[ HoT_Steppa @ 04.12.2012. 11:05 ] @
Moze li neko od "strucnjaka" za ekonomiju da mi objasni u cemu je fora sa ovolikom pomamom za otvaranjem zlatara koje se ocigledno ne bave prodajom zlata? Na svim "tim" zlatarama krupno stoji OTKUP zlata. Da li smo mi Srbi zavrsili sa slamaricama pa su menjacnice pukle, pa su sad na redu stekovi babinih lancica i prstenja? Da li je ovo mozda najbolji nacin za "ulaganje" malog kapitala, otvoriti zlataru i musti nase nesrecnike sa nekim smesnim otkupnim cenama a posle prodavati nekim "bizMismenima" po realnoj ceni? Znam da cena zlata non stop raste, ali da li raste brze od 6-7 % godisnje kolika je kamata na stednju? Drzava ne mora vise da ima kolicinu zlata koja odgovara deviznim rezervama (jos od 70-ih godina proslog veka), znaci drzava ne otkupljuje od "ovih".

Ja ovde nesto ne razumem, strucnjaci napred, ostali stoj.
[ bakara @ 04.12.2012. 11:34 ] @
Kolika je otkupna cena zlata kod njih?
[ Igor Gajic @ 04.12.2012. 11:39 ] @
E kad tako stavis "strucnjaka" onda kao da si ljudima stavio zig na celo aka "DALABU"...

No, neko zestoko kupuje zlato.

Recimo u Portugalu su pokupovali skoro sve sto je bilo:

http://www.bloomberg.com/news/...ces-compound-money-misery.html

S obzirom da svi rade inventarisanje zlata u rezervama (Austrija, Nemacka i sl...) mozes ocekivati da ce se desiti nesto radikalno u sledecih par godina i ukljucivace zlato kao glavnog aktera...
[ HoT_Steppa @ 04.12.2012. 11:45 ] @
Citat:
bakara:
Kolika je otkupna cena zlata kod njih?


Otkud znam, nemam babin stek.
[ Java Beograd @ 04.12.2012. 12:06 ] @
Ovakav dijagram kretanja cena zlata objašnjava mnogo.

[ mmix @ 04.12.2012. 12:07 ] @
Verovatno je neka trotter&bro varijanta, nsita tebe ne sprecava i da obidjes par renomiranijih zlatara i da uproedi cene otkupa. Mada su te cene tradicionalno ovde daleko ispod trzisnih cena sirovog zlata a kamoli nakita.

Zlato vec godinu i po oscilira izmedju 1600 i 1800 USD za uncu, i niko se u poslednjih 18 emseci nije ovajdio o zlato, ko je kupio blize 1800 taj je zapravo i izgubio. Na alztu su dobri trenutno samo oni koji su ga uzeli pre SEKE za <1000 USD, osali samo presipaju iz supljeg u prazno i bacaju tesko zaradjene pare.

[ ventura @ 04.12.2012. 12:08 ] @
Citat:
HoT_Steppa: Otkud znam, nemam babin stek.

Saznaj to i automatski ćeš dobiti odgovor na svoje pitanje.
[ Igor Gajic @ 04.12.2012. 12:28 ] @
@mmix

Nesto ozbiljno skripi sa cenom zlata...




Kinezi kupuju kao da sutra ne postoji, a cena miruje...
[ mmix @ 04.12.2012. 12:50 ] @
ne znam, nisu to neke kolicine za nivo drzava. Bilo je jos tema o zlatu, i po tim temama cena bi dosada trebalo da je vec 4000, ako ne 5000. A nije. Ogranicena je primanjima ljudi koji bacaju svoje pare u nju, a to je trziste koje je veoma tesko analizirati. Previse ljudi sedi na zlatu, to nece imati srecan kraj.
[ tdusko @ 04.12.2012. 13:07 ] @
Ja mislim da odredjene face imaju svoju ulogu u tome. Na primer John Rubino(http://dollarcollapse.com/about/) je poprilicno popularan i ima impact na to da ljudi ulazu pare u zlato. Covek se toliko detaljno trudi da objasni zasto ce za neki dan cena zlata da eksplodira da jednostavno ne mozete mu ne verovati :D. Ono sto je nejasno jeste da li takvi stvarno veruju u takav razvoj situacije ili su jednostavno finansijski poduprti sa druge strane da propagiraju kupovinu zlata.
[ mmix @ 04.12.2012. 13:24 ] @
Ja glasam za to drugo :) Uvek racunaj na ljudsku prirodu.... :)

Cela ta prica sa zlatom je veoma tanka, jer podrazumeva ili kolaps civilzacije (sto je onda prica za sebe) ili podrazumeva da drzava odustane od fiat valute i zakonski dozvoli sravnjivanje dugova zlatom. To se nece desiti, dok ima drzave. A ako je "fiat" na svom mestu onda je svaka komercijalna aktivnost usmerena kroz promet te valute a ne zlata. Cak iako dolar propadne, USA ce uvesti dolar v2 i opet ista prica. Sve je ovo sada super jer ljudi sede na zlatu i misle da ono ima tu vrednost koja je trenutna a ne onu koja ce biti kad oni rese da izadju sa tog trzista u trziste novca. kad pocne panic selling bice belaja.
[ Boris Tadić @ 04.12.2012. 13:58 ] @
Citat:
Moze li neko od "strucnjaka" za ekonomiju da mi objasni u cemu je fora sa ovolikom pomamom za otvaranjem zlatara koje se ocigledno ne bave prodajom zlata?

U pranju novca od heroina. Niko ne kontroliše ulaz/izlaz, nemoguće je na sitno. Sirotinja najčešće dobije od otkupljivača mrk pogled i priznanicu bez pečata i potpisa.
Citat:
Da li smo mi Srbi zavrsili sa slamaricama pa su menjacnice pukle, pa su sad na redu stekovi babinih lancica i prstenja?

Da. Još početkom 2011. Sada je epilog.
Citat:
Da li je ovo mozda najbolji nacin za "ulaganje" malog kapitala, otvoriti zlataru i musti nase nesrecnike sa nekim smesnim otkupnim cenama a posle prodavati nekim "bizMismenima" po realnoj ceni?

Ne. Najbolje je imati "svog čoveka" u pogrebnom preduzeću što džepari posmrtne ostatke pred ukop i za relativno simbolične € sticati nesrazmerno veću dobit u krajnjoj prodaji, po devizi "šta zna dete šta je 300 kila". Sve ostalo je van pameti.
[ milivoje t @ 04.12.2012. 15:19 ] @
u zemlji u kojoj nezaposleni nicu ko pecurke posle kise, logicno je da ce se pojaviti neko da ubere te pecurke.

covek u dugovima ili gladan covek nije u prilici da bira i pogadja se. vec se hvata za slamku.
slamka koju ce mu dati otkupljivaci je bas tanaka, al je slamka.

otkupljivaci nude niske cene otkupa. a ljudi bez posla, para i u probelmima pristaju na te cene.
nakit se kupuje po ceni za lomljeno zlato, a lomljeno zlato kosta tako da donosi trostruki profit...

imam skolskog koji se bavi tim poslom, bas mu lepo ide.
ne znam detalje tog posla, ali kaze da vecina otkupljivaca radi na ivici zakona.

[ HoT_Steppa @ 04.12.2012. 15:30 ] @
Da li je on jedan od onih koji je u poslednjih godinu-dve-tri otvorio ili je stari zlatar?
[ mmix @ 04.12.2012. 16:03 ] @
Pa ne vidim kako je to drugacije od stare situacije. I ranije su zlatare otkupljivale sve kao lomljeno zlato, cak i kad su u komadu (iako ne bi smeli). Mislim da cak nije ni dozvoljeno drugacije jer ti kao fizicko lice ne mozes biti prodavac zlatnog nakita (sto bi u tom slucaju bio). Ako se nesto nije promenilo, cak kao fizicko lice ne mozes posedovati zlato koje nije nakit ili u formi kovanog zlatnika, dakle nikakve poluge i slicno. To je jos zaostavstina iz stare juge, mislim da je i u hrvatskoj ista situacija kao kod nas. Slovenci su nesto skoro valjali austrijsko zlato zapcecaneo u plasticne kontejnere velicine kreditne kartice, ali je sve to islo za kes ispod zita, naravno po filovanim cenama.
[ ventura @ 04.12.2012. 16:42 ] @
Citat:
milivoje t: u
nakit se kupuje po ceni za lomljeno zlato, a lomljeno zlato kosta tako da donosi trostruki profit...

Taman da im neko donese i Faberžeov rad, zabole ih... Sve to ide u peć, topi se u poluge i vozi preko grane gde se unovčava...
[ milivoje t @ 04.12.2012. 17:54 ] @
zubi, mostovi, ordenje, lancici za rodjendan i krstenje, burme i krstevi idu u pec.
a faberze i kvalitetan nakit sa kamenjem po ceni lomljenog ide u neki izlog.
pa nisu mutavi :)

@HoT_Steppa
ne znam koliko se dugo bavi, nismo toliko bliski, nije zlatar radi samo otkup.
navodno je vrlo unosno ako znas kako da radis i ako ne pogresis dok radis.

@mmix
verovatno je ta zasterela zakonska regulativa jedan od temelja tog biznisa...
[ jnk @ 04.12.2012. 18:10 ] @
Sad često i menjačnica otkupljuje zlato, ne mora čak ni da se pretvara da je zlatara. Super stvar ako si zelenaš ili njihov klijent.
[ cika dacha @ 04.12.2012. 20:09 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
milivoje t: u
nakit se kupuje po ceni za lomljeno zlato, a lomljeno zlato kosta tako da donosi trostruki profit...

Taman da im neko donese i Faberžeov rad, zabole ih... Sve to ide u peć, topi se u poluge i vozi preko grane gde se unovčava...


da dopunim tvoj odgovor da se lomljeno zlato ovde pretvori u nakit koji se preko prodaje u zlatarama! nasi majstori su na ceni al su jeftini! uporedite lancic od 100g ovde i u berlinu!
[ Homer J. Simpson @ 04.12.2012. 20:35 ] @
Svasta, sto onda ne poredis lancic ovde i u Turskoj?
[ ventura @ 04.12.2012. 20:46 ] @
Citat:
cika dacha: da dopunim tvoj odgovor da se lomljeno zlato ovde pretvori u nakit koji se preko prodaje u zlatarama! nasi majstori su na ceni al su jeftini! uporedite lancic od 100g ovde i u berlinu!

Nemojte da se ložite, zabole nekoga i za lančiće i za naše zlatare... Tope sve što otkupe i prodaju sa 200-300% zarade u roku od par dana od trenutka otkupa... Sad još treba da se zaajebavaju sa lančićima..
[ bakara @ 04.12.2012. 21:33 ] @
^^ e bas si to plasticno objasnio
[ Java Beograd @ 05.12.2012. 08:07 ] @
Citat:
ventura:Tope sve što otkupe i prodaju sa 200-300% zarade u roku od par dana od trenutka otkupa...
Da nešto zarade - to je tačno i podrazumeva se. Ipak, zarada je daleeeeeeko od 200% - 300% o kojima pišeš.


Naime, cenu zlata na svetskim berzama je izuzetno lako naći, na vodećim finansijskim sajtovima. U momentu dok ovo pišem, cena u Evrima za kilogram je 41.804,62, iliti, dakle, 41,8 EUR za gram ili po današnjem srednjem kursu 4.748,48 din. Naravno, za 24 karatno zlato, tj. 999.99% čistoće.

Ko nije lenj, može sa jednim ili dva telefonska poziva da utvrdi da otkupna cena zlata nije ni 1.000 din, ni 2.000 din ni 3.000 din već negde oko 4.300 - 4.500. Naravno, cenu će vam saopštiti za 14-to karatno zlato kakvo je najčešće kod Srba, ali lako je preračunati. I sračuna se da je zarada otkupljivača, u odnosu na svetsku berzansku cenu, nešto ispod 10%. To je to.

Uzgred, pošto imam prijatelja zlatara, par insajder informacija: Kontrole zlatara su izutetno stroge. Svaki iole ozbiljniji zlatar ne sme da rizikuje da u svojoj radnji ima zlatni nakit sa tuđim žigom. Sa čistoćom zlata se tek nije igrati. Tako, sve u svemu, preprodaja otkupljenog nakita ne dolazi u obzir, već isključivo topljenje. (Naravno, svgde ima kriminala, ali to nije tema) Postoji neko domaće, interni "berzansko" merodavno telo, koje kreira cenu zlata za svaki dan. Tu cenu svi zlatari poštuju, pa kad dođeš u zlataru, on komad zlatnog nakita izmeri, pa pomnoži "berzanskom cenom u dinarima", pa pomnoži nekim koeficijentom koji podrazumeva cenu izrade.

[ ventura @ 05.12.2012. 08:19 ] @
@Java Beograd:
Skoro sam upoznao čoveka koji poseduje nekih 20-tak tih zlatara/otkupnih tačaka u Srbiji (a posluje u čitavom regionu), i ne verujem da bi izmišljao kad kaže kolika je zarada na celom tom poslu, jer što bi sebi navlačio konkurenciju na vrat ako to zaista nije tako. Otkupljeno zlato u Srbiji se topi i u roku od najviše 2-3 dana (u zavisnosti od otkupljenih količina) se prebacuje u Austriju gde se unovčava.

E sad, to oko tih cena, stvarno ne znam kolike su cene zlata, ali šta je zlataru problem dasi mu doneo 14 karatno zlato, pa ti shodno tome i plaća? To možda može da zna samo neko ko se bavi time, a svi ostali mogu ili da prihvate to ili da potraže ponudu od nekog drugog.
[ Java Beograd @ 05.12.2012. 08:39 ] @
Citat:
ventura:E sad, to oko tih cena, stvarno ne znam kolike su cene zlata ...
Upravo to što ne znaš je suština naše polemike. Cena, zar ne ? Jer prema tvojim rečima, ovde se otkupljuje za 30% - 40% svetske cene (da bi se ostvario profit od 200% - 300%). Ja sam ti konkretnim jutrošnjim poodacima pokazao da je otkup kod Bgd otkupljivača zlata po ceni koja dostiže oko 95% trenutne berzanske cene. I to je fer cena.

Citat:
ventura:... šta je zlataru problem dasi mu doneo 14 karatno zlato, pa ti shodno tome i plaća? To možda može da zna samo neko ko se bavi time, a svi ostali mogu ili da prihvate to ili da potraže ponudu od nekog drugog.
Možda si pogrešno protumačio moj post. Nije nikakav problem. Ja sam malopre zvao i dobio informaciju da 14-to karatno zlato plaćaju 2.535,00 din. Rekoh, telefonom na kratak upit "Dobar dan, koliko danas plaćate zlato ?" oni kažu " 2.535 din za 14-to karatno zlato". A onda, ako nekog zanima koliko je to u odnosu na svetsku berzansku cenu, neka preračunava. Naravno, kad neko donese konkretan zlatni predmet na licu mesta se utvrđuje i finoća i gramaža.
[ Homer J. Simpson @ 05.12.2012. 10:48 ] @
Ko kontrolise da li je utvrdjena 'finoca' tacna? Pa cak i gramaza moze da bude lazirana. Da se ja bavim otkupom, placao bih 24karatno kao 14karatno, prodavac sigurno ne zna koje je, a najgore sto moze da se desi je da odustane od prodaje.
[ Vasastajić @ 05.12.2012. 11:31 ] @
^
O takvoj karakterologiji homo balcanicusa govorio je još odavno Vladimir Dvorniković:
Citat:
Mnogi smatraju da je pedeset godina komunizma odgovorno za našu
moralnu i duhovnu degradaciju, međutim, još pre komunističke vladavine,
godine 1939. antropolog Vladimir Dvorniković je u svojoj “Karakterologiji
Jugoslovena” uporedio naš karakter sa karakterom Engleza:
“Ko u takvoj sredini ma šta prima “za gotovo” ispada budala. Jedan
naš čovek izjavio je u novinama da su po njegovom mišljenju Englezi
“najdetinjastiji narod na svetu”.
Zašto?
Zato što “veruju prosto sve što im se priča”. Pri tom je zaboravio
samo jednu sitnu okolnost: da Englez očekuje od svakog čoveka istinu,
sve dok se ne uveri o protivnom. U nas se ugnezdila sasvim druga
shema i mnogi je otvoreno ispovedaju: Svakog čoveka treba dotle
smatrati nepoštenim dok se ne uveriš da je pošten. Ljude uopšte, treba
susretati sa najvećim nepoverenjem; jedne zato što ih još ne poznaješ,
a druge zato što ih dobro poznaješ.
U sredini gde se podvala smatra receptom životne mudrosti i najuspešnijim
putem do svih mogućih uspeha, nakuplja se lako humus i za
izraziti, katkad neobično drski i rafinirani kriminal prevare, malverzacije
i svih mogućih zloupotreba tuđeg poverenja.” (826)

A ni Ljubomir Nenadović još u 19.veku nije bio baš nešto blagoglagoljiv po tom pitanju:
Citat:
“Što smo mi navikli to dalje činimo,
Napolju s’ koljemo, u crkvi s’ krstimo.
Nedavno na crkvi jabuka s’ zlatila,
Mnoge je hiljade opština platila;
Sirotici mnogoj postelja prodana,
Dok je ta jabuka zlatom okovana;
Za Hristovu crkvu to se od njih uze;
Al da vidi Hristos prolio bi suze.
Čudnovato stoje na tom svetu stvari;
Osim sebe niko ni za kog ne mari.
Mudrost ljudska raste i do neba stiže,
Al’ sebičnost njina još se dalje diže.
Idemo u crkvu, Hrišćani s’ zovemo,
Al’ Hristove reči ništa ne volemo,
Ta jednu haljinu ko na sebi ima,
I tu bi mu svukli, neka mu je zima.
Između suseda velika je jama;
Što bližnjem želimo ne dao Bog nama.
Podižemo crkve gore u oblake,
A gledamo mirno kraj crkve prosjake.
Varamo, krademo, čudesa činimo,
Bojimo s’ žandara, Boga s’ ne bojimo!
Zavidimo drugom, ljubimo osvete,
Na bližnjega svoga dižemo klevete.
Svađamo s’ za ništa, koljemo s’ za svašta;
Jedan drugom neće uvrede da prašta,
Pa kakvi su ljudi takve i države,
Takvi su ministri, takve nam uprave;
Iznesu vam neke idole pred oči,
Pa hajde na vojsku i krv bližnjeg loči.
Svade se, pobiju, svo krvavo polje,
A posle ratova ništa nije bolje.
Na barjaku stoje sveci i krstovi,
Pod barjakom kolju s´ k’o pravi zverovi.”

Hipokrizija je ovde modus vivendi...
...jer pretpostavljam da tvoji u kući makar slavu obeležavaju prigodno...božić...uskrs...
...kada se i ti u toj situaciji prigodno oždereš.
[ Java Beograd @ 05.12.2012. 11:34 ] @
Citat:
Homer J. Simpson:Ko kontrolise da li je utvrdjena 'finoca' tacna? Pa cak i gramaza moze da bude lazirana. Da se ja bavim otkupom, placao bih 24karatno kao 14karatno, prodavac sigurno ne zna koje je, a najgore sto moze da se desi je da odustane od prodaje.
Ti sad ideš logikom da su oni koji prodaju zlato ili ovce ili pijani milioneri koje baš briga za novce. Naravno da svako zna koje zlato ima u vlasništvu, baš kao što prodavac polovnog BMW-a nije ovca da ga prodaje po ceni polovnog Juga.

A ako bi ti 24-karatno zlato plaćao kao 14-karatno, vrlo brzo bi mogao da budeš napunjen olovom, koje je, kao što znamo, mnogo jeftinije, iako ima mesingano košuljicu.
[ cika dacha @ 05.12.2012. 11:40 ] @
onda odoh u tursku da kupim lomljeno zlato pa da prodajem u polugama u austiji! zasto tako onda ne rade?
[ Homer J. Simpson @ 05.12.2012. 11:58 ] @
Citat:
Java Beograd:Ti sad ideš logikom da su oni koji prodaju zlato ili ovce ili pijani milioneri koje baš briga za novce. Naravno da svako zna koje zlato ima u vlasništvu, baš kao što prodavac polovnog BMW-a nije ovca da ga prodaje po ceni polovnog Juga.

A ako bi ti 24-karatno zlato plaćao kao 14-karatno, vrlo brzo bi mogao da budeš napunjen olovom, koje je, kao što znamo, mnogo jeftinije, iako ima mesingano košuljicu.

Jeste, ti koji prodaju zlatan nakit, satove i dukate su bas opasni kriminalci koji ce nekoga da napune olovom. Da su takvi, ne bi morali da prodaju zlato da prezive, snasli bi se na neki drugi nacin
Ko krizira, prodace i nov a ne polovan BMW za duplo manju cenu, samo ako odmah dobije pare

@ Vasastajić
Ti si neki filozof, jel da
[ Java Beograd @ 05.12.2012. 12:08 ] @
^ A ti probaj. Ko ti brani ? Probaj i da kupiš novog BMW po upola manjoj ceni polovnog.
[ Homer J. Simpson @ 05.12.2012. 12:12 ] @
Bas pre neki dan kupio telefon po 30% manjoj ceni. Jbg dok nekom ne smrkne, drugom ne svane ...

I graficku sam pre par meseci platio manje od 50% 'trzisne' cene. Znao sam koliko kosta, naravno to sam precutao, rekao koliko bih dao, lik rekao ok (ko mu je kriv sto je lenj pa nije pogledao po oglasima) i svi srecni (ipak ja malo vise).

Eto 2 primera, prvi zbog krize, drugi zbog lenjosti (a ima i gluposti, nije bas najbistriji).

[Ovu poruku je menjao Homer J. Simpson dana 05.12.2012. u 13:23 GMT+1]
[ Java Beograd @ 05.12.2012. 13:00 ] @
^ I sad bi ti, nadahnut povoljnom kupovinom polovne grafičke kartice krenuo u krupniji biznis i varao ljude na gramaži i finoći zlata !? Može, kao što rekoh, probaj, niko ti ne brani.
[ ventura @ 05.12.2012. 14:47 ] @
Citat:
Homer J. Simpson: Ko kontrolise da li je utvrdjena 'finoca' tacna? Pa cak i gramaza moze da bude lazirana. Da se ja bavim otkupom, placao bih 24karatno kao 14karatno, prodavac sigurno ne zna koje je, a najgore sto moze da se desi je da odustane od prodaje.

Mislim da je u tome stvar... Odkud prodavac zna da li je njegov lančić 14,18 ili 24 karata? On može da veruje na reč prodavcu kad ovaj kaže da će da mu plati po 14 karata, ili da odnese kod drugog prodavca (koji će mu verovatno reći isto).

[ Almedin @ 05.12.2012. 15:12 ] @
Pa zar nije covjek telefonom pitao koliko placaju 14-karatno zlato i dobio cijenu za to?
[ Java Beograd @ 05.12.2012. 15:22 ] @
Citat:
ventura: Odkud prodavac zna da li je njegov lančić 14,18 ili 24 karata?
Ne znam otkud sad i ti misliš da su ljudi koji poseduju zlatan nakit naivni ko veverice ? Uostalom, kad su ga kupovali, valjda znaju šta su kupili ? Ili su im čavke popile mozak u međuvremenu.

Ali, već se umorih od prepirke sa Homerom, pa tako, nema veze. Neka bude da prosečan Srbin rado prodaje zlato u bescenje, pa to koriste otkupljivači.
[ Vasastajić @ 05.12.2012. 16:17 ] @
Citat:
Homer J. Simpson

@ Vasastajić
Ti si neki filozof, jel da

Zzztt, jok...
...samo te pažljivo "slušam"...
...i adekvatno reagujem.
A poznati su mi već slučajevi teškog snalaženja sa istinom, tako da ti je reakcija sasvim očekivana.
[ HoT_Steppa @ 05.12.2012. 16:33 ] @


jos jedan dokaz, ima ih svuda.
[ Homer J. Simpson @ 05.12.2012. 17:20 ] @
@ Vasastajić
Koja ocekivana reakcija? Poeziju ne volem, a proza je glupa, valjda treba biti oprezan i podozriv a ne naivan i pun poverenja. A Englezi su nadaleko poznati po postenju i naivnosti, ko se s njima sretne, ostace i bez gaca a ne para.

@ Java Beograd
Jesi ti nekad kupio nesto u zlatari? Jesi onda to izmerio i proverio finocu?
Isto tako ako je nekome hitno ili je glup (pa ne obidje nekoliko tih sto otkupljuju) ili naivan (pa im poveruje da je 14 a ne 24 karata), sto da mu plate vise tj. koliko vredi? Sam je kriv.
[ deki77 @ 05.12.2012. 17:28 ] @
I ja sam video jednu ovaku radnju.Specificno izlepljen izlog "otkup zlata..novac odmah...bla bla"
[ Vasastajić @ 05.12.2012. 19:51 ] @
Citat:
Homer J. Simpson
Koja ocekivana reakcija? Poeziju ne volem, a proza je glupa,

Ista ko i ova...
...pa i dalje malen hodaš ispod zvezda.
[ Exodusbgd @ 06.12.2012. 00:19 ] @
Neka firma iz Novog Sada je ovih dana (u zadnjih mesec-dva) otvorila ogroman broj tih radnji za otkup zlata u Beogradu (video sam najmanje 5 radnji, a ko zna koliko ih još ima u raznim krajevima grada). Imali su i zanimljivu reklamu na izlogu: "Otkup.....xxxx....., zuba,......xxxx (kad sam video, valjao sam se, i morao da uslikam telefonom). Posle su sklonili to "zuba"
[ Java Beograd @ 06.12.2012. 08:51 ] @
Citat:
Homer J. Simpson:@ Java Beograd
Jesi ti nekad kupio nesto u zlatari? Jesi onda to izmerio i proverio finocu? Isto tako ako je nekome hitno ili je glup (pa ne obidje nekoliko tih sto otkupljuju) ili naivan (pa im poveruje da je 14 a ne 24 karata), sto da mu plate vise tj. koliko vredi? Sam je kriv.
Naravno da sam kupovao u zlatari.
Nego, jesi li ti nekad kupio auto. Jesi li proverio da li je radna zapremina motora baš onakva kako ti je rečeno ? Da li si proverio da li deklarisana snaga u konjskim snagama ogovara realnosti. Valjda si nekad kupio i usisivač. Da li si proverio snagu u vatima ?
[ dule_ns @ 06.12.2012. 09:13 ] @
Juče sam naleteo na oglas za otkup zlata i setio se ove teme. Elem, kad sam ih nazvao rekli su mi da je cena 2300 dinara za 14-karatno zlato. E sad, ako ima neko ko zna nek preračuna.
[ ventura @ 06.12.2012. 09:33 ] @
Citat:
Java Beograd:
Nego, jesi li ti nekad kupio auto. Jesi li proverio da li je radna zapremina motora baš onakva kako ti je rečeno ? Da li si proverio da li deklarisana snaga u konjskim snagama ogovara realnosti. Valjda si nekad kupio i usisivač. Da li si proverio snagu u vatima ?

Pa jesi li?

Ti kao kupac sigurno ne proveravaš robu u te detalje već veruješ prodavcu da je to što tvrdi da prodaje istinito. Kod nekih predmeta kupac je i sam jako dobro informisan i prodavac nema neku informacionu prednost da bi mogao da mu uvali nešto. Recimo, vrlo je teško da recimo mesar uvali prodavcu kilo viršli umesto pršuta koji je tražio i platio jer kupac tako nešto može da prepozna instantno. Ista stvar je i sa kupovinom automobila, piva, itd. Međutim kod predmeta gde postoji vrlo velika informaciona prednost prodavca: zlato, dijamanti, umetnički predmeti itd. nije jednostavno da kupac prepozna prevaru osim ako i sam nije ekspert.

Primerno ti kupiš neki zlatni predmet koji je od 24K zlata. Nakon nekoliko godina (ili decenija) ti želiš da prodaš taj predmet, međutim kupac (koji sada u ovom slučaju ima informacionu prednost) ti kaže da je tvoje zlato 14K i da će ga platiti kao takvo. Ti možeš da odbiješ prodaju i odeš kod drugog kupca, međutim susrećeš se sa problemom da ti svako kaže da je u pitanju 14K zlato. Ti možeš da im ne veruješ i da nastaviš da čuvaš to zlato, a možeš i da pokušaš da nađeš tog prodavca ukoliko još uvek postoji, koji ti je pre 15 godina prodao zlato i da mu tražiš da ti vrati pare :)

Kad dođeš do stadijuma kad moraš da prodaješ nakit i zlatne predmete iz kuće, sasvim sigurno nisi u poziciji da mnogo biraš i da tvrdiš pazar da li je u pitanju 14K ili 24K već je to stanje daj šta daš.
[ Java Beograd @ 06.12.2012. 09:54 ] @
Naravno da veruješ prodavcu i deklarisanim atributima robe koju kupuješ. S druge strane, čim pominješ nakit od 24 karatnog zlata, jasno je da se u zlato uopšte ne razumeš. Naime, zlatni nakit se pravi od 14-karatnog zlata, ili od 18-to karatnog zlata. Ima i od 20 karata, ali kod nas retko.
Zlatni nakit ima žig. Na 14-to karatnom zlatu stoji žig "585" što je čistoća u promilima. 18- karatno ima žig "750". Kad odeš u zlataru, zlatar te pita koje zlato si planirao da kupiš, 'vakvo ili onakvo. Zlatare imaju redovnu i rigoroznu kontrolu.

Ne kapiram kako ne kapirate da otkup zlata ne može da se organizuje na principima da su ljudi glupi i naivni i da ne znaju šta imaju, i da ne znaju koliko to vredi i da su voljni da daju buzašto

Edit: promilima

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 06.12.2012. u 11:34 GMT+1]
[ Shadowed @ 06.12.2012. 10:22 ] @
Promilima.
[ Horvat @ 09.12.2012. 13:45 ] @
u subotici su u proteklih par godina pocele nicati, ko pecurke posle kise, zalagaonice

ja sam to zamisljao kao u americkim filmovima,udjes, imas "izbor" da otkupis ono sto su ljudi zalozili,a nisu podigli nakon x vremena, kao i da sam zalozis razne stvari

e...nije tako
udjem ja ~prosle godine u jednu,cisto informativno, vidim sve prazno, samo jedan sto i lik za stolom, popricamo mi malo, i poenta se svela da on "otkupljuje" manje vise samo zlato i jos neke izrazito vredne stvari kojima skoro da i ne opada cena
po secanju, zlato je placao 10-20e, u zavisnosti od cistoce, i to ti "vredi" 3 meseca, svaki mesec ako hoces da "produzis", das mu 10 e (mozda sam pogresio brojke, sustina je bitna), ako ne "produzis" mesec, oprosti se od nakita


neki dan, mislim proslog meseca, je na korzou nikla "otkupna stanica zlata", ja to ne bih nazvao zlatarom, ne znam koliko placaju, al izlog im je skroz oblepljen...


[ mmix @ 10.12.2012. 09:00 ] @
Evo i u pancevu i u glavnoj ulici i pravo na izlazu sa korzoa.