[ stratus @ 26.06.2012. 15:11 ] @
Vec 10 godina imam Housel klimu koja je besprekorno radila. Prosle godine majstor je dopunio gas i klima je radila i dalje odlicno kao i kad je kupljena. Medjutim, kad sam je nedavno ukljucio pocele su da se pojavljuju kapljice vode na unutrasnjoj jedinici, odnosno da iz klime kaplje na pod, ne mnogo ali ipak kaplje. Napominjem da iz creva koje odvodi vodu iz spoljne jedinice kaplje voda, znaci crevo nije zapuseno. Sta moze biti uzrok pojave vode iz unutrasnje jedinice? Unapred hvala na odgovoru!
[ srdjan_m @ 18.06.2013. 09:43 ] @
Da malo ozivimo temu, Meni se ovo takodje desava sa Mideom MSG-12AR vec drugu ili trecu godinu za redom, kaplje unutra i natapa se onaj filc, to je obicno trajalo po par dana i posle sve bude OK. Ove godine, otkako sam je ukljucio juce, opet kaplje, nekad vise, nekad manje. Napolju kondenz normalno curi niz crevo. Prosle godine serviser nije ustanovio u cemu je problem, sve sto je pregledao, bilo je cisto i normalno. Ima li ko ideju sta uraditi ?
[ knez06 @ 11.07.2013. 07:04 ] @
Iz ličnog iskustva:
Nešto je začepljeno, ili se unutrašnja jedinica spustila.

Može biti da se spoljna prljavština nakupila u posudu za vodu na spoljnoj jedinici (onaj lim na dnu spoljne jedinice), pa da je voda našla put nazad u sobu - u ovom slučaju očistite najniži dio spoljne jedinice;
Ili da se skupila u onom konektoru za odvodno crijevo, ili se zatvorilo crijevo koje vodi tečnost napolje. U toj situaciji otpušite konektor, skinite crijevo i probajte da ga otpušite, ili još bolje, zamijenite za novo. To je sve jeftino.

Može da se desi i da su se neki insekti uselili, i tu napravili gnijezdo (blata).

Ako Vam se klima uređaj nalazi negdje u ruralnom području, možete i da maknete čitav dio konektor i crijevo, a voda će se slivati okolo pa ne bih ovo gledao kao neko trajnij rješenje.

Druga varijanta, za koju ja znam - da je unutrašnja jedinica pala:
Nakon nekog vremena, posebno iz opeke, tiple znaju da popuste. To može da rezultira blagim obaranjem unutrašnje jedinice. Ukoliko se to dogodi, voda više ne može napolje, nego se vraća u prostoriju.
[ knez06 @ 11.07.2013. 07:19 ] @
Citat:
srdjan_m:
Da malo ozivimo temu, Meni se ovo takodje desava sa Mideom MSG-12AR vec drugu ili trecu godinu za redom, kaplje unutra i natapa se onaj filc, to je obicno trajalo po par dana i posle sve bude OK. Ove godine, otkako sam je ukljucio juce, opet kaplje, nekad vise, nekad manje. Napolju kondenz normalno curi niz crevo. Prosle godine serviser nije ustanovio u cemu je problem, sve sto je pregledao, bilo je cisto i normalno. Ima li ko ideju sta uraditi ?


Uzmimo u obzir i to da što se radi za naša tržišta redovno ima visok stepen mogućnosti fabričke greške, i to da se danas servisom bave ljudi koji kupe šrafciger i kliješta i sebe zovu majstorima, u većini slučajeva samouki električari, bez ikakve profesionalne obuke. Nemam ništa protiv priučenih ljudi, i ja se amaterski bavim svim i svačim, ali za svoje potrebe, ne za novac.
Možda u startu nije postavljeno kako treba, odnos visine spoljne jedinice u odnosu na unutrašnju, mali pad isl.
A može da bude i da je crijevo koje je postavljeno pretanko, konektor za njega, ili nešto slično.

Ako se dešava samo početkom sezone hlađenja, a čitave zime nije radila, moguće je da postoji manja količina prljavštine, koja samo smanjuje odliv tečnosti, i koja se nakon nekoliko dana ispere...
[ bakara @ 11.07.2013. 14:09 ] @
Moguce je i da napukne kondenz tacna, treba rasklopiti i proveriti.