[ brkchey @ 26.12.2012. 09:32 ] @
Vec godinama ne vidjam na policama da se prodaje kafa u zrnu, sve su mljevene i ne znas sta dobijas unutra kad kupis.
Da li je vidio neko da postoji jos ta varijanta pakovanja. Od domacih kafa sve su mljevene, bar koliko sam ja uspio da upratim.

Inace, moja majka kaze da ne vjeruje tim mljevenim kafama pa kupuje sirovu kafu, koju pere i susi, te onda przi sama melje (rucno).
Ukus je poprilicno "cistiji", takoreci. U procesu pranja (cistom vodom) toliko masnoce se skupi na povrsini i raznoraznih drugih necistoca, tako da i opravdavam to sto radi. Ja ne pijem kafu cesto, ali radije pijem ovu domacu ako imam izbora. Inace ona kupuje brazilsku Minas kafu.

Drugo pitanje nevezano za ovo gore je da li zna neko ima li gdje da se kupi kolumbijska kafa kod nas?
Ja ako sam dobro razumio sva kafa koju koriste nase fabrike je porijeklom iz Brazila, znaci mahom Minas.
Zna li neko nesto vise o tome, ja sam poprilicno neupucen..
Hvala
[ plus_minus @ 26.12.2012. 09:57 ] @
Da ja tebi dam jedan savet..

Savetujem te da polako pređeš na NES kafu. Lakše se kuva, lakše se peru šolje (nema taloga) džezva je uvek čista.
Plus, na sve to - jeftinije.

Nes cafe classic(250gr, braon limenka) ili 1in1(200gr, crna limenka).
Kada izmeriš i jednu i drugu konzervu, ista gramaža, bez obzira što piše drugačije na ambalaži.

Kupiš jedno ili drugo. 1in1 je jeftinija od Nes i obe konzerve izguraju po mesec dana.
Iz jedne konzerve imaš 100 i kusur šolja ili kafa.

1in1 može da se nađe za 400 i kusur dinara, 200gr. Ukus je isti kao i dobro poznati Nes, a jeftinije.
Nes cafe classic (250gr) je nešto skuplji, ali zna da se zadesi po neka akcija/sniženje tu i tamo i da se pazari za 100 dinara manje, itd.

Pitanje je : koliko novca mesečno ode samo za kafu, običnu. Koliko košta 100 gr. mlevene kafe? Cenim ga da za mesec dana ode i preko 1000 dinara, samo na običnu kafu.
Jer, običnu kafu ako skuvaš sa jednom kašičicom kafe, to je onda ... piroćanski napitak. E kad staviš dve i po kašičice kafe na šolju, pa doobro pustiš da uvri, to onda liči na nešto.
Dakle, jedno 5 do 6 šolja kafe iz 100 grama može da se izvuče, da budu - kafe bre.. :)

Kod Nes kafe, ide po jedna kašičica i kafa je uvek fina i sasvim dovoljno jaka. Nema svrhe stavljati više od toga po šolji.
Konzumiram samo to, već 5 godina unazad i ne postoji sila da me natera da opet krenem da koristim običnu mlevenu kafu.

Dakle, em zdravije (imam gastritis, znam šta pričam) od srpske/turske/domaće krmeljuše, em jeftinije, em se lakše i sprema i šolje se lakše peru posle upotrebe.

[ Nabukodonosor @ 26.12.2012. 09:58 ] @
Sta ce ti kolumbijska?
[ brkchey @ 26.12.2012. 10:21 ] @
Citat:
plus_minus: Da ja tebi dam jedan savet..

Savetujem te da polako pređeš na NES kafu. Lakše se kuva, lakše se peru šolje (nema taloga) džezva je uvek čista.
Plus, na sve to - jeftinije.

Nes cafe classic(250gr, braon limenka) ili 1in1(200gr, crna limenka).
Kada izmeriš i jednu i drugu konzervu, ista gramaža, bez obzira što piše drugačije na ambalaži.

Kupiš jedno ili drugo. 1in1 je jeftinija od Nes i obe konzerve izguraju po mesec dana.
Iz jedne konzerve imaš 100 i kusur šolja ili kafa.

1in1 može da se nađe za 400 i kusur dinara, 200gr. Ukus je isti kao i dobro poznati Nes, a jeftinije.
Nes cafe classic (250gr) je nešto skuplji, ali zna da se zadesi po neka akcija/sniženje tu i tamo i da se pazari za 100 dinara manje, itd.

Pitanje je : koliko novca mesečno ode samo za kafu, običnu. Koliko košta 100 gr. mlevene kafe? Cenim ga da za mesec dana ode i preko 1000 dinara, samo na običnu kafu.
Jer, običnu kafu ako skuvaš sa jednom kašičicom kafe, to je onda ... piroćanski napitak. E kad staviš dve i po kašičice kafe na šolju, pa doobro pustiš da uvri, to onda liči na nešto.
Dakle, jedno 5 do 6 šolja kafe iz 100 grama može da se izvuče, da budu - kafe bre.. :)

Kod Nes kafe, ide po jedna kašičica i kafa je uvek fina i sasvim dovoljno jaka. Nema svrhe stavljati više od toga po šolji.
Konzumiram samo to, već 5 godina unazad i ne postoji sila da me natera da opet krenem da koristim običnu mlevenu kafu.

Dakle, em zdravije (imam gastritis, znam šta pričam) od srpske/turske/domaće krmeljuše, em jeftinije, em se lakše i sprema i šolje se lakše peru posle upotrebe.


Hvala na savjetu :)

Ali poenta mog pitanja je bila druge prirode; vise u smislu zasto nasi proizvodjaci izbjegavaju da pakuju kafu u zrnu?
Da li se i dalje odvija prevara kakva je bila poznata '90-ih godina, kad se mijesao jecam sa kafom da bi se dobilo na volumenu.
Ono sto je cinjenica je da je ova kafa koju moja majka kupuje znatno drukcije i cistije arome negoli mljevene kafe koje kupujemo u trgovinama.
Zbog toga moje pitanje.
Sto se tice NES kafe, nisam praktikovao ali probacu jedan mjesec da pijem pa cu vidjeti kako mi odgovara :)

Citat:
Nabukodonosor: Sta ce ti kolumbijska?


Pa zar nije logicno? Htio bih da probam kakve su arome njihove kafe, mnogo se prica o tome, ali ja ne vidim da ima gdje da se uzme kod nas. Ne znam kakvo je stanje u zemljama u okruzenju.
[ Java Beograd @ 26.12.2012. 11:22 ] @
Citat:
brkchey:  zasto nasi proizvodjaci izbjegavaju da pakuju kafu u zrnu?
Zato što je jako teško samleti kafu onoliko fino koliko može da se samelje u industrijskim uslovima. Preko 90% (moja procena) stanovništva više nema ni mašinu za mlevenje kafe, kojom bi kako-tako samleli ono šta kupe. A i savremena pakovanja garantuju hermetički zatvorenu kafu u ambalaži, pa je aroma sačuvana.



[ brkchey @ 26.12.2012. 11:28 ] @
Citat:
Java Beograd: Zato što je jako teško samleti kafu onoliko fino koliko može da se samelje u industrijskim uslovima. Preko 90% (moja procena) stanovništva više nema ni mašinu za mlevenje kafe, kojom bi kako-tako samleli onošta kupe. A i savremena pakovanja garantuju hermitički zatvorenu kafu u ambalaži, pa je aroma sačuvana.


Vjerujem da je to tako; ali, da li se kod nas postuju standardi cistoce i kvaliteta, to je upitno; zato ne vjerujem nasim proizvodjacima, radije bih kupovao npr. Franck kafu nego neku domacu, jer pitanje je koliko je kvalitet u nasoj industriji kontrolisan.
Sjecam se jednom su radili test na sokovima, skoro ni jedan domaci sok u tetrapaku nije prosao kontrolu kvaliteta; ili su imali vise vode, odnosno manje suve materije nego na deklaraciji, ili neka druga stavka nije ispostovana; sve u svemu haos.
[ morihei ueshiba @ 26.12.2012. 12:01 ] @
Ovo je najblize sto sam nasao, mozda ti se isplati da odes s vremena na vreme i kupis zalihe:
http://pravakava.com/244/recenzije/eliscaffe/
a cuo sam i za ove da su ozbiljni:
http://www.franja.hr/fcnth.html

Kafa je akcizna roba...sta to znaci - sve moguce vrste sverca, uvaljivanja i miksanja kojekakve djubradi od kafe u sjajnu ambalazu. Uglavnom se sverc radi iz Crne Gore (kafa stize u barsku luku), pa preko Bosne, pa u Srbiju nesto stigne. Ozbiljni igraci kupuju u Trstu i legalno uvoze, ali prave mesavine od vrsta koje su prilagodjene ukusu najsirih narodnih masa. Sto znaci ocaj zivi. Dobra i kvalitetna mesavina, obradjena po svim pravilima ne moze da bude jeftina - a to se u Srbiji i Bosni tesko prodaje, bitan je kvantitet.
Nisam pratio tragove sverca i ne interesuju me, to su price od ljudi iz Bosne i Srbije koji su u biznisu sa kafom, a bili su ovde da vide masine za pakovanje kafe pa smo pricali o tim stvarima. Ako oni lazu, lazem i ja. A da pijemo najgoru kafu u Evropi, to sam siguran. Posle Grka, njihov nes je nesto najodvratnije sto sam pio u zivotu
[ brkchey @ 26.12.2012. 12:22 ] @
@ morihei

Potpuno se slazem, i uopste ne vjerujem nasim trgovcima, ista je situacija kad poredite kvalitet domaceg duvana i ovih industrijskih mjesavina.

Ne volim da pijem i da jedem ono sto ne vidim od cega je naprvaljeno, bas zato izbjegavam sve sto je samljeveno a nema medjunarodno priznatu deklaraciju kvaliteta. Evo sad uvode HACCP i HALAL ali sumnjam da se to provodi regularno, previse je korupcije, bar ovdje u bosni, i mi generalno ne izvozimo skoro nista, tako da se sav taj djubar uglavnom pojede ovdje na licu mjesta.
[ Nabukodonosor @ 26.12.2012. 17:08 ] @
Citat:
Pa zar nije logicno? Htio bih da probam kakve su arome njihove kafe, mnogo se prica o tome, ali ja ne vidim da ima gdje da se uzme kod nas. Ne znam kakvo je stanje u zemljama u okruzenju.


Ta kafa je mnogo jaka, i ne kapiram kako bi je pio, posto se npr. u espresso stavlja otprilike oko 2% na celu kolicinu.
[ brkchey @ 26.12.2012. 23:36 ] @
Citat:
Nabukodonosor: Ta kafa je mnogo jaka, i ne kapiram kako bi je pio, posto se npr. u espresso stavlja otprilike oko 2% na celu kolicinu.


Ne znam za tu informaciju, znam da je to kafa sorte arabika, a koliko sam primjetio mjesavine arabike su sto procentne, osim sto dolaze iz razlicitih lokacija (tipa etiopija, kolumbija, meksiko). Opet, ne razumijem se bas u to ali volim kvalitetnu kafu, u tome je poenta, zato bih volio da znam gdje mogu naci kafu sa jasno izdeklarisanim porijeklom, a ne opskurnom dokumentacijom kakve su ove domace.

Morihei je naveo nekoliko lokacija gdje se moze uzeti a sve su u hrvatskoj.
[ Hattalasat @ 27.12.2012. 01:45 ] @
Ja sam godinama naviknut na Jacobs , mlevenu u " teglama" . Od skoro imam ugradjenu BOSH kafe masinu i narucujem ovo,super je ,bar meni naviknutom na taj ukus :

http://www.ebay.de/itm/Jacobs-...ee_Tee&hash=item4d057d93c3

http://www.ebay.de/itm/Jacobs-...ee_Tee&hash=item1c2b76e788

http://www.ebay.de/itm/12-37EU...ee_Tee&hash=item51a0d420dc
[ boccio @ 28.12.2012. 09:56 ] @
Nije direktno vezano za pitanje pokretaca teme, ali mene vec jako dugo vremena iritira taj "privid izbora" na trzistu kafe kod nas. Apsolutno je sumanuto i bizarno da ja moram leta gospodnjeg 2012. da donosim u koferu kafu iz inostranstva. Cak i malo sramotno.

Kod nas generalno ne postoji kvalitetna kafa, ali nijedna. Domaci uvoznici (grand i bratija) generalno uzimaju kafu dosta niskog kvaliteta i prodaju samlevenu (uz ko zna koje dodatke za pojacavanje arome i sl), a od ostalih kafa prakticno nista ni ne postoji.

Instant kafe su jos i najvise zastupljene - Nescafe i Jakobs dominiraju; boze sacuvaj da postoji jos nesto. Filter kafa je tuga opsta, tu i tamo moze da se nadje Jacobs, Tchibo-a nisam video godinama, a Intemezzo krsh necu da komentarisem.

E, Bog vam bio u pomoci ako hocete da pijete espresso. Kupiti ga u zrnu - apsolutno nemoguce. Ove "paketici" varijante Dolce Gusto su nesto najgore sto se desilo postenim ljubiteljima kafe i kostaju kao da pijes kafu u kaficu :) Na svu srecu otarasismo se toga... Ima jedino da se nadje mleveni (opet) Intermezzo, i mozda Jacobs. Tu se prica zavrsava. Jedino mesto gde mogu da kupim espreso kafu u zrnu je Grinet, i to je polu-ocajna kafa.

Illy, Segafredo, Lavazza, i verovatno jos milion raznih kvalitetnih kafa za koje nikad nisam ni cuo su samo u domenu misaone imenice...
[ bakara @ 28.12.2012. 10:12 ] @
@boccio

Nije to tako samo sa kafom vec i sa ostalom robom.
U koji god da udjes market uvek je isti asortiman robe, eventualno cene osciliraju za neki dinar.
[ brkchey @ 28.12.2012. 11:20 ] @
Citat:
bakara: @boccio

Nije to tako samo sa kafom vec i sa ostalom robom.
U koji god da udjes market uvek je isti asortiman robe, eventualno cene osciliraju za neki dinar.


Hahah, to me podsjeti na period SFRJ kad je asortiman bio sveden na nekoliko brendova, strogo domacih :)
Danas slicna situacija, samo proizvodi nisu domaci, nego nego neko jeftino smece upakovano u sjajne kesice i izreklamirano do iznemoglosti po lokalnim TV stanicama, da narod prosto nema druge opcije.
[ Braksi @ 28.12.2012. 11:34 ] @
reci "kupiti espresso u zrnu" je kao i reci dajte mi "svesku na kockice za matematiku za sesti razred"...

Prvo ne postoji "zrno za espresso" jer espresso nije vrsta vec nacin pripremanja kafe, gde se vodena para pod pritiskom gura kroz sabijenu jako izmlevenu kafu i izvalci iz nje sve sastojke i curi dole...

Glavni stos kod espressa je dobro, dobro, jako dobro ga samleti zrno i ima jos trista drugih cuda...
[ vladd @ 28.12.2012. 11:42 ] @
Dobra neskafa je solidna zamena za kvalitetne kafe.

Ja sam u Italiji(na drugim mestima nesto nisam ni trazio, verujem da ih ima) video specijalizovane prodavnice, gde se mogu odabrati odredjene sorte i vrste, pa i napraviti miks po zelji, sve na licu mesta samleti, po zeljenoj krupnoci, i prosto probati mesavinu koja najvise prija.

Koja je "najbolja", ipak mislim da je stvar licnog ukusa.

Trenutno mi je bitno da samlevena kafa nema kojekakvih ukljucina i kojekakvog zrnevlja za povecanje mase, i takva kafa se moze naci po pijacama, naravno melje se na licu mesta, pakuje i nosi. I prijatnija je od zapakovanih mlevenih.

Ali Jacobs-ova neskafa uvek moze da zameni doticnu kafu, ja svakodnevno koristim Cronat Gold, malo je blaza od Monarch. Nestleova mi je nekako gadnija..ali stvar ukusa..

Poz
[ Braksi @ 28.12.2012. 11:46 ] @
koliko se ja secam u Srbiji su 90tih nicale przionice ko pecurke i bio je to lep solidan biznis. I jos onako lepo zamirise. Posle su dosli grand ovaj onaj i poubijali te male proizvodjace.

E sad slicno se desilo naravno i u Italiji s tim sto ovde ima jako puno ljubitelja kafe koji ne mare da plate za dobro zrnce pa sad postoje nesto sto ja zovem butici kafe, znaci gde udjete i nema sta nema. Mozete da kupite sta hocete, koliko hocete, u kojoj meri mleveno , u kojoj przeno....
[ milivoje t @ 28.12.2012. 11:54 ] @
Citat:
boccio:
Illy, Segafredo, Lavazza, i verovatno jos milion raznih kvalitetnih kafa za koje nikad nisam ni cuo su samo u domenu misaone imenice...

na pocetku kaleniceve ulice, sa leve strane u pravcu bulevara imas prodavnicu koja pre svega prodaje vina.
tu sam kupovao Illy.
[ Braksi @ 28.12.2012. 12:12 ] @
Illy za espresso kosta cca 25eur/kg. Tako da treba imati u vidu, ima, ali kosta...

Illy je daleko najbolja italijanska kafa, ona je medju kafama ono sto je Messi medju fubalerosima. Stavljati tu Lavazzu ili Segafredo je besmisleno.
[ boccio @ 28.12.2012. 14:11 ] @
http://prodaja.coffeecompany.r...p;path=39_44&product_id=96

bogami, ima da se nadje kod nas ali po 40 eur/kg :) jos malo, pa ko srebro....
[ Braksi @ 28.12.2012. 16:04 ] @
http://prodaja.coffeecompany.r...roduct/category&path=39_43

evo ova kosta oko 5,3 do 6,2 eura u Italiji zavisi od mesta.

Inace kod one od 3kg pazi treba ti i espresso masina koja melje zrno. Najcesce to uzimaju barovi za profi masine. Zato su i napisali ESPRESSO. Uglavnom Illy ima i svoj asortiman masina.
[ Zlatni_bg @ 29.12.2012. 08:59 ] @
Evo nesto bih da ispricam, da ne ispadne kao neka reklama, ali vezano je za temu...

Pre neke 2-3 godine otprilike, otvara se tu kod mene (u zgradi Inexa u 27. Marta, Bgd) kafic Caffe & Factory. Cene prilicno jake za to vreme, espresso s mlekom 150 din, sada je nekih 170 otprilike. I ajde resim ja jedan dan da odem tamo... Ponuda, izvanredna, bukvalno 100 razlicitih napitaka s kafom, od nekih nutela-kafa-cokolada varijanti do kafa sa alkoholom. Espresso u zivotu bolji nisam pio nego tu. Cene su im zaista jace nego po obicnim kaficima, ali brate... kvalitet je zaista na zavidnom nivou. Tu odmah preradjuju kafu, prze je, melju, sve se radi na licu mesta. Kratki espresso, koji u zivotu nisam voleo da popijem, sam tu zavoleo. Ko bude u prolazu neka svrati tu, nece se pokajati, to garantujem.

Elem, vezano za ovu temu i moju pricu, sedim ja tu pre neki dan, i nisam ni obratio paznju da oni prodaju svoju kafu. Na licu mesta vam je prze i melju, kako bi bila sveza. Bacim pogled, kilogram kafe 700 din! Dzabe! Naravno, moze se uzimati i 100gr i slicne kolicine. Verujem da je moguce tu kupiti tu njihovu kafu u zrnu. Ne pijem toliko cesto kod kuce domacu kafu, ali evo kad budem u prolazu, svraticu tamo i videti da li moze da se uzme u zrnu, mlin imam, pa cemo da vidimo kakva je, ako me neko ne pretekne :)
[ Milos D @ 04.01.2013. 12:13 ] @
Ima u Rodiću kafa u zrnu, ne sećam se tačno cene ali nije bila skupa, a u Grinet kafiću u Nušićevoj su svojevremeno imali razne vrste pržene kafe u zrnu, pretpostavljam da i dalje imaju.
[ vladd @ 05.01.2013. 11:11 ] @
Nije samo poenta kupiti kafu u zrnu, vec je vrsta kafe bitna (ne "zrno" kao vrsta, a "mlevena" kao druga), da li je, Arabica, Iberica, ili po firmama.. Minas, Santos, Moka.

Same kafe ima oko 6500 vresta..a ptanje je sta moze da se nadje u trgovacki-zakrzljaloj Srbiji, pa jos da se napravi dobra mesavina..

Poz
[ Kovacevic Vladimir @ 05.01.2013. 12:41 ] @
Citat:
vladd: Nije samo poenta kupiti kafu u zrnu, vec je vrsta kafe bitna (ne "zrno" kao vrsta, a "mlevena" kao druga)


U Italy specijalizovane radnje za prodaju kafe u svom objektu imaju i mogućnost probe.

Sećam se 10 uniformisanih, besprekorno našminkanih devojaka, koje se stajale za jednim dugačkim pultom/šankom.
Na zidu, iza njih, su u nekim uzanim, providnim vitrinama bili uzorci kafe u zrnu, sa istaknutim imenom, poreklom i cenom (neprženo-prženo).

Ako odabereš neku, devojčica u neki dozer sipa ta zrna, samelje i stavlja u automat za espresso...eccovi qui!

Proba je besplatna, ako se kupi bilo koja vrsta kafe, a najbitnije u celoj priči je: da se na licu mesta spoznaju razlike u ukusu, izgledu i karakteristikama raznih kafa...itd. etc.

Meni se dopadala Minas kafa po ukusu (i ceni).

Citat:

Same kafe ima oko 6500 vresta..a pitanje je sta moze da se nadje u trgovacki-zakrzljaloj Srbiji, pa jos da se napravi dobra mesavina..

Ova, što se kod nas prodaje kao Minas, nije ni nalik!

Pozdrav

[ žutokljunac @ 12.11.2017. 08:44 ] @
Citat:
boccio:
Nije direktno vezano za pitanje pokretaca teme, ali mene vec jako dugo vremena iritira taj "privid izbora" na trzistu kafe kod nas. Apsolutno je sumanuto i bizarno da ja moram leta gospodnjeg 2012. da donosim u koferu kafu iz inostranstva. Cak i malo sramotno.

Kod nas generalno ne postoji kvalitetna kafa, ali nijedna. Domaci uvoznici (grand i bratija) generalno uzimaju kafu dosta niskog kvaliteta i prodaju samlevenu (uz ko zna koje dodatke za pojacavanje arome i sl), a od ostalih kafa prakticno nista ni ne postoji.

Instant kafe su jos i najvise zastupljene - Nescafe i Jakobs dominiraju; boze sacuvaj da postoji jos nesto. Filter kafa je tuga opsta, tu i tamo moze da se nadje Jacobs, Tchibo-a nisam video godinama, a Intemezzo krsh necu da komentarisem.

E, Bog vam bio u pomoci ako hocete da pijete espresso. Kupiti ga u zrnu - apsolutno nemoguce. Ove "paketici" varijante Dolce Gusto su nesto najgore sto se desilo postenim ljubiteljima kafe i kostaju kao da pijes kafu u kaficu :) Na svu srecu otarasismo se toga... Ima jedino da se nadje mleveni (opet) Intermezzo, i mozda Jacobs. Tu se prica zavrsava. Jedino mesto gde mogu da kupim espreso kafu u zrnu je Grinet, i to je polu-ocajna kafa.

Illy, Segafredo, Lavazza, i verovatno jos milion raznih kvalitetnih kafa za koje nikad nisam ni cuo su samo u domenu misaone imenice...


Slažem se iako je davno pisano. U međuvremenu se otvorilo nekoliko specijalizovanii prodavnica. Segafredo je najlošija kafa koju sam pio u životu.
[ mjanjic @ 12.11.2017. 22:57 ] @
Kod nas 250g kafe za Espresso je oko 600 i nešto dinara, a koleginica donese iz Italije po par pakovanja kad ode na kratko do tamo, cena 3.5€ ili tako nešto, a može i jeftinije da se nađe. Jednom, u nedostatku obične, skuvam kolegama tu na isti način kao tursku, meni bila taman, a oni kojima je bila previše jaka dodali vode koliko im odgovara i kažu super. Mada, najbolje kad napravimo kapućino u domaćoj varijanti, ali nema se uvek vremena za to.

Generalno, ljudi su navikli na ovu nikakvu (tj. razblaženu) kafu kod nas, tako da im kvalitetna kafa iz inostranstva bude previše jaka, i više bi im onda odgovarala u stilu "Caffè Americano", tj. da se doda malo više vode.
[ Boris Tadić @ 13.11.2017. 04:59 ] @
Ma kakva kafa, ovde je kakao paraskeva.

I njega ima 15 vrsta a samo 1 "pravi"(YUMIS), bolji od svih mogućih topljenih čokolada do 100€/1kg.

95% je neki škart iz Gane/Kine/Eritreje, pa pomešan, kao pamjatni biznis planeri, vizionari palanački, a na kraju dobiju da bazdi kao mokraća preko čaja od kamilice.
[ Lavlja_Jazbina @ 13.11.2017. 07:24 ] @
Topla cokolada da,kafa ne.Mislim na turkise mada kod mene u kraju sa strane 27. marta kod Masinca, ima u delu

prodavnice gde melju pred tobom i kava je brutalna sa jacinom.Kajmak kao sa mleka u originalu,4,9% gustine.

Ko je blizu,neka proba.Ak vec vole.
[ član @ 13.11.2017. 09:10 ] @
Citat:
brkchey:Drugo pitanje nevezano za ovo gore je da li zna neko ima li gdje da se kupi kolumbijska kafa kod nas?

a prema profilnoj slici pokretac teme mi izgleda kao da osim kafe voli da degustira jos neke kolumbijske proizvode :)
[ dusanboss @ 13.11.2017. 10:48 ] @
Pusti čoveka. To je post iz onih starih vremana kad su ljudi postavljali profilne slike na farum. Ka ih još danas ima a da se nije maskiro ? Ivan Dimke jedino.
[ flighter_022 @ 13.11.2017. 11:18 ] @
Pokojni deda je kao klinac od 16-17 godina (30-ih godina 20,. veka) radio kao pomoćnik u lokalnoj prodavnici u Sremskoj Mitrovici. Tada su preko luke Hamburg, onda malo vozom pa dalje brodovima dunavom u Srem dovozili i kafu. Vlasnik prodavnice je onda od nekoliko sorti, po receptu, sastavljao kombinacije kafe, ali se naravno moglo naručiti i po nekom svom receptu. Nije bilo ni govora o dodavanju kojekakvih gluposti u kafu pre mlevenja.
[ SlobaBgd @ 13.11.2017. 16:54 ] @
Citat:
član:
Citat:
brkchey:Drugo pitanje nevezano za ovo gore je da li zna neko ima li gdje da se kupi kolumbijska kafa kod nas?

a prema profilnoj slici pokretac teme mi izgleda kao da osim kafe voli da degustira jos neke kolumbijske proizvode :)

E baš da vidimo tvoju sliku, ko zna šta ćemo zaključiti na osnovu nje.
[ član @ 14.11.2017. 07:18 ] @
Citat:
flighter_022:
Pokojni deda je kao klinac od 16-17 godina (30-ih godina 20,. veka) radio kao pomoćnik u lokalnoj prodavnici u Sremskoj Mitrovici. Tada su preko luke Hamburg, onda malo vozom pa dalje brodovima dunavom u Srem dovozili i kafu. Vlasnik prodavnice je onda od nekoliko sorti, po receptu, sastavljao kombinacije kafe, ali se naravno moglo naručiti i po nekom svom receptu. Nije bilo ni govora o dodavanju kojekakvih gluposti u kafu pre mlevenja.

nije da ne verujem sta ti je deša pricao, ali ja takve price uvek uzimam sa rezervom jer matori ljudu cesto imaju neku neobjasnjivu potrebu da idealizuju stvari iz nekih proslih vremena, kako je "u njihovo vreme" sve bilo bolje, drustvo bilo bolje, ljudi, voda, vazduh, hleb, muuzika... pa eto tako mozda i kafa. ne kazem da neke od tih stvari mozda i stvarno nisu bile bolje, ali retko ces naci starijeg coveka koji ce ti za nesto reci da je sada bolje nego pre, ma koliko to ocigledno bilo!
imas i ovde na forumu dosta takvih, a eto jedan primerak ovaj iznad mene koji ide po forumu i gleda gde moze malo da troluje kad vec nema sta pametno da kaze!
[ SlobaBgd @ 14.11.2017. 08:26 ] @
Jeste, kada se u temi o kafi pretresa nečija fizionomija, to je nemerljiv doprinos temi dostojan jednog stuba foruma. A kad neko skrene pažnju na neotesanost i plitkost takvog pisanja, to se proglašava za trolovanje. Izgleda da je po tebi greh biti mator, ukazati na nevaspitanje i "ići po forumu".
Nego, šta bî sa tvojom slikom, hoćeš li nam dati priliku da procenimo kakve ti opijate preferiraš, ili nam ostaje da takve zaključke donesemo iz tvog pisanja?
[ Java Beograd @ 14.11.2017. 08:57 ] @
Samo čekam kad će diskusija da se kontfrontira u Nato v.s. Rusija
[ anon70939 @ 14.11.2017. 11:17 ] @
Nisam neki preterani ljubitelj domace kafe, pogotovo don, grand i slicno... Cak uopste nisam ljubitelj kafe da uzivam nesto preterano u ukusu. Vise uzivam u samom ritualu ispijanja.

Ali, pre par godina u Kikindi otvorili neki mali kafe pod nazivom "Mala radionica kafe". Imaju kojekakve vrste kafe, peku i melju na licu mesta.
Unutra kad se udje sam taj miris... Lep ambijent. Dolaze i stari, mladi, nije neko dosadno "fensi" mesto.
Takodje imaju gomilu kojekavih napitaka, ali uglavnom sam isao samo da pijem kafu.

I moze da se kupi kafa, gde na licu mesta spakuju po 100 ili 200g koja je ja mislim i jeftinija nego te dongrand... Tako da ljudi uglavnom dodju da kupe kafu, neki odmah izadju, neki sednu da popiju...
Bas mi nesto prijala atmosfera.

Mi kad bi se vracali za KG, kupili bi pola kila, da izdelimo ovamo. Morali bi da umotamo u 5 kesa i strpamo u gepek, da bi mogli da disemo u autu koliko jako mirise. Toliko jako, da nije bas bilo prijatno voziti 4h do KG :)

I nisam bio godinu dana u KI, i svratio pre neki dan, obavezno svratiste... Kafa nije vise ni blizu onoga sto je bila. Jbg, izgleda da nista sto je kvalitetno ne moze da opstane... mora na kraju da se pokvari...
[ dusanboss @ 14.11.2017. 14:21 ] @
Mislim da je ta priča o "katovanju" (sečenju, udaranju) kafe drugim supstancama kako bi se dobilo na količini u većini slučajeva mit. Ljudi se sećaju starih, dobrih vremana kada je bilo dovljnoi staviti jednu kaščicu kafe za jednu šolju, a pritom zaboravljaju kolika je bila ta šolja u poredjenju sa današnjim. Kultura ispijanja kafe medj Srbadijom se promenila u zadnjih 20-30g. Uglavnom pod uticajem marketinga.

Da li postoje neke ozbiljne analize koje su pokazale da u se kafi u znatnoj meri nalaze tvari koje ne bi trebalo da su tu? Koliko sam ja primetio svojom odokativnom analizom kafa je čista kafa. Kada je upredim sa ovom u zrnu nema razlike u jačini. Kvalitet kafe koja se masovno prodaje sigurno nije na visokom nivou, ali mislim da nismo došli do toga da ubacujemo ne znam soju, kuruz u kafu
[ Branimir Maksimovic @ 14.11.2017. 14:23 ] @
Nisi pio kafu u prvoj polovini 90ih...
[ dusanboss @ 14.11.2017. 14:29 ] @
Pio sam još u drugoj polovini 80ih. Belu kafu, Frankovu .

Govorim samo o jačini. Kvalitet verovatno jeste bio bolje, mada i danas možeš da kupiš bolje kafe ako platioš malo više.
[ Branimir Maksimovic @ 14.11.2017. 15:03 ] @
Ja kolko se secam ono sto sam pio negde 93 uopste nije imalo ukus kafe ;p
[ Lavlja_Jazbina @ 14.11.2017. 15:32 ] @
Citat:
dusanboss: Pio sam još u drugoj polovini 80ih. Belu kafu, Frankovu :).

Govorim samo o jačini. Kvalitet verovatno jeste bio bolje, mada i danas možeš da kupiš bolje kafe ako platioš malo više.


Cek legionar,nesto to sa godinama ne stima.Koliko bese rece da imas?

Inace miris koji ubija okolinu po snazi je i kod njih.

[ dusanboss @ 14.11.2017. 16:58 ] @
Lafe, pročitaj pažljivije moj post.

Citat:
dusanboss: Pio sam još u drugoj polovini 80ih. Belu kafu, Frankovu.



To sad izgleda ovako http://www.franck.eu/hr/proizv.../proizvod/napitci-od-zitarica/

http://www.maslina.rs/proizvod...lada/cikorija-franck-250g.html

Koliko me sećanje iz tog perioda služi tada je pakovanje bilo dosta slično (mlin za kafu na njemu) s tim što su boje bile više ljubičasta i narndžasta. (sad su vidim plava i crvena)

Ne mogu da nadjem to staro pakovanje, Jel mogu ove stari nostaligicari (Gile-pile i ekipa ) da mi pomognu. Ubedjen sam da je mlin i ljubičasto-narndžasto pakovanje.

[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 14.11.2017. u 18:12 GMT+1]
[ Lavlja_Jazbina @ 14.11.2017. 19:19 ] @
Ne radi se o kafi,nego 30g starosti za legiju.;).Imas malo viska.

Ma znam.Darku Nedeljkovicu hoces da preuzmes prvo mesto barona.Evo,vec nosa boce prijateljima po BG da ih puni.

[ Java Beograd @ 15.11.2017. 07:24 ] @
Prava kafa se kupovala nepržena. A onda je domaćica isprži u rerni, onako, prema ukusu svojega muža i svom ukusu.
Čuva se u zrnu, u limenoj kutiji, i onda, pristavi se đevza, i NEPOSREDNO PRE KUVANJA, kahva se samelje u mesinganom mlinu.
Posluži se u fildžanima uz čašu kisele i rahatluk. Naravno, ne odvaja se od čašice domaće rakije.

E to je KAFA !



Kad dođe komšinica na kafu, kafa se ne kuva odmah, jer ako je došla na kafu, kad se kafa popije, onda je cilj posete ispunjen, pa komšinica ide kući. Zato, kad neko "dođe na kafu", onda se on posluži raznim slatikišima koji se jedu uz razgovor. Kad domaćica zaključi da je došlo vreme da gosti idu kući, onda se skuva kafa. I gostima bude jasno da posle kafe treba da idu kući.



Za neupućene moram da pojasnim da termin "prženje" za kafu zapravo nije odgovarajući. Kafa se ne prži u ulju, već se zapravo peče u tepsiji, plehu. Eto, specijalno za kafu, termin prženje ima drugo značenje.
Ubosni, termin "peći kahvu" zapravo značu kuvati kafu.
[ član @ 15.11.2017. 07:34 ] @
[ Lavlja_Jazbina @ 15.11.2017. 11:18 ] @
Citat:
Java Beograd:

Čuva se u zrnu, u limenoj kutiji, i onda, pristavi se đevza, i NEPOSREDNO PRE KUVANJA, kahva se samelje u mesinganom mlinu.
Posluži se u fildžanima uz čašu kisele i rahatluk. Naravno, ne odvaja se od čašice domaće rakije.


Aj kazi kad si probao zadnji put da sameljes kafu za dvoje? Samo se vratim u detinjstvo i podsetim na mlin,a da meljem,zaboravi.

Ostaris u procesu..
[ nkrgovic @ 15.11.2017. 12:01 ] @
Citat:
Java Beograd:
Prava kafa se kupovala nepržena. A onda je domaćica isprži u rerni, onako, prema ukusu svojega muža i svom ukusu.

Ja sam video uredjaj za przenje kafe, lici na serpcu sa poklopcem i rucicom odozgo za mesanje. Koristi se tako sto se stavi nad vatru, nad drvenim sporetom i okrece/mesa dok se kafa "przi". Naravno po ukusu.

Mleti pred pripremu je standardno, dobre kafedzinice to i danas rade za espresso - melju male kolicine. Ima aparata za espresso koji primaju kafu i zrnu i melju samo koliko je potrebno.
[ Burgos @ 15.11.2017. 12:11 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Citat:
Java Beograd:

Čuva se u zrnu, u limenoj kutiji, i onda, pristavi se đevza, i NEPOSREDNO PRE KUVANJA, kahva se samelje u mesinganom mlinu.
Posluži se u fildžanima uz čašu kisele i rahatluk. Naravno, ne odvaja se od čašice domaće rakije.


Aj kazi kad si probao zadnji put da sameljes kafu za dvoje?.


Svako jutro ;-)

Izmeriš kafu, uspeš u mlin, izabereš finoću mlevenja u zavistnosti od načina pripreme i pritisneš dugme -
tu je za 5-10 sekundi :-). Plus zamiriše cela kuhinja još dok melješ.
[ Java Beograd @ 15.11.2017. 13:13 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Citat:
Java Beograd:

Čuva se u zrnu, u limenoj kutiji, i onda, pristavi se đevza, i NEPOSREDNO PRE KUVANJA, kahva se samelje u mesinganom mlinu.
Posluži se u fildžanima uz čašu kisele i rahatluk. Naravno, ne odvaja se od čašice domaće rakije.


Aj kazi kad si probao zadnji put da sameljes kafu za dvoje? Samo se vratim u detinjstvo i podsetim na mlin,a da meljem,zaboravi.

Ostaris u procesu..

Ma ja odavno ne pijem tursku kafu, ili domaću, kako kažu oni koji bi da izbegnu tursko ime.
Volim Jakobs instant kafu. Zagrejem vodu u ketleru za minut, razmutim i gotovo.

Post je više bio vezan za "stara dobra vremena", opet vezano za neki prethodni post gde je neko prvi pominjao "stara dobra vremena".

Mislm, jesam mator, ali brate, ne toliko da sam ikad kuvao kafu prethodno je meljući u mesinganom mlinu.
[ mjanjic @ 15.11.2017. 14:23 ] @
Prava kafa se kuva u bakarnim džezvicama na vrelom pesku ;)
https://www.youtube.com/watch?v=aoRtGJi8Kq0
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2017. 14:29 ] @
Ja sam mleo kafu u mesinganom mlinu kao mali ;p
[ Lavlja_Jazbina @ 15.11.2017. 15:22 ] @
Citat:
Post je više bio vezan za "stara dobra vremena", opet vezano za neki prethodni post gde je neko prvi pominjao "stara dobra vremena".

Mislm, jesam mator, ali brate, ne toliko da sam ikad kuvao kafu prethodno je meljući u mesinganom mlinu.

I moj post je vezan jer sam pre par meseci mleo u tom starom rucnom mlinu.Vrtis i vrtis i vrtis,otvorim a ono za pola kasicice.

Usput,cimet u filter kafu.
.Neko za?
[ Burgos @ 15.11.2017. 15:22 ] @
Sad sam se setio da smo i mi to radili, za vreme sankcija - ne sećam se dobro tih godina, ali se sećam pleha zelene kafe koja se prži u smederevcu, a posle mlin u ruke :-).
[ dusanboss @ 15.11.2017. 15:47 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Ne radi se o kafi,nego 30g starosti za legiju.;).Imas malo viska.

Ma znam.Darku Nedeljkovicu hoces da preuzmes prvo mesto barona.Evo,vec nosa boce prijateljima po BG da ih puni.



Imam. Primaju i starije od mene (zvanično je granica 40g mada retko koga preko 35-36 prime). Šanse mi sigurno nisu kao što bi bile da sam otišao sa 25g. Trebo sam već da budem tamo proletos. Moram da požurim. Da skinem koju kg i palim za FR
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2017. 16:33 ] @
"Usput,cimet u filter kafu.
.Neko za?"

Pijem filterusu iskljucivo i to samo zato sto mi epsreso automat malo malo pa mora na ciscenje kamenca, a to kosta.
Ne znam, jel valja sa cimetom?
[ gilopile @ 15.11.2017. 16:48 ] @
Ma nista do prave turske kafe, bez ikakvih dodataka. Probao ja davno sa cimetom...pa razne kesice, nes, ovo ono, i na kraju obicna turska je pobedila. Eventualno nekad dodam par kapi mleka...

Sto se mesinganog mlinca tice, ih, i ja sam mleo kad sam bio klinac kad dodjem na selo kod babe i dede...Kuhala se i rakija...kako je to mirisalo :)
[ Lavlja_Jazbina @ 15.11.2017. 17:23 ] @
Citat:
Ne znam, jel valja sa cimetom?

Tesko da sam po pitanju cimeta objektivan sagovornik.Obozavam ga.

Provlaci se nekako u stidljivoj ukus noti.Inace setrin eksperiment.
[ pajapop @ 15.11.2017. 17:24 ] @
Kad sam bio mali...sezdesetih godina, u nasoj kuci se pekla kafa (u specijalnoj posudi sa mesacem) i rucno se mlela sa mesinganim rucnim mlinom...Kad sam bio vec tinejdzer, sedamdesetih godina, kafa se nije pekla, ali se i dalje mlela...I dodje komsinica, na casisu razgovora....i melje...pa ga stavi u krilo..prisloni u medjunozje...pa vrti...vrti...a meni se sve u glavi vrti....

[ dusanboss @ 15.11.2017. 21:06 ] @
pajapop hahah. Komšinica neka zanimljiva bila? Pogotovo za tvoje tinejdžersko doba?
[ gilopile @ 15.11.2017. 21:16 ] @
Opasan nam Paja :
Ja, koliko me secanje sluzi, sam video samo babe najcesce vrte taj mlinac. Pregaca, suknja, pa onako stave i sabiju to izmedju nogu :)

A zamisli sada da das nekoj silikonskoj napucenoj fejzbukovaljki da vrti :D Ako bi znala sta treba da okrece, ja 100 maraka dajem :)
[ dusanboss @ 15.11.2017. 23:23 ] @
Snašla bi se i ta silikonska vrlo brzo ako je baciš negde u prirodu.

Čim se baterije na vibratoru isprazne... vretele bi one ko besne!

Morali bi da je obuzdavamo : "Curo, pa dosta je za danas... Ima nas petoro , a ti samlela za 15. Izvetriće kafa." Verujem kad bi te naviknute na elektronske "spravice" osetile čari manuelnog (ručnog) "mlevenja" ... taško bi se vratile na staro.
[ ademare @ 15.11.2017. 23:27 ] @
Evo i moja 2 centa memorije .

Kafa se kada sam bio dete , 70-tih , i omladinac 80-tih Prodavala iskljucivo u zrnu . Industrijska , najpoznatija je naravno na nasim prostorima bila C kafa .

Ove mehanicke mlinove , da se neko ne uvredi , imala je samo sirotinja , starci i seljaci . Mi u kuci nismo to ni imali . Samo elektricni , kakvi se i danas prodaju po prodavnicama . Nema nikakve bitne razlike danasnji sa onim od pre 4 decenije !

Kafa se prodavala u zrnu , zato sto je takav bio propis , jer kada se kupuje u tom vidu , nema primesa , kao u mlevenoj u koju svako moze da stavi sta pozeli . Znaci Kafa je bila Kafa , sad sastav je drugo pitanje , vrsta kafe , kvalitet itd . Ali nije bilo prevara tog tipa kao sto je bilo kasnije !

Velike samoposluge , kao Centroprom na primer su imale 5,6 - 10 mlinova velikih , i posle kupovine , ko nije hteo da melje u kuci , sam , ili uz asistenciju prodavacice , ubaci se sadrzaj , za nekoliko minuta samleveno citavih 100 grama odjednom . Kada se kupi u Drzavnoj piljari na cosku onda samostalno se melje kod kuce.

Tako je bilo sve do tzv . razvoja male privrede , postenije receno Pocetka Haosa i Bezakonja , negde krajem 80-tih . Kada privatnici , Mafija otvaraju przionice i prodaju Iskljucivo mlevenu kafu u kojoj ima svega a kafe najmanje . Propala industrija 90 - tih uz sankcije ide istim putem . Kafa u zrnu postaje retkost .
[ Lavlja_Jazbina @ 16.11.2017. 06:24 ] @
Citat:
sam , ili uz asistenciju prodavacice , ubaci se sadrzaj , za nekoliko minuta samleveno citavih 100 grama odjednom


ALI,secam se i ja kao vrlo mlad,bilo je babaca koji su besumucno okidali onaj deo aparata da se iscedi (istrese) i od komsije malo.
[ jovajovic100 @ 16.11.2017. 07:24 ] @
Cigura , nekada davno dok je još postojala ćirilica



Ova slika je iz 1928 godine , evo dokumenta :



A onda su komunisti počeli da proteruju ćirilicu :



[Ovu poruku je menjao jovajovic100 dana 16.11.2017. u 09:43 GMT+1]
[ rafiki @ 16.11.2017. 07:39 ] @
Bilo je i tada, ('70-tih i '80-tih), da se kupi fabricki mlevena kafa, a ne samo u zrnu. Cesto su bile dostupne obe varijante - ista kafa (bar isti naziv), i mlevena i u zrnu, pa ko sta voli.
A i tih velikih mlinova je bilo po par komada u prodavnici, ne secam se da sam ikad video vise od 3 u jednoj. Pa u to doba retko koja samoposluga je imala vise od 2-3 kase, sta ce im 10 mlinova?

Pozdrav
[ član @ 16.11.2017. 09:51 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:Pijem filterusu iskljucivo i to samo zato sto mi epsreso automat malo malo pa mora na ciscenje kamenca, a to kosta.

aparati za filter-kafu jesu zahvalni sto se odrzavanja tice... mi u firmi za nas sektor (oko 35 ljudi) imamo filter-kafe-masinu sa direktnim prikljuckom za vodu (izmedju je i uredjaj za omeksavanje vode), tako da nema problema sa kamencom. masina radi dobro i pouzdano iako je stara min. 20 god. i napravi svakog dana 10-15 L kafe. problem u svemu tome je sto se malo kome svidja kafa iz tog automata, jednostavno je bezukusna, ali sta je tu je... kad nema kise dobar je i grad! :)
drugi manji sektori u firmi (od 10-15 ljudi) imaju prave automate za kafu koji melju, prave espresso/capucino, pa smo tako i mi trazili od naseg sefa da nam obezbedi jedan takav, ali je nakon razmatranja odgovor bio da bi za taj broj ljudi i tu kolicunu kafe bio potreban profi-automat kao po kaficima cija je cena min. 5-10k €, koji bi zahtevao i ozbiljno odrzavanje pa sumljaju da bi dugo potrajao, a i preveliki bi bio izdatak.
[ anon70939 @ 16.11.2017. 10:56 ] @
Svako od vas u proseku popije po 4 deci kafe u toku radnog vremena O.o
Pa vi bas volite da pijete kafu.
[ SlobaBgd @ 16.11.2017. 11:10 ] @
Zar si sumLJao?
[ član @ 16.11.2017. 11:49 ] @
iskren da budem nisam vodio statistiku koliko ko kafe popije, ako uzmes da je solja oko 2 dl. ne vidim sta je cudno da za 9 sati taj broj ljudi popije 10ak L kafe?!
[ gilopile @ 16.11.2017. 12:16 ] @
Pije mi se ona frank u zrnu samljevena u samoposluzi odmah nakon kupovine, na oci ne vidim. E to je bila kafa, a ne ovi kukuruzi sto se sada valjaju.
Postoji masina/glodalica, ubacis kukuruz u zrnu i ispada kukuruz u obliku kafe. Tako da pijemo 80% kukuruznu vodicu sa malo kafe :D :D
Testa radi, kupi kafu u zrnu kod nas i ubaci u mikrotalasnu, videces da ce da iskoci kokica :)
[ anon70939 @ 16.11.2017. 13:05 ] @
:D:D:D gile car si :D
[ ademare @ 16.11.2017. 13:42 ] @
@ rafiki

Ako pogledas moj post videces da sam napisao 4-5 do 10 !

Znaci ne pise da je svaka samoposluga imala 10 !!

Prosecni Centroprom je ima 4 neki malo veci i 5 mlinova . Ali u Beogradjanki , secas li se kolika je to bila samoposluga , Najveca , bilo je 10 komada najmanje . Mozda i koji vise .
[ pajapop @ 16.11.2017. 14:35 ] @
Citat:
član:
...u firmi za nas sektor...



[ pajapop @ 16.11.2017. 21:26 ] @
Citat:
dusanboss:
Snašla bi se i ta silikonska vrlo brzo ako je baciš negde u prirodu.

"Curo, pa dosta je za danas... Ima nas petoro ,.....


Koji si ti, Dule....?

[ dusanboss @ 16.11.2017. 23:36 ] @
Onaj sa najvećim ... šiltom!