|
[ qazqaz @ 03.06.2012. 16:46 ] @
| Da li je moguće da akademska misao ponovo traži neke izgubljene ideale, ne ulici? Ili se to svelo na traženje pomeranja nekih bodovnih granica i sniženje školarine?
Da li je to borba za širu zajednicu ili pak sebična borba za ostvarenje ličnih ciljeva, isključivo?
Da li je neko još uvek spreman da misli da mlađi imaju uticaja na aktivno oblikovanje društva?
Da li je današnji student više radnik a manje mislilac? |
[ Burgos @ 03.06.2012. 19:43 ] @
Studentski protesti u Srbiji su isključivo način da se ostvari lična korist. To je postalo jasno kada su studenti tek u oktobru izašli na ulice zbog odluke koja je doneta početkom godine, odnosno kada je organizatorima postalo jasno da niko neće plaćati njihovo džabalebaranje tokom godine.
Student sam i sam, ali da sa gomilom stoke koja nema pametnija posla i, umesto da uči i da zaradi svoj status studenta finansiranog iz budžeta, loče na ulici nemam nameru da sarađujem. Ako ja mogu tokom svog studiranja da radim, da upisujem narednu godinu i da završavam fakultet, može bilo ko.
[ Sonec @ 03.06.2012. 20:25 ] @
A zbog cega se protestuje? [ozbiljno pitam, zaista nisam upucen]
[ New Village DC @ 04.06.2012. 13:13 ] @
Uglavnom zbog (njima) previsokih kriterijuma za ulazak/ostanak na budzetu.
[ burex @ 05.06.2012. 22:05 ] @
Citat: Student sam i sam, ali da sa gomilom stoke koja nema pametnija posla i, umesto da uči i da zaradi svoj status studenta finansiranog iz budžeta, loče na ulici nemam nameru da sarađujem. Ako ja mogu tokom svog studiranja da radim, da upisujem narednu godinu i da završavam fakultet, može bilo ko.
Ja sam samo jedan predmet prenosio u sledeću godinu u toku mog školovanja. Koliko sam čuo, cilja se da se nijedan predmet ne može prenositi bez da se pređe na samofinansiranje. Glupo mi je da zbog tog jednog predmeta, gde je od ~200 ljudi položilo svega dvoje (inače studenti iz starijih generacija), da se ja smatram džabolebarošom, neradnikom i studentskim alkoholičarem... možda ako bi neki studentski/profesorski savet ispitao rad određenih profesora, onda ne bih imao problema sa tim "60 bodova fiksno" sistemom.
Ove godine ne znam koliko je minimum bodova za ostanak na budžetu, ali znam da nije fer da su naši roditelji mogli studirati i po 10 godina bez problema na državnim jaslama, a da danas studenti moraju da se prilagođavaju novim pravilima, dok profesori očekuju da mogu da rade po istim pravilima kao od pre. U stvari, neka lepo ukinu budžetsko finansiranje... sve pare za obrazovanje vratiti onima koji su uplaćivali u fond, pa onda neka rokaju cene i bodove koliko ko želi, a studenti će da biraju kako i gde će studirati.
PS: svaki studentski parlament je gomila odvratne partijske bagre, sa vrlo malo izuzetaka.
[ KrkaCiC @ 06.06.2012. 03:42 ] @
Citat: burex: pa onda neka rokaju cene i bodove koliko ko želi, a studenti će da biraju kako i gde će studirati.
Mislim da je ovo moguca buducnost obrazovanja kod nas. Bice kao na pijaci,ovaj Trzistu Upisivace se skole gde platis i cekas da odslusas godine skolovanja da dobijes diplomu-ovako je vec na nekim privatnim skolama i fakultetima,mada ni na nekim drzavnim nije bolje.
Inace sto se tice trenutnog stanja bodovi ovo ono... Ja sam student po starom,budzet mi je bio zagarantovan sem ako obnovim godinu dvaput. Ali zato su ispiti bili "laganica". Bilo je i stvarno laganih ali neki su bas teski. E onda se uvede novi program "Bolonja". Ispiti se rasparcaju na jednosemestralne,te kolokvijumi,poeni za dolazak na casove i vezbe,i treba oko 55poena za polozen ispit. Kao u srednjoj skoli je potreban rad da bi se sve zavrsilo u roku.
Da skratim,mislim da je visoko obrazovanje uglavnom mnogo olaksano i sad se mora smanjiti broj studenata na budzetu,jer mora neko i da placa. E onda neko razmisli i lepo ode u privatnu skolicu,plati lepo i zavrsi lagano Mozda je to i cilj???
PS nije mi jasna skola u Blacu,tj domaci "Kembridz" kako je zove direktor. Tamo svako ko sakupi 48 poena ide na budzet,ispiti se daju vrlo lako a studenata ima par stotina. Jel to neko opasno lobira za ovu skolu "gore"
A prosle godine umetnicima nije ni sa 60 (ili par bodova manje ne secam se) bilo omoguceno budzetsko upisivanje godine,jelte bilo ih je par desetina sto je mnogo. A Blace?
Izvinjavam se na opsirnosti.
[ Burgos @ 06.06.2012. 03:55 ] @
Citat: burex: Koliko sam čuo, cilja se da se nijedan predmet ne može prenositi bez da se pređe na samofinansiranje.
Ne, na većini fakulteta ovo nije tačno, odnosno, mogu se preneti obično dva veća predmeta u narednu godinu (recimo, na ETFu bi ovo bile jedne Osnove Elektronike i još neki manji predmet). Ovo jeste tačno na fakultetima gde prvu godinu na samofinansiranju upiše 1000 studenata, na budžetu 500, i prvu godinu OČISTI preko 700 studenata. Izvori demonstracija i jesu sa tih fakulteta.
Opet, to nije samo do studenata (koji su i upisali taj fakultet, bez ikakve vizije budućnosti), već i do fakulteta koji ne drži do sebe i upisuje više studenata nego što može da izdrži.
Edit: Nisam video ovo "cilja se." Da, cilja se ka ovome od generacije koja je upisala 2006te godine. Međutim, vlada status quo već godinama, jer se istovremeno cilja da se podigne nivo nastave, da se rekonstruiše sistem da ne bi 70% studenata kočio samo jedan ispit, npr. i da samim tim prolaznost na fakultetima nema veze sa današnjim pojmom prolaznosti. Nažalost, na demonstracijama u prethodnih nekoliko godina ovo nije izneto ni u peti plan.
[ Sonec @ 06.06.2012. 12:08 ] @
Citat: KrkaCiC: E onda se uvede novi program "Bolonja". Ispiti se rasparcaju na jednosemestralne,te kolokvijumi,poeni za dolazak na casove i vezbe,i treba oko 55poena za polozen ispit. Kao u srednjoj skoli je potreban rad da bi se sve zavrsilo u roku.
Da, ali poenta je (bar kod mene na Matematickom fakultetu u Beogradu) da se kolokvijumi ne mogu ponavljati, a oni nosi u proseku od 30 - 40%. Pa ti vidi koliko je lako da das ispit ako zeznes kolokvijume. Naime, konstantacija da se kolokvijumi ne mogu ponavljati i nije bas najtacnija (zavisi od fakulteta do fakulteta). Na primer, na spomenutom Matematickom fakultetu se NE MOGU ponavljati kolokvijumi i bodovi sa kolokvijuma. To su poeni koji se trajno gube/dobijaju (naravno, kolokvijum se moze ponoviti samo ako se padne ceo ispit, pa iduce godine iz pocetka). Dok na primer na nekim drugim fakultetima, na primer ETF Beograd (njega sam uzeo kao primer jer konkretno znam, dok sam nacuo da na drugim fakultetima postoje i vece pogodnosti), se moze na pismenom delu polagati ceo ispit (i tada se mogu popraviti bodovi) il samo deo ispita bez kolokvijuma. Dok na primer kod nas se na ispitu UVEK polaze celo gradivo. Tako da bar kod nas nema ni B od Bolonje kao sto kazu profesori i asistenti. Koliko bi znacilo kada bi mogao da se popravi kolokvijum govori i moj primer iz proslog semestra, naime, kod jednog profesora (i samo kod njega koliko sam ja upoznat) ispit se sastoji od dva kolokvijuma (po 100 bodova, pa se uzima aritmeticka sredina, postoji i prag koji se mora preci na prvom kolokvijumu da bi se izaslo na drugi, ako se oni urade kako treba student je oslobodjen pismenog dela (usmeni ostaje naravno)) ili ako se padne prvi kolokvijum onda se direktno izlazi na pismeni gde je maksimum 100 bodova, i naravno ostaje usmeni koji predstavlja nagodradnju ili smanjenje bodova sa pismenog dela ispita. I eto, ja na primer (zbog recimo nedostatka vremena i zelje da se drugi kolokvijumi bolje spreme) nisam polozio ni taj prvi kolokvijum, i dobro, onda sam lepo u januarskom roku izasao na pismeni deo, dobro ga uradio, izasao na usmeni i dobio 10. To kod drugih predmeta nije moguce (mada, priznajem, da nije bila data ova opcija ja bih sigurno polozio i taj prvi kolokvijum (bolje bih ga spremio siguran sam)). Dakle, ovaj sistem kod ovog profesora najvise lici (rekao bih ja) na staro studiranje (s razlikom sto je ovo jednosemestralni ispit, a ne dvosemestralni kao nekada (sto je naravno bilo mnogo teze)), koji bi meni i najvise odgovarao (jer ne mogu da kazem da mi bolonja pomaze jer ako jednom zeznem stvar ode mast u propast (naravno, ogradjujem se na to da ispiti budu jednosemestralni kao i do sada (jer inace, da su dvosemestralni bi mi ipak odgovarao ovakav sistem kakav jeste sada)). Dakle, razlike postoje od fakulteta do fakulteta, negde je opao kriterijum, negde se profesori jos uvek drze i pokusavaju da odrze nivo.
Pri tome bih dodao jedan komentar (gde i ja "upadam") koji sam video negde vec (ne bitno za ovu pricu): "Ko sve polaze redovno, skolovanje je prilicno besplatno, jos i stipendiju dobijes."
Inace, koliko sam ja nacuo, ta "Bolonja" se ne primenjuje ni u Bolonji.
Verovatno sam izasao malo iz okvira teme, al sta da se radi.
[ burex @ 06.06.2012. 13:36 ] @
Citat: Tako da bar kod nas nema ni B od Bolonje kao sto kazu profesori i asistenti.
Apsolutno.
Evo kod mene u većini slučajeva kako je bilo:
- 5 bodova za redovno prisustvo. Max. 5 izostanaka, veoma teško pravdanje. Ukoliko bodovi dođu do 0, ne dobija se potpis, plaća se 5k din, i onda se može izlaziti na ispit. Neki profesori tolerišu izostanke, neki ni ne pišu izostanke (niti dodeljuju bodove), a neki su striktni po ovom pitanju.
- Samo sa kolokvijumima se teško može dobiti ocena, izuzetno teško. Samo na 2-3 predmeta sam mogao da dobijem ocenu na osnovu kolokvijuma, a od toga je 1 bio takav da jedinu ocenu koja se može dobiti bez izlaska na pismeni/usmeni je 6.
- U većini slučajeva kolokvijumi su samo uslov za izlazak na pismeni ispit, i moraju se oba položiti.
- Može se 3 puta polagati 1 predmet, posle toga se mora ponovo slušati. Četvrto polaganje "pred komisijom" ne postoji.
Plan je bio pre koju godinu ako se ne varam da se može prenositi 12 bodova, zatim godinu dana kasnije svega 6, a posle toga 0. "Prava" Bolonja.
[ vladd @ 06.06.2012. 16:12 ] @
Najveci problem je sto se histericno krenulo u Bolonjsku reformu, koja nije sprovedena ni do pola. Niti je program redukovan niti prilagodjen, niti se svi ispiti polazu prema bolonjskim kriterijumima, s tim sto su neeki kriterijumi katastrofalni, bolje receno katastrofalne "procedure" polaganja ispita. Kada neko zaradi sesticu u predispitnim aktivnostima, koje su recimo od A do Z prepisane...prostom kradjom, a naknadna provera znanja ne moze da ponisti "osvojeni broj poena"
Tome su dodatno doprinele birokrate, koje "upisuju" ne bas sledecu godinu nego "pravo na sledecih 60 bodova", pa cesto prenesen ispit mora dodatno da se plati...ili neka druga komplikacija..
Ukratko, nastao je ogroman svinjac, pride fakulteti moraju "profitno" da posluju, drzava se trudi da slaze i zakine na sredstvima, pa se desava masovni upis i masovna "prolaznost" samo radi prolaznosti.
I logicno je da studenti slobodno tumace nejasne odredbe, dodatno zamucene iz rektorata ili zatupastim odlukama fakulteta(prilagodjenim trenutnom situacijom sa finansijama), i da traze neizmenjene i jasne uslove od upisa do zavrsne godine.
Poz
[ 3MAJ86 @ 13.06.2012. 14:40 ] @
Ma ne može da se poredi cela ova priča, baš sam prošle godine dosta pisao na ovu temu, jer su, naravno, večiti studenti protestvovali pred upis, uvek u minut do dvanaest.
Da ne bude zabune, i ja sam jedan od večitih studenata, ali se ne žalim nikome za nešto za šta sam sam kriv a ne neko drugi.
Ne znaju bolonjci kako izgledaju dvosemestralni ispiti, i bolje za njih da ne saznaju :). Na nekim predmetima na prvoj i drugoj godini su nam dozvolili da polažemo pismeni deo ispita iz dva dela, i to značajno olakšava stvar. Ali usmeni smo uvek morali ceo da spremamo. Samo zbog ovoga, iskreno, ne dajem nikakav legitimitet bolonjcima za bilo kakvo kukanje. Verovatno je preterano i subjektivno sa moje strane, ali barem sam iskren kada kažem kako razmišljam.
[ waikiki @ 13.06.2012. 18:20 ] @
Ovo su bili protesti!
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|