[ brankoolar @ 22.05.2012. 21:59 ] @
Pozdrav !

Radim već par meseci za jednu UK firmu, kao tehnička podrška uglavnom. Vlasnik nam uplaćuje zaradu na devizni račun.
Sam vlasnik je došao na ideju da otvori predstavništvo ili neku formu firme u Srbiji koja bi radila za matičnu firmu u UK.

Pitanja su sledeća:

- Želimo da vidimo koje su najbolje opcije za to?
- Da li je pametnije da izabere neku drugu zemlju, članicu EU-a, Kipar recimo?
- Ako odluči da ostane ovde, mora li ovde da uplaćuje doprinose, zdravstveno osiguranje i slično. Da li u tom slučaju važi zakon o radu RS-a?

Hvala unapred.






[Ovu poruku je menjao brankoolar dana 23.05.2012. u 09:16 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao brankoolar dana 23.05.2012. u 09:18 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao brankoolar dana 23.05.2012. u 09:27 GMT+1]
[ nkrgovic @ 22.05.2012. 23:02 ] @
Najbolja opcija je advokat koji se bavi time. Iskreno, da to hocu da radim, ja bi osnovao lokalni d.o.o. koji bi samo bio u vlasnistvu te druge kuce iz UK. Najlakse i najcistije. Da, naravno, onda morate da radite po zakonima zemlje u kojoj ste.

Vodi racuna da to sto sad radis jeste, ako nista drugo, poreski prekrsaj, za koji mozes biti kaznjen.

Ne mislim da je to losa ideja, stavise. Ima dosta razloga i za njega i za vas zasto je to dobro.
[ labicko1 @ 23.05.2012. 01:20 ] @
Ako otvara ovde prestavnistvo onda za njega vaze svi zakoni ove zemlje, nema veze sto je on stranac.
Raspitaj se u tvojoj opstini kakve pogodnosti daju da strani investitor otvori kod nas firmu. Nadji noekog dobrog racunovodju, da ti objasni, to jest napise sta sve treba pri otvaranju firme, koje se sve harac placa, i na koji nacin moze najlakse i naj jeftinije proci kroz ceo proces. Ovo sve ti moze objasniti i pravnik mada je lakse naci dobrog racunovodju koji zna sve ovo nego pravnika.

Ovo definitivno moze da se izvede, ja sam nazalost propustio jednu takvu priliku jel nisam dovoljno brzo odreagovao.
[ ljubisal @ 23.05.2012. 11:08 ] @
Citat:
brankoolar:Radim već par meseci za jednu UK firmu, kao tehnička podrška uglavnom. Vlasnik nam uplaćuje zaradu na devizni račun.
Kao što je rekao nkrgovic, praviš poreski prekršaj ako ne prijavljuješ i plaćaš porez i doprinose po osnovu ovog primanja. Koliki su porez i doprinosi možeš videti na našem sajtu koristeći Kalkulator za obračun poreza i doprinosa za uplate iz inostranstva (između ostalog).

Citat:
brankoolar:Sam vlasnik je došao na ideju da otvori predstavništvo ili neku formu firme u Srbiji koja bi radila za matičnu firmu u UK.

- Želimo da vidimo koje su najbolje opcije za to?
- Da li je pametnije da izabere neku drugu zemlju, članicu EU-a, Kipar recimo?
- Ako odluči da ostane ovde, mora li ovde da uplaćuje doprinose, zdravstveno osiguranje i slično. Da li u tom slučaju važi zakon o radu RS-a?

Koliko vidim, vama (zaposlenima) je firma u Srbiji je problem, jer ćete dobiti manju neto platu. Jer sada vam je plata sve što se uplati (jer ne prijavljujete porez i doprinose), a ako vlasnik bude ovde registrovao neku firmu onda će iz vaše plate morati da se obračunaju porez i doprinosi. U vezi sa samim obračunom neto plate, bruto plate i poreza i doprinosa možeš pogledati Kalkulator za obračun plate na našem sajtu.

U vezi sa formom firme, po meni imaš 3 mogućnosti:
- predstavništvo strane firme
- ogranak stranog pravnog lica
- društvo sa ograničenom odgovornošću čiji vlasnik može biti firma iz UK ili fizičko lice iz UK

Svaka od ovih formi ima neke svoje specifičnosti, te ih treba znati da bi se izabrala prava forma.

Ne bih znao tačno da ti odgovorim da li je pametno da otvori firmu ovde ili ne. Sa stanovišta zaposlenih ovde (tj. tebe) to je dobro, jer je posao sigurniji. Vlasnik će teže da odluči da pod istim uslovima zaposli Indijca ili slično.
Sa njegovog stanovišta treba da proveri koje i kolike su glavne uštede i da se uporedi sa Srbijom.
[ radicr @ 23.05.2012. 14:50 ] @
Citat:
nkrgovic
Vodi racuna da to sto sad radis jeste, ako nista drugo, poreski prekrsaj, za koji mozes biti kaznjen.

Ne bih da spamujem u temi, samo me zanima sta je nelegalno, primanje uplata na devizni racun ili nesto drugo?

Hvala.
[ VladaSu @ 23.05.2012. 15:44 ] @
Poreski prekrsaj pravis u zavisnosti kakav ugovor imas tj po kom osnovu imas devizni priliv i koliki je godisnji iznos.
Kao konsultant ne moras da placas poreze i doprinose a 10% poreza placas ako ti ukupni godisnji priliv predje milion i par stotina hiljada dinara.
Ako ti je priliv par miliona onda placas 15%. Ne znam tacne cifre vec odprilike govorim.

Pogodnosti za njega ako otvori ovde firmu nece biti. Odprilike koliko potrosi na neto platu jos 3 puta toliko ce imati troskove.
To znaci ako je planirao da na tebe potrosi 1000e tebi ce ostati 300. Opet odprilike jer sve zavisi od troskova kancelarije, opreme, knjigovodje itd...

Ako izabere Kipar, Panamu itd... bice mu mnogo bolje nego RS firma ali nece biti velike razlike u odnosu kao da je firma u UK, sto se tice vas zaposlenih.
U pogledu njega samog ce biti razlike ali koliko procentualno on kosta firmu a koliko vi....

[ ljubisal @ 23.05.2012. 20:00 ] @
Citat:
radicr: Ne bih da spamujem u temi, samo me zanima sta je nelegalno, primanje uplata na devizni racun ili nesto drugo?
Nelegalno je ne prijaviti i ne platiti porez.
Citat:
Zakon o porezu na dohodak građana
Član 2.
Porez na dohodak građana plaća se na prihode iz svih izvora, sem onih koji su posebno izuzeti ovim zakonom.

Član 7.
Obveznik poreza na dohodak građana je rezident Republike Srbije za dohodak ostvaren na teritoriji Republike Srbije i u drugoj državi.

Član 107.
Obveznik koji ostvaruje zarade i druge prihode u ili iz druge države, kod diplomatskog ili konzularnog predstavništva strane države, odnosno međunarodne organizacije ili kod predstavnika i službenika takvog predstavništva, odnosno organizacije, dužan je da sam obračuna i uplati porez po odbitku po odredbama ovog zakona, ako porez ne obračuna i ne uplati isplatilac prihoda.

Član 168.
Novčanom kaznom od 5.000 do 50.000 dinara, kazniće se za prekršaj obveznik fizičko lice ako:
2) ne obračuna i ne uplati porez po odbitku u propisanom roku ili ne podnese nadležnom poreskom organu poresku prijavu o obračunatom i plaćenom porezu u propisanom roku (član 107);
Mislim, nelegalno je ako te uhvate. Ako te ne uhvate onda nikon ništa.

Citat:
VladaSu: Poreski prekrsaj pravis u zavisnosti kakav ugovor imas tj po kom osnovu imas devizni priliv i koliki je godisnji iznos.
Kao konsultant ne moras da placas poreze i doprinose a 10% poreza placas ako ti ukupni godisnji priliv predje milion i par stotina hiljada dinara.
Za ovo nisam čuo, da kao konsultant ne plaćaš porez i doprinose.
Evo jednog službenog mišljenja koje može pomoći.
Poreski tretman prihoda koji fizičko lice – rezident Republike Srbije ostvaruje od stranog pravnog lica po osnovu ugovornog odnosa o obavljanju određenih aktivnosti
[ 93 Stefan @ 23.05.2012. 20:51 ] @
Za sada već 500 ljudi (minimum) zna za tvoje krivično delo i taj broj raste
Pretpostavljam da je sporni deo teksta izbacio sa ovim izmenama, ali možda postoji mogućnost da uredno uplaćuje porez u konzulatu, šta ste se svi nakačili toliko na to...
Ova država je pred bankrotom i PDV je prešao (po mom nestručnom mišljenju) tačku bez povratka (sada će još da poraste) i nema poente trenutno ovde ulagati. A i kurs je nestabilan. Verovatno je jedino korisno ulagati ovde nakon što se bankrotira i sve što je potrebno bude mnogo jeftinije (zemljište, radna snaga...). Ovim stvarima opada cena i u dinarima, a kamoli stranim valutama, a to će se sve više ubrzavati. Sad su suviše skupe nekretnine (u odnosu na realnu cenu) jer se cela Srbija preselila u Beograd i još neke gradove.
[ brankoolar @ 23.05.2012. 21:06 ] @
Hvala svima na odgovorima.

Ako sam dobro razumeo, ako ne platim porez u iznosu od 10-15 % na iznos od 1.500.000. dinara kazniće me sa
5.000-50.000 din? Znaci umesto da platim 150.000-200.000 din, platiću u najgorem slucaju tri puta manje?

[ Dexic @ 23.05.2012. 21:15 ] @
Kaznu - plus ces platiti porez najmanje 2x visine poreza koji bi platio :)

Po cemu on misli da je ovde jeftinije da ima firmu, nije mi jasno? Porez za fizicka lica je veci, osim ako nema poprilicne zarade (u kom slucaju ne bi razmisljao o radnoj snazi u Srbiji). Porez na dobit? Koja to firma jos placa realno?
Da ne pominjem da UK ima najveci spisak ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, i da ne postoji nijedna zemlja koja ima bolje uslove od Engleske za bilo kakvo probijanje na trzista, diplomatske stvari, itd.

Taj Englez je ili pobrkao neke loncice (neko ga je slagao..), ili previse gleda neki nas Fox News :)
[ S A J A @ 23.05.2012. 21:27 ] @
Vidim da se ni u jednoj poruci ne spominje delatnost firme. To je prilično bitno kad se procenjuje da li da se otvara firma u zemlji ili da se posluje iz inostranstva. Prvo treba razmotriti biznis model a tek onda tehnički model o kome se ovde priča. I da, otvaranjem firme u Srbiji moraju da se poštuju domaći zakoni, drugim rečima sve isto kao i što moraju sve ostale domaće firme.
[ joojant200 @ 24.05.2012. 00:06 ] @
Citat:
S A J A: Vidim da se ni u jednoj poruci ne spominje delatnost firme. To je prilično bitno kad se procenjuje da li da se otvara firma u zemlji ili da se posluje iz inostranstva. Prvo treba razmotriti biznis model a tek onda tehnički model o kome se ovde priča. I da, otvaranjem firme u Srbiji moraju da se poštuju domaći zakoni, drugim rečima sve isto kao i što moraju sve ostale domaće firme.


Ako se firma osnuje kao 'ogranak stranog lica' da li se time dobija nesto?

Mislim da je kod nas trenutno moderno u Ugovoru o osnivanju navesti sve moguce delatnosti koje postoje -zbog zakona o JN, gde se pregleda osnivacki akt ponudjaca da li je firma osnovana za delatnost koju nudi.
Bas sam pre neki dan citao ugovor o osnivanju jednog partnera gde je navedena i delatnost koja glasi otprilike "popravka svemirskih brodova" (provericu sutra tacno kako pise) :)

[ S A J A @ 24.05.2012. 06:45 ] @
Citat:
joojant200: Ako se firma osnuje kao 'ogranak stranog lica' da li se time dobija nesto?

Mislim da je kod nas trenutno moderno u Ugovoru o osnivanju navesti sve moguce delatnosti koje postoje -zbog zakona o JN, gde se pregleda osnivacki akt ponudjaca da li je firma osnovana za delatnost koju nudi.
Bas sam pre neki dan citao ugovor o osnivanju jednog partnera gde je navedena i delatnost koja glasi otprilike "popravka svemirskih brodova" (provericu sutra tacno kako pise) :)


Firme se otvaraju radi obavljanja neke delatnosti i u zavisnosti od te delatnosti i samog modela biznisa zavisi gde izabrati lokaciju i koju pravnu formu. Ovde se piše samo o registraciji i pravnom formi a nema infomacije o tome šta je zapravo biznis. To je kao da se pitamo zašto je Microsoft otvorio Doo u Srbiji kad je mogao da posluje iz inostranstva? Brojni su razlozi, prosto i jednostavno: tržište je "bliže i dostupnije" nego kad posluješ iz inostranstva. Da li to isto važi za firmu brankoolar-a, to ne mora da znači, sve zavisi čime se firma bavi i kakve planove ima vezano za srpsko tržište.

Ogranak, predstavništvo ili doo imaju svojih prednosti i mana i ne može se tek tako ovde na forumu reći šta je najbolje, to MORA da se stavi u kontekst biznis modela.

Nisam čuo za ovo nabrajanje delatnosti, zapravo to je postojalo nekada davno, sada se nove firme opredeljuju samo za jednu "pretežnu" delatnost a mogu da se bave i drugim delatnostima.
[ meraklija @ 24.05.2012. 15:36 ] @
Kontaktiraj me na PP, sve poslove mozete legalno da zavrsite preko moje firme, kao da ste otvorili predstavnistvo.

Provizija nece biti veca od troskova koje bi inace imali da otvorite predstavnistvo u Srbiji. I svi da budu zadovoljni.
[ radicr @ 24.05.2012. 21:49 ] @
Citat:
ljubisal: Za ovo nisam čuo, da kao konsultant ne plaćaš porez i doprinose.
Evo jednog službenog mišljenja koje može pomoći.
Poreski tretman prihoda koji fizičko lice – rezident Republike Srbije ostvaruje od stranog pravnog lica po osnovu ugovornog odnosa o obavljanju određenih aktivnosti

Član 107.
Obveznik koji ostvaruje zarade i druge prihode u ili iz druge države, kod diplomatskog ili konzularnog predstavništva strane države, odnosno međunarodne organizacije ili kod predstavnika i službenika takvog predstavništva, odnosno organizacije, dužan je da sam obračuna i uplati porez po odbitku po odredbama ovog zakona, ako porez ne obračuna i ne uplati isplatilac prihoda.


Za ovo 107. sam mislio da to ide na kraju godine, ako sracunas da si prethodnu godinu presao 1.9 miliona dinara (ili koliki je limit) pa suma - 1.9 miliona pa na to 10%. Tako su mi bar objasnili neki bankari. Ili treba svaki mjesec/svaka uplata da se placa porez?

Hvala
[ Dexic @ 24.05.2012. 23:09 ] @
Svaki, pa plus godisnji ako neto predjes 3x godisnji prosek bruto plata (~1.9mil za proslu).
[ gosha @ 24.05.2012. 23:55 ] @
@VladaSU
Veci deo tvog posta moze da ide u kantu za djubre. Fizicko lice placa poreze i doprinose na svaki prihod bilo da je on inostrani ili domaci. Problem je sto za inostrani mora sam da obracuna i plati.
Na 100EUR u srbiji su trenitno porezi i doprinosi oko 62%. Znaci za platu od neto 500EUR treba platiti jos oko 310EUR poreza i doprinosa.

Uslovi u Srbiji su odlicni za IT sektor jer su u njemu bitni ljudi. Ako covek ima ljude ovde neka otvara firmu i radi.


Stvarno je potrebno vise informacija da bi ti odgovorili koja forma.
Neko moje misljenje je zasnovano na davnom citanju propisa (znaci uzeti sa rezervom posto je menjan Zakon o privrednim drustvima, a i Zakon o PDV-u):
- ako ce imati klijente u zemlji onda treba da otvori doo (moze licno na ime, a moze i da osnivac bude firma iz VB)
- ako nece imati klijente u zemlji onda ogranak.

Ogranak je oslobodjen placanja PDV-a. To znaci da uz neku dokumentaciju ogranak sve sto kupuje, kupuje bez PDV-a.


Neki troskovi koje firma ima (navodicu okvirne procente posto racunica nije uvek jednostavna):
- zakup poslovnog prostora + 20% porez (mesecno)
- neto zarade radnika + 62% poreza i doprinosa (mesecno)
- knjigovodja 150-250EUR (mesecno)
- gradsko gradjevinsko zemljiste 20-30EUR (mesecno)
- taksa za istaknutu firmu 30-40EUR (mesecno)
- porez na dobit 10% (godisnja stopa)
- osnivanje firme 300-400EUR (obavezan savet sa knjigovodjom jer advokati cesto zakomplikuju stvar i napreve s..... jer ne znaju poreske propise) (jednokratno)
- izrada raznih pravilnika (1.000 EUR) (jednokratno)

PS: ako te nesto jos bude interesovalo pisi na PM posto sam slucajno video temu.

Poz. Goran


[ ivan.mojsilovic @ 25.05.2012. 12:40 ] @
Stvarno ne kapiram sta misli da dobije sa nasim doo osim da ga zaboli glava. Ili on ili vi mozete ostati bez dela para koji dobijate.

E sad to sto ti pravis prekrsaj jbg, ako te uhvate nadrljao si. E sad postoje nacini da se ta mogucnost umanji ali to vidi sa ljudima koji se time bave jbg. Ima tema na ovom forumu.

Ja mislim da se englez boji da ga tamo ne zapitaju kome on placa to sto placa pa mu zato treba firma preko koje ce vama da isplacuje.