[ kristina990 @ 21.07.2012. 13:12 ] @
1.podešavanje paljenja po defaultu


2.Podešavanje smeše na leru („vazduh“)
Ovo podešavanje je za razliku od prethodnog od velike važnosti za pravilan rad motora. Ovim se podešava smeša na leru, ali ovo takođe utiče i na smešu pri nižim brojevima obrtaja na kojima motor često radi. Zato ovo podešavanje može dosta da utiče na potrošnju u gradu. Po propisu trebalo bi podesiti smešu tako da se u izdovnim gasovima dobije određeni procenat ugljen-monoksida (CO). Na žalost, instrument za merenje CO najčešće nije dostupan amateru, pa se podešavanje najčešće vrši na napred opisani način.
Što je smeša bogatija benzinom (masnija), usled nepotpunog sagorevanja dolazi do povećanja potrošnje, povećanja zagađivanja ulja (ulje brzo pocrni), a time i do povećanog abanja motora. Ako je smeša previše siromašna, motor se često gasi (naročito kad je nedovoljno zagrejan) što je prilično neprijatno. Zato je važno dobro podesiti smešu.
Leti smeša može da bude i malo siromašnija, ali zimi treba da bude nešto bogatija jer se motor teško zagreva. Hladan motor zahteva malo bogatiju smešu jer benzin teže isparava.

Osnovni princip podešavanja smeše je sličan za sve karburatore, bez obzira na model.
Motor mora da bude dobro zagrejan, i karburator ne sme da ledi. Zato ne treba ostaviti motor da dugo radi na leru pre štelovanja, jer se tada brzo zahladi karburator i pocne da mrzne (naročito ako je vreme hladno). Prethodno treba podesiti ler-gas.
Šraf za vazduh (uobičajen mada ne uvek tačan naziv bogatstva smeše na leru) treba polako zavrtati sve dok motor ne počne da radi neravnomerno i nemirno. Onda ga treba veoma pažljivo i sporo odvrtati sve dok se motor ne smiri. Kad rad motora postane ravnomeran i miran, ne treba dalje odvrtati šraf. Odvrtanjem šrafa dobija se bogatija smeša, a zavrtanjem siromašnija. Kasnije se mogu izvršiti manje korekcije - na primer ako se motor gasi na leru, treba malo odvrnuti šraf (npr. za 30°) pa probati.
(skinuto sa http://vw-vhs-mladenovac.forum...m/t719-podesavanje-karburatora)

3.podešavanje ler gasa na normalnu brzinu-ukoliko se javlja i dalje pucanje a paljenje i smeša odrađena pojačati ler gas da prilikom oduzimanja gasa preko leptira dobija malo više goriva( Vakuum je najveci (a smesa najsiromasnija) upravo prilikom kocenja motorom ili oduzimanja gasa dok su obrtaji jos visoki. Tada uobicajeno i dolazi do detonacija.)




[Ovu poruku je menjao kristina990 dana 21.07.2012. u 20:31 GMT+1]
[ pajapop @ 21.07.2012. 15:33 ] @

Pa... za pojavu detonacija u motoru, pored nepravilno podesenog karburatora (koji si naveo), uzrok jos moze da bude: 1. nizak pritisak u pumpi za gorivo, 2. prljavstina ili voda u gorivu, 3. zapusen filter za gorivo.
Inace,detonacije mogu biti posledica velikog pretpaljenja, suvise siromasne smese goriva i vazduha (sto si elaborirao), pregrejanog motora, prevelike kompresije usled preterano velikih naslaga garezi u prostoru za sagorevanje. Detonaciju moze izazvati i neispravan ventil za recirkulaciju izduvnih gasova (ventil za cirkulaciju uljnih i benzinskih isparenja).
Popravka se sastoji u odredjivanju uzroka detonacija i njegove blagovremene eliminacije kakone bi doslo do vecih ostecenja motora. Blage detonacije, se smatraju neskodljivim, ali jake mogu dovesti do pucanja klipa, klipnih prstenova, glave motora ili ostecenja lezajeva klipnjace.
Ne zaboravi da "pucanje iz auspuha" moze da izazove u sam auspuh koji je probusen. Postoji sirok dijapazon sumova, lupkanja, zveketanja, drndkanja, lajanja i mjaukanja, kojima nam motor javlja da nesto nije u redu. To bi bila zanimljiva tema, pogotovo kad bi neko mogao da snimi sve te zvuke i podeli sa nama.
[ kristina990 @ 21.07.2012. 17:07 ] @
evo kako radi jedan lose podesen motor,a onaj čovek šta cacka po karburatoru nisam siguran da zna sta radi

http://www.youtube.com/watch?v=BRsu68XTO0s
[ macolakg @ 21.07.2012. 18:59 ] @
Gospodin @pajapop je naveo vecinu uzroka detonacionog sagorevanja, i takodje izvrsno objasnio posledice istog.

Dopunio bih njegove izvrsne komentare sa jos par "izazivaca" detonacionog sagorevanja, vezanih za moju struku (elektronika):
-pogresna toplotna vrednost svecica
-parcijalni prekidi u visokonaponskim kablovima
-parcijalni proboji izmedju kablova, u indukcionom kalemu (bobini), u razvodnoj kapi...

Prakticno, svaka elektricna pojava koja moze dovesti do pogresnog trenutka preskakanja varnice.

Normalno sagorevanje se odvija sa tipicnih 20m/sek brzine prostiranja, dok detonaciono moze imati brzinu prostiranja i vecu od 200m/sek.

Posledice toga su enormna mehanicka opterecenja grupe: klip, klipnjaca, radilica i njihovih ulezistenja, sto ubrzano dovodi do degradacije veka motora.

Za taj "simpaticni zveket", lose upuceni mehanicari kazu "zvece ti ventili" , samo sto nikako ne mogu da se sete da su oba (li vise) ventila na doticnom cilindru vec zatvoreni kada se detonaciono sagorevanje dogodi .


Mozda je najlosiji slucaj kada se detonaciono sagorevanje dogadja tek na visem broju obrtaja, jer tada zbog povecane buke to teze mozemo cuti, a steta je neminovna.
Najcesci razlozi za to je siromasna smesa u visim rezimima, koja najcesce (osim normalnog kvara) nastaje zbog stavljanja pogresnog karburatora na neki motor, ili zavrtanjem kolicine TNG radi navodno manje potrosnje.

Tako vozaci sebi ucine "medvedju uslugu" skrativsi znacajno vek motora...

----------------------------------------------------------

Ah da!

Zaboravio sam jedan od najsvezijih uzroka detonacionog sagorevanja.

To su HHO generatori, koje je poprilican broj ljudi ugradio na svoja vozila, uz tvrdnju o procentu ustede za koji bi ih najveci proizvodjaci automobila za 5 minuta uclanili u klub najbogatijih gradjana sveta .

Naime, HHO generatori menjaju procentualni udeo kiseonika prema kolicini azota, gde je azot jedan od kljucnih inhibitora detonacionog sagorevanja, pa tako povecavaju opasnost od te pojave.

Prava je sreca sto HHO generatori proizvode ukupno malu kolicinu oba gasa (kiseonika i vodonika), pa se problemi detonacionog sagorevanja mogu javiti kod nizih rezima motora, dok kod visih rezima dolazi do efekta "razblazenja", pa se opasnost smanjuje.


Pozdrav
[ pajapop @ 21.07.2012. 20:49 ] @
Da to se desava na kraju drugog takta, na kraju "sabijanja", al ne zaboravi da ventili ipak prolaze kroz vodjice, pa tu su zazori, pa opruge koje uvek mogu da puknu. Kad nesto zvekece, to ipak nema sta drugo sem toga.

[ macolakg @ 21.07.2012. 21:25 ] @
Slazem se, a tome se pridruzuju zazori u maloj i velikoj pesnici, i posledicno sabijanje uljnog filma kod tako jakih udara, gde vec moze doci do fizickog kontakta povrsina lezajeva, sto havarise iste povrsine.

Mislim na onaj zvuk koji se javlja kod loseg oktanskog broja benzina, a kada je motor opterecen i u nizim rezimima.

Zvuk je specifican za detonaciono sagorevanje.

Nego, udaljismo temu od pucanja iz izduvnog sistema :-)

Pozdrav
[ pajapop @ 21.07.2012. 22:01 ] @

Pa da, upravo si i odgovorio. Podjimo od pretpostavke da je sve u redu, jedina konstanta koja se menja je kvalitet goriva i neujednacena oktanska vrednost. U tom slucaju bila bi potrebna permanentnna promena ugla pretpaljenja, sto je prakticno nemoguce. U stvari to je nekad bilo moguce, kod prvih motora sa unutrasnjim sagorevanjem, onih s pocetka veka. Na osovini volana lalazila se poluga, kao gas kod traktora, i pomeranjem te poluge smanjivao se ili povecavao ugao paljenja i tako se dodavao ili oduzimao gas. Smesno ali je radilo.
[ macolakg @ 21.07.2012. 23:01 ] @
Citat:
pajapop:

Pa da, upravo si i odgovorio.


To nije bilo pitanje vec konstatacija :-)
------------------------------------------
Moze se u gorivo sa losim oktanskim brojem dodati do max. 20% cistog metanola.

Na taj nacin se moze "izleciti" pun rezervoar loseg goriva, da se ne baci, i da se smanji rizik ostecenja motora.

Istovremeno se dobija i potpuno "upijanje" vodenog taloga sa dna rezervoara, jer metanol ekstrahuje vodu cineci sa njom razblazen rastvor koji i dalje ima mali povrsinski napon, pa bez problema prodje i kroz najmanje "dizne".
Tako se na fini nacin rezervoar "ocisti" od vode, a bez demontaze.

Metanol i benzinu smanjuje povrsinski napon, pa raste propustljivost dizni zbog cega auto razvija vise snage nego uobicajeno, istovremeno je poboljsano hladjenje cela klipa i komore.

Nazalost, nije preporucljivo to raditi cesce, osim kad nuzda nalaze, jer je metanol agresivan prema gumenim elementima u sistemu snabdevanja gorivom, i kod duze upotrebe ih razara.

Cist metanol se teze moze naci pod pravim imenom u trgovinama (posle afere sa lozovacom :-), ali se ponekad nalazi pod imenom "razredjivac za anilinske boje".

To je dobar dodatak za gorivo kod motora ciji zaptivni elementi mogu podneti njegovo prisustvo, ali je znatno skuplji od benzina.

Za kruzne trke se pravi takva smesa, zbog rada motora u teskim uslovima, a i zbog snage :-).

Za "civilnu" upotrebu se bez ikakve bojazni moze ponekad dodati do 5% metanola u cilju "ciscenja" vodenog taloga.

To je pozeljno uraditi par puta godisnje.

1L metanola ce ekstrahovati isto toliko vode i "provuci" kroz motor.

Pozdrav
[ macolakg @ 21.07.2012. 23:15 ] @
@kristina990

Ne slazem se sa podesavanjem "lera", tj. polozaja leptira na karburatoru, gledanjem na obrtomer ili na uvo.

Polozaj leptira se ispravno podesava tako sto se dovede u tacan mehanicki polozaj koji je fabrika propisala, i to se radi na rasklopljenom karburatoru.

Taj polozaj je obicno objasnjen u dokumentaciji karburatora, a diktiran je polozajem malih otvora koji su postavljeni tako da su neki iznad, a neki ispod zone leptira.

Posle toga, na motoru koji radi se taj polozaj MINIMALNO koriguje, i to samo ako mora, a obicno nije potrebno ako je sve ostalo u redu...

Imam drugara koji je izvrstan mehanicar, koji sva podesavanja karburatora izvrsi na stolu, jedino na motoru podesi obogacenje smese na "leru" (popularno dizna za vazduh), i uvek mu je odmah tacan broj obrtaja na leru, cim motor postigne radnu temperaturu, odnosno prestanu uslovi za sauh.

Ko zna koliko puta sam ga gledao dok radi, i nijednom nisam video vecu inicijalnu gresku na leru od +-20-30 obrtaja od propisanog za dato vozilo, bez ikakvog naknadnog podesavanja polozaja leptira.

Pozdrav
[ Nocni @ 22.07.2012. 01:12 ] @
Samo da konstatujemo da su karburatore prestali da ugradjuju skoro svi proizvodjaci još prije 25 ili 30 godina tako da je ova tema za neki old tajmer klub... mada, i kod njih se ne može na ovaj način diskutovati, mora se tačno znati o kojem se modelu karburatora radi... barem neke osnovne karakteristike od onih klipnih do onih "malo modernijih"... Ne znam koji su racionalni razlozi da bi ove zaostale sklopove trebalo poznavati i o njima raspravljati.
[ macolakg @ 22.07.2012. 10:30 ] @
@Nocni

Na zalost, ovde u Srbiji se jos uvek vozi bar oko 30-40% automobila sa karburatorskim napajanjem :-(

I to pretezno lose podesenih.

A mozda je i malo nostalgije u pitanju :-)


Pozzz

[ vladd @ 23.07.2012. 14:49 ] @
Doticni sto voze "karburatore", odavno se vesele plinu i "blagodetima" plinske instalacije

Stelovanja su u domenu magije..

Poz