[ Java Beograd @ 26.12.2012. 11:39 ] @
Dakle, svakim danom naša zemlja tone dublje i dublje u ambis. Prosto, ne kapiram gde je dno ?! Ima li dna, uopšte ?

Nakon što od 2007 država, tj. sudska vlast nije uspela da makar prvostepeno osudi korumpirane profesore sa Pravnog fakulteta u Kragujevcu, bićemo svedoci isplaćivanja odštete istim tim profesorima !

Sudija Slađana Bojković je za pet godina, koliko vodi ovaj slučaj pred Višim sudom u Smederevu, održala 93 pretresa tokom kojih nije uspela ni da sasluša sve optužene.Iako od kraja 2009. nije dobijala nove predmete, sudija Bojković je retko održavala i dva vezana sudeća dana u mesecu U međuvremenu, ista ta sudija dobija unapređenje i postaje v.d. predsednika suda. Mašala !

Nebrojeni primeri fiktivne bolesti, samo i jedino na dan suđenja, izostanci sa suđenja, izostanci advokata, i tako unedogled. Pojedini profesori su u međuvremenu avanzovali, prebacili se na više i bolje plaćene funkcije ! I nikom ništa, pojeo vuk magarca !
Afera "Indeks" je prava slika Srbije, moralni sunovrat kojem se kraj i ne nazire.

izvor
[ Homer J. Simpson @ 26.12.2012. 11:43 ] @
A kad ja kazem da se u Srbiji treba baviti samo kriminalom (ili paliti odavde), ispljuju me
[ Marko83 @ 26.12.2012. 12:12 ] @
Procitao sam ovo jos jutros i propisno se iznervirao
Najgore od svega je sto se nista nece promeniti i nikave odgovornosti nema
Samo ce neka sledeca vest biti da je neki sudija umesto 27 dana godisnje radio 20 dana godisnje...

Ovde pomazu jedino Mrletove ideje i nacini resavanja problema(setih se jutros njega....)
[ deerbeer @ 26.12.2012. 13:22 ] @
Citat:

Pojedini profesori su u međuvremenu avanzovali, prebacili se na više i bolje plaćene funkcije


"U svakoj zemlji ima korova, samo se u Srbiji korov zaliva."
[ vladd @ 26.12.2012. 14:38 ] @
Lepo su vas zaludeli novinari(a nisu uspeli onu bakicu sa intervjuom), i nametnuli nekakvu "korupciju" kao veliki problem i "rak ranu"..

U Srbiji je problem olos, koji se zapatio u svakoj pori zivota, i strukturi drzave, a korupcija je samo jedan mali delic aktivnosti..

Poz
[ HoT_Steppa @ 26.12.2012. 18:47 ] @
Kojom god profesijom da se bavite (ili da se u koju god profesiju razumete) u svom poslu se susrecete sa ljudima iz te struke i sigurno ste se makar jednom (a ja vrlo cesto svakodevno) zapitali kako je ta osoba uopste dosla na tu poziciju, kako je uopste zavrsila fakultet, sa kojim "ledjima" je doskocila do mesta gde je.
A onda ja recimo pogledam sebe i pomislim da li sam u pravu sto ne zelim da se etiketiram nicijom partijskom knjizicom. Koliko ljudi uopste ne krije kako je dosla do mesta gde je. Nema to veze sa drzavom, nego sa nama samima. Mi smo oduvek bili ovakvi, citajte Nusica i Domanovica.
[ Vasastajić @ 26.12.2012. 19:24 ] @
Citat:
vladd:

U Srbiji je problem olos, koji se zapatio u svakoj pori zivota, i strukturi drzave, a korupcija je samo jedan mali delic aktivnosti..

Poz

Čovek bi pomislio da si implicitno imao na umu i genetiku...

...možda i ne bi pogrešio...

Što se grbo rodi, vrijeme ne ispravi...

Citat:
Korupcija kao skrivana tema istorije Srbije


U vremenu današnjem koje vrvi od korupcionaških afera pojavila se knjiga o korupciji u Srbiji od vremena Miloša Obrenovića do dolaska Titovih komunista na vlast. Pomoću niza primera autori priloga Goran Antonić (12 tekstova), Aleksandar R. Miletić (7), Vladan Jovanović i Vladimir Cvetković (po 2 teksta) ubedljivo i nedvosmisleno pokazuju da je korupcija bila sastavni deo načina vladanja i pod Obrenovićima i pod Karađorđevićima.

U prvom prilogu, V. Jovanović, pišući o korupciji u vreme Miloša Obrenovića, podseća da osnivač dinastije Obrenović 1815. godine nije imao „ni 200 dukata da se izbavi od Turaka“(str.6), a 1839. kada je prvi put otišao sa vlasti njegova imovina je procenjivana na 550 hiljada dukata. Knez Miloš postao je bogatiji od tadašnje srpske kneževine i najbogatiji čovek Balkana prve polovine 19. veka. Bogatstvo je stekao zakupom carskih poreza, spahiluka, carinarnica, skela, monopolom na uvoz soli, ali i golom silom, o čemu govori i Vuk Karadžić, nazivajući Miloša „tiranom i najvećim bezakonikom“. Knez Miloš je, međutim, znao i da potkupljuje kada je trebalo. Slobodan Jovanović piše da je i srpska autonomija delom kupljena novcem, te da je prvi srpski knjaz potkupio i samog sultana. Autor priloga zaključuje da je „nakaradno shvatanje vlasti u uslovima unutrašnje autonomije ostalo u senci kneževih zasluga za ukidanje feudalnih odnosa i izgradnju samostalne srpske nacionalne države“(9).
Izvor sa više detalja...

O korupcionaškim aferama u vreme balkanskih ratova, prvog svetskog rata,već i dživdžani znaju i poenta epiloga tadašnjih afera je avanzovanje u službi SVIH osumnjičenih i optuženih!?
A ovo su bile žrtve tih prevaranata, konačno i same države

Srpska vojska u Prvom svetskom ratu

Dakle, ne bih ja išao tako daleko da ovakve stvari vezujem za genetiku, ali nesporna je činjenica da je Srbija, u svetskim razmerama posmatrano, pravi poletarac u državotvornom smislu, sa tek nepuna dva veka iskustva u tim stvarima.

Jaaaako kratko vreme, a i đaci baš bisu spremni da uče iz svojih grešaka i zbog toga nikako da mrdnu iz zabavišta.
[ Otto23 @ 26.12.2012. 21:40 ] @
Meanwhile in Serbia...

Citat:
Najbolji lekari dobili najmanje plate

Primenom kapitacione formule najbolji lekari sa najviše pacijenata dobili najgore ocene i najmanje plate. Zarada povećana ili smanjena za nekoliko stotina dinara jer su prepisivali previše lekova.

PLAĆANjE po učinku je osakatilo i demotivisalo izabrane lekare u domovima zdravlja. Najniže ocene dobili su oni koji najviše rade, jer prepisuju mnogo lekova i šalju pacijente na dodatne analize i dijagnostičke procedure. Koliko god da je teorija primene kapitacione formule ukazivala na to da će biti nagrađeni lekari koji dobro i mnogo rade, praksa je pokazala sasvim suprotno...

http://www.novosti.rs/vesti/na...i-lekari-dobili-najmanje-plate

Genijalno, a?
Kakva zemlja.

Ovamo korumpirana stoka napreduje, i to sve dok im se sudski proces oteze do zastarevanja, a sa druge strane se kaznjavaju lekari koji - zamisli, lece i prepisuju potrebne analize pacijentima, koji su bas njih izabrali jer su dobri...

Da li treba jos nesto da se kaze? Znam da to nije rezultat ove trenutne ekipice na vlasti, vec rezultat minulog "expertskog rada" i "reformi" paravosudnog i zdravstvenog sistema... ali to na kraju nije ni poenta - poenta je da se ovakve stvari i dalje dogadjaju, i da i dalje niko nije odgovoran, a sve se kao i obicno prelama preko kicme gradjana.

[Ovu poruku je menjao Otto23 dana 26.12.2012. u 22:52 GMT+1]
[ Kovacevic Vladimir @ 27.12.2012. 09:44 ] @
http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=672663

Puć...puć!

Tu se sada već i ne zna ko je gori: da li ovi što uzimaju ili ovi, koji svesno daju?!

Zajednička osobina i jednih i drugih je - pohlepa.
Prvi "zgrću", grabe/otimaju nemoralno i nenormalno, a drugi žele da dobiju sve odmah, prečicom, jer time valja pokazati moć. A trenutna moć u društvu se ceni po tome: šta se sve može uraditi - za najkraće vreme.
Sve ostalo je arhivsko štivo prošlog veka.

Pozdrav
[ Vasastajić @ 27.12.2012. 09:57 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimir:
Sve ostalo je arhivsko štivo prošlog veka. 8)

Pozdrav

I to doooobro proučeno i utvrđeno !
[ Igor Gajic @ 27.12.2012. 10:05 ] @
@Vasa

Pa i A. Rajs je lepo objasnio u svojoj knjizi aferu sa peskom i brasnom, i kako najgori napreduju i bivaju nagradjeni.

100 godina i nista se nije promenilo.
[ vladd @ 27.12.2012. 11:37 ] @
Nisam mislio na genetiku, vec na "prirodnu" selekciju, odnosno drustveni odabir specificnog olosa, koji je ambiciju slatko zamenio sa pohlepom, necesto i ludilom.

Jednostavno, nizak nivo zajednicke svesti, osudjuje zajednicu na propast, ali posto je drzavni sistem poprilicno inertan, i malo ko se spolja bavi nama(i kada se bavi, bavi se ofrlje), pa je mehanizam propasti relativno usporen, s obzirom na 21-i vek, i brzinu dogadjaja i protoka informacija.

Korupcija je smesna stvar, dignuta politicki na pijedestal navodno velikog problema, ali ste uglavnom svi primetili prisustvo nekompetentnih, neobrazovanih, zatim bahatih i bezobraznih ljudi, koji ugadjaju samo sebi i pomalo-malo vise partiji(zajednici koja je zamenila drzavu, prakticno)....

Zato ne treba spominjati Srbiju kao drzavu, vec partiju, svaku ponaosob, zna se sta postoji realno a sta postoji fiktivno.

Svaki vek je imao sopstvene obicaje i specificne grupacije, nekada gospoda, ili esnafska elita, a sada partijice, koje su dolazile glave drzavi.

Zamajavanjem sa nekakvom korpcijom, je samo uspesna, precutno dogovorena aktivnost partija u cilju odrzanja situacije.

Npr, trenutni direktor Kolubare, mr koji se bavio rostiljima, verovatno(neka bude i sigurno) se nece baviti pljackom i zloupotrebom, nazovi korupcijom, ali ce biti funkcionalan taman kao da je postavljen fikus na doticni polozaj..
Samo je pokazatellj da se nece skoro nista znacajno promeniti..
Da ne bude "nepravde", raniji soferi, postavljani na visoke polozaje, nekompetentni, samoproglaseni "eksperti", sada po robijama, kojekakvi manageri i "poslodavci", "privrednici"... prosti pljackasi drzavne imovine..lazne diplome sa svih meridijana..pa na vrhunskim drzavnim pozicijama..

Poz
[ Braksi @ 27.12.2012. 12:37 ] @
sve je u redu jedino sto ja ne znam kom Javi da verujem. Ovom sto pise na ovom topicu ili onom od pre nekoliko dana kada je rekao:

Citat:
Proces protiv Miškovića (ako do njega dođe) biće politički proces. To je svima jasno, jer tek je promena političke garniture dovela do otvaranje istrage. U političkim procesima nisu bitni ni tužioci, ni advokati, ni sudije.

Meni, kao demokratski / građanski orijentisanom stanovniku Srbije je naravno krivo što je tako. Ne zato što mi žao što su 'apsili Miška i Malog Marka (koji je krenuo po gajbice u London), već zato što ako je kriv, što ga još onomad nisu 'apsili i osudili.


?


[ Vasastajić @ 27.12.2012. 12:42 ] @
Citat:
Jedno od shvatanja lažnog prosvetiteljstva jeste da je čovek po prirodi
neiskvaren, te da su za njegovu iskvarenost krivi loši uslovi života, nepovoljne okolnosti, i sl. Takvo shvatanje oslobađa čoveka od suočavanja sa sopstvenom životnom odgovornošću za njegovo stanje, i navodi ga da borbu, umesto protiv svojih karakternih slabosti, vodi protiv loših okolnosti, pa čak i protiv drugih ljudi, svesno ili podsvesno optužujući ih da su oni uzrok njegovog nezadovoljstva, neuspeha i moralnog posrtanja.
Takvo shvatanje je utkano i u komunističku ideologiju, pa je proizvelo uverenje da će u idealnim uslovima svako raditi prema svojim sposobnostima, a uzimati samo prema svojim realnim potrebama.
Međutim, neodgovoran odnos našeg čoveka prema radu, lenjost svake vrste, otkriva se kod naših ljudi svaki put kada za tako nešto postoje prilike, bez obzira koju ideologiju oni zastupaju i u kom političkom sistemu žive. Ljudi u globalu pokazuju sklonost, ne da uzimaju prema svojim realnim egzistencijalnim potrebama, već da grabe prema svojim neugasivim sebičnim hirovima, često na račun sopstvenog zdravlja i na račun sopstvenih realnih egzistencijalnih interesa. Laskavo uverenje
da je čovek po prirodi neiskvaren, oslobodilo ga je svesti o potrebi za radom na sebi i rezultovalo je zabludom da će on sam, prirodno, bez ikakve reforme sopstvenog karaktera pokazati odgovoran odnos prema društvenoj svojini.
(M.Bogdanović, Prokletstvo nacije 34-35)

Citat:
“Za vlastelu pod carem Dušanom vladalo je već u ono doba mišljenje da je pokvarena i nepatriotična. ... Naročito pada u oči kod više vlastele, nezajažljiva pohlepa za imanjem i vladanjem i to u tolikoj meri da često ni porodica ni vera (iako su se Boga bojali i obično pred smrt pokušavali da ga podmite zadužbinama), država pogotovu, za njih nisu predstavljale nikakve moralne kočnice. ... Feudalac je često osećao kao svoje staleško pravo i to da unižava i čovečje dostojanstvo
u svome podaniku (“pravo prve noći”, sramotne telesne kazne itd.), da ga tretira kao roba, iako je “pobožno” dizao crkve i znao za hrišćanski nauk da su “svi ljudi stvoreni na sliku i priliku Božju” i da su “pred Bogom svi jednaki”. Nije tek Osmanlija iz našeg naroda stvorio raju i čifčiju; sav taj društveni red od koga su postradale naše srednjevekovne države, zatekli su Turci gotov i izgrađen u našim
zemljama. ... Naš srednji vek poznavao je i instituciju ropstva. Robovi u Srbiji “otroci”, bili su ili ratni zarobljenici ili raznim drugim načinima (otimanjem ili trgovinom) stečeni ljudski inventar kojim je gospodar mogao neograničeno da raspolaže. Dešavalo se da su i sami roditelji prodavali svoju decu.” (Vladimir Dvorniković, Karakterologija Jugoslovena 714-716)

Citat:
Daleko pre pojave Turaka na našem tlu, antički istoričari opisuju buntovne
starosedeoce Balkana prožete plemenskim sukobima i ratovima:
“Tvrde za njih da su bili visokog rasta, jaki, dobri ratnici, odani piću, da nisu mnogo pazili na čistoću, ... itd. Živeli su u patrijarhalnim zajednicama, politički razjedinjeni, u međusobnim borbama i neprijateljstvu s grčkim kolonistima i Makedoncima, a posle i s Rimljanima.
Živeli su delimično u utvrđenim gradinama, a bavili su se poljoprivredom, lovom i (u primorju) gusarenjem.” (Enciklopedija leksikografskog zavoda 3, 126-127)

Dakle, izvor naših problema je u nama samima, i zato treba da ga rešavamo sami sa sobom.
(M.Bogdanović, Prokletsvo nacije 42)


Dakle, ja stvarno ne smem da bilo šta više citiram, jer ćemo stići do genetike, a to mi nije cilj, pogotovu što s pojedinim diskutantima ovde već imam problem u smislu da ja na ovaj način ispoljavam mržnju prema svom narodu, što definitivno nije tačno i ima jedino veze sa sujetom tih koji tako misle, a ovo sve navodim samo iz jednog jedinog razloga, a to je da sam siguran da niko nije toliko dobar da ne može biti bolji.

Mislim da ne moram posebno da navodim da su sve ovo gore citati iz antropoloških studija.
[ zmau @ 28.12.2012. 08:55 ] @
Treba biti načisto o jednoj stvari dok pričamo o ovoj temi :
nemamo ama baš nikakav razlog da mislimo da su korupcija u društvu i mentalni sklop koji je generiše nekakav srpski specijalitet, kao što bi moglo da se pomisli čitajući ove komentare. Verujem da su stvari potpuno iste u najvećem delu sveta.
[ Java Beograd @ 28.12.2012. 09:14 ] @
Pa i nisu.
- Kako sam čuo, u italijanskom jeziku, ima oko 30 izraza za mito i korupciju. Da li su po tom pitanju bolji ili lošiji od nas, ne znam.

- Kod skandinavaca, tok razmišljanja je sledeći: Država to smo mi, građani. Državu i njene zakone smo mi napravili, da bi nama bilo bolje, da bi mi bili zaštićeni. Mi svoju državu i svoje zakone poštujemo. Kad se nama naši zakoni ne sviđaju, onda ćemo mi da promenimo naše zakone. Nerazumno je raditi bilo šta protiv svoje države, jer to je tvoja država, drugu nemaš. Ako ti se šta ne sviđa, preko demokrtatskih institucija se potrudi da to promeniš. Vlast su oni ljudi koje smo mi izabrali, zato što su najsposobniji da upravljaju našom državom.

- Kod Srba, država je nešto sasvim drugo. (Možda i kod drugih, ali ja sam Srbin, pa pišem o svom narodu) Dakle, država je neko zlo koje te sputava da radiš ono šta želiš. Država te krade, kažnjava, ograničava i primorava ne nešto šta ti ne želiš da radiš. Vlast, to su neki drugi, koji su je prevarom dograbili, pa sad uživaju u blagodetima svoje prevare i kradu nesputano i nekažnjeno. Zato Srbin uvek radi protiv svoje države i vlasti, ali ne samo to, već za takvo ponašanje uvek ima punu podršku neposrednih prijatelja i rođaka. Zašto da ne, kad to "svi" rade ?! Jedina dilema je "da li ću biti uhvaćen u nelegalnim aktivnostima" ali nikako i moralna dilema "da li tako treba da se ponašam prema svojoj državi".
[ HoT_Steppa @ 28.12.2012. 11:54 ] @
Citat:
Java Beograd: . Zato Srbin uvek radi protiv svoje države i vlasti, ali ne samo to, već za takvo ponašanje uvek ima punu podršku neposrednih prijatelja i rođaka.


A tek sto ima podrsku nevladinih organizacija. Neko je placen da radi protiv drzave, a neko to radi dzabe, za saku pirinca.
[ vladd @ 28.12.2012. 11:56 ] @
Mislim da ovo uopste nije pisanije protiv svog naroda, ili protiv gradjana koji zive u uslovima integralno nazvanim Srbija, vec upravo ukazivanje na realne a ne na izmisljene probleme. I prakticno pomoc posrnuloj drzavi..

Konkretno, i pored veceg broja termina za "korupciju", EU je najkoruptivnija tvorevina na planeti zemlji, u sustini. E sad, neko ima moc da se kvalitetno i u skladu sa svojim interesima igra u tom kolu, a neki tonu nesto dublje, i propadaju nesto intenzivnije.

Sustinski je vazno da se definise sta je osnovni problem zajednice, a ne da se poturaju probelmi koji vise sluze za zamajavanje i nekakvu farsu da se nesto desava, kao da se neko bori, i da kao zna sta nije u redu, pa to kao popravlja ili ispravlja.

Bez obzira na prostotu naseg zakrzljalog pravnog sistema, neophodno bi bilo uvesti pojam odgovornosti, narocito u drzavnoj upravi, uz naloge za izvrsavanje zadataka. Koji treba da proisteknu iz nekakvog drzavnog plana..

Sto bi osakatilo mnoge stranacke "kadrove" i nazovi experte, koji ne bi bili u stanju da postignu odredjene rezultate u odredjenom vremenskom periodu.

Pa ne bi postavljali "fikuse" na rukovodeca mesta, odnosno prolazna vremena bi im bila mesto loma, a ne bi egzistirali ni salabajzeri sa obecanjima "pre roka"...

A ne bi stigli ni da misle o korupciji..ili nekakvim drugim "kombinacijama"..

Poz
[ Igor Gajic @ 28.12.2012. 12:03 ] @
Citat:

Pa ne bi postavljali "fikuse" na rukovodeca mesta


A ti "fikusi" dobijaju mesta u UN kao nagradu za dobar "rad".
[ Homer J. Simpson @ 28.12.2012. 12:33 ] @
Citat:
HoT_Steppa:
Citat:
Java Beograd: . Zato Srbin uvek radi protiv svoje države i vlasti, ali ne samo to, već za takvo ponašanje uvek ima punu podršku neposrednih prijatelja i rođaka.


A tek sto ima podrsku nevladinih organizacija. Neko je placen da radi protiv drzave, a neko to radi dzabe, za saku pirinca.

A neko, u stvari vecina, to radi iz prkosa i inata, posto i drzava decenijama radi protiv njih (ili u najmanju ruku ne radi nista za njih).
[ Java Beograd @ 28.12.2012. 12:38 ] @
Citat:
Igor Gajic: A ti "fikusi" dobijaju mesta u UN kao nagradu za dobar "rad". ;)
Nije da branim ili pravdam Sunđera Boba, ali istine radi, moraš znati da nije njega Srbija poslala da bude predsednik skupštine UN, nego ga je skupština UN izabrala.
[ Igor Gajic @ 28.12.2012. 12:41 ] @
Evo citam da i Bota dobija mesto u UN. Mada je izvor prilicno sumnjiv...
[ Ivan Dimkovic @ 28.12.2012. 13:18 ] @
Hm, pa vecina drzava salju svoje istrosene politicare "sa zaslugama" ili ekipu iz "friends and family" kategorije na diplomatske i UN pozicije.

Eno cirkus u USA oko one ljubavnice generala Petraeus-a (direktor CIA-e), zena dobila poziciju pocasnog konzula u Koreji. UN pozicije su jos ludje - tipa Mugabe kao UN "leader for tourism".

To su nebitne stvari manje-vise - razlika izmedju funkcionalnih i disfunkcionalnih drzava nije u odnosu prema UN (posto je UN generalno smejurija bez prave moci, takav je i odnos prema njima, tj. slanje nebitnih figura tamo), vec prema efikasnosti unutrasnje organizacije drzave.

Da bi sistem bio ozbiljan, pre svega, mora imati autoritet i stabilnost. Bez autoriteta, ne moze se pricati o sistem uredjenja, a bez stabilnosti se ne moze pricati o sistemu per-se, posto se zapravo radi o haosu sa, u najboljem slucajevima, kratkim periodima prividne stabilnosti.

Postoje razni nacini za postizanje oba cilja - jedan ekstrem je vojna diktatura koja svakako postize autoritet uz pomoc sile, ali taj sistem generalno nije stabilan na duze staze posto obicno zavisi od malog broja ljudi na celu diktature - ako diktatori dozive prirodnu smrt, obicno sledeca generacija ima manju moc. Takodje, vojna diktatura je ranjiva ukoliko veliki % naroda postane nezadovoljan istom - posto vojna moc ne moze postojati ako bitan % vojske ne vidi jedinstvo sa idejom te diktature.

Druga mogucnost, koja se pokazala uspesnom u nekim slucajevima, je odredjen nivo demokratije sa raznim pod-sistemima koji su dizajnirani tako da sprece haos i degeneraciju sistema u diktaturu. Ukoliko je uspesan, ovaj sistem obicno ima visoko poverenje u narodu, i samim tim autoritet, a takodje je otporan na diverzije.

Na zalost, da bi takav sistem bio i autoritativan i otporan mora postojati dosta zadovoljenih uslova. Jedan od njih je nizak nivo korupcije - jer je korupcija najveci ubica poverenja u sistem. Demokratija sa visokim nivoom korupcije vrlo brzo degradira u feudalizam sa prividnom demokratijom, sistem jako cesto vidjen u latinoamerickim drzavama.

I tu dolazimo do glavnog problema - postizanje, da se tako izrazim, "stanja niske korupcije" je upravo najtezi problem dolazenja do stabilnog uredjenja. Diktature mogu privremeno smanjiti korupciju nekim merama koje drasticno podizu cenu korupcije, ali vremenom te mere izgube svoju jacinu zbog same tendencije diktatorskih sistema da budu nefer, jer mali broj onih na poziciji moci vrlo brzo postane zeljan krivljenja pravila u njihovu korist.

Postizanje "stanja niske korupcije" u demokratskom sistemu zahteva dugo vreme aktivnog otpora prema toj praksi. Opet, da bi to funkcionisalo, zivot bez korupcije mora biti prihvatljiv - obicno je to glavni problem za postici u pocetku u sistemima gde je korupcija nacin zivota.

Drugim recima - postizanje takvog stanja je mozda najtezi problem koji jedno drustvo mora da resi. Tako da uopste ne treba da cudi da danas mali broj drzava uziva u niskom stepenu korupcije.
[ Boris Tadić @ 28.12.2012. 14:29 ] @
[ HoT_Steppa @ 28.12.2012. 14:35 ] @
Sram te bilo, zoves Svajcarce neljudima....
[ Braksi @ 28.12.2012. 15:32 ] @
ja pomislih da je ovo granica gde se pije dobro pivo, a onda vidoh da nema Bavarske i Ceske.
[ Dzoni_m @ 29.12.2012. 11:26 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
..... Opet, da bi to funkcionisalo, zivot bez korupcije mora biti prihvatljiv - obicno je to glavni problem za postici u pocetku u sistemima gde je korupcija nacin zivota.


E vidis ja bih ovu recenicu ponavljao kao "Veliki brat vas posmatra" ovom narodu u Srbiji po 10000 puta na dan. Sve pocinje od nas samih. POLUDIM kada odem u Srbiju i cujem moju majku kako zove nekog da joj zavrsi kod med. sestre npr da ne bi cekala red i onda joj odnese 100g kafe. Tu se tako izderem na nju jer je TO POCETAK SVEGA. Tu pocinje borba protiv korupcije. Tu. Nema 100g kafe. Nema preko reda. Nema da ako prekoracis brzinu, das policajcu jednu crvenu i to nestane. NE mozes da vozis sa letnjim gumama zimi i da ocekujes da ces se provuci sa "crvenom" ako te nahvataju. Nema. Odatle sve pocinje.

Svi se bune oko korupcije i znaju da pametuju a niko da pogleda u ogledalo. Nece niko da se oslobodi tog luksuza. Ja bih to kaznjavao mnogo gore nego sada. Za tu sitnu korupciju bi trebalo biti kazne drakonske. 100% iskoreniti korupciju je nemoguce. Ali svesti na razumnu meru je moguce. To moze da se uradi samo ako se izbaci iz glave upravo ovo sto je Ivan napisao: da je korupcija nacin zivota.

Mislim da niko od nas ne razmislja koliko puta je tako nesto uradio i koliko se to mehanicki radi. E aj zovi mi Ziku sa tehnickog da mi registruje auto ima kombinaciju na salteru da ne cekam. Koliko puta ste to uradili? Bravo. Podstakli ste korupciju. To tako ide. Od malih stvari se pocinje.
[ Homer J. Simpson @ 29.12.2012. 12:19 ] @
Na 'Zapadu' je korupcija na visem nivou, znaci politika + privreda, krupni kapital i to, medju srednjom klasom i sirotinjom ne postoji. U Srbiji su svi ljudi 45 godina bili 'isti' pa je tako i korupcija prisutna kod svih. Na 'Zapadu' se uvek znalo ko kosi a ko vodu nosi, tako je i korupcija rezervisana samo za visu klasu
[ Aleksandar Đokić @ 29.12.2012. 13:06 ] @
Citat:
POLUDIM kada odem u Srbiju i cujem moju majku kako zove nekog da joj zavrsi kod med. sestre npr da ne bi cekala red i onda joj odnese 100g kafe. Tu se tako izderem na nju jer je TO POCETAK SVEGA. Tu pocinje borba protiv korupcije. Tu. Nema 100g kafe. Nema preko reda. Nema da ako prekoracis brzinu, das policajcu jednu crvenu i to nestane. NE mozes da vozis sa letnjim gumama zimi i da ocekujes da ces se provuci sa "crvenom" ako te nahvataju. Nema. Odatle sve pocinje.


Pa to bi bilo u redu kada bi svi odjednom prestali to rade, a ovako bi samo tvoja majka nadrljala i pitanje je da li bi zavrsila to sto joj treba.
[ Dzoni_m @ 29.12.2012. 14:40 ] @
Odjedanput ne moze. Ali treba znati odekle krece problem. Tu je osnov korupcije. Ako tu progledamo kroz prste onda nema razloga da se ne progleda kroz prste na nekim visim nivoima.
Zato ako krecete od toga da to NIKO nece osim vas da radi, onda nemate pravo da pricate o borbi protiv korupcije. Cutite i trpite.
[ boccio @ 30.12.2012. 16:25 ] @
Citat:
Dzoni_m:
Svi se bune oko korupcije i znaju da pametuju a niko da pogleda u ogledalo. Nece niko da se oslobodi tog luksuza. Ja bih to kaznjavao mnogo gore nego sada. Za tu sitnu korupciju bi trebalo biti kazne drakonske. 100% iskoreniti korupciju je nemoguce.

Pazi, nista ne fali ni trenutnim kaznama za korupciju, problem je sto se ne sprovode. To i jeste jedna od karakteristika korupcije :) Po trenutnom zakonu, bilo koji policajac koji je uzeo dve crvene za prekoracenje brzine umesto sto je napisao kaznu bi se solidno lose proveo (otkaz, prijava, etc.). Ali je problem sto se to ne sprovodi u praksi. Ziv primer ti je novi zloglasni zakon o saobracaju kojem su 10x poostrene kazne - i nista se nije dobilo. Jer je sprovodjenje istih podjednako neefikasno i podlozno korupciji. Samo sad umesto da das jednu crvenu panduru kad te uhvati, moras da das dve.

Ergo, ako bi jos vise podigao kazne za korupciju, samo bi revalvirao vrednost iste :)

Dogod ljudi "nemaju sta da izgube", prihvatanje mita ce biti difoltni nacin ponasanja. Onog momenta kad pandur (saobracajac) bude imao stosta da izgubi (stabilan posao, kuca na kredit, solidna plata, dete na fakuletu), nece rizikovati sve to zarad par hiljada dinara...

Citat:
Dzoni_m:
To moze da se uradi samo ako se izbaci iz glave upravo ovo sto je Ivan napisao: da je korupcija nacin zivota.

Mislim da ga nisi najbolje razumeo. Korupcija je kod nas (i u jos dosta zemalja) stvar kulture. Odneti 200g kafe med. sestri se ne smatra korupcijom, vec kulturoloskim fenomenom. Nesto sto je stvar kulture ne mozes izbaciti iz glave tek tako...
[ Dzoni_m @ 31.12.2012. 08:09 ] @
Pazi, to sto neko to "ne smatra" korupcijom je jedno, a to jeste korupcija pa bio to kulturoloski fenomen ili ne. Problem je sto ljudi ne shvataju da su oni i samo oni krivi za tako nesto. Dakle, mora da postoji svest o tome da je to pocetak svega. Sve pocinje od toga. 200 gr kafe je za sitnu uslugu cisto da brze zavrsis posao, a onda je logicno da druge stvari treba da podmazes bolje (viski, koverta nije bitno) jer ljudi ti bas bas ucine. I gde je granica? Nema je.

Dakle, nazad na pocetak. Pogledas i krenes od sebe. Problem jeste sto drugi nisu samokriticni. Za ostalo se slazem.
[ boccio @ 31.12.2012. 11:32 ] @
Citat:
Dzoni_m: Problem je sto ljudi ne shvataju da su oni i samo oni krivi za tako nesto. Dakle, mora da postoji svest o tome da je to pocetak svega.

Mislim da problem napadas sa pogresne strane. Nesto sto ne funkcionise se ne resava tako sto pokusavas da nateras ljude da shvate da to rade daje lose rezultate. Odnosno, uredjene zemlje nisu uredjene zato sto su njihovi stanovnici shvatili kakvi modaliteti odnosa i ponasanja su najbolji za drustvo u celini, vec zato sto se efikasnim sprovodjenjem zakona dovode u red.

Konkretan problem koji navodis kao primer se resava iskljucivo na jedan nacin, i to (za cudo) vrlo prost. Bolnica/dom zdravlja izricito zabrani svim zaposlenim medicinskim radnicima da primaju bilo sta od pacijenata, i sankcionise to na najstroziji moguci nacin (automatski otkaz). I da vidis kako bi se situacija sjajno resila kad bi se bakica sledeci put pojavila sa 200g kafe, a medicinsku sestru oblio znoj i povikala "ne smem da primim, sklanjaj to dok neko nije video" :)
[ Boris Tadić @ 31.12.2012. 15:13 ] @
Da se zabrani kafa od 200gr, samo da bude od 1kg - da ne može u džep da stane, pa da svi ispred čekaonice vide ko je glavni uzročnik narodne muke.

Ovako svi vide Milenu Dravić na reklami pa se lože da će ako piju tu kafu i sami jednog dana imati takav medijski uticaj

[ cika dacha @ 19.01.2013. 20:36 ] @
http://www.mojodbornik.rs/ e sad ako vam treba veza imate direktan kontakt :-)