[ ventura @ 09.12.2012. 09:20 ] @
Ovo mi je jutros upalo u oči:


U redu, spasilačke službe su tu da pomognu ako se neko nađe u nevolji... Međutim spasilačke službe nisu tu da izigravaju dadilje gomili idiota koji krenu kašikom na bager, pa im je onda đavo kriv.. I ono što mi je interesantno, ljudi opušteno twituju, fejsbuče, što znači da nisu životno ugroženi, ali eto sa toplim čajem i kojim ćebetom bi im bilo udobnije da kuckaju po telefonu.

Krenuo si na duži put, napolju mećava. Zar nije logično da imaš potpuno pun rezervoar, malu lopaticu sa kojom možeš da razgrneš sneg ako se negde zaglaviš, a u gepeku baš to što traže jedno ili dva ćebeta, vodu i nešto suve hrane? Zimske gume se podrazumevaju to valjda ne treba ni da spominjem. Bez obzira na to kakvi su putari, ovo je nešto što u zimskom periodu stalno treba imati u autu, a naši putari su samo otežavajuća okolnost, pošto svako zna kako oni rade svoj posao, tako da to ne može nikoga iznenaditi.

Možda je dotični poster čak i član foruma, pa bi mi bilo vrlo interesantno da čujem njegovo razmišljanje na ovu temu..
[ vidan kv @ 09.12.2012. 09:41 ] @
........prosto ljudi zaborave činjenicu da žive u Srb.....da se ne lažemo i u mnogo bolje organizovanim sistemima ostanu ljudi zavejani ali je čini mi se ključni problem u NERAZMIŠLJANJU...polaziš na put-po meni prvo i osnovno pogledaš prognozu,bilo leto ili zima to ti je dovoljno da predpostaviš šta te čeka na putevima po Srbiji....dovoljno je i malo vozačkog iskustva pa da skontaš da npr. prevoj Mečka na autoputu može da bude zavejan i da to ne bude posledica ne činjenja nadležnih.....pozzz!
[ ventura @ 09.12.2012. 09:48 ] @
Bez obzira na to što živiš u Srbiji, valjda je neki zdrav razum da ćeš poneti malo hrane i vode i neko ćebe da se zagrneš ako voziš po kijametu.. To što živiš u Srbiji i što znaš kakvi su putari samo može da bude otežavajuća okolnost, jer ako i tada ništa od toga nemaš, e onda si baš idiot.

I drugo, taj deo puta (i generalno vojvođanski putevi) je stalno zatrpan smetovima čim ima vetra a napolju sneg. Pa prošle godine kad je ono padao, ja sam u dva navrata išao za Novi Sad po mećavi, i u oba navrata sam morao da hvatam zalet i da se probijam kroz 50cm visoke smetove, i bilo je samo pitanje kad ću naleteti na dovoljno velik u kome ću se zaglaviti.. Isto je masa auta bila zaglavnjena sa strane, i isto su čekali satima da im neko očisti put. Znači to nije bilo pre 50 godina pa da se ne sećaju ljudi, znači ista stvar je bila i prošle godine, i opet ljudi ne razmišljaju u idu na foru "neće valjda meni da se desi".
[ jnk @ 09.12.2012. 09:54 ] @
ventura ti si bolestan. Alo ljudi su već 15 sati blokirani na autoputu tzv. koridoru 10, kolona je više kilometara i ti kažeš što nisu poneli džakove hrane i bolje se pripremili za to?? Mogao je da ima 10 lopata kad je put blokiran kamionima ispred.

I neverovatno mi je da niko od medija ne piše o tome.
[ ventura @ 09.12.2012. 10:06 ] @
Citat:
jnk: ventura ti si bolestan. Alo ljudi su već 15 sati blokirani na autoputu tzv. koridoru 10, kolona je više kilometara i ti kažeš što nisu poneli džakove hrane i bolje se pripremili za to?? Mogao je da ima 10 lopata kad je put blokiran kamionima ispred.

I neverovatno mi je da niko od medija ne piše o tome.

Ajde malo stani na loptu i razmisli o situaciji pre nego što po automatizmu kreneš da pljuješ državu.

Zbog čega je nastala cela ova situacija? Moron je sa šleperom pokušao da obiđe grtalicu za sneg, isprečio se preko sve tri trake i blokirao put. Šta putari mogu da urade, pretpostavljajući da čekaju sa 20 kamiona u niskom startu i da su organizovani kao japanci?
Putari mogu da krenu sa suprotne tačke i da čiste put u suprotnom smeru, kada dođu do kamiona mogu ga izvući ili skloniti sa puta (a policija da odvede bahatog vozača na jedno 6 meseci u požarevac da malo ohladi glavu). Iza kamiona vozači su u sve tri trake, jer je svako pokušao da se probije kako zna i ume. Neki su i preprečili više traka, zaglavljeni ko zna kako. Putari dakle ne mogu da prođu i očiste zaustavnu traku kojom bi bez problema mogli da izađu ostali vozači jer je i ta traka u potpunosti zauzeta vozilima. Jedino rešenje problema je da se ili čisti jedno po jedno vozilo sa čela kolone i tako oslobađa kolona, ili da se kolona preseče na više delova, otvori bankina za suprotan smer i opet čiste vozila sa čela kolone najbliže bankini i da se usmeravaju na drugu stranu puta koja je očišćena. Ja koliko vidim, putari kakvi god da su, rade te obe stvari, i ne znam zaista šta drugo još mogu da urade.

E sad mi ti reci koliko vremena bi japancima trebalo da evakiušu kolonu automobila dugačku 15 kilometara? 45minuta? 5 sati? 10 sati? Ili šta ti smatraš za koliko vremena su naši putari mogli da reše ovaj problem?
[ jnk @ 09.12.2012. 10:11 ] @
Putar je dužan da održava put u prohodnom stanju, ko će da bude odgovoran ako ne oni? Prošle god u februaru je bio jači sneg pa nije bilo ovakvih situacija.

Ali ok, moj hejt nije usmeren uopšte ka putarima nego ka tebi koji pljuješ ljude koji su ostali zaglavljeni u koloni dugoj 11 km. Zamisli ostaneš 15 sati u kolima na minusu i neko ti kaže šta se žališ što nisi poneo džak hrane i lopatu i riziko i bilo bi ti kul.
[ ventura @ 09.12.2012. 10:17 ] @
Citat:
jnk:Prošle god u februaru je bio jači sneg pa nije bilo ovakvih situacija.

Daj bre.. Aj stvarno nemoj da si baš toliko bljutav.. Iduće godine ćeš reći da su ove bili savršeni, i tako u krug.. Trava je uvek zelenija kod komšije, i uvek su stvari bile lepše u prošlosti.

Citat:
jnk:
Ali ok, moj hejt nije usmeren uopšte ka putarima nego ka tebi koji pljuješ ljude koji su ostali zaglavljeni u koloni dugoj 11 km. Zamisli ostaneš 15 sati u kolima na minusu i neko ti kaže šta se žališ što nisi poneo džak hrane i lopatu i riziko i bilo bi ti kul.

Ne pljujem ja po ljudima jer su ostali zaglavljeni u 11km dugoj koloni, ja pljujem po ljudima koji su krenuli, da citiram jednom mog prijatelja, "bez kurca na svadbu", i onda im je đavo kriv kad se desi ovako nešto. Sasvim je normalno da u ovakvim vremenskim uslovima ne krećeš na put bez preke potrebe, i sasvim je normalno da očekuješ najgore (da ćeš da provedeš 20 sati zaglavljen u snegu) i da se za to pripremiš. Nisi ti krenuo na put u sred jula, pa te kao sneg iznenadio, pa si besan jer policija 'neće' da ti donese ćebad i čaj, već si krenuo u Decembru, po mećavi koja već veje, i nisi ništa od toga uradio.
Nikome nije prijatno da čeka u koloni satima, pa ni najpripremljenijem čoveku, ali mene lično bi bila sramota da pišem ovakve statuse, i da kritikujem službe na taj način, jer bi smatrao da time blamiram samo sebe i pokazujem svima koliki sam debil.

Šta kažeš na ovo:
125-Mile Traffic Jam In Russia: Drivers Stuck In Snow For Three Days
Jel i ovi žive u tropskim predelima, pa ih iznenadio sneg?

Ili je izgleda samo u Srbiji moguće da ljudi ostanu zavejani na putevima..

Three die as snow causes chaos in Europe

Heavy snow hits air travel, roads across Europe

European ski resorts in 'lockdown' after freak snowfalls cut road, rail and air links
[ jnk @ 09.12.2012. 10:28 ] @
Ti znaš za slučaj prošle godine gde je 11 km duga kolona bila zarobljena 16 sati? Ja se ne sećam, možda mi nije tako nešto upalo u oči al to mi deluje katastrofalno.

Sve i da je čovek imao hranu i ćebe i lopatu ne vidim razlog da se neko ne smatra odgovornim za ovoliko dugo vreme osposobljavanja saobraćaja.
[ SlobaBgd @ 09.12.2012. 10:34 ] @
Vratite dugme "ne sviđa mi se"!
[ ventura @ 09.12.2012. 10:36 ] @
Citat:
jnk: Ti znaš za slučaj prošle godine gde je 11 km duga kolona bila zarobljena 16 sati? Ja se ne sećam, možda mi nije tako nešto upalo u oči al to mi deluje katastrofalno.

Sve i da je čovek imao hranu i ćebe i lopatu ne vidim razlog da se neko ne smatra odgovornim za ovoliko dugo vreme osposobljavanja saobraćaja.

To se nije desilo u Srbiji prošle godine jer se nije desila nezgoda da se šleper prepreči i tako blokira autoput.

Putari nisu krivi što je moron u šleperu pokušao da obiđe grtalicu i tako blokirao kompletan jedan smera autoputa i napravio kolaps u saobraćaju i zarobio ko zna koliko ljudi.
Ljudi koji su ostali zaglavljeni takođe nisu krivi jer su zbog morona u šleperu ostali zaglavljeni 10+ sati, ali su morali biti pripremljeni da to i očekuju, a najmanje je kriva policija jer nema dovoljno ćebadi i čaja za sve koji su u kratkim rukavima krenuli na izlet po ovom divnom vremenu.


Malo i mi kao građani treba da stanemo na loptu.. Pa čekaj, ne možeš ti da očekuješ isti nivo usluge putara, policije, vatrogasaca kao u razvijenim zemljama, a porez plaćaš kao da živiš u Nigeriji. Koliko vas što kritikuje plaća 100% poreze i doprinose na platu? Koliko vas je platilo uredan porez na imovinu? Koliko vas je prijavilo ekstra prihod i platilo porez na to? Koliko plaća porez na stan koji iznajmljuje? Koliko kupuje stvari na crno, bez računa? Svi gledaju kako će da zavrnu negde državu, da uvate krivinu, a kad država treba nešto da učini za njih, e onda to mora biti ko da smo Nemačka u najmanju ruku.
[ anon142305 @ 09.12.2012. 10:45 ] @
Citat:
SlobaBgd: Vratite dugme "ne sviđa mi se"!

Jeste, pa da se vidi da dobar deo moderatora i clanova koji ima misljenje blisko njima,
dobija vecinom negativne ocene.

Ni ja nisam mogao da verujem sta pise postavljac teme,
ali posle par godina na es-u se covek navikne.

Evo, sad mi vise i toliko ne treba ignore opcija.
[ ventura @ 09.12.2012. 10:51 ] @
Pre nego što me stavite na ignore, možda bi neko mogao da mi odgovori šta je problem zimi imati pun rezervoar, ćebe, flašu vode i nešto slatkiša u autu? Ili je to možda neka neviđena nauka?

Sa 20 litara goriva u rezervoaru auto može da radi 20-30 sati, da normalno greje, sluša se radio, puni telefon i tako to... E sad, ako je na sve ovo neko krenuo sa 5 litara goriva u autu, to je već kandidat za Darwinovu nagradu...
[ bachi @ 09.12.2012. 10:55 ] @
Poenta teme (by Ventura) jeste: gde god da putujete, napunite pun gepek konzervama, hektolitrima vode i koja kantica od 20l benzina pride, ako to ne uradite, vi ste moroni i budale.

Pa bravo Ventura, bravo, ovog puta si prevazišao i samog sebe...
[ anon142305 @ 09.12.2012. 10:56 ] @
@ ventura,

Ajd mi reci nesto iskreno.

Ovo sto oduvek pises na es-u,
jel to radis u dogovoru sa administracijom,
da bi se clanovi primili (iznervirali ili bilo koja druga reakcija, samo da reakcija postoji)
i da bi se povela diskusija (da forum ne bi bio mrtav)
ili je to stvarno tvoje misljenje??

Evo vec par godina hocu to da te pitam,
sad iskoristih priliku.

Naravno, ako je ovo prvo,
ne ocekujem odgovor na temi,
vec na pp, ako ti nije problem.
[ vilil1 @ 09.12.2012. 10:59 ] @
Zaista je neverovatno krenuti na put, zimi, bez nekih osnovnih pomagala za ne daj Boze. @ventura je vec nabrojao ono osnovno sto bi trebalo biti u kolima, plus obavezno pun rezervoar. Pa i leti, kada putujem, obavezno mi je neko cebence i mali jastuk u kolima, a kamoli zimi. Ili da ne ponesu makar vodu? Za mene, licno, to je jako neozbiljno. I onda su drugi, u ovom slucaju putari krivi? Za sta? Za nasu neodgovornost, nepripremljenost? Pa zima je, iako nisu slusali vremensku prognozu, to je godisnje doba kada svasta moze da se ocekuje.
[ Goran Mijailovic @ 09.12.2012. 11:04 ] @
Ventura k'o Superhik

Otima od siromasnih da bi delio bogatima
[ Lavlja_Jazbina @ 09.12.2012. 11:08 ] @
Sada da vam ja kazem,VAMA koji nemate zajedno sa porodicom 10k kilometara.
Kada kreces na put imas sva tehnoloska dostignuca da se i informises pre nego podjes u kupacim gacama u zimskom periodu.
Sada u kolima imam-plasticnu ceradu-stavim je uvece i ciscenje snega je 5 min.Najlon,ako negde nekim slucajem mi pukne soferka
ili neko drugo staklo.Plinsko kuvalo za kafu sa 2 rezerne male boce.Brener koji koristi isto te male boce.silo za krpljenje kuma-set.
Malu kesu iz maksija sa peskom.Noznu pumpu.Mini zelenu lopatu iz metroa.Kanap,mali kotur.Kamp mali djak za spavanje.
Sve to zauzima malo mesta u autu.Idem sledce nedelje preko topole-stragara za selo a ne na FENSI koridoru i onda pocnem da seerem u gace
jel mi je ,jao zivot u opasnosti.
[ Miroslav Jeftić @ 09.12.2012. 11:09 ] @
Citat:
IUOP_1vo sto oduvek pises na es-u,
jel to radis u dogovoru sa administracijom,
da bi se clanovi primili (iznervirali ili bilo koja druga reakcija, samo da reakcija postoji)
i da bi se povela diskusija (da forum ne bi bio mrtav)
ili je to stvarno tvoje misljenje??


Ja koliko znam ne postoji nikakv dogovor sa administracijom, jedino ako se dogovorio sa Gojkom lično Elem, malopre čitam da se neki autobus zaglavio što je krenuo iz NS-a u 5 po podne, ja sam bio u gradu pre podne i već je bilo jako teško za hodanje, posle podne nema teroije da bih se usudio da idem van grada. Kad je ovakvo vreme ideš negde samo ako baš "gori"
[ Nebojsa Milanovic @ 09.12.2012. 11:14 ] @
Citat:
IUOP_1:
@ ventura,

Ajd mi reci nesto iskreno.

Ovo sto oduvek pises na es-u,
jel to radis u dogovoru sa administracijom,
da bi se clanovi primili (iznervirali ili bilo koja druga reakcija, samo da reakcija postoji)
i da bi se povela diskusija (da forum ne bi bio mrtav)
ili je to stvarno tvoje misljenje??


Može da ti odgovori i javno, a dok se ne javi evo šta ja mislim o tome:

Voli čovek da vidi reakcije ljudi na paradoksalne i neuobičajene stavove i pojave koje prezentuje.

Siguran sam da nema nikakav dogovor sa Administracijom (niti treba da ima), čovek naprosto voli da vidi reakciju plebsa na ono što prezentuje.

To nije ništa loše, a ti (ili bilo ko drugi), ako misliš da nije u pravu u bilo čemu šta piše, slobodno raspali po njemu (naravno bez uvreda), on to i očekuje, a forum i služi za to.
[ X Files @ 09.12.2012. 11:38 ] @
Iskreno, razumem da neko MORA da krene na put i po kijametu. Ali, ako je vec krenuo, NE MOGU da razumem "ko ga Iebe stav", koji podrazumeva totalnu nonšalanciju.

Primećujem u auto temama na ES-u, da mnogi vozači opremu imaju samo "zbog policije", a "zbog sebe" očigledno nemaju ništa (ćebe, ašov, sveće, upaljač, vodu, hrana, lanci...to je nebitno). Ne treba ovo sada karikirati, dovoljno je i lita ipo vode i par konzervi, nije neophodno imati minimarket u gepeku.


Naravno, ovo ne znači da ja ne saosećam sa ljudima koji su trenutno zavejani. Voleo bih da se sva pažnja usmeri na njih, i da im se što pre pomogne. Ali to su DVE ODVOJENE stvari.

[ sasa_vu @ 09.12.2012. 11:41 ] @
Ne znam sto se ljutite na Venturu, 100% je u pravu bez cega se ne ide van grada na put po zimi.
Minimum je pun rezervoar, cebe i voda(zimske gume i lanci se podrazumevaju).
Preko toga je vojni asovcic i nesto hrane.
Nije da treba posebna prikolica za ovo pa je cimanje da se nosi.
A kad zaglavis negde ne svojom krivicom, znaci mnogo.
[ fanfon @ 09.12.2012. 11:48 ] @
U komentarima vecine tekstova u medijima prevladava stav "opet ih iznenadio sneg u decembru" i slicno. A to pisu oni koji su ovo nevreme videli samo s prozora svog stana i lopate nisu ni takli. Obicno prognozu pratim na http://vreme.yubc.net koji znaju cesto i da omase, ali vecinom solicno "pogadjaju". Kad sam video pre 3 dana da prognoziraju sneg uz vetar do 9 m/s znao sam da ce biti belaja. Zato sam sve sto sam mogao oko kuce pokrio najlonom da lakse stresem sneg. I pored toga od juce imam bar 10h lopatanja. A kad neko zaglavi na putu i prepreci put ostalima, a ludacki vetar nanosi sneg bas jednu stranu put zbog uzvisenja, tu nema zimske sluzbe koja to moze odrzati prohodnim. Ovi sto su ostali zaglavljeni delimicno su i sami krivi za to sto im se desilo. Od juce sam samo ispred kuce video bar njih 10 kojima je tesko prepesaciti par km peske nego su morali autom i to bez zimske opreme. Pa naravno da ce se zaglaviti ili sleteti. Ljudi ne razmisljaju unapred vecinom. Svi se oslanjaju na to da ce im drugi pomoci i da javne sluzbe "moraju" u svakoj situaciji da rade svoj posao pa makar i da asteroid udari u Zemlju. Pa logicno je da makar asovcic ima svako u autu. Onaj mali vojnicki. Dovoljan da te izvuce ako zaglibis.
[ Miroslav Jeftić @ 09.12.2012. 11:52 ] @
Citat:
X Files: Iskreno, razumem da neko MORA da krene na put i po kijametu. Ali, ako je vec krenuo, NE MOGU da razumem "ko ga Iebe stav", koji podrazumeva totalnu nonšalanciju.

Primećujem u auto temama na ES-u, da mnogi vozači opremu imaju samo "zbog policije", a "zbog sebe" očigledno nemaju ništa (ćebe, ašov, sveće, upaljač, vodu, hrana, lanci...to je nebitno). Ne treba ovo sada karikirati, dovoljno je i lita ipo vode i par konzervi, nije neophodno imati minimarket u gepeku.


Ako već i moraju, što baš čekaju najgore vreme, već u 8-9 pre podne se videlo kakav će dan biti, a kretati uveče po onakvom vremenu je baš hrabrost. Inače ne samo što mnogi nemaju to što si nabrojao, pitanje koliko je vozila u saobraćaju sa letnjim i/ili ćelavim gumama, akumulatorima s kojima jedva upale uopšte i slično.
[ Lavlja_Jazbina @ 09.12.2012. 12:06 ] @
Citat:
pitanje koliko je vozila u saobraćaju sa letnjim i/ili ćelavim gumama

Ujutro sam bas to gledao.Poprilican broj vozila sa letnjim gumama.Nema one rizle sto izbacuju kramponi.
[ cika dacha @ 09.12.2012. 12:26 ] @
ventura@ u pravu si 100% i tu nema dileme!
lanci koje naravno najbolje pomazu imam a kostaju 3000 din za 17coli. a za 14-15 vidim da kostaju 2000din sa tim lancima ja sam na velebitu prolazio kroz 1m snega i prosle god isto toliki sneg bio u vikend naselju Glavica kod novog sada na fruskoj gori!

evo sta se mom caletu desilo sinoc u povratku kuci!
bio covek malo da skita pa u povratku kuci kroz RAVNI (nidje brda) novi sad u nekoj tamo ulici u centru zaustavlja njega neki ''deran'' mladi! ciko, ciko jel moze mala pomoc! kaze moj matori ma moze sta je bilo? ne mogu da izadjem sa parkinga pa malo da mi pomognete( ima malo nanosa kako su putari cistili)! moj matori stavi kapu naglavu i izadje! dobro daj sajlu pa da te povucem! pa ja nemam sajlu! molim? nemas sajlu derane? ajde imam ja! i kad je cale krenuo da vadi sajlu upita on derana EEE kakve gume imas kad ne mozes izici s parkinga a krenuo si garant u zivot??? pa imam ciko letnje!
istog momenta moj matori seda nazad u kola i kaze mu! e moj derane nek si ti ziv i zdrav al nisi bazdaren kad u papucama ides na kijamet priroda se mora strahopostovati! i ode on! :-)


[ Lavlja_Jazbina @ 09.12.2012. 12:37 ] @
VENTURU ne treba ljutiti.

[ anon115774 @ 09.12.2012. 13:42 ] @
Ja mogu da kazem: SVAKA CAST NASIM PUTARIMA!

Sinoc sam isao iz Indjije starim putem do NS. Jutros u 08 sam krenuo iz NS autoputem do BG.

Jutros mi je trebalo 3h i 45min da stignem iz NS. Prohodnost puta je odlicna, vozilo se u koloni 20km/h, na celu kolone su bile dve grtalice, ima par cm ugazenog snega na kolovozu ali zastoja nije bilo. E sad, neko ce reci kako to nije nista ali ako se uzme u obzir brzina vetra koji sa okolnih njiva nanosi nenormalne kolicine snega u par minuta... nije bas zanemarljivo.

Ono sto je u ovoj drzavi problem je narod a ne zimska sluzba. I problem je policija koja vec godinama tom istom narodu gleda kroz prste i nista ne radi. Jer, da je policija radila svoj posao i naplacivala debele kazne, sinoc ne bi imali situaciju da su se tri slepera zaglavila na starom novosadskom putu. Dakle, za one koji ne znaju o cemu govorim: sleperi su se zaglavili na putu na kom ne smeju da budu ni po suvom kolovozu a nasli su se tu jer ne zele da plate putarinu.

I da je policija radila svoj posao kako treba proteklih godina sinoc i danas ne bi imali situaciju gde majmuni pokusavaju na sve nacine da preticu druge (PA CAK I GRTALICU) po nenormalnoj mecavi i sneznim nanosima gde se ni ivica kolovoza ne vidi pa onda iza druge krivine isti taj majmun sleteo u jarak.
[ Braksi @ 09.12.2012. 13:49 ] @
http://www.blic.rs/Vesti/Drust...sleper-koji-je-napravio-kolonu

stari dobri tenk !

Sluzio je staru gardu, artiljerija...

U BG ima KFC, gde to, gde to ?
[ Java Beograd @ 09.12.2012. 14:05 ] @
Citat:
Braksi: U BG ima KFC, gde to, gde to ?
Šoping centar Ušće
[ SlobaBgd @ 09.12.2012. 14:19 ] @
Kod Studentskog Trga.
[ Braksi @ 09.12.2012. 14:33 ] @
ha, ima i u NS u Grobljanskoj !
[ Horvat @ 09.12.2012. 14:54 ] @
zapravo ventura pravo zbori
polazak na put, p amakar i su-ns, zimi, bez vode, bez nekog cebenceta je debilana, a i nesto za prezalogajiti, barem kesica bombona, da drzi secer
sad pun rezervoar zahteva i pun budjelar ;)

samo, koliko god da se natovaris, sigurno dopiiip da cekas 15-6,koliko vec sati u koloni, bez cekanja kraja (a sreca pa je padao sneg, pa i da nestane vode, mozes jesti sneg :D)

bravo za tenk, trebali su ranije :]
[ plus_minus @ 09.12.2012. 14:57 ] @
Ne znam zašto napadate Venturu kad je čovek skroz u pravu.

I povodom odnosa idiota/morona i pametnih .. i tu je u pravu.
Više ima opuštenih morona (jako mnogo više) nego kasvetnih ljudi koji umeju da stave i prst na čelo, šta će da urade pre nego što odluče da malo putuju preko zime i da li su pre svega spremni za tako nešto, imaju li sve ispunjene uslove za vožnju po snegu, da ne bi sasvim 'slučajno' ugrozili i druge ljude.
[ cika dacha @ 09.12.2012. 14:57 ] @
upravo javise na RTV da su kod sombora smetovi 6 metara! ej bre sesttttttttttttttt metara pa tu ni 1000 putara sa grtalicama ne pomaze! priroda je cudo!
[ Vasastajić @ 09.12.2012. 15:50 ] @
Prijatelji moji, neću preterati ako kažem da ste svi u pravu, ventura, koji je počeo ovu temu i ostali, ALI:
Citat:
Dvojica vozača jedne privatne novosadske firme krenuli su juče ujutro na put iz Nemačke ka Novom Sadu. „Uspeli smo da pređemo celu Evropu, ali kada smo ušli u Srbiju, na auto-putu kod Feketića, sačekala nas je kolona ogromne dužine. Srećom, desilo se da smo stali veoma blizu benzinske pumpe pa smo imali gde da se sklonimo“, ispričao je jedan od njih agenciji Beta.
[ anon142305 @ 09.12.2012. 16:08 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: a ti (ili bilo ko drugi), ako misliš da nije u pravu u bilo čemu šta piše,
slobodno raspali po njemu (naravno bez uvreda), on to i očekuje

Tja... retko kad to mogu da uradim.
Ili se iznerviram,
ili zakljucaju temu,
ili se sagovornici prave ludi...

Da se razumemo, ne napadam putare, oni rade tezak posao,
ono sto mene cudi je stav - ako se vozacu nesto desi, sam je kriv,
nije poneo cokladice i cebence, ha-ha, gledaj budalu -
a onda se desi nesto npr. ovako: Deca zavejana u autobusu čekaju pored puta!

Ne razumem pljuvanje sam da bi se pljuvalo.
Evo jednog komentara sa B92 koji mi se cini ispravnim:

Citat:
Zivim vec 24 godine u Austriji. I ovde su zime Alpske. verujem da svi znate sta je to.
Austrija uz Svajcarsku bije glas da ima odlicno organizovane zimske sluzbe.
A za ovih 24 godine gotovo da nije bilo ni jedne u kojoj se nije dogodio sneg.
I da neki delovi usled sneznih nanosa nisu po 3-4 dana bili odseceni od sveta.
Ali ovde ljudi na to gledaju sasvim normalno. Da, neprijatno jeste ali sto kazu austrijanci
u takvim situacijama" zima je i zimi je to normalno".
Jednio Srbi jedva docekaju da se "dese sneg i zima" pa da imaju po cemu da pljuju i psuju.
E dakle, bas smo pljuvacki talentovan narod. Sad ce sve drzavne sluzbe biti krive sto sneg pada i ne prestaje 30 sati.
Ovde u Austriji dok sneg pada i ne pocinju sa ciscenjem.


Pritom, danas slusam onog Marica iz Centra za vanredne situacije,
nije spomenuo vozace,
ali je rekao da su drzavni organi morali drugacije i pravovremeno da reaguju.
Mislio je na zabranu za teretna vozila.
[ ventura @ 09.12.2012. 16:19 ] @
Mogu reći da sam prijatno iznenađen stavovima... Očekivao sam mnogo više pljuvačine na svoj račun :)

Citat:
IUOP_1:
jel to radis u dogovoru sa administracijom,
da bi se clanovi primili (iznervirali ili bilo koja druga reakcija, samo da reakcija postoji)
i da bi se povela diskusija (da forum ne bi bio mrtav)
ili je to stvarno tvoje misljenje??

Kao što je Nebojša Milanović već rekao, pišem jer želim da vidim reakcije ljudi na neke stvari koje ja smatram da su vrlo čudne, a koje većina drugih smatra za potpuno uobičajene. Recimo na ovu temu sam očekivao mnogo više pljuvačine, ali me je prijatno iznenadilo to što većina diskutanata ovde ipak razmišlja svojom glavom i dovoljno su odgovorni da umeju da planiraju i prepoznaju rizike.

Citat:
IUOP_1:
ono sto mene cudi je stav - ako se vozacu nesto desi, sam je kriv,
nije poneo cokladice i cebence, ha-ha, gledaj budalu -
a pritom se desi nesto npr. ovako: Deca zavejana u autobusu čekaju pored puta!

Očigledno da nisi pročitao moje poruke, niti razumeo poentu.

U ovom slučaju vozači nisu krivi što su ostali zaglavljeni na putu, i vrlo verovatno da nije bilo tog šlepera koji se poprečio, niko ne bi ni bio zaglavljen jer su putari čistili put. Isto tako, tip čiji sam status na facebooku citirao i komentarisao se nije žalio na to što su zaglavljeni (valjda i on kapira da je viša sila u pitanju), već na to što niko iz nadležnih službi nije išao od auta do auta i delio ćebad, vodu i čaj, iako su ih oni zvali nekoliko puta. Moj komentar se upravo odnosio na taj deo gde on pljuje državu jer neko "nije hteo" da mu donese ćebe (kao da policija/vatrogaci leže na hiljadama ćebadi pa su eto zli i neće da podele to ljudima u nevolji), umesto da je kivan na sebe, jer je sam sebi dozvolio da krene na takav put bez ćebeta i osnovnih potrepština koje mu mogu zatrebati.
[ anon142305 @ 09.12.2012. 16:34 ] @
Citat:
ventura: Očekivao sam mnogo više pljuvačine na svoj račun

Aha, kapiram.

Citat:
ventura: Očigledno da nisi (...) razumeo poentu.

Teoretski je i to moguce.

Citat:
ventura: Moj komentar se upravo odnosio na taj deo
gde on pljuje državu jer neko "nije hteo" da mu donese ćebe

Pretpostavljam u kakvom je stanju,
prvenstveno psihickom, bio taj covek,
pa me i ne cudi njegova burna reakcija.

Ono sto me cudi je reakcija ljudi
briga me, sta ko ima da mu donosi cebe, sam je kriv.
E to ne kapiram!?

Citat:
ventura: umesto da je kivan na sebe, jer je sam sebi dozvolio da krene na takav
put bez ćebeta i osnovnih potrepština koje mu mogu zatrebati.

Tja, kad bi covek znao gde ce poginuti,
nikad tamo ne bi isao, jelte...

Ne mozes sve da ocekujes, sve da pretpostavis!
Ja sad mogu da krenem, recimo u neki park,
i da me napadne pas.

Tvoja reakcija bi bila
sta si isao u park bez motke, pistolja, suzavca, kamenja;
nisu krivi drugi za napad psa, kriv si ti.

Sorry, ja ovakvo rezonovanje ne prihvatam.
[ Lavlja_Jazbina @ 09.12.2012. 16:38 ] @
Diskusija u ovoj temi je od SVIH odlicna.Ja bi samo dodao termin cebence.Zimi i da nije pao sneg temerature
su niske za neko sedenje u autu za koje vozac i ne mora biti kriv.Odtkaze neko crevo,smrzne se gorivo bez obzira na aditiv itd.
Glupo je da se tada covek nadje u bezizlaznoj situaciji i smrzava,a to cebence bi ga grejalo.
Ipak se mora dodati da na mestima koja su vazna i donose odluke, je odgovoran kordinator.Neko vozilo na sredini neke deonice koje je
u pripravnosti.Nesto kao hitna pomoc.Zamislite da svi u BG cekaju hitnu pomoc iz urgenog centra,a ja sam u Resniku.
[ plus_minus @ 09.12.2012. 16:43 ] @
@IUOP_1

Ti porediš sneg i zavejane puteve uz jako niže temperature od jesenjih npr. sa laganom, finom, šetnjom u parku gde besno pseto iznenada napada i grize .. ?
Al' pazi kad su Čak i najavljivali! .. da hoće biti snega, ove sedmice.

Ono, došla zima, oprez i tako to..
[ anon115774 @ 09.12.2012. 16:45 ] @
Citat:
Vasastajić: Prijatelji moji, neću preterati ako kažem da ste svi u pravu, ventura, koji je počeo ovu temu i ostali, ALI:


Novinar retard. Nije pogledao vremensku prognozu za evropu. Idi na meteoalarm.eu pa ces videti da u evropi od Nemacke do Srbije nema alerta za ovakvo vreme kao sto je ovde. Ali to je vec pitanje nasih nesposobnih novinara koji prenose sve i svasta samo radi tiraza.

Citat:
IUOP_1: Da se razumemo, ne napadam putare, oni rade tezak posao,
ono sto mene cudi je stav - ako se vozacu nesto desi, sam je kriv,


Mozda jeste a mozda i nije. Prema onome sto sam ja sinoc i jutros video kriva je drzava koja ne moze da stane na put kamiondzijama koji bi sve uradili (pa i ugrozili druge) samo da ne plate putarinu.
[ Vasastajić @ 09.12.2012. 18:09 ] @
Citat:
Informer: Nije pogledao vremensku prognozu za evropu.

Iskreno nisam ni ja, sve polazeći od pretpostavke da, koliko god se ljudi upinjali, priroda ipak ne iebe ni za suvu šljivu državne granice, mada, izgleda da sam se ovog puta zaiebo.
Što se pak alerta tiče, sve zavisi od vizure iz koje se posmatra kompetentnost zimskih službi i toga je u različitim stepenima itekako bilo i ima ih u najavi za sledeće dane u ostalim evropskim zemljama (gledao sam za Mađarsku baš), ali to je prvenstveno alert za zimske službe da bi znale kojim kapacitetima da reaguju.
[ cika dacha @ 09.12.2012. 19:48 ] @
svi pljuju kamiondzije al ne znate da prazan sleper moze da ima i super sonicne gume sa laserima za sneg njemu nema pomoci jer prazna prikolica je em dugacka em kad duva vetar ima efekat padobrana! pogonska osovina je na trucku a ne na prikolici koja je teska tamo na kraju ko perce! a vetar radi sa njom sta hoce kad sleper i stoji!!!! http://www.youtube.com/watch?v=TStS90Z5xho
[ ventura @ 09.12.2012. 19:52 ] @
Citat:
cika dacha: svi pljuju kamiondzije al ne znate da prazan sleper moze da ima i super sonicne gume sa laserima za sneg njemu nema pomoci jer prazna prikolica je em dugacka em kad duva vetar ima efekat padobrana! pogonska osovina je na trucku a ne na prikolici koja je teska tamo na kraju ko perce! a vetar radi sa njom sta hoce kad sleper i stoji!!!! http://www.youtube.com/watch?v=TStS90Z5xho

Zbog toga i treba da se pridržavaju zabrane saobraćaja na određenim deonicama, i da se kreću onim putevima kojima im je to i dozvoljeno.

Vozača koji je šleperom pokušao da obiđe grtalicu bi ja lično da sam tužilac optužio za grubo ugrožavanje ljudskih života i tražio minimalno 6 meseci kaznu zatvora. Razumem ja da on ne vozi šleper po kijametu što voli, već što mu je šef naredio, ali brate mili, ne možeš da se bahatiš i kao glumiš ludilo, ti si kao natovaren šleper, zabole te za 20cm snega na putu i voziš ko lud.. (btw šleperi kada su puni mnogo manje osećaju efekte snega i leda od malih automobila)
[ Lavlja_Jazbina @ 09.12.2012. 20:48 ] @
Ma kamiondzije,

[ cika dacha @ 09.12.2012. 21:23 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
cika dacha: svi pljuju kamiondzije al ne znate da prazan sleper moze da ima i super sonicne gume sa laserima za sneg njemu nema pomoci jer prazna prikolica je em dugacka em kad duva vetar ima efekat padobrana! pogonska osovina je na trucku a ne na prikolici koja je teska tamo na kraju ko perce! a vetar radi sa njom sta hoce kad sleper i stoji!!!! http://www.youtube.com/watch?v=TStS90Z5xho

Zbog toga i treba da se pridržavaju zabrane saobraćaja na određenim deonicama, i da se kreću onim putevima kojima im je to i dozvoljeno.

Vozača koji je šleperom pokušao da obiđe grtalicu bi ja lično da sam tužilac optužio za grubo ugrožavanje ljudskih života i tražio minimalno 6 meseci kaznu zatvora. Razumem ja da on ne vozi šleper po kijametu što voli, već što mu je šef naredio, ali brate mili, ne možeš da se bahatiš i kao glumiš ludilo, ti si kao natovaren šleper, zabole te za 20cm snega na putu i voziš ko lud.. (btw šleperi kada su puni mnogo manje osećaju efekte snega i leda od malih automobila)



i treba ga tuziti i kazniti za ugrozavanje bezbednosti na putu! ali to je 1 kamion! a oni ceo dan pljuju po vozacima slepera! zabrane nigde nije bilo dok se haos nije desio a oni se zadiseli na datim deonicama!
[ ventura @ 09.12.2012. 21:59 ] @
Citat:
cika dacha: i treba ga tuziti i kazniti za ugrozavanje bezbednosti na putu! ali to je 1 kamion! a oni ceo dan pljuju po vozacima slepera! zabrane nigde nije bilo dok se haos nije desio a oni se zadiseli na datim deonicama!

Jedan kamion je dovoljan da se prepreči i blokira ceo jedan smer autoputa.. Što smo imali prilike i da vidimo na praktičnom primeru.
[ Braksi @ 09.12.2012. 22:33 ] @
Citat:
Horvat:

bravo za tenk, trebali su ranije :]


kako ranije, pa poslali su oni odma po tenk, al dok je stigao iz Kursumlije.
[ cozmo_im @ 09.12.2012. 22:56 ] @
Ja se ne slazem u potpunosti sa Venturom, osim da treba na put ici s punim rezervoarom, propisanom opremom za zimu i malo vode i hrane. Sve ostalo nije u pravu. I niko od vas jer ne znate sta se desavalo. Nije u pitanju sleper. Njega je bilo lako skloniti.

U Madjarskoj su putevi APSOLUTNO cisti i prohodni. Od malopre:

"Gospodo putari, cestitam. Autoput Subotica-Beograd ste ocistili malo, ali zato lose. Mogu samo da zamislim kakva je panika bila sinoc dok je jos padalo. A 50km dalje, u Madjarskoj, isto toliko snega pored puta, a sa puta moze da se jede koliko je cist."



Iskustvo posle ulaska u Srbiju iz Madjarske:

"Zelim da vam ispricak kako igleda biti zavejan na autoputu I kako na terenu izgleda pomoc spasilackih sluzbi kojima se nadlezni hvale citavo vece na svim vestima. Prognozama meteorologa nisam bas poverovala, inace ne bih krenula na put. To sto ja nisam poverovala nije bitno. Bitno je da ni putarske sluzbe nisu mnogo paznje pridavali tim najavama jer da jesu nebi nocas I danas bio takav haos na putevima.Iz Madjarske smo krenuli sinoc oko 19h. Posle besmislenih granicnih formalnosti koje su trajale cak par sati po onom kijametu, veoma sporo smo se kretali ka Subotici I dalje ka Novom sadu da bi se negde oko 2 posle ponoci zaustavili u koloni okovanoj ledom I snegom. Kazu, kolona je bila duga 11 km a ja tvrdim da je bila znatno duza. Kamionio koji su krivi za sve, autobusi I automobile sa upaljenim svetlima I motorima zbog grejanja, su bespomocno stalaji I cekali da se nesto dogodi. Mi smo imali “super srecu” da nam je prva benzinska pumpa bila na “samo” 500-600 metara udaljenosti sto je znacilo da za “samo” 15-tak minuta hodanja kroz mecavu mozemo stici do prvog WC-a, kupiti neku hranu I vodu ili dopuniti beznin za grejanje. A u restoranu pumpe – horor. Stotine umornih I uplasenih ljudi su se tiskali oko televizora koji je emitovao svasta osim informacije o zavejanim putnicima. Tek u prvim jutarnjim vestima smo shvatili da znaju za nas zavejane I da nam salju pomoc. To nas je ohrabrilo jer posle najezde ljudi sa kanticama iz zavejane kolone, na pumpi vise nije bilo binzena. A duvala je ledena mecava I trebalo se grejati… Ali, sticice pomoc. I verovali ili ne, do podneva se niko, ali niko nije pojavio. Tek oko podneva, pocela su sporadicno da se pojavljuju poneka policijska I vatrogasna kola koja su partolirala suprotnom, potpuno praznom trakom. Kada se pojavila prva grtalica na vidiku bilo nam je jasno da ona nece obezbediti uslove za prolazak I bilo je jasno da moramo, mi putnici iz kolone da preduzmemo nesto inace pretila je jos jedna noc u zavejanim vozilima. Ljudi su se dosetili pa probili ograde izmenju dve trake autoputa I prezaskom u suprotnu traku, vozeci u levoj traci autoputa nastavili da mile ka Novom sadu. Mi smo negde oko 14 satu, nakon punih 12 sati provedenih u mestu, uspeli da predjemo na suprotni traku I sve mileci, za jos cetiri sata voznje po smetovima jer putevi NISU rascisceni, stignemo do Beograda. Bogu hvala zivi I zdravi. A sada slusam na vestima I ne mogu da verujem. Pricaju o evakuaciji, o pomoci, o doturanju hrane – ja bila u koloni I nista od toga videla nisam. Videla sam samo nerasciceni put, gomilu snega I nepokretnih vozila I ljude koji razvaljuju ograde I pomazuci jedni drugima prelaze u susednu traku….Eto, tako izgleda pomoc o kojoj sve vesti pricaju kao o spektakulano obavljenom poslu. Od mene dobijaju ogromnu jedinicu."

Gornji citat je od zene koja VEOMA VELIK porez placa ovoj drzavi i izdrzava mnogo porodica (poznata je racunarskim krugovima). Apropo onog pitanja koliko od vas je platilo poreze bla bla.

Putari i drzava ovog puta zasluzuju NULU.

Prosle godine je bilo -25 i mnogo vise snega i nista se od ovog nije desavalo. Sta se promenilo? Bilo je nesto u maju mesecu, al posto je forum apolitican, necemo o tome.
[ Sceka @ 09.12.2012. 23:18 ] @
Citat:
cozmo_im:...
Putari i drzava ovog puta zasluzuju NULU.

Prosle godine je bilo -25 i mnogo vise snega i nista se od ovog nije desavalo. Sta se promenilo? Bilo je nesto u maju mesecu, al posto je forum apolitican, necemo o tome.

Potpuno se slazem sa citiranim, narocito sa poslednjom recenicom koja sve objasnjava!!!


Pozdrav!
[ ventura @ 09.12.2012. 23:27 ] @
Citat:
cozmo_im
Gornji citat je od zene koja VEOMA VELIK porez placa ovoj drzavi i izdrzava mnogo porodica (poznata je racunarskim krugovima). Apropo onog pitanja koliko od vas je platilo poreze bla bla.

Lepo je to što ona kao pojedinac plaća (velik) porez, ali to ne menja stvari da se u vezi poreza generalno krivinari i da država jednostavno nema sredstava da sopstvene servise dovede na nivo kvaliteta kakav imaju zemlje zapadne evrope.

Stoji da putari snose jedan deo krivice, stoji i to da mogu da budu mnogo bolje i efikasnije organizovani, ali nisu oni supermeni pa da mogu nešto da urade bez novca. Hoćemo čiste puteve kao u Nemačkoj? Nije problem, kupićemo koliko treba novih unimag grtalica, voziti u tri smene, pokriti gomilu ulica.. Ali to sve košta.. I te grtalice neko mora kupiti, mora neko da naspe gorivo u njih, mora neko da da platu tim radnicima.. Tako da se na kraju krajeva sve svodi na to da se neki sirotinjski budžet rastegne što je više moguće, i da se ofrlje uradi svega po malo čisto da se zamažu malo oči dok ne prođu padavine, a posle će svi ionako da zaborave da je sneg ikada padao, kao da živimo na floridi...
[ Boris Tadić @ 10.12.2012. 06:29 ] @
[ anon115774 @ 10.12.2012. 07:20 ] @
Citat:
cika dacha: i treba ga tuziti i kazniti za ugrozavanje bezbednosti na putu! ali to je 1 kamion! a oni ceo dan pljuju po vozacima slepera! zabrane nigde nije bilo dok se haos nije desio a oni se zadiseli na datim deonicama!


Kako nije? Na delu puta od Indjije do NS vazi uvek zabrana za teretna vozila preko 5t. Znaci uvek, ukljucujuci i lepo vreme. Tu se gomila slepera zaglavila preksinoc.

Citat:
cozmo_im: Ja se ne slazem u potpunosti sa Venturom, osim da treba na put ici s punim rezervoarom, propisanom opremom za zimu i malo vode i hrane. Sve ostalo nije u pravu. I niko od vas jer ne znate sta se desavalo. Nije u pitanju sleper. Njega je bilo lako skloniti.


Ja znam sta je u pitanju. Sneg koji pada neprekidno 30 sati i vetar koji nenormalno duva. Eto, to je u pitanju. To je nesto sto madjari nisu imali. Ako si pratio vreme u Madjarskoj onda si sigurno primetio da vetra skoro da i nije bilo a ni sneg nije padao 30 sati bez prestanka.

A i ta zena koja je dala izjavu... ona sigurno zna koliko je u Madjarskoj padao sneg i koliko je vetar duvao... jel da? :)
[ Vasastajić @ 10.12.2012. 07:32 ] @
Citat:
cozmo_im:  Sta se promenilo? Bilo je nesto u maju mesecu, al posto je forum apolitican, necemo o tome.

Ja sam natuknuo citatom
Citat:
Dvojica vozača jedne privatne novosadske firme krenuli su juče ujutro na put iz Nemačke ka Novom Sadu. „Uspeli smo da pređemo celu Evropu, ali kada smo ušli u Srbiju, na auto-putu kod Feketića, sačekala nas je kolona ogromne dužine.

pa je onda neko rek'o da novinar piše budalaštine, jer su sneg i mećava rešili, eto, samo nas u Srbiji za zaiebavaju i na to sam onda diskretno još jednom naveo, tu gore
Citat:
koliko god se ljudi upinjali, priroda ipak ne iebe ni za suvu šljivu državne granice, mada, izgleda da sam se ovog puta zaiebo.
Što se pak alerta tiče, sve zavisi od vizure iz koje se posmatra kompetentnost zimskih službi i toga je u različitim stepenima itekako bilo i ima ih u najavi za sledeće dane u ostalim evropskim zemljama (gledao sam za Mađarsku baš), ali to je prvenstveno alert za zimske službe da bi znale kojim kapacitetima da reaguju.

da bi se polako, ali sigurno, konačno došlo do prave istine o katastrofalnim posledicama "majske, adolescentske avanture srbijanskih birača", gde su ova dešavanja sa prvim snegom kod nas samo najava svega "još lepšeg" što nas uskoro očekuje.
Funkcionalnost jedne države i njenih javnih službi u direktnoj je proporciji sa brojem kompetentnih, kako neposrednih, tako i izvršilaca u hijerarhijskom nizu, naloga dnevnih potreba, a u trenutnoj situaciji, koja preti da bude "upodobljena" čak, proporcija je obrnuta.
Jesmo li se neki dan ovde sprdali sa direktorom "komunalca" u Bačkoj Palanci, koji, eto 'LADNO tvrdi da mrtvac NE MORA da plati troškove svoje sahrane!?!?!?
Pa šta mislite koliko je još takvih "kompetentnih mudraca" upodobljeno
po raznim javnim službama, nakon "majske avanture", a koji su sa ličnim kapacitetima i poslovnim obavezama na "iebi si mater", sve s fensi đozlucima na vr' nosa?!

I OPET ću reći da smo bukvalno svi u pravu, jer davno je svet rekao "kakav narod, takva vlast".
Što bi karakter bilo kog na bilo kom nivou vlasti bio različit od karaktera onog što je, kako neko reče ovde, kren'o bez qrca u svatove?
Pa nije taj na vlasti pao s Marsa( mis'im jeste, ali sad...) već je od iste bukve izđeljan ko i ovaj u "svatovima".
Konačno ti zavejani ljudi nisu od ove države zahtevali spejs šatlove, nego samo obične, normalno prohodne puteve u datim okolnostima, što, eto videli smo da u ozbiljnim i dobro organizovani državama može bez ikakvih problema.
I to u državama koje nisu u ništa boljoj finansijskoj situaciji od nas, normalno da konkretno mislim na Mađarsku, a posebno što samo korak deli ljude, u ovom slučaju sa snegom, od neshvatljivih razlika.

[ bachi @ 10.12.2012. 09:10 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
cozmo_im
Gornji citat je od zene koja VEOMA VELIK porez placa ovoj drzavi i izdrzava mnogo porodica (poznata je racunarskim krugovima). Apropo onog pitanja koliko od vas je platilo poreze bla bla.

Lepo je to što ona kao pojedinac plaća (velik) porez, ali to ne menja stvari da se u vezi poreza generalno krivinari i da država jednostavno nema sredstava da sopstvene servise dovede na nivo kvaliteta kakav imaju zemlje zapadne evrope.

Stoji da putari snose jedan deo krivice, stoji i to da mogu da budu mnogo bolje i efikasnije organizovani, ali nisu oni supermeni pa da mogu nešto da urade bez novca. Hoćemo čiste puteve kao u Nemačkoj? Nije problem, kupićemo koliko treba novih unimag grtalica, voziti u tri smene, pokriti gomilu ulica.. Ali to sve košta.. I te grtalice neko mora kupiti, mora neko da naspe gorivo u njih, mora neko da da platu tim radnicima.. Tako da se na kraju krajeva sve svodi na to da se neki sirotinjski budžet rastegne što je više moguće, i da se ofrlje uradi svega po malo čisto da se zamažu malo oči dok ne prođu padavine, a posle će svi ionako da zaborave da je sneg ikada padao, kao da živimo na floridi...

Ventura... Toliko ljudi sedi nezaposleno i dobro bi mu došao bilo kakav posao. Ovi putari realno bleje cele godine i kada padne sneg onda kao nešto rade. Šta je problem primiti par desetina ljudi na privremeno-povremenim poslovima, još par tih grtalica kupiti i tokom tih 2 - 3 godišnje koliko ima snega da se sneg očisti kako valja?

I o kakvom ti porezu pričaš, kada ti je trećina Srbije nezaposlena, kada sve velike firme u Srbiji porez plaćaju nekim devičanskim ostrvima?

Ako znaju debelo da naplaćuju putarine, da kidaju za registraciju vozila, da odvaljuju preko akciza na gorivo, e vala ima da čiste sneg kako treba!
[ Braksi @ 10.12.2012. 09:15 ] @
Vaso !

Subotica cisti
Novi Sad se blisti !


kako ti se cini ?

[ cozmo_im @ 10.12.2012. 09:26 ] @
Novi Beograd jutros oko 10h:



Kazem ja, NULA za putare. Istresao sam bubrege od kuce do posla, jedino sto je cisto je Cara Dusana u Zemunu al samo centralni deo. Omladinskih Brigada i ostatak bulevara na NBGD su pakleno pod ledom, automobili samo skacu ko na denferima.
[ Java Beograd @ 10.12.2012. 09:30 ] @
Pa šta fali ? Zima je, zar ne? Ti svakako imaš zimske gume i ostalu zimsku opremu, i tako opremljen možeš svakako sasvim normalno da prođeš ovom ulicom. Uz prilagođavanje brzine uslovima na putu.

Sneg je padao u subotu i nedelju i nikako ne kapiram ljide koji očekuju da se sneg dezintegriše na svim putevima i ulicama u roku od 12 sati.

Primeri iz bogatog sveta: Njujork Oslo
[ Vasastajić @ 10.12.2012. 09:35 ] @
Citat:
Braksi: Vaso !
kako ti se cini ?

Pa dobro de, licentia poetica...pa sam razum'o...

cozmo_im,
pa šta ti se ćudila ?!?
Da je drugačije, prvo bih pomislio da smo okupiraTi...
[ cozmo_im @ 10.12.2012. 09:39 ] @
Citat:
Java Beograd:
Pa šta fali ? Zima je, zar ne? Ti svakako imaš zimske gume i ostalu zimsku opremu, i tako opremljen možeš svakako sasvim normalno da prođeš ovom ulicom. Uz prilagođavanje brzine uslovima na putu.


Covece CEO NBGD NIJE rasciscen, bulevari, glavne ulice - NISTA. Ceo je ovakav. A na vestima kazu da su sve glavne ulice i bulevari ocisceni... pri tom, ovo ispod je led, cisti. Nije problem proci sa zimskom opremom, ali je problem sto ceo NBGD je okovan ledom, Omladinskih Brigada deluje kao neka ulica nasred planine. Sramota.
[ Braksi @ 10.12.2012. 09:49 ] @
pazi cosmo,

Helsinki tako izgleda 6 meseci. Njima je to deo folklora, kao nama npr sunka. Ja sam jednom ispred predsednistva zamalo slomio kuk ispred pocasne garde. Najnormalnije. Ima da naucis da zivis sa snegom i u snegu.

A uzgred, ne znam sa kim se svadjas posto je u gradu tvoja opcija :-P
[ Java Beograd @ 10.12.2012. 09:57 ] @
Citat:
cozmo_im: Nije problem proci sa zimskom opremom, ali je problem sto ceo NBGD je okovan ledom, Omladinskih Brigada deluje kao neka ulica nasred planine. Sramota.
Pa kako da ne bude okovan ledom kad je dava dana padao sneg, a jutros je bilo -10oC ? Sve dok može da se prođe uz korišćenje zimske opreme (zima je zar ne ?) onda je OK.
[ cozmo_im @ 10.12.2012. 10:01 ] @
Wrong answer.

Nijedna grtalica ne prolazi satima. A sneg je stao juce popodne. Od juce popodne niko da prodje da ocisti.

Opcija koja je na vlasti nema veze sa JP (JAVNO preduzece) koje cisti. Zna se ko sedi u JP.

[ Java Beograd @ 10.12.2012. 10:03 ] @
A kako bi prokomentario one slike iz Osla i Njujorka ? (Naravno, tako je svugde u svetu kad padne sneg, ali me mrzelo da kačim 200 slika na forum)
[ cozmo_im @ 10.12.2012. 10:09 ] @
Dok pada sneg sve je OK. Sneg ne pada vise od 15h i mogli su da ociste barem glavne bulevare. Uporedjivati Oslo (zbog klime) i NYC (zbog povrsine) sa sakom jada zvanom NBGD umerene klime je neumesno.
[ Braksi @ 10.12.2012. 10:11 ] @
Citat:
cozmo_im:

Opcija koja je na vlasti nema veze sa JP (JAVNO preduzece) koje cisti. Zna se ko sedi u JP.


m'da, ovi drugi (makoji, nebitno) bi odmah sve resili. Kakodane.
[ Java Beograd @ 10.12.2012. 10:14 ] @
Ja sam sa NBgd i jutros sam sasvim lepo stigao na posao kolima. Malo je usporen saobraćaj, što je razumljivo, ali nigde nema zastoja, neprohodnih deonica i slično.

Uz prilagođavanje brzine uslovima na putu, i zimsku opremu - sasvim OK. U gepeku standardno zimi imam mali ašov i rukavice, ali to danas nije bilo potrebno.
[ Braksi @ 10.12.2012. 10:15 ] @
Citat:
cozmo_im:Uporedjivati Oslo (zbog klime) i NYC (zbog povrsine) sa sakom jada zvanom NBGD umerene klime je neumesno.


pravo da ti kazem ja znam ti se bavis avijacijom jednom si mi nesto obajsnjavao oko aviona, a kao avijaticar siguran sam da si upucen i u vreme. Srbija je vec bar zadnjih deset godina sve samo ne klimatski umerena zemlja. Ne znam zasto ali svakog leta je Srbija toplija od Grcke i Spanije zajedno, a zimi ima padavina kao da se radi o Sibiru, a ne Srbiji. Imamo varijacije od -20 do +40, pa sad mi ti reci da je to umereno i da je gore nego Oslo i NYC npr ?
[ cika dacha @ 10.12.2012. 10:21 ] @
Informer@ zabrana za kamione zimi na Vencu postoji vec 30 godina na tom delu puta i svi vozaci kamiona za to znaju! ali kod backe topole, kikinde, zrenjanina nema nigde zabrane koja se vec godinama ponavlja! vozaci kamiona sigurno ne bih isli tuda da je bila zabrana!!! razumes???
ima zabrana na vencu i izmedju titela i perleza! a ovamo gde su se oni juce zaglavili nije bilo zabrana! na AMSS su do juce uvece pricali kako su svi putevi glavni prohodni!!!!

novi sad je sasvim dobro ociscen danas, dosta glavnih ulica zbog delovanja soli se vidi vec i asfalt! bravo putari!
[ Java Beograd @ 10.12.2012. 10:28 ] @
Bila ova ili ona vlast, potpuno je svejedno. Ukupna služba putara, sve sa iznajmljenim i pozajmljenim vozilima krene da čisti sneg i posipa puteve i ulice solju već u prvim satima snežnih padavina. Svako ko hoće ovo da vidi - on ovo i vidi. Očekivati da ulice budu prohodne je realno, ali očekivati da se sneg dezintegriše i da ulice budu čiste do asfalta je nerealno.

[ Java Beograd @ 10.12.2012. 10:35 ] @
Važeća pošalica je da je putare iznenadio sneg, i svako vidi šta putari nisu uradili.

- A koliko je beograđana jutros uhvatilo lopatu u ruke i očistilo trotoare ispred svojih kuća / zgrada ?
- Koliko beograđana ima 4 zimske gume i neophodnu zimsku opremu u gepeku (ne samo onu zakonski određenu, već i nešto preko toga, šta može realno da zatreba) ?

Da me neko ne razume pogrešno: niti radim u preduzeću za puteve, nit' rod nit' pomoz' bog, niti tvrdim da ne može to i bolje. Samo sam za realno sagledavanje situacije.
[ Horvat @ 10.12.2012. 10:44 ] @
kad pominjete proslu zimu
imao sam tu (ne)srecu da neodlozno odem na put u rumuniju u februaru, bas kad je bila ona najveca vejavica, put je bio preko madjarske

grad subotica, onako ociscene ulice, vece skroz, sporedne, kako su kola ugazila
autoput kod nas, jedna traka "prociscena", druga uopste neugazena
autoput madjarska - BLISTA se koliko je cist, vidis crnilo asfalta, doduse, mokrog asfalta
sidjes s autoputa, gore nego "prociscen" autoput s ove strane
udjes u segedin - gore nego subotica
izmedju sela, onako "procisceno"

rumunija, izmedju sela "procisceno", dosta pristojno, kako je tabla u naselje, kao da se posao grtalice zaustavio


[ Braksi @ 10.12.2012. 10:59 ] @
^ prosto, radi se o zoni odgovornosti.
[ Horvat @ 10.12.2012. 11:15 ] @
inace, naijdoh na slicicu, kod backe topole 9.12.2012.
[ Vasastajić @ 10.12.2012. 11:31 ] @
^
Da li se ovim želi reći da će ubuduće biti sasvim normalno viđati tenkove po putevima?!

Pa to bi isto mogao da odradi i svaki buldožer, kojeg, ako ne putari, a ono svaka ozbiljnija građevinska firma ima, ali, normalno ne sa istim vizuelnim i psihološkim efektom.
[ mmix @ 10.12.2012. 11:37 ] @
To nije tenk, to je kran na gusenicama, verovanto deo neke inzenjerske jedinice. (hint, nema top a ima dizalicu i raonik)

ne znam sto vam je to problem, meni je drago da je neko pokrenuo vojsku da pomogne u resavanju ove situacije. Siguran sam da i gusenicari iz javnih rpeduzeca ucestvuju samo sto nisu tako zanimljivi za fotografisanje kao "tenkovi"
[ jnk @ 10.12.2012. 11:37 ] @
Ovo nije borbeni tenk već tenk koji je namenjen za izvlačenje zaglavljenih vozila. Čisto sumnjam da bi ijedan buldožer postigao šta i on.
[ boccio @ 10.12.2012. 11:38 ] @
^^ to sam bas hteo da kazem, ako je ovo tenk, gde mu je top :) ali ne, zasto upotrebiti oci... poenta je hejtovati - da nije dosla vojska upomoc, bilo bi "gde je sad vojska, za vreme Tita bi ocas posla resili sve, etc". Sad kad je dosla vojska, sad ne valja ni to, sta ce voska tu, demonstracija moci, blabla...

strasno :)
[ jnk @ 10.12.2012. 11:43 ] @
http://neblog.bjuti.info/neblog.item.30/prirucnik-za-hejtere.html
[ mmix @ 10.12.2012. 11:44 ] @
mene bas interesuje koje su konkretno zamerke na hendlovanje ove situacije. Sta je ocekivanje, da ce iste sekunde po prestanku padanja snega sve saobracajnice trenutno biti prohodne? One prve noci evakuisano je preko 700 ljudi iz zavejanih vozila i nema ljudskih zrtava. Angazovana su sva sredstva, ukljucujuci i vojsku i stvari se polako normalizuju. Da, neko je cekao i nije mogao da se teleportuje, big deal.
[ vilil1 @ 10.12.2012. 11:46 ] @
Citat:
cozmo_im: Opcija koja je na vlasti nema veze sa JP (JAVNO preduzece) koje cisti. Zna se ko sedi u JP.

Beograd Put je JKP, a ne JP, i grad odredjuje rukovodstvo. Do letos je direktor bio iz LDPa. Sada imaju nekog VDa dok se ne izabere novi direktor.

Inace, kao sto su vec pisali Java, Braksi...treba malo videti kako se ovakve stvari sa snegom resavaju u razvijenim zemljama, onda bi shvatili da kod nas nije nista gore, a za Beograd mogu da tvrdim da se u poredjenju sa zapadnim gradovima odlicno cisti. Masa gradova izbegava bacanje soli, zbog ostecenja asfalta ogranice se na raonike i rizlu, pa se sneg samo utaba i zaledi. Kad bi kod nas tako nesto uradili, cenim da bi revolucija izbila. Nisam video cudniji narod od nas. Prvi smo u nepostovanju propisa, a prvi smo i u iznosenju kojekakvih primedbi. Kada napada sneg, zahtevamo momentalno ciste ulice, do asfalta naravno. Onda BPut izadje, pobaca tone i tone soli, ta so otvori rupe po celom gradu, e onda ih opet kritikujemo i pitamo se kako je moguce da u jednom gradu postoje silne rupe.
Ovom narodu ne mozes ugoditi. ;)
[ anon115774 @ 10.12.2012. 11:53 ] @
Citat:
cika dacha:
Informer@ zabrana za kamione zimi na Vencu postoji vec 30 godina na tom delu puta i svi vozaci kamiona za to znaju! ali kod backe topole, kikinde, zrenjanina nema nigde zabrane koja se vec godinama ponavlja! vozaci kamiona sigurno ne bih isli tuda da je bila zabrana!!! razumes???


Ne razumem. Zato sto ja uopste ne govorim o Vencu. Govorim o starom putu za BG-NS izmedju mesta Indjija i Sr. Karlovci.

Govorim o toboganu posle raskrsnice sa putem Beska - Maradik. Tu su se zaglavila tri slepera.
Govorim o nizbrdici posle Banstola ka Karlovcima. Tu su tri ili cetiri slepera sletela sa puta.
Govorim o uzbrdici posle Karlovaca ka Petrovaradinu. Tu se jedan sleper zaglavio.

Na svakoj od ove tri tacke je TRAJNO zabranjen saobracaj za teretna vozila. Znaci, ne samo zimi nego TRAJNO.


[ Java Beograd @ 10.12.2012. 11:58 ] @
@mmx

Eto da se ti i ja jednom složimo.
[ bubalo @ 10.12.2012. 14:54 ] @
Evo sta covek treba da ima u gepeku pored lanaca i lopate:

[ 3MAJ86 @ 10.12.2012. 15:03 ] @
Cosmo je spomenuo da je NBGD neočišćen, što totalno nije tačno.

Jutros sam, pre osam ujutru, prošao trasom: Kneza Višeslava pa pravo kroz košutnjak pored HMZS i Šumarskog Fakulteta (i to je 100% očišćeno!) pa desno na novi most, pa dalje J. Gagarina, pa desno pored hotela IN (jedini deo koji nije očišćen, ali je 100% prohodan ako imaš opremu!) i tako sve do Bul. M. Pupina gde mi je posao. Jurija Gagarina je u pre 8 bila potpuno očišćena. Đinđićeva isto, Pupinova isto.

A verovatno je tokom dana i ovo ostalo očišćeno.
[ cozmo_im @ 10.12.2012. 15:40 ] @
Ne slazem se. Pitaj 100 mojih kolega koji su dosli kolima da li je ociscen i svi ce potvrditi moju pricu. Uostalom zakacio sam sliku I SVE ULICE su bile takve, a u O. Brigada je led debljine 15cm (kolegu nije mrzelo da meri zato sto sluzbeno vozilo izlazi na put).

Ne sirite dezinformacije neko ce se karambolira. Jel treba i snimke da kacim??

P.S. Ne teraj me da kacim snimak od izlaska iz Zemuna kod Jugoslavije, pored Telekoma prema Hyundaiu ka O. Brigada pa posle procitaj sta si gore napisao. A bilo je oko 9.50h. To je brale ceo Bul. Umetnosti pod ledom od 10-15 cm i sneg iznad.
[ Java Beograd @ 10.12.2012. 15:53 ] @
Da se to sve dešava u Avgustu bilo bi čudo. Ali pošto je decembar, dva dana padao sneg, jutros je bilo oko -10oC to je nekako razumljivo.

Uostalom, kažeš da je 100 kolega došlo ujutro na posao kolima. Šta je tu onda toliko loše ?
[ shadow-bg @ 10.12.2012. 16:42 ] @
Mozda im se definicije "ociscenog" razlikuju :)
[ 3MAJ86 @ 10.12.2012. 17:33 ] @
Ja kažem kuda sam prošao. znači od novog mosta pravo J. Gagarina, pa desno pored hotela Holiday Inn kako se već zove, taj deo je kao na tvojoj slici. Ostalo je sve bilo očišćeno. To parče J. Gagarina, Bul. Đinđića i Bul. M. Pupina. (tu radim, u zgradi Atrium). To je sve bilo očišćeno. Ono što spomenuh nije bilo očišćeno ali prohodno. Sada sam se vratio isto tuda, i ista je situacija. Nije očišćeno pored hotela u međuvremenu. (sorry nemam pojma kako se zove ta ulica :( ).
[ cika dacha @ 10.12.2012. 18:22 ] @
Citat:
Informer:
Citat:
cika dacha:
Informer@ zabrana za kamione zimi na Vencu postoji vec 30 godina na tom delu puta i svi vozaci kamiona za to znaju! ali kod backe topole, kikinde, zrenjanina nema nigde zabrane koja se vec godinama ponavlja! vozaci kamiona sigurno ne bih isli tuda da je bila zabrana!!! razumes???


Ne razumem. Zato sto ja uopste ne govorim o Vencu. Govorim o starom putu za BG-NS izmedju mesta Indjija i Sr. Karlovci.

Govorim o toboganu posle raskrsnice sa putem Beska - Maradik. Tu su se zaglavila tri slepera.
Govorim o nizbrdici posle Banstola ka Karlovcima. Tu su tri ili cetiri slepera sletela sa puta.
Govorim o uzbrdici posle Karlovaca ka Petrovaradinu. Tu se jedan sleper zaglavio.

Na svakoj od ove tri tacke je TRAJNO zabranjen saobracaj za teretna vozila. Znaci, ne samo zimi nego TRAJNO.





pogledaj ponovo imas dodatu tablu pise ovako Zabranjen prolaz teretnim vozilima osim na utovar ili istovar odredistva vlasnika!!! tako nekako! znaci sleperi prolaze! al oni koji su u tranzitu oni ne smeju!
[ Lavlja_Jazbina @ 10.12.2012. 18:31 ] @
3MAJ86...A da li si ti prosao pored doma zdravlja ili pokusao levo da se ukljucis,a utvrdis da od dve trake ulazis samo u jednu.
Ili prodjes Nehruovom,pored doma zdravlja,ili pak pre oko 20 min kao ja JA dzombapa bas tamo gde si rekao da je ocisceno?
[ Lavlja_Jazbina @ 10.12.2012. 19:53 ] @
.
[ 3MAJ86 @ 10.12.2012. 19:57 ] @
Ja rekoh kuda sam prošao. Rekoh i gde radim. Neće ljudi da čitaju pa to ti je ;)

Evo da ponovim, tvrdio sam da su Jurija Gagarina, Bul. Đinđića i Pupina očišćeni, i da dodam, Bul. Milutina Milankovića.
Ona ulica pored Holiday Inn (Antifašističke Borbe/Boraca kako se već zove?) nije očišćena ali je prohodna, kao i bulevar umetnosti isto, nije 100% očišćena ali prohodna.

Dalje "dublje" na NBG nisam išao. I ovo sve što kažem bilo je pre 8 ujutru (u zgradu Atriuma sam ušao oko 7:45 jutros). Slično je bilo i u povratku, jer sam se vratio istim putem.

Ja sam odgovorio samo na tvrdnju da NBG nije UOPŠTE očišćen.
[ boccio @ 10.12.2012. 20:18 ] @
Citat:
cozmo_im:
Ne slazem se. Pitaj 100 mojih kolega koji su dosli kolima da li je ociscen i svi ce potvrditi moju pricu. Uostalom zakacio sam sliku I SVE ULICE su bile takve, a u O. Brigada je led debljine 15cm (kolegu nije mrzelo da meri zato sto sluzbeno vozilo izlazi na put).

Brate, u pola Ameraje je totalno rutinski ne doci na posao zbog "inclement weather". Pricao sam bas zimus sa baticom iz Konektikata (neki DBA s kojim sam nesto radio), i kaze da tipa dve nedelje nije isao na posao jer je ceo grad bio zavejan :) Mislim... dajte ljudi... ajmo malo realnosti...
[ Keez-a @ 10.12.2012. 20:44 ] @
@Ventura: Jeste da si do nekle u pravu za napisano u post-u: http://www.elitemadzone.org/p3212759

Malo manje kakuckaj i pitaj Dimketa odakle nemcima kinta za odrzavanje autobahn-a na kome, gle cuda, nigde ni jedne naplatne rampe (reket: sta je to?)
Bice da goveda svu slamu i travu od dazbina koje se ubiraju prilikom registracije i kupovine goriva, i dalje turaju u svoje goozice.
[ anon115774 @ 10.12.2012. 20:46 ] @
Mogu da potvrdim da Omladinskih Brigada nije bila uopste ociscena (znaci ima snega i leda na kolovozu) u 17h veceras kada sam krenuo kuci. Potez od Airport City-ja sve do kruznog toka kod Opstine.
[ Lavlja_Jazbina @ 10.12.2012. 20:48 ] @
Nisu u Nemackoj putevi vise zlatni.Neki novi su i kod nas bolji od njihovih.Pocece oni ponovo sa putarinom
jer love za odrzavanje je sve manje.

Jos jedna tuzna prica,ova je sa decom,bez vode.
http://www.kurir-info.rs/misli...rznuti-na-rukama-clanak-551691
[ milivoje t @ 10.12.2012. 21:25 ] @
prosle godine sam iskoristio priliku kada je proglaseno vanredno stanje u vecem delu zemlje, da krenem na put, planine pa obilazak rodbine, prijatelja. iz iskustva sam znao da ce lokalni putevi biti potuno prazni, jer je narod zaplasen medijskim naduvavanjem..pored toga na ruku su mi isle i politicke prilike, izbori 2012, putari su morali da rade punom parom, cak i vise nego sto treba.

da skratim mogu reci da sam bio u pravu i tih par dana putovanja po srbiji magistralni putevi su bili avetinjski prazni, a dobro ocisceni (sa izuzecima, o tome kasnije).

Citat:
jnk:
Ti znaš za slučaj prošle godine gde je 11 km duga kolona bila zarobljena 16 sati? Ja se ne sećam, možda mi nije tako nešto upalo u oči al to mi deluje katastrofalno.



ovo je bila kolona od sigurno desetak km, na autoputu na ulazu u beograd iz pravca nisa. sleperi su bili popreceni kao barikade na usponu bubanj potok, sto je prouzrokovalo kolonu sa slike.
koliko su dugo ljudi ostali u koloni ne znam...

nego da se ne pravimo da su sluzbe za ciscenje svuda kako treba, tj. da lokalne, autonomne i republicke uprave rade posao ok.
siromasna je srbija, busan budzet, nezaposlenost, utaja poreza, sve to ok.
ali kako onda na jadnom sirotinjskom jugu srbije bolje ciste puteve nego na bogatom severu koji vode EU menadjeri Pajtici i ekipa?
setis se da kupis motorne sanke za po novom sadu..verovatno je izgovor da ti srbija brani da kupis grtalicu za podrucije kikinde ? :)

da nije vojvodina u nekoj drugoj klimatskoj zoni, a da ja ne znam. vetar duva u banatu, a ne duva u ibarskoj klisuri ili u novoj varosi ? :)
godinama je tako, padne sneg u banatu, zatvorena magistrala, dok ne dodje pomoc od negde da se ocisti.
uglavnom je pomoc Sunce dan posle ili jak branik autobusa sa dobrim zimskim gumama.
sacuvaj boze situacije u siromasnijim opstinama u vojvodini koje nemaju lokalnu valast harmonizovanu sa autonomnom u novom sadu.

ljudi pre svega treba da brinu sami o sebi, ides autom u sneg, nosi cebe, svece, izvor vatre, alat, hranu, rezervni telefon, odecu sa kojom mozete da pesacite po mecavi...

sluzbe za spasavanje...komunikacija sa gradjanima nula.
zovnete,pa ce prvo da utvrdjuju na podruciju koje opstine se nalazite,pa ko treba da intervenise, na kraju ce vam dati broj fiksnog i broj lokala da vi zovnete Mileta, Mile ce vam dati lokal od Zike i tako...
[ cika dacha @ 11.12.2012. 00:41 ] @
tako sto je firmu Backa put kupio miskovic i ekipa pa sad idu na saslusanja za te putarske firme koje su ojadjenje 35 miliona evrica! nije nas narod lenj nego nema alata! jos uvek koriste fapove njuskase za teske poslove pa i grtalice koja ima kasiku gde nema ni donjeg dela koji je gumiran pa ne sme da zulja skroz do asfalta!!!!
[ Aleksandar Đokić @ 11.12.2012. 03:42 ] @
Citat:
Sada imaju nekog VDa dok se ne izabere novi direktor


I, jel imaju master plan za odabir novog vlastodrsca? Ako nemaju... ih, ozbiljna stvar
[ cozmo_im @ 11.12.2012. 09:35 ] @
Ovde neko ne razume sta znaci OCISCEN a sta znaci PROHODAN.

Moje kolege i ja smo savesni i imamo zimske gume i zimsku opremu. To sto smo dosli na posao je zato sto smo sa ZIMSKOM opremom prosli PROHODNIM ali ne i OCISCENIM ulicama.

Prohodna ulica u jucerasnjem slucaju je bila svaka ulica koja ima debeo sloj leda i snega ali moze da se prodje sa zimskim gumama (nisu smetovi). A takve su SVE bile na NBGD i to GARANTUJEM jer radim u Airport Cityju i imam pregled maltene svih okolnih ulica.

Cak i ovo sto nazivam PROHODNIM ulicama je lutrija za nekog ko nema zimsku opremu.

OCISCENA ulica je posuta rizlom ili solju i ima raskvasen sloj snega ispod koga nema leda i dzombi od leda. Znaci nema 10cm leda preko koga je sneg. To sto je ravno relativno i PROHODNO znaci da onaj ko ima zimske gume moze da prodje tuda. Ostali su, koliko sam imao prilike da vidim, igrali balet.

Jutros dolazim na posao, veje sneg i videcemo sta ce biti do veceras. Inace, rastresao sam trap na ogromne sante leta usput na glavnim ulicama OCISCENOG Novog Beograda.

Toliko o tome. Uostalom sve vrlo lako mogu da dokumentujem.

Bitno je da neke struje na vlasti otezavaju rad Beogradu sa tupavim komentarima i pretnjama u medijima. Zato i nije ocisceno.
[ Java Beograd @ 11.12.2012. 10:13 ] @
@Cozmo

Jasno je šta je očišćeno a šta prohodno.

Diskutujemo o tome šta se može može očekivati od zimske službe. Dakle ne ono kako bi bilo idealno zamišljeno, već - realno. I to ne samo u Bgd, već svugde u svetu, u relativno razvijenijim držvama.

- Dakle, šta realno može da se postigne nakon 48 sati snežnih padavina ?
- Da li je realno da u Njujorku / Oslu / Hanoveru / Torinu / Pragu / Beogradu / Sofiji / Bukureštu sve ulice budu do asfalta očišćene od snega ?
- Da li treba ulagati toliko novca (sve i da ga imamo) u mehanizaciju i ljudstvo da se postigne da sve ulice budu čiste do asfalta ?
- Nije li mnogo racionalnije da zimska služba dovede ulice u stanje da budu prohodne ? (zimska oprema vozila se podrazumeva)
- Koliko ljudi treba uposliti, koliku mehanizaciju kupiti (i održavati) da bi u roku od 6 noćnih sati sve Bgd ulice bile čiste do asfalta ? Ne znam tačan broj, ali verujem da u Bgd postoji nekoliko desetina hiljada kilometara ulica.

Da sam ja neko ko odlučuje o budžetu grada, sigurno ne bih sav budžet spiskao na 2 hijade kamiona i 8 hiljade zaposlenih koji će biti u stanju da za 6 sati očiste sve ulice Beograda. Postoje višegodišnja iskustva, kako u Beogradu, tako i u drugim gradovima sveta, i postoji neki razuman odnos uloženog / dobijenog kad je u pitanju čišćenje snega. Zato i postoji podela ulica prema prioritetu, zato se u vreme najgore mećave pre svega vodi računa o prohodnosti, a narednih dana se radi na čišćenju. Kad tempretaura padne ispod -10, ni so ne pomaže. Led i gotovo. Takođe, nema tih para, nema te organizacije i mehanizacije koje mogu da očiste ulice ako za 3 dana padne 2 metara snega.

Imajući sve to u vidu, a takođe sam i sam video desetine kamiona koji su od subote radili na preventivnom rasipanju soli, moram priznati da je protekli snežni talas korektno neutralisan. Sve su ulice bile prohodne, već prvog dana nakon padavina, a veće ulice su bile uglavnom očišćene. I to je to. I ja i ti i 100 tvojih kolega smo stigli kolima na posao u ponedeoničko jutro. Niko nije ostao zavejan u Bgd. Šta, realno više očekivati ?

Edit:
P.S.
Da se razumemo, i ja bih najviše voleo da ulice budu ne samo čiste, već i suve. I trotoari, takođe.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 11.12.2012. u 11:28 GMT+1]
[ BluesRocker @ 11.12.2012. 12:01 ] @
Citat:
cozmo_im:
To sto je ravno relativno i PROHODNO znaci da onaj ko ima zimske gume moze da prodje tuda. Ostali su, koliko sam imao prilike da vidim, igrali balet.

Ostali krše zakon i treba im pisati kazne a ne da se zbog njih posipa so. Konačno je donet dobar zakon za vožnju u zimskim uslovima, da su zimske gume obavezne samo po snegu, pa može onda onaj ko nema zimske gume da koristi autobus tih dana umesto da ugrožava i sebe i druge učesnike saobraćaja.
[ anon142305 @ 11.12.2012. 12:11 ] @
Nacelnik sektora za vanredne situacije,
OPET nije optuzio vozace, nenosenje cebencadi i cokoladica
Citat:
On je apelovao na "sve segmenete sistema zašite spasavanja u Srbiji,
"nadležna ministarstva, preduzeća koja održavaju puteve, saobraćajnu policiju
da mnogo tešnje sarađuju kako se ne bi desio kolaps kakav je bio između subote i nedelje".

"Svi moraju da sarađuju da se ne bi ponovila ista situacija",
rekao je Marić i dodao da putari koji čiste sneg moraju da budu u kontaktu
s Republičkim hidormeteorološkim zavodom i saobraćajnom policijom.

"Ukoliko budu sarađivali pripadnici Sektora, putari, saobraćajna policija
i Republički hidrometeorološki zavod, kolapsa na putevima neće biti", rekao je Marić.



izvor: Beograd (ne)prohodan,oprezno vozite
[ cozmo_im @ 11.12.2012. 12:43 ] @
Citat:
BluesRocker:
Ostali krše zakon i treba im pisati kazne a ne da se zbog njih posipa so. Konačno je donet dobar zakon za vožnju u zimskim uslovima, da su zimske gume obavezne samo po snegu, pa može onda onaj ko nema zimske gume da koristi autobus tih dana umesto da ugrožava i sebe i druge učesnike saobraćaja.


Zbog ovakvog komentara smo tu gde jesmo. So se ne posipa zbog onih sto nemaju zimske gume i zbog onih koji krse zakon. Posipa se zarad bezbednosti svih sugradjana i normalnog funkcionisanja zivota - prevoza ljudi, robe, da hitna pomoc, policija i vatrogasci mogu da stignu na odrediste.

Evo opet cela zemlja zavejana, a da su cistili ova dva dana dok nije bilo padavina ne bi dosli u situaciju da ce danas opet da bude pakao.

Uostalom, Marko je to lepo docarao:

[ cozmo_im @ 11.12.2012. 12:46 ] @
Citat:
Java Beograd:
Imajući sve to u vidu, a takođe sam i sam video desetine kamiona koji su od subote radili na preventivnom rasipanju soli, moram priznati da je protekli snežni talas korektno neutralisan. Sve su ulice bile prohodne, već prvog dana nakon padavina, a veće ulice su bile uglavnom očišćene. I to je to. I ja i ti i 100 tvojih kolega smo stigli kolima na posao u ponedeoničko jutro. Niko nije ostao zavejan u Bgd. Šta, realno više očekivati ?


Ja nista nisam video da je ocisceno a pola nije ni prohodno. Snimicu ti moje naselje, sa okolinom skoro 100.000 stanovnika. Busevi jedva idu.
Ti to zoves korektno neutralisanim sneznim talasom?
I ovu grozotu od NBGD-a i Zemuna? Kuda se ti kreces uopste? Ja prodjem ceo Zemun i NBGD pa vidim.
[ Homer J. Simpson @ 11.12.2012. 12:53 ] @
U Novom Sadu su sve glavne i vece ulice bile ociscene do asfalta. A vece sporedne do tankog sloja snega (1-2cm najvise). Sporedne, nebitne i parkinzi su bili prohodni ... Ako moze u Novom Sadu, pa moze i u Beogradu, samo neko nece.
[ cozmo_im @ 11.12.2012. 13:58 ] @
http://www.b92.net/info/vesti/..._category=11&nav_id=667998

Beograd -- Premijer Ivica Dačić ljut je što nadležni u Srbiji danima ne uspevaju da očiste sneg. "Ako sam ja mogao da se sretnem s Tačijem, možete i vi da očistite sneg".
[ dule_ns @ 11.12.2012. 14:11 ] @
Citat:
Homer J. Simpson: U Novom Sadu su sve glavne i vece ulice bile ociscene do asfalta. A vece sporedne do tankog sloja snega (1-2cm najvise). Sporedne, nebitne i parkinzi su bili prohodni ... Ako moze u Novom Sadu, pa moze i u Beogradu, samo neko nece.


Parking na kom sam parkirao je postao prohodan kad sam ga ja učinio takvim - lopatom. Troje kola je ostalo prilično zatrpano. Tako da to je u Novom Sadu prilično individualna stvar.

Inače, da me neko ne razume loše, ja uopšte nisam ljut zbog toga na javne službe. Ljut sam na sebe što sam u subotu bezveze parkirao a potom kulirao umesto da preparkiram kola na bolju lokaciju ili da ih oteram u garažu.
[ Braksi @ 11.12.2012. 14:38 ] @
Ne moze se seci grana na kojoj sedi, pljuvati u korito iz kog se pije i onda cekati da sve funkcionise.

Ja kad sam bio vojnik cistili smo sneg i pomagali oko poplave i nije mi zao jer sam radio za svoju drzavu koja je bila drzava. Sada ? Sada ne dam ni pokvarenu kinesku grejalicu rodjenoj materi !
[ fanfon @ 11.12.2012. 14:47 ] @
Porodica je svetinja tako da si ti bas gadno zastranio.
[ endre85 @ 11.12.2012. 14:52 ] @
Ja sam bas u subotu ujutru isao u NS. Zbog raznih stvari je put ispao kao neki top gear cheap car challenge.

Ono sto sam hteo da kazem da sam sa kola cesto cistio sneg. Ali me grtalica ipak zablokirala. Na kraju sam u ponedeljak prepodne od nekog pozajmio lopatu za sneg, skroz oslobodio auto i nekako sam uspeo da se vratim u Zr. Ogromna vecina komsija je takodje oslobodila svoj auto na parkingu. Interesantno je da sam u ponedeljak ujutru zvao parking servis da pitam da li ce zarobljenim vozilima ne NS registracije naplacivati parking. Odgovor je bio da nece dok njihovi radnici ne ociste parkinge. Ti radnici su jedva nekoliko mesta ocistili, iako je puno mesta vec bilo ocisceno. Lepo su se skontali i zauzeli prvi kafic.
[ mmix @ 11.12.2012. 15:03 ] @
Citat:
cozmo_imhttp://www.b92.net/info/vesti/..._category=11&nav_id=667998

Beograd -- Premijer Ivica Dačić ljut je što nadležni u Srbiji danima ne uspevaju da očiste sneg. "Ako sam ja mogao da se sretnem s Tačijem, možete i vi da očistite sneg".


Jeftini populista, ne secam se da sam video lopatu u njegovim rukama.
[ shadow-bg @ 11.12.2012. 15:22 ] @
Bio je zauzet sa znackom
[ Tyler Durden @ 11.12.2012. 15:57 ] @
Citat:
cozmo_imhttp://www.b92.net/info/vesti/..._category=11&nav_id=667998

Beograd -- Premijer Ivica Dačić ljut je što nadležni u Srbiji danima ne uspevaju da očiste sneg. "Ako sam ja mogao da se sretnem s Tačijem, možete i vi da očistite sneg".


Šta priča ovaj dripac?
U kakvoj uopšte logičkoj relaciji mogu da budu njegov sastanak sa bilo kim i čišćenje snijega?!
[ Braksi @ 11.12.2012. 16:08 ] @
Citat:
fanfon:
Porodica je svetinja tako da si ti bas gadno zastranio.


Govorio sam u prenesenom znacenju.

Sto se tice Dacica meni je problem da ga zamislim sa bilo kojim alatom osim onog za rektalni pregled.
[ Ivan Dimkovic @ 11.12.2012. 16:08 ] @
@Tyler, mogu, u demagosko-populistickoj relaciji su u savrsenom "odnosu".
[ Lavlja_Jazbina @ 11.12.2012. 16:17 ] @
Ma,ovo je bruka.Pa oni nisu normalni.Pa ni auto put kod BIPa nie ociscen.Danas je apokalipsa,a tek letnjih guma.
Uz Sumice covek levo-desno ali ni da mrdne sa letnjim.Naravno stao sam pored njega,odmahnuo glavu kao neverni toma
i kenuo uz osmeh zelenog smajlija sa velikim zubima.
[ Boris Tadić @ 11.12.2012. 16:41 ] @
Znaju ljudi kome idu pare od putarina.
[ boyan3001 @ 11.12.2012. 17:17 ] @
Jbte, ljudi vi ovde pricate neke teorije o zimskom opremanju kao da zivimo gore u Laponiji, Kanadi ili jos bolje Sibiru i kao da svi polazimo na put od najmanje 1000km!
A cinjenicno je stanje da nasi putari nisu u stanju da odrzavaju auto-put koji je glavna magistrala Srbije i medjunarodni tranzit.
[ hobbista @ 11.12.2012. 17:29 ] @
Slušam malopre neku pastirku iz gradskog centra za vanredne situacije (valjda se tako zove) na Beogradskoj hronici.
Molila je da se ne ljutimo, jer su nas malo "razmazili". Oni nisu u obavezi da čiste ulice dok pada sneg, ali ih ipak čiste. To rade "vanljudskim naporima" i zahvaljujući njima saobraćaj zadovoljavajuće funkcioniše. Moramo imati u vidu da neki od njihovih radnika ne stižu da odu kući da se vide sa porodicom.
Bitno je da sve hitne službe funkcionišu.

A na početku hronike iz hitne pomoći su se žalili da ne mogu da stignu kolima do pacijenata.

Dakle, ne nervira me toliko standardna nesposobnost ekipe, koliko me izludi ovakva priča za decu.


Da se podsetimo prethodne godine - sneg je kasnio, pa su putari kukali po TV stanicama kako su spremni za zimu, a snega nema.
Kada je pao sneg, kukali su da je to vanredna situacija!
Prevedeno na srpski jezik: nema snega = nema štipanja na ekstra smenama i na nafti. A deca navikla da se ima.

Vrhunac je ovo za španske tramvaje - da ne rade na temperaturama ispod -7. Nadam se da je u pitanju novinarska patka, da je ekipa zadužena za nabavku istih ipak malo inteligentnija.

Stvar se može rešiti jednostavno: što se tiče centra, parking servisi po gradovima gde su dobili prostor za zoniranje (koji nisu platili, odnosno platili su samo farbanje ulica) trebaju da dobiju obavezu da očiste sve ulice i trotoare gde su njihove zone. Ne 48h po prestanku padavina, nego čim krene da pada.

Za auto-put je posebna priča - naplaćuje se, a kada treba da se očisti onda... onda je elementarna nepogoda.

Vozači sa letnjim gumama su posebna priča, koji na ovu priču dođe kao šlag na tortu.
[ cika dacha @ 11.12.2012. 18:54 ] @
danas bio u jednom kaficu na bul.oslobodjenja kod 3 kule(zgrade) u ns! parkirao sam iza tih zgrada jer tamo nema zone naplate parkiranja i krenem ka tom kaficu pored tih zgrada nigde sneg nije ociscen!ma ni jedna pahulja nije dirnuta!
mislim da u svakoj od tih zgrada ima oko 50 stanova pa nek u svakom zivi po dvoje ljudi a realno zivi vise, pa nek je pola zdrastveno sposobnih a to je 50 stanara i da se niko nije setio da ocisti sneg barem 5m2 oko svog ulaza u zgradu!
dal ona treba kriviti putare?
samo nek pada sneg pa makar i 3 metra al samo po gradovima da pada!
[ cika dacha @ 11.12.2012. 18:57 ] @
danas bio u jednom kaficu na bul.oslobodjenja kod 3 kule(zgrade) u ns! parkirao sam iza tih zgrada jer tamo nema zone naplate parkiranja i krenem ka tom kaficu pored tih zgrada nigde sneg nije ociscen!ma ni jedna pahulja nije dirnuta!
mislim da u svakoj od tih zgrada ima oko 50 stanova pa nek u svakom zivi po dvoje ljudi a realno zivi vise, pa nek je pola zdrastveno sposobnih a to je 50 stanara i da se niko nije setio da ocisti sneg barem 5m2 oko svog ulaza u zgradu!
dal onda treba kriviti putare?
samo nek pada sneg pa makar i 3 metra al samo po gradovima da pada!
[ Braksi @ 11.12.2012. 18:59 ] @
Ostavimo onu nesrecu sa cisternom na autoputu po strani.

Najveci problem u BG ako svi realno razmislimo su gume. Tj zimske gume su pod muss, medjutim kad bas pada nisu vam dovoljne samo zimske gume. Zato postje LANCI.

Stavis LANCE i kalaj-klaj do posla i nazad. To ko ne shvati dzabe mu je da se vadi na vlast i sluzbe nece mu puno vredeti.

Ja sam video u alpskim predelima, a to ce znati ovi autofnovi radi se chiodovanje (ekserovanje) ne znam kako da prevedem guma. To je znaci na zimsku gumu se utisnu neki ekseri metal...

To se zove kultura voznje u snegom problematicnim predelima. I tako je u Finskoj, u Svajcarskoj, in the USA, u Rusiji...
[ Boris Tadić @ 11.12.2012. 19:10 ] @
Od alpskog programa imamo alpsku salamu. Verovatno za bolje i nismo.
[ 3way @ 11.12.2012. 19:30 ] @
Citat:
boyan3001: Jbte, ljudi vi ovde pricate neke teorije o zimskom opremanju kao da zivimo gore u Laponiji, Kanadi ili jos bolje Sibiru i kao da svi polazimo na put od najmanje 1000km!
A cinjenicno je stanje da nasi putari nisu u stanju da odrzavaju auto-put koji je glavna magistrala Srbije i medjunarodni tranzit.


Cinjenicno stanje je da pametnjakovici treba da se opamete i da imaju bar osnovnu opremu, znaci zimske gume, a samim tim kakvu takvu kontrolu nad vozilom, a ne da na svakoj uzbrdici/nizbrdici glume sanke i zaustavljaju saobracaj...
[ EmmaR @ 11.12.2012. 19:42 ] @
RAZMAŽENI SMO! MNOGO SMO RAZMAŽENI!

Čišćenje puteva do asfalta je neka novija moda. Nekada je bilo sasvim normalno da se vozi po poravnatom snegu. I, nemoguće je očistiti sneg do asfalta dok pada i / ili veje. Ne verujete: Lopate u ruke i pokušajte da dok pada sneg očistite samo par metara neke staze. Neće vam uspeti ni iz milionitog puta.

Ventura je u pravu. Hoćete na put svojim vozilom? - Pa, spremite se: napunite rezervoar (što više možete), voda, nešto hrane, neko ćebe, lopata obavezno, kao i zimska oprema, adekvatna obuća i odeća (lakovane cipele nisu za sneg, a još manje obuća sa 20cm štikle). Ne možete da priuštite sve to? - Tu je javni saobraćaj. Autobus, vozovi mnogo lakše prolaze ovakvim putevima: Naravno, njihova prohodnost zavisi i od ispravnosti vozila, ali dobrim delom i o umešnosti vozača. Ne može za neke prevoznike na istoj deonici u isto vreme da bude nemoguća situacija, dok drugi nonšalatno prolaze.

Kamiondžije su tek posebna priča i u sred leta. A tek sada... Sinoć videh dve budale gde se provlače tamo gde se zaglavljuju i leti. A tek kada krenu da pretiču jedni druge, pa i čitave kolone: na putu punom nepreglednih krivina krene ti budala da pretiče kolonu od par vozila (od toga je jedan njegov "kolega" sa 2 prikolice).

Mogu da zamislim da se mlađe generacije bune jer ne pamte velike snegove i jake mrazeve. Ali, starije generacije... koje su se "klizale" padale i ustajale, gazile snegove visine i do preko kolena i to im je bilo ništa... a sada kukaju zbog par cm snega!
Nekada je bilo sasvim normalno da (npr) Stig bude zavejan, i niko normalan ne bi (počev od kraja oktobra pa sve do kraja marta) kretao na put kolima a da u gepeku nema lopatu, pod uslovom da treba (mora) da prođe kroz Stig. Lopata (bar 1 kom) je bila obavezan alat i u autobusima (čak i leti), kroz Stig su prolazili tako što je ispred njih išla grtalica jer drugačije se nije moglo.

Htela bih i ja da putevi budu čisti i suvi. Ma htela bih da sneg pada svuda samo ne po asfaltiranim i betoniranim površinama. Ali, ... što bi rekli... neće da može.
[ 3way @ 11.12.2012. 19:47 ] @
Citat:
EmmaR: RAZMAŽENI SMO! MNOGO SMO RAZMAŽENI!


Taman tako.
Prosle i ove godine kako padne sneg nastane kuknjava na sve strane. Zale se kako ne mogu na posao, ne mogu u skolu, hladno im je, vlazno im, uhvatio se led, traze da se uvede vanredno stanje i da rade samo hitne sluzbe, ma katastrofa.
[ anon142305 @ 11.12.2012. 20:06 ] @
Citat:
EmmaR: RAZMAŽENI SMO! MNOGO SMO RAZMAŽENI!

Citat:
3way: Taman tako.

Slazem se.
Citat:
EmmaR: Ne možete da priuštite sve to? - Tu je javni saobraćaj.

E ovo vec ne stoji! Jer javni saobracaj ne funkcionise kako bi trebalo.

Dokaz:
Citat:
Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas izvinio se Beograđanima zbog manjeg broja vozila u gradskom saobraćaju tokom prethodnog dana.


izvor
[ anon115774 @ 11.12.2012. 20:46 ] @
Danas i juce sam video toliko prolazaka na crveno svetlo koliko nisam za poslednjih deset godina.
[ Tyler Durden @ 11.12.2012. 20:52 ] @
To sam i ja primjetio da se saobraćajni propisi krše masovno ovih dana.
Onaj tupson Dačić bi mogao svojim zaposlenima da naredi da pojačano rade svoj posao umjesto što prosipa demagogiju po medijima.
[ Braksi @ 11.12.2012. 20:55 ] @
Citat:
Tyler Durden: To sam i ja primjetio da se saobraćajni propisi krše masovno ovih dana.
Onaj tupson Dačić bi mogao svojim zaposlenima da naredi da pojačano rade svoj posao umjesto što prosipa demagogiju po medijima.


da, ali onda bi vikali kako smo policajska drzava
[ Ixtis @ 11.12.2012. 21:16 ] @
Čitam ovu temu i ne mogu da verujem koliko smo mi postali razmažen i kljakav narod.
Pazi molim te, pao sneg u sred decembra, ... ma katastrofaaa.
Eh šta taj internet napravi od ljudi!? ;)
[ Lavlja_Jazbina @ 11.12.2012. 21:28 ] @
Pa nista,da predjemo na parking servis.Obe gornje platforme nisu taknute na parkingu kod glavne autobuske stanice.
I oni klepaju i zavlace zelenu liniju gde god stignu.
Danas,ali ni jedan kamion za ciscenje nisam sreo a presao sam 60 km.Na novom putu od Mirjeva prema Visnjici,A3 vuce tipa na traktorskoj
unutrasnjoj gumi.Strava.
[ boyan3001 @ 12.12.2012. 01:30 ] @
Nije katastrofa sneg u decembru, nego sto paralise zivot, jer se sneg ne cisti vise uopste sa ulica.
[ Lavlja_Jazbina @ 12.12.2012. 06:38 ] @
Ima gde sa trotoara na uzbrdicama bacaju na ulicu.A ima i kada grtalica sve to vrati ponovo na trotoar.Primer,Bulevar Kralja Aleksandra,
posle Cvetkove pijace.
[ cozmo_im @ 12.12.2012. 07:38 ] @
Citat:
EmmaR:
RAZMAŽENI SMO! MNOGO SMO RAZMAŽENI!


Nismo. Ja imam 41 godinu i pamtim svakakve zime i snegove ali, izvini, mi smo u 21. veku, ako ne mogu da organizuju mehanizaciju da skloni 35-40cm snega na najbitnijim mestima u gradu, onda SMO NERADNICI, DZABALEBAROSI I LENCAROSI.
[ fanfon @ 12.12.2012. 08:15 ] @
Leda na trotoarima ima u svim mestima po Srbiji. Ne samo u vecim gradovima. Da je svako ko moze ocistio samo ispred svoje kuce to bi bila potpuno drugacija slika. Ali nije...
[ anon115774 @ 12.12.2012. 08:23 ] @
@cozmo_im

Jesi probao nekad ispred svoje kuce da pocistis sneg dok pada? Ja cistim svake godine (mada nemam godina koliko i ti). Cistio sam i u nedelju. 15 minuta nakon svakog ciscenja beton izgleda kao da nista radio nisam.

E sad, mogu da mislim sta bi se desilo da sam cistio autoput dok je duvao vetar i sa okolnih njihva nanosio sneg u ogromnim kolicinama.

Inace, slazem se sa tobom da je NBGD ociscen katastrofalno. Juce sam isao od Airport City-ja do Zemuna i prosao sam razne ulice: Omladinskih Brigada, Djordja Stanojevica, Treci Bulevar (ne znam kako se sada zove), Bulevar Umetnosti, Tresnjinog Cveta. Sve su bile pod ledom. Tek kada sam iz Tresnjinog Cveta usao u Bulevar Nikole Tesle (ka Zemunu) i to je bila prva ulica koja je potpuno ociscena. Nije bilo ni snega ni leda na kolovozu. Karadjordjev Trg je cist, Glavna u Zemunu potpuno cista. Bas sam posle komentarisao sa kolegom kako su neke mnogo manje ulice u Zemunu cistije od Omladinskih Brigada.

Jutros je situacija na NBGD potpuno ista. Klizanje samo tako.
[ Java Beograd @ 12.12.2012. 08:31 ] @
Citat:
cozmo_im:Ja nista nisam video da je ocisceno a pola nije ni prohodno. Snimicu ti moje naselje, sa okolinom skoro 100.000 stanovnika. Busevi jedva idu. Ti to zoves korektno neutralisanim sneznim talasom? I ovu grozotu od NBGD-a i Zemuna? Kuda se ti kreces uopste? Ja prodjem ceo Zemun i NBGD pa vidim.


Slikao sam iz kola, uz opasnost da me murija vidi sa mobilnim u ruci. Samo da bih se raspravljao sa Cosmom.

Dakle, evo da vidimo slike ulica NBG, jutro posle snežnih padavina. Čisto do asfalta, vide se bele ofarbane oznake na kolovozima. Slikano ujutro, 12.12.2012. Mislim, možda može i bolje, ali, ljudi, nemojmo se ponašati kao razmažena derišta. Zastoja naravno nema, jer na ovakvom kolovozu, uz zimske gume i vožnju prilagođenu uslovima na putu svi stignu na vreme.






[ 3way @ 12.12.2012. 08:33 ] @
Citat:
Informer:
Jutros je situacija na NBGD potpuno ista. Klizanje samo tako.


??
Otkud to
[ mmix @ 12.12.2012. 08:48 ] @
E jbg, Java, vidi se sneg izmedju tockova...

Mada moram da kazem da su danas pancevci zakazali, onaj prvi sneg su lepo resili ali ova novi su sklonili samo iz par glavnih ulica sa 4 trake, ostalo je netaknuto.

Trotoari su posebna prica, ljudi uglavnom ne ciste ispred kuca niti lokala. A ne daj boze da im inspekcija izbije neku kaznu, odma bi bilo da se udara na sirotinju. Valjda je vestacki kuk jeftiniji...
[ Braksi @ 12.12.2012. 08:53 ] @
Java zar je ovo Nbg ? Meni izgleda ko prestonica Grenlanda !
[ anon115774 @ 12.12.2012. 09:09 ] @
@Java

Jutros ulice Omladinskih Brigada, Treci Bulevar i Djordja Stanojevica izgledaju potpuno suprotono od onog sto si ti slikao. Ugazen sneg i na nekim mestima led.
[ 3way @ 12.12.2012. 09:23 ] @
Jutros u 7.00, Omladinskih brigada, Jurija Gagarina nije bilo ni grama leda, vec samo nesto bljuzgavice. Upravo ovako kako je Java postavio.

Ovo su slike Omladisnkih brigada 2-3 sata kasnije, kao sto se vidi, ocisceno je odlicno...

[ Java Beograd @ 12.12.2012. 09:26 ] @
Ja sam slikao "svoju trasu" - Surčinska, Vojvođanska, Tošin Bunar, Autoput, Bul. Vojvode Mišića.
[ mmix @ 12.12.2012. 09:28 ] @
Meanwhile, in soviet pancevo

[ shadow-bg @ 12.12.2012. 13:25 ] @
Na tviteru od jutros svi pricaju kako je grad odlicno ociscen. I ja sam danas licno isao kroz grad i nbgd...odlicno ocisceno, do asfalta. Znaci BG moze da se ocisti samo ako putari nisu "iznenadjeni"
[ cozmo_im @ 13.12.2012. 06:46 ] @
@Java Beograd:

Izvini ali siris dezinformacije. Protok vozila ce u nekom trenutku stvoriti raskvasen sneg a cim svi prodju na posao, jovo nanovo.

Evo slike kod Airport Cityja sinoc oko pola 7 kad sam krenuo s posla. Ovako, I JOS GORE sa snegom i ledom je sve do izlaska na autoput. Ako koza laze rog ne laze!



I jos slepere pustaju da idu preko Opstine Novi Beograd!
[ cozmo_im @ 13.12.2012. 06:48 ] @
Citat:
3way:
Jutros u 7.00, Omladinskih brigada, Jurija Gagarina nije bilo ni grama leda, vec samo nesto bljuzgavice. Upravo ovako kako je Java postavio.

Ovo su slike Omladisnkih brigada 2-3 sata kasnije, kao sto se vidi, ocisceno je odlicno...


Pogledaj moju sliku pa javi jel ocisceno. Ovo je bilo samo zbog protoka vozila a kasnije se sve opet nakupilo. Uvece je bila KATASTROFA. Jedino je autoput cist ali sa tanjim slojem leda. Pri tom NIGDE rizle, led ledeni, slajfuju i zimske gume ako jace dodas gas.

Uostalom reci mi otkud ovoliko snega sinoc na mojoj slici (i leda) i takva je cela O. Brigada?
[ Java Beograd @ 13.12.2012. 09:16 ] @
Citat:
cozmo_im:@Java Beograd:
Izvini ali siris dezinformacije. Protok vozila ce u nekom trenutku stvoriti raskvasen sneg a cim svi prodju na posao, jovo nanovo.
Ne kapiram kako fotografije realnog stanja ulice u tačno određenom vremenu i mestu mogu biti dezinformacija ?!?
Jel' 'oćeš da kažeš da sam uz Photo Shop proveo ceo dan, ne bih li slagao kako izgleda ulica ?


[ 3way @ 13.12.2012. 09:27 ] @
Citat:
cozmo_im:
Pogledaj moju sliku pa javi jel ocisceno. Ovo je bilo samo zbog protoka vozila a kasnije se sve opet nakupilo. Uvece je bila KATASTROFA. Jedino je autoput cist ali sa tanjim slojem leda. Pri tom NIGDE rizle, led ledeni, slajfuju i zimske gume ako jace dodas gas.

Uostalom reci mi otkud ovoliko snega sinoc na mojoj slici (i leda) i takva je cela O. Brigada?


Ovo je Omladinskih brigada?
Pre bih rekao da je ovo ona ulica od Airport citija koja se ukrsta sa OB.
[ cozmo_im @ 13.12.2012. 09:35 ] @
O. Brigada je bila identicna. Klizali se ljudi samo tako a ovaj sleper je napravio kolonu i zanosio. Ne mogu da snimam u toku voznje jer je opasno.
[ cozmo_im @ 13.12.2012. 09:36 ] @
Citat:
Java Beograd:
Jel' 'oćeš da kažeš da sam uz Photo Shop proveo ceo dan, ne bih li slagao kako izgleda ulica ?


Navedi ulice koje si slikao. Pogledaj moju sliku koja je nacinjena skoro 10 sati nakon tvojih. Takodje, cela O. Brigada je ista bila kao na mojoj slici. To NIJE ocisceno. Milutina Milankovica identicna, Bulevar Umetnosti identican a to su GLAVNE ulice Novog Beograda.

Raskvasen sneg koji je stvoren vecim protokom vozila je kasnije formirao debeo sloj leda kao na mojoj slici, jer to sto je takvo stanje bilo kad si ti slikao nema veze jer se ne cisti niti posipa rizla.

Tek jutros se u O. Brigada i M. Milankovica vidi asfalt ali samo tamo kuda su prosli tockovi a izmedju kolotraga i sa leve i desne strane sante leda.

Zasto bih lagao kada tu prolazim svakodnevno na posao. Naprotiv, cilj je da upozorim ljude na uslove u saobracaju.
[ 3MAJ86 @ 13.12.2012. 09:37 ] @
Sigurno ste gledali na YT one snimke saobraćajnih nesreća po Rusiji.

Zanima me, da li neko zna koliko košta i gde mogu da se ugrade onakve kamere kao oni što imaju po kolima? Ako sam dobro razumeo, te kamere su kod njih obavezne?
[ 3way @ 13.12.2012. 09:41 ] @
Citat:
cozmo_im: O. Brigada je bila identicna. Klizali se ljudi samo tako a ovaj sleper je napravio kolonu i zanosio. Ne mogu da snimam u toku voznje jer je opasno.


E da si snimao videlo bi se da to nije tacno :)

Citat:
cozmo_im
Tek jutros se u O. Brigada i M. Milankovica vidi asfalt ali samo tamo kuda su prosli tockovi a izmedju kolotraga i sa leve i desne strane sante leda.


Ja stvarno ne znam da li je to O Brigada u Beogradu ili nekom drugom gradu i zao mi je sto mi nije palo na pamet jutros da uslikam put. Doduse, koliko je cisto (bar jedan deo) se lepo vidi na screenshtoovima kamera koje sam postavio.

Evo jos jednom





Stvarno ne vidim nikakve kolotrage i ledene sante..

edit.
sad vidim da mi je druga slika pogresna, ali neka je
[ cozmo_im @ 13.12.2012. 09:57 ] @
A zasto se lik jutros izokretao ispred mene u O. Brigada? Zbog suvog puta? Ne, led je i dalje u O. Brigada.

Uostalom sto ste niste provozali juce. Ti snimci sto vi kacite ne prikazuju sta je dole - raskvasen sneg. Cim prodje jutarnji spic on formira led debeo par cm jer pada temperatura kako se blizi 17-18h i onda dobijes led celom duzinom O. Brigada. Slika 200x200px ne moze da docara nikakvo realno stanje kolovoza.

Uostalom postoje drugi forumi pa malo procitajte komentare ljudi koji su juce prolazili NBGD-om, pogotovo taksisti recice isto sto i ja.
[ 3way @ 13.12.2012. 09:58 ] @
Omladinskih brigada sada:









Tako je bilo i jutros. Tesko da su te ledene sante mogle da se otope za 2 sata na -2, -3, pogotovo na nadvoznjaku na kom se stalno hvata sneg i led.
Znaci ili lazes ili trolujes ili se uopste ne vozis tom ulicom.
[ Java Beograd @ 13.12.2012. 10:42 ] @
Citat:
cozmo_im:Navedi ulice koje si slikao.
Pa naveo sam. Par postova posle posta sa onim slikama.
[ Java Beograd @ 13.12.2012. 10:44 ] @
Citat:
cozmo_im:A zasto se lik jutros izokretao ispred mene u O. Brigada? Zbog suvog puta?
Ne nego zbog gluposti, zbog neprilagođene brzine, bahatosti i slično. Ako je po tom ledu bezbedno prošlo dvasta vozila, sigirno je mogao i on. Ali on se *určio, turirao, jurcao i desilo se to što se desilo.
[ Java Beograd @ 13.12.2012. 10:46 ] @
Citat:
cozmo_im:Uostalom postoje drugi forumi pa malo procitajte komentare ljudi koji su juce prolazili NBGD-om, pogotovo taksisti recice isto sto i ja.
Šta imam da čitam komentare koje ljudi pišu o ulicama kojima ja vozim ? A taksista me mani, poslednje šta me na ovom svetu zanima je šta taksisti pričaju.
[ bachi @ 13.12.2012. 11:54 ] @
Cosmo je u pravu. Juče sam oko 16h prolazio od Galeze do Airport city-a i onako je kako je opisano. Prohodno je, ali NIJE očišćeno skroz.
[ 3way @ 13.12.2012. 11:59 ] @
Da niste vi vozili po trotoaru?
[ boyan3001 @ 13.12.2012. 13:12 ] @
I ja kazem da je Cozmo u pravu skroz. Ovo nije ciscenje nego sviranje k. i trosenje benzina bez konkretnih rezultata. Vi ljudi kao da ste se juce doselili u Beograd pa ne znate kako je ranije bilo ili Srbi generalno stvarno imaju neki ozbiljan genetski problem sa kratkim pamcenjem.

Juce uvece, dakle nakon celog radnog dana i nakon ne znam koliko sati od prestanka padavina, tek nekoliko glavnih ulica je bilo ocisceno kako treba. A to znaci da je maksimalno oguljen sneg sa asfalta i posuta so da rastopi ono sto nije moglo biti ocisceno masinama i da spreci ponovo zamrzavanja. Kad se to tako uradi, vidi se samo go mokar asfalt i nista vise. Na ovim fotkama koje ste kacili ranije (mislim pre danasnjeg dana) je vrlo ocigledno da se so nije ni provozala preko tog asfalta, a kamoli de je propisno posuta.
I ja stvarno ne kapiram sta je vama u glavi, kada je Beograd ovako ciscen do pre samo par godina. Prosle godine recimo, kada je udarilo ono cudo u februaru, ja sam se krstio sto cekaju ljudi opusteno da sneg stane, pa da onda vide sta ce s njime. Cale me ubedjuje, kaze pa ko ce po ovakvoj mecavi da cisti, sve sto ocistis odma napada. A per neku godinu, mene je na NBG-u uhvatila jaka mecava, tek je bio poceo da pada, ali toliko intenizvno da je vec za sat ili dva dobro napadao. Putari su odma bili na ulici, cistili sneg i bacali so. To sam odlicno zapamtio, jer su mi pokvarili zabavu driftovanja. Ako se dobro secam, mislim da je to bilo 2009. u decembru.
Drugi deo price je odnos prema ovolikoj kolicini snega. Prosle godine da je ono potrajalo samo malkice duze, grad bi bio u kolapsu, jer se sneg nije odnosio, vec su ga samo zgurali sa strane. Ovo ovako moze da funkcionise kad padne do 5cm snega jednom u 2-3 nedelje, ali ne ide brate kad svakih par dana pada po vise od 10cm! Takodje, pre par godina, izasao sam sa kumom, koji je dosao iz Kanade i u potrazi za nekom pivnicom isli smo nesto duz Kralja Milana i preko Terazija ka Trgu. I ja gledam, reko pazi jbte tovare i odnose sneg, to nisam video ne pamtim i da li sam uopste ikad video da rade u Beogradu od kada znam za sebe. Znam da su radili nekada, tu sam pricu cuo vise puta od matoraca, a mislim da postoje i neke stare fotke na kojima se vidi kako istresaju kamione snega u Savu. Kaze mi kum, a pa to tamo u Kanadi je sasvim normalna stvar, oni maltene hvataju sneg u letu dok pada, jer da to ne rade vrlo brzo bi bili paralisani od kolicine koja je tamo u stanju da napada za jako kratako vreme.

Dakle, ovo sada sto rade je katastrofa. Prosle godine su bar koliko toliko uredno posipali so posle ciscenja, sada i to jedva da rade samo u najprometnijim ulicama. A o ovom ne odnosenju snega da ne pricam. Ako nas ova zima bude ovako cimala, imacemo ozbiljan kolaps u gradu.

I da, najgora je varijanta da ociste sneg sa ulice, a da ne bace so. Onda se ono malo snega sto je ostalo lako rastopi pod tockovima ili cipelama i kad je jaci minus jos lakse zaledi i onda nastaje katastrofa. U tom slucaju je bolje ni da ga ne ciste, jer ce manje leda da se pravi na utabanom snegu, nego ovako.
[ Java Beograd @ 13.12.2012. 15:21 ] @
Opet ponavljam, može i bolje, naravno. Ali sneg ne možeš da dezintegrišeš. Može kamionom iz strogog centra grada, ali ni u ludilu ne može sa cele teritorije grada.

Uzgred, evo par slika na Google upit "Toronto, snow". Slabo vidim "hvatače snega u letu dok pada". Uglavnom promrzli ljudi, i mnogoooo snega na ulicama. Čak, rekao bih više nego na mojim, juče uslikanim fotkama sa ulica Novog Beograda.

Pojavom dakle, interneta, prestala je potreba za: "pričao mi šurak od pašenoga kako je to preko grane ..." Ima i jedna slika sa grtal'com koja radi šta ? Tera sneg u stranu !










[ 3way @ 13.12.2012. 16:44 ] @
Evo friskih santi leda u OB :)









Tesko da ta ulica moze da bude tako ociscenja, nakon stanja koje je opisao cozmo :)

U stvari, mislim da znam gde je problem. U tome sto cozmo i bachi izgleda ocekuju suv i perfektan put, al jebga, decembar je, pa je minus i ne moze sve. Tacno, ima tragova snega na raskrsnicama koje vode iz ulica koje nisu ociscene - a to je upravo ona iz koje je cozmo poslao sliku. U svakom slucaju, daleko od toga da je to nesto neprohodno, katastroficno i statijaznam...

edit:
zaboravih da dodam - ovo je uzeto iz video klipa, a lokacija je izmedju nadvoznjaga iznad autoputa i raskrnice sa 3. bulevarom
[ cozmo_im @ 13.12.2012. 19:35 ] @
Citat:
Java Beograd: Ne nego zbog gluposti, zbog neprilagođene brzine, bahatosti i slično. Ako je po tom ledu bezbedno prošlo dvasta vozila, sigirno je mogao i on. Ali on se *určio, turirao, jurcao i desilo se to što se desilo.


Ne, covek je vozio oko 40kmh i pokusao da zakoci na pesacki na skretanju iz O. Brigada ka AC-u, u pitanju je Skoda Octavia 1.9 TDI A5. Nisam video kakve gume je imao. Naleteo je na LEDENU DZOMBETINU.

I slike MALE rezolucije NE PRIKAZUJU raskvasen sneg koji se posle smanjenja intenziteta saobracaja pretvara u LED. Na sta li sam ja onda jutros razbijao trap? Inace, ja izlazim sa autoputa prema AC-u a slike O. Brigada koje su postavljene su pre toga i taj deo ne znam kakav je ali ovaj kod mene je KATASTROFA i tako sve dole do kraja, do Deltinog salona prema splavu Cruze, znaci bas veliki deo ulice.

Evo stanja oko 19h:



Sve ovo je zaledjeno, iako deluje relativno "cisto". Onda samo uletis u kolotrage od leda na raskrsnicama, haos.
[ cozmo_im @ 13.12.2012. 19:41 ] @
Citat:
3way:
Evo friskih santi leda u OB :)


Nesto se moje i tvoje slike ne slazu cini mi se :) Ti slikas pogresan deo ulice, gde je veci protok saobracaja. Ja govorim o potezu od raskrsnice M. Milankovica pa do splava Cruze. Ja ne prolazim ovim delom ulice. Pogledaj "cistocu" dela puta od Rodica ka kruznom toku koju sam sad okacio. To je sve LED, samo slajfuju na semaforu.

To NIJE cisto ni bezbedno. NEMA rizle, nicega. Ono sto si ti snimio je "ocisceno" zahvaljujuci velikom protoku saobracaja i buseva a to sam vec i rekao jutros. To NIKO ziv ocistio nije. Prosla grtalica jednom za ceo dan juce (imam pogled itekakav iz Airport Cityja). Rizle ni soli ni od korova.

Inace, pogledaj levu traku na mojoj slici. Jedva ima mesta za sirinu Yugica. Cisto, ma da.
[ 3way @ 13.12.2012. 20:35 ] @
A pa to je :)
Pre svega, izvini sto sam ti rekao da lazes bilo je neprimereno :)
Elem, onako je kako sam rekao - vidimo isto, ali percepiramo drugacije :)
[ Lavlja_Jazbina @ 13.12.2012. 20:58 ] @
Barem nema ovoga.

[ boyan3001 @ 13.12.2012. 21:14 ] @
@Java
Ja nisam ni pricao o kompletnom ciscenju celog grada non-stop. Ali ovo sto se sada radi je go k.
Vidi meni ne trebaju ni slike, ni price iz inostranstva kako se tamo radi. Ja sam Kanadu naveo samo kao primer zemlje koja zivi u daleko ekstremnijim zimskim uslovima i ne moze sebi da dozvoli zaebanciju da se samo bavi odgurivanjem snega. Sta mislis, je l' oni tako cele zime rade i slazu brda snega po coskovima ili moraju to u nekom trenutku i da odnesu? Drugo, ako kucas "Toronto snow", normalno da ces da dobijes slike pod snegom, neces valjda bez snega!? To sto si ti nasao neke ekstremne slucajeve, uopste ne znaci da je to kod njih inace normalno stanje kad pada sneg. Al' dobro, ajde neka bude tako da oni ne ciste nista bolje od nas. Kao sto rekoh meni ne trebaju slike drugih gradova, jer me secanje sasvim dobro sluzi da znam kako se ranije cistilo po Beogradu. E sad, ako vi imate problem sa pamcenjem, ne znam sta da vam kazem. Verujte mi na majke mi ili nemojte.
[ Java Beograd @ 14.12.2012. 06:33 ] @
Uopšte nisam polemisao da li je ili nije nekad bilo bolje. Ja tebi apsolutno verujem.

Ali ljudsko sećanje je vrlo zahebana rabota, jer čovek se nečega seća, nečega ne. Neka je ta slika odnošenja snega koju ti tako dobro pamtiš, zapravo sećanje na čišćenja snega iz ulice Cara Dušana 2003 god. (na primer) Ali možda je te iste godine na Banovom Brdu (na primer) bio totalni haos, pa će neko drugi da se kune u majku da je 2003 bila najgora godina u istoriji kad je u pitanju čišćenje snega.

Ali pustimo sad tvoje sećanje. Ja ovde polemišem o nerealnim očekivanjima da ujutro, nakon dvodnevnih obilnih snežnih padavina, i temperature u dubokom minusu, ulice budu čiste do asfalta i suve. I sve vreme govorim da je to nemoguće, ne samo kod nas, nego nigde u svetu. (zato i kačim silne slike svetskih metropola u snežnim danima) Dakle, ne može se sneg dezintegrisati. Ljudi moraju da shvate da je zima, da ulice nemaju podno grejanje, i da je potrebna zimska oprema i oprezna vožnja prilagođena uslovima. Teoretski ne postoji takva zimska služba koja može da u decembru osuši ulice.

Da li može bolje od ovoga kako je sada bilo u Beogradu ? Može.
Da li je neka ulica neprohodna ? Nije.
Da li smo svi uredno i na vreme stigli na posao ? Jesmo.
Da li bi smo svi želeli i da nas u limuzini ujutro vozi šofer na posao, a na zadnjem sedištu masira plavuša dok pijuckamo prvu jutarnju kafu ? Može !

[ Odin D. @ 14.12.2012. 08:37 ] @
Citat:
boyan3001: Kao sto rekoh meni ne trebaju slike drugih gradova, jer me secanje sasvim dobro sluzi da znam kako se ranije cistilo po Beogradu.

A sjecas li se Olimpijade u Sarajevu?
Ili sletova za dan mladosti na stadionu JNA?
Ili omladinskih radnih akcija?

Eeee, tako ocemo i ovog jutra...
[ jnk @ 14.12.2012. 08:43 ] @
Čak i da je malo lošije čišćenje nego prethodnih godina i dalje je to na zadovoljavajućem nivou. Uzrok ove teme su očigledno bile druge institucije koje nisu na vreme zabranile teretni saobraćaj i institucije kojima je trebalo 17 sati da sklone kamione.

A i bilo bi malo glupo očekivati da sada kada je svaka društvena sfera u nazadovanju zbog nedostatka finansija, da samo čišćenje puteva bude na vrhunskom nivou.
[ vilil1 @ 14.12.2012. 09:23 ] @
Citat:
Java Beograd:  Neka je ta slika odnošenja snega koju ti tako dobro pamtiš...

Svake, ali bas svake godine se kada je veliki sneg, iz centra grada odvozi kamionima. I stvarno ne znam sta se ocekuje od zimske sluzbe...prvo se ciste prioritetne ulice - ulice kojima saobraca GSP, pa tek kada se zavrsi sa njima, prelazi se na sporedne. Sad, sto bi neki hteli da se sneg "hvata u letu", pa da ceo grad bude cist minut posle prestanka padavina...nece da moze.
[ vlada131 @ 14.12.2012. 11:27 ] @
Citat:
Pišu kazne, a imaju letnje gume


Saobraćajci u Srbiji kažnjavaju vozače koji nemaju zimske gume na automobilima, a sami su često prinuđeni da tokom zime voze patrolna vozila sa letnjim pneumaticima.


Pripadnici saobraćajne policije čija je obaveza da sankcionišu vozače koji nemaju zimske gume i sami u velikom broju na svojim automobilima umesto zimskih imaju letnje pneumatike. Kako kažu u Policijskom sindikatu Srbije i Nezavisnom policijskom sindikatu Srbije više od polovine policijskih automobila još uvek koristi letnje gume.

"Prema podacima kolega koji rade u Kikindi skoro sva vozila, a ima ih desetak i dalje imaju letnje gume. Slična situacija je i u Kragujevcu gde od dvadesetak automobila polovina nema zimske gume", kažu u Policijskom sindikatu Srbije.

"Treba napomenuti da se većina kolega ne obraća sindikatima zbog toga što nemaju adekvatnu opremu na vozilima. Nama se obrate jedino ako se desi nešto loše."

"Možete misliti u kakvoj su situaciji kolege koji moraju da u ovakvim uslovima krenu na uviđaj, naročito u planinskim delovima zemlje, a na vozilima imaju letnje gume. Ili, recimo, treba da sankcionišu nekoga ko još nije postavio zimske gume, a sami na svojim vozilima imaju letnje - o bezbednosti kolega da i ne govorimo", rekli su ovim povodom u Policijskom sindikatu Srbije.

Oni napominju da sva vozila u policiji moraju da imaju i jedne i druge gume, ali se sa tom zamenom nije krenulo na vreme.

"Verovatno je problem u novcu, tenderima ili slično. Nedopustivo je da policajci kažnjavaju vozače ako nemaju zimsku opremu, tačnije odgovarajuće zimske gume, a da sami krše isti propis. Šta da im vozač kaže kad vidi tu lakrdiju", ističu u ovom sindikatu.

U Nezavisnom policijskom sindikatu Srbije potvrđuju ove podatke.

"Stalno nam se žale kolege da veliki broj vozila na terenu nema adekvatnu zimsku opremu. Što se tiče ostale opreme, kao što su dizalice, prva pomoć, rezervni točak i to je u katastrofalnom stanju, ili uopšte ne postoji u vozilima", kažu u tom sindikatu.

"Jedino su novi automobili opremljeni po zakonu, ali njih obično voze rukovodioci, načelnici, zamenici ili komandiri, a oni ne patroliraju nego se dovoze i odvoze sa posla."

"Više od pedeset odsto policijskih vozila nema adekvatnu opremu, nekima ne rade brisači, nekima nisu u redu retrovizori, mnoga vozila nemaju paket prve pomoći, dizalicu, rezervni točak..., a na to skoro niko ne obraća pažnju", objašnjava Momčilo Vidojević, predsednik Nezavisnog policijskog sindikata Srbije.

Kako izgleda kada se na ulici koja je pod snegom nađe policijsko vozilo bez odgovarajućih pneumatika, najbolje pokazuje sledeći video:



B92
[ bobiska @ 14.12.2012. 12:11 ] @
Ne čiste ove godine, tu nema dileme. Sve može da bude subjektivno mišljenje, ali ja gledam primer svoje ulice, koja nije ovako kambodžanski izgledala od sredine devedesetih. Hebena grtal`ca je prvi put prošla tek jutros, ali zato ni ovaj put nije bacila so. Prethodnih godina je dotična mini mašina prolazola ulicom 10 puta u prvih 24 sata padavina, tako da sam sneg čistio samo sa automobila. Sada sam lopatao kao Alija Sirotanović. Razlika u tretmanu je više nego drastična, za mene je velika enigma šta se dešava. Otprilike zigovanje između ovih radikala i žutih (republička/gradska vlast), a preko naše grbine.
[ boyan3001 @ 14.12.2012. 12:38 ] @
^
Sad ce Java da ti objasni da imas ustvari selektivno pamcenje. ;)

@Java
A vidis ja polemisem o tome da je to sto ti nazivas nerealnim ocekivanjima do pre samo koju godinu sasvim realno funkcionisalo u Beogradu. Da se razumemo, ne govorim sada o odnosenju snega, nego o azurnom ciscenju ulica i dok pada sneg i posipanju soli preko ociscenih povrsina.
Al' ok, recimo da mi je pamcenje selektivno i da sam od tih delova inskonstruisao nesto sto nikad nije bilo.
[ Java Beograd @ 14.12.2012. 12:51 ] @
^ OK. Ekstra je to tvoje neselektivno pamćenje.

Aj' kaži kako je, u Januaru 2007, bila očišćena ulica Dr. Ivana Ribara ? Bolje ili lošije od onoga kako je bila očišćena u Februaru 2005 ?
[ 3MAJ86 @ 14.12.2012. 12:59 ] @
Sećam se da sam prošle godine jedno jutro pokušao da izađem sa parkinga i nisam uspeo. Izašao napola, i blokirao sopstvenu ulicu. Posle su mi komšije pomogle da vratim auto na parking, a na posao sam otišao GSPom, kasneći više od sat vremena.

Drugo jutro sam krenuo na posao, došao na manje od pola puta za sat i po, i javio u firmi da ću raditi od kuće, i vratio se kući. Sva sreća da sam mogao tako tada.

Ove godine mi se ništa slično nije desilo.

Da li je prošle godine bilo više snega, zaista se ne sećam. Meni deluje isto ili slično, ali to je već poprilično subjektivno.

edit: naravno mislim na pre nekoliko dana kada je padao sneg i kada je bilo baš gadno, ne na sada kada nema novih padavina već neko vreme.
[ Boris Tadić @ 14.12.2012. 13:39 ] @
Sada pada sneg iz devedesetih, a devedesetih je padao sneg iz Titovog vremena.
[ vladd @ 14.12.2012. 14:17 ] @
Citat:
Odin D.: A sjecas li se Olimpijade u Sarajevu?
...


Ja se secam Olimpijade, bio sam vojnik vozac komande grada. I Austrijanci su bili zaduzeni za ciscenje. Puteve po Jahorini, Bjelasnici i Igmanu su odrzavali vrhunski, iako je znalo da napada i metar snega za nekoliko sati.

A ovo u Beogradu zaista ne pamtim, nakon JEDNOG dana padanja SITNOG snega. Bilo je vejavica od tri dana, i to bas doticne '84-e, i jos par puta, ali TRI dana snega i ovo se ne moze porediti.

Sada ni Goce Delceva nije ociscena, kamion sa solju i ralicom ne moze da se sretne, kao sto se desavalo cak i PROSLE vejavice, koja se nazalost dogodila OVE godine ali u Januaru..


Poz
[ boyan3001 @ 14.12.2012. 14:38 ] @
@Java
Ma objasni ti meni kako je to moguce da im ranije nije bilo tesko da i da ciste i da sole dok sneg pada, a sad su to postala neka nerealna ocekivanja?
Ti valjda hoces da dokazes sad da su nam secanja dovoljno nepouzdana i na osnovu toga da ispadne da ovo sto pricam ja i jos par ljudi nema veze sa zivotom. Mislim brate, daj oladi malo. Evo ja ti priznajem da si skroz u pravu i cao. Ne zelim uopste da se raspravljam sa takvim likovima.
[ Odin D. @ 14.12.2012. 15:26 ] @
Citat:
boyan3001: Ma objasni ti meni kako je to moguce da im ranije nije bilo tesko da i da ciste i da sole dok sneg pada, a sad su to postala neka nerealna ocekivanja?

To sto su ranije cistili ne znaci da im nije bilo tesko.
Sem toga, uopste je poznato da je lakse odreci se ocekivanja, nego nacerati sebe ili nekog drugog da radi nesto sto mu je tesko.
[ boyan3001 @ 14.12.2012. 15:28 ] @
Cisto onako, bezveze: http://www.blic.rs/Vesti/Drust.../Evo-kako-Madjari-ciste-puteve
[ Jovan 1988 @ 14.12.2012. 16:19 ] @
@boyan3001
sve je to ok,ali nemoj molim te porediti nas i nijednu drugu državu,jer mi smo posebna priča.
Pa da se ovo sa snegom desilo bilo gde,ajde da kažem u nekoj normalno koliko-toliko uređenoj zemlji,neko bi morao da podnese ostavku.
Onog Mrkonjića kako nije sramota da izađe na ulicu i da vidi onakvo stanje na putevima,a i onaj Dačić izgleda da je jak samo na rečima,da je neki premijer odmah bi se zahvalio ministru saobraćaja na saradnji.
A ne,jao izvinite eto desilo se šta da se radi...
[ 3way @ 14.12.2012. 18:53 ] @
Citat:
boyan3001:
Ma objasni ti meni kako je to moguce da im ranije nije bilo tesko da i da ciste i da sole dok sneg pada, a sad su to postala neka nerealna ocekivanja?


Hoces da kazes da im je sada tesko, to jest da ne ciste iz ciste pakosti?
[ vladd @ 14.12.2012. 19:25 ] @
Pre ce biti zbog pljacke, nenamenskog koriscenja sredstava i opsteg javasluka.

Mislim da su pakost i zloba skrajnuti.

Poz
[ Nedeljko @ 14.12.2012. 21:32 ] @
[irony]
Da sam se ja našao tamo, ja bih mirno sačekao proleće, pa kad se sneg otopi i izvuče onaj šleper, nastavio put.
[/irony]

Ventura, u pravu si 100% da gro stanovništva samo gleda kako da zavrne državu, a onda se čude što je država ovakva i onakva, kao i da od države inače ne treba očekivati čuda ni u razvijenim zemljama (da se putari ekspresno probiju kroz zaglavljenu kolonu dugu dvocifren bvroj km).

Mađutim, ja se ne sećam kad sam išao na put tako kako ti savetuješ. Doduše, nisam vozač, ali ne nosim ranac sa sobom da bi otičao negde gde autobus dobaci za par sati. Najveći broj ljudi razmišlja statistički. Nikada nisam imao problem zbog toga, pa neću valjda sad.

E, sad, kad bi se taj moron propisno kaznio, drugi put bi malo razmišljao. Međutim, poenta je u tome da u Srbiji sve može, a ništa ne mora.
[ BluesRocker @ 14.12.2012. 21:54 ] @
Citat:
Nedeljko
Ventura, u pravu si 100% da gro stanovništva samo gleda kako da zavrne državu, a onda se čude što je država ovakva i onakva, kao i da od države inače ne treba očekivati čuda ni u razvijenim zemljama (da se putari ekspresno probiju kroz zaglavljenu kolonu dugu dvocifren bvroj km).

Putari su odlični, kakvi smo mi. Putevi su uglavnom čisti, a tamo gde bi stanari trebali da očiste trotoar ispred zgrade, jedva nešto malo. Parking staze niko ne čisti ispred zgrada. Sa autobuskog stajališta moraš da zakoračiš u smet da bi ušao u autobus! Ne mislim da svako u stanu treba da drži lopatu i da se organizuju radne akcije, ali može da se plati mesečno održavanje od čega bi platili nekog da čisti sneg ljudski.
[ cozmo_im @ 15.12.2012. 07:00 ] @
Moram jos malo da trolujem. Sinoc izgore restoran Central Park. Obratite paznju da je proslo TRI dana od kako ne pada sneg i da je juce bilo +1:



Centar grada. Cisto ko suza.
[ Lavlja_Jazbina @ 15.12.2012. 07:10 ] @
cozmo_im..Promeni boje na tv.Ovo je pena.
[ boyan3001 @ 15.12.2012. 07:55 ] @
Citat:
3way:
Citat:
boyan3001:
Ma objasni ti meni kako je to moguce da im ranije nije bilo tesko da i da ciste i da sole dok sneg pada, a sad su to postala neka nerealna ocekivanja?


Hoces da kazes da im je sada tesko, to jest da ne ciste iz ciste pakosti?

Hocu da kazem da postoje ocigledne razlike, nisam nigde ulazio u to zasto je tako. Al' ne sumnjam da je odgovor u onome "kriza je, nema se para".
[ bobiska @ 15.12.2012. 10:44 ] @
Ne kapiram dalju raspravu u ovoj temi, šta... treba deo učesnika da ubeđuje ostale da sneg nije čišćen ove godine, jer te druge mrzi da dignu bu*u sa FarCry 3 i izađu da se džilitaju po smetovima u centru grada, kako bi se sami uverili? Stvarno ne razumem, posle svega, da postoji neko ko je pun opravdanja za ove... ove... užas...
[ bakara @ 15.12.2012. 11:21 ] @
Ovo je slika od juce iz centra grada, zatrpani automobili na parkingu koji se placa na sat, kako li produzavaju parking i kako izlaze kada im istekne vreme?

[ Odin D. @ 15.12.2012. 12:19 ] @
^^
Kad bih npr. ja trebao odavde isparkirati ja bih ovo razgrnuo kucnom lopaticom od metle za 1.5 minuta ili bi razgrnuo nogama za 2.5 minuta.
Sigurno ne bih sjedio kuci i cekao 8 dana da se otopi ili da neko dodje da ocisti. A ako ce me ovih 20 kila snijega zaustaviti da ne isparkiram, onda mi sigurno i nije bas narocito vazno da idem tamo gdje navodno kukam da mi je vazno da stignem.

Bez obzira kakva bila zimska sluzba ne postoji nacin da se u citavom gradu oko svakog automobila ocisti snijeg - sluzbeno od strane gradskih ili drzavnih sluzbi.
To nema ni u tradicionalno zimskim drzavama sa zimskim sluzbama velicine reda nase stajace vojske, pocevsi od Kanade pa do Norveske.
I tamo ljudi dobrim djelom privatno lopataju kad ih zaveje snijeg.

U Austriji se npr. svake godine negdje na ljeto potpisuju ugovori izmedju privatnih lica koja se javljaju za ciscenje snijega u dolazecoj zimi i gradske sluzbe koja je inace zaduzena za to.
Ta privatna lica zaduze rejon za koji odgovaraju i treba da ga ciste i u pola noci ako tad padne snijeg, i 10 puta u toku noci ako treba i citav dan da ga odrzavaju ociscenim.
Nemoguce je da to sve postigne sama gradska sluzba svojim stalnim personalom.

E sad, da li kod nas nema para da se angazuju ti zimski sezonci, da li nema voljnih da se bave tim poslom (ocigledno i nema previse, jer ljudi ne ciste ni ispred svojih kuca i zgrada, a kamoli negdje drugdje) ili i jedno i drugo i nesto trece ... to su sad neka druga pitanja.

Uglavnom, uz mizerne kolicine samosvjesti, solidarnosti i odgovornosti prema samom sebi i prema nekom drugom koje obitavaju medju nasim plebsom - nista drugo nije ni za ocekivati, niti im sta drugo i prilici.

Ako cistaca snijega ejbe svaka salterusa kako joj se cefne - sto ne bi i on nju?
Ako njemu treba 5 godina da izvadi gradjevinsku dozvolu - sto bi on cistio snijeg za 5 minuta?
Ako mu treba 15 godina da zavrsi najjednostavniji spor u sudu - sto bi se on sekirao sto ce sudija zbog snijega zakasniti na posao 20 minuta?

Podmitite cistaca snijega sa kilo kafe i litrom viskija kao sluzbenicu u opstini, sa 300 evra kao radnika elektrodistribucije za prikljucenje sata, sa 500 evra kao ljekara ili sa 1000 evra kao sudiju.... pa cete da vidite kako se cisti snijeg za 5 minuta.

[ bakara @ 15.12.2012. 12:27 ] @
Moje pitanje se vise odnosilo na naplatu parkinga u ogranicenoj zoni.

Ova vozila su parkina u zoni sa ogranicenjem, a ne vidim da su dobili kazne.
[ ventura @ 15.12.2012. 12:43 ] @
Citat:
Odin D.:
U Austriji se npr. svake godine negdje na ljeto potpisuju ugovori izmedju privatnih lica koja se javljaju za ciscenje snijega u dolazecoj zimi i gradske sluzbe koja je inace zaduzena za to.

Kad smo već kod Austrije, kako se ove stvari regulišu u ozbiljnim državama:
SNEG I LED U BEČU:
Obaveze za vlasnike nekretnina
http://www.wien.gv.at/umwelt/m...pdf/schnee-eis-in-wien-bks.pdf

Sad zamisli da Beograd donese neki pravilnik poput ovoga... Pa nastao bi treći srpski ustanak istog trenutka, ali zato su ti ustanici prvi kad treba da se popljuje vlast i navede primer neke razvijene države...
[ Odin D. @ 15.12.2012. 13:01 ] @
^^
Ma sve će to biti bellissimo čim uđemo u EU.
Što reče neki naš iz DE u komentaru na neku od onih vijesti o čišćenju snijega kod Mađara:

Citat:
Ovdje kod nas u Njemačkoj snijeg direktno pada u lopatu.
[ bobiska @ 15.12.2012. 14:32 ] @
Citat:
Odin D.: ^^
Kad bih npr. ja trebao odavde isparkirati ja bih ovo razgrnuo kucnom lopaticom od metle za 1.5 minuta ili bi razgrnuo nogama za 2.5 minuta.

Ne shvataš ni ti poentu. Razgrnuo i bacio gde? Oko mog automobila? Na kolovoz? Hipotetički, a i činjenično, na taj kolovoz nije ove godine bačena so ili šta god, ili ne u dovoljnoj količini, pa osim što je zabranjeno da bacaš na kolovoz, došlo bi do ogromne količine snega po kolovozu i čistog prostora oko automobila. S gomile na gomilu, gde je rezon?
Zaboravljamo da ne pričamo o selendrama iz kojih smo došli (uglavnom), nego o Beogradu, prestonici Srbije, u 21. veku.
[ vilil1 @ 15.12.2012. 14:41 ] @
@bobiska

Ako vec redovno cistis trotoar, cudi me da nisi upoznat sa onime sto se preventivo dogadja svake godine...jos u novembru -

Podela soli građanima


U koordinaciji sa Kriznim štabom grada Beograda, JKP „Beograd-put” će gradskim opštinama i ove godine deliti so namenjenu građanima za održavanje ulica i trotoara ispred stambenih i poslovnih objekata tokom zime. So je neophodno preuzeti kako bi kretanje građana u zimskim uslovima bilo bezbedno. Oni koje se ne odazovu obavezi održavanja ulica i trotoara, biće podložni kaznenim merama gradske komunalne inspekcije, saopštavaju iz „Beokom servisa”.

Predsednici skupština zgrada ili njihovi predstavnici, ukoliko zgrada nema skupštinu zgrade, kao i vlasnici individualnih objekata mogu da preuzmu so na sledećim mestima za isporuku:

ČUKARICA – plac JKP „Gradska čistoća”, Poručnika Spasića i Mašare 89;
NOVI BEOGRAD – plac JKP „Gradska čistoća”, Studentska;
PALILULA – plac JKP „Gradska čistoća” na Adi Huji, Višnjička;
RAKOVICA i SAVSKI VENAC – plac JKP „Gradska čistoća”, Oblakovska 59;
STARI GRAD – plac JKP „Gradska čistoća”, Dunavska 10;
VOŽDOVAC – plac JKP „Gradska čistoća” u Belom Potoku i Ripnju;
VRAČAR – plac JKP „Gradska čistoća”, Sezanova 56, SC „Vračar”, Sjenička 1;
ZEMUN – Buca Građevinar, Ugrinovačka bb;
ZVEZDARA – plac JKP „Gradska čistoća”, Milana Rakića 75a;
BARAJEVO – plac JKP „10. oktobar”, Barajevska 1;
GROCKA – plac fabrike „Kluz”, Bulevar oslobođenja bb;
LAZAREVAC – JKP „Lazarevac” PJ „Vodovod”, Dimitrija Tucovića bb;
MLADENOVAC – JKP „Mladenovac”, Kraljice Marije 32;
OBRENOVAC – plac JKP „Obrenovac”, Cara Lazara 3/1;
SOPOT – plac JKP „Sopot”, Milosava Bajita bb;
SURČIN – plac u Jakovu, Palih boraca 6.

Za sve dodatne informacije pozvati Beokom servis na broj telefona 0800-110-011, pozivi sa fiksne mreže su besplatni.

http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1474533


[ bobiska @ 15.12.2012. 15:03 ] @
Nešto si pobrkao, ili si pogrešno shvatio poruku mog posta ili...
Uglavnom, ne znam odakle ti to da redovno čistim trotoar, pošto ja to nikada ne radim. Verovatno zbog A. Sirotanovića? To lopatam oko automobila, dakle auto koji je parkiran na kolovozu uske ulice tik uz ogradu kuće. A sneg vrkljam u svoje dvorište gde čeka, za mene srećne tople dane.
Da imam trotoar ispred kuće, naravno da bih ga čistio zbog sebe, ali nemam ga. Nemam ni kišnu kanalizaciju, a ulica je 3 km od Terazija. Vidiš, bez trotoara i kišne kanalizacije, ali zato nisu bacili so. I ponavljam, nisu bacili za razliku od prethodnih godina.
Da mi je ova grtal`ca, mamicu im...



[Ovu poruku je menjao bobiska dana 15.12.2012. u 16:20 GMT+1]


[Ovu poruku je menjao bobiska dana 15.12.2012. u 16:21 GMT+1]
[ bakara @ 15.12.2012. 15:03 ] @
Citat:
vilil1:

Predsednici skupština zgrada ili njihovi predstavnici, ukoliko zgrada nema skupštinu zgrade, kao i vlasnici individualnih objekata mogu da preuzmu so na sledećim mestima za isporuku:

Samo da podsetim da nikako ne bacate so po betonu, vec samo po asfaltu i drugim povrsinama.

So busi beton, tako da ce vam brzo umesto leda ostati rupe.
[ vilil1 @ 15.12.2012. 15:47 ] @
Citat:
bobiska: Nešto si pobrkao, ili si pogrešno shvatio poruku mog posta ili...

Mislim da ti nisi shvatio poentu mog posta. Ukratko, najlakse je da se zalimo a sami ne zelimo nista da preduzmemo. Eto, ti i dalje pises kako nisu bacali so kod tebe, iako u onom mom postu pise da se so delila svakome. Znaci svako ko je hteo je mogao da uzme tu so i da baci tamo gde mu smeta. Pa tako i ti. Mislim da i sada moze da se preuzme u MZ, pa eto prilike za sve nas da prestanemo sa zalbama, cekanjem da u neku nasu ulicu (koja nije prioritetna) udje neko traktorce da odgura sneg...ili da udju iz G. Cistoce i pokupe nekako sav sneg...

I da, @bakara je u pravu, so nikako na beton.
[ boyan3001 @ 15.12.2012. 15:51 ] @
Mi smo ovde poceli pricu o ulicama u smislu kolovoznih povrsina, a ne pesackih trotoara.
[ vilil1 @ 15.12.2012. 16:23 ] @
Citat:
boyan3001: Mi smo ovde poceli pricu o ulicama u smislu kolovoznih povrsina, a ne pesackih trotoara.

Pa to su bile samo vase nerealne zelje. ;)

"Ekipe JKP „Beograd-put” pet dana rade punim kapacitetom, sa 500 ljudi organizovanih u 144 ekipe."

http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1534274


Znaci pun kapacitet za ciscenje snega je 500. ljudi, 144. ekipe. Da vidimo sta ti ljudi odrzavaju -

"Danas JKP "Beograd put" ima oko 1500 zaposlenih."Beograd put" održava oko 4000 gradskih ulica približne dužine oko 2.000km, zatim 630km regionalnih i 550 km lokalnih puteva na teritoriji grada Beograda, 500 semaforizovanih raskrsnica,120.000 saobraćajnih znakova i brine o 400 mostova."

http://www.beogradput.com/onama.php#

Da li je moguce i par dana posle prestanka padavina ocistiti sve to? Ili malo preterujemo u svojim zahtevima!?

[ bobiska @ 15.12.2012. 17:14 ] @
Auu, rođače, gde si ti zabasao...
Ja da bacam so umesto njih? Da radim njihov posao? Zašto? A oni će da rade moj posao kod mene u Institutu, ili šta? Ti si anarhista neki, ili...?
Ili si radnik tog JP čiji nerad i javašluk tako braniš. Naravno da mogu sve da očiste, ovde se priča o tome kako su prethodnih godina uspevali, a ove ne žele. Kapiraš ili da ti crtamo?
[ vilil1 @ 15.12.2012. 17:24 ] @
Hehe, kratko secanje, a?

http://www.elitemadzone.org/t297213-Iznenadio-ih-sneg-ove-godine

I vi cete svake godine da vrtite istu pricu. Jednostavno, takvi ste. ;)
[ bobiska @ 15.12.2012. 17:35 ] @
Da takvi smo, sve mislim isto kao i zimus.
I naravno da nikada neću da shvatim ozbiljno nekog... hm... koji mi (posle detaljnog opisa beztrotoarske ulice) predlaže da zadužim so i bacam je po kolovozu, umesto nadležne službe za koju uzimaju pare iz mog (i tvog) džepa.
[ Java Beograd @ 15.12.2012. 18:09 ] @
- Prosečan Srbin odlično zna šta nije njegov posao, i ako tu nešto pogreši, pa ne odradi ono šta bi trebao - nema veze.
- Prosečan Srbin odlično zna da kritikuje svačiji drugi posao. I najbolje se razume u tuđi posao, u smislu zakeranja: nije to trebalo 'vako nego onako.
- Prosečan Srbin najmanje plaća komunalne obaveza, ali zato upravo od komunalnih službi očekuje maksimalni učinak.
- Prosečnog Srbina je nemoguće kazniti zbog neizvršavanja svojih obaveza, kako finanasijskih, tako i ostalih - čišćenje trotoara ispred svoje kuće. Prosečan Srbin to zna, i stoga, zašto bi on izvršavao svoje obaveze kad ne mora ?



Pročitah onaj pdf koji je linkovao Ventura. Brate, ovi su dva milenijuma ispred nas.

Uzgred, tvrdim da je puteve mnogo lakše čistiti i održavati od gradskih ulica.
[ bobiska @ 15.12.2012. 18:52 ] @
Ne znam odakle potiču ti podaci, verovatno si uzeo sebe kao primer?
[ Java Beograd @ 15.12.2012. 19:06 ] @
^ Jok, samo sublimiram mudrosti sa ove teme.
[ Boris Tadić @ 15.12.2012. 20:12 ] @
Autoput BG-NS, totalno čist u oba smera, kao u sred leta.
Regionalni putevi mahom kao na južnom polu, 50+cm snega, samo pravi džipovi prolaze. Gde je i čišćeno, čišćeno je pre 3 dana, pa je dobitna kombinacija led sa rupama.
Kilometarska kolona kamiona kod Čente(PA-ZR). Tačno se vide granice prestanka nadležnosti veće opštine.
[ hobbista @ 15.12.2012. 20:39 ] @
http://www.amss.org.rs/index.p...andard&id=4&Itemid=181

R-105 RAM-REČICA
Detalji
ZBOG JAKOG VETRA I VISOKIH SNEŽNIH NANOSA, SAOBRAĆAJ U PREKIDU ZA SVE KATEGORIJE VOZILA!

ALIBUNAR-LOKVE
Detalji
ZBOG JAKOG VETRA I VISOKIH SNEŽNIH NANOSA, SAOBRAĆAJ U PREKIDU ZA SVE KATEGORIJE VOZILA!

Kovačica - Padina - Samoš
Detalji
Zbog jakog vetra i snežnih nanosa zabrana kretanja za sve kategorije vozila

Titel - Perlez - Farkaždin
Detalji
Neprohodan za sve kategorije vozil zbog visokih snežnih nanosa.

VRŠAC-VATIN
Detalji
ZBOG JAKOG VETRA I VISOKIH SNEŽNIH NANOSA, SAOBRAĆAJ U PREKIDU ZA SVE KATEGORIJE VOZILA!

ZRENJANIN - ŽITIŠTE
Detalji
ZBOG JAKOG VETRA I VISOKIH SNEŽNIH NANOSA, SAOBRAĆAJ U PREKIDU ZA SVE KATEGORIJE VOZILA!

Sreća pa je sneg prestao pre par dana. Očekujem da će ovi što su prodavali dizel po 1€ prethodnih dana sada "vanljudskim" i "nadčovečanskim" naporima raditi cele noći, i da ekstra dnevnice neće biti dovoljne da ublaže bol i tugu što neće provesti veče sa svojim porodicama.

:D
[ vilil1 @ 15.12.2012. 22:29 ] @
A ovakva je bila situacija 09.12. oko Subotice. Izmedju ostalog -

"Smetovi prema prigradskim naseljima su probijeni, a smetovi su bili po 3-4 metra prema Ljutovu, Čantaviru, Bajmoku.

Probijen je i put Đurđin - Žednik gde su u snegu zaglavljena dva autobusa Suboticatransa. Dva šlepera kod Bikova su blokirani, na putu prema Oromu i Senti. Put za Sombor je potpuno odsečen jer su smetovi do 6 metara."

http://www.subotica.info/eventview.php?event_id=43377

Ogromni smetovi, plus kamioni sa letnjim gumama...Dobro je i proslo bez neceg ozbiljnijeg.
[ Braksi @ 15.12.2012. 23:11 ] @
Citat:
Java Beograd:

Pročitah onaj pdf koji je linkovao Ventura. Brate, ovi su dva milenijuma ispred nas.


Wien ist anders !
[ Java Beograd @ 16.12.2012. 13:14 ] @
Citat:
Braksi: Wien ist anders !
Ja, genau
Pazi kad oni imaju propis ne samo da sneg mora da se očisti, već i kako da se očitsi u raznim varijantama, tj. širinama trotoara. I uzgred, imaj još i propis kako očistiti rizlu nakon topljenja snega.
Pošto nisam Bečlija ne znam, ali imam razloga da verujem da se Bečlije pridržavaju ovog propisa.
[ boyan3001 @ 16.12.2012. 14:08 ] @
A jesi li znao da i kod nas postoje takvi propisi?
Istina ne znam u kojoj meri detaljno opisane situacije, ali postoje. Objavljeni su u nekom sluzbenom listu grada Beograda.
[ Braksi @ 16.12.2012. 14:36 ] @
a meni je super sto imaju prospekt na srpskom tako da nasi izmisljaci tople vode knacno mogu da odahnu.

Ali ipak da kazem da sam bio u Becu jedne zime oko Bozica i da je bilo bas napadalo. Nisam bas primetio da ekspresno ciste. Probacu da iskopam slike...
[ Boris Tadić @ 16.12.2012. 17:46 ] @
Zimske čmarolije srBijanske.
[ Vasastajić @ 16.12.2012. 17:48 ] @
Citat:
Java Beograd: Ja, genau
Pazi kad oni imaju propis

Pa pazi kad nije mali broj opština u Vojvodini koje JOŠ UVEK, prilikom premera zemljišta, koriste podatke iz zemljišnih knjiga Austrougarske.
Kažu da je to bila najuređenija država na svetu, a Austrija s tihim ponosom samo nastavlja tu tradiciju, tako da nema tu ničeg čudnog.
Čitajući istorijsku građu mog mesta iz tog doba naišao sam, recimo, i na podatak kakva je kazna sledovala onome ko kofu s prljavom vodom prospe naulicu.
[ vladd @ 17.12.2012. 09:06 ] @
Svaka cast na ovom PDF uputstvu. Trebalo bi ga deliti gradjanima kao Bibliju, i socijalizacije i urbanizacije.
A ne da zive kao prasici u basti..

Poz
[ Java Beograd @ 17.12.2012. 09:11 ] @
Citat:
vladd: Svaka cast na ovom PDF uputstvu. Trebalo bi ga deliti gradjanima kao Bibliju, i socijalizacije i urbanizacije.
Džaba. Bez sredstava prinude, ničemu to ne vredi. Iskreno verujem da i prosečan Bečlija radije drema u zimsko nedeljno jutro do 10 sati, nego što je rad da se prihvati lopate i grtalice. Al' tamo sredstva prinude funkcionišu.
[ Odin D. @ 17.12.2012. 10:05 ] @
^
Ta sredstva prinude su uvele te prosječne Bečlije nad samima sobom svojom slobodnom voljom, tako da ni to nije baš neko objašnjenje, jer se tako dolazi do paradoksa da li je starija kokoš ili jaje. Da su svi ili bar prosta većina protiv toga - oni bi tu prinudu i ukinuli.
Stvar je u tome da je to da li prosječan Bečlija "radije drema ili čisti snijeg" izdignuto iznad nivoa emocija na nivo razuma.
[ Braksi @ 17.12.2012. 11:30 ] @
prosecan Beclija ne drema vec ide da se skija. A sneg ciste Jugosloveni, Turci i odnedavno Rumuni i Blgari.
[ Vasastajić @ 17.12.2012. 11:43 ] @
^
Misliš da je to neki blam ako su dobrovoljno tamo otišli i na taj način sebi obezbeđuju kruva i uz kruva?
[ Braksi @ 17.12.2012. 11:57 ] @
opet on i njegova izvitoperena tumacenja.

Hocu da kazem da su napravili sistem. Poenta je imati sisitem koji radi za tebe, a ne biti vredan, Sta znaci vredan ? Tucati kamen citav dan ? Kopati njivu ? Cepati drva ?
[ Java Beograd @ 17.12.2012. 11:57 ] @
Citat:
Odin D.:Ta sredstva prinude su uvele te prosječne Bečlije nad samima sobom svojom slobodnom voljom,
Upravo tako. To se zove uređena država, sa pravnim poretkom, i zakonima koji se poštuju i sprovode. Ono drugo se iz milošte zove "banana republika" a u stvari je privatna prćija oligarha.
[ Odin D. @ 17.12.2012. 12:51 ] @
Citat:
Braksi: prosecan Beclija ne drema vec ide da se skija. A sneg ciste Jugosloveni, Turci i odnedavno Rumuni i Blgari.

Da, da, prije nego sto su dosli Jugosloveni i Turci, Bec je bio poludivlja naseobina, a onda su dosli Jugosloveni i Turci, donjeli zakone i napravili Bec onakvim kakav je danas.

Inace, prosjecan Beclija radi, a nadprosjecan ide da se skija, kao i bilo gdje drugdje u svijetu.
Ako ikad SR udje u EU snovi prosjecnog Srboljuba o prosjecnom EU stanovniku koji zivi u stanu od prosjecno 150 kvadrata, vozi BMW ili Mercedes star u prosjeku 2 godine, sjedi u prosjeku 7 sati dnevno u velikoj toploj kancelariji u kojoj uglavnom obavlja nadprosjecno lezeran posao sa prosjecnom platom od €3000 i ide da se skija cim padne snijeg, ce se rasprsiti poput ljetnje magle cim prvi put zapucaju u potragu za tim prosjecnim zivotom u EU.
[ Braksi @ 17.12.2012. 13:05 ] @
hoces reci da prosecan Beclija, dakle Beclija, zajedno sa ljubljenom zenicom radi u rudniku i mesecno ne uspevaju zaraditi 3000 evra ? Ili mi mozda hoces reci da Beclija sa 3000 evra ne moze imati BMW, ici na skijanje i stan od 100kvm ?

Inace hvala ti sto si nam preneo iskustva prosecnog Srboljuba pristiglog u eu i njegovim rasprsenim snovima.
[ Boris Tadić @ 17.12.2012. 17:34 ] @
srBi su vladali svetom pre nego što je počela da se vodi evidencija.
[ cozmo_im @ 18.12.2012. 09:32 ] @
http://www.b92.net/info/vesti/...category=206&nav_id=670001

Putari bojkotovali čišćenje snega?
IZVOR: BLIC, MONDO
Beograd -- Većina preduzeća za održavanje puteva stupila u tihi bojkot čišćenja zavejanih puteva jer im država nije vratila prošlogodišnji budžet za održavanje, piše Blic.
[ Braksi @ 18.12.2012. 10:39 ] @
jao, pa nije valjda da citas blic ?
[ vladd @ 18.12.2012. 12:56 ] @
To je bilo jasno i bez i pre pisanja Blica.
Stavise, toliko JASNO, da su morali nesto i da napisu, tek da su "u toku".

Poz
[ anon115774 @ 15.03.2013. 23:41 ] @
http://www.b92.net/info/vesti/..._category=16&nav_id=695476

A sta je sad...? Gde su ti savrseni Madjarski putari? Vidi vidi... isterali "tenk" i to potpuno isti kao onaj sto je kod nas pre tri meseca izvlacio autobus :)
[ burex @ 16.03.2013. 00:12 ] @
Da si video kako je padao sneg samo u Subotici sinoć... a to je još mačiji kašalj naspram onoga što je bilo severnije.
[ Vasastajić @ 16.03.2013. 08:51 ] @
Citat:
Informer:

A sta je sad...?

Da si pažljivije pročitao čitav tekst koji si okačio mogao si doživljaj da staviš pod kontrolu, ovako kompleksi rade svoje.
[ anon115774 @ 16.03.2013. 11:43 ] @
Kakve komplekse? Bas sam pazljivo citao taj tekst kao i jos dosta drugih tekstova na istu temu. Nisam uspeo da provalim kako su sad madjari zatrpani a kod nas svih putevi prohodni a pre tri meseca bila obrnuta situacija kad su svi objasnjavali kako smo mi nesposobni a madjari sposobni.
[ Vasastajić @ 16.03.2013. 20:23 ] @
Citat:
kad su svi objasnjavali kako smo mi nesposobni a madjari sposobni.

Sad je pa bila zgodna situacija da se dokaže suprotno jel?
Eto, dao sam ti u citatu ključ, pa sad ponovo pročitaj taj tekst, a usput obrati makar malo pažnje i na ono što je burex rekao.
A samo sam čekao ko će prvi da se zalepi ko muva na prvu bombastičnu vest o mećavi u Mađarskoj: SRPSKI autobus zavejan u Mađarskoj!
A tamo ih bilo šurnaj's iz čitave Evrope...
[ anon115774 @ 17.03.2013. 11:32 ] @
Nisam ja ovde da bilo sta dokazujem nego da neobavezno diskutujem sa otalima.

To sto je u naslovu "SRPSKI AUTOBUS" me samo dodatno zivcira ali to je vec stvar nasih novinara koji celu pricu uvek moraju da izvrnu. Kakve veze ima to sto su srpski drzavljani u tom autobusu? Kazu "javite se ambasadi pa ce konzul da intervenise kod madjarskih spasilackih sluzbi kako bi deca i bolesni imali prioritet". WTF? Madjari inace ne znaju kako da obavljaju poslove spasavanja pa ce nas konzul da im objasni koga prvo da evakusiu? To samo nasi glupi novinari mogu da dizu u nebesa. Ili se mozda radi o tome da su u tom autobusu pripadnici nebeskog naroda pa samim tim treba da imaju prioritet?

Treba svi da imaju isti tretman odnosno da se svi evakusiu prema odredjenom proritetu koji ne uzima u obzir nacionalnost ili versku pripadnost.

Ali to uopste nije poenta mog obracanja ovde. Poenta je da su putevi zavejani iako se znalo da ce mecava (svako ko je gledao vremensku prognozu je znao) i sto su teski kamioni blokirali put jer im je dozvoljeno da se krecu. Postavlja se pitanje, zasto im je dozvoljeno da se krecu iako se znalo da ce mecava? Takodje se postavlja pitanje zasto nisu ocisceni putevi (i suvi)? Madjarski putari su dizani u nebesa pre tri meseca kad je ovde bio kolaps pa me sad zanima sta se to promenilo?
[ Vasastajić @ 17.03.2013. 11:50 ] @
Najveći problem jesu napravili teški kamioni, ali tekstopisac novinskog članka se baš i nije potrudio da pojasni čitavu situaciju, pravdajući na taj način uvreženu definiciju o novinarima kao sveznajućim neznalicama.
Ali se zato jedan čitalac u komentaru potrudio malo oko toga, pa evo:
Citat:



Treba pojasniti da je u Mađarskoj zabranjen saobraćaj kamionima preko 7,5t od 22h uoči državnog praznika, do 22h na dan državnog praznika, kao i vikendom (od subote u 15h do nedelje u 22h). Petak 15 decembar jeste državni prznik-Dan revolucije u Mađarskoj, tako da su kamiondžije u četvrtak uveče bezglavo jurili da do 22h stignu na odredište (granični prelaz ili parking za šlepere), kako ne bi plaćali ogronmne kazne. Da se našao neko racionalan u komandi saobraćajne policije i poslao faks na sve granične prelaze kojim bi kamiondžijama bilo izuzetno odobreno da 14. marta posle 22h mogu da nastave da voze, ali oprezno, zbog moguće mećave i smetova na kolovozu, možda bi ovi nezapamćeni zastoji bili izbegnuti. Jer, kada se stvori kilometarska kolona koja stoji u mestu, vozila za čišćenje puta ne mogu da priđu da bi očistila put od snega, tako da vozila koja stoje u koloni ne mogu ni napred (zbog preprečenih šlepera), niti nazad (zbog neraščišćenih smetova).
(Pouka: izbegavajte mađarske puteve uoči zabrane vožnje za kamiondžije, 16. mart 2013 00:21)

# Link komentara

U ovakvoj situaciji teško da se nastali problemi mogu imputirati samo mađarskim putarima.
[ anon115774 @ 17.03.2013. 17:08 ] @
Ovi novinari su cirkus. Pazi ovo...

http://www.novosti.rs/vesti/pl...-Nismo-od-Evrope-ovo-ocekivali

Uvod:
Citat:
OVAKO nešto od Evropske unije nismo očekivali! Da nas više od 20 sati niko ne pogleda, ne pruži pomoć, krene u čišćenje puta, sramota za celu Evropu.


A onda samo par recenica ispod:
Citat:
Vetar je tako kovitlao i nanosio smetove da se autobus tresao - priča putnik Dragan Maglov. - Ljudi su bukvalno padali u sneg od jačine vetra, automobili se ljuljali i okretali na skroz zaleđenom putu...
Prizor kakav ni najbolji filmski reditelji ne bi smislili. Da zlo bude veće, srpski putnici nalazili su se više od četiri kilometra od mesta gde je posle čak dvanaest sati počela evakuacija putnika. Odsečeni od svih i prepušteni sami sebi.
[ llux @ 17.03.2013. 17:37 ] @
Koliko se ja secam, ista opravdanja su bila i kod nas. Samo sto ih neki nisu prihvatili.