[ Teratron @ 11.03.2012. 05:28 ] @
Citat:
U Švajcarskoj se danas održava referendum na kojem građani treba da odluče da li žele više godišnjeg odmora (šest umesto četiri sedmice).
Ispitivanja pokazuju da Švajcarci nisu baš složni po tom pitanju.


vise na http://www.dw.de/dw/article/0,...er-Blic%20Online-2569-xml-mrss

Koji li bi bili rezultati referenduma , u Srbiji
[ Horvat @ 11.03.2012. 08:02 ] @
"ispitivanje pokazuje", na kom uzorku?
pfff...

dok ne budu gotovi rezultati glasanja,sve su nagadjanja
[ vladd @ 11.03.2012. 10:16 ] @
U svajcarskoj je dovoljan uzorak od par stotina ljudi. I merodavan, posto je zajednica takvog karaktera.

U srbiji nije dovoljan uzorak ni 7 miiona jedinki, ako izbori ili odlucivanje nije ovog momenta, posto je lakomislenost i hirovitost zastupljena u procentu preko 100%(neki su hiroviti na vise nacina)

Poz
[ etjen @ 11.03.2012. 11:22 ] @
ti Švajcarci k'o da su sa drugog sveta...
[ Vasastajić @ 11.03.2012. 13:33 ] @
Citat:
vladd: U svajcarskoj je dovoljan uzorak od par stotina ljudi. I merodavan, posto je zajednica takvog karaktera.

Svojevremeno sam u Švajcarskoj proveo izvesno vreme na bauschtele u potrazi trbuhom za kruhom.
Svakodnevno smo na gradilište teglili nekih 150-200 kg raznoraznog alata + elementi za ugradnju.
Natovarim se ja tako ko tovarno magare,ne bih li koji put do četvrtog sprata,pešice normalno,ušparao,a pored mene stoji moler iz druge ekipe sa pimzlom u zadnjem džepu i na tűch dijalektu obrati mi se da li SME DA MI POMOGNE pošto i on ide do četvrtog sprata,a ruke su mu PRAZNE!
Nije bilo uopšte problem shvatiti da se tamo izuzetno neguje kult rada,pa već od najranijeg njihovog detinjstva,to je jednostavno deo opšte kulture i vaspitanja,funkcionišu kao jedna uspešna pčelinja zajednica.
Zato me i ne čude ovi preliminarni rezultati ispitivanja javno mnjenja po tom pitanju.
Sistem je kod njih tako ustanovljen da svaka jedinka ima dovoljno razvijen osećaj odgovornosti za progres i dobrobit zajednice.
Pritom VELIKA VEĆINA od njih -p o j m a- nema ko im je predsednik konfederacije.
[ Dexic @ 11.03.2012. 16:35 ] @
A druga strana medalje? Ako imaju veci odmor, znaci da ce radno vreme morati vise da rade :) Tj. oni ne glasaju za duzi odmor, nego za ne-gustije radno vreme ;)
[ Braksi @ 11.03.2012. 22:50 ] @
Citat:
Natovarim se ja tako ko tovarno magare,ne bih li koji put do četvrtog sprata,pešice normalno,ušparao,a pored mene stoji moler iz druge ekipe sa pimzlom u zadnjem džepu i na tűch dijalektu obrati mi se da li SME DA MI POMOGNE pošto i on ide do četvrtog sprata,a ruke su mu PRAZNE!
Nije bilo uopšte problem shvatiti da se tamo izuzetno neguje kult rada,pa već od najranijeg njihovog detinjstva,to je jednostavno deo opšte kulture i vaspitanja,funkcionišu kao jedna uspešna pčelinja zajednica.


Svajcarci imaju dosta srece da su ih mimoisli ratovi, a na konto bezbednosti razvili su jos i bankarski sektor i veoma se obogatili. Stvarno bilo bi cudo da su oni sada neki nekulturan narod, da su neki prostaci, pa cak i da su mrzovoljni. Lako je negovati kult rada gde je plata par hiljada evra. Dokaza za to je da u CH po njihovim normama rade sasvim normalno i ljudi iz najzaostalijih zemalja. U dobru je lako dobar biti.


[ Devanagari @ 12.03.2012. 02:37 ] @
Citat:
Braksi:Lako je negovati kult rada gde je plata par hiljada evra.

Ne, upravo obrnuto, lako je zaradjivati par hiljada evra kada se neguje kult rada.
[ Vasastajić @ 12.03.2012. 08:15 ] @
Citat:
Braksi:U dobru je lako dobar biti.

A do "dobra" treba stići i to dobro kroz sistem dalje negovati i eto "jednostavnog" recepta za blagostanje i prosperitet!
Imao sam u firmi jednog "oberengadinca" i jednog "unterengadinca"...
...nikada,ni slučajno gazda nije smeo da ih stavi da rade zajedno,čak ni u istu smenu,toliko su se međusobno "podnosili",ali isključivi razlog je bio taj što je ovaj "gornji",a onaj "donji",stim što su obojica bili retroromanci,jedan sa hoh deutch,a drugi italijanskim poreklom nekog pretka.
Interesantno da -n i k a d a- putem sredstava imformisanja ni slovce nisam pročitao/čuo o animozitetu Ober Engadina prema Unter Engadinu i obrnuto.
Ne znam koliko su tu u pitanju srećne okolnosti što se ratnih dejstava kod njih tiče,a koliko njihova opredeljenost da se ne bave budalaštinama,bar ne u svojoj kući ,jer nisu oni baš mutavi što se nekakve oružarske tehnologije tiče,pa zar nije Sig Saurer jedan od najboljih pištolja na svetu,gde je CZ 99 samo njegova uspešna kopija.
No to već nije tema.
[ Braksi @ 12.03.2012. 09:00 ] @
i nas srpski narod je u miru uvek prosperirao. Kad sam ja bio klinac moja zemlja (Jugoslavija) zivela je sasvim pristojno jer je imala iza sebe nekih 40 godina MIRA i kontinuiranog razvoja. Narod je bio kulturan i radilo se i stvaralo. Tu i tamo u novinama procitalo bi se o nekom zlocinu (i to najcesce porodicne stvari), a kriminal je bio nepoznata kategorija.

I Jugoslavija izmedju dva sv. rata je napredovala. Svajcarska nije bila u ratu jos od Napoleona, pa kako da se ne razviju i da ne budu kulturni i da nemaju radne navike ?

Pre neki mesec svajcarsku centralnu banku potresla je afera Hildebrand i eto ni oni nisu imuni.

[ Vasastajić @ 12.03.2012. 09:36 ] @
Citat:
Braksi:Kad sam ja bio klinac moja zemlja (Jugoslavija) zivela je sasvim pristojno jer je imala iza sebe nekih 40 godina MIRA i kontinuiranog razvoja.

Ostaje samo pitanje ko je plaćao taj "kontinuirani razvoj" i "pristojan život".

Ala volem ovaj režim,plata ide a ja ležim!
[ Braksi @ 12.03.2012. 09:42 ] @
kako mislis ko je placao ?
[ ArsenLupen @ 12.03.2012. 13:18 ] @
Citat:
Braksi: Kad sam ja bio klinac moja zemlja (Jugoslavija) zivela je sasvim pristojno jer je imala iza sebe nekih 40 godina MIRA i kontinuiranog razvoja. . .
a generacija pre toga je vodila filozofsku raspravu - da li je bolji rat ili pakt, dok su oni malo konkretniji razlucivali da li je bolji grob ili rob...
[ Braksi @ 12.03.2012. 13:28 ] @
Citat:
a generacija pre toga je vodila filozofsku raspravu - da li je bolji rat ili pakt, dok su oni malo konkretniji razlucivali da li je bolji grob ili rob...


istu dilemu imali bi i Svajcarci da im je Hitler poslao upitnik. Eli, eto, nije.
[ ArsenLupen @ 12.03.2012. 13:37 ] @
Mislis da bi uradili drugacije da su dobili upitnik?
[ Braksi @ 12.03.2012. 13:43 ] @
Citat:
Mislis da bi uradili drugacije da su dobili upitnik?


ne znam.

Ono sto znam je da CH danas ima sasvim solidnu vojsku i na svajcarskim ulicama malo-malo pa sretnes naoruzanog mladica koji kao da ide sa ili na vojnu vezbu.
[ raikkonen @ 12.03.2012. 13:49 ] @
Citat:
Braksi
Pre neki mesec svajcarsku centralnu banku potresla je afera Hildebrand i eto ni oni nisu imuni.


I u ovoj aferi se vidi koliko je CH uredjena zemlja. Hildebrand je podneo ostavku zbog svoje zene koja je ostvarila profit od oko 60.000 CHF kada je SNB fiksirala kurs CHF u odnosu na Euro. To je beznacajna suma u odnosu na njegova primanja. Svi se slazu da je bio odlican predsednik SNB-a. Evo sta o njemu kaze guverner engleske banke:

Citat:
Bank of England governor Sir Mervyn King said in a statement: "We all know that he is a man of total integrity, extraordinary ability and, most important of all, courage.

"Such people are rare. His country will miss him."
[ Braksi @ 12.03.2012. 13:55 ] @
Citat:
I u ovoj aferi se vidi koliko je CH uredjena zemlja.


Hm. Pratio sam aferu Hildebrand. On se najpre pravio lud, sve je negirao, a na kraju je "neko" pokusao cak i da zastrasi sluzbenika koji je sve to otkrio. Kad vise nije imao kud, poceo je da glumi moralnu velicinu, kao da je pitanje ostavke pitanje njegove milosti, a ne obaveze !

I on ce nastaviti jos godinu dana da primi ukupno 800,000 CHF !

Alal im moral. A sto se tice izjave Kinga ona ne znaci nista posebno...
[ Vasastajić @ 12.03.2012. 14:00 ] @
Citat:
Braksi: kako mislis ko je placao ?

Si ti čuo nekada za Trumanova jaja i UNRRA-u,pa nedugo za time za efektnije/šuštavije naslednike tih pojmova?
Ako nisi,džaba pričamo.
[ Braksi @ 12.03.2012. 14:12 ] @
Citat:
Si ti čuo nekada za Trumanova jaja i UNRRA-u,pa nedugo za time za efektnije/šuštavije naslednike tih pojmova?
Ako nisi,džaba pričamo.


ne zasmejavaj me. To je pomoc na nivou humanitarne i nijedna normalna zemlja ne zasniva svoj razvoj na donacijama. Odmah da ti razvejem i tvoju sledecu zabludu: "da je Jugoslavija zivela dobro do zapadnog novca i pomoci". Mozemo li verovati da je kapitalisticki zapad pomagao komunisticku zemlju, a u isto vreme na svojoj teritoriji negovao i podrzavao ekstremiste i separatiste i spremao rusenje iste ?!

Sto se tice kredita koje je uzimala SFRJ i tu su cifre jasne. Pred raspad dugovali smo oko $1000 po glavi i to se prikazivalo ako strasno. Propaganda je bila nevidjena i besomucna, mi to nikad necemo vratiti, potrosena je buducnost nase dece i sl. Danas, samo jedna Hrvatska duguje oko 80 MILIJARDI (recima osamdeset) sto je 16,000 po glavi ! ! !

Ne bi ni to bilo lose da je novac ulozen u industriju i proizvodnju. Naprotiv. Nema nista od toga. Hrvatska lezi u ponoru duga bez ikakve nade da ce se dici. Kako li sad mora obicnom puku zigledati ona hiljadarcica...
[ Miroslav Jeftić @ 12.03.2012. 15:03 ] @
Citat:
Braksi: ne zasmejavaj me. To je pomoc na nivou humanitarne i nijedna normalna zemlja ne zasniva svoj razvoj na donacijama. Odmah da ti razvejem i tvoju sledecu zabludu: "da je Jugoslavija zivela dobro do zapadnog novca i pomoci". Mozemo li verovati da je kapitalisticki zapad pomagao komunisticku zemlju, a u isto vreme na svojoj teritoriji negovao i podrzavao ekstremiste i separatiste i spremao rusenje iste ?!


Ala si ti naivan
[ Braksi @ 12.03.2012. 15:04 ] @
?
[ Java Beograd @ 12.03.2012. 15:16 ] @
Neki ljudi ne mogu da skapiraju da se u SFRJ PROIZVODILO. Onaj ko proizvodi, on stvara novu vrednost, to prodaje i tako zarađuje. Onaj ko ne proizvodi, on ne stvara novu vrednost, već presipa iz šupljeg u prazno.

Sad će poneko da priupita "šta se proizvodilo ?" Odgvor je: uglavnom SVE

- Automobili - 4 fabrike
- Kamioni - 2 fabrike
- 99.99% svih auto delova - hiljade kooperanstskih fabrika
- Građevinske mašine, male i velike
- Televizori, radio aparati, sva profesionalna TV tehnika
- Sva bela tehnika
- Satovi, nameštaj, sva moguća tehnika,
- Tekstil u svakom obliku
- Koža, obuća u svakom obliku
- Nameštaj
- 99.99% građevinskog materijala
- ORUŽJE - Tenkovi, avioni, puške, pištolji, topovi, municija, oprema
- sve ostalo , nepomenuto gore.

Pitanje: da li država sa ovakvom proizvodnjom može da bude siromašna ?
[ deerbeer @ 12.03.2012. 15:21 ] @
^^
Dzabe im pricas Java sada ce da se pojave "dezurni" da ti objasne kako je to sve bilo fush kvalitet roba i da smo to izvozili samo najgoroj africkoj sirotinji po nekim smesnim cenama
a da se razlika nadoknadjivala kreditima i nekakvim subvencijama koje nam SFRJ tada ostavila u amanet .
[ Braksi @ 12.03.2012. 15:25 ] @
javo evo tebi X. Ali malo da te dopunim:

Citat:
Onaj ko ne proizvodi, on ne stvara novu vrednost, već presipa iz šupljeg u prazno.


ne mora da znaci. Imas sektor usluga, recimo bankarstvo u kome je bas Svajcarska jaka.
[ Marko83 @ 12.03.2012. 15:46 ] @
Bravo @Java
Pogodio si u srz
[ Dexic @ 12.03.2012. 15:58 ] @
Citat:
Braksi: ne mora da znaci. Imas sektor usluga, recimo bankarstvo u kome je bas Svajcarska jaka.


Da li si mogao naci bolji primer presipanja iz supljeg u prazno? :D
[ Vasastajić @ 12.03.2012. 16:00 ] @
Citat:
Braksi: ?

Uloži malo mentalnog napora pa pokušaj da dokučiš šta ti tu nije bilo jasno.

Aj' da ti pomognem malo,dok su ovde stizali paketi UNRRA-e,narandžasti topljeni sirevi,pirinač, mleko u prahu,JAJA U PRAHU,i šta ti ja znam šta još ne, u onu rusku RUPU BEZ DNA,odavde je sve živo i mrtvo kroz "OBAVEZU" odlazilo.
Krupna,sitna stoka,žito,kukuruz i to si dobio RAZREZANU OBAVEZU,bez obzira na rod,pa ako nemaš dovoljno,a ti kupuj da bi ispunio "OBAVEZU"...
Citat:
Pitanje: da li država sa ovakvom proizvodnjom može da bude siromašna ?

Pitanje:zna li iko ijednu firmu gubitaša iz tog perioda?
[ Braksi @ 12.03.2012. 16:02 ] @
Citat:
Da li si mogao naci bolji primer presipanja iz supljeg u prazno? :D


pa nije bas. Svajcarska ostvaruje profit po osnovu usluga bankarskog sektora... I to se racuna u GDP. Da, da.
[ shadow-bg @ 12.03.2012. 16:07 ] @
Citat:
Braksi
ne mora da znaci. Imas sektor usluga, recimo bankarstvo u kome je bas Svajcarska jaka.


Zbog bankarske usluge je izbila ekonomska kriza. Nema pokrica u proizvodnji.
[ deerbeer @ 12.03.2012. 16:11 ] @
Citat:

Imas sektor usluga, recimo bankarstvo u kome je bas Svajcarska jaka.

Hehe ... sto bi rek'o drug Mrle: "Ali babina pecina nacistickih zlatnih poluga zuba i ostalog popljackanog blaga sirom planete" :)

[ Miroslav Jeftić @ 12.03.2012. 17:39 ] @
Citat:
Java Beograd: Neki ljudi ne mogu da skapiraju da se u SFRJ PROIZVODILO. Onaj ko proizvodi, on stvara novu vrednost, to prodaje i tako zarađuje. Onaj ko ne proizvodi, on ne stvara novu vrednost, već presipa iz šupljeg u prazno.

Sad će poneko da priupita "šta se proizvodilo ?" Odgvor je: uglavnom SVE

- Automobili - 4 fabrike
- Kamioni - 2 fabrike
- 99.99% svih auto delova - hiljade kooperanstskih fabrika
- Građevinske mašine, male i velike
- Televizori, radio aparati, sva profesionalna TV tehnika
- Sva bela tehnika
- Satovi, nameštaj, sva moguća tehnika,
- Tekstil u svakom obliku
- Koža, obuća u svakom obliku
- Nameštaj
- 99.99% građevinskog materijala
- ORUŽJE - Tenkovi, avioni, puške, pištolji, topovi, municija, oprema
- sve ostalo , nepomenuto gore.

Pitanje: da li država sa ovakvom proizvodnjom može da bude siromašna ?


Hm... ako se dobro sećam, tamo negde do '90-ih su bile dažbine na uvoz automobila 120%, tako nešto? Moguće pre toga i veće. Znači za auto od 10k DEM, platiš dažbine 12k Mada i sa takvim dažbinama danas, ne verujem da bi cela Srbija vozila Juga, prošlo je to vreme. Sećam se i Gorenje televizora u boji koji se kvario otprilike jednom godišnje ili jednom u dve godine, tako nešto, nisam uopšte željan da ga vidim ponovo Jedna lokalna fabrika cipela je prodavala velike količine obuće u Rusiji, nije bitna bila ni cena, ni kvalitet, samo šalji; bio neki sporazum ili šta, šta god pošalješ Rusi kupe - danas ako pošalješ falično Rusi ti vrate i tako dalje.

Uglavnom, vreme se promenilo, svet se promenio, a dobar deo ljudi i dalje živi u nekoj dalekoj prošlosti i misli da smo bitan igrač na svetskoj sceni, pa se onda nađu u velikom čudu što nas niko na taj način ne tretira
[ marko37 @ 12.03.2012. 17:42 ] @
Citat:
Vasastajić: Nije bilo uopšte problem shvatiti da se tamo izuzetno neguje kult rada,pa već od najranijeg njihovog detinjstva,to je jednostavno deo opšte kulture i vaspitanja,funkcionišu kao jedna uspešna pčelinja zajednica.


Tačno, u Švajcarskoj se odnos prema radu učio od malih nogu. A neka deca su to dobro naučila baš od malih nogu.
[ Dexic @ 12.03.2012. 17:43 ] @
Citat:
Braksi: pa nije bas. Svajcarska ostvaruje profit po osnovu usluga bankarskog sektora... I to se racuna u GDP. Da, da.


Pa kakve to veze ima sa onim sto sam pitao?:):))
[ Braksi @ 12.03.2012. 19:18 ] @
Citat:
Hm... ako se dobro sećam, tamo negde do '90-ih su bile dažbine na uvoz automobila 120%, tako nešto? Moguće pre toga i veće. Znači za auto od 10k DEM, platiš dažbine 12k Mada i sa takvim dažbinama danas, ne verujem da bi cela Srbija vozila Juga, prošlo je to vreme. Sećam se i Gorenje televizora u boji koji se kvario otprilike jednom godišnje ili jednom u dve godine, tako nešto, nisam uopšte željan da ga vidim ponovo Jedna lokalna fabrika cipela je prodavala velike količine obuće u Rusiji, nije bitna bila ni cena, ni kvalitet, samo šalji; bio neki sporazum ili šta, šta god pošalješ Rusi kupe - danas ako pošalješ falično Rusi ti vrate i tako dalje.

Uglavnom, vreme se promenilo, svet se promenio, a dobar deo ljudi i dalje živi u nekoj dalekoj prošlosti i misli da smo bitan igrač na svetskoj sceni, pa se onda nađu u velikom čudu što nas niko na taj način ne tretira


nasa zemlja nije proizvodila samo Jugo, ako cemo vec u kolima. Mogao si da kupis VW, Reno ili cak i opel iz Kikinde to za direktore... Zastava je imala ok automobile za nas standard, posle je naravno sa sankicjama i ratom sve puklo... Ono za Gorenje ne znam, ja sam imao Ei i sljakao je nekih 11 godina dok mu nije otisao tranzistor za zelenu boju. Onu pricu o cipelama i Rusima to ostavi za svoje drustvo kad krenete na pecanje.

Deficit je nas veoma velik bez nade da ce se promeniti. Sta mislis, dokle cemo moci da ga pokrivamo jos ? Pre si Rusima mogao da prodas kako ti rece i bofl robu, sad nemozes nista posto se nista i ne pravi. Prc.

Java, zaboravio si da spomenes i nasa brodogradilista !
[ Vasastajić @ 12.03.2012. 19:50 ] @
Citat:
marko37: A neka deca su to dobro naučila baš od malih nogu.

I,šta je pisec 'teo da kaže ovim ekstremom?
A vezano za temu?
[ Miroslav Jeftić @ 12.03.2012. 20:11 ] @
Citat:
Braksi: nasa zemlja nije proizvodila samo Jugo, ako cemo vec u kolima. Mogao si da kupis VW, Reno ili cak i opel iz Kikinde to za direktore... Zastava je imala ok automobile za nas standard, posle je naravno sa sankicjama i ratom sve puklo... Ono za Gorenje ne znam, ja sam imao Ei i sljakao je nekih 11 godina dok mu nije otisao tranzistor za zelenu boju. Onu pricu o cipelama i Rusima to ostavi za svoje drustvo kad krenete na pecanje.

Deficit je nas veoma velik bez nade da ce se promeniti. Sta mislis, dokle cemo moci da ga pokrivamo jos ? Pre si Rusima mogao da prodas kako ti rece i bofl robu, sad nemozes nista posto se nista i ne pravi. Prc.

Java, zaboravio si da spomenes i nasa brodogradilista !


Pa kad se VW raspitivao oko Zastavine fabrike tamo negde krajem 80-ih i početkom 90-ih, traženo je milijardu maraka ako se dobro sećam, ako ne i nešto preko toga Posle toga se VW pokupio i otišao u Češku, a kako danas izgleda Škoda, znaju i oni koji ne prate tu oblast. Kad je bilo vreme da se pravi i zida, nekima je bilo mnogo više do razgrađivanja, sad kasno Marko.
[ deerbeer @ 12.03.2012. 20:42 ] @
^
Pa to je Slobina ekipa tada uveliko bila.

Slicna je stvar bila i sa EI-ijem iz Nisa kada se kao investitor pojavio Sony .
Postavili japanci uslove izmedju ostalog i otpustanje jednog dela radnika a zauzvrat bi ulozili x mil. dolara .
Ubrzo su im pokazali vrata ...sta oni tu nama da otpustaju radnike .

[ Braksi @ 12.03.2012. 21:20 ] @
pordon, ali ovde se govori o SFRJ !

Tada je bila fabrika TAS u Sarajevu koja je pravila VW, golf kec i cini mi se onaj caddy i mozda jettu.
[ Teratron @ 13.03.2012. 00:05 ] @
Pa ono, ja pamtim SFRJ kao zemlju u kojoj je sve cvetalo , u kojoj su se ljudi druzili a sto se tice bezbednosti, mogo si da legnes po sred trotoara a da ti iz dzepova vire vezanice para ,niko te nebi pipnuo a kamo li remetio san.
Danas je sve jad i beda ,ljudi se ne druze ,svako je sumnjicav na svakoga, a da legnes po sred trotoara veliko je pitanje dal bi se i probudio a o parama i da ne govorimo.
[ burex @ 13.03.2012. 00:44 ] @
Citat:
Braksi:
Citat:
Si ti čuo nekada za Trumanova jaja i UNRRA-u,pa nedugo za time za efektnije/šuštavije naslednike tih pojmova?
Ako nisi,džaba pričamo.

ne zasmejavaj me. To je pomoc na nivou humanitarne i nijedna normalna zemlja ne zasniva svoj razvoj na donacijama. Odmah da ti razvejem i tvoju sledecu zabludu: "da je Jugoslavija zivela dobro do zapadnog novca i pomoci". Mozemo li verovati da je kapitalisticki zapad pomagao komunisticku zemlju, a u isto vreme na svojoj teritoriji negovao i podrzavao ekstremiste i separatiste i spremao rusenje iste ?!

Jugoslavija jeste bila deo Maršalovog plana, gde je dobijala veliku pomoć od SAD kako bi pokrenula industriju i proizvodnju posle rata. Međutim, ono što je bitnije: Zahvaljujući saradnji sa zapadnim zemljama, uspeli smo da pridobijemo znanje i tehnologiju za kvalitetnu proizvodnju, što je bilo super za to vreme kao početak, ali kada je trebalo razvijati tehnologiju i poći dalje - sve je palo u vodu. Ostali smo na starim automobilima, televizorima, šporetima... svi su nas pretekli dok smo mi mislili da tako možemo doveka sa istim kalupom. Da smo živeli od zapadnih novaca i kredita, nismo... da smo živeli od njihove saradnje sa nama, to je apsolutno tačno.

Promenu mentaliteta među ljudima, gde je miroljubiv i radan narod SFRJ transformisan u gomilu nacionalistički opredeljenih i nepismenih idiota ne mogu da objasnim... to ko uspe da uradi, zaslužio je Nobela. Pre se malo i razmišljalo o kolektivu, nije bilo sramota pomoći sa svojom kobilom da se izgradi seoski put, da se održi radna akcija, da se realno sagleda situacija u fabrici, da se pravilno rasporede sredstva... a sada se niko ne može ni dogovoriti u kućnom savetu ko će da čisti sneg. Švajcarci su očigledno zadržali malo racionalnije razmišljanje u ovom slučaju gde shvataju da od nerada nema ništa, i da ako svako gleda kratkoročno samo svoju zadnjicu, da tu nema svetle budućnosti.
[ deedee6 @ 13.03.2012. 00:46 ] @

Citat:
a sto se tice bezbednosti, mogo si da legnes po sred trotoara a da ti iz dzepova vire vezanice para ,niko te nebi pipnuo a kamo li remetio san


A zatvori tada nisu ni postojali :)
[ Devanagari @ 13.03.2012. 03:00 ] @
Citat:
burex: Promenu mentaliteta među ljudima, gde je miroljubiv i radan narod SFRJ transformisan u gomilu nacionalistički opredeljenih i nepismenih idiota ne mogu da objasnim...

Iz prostog razloga sto ni do kakve promene mentaliteta nije ni doslo. To ja zapravo i problem, sto se dvesta i vise godina nista u glavama ne menja. Nije niko preko noci od miroljubivih ljudi napravio krvozdernike, oni su to sve vreme bili, samo je to bilo potisnuto stvarima o kojima se ovde svako malo sa setom prica: besplatni cumezi, skolovanje, jugo, EI nis televizor,… Kada je nastupilo novo doba i kada je svega toga pocelo da nestaje, e onda je svako pokazao svoje pravo lice…
[ Dexic @ 13.03.2012. 06:49 ] @
Da se vratimo na temu:
http://www.kamatica.com/vesti/...i-nece-duzi-odmor-i-vece-plate

Kao sto se dalo pretpostaviti nije uopste pitanje da li Svajcarci zele da rade, nego kampanja poslodavaca "vece plate = vece otpustanje" :D

Zna li neko koliko je trenutno zvanicni i stvarni minimalac (neto) u Svajcarskoj i Norveskoj?
[ Braksi @ 13.03.2012. 07:41 ] @
Citat:
Jugoslavija jeste bila deo Maršalovog plana, gde je dobijala veliku pomoć od SAD kako bi pokrenula industriju i proizvodnju posle rata.


Jugoslavija nije bila deo Marsalovog plana i dobila je $0 dolara iz njega.
[ Java Beograd @ 13.03.2012. 09:13 ] @
Citat:
Uglavnom, vreme se promenilo, svet se promenio ...
Sve se promenilo, ali onaj koji PROIZVODI, tj. stvara novu vrednost i dalje ima para. Onaj koji ne proizvodi tj. ne stvara novu vredost, taj nema para.
To je tako jednostavno, stvarno se čudim kako to neko ne može da shvati.
[ Dexic @ 13.03.2012. 10:14 ] @
Pa.... nije bash.
Ko proizvodi konkretno uglavnom nema para jer je obican radnik :D
Onaj za koga drugi proizvode ili za koga masine proizvode ima dobru paru.
Ali ipak presipaci iz supljeg u prazno imaju najvise para, a najmanje doprinose ;) Obicno je tako - velicina doprinosa covecanstvu je obrnuto proporcionalna bogatsvu :)
[ Java Beograd @ 13.03.2012. 10:19 ] @
Pljuvanje po proizvodnim dostignućima i nipodoštavanje kvaliteta proizvoda ondašnje SFRJ može donekle da se razume, ali ako i samo ako se ti proizvodi upoređuju sa proizvodima iz male grupe najrazvijenijih zemalja na planeti (USA, DE, UK, F, ... ) Ali nemojmo zaboraviti da svet ne čine samo te zemlje. Dakle, SFRJ je po kriterijumu proizvodnje i kvaliteta proizvodnje bila ispod njih, ali svakako neposredno ispod njih, a iznad bar 200 drugih zemalja.
[ deerbeer @ 13.03.2012. 10:38 ] @
Citat:

Ko proizvodi konkretno uglavnom nema para jer je obican radnik :D

Aha , reci to npr. Svabama i Kinezima pa ces da vidis sta ce da ti kazu ...
Pa jedina zemlja koja stvarno proizvodi a realno nije u krizi evrozone je nemacka .


[Ovu poruku je menjao deerbeer dana 13.03.2012. u 11:51 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 13.03.2012. 11:12 ] @
Citat:
Java Beograd
Onaj koji ne proizvodi tj. ne stvara novu vredost, taj nema para.


Ovo jednostavno nije tacno - problem svake generalizacije.

Ako izvozis svoje servise, imas kupce za njih zato sto si dobar ili jeftin, imas upliv tudjih para. Dakle, ne samo da IMAS para, vec i tvoja drzava od toga ima upliv novca.

Ne proizvodis nesto, ali izvozis uslugu. Neto si na kraju na dobitku ako je profitabilna delatnost.

Takodje, i oko "stvaranja vrednosti" se moze diskutovati nasiroko.

Vecina "stvorene vrednosti" u danasnjim proizvodima je upravo nematerijalni deo (brend, servis koji se daje i ostali "intangibles" itd...).

Na primer, Intel u svoju kasu inkasira $4-5000 prodajom svakog top-end 4P Xeona, iako su u pitanju komadici silikona koji su identicni procesoru koji kosta 10x manje. Budi siguran da kada Japanac ili Srbin ili Francuz uplate svoje pare za 4P Xeon da se u USA ekonomiju ulije vrlo realnih nekoliko hiljada $ "stvorene vrednosti" iako je vecina te stvorene vrednosti dosla od nematerijalnog.

Mozes reci da je to i dalje proizvodnja (parce silikona) ali je cena "materijalnog" vrlo mali deo konacne cene. AMD ima isto parce slikona, ali mogu da sanjaju o tome da za njega izvuku $5000.

Ako hocemo da cepidlacimo, uzmi bilo koji visoko-profitabilni servis koji se izvozi i imas cistu situaciju da se od toga zaradjuju pare (dakle "ima se para") + imas upliv stranog kapitala...

Tako da, danasnja ekonomija je prilicno kompleksna i nematerijalni tj. servisni deo predstavlja vecinu njene vrednosti pa su opste generalizacije pogresne.

Sve u svemu, danas je APSOLUTNO NEMOGUCE biti razvijena ekonomija sa visokim zivotnim standardom bez da je gro te ekonomije servisni sektor. To ne znaci da je proizvodnja nebitna, daleko od toga - pametne ekonomije su i diverzifikovane tako da trenutni pad nekog od sektora ne znaci nuzno opsti pad svega... ali ne treba stavljati nista na nekakav pijedestal, vec biti dobar (ili ako nisi dobar, bar najjeftiniji) u svemu sto radis.

Btw, to sto je Nemacka jedina zemlja u Eurozoni koja nije u g*vnima nema samo jedan razlog, vec je sticaj okolnosti - od vece opreznosti u investiranju do strukture njihove ekonomije. Ali je pogresno smatrati da je proizvodnja nekakav univerzalni recept.

Eto i Japan je proizvodjac, neguju svoju privredu i daju joj uvek prioritet nad uvozom, itd... pa imaju problem sa recesijom dugi niz godina. Stvari u realnom zivotu jednostavno ne mogu da se svedu na jednoznacne odgovore. Da mogu, svako bi bio Bill Gates.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 13.03.2012. u 12:22 GMT+1]
[ burex @ 13.03.2012. 11:44 ] @
Citat:
Braksi:
Jugoslavija nije bila deo Marsalovog plana i dobila je $0 dolara iz njega.


Citat:
In Dec. 1946 all private enterprises were nationalized. In 1947 a five-year-plan was announced (1947-1951); Yugoslavia then refused to accept western aid, and relied on the import of machinery from Switzerland, Sweden and Czechoslovakia. In 1948, Tito decided to accept the offer of Marshall Plan aid; Yugoslavia entered in trade relations with western nations, while her trade with the nations in the Soviet Bloc suffered. In 1946 Yugoslavia rejected the offer of food parcels for needy families by CARE.

http://www.zum.de/whkmla/region/balkans/yugo19441949.html

Citat:
However, Tito used the estrangement from the USSR to attain US aid via the Marshall Plan, as well as to involve Yugoslavia in the Non-Aligned Movement, in which he assured a leading position for Yugoslavia. The event was significant not only for Yugoslavia and Tito, but also for the global development of socialism, since it was the first major split between Communist states, casting doubt on Comintern's claims for socialism to be a unified force that would eventually control the whole world, as Tito became the first (and the only successful) socialist leader to defy Stalin's leadership in the COMINFORM.

http://en.wikipedia.org/wiki/Josip_Broz_Tito

http://www.youtube.com/watch?v=HQMsrE2dy64#t=29m17s
[ Braksi @ 13.03.2012. 11:53 ] @
u sustini uopste nije bitno da li vi proizvodite robu ili uslugu dokle god dobijate novac za to, a ukoliko jos uspete da izvezete nesto utoliko bolje.

Primer. Nedavno su se VW i Toyota upustili u jednu arbitrazu pred Londonskim sudom. Sad ce neko pitati pa sta proizvodi taj sud ? Proizvodi uslugu jer onaj ko izgubi spor placa i to ne kamenjem ili pasuljem vec cvrstom valutom, za koju ce npr taj advokat da kupi vrlo opipljiv mercedes (roba) ili ce posto ima vec dva auta sve pare dati na akupunkturu i tajlandsku masazu (usluga).

Dokle god imate nekom da prodate uslugu ili robu nemojte da brinete. Da nije niko zainteresovan za uslugu londonskog suda oni bi verovatno promenili profesiju. Mozda bi radili u striptiz baru ili sejali pirinac kod Heathrow-a to je nebitno... Njihova stvar.

E sad sta je problem sa ekonomijom Srbije. Nas problem je sto nam je na svetskom trzistu podjednako nekonkurentan i sektor roba i usluga i zato nam raste deficit u spoljnoj trgovini. Sta je radila SFRJ ? SFRJ je videla da ne mozemo da stignemo zapad pa je forsirala zastitu domace privrede preko carina i dr, bilo je cak i zabrana uvoza... SFRJ je tako teskom mukom i u specificnim uslovima razvijala domacu privredu. Sve bi bilo OK da se nisu promenile svetske politicke okolnosti. Bogate zemlje danas forsiraju otvaranje privreda jer to njima najvise pogoduje s obzirom da imaju najkonkurentiju robu. Ko danas ne uspe da proda nesto na svetskom trzistu taj je odsvirao svoje, pitanje samo kako ce puci.

[ deerbeer @ 13.03.2012. 12:00 ] @
Citat:
@Ivan Dimkovic
Ne proizvodis nesto, ali izvozis uslugu. Neto si na kraju na dobitku ako je profitabilna delatnost.

Sve te usluge kad-tad postanu neprofitabilne kad dodje vreme krize kao sto se i pokazalo .Eto ti Irski model. Mogu da se slikaju sad sa svojim uslugama i real-estate procentima .
Postaju i neke proizvodne grane neprofitabilne jer eventualno nemaju kupaca u vreme krize pa imas pun magacin robe kome ne mozes nikom da prodas ,
ali se sigurno veoma dobro zna koje su sirovine i proizvodi vazne i koje ce biti uvek deficitarne i trazene .
Naravno da su usluge i servisi vazni za ekonomiju ali samo kao nadgradnja proizvodnje .

Citat:
@Ivan Dimkovic
Btw, to sto je Nemacka jedina zemlja u Eurozoni koja nije u g*vnima nema samo jedan razlog, vec je sticaj okolnosti - od vece opreznosti u investiranju do strukture njihove ekonomije.
Ali je pogresno smatrati da je proizvodnja nekakav univerzalni recept.

Pa nisi li ti onomad pricao (u jeku krize ) da u Svabiji gledas svaki dan kompozicije vagona natovarenih najnovijim skupocenim meckama spremnih da odu u ruke kupcima sirom planete .Sta ti to govori ?
Druga stvar kod Nemaca sto je jako bitna je sto se meni cini da je njihov ustvari recept je dobro balansiran odnos javne potrosnje i proizvodnje (bilo koje)
nemaju uvecan drzavni aparat tj. imaju "malu sisu" a proizvode u velikom obimu dok su ostale zemlje PIGS uvecavale sisu a proizvodnju zanemarili ili su mislili da ce tim uslugama i servisima nadoknaditi deficit .
Kad je dosla kriza to se pokazalo kao los recept .
[ Braksi @ 13.03.2012. 12:52 ] @
@deerbeer

tvoja pretpostavka je da u slucaju krize ljudi pre kupuju robu nego usluge ?
[ Vasastajić @ 13.03.2012. 16:34 ] @



[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 14.03.2012. u 11:10 GMT+1]
[ Braksi @ 13.03.2012. 17:14 ] @
khm:

http://en.wikipedia.org/wiki/Marshall_Plan

[ Vasastajić @ 13.03.2012. 18:16 ] @
Ehm...
Citat:
The Economy : In Dec. 1946 all private enterprises were nationalized. In 1947 a five-year-plan was announced (1947-1951); Yugoslavia then refused to accept western aid, and relied on the import of machinery from Switzerland, Sweden and Czechoslovakia. In 1948, Tito decided to accept the offer of Marshall Plan aid; Yugoslavia entered in trade relations with western nations, while her trade with the nations in the Soviet Bloc suffered. In 1946 Yugoslavia rejected the offer of food parcels for needy families by CARE.
http://www.zum.de/whkmla/region/balkans/yugo19441949.html

Otad pa na dalje i 'tice na grani su cvrkutale o američkim,"nepovratnim" kreditima.
Međutim,u jajima se taj cvrkut nikako nije mogao čuti.
[ burex @ 13.03.2012. 18:58 ] @

To si garant i prvi put pogledao kada si odlučio da izjaviš da Jugoslavija nije uzela ni dinar od Maršalovog plana... međutim, kao što je već napisano, Jugoslavija nije odmah ušla u taj program, već se naknadno i u tajnosti priključila da bi dobila deo tog fonda, zbog toga je nema spomenute na Wikipediji.

Još izvora:
Citat:
Yugoslavia was expelled from the Soviet bloc, signifying a split with Moscow that left Tito independent to accept aid from the Marshall Plan and become a founder of the Non-Aligned Movement

http://www.state.gov/r/pa/ei/bgn/5388.htm

Citat:
An economic blockade was organized against Yugoslavia that caused great hardship, but Belgrade stood firm. Rejected by the East, Tito over the next twelve months turned slowly, and a little reluctantly, towards the West Following a disastrous harvest in 1949, a trade agreement was signed with the United States by which Yugoslavia opened its borders. Although not technically a member of the Marshall Plan, Yugoslavia went on to receive about $150 million in aid from the United States. Throughout the Cold War, Yugoslavia would remain the only independent Communist state in Europe.

http://homepages.stmartin.edu/...310/Berlin%201948-%20Isaac.htm
[ Ivan Dimkovic @ 13.03.2012. 18:59 ] @
Citat:
deerbeer
Sve te usluge kad-tad postanu neprofitabilne kad dodje vreme krize kao sto se i pokazalo .Eto ti Irski model. Mogu da se slikaju sad sa svojim uslugama i real-estate procentima .

Postaju i neke proizvodne grane neprofitabilne jer eventualno nemaju kupaca u vreme krize pa imas pun magacin robe kome ne mozes nikom da prodas ,
ali se sigurno veoma dobro zna koje su sirovine i proizvodi vazne i koje ce biti uvek deficitarne i trazene .
Naravno da su usluge i servisi vazni za ekonomiju ali samo kao nadgradnja proizvodnje .


Lepo si primetio - i proizvodnja moze da postane neprofitabilna. Fora je da se "ne zna" sta ce u buducnosti postati neprofitabilno - da se "zna", opet, bilo bi jos mnogo vise bogatih :)

Jednog dana je sve super u tvojoj industriji, a drugog dana ti industrija pukne.

Osim nekih elementarnih stvari, tipa hrana i sl... ni za sta drugo ne mozes biti 100% siguran. Pa ni za hranu, osim ako nisu u pitanju osnovne sirovine, uvek moze da se desi da postanes nerentabilan zbog neke promene na trzistu.

A ne mozemo svi da radimo na proizvodnji kukuruza, psenice, secera i ulja... :)

Citat:

Pa nisi li ti onomad pricao (u jeku krize ) da u Svabiji gledas svaki dan kompozicije vagona natovarenih najnovijim skupocenim meckama spremnih da odu u ruke kupcima sirom planete .Sta ti to govori ?


Sta mi to govori? Govori mi da su Svabe dobre u proizvodnji automobila, i zato mogu da ih izvoze u tim kolicinama. Postoji jako dobar razlog zasto Svaba moze da trazi 150000 EUR za neku S klasu, a neko drugi ne moze.

Bas kao sto je SAP jako dobar u izvozu servisa. I jedni i drugi donose Svabama jako puno ciste kes love.

Zato kazem - poenta je biti ili dobar (strategija koju cesto koriste svabovi) ili jako jeftin u onome sto radis (strategija koju cesto koriste Kinezi) - bilo da su servisi ili roba. Ako si los u bilo cemu i nekonkurentan, podjednako ce ti biti lose bilo da proizvodis neku robu ili pravis servis.

Citat:

Druga stvar kod Nemaca sto je jako bitna je sto se meni cini da je njihov ustvari recept je dobro balansiran odnos javne potrosnje i proizvodnje (bilo koje)
nemaju uvecan drzavni aparat tj. imaju "malu sisu" a proizvode u velikom obimu dok su ostale zemlje PIGS uvecavale sisu a proizvodnju zanemarili ili su mislili da ce tim uslugama i servisima nadoknaditi deficit .
Kad je dosla kriza to se pokazalo kao los recept .


Opet, opsta mesta :)

NE mozes kriviti nekakve "servise" za krah u PIIGS. Eto ti Spanije i Irske, i jedna i druga su imali real-estate boom - a onda i krah. Cista proizvodnja bato, od gradjevinskih potreba pa sve do samih zgrada i kuca... pa pukla k'o dulek. Na kraju sad imaju kuca i zgrada ne znaju sta ce sa njima, zvrje prazne... a verovatno i cela support industrija, od proizvodjaca cigli, izolacije itd... pa na dalje. Mnogo proizvodnje, ali ti nista ne vredi ako je sve to na klimavim nogama.

Fora sa PIIGS je bio nekontrolisan spekulativni rast koji se desio zbog obilja jeftinih kredita i politike ECB koja je drzala baznu kamatnu stopu na smesno malim nivoima kako bi Svabe i Francuzi mogli lepo da ulazu i da im se fino isplati biznis po PIIGS. I sve to je onda pratila nekontrolisana javna potrosnja zato sto je ekipa u PIIGS zemljama lakoma i ne vide dalje od svojih guzica, potrosnja koju i dan danas seku - a to moze da se radi i sa servisima i sa proizvodnjom, nema tu nista ekskluzivno za jedno od ta 2. Stavise primera spekulativne proizvodnje imas bas koliko i primera spekulativne servisne industrije.

Kao sto rekoh, stvari uopste nisu jednostavne i nema nekakvih lakonskih resenja tipa "XYZ je zakon" i sl... bilo bi lepo da moze, ali ne moze..
[ deerbeer @ 13.03.2012. 19:44 ] @
Citat:

Sta mi to govori? Govori mi da su Svabe dobre u proizvodnji automobila, i zato mogu da ih izvoze u tim kolicinama. Postoji jako dobar razlog zasto Svaba moze da trazi 150000 EUR za neku S klasu, a neko drugi ne moze.

Bas kao sto je SAP jako dobar u izvozu servisa. I jedni i drugi donose Svabama jako puno ciste kes love.


SAP servis je bio dobar a otkad je dosla kriza koliko sam upoznat jer mi je kum bio u toj prici ,ovi njihovi konsultanti su medju prvima popili nogu.
A softver kao proizvod im se i dalje prodaje ili ce bar naci nekoga kome mogu to da prodaju i mecka kao automobil i dalje ide u ruke bogatunima.
Kao sto bi nas narod rekao : Svaka roba na kraju nadje svog kupca . A kad nemas nista presipas iz supljeg u prazno .


Citat:

NE mozes kriviti nekakve "servise" za krah u PIIGS. Eto ti Spanije i Irske, i jedna i druga su imali real-estate boom - a onda i krah. Cista proizvodnja bato, od gradjevinskih potreba pa sve do samih zgrada i kuca... pa pukla k'o dulek. Na kraju sad imaju kuca i zgrada ne znaju sta ce sa njima, zvrje prazne... a verovatno i cela support industrija, od proizvodjaca cigli, izolacije itd... pa na dalje. Mnogo proizvodnje, ali ti nista ne vredi ako je sve to na klimavim nogama.

To je sve posledica jer je ta proizvodnja bila predmet spekulanata i bankara i cela ta gradjevinska industrija je bila u sluzbi real-estate procenata i prodavaca magle kako bi se navukli ljudi da uzimaju kredite .
Zato i ovaj svet polako ide u qratz jer paraziti i spekulanti preuzimaju kontrolu nad sredstvima za proizvodnju i onim sto se proizvede.
A sve je kriva marva koja bi da zivi iznad svojih mogucnosti. Sem prisebnih hladmokrvnih Nemaca i vrednih i jeftiniih Kineza :)

Citat:

Kao sto rekoh, stvari uopste nisu jednostavne i nema nekakvih lakonskih resenja tipa "XYZ je zakon" i sl... bilo bi lepo da moze, ali ne moze..

Naravno da nisu jednostavne ali kao sto se moze iz prilozenog videti jedine zemlje koje nisu u krizi proizvode sve od igle do spejsatlova.
a sa druge strane ne znam bas mnogo razvijenih drzava kojima je bdp zasnovan na uslugama pogotovu sad u recesiji .
Kako li se to potrefilo nemam pojma :)

[ Braksi @ 13.03.2012. 20:17 ] @
ala si ti uporan deerbeer.

GDP je zbir roba (goods) i usluga (services)...

Ti kazes prodavaci magle. Naravno, da ih ima ali to ne znaci da su svi prodavaci usluga i prodavaci magle. Kao sto ti se vec desilo da si kupio bofl robu koja je raspala ili uredjaj koji je crko... Zasto mislis da ce ti onda advokat , bankar, lekar ili nastavnik uvek pruziti tip top uslugu...

Citat:
a sa druge strane ne znam bas mnogo razvijenih drzava kojima je bdp zasnovan na uslugama pogotovu sad u recesiji .


kojesta. U Nemackoj sektor usluga uzima 70% GDP, a industrija 29%.





[ Odin D. @ 13.03.2012. 20:54 ] @
Citat:
Braksi:kojesta. U Nemackoj sektor usluga uzima 70% GDP, a industrija 29%.

Taj njihov sektor "usloga" najvecim djelom se odnosi na razvoj, podrsku i plasiranje njihove industrije, a ne na presipanje iz supljeg u prazno u vidu "kupim u bloku 70 za x dinara, pa preprodam dva kilometra dalje za 2x dinara"
[ Ivan Dimkovic @ 13.03.2012. 21:17 ] @
Drugim recima, ekonomija se sastoji od proizvodnje robe i usluga? :-)

Bas kako bi i trebalo da bude :-)

Problem je samo sto neki ljudi sektor usluga shvataju kao trange-frange... toga ima svuda, ali ima i besmislene i nerentabilne proizvodnje... To apsolutno nista niti pokazuje niti predstavlja argument... otkrivanje rupe na saksiji tj. naravno da postoje uspesni proizvodjaci kako robe tako i usluga koje su smislene i koje predstavljaju nesto odrzivo.... bas kao sto postoje i "oni drugi".

Citat:
deerbeer
Naravno da nisu jednostavne ali kao sto se moze iz prilozenog videti jedine zemlje koje nisu u krizi proizvode sve od igle do spejsatlova.


Err... lepo rekoh: Japan, recesija traje eonima, a proizvode bas sve.

Stvari jednostavno ne mogu da se posmatraju sa takvom brutalnom redukcijom, jer jednostavno nisu jednostavne.

Bas kako su ti SAP konsultanti popili sut kartu tako je malo falilo da Opel sutne sve zaposlene a nije se desilo uz pomoc debele politicke intervencije.

Gle cuda, bilo sta na ovom svetu moze da bude nerentabilno, cak i kod Nemaca ili Kineza.