Cuj, daleko od toga da su razlike samo "marketinske".
Cena laptopova krece da zesce raste kada zelis da spakujes nesto sto je mnogo brze od trenutnog proseka u lakse/manje pakovanje. Ista stvar i sa rezolucijom / kvalitetom ekrana.
Dakle, jaki + portabilni laptopovi sa kvalitetnim displeijima koji nude vise od proseka kostaju vise. Ili ako nude nesto specificno, tipa otpornost na udare / ostro okruzenje.
Tako je danas, tako je bilo oduvek.
Konfekcija je uvek bila slicna i kostala slicno - ko ima potrebe da ima nesto drugacije, to mora i da plati.
Kazes komponente su iste... pa tesko da su iste, posto u ponudi imas CPU-ove od Atoma do quad-core Ivy Bridge-a.. od 2 GB RAM-a do 16 GB RAM-a, od integrisane Intel HD grafike do NVidia-inih Kepler mGPU-ova, od sporih HDD-ova, preko mainstream SSD-ova pa sve do ludila tipa RAID0 SATA3 kombinacija koje izvlace do 1 GB/s u Sony izvedbi... od konfekcijskih 1366x768 TN displeja pa sve do "retina" 2800x1800 IPS displeja kod Apple rMBP-a ili Sony-jevog full hd 13" sa punim Adobe sRGB spektrom..., od plastike, preko aluminijuma do carbon fiber-a, od 1kg do boga pitaj koliko kg... od nekoliko stotina EUR do preko 3 hiljade EUR...
Dakle, izbora koliko volis. Izbor u industriji laptopova je danas veci nego ikad.
Citat:
Da li je po Vašem mišljenju takva centralizacije proizvodnje dobra za industriju ili ne? Meni se čini da je sve podređeno profitu u toj meri da će jako brzo početi razne firme da se spajaju radi smanjenja rashoda, kao firme u naftnoj industriji 90ih..
Cuj, laptopovi su roba koja se masovno proizvodi dvocifren broj godina, a u proteklih 5-6 godina je njihov broj uporediv sa desktopima sto se proizvodnje tice. Nema tu niceg novog.
Jedina razlika danas je sto proizvodjaci polazu malo vise na dizajn - pa cak i u konfekcijskoj klasi se nude sasvim solidne masine koje ne izgledaju kao rugla ili da su teski kao tuc (situacija kakva je bila do pre nekoliko godina).