[ SlobaBgd @ 04.06.2012. 17:59 ] @
Još jedan šamar građanima sa obe strane mosta, i stanovnicima Banata i Beograđanima koji putuju ka Pančevu.
Stubovi koji su trebali da se saniraju, kao i ceo most, još pre nekoliko godina, sad su popustili, i naši putari su reagovali zatvaranjem jedne trake da bi smanjili opterećenje jer će, kako kažu, most biti ugrožen ako puste saobraćaj u obe trake.
Gužve se protežu kilometrima ka Borči i Pančevu.
Dok se drugi mostovi šmirglaju, farbaju, popravljaju, osvetljavaju, grade se novi pored postojećih, ovaj na Dunavu niko ne iebe, kao i građane koji ga koriste.

[ 3way @ 04.06.2012. 19:27 ] @
[ mmix @ 04.06.2012. 19:30 ] @
jedna ploca je propala 20cm na spojnici. Pitam se kako se osecao lik koji bio na ploci kad je propala ;)

Taj most je odsluzio svoje odavno, samo sto nema zamene, ralno da se izbegnu guzve trebalo bi ovaj most zameniti a malo nize napraviti jos jedan jedan direktno na nbgd. Samo znas kad :)



[ vidan kv @ 04.06.2012. 20:17 ] @
.....jbg.....nijeste imali sreće da propadne pre izbora ili u predizbornoj kampanji....ovako će da se prikrpi pa kolko izdrži do sledećih izbora.
[ New Village DC @ 04.06.2012. 20:18 ] @
Problem ovog mosta je sto nema "The Pilon".
[ Igor Gajic @ 04.06.2012. 20:28 ] @
će da bude i pilon i ugradjivanja, samo da se dogovore ko ce koliko da 'ugradi'
[ HoT_Steppa @ 04.06.2012. 21:06 ] @
Vec je u hiljadu tema pomentuo koliko je izgradjeno za vreme komunizma i kojom brzinom a kako rade "ovi". Sustina je da se ne radi vise poslova odjednom da ne bi probrane firme kasnije ostale bez poslova. Ovako, zavrse jedan "posao", odmah ih ceka drugi.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 04.06.2012. u 22:26 GMT+1]
[ jnk @ 05.06.2012. 00:24 ] @
Pokušavam da smislim neki cinični komentar al ne ide.
[ Hapless joint @ 05.06.2012. 00:59 ] @
Tokom povlacenja iz Beograda oktobra 1944. Nemci su unistili most koji se nalazio na tom mestu.

Rusevine su rasciscenje, sagradjen je sadasnji most i pusten u promet na Dan Republike, 29. novembra 1946.

Kako je i red, posle 20 godina, negde sredinom 60-ih most je rekonstruisan.
Nakon jos 20 godina, kada je na red trebala da dodje sledeca rekonstrukcija, mi smo poceli raskrstavanje sa zaostacima proslosti i sa uvodjenjem efikasnog ekonomskog sistema, tako da ce taj most za koju godinu da dozivi jubilarnu 50-godisnjicu otkad nije pipnut.
... Ako se ne srusi u medjuvremenu.

Inace pravo ime mosta, sto je manje poznato, je "Most Crvene armije" i veliki broj vojnika Crvene armije je ucestvovao u njegovoj izgradnji.
[ Shadowed @ 05.06.2012. 06:23 ] @
Necemo opet okretati temu ka socijalizam/komunizam vs. kapitalizam. Dosta je bilo. A ovo ionako nema veze sa vrstom drzavnog uredjenja vec sa kolicinom trulezi u istom.
[ jnk @ 05.06.2012. 08:40 ] @
Sa tom razlikom da su taj most, kao i sve ostale mostove u Beogradu za vreme drugog sveckog rata uništili naši vojnici da bi zaustavili napredovanje njemaca. Genijalna ideja.
[ SlobaBgd @ 05.06.2012. 09:11 ] @
Kakve to ima veze sa gužvama na mostu, pobogu?!
Hajde da odveemo temu u pravcu ratnih planova i taktike i strategije, Rusi vs Nemci vs partizani, dok se ljudi danas i ovde pate sa aljkavošću i ignorisanjem odgovornih vlasti (ma koje one bile).
[ jnk @ 05.06.2012. 09:32 ] @
Ja odgovorih onom iznad na to ko je srušio most i to je sigurno interesantniji podatak nego generički komentar 'država je s*anje, dršte političara lopova" i sl.

Inače, Beogradu fali minimum još dva mosta preko Dunava. Ovako kada zatvore pančevac vi lepo kod skeledžije.
[ 3way @ 05.06.2012. 09:36 ] @
Most je srusen, pa sagradjen, pa opet srusen. Pa opet sagradjen.
Znaci, koliko sam primetio, govori se o mostu koji je sagradjen i koji jos uvek nije srusen.
[ mmix @ 05.06.2012. 09:36 ] @
Paaaa, ajde da pricamo o odgovornosti. Do pre 15 godina taj most je bio vise nego dovoljan za saobracaj iz tog pravca, trebalo je samo resiti problem spajanja dva puta zbog guzvi iz pravca panceva zbog lose raskrsnice (sto je na kraju reseno petljom). Onda je buljuk raje resio da oni po svaku cenu moraju da zive u Beogradu pa je na Ovci/Borci/Kotezu niklo hiljade bespravno podignutih kuca i zgrada bez apsolutno ikakvog zoniranja, urbanizacije i industrijalizacije te strane Beograda sto je znacilo da svi i bas svi stanovnici tog kraja MORAJU bar dva puta da predju tj most svakog dana.

Ako cemo iskreno po pitanju odgovornosti i racionalnom upravljanju grad je prvo trebao da porusi sve te divdza gradjevine a onda da most prilagodi ili ga doradi/zameni.

[ zmau @ 05.06.2012. 12:27 ] @
Ja verujem da most može bez problema da izdrži da preko njega svaki dan pređu svi stanovnici Borče, Krnjače i Koteža, sa sve Pančevom pride, tako da nema suštinske potrebe da rušiš ljudima kuće.
Problem je što uz njih most prelazi ogromna masa gvožđurije. To bi na neki način trebalo sprečiti i most bi i dalje sasvim lepo funkcionisao.
[ Tyler Durden @ 05.06.2012. 13:22 ] @
Problem je što je u most na Adi ulupano para koliko je moglo da se uradi i most na Adi i most prema Pančevu.
[ superbaka @ 05.06.2012. 14:35 ] @
prosto je neverovatno koliko ove stvari uticu na gradjane! eto, ja sam, a i neki drugi ljudi iz provincije, pisao o raznim problemima u nasim lokalnim zajednicama... nakon toga su nastajale velike epidemije oboljenja penisa, narocito kod ljudi iz Beograda... i evo, shodno tome, poceo sam da osecam jake bolove u predelu genitalnih organa nakon citanja ove vesti... neverovatno!!!
[ vladd @ 05.06.2012. 15:00 ] @
Na kraju svi pomalo oguglamo i priviknemo se na opste rasulo.

Most ce se zakrpiti do sledeceg investicionog ciklusa, kada ce jedino biti vazna procentna ugradnja.

U takvoj situaciji, most ne treba, ne sme da bude dugotrajno funkcionalan, posto pobednici tendera moraju nekoliko puta da naplate isti posao, moraju da konstantno nesto rade i privredjuju, prosto, kako bi, inace neinventivni, ako okoncaju korektno jedan posao, dobijali parice za lagodan zivot...

Pancevacki most je kao rodjen da se restaurira svake dve godine.

Poz
[ Igor Gajic @ 05.06.2012. 15:02 ] @
Onaj most kod Beske je vec krenuo da tone.... Ovaj je barem drzao 40 godina. Opsti propast infrastrukture u zemlji.
[ Vasastajić @ 05.06.2012. 16:54 ] @
Tone sve polako,ali sigurno,ko svež grob...
...i na to sve sada imamo još i grobara za preCednika.
[ Odin D. @ 05.06.2012. 17:59 ] @
Ovi Pančevci ko' da su s kruške pali, pojma nemaju o funkcionisanju otadžbine.
Već je i vrapcima pozntao da se bilo kakvi javni radovi izvode samodoprinosom.
Evo npr. kako to radimo mi u mojoj ulici: mi sami nađemo privatnu firmu koja ima dil sa elektrodistribucijom (tj. nađu oni nas, pošto je to ozbiljna firma) i njima platimo da nam postave bandere, kablove, satove i šta već treba. I onda npr. platimo 2500€ po kući. I onda kad to sve bude cakum-pakum odemo u elektrodistribuciju i onda to sve još jednom njima platimo kao da su nam oni to sve o svom trošku uradili (takav je zakon jbg. ne mogu oni ništa protiv toga). I onda oni nama daju neki, npr. plavi karton. Da bi sve funkcionisalo treba ti još neki zeleni karton, a njega dobiješ kad ugostiš radnika iz elektrodistribucije na kafu i raki'icu, a tarifa za to ugošćavanje je 300€. U kešu naravno i u pomenutoj valuti.
Tako nam je isto i za vodu npr.
Izgleda skupo, ali je na kraju sigurno jeftinije nego besmisleno višegoišdnje nosanje fascikli i besplodno slupavanje života po čekaonicama bez početka i kraja.
Jedino nam još Lelekom odoljeva. Uspjeli smo da dovedemo telefonske parice do kuća, razveli žice po zidovima i montirali telefonske utičnice, kupili telefone i uštekali, ali kažu nema brojeva, a nije dozvoljeno zakonom da građani sami kupuju centralu, mi probali ali kažu možete vi kupiti, ali mi nećemo prikopčati... i tako već 5 godina. Izgleda da ih predvodi neka budala što se drži zakona ko pijan plota, ali polako, dohakaće i on...

E, tako i vi fino, skupite pare, u kešu naravno, pa nađete neku privatnu firmu što pravi mostove i napravite sebi most, a onda uzmete još toliko para i platite državi što vam je napravila most, i još platite upotrebnu dozvolu, kao i porez na sve to, i naravno taksu za korišćenje, i onda još plaćate firmi brata predsjednika opštine za mjesečno održavanje mosta koga naravno sami održavate, samodoprinosom dakako.

Pokrenite se brate malo, šta samo kukate...
[ MyWay @ 05.06.2012. 19:36 ] @
Citat:
Odin D.:Uspjeli smo da dovedemo telefonske parice do kuća, razveli žice po zidovima i montirali telefonske utičnice, kupili telefone i uštekali...
Odakle ste 'doveli' parice do kuće?
[ Odin D. @ 05.06.2012. 19:48 ] @
Nemam pojma, valjda od neke postojece centrale u kojoj nema vise brojeva.
Nismo "mi" licno dovlacili, nego smo uspjeli nagovoriti Lelekom da nam oni to dovuku do kuce.
A zasto su dovukli - takođe nemam pojma...

Mada, ko zna, ako bi neko uzeo da prati te kablove u rikverc - ne bi me cudilo da na kraju dođe do neke stare šljive za koju je zavezan kraj kabla ...
[ Java Beograd @ 06.06.2012. 07:31 ] @
Citat:
superbaka: prosto je neverovatno koliko ove stvari uticu na gradjane! eto, ja sam, a i neki drugi ljudi iz provincije, pisao o raznim problemima u nasim lokalnim zajednicama... nakon toga su nastajale velike epidemije oboljenja penisa, narocito kod ljudi iz Beograda... i evo, shodno tome, poceo sam da osecam jake bolove u predelu genitalnih organa nakon citanja ove vesti... neverovatno!!!
Prosto je neverovatno kako ljudi iz provincije ne mogu da sagledaju veličinu problema. Size matters. Da imaš miligram osećaja za veličinu problema, shvatio bi da je problem pančevačkog mosta bar oko 20 puta veći od najvećeg problema koji bi teoretski mogao da pojavi u tvom malom gradu.

Pitaš se možda zašto i kako ?

- Probaj da iskalkulišeš koliko vozila dnevno pređe preko tog mosta, pa uporedi sa ukupnim brojem vozila iz tvog grada. Da svi vlasnici automobila iz Paraćina krenu i neprekidno voze ne bi napravili ni deseti deo postojeće gužve.
- Probaj da iskalkulišeš broj ljudi koji je u problemu zbog pančevca pa to opet uporedi sa ukupnim brojem ljudi iz tvog grada.
- Probaj da shvatiš da dnevno bar oko 200.000 ljudi u sabraćajnoj gužvi izgubi oko 2 sata što ukupno daje oko mnooooogo izgubljenih (radnih) sati. Ukupno se u tvom gradu ne ostvari toliko radnih sati za ceo mesec.
[ jnk @ 06.06.2012. 07:47 ] @
Svakom je njegov problem najveći
[ Braksi @ 06.06.2012. 07:49 ] @
bolje je citav zivot komutirati preko Oeresund mosta nego sedam dana preko Pancevackog.
[ Java Beograd @ 06.06.2012. 08:11 ] @
Citat:
jnk: Svakom je njegov problem najveći :)
Uostalom, ko mu brani da otvara teme o problemima u njegovom gradu i da diskutuje na toj temi. Ne znam zašto je i kako očekivao da se takvoj diskusiji pridruže ljudi iz Beograda ?!
[ ventura @ 06.06.2012. 09:05 ] @
Citat:
superbaka:
prosto je neverovatno koliko ove stvari uticu na gradjane! eto, ja sam, a i neki drugi ljudi iz provincije, pisao o raznim problemima u nasim lokalnim zajednicama... nakon toga su nastajale velike epidemije oboljenja penisa, narocito kod ljudi iz Beograda... i evo, shodno tome, poceo sam da osecam jake bolove u predelu genitalnih organa nakon citanja ove vesti... neverovatno!!!

U suštini si u pravu. Kao Paraćinca, i treba da te zabole za probleme u Beogradu, jer most u Beogradu neće finansirati paraćinci, a i obrnuto...

Da su svi ovi likovi iz Borče, Ovče, Krnjače i sl. divljih naselja legalno gradili svoje kuće i platili gradu uredno sve takse, možda bi grad već imao novca da napravi još jedan most.. A pošto nisu, i ovo što imaju im je dovoljno..
[ Vasastajić @ 06.06.2012. 09:26 ] @
^
Citat:
most u Beogradu neće finansirati paraćinci, a i obrnuto...

He,he...PRAVI B'OGRAĐANIN.

Pričam s nekim prijateljima iz uže Srbije i komentarišu ove trenutne političke zavrzlame:
-Kako je krenulo Vojvodina će se ocepi garant, e sad, mi ćemo i tako i ovako, ali Beograd je onda na1ebo!-
[ SlobaBgd @ 06.06.2012. 09:47 ] @
Citat:
ventura: U suštini si u pravu. Kao Paraćinca, i treba da te zabole za probleme u Beogradu, jer most u Beogradu neće finansirati paraćinci, a i obrnuto...

Da su svi ovi likovi iz Borče, Ovče, Krnjače i sl. divljih naselja legalno gradili svoje kuće i platili gradu uredno sve takse, možda bi grad već imao novca da napravi još jedan most.. A pošto nisu, i ovo što imaju im je dovoljno..


Krnjača, Ovča, Borča, Kotež su regularna naselja, sa legalnom gradnjom. Divlja gradnja je prisutna na obodima tih naselja, ali ne možeš da kriviš ljude koji tamo žive u uknjiženim stanovima i kućama, poštujući zakone i plaćajući poreze - za nereagovanje gradskih vlasti na divlju gradnju. Osim toga, problem neodržavanja Pančevakog mosta prisutan je i pre talasa naseljavanja na levu obalu Dunava i buma divlje gradnje.
[ mmix @ 06.06.2012. 09:48 ] @
da, kad pogledas mapu tih naselja, uredjeno zoniranje je prvo sto ti pande na pamet. TO sto je alava vlast legalizovala sve te objekte ne znaci da su inicijalno legalno sagradjeni.
[ HoT_Steppa @ 06.06.2012. 10:01 ] @
Citat:
ventura: Da su svi ovi likovi iz Borče, Ovče, Krnjače i sl. divljih naselja legalno gradili svoje kuće i platili gradu uredno sve takse, možda bi grad već imao novca da napravi još jedan most.. A pošto nisu, i ovo što imaju im je dovoljno..


U pravu si, ogradi ih zicom, stavi ih u geto, sta ce njima Beograd? Zar im nije dosta sto imaju Metro? Jos bi hteli do centra Beograda, misliiim. Naplati im ulazak u centar, oni su glasali za Slobu, pobij ih sve....

Beograd treba da se zove samo za korisnike tramvaja Dvojka
[ mmix @ 06.06.2012. 10:09 ] @
Niko nije govorio o progonu, vec se prica o standardnom problemu anarhije u ovoj zemlji.

Govori se o problemu da je prosecni stanovnik ove zemlje navikao da posadi svoje doope tamo gde njemu padne na pamet, kako on hoce i pod njegovim uslovima i da onda sa nekim punim pravom ocekuje da se svi izvrnu naopacke da se on zaboga ne bi osetio izopstenim. Svi koji su tamo diazli kuce znali su gde dizu kuce i da je to jedini most koji ih spaja i da nema plana za novi most u blizoj buducnosti i da je taj most star i dotrajao, pa su ipak tu podigli kuce uprokos tome sto to podrucje nije zoniarno za taj stepen naseljenosti UPRAVO iz tih svih problema. Zanjes ono sto sejes.
[ SlobaBgd @ 06.06.2012. 10:11 ] @
Citat:
mmix: da, kad pogledas mapu tih naselja, uredjeno zoniranje je prvo sto ti pande na pamet. TO sto je alava vlast legalizovala sve te objekte ne znaci da su inicijalno legalno sagradjeni.


Da, kad pogledaš mapu, sve ti je odmah jasno, zar ne?
I meni se čini isto kad pogledam mapu Pančeva ili Beograda... ;)

Sad ozbiljno, ne možeš na osnovu mape procenjivati legalnost gradnje. Idi na teren, obiđi ta naselja, pogledaj kako to izgleda iz druge perspektive osim ptičje koju vidiš na mapi. Biće ti sve jasnije.
[ Braksi @ 06.06.2012. 10:12 ] @
Citat:
ventura: Da su svi ovi likovi iz Borče, Ovče, Krnjače i sl. divljih naselja legalno gradili svoje kuće i platili gradu uredno sve takse, možda bi grad već imao novca da napravi još jedan most.. A pošto nisu, i ovo što imaju im je dovoljno..


Kojesta. Para ima dovoljno ali je kriv nas seljacki mentalitet. Za onaj pilonski kiceraj na Adi moglo se izgraditi tri funkcionalna mosta.

A drugo nisu u pravu ljudi koji tvrde da je lokalni most stvar lokalne zajednice. Neke projekte finansira grad, neke pokrajina, a neke republika.
[ Nebojsa Milanovic @ 06.06.2012. 10:19 ] @
Niko ni da pomene hiljade ljudi iz Pančeva koji rade u Beogradu, a takođe i hiljade Baograđana koji rade u Pančevu. Svi legalno žive, sve legalno plaćaju, a zlopate se bez ikakve svoje krivice.
[ mmix @ 06.06.2012. 10:29 ] @
Citat:
SlobaBgd: Da, kad pogledaš mapu, sve ti je odmah jasno, zar ne?
Sad ozbiljno, ne možeš na osnovu mape procenjivati legalnost gradnje. Idi na teren, obiđi ta naselja, pogledaj kako to izgleda iz druge perspektive osim ptičje koju vidiš na mapi. Biće ti sve jasnije.


Kako ne mozes, dugacke ulice bez raskrsnica i bocnih puteva su dead giveaway ilegalne gradnje, jos ako je raja bila alava ko sto ume pa ne moze ni dvoje kola da prodje a kamoli da se napravi neki trotoar. I Pancevo ih je prepuno i sad su svi "legalni" i kukaju kako nemaju kanalizaciju i slicno ko normalan svet, a kad im kazes da treba da se uvuku pola metra da bi se napravio bar sa jedne strane trotoar onda je to problem. To je njihovo, ej. Ako pogledas stari grad i centar koji su zonirali jos austro-ugari i prvobitna komunjarski zonirana naselja videces potpuno drugaciji stil sa sirokim ulicama, trotoarom i cak pojasom zelenila izmedju puta i trotoara. Onda je nastalo ono ruglo od blokova zvano kotez 2 i posle toga gomila ilegalne gradnje po kudeljarcu i sva ona divlja naselja pored bavanistanskog puta i ilegalna konverzija porodicnih kuca na novoj misi u visespratnice. Ajde da se pravimo blesavi i da gledamo sa ulice...
[ ventura @ 06.06.2012. 11:38 ] @
Citat:
Vasastajić:
Pričam s nekim prijateljima iz uže Srbije i komentarišu ove trenutne političke zavrzlame:
-Kako je krenulo Vojvodina će se ocepi garant, e sad, mi ćemo i tako i ovako, ali Beograd je onda na1ebo!-

Ne znam samo ko će na*ebati kad je faktički cela privreda i industrija Srbije koncentrisana upravo oko Beograda...

A vi koji ne živite u Beogradu bi trebalo da pritiskate malo vaše lokalne vlastodršce da se potrude i dovuku neke investicije u svoje opštine, a ne da stalno kukate da sve pare odoše u Beograd (što nema veze sa mozgom, jer Beograd u državni budžet više uplaćuje nego što uzima, a upravo se odatle finansiraju manje opštine).
[ SlobaBgd @ 06.06.2012. 12:16 ] @
@mmix
OK, toga ima u ogromnim količinama, ali ja govorim o stanovnicima koji žive u regulisanim, legalnim stambenim blokovima, a koji takođe ispaštaju zbog, na prvom mestu, nereagovanja nadležnih gradskih i republičkih vlasti. Da podsetim, navala divlje gradnje i okupacija rubnih delova grada počela je u isto vreme kad i ratovi u bivšoj Jugoslaviji i dolazak izbeglica. Nisu samo oni pravili kuće na divlje, i domaći su iskoristili žmuranje države na tu pojavu, na kraju krajeva, zašto i ne bi.
Ja, zapravo, hoću da skrenem pažnju na to da preko Dunava postoji samo jedan most u zoni Beograda, i da nema alternativnog puta preko reke. Da nije pucanja mosta od preopterećenja, bilo bi od barže koja se otkačila i zakucala u neki stub, ili zbog izlivanja opasnih hemikalija na pruzi koja je takođe na mostu. Dakle, nisu problem građani nego prioriteti gradske/republičke vlasti. Zato sam u naslovu teme i napisao "žive li političari u Borči i Krnjači". ogledajte koliko mostova ima na Savi, i kako se lickaju i glancaju i osvetljavaju.
[ Vasastajić @ 06.06.2012. 12:16 ] @
ventura,
apsolutno je meni jasan tvoj motiv za furanje takve priče i ne pada mi na pamet da te ubeđujem u suprotno, već ću mudro prepustiti vremenu da sudi o ova naša dva stava.
[ pctel @ 06.06.2012. 12:27 ] @
Citat:
ventura: Ne znam samo ko će na*ebati kad je faktički cela privreda i industrija Srbije koncentrisana upravo oko Beograda...

Ako tvoje reci pogledamo iz drugog ugla - svaki deo Srbije koji bi eventualno postao nezavisna drzava ima bi idealne uslove za neverovatno visok privredni rast kako bi se izgradilo sve sto tamo nedostaje, dok Bgd kad bi nekom magijom postao nezavisna drzava suocio bi se sa 90% suvisnih radnih mesta koja nisu potrebna tako maloj drzavi. Bio bi drzava sa najvecom gustinom naseljenosti na svetu i ne bi mogao da organizuje odrzivu ekonomiju. Jednostavno, sve je tako kako jeste sto su radna mesta koja su potrebna celoj drzavi skoncentrisana u BG-u, gde ti ljudi onda primaju plate i trose novac, a sav novac iz unutrasnjosti se dodatno usisava preko studenata i slicno.
[ fanfon @ 06.06.2012. 12:29 ] @
@ventura

Apatin je nakon prethodnih izbora bio jedina opstina u Vojvodini u kojoj vlast nije imao DS i jedina opstina u Vojvodini koja nije imala investiciju u oblasti privrede(nova radna mesta). Cudne mi koincidencije...
[ mmix @ 06.06.2012. 12:35 ] @
Citat:
SlobaBgd: @mmix
OK, toga ima u ogromnim količinama, ali ja govorim o stanovnicima koji žive u regulisanim, legalnim stambenim blokovima, a koji takođe ispaštaju zbog, na prvom mestu, nereagovanja nadležnih gradskih i republičkih vlasti. Da podsetim, navala divlje gradnje i okupacija rubnih delova grada počela je u isto vreme kad i ratovi u bivšoj Jugoslaviji i dolazak izbeglica. Nisu samo oni pravili kuće na divlje, i domaći su iskoristili žmuranje države na tu pojavu, na kraju krajeva, zašto i ne bi.


Da, i vec decenijama prioritet grada NIJE razvoj severne strane dunava upravo zbog neophodnosti velikih kapitalnih investicija na izgradnji mostova. I niko to nije ni krio niti je ikad ikome bilo obecavano da ce taj kraj da dobije bilo kakav prioritet u razvoju, samo se sad prica o tome kao da je grad slep sto to ne radi jer sad tamo zivi buljuk dusa. To nije planski razvoj to je populisticki pritisak.

Sem par megaprodaja tamo skoro da ne postoji nikakva industrija vredna pomena i prihod od tog dela grada sasvim sigurno ne opravdava velika ulaganja. Grad i republika itekako imaju planove za dva mosta preko dunava i jedan se vec gradi, samo sto ti mostovi nisu za cef tih naselja vec kao deo obilaznice.

[ Odin D. @ 06.06.2012. 12:40 ] @
Problem divlje gradnje je visedecenijski problem nemogucnosti dobijanja gradjevinske dozvole u razumnom roku kao i nepostojanju generalnih i detaljnih urbanistickih planova (a koje donosi drzava, a ne oni sto hoce da prave kuce) za vecinu mjesta na kojima ima smisla praviti kuce.

Ako drzava ne funkcionise kako treba - iluzorno je ocekivati od naroda da to stoicki podnosi i izumire zbog drzavnog javasluka.
Nagon za egzistencijom i opstankom ce na kraju nadvladati sve - na ovaj ili onaj nacin.

Ako imate drzavu u kojoj je potrebno 15 godina da se dobije gradjevinska dozvola i ako mislite da narod zaista i treba da ceka 15 godina na dozvolu - samo zbog toga da bi se ispostovala propala drzava - onda je vreme da stavite prst na celo i zapitate se ko je u stvari kriv za divlju gradnju - oni sto grade na divlje ili oni sto im ne daju da grade legalno.
[ Java Beograd @ 06.06.2012. 12:45 ] @
^ Upravo tako. Ovo je srž problema divlje gradnje, a ne "bezobrazni pojedinci".

Negde sam čitao da postoji period od dve-tri godine zaredom (tokom dvedesetih) kad u Beogradu nije izdata ni jedna jedina građevinska dozvola za individualnu stambenu izgradnju.
[ Marko83 @ 06.06.2012. 12:52 ] @
@Odin D.
Evo jedan veliki plus od mene
[ SlobaBgd @ 06.06.2012. 12:55 ] @
@mmix
Vidiš, to je vrzino kolo iza koga može vrlo lako da se sakrije javašluk države. Ono - nećemo da gradimo most jer nema industrije, a industrije nema jer je most usko grlo...
Takođe, ima mnogo industrijskih objekata na Pančevačkom putu, i oni muku muče sa mostom. Da ne govorim o industriji u Pančevu, i okolini. Ti to treba da znaš bolje od mene. Dakle, prelazak mosta na Dunavu nije komunalno i gradsko pitanje, ono je mnogo šire od toga.
U vezi toga, kolika je to industrija skoncentrisana na Novom Beogradu i Zemunu, pa da opravdava 5 mostova? I koliko te industrije radi, pa da se u sred ove krize gradi Most na Adi?
[ mmix @ 06.06.2012. 12:58 ] @
To je vase vidjenje srzi problema. Po cemu je grad obavezan da bilo kome izdaje dozvolu za gradnju? I da izradjuje urbanisticki plan za delove grada koje NE PLANIRA da razvija (ocigledno sa veoma dobrim razlogom NEPOSJANJA pratece infrastrukture)? Zato sto su pera, mika i zika resili da su to super lokacije da oni posade kuce jer zaboga mora da se zivi u Beogradu pa kud puklo da puklo? To je anarhija i bezobrazluk kako god da ga spinujes. Tuzni mali perica nema gde da zivi pa je digo dvospratnicu na njivi i sad drzava mora da mu dovede struju, vodu, kanalizaciju, izgradi skole, vrtice, i bar dva mosta za slucaj da jedan padne, jel to?

Srz problema divlje gradnje je divlja gradnja, nemojmo magliti sad.

[ pctel @ 06.06.2012. 12:58 ] @
Citat:
fanfon: @ventura

Apatin je nakon prethodnih izbora bio jedina opstina u Vojvodini u kojoj vlast nije imao DS i jedina opstina u Vojvodini koja nije imala investiciju u oblasti privrede(nova radna mesta). Cudne mi koincidencije...

ha, ha... da... zato su se sada svi dozvali pameti i niko ni u ludilu ne formira opstinsku vladu dok se prethodno ne vidi ko ce formirati republicku. Tek da budu sigurno da ce biti isto i da nece doci do problema sa kompatibilnoscu kod tokova novca

Citat:
mmix: Sem par megaprodaja tamo skoro da ne postoji nikakva industrija vredna pomena...
.
Ako se ne varam tamo su PKB, Frikom... Ja trenutno ne mogu da se setim neke vece industrijske firme od PKB-a u Beogradu i pripadajucim predgradjima, mada iskreno nisam bas u tokovima tih informacija - koji industrijski gigant u Beogradu i pripadajucim predgradjima (jos uvek) uspesno radi?
[ Java Beograd @ 06.06.2012. 12:59 ] @
Citat:
SlobaBgd: U vezi toga, kolika je to industrija skoncentrisana na Novom Beogradu i Zemunu, pa da opravdava 5 mostova? I koliko te industrije radi, pa da se u sred ove krize gradi Most na Adi?
Usred krize koja traje nekih 30-tak godina,saobraćaj na ona 2 normalna mosta (i onom jednom jadnom) je povećan za oko 20 puta.
Most na Adi je deo unutašnjeg magistralnog poluprstena, i kao takav jedino je funkcionalno rešenje za saobraćaj. Bilo kakav drugi "mali i jeftini most" bilo bi čisto bacanje para.
[ Java Beograd @ 06.06.2012. 13:03 ] @
Citat:
mmix: To je vase vidjenje srzi problema. Po cemu je grad obavezan da bilo kome izdaje dozvolu za gradnju? I da izradjuje urbanisticki plan za delove grada koje NE PLANIRA da razvija (ocigledno sa veoma dobrim razlogom NEPOSJANJA pratece infrastrukture)? Zato sto su pera, mika i zika resili da su to super lokacije da oni posade kuce jer zaboga mora da se zivi u Beogradu pa kud puklo da puklo? To je anarhija i bezobrazluk kako god da ga spinujes. Tuzni mali perica nema gde da zivi pa je digo dvospratnicu na njivi i sad drzava mora da mu dovede struju, vodu, kanalizaciju, izgradi skole, vrtice, i bar dva mosta za slucaj da jedan padne, jel to?

Srz problema divlje gradnje je divlja gradnja, nemojmo magliti sad.
Pogrešno razmišljaš. Jer "Pera, Mika i Žika" su odrasli, oženili se, imaju porodicu i zaposlenje. Negde moraju da žive.

Opcije su:
1. Da država (grad) odredi gde sme da se gradi, i shodno tome da izdaje građevinske dozvole.
2. Da Pera Mika i Žika sagrade sebi kuću kako umeju i znaju, ma gde bilo.
3. Da se pomenuti pobiju.


[ mmix @ 06.06.2012. 13:05 ] @
Imas i opciju koju svi ignorisu jer im se ne svidja jer se krsi sa njihovim izmisljenim pravom.


4. da se ODSELE iz Beograda

ali jbg, onda nisu vise Beogradzani...

mozda onda ne bi imali drzavu u kojoj 40% populacije zivi nabijeno u glavnom rgadu.
[ vilil1 @ 06.06.2012. 13:10 ] @
Citat:
mmix: Tuzni mali perica nema gde da zivi pa je digo dvospratnicu na njivi...

Kamo srece da je samo na njivi. Kao klinac sam isao preko na pecanje, na kanale koji su bili kako tako odrzavani. Borca, Sebes, Vizelj...Danas, osim sto su totalno zapusteni, nije retkost da se vidi kuca posred nekog kanala. Neverovatno!!! Pa se svake godine javlja isti problem sa otpadnim vodama i sl. Kad god je jaca kisa ili Dunav naraste, propast.
[ jnk @ 06.06.2012. 13:12 ] @
Pa ako bi postojalo još par mostova na Dunavu sigurno bi se povećao i broj ljudi koji žive u borčama jer bi ih tamo stan ispadao jeftinije. Samim tim bi se i povećavala politička volja za rešavanje komunalnih problema. Ili recimo da imamo železnicu pa da možeš da živiš u Valjevu a radiš u Beogradu.
[ Sceka @ 06.06.2012. 13:18 ] @
Citat:
mmix: Imas i opciju koju svi ignorisu jer im se ne svidja jer se krsi sa njihovim izmisljenim pravom.


4. da se ODSELE iz Beograda

ali jbg, onda nisu vise Beogradzani...

mozda onda ne bi imali drzavu u kojoj 40% populacije zivi nabijeno u glavnom rgadu.

Bravo! Ovo je sustina koja se prenebregava vec decenijama!!! I ja licno nikada nisam mogao da razumem zasto niko ne uzima u obzir ovu opciju?! Mada, ti si dao I objasnjenje zato ali ja I dalje ne razumem sta tera ljude da im je najbitnija stvar u zivotu da budu beogradjani?!?!?!


Pozdrav!
[ Odin D. @ 06.06.2012. 13:20 ] @
Citat:
mmix: Imas i opciju koju svi ignorisu jer im se ne svidja jer se krsi sa njihovim izmisljenim pravom.


4. da se ODSELE iz Beograda

ali jbg, onda nisu vise Beogradzani...

mozda onda ne bi imali drzavu u kojoj 40% populacije zivi nabijeno u glavnom rgadu.

Pa vidi mmix, ako ti se ne svidja kako je Pancevo povezano sa Begoradom - a ti se odseli odatle.
[ Tyler Durden @ 06.06.2012. 13:22 ] @
Citat:
Bravo! Ovo je sustina koja se prenebregava vec decenijama!!! I ja licno nikada nisam mogao da razumem zasto niko ne uzima u obzir ovu opciju?! Mada, ti si dao I objasnjenje zato ali ja I dalje ne razumem sta tera ljude da im je najbitnija stvar u zivotu da budu beogradjani?!?!?!


Kao što tebi to uopšte nije bitno, jel da?
Licemjeru.
[ vilil1 @ 06.06.2012. 13:24 ] @
Citat:
jnk:  Samim tim bi se i povećavala politička volja za rešavanje komunalnih problema.

Nije samo stvar u komunalijama i raznim dozvolama za gradnju. @mmix je u pravu kada je napisao da je divlja gradnja najveci problem. To podrucje je jako lose za izgradnju bilo cega. Strasno je podlozno poplavama, podzemnim vodama, zato i postoje oni silni kanali, i drzava je fino krenula sa urbanizacijom. Medjutim, svima je zinulo dupe za nesto. Seljacima da prodaju placeve po visoj ceni nego sto vrede, a kupcima da za relativno male pare dobiju priliku da naprave kucu blizu centra. Tako se i doslo do ovog haosa. Most je samo jedan od problema koji tamo postoje. Nazalost, mislim da nema pomoci.
[ bakara @ 06.06.2012. 13:26 ] @
Citat:
mmix: Po cemu je grad obavezan da bilo kome izdaje dozvolu za gradnju? I da izradjuje urbanisticki plan za delove grada koje NE PLANIRA da razvija (ocigledno sa veoma dobrim razlogom NEPOSJANJA pratece infrastrukture)? Zato sto su pera, mika i zika resili da su to super lokacije da oni posade kuce jer zaboga mora da se zivi u Beogradu pa kud puklo da puklo? To je anarhija i bezobrazluk kako god da ga spinujes. Tuzni mali perica nema gde da zivi pa je digo dvospratnicu na njivi i sad drzava mora da mu dovede struju, vodu, kanalizaciju, izgradi skole, vrtice, i bar dva mosta za slucaj da jedan padne, jel to?

Srz problema divlje gradnje je divlja gradnja, nemojmo magliti sad.

Srz probleme divlje gradnje je drzava koja nece da regulise taj problem.

Ne moze se resavati problem divlje gradnje tako sto neces izdati nekom dozvolu da gradi na svojoj zemlji.

Citat:
mmix: Imas i opciju koju svi ignorisu jer im se ne svidja jer se krsi sa njihovim izmisljenim pravom.


4. da se ODSELE iz Beograda

ali jbg, onda nisu vise Beogradzani...

mozda onda ne bi imali drzavu u kojoj 40% populacije zivi nabijeno u glavnom rgadu.


Gde da se odsele?
Gde da se odseli neko kome je sve tu a ima svoju zemlju gde moze da napravi porodicnu kucu?
u ostalom zasto da se seli, zbog nekog mosta...?
[ the_tosic @ 06.06.2012. 13:32 ] @
Da je tema o tome kako nema posla, sad bi se digla prica kako Amerikanci lepo mogu da se spakuju i da se odsele porodicno tamo gde ga ima.

Razumem ja da je divlja gradnja problem.
Ali ti ljudi koji su divlje sagradili kuce ipak su ih sagradili niko ih nije dirao (placali su od svojih para sve struju, vodu, gradnju bla bla bla). I sada ih neko gleda kao gradjane drugog reda, a oni koji su dobili stanove za tepsiju ribe su kul... how yes no...

[ Odin D. @ 06.06.2012. 13:33 ] @
Citat:
Po rečima ministra gradjevine srbija ima preko milion nelegalizovanih objekata a samo desetak procenata uknjiženih stanova i kuća.
Taj nivo pravne nesigurnosti imovine svrstava nas u rang siromašnijih afričkih zemalja.

Pošto devedeset procenata ljudi nema legalizovanu ili uknjiženu imovinu oni su potpuno isključeni iz tržišne utakmice, preduzetništva i sticanja kapitala jer ne mogu da podižu povoljne razvojne i hipotekarne kredite niti da učestvuju u privatizaciji.


Citat:
Nadležni ministri sami priznaju da je bespravna gradnja najvećim delom krivica države jer uglavnom nije bila sposobna da uradi detaljne planove regulacije odnosno da izdaje dozvole za gradnju.

Nadležni ministar javno iznosi podatak da u Beogradu mesecima nije izdata ni jedna gradjevinska dozvola.


Citat:
Pored toga država nije uredila zemljište u nelegalalizovanim naseljima da bi imala osnov da traži novac za uredjenje gradjevinskog zemljišta. Vidimo da ta naselja nemaju kišnu kanalizaciju te su stalna meta poplava i klizišta.

Stanovnici nelegalizovanih naselja su sami plaćali uvodjenje kanalizacije, plaćali priključke za električnu energiju, asfaltirali puteve i sada se traži od njih da opet to plate državi više nego što ih je koštao materijal za izgradnju kuća.


Citat:
Mi sada imamo apsurdnu situaciju da se traži novac od onih koji su izdavali za društvene stanove i nisu ih dobili i sami se mučili da izgrade kuće uz stalno smetanje opština, a oni koji su dobili drzavne stanove ne placaju nista, nego su ih jos i otkupili za smesne pare, za koje obicno nije moguce ni legalizovati stambeni prostor jedne omanje sobe po danasnjim isprojektovanim cenama legalizacije.


Citat:
Oko milion objekata koji su pre 2003. godine bespravno sagrađeni u Srbiji, usvajanjem novog zakona o uređenju prostora i izgradnji u veoma kratkom roku moći će da se legalizuju. Ovaj proces, koji po važećem zakonu zna da traje i godinama, biće znatno ubrzan i pojednostavljen, a administracija će po dobijanju urednih papira imati rok do 15 dana da završi kompletan postupak. Šest meseci nakon donošenja novog zakona o uređenju prostora i izgradnji započeće masovna legalizacija bespravnih objekata u Srbiji koji su sagrađeni pre 2003. godine ili su nakon toga dobili odobrenje za izgradnju. Procenjuje se da u Srbiji postoji oko milion nelegalnih objekata, od kojih je čak 450.000 u Beogradu.

"U januaru ste rekli - lova u aprilu. Od tog obećanja prošlo je tri godine, a ja jos nisam dobio ne zavrsen postupak nego ni bilo kakav odgovor iz opstine na predat zahtjev za legalizaciju, koga inace podnosim vec, ne znam ni ja 3-4 put, i svaki od tih 3-4 puta je bio poslednji, definitivni, ultimativni, to je to, kod sad ne prijavi zagulio je i tome slicno."

U Srbiji postoje opštine koje decinijama nisu izdale ni jednu dozvolu.
A i one što jesu, u najvećem broju slučajeva se radi o Vojvodini, koju je još katasterski sredila Marija Terezija.
To je prava slika i prilika "bespravne" gradnje u Srbiji, i "bezobraznih" pojedinaca, koji bi - zamisli cuda - da žive i rade ko normalni ljudi.
[ mmix @ 06.06.2012. 13:35 ] @
Citat:
bakara:Srz probleme divlje gradnje je drzava koja nece da regulise taj problem.
Ne moze se resavati problem divlje gradnje tako sto neces izdati nekom dozvolu da gradi na svojoj zemlji.


Tu si u pravu, taj problem se resava buldozerima. posle par rusenja nikom vise ne bi palo na pamet.

Citat:
bakara: Gde da se odsele?Gde da se odseli neko kome je sve tu a ima svoju zemlju gde moze da napravi porodicnu kucu?


Zato sto ta zemlja nije bila gradjevinsko vec poljoprivredno zemljiste i sto sluzi da se na njemu seje kukuruz ili sta vec a ne cigle. I sto grad nece da snosi troskove posledica neplanske urbanizacije poljoprivrednog zemljista. I ne treba da snosi. Kad svako radi ono sto hoce kako mu se hoce pravdajuci to nekim svojim racionalizacijama onda se to zove anarhija. Grad treba da nastavi svoj plan urbanziacije a stanovnici ovih divljaka treba da zanju to sto seju. Its only just.


Citat:
Odin D.: Pa vidi mmix, ako ti se ne svidja kako je Pancevo povezano sa Begoradom - a ti se odseli odatle.


Rado. Kao sto sam se odselio iz Beograda u Pancevo kad mi vise nije odgovarao zivot i guzva u Beogradu. Vidis kako je lako, ako si mislio da me postidis mojim sopstvenim licemerstvom namerio si se na pogresnog.
[ pctel @ 06.06.2012. 13:37 ] @
Za ovaj problem postoji jedno veoma efikasno resenje, cudi me kako se drzava nije toga setila - povecati cenu benzina na 300 din/l i ljudi ce sami odustati od voznje preko mosta
[ bakara @ 06.06.2012. 13:39 ] @
Citat:
mmix: Zato sto ta zemlja nije bila gradjevinsko vec poljoprivredno zemljiste i sto sluzi da se na njemu seje kukuruz ili sta vec a ne cigle. I sto grad nece da snosi troskove posledica neplanske urbanizacije poljoprivrednog zemljista. I ne treba da snosi. Kad svako radi ono sto hoce kako mu se hoce pravdajuci to nekim svojim racionalizacijama onda se to zove anarhija. Grad treba da nastavi svoj plan urbanziacije a stanovnici ovih divljaka treba da zanju to sto seju. Its only just.

Nije ti palo na pamet da se u medjuvremenu grad prosirio pa da su te njive i kukuruz sada u gradu.
Posao drzave je da isplanira zemljiste, ako postoji njiva na obodu grada valjda je logicno da se zemljiste prilagodi nameni za izgradnju stambenog prostora a ne kukuruza?
[ mmix @ 06.06.2012. 13:46 ] @
Citat:
bakara: Nije ti palo na pamet da se u medjuvremenu grad prosirio pa da su te njive i kukuruz sada u gradu.
Posao drzave je da isplanira zemljiste, ako postoji njiva na obodu grada valjda je logicno da se zemljiste prilagodi nameni za izgradnju stambenog prostora a ne kukuruza?


Da, ali nije ni tvoj, ni moj, ni pericin posao da odlucuje u kom pravcu ce grad da se siri i da tu odluku donosi kako se nama/njemu cefne. Sto se grada tice, te njive su upravo to, NJIVE i njive su dok grad ne odredi drugacije urbanistickim planom. Ako nema urbanistickog plana onda su to i dalje NJIVE. Ako enma nikakvog uranistickog plana onda su to i dalje NJIVE i grad zbog toga mora da iskusi trzisni pritisak na cene nekretnina da bi se potegao da nesto je*eno uradi. Ako vlasnicima njiva to ne odgovara vlasnici njiva mogu da glasaju za nekog ko ce da prilagodi urbanizaciju grada njihovim interesima ako takvog mogu da nadju ili kandiduju. A ne ovako, da se na jedno oko zmuri decenijama na dvlju gradnju da ne bi mroao da se donese urbanisticki plan i da se tih planova sete samo kad se srusi ploca na mostu.

Zbog te "bolje moli za oprostaj nego za dozvolu" filozofije i razmisljanja o svemu i svacemu se i nalazimo tu gde smo.
[ mmix @ 06.06.2012. 13:49 ] @
Samo da podestim i da zbog te filozofije i NELEGANO izgradjenih objekata ispod mosta radovi na popravci jos nisu poceli jer prvo moraju da se sruse ti objekti da bi se prislo mostu mehanizacijom. Jel ta odbrana anarhije vazi i za vlasnike tih objekata? Jel i za njih kriv grad sto nije doneo plan urbanizacije prostora ispod mosta? Ili treba Robin Hudovski da se legalizuju i ti objekti pa da se poporavka mosta oduzi mesecima oko "vlasnickih problema" dok vlasnici ucenjuju grad visokim cenama za te nekretnine.
[ bakara @ 06.06.2012. 13:50 ] @
Citat:
mmix: Da, ali nije ni tvoj, ni moj, ni pericin posao da odlucuje u kom pravcu ce grad da se siri i da tu odluku donosi kako se nama/njemu cefne. Sto se grada tice, te njive su upravo to, NJIVE i njive su dok grad ne odredi drugacije urbanistickim planom. Ako nema urbanistickog plana onda su to i dalje NJIVE. Ako enma nikakvog uranistickog plana onda su to i dalje NJIVE i grad zbog toga mora da iskusi trzisni pritisak na cene nekretnina da bi se potegao da nesto je*eno uradi.

Ti bre ko da srbiju video nisi

Ako ovde budes cekao da drzava nesto uradi nacekaces se, a verovatno ce i tvojim unucima na papiru pisati da zive na nekoj njivi u vrbaku.

U ostalom mozda neko i moze da ceka, a neko ne moze, nema gde, a mora i da zivi, skupio neke pare i udario temelj i nekako podigao krov nad glavom, sve je kupio nista nije ukrao...kako bre i zasto da mu rusis?

Ne mogu zbog drzave koja nista ne radi po tom pitanju isto da ocekujes i od gradjana koji moraju nesto da rade po pitanju stambenog prostora.
[ Odin D. @ 06.06.2012. 13:54 ] @
Citat:
mmix:Tu si u pravu, taj problem se resava buldozerima. posle par rusenja nikom vise ne bi palo na pamet.

Samo napred. Ako sebi neko moze da priusti rusenje 90% Srbije - neka rusi. Ja sam prvi za to.
Od malena sam obožavao istorijske i epske spektaklove.
Ne bi žalio ni svoje kuće da vidim jedan takav spektakl za svog života.

Citat:
mmix: Rado. Kao sto sam se odselio iz Beograda u Pancevo kad mi vise nije odgovarao zivot i guzva u Beogradu. Vidis kako je lako, ako si mislio da me postidis mojim sopstvenim licemerstvom namerio si se na pogresnog.

Ne, tvoj stav smatram esencijalno pogrešnim.
Vidiš, svi ljudi imaju pravo da se se bore za svoj život i svoju sreću traže kako znaju i umiju.
Za svreme svog kratkog obitavanja na zemlji, u tom traženju sreće ljudi nemaju ništa drugo nego okolnosti i prilike koje ih okružuju na mjestu i u vremenu u kom su se zatekli.
Kao što ti sigurno ne očekuješ da će ti neki nesposobnjaković zatražiti od tebe da daš otkaz na poslu jer je on pored tebe manje konkurentan/bitan/komotan, tako dopusti i drugima da se sa tobom bore za svoje mjesto u Pančevu, jer jedino tvoje pravo na to mjesto je tvoja lična sposobnost da na njemu opstaješ u sudaru sa njegovom sposobnosti da tu obitava.
To što je recimo npr. tvoj đed tu došao (ne bukvalno tvoj, nego samo kao primjer), a njegov nije - je samo stvar tvog i njegovog đeda, a ne tebe i njega koji hoće da živi u Pančevu. Tvoj đed ti je mogao ostaviti kuću u Pančevu, ali ti nije mogao ostaviti pravo da nekom drugom braniš da se sa tobom bori za mjesto u tom gradu.
Ako za vas dvojicu nema mjesta u Pančevu - onda će u njemu ostati jedan od vas dvojice koji se za njega izbori.
A ja bi pljunuo na bilo koga ko to mjesto prepusti drugome iz sažaljenja - samo zato što je ovaj drugi kukao, a ovaj sažaljivi smatrao da je to dovoljan razlog da napusti svoju borbu za svoju sreću.

Jesi li "brinuo" o prenaseljavanju Pančeva kada si se ti u njega doseljavao?

[ mmix @ 06.06.2012. 13:57 ] @
Pa dobro, pazi, ja sam skupio neku ustedjevinu, ajd da mi pomognes u robin hud eksperimentu, da kupimo malo betona i neke daske i da ja lepo podignem neki garson nasred Slavije. Mislim, sto da mi ruse posle, nije da sam ukrao.

Rusis mu zato sto je prekrsio zakon, zato sto je promenio namenu zemljista bez dozvole i izgradio objekat bez dozvole.
[ Odin D. @ 06.06.2012. 14:00 ] @
Citat:
mmix: zato sto je prekrsio zakon, zato sto je promenio namenu zemljista bez dozvole i izgradio objekat bez dozvole.

A koji je drugi način da izgradi taj objekat?

[ mmix @ 06.06.2012. 14:01 ] @
@Odin, naravno da je sada nemoguce resiti taj problem buldozerima, ali isto tako i drzavna uprava ima puno pravo da svim tim divljacima pokaze srednji prst na svaki zahtev za bilo kakvim investicijama. Svaki novcic ima dve strane, kako se sebi kupovali bandere, nek se organizuju pa nek naprave most.




Citat:
Ne, tvoj stav smatram esencijalno pogrešnim.
Vidiš, svi ljudi imaju pravo da se se bore za svoj život i svoju sreću traže kako znaju i umiju.


Greska u samom startu i veoma lep poziv na anarhiju. Sta ako je moja sreca u tome da svake nedelje uvece prikoljem po jednu devicu, onako Dexter style? Ispade ti zao sto mi ne das i osudjujes me na zivot ispunjen porazima i nesrecom. Ajmo malo prst na celo. Ispravan tok te recenice je

"Vidiš, svi ljudi imaju pravo da se se bore za svoj život i svoju sreću traže kako znaju i umiju, u okviru zakona"
[ mmix @ 06.06.2012. 14:05 ] @
Citat:
Odin D.: A koji je drugi način da izgradi taj objekat?


osgovor na to pitanje je isti kao i odgovor na moje, na koji drugi nacin ja da izgradim garson nasred slavije. Jer ja stvarno, stvarno,s tvarno, puno zelim da imam garson nasred slavije. To je valjda dovoljno.. Ne?
[ Java Beograd @ 06.06.2012. 14:05 ] @
Pravo na sopstveni krov nad glavom nije anarhija
[ the_tosic @ 06.06.2012. 14:08 ] @
Istom tom logikom ljudi iz Borche Ovche mogu da kazu drzavi evo ti ... od poreza pa da "pristede" koju godinu i "sagrade" most...

Msm najbolje je sad da je svaka divlja gradnja kao ta ispod mosta... Uostalom ti objekti ispod mosta su bili lokali, sto ih drzava odma nije srusila... nego su opstinari uzeli neke pare...
Najveci deo divlje gradnje >nije takav<

mmix ne mozes da poredis lokal ispod mosta, kucu na tudjoj zemlji, kucu na ulici sa prosecnim "nelegalnim" objektom... Kao da poredis Brejvika i nekog ko je vozio 150 na autoputu...
[ mmix @ 06.06.2012. 14:10 ] @
Pravo?

Gde je tacno iskazano to pravo? Sad si me bas zainteresovao. Ako je pravo onda je drzava duzna da mi obezbedi.


Joj, kako sam srecan, sve sam blizi garsonu na Slaviji.... :) Joj, kad bi i neki mercedes SLK isao uz taj garson... jel ima i to neko pravo? prava su bas super...




Citat:
the_tosic: Istom tom logikom ljudi iz Borche Ovche mogu da kazu drzavi evo ti ... od poreza pa da "pristede" koju godinu i "sagrade" most...


Pa mogu naravno, nije da bi bili prvi koji taje porez. Jbg, iskusni kriminalci kazu da je najtezi prvi prekrsaj, posle progresivno ide lakse. Kad sebe ubedis da je ok da krsis jedan zakon, sto ne i drugi..
[ Odin D. @ 06.06.2012. 14:13 ] @
Citat:
mmix:"Vidiš, svi ljudi imaju pravo da se se bore za svoj život i svoju sreću traže kako znaju i umiju, u okviru zakona"

Kog zakona?
Znaš li ti koliko je zakonski rok da ti se izda dozvola, a koliki "praktični"?
Znaš li ti kad su donešeni zakoni za izradu generalnih i detaljnih urbanističkih zakona, a šta je od toga napravljeno, urađeno i ispoštovano?
Znaš li ti da je po zakonu rok 15 dana opštini da ti završi legalizaciju, a da ni poslije 3 godine ne možeš dobiti nikakvu informaciju o tome gdje je tvoj predmet i šta se radi na njemu?
Znaš li ti da sam ja u opštini Zemun 5 godina čekao na prepis kupljenog placa u katastar, i to nakon što odeš i potplatiš nekog?

O kojim zakonima ti pričaš čovječe? Ti pričaš o izmišljenim nepostojećim kategorijama.
Zakon je ono što se sprovodi, a ne ono što piše na papiru, u suprotnom bi bilo dovoljno donjeti zakon koji kaže: "Svi građani Srbije imaju dovoljno veliku nekretninu u privatnom vlasništvu i svi mostovi su dovoljno široki, tako da se niko ne gura".

Jedini zakon je Strazbur nakon što provedeš 20 uzaludnih godina iscrpljivanja svih domaćih "zakonskih" mogućnosti.

Ako ti to nazivaš zakonom - onda ne postoji ni najmanja šansa da ti nešto objasniš meni, a ni ja tebi.
[ mmix @ 06.06.2012. 14:21 ] @
Ok, ali onog trenutka kad ti resis da zbog toga sto drzava nije ispunila svoju obavezu "pravdu" potrazujes anarhijom i samovoljom ti vise nisi deo resenja vec deo problema, ista kategorija kao i oni. I kao takav ne vidim na osnovu cega ocekujes bilo kakvo razumevanje za svoje danasnje zahteve. U okvirima i pravilima jednog civilizovanog drustva vi ste dve stranice istog laznog novcica i zbog vaseg kombinovanog efekta ova zemlja gleda ka velikom napretku u skoroj i daljoj buducnosti. Vazi, kad bi se salili... Nisi dete, znas vrlo dobro ka cemu ovo vodi... problem je jedino sto ne vidis svoj udeo u svemu tome, jer tamo gde te delju tamo si zrtva a tamo gde deljes, e to je ok, pravo, nuzda, <upisi racionalizaciju po izboru>.
[ vilil1 @ 06.06.2012. 14:28 ] @
Citat:
the_tosic: Istom tom logikom ljudi iz Borche Ovche mogu da kazu drzavi evo ti ... od poreza pa da "pristede" koju godinu i "sagrade" most...

A koliko to porez placaju vlasnici divljih objekata? Ti objekti zvanicno ni ne postoje. Placaju porez na zemljiste.

Legalizacija divljih objekata nema sanse da uspe iako je danas jeftino to odraditi, jer ljudi to ne zele, nece da posle placaju porez na tu imovinu, a i zasto bi kada im niko nista ne moze. Sada da se pojavi inspekcija sa buldozerima, diglo bi se pola miliona radi zastite njihovih "prava", a kada treba drzavi nesto da se plati, porez, gradjevinsko zemljiste, razne dozvole...opet ne valja.

Svi bi nesto hteli, ako moze mufte.
[ Braksi @ 06.06.2012. 14:28 ] @
Pre jedno 8 godina razmisljao sam da kupim stan u NS. I zapadne mi za oko jedan stan u Maksima Gorkog u onom trouglu izmedju stadiona, pecurke i raskrsnice sa bulevarom, dakle siri centar. Odem ja u katastar i tamo oni meni pokazu, a na tom mestu LIVADA !

A ima bar jedno 12 ulaza sa po 6-7 spratova i jedan soliter na cosku. Inkredibl.

SerbiaTM.
[ Odin D. @ 06.06.2012. 14:40 ] @
Citat:
mmix: ti vise nisi deo resenja vec deo problema,

Ako je 90% stanovništva neke države problem za tu državu, onda mi već prelazimo u neke druge vode, neke druge sfere, koje uveliko prevazilaze građevinsku sferu.
Ako je čovjek koji hoće da izgradi sebi i porodici krov nad glavom, da bi imao život dostojan čovjeka, i koji treba i hoće da radi da bi to mogao da ostvari, i koji hoće da živi blizu grada da bi mogao da ima posao i školu za djecu, e ako su takvi ljudi "dio problema", onda je jadna i tužna ta država i taj narod u njoj.

Jadna je i bijedna država u kojoj su ljudi koji žele normalan život "dio problema".

[ Odin D. @ 06.06.2012. 14:43 ] @
Citat:
vilil1: Legalizacija divljih objekata nema sanse da uspe iako je danas jeftino to odraditi, jer ljudi to ne zele, nece da posle placaju porez na tu imovinu,

Evo ja želim.
Javi se meni, daću ti svu potrebnu dokumentaciju i overenu punomoć i dobćeš u kešu nagradu od 3000 evra istog momenta kada mi doneseš potvrdu o legalizaciji i uplatnicu za plaćanje poreza na nekretninu.
Možemo i ugovor potpisati - ja tebi 3000 evra ako uspiješ, ti meni 1000 ako ne uspiješ.
Mislim da je to fer ponuda.
[ the_tosic @ 06.06.2012. 14:50 ] @
Citat:
vilil1: A koliko to porez placaju vlasnici divljih objekata? Ti objekti zvanicno ni ne postoje. Placaju porez na zemljiste.

Legalizacija divljih objekata nema sanse da uspe iako je danas jeftino to odraditi, jer ljudi to ne zele, nece da posle placaju porez na tu imovinu, a i zasto bi kada im niko nista ne moze. Sada da se pojavi inspekcija sa buldozerima, diglo bi se pola miliona radi zastite njihovih "prava", a kada treba drzavi nesto da se plati, porez, gradjevinsko zemljiste, razne dozvole...opet ne valja.

Svi bi nesto hteli, ako moze mufte.


Verovao ili ne, porez se placa i na nelegalizovan objekat, isto kao i na legalizovan.
Samo kada sam rekao da mogu da prestanu da placaju, mislio sam na svaki. Td bi se za most skupilo za godinu dana...

Msm pricate kao da zivimo u Svajcarskoj. Ovde prosto urbanisticki planovi nisu menjani sto godina, o tome niko nije mislio niti sada misli. Da je narod cekao da se promeni urbanisticki plan, ne bi mogao ni stalu da digne u selu iz kog je dosao. Jeste stvarno strasno kada Smederevac ne moze da se prosiri jer je neko digo lokal na putu. Al prosto to nije pravilo nego izuzetak, koji treba srusiti...

U ovom gradu sve toliko ima logike, da je pre koju godinu neko ko zivi u kuci na Zvezdari iznosenje smeca placao 90din, a ljudi iz Grocke 400din i ako je deponija u Grockoj... I ako Zvezdara Grockoj mora da plati koriscenje deponije itd...

edit: sad vidim da i Odin pomenu porez, nije mi jasno u cemu je fora znam da se i pre legalizacije placao na kucu i da je bila ucrtana u katastru od 80tih...
[ Java Beograd @ 06.06.2012. 15:01 ] @
Citat:
Odin D.: Evo ja želim.
Javi se meni, daću ti svu potrebnu dokumentaciju i overenu punomoć i dobćeš u kešu nagradu od 3000 evra istog momenta kada mi doneseš potvrdu o legalizaciji i uplatnicu za plaćanje poreza na nekretninu.
Možemo i ugovor potpisati - ja tebi 3000 evra ako uspiješ, ti meni 1000 ako ne uspiješ.
Mislim da je to fer ponuda.
A pri tome je država po zakonu dužna da to uradi za mesec dana.
[ bakara @ 06.06.2012. 15:02 ] @
Moj zahtev za legalizaciju ima skoro 11 godina...a sa mesta se nije pomerio.
[ pctel @ 06.06.2012. 15:10 ] @
Da odgovorim na drugi deo pitanja iz naslova - u utorak izmedju 8.30 i 9 sati licno sam video jedan zatamnjeni crni audi zbog koga je na 10 minuta zatvorena leva strana mosta, pa su on i jos nekoliko vozila projurili levom stranom, nakon cega je saobrajaj u suprotnom smeru ponovo pusten.
[ Sceka @ 06.06.2012. 15:16 ] @
Citat:
bakara: Moj zahtev za legalizaciju ima skoro 11 godina...a sa mesta se nije pomerio.

Ja sam predao zahtev za legalizaciju garaze I bio je resen za 3 (tri) meseca. Nikakvu vezu nisam imao, svi u kraju su tako prosli! Sve je legalizovano za nepunih 4 (cetiri) godine, sve garaze a skoro pola njih je iznad garaze nadzidala stambeni prostor (stanove, od malih do 190 kvadrata sesta garaza od moje sa desne strane!!!). I to sve je legalizovano, dosla struja, okaceni brojevi kuce (oni plavi kvadrati), dosao telefon, samo jos kablocska nije svuda, kazu do leta ce biti I to. Niko nije potezao nikakvu vezu, svi su, kako je kome to padalo na pamet/doslo na red odlazio je u Opstinu, predavao molbu, za najvise mesec dana dolaze oni geodete ili kako se vec zovu, ekipa od nekoliko ljudi, premere, zapisu, potpises se, sacekas par meseci I legalizovano, resenje stize na kucnu adresu pa onda mora da se ide u Opstinu da se plate dazbine I upise se, potpises se I gotovo! Sve legalno da legalnije ne moze biti!!! Znaci pricam moj slucaj I slucajeve neposrednog okruzenja!!!

Kako je na drugim lokacijama nemam pojma jer me ne zanima. Samo znam da ako po urbanistickom planu ima mogucnosti - sve se resave bez ikakvog problema I za kratko vreme.

I dalje tvrdim da je @mmix potpuno u pravu sve sto je rekao.



Pozdrav!
[ mmix @ 06.06.2012. 15:21 ] @
Citat:
Odin D.: Ako je 90% stanovništva neke države problem za tu državu, onda mi već prelazimo u neke druge vode, neke druge sfere, koje uveliko prevazilaze građevinsku sferu.


Bingo. sad se razumemo iako ti to mozda ne vidis. Nije 90% sigurno, ali je sigurno neki kriticno veliki broj. Civililzovana drzava ne moze da se napravi sa toliko anarhista, to sto vi smatrate po liniji "samo ja da zavrsim svoju malu prevaru pa cemo da pravimo uredjeno drustvo", to je naiva, hocete budzu da napravite uredjeno drustvo. Srbija nije Svacarska ne zbo alpa vec zato sto Srbi nisu Svajcarci (bar kad su u Srbiji). Deo "profila" jedne anarhijske drzave su i uska saobracajna grla preko neispravnih mostova. Po n-ti put, zanjes ono sto sejes.

Citat:
Odin D.: Ako je čovjek koji hoće da izgradi sebi i porodici krov nad glavom, da bi imao život dostojan čovjeka, i koji treba i hoće da radi da bi to mogao da ostvari, i koji hoće da živi blizu grada da bi mogao da ima posao i školu za djecu, e ako su takvi ljudi "dio problema", onda je jadna i tužna ta država i taj narod u njoj.


Ali zasto bas ti da ilegalno ispunjavas svoje snove? Zasto ne svi? Zamisli kao se oseca neko ko je u tih 10% sto su eto rodjeni sa mentalnim ometajem pa postuju zakon? Ajde da ne pominejmo opet device, ali ja (pored garsona na slaviji) stvano puno volim pare, zasto me ne biste pustili da sa vremena na vreme opljackam neku banku. Ja obecavam da necu graditi nista ilegalno, ali da pljackam banku. Evo, ako se lepo dogovorimo da nema otpora ja cu da ponesem plasticni pistolj da se niko ne povredi, fer, zar ne, ipak ne radi se o nekom bolesnom power tripu vec je kinta cilj. Taj novac ce doneti mojoj porodici krov nad glavom i zivot dostojan coveka. Vidis kakvi ste, kad su vase zelje i cestitke u pitanju onda branite zdusno a kad je moja mala zelja u pitanju samo me ignorisete. Nije fer. Ukljucimo i tih 10% u drustvo... cilj uvek opravdava sredstvo...


[ vilil1 @ 06.06.2012. 15:23 ] @
Citat:
the_tosic: Verovao ili ne, porez se placa i na nelegalizovan objekat, isto kao i na legalizovan.

Kako je to moguce kada ti objekat nigde nije uknjizen? Zvanicno ne postoji? O kojoj opstini se radi? Ako je uknjizen, na osnovu cega je uknjizen, kada nemas nikakve papire?

Moj primer...'80. smo kupili plac ispod Oplenca. U arh. firmi, mislim da se zvala Nas Dom, smo kupili sve planove za izgradnju kuce. Kada smo otisli u opstinu za dozvolu, rekli su da nije potrebna jer se taj deo ne vodi kao gradjevinsko, nego seosko podrucje. Tako smo i sazidali kucu. Pre 2. godine, opstina je taj deo proglasila za gradjevinski, i sada treba da "legalizujemo" kucu. Tj. treba da platimo nesto, da izvedemo geometra, da predamo plan kuce...i sve ce biti brzo zavrseno, jer nikakvih problema nije bilo prilikom gradnje, i ne moze da bude prilikom "legalizacije". Sve je uradjeno po tada vazecem zakonu. Naravno da nam ne pada na pamet da to uradimo. ;)

Ali porez...porez nikada nismo placali na kucu, samo na plac.

Svi koji misle da je dovoljno napraviti kucu bilo gde, i samo predati zahtev za legalizaciju, i sve ce biti u redu, grdno se varaju. Kad bi to tako bilo, svi bi zidali gde stignu, pa hajde da se legalizuje. Ne ide to. Moj drugar je na Dorcolu prosirio svoju kucu bez da je ikoga pitao, a DUPom je predvidjena zgrada. Predao je zahtev za legalizaciju, ima 10. godina, nije ni odgovor dobio. I bolje, jer bi mu to srusili samo tako.

[ bakara @ 06.06.2012. 15:25 ] @
Citat:
Sceka:

Kako je na drugim lokacijama nemam pojma jer me ne zanima. Samo znam da ako po urbanistickom planu ima mogucnosti - sve se resave bez ikakvog problema I za kratko vreme.

I dalje tvrdim da je @mmix potpuno u pravu sve sto je rekao.

Pa lepo si to objasnio...ali to sto ti ne znas i ne zanima te, ne znaci da problem ne postoji.

Citat:
mmix: Ali zasto bas ti da ilegalno ispunjavas svoje snove? Zasto ne svi? Zamisli kao se oseca neko ko je u tih 10% sto su eto rodjeni sa mentalnim ometajem pa postuju zakon? Ajde da ne pominejmo opet device, ali ja (pored garsona na slaviji) stvano puno volim pare, zasto me ne biste pustili da sa vremena na vreme opljackam neku banku. Ja obecavam da necu graditi nista ilegalno, ali da pljackam banku. Evo, ako se lepo dogovorimo da nema otpora ja cu da ponesem plasticni pistolj da se niko ne povredi, fer, zar ne, ipak ne radi se o nekom bolesnom power tripu vec je kinta cilj. Taj novac ce doneti mojoj porodici krov nad glavom i zivot dostojan coveka. Vidis kakvi ste, kad su vase zelje i cestitke u pitanju onda branite zdusno a kad je moja mala zelja u pitanju samo me ignorisete. Nije fer. Ukljucimo i tih 10% u drustvo...

Koje zemljiste u Beogradu je predvidjeno za individualnu gradnju?
I niko ovde nista ne uzima tudje vec su ti objekti (uglavnom) sagradjeni na zemlji vlasnika.
[ mmix @ 06.06.2012. 15:31 ] @
Citat:
bakara: Koje zemljiste u Beogradu je predvidjeno za individualnu gradnju?
I niko ovde nista ne uzima tudje vec su ti objekti (uglavnom) sagradjeni na zemlji vlasnika.


Naravno da uzima tudje, ma koliko ti dezavuisao to. Privatno vlasnistvo nad zemljistem je kategorizovano, ako posedujes poljoprivredno zemljiste onda to zemljiste nije tvoje vlasnistvo u svojstvu gradjevinskog. Primera za aktegorizaciju i ogranicavanje uzivanja privatne svojine imas poprilicno, pocev od recimo kola koje fizicko lice mzoe da poseduje ali ne moze da upravlja istim bez dozvole niti moze da radi sa njim sta hoce cak i kad ima dozvolu (npr da parkira vozilo nasred ulice jer se istripovao da mu je deda oslobodio tu ulicu).
[ the_tosic @ 06.06.2012. 15:41 ] @
@Vilil1
Evo sad se raspitah porez na kucu je 100% placan i pre legalizacije, da li je bila ucrtana nisam siguran.
Ono ne znam kako objekat moze zvanicno da ne postoji a da stize razun za struju :)
ps. kuca je sagradjena 80tih isto, sve propisno 10 ari placa, udaljena od ulice itd...
[ vilil1 @ 06.06.2012. 15:58 ] @
Citat:
bakara: Koje zemljiste u Beogradu je predvidjeno za individualnu gradnju?

Pitanje je sta podrazumevas pod Beograd!? Npr. drugar iz Dobanovaca je pre nekih 25. godina hteo da zida kucu. Otisao u opstinu i dobio dozvolu bez problema. Zemun.

E sad, ako neko zeli da zida na nekom zemljistu gde takva izgradnja nije predvidjena DUPom, taj ce se kasnije zaliti na drzavu zato sto ne moze da legalizuje. Pa planovi i postoje da bi se postovali. Valjda. ;)


@the_tosic

Jest', u pravu si. Sad sam gledao svoje papire. U Listu nepokretnosti mi je upisana kuca, samo u napomeni pise - Objekat izgradjen bez odobrenja za gradnju.

I u poreskom resenju se navodi kuca.

Pa kako su oni to uradili kada niko nije podnosio nikakvu prijavu!? Svasta.
[ Sceka @ 06.06.2012. 16:09 ] @
Citat:
bakara: ...
Pa lepo si to objasnio...ali to sto ti ne znas i ne zanima te, ne znaci da problem ne postoji.
...


Ako postoji problem (a postoji, fakat!) to ne znaci da je resenje u nezakonitoj akciji bilo koje vrste.

Ja sam se ovde gde sada zivim doselio 203-ce godine, stan, uknjizen, u zgradi koja je uknjizena, garaza preko puta zgrade, celom ulicom niz garaza, nelegalizovanih, neuknjizenih od gradnje pa do pre nekoliko godina (legalizovano I regulisano kako sam naveo u predhodnom postu!). Pre 2003-ce sam ziveo u kuci, tri autobuske stanice blize gradu, kod Diplomatskog Naselja iznad Bazena na Kosutnjaku. Kuca I plac nisu bile uknjizene niti legalizovane kao I sve kuce u okolini kao I cello Diplomatsko Naselje. Pokusao sam ja, pa komsije, pa zajedno pa opet ja sam sa vezom... nista nije moglo da se uradi. Diplomatsko Naselje puklo, diplomate I Ambasadori otisli, doslo do prodaje kuca, kupili za beznacajne sume od Vuka Draskovica (pa njegova svastika, ako se tako kaze za zeninu sestru, nikada to nisam znao...!) pa sve do Kerteza I jos nekih politicara. Mladic je napravio kucu pored jos dok je Diplomatsko Naselje bilo za Diplomate!, I niko od njih nije mogao da zavrsi legalizaciju I uknjizbu! Ja sam licno razgovarao sa Vukom o tome, nebi li I ja sa njim kao komsija a koristeci njegove veze tadasnje (a bio je vrrrlo na polozaju tada!) mogao da zavrsim za sebe. Nije imalo sanse! Prosle godine pricam sa ortakom, komsijom, iz bivse ulice - svi su pre neku godinu sve zavrsili u roku od nepunih sest meseci!!! Kako?! Tako sto se promenilo u Urbanisticnom Planu za taj deo grada. Tacka!

Znaci, niko nije mogao do tada da dovede ekipu da regulice rupe na ulici, niko nije mogao da uradi nista da Grad poboljsa kanalizaciju (kad god je kisa - jezero na ulici!!!), neke komsije su to radile o svom trosku a I ja isto, da ne udje voda u kucu slucajno! I slicnih primera koliko hoces! Za razliku od Blagoja Parovica ulice koja je ispod nase, paralelna sa nasom, I koje je 'zvanicna' po Urbanistickom Planu I sve sto mi nismo mogi oni su imali I ne prijavljujuci poteskoce!!! A razlika od jedne ulice, idu paralelno, jedna iznad druge...!!!

Znaci, ima veze ono sto prica @mmix I to itekakve veze! Ja sam za legalno I zakonsko resenje uvek, I uvek mi je sve bilo ok dokle god sam tako postupao!



Pozdrav!
[ ventura @ 06.06.2012. 16:09 ] @
Apropo bajkovitih priča da se građevinske dozvole čekaju godinama...

Ne znam šta se tačno podrazumeva pod tim pojmom "čeka", ali ako neko nešto "čeka" može da čeka i 100 godina bez problema... Međutim, ako neko zaista želi da dobije tu građevinsku dozvolu, i ako se zaista ozbiljno i profesionalno prihvati toga, možda neće moći da je dobije za 15 dana kao u nekih uređenijim društvima, ali u roku od 2-3 meseca sigurno hoće. Pa nije gradnja kuće komplikovana ko nuklearna elektrana pa da su tu potrebne ne znam ni ja kakve saglasnosti... Lepo imaš plac na zemljištu koje je predviđeno za gradnju stambenih objekata, uredno prikupiš svu neophodnu dokumentaciju, predaš i čekaš, i u roku od najkasnije par meseci (ako ih ne cimaš) ćeš dobiti neophodna rešenja. Ako imaš vremena možeš da svratiš pored njih, čisto da ih malo iritiraš pa da ti to završe sve u nekom kraćem roku samo da ih ne smaraš više i to je to...

Problem sa ovima koji su na divlje izgradili kuće i objekte je sledeći:
1. Građevinska dozvola košta. Tipa par hiljada evra za jednu običnu porodičnu kuću od 150-tak kvadrata. Samim tim mnogo je lakše reći da je država korumpirana i da nije moguće izvaditi dozvolu, nego cimati se i plus još nedajbože platiti neke takse..
2. Genijalci kupuju poljoprivredno zemljište, tj. zemljište na kome nije moguće graditi stambene objekte, da bi prošli jeftinije, pa samim tim ne ispunjavaju osnovni uslov za dobijanje građevinske dozvole, i onda odatle idu debilne priče da čekaju po 50 godina na dobijanje građevinske dozvole.

Rešenje problema divlje gradnje nije jednostavno, ali to ne znači da sve te pametnjakoviće treba pustiti da se provuku sa tim bez ikakvih posledica.

Koga zanima kako izgleda urbanistički plan Beograda, i kako su zonirane pojedine lokacije i šta je predviđeno na istima, može sve to da pogleda na sledećem linku:
http://mapa.urbel.com/beoinfo/
[ Braksi @ 06.06.2012. 16:14 ] @
OT

Sceka, iskljuci autospelling u wordu pre nego uradis copy/paste !

Citat:
(legalizovano I regulisano kako sam naveo u predhodnom postu!). Pre 2003-ce sam ziveo u kuci, tri autobuske stanice blize gradu, kod Diplomatskog Naselja iznad Bazena na Kosutnjaku. Kuca I plac nisu bile uknjizene niti legalizovane kao I sve kuce u okolini kao I cello Diplomatsko Naselje. Pokusao sam ja, pa komsije, pa zajedno pa opet ja sam sa vezom... nista nije moglo da se uradi. Diplomatsko Naselje puklo, diplomate I Ambasadori otisli, doslo do prodaje kuca, kupili za beznacajne sume od Vuka Draskovica (pa njegova svastika, ako se tako kaze za zeninu sestru, nikada to nisam znao...!) pa sve do Kerteza I jos nekih politicara. Mladic je napravio kucu pored jos dok je Diplomatsko Naselje bilo za Diplomate!, I niko od njih nije mogao da zavrsi legalizaciju I uknjizbu! Ja sam licno razgovarao sa Vukom o tome, nebi li I ja sa njim kao komsija a koristeci njegove veze tadasnje (a bio je vrrrlo na polozaju tada!) mogao da zavrsim za sebe. Nije imalo sanse! Prosle godine pricam sa ortakom,
[ Sceka @ 06.06.2012. 16:18 ] @
Citat:
Braksi: OT

Sceka, iskljuci autospelling u wordu pre nego uradis copy/paste !

Ma nema veze sa vordom, ne kucam u njemu nego direktno u IE. To mi je problem od kada sam instalirao Windows8-ReleasePreview pre neki dan! To je u oviru W8 I nemam pojma kako da iskljucim! Ni gde se to regulise!

Znam da je Off ali ako neko zna neka mi posalje na PP resenje, izludeh od ove varijante, sta god da kucam I gde god uvek je ovako!!! Ivinjavam se na Off-u!!! Hvala!


Pozdrav!
[ Marko83 @ 06.06.2012. 18:27 ] @
^^
Instaliraj Operu
[ Sceka @ 06.06.2012. 19:20 ] @
^
Ne, meni IE verzija 10 radi savrseno. Problem je I dalje u samom Windows-u. Nikako ne mogu da mu doakam, ne mogu da nadjem tu varijantu iskljucivanja "autospelling"-a. Nije to bilo ranije ! Dok pisem ispod svake reci mi je srvena talasasta linija, kao u vordu!!! :)

Dok je zatisje da se malo zalim, Off-ujuci! :)



Pozdrav!
[ superbaka @ 06.06.2012. 19:27 ] @
niste ukapirali poentu... za mnoge stvari koje su vitalne za jednu opstinu, a gde se republika pojavljuje kao vlasnik, nekad je neophodno da opstina ceka i po nekoliko godina da se odluka donese na sednici vlade, jer po sadasnjem zakonu tako mora... stvar je u tome sto ce Pancevac da izadje na sednicu vlade po hitnom postupku, i bice resen, ko je*e listu cekanja... i onda mi neko kaki kako je Beograd preci zbog broja stanovnika, tranzit, porezi, ovo ono... ma kome je preci?!

opstine bi mogle same da resavaju svoje probleme u kratkom roku kada bi drzava prebacila vlasnistvo i ingerencije na opstine, ali drzava ne zeli to drugari, ne zeli! zeli kontrolu, vlast, pare, odlucivanje... a drzava je skoncentrisana u grupi ljudi koja zivi u Beogradu...
[ Sceka @ 07.06.2012. 10:54 ] @
Gledam jutros u jutarnjem program, guzva je nevidjena! Ljudi idu peske na posao. Nekima treba dva sata brzog pesacenja do posla. Autobusi poluprazni ili prazni mile k'o puz pored mase ljudi koja prolazi, brze im je peske! Po onim slikama od jutros, tesko da ce uskoro da se resi. Inace, malo cudno, ni na jednom program ni jedno ukljucenje/reportaza/snimak razgovora sa onima koji kao rade na resavanju problema! Bas niko da progovori sa njima i o tome! Samo slike i razgovori sa zaposlenima koji zure na posao.

Valjda se i radi, ko zna?!



Pozdrav!
[ 3way @ 07.06.2012. 11:07 ] @
I ja gledam te slike i ne vidim nijedan bicikl...
[ SlobaBgd @ 07.06.2012. 11:25 ] @
Bicikl?
A gde da voze bicikl po Pančevakom mostu? Po biciklističkoj stazi? Ne postoji! Po trotoaru? Širok je 50 cm i pun pešaka! Po kolovozu? Ne smeju i ne mogu od vozila. Po ogradi? E, možda bi to moglo...
Upravo je to jedan od razloga nerešavanja takvih problema - nema dovoljno informacija, glas građana se ne čuje (koliko peticija, zahteva i pretnji blokadom je upućeno u poslednjih desetak godina opštinskoj vlasti Palilule, a za koliko je javnost čula?), nema solidarnosti sugrađana, nema svesti o tome da ćemo svi mi doživeti svoju gužvu na nekom svom Pančevačkom mostu, jer nismo reagovali kad je trebalo.
[ 3way @ 07.06.2012. 11:33 ] @
Kad nesto neces uvek ces lako naci opravdanje.
Zasto ne mozes biciklom, zasto ne mozes da povezes jos dvoje-troje sa sobom, zasto ne mozes da krenes ranije od kuce, itd....
[ bachi @ 07.06.2012. 11:35 ] @
Ne znam koje je bolje opravdanje od NEPOSTOJANJA infrastukture za bicikliste? Svaki biciklista zna o čemu pričam!
[ 3way @ 07.06.2012. 11:36 ] @
Jel si ti bese pricao da prelazis biciklom neke vece razdaljine po gradu?
[ SlobaBgd @ 07.06.2012. 11:43 ] @
Je li, 3way, jesi li nekad prelazio Pančevački most?
Mislim, OK je raspravljati o komunalnim problemima i odnosu građanin/vlast ali za konkretne savete treba poznavati stanje na terenu. Ili bar čitati ono što napišu oni koji poznaju stanje na, je li, terenu.
[ 3way @ 07.06.2012. 11:49 ] @
@Sloba
Od kako se ovo desava - nisam, ali da imam potrebu da predjem svakako bih razmislio o nekom alternativnom nacinu prevoza, obzirom da je u pitanju vanredna situacija.
[ vilil1 @ 07.06.2012. 11:49 ] @
Samo veoma hrabri ljudi voze bicikl preko Pancevca. Jako mali broj se usudjuje da krene na tu avanturu.
[ Odin D. @ 07.06.2012. 11:51 ] @
Ja vozim biciklo, ali je vrlo stresno, neprijatno i opasno ucestvovati u Bg-saobracaju kao biciklista.
Ono malo "rekreacijskh" stazica su potpuno beznacajne za bilo kakvu drugu namjenu, kao sto je npr. voznja do posla i natrag.
"Kultura" sofera prema biciklistima je utelotvorena u formi otvorene mržnje, pa i namjernih prekršajnih radnji opasnih po život bicikliste.
Moglo bi se o tome nasiroko i nadaleko, imam 6-7 godina full-time biciklistickog staza u Bg, ali nije za ovu temu.

[ bachi @ 07.06.2012. 12:32 ] @
Citat:
3way: Jel si ti bese pricao da prelazis biciklom neke vece razdaljine po gradu?
Da, a na moju sreću, za sad me niko nije zakačio, pu, pu - daleko bilo, a to ne menja činjenicu o nepostojanju biciklističke infrastrukture.

Da je grad Beograd (sa izuzetkom opštine NBG) (a i ostali gradovi, između ostalog i Pančevo) malo proradio na tome da iscrta na postojećim trotoarima biciklističke staze tamo gde može, a gde ne može - da naprave, bilo bi mnoooooogo više biciklista, a mnooooogo manje gužve u javnom prevozu i automobila.
[ mmix @ 07.06.2012. 12:49 ] @
[off]Sigurno.

Evo ja sam danas zamalo zgazio pacijenta dok sam se hodom unazad parkirao. Samo mi je izleteo iz mrtvog ugla pokusavajuci da me isece pre nego sto udjem na parking mesto (valjda su mu kosti od adamantijuma, sta znam). Moja ulica u kojoj parkiram ima upravo to, iscrtanu biciklisticku stazu na trotoaru, samo sto on nije bio na njoj, sladje mu je da se lakta sa kolima. Ne znam samo kojim poznavanjem saobracaja je zakljucio da on tu ima pravo prvenstva ali sam siguran da bih ja naje*ao da sam zgazio budalu.

Vozaci u Srbiji jesu piece of work, ali ni biciklisti ne zaostaju za njima. [/off]
[ bachi @ 07.06.2012. 13:01 ] @
To niko i nije rekao. U svakoj sorti ljudi imaš ...
[ 3way @ 07.06.2012. 13:06 ] @
Citat:
bachi: Da, a na moju sreću, za sad me niko nije zakačio, pu, pu - daleko bilo, a to ne menja činjenicu o nepostojanju biciklističke infrastrukture.


Ne, ali znaci da moze :) Kao sto rekoh, situacija nije svakodnevna i svako treba da se prilagodi kako zna i ume. Ako nekom odgovara da sedi u kolima, molim lepo.
[ SlobaBgd @ 07.06.2012. 13:20 ] @
U ovom slučaju, znači da ne može.
Ludak koji bi u trenutnim okolnostima pokušao da pređe Pančevački most biciklom, ugrozio bi i pešake, i vozače i na kraju i sebe, i uneo bi još veči haos na mostu.
Hajde da pogledamo slike kojih ima ovih dana po štampi i raznim sajtovima: ko može da vidi na njima uslove za prelazak mosta biciklom?
[ Odin D. @ 07.06.2012. 13:23 ] @
^ A gdje da ostave bicikl kad stignu tamo gdje su naumili? :)
[ bachi @ 07.06.2012. 13:41 ] @
Kako gde? Pa lopovima na izvolte...
[ jnk @ 07.06.2012. 13:54 ] @
Šta mislite što se u velikim gradovima po gradu za prevoz koriste oni penzionerski bicikli?
[ bachi @ 07.06.2012. 14:04 ] @
U gradovima gde je sve ravno, gde ne trebaju brzine, normalno da će da se voze penzija bajsevi, jer manje delova može da prsne - trajniji su. U Beogradu gde nije sve to sjajno i bajno i ravno, bez MBT ne možeš da prođeš (čast izuzecima sa konjskom kondicijom).

U "ravnim" gradovima će se pre ukrasti taj penzionerski bajs nego MTB, dok je u "brdovitim" gradovima obratno.
[ waikiki @ 07.06.2012. 14:08 ] @
Koliko se ceka na prelaz preko mosta (od Borce prema BG)?
[ jnk @ 07.06.2012. 14:12 ] @
@bachi

Meni rekoše najpre iz razloga jer se kradu na mesečnoj bazi. Po toj logici bi svi vozili juga jer se manje kvari(kad bi se manje kvario).
[ bachi @ 07.06.2012. 14:18 ] @
Ako ideš na posao bajsom i put ti je ravan, ne treba ti bajs sa brzinama, a to znači dve ručice menjača koji mogu da se pokvare, prednji i zadnji menjač manje koji isto mogu da se rašteluju/pokvare, zadna račna koja je jednostavnija, samim tim, manje su šanse da im se nešto desi i srednji pogon koji umesto tri ima jedan set sa zupčanicima.

Samim tim pošto ima toliko komponenti manje, manje su šanse da se rašteluju/pokvare i takvi bajsovi duže traju.

Uostalom baci pogled na jutjubu oko cikliranja u, na primer, Holandiji i ako uspeš višebrzince na prste da izbrojiš, biće dobro. :D
[ Braksi @ 07.06.2012. 14:22 ] @
Srbija sve vise lici na Alan Forda !
[ jnk @ 07.06.2012. 14:28 ] @
U svim većim gradovima evrope su samo penzos bajsevi i to se slažemo. Pitanje je da li je to zato što im bolji ne treba ili zato što se bajsevi mnogo kradu. Meni reče drugarica iz Barselone da njoj i taj penzoski ukradu jednom mesečno.
[ Odin D. @ 07.06.2012. 14:31 ] @
^Eh, Barselona, Rim i ostale romanske metropole,....
Tamo i smrdljive carape da ostavis bez katanca neko ce ih ukrasti...

Sto se tice ostalih gradova - jedan od razloga zasto ulice ne obiluju rasnim sportskim primjercima je i taj sto ti po gradu ne mozes da se bavis treninzima i obaranjima sportskih rezultata. Ono je u gradu samo prevozno sredstvo, a ne sportski rekvizit ili pussy-magnet.
Sem toga, penzionerski bicikli su mnogo udobniji i korsiniji za svakodnevnu voznju. Manje vise sjedis opusteno i uspravno na vecem i udobnijem sicu, signalizacija i blatobrani se podrazumjevaju, a i oni nosaci odlicno dodju za kojekakav teret.
Na sportskom biciklu si pogrbljen, sic zulja, pantalone se maste o lanac, slomis se dok nesto na njega namontiras, svako malo steluj mjenjace, podmazivaj, pritezi, provjeri....
Penzionerski bicikl sa 3 brzine je zakon za grad.
[ mmix @ 07.06.2012. 15:21 ] @
Amsterdam ti nije romanski grad i tamo se voze penzos bajsevi zbog kradja i cak i ti se kradu. U Bilefeldu u Nemackoj isto. Ortak u Minhenu ima skuplji i kvalitetniji bajs ali iskljucivo za rekrativne potrebe i ne ostavlja ga bez nadzora. Jbg, rkade se u svim urbanijim sredinama, a bajsevi su laka meta.

[ the_tosic @ 07.06.2012. 15:42 ] @
U Fr sam video dosta ljudi koji dodju bajsom na zeleznicku stanicu odvrnu rucicu na sredini sklope bajs i unesu u voz. Mislim da je tako ponika mogla da se prepolovi.
[ bakara @ 07.06.2012. 15:51 ] @
Citat:
bachi: Ako ideš na posao bajsom i put ti je ravan, ne treba ti bajs sa brzinama, a to znači dve ručice menjača koji mogu da se pokvare, prednji i zadnji menjač manje koji isto mogu da se rašteluju/pokvare, zadna račna koja je jednostavnija, samim tim, manje su šanse da im se nešto desi i srednji pogon koji umesto tri ima jedan set sa zupčanicima.

Samim tim pošto ima toliko komponenti manje, manje su šanse da se rašteluju/pokvare i takvi bajsovi duže traju.

Sta se to majke ti kvari...pa ti rece da vozis bajs.

Ja vozim redovno zadnjih 30 godina bajs sa brzinama i u opste ne pamtim problem sa menjacima, nikad tu nista nije crklo, jedina muka je sto se bandasi krive pa njih moras stelovati.
[ tdusko @ 07.06.2012. 19:21 ] @
Ima tu svega po malo. Minhen je ravan kao tepsija pa mnogi voze "starinske" bajseve bez brzina jer im brzine i ne trebaju. Tacno je i ovo sto Odin kaze za udobnost jer stvarno na tim bajsevima su sedista neuporedivo udobnija nego na bilo kom sportskom biciklu, kicma stoji pravo i polozaj ruku je prirodniji. Vecina starijih zena vozi samo te bajseve i nekako im stvarno vise prilici nego MB. Takodje, bitna stvar je da su ovde bicikli skupi kao sam djavo i veliki je deficit na trzistu polovnih. Imas izbor da pratis akcije po velikim marketima i da se laktas da bi dobio nov bajs sumnjivog kvaliteta za 200 Eur ili da udjes u prodavnicu sa bajsevima gde ces tesko naci ispod 300 bilo kakav, a neka osrednja cena je i preko 500. Ako hoces da kupis polovan onda Boze pomozi. Moras da pratis oglase i cim se nesto pojavi momentalno moras da ides da kupis jer u roku od par sati bukvalno plane. I to isto nije neka super povoljna cena, najjobicniji MB stari 10-15 godina koji nisu bas mnogo ubijeni su oko 100 eur. Mnogi bajs ostavljaju na U/S bahn stanicama gde bukvalno bajs na bajsu stoji pa ti posle kupi bajs od 500 Eur da ti neko izlupa ko' staru kantu i vrlo verovatno ukrade :).

Dalje, porediti BG i taj isti Minhen je neumesno jer kao sto rekoh ovaj je ravan kao ploca, a BG(stari deo) je totalno anti bike izvajan, a drugo tu je i infrastruktura. Minhen ima preko 170 Km samo zvanicnih bike obilaznica takozvani radlring-ovi, a i ostatak su obicne ulice sa ili zasebnim trotoarima za bajs ili zasebni delovi ulice obelezeni. Savetovati nekoga u starom BG da ide bajsom na posao da bi se ugledao na Minhen, Amsterdam itd je suludo. Moja drugarica bila ovde pa videla kako svi voze i vratila se u BG i kao ma sad cu ja na posao bajsom i posle par dana je udarila kola :(. Ovih par entuzijasta sto voze nisu nikakv dokaz jer sutra da krenu svi da voze kao i ovde bio bi haos. Ja sam danas recimo presao 35 Km po gradu i sad da se vratim u BG nikad ne bi vozio bajs osim rekreativno tamo gde je Bog rekao. Ada, 25 maj i po lokalu recimo po burek itd.

E sad, drugo je pitanje zasto se masovnije ne vozi po Novom BG-u koji ima sve uslove, ali to nije ni bitno za ovu temu.
[ zzz @ 07.06.2012. 21:18 ] @
Pancevac definitivno nije za voznju biciklom, mimoilazenje sa pesacima ili drugim biciklistima moze biti vrlo opasno, evo par slicica koje to ilustruju:



[ Sceka @ 07.06.2012. 21:29 ] @
^
Nema guzve, nema zastoja?! A digose onoliku frku danas!


Pozdrav!
[ Odin D. @ 07.06.2012. 21:33 ] @
Citat:
mmix: Amsterdam ti nije romanski grad i tamo se voze penzos bajsevi zbog kradja i cak i ti se kradu. U Bilefeldu u Nemackoj isto. Ortak u Minhenu ima skuplji i kvalitetniji bajs ali iskljucivo za rekrativne potrebe i ne ostavlja ga bez nadzora. Jbg, rkade se u svim urbanijim sredinama, a bajsevi su laka meta.

Pa dobro, nije bas ni da su Holandjani starosedeoci najveći kradljivci.
Prije nekog broja godina, u Beču je gradska vlast uvela neke bicikle za besplatno samoposluživanje. Širom grada su bili punktovi sa tim biciklima, ti dođeš, uzmeš bicikl, voziš se i kad stigneš tamo gdje si krenuo, ostaviš ga na tom drugom punktu i gotovo. Bicikle i sav sistem je održavao grad o svom trošku.
A onda je broj bicikli počeo naglo da se smanjuje, pa je neko uzeo da pronjuška o čemu se radi. Za dan dva uhvatili su na granici srpski šleper pun tih Bečkih bicikli. Tako da, nije ni Beč romanski grad, ali eto... nisu ni romani usamljeni u svjim talentima, ima i raznih drugijeh.
Elem, epilog svega toga je da te bicikle više ne možeš da uzimaš slobodno, nego u neki čitač kartica moraš da gurneš bankovnu karticu da bi se brava otključala, a čini mi se ni da nije više besplatno.
I to će trajati dok se neki "Austrijanci" ne dosjete da umjesto tih čitača kartica namontiraju neke svoje "čitače".

Ja jednom nisam unio bicikl u stan kod prijatelja kod koga sam došao (u Bg), nego ga privezao negdje na stepeništu. I tad su mi odvrnuli sic i odnjeli.
Prošle godine je u mom komšiluku kod mog komšije došao prijatelj na biciklu, i unio ga u hodnik kuće. Dakle privatna kuća na privatnom placu.
Dok je popio sok, neko je ušao u kuću i ukrao taj bicikl dok je u kući bilo ljudi.

No to i nije najveći problem.
Najveći problem je to što je u Srbiji krađa bicikli, kao i mnogih drugih stvari sasvim legalizovana. Tako da to "zakon" više i ne smatra nikakvim prekršajem ni krivičnim djelom.
Krađa tako malih vrednosti se ne goni po zakonu, policajci se ne upošljavaju za takve slučajeve, ako se kojim slučajem počinilac i otkrije (to je u 99.9999% slučajeva kad ga sam pronađeš), nadležni organi ti kulturno savjetuju da ne praviš budalu od sebe i ne gubiš vreme na prijave, suđenja, traženje nadoknade štete i sl. besmislene radnje od kojih neće biti ništa... Ovo zna svako kome je nešto ukradeno, pa zvao policiju, tužilaštvo i sl.
Tako da kad ti neko ukrade bicikl, ti poneseš neku alatku za sječenje sajle ili lanca, uzmeš drugo koje ti se sviđa i u principu ne može ti niko ništa.
Voziš dalje dok ti i to ne "ukradu", a onda ti uzmeš drugo i tako dalje.
Naravno, na ovaj korak se normalnom čovjeku teško odlučiti, ali nakon 3-4 izgubljena bicikla brzo se dozove čovjek pameti.

U mom komsiluku su ucestala kojekakve kradje u poslenjih nekoliko godina.
Bezobrazluk ide dotle da ulaze u kuce u sred bijela dana dok su vlasnici u kući.
Neki čak idu okolo sa kamionom i skidaju stolariju, prozore, vrata... kad vlasnici nisu kući.
Operisali su dugo vremena dok nisu pohvatani. U "bazi" su im pronašli tušta i tma stolarije, pokradenih kućnih predmeta, uređaja, alata,....
Saslušali ih i pustili. Oni danas opet rade isto - vozaju se okolo kamionom i demontiraju kuće.
To je Srbija kojoj je najveći problem što Ljajić ne arlauče himnu s kojom se sprda 80% Srbalja.
[ tdusko @ 07.06.2012. 21:34 ] @
^^Ova prasina u kombinaciji sa sitnim peskom pogoduje boljem prijanjanju pneumatika bicikla i kvalitetnijem kocenju :)
[ Shadowed @ 07.06.2012. 22:42 ] @
Citat:
Odin D.: No to i nije najveći problem.
Najveći problem je to što je u Srbiji krađa bicikli, kao i mnogih drugih stvari sasvim legalizovana. Tako da to "zakon" više i ne smatra nikakvim prekršajem ni krivičnim djelom.

Da.. Pade mi sad na pamet da bi bilo bolje napuniti cevi bicikla nekim eksplozivom sa daljinskim aktiviranjem detonatora... To bi privuklo policiju. Doduse, lopovi bi se u medjuvremenu razleteli na sve strane..
[ Count Zero @ 07.06.2012. 23:03 ] @
Citat:
Tako da kad ti neko ukrade bicikl, ti poneseš neku alatku za sječenje sajle ili lanca, uzmeš drugo koje ti se sviđa i u principu ne može ti niko ništa.
Voziš dalje dok ti i to ne "ukradu", a onda ti uzmeš drugo i tako dalje.

Ovo je izgleda srpski model tog austrijskog sa besplatnim bajsevima i punktovima, samo malo modifikovan: Odeš na odredište bajsem, vežeš ga, posle ti ga neko makne, ti uzmeš drugi, odvezeš se dokle treba, tamo ga ostaviš, neko drugi ga makne, ti marneš drugi sa "punkta" itd.
[ Aleksandar Đokić @ 08.06.2012. 00:08 ] @
a pazi kad je to primenjiv model :), samo kad bi imalo dovoljno bajsova