[ Marko Medojević @ 25.03.2012. 09:18 ] @
Citat:

NOVI SAD - Pavle Baluban (28), osumnjičen da je pre nekoliko noći prebio svoju sedamnaestogodišnju devojku, privezao je za kola i vukao fruškogorskim putevima, već je poznat policiji po nasilničkom ponašanju i zlostavljanju, a protiv njega se vode i sudski sporovi.
Kako saznaje “Blic”, samo nedelju dana pre nemilog incidenta na Andrevlju, on je istu devojku išamarao na autobuskoj stanici u centru Beočina i to pred svedocima. Ipak, kao i mnogo puta ranije, očevici su se ili povukli ili okrenuli glavu, a devojka je ostala u strahu.
- Poznat je svima po svom ponašanju, ali ljudi ili ne žele u to da se petljaju ili se boje. Prethodnu devojku je takođe tukao i ponižavao, a razlog je uvek bila ljubomora. Jednom je upao u njenu kancelariju usred radnog vremena, zapretio njenom kolegi koji se tu zatekao, nju zvao napolje, a kada je odbila da pođe s njim, uz niz psovki ju je uhvatio za kosu i kroz hodnik izvukao na ulicu - priča meštanin Beočina K. M., koji je bio jedan do svedoka ove nemile scene dve godine pre nego što će Pavle biti uhapšen zbog iživljavanja nad maloletnicom.
Da to nije jedini slučaj, svedoči i tužba Jovanke K., majke mladića (21) koga je Pavle prošle godine pretukao zbog jednog jedinog naivnog komentara upućenog preko društvene mreže tada već bivšoj devojci ovog nasilnika.
Jovanka K. i njen sin uspeli su da dobiju slučaj pred Osnovnim sudom u Beočinu, ali je Pavlova porodica podnela žalbu i proces sad vodi Apelacioni sud. Novo saslušanje najavljeno je za utorak.
- Bilo je to strašno. Moj sin je imao pečate po licu i telu, posekotinu ispod oka... I danas ima probleme sa disanjem, uz obavezne lekarske kontrole. Bilo je dovoljno da izađe do prodavnice da kupi voće i Pavle ga je presreo, šutirao ga je, udarao rukama, potpuno ga je pretukao - priča ova Beočinka, koja je ranije održavala prijateljske odnose sa njegovom porodicom. Ona kaže da su mu “roditelji divni ljudi, a sestra njihov ponos - sušta suprotnost bratu”.
Komšije su i ovaj, kao i mnoge druge slučajeve videle, ali su svedočenja na sudu bila blaga jer svi strepe od nezgodne naravi mladog Beočinca.
Komšije su odbile da ga prepoznaju, a devojke zbog kojih su nastajale tuče i problemi nikada nisu podnele policiji ni jednu jedinu prijavu zbog zlostavljanja.
Čak i juče, kada je Pavle bio u pritvoru, jedna od njih, s kojom je “Blic” uspeo da stupi u kontakt, odbila je da govori o svom iskustvu, iako joj je glas zadrhtao na sam pomen čoveka s kojim je jedno vreme bila u vezi.
Meštani Beočina tvrde da je porodica ovog mladog nasilnika poznata kao fina i mirna. Roditelji su školovani i cenjeni ljudi, a Pavlova sestra jedan od najboljih studenata.
- Dovoljno je već neistina na račun mog sina rečeno. Ja mu verujem, verujem da nije učinio ono što se priča – jedino je što pristaje da kaže Pavlov otac Steva.
Drugovima naređeno da ćute
RUMA - Tinejdžerka J. K. (17) iz Rume, koju je u ponedeljak njen dečko, 12 godina stariji Pavle Baluban iz Beočina, pretukao na fruškogorskom izletištu Andrevlje, a potom vezao za automobli i vukao šumskim putem, primljena je u 2.30 časova u Hitnu pomoć, gde ju je pregledao dr Dragan Mihailović.
- Maloletna J. K. primljena je sa slomljenom nosnom kosti, nagnječenjem čela i posekotinom na arkadi. Ove povrede spadaju u teške telesne povrede, tako da je odmah prevežena u sremskomitrovačku bolnicu na odeljenje maksilofacijalne hirurgije. Kako je počinilac bio poznat, o slučaju je odmah obaveštena policija - ističe dr Mihailović.
Maloletna J. K. živi u Rumi sa roditeljima u Fruškogorskoj ulici i učenica je treće godine Srednje stručne škole “Borislav Mihajlović Mihiz”. Kuća u Fruškogorskoj juče je bila zaključana, a njenim školskim drugovima je, kako kažu, direktorka škole Radinka Birinji zabranila da razgovaraju sa novinarima. Novinari juče nisu mogli da uđu ni u prostorije škole, uz napomenu da “škola nema nikakve veze sa ovim incidentom“. Devojka je “solidan đak”, a o dvogodišnjoj vezi sa svojim dečkom nije puno pričala.

Link

Gotovo svaka druga vest, gde se radi o nasilju, navodi da je osumljičeni već odavno poznat policiji i da već ima iza sebe određen broj krivičnih dela. U ovom slučaju, nasilnik je već počinio nekoliko krivičnih dela koje su za posledicu imale teške telesne povrede.
Ne znam tačno u čemu je problem, ali on definitivno postoji i mora se što pre rešiti. Mora se utvrditi da li je problem sudstvo, policija, zakon, škola ili nešto deseto i krenuti sa rešavanjem tih problema.
Posebno me plaši stav naroda prema nasilniku, jer umesto osuđivanja i jednoglasnog stava da nasilnika treba u ludnicu ili dugogodišnji zatvor, imamo savijanje glave, sklanjanje u stranu i opravdanja.

Slika psihičkog bolesnika:
[ Nabukodonosor @ 25.03.2012. 12:50 ] @
Pa ti kao da si doveden u ovu zemlju. Ovo se desava svakodnevno. Ljudi ubiju nekoga i izadju posle par meseci. U mom kraju je klinac upao nekom dedi u kucu i izbo ga, deda jedva preziveo i posle 2 dana je klinac bio na terenu na basketu. Takvih slucaja ima mali milion. Sudstvo je korumpirano i neefikasno.
[ Teratron @ 25.03.2012. 13:20 ] @
Secate se onog slucaja maltretiranja oca i sina u policiji,i snimka na youtubu, kada su pandure suspendovali ili tako nesto i to Ivica Dacic licno.
E prevaspitali bi oni njega za 5 minuta ali nesmeju, upravo zbog naseg glupog zakona ,koji banditima i daje za pravo da se ovako ponasaju.Sto se tice toga da ovakav tip ima devojku ,tesko ,to je gotovo nemoguce i treba ispitati, ima li tu osnova i za silovanje maloletnice .
Dakle ne krivite policiju toliko ,momci rade svoj posao .
[ Marko83 @ 25.03.2012. 13:37 ] @
Citat:
Teratron: Secate se onog slucaja maltretiranja oca i sina u policiji,i snimka na youtubu, kada su pandure suspendovali ili tako nesto i to Ivica Dacic licno.
E prevaspitali bi oni njega za 5 minuta ali nesmeju, upravo zbog naseg glupog zakona ,koji banditima i daje za pravo da se ovako ponasaju.


Posao policije nije da prevaspitava nego da hapsi. Sudstvo je kod nas osnovni problem. Sad jos veci posle "reforme"
Zemlja u kojoj policija radi prevaspitavanje je ili diktatura ili anarhija
Svako treba da radi svoj posao policija da hapsi sudstvo da presudjuje

[ Braksi @ 25.03.2012. 14:05 ] @
morate se vi u Srbiji navici na takve stvari kakve su svakodnevnica na zapadu vec decenijama.

Leka protiv ovoga verovali ili ne nema. Da ima pronasli bi ga vec Svedjani ili Nemci. Sistem je tako koncipiran da podgreva socijalne razlike, one radjaju tenzije, a tenzije vode u nasilje. Pored toga nema ni represivnog drzavnog aparata pa je zivot sa kriminalom i nasiljem neminovnost.

Sad ce neko reci, pa gde je policija, sudstvo. Eh, nije to tako jednostavna jednacina. Svaki policajac danas mora 6 puta da razmisli da li da intervenise. Jer sta ako pogine za bednu platu, sta ako on nekog ubije pa ode na robiju, sta ako prekoraci ovlastenja pa mu se sutra nakrkaci na glavu sva stampa i nevladin sektor, sta ako tokom intervencije opauci recimo nekog Roma ili pripadnika nacionalne manjine nedajboze ?
[ Odin D. @ 25.03.2012. 14:15 ] @
^ Oces reci da ovaj bolesnik mrcvari svoje djevojke zbog socijalnih razlika...?!
[ ArsenLupen @ 25.03.2012. 14:17 ] @
Citat:
Leka protiv ovoga verovali ili ne nema


ima, ima

[ Braksi @ 25.03.2012. 14:19 ] @
ne Aresne, ne moze. To su radili Staljinovi komunisti pa znamo kako je proslo.
[ ArsenLupen @ 25.03.2012. 14:26 ] @
Ovo je greska komunizma koju bih rado ponovio.
[ Braksi @ 25.03.2012. 14:41 ] @
pod uslovom da i sam ne budes greska.
[ timotic @ 25.03.2012. 15:17 ] @
Citat:
Odin D.: ^ Oces reci da ovaj bolesnik mrcvari svoje djevojke zbog socijalnih razlika...?!


Pretpostavljam da je i ovaj put kriv neoliberalni kapitalizam.
[ anon142305 @ 25.03.2012. 15:33 ] @
Citat:
Teratron: Secate se onog slucaja maltretiranja oca i sina u policiji,i snimka na youtubu, kada su pandure suspendovali ili tako nesto i to Ivica Dacic licno.
E prevaspitali bi oni njega za 5 minuta ali nesmeju, upravo zbog naseg glupog zakona ,koji banditima i daje za pravo da se ovako ponasaju.

Ako mislimo na isti slucaj (onaj Rom), pa bas je suprotno tacno!
Sta je bilo? Policija ga premlatila (na sta po zakonu i pravilniku sluzbe, naravno, nema pravo)
i kako je to delovalo - ponovo je krao!!! Zakljucak: batine nista nisu promenile.
Citat:
Teratron: Dakle ne krivite policiju toliko ,momci rade svoj posao .

Ma naravno - ahahahaha
[ Marenović Slaviša @ 25.03.2012. 15:37 ] @
Citat:
Braksi: m
Leka protiv ovoga verovali ili ne nema.


Ima ima.....vidis kako je Arsen linkovao, a na kraju krajeva, kao ekstremna metoda tu su konopac i sapun.....

Ako ne za glavu, moze se uvek obesiti za noge.


[ Teratron @ 25.03.2012. 16:02 ] @
U ovom i slicnim slucajevima,kaze se da je batina iz raja proizasla.
Treba ga propeglati dva ,tri puta ,i da vidis kako bi svojoj devojci pevao serenade a ljude oko sebe postovao. Medjutim navedeni je sebe zamislio kao nedodirljivog i bez pravog peglanja (ili dok ne uzjase nacrtanog konja na zidu) samo ce sebi jos vise utuviti u glavu da je nedodirljiv. Steta sto nije meni na prevaspitavanje, pa da pocnem od kolena do zubne pulpe, more napravio bih malu slatku mecu dobrica.
[ Braksi @ 25.03.2012. 16:09 ] @
samo probaj da ga pipnes pa ces mu praviti drustvo. Da, da.
[ Teratron @ 25.03.2012. 16:44 ] @
Eh da mi je samo jedan dan
da mi ovaj lik bude sam
da ga malo prepeglam ....

Narodnjak
[ Java Beograd @ 25.03.2012. 19:28 ] @
I dok mi pričamo o ovoj temi ...

Huliganu ubici prepolovljena kazna U istoj presudi drugima osuđenim za ubistvo u vozu "odbijena je optužba imajući u vidu da je u konkretnom slučaju u odnosu na krivično delo učestvovanje u tuči koje im se stavlja na teret nastupila apsolutna zastarelost krivičnog gonjenja".

Dakle, uđu u voz sa namerom da ubiju, to i urade, i onda jednom od njih kazna 15 god (računaj da je za manje od 10 već na ulici, i da će opet da "navija za svoj tim") a ostali odšetaji. Pojeo vuk magarca !

Pročitajte komentare: http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=594166#rating
[ Braksi @ 25.03.2012. 21:22 ] @
znamo mi to bratac.

Nego daj ti neko resenje...
[ Igor Gajic @ 25.03.2012. 21:36 ] @
@Braksi

Vratiti smrtnu kaznu.
[ Braksi @ 25.03.2012. 21:38 ] @
ne moze. Savet Evrope i EU ne dozvoljavaju.

dalje...
[ Igor Gajic @ 25.03.2012. 21:41 ] @
Pa?!? Mi nismo deo EU. Mogu me nazvati svakakvim imenima, ali ovde, u Srbiji, moraju glave da lete da bi se vratio red. Ovako ispada da su posteni i radni budale. I to velike budale.
[ Shadowed @ 25.03.2012. 21:44 ] @
Ma, pusti Braksija, vidis da opet troluje.

Nema nikakve koristi od uvodjenja smrtne kazne. Nece uvodjenje nikakve kazne resiti problem ako se ta kazna ne primenjuje. A upravo je to problem. Kazne imamo ali se ne primenjuju.
[ Igor Gajic @ 25.03.2012. 21:46 ] @
@Shadowed

Da, to je prvi preduslov da se vrati red. Na zalost mislim da ce na kraju ljudi uzeti zakon u svoje ruke. Imas dalabu koja pravi zestoke probleme, pravac kuhinja i resi se problema...
[ Braksi @ 25.03.2012. 21:51 ] @
Citat:
Ma, pusti Braksija, vidis da opet troluje.


izvini, a od kad ja to trollujem ?

A sto si dao resenje tek ! "Zakone imamo, ali se ne postuju..." Mojsije bi jos dodao: gladne nahraniti, a beskucnike zbrinuti...

Morate dati konkretno resenje.

[ Marko Medojević @ 25.03.2012. 22:25 ] @
Citat:
Braksi: ... Mojsije bi jos dodao: gladne nahraniti, a beskucnike zbrinuti...

Morate dati konkretno resenje.


Upravo to! Došlo smo do zaključka da državne institucije ne funkcionišu, ali i da je svest naroda po pitanju nasilja nad ženama jako niska. Međutim, ostaje pitanje šta bi pojedinac mogao uraditi po tom pitanju.
Lično sam u nedoumici da li promene trebaju ići odozgo-nadole ili obrnuto, tj. da li se treba menjati vlast pa kao posledica toga i narod ili promene treba da pođu od naroda.
Prema mom mošljenju, nema ništa od bilo kakve revolucije dok se ne razvije svest u narodu i odatle treba da krene stvar. Za podizanje svesti u narodu potreban je organizovani aktivizam.
Kao primer jedne uspešne akcije možemo uzeti aktivistkinje organizacije Femen u Ukrajini. Naime, kao što svi verovatno već znate, nedavno je par psihopata silovala i spalila osamnaestogodišnju devojku u Ukrajini. Kako su u pitanju tatini sinovi, isti su momentalno bili pušteni da se brane sa slobode. Međutim, aktivistkinje Femen su organizovale masovne proteste i psihopate su bile vraćene u zatvor gde im je i mesto (btw, moje mišljenje je da im je mesto u kanalu ili gasnoj komori, ali nije to tema...). Ovo dokazuje da običan pojedinac itekako može uticati.
[ Igor Gajic @ 25.03.2012. 22:31 ] @
Kakva bre prava zena? Ovaj lik je jedan od hiljada likova koji rade sta im je volja po Srbiji, i nikom nista. Femen je samo gomila ekstrovertnih aktivistkinja gladnih paznje koje vole da se slikaju gole u javnosti i da putuju po svetu, od Ukrajine, preko Rusije do Turske.

Ceo sistem u Srbiji je u qrtzu. Nista ne funkcionise kako treba. Policija hapsi, sud oslobadja. Ukrades milione nikom nista. Varas, bijes, krades, podmeces i napredujes.

Ovde kako koja reforma tako dovode sve gore ljude. Mogu samo da zamislim kako ce izgledati Srbija, ako ova ekipa sprovede jos neku reformu.
[ Shadowed @ 25.03.2012. 22:42 ] @
Citat:
Braksi: izvini, a od kad ja to trollujem ?

Odavno.

Citat:
Braksi: A sto si dao resenje tek ! "Zakone imamo, ali se ne postuju..." Mojsije bi jos dodao: gladne nahraniti, a beskucnike zbrinuti...

Procitaj ponovo. To nije ono sto sam napisao.
[ BokasaTzar @ 25.03.2012. 23:28 ] @
Možda da uzmemo Francuske pasoše i preimenujemo se u Taton br.1, Taton br.2 ...

Eventualno, mogi bi da nosimo i zastavice onih duginih boja, i ko zna,
možda bi neko i neki posao bezveze dobio ?
[ Teratron @ 25.03.2012. 23:52 ] @
Dekstera za pretsednika !
[ Jovan 1988 @ 25.03.2012. 23:57 ] @
Samo dati policiji sto veca ovlascenja,neka biju sve redom...
Neka biju i ko ih mrko pogleda na ulici...,
pa kad se svi budu plasili policije,e onda da vidim tog moodonju koji ce da prebije nekog ili ukrade nesto.
Ne volim komunizam,ni to kako se radilo u Titino vreme,ja koliko sam cuo tada je policija bila Bog i batina,ali ako cemo da uvodimo demokratiju i prava jednaka za sve,onda policija mora da ima ogranicenja i odredjena ovlascenja.A sa druge strane sud mora da radi svoj posao,a ne da se neki slucajevi razvlace godinama po sudovima.To nije demokratija niti zavodjenje nikakvog reda,to je neki amaterski pokusaj stvaranja demokratije ili nesto tome slicno,gde nevaze sva pravila za sve.
Totalno drugi problem su zatvori.Ja koliko znam nasi zatvori su puni,i da je to jedan od razloga zasto se dobijaju male kazne...
I jos nesto.Vidim par njih je pokrenula pitanje smrtne kazne,pa da se i ja izjasnim.Nisam za smrtnu kaznu,jer to sto mi ne mozemo da se organizujemo,pa da taj zatvorenik uradi nesto dobro za drustvo/zajednicu,to je nas problem.
Zasto ubijati coveka ako lepo mozes da ga posaljes da okopava zemlju,gradi puteve,radi teske poslove koje niko nece da radi?
Kakve vesti cujem o ovoj temi,vise me nista od policije i sudova ne moze iznenaditi.
[ Braksi @ 26.03.2012. 00:43 ] @
@Jovan1988

za vreme SFRJ bilo je manje kriminala. Mnogo manje kriminala, ali ne zbog stroge policije ili ne znam kako efikasnog sudstva vec zbog sistema koji je pocivao na socijalnoj jednakosti, sto vecoj mogucoj. Stanovnistvo je bilo mnogo vise uravnotezeno. Zaposlenost velika, zdravstvena zastita je bila solidna. Svako je imao kakvu takvu sansu, a mogao je slobodno i da imigrira, pa cak i da se bavi nekim biznisom (to je bilo limitirano na odredjene aktivnosti).

Toga danas nema i to je uzrok opste kriminalizacije drustva. 90-tih se pogresno mislilo da je rat glavni uzrok kriminalziacije drustva koja je jos tada pocela da uzima maha. Mislili smo da kad stane rat stace i kriminal, sada pak izgleda da sve gore biva. Onda su se bar mlatili kriminalci oko podele plena, danas svasta vidimo na hronikama. Juce je ovaj vukao devojku po afaltu, a danas neka devojka ubila starca. Sin ubio oca ili obratno. Ubio tastu pa pobegao sa svastikom... Sto zamislite - to ima.

Sve vise ljudi ne moze da sastavi normalan zivot. Ne kazem da ce oni svi postati kriminalci. Neko ce otici da peca, neko ce uzeti strik, a neko ce se latiti i kriminala. Vecinu kriminalaca ne moze zaplasiti nikakav brkati policajac, strogi sudija, pa cak ni smrtna kazna. I ovaj nas sistem ma kako kljakav ipak salje ljude i na po 20, 30, 40 godina pa opet, kriminal ne jenjava.






[ Shomi Li Jones @ 26.03.2012. 00:54 ] @
Ideja je da se zakon primenjuje i sve će biti u redu. Nema zakona koji može da vas odbrani od ljudi kojima je cilj da ga krše, ništa njih ne može naterati da rade bolje, nikakav zakon već vaspitanje i obrazovanje.
E sad nemamo to pa šta sad da radimo. Neka neko hrabar, npr otac te devojke uzme lepo pušku, pa sa predumišljajem ubije skota, pa ako ga uhvate uhvate. Možda ga ne uhvate, a možda mu i zastari slučaj pa izađe posle 5 godina ili nešto. A koliko je života spasio.
[ Braksi @ 26.03.2012. 01:13 ] @
Citat:
Neka neko hrabar, npr otac te devojke uzme lepo pušku, pa sa predumišljajem ubije skota, pa ako ga uhvate uhvate. Možda ga ne uhvate, a možda mu i zastari slučaj pa izađe posle 5 godina ili nešto. A koliko je života spasio.


ne odobravam. Ovo bi nas odvelo direkt u krvnu osvetu i na kraju na zakon jaceg tj dzungle.


[ Shomi Li Jones @ 26.03.2012. 01:24 ] @
Moramo doći do dna da bi odgurnuli na gore... fora je da uradimo to pre nego što se udavimo...
Plus nije ovo srednji vek kada bi svi uzeli zakon u svoje ruke vrlo brzo bi se stvorilo jedintsvo koje bi svi poštovali jer hoće da ne brinu o tome da li se nekom isplati da ih ucmeka... A narednih 15 godina malo će biti obazriviji ovi što mute.
[ Shadowed @ 26.03.2012. 07:01 ] @
Citat:
Shomi Li Jones: Ideja je da se zakon primenjuje i sve će biti u redu. Nema zakona koji može da vas odbrani od ljudi kojima je cilj da ga krše, ništa njih ne može naterati da rade bolje, nikakav zakon već vaspitanje i obrazovanje.

To nije ni receno u cilju nestanka kriminala vec u cilju resavanja problema koji je naveden na pocetku teme, dakle da oni koji su pocinili neki kriminal zaista budu kaznjeni. A to hoce u izvesnoj meri smanjiti kriminal jer ce ti ljudi imati manje prilike da ponove zlocin ako su iza resetaka.

Citat:
Shomi Li Jones: E sad nemamo to pa šta sad da radimo. Neka neko hrabar, npr otac te devojke uzme lepo pušku, pa sa predumišljajem ubije skota, pa ako ga uhvate uhvate. Možda ga ne uhvate, a možda mu i zastari slučaj pa izađe posle 5 godina ili nešto. A koliko je života spasio.

Da, ovo je najbolje resenje, pogotovo sto nema sanse da taj ubije nekog pogresnog.
[ Odin D. @ 26.03.2012. 08:55 ] @
Nijedan kriminalac i psihopata ne pocinje od najtezih krivicnih dijela i to u najzrelijem dobu.
Svi oni pocnu mucenjem macaka i kucica, prebijanjem skolskih drugova, tucama, sitnim kradjama, srednjim kradjama, sitnim razbojnistvima.... i vracaju se kuci i na ulicu pola sata nakon davanja izjave i nastavljaju dalje.

Ovaj sindrom "od ranije poznat policiji" to sasvim jasno ilustruje. Skoro svaki pocinilac teskog krivicnog dijela je prije toga pocinio sijaset raznih drugih krivicnih dijela za koja je uhvacen, ali nikad nije bio kaznjavan. Cak i nakon hvatanja za tesko krivicno djelo sve se zavrsi na par dana novinskog publiciteta, i nekoj simbolicnoj kazni, ako cak i to.
Institut "zastarjevanja" je u tolikoj upotrebi da bi drzava ostvarila ogromne ustede u sudskim procesima kada bi se u knjizarama u slobodnoj prodaji mogao kupiti "Obrazac za prijavu zastarjevanja", pa ga pocinioci krivicnih djela sami popune i posalju postom u sud.

Kazneni sistem ne funkcionise. Meni su lopovi opljackali stan - policija zna ko su, zna gdje su... samo ih niko ne hapsi. Meni su, kad nazovem zaduzenog inspektora za taj slucaj govorili: "Evo ocekujemo uskoro" i "Dobro si nas podsjetio da obnovimo potjernicu". Poslije 2-3 takva poziva sve mi je bilo jasno.

Ovo nije drzava, nego privid drzave. Grandiozna predstava za naivne, zaspale i lakovjerne u kojoj i sami ucestvuju.
[ Teratron @ 26.03.2012. 13:44 ] @
Bas zato nam i treba Dekster za pretsednika ,policija sa 007 dozvolom i sudije poput sudije Dreda.Za pola godine drzava bi dozivela procvat svake vrste a Evropa bi molila da ima clanstvo kod nas.Samo zakon Balkan spasava.
[ Marko83 @ 26.03.2012. 14:17 ] @
Citat:
Teratron: Bas zato nam i treba Dekster za pretsednika ,policija sa 007 dozvolom i sudije poput sudije Dreda.Za pola godine drzava bi dozivela procvat svake vrste a Evropa bi molila da ima clanstvo kod nas.Samo zakon Balkan spasava.


Sve dok ti greskom ne zavrsis kod nekog sudije Dreda koji ima 45-to dnevni kurs...
[ Braksi @ 26.03.2012. 14:21 ] @
znamo svi da se Teratron sali, medjutim evo bas nedavno sam procitao da je za vreme titovih cistki 48 kada je vlast imala bas takva ovlastenja iz opstine Berane, Crnagora samo 15% golotocana poslato zbog podrske Informbirou, a 85% iz raznih drugih razloga, najcesce licne osvete.

Kakav smo narod, ja mislim da bi se ovo ponovilo opet kod nas.

Zamislimo da Teratronova policija pocne da deluje, a onda se umesaju osvetnici Shomi Li Jones. Mislim da bi eu vrlo brzo morala da uradi asanaciju terena.
[ test1234 @ 26.03.2012. 14:42 ] @
Obrni, okreni, realno, bilo ko da ozbiljan dodje na vlast a da hoce/zeli da uvede red, mora da napravi neku instituciju koja ce neodoljivo podsecati na goli otok. Mozda par komada.
[ milivoje t @ 26.03.2012. 16:40 ] @
Citat:
Zasto ubijati coveka ako lepo mozes da ga posaljes da okopava zemlju,gradi puteve,radi teske poslove koje niko nece da radi?
institucija kazne, ne postoji prvenstveno da bi drustvo imalo materijanu korist od okrivljenog. vec da se prvenstveno takvi teski kriminalci kazne za ucinjeno delo, uklone iz drustva, pokusaju da se poprave, da se da primer i da porodica stradalog dobije bilo kakvu satisfakciju.

da li bi ti, ne daj boze da ti ubiju nekog najblizeg bio zadovoljan kaznom da taj ubica okopava njive ili radi u rudniku po kazni ?

postoje kriminalci koji bi morali biti uklonjeni sa planete po kratkom postupku. uzmimo za primer ove zveri iz zemunskog klana sto su kasapili i mleli delove tela zrtava pa hranili njima zivotinje.
sa proste matematicke strane, da li vi znate koliko ta bagra kosta ovu drzavu. pa svako njihovo pojavljivanje u sudu i transport kosta nekoliko hiljada penzija. jer se angazuju na stotine specijalaca, rabe najskuplje vojne i policijske opreme, za svako cuvanje se isplacuju posebene bonus dnevnice policijacima, specijalcima, zandarmeriji. na desetine vozila i helikoptera prati tu bagru. ma i kada nisu u sudu, za njihovo 24h cuvanje se placaju posebnim dnevnicama specijalci, ugradjuje najnovija skupa oprema za nadzor itd. oni kostaju srbiju ko svetog petra kajgana.

druga stvar, mora da se naparvi neki drastican rez po pitanju bezbednosti obicnih gradjana. pored ekonomske bede, nebezbednost koju svi osecamo kako materijalnu, tako licnu stvara jako losu atmosferu u drustvu. da se razumemo veliki gradovi u eu, iz mog iskustva nisu drasticno bezbedniji od beograda, ali oni nisu u ekonomskom beznadju.
meni obiju auto, naprave stetu od 200e i dva dana posle obiju auto komsiji policijskom inspektoru. i dzaba ne zna se ko je to uradio. i da se zna, najveca kazna bi mu bilo brutalno premlacivanje da smo ga uhvatili.

secate se vremena sablje, mnoga gradjanska prava bila suspendovana, ali se brate hodalo podignutog cela, jer su sve zmije otisle pod kamen, ako vec nisu bile uhapsene. kazu ljudi ugrozavala se ljudska prava tada, posebno politicara iz opozicije, ali ja ne znam ni jednog coveka kome su ugrozili prava. iz moje okoline su preventivno pohapsili sve sitnije i krupnije kriminalce, a ostali otisli tetki da odnesu lek u bugarsku.

dakle postoji nacin...
[ Braksi @ 26.03.2012. 17:34 ] @
Citat:
secate se vremena sablje, mnoga gradjanska prava bila suspendovana, ali se brate hodalo podignutog cela, jer su sve zmije otisle pod kamen, ako vec nisu bile uhapsene. kazu ljudi ugrozavala se ljudska prava tada, posebno politicara iz opozicije, ali ja ne znam ni jednog coveka kome su ugrozili prava. iz moje okoline su preventivno pohapsili sve sitnije i krupnije kriminalce, a ostali otisli tetki da odnesu lek u bugarsku.

dakle postoji nacin...


znaci po tebi je resenje da povremeno uvodimo vanredno stanje, da bi malo hodali uzdignutog cela, a onda opet Jovo-nanovo ? Reci mi, da li znas za ijednu Evropsku zemlju koja to radi ?

Ja imam jednog prijatelja u Singapuru. Singapur je poznat po izuzetno rigoroznim kaznama u gotovo svim domenima. On podrzava takav zakon jer kaze tako se zna red. Slazem se, ali pitanje za Singapurce ostaje da li su oni zaista narod sklon redu ili je to rezultat nevidjene represije ?

Slicno, Jugosloveni su se busali bezbednoscu i bratstvo-jedinstvom, ali to je bilo pod pendrekom. Cim je pendrek nestao, poubijali smo se kao poslednje zveri, na zaprepastenje Evrope.

Mene zato cudi, koliko je u nama jos uvek ostalo sklonosti ka totalitarnim i ekstremnim resenjima. Cak i medju decom koja su o SFRJ citala samo u citankama kazu treba. Pri tom, takva resenja su potpuno nerealna, jer ih ne odobrava Evropa tj EU.
[ deerbeer @ 26.03.2012. 18:38 ] @
Citat:

Slicno, Jugosloveni su se busali bezbednoscu i bratstvo-jedinstvom, ali to je bilo pod pendrekom. Cim je pendrek nestao, poubijali smo se kao poslednje zveri, na zaprepastenje Evrope.

Cilj opravdava sredstvo i ako je sredstvo mozda lose zveri su bile u misjim rupama i to je jedini jezik koji dobro razumeju.
Takva ti je to balkanska sorta sta ces

Citat:

Mene zato cudi, koliko je u nama jos uvek ostalo sklonosti ka totalitarnim i ekstremnim resenjima. Cak i medju decom koja su o SFRJ citala samo u citankama kazu treba. Pri tom, takva resenja su potpuno nerealna, jer ih ne odobrava Evropa tj EU.

Istini za volju vise sam za netotalitarna resenja pa da se drustvo postepeno izgradjuje pa ako i treba 50 i kusur godina da se dosegne neki civilizacijski nivo .

Medjutim mogu samo da primetim da tonemo sve dublje i dublje sto se tice pravosudja i da je pitanje dana kada ce se pravda svakodnevno izvrsavati sekirama i pistoljima na ulici .

Znaci po tebi to treba da se desava nije bitno jelte vazno je da je to neki birokrata iz Brisela koji Srbiju ni na reklami nije video aminovao i mi mozemo da budemo srecni i zadovoljni sto je to tako ..
[ Vasastajić @ 26.03.2012. 21:19 ] @
Vidim do sada u diskusiji poprilično podeljene stavove po pitanju opravdanosti ograničavnja ljudskih prava i sloboda, što je i u redu sa aspekta pluralizma mišljenja, međutim učinilo mi se veoma interesantnim kako na to gleda Noam Čomski u svom konceptu od 10 tačaka:

Deset strategija manipulacije stanovništvom

1) PREUSMERAVANJE PAŽNJE
Pažnju javnosti preusmeravati sa važnih problema na nevažne. Prezaposliti javnost poplavom nebitnih informacija, da ljudi ne bi imali vremena razmišljati i steći osnovna saznanja u razumevanju sveta. (GLEDANJE TV-A!!!!)

2) STVARANJE PROBLEMA
Taj metod se naziva i “problem-reakcija-rešenje”. Treba stvoriti problem, da bi deo javnosti reagovao na njega. Na primer: izazvati i prenositi nasilje sa namerom, da javnost lakše prihvati ograničavanje slobode, ekonomsku krizu ili da bi se opravdalo rušenje socijalne države. (WTC 9/11)

3) POSTUPNOST PROMENA
Da bi javnost pristala na neku neprihvatljivu meru, uvoditi je postepeno, “na kašičicu”, mesecima i godinama. Promene, koje bi mogle da izazovu otpor, ako bi bile izvedene naglo i u kratkom vremenskom roku, bit će sprovedene politikom malih koraka. Svet se tako vremenom menja, a da to ne budi svest o promenama.

4) ODLAGANJE
Još jedan način za pripremanje javnosti na nepopularne promene je, da ih se najavljuje mnogo ranije, unapred. Ljudi tako ne osete odjednom svu težinu promena, jer se prethodno privikavaju na samu ideje o promeni. Osim toga i “zajednička nada u bolju budućnost” olakšava njihovo prihvatanje.

5) UPOTREBA DEČJEG JEZIKA
Kada se odraslima obraća kao kada se govori deci, postižemo dva korisna učinka: javnost potiskuje svoju kritičku svest i poruka ima snažnije delovanje na ljude. Taj sugestivni mehanizam u velikoj meri se koristi i prilikom reklamiranja.

6) BUĐENJE EMOCIJA
Zloupotreba emocija je klasična tehnika, koja se koristi u izazivanju kratkog spoja, prilikom razumnog prosuđivanja. Kritičku svest zamenjuju emotivni impulsi (bes, strah, itd.) Upotreba emotivnog registra omogućava pristup nesvesnom, pa je kasnije moguće na tom nivou sprovesti ideje, želje, brige, bojazni ili prinudu, ili pak izazvati određena ponašanja.

7) NEZNANJE
Siromašnijim slojevima treba onemogućiti pristup mehanizmima razumevanja manipulacije njihovim pristankom. Kvalitet obrazovanja nižih društvenih slojeva treba biti što slabija ili ispod proseka, da bi ponor između obrazovanja viših i nižih slojeva ostao nepremostiv.

8) VELIČANJE GLUPOSTI
Javnost treba podsticati u prihvatanju prosečnosti. Potrebno je uveriti ljude da je "in" (u modi), poželjno biti glup, vulgaran i neuk. Istovremeno treba izazivati otpor prema kulturi i nauci.

9) STVARANJE OSEĆAJA KRIVICE
Treba uveriti svakog pojedinca da je samo i isključivo on odgovoran za vlastitu nesreću, usled oskudnog znanja, ograničenih sposobnosti ili nedovoljnog truda. Tako nesiguran i potcenjen pojedinac, opterećen osećajem krivice, odusta će od traženja pravih uzroka svojeg položaja i pobune protiv ekonomskog sistema.

10) ZLOUPOTREBA ZNANJA
Brz razvoj nauke u posljednjih 50 godina stvara rastuću provaliju između znanja javnosti i onih koji ga poseduju i koriste, vladajuće elite. “Sistem”, zaslugom biologije, neurobiologije i praktične psihologije, ima pristup naprednom znanju o čoveku i na fizičkom i na psihičkom planu.

Ako ste na ovoj temi mogli da primenite bar jednu tačku od gore navedenih,sva je prilika da je "vest" o kojoj raspravljate plasirana u manipulativne svrhe.


[ Pirossi @ 26.03.2012. 22:53 ] @
Citat:
Vasastajić:...
Ako ste na ovoj temi mogli da primenite bar jednu tačku od gore navedenih,sva je prilika da je "vest" o kojoj raspravljate plasirana u manipulativne svrhe.

na stranu ove tačke odrtavelog filozofa-paranoika, ali tvrditi da je dotična vest plasirana u manipulativne svrhe je, u najmanju ruku, uvreda za žrtvu ovog monstruoznog dela.
eto čak nije ni vest nego je "vest".
sramota.
[ HeYoo @ 27.03.2012. 00:33 ] @
Veca uvreda za zrtvu je sam nacin pisanja u delu "crna hronika" sa sve bizarnim naslovima nego necije zapazanje da se vest istice u manipulativne svrhe.
[ milivoje t @ 27.03.2012. 00:33 ] @
Citat:
Braksi: znaci po tebi je resenje da povremeno uvodimo vanredno stanje, da bi malo hodali uzdignutog cela, a onda opet Jovo-nanovo ? Reci mi, da li znas za ijednu Evropsku zemlju koja to radi ?
vanredno stanje u tom postu je samo ilustracija da je moguce zavesti red. ja sam vanredno stanje doziveo tako da su lokalni narkodileri, obijaci zlatara i jedan psihopata kao ovaj iz pomenute vesti bili privedeni na obradu, posle cega su se primirili. ustvari ne secam se nicega loseg u toku tog vanrednosg stanja, sem cinjenice da je vlast iskoristila tu situaciju da se obracuna sa politickim neistomisljenicima.

postoje dva razloga zasto sam za nagli agresivni diskontinuitet sa sadasnjom sudsko/policijskom praksom, zasto sam za ostar rez.

pod jedan, ne zelim da cekam da spora evolucija drustva i drzavnog aparata da neki rezlutat, verovatno nakon moje smrti. vrlo me interesuje da za zivota vidim neku promenu na bolje, odnosno ne neku, nego drasticnu promenu na bolje. znaci razlog mi je sebican i subjektivan.

pod dva, teoreticari razlicitih prirodnih evolucija, pa cak i drustvenih uvidjaju da je evoucija cesto skokovit proces. da se najvece promene ne desavaju u dugim vremenskim intervalima istorije, vec u kratkim. dakle glasam za akutnu evoluciju u kratkom intervalu. jer za dugu nemam vremena, ja licno, a mislim da ni srbija nema vremena da ceka. jer je napusta mladost, a umire starost. srbija nestaje.

treca konstatacija je vezana za tvoje poredjenje srbije sa eu zemljama, kako se nigde tako ne radi, vec sve fino, lepo i polako. ako ti neko u trci bezi za ceo krug, ne mozes ti fino polako da trckaras, vec da nadjes precicu i trcis ko lud.

jer ako srbija ne nadje precicu da resi probleme, mladi ce naci precicu, onu preko granice.
[ Braksi @ 27.03.2012. 00:43 ] @
bojim se da mi Srbi opet izmisljamo toplu vodu. A i u proslosti smo imali razlicite ideje o resavanju nekih problema pa se nesto ne secam da smo dobro prosli. Naravno mi smo nezavisna zemlja i mozemo da odaberemo put koji hocemo, ali sve ima svoju cenu.

Sto se tice Sablje, osim raskrinkavanja zemunskog klana, nesto ne mogu da se setim da se kriminal iskorenio. Upraznjeno mesto raznih kumova za tili cas je popunjeno. Podesti me mozda gresim, ja ipak ne zivim u Srbiji i sve inf dobijam sa neta i od svojih...

I samo da dodam. Ja uopste ne verujem u evolutivno iskorenjivanje kriminala. Milsim da je jedin lek protiv kriminala socijalno svesno drustvo, sa sto manjim klasnim razlikama...
[ milivoje t @ 27.03.2012. 14:08 ] @
Citat:
Braksi
Ja uopste ne verujem u evolutivno iskorenjivanje kriminala. Milsim da je jedin lek protiv kriminala socijalno svesno drustvo, sa sto manjim klasnim razlikama...

stvarno ne znam sta da ti kazem, sem da imas lepe zelje, slicne imam i ja zelim da bude mir u svetu i da svako dete ne dozivi rat, glad i nasilje.

molim te mi ovde pricamo o Srbiji, a ti pricas o socijalno odgovornoj zemlji bez klasnih razlika. Da bi se to desilo neophodne su pare, ogromne pare ili dug period vremena. odakle nam ti resursi? pa ovo je najstarija zemlja u Evropi, sa skoro najnizim standardom. a pricamo o socijalnoj pravdi i klasnom izjednacavanju. ovo je zemlja u kojoj se ne radjaju novi gradjani, a oni nedavno rodjeni je napustaju. nemamo para, a nemamo ni vremna.

jedini nacin da se tvoja zamisao ostvari je da se u srbiji sutra pronadje izvor nafte koji moze da opsluzuje cirka 20% sv. potreba. pa da kao saudijska arabija i slicne zaostale pizzde materine preko noci postanemo zemlja bogatih, bez sirotinje i bede. a i to je upitno da li bi se desilo.

da ne burgijam dalje u pravcu nase ekomske propasti. ako srbija vec ne moze prosecnom radniku da pruzi standard dostojan coveka, onda bar mora da pruzi osecaj sigurnosti od kriminala. a ne potpuno suprotno, da se sitni kriminal zakonski dopusta, a da krupni prakticno odlucuje o drzavnim pitanjima.



[ Sarastro @ 27.03.2012. 16:33 ] @
Ovaj ne samo da je poznat vec je i (intimno) blizak policiji:

pred sudom zbog davljenja žene

tuš kabina je

I jos je zakonom zasticen!
[ Vasastajić @ 27.03.2012. 18:07 ] @
Citat:
Pirossi: na stranu ove tačke odrtavelog filozofa-paranoika,

Pretenciozno,nema šta!
A ostalo,površno,kafanski,kako i dolikuje forumskim dokoličarima.
Citat:
HeYoo: Veca uvreda za zrtvu je sam nacin pisanja u delu "crna hronika" sa sve bizarnim naslovima nego necije zapazanje da se vest istice u manipulativne svrhe.

Ne znam tebi,ali meni je ono primarno u vesti kako se vest plasira,zato sam i citirao Čomskog,ali...
...pokušao sam...
...pa...ništa...
...samo vi nastavite.