[ Spanta @ 04.10.2012. 20:04 ] @
Preduzetnik sam vec nekoliko godina (to mi je dopunska delatnost), ali je situacija sada toliko losa da su mi prihodi manji (ili jednaki) doprinosima koje placam. Razmisljao sam da ugasim firmu ali sam se setio da sam nacuo nesto o mirovanju, pri cemu se ne placaju doprinosi (ili bar veci deo). Moze li mi neko reci sta se ne placa, a sta se placa dok je firma u mirovanju? Mogu li primati uplate od ranije izdatih faktura? Da li postoji ogranicenje koliko dugo firma moze biti u mirovanju ili koliko cesto moze da ide u mirovanje (mogu li recimo po tri meseca da radim i budem u mirovanju, naizmenicno)? Koje su mane ovakvog nacina poslovanja?
[ aleksandarbozovic @ 04.10.2012. 20:37 ] @
Ukoliko si osnivač preduzetničke radnje možeš da prijaviš privremeni prestanak obavljanja delatnosti. Prijava se podnosi Agenciji za privredne registre. Privremeni prestanak obavljanja delatnosti ne gasi tvoju obavezu da platiš sve dospele poreze i druge obaveze. Preduzetnik za razliku od osnivača društva sa ograničenom odgovornošću odgovara svojom celokupnom imovinom za delatnost preduzetničke radnje. Možeš da konsultuješ zakon iz oblasti privrednog prava kako bi se bolje informisao.
[ Spanta @ 04.10.2012. 21:07 ] @
Nije problem u dospelim obavezama. Sve sam to na vreme namirio. Interesuje me da li i sta placam tokom mirovanja, kao i da li mogu primati zaostale uplate? Mogu li recimo prijaviti privremeni prestanak obavljanja delatnosti, pa nakon tri meseca obnoviti rad, pa nakon jos tri meseca ponovo zamrznuti i tako dalje?
[ Nebojsa Milanovic @ 04.10.2012. 21:12 ] @
Koliko znam, možeš privremeno da odjaviš firmu i za to vreme ne plaćaš obaveze.

Ali mislim i da za to vreme ne možeš primati zaostale uplate, za šta bi zaista bilo dobro da se raspitaš kod nekog iskusnog knjigovođe, kao i koje su konsekvence ako to prekršiš.
[ gosha @ 04.10.2012. 21:41 ] @
Prekid obavljanja delatnosti je definisan u Zakonu o privrednim društvima.

Citat:
Prekid obavljanja delatnosti
Član 90

Preduzetnik je u obavezi da o periodu prekida obavljanja delatnosti istakne obaveštenje na mestu u kome obavlja delatnost.

Prekid obavljanja delatnosti se registruje u skladu sa zakonom o registraciji i ne može se utvrđivati retroaktivno.


Ne postoje nikakva ograničenja. S obzirom da privremeno prekidaš obavljanje delatnosti nemaju nikakav osnov da ti bilo šta naplate.
Što se tiče naplate starih dugova i tu ne bi trebalo dabude problema. Ukoliko te pozovu da objasniš odakle pare treba da poneseš urednu knjigu prihoda
da bi dokazao da su ti računi izdati pre prekida obavljanja delatnosti.

Obavezno idi kod referenta u poresku da ti kaže šta sve treba da uradiš.

Poz. Goran

[ Spanta @ 05.10.2012. 21:23 ] @
Hvala svima na savetima.
[ markantz @ 18.10.2012. 19:47 ] @
Evo ja malo kasnim, ali da odgovorim.
Zahtev o privremenoj obustavi obavljanja delatnosti se salje APR-u uz dokaz o uplati takse od 700RSD. Obrazac imas na sajtu APR-a.
Tokom trajanja privremenog prekida nemas prava da izdaješ i primaš racune, sve sto si fakturisao ranije i uplate ti dok su u mirovanju nije problem.
Kada to stigne resenje iz APR-a da si u mirovanju moras da napises izjavu sledece sadrzine:


I Z J A V A

Privremeno sam odjavio obavljanje delatnosti, u tom periodu želim da mi miruju obaveze plaćanja doprinosa



i odneseš to u poresku zajedno sa kopijom resenja iz APR-a.

U mirovanju mozes biti max 1 godinu.

Pozdrav
[ Dexic @ 18.10.2012. 20:01 ] @
A kako se tretira limit za pausal u tom slucaju? (u smislu da li se srazmerno smanjuje za tekucu godinu dozvoljeni limit?)
[ Spanta @ 18.10.2012. 21:58 ] @
Hvala Markantz. Da li postoji neko ogranicenje po pitanju naizmenicnog mirovanja-aktiviranja? Recimo tri meseca radim, pa tri meseca mirovanje i tako naizmenicno?