svjez primjer, komsija sa pasatom. Palio uredno cijelu zimu ( a bilo je po -27 kod nas) i proslu nedelju na +15 ni da bekne.
Upalimo na kablove, punjenje regularno 14.45 V.
Poslije 5 min rada vergla.
ujutru opet mrtav.
Eto.
[ edi maj @ 25.03.2012. 11:36 ] @
Kada se dese takve stvari, valjda se prvo ispita da negdje ne vuče struju, prije nego se donesu pogrešni zaključci.
[ cika dacha @ 01.07.2012. 00:07 ] @
e juce sam opet produzio garanciju za jos 6 meseci tako da sad mirno cekam zimu i da vidim njihovih 36 meseci garancije dal ce biti obecano isponjeno!
[ anon70939 @ 25.10.2012. 16:14 ] @
Kakva su iskustva oko Energizera danas?
Nisam nikad cuo za taj brend, videh ga ovde kod mene u zgradi, udjoh da vidim da li servisiraju (pune) akumulatore, posto mi se moj cini da ce ove zime da mi pravi problem.

Prodavac me ubedjivao da je Energizer jednako ako ne i bolji od Varte, koju sam planirao da uzmem. Da valjda ista fabriga pravi i jedne i druge i nabrojao mi jos par brendova.

Rekao da ne moze da dopuni moj ali moze da mi testira sa "digitalnim uredjajem" kako mi je on rekao :)

Pokazalo je da mi auto jednako puni akumulator sa ukljucenim svim potrosacima.

Ali da mi je sada samo 78% helt-a.

Valjda kapacitet ili sta vec mog akumulatora treba da bude 680EN sta god da je to, izmerio mi je 535EN. A prodavac kaze da bi dizelas normalno palio treba da bude minimum 600EN.

Neka najbolja klasa od 5 godina garancija sa nekim nemam pojma kakvim karakteristikama je 100E. Da li da uzimam to ili jurim neku vartu za tu lovu?
[ cika dacha @ 25.10.2012. 20:15 ] @
eto ja ti mogu reci da sam nezadovoljan za sad ... mislim da se varta enegrizer bosch proizvode u istoj fabrici negde u poljskoj ili slovackoj tako nesto!

fabricki akumulator u kolima mi izdrzao 9 godina a sa energizer sam imao kad je imao 24 meseca starosti sto sam i opisao gore! videcu dal ce izdrzati barem do kraja garancije! i savetujem ti da citas sitna slova :-)
[ anon70939 @ 25.10.2012. 22:31 ] @
Kupio sam pocetkom godine, tj. krajem prosle godine ovaj auto. U njemu je jos uvek fabricki akumulator. to je isto 9 godina. Neki akumulator Alfa...blabla. Prijatelj koji radi u Fiatu kaze da je to fabricki. Ako nikada nije menjan do sada alal mu q...
Posto planiram da zadrzim auto malo duze kod mene, uzeo bih neki kvalitetan opet
[ codeNO @ 26.10.2012. 13:21 ] @
Energizer je evropsko ime za Duracell

imam dva takva jedan najlosiji od 45 i drugi od 58 i rade bez problema vec drugu i trecu god

Sa vartom je sramota ga uporedjivati, jer varta vise nije sto je nakad bila
[ anon70939 @ 26.10.2012. 17:26 ] @
Ovaj sam planirao da uzmem
[ kristina990 @ 26.10.2012. 18:24 ] @
da nisam video svojim očima ne bih verovao,prošle godine navratio do mog sina na kratko jedan njegov drug,možda na nekih pola sata i na polasku akumulator mrtav...šta je bilo da li upaljena svetla,ne zna se...dignem ja haubu,vidim bosch S4,baš sam u to vreme bio zaokupljen dešfrovanjem datuma proizvodnje za bosch-vidim akumulator proizveden pre 6 godina,upalimo na kablove bez problema,....sretnem tog dečka nakon nedelju dana i pitam ga da li je kupovao novi akumulator,kaže da nije da ovaj i dalje radi......
[ Zarko Silic @ 26.10.2012. 20:06 ] @
Nema druge, u pitanju su carobni kablovi.


Salu na stranu, ja bih ipak kupio domaci BH akumulator za polovinu ove cene koja je na fotki. Koliko god da traje ovaj dvostruko skuplji nece trajati duplo duze, a moze se desiti da traju jednako, a moze se desiti da BH traje duze. Sve opcije su u igri.
[ kristina990 @ 27.10.2012. 09:29 ] @
napatio sam se ja sa BH,i to ne jednim,iako preferiram domaću robu ,BH više ne bi stavio u kola pa makar da mi ga daju džabe...
ko hoće dobar,ali baš dobar a povoljan akumulator nek uzme repstar powerblock sa cenom je u rangu BH,a bolji sto puta,ja ga imam skoro dve godine,platio koji dinar manje nego BH,a vrti živahno da je milina,muka mi je kad se setim crnog konja i para koje sam na njih dao,i koliko su bili kilavi...
evo ovako izgleda

[ pajapop @ 27.10.2012. 09:55 ] @
Citat:
cika dacha:
pa evo lepo vam pise! sitnim slovima tamo na nekoj strani unutar ; uslov za garanciju od 36 meseci da bi ste je ostvarili bitno je po isteku od 24 meseca dana kupovine obratite nekom od nasih ovlascenih servisera na dalje sestomesecne kontole do isteka 36 meseci! ukoliko se ne evidentra odrzavanje garatni rok je 24 meseca. po isteku 24 meseca imate 10 dana da se javite u ovlascenom servisu!!! i tako da meni garancija ne vazi jer sam zakasnio na tu proveru 12. dana!!! ja mu kazem pa kako to??? lepo pise evo na samom akumulatoru da je garancija 36 meseci i i na naslovnoj strani garancije a pored nema nikve zvezdice da to upozori da jos negde nesto pise! on kaze nisam ja to pisao zovite uvoznika u BG pa vidite sa njima! ja besan odem!

pa sta mi vi dalje savetujete???



Pa savet Vama i drugima (nama) je da "ne jurimo na vetrenjace" nego da nabavimo drugi akumulator, proverimo ispravnost punjenja, i da se drugi put pre kupovine dobro raspitamo oko uslova garancije. Ako postoji necija odgovornost, to je pre svega samog prodavca, koji je pre prodaje i ispisivanja racuna i garancije trebao da vam predoci uslove garancije. A njih bas briga, bitan im je promet. Uvoznik, ko uvoznik, nije on pravio te akumulatore. On je uvezao nesto najjeftinije za njega i imace neku kakvu takvu zaradu. NIje lud da uvozi nesto stvarno kvalitetno, sa ozbiljnom cenom, pa da to ne moze da proda i da mu se vuce po skladistima i opet tako propada. Zarada je u prometu. ( A koji je kvalitetan akumulator? Po meni veci je procenat i verovatnoca nase tehnicke neisparvosti, nego los kvalitet bilo koje marke).
I sad mi opet, po ko zna koji put, stalno upadamo u osnovnu gresku, sto se i sami pre kupovoine dobro ne raspitamo o uslovima. Ko je nama kriv, sto ne citamo sve ono sto je ispisano "onim malim slovima" na bilo cemu, pocev od te garancije pa do bilo kakvih ugovora, sa na pr. nekom bankom, osiguravajucom kucom i sl. A uvoznik se obezbedio, on je to ipak naveo u garanciji - a vi sto ne citate, i ne pridrzavate se toga, ko vam - nam je kriv. E sad, druga stvar je sto je to malo ostvarljivo za mnoge potrosace. Sta sa onim ljudima koji su to i procitali i upoznali se sa uslovima kad nisu u stanju da zbog mesta stanovanja posecuju odgovarajuce servise u kojima se moze produziti garancija. To spada u kolateralni stetu i uvoznika to nije briga, a realno...i ne mora. A znate onu narodnu..."i na tarabi svasta pise".
[ pajapop @ 27.10.2012. 13:16 ] @
NIsam se na vreme javio u ovoj diskusiji...al prelistavajuci ovu prepisku, video sam mnogo dobrih odgovora (tacnih), ali sam i primetio da se niko nije dotakao odrzavanja akumulatora, a svako "zudi" za tim da mu u svakom trenutku bude ispravan, a to je jedan od bitnih cinilaca u odrzavanju njegove dugovecnosti bez obzira na marku.
Prasina i prljavstina su takodje provodnici elektricne struje,narocito kada su vlazne. One mogu da obrazuju skoro nevidljivi elektricni provodnik na prljavom akumulatoru koji polako odvodi elektricnu energiju. Ona nece biti dovoljno jaka da proizvodi varnice, ali u svakom slucaju dovesce do praznjenja. Energija se takodje, cesto rasipa na polovima akumulatora. Nagomilavanje belicasto-zelene korozije koja se pojavljuje ne klemama i stubicima, rezultat je hemijske reakcije i gasova koji izlaze iz unutrasnjosti akumulatora. Ova korozija predstavlja odlican izolator i onemogucava dobro punjenje i potrosnju prema potrosacima. Prema tome...umesto da se razmislja koji je akumulator kvalitetniji a koji ne, bolje da krenemo od nas samih...koliko se mi sami trudimo da vodimo brigu o nasim "ljubimcima", pocev od ove sitnice?
[ MMaarrCCoo @ 27.10.2012. 13:23 ] @
Citat:
pajapop: NIsam se na vreme javio u ovoj diskusiji...al prelistavajuci ovu prepisku, video sam mnogo dobrih odgovora (tacnih), ali sam i primetio da se niko nije dotakao odrzavanja akumulatora, a svako "zudi" za tim da mu u svakom trenutku bude ispravan, a to je jedan od bitnih cinilaca u odrzavanju njegove dugovecnosti bez obzira na marku.
Prasina i prljavstina su takodje provodnici elektricne struje,narocito kada su vlazne. One mogu da obrazuju skoro nevidljivi elektricni provodnik na prljavom akumulatoru koji polako odvodi elektricnu energiju. Ona nece biti dovoljno jaka da proizvodi varnice, ali u svakom slucaju dovesce do praznjenja. Energija se takodje, cesto rasipa na polovima akumulatora. Nagomilavanje belicasto-zelene korozije koja se pojavljuje ne klemama i stubicima, rezultat je hemijske reakcije i gasova koji izlaze iz unutrasnjosti akumulatora. Ova korozija predstavlja odlican izolator i onemogucava dobro punjenje i potrosnju prema potrosacima. Prema tome...umesto da se razmislja koji je akumulator kvalitetniji a koji ne, bolje da krenemo od nas samih...koliko se mi sami trudimo da vodimo brigu o nasim "ljubimcima", pocev od ove sitnice? :)


U potpunosti se slažem sa prethodnim postom.Izgleda da smo skloni da previše bukvalno shvatimo kad piše bez održavanja.Postoji i još jedna stvar koje se nismo dotakli,a to je kako to da postoje ljudi kojima akumulatori konstantno traju daleko preko garancije,bez obzira na proizvođača,a postoji i većina onih kojima i ,,brend'' akumulatori jedva prežive taj famozni period zvani garancija?
[ kristina990 @ 27.10.2012. 13:52 ] @
Citat:
MMaarrCCoo: U potpunosti se slažem sa prethodnim postom.Izgleda da smo skloni da previše bukvalno shvatimo kad piše bez održavanja.Postoji i još jedna stvar koje se nismo dotakli,a to je kako to da postoje ljudi kojima akumulatori konstantno traju daleko preko garancije,bez obzira na proizvođača,a postoji i većina onih kojima i ,,brend'' akumulatori jedva prežive taj famozni period zvani garancija?


nije bas tako...meni je fabricki akumulator trajao 10 god posle toga sam izmenjao tri BH svi kilavi i nikakvi i trajali su koji dan preko garancije...ovaj repstar power blok sam stavio u novemru 2010.,prvi put kako je zaverglao sam znao da je pravi,prošle godine na -27 nijednog trenutka nije oklevao...i siguran sam da će trajati još bar 2 godine jer radi kao prvog dana....
e sad možda i zato jer je bio baš sveža roba tek pristigla u prodavnicu....

[ pajapop @ 27.10.2012. 14:32 ] @
To... "bez odrzavanja"... odnosi se samo na zaptivene akumulatore kojima se ne doliva destilovana voda i odnosi se samo na dolivanje... A svako drugo odrzavanje je prosto neophodno. Osnovno, pranje akumulatora, se ne preporucuje iz estetskih razloga, vec da bi se sprecio gubitak energije. Jedna anketa, sprovedena medju americkim auto-mehanicarima davnih 80ih godina, pokazala je da kablovi i polovi akukmulatora spadaju medju najzanemarljivije delove automobila. A to se eto, prenosi i na nas.
Kad sam u mladosti isao na autoelektricarski zanat, (ne bavim se profesionalno tim poslom), majstor me je ucio da pri svakoj intervenciji na alternatoru ili alnaseru obavim i pranje akumulatora, ciscenje stubica, ciscenje ili zamenu klema i da obavim kontrolu isparavnosti kablova ka alternatoru i alnaseru kao i maseni vod. Takodje, radio sam i "hidrometarsko ispitivanje" kao i "proveru kapaciteta" i po potrebi, dok se popravlja neki od agregata vrsilo se dopunjavanje akumulatora.
KOd provere ispravnosti akumulatora osnovna je i "vizuelna kontrola". Treba pregledati kutiju da vidite da li na njoj ima pukotina ili drugih ostecenja. Labavi okviri i vibracije u njima, mraz ili kamencici najcesce prouzrokuju pucanje akumulatora. Ispupcena kutija moze takodje da onemoguci startovanje. Akumulator moze da bude ispupcen bilo zbog preteranog punjenja bilo zbog mrznjenja elektrolita. KOd ispupcenog akkumulatora mogu da budu izvijene ploce i ispucali separatori, dolazi do kratkog spoja u njemu i nema napona.
I kao sto vidite...mogli bi o ovome do sutra. Ako nekog bas sinteresuje nesto konkretno, nek se javi sa pitanjem,...pa videcemo...) Nekog znanja je ostalo...
[ MMaarrCCoo @ 27.10.2012. 14:39 ] @
Ko bi ga znao,ali ja imam nekako drugačija iskustva...prethodni BH mi je trajao punih 8 godina i,prodat je sa kolima 2011.Čini mi se da je promenjen tek pre nekoliko meseci.Ja ga lično kupio u radnji u julu 2003.Sada imam opet BH na sadašnjim kolima,i gle čuda,garancija mu izlazi 16.11.2012..Baš me živo interesuje šta će da bude.Neke kolege,koji sa druge strane,voze neka mnogo skuplja i bolja kola,menjaju često akumulatore kao čarape.Sve moguće i nemoguće marke,ali retko koji pregura 4 zime.Nije nužno da crkavaju preko zime.Mnogi akumulatori za koje ja znam su crkli tokom prošlog leta,a palili normalno na -28,kao i moj.Videćemo šta će da se desi ovih dana,ali sam čvrsto rešio da ga zaštitim folijom za laminat,obzirom da nemam onu fabričku futrolu za bateriju.Ne bi je oni pravili za džabe da nema,ama baš,nikakvu funkciju u zaštiti akumulatora.
[ pajapop @ 27.10.2012. 23:02 ] @
Pa cinjenica je da se kod svih delova i potrosnog materijala, uglavnom najkvalitetniji delovi i proizvodi ugradjuju pri prvoj ugradnji, a da svi drugi delovi nisu takvog kvaliteta. Akumulatori se sad uglavnom prave da traju 2-4 godine, a zatim znaju da zataje "iz cistog mira", i da odjednom ostanu bez napona i bez prethodnog upozorenja. S druge strane...dok su kola novija...pa i sistem za punjenje i kablovi su ispravniji pa je i punjenje akumulatora kvalitetnije. Vremenom i to propada, ne servisira se na vreme, pa je i kvalitet punjenja losiji. Mnogi automobili, imaju samo kontrolnu lampicu kao indikator ne-ispravnosti punjenja. To je u sustini nedovoljan pokazatelj (da sad ne elaboriram dalje). To sto ona ne gori u voznji, ne znaci da je punjenje ispravno, a kad se upali...tad je definitivno lose ili ga uopste nema. A mi po pravilu reagujemo samo u tim situacijama, a tad je mozda vec kasno sto se tice odrzavanja dugovecnosti akumulatora. Da smo na vreme preventivno reagovali, servisirali sistem na vreme, mozda bi mu produzili vek?
[ Flo33 @ 30.10.2012. 00:08 ] @
Na starom BMW 318d 2002 godiste akumulator je bio originalni fabricki do 2011 kada sam ga prodao. Imao je skoro 300000km. Samo zadnje zime je malo verglao duze, dok nisam skontao da su kleme oksidirale. Po ciscenju je radio normalno opet. Koje marke su oni ugradjivali tada? Znam da je pisalo samo BMW, bez imena neke firme.
[ pajapop @ 30.10.2012. 14:48 ] @

Pa to je "ono" o cemu sam govorio. Bez obzira ko je proizvodjac, BMW je toliko siguran u taj proizvod, da je svoju etiketu stavio na njega i stoji iza njegovog kvaliteta. Takav akumulator, kao i svi drugi delovi, se ugradjuju samo u prvoj ugradnji, kao garant dugovecnosti i kvaliteta automobila. Sve drugo je "macka u dzaku" i traje - dok traje.
[ Java Beograd @ 30.10.2012. 14:57 ] @
Citat:
Flo33:Na starom BMW 318d 2002 godiste akumulator je bio originalni fabricki do 2011 kada sam ga prodao. Imao je skoro 300000km.
Bez obzira na kilometražu, 'oćeš da kažeš da je 'kumulator trajao minimum 9 godina ?
[ kristina990 @ 30.10.2012. 17:22 ] @
nista cudno,meni je na 126 BIS trajao 10 god,poljski,od 36Ah...
[ Zarko Silic @ 30.10.2012. 18:05 ] @
Na nagradnoj igri koju je organizovala emisija SAT "ko ima najstariji BH akumulator u funkciji" pobedio je lik sa 8 godina (nesto vise) starim akumulatorom sa kojim je pred svedocima upalio traktor. Bilo je i starijih akumulatora, jedan cak i 12 godina ali nije uspeo pokrenuti snaznog potrosaca.

Na istoj toj nagradnoj igri bilo je preko 2000 prijavljenih ispravnih BH akumulatora starih izmedju 7 i 8 godina.
[ kristina990 @ 30.10.2012. 18:55 ] @
...BH bi pobedio i na nagradnoj igri-akumulator sa najkraćim vekom trajanja,ali tada ne bi bilo prijavljeno 2000,već sigurno 50000...zaista mi je žao što moram kritikovat jedan domaći proizvod,ali definitivno nije za preporuku,naprotiv....
[ Zarko Silic @ 30.10.2012. 19:31 ] @
Koja je to nagradna igra sa najkracim vekom trajanja akumulatora? Ako moze malo poblize. Ko je organizopvao javno i gde?

Ovu sa BH-om organizovao je "SAT" i svako je mogao ucestvovati javno, pred kamerama. Bas bi bilo zanimljivo saznati ko je nesto slicno organizovao za minimalni vek trajanja. Naravno ovako javno i transparentno.
[ Flo33 @ 30.10.2012. 21:24 ] @
Citat:
Java Beograd: Bez obzira na kilometražu, 'oćeš da kažeš da je 'kumulator trajao minimum 9 godina ?


Da. Na tom autu mi je jedino od kvarova bilo kontakt brava, nosac kaisa, i zamajac je bio pred izdisajem. Kod mene je bio oko 3 godine i 80.000km, nisam ni sijalicu zamenio. Ostalo normalno odrzavanje, plocice, diskovi, ulja, kaisi, lamela, nesto podvozja sitno..

Ajde sve to je mehanika, ali za akumulator je i meni bilo neverovatno..
[ pajapop @ 30.10.2012. 22:05 ] @
Evo sta sam iscackao. Posetite ovu adresu:


http://www.smitrantrade.co.rs/akumulatori_izbor.htm
[ kristina990 @ 31.10.2012. 06:49 ] @
Citat:
pajapop: Evo sta sam iscackao. Posetite ovu adresu:


http://www.smitrantrade.co.rs/akumulatori_izbor.htm


između ostalog kažu "Svi renomirani proizvođači akumulatora danas imaju slične tehnološke procese proizvodnje. Svi akumulatori imaju sličan garantni rok."

baš i nije tako...a i količina materijala koji se nanosi na ploče nije ista,tako da neki otkažu odmah posle garantnog roka...
neki u tehnologiji ipak odskaču,a to su pre svega premium marke JC(Johnson Control)...
http://www.youtube.com/watch?v=dhD2mCjmEqs
http://rb-aa.bosch.com/aa-batt...r/hr/pkw/popup/entwicklung.htm




[Ovu poruku je menjao kristina990 dana 31.10.2012. u 08:15 GMT+1]
[ dlalic @ 31.10.2012. 07:40 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
Flo33:Na starom BMW 318d 2002 godiste akumulator je bio originalni fabricki do 2011 kada sam ga prodao. Imao je skoro 300000km.
Bez obzira na kilometražu, 'oćeš da kažeš da je 'kumulator trajao minimum 9 godina ?


I na Marei dizel iz 2001. kad je uvezena 2007. bio fabricki Marelli akumulator. Kilometraza nepoznata, verovatno oko 180-200k.
Ja sam, cini mi se 2010. izvadio taj iz Marea-e, prebacio u drugi auto, koji je nedugo zatim prodan pa mu ne znam dalju sudbinu. U trenutku prebacivanja je bio savrseno ispravan, ovaj iz drugih kola je crkao pa mi je bilo logicno da novi ubacim u auto koji cu zadrzati.
[ test1234 @ 31.10.2012. 09:06 ] @
U Punto Clasic 1200 cc BRC gas, posle nepune dve godine crkao Magneti Mareli od mislim 43Ah 260A. Jednostavno se prekinula veza izmedju 4-te i 5-te ćelije. Ali nije ni cudo, startujem ga 15-20 puta dnevno 365 dana u godini sa upaljenim svetlima. Kupio Energizer koji jedino moze da se strpa u ono malo kutijce, pa da vidimo koliko ce da izdrži.

Ovi kod Bogunović-a trazili da auto ostane kod njih 2-3 dana da ustanove zasto je crkao. Pošto je još u garanciji, ja pitam za zamensko vozilo. Kakav smeh ...

[ Zarko Silic @ 04.11.2012. 17:41 ] @
A zasto bi se eksperimentisalo kada postoji kvalitetan domaci proizvod.




Vecina ovih naturalizovanih biznismena sa kvantasa nije ni postojala kada je ovaj BH akumulator proizveden i stavljen u pogon, i koji je opravdan i logican razlog da poverujemo ovim uvoznicima koji svoj proizvod prikazuku kao uvoz iz Amerike, a sve uvozne deklaracije ukazuju na to da akumulatori dolaze iz Kine?
[ pajapop @ 04.11.2012. 19:58 ] @

Pa eto...covek je odao tajnu...zimi ga skida, sto je apsolutno tacno i ispravno. Inace svaki akumulator i nace gubi oko 1% dnevno od svoooje snage kada se ne koristi. Samo, lako je njemu da ga skida kad ga ne koristi svaki dan. E zato postoji druga caka...u sustini uvek treba kupiti akumulator, znatno veceg kapaciteta od nominalnog (originalnog) pod uslovom da moze fizicki da stane u kuciste. Svaki akumulator na pr., zimi na -20, gubi oko 40% svog kapaciteta i ako je maksimalno napunjen. Ovo znaci da za isti motor treba akumulator sa 2,5 puta vecim kapacitetom od nominalnog da bi mogao bez problema raditi i na tako niskim temperaturama. Sto je skumulator veceg kapaciteta, to je dugotrajniji - pod uslovom da jer ispravno punjenje.
[ joojant200 @ 04.11.2012. 22:45 ] @
Jedno u vezi akumulatora:
1.Otac je letos kupio fiam titanium plus l264+ 12v64ah610a
2.Sve radi ok, ima i 'oko' za proveru stanja.
3.ali mi nije jasno sledece:
-Prilikom prodaje se reklamira kao 'bez odrzavanja' primer (svugde je slicno mislim da je prodavac pricao i o hermeticki zatvorenom):
http://www.fiamm.com/faml/folder_titanium_eng.pdf
http://www.ap-sport.rs/prodavn...patch=news.view&news_id=20
-U knjizici sto je zalepljena na akumulatoru pise:
'Under normal operating conditions, batteries do not requeire any toping up. Under specific circumstances, such as very high annual mileage or high operating temperatures, if necessary the user can top up the battery using only deminiralised water. Never add sulphuric acid.
...c) Charge the battery with a constant current of 1/10 of the nominal capacity for 5-6 hours. The charging time can be redued to 20-30 minutes if the charge current is higher max 20a for car batteries ....'

4. Nije mi jasno:
-Da li kod tog akumulator mogu da se odvrnu kapice za dolivanje tecnosti i posle zavrnu?
- Ukoliko je hermeticki zatvoren bez mogucnosti otvaranja kako se onda (u slucaju potrebe) puni takav akumulator (npr bosch silver) na obicnom punjacu koji nema regulaciju jacine punjenja (cr.min.15ah)? -> a)20-30min, b)duze, c)nikako?
[ anon70939 @ 05.11.2012. 07:32 ] @
Jel služe one futrole za akumulatore nečemu?
Ima li to gde da se kupi?
[ Zarko Silic @ 05.11.2012. 11:11 ] @
@joojant200

Da li je to ovaj aku?



Ako moze da se rastavi, treba ga povremeno dopuniti destilovanom vodom. Ako ne moze da se skine poklopac (ispod nalepnice) onda ga ne treba dirati.

CaCa kapljicna tehnologija sa labirintima ne zahteva odrzavanje. Svi ostali akumulatori gube vodu zbog isparavanja i treba ih dopunjavati.




[ Java Beograd @ 05.11.2012. 11:19 ] @
Citat:
pajapop:...u sustini uvek treba kupiti akumulator, znatno veceg kapaciteta od nominalnog (originalnog) pod uslovom da moze fizicki da stane u kuciste

U suštini, ova tvoja izjava je veoma pogrešna. Znatno veći akumulator znatno više opterećuje alternator. Zapravo treba kupiti upravo onakav akumulator kakav je preporučen od strane proizvođača. Ako takav ne može da se nađe (hipotetički) onda treba kupiti što približniji, bolje malo većeg kapaciteta nego malo manjeg kapaciteta.
Zašto misliš da konstruktor automobila ne zna kakav je akumulator potreban ?
[ Zarko Silic @ 05.11.2012. 11:26 ] @
Da, zaboravio sam da odgovorim.Java me pretekao.

Kapacitet akumulatora bira se prema zahtevu potrosaca. Potrosac kao sto je ovaj stari traktor zahteva snaznije akumulatore, mada nije neophodno bas 180Ah (dovoljno bi bilo od 120 do 150). Nekada, u vreme dok jos nisu postojali akumulatori sa extremno velikim startnim strujama, vlasnici poljoprivrednih masina bili su primorani kupovati ovako velike i snazne akumulatore. Danas to nije potrebno.

Na ESu postoji tema o akumulatorima, samo da podsetim:

http://www.elitemadzone.org/t236007-0-Koji-akumulator-da-uzmem
[ pajapop @ 05.11.2012. 15:18 ] @

Mozda ste primetili (a mozda i niste) da sam u nekim postovima napomenuo da sam u mladosti isao na autoelektricarski zanat. Sve sto napisem, ne pisem napamet...Sto su mene ucili...i ja prenosim vama...
Normalno je da proizvodjac postavlja akumulator koji zadovoljava potrebe tog automobila u odnosu na postojece potrosace u njemu. Ali oni se ne bave ovom problemnatikom - kolko ce da mi traje, i ocu sto duze da traje za manje para. NJih bas briga, kad ne valja - zamene i teraj dalje.
Veci akumulator, ima veci kapacitet (sposobnost da akumulira i oslobadja struju u odnosu na jedinicu (1h) vremena bez pada panona). Veca mu je i izlazna snaga. Ali svaki elternator ce zadovoljiti njegove potrebe za punjenjem. U putnicki automobil i nije moguce postaviti kamionski ili traktorski akumulator. Ali ako fabricki imate akumulator od na pr. 45ah, ako menjate akumulator, slobodno stavite i neki od 55ah, ako po dimenzijama moze da stane. To je sustina. Stoi veci - pod uslovom da moze lepo da legne u kukciste, i ne vodite brigu oko punjenja, to ce biti u redu ako je sve ispravno. a ako i nije, ima ce rezevu snage dok ne otklonite kvar.
Sto se tice odrzavanja onih akumulatora koji su zaptiveni... Takvi akumulatori nremaju cepove i otvore za nalivanje...Oni omesto uobicajenog elektrolita imaju mesavinu sa antimonom. kalcijum smanjuje kolicinu gasa koji se razvija prilikom punjenja, a prisustvo antimona eliminise potrebu za dodavanjem vode. NJihova prednost je u tome sto se na njihovim polovima stvara malo korozije.
Za njihovu proveru ispravnost, cesto imaju "OKCE" . Kad je okce na zeleno - stepen napunjenosti je dobar. Kad je okce na tamno - potrebno je punjenje, a kad je okce providno ili svetlo potrebna je zamena - ne vredi puniti. KOd punjenja takvih akumulatora - po zavrsetku, nekad se mora nagnuti malo na jednu ili drugu stranu da bi se videla zelena boja ako se slucajno oko pokazivaca nakupe mehurici gasa.
Za sad...toliko
Java...alternator pod "vasim opterecenjem", moze da se optereti tj. pobudi samo onoliko koliko mu dozvoli regler.(da ne elaboriramo sad rad reglera). Napominjem ako je sve ispravno - onda je sve u redu.

[Ovu poruku je menjao pajapop dana 05.11.2012. u 16:31 GMT+1]
[ vladd @ 05.11.2012. 16:13 ] @
Nije strasno los savet, samo ako se ne pretera u primerima:)

Tesko je postaviti accu mnogo veceg kapaciteta, a i skuplji su, plus dobra firma, i eto ekstra troska. A na ulju i gumama se stedi:)

Punice regler i veci accu, samo sto ce biti optereceniji u duzem periodu, a sa manjom (ogranicenom konkretnim reglerom) strujom, accu ce biti skloniji sulfatizaciji i gubitku kapaciteta bez obzira na kolicinu vode.

Uvek se moze, umesto akumulatora 55Ah staviti 60 ili 62Ah, naravno, sada ih ima u raznim pakovanjima, raznih (skoro standardizovanih)dimenzija i pozicija klema.

Ali da (se) ponovim, takav accu moze da bude i 60% skuplji, i racionalnije je uzeti deklarisani.

Poz
[ codeNO @ 05.11.2012. 20:05 ] @
Cek hoces da kazes da i za acc od 55A kada stavis 60/62 ce mnogo vise opterecivati regler????

Pa zar regler se ne pravi da bude uvek veci od snage acc

PS..sta je regler a sta alternator
[ vladd @ 05.11.2012. 21:33 ] @
Regler regulise rad alternatora, limitira napon i struju i kod preopterecenja radi u "fold-back" rezimu, odrzava maksimalnu struju i snizava napon.
Bas ga briga koliki je accu, s tim sto ce vecem accu biti potrebno duze vreme punjenja. Ali ce alternator biti duze(i malo vise) vruc..

Noviji regleri pocesto ukidaju pobudu alternatora pri preopterecenju. Struja pobude(koju kontrolise regler) alternatora varira od nule(ili jako male struje) do par ampera. Alternator moze da isporuci 40-60 ampera, poneki i vise, ali su to alternatori vise za Truck zone nego za AZ..

Tako da, pri velikom broju obrtaja(vazna stavka za proizvodnju energije) alternator sa svojih optimalnih 30-40 A moze da puni i accu i da isporucuje dovoljno energije potrosacima u vozilu.

Kontrolisuci napon, da bude oko 14,5V, se obezbedjuje da sa accu ne prepunjava, opada mu struja punjenja zbog male naponske razlike(i akumulatorove realne unutrasnje otpornosti). CaCa accu zahtevaju malo visi napon na regleru, pa su posebni regleri za tu vrstu accu.

Postavljanjem accu veceg kapaciteta, ce se produziti intenzivniji rad alternatora(generatora) za dopunjavanje accu. U posebnim rezimima voznje, sa duzim periodima u nizim obrtajima, veci accu ce biti prazniji nego manji, sto moze da odskrine vrata sulfatizaciji.

U realnoj eksploataciji, to manje smeta od vibracija i ostalih "napada" na accu, tipa velikih potrosaca i "stedljivog" rezima voznje. Jako je naporno za accu, npr, odsrafljivanje snazne muzike pri sporom krstarenju pored kafica..

Poz
[ joojant200 @ 05.11.2012. 22:25 ] @
Citat:
Zarko Silic:
@joojant200
Da li je to ovaj aku?
Ako moze da se rastavi, treba ga povremeno dopuniti destilovanom vodom. Ako ne moze da se skine poklopac (ispod nalepnice) onda ga ne treba dirati.
CaCa kapljicna tehnologija sa labirintima ne zahteva odrzavanje. Svi ostali akumulatori gube vodu zbog isparavanja i treba ih dopunjavati.

To je taj. Sigurno moze da se rastavi, ali ne znam da li ce posle moci da se sastavi? :)
Ako pogledas sliku sa prospekta na strani 2 u desnom donjem uglu deluje kao da ne moze da se zavrce/odvrce, a i ne bi za sada skidao nalepnice i bez razloga izgubio garanciju?

Prakticno mog oca interesuje, ako se acc isprazni kako bi ga punio? Da li bi smeo da ga stavi na punjac bez otvaranja?
...The charging time can be redued to 20-30 minutes if the charge current is higher max 20a for car batteries ....' i ima novi obican punjac koji nema regulaciju jacine punjenja (cr.min.15ah)? - Ja ne vidim zasto ovo ne bi moglo? - 30 minuta punjenja sa ovim punjacem bi trebalo da je isti efekat kao punjenje u voznji alternatorom?
[ Zarko Silic @ 05.11.2012. 23:10 ] @
Alternator je snazniji od tog punjaca.

Prilikom punjenja ne traba nista odvrtati. (Bar jedno 20 godina je to tako )
[ kristina990 @ 25.04.2013. 12:16 ] @
SVE POHVALE ZA BOSCH!!!
evo,pre neki dan nakon godinu i po dana besprekornog radu,uključujući i dve zime,nije imao snage da upali
napunio ga punjačem,provozao i uradio test koji je dao rezultat BAD-REPLACE evo slike

jasno je bilo da je akumulator završio svoje,no bojao sam se poučen lošim iskustvom sa black horsom gde je loš akumulator dopunjen i proglašen za ispravan
elem,odnesem ja akumulator na reklamaciju u prodavnicu i za tri dana mi stigne nov jer je stari očekivano proglašen neispravnim
sve pohvale za boš ,nema kod njih tolerancija i sto gluposti koje dozvoljavaju da se loš akumulator proglasi ispravnim-e to volim ili radi ili ne radi nema sredine i reklamacioni postupak,odnosno ispitivane je jasno i nefleksibilno,tačno se zna granica šta je ispravno a šta ne
[ Java Beograd @ 25.04.2013. 12:35 ] @
Jesi li ti sam radio taj test ? Kojim uređajem ? Gde ?
[ kristina990 @ 25.04.2013. 14:33 ] @
nisam sam radio test,skupa je to stvarčica da bi se koristila amaterski,svaka bolja prodavnica koja drži akumulatore ima takav tester...
naravno,svaki proizvođač ima svoj način ispitivanja akumulatora i ovaj test nije merodavan za uvažavanje reklamacije,ali napunjen akumulator sa ovakvim rezultatom očito je za zamenu,mada je meni bilo jasno da je došao kraj kad nije mogao da pokrene auto na +20

[Ovu poruku je menjao kristina990 dana 25.04.2013. u 17:36 GMT+1]
[ cika dacha @ 31.05.2014. 12:50 ] @
http://www.telegraf.rs/vesti/1...-rade-samo-dok-traje-garancija


''U udruženjima potrošača kažu da prodavci, nažalost, u mnoge proizvode stavljaju čip ili memorijsku karticu koja posle određenog vremena kvari proizvod.''

banda!!!

:-)

[ Zarko Silic @ 31.05.2014. 13:12 ] @
E kada bi to tako bilo, bilo bi jako dobro.

Akumulatori masovno pokazuju znake slabosti vec na pola garantnog roka pa se onda trgovci dovijaju na svemoguce nacine samo da bi se dan D, dan isteka garancije, preskocio kako tako.

Stari Trepcini akumulatori za koje se davala garancija od 1 godinu, imali su realni radni vek tri puta duzi od ovih, toboze CaCa akumulatora kojima je garancija 2 ili 3 godine. Retko koji je trajao ispod 5 godina, a neretko i preko 9.
[ bakara @ 31.05.2014. 13:48 ] @
Prosto je smesno koliko je na taj teks ostavljeno glupih komentara...

Evo ga jedan accu koji ce jos malo pa 10 godina i radi bez greske (dole desno je datum proizvodnje):
Citat:
bakara:


Akumulator je vartin:


[ cika dacha @ 31.05.2014. 15:19 ] @
bakara@ koji je to akumulator?! i gde je kupljen?!
[ Zarko Silic @ 31.05.2014. 21:17 ] @
Nisu glupi komentari. Primera ima svakakvih, ali generalno akumulatori su programirani da traju garancija + 10%.

Neki od "trikova" postize se tehnoloskim metodama, ali su one neprecizne. Mnogo preciznije je uz pomoc cipova.

Najbolji primer za takvu tvrdnju predstavljaju LiIon baterije u laptopovima kojima je radni vek 10 puta duzi od onog koji pokaze sistem da je baterija neispravna. Nazalost, vrlo tesko se 90% preostalog veka trajanja moze iskoristiti korisno.
[ kristina990 @ 24.11.2017. 07:30 ] @
još koji dan pa sedmi rođendan,već pominjani pre nekoliko godina
[ ubimestruja @ 24.11.2017. 19:10 ] @
Peglica? E to odavno nisam video na ulici!
[ Living Light @ 24.11.2017. 19:42 ] @
U Peglici su se dešavale mnoge Lepe stvari.

Peglica nije bila uska ni za šta,

Široko je "Davala", :)
[ Living Light @ 24.11.2017. 20:34 ] @
Inace, ENERGIZER AKU iLi Bat,
-samo kad nema drugo šta.

I TO je jedna "decja igracka",
nahhhhhpickana Reklamama.

Ko ne veruje, nek baci TO na AKU Merač disipacije iLi "Kapaciteta",

rezultati ce biti ONEhrabrujuci.