[ duhan1 @ 15.12.2012. 19:11 ] @
Treba mi pomoc oko izrade masine za sjecenje - rezanje duvana ???

Ima li kakva skica ili uputstvo kako je napraviti svejedno je da li je rucna ili sa elektro motorom??

Kako izrezati list duvana na debljinu od 0,5 mm??



Svima (majstorima) koji mi pomognu veliko HVALA unaprijed!!!
[ morihei ueshiba @ 16.12.2012. 19:01 ] @
Evo:
http://www.youtube.com/watch?v=tRyfuk0ydrU
Malo profesionalnije:
http://www.youtube.com/watch?v=Oc9Ozide4WM

Pa iskombinuj nesto
[ duhan1 @ 17.12.2012. 01:57 ] @
Hvala gospodine morihei ueshiba ,

odgledao sam obadva snimka ali priznajem da mi je tesko skontati i napraviti

ovu masinu za sjecenje duhana samo na osnovu ovih snimaka, najinteresantnije i za mene

je komplikovano kao npr. u prvom snimku homemade cutter snimiti i napraviti potisak

presovanog duhana i to da bude taj potisak ravnomjeran i da noz sijece duhan na 0,5 mm.

Ne kazem da je ne moguce ovo napraviti kao na snimku ali mene najvise interesuje kako napraviti

finu regulaciju potiska duhana tako da bude recimo sav duhan izrezan na 0,5 mm ( ovaj me problem najvise interesuje?


ne mora biti masina takva kao na snimku, mene interesuju sve ideje kako da izrezem duhan na tu mjeru .
[ morihei ueshiba @ 17.12.2012. 08:46 ] @
Pogledaj pazljivo, u pitanju je sistem koji pomocu navojnog vretena (u ovom slucaju je to obican dugacki M navoj) za svaki obrtaj motora potiskuje duvan za, recimo 1/3 kruga. I to je uradjeno tako da moze da se regulise, pa moze da okrece svaki put od recimo 1/5 do punog kruga. Tu se odredjuje koliki je pomak potiskivaca i samim tim kolika ce bit debljina rezanaca.
Ja bas sad nemam vremena, ako budem uspeo da se sastavim da ti nacrtam neku semu uradicu to, ali ne mogu da garantujem, bas sam u guzvi.

Moze to da se uradi i sa pokretnom trakom kao sto je na drugom snimku (mislim da tu nije step motor nego se traka krece kontinualno). Verovatno bi sa step motorom bilo elegantnije, ali nema potrebe...Licno se meni vise svidja. Tu se regulise sirina rezanaca samo brzinom pokretanja trake, koliko ja kapiram. Dakle, imas traku koja potiskuje duvan na izlaz, a noz preko nekog ekscentra dobija pogon i radi svoj posao. Sto brze traka potiskuje duvan, rezanci ce biti deblji i obrnuto.

Ima i treca varijanta, samo sto ja ne znam tehnologiju susenja duvana i ne znam da li je prihvatljivo da se duvan sece pre susenja, dok je jos svez? Ako to moze, ovo je jedna simpaticna masina:
http://www.youtube.com/watch?v=4ha2ZJiNK6o&feature=endscreen
Posto je duvan svez, lakse se sece i manja je snaga potrebna, sve ide brze.
Mozda ti se i ne isplati da pravis, mozda je jeftinije da se kupi gotova...
Jos nesto, noz mora da bude od tvrdog celika, ako se resis da pravis to ti je pod obavezno.

[Ovu poruku je menjao morihei ueshiba dana 17.12.2012. u 10:22 GMT+1]
[ duhan1 @ 17.12.2012. 13:35 ] @
Pozdrav -morihei ueshiba-

Nasao sam jedan noz mislim da je za sjecenje lima

Nisam ga jos kupio ali imam namjeru i koliko po sjecanju mogu
procijeniti debljina je tog noza 5mm samo sa jedne strane je naostren
(ukoso), duzine je oko 20 cm, sirina plate noza je mislim 3 cm,
na njemu pise ,,germany,, HSS.

Djeluje mi da bih ga mogao upotrijebiti , ipak cijenim Vase misljenje
o odabiru noza za sjecenje duhana.

Da u pravu ste za finu regulaciju, sada sam primjetio da se moze podesiti fina regulacija.

Mene zanima sjecenje lista duhana, kontam napraviti presu po dimenzijama te masine za sjecenje tako da presovani duhan
odgovara masini za sjecenje sto bi bilo i logicno.



[ Horvat I @ 17.12.2012. 13:49 ] @
Duvan se u nas bere polusuv, starom tehnologijom 2-3 put se brao,nizao,sušio 2-3 meseca i predavao.
Novom tehnologijom, polje duvana se hemijski tretira, za nedelju požuti kombajn pokosi sa stabljikom i nosi u fabriku.
ovo se verovatno radi zbig hemijske prerade, jer su cigare samo ~ 30% prihoda duvana.
[ Horvat I @ 17.12.2012. 13:55 ] @
sad videh novo pitanje,
Kolega je u firmi kao nož upotrebio odbačeni nož za hartiju iz štamparije, a alatka je podsećala na stone makaze za lim, a duvan je pomeran zavrtnjem.
[ morihei ueshiba @ 17.12.2012. 15:54 ] @
Citat:
duhan1: Pozdrav -morihei ueshiba-

Nasao sam jedan noz mislim da je za sjecenje lima

Nisam ga jos kupio ali imam namjeru i koliko po sjecanju mogu
procijeniti debljina je tog noza 5mm samo sa jedne strane je naostren
(ukoso), duzine je oko 20 cm, sirina plate noza je mislim 3 cm,
na njemu pise ,,germany,, HSS.

Djeluje mi da bih ga mogao upotrijebiti , ipak cijenim Vase misljenje
o odabiru noza za sjecenje duhana.

Da u pravu ste za finu regulaciju, sada sam primjetio da se moze podesiti fina regulacija.

Mene zanima sjecenje lista duhana, kontam napraviti presu po dimenzijama te masine za sjecenje tako da presovani duhan
odgovara masini za sjecenje sto bi bilo i logicno.

Prvo da kazem da sam pre nekih 20-tak godina napravio slicnu masinu za jednog drugara, mehanizam je bio slican, ali bez motora. Sada se stvarno vise i ne secam detalja kako sam to uradio (nisam pravio crteze),ali je funkcionisalo. Jedino sto znam da onako bez iskustva nisam stavio materijal potrebne tvrdoce za noz, pa je moralo cesto da se ostri.
Nece da ti igra taj HSS. Tebi treba cementirani celik za noz, a noz debljine najmanje 1cm, mada sto vise to bolje. To mora neka radionica da ti uradi tako sto obradi na konacni oblik sa secivom pod 15-20°, posle ide na cementaciju i posle toga na fino brusenje na masinsku brusilicu da se lepo naostri i posle nema vise ostrenja dugo vremena. Duvan je gadan i jako brzo istupi meksi materijal. Noz mora da bude debeo da se ne bi krivio tokom secenja.
Evo kako izgledaju ti nozevi:
http://www.alibaba.com/product...ide_Cutter_Tobacco_cutter.html

Sto se tice prese, da izbegnes korak u obradi - prvo presovanje, pa stavljanje u masinu, preporucio bih ti sistem sa pokretnom trakom kao na drugom videu. Tako ti ubacujes duvan a traka ga uvlaci, presuje i gura tako presovanog na noz. Ne vidim da li postoji istovetna traka ispod, bilo bi logicno. U svakom slucaju ja bih napravio tu traku sa nekoliko valjaka fiksnih jedan do drugog koji pritiskaju duvan i ta traka je motorizovana, a ona ispod je slobodna i prati kretanje prve.

Resenje iz prvog videa je za male kolicine, a punjenje ti oduzima vreme; drugo resenje sa trakom je bolje.
Postoje varijante i sa rotacionim nozevima za malo vece brzine, ne mogu sad da iskopam gde sam to video.

Pitanje je samo kolike kolicine hoces da rezes i u kakvom stanju, tj. da li ti se isplati da pravis malo ozbiljniju varijantu ili to samo za kucne potrebe.
Ajde ako te jos nesto zanima, naci cemo resenje.
[ duhan1 @ 17.12.2012. 15:56 ] @
Imam namjeru tako nesto napraviti gospodine Horvat

masinu za sjecenje suhog presovanog lista .
[ duhan1 @ 17.12.2012. 16:14 ] @

morihei ueshiba

Za sada imam namjeru napraviti nesto za kucnu namjenu manjih kolicina za rezanje duhana,
jer sam amater u ovim poslovima za pravljenje masine za sjecenje duhana ali je i ljepota u izazovu da se nesto
konstruise, zato cu krenuti od pocetka, od najlakse varijante prema tezoj, koliko budem
imao energije naravno , znaci za sami pocetak cu konstruisati nesto u ovakvom obliku

http://img.pik.ba/galerija/201...-2012-02-1330060984-velika.jpg

,sto se tice prese iskoristio bih samu masinu za presovanje,
i onda bih isao korak dalje (ako bude naravno sve funkcionisalo kako treba)
postavio bih elektro-motor, itd.
za sada nemam tolike potrebe za nekom vecom masinom iako su zaista interesantne i one dvije varijante
sa trakom a i ona sa rotacijskim nozevima za sjecenje zelenog duhana.


A simpaticna bi bila masina za sjecenje duhana nesto kao u principu sjecenje rezanaca,ili ona masina za rezanje ( unistavanje) papira s tim sto razmisljam da bi
nozevi u toj varijanti bili krugovi od lima 0,5 mm i oni bi se preklapali a samo bi jedan red tih nozeva ( osovina) bila pogonska
a druga osovina sa nozevima bi pratila prvu, tako bi se mogao sjeci suhi list jedan po jedan. Jedino nisam siguran otpor trenja u toj varijanti.

pozz
[ morihei ueshiba @ 17.12.2012. 16:21 ] @
Pa to moja masina u Bosni negde zavrsila Tako je nekako izgledala. Samo stavi noz kako sam ti opisao, nek ti neko uradi, da ne bi morao da ostris stalno.
[ duhan1 @ 17.12.2012. 16:39 ] @
Hvala vam gospodine ,,morihei ueshiba,,

pomogli ste mi oko problema sa finom regulacijom potiska
a i oko izbora noza sto su ujedno i osnovni i glavni problemi oko ove masine.
S tim sto cu kasnije razmisljati kako da motorom i vratim taj zavrtanj na pocetnu poziciju
sa prekidacima u krajnim tackama.

nadam se da ste vidjeli da sam editovao proslu poruku..

pozz.
[ morihei ueshiba @ 17.12.2012. 18:18 ] @
Citat:
A simpaticna bi bila masina za sjecenje duhana nesto kao u principu sjecenje rezanaca,ili ona masina za rezanje ( unistavanje) papira s tim sto razmisljam da bi
nozevi u toj varijanti bili krugovi od lima 0,5 mm i oni bi se preklapali a samo bi jedan red tih nozeva ( osovina) bila pogonska
a druga osovina sa nozevima bi pratila prvu, tako bi se mogao sjeci suhi list jedan po jedan. Jedino nisam siguran otpor trenja u toj varijanti.

Pa to moze i na obicnoj masini za rezance ili secenje papira, ali ima tu vise problema. Prvo, jako je sporo i zamorno stavljati list po list, drugo - nozevi na toj kucnoj masini za rezance su predvidjeni za testo tako da bi se brzo istupeli, a i ovi za papir ne znam da li imaju potrebnu tvrdocu.. Ako pravis sam masinu tog tipa sa krugovima, zaboravi na lim od 0,5 mm. Nece to da sece, krivice se i zaglavljivati, ne znam da li bi mogla da se postigne sirina od 0,5 mm bez kidanja...pa onda moze da proklizi list, da valjci nece da ga uvuku, ko zna sta sve jos. Duvan je bas nezgodan i hoce da napravi brdo problema koji se ne vide na prvi pogled, tako da treba primenjivati vec postojeca resenja. Niko ga ne sece list po list osim iz zezanja za kucnu upotrebu.

Pazi, duvan je higroskopan, brzo upija vlagu i menja karakteristike. Tako da sta god da napravis, testiraj sa kompletno suvim, a i sa duvanom koji je malo odstojao na nekom vlaznom mestu. Ako sece isto, onda je ok. Ako pravi probleme, ili modifikuj masinu ili gledaj da ti duvan uvek bude onoliko vlazan da masina dobro radi.
[ duhan1 @ 17.12.2012. 18:48 ] @
ostao je jos jedan detalj da rijesimo.

Na mojoj fotografiji se vidi opruga i osovina sa navojem i matice,
da li ta opruga drzi zategnutost noza a matice za podesavanje debljine rezanja duhana?
[ morihei ueshiba @ 17.12.2012. 19:10 ] @
Da, opruga je da drzi noz stalno zategnutog da se ne bi odmakao pod pritiskom i da bi stalno sekao uz zid.
Ne mogu da vidim bas dobro na slici, ali pricip je sledeci: kad podizes noz mehanizam gura duvan, kad ga spustas da bi sekao, mehanizam je iskljucen. Tu negde treba da je jedan zub i neka vrsta preskocnika koji gura maticu zajedno sa osovinom da se okrece kad se noz dize gore. Kad se spusta, preskocnik preskace zube i ne gura nista. Tako nekako bi trebalo da se izvede.
[ duhan1 @ 17.12.2012. 19:24 ] @
Citat:
morihei ueshiba: Da, opruga je da drzi noz stalno zategnutog da se ne bi odmakao pod pritiskom i da bi stalno sekao uz zid.
Ne mogu da vidim bas dobro na slici, ali pricip je sledeci: kad podizes noz mehanizam gura duvan, kad ga spustas da bi sekao, mehanizam je iskljucen. Tu negde treba da je jedan zub i neka vrsta preskocnika koji gura maticu zajedno sa osovinom da se okrece kad se noz dize gore. Kad se spusta, preskocnik preskace zube i ne gura nista. Tako nekako bi trebalo da se izvede.


Evo jos jedna fotografija od one masine koje me zanima :
http://img.pik.ba/galerija/201...-2012-02-1330078122-velika.jpg

a ovdje je masina bez opruge :

http://img03.pik.ba/galerija/2...-2012-11-1354359603-velika.jpg
http://img03.pik.ba/galerija/2...-2012-11-1354279533-velika.jpg
http://img03.pik.ba/galerija/2...-2012-11-1354297882-velika.jpg
http://img03.pik.ba/galerija/2...-2012-11-1354295905-velika.jpg

Od ove masine bih posudio fazon prese koja je na njoj vec montirana i mozda da uzmem ovaj prenos potiska?

pozz
[ morihei ueshiba @ 17.12.2012. 20:16 ] @
Da, to je princip, kao na slikama. Moja je bila nesto komplikovanije uradjena, sa jos nekim regulacijama, ali to je to.
Kad bi sad trebao da uradim, napravio bih obrtni noz na kraju sa nekim trikovima koje imam u glavi, a nisam video da je neko nesto slicno napravio. Ali to bi bilo za veci kapacitet i automatizovano do kraja, sa pakovanjem u kesice od 40 grama. Al dobro, da ne idemo daleko, ovo ce tebi da radi posao.
[ karabaja021 @ 22.08.2013. 00:19 ] @
Postovanje morihei ueshiba,ja sam zainteresovan bas za takvu masinu sto imas na umu da pravis (mozda si je do sada vec napravio?)pa me interesuje okvirno cena po kojo bi mi je uradio pozz
[ morihei ueshiba @ 22.08.2013. 12:06 ] @
Citat:
karabaja021: Postovanje morihei ueshiba,ja sam zainteresovan bas za takvu masinu sto imas na umu da pravis (mozda si je do sada vec napravio?)pa me interesuje okvirno cena po kojo bi mi je uradio pozz

Pa nemam na umu da pravim dok neko ne naruci, a taj koji narucuje mi kaze sta mu treba - kapacitet, stepen automatizacije, nacin na koji se masina puni itd. Onda ja prema tome radim idejni projekat, pa na osnovu toga mogu da kazem neku cenu. Ovako napamet, bez nekih podataka ne moze se reci koliko bi kostalo sve to.
Ono sto sam uradio pre x godina je bilo vise improvizacija i uradio sam je iz zadovoljstva, nisam ni naplatio. Sada je malo drugacije i mada ja radim masine prema zahtevu, kada bi mi neko narucio ovako nesto verovatno bi kostalo prilicno posto treba uraditi kompletan projekat za samo jednu masinu koja ne ide u neku serijsku proizvodnju,a to kosta...

Ako te zanima neka masina malog kapaciteta, mozda je bolje da pogledas malo sta se nudi vec gotovo i isprobano, kao sto su ove sa gornjih linkova. Ako te interesuje nesto ozbiljnije i veceg kapaciteta, javi se na PP pa mozemo da razgovaramo o detaljima.
[ karabaja021 @ 22.08.2013. 23:55 ] @
meni ne treba neka masina sa novom projekcijom,posto ne planiram nista ozbiljno vec za kucnu upotrebu, a da nije bas malog kapaciteta. tako da bi mi odgovaralo nesto slicno ovoj ako ne i ista http://www.youtube.com/watch?v=Oc9Ozide4WM iskreno da vam kazem slabo se razumem oko masina jer se bavim sasvim drugom delatnoscu,samo znam da su nozevi vrlo bitna stavka.
[ morihei ueshiba @ 23.08.2013. 00:27 ] @
Ova masina je sasvim pristojna za neki mali kapacitet, a verujem da je prilicno jeftina posto su Kinezi u pitanju. Iskreno, bolje je da kontaktiras njih, evo ti link http://www.cigarette-machinery.com/contact.html , pa da vidis koliko bi te izaslo. Sigurno jeftinije od mene, posto ih rade serijski. U svakom slucaju bi morao da uvezes posto ja moje radim u Italiji i Sloveniji, tako da ti uvoz ne gine.

Probaj da nadjes nekog majstora bravara sa iskustvom i radionicom, ovo je u principu jednostavna stvar i za nekog iskusnijeg bravara ne bi trebalo da bude problem da napravi ovo. Mada mislim da je najjeftinija varijanta uvoz iz Kine, nazalost.
[ perof @ 01.11.2013. 11:55 ] @
Pozdrav,

Namjeravam napraviti mašinicu za rezanje duhana pa ako mi možete pomoći oko veličine kalupa, debljine lima, i ostalih mjera, posmaka, snage i broja okretaja elektro motora, naravno da sam spreman platiti za takvu uslugu.

p.s. ako mi možete na privatnu poruku javiti email adresu, probao sam vam poslati ali sam se tek registrirao i 7 dana ne mogu slati poruke

lijep pozdrav,
Pero
[ morihei ueshiba @ 03.11.2013. 14:07 ] @
^
Ako je ovo upuceno meni, u principu sam spreman da pomognem, ali sam trenutno prezauzet nazalost. Tj, nemam vremena da se posvetim kompletnom projektu (mada je za tu masinu "projekat" malo glomazna rec, ipak se radi o jednostavnoj spravi), ali ako bude negde zapelo oko konkretnih detalja, probacu da pomognem koliko mogu.
Pogledaj ove linkove koji su postavljeni, dosta toga moze da se vidi.
Ako se odlucis za neku varijantu,napravi neku skicu i postavi ovde da mogu i drugi da ucestvuju sa predlozima i savetima. To ce ujedno pomoci i drugima koji hoce da naprave tu spravicu. Neke tehnikalije su vec objasnjene (npr. u vezi debljine i kvaliteta noza), mozda ima jos neko nesto da doda.
[ rade.zrnic @ 31.05.2014. 07:26 ] @
Citat:
perof:
Pozdrav,

Namjeravam napraviti mašinicu za rezanje duhana pa ako mi možete pomoći oko veličine kalupa, debljine lima, i ostalih mjera, posmaka, snage i broja okretaja elektro motora, naravno da sam spreman platiti za takvu uslugu.

p.s. ako mi možete na privatnu poruku javiti email adresu, probao sam vam poslati ali sam se tek registrirao i 7 dana ne mogu slati poruke

lijep pozdrav,
Pero


Neznam dali si napravio nešto, ako nisi, evo ti nešto što bi trebalo da bude u tom smislu...
Pozdrav

http://youtu.be/jz30sk2177g