Ovde je u pitanju dvostruka inovacija:
1. Koncentrator. Ovaj oblik jos nisam video nigde i deluje prilicno interesantno. Inace, postoji
nekoliko tipova koncentratora i tu je geometrija poznata, istrazivanja se vrse uglavnom na trazenju materijala za reflektore (dobra refleksija, niska cena, fizicke osobine - otpornost na spoljne uticaje i slicno) i prijemnike koji treba da apsorbuju energiju, zadrze i prenesu dalje sa sto manje gubitaka.
Ima jos jedna interesantna
geometrija, za stacionarni sistem bez tracking-a kao sastavni deo objekta, a sluzi za dobijanje toplotne i el. energije iz istog sistema. Ne znam da li je negde primenjen, ali deluje prilicno interesantno (o efikasnosti moze da se raspravlja).
Pre par godina sam zavrnuo par srafova na
ovom sistemu. Znam da je prof. Hans Grasmann imao na raspolaganju veoma ozbiljnu sumu za razvoj tog projekta. Poslednje sto sam cuo je da je krenula serijska proizvodnja i da je cena jednog sistema negde oko 4000 evra. Postavljen je na par mesta u Italiji i Nemackoj, ali ne znam nista o efikasnosti. Inace, imao je problema sa tracking-om, a to zna da kvari srecu devojci ako se ne postavi kako treba, ne znam kako je resio problem.
Ako se ne varam, G.Petrovic je izjavio da temperatura u zizi njegovog sistema moze da dostigne 1800 °C...deluje mi neverovatno, ali ako je istina, to je veoma znacajan skok u tehnologiji. A povlaci za sobom pitanje koji materijal koristi u sakupljacu i kako je to sve reseno. Ako je tacno ono sto on tvrdi, onda je iskoriscenost njegovih sfernih reflektora fantasticna sto povlaci za sobom manju povrsinu potrebnu za dostizanje istog efekta, manje materijala itd.
2. Akumulator. Trenutno se koriste akumulatori koji skladiste toplotu
po ovom pricipu koristeci glauberovu so kao najjeftinije resenje, pogotovu za velike sisteme. Medjutim, on govori da ne koriste so, nego vazduh, pominje priblizavanje idealnom Karnoovom ciklusu...sve to vrlo zanimljivo zvuci. Ako je sve navedeno tacno, onda veci deo vrednosti projekta lezi upravo u tom akumulatoru.
Oko cene - kolika je instalisana snaga ovog pilot postrojenja? Negde sam video da je cena investicije bila oko 100k evra, zna li neko prave cifre?
Sigurno je da ce uvodjenje u neku vrstu serijske proizvodnje bitno smanjiti cenu/kw, ali tek predstoji ispitivanje u narednih najmanje godinu dana da se saberu cifre i da se vidi isplativost.
Ovo stvarno izgleda zanimljivo, bilo bi lepo da se onaj decko, njegov saradnik, ukljuci u diskusiju pa da nam odgovori na neka pitanja. Tu je negde sigurno