Danas sam kupila baterije i stavila u stari kalkulator SHARP Sceintific Calculator EL – 512.
Kao što se na priloženoj fotografiji vidi na displeju se pojavila oznaka DEG i tačkica, probala sam da ih uklonim, ali nisam uspela.
Možda neko zna kako ? Radi se o starom kalkulatoru koji na poleđini nosi oznaku Made in Japan zato mi je i stalo do njega, a i preživeo nekih 25 – 30 godina .
Elem, ako neko zna šta da pritisnem, neka javi, klikom na donji link možete videti slike koje postoje na internetu i na kojima se bolje se vidi tastatura.
:) Tacka je skoro uvek tu osim ako je iskljucen :) A DEG je oznaka za Degrees, a zavisno od digitrona, moze jos biti RAD (radijani) ili GRAD. Dakle i to je potpuno normalno...
[ Tamara_K @ 06.03.2012. 19:42 ] @
Hvala drugari
ovaj.... davno nisam ništa računala na digitronu. Probala sam Venturin recept, ali kada se pritisne 2ndF, to se i pojavi na displeju, a pritiskom na "-", se izgubi, tačkica i DEG ostaju.
@darkosos
ako kažeš da su tačkica i DEG OK, onda ništa ne trebam da pipkam , sumnjam da ću računati u radijanima, odn. koristiti bilo šta naprednije od +,-,x,/ .
[ darkosos @ 06.03.2012. 19:54 ] @
Pa, s' obzirom da je tema premestena ovde, mogu samo reci: da, DEG i tackica su kul :)
[ Tamara_K @ 06.03.2012. 21:29 ] @
Mislila sam da je stavim u Čekaonicu, ali bih se načekala, možda. Ovako sam znala da će mi u pomoć odmah priskočiti neki kul matematičar .
[ New Village DC @ 06.03.2012. 21:47 ] @
Kada stoji DEG, to znači da kada računaš trigonometrijske funkcije kao što je sinus na primer, uglove unosiš u stepenima, a kada stoji RAD onda u radijanima. Prouči uputstvo za dodatne opcije :)
[ Tamara_K @ 06.03.2012. 21:56 ] @
@New Village DC
Ovaj digitron za mene ima sentimentalnu, a ne praktičnu vrednost, uputstvo je odavno izgubljeno, na netu nisam našla za ovaj model.
Svejedno, hvala ti
[ Nedeljko @ 06.03.2012. 23:26 ] @
Kad smo već kod sentimentalnosti, evo mog mališe.
Ima ugrađene fizičke konstante (brzina svetlosti, masa elektrona, Ridbergova konstanta idealnog gasa, Avogadrov broj, Plankova konstanta, gravitaciona konstanta i srednje gravitaciono ubrzanje), može da računa sa razlomcima (na ekranu su 1 ceo i 2/3), može da pretvori realan broj u odgovarajući razlomak i obrnuto, ima binarni, oktalni i heksadekadni sistem, bit po bit funkcije, tri memorijska registra, pretvaranje jedinica (santimetri/inči, celzijusi/farenhajti, litri/galoni, kilogrami/funte, grami/unce), binomne koeficijente, a ostalo je klasika (statističke funkcije, pravougli i polarni koordinatni sistem, pseudoslučajni brojevi, funkcije) i radi na solarne ćelije.
Kupljen je davne 1993.
[ Darko_zed @ 07.03.2012. 00:04 ] @
Nedeljko gde mu sve to stade sto nabroja ,gledaj koliko je mali .
Evo mog malise sve zna sta mu zadam da resi doduse mi je najbitniji binarni i hexidecimalni zapis i tu ne gresi
Inace sam i ja sentimentalno vezan za moj ko Tamarica za svoj .Pozdrav
[ Nedeljko @ 07.03.2012. 01:54 ] @
Sa kalkulatora se lepo može pročitati model, a koliko vidim, na netu jošuvek ima dokumentacije za njega.
[ Black_eyed @ 07.03.2012. 06:35 ] @
Evo i mog sapatnika..
CASIO FX 180p
Ćale ga 1982-3 doneo iz Iraka, brat i ja smo uz njega prošli kroz srednju skolu i fakultete...Evo i dan danas radi perfektno. Imao je neka dva moda za neko rudimentarno programiranje (mislim po 10 koraka), npr. napraviš formulu u koju treba ubaciti dva parametra.
Ćale ga 1982-3 doneo iz Iraka, brat i ja smo uz njega prošli kroz srednju skolu i fakultete...Evo i dan danas radi
Moj sapatnik je kupljen osamdesetih, ali ne znam da li da ga stavim u prvu ili drugu polovinu ? Današnji đaci i studenti možda ne znaju kako je bilo teško doći do ovakvog kalkulatora tih godina, pa pravilu se kupovao u inostranstvu i nije bio jeftin, eventualno u komisionima, kao npr. i farmerke. SHARP Scientific calculator EL - 512 doneo je ćale sa službenog puta u Zapadnu Evropu , a proizveden je u Zemlji izlazećeg sunca što dokazuje reljefni natpis na poleđini Made in Japan i nalepnica FABRIQUE AU JAPON, postoji i nalepnica sa serijskim brojem.
Mali Samuraj putovao je sa Dalekog Istoka na zapad Evrope, da bi završio na njenom istoku, u Beogradu.
DIGITRON je osnovan 1971. godine i ubrzo postaje vodeća tvornica elektroničkih aparata i uređaja u regiji. Vlastiti razvoj bio je jedan od ključnih čimbenika koji su osigurali kvalitetu i postojanost proizvoda. 1971. Prvi europski džepni kalkulator
Opa, vidi ti to ! Ali mi vlasnici "Japanaca" smo bili nekako više kul .
[ Black_eyed @ 07.03.2012. 08:46 ] @
Citat:
Tamara_K: pa pravilu se kupovao u inostranstvu i nije bio jeftin, eventualno u komisionima, kao npr. i farmerke.
Ako se dobro sećam, mislim da plaćen nekih ~100 dolara, nije bila mala para u to vreme...
[ Tamara_K @ 07.03.2012. 09:09 ] @
Citat:
Black_eyed: Ako se dobro sećam, mislim da plaćen nekih ~100 dolara, nije bila mala para u to vreme...
a nije ni sad , ipak sentimentalna vrednost naših vintage sapatnika mnogo je veća od te šake dolara.
[ bakara @ 07.03.2012. 11:04 ] @
Evo ga i moj, takodje ima DEG<RAD<GRAD, i radi sa razlomcima, star je 30 godina donet iz Libije, u njemu su jos uvek originalne baterije (nije mi jasno kako?):
Kako to da nema vise onih solarnih providnih kalkulatora u obliku tanke plocice, bili su moderni u doba kada sam isao u skolu, ima li neko takav?
[ milivoje t @ 07.03.2012. 11:53 ] @
nekako mi je taj naziv 'kalkulator' od kako se pojavio bio pokondiren. svakako su pokondireni bili prvi korisnici tog termina, podvlaceci kako su obrazovaniji jer koriste ispravan izraz...
ja sam koristio digitron i niko mi nije mogao osporiti upotrebu te reci :).
jako lose slike, ali na njima je aluminijumsko kuciste, vanserijski lagan, oporan na habanje, dizajn koji japanci i ameri nikada nisu dostigli, a danas taj svedeni stil i tanko kuciste kopiraju ajfoni i slicni :), digitron:
p.s. inace sam za ozbiljniju matematiku koristio japanaca slicnog bakarinom :)
[ stex @ 07.03.2012. 12:06 ] @
@milivoje t
I ja sam imao takav. Imao je jos i futrolu. Ko zna sta se desilo sa njim :( Cak su mi i tasteri bili nekako specificni, imali su neki poseban smek.
[ Black_eyed @ 07.03.2012. 12:48 ] @
Ajde da dodamo i odgovarajući soundtrack za temu:
[ Nedeljko @ 07.03.2012. 12:50 ] @
Citat:
milivoje t: nekako mi je taj naziv 'kalkulator' od kako se pojavio bio pokondiren. svakako su pokondireni bili prvi korisnici tog termina, podvlaceci kako su obrazovaniji jer koriste ispravan izraz...
Postoji sitna razlika između pokondirenog i ispravnog. Naziv "kalkulator" je stariji od naziva "digitron". Oba su naziva ispravna, ali imaju različito značenje. Kalkulator je sprava za automatsko vršenje računskih operacija, a digitron je hrvatsko preduzeće. Ne nalazim ni jedan razlog zašto bih zvao nešto onako kako se ne zove, npr. šaNgarepa, kupusT i slično.
Što se digitrona tiče, imao sam ja njihov kalkulator sa funkcijama. Bio mi je omiljen do ovog teksas instrumentsovog Imao je mehaničko uključivanje/isključivanje i računao je faktorijele brojeva većih od 69. Naime, mogao je da predstavi broj u obliku 123456x1099, dakle više od 9.999999999x1099.
[ Pirossi @ 07.03.2012. 13:36 ] @
sasvim je normalno da se u jeziku odomaći naziv robne marke za određeni proizvod.
imamo i imalin, kaladont i šporet.
ja imao nekakav digitron sa osnovnim funkcijama ali ultratanak, malih dimenzija i bez dugmića, već se dodir detektuje na toj ravnoj površini.
kasnije mi u gimnaziji ukrali neki dobar scientific na solarnu energiju.
banda lopovska.
[ lelorinel @ 07.03.2012. 14:30 ] @
ja jos uvek imam kuci ovaj model sa sve punjacem i koznom futrolom:
Digitron je savršeno ispravan naziv za ovu spravu, tj. možete se koristiti kao sinonim reči kalkulator. Tačno je da je ovaj naziv prvobitno predstavljao naziv fabrike, no ta činjenica objašnjava samo etimologiju reči, a ne govori ništa o njenoj ispravnosti. Reč je uredno zabeležena u merodavnim jednojezičnim rečnicima — evo citata iz npr. „Rečnika srpskog jezika“ Matice srpske:
Citat:
dȉgitrōn m (prema imenu fabrike u Bujama, Istra) priručna elektronska sprava za računanje, mali, džepni računar.
(Dakle, u zagradi je uredno navedena etimologija — prema nazivu fabrike — ali korektnost upotrebe ove reči u značenju sprave nije dovođena u pitanje.)
Ko i dalje nije uveren, neka mi objasni kako on imenuje sledeće pojmove (sva ova imena prvobitno su označavala robne marke): aspirin, imalin, medijapan, eurokrem, flomaster, hanzaplast, selotejp, napolitanke, vegeta, polaroid, vokmen, frižider, itison, bioskop itd.
[ Nedeljko @ 07.03.2012. 15:25 ] @
Nemam ja ništa protiv onih koji govore "digitron", već protiv nazivanja ostalih pokondirenima.