[ pisacc @ 09.10.2012. 01:27 ] @
Trebaju mi dobri saveti oko presađivanja odraslog zimzelenog drveta visine 10m. Imam još nekoliko kraćih, i neophodno je da se prebace na drugo mesto. Težinu još nisam proračunao, ali svakako ću morati da iznajmim neki kran.

Kako se priprema rupa, kako i koliko se seče koren, da li se podrezuju grane, u koje doba godine se radi, koliko se zaliva, i tako to... sve me zanima.

Zna li neko da li postoji firma/služba u Beogradu koja već radi takve stvari?
[ Horvat I @ 09.10.2012. 09:48 ] @
prethodne godine se kruna oreže kao za podmlađivanje i tada se vrši finalno orezivanje
korenje se reže da bu približno jednako s krošnjom.
Rupa se kopa dupla od mase korena višak zatrpa mešavinom zgorelog stajnjaka i zemlje nakon postavljanja i fiksiranja stabla dopuni mešavinom.
potpore da budu bar godinu
[ pisacc @ 10.10.2012. 00:10 ] @
Eh kad bih ja znao po kom principu se radi orezivanje...

Inače pošto stajnjak u Beogradu nemam , šta može da ga zameni?

[ bakara @ 10.10.2012. 09:05 ] @
Citat:
pisacc:

Inače pošto stajnjak u Beogradu nemam :D, šta može da ga zameni?

Tolika sela oko Beograda, nema da nema...eto ti ga Surcin blizu.
[ Java Beograd @ 10.10.2012. 09:20 ] @
Koje je drvo u pitanju ? Da li je to ukrasno drvo, tj. namena mu je "ljepota i hladovina" ili su u pitanju voćke od kojih očekuješ realan finansijski priliv, tj. nešto od čega živiš.

Prema tvojim komentarima, otprilike kapiram da nisu u pitanju voćke. Stoga, na onaj stajnjak slobodno zaboravi, dovoljno je da u zemlju kojom zatršavaš dodaš džak-dva humusa (30-tak litara) Može i više, neče da škodi. A može i bez toga, preživeće drvo svejedno.

Što se orezivanja tiče, ako već nisi izguglao kako se tačno orezuje ta tvoja vrsta, uvek možeš da se rukovodiš sledećim principima:
1. Sečeš grane koje ulaze u krošnju
2. Sečeš suve grane
3. Mlađe grane oblikuješ da prema izgledu daju lepu krošnju.
[ pisacc @ 10.10.2012. 19:00 ] @
Ma drva su zimzelena, znači sem iglica i šišarki nema drugih plodova

Ne znam šta je, Bor, Jela, nisam stručnjak. Prave mi lepu ladovinu, ali moram da menjam konfiguraciju dvorišta pa nažalost moram da ih sklonim odatle. A neću da ih sečem.
[ Java Beograd @ 11.10.2012. 07:27 ] @
Citat:
pisacc: Ma drva su zimzelena, znači sem iglica i šišarki nema drugih plodova :D
Onda povlačim reči: "... preživeće drvo svejedno ..."
Koliko ja znam, četinari umeju da budu baš osetljivi. Ali dobro, bar nema orezivanja.

P.S. Jela ima one male iglice, a drvo je pravilnog oblika ("novogodišnja jelka") a Bor ima dugačke iglice. Kod Crnog Bora je stablo pravilno a kod Belog Bora krajnje nepravilnog oblika.
[ Shadowed @ 11.10.2012. 08:16 ] @
Pa, neka okaci sliku, pa ce neko reci koja je vrsta.