[ axone @ 27.08.2012. 08:28 ] @
Tast se nesto misli(znajuci njega to ce da potraje godinama dok se ne odluci konkretno) da krene
sa gajenjem aronije. Nesto je citao(u stampi) da je ne znam kakav prinos i blah blah i izracunao je
da bi mogao da ima nekih 400eur mesecno od toga. Nisam ulazio u racunicu.
Zemlju ima(selo Azanja).
Mene interesuje ako neko zna detaljnije da li je to razuman/isplativ izbor/posao?

Nekako mi se cini da se aronija odjednom pojavila niotkuda i krecu
masovno razni novinski clanci kako je to magicna i lekovita biljka(ili sta vec)
i dosta isplativ biznis.
Da li je ?
[ gigamg1 @ 27.08.2012. 11:45 ] @
Trud se uvek isplati. Gledaj tako na bilo koji posao.
Nemoj misliti da ces odmah zgrnuti lovu, to je nemoguce bez obzira na vrstu posla.
Koliko se budes trudio toliko ces profitirati.

Ne vrede ti proracuni sto zasnivas na informacijama iz novina.

Moras prvo nabaviti kvalitetan sadni materijal. Kvalitetnu literaturu i obrazovanje. Zemljiste koje pogoduje gajenju aronije i naravno mehanizaciju i radnu snagu ako vec zelis u vecoj meri da radis.
I ONO NAJVAZNIJE - SIGURAN OTKUP jer ti ne vredi to sto ces proizvesti X kolicinu voca ako nemas kome da ga prodas.

Ima ljudi koji se bave aronijom u Srbiji vec 20 godina. Rapitaj se malo. Siguran sam da ce ti svaki pruziti korisne informacije iz prve ruke oko samog uzgajanja te biljke.

To stoji da je lekovita ali najbolja osobine te biljke je njena tolerancija na niske temperature i kvalitet zemljista.

Veliki plus za tebe je sto tim clancima nije samo promovisano uzgajanje aronije nego i njega konzumacija.
Ne znam tacnu cenu po kojoj je prodaju ali znam je dosta skupa i da ima ljudi koji daju dobar novac za nju pouceni clancima iz novina.

Ali pre svega, moras se zaci u materiju dalje od novinskih clanaka i dobro se raspitati oko uslova samog uzgajanja i prodaje.

Moje znanje je skromno ali koliko sam citao, aronija trpi velike minuse i radja tek posle trece ili cetvrte godine i to ne u punom kapacitetu i da se veoma brzo razmnozava i prosiruje.
Tek negde oko pete godine radja pun rod.
Razmislite hocete li vi moci da izdrzite prvih cetiri godine ulaganja i truda bez dobitka da bi tek u petoj profitirali.
[ Lazar-I @ 27.08.2012. 13:20 ] @
Najbolje je da kontaktirate nekoga ko se već ozbiljno bavi proizvodnjom aronije. Ja sam nedavno prvi put probao plod aronije i plod nije uopšte ukusan, tako da mislim da zbog toga nikada potražnja neće biti velika.
[ axone @ 27.08.2012. 13:25 ] @
Hvala gigamg1.
Odgovor je bio upucen meni ali se radi o tastu i njegovoj zelji za sadnjom.

Mislim da je on pominjao da ima neki covek u Velikoj Plani koji se bavi duze aronijom
i da ce pokusati do njega da dodje(valjda imaju zajednickog poznanika) pa da se blize raspita.
To ce verovatno biti najbolje, info iz prve ruke.

Ovde sam se interesovao tek da vidim da nije neka "prevara" u najavi.
[ Vasastajić @ 27.08.2012. 19:33 ] @
Pročitah ovo što je Lazar-I okačio sa Nenadovog sajta, pa mi je pažnju privukao jedan momenat:
Citat:
Aronija nema bolesti osim štete od raznih životinja koje ne jedu plodove zbog njihovog kiselog ukusa u nezrelom stanju.

Jedan moj poznanik je posadio čitavu plantažu aronije, na oko pola hektara i sve je to lepo krenulo da raste, a kad je procvetala napala je rutava buba i uništila gotovo sav cvet!
Momci na temi sa linka iznose svoja iskustva u uništavanju te, kako oni kažu, karakondžule i borba protiv nje nije uopšte jednostavna.
Možda je i sreća da hemijsko tretiranje na te bube uopšte ili jako malo deluje, jer bi u protivnom sva pozitivna svojstva aronije bila jako dovedena u pitanje, pa je jedina efikasna borba protiv njih mehanička, putem raznih klopki.
Kod mene u bašti sam je takođe primetio i to skoro, zavučene duboko u zrele poldove kruške.
Bila je od ove "sorte"

http://imageshack.us/photo/my-images/225/zoldcserebogar.jpg/

a javlja se i ova

http://www.imagebam.com/image/0606a2186295329

Za sad po poljoprivrednim forumima se vodi diskusija samo o napadima rutave bube na klasične voćnjake, a eto, ikustvo mog poznanika govori da ni aronija nije pošteđena te pošasti.
Tek usputna informacija zarad kompletiranja sa ostalim, ne bi li se imalo što više podatakao kod donošenja odluke.
(nisam nikako umeo slike da okačim, pa eto onda bar ovako)
[ axone @ 28.08.2012. 08:27 ] @
Hvala vam za dodatne informacije.
Svako iskustvo je dobrodoslo.
[ kamahl @ 06.09.2012. 14:43 ] @
Borba protiv rutave bube je jednostavna. Potrebno je postaviti vanglice sa vodom po voćnjaku i u njih sipati malo deterdženta.
Bube kao lude idu na vodu a ne mogu da izađu nego se udave. Deterdžent je tu da im oteža posao izlaska iz vode :)

Ja sam ovaj sistem koristio zadnje 2 godine u voćnjaku i nisam imao problem sa njima.
Inače nikakva hemija ne pomaže - rutava buba napada voćke u cvetu a tada se ne sme prskati insekticidima zbog pčela.

Ne bi bilo zgoreg da se zemlja u rano proleće dok još ne krene vegetacija tretira sa nekim sredstvom koje bi ubijalo larve ali sa ovim nemam iskustva, a i pitanje je koliko bi to koštalo i koliko bi doprinelo...
[ since1986BC @ 06.09.2012. 15:33 ] @
Koristan tekst, ima slicnih saveta koji su pisani na forumu.
Rutava buba pravi štete na povrću

Citat:
Kako se ne preporučuje upotreba insekticida, zbog leta pčela i ostalih korisnih insekata, savetuju se mehaničke mere suzbijanja. Najbolje je postaviti plave ili bele plastične posude sa vodom u koju se sipa mirišljavi deterdžent za sudove, šećer ili miris cimeta koji ih posebno privlači. Posude se postavljaju u većem broju po obodu parcele, a manji broj se rasporedi po centralnom delu parcele. U toku dana najaktivnija je između 10 i 16 časova tako da, ukoliko mehaničke mere zaštite nemaju zadovoljavajući efekat, neophodna je primena insecticida. Tretiranje treba uraditi oko 13 časova, kada je ovaj insekat najaktivniji.
[ Lavlja_Jazbina @ 06.09.2012. 20:06 ] @
Interesantna iskustva.Ja sam cuo da to drvo aronije nista ne napada,jedino ptice koje ih kljuckaju.
Ja to uzimam jednom mesecno 3l pakovanje iz Nemacke sa bio znakom i kosta 4.5k.Opaka stvar,mada
se kod svakog drugacije manifestuje,ali pozitivno.Korisna je za razbijanje ateroma,smanjuje potrebu za secerom,
dobra je protiv hemoroida itd.Kod nas je 0,7 u staklenoj ambalazi oko 3k.Neki kazu da se razblazuje pa zato uzimam
ovaj paket iz nemacke koji ima slavinu.Jaca je od borovnice 5x,a ima takav ukus.Mozda je susena gorka,ali ova te mami
da se pije ko sok.

[ segrtlaza @ 26.04.2013. 09:55 ] @
I ja sam nešto razmišljao da posadim jedan deo sa aronijama.
Treba obratiti pažnju da biljka voli sve vrste zemljišta od peščanih, ilovače i glinovitog zemljišta. Uspeva i u kiselom, baznom i alkalnom zemljištu. Može da raste u polu-senci, ali ne podnosi potpuni hlad. Uspeva u suvom, ali i vlažnom zemljištu koje ima dobru drenažu.
Dobar tekst o njoj ima na: http://www.agroprofil.rs/blog/2012/07/aronia-melanocarpa-l/
[ ironman @ 26.04.2013. 16:08 ] @
Lepo ako se lako gaj i nije zahtevna, ok ako je i zdrava i lekovita ( iako višestruko manje od nekih drugih biljaka), ali da li neko stvarno očekuje da će u ovoj Srbiji prodavati aroniju za 1000din/kg ili koliko već.
[ cika dacha @ 26.04.2013. 16:17 ] @
sok je odlican :-)
[ Lavlja_Jazbina @ 26.04.2013. 18:10 ] @
Imam sunju i primedbu na moj postavljeni video pre 231 dan.Pricao sa drugarima pre 20 min,i zakljucili smo da ova ambalaza

koja je na video nema pojma od istog sistema tocenja ali ima manje sarenu kutiju.Ta se dovozi iz Nemacke privatno a ovo uvozi kao domaca firma od preko,

ali sumnjam da je tezak fejk.Sok je kao dobra borovnica i nista vise od toga.Ovaj fejk je 3000,a ona druga abalaza+gusci nektar 3400 rsd za 3 litre.
[ notorni @ 11.06.2013. 07:40 ] @
Imamo 400 stabala aronije na 10 ari u Šumadiji već 4 godine. Pretprošle godine rod je bio 250 kg a prošle 400kg. Ove godine očekuje 600kg a uvodimo i kap po kap zalivanje. U punom rodu ćemo možda imati 4 tone. Garantovani otkup postoji ali je cena smešna. Sopstveni plasman je sporiji ali bolji. Zasadili smo je za sebe, rodbinu i prijatelje.
Prošle godine smo prodali 200kg obrane i sveže smrznute aronije po 4,5eur kg. Na pijaci je bila 1000 do 1200 ali neuporedivo lošija u odnosu na našu.
Naše dete od 4 god je obožava i jede (sve je stvar ukusa). Ukus se poboljšava zamrzavanjem. Izuzetno zdrava prvenstveno za rešenje krvne slike i generalni imunitet. Pravimo džemove, sokove, liker itd za svoju dušu.
Od ulaganja smo imali sadnice, pripremu i obradu (plevidbu) zemljišta, branje i sistem kap po kap. Nikakve hemijske mere nisu potrebne tako da se može smatrati organskom. Razmišljamo i o organskom sertifikatu ali i to košta bar 750eur za tri godine.
[ Lavlja_Jazbina @ 11.06.2013. 08:44 ] @
Kada mislis da ces imati pun rod?
Citat:
Sopstveni plasman je sporiji ali bolji. Zasadili smo je za sebe,
Prošle godine smo prodali 200kg obrane i sveže smrznute aronije po 4,5eur kg

Sta je od ovoga ? Daj budi malo otvoreniji.400 stabala je gusto na 10 ari !?
[ anon70939 @ 11.06.2013. 21:51 ] @
Citat:
notorni: Garantovani otkup postoji ali je cena smešna.

Kolika je cena?
[ notorni @ 12.06.2013. 05:46 ] @
Ok, tačnije je 13 ari, planirano za ručno branje pa jeste malo gušće sadjeno u odnosu na zasad za mehaničko branje.
Logično je da je do 500kg za nas i porodicu, preko toga ne možemo fizički pojesti pa je i biće na prodaju.

Garantovani otkup je radio PK Takovo i cena prethodnih godina je bila 270 do 350din. Cena se formira svake godine u zavisnosti od roda kao i za maline, borovnice itd.
Neki ljudi u kraju je imaju 20 godina i preko Takova su je i nabavljali. Nisam pričao sa njima o isplativosti itd jer smo je mi zasadili bez mnogo premišljanja. Inače aronija je boja u svim veterinarskim pečatima za meso i u svakom kupovnom soku od borovnice.
[ Lavlja_Jazbina @ 12.06.2013. 07:51 ] @
Na sta mislis pun rod i 4t.Koliko je stara tvoja aronija?

Kako nemas problema sa rutavom bubom?


[ notorni @ 12.06.2013. 08:31 ] @
Pun rod je 10 do 12kg po stablu od 5 godine nadalje. Nama će ovo biti 4ta godina beremo u avgustu/ ranom septembru.
[ Lavlja_Jazbina @ 12.06.2013. 09:02 ] @
Gde si nabavljao sadnice.Meni dodje sve to kao neki hibrid,sibirsku pravu sadnicu kako sam citao nista ne napada.
Kako si ti izbegao rutavu bubu,posto sa odgovorom ti dobro ide. :-).
Daj malo o odrzavanju,okopavanju,da li navodnjavas.Notorni,teras me do wobi hausa da kupujem kljesta i vadim informacije. :-).
[ notorni @ 12.06.2013. 09:17 ] @
Nabavljali smo od jednog čoveka koji ima zasad više godina. Pre 4 god su bile 1,5eur ali nas je posle prevario za neku protivgradnu odbranu pa mu to dodje na isto sa sadašnjim cenama. Kažu da su sadnice od superior dobre, ima ih i porodica bobica (ne poznajem ni jedne ni druge), cene su od 300din na gore za 1,5-2godošnju biljku.
Nemamo nikakve bube pa ni rutave ako dodju skidaćemo ih ručno jer idemo na organsku proizvodnju.
[ bigsmurf @ 30.08.2013. 17:32 ] @
Notorni, planirao sam u novembru da zasadim 300-400 sadnica aronije. Inace sam iz Kragujevca. Da li postoji mogucnost da mi pomognes savetima i kako mogu da stupim u kontakt sa tobom?
[ mihojla @ 24.02.2014. 20:58 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Kako nemas problema sa rutavom bubom?
Kokoškama je prava poslastica rutava buba. Verovatno je puna proteina.
[ Horvat I @ 26.02.2014. 08:49 ] @
Citat:
mihojla: Kokoškama je prava poslastica rutava buba. Verovatno je puna proteina.

Još više bobice
[ jjevtić @ 17.04.2014. 13:09 ] @
godži je sledeća prevara kao oni tartufi sa sadnicama leske.


a sve to reklamiraju ljudi poput zaharija trnavčevića, koji je reklamirao i ove tartufe, zatim časopisi magično bilje i slično.





kad se pojavi na tržištu višak ovih godži bobica cena će pasti i to je to.


do tada mogu da prodaju te bobice za 2000 din/kg.


ko se na početku obogati to je to.
[ gigamg1 @ 21.04.2014. 22:13 ] @
Pa kad je u originalnoj postojbini ne uzgajaju, zašto bi to radili kod nas? Možda zbog lešnika sa tartufima? Možda zato što i pored lešnika kod nas dobro idu i puževi?
[ Lavlja_Jazbina @ 21.04.2014. 22:34 ] @
Gde si ti?Briga te za amatere.
Citat:
kad se pojavi na tržištu višak ovih godži bobica cena će pasti i to je to.

Sve je u marketingu i distribuciji.Kod mojih otkup mleka 15 rsd.Mladi sir 600 u gradu a u otkupu 4l mleka 60 dinara i
kazu sto bi davali mleko,bolje da ga pijemo.