[ maji @ 03.03.2004. 19:02 ] @
Postojanje Interneta nam je omogucilo jedan nov vid komunikacije sa nama nepoznatim ljudima. Tu su IRC, ICQ, messengeri, forumi… primamljivo, zar ne? Ipak, namece se pitanje: ko su zaista te osobe “sa druge strane” ? Koliko zapravo to sto ne postoji “live (eye) contact” oblikuje nacin njihove price i samim tim utice na formiranje misljenja o toj osobi?

Verovatno je dosta ljudi ovde proslo (?) fazu prilicne opsednutosti chatom. Vecini onih koji “vise” na chatu je definitivno najzanimljiviji kontakt sa osobama suprotnog pola. Uopsteno gledano chat je savrsen nacin za upoznavanje ljudi koje mozda nigde ne bi sreli. Onog trenutka kad se vasi virtuelni poznanici materijalizuju vrlo cesto se desi da se razocarate. Znam i za drugacije primere: dobra prijateljstva, brakovi (uglavnom po inostranstvu), ali i za probleme sa poremecenim likovima, i velike ispale. Relativno skoro je poznanik od jedne prijateljice imao poprilican problem da izbaci iz svoga stana svoju novoupoznatu icq prijateljicu. Uz budjenje komsija, uspeo je na kraju da resi problem.

Jos neko zanimljivo iskustvo? :)
[ -zombie- @ 03.03.2004. 22:39 ] @
ja sam moju prvu ženu upoznao na ircu..

i bila je potpuno različita od one kako sam je zamišljao..

i kakva se predstavljala..

ali sam je i takvu voleo..

sve do jednog letnjeg kišovitog dana..

no, otom potom..
[ spartak @ 04.03.2004. 10:47 ] @
Jos jedna recka za ICQ brak! Na srecu osoba je bila bas ono za sta se i predstavljala bez trunke lazi - cak od skromnosti sve lepo nije ni isticala.

Plus jos jedno 4 recke za raznorazne ICQ veze, sve ok, neka manje, neka vise ali nista tragicno.
[ maji @ 05.03.2004. 11:30 ] @
Prica iz jednog od beogradskih RC:

Grecen je navodno slatki devojcurak, cerka naseg ambasadora u Svedskoj, upravo onakvog izgleda i interesovanja koji su bili potrebni da se doticni muski subjekt, u tom trenutku predmet zajebancije drustva navuce. Ta na pocetku naivna sala je zapravo prerasla u visemesecnu prepisku, gde je pomenuti muski subjekt potpuno odlepio za Grecen (btw. u stvarnosti je to bio jedan od njegovih najboljih drugova). Da bi cela prica bila ubedljivija podrazumevala je razne pripreme, slike, pricice, mail, rasporede letova iz Svedske za BGD i sl.

Pred njen navodni dolazak euforija pocinje da raste, nervozno proveravanje maila svaki cas, price gde ici, sta raditi i ostalo...dilema je bila da li ga poslati na aerodrom da je saceka ili mu ipak reci pre toga. Ipak je bila varijanta 2, prvo je bilo nemoguce ubediti ga da je bio predmet zezanja (jos jedan dokaz da su zaljubljeni operisani od stvarnosti), a nakon toga trebalo je vremena da ponovo progovori sa dezurnim krivcem za sve ovo.
[ popeye @ 05.03.2004. 13:44 ] @
Zasto mi zvuci poznato? ;)
[ Ni ten ichi ryu @ 05.03.2004. 18:43 ] @
jos jedna recka za chat/live relationship.... 4 years and counting.
[ Mihailo @ 06.03.2004. 12:11 ] @
A jel recke idu samo za veze ili i za „neformalne“ odnose? :o)
[ maji @ 06.03.2004. 15:08 ] @
Tvoj post ukazuje da imas nesto zanimljivo da podelis sa nama...dakle?:)

Bojan Bašić: obrisan nepotreban citat

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 15.08.2004. u 02:54 GMT]
[ flylord @ 06.03.2004. 21:55 ] @
Citat:
-zombie-:
ja sam moju prvu ženu upoznao na ircu..


Ti nikad nisi bio ozenjen:))
POz
[ galahad @ 07.03.2004. 02:14 ] @
Citat:
maji:
Prica iz jednog od beogradskih RC:

Grecen je navodno slatki devojcurak, cerka naseg ambasadora u Svedskoj, upravo onakvog izgleda i interesovanja koji su bili potrebni da se doticni muski subjekt, u tom trenutku predmet zajebancije drustva navuce. Ta na pocetku naivna sala je zapravo prerasla u visemesecnu prepisku, gde je pomenuti muski subjekt potpuno odlepio za Grecen (btw. u stvarnosti je to bio jedan od njegovih najboljih drugova). Da bi cela prica bila ubedljivija podrazumevala je razne pripreme, slike, pricice, mail, rasporede letova iz Svedske za BGD i sl.

Pred njen navodni dolazak euforija pocinje da raste, nervozno proveravanje maila svaki cas, price gde ici, sta raditi i ostalo...dilema je bila da li ga poslati na aerodrom da je saceka ili mu ipak reci pre toga. Ipak je bila varijanta 2, prvo je bilo nemoguce ubediti ga da je bio predmet zezanja (jos jedan dokaz da su zaljubljeni operisani od stvarnosti), a nakon toga trebalo je vremena da ponovo progovori sa dezurnim krivcem za sve ovo.


E, ovaj deo sam licno isprobao, tj. izorganizovao. "Prepiska" preko ICQ je trajala par meseci, potpuno ista prica, ali "sam bila iz NY"

Covece, mogao sam da poginem zbog toga...
[ Verdana @ 07.03.2004. 07:12 ] @
Imala sam par net veza sa osobama koje nikada nisam upoznala uživo, ali bilo je i lepih face-to-face upoznavanja posle meseci/godina provedenih na netu. Trenutno pokušavam da održim jednu zaista lepu prekookeansku vezu i nadam se da ću uspeti.

Internet treba videti kao još jedan vid komunikacije. Telefon, pisma, radio, televizija, novine... gomila načina da se upoznaju novi ljudi. Internet je samo mnogo brži i dostupniji tako da svaka komunikacija postaje dosta slična komunikaciji uživo, sa par mana, ali i vrlina. Mane su naravno nedostatak fizičkog kontakta, mimike, intonacije... U vrline svakako spada raspoloživost vremena da se odgovori na poruke, da se razmisli pre nego što se nešto kaže, ali isto tako i neopterećenost izgledom. Da biste uživo prišli nekome da se upoznate treba da imate dosta samopouzdanja i da verujete da izgledate dovoljno dobro da ostavite pozitivan utisak. To je sve više i više izraženo pod uticajem medija koji samo forsiraju neku idealnu vrstu izgleda. Na internetu je dovoljno da jednom napravite neku sliku na kojoj izgledate pristojno, ali ni to čak nije obavezno, tako da je tenzija sa te strane drastično umanjena i fokus može da se prebaci na istraživanje karaktera i interesovanja sagovornika.

Da li će neko lagati preko interneta mnogo više zavisi od osobe koja se odlučuje za laganje nego od samog načina komunikacije. Ljudi lažu i uživo, jedino što im internet omogućava da to urade lakše i sa manjim posledicama. Dok nekoga ne poznajete dobro, nećete mu verovati previše ni ako ste ga upoznali uživo.