[ daxsm @ 04.01.2013. 00:06 ] @
Prosao sam danas pored pandura i radara nekih 60, 70 kmh u zoni gde je dozvoljeno 50. Nisam ih ni skontao i samo prosao pored njih i kad sam im 10ak m odmakao skontam ih u retrovizoru. Zanima me da li me je mozda taj radar uslikao? Koja je poenta da pandur stoji ako radar slika sam i salje razglednice? Ili smo se mozda modernizovali? Kontam da slikaju oni sto za crveno svetlo ili neki gde nema potrebe da pandur stoji i ako prekoracim brzinu registruje me i salje na adresu. Ali ne verujem da ce mi ovako stici nesto? Uglavnom oni gledaju ko koliko ide i po potrebi zaustavljaju i pisu kazne. Mozda gresim?
[ Zarko Silic @ 04.01.2013. 00:10 ] @
Reklo bi se da ti je ovaj put oprostio

55 tolerisu.

Ako ti sat gresi 10%, sto nije nemoguce, onda nisi prekoracio toleranciju.
[ daxsm @ 04.01.2013. 00:17 ] @
Mislis da mi je sat pokazivao 70 a da sam isao 55? Iskreno se nadam da radar nema tu mogucnost i da nece stici nikakva kazna :-\ . Iskreno, nek' daju bodove i uzimaju dozvolu, samo po dzepu da ne diraju.

Verujem da je nesto pisao i nije obratio paznju na mene. Jer nije gledao u radar. E sad...ja bih voleo da je tako :-)
[ codeNO @ 04.01.2013. 00:29 ] @
Svasta je moguce, da su te slikali i mrzelo da te zaustavljaju pa ako im pposle smene zatreba jos jedan da ispune bonus izvuku bas tebe. A najverovatnije da ti je oprosteno..najgore je cekanje i gledanje u postara da li ce ti nesto ubaciti u sanduce

Druga su zaustavili presretaci isao nekih 180, presretac kaze 210, on poceo znate zena devojka porodjaj tetka baba smrt brzo zvali ...itd. Lik je samo rekao dobro dobro samo caskom da upisemo JMBG da vas ne zadrzavamo pa vi odmah nastavite dalje
[ Nocni @ 04.01.2013. 00:47 ] @
Pogledajte kako kod nas deru:
Citat:
samo neke od kazni:
Ukoliko ne vežete pojas, platićete od 40 do 100 eura. Ako nemate prsluk, do 80 eura. Ukoliko na prednjem sjedištu vozite dijete mlađe od 12 godina, platićete do 150 eura. Od 30 do 80 eura bićete kažnjeni ukoliko dijete do pet godina starosti ne vozite u posebnom, sigurnosnom sjedištu.

Ukoliko nemate zimsku opremu od sredine novembra do kraja marta, platićete do 150 eura,

Ukoliko vam izmjere između 0,3 i 0,5 promila, platićete do 200 eura, a za više od 0,5, slijedi oduzimanje vozačke i kazna do 2.000 eura ili zatvor do 60 dana. Za preticanje kolone platićete do 450, a preko pune linije do 300 eura.

Posebno su rigorozne kazne za prekoračenja brzine. Od 30 do 50 u naselju i 50 do 70 van naselja, kazna ide do 450 eura. Ako ćete još brže onda do 1.000, a ako prekoračite 70 više od dozvoljene u gradu i 90 na otvorenom, do čak 2.000 eura. Interesantno, veća je i kazna za naljepnicu, biće do 200 eura.

Pored svih ovih kazni, ne zaboravite na evropski Izvještaj o saobraćajnoj nesreći, koji morate imati u autu.

Besplatno ga možete uzeti u bilo kojem osiguravajućem društvu. Ako to ne uradite, i tu je kazna, od 40 do 200 eura.


Kod nas ce ovo najvise odgovara saobracajnim policajcima... oni su potkupljivi ali nece im se moci dati 20 eura vec ce da kaze "za ovaj prekrsaj je predvidjena kazna od 1.000 eura" pa ce da trazi 200... po 100 za njega i kolegu...
[ Zlatni_bg @ 04.01.2013. 13:09 ] @
Ne bih da te plasim, ali s ovim novim radarima koje su nabavili, mislim da je i poenta to da ti salju na kucnu adresu, i da je nemoguce izbrisati iz sistema. Uostalom, nisi napravio prevelik prekrsaj, pa i da bude nesto, em ce stici za par meseci, em ce biti sitna kaznica.

Zarko, kazes da ukoliko je ogranicenje 50, tolerisu 55. Da li u ZOBS postoji kazna za prekoracenje 5km/h preko dozvoljenog, ili samo za 10? Ja kad sam gledao poslednji put nigde nije pisalo (nisam video ukoliko jeste) za 5km/h i mislim da je 10 preko max dozvoljeno.

P.S. Davide, ni presretaci vise ne zaustavljaju stalno, sem ukoliko pravis vise prekrsaja za redom, ili napravis poprilicno veci prekrsaj. Za 130-140 na auto putu te ne cimaju, vec ti stize cestitka :)
[ Flo33 @ 04.01.2013. 14:16 ] @
10% je tolerancija, i to se oduzima od merene brzine. Dakle ako ste išli 100,plaćate kaznu da ste išli 90km/h. Samo nemaju svi to u slo ne postoji tolerancija. U hr je 15%. Mene su dobili na 174,,platio sam za 150km/h. Samo je zanimljivo što je pandur napamet računao :-D
[ AstralPro @ 04.01.2013. 18:09 ] @
Jeste culi nekad za anti radar


[ milomirp @ 04.01.2013. 21:16 ] @
Anti radar?!Samo bi mu to ,,falio,, mislim ako bi ga nasli!
[ Zlatni_bg @ 05.01.2013. 04:11 ] @
Tolerancija jeste, ali da li je zakonom definisano prekoracenje od 9km/h u naseljenom mestu, tacnije voznja 59km/h, kao prekrsaj sa svojom cenom? :)
[ joojant200 @ 05.01.2013. 10:03 ] @
Citat:
Zlatni_bg: Tolerancija jeste, ali da li je zakonom definisano prekoracenje od 9km/h u naseljenom mestu, tacnije voznja 59km/h, kao prekrsaj sa svojom cenom? :)

Misli se na toleranciju preciznosti tehnke, a ne na toleranciju brze vozne :) (preciznost tehnike merenja brzine, preciznosti uredjaja i atesiranje uredjaja). I lek kad se kupi on ima +/- 10% aktivne supstance - nema tacno onoliko koliko treba.

edit: Koliko ja znam tolerancija na radarima je 10% - dake 50-55kmh OK, a ne 59. 80-88kmh OK, a ne 90. za 120- ne znam.


[Ovu poruku je menjao joojant200 dana 05.01.2013. u 11:21 GMT+1]
[ Lavlja_Jazbina @ 25.06.2013. 06:42 ] @
Nista od tolerancije,sada kompjuter kaznjava.Ovo vise ni zivkanje ne vredi.Toliko toga ima da je bolje sedeti kuci.

Citat:
Pažnja Na osnovu vremena prolaska kroz naplatne rampe računaće se prosečna brzina i kazniti svi koji su vozili brže od 120 kilometara na sat


http://www.kurir-info.rs/kurir...ak-120000-dinara-clanak-857327
[ Zarko Silic @ 25.06.2013. 08:09 ] @
Otkada je pisanje "Kurira" za poverovati?

Vecu glupost od ove tesko je napisati, ali kod Kurira je sve moguce..


U ovoj vesti gde je logika? Kaznjavace se neko ko prosecno vozi 122 km/h a onaj ko vozi 260 nece jer ce pre izlaska sa autoputa odsesti u kaficu i mirno popiti kaficu?

Da bi se ovaj problem prevazisao, ne pise ali se od Kurira moze ocekivati da napise, policija ce morati da izgradi dobre medjuljudske odnose sa konobarima kako bi im ovi dojavili precizno vreme svakog vozila po na osob koji svrne u kafice kraj autoputa.



[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 25.06.2013. u 09:20 GMT+1]
[ Lavlja_Jazbina @ 25.06.2013. 08:23 ] @
Pa postoje presretaci,to si zaboravio!Nece oni sigurno sedeti i piti kaficu.Prica je stara jedno,pa koliko ja znam 4 godine.
Rampa i ovako zahvaljuje na placenom,a softver se moze dodati i za vreme.
Po BG,za one koji tu zive neka probaju da preseku Cvijicevu ka Zdravka Celara, preko 40.Kutija ogromnih razmera,blic i odvojena kamera pravi pravi
lajt sou.Tako ce i ovo biti.Din dong,posta.Nema mita i objasnjavanja.Jos da to objedine sa registracijom,da ne mozes registrovati auto.Eto prevaspitane
vojske vozaca.
Sto se tice kurira,jeste vasar,mada zasto bi manje verovali informacijama za razliku od hrvatskih novina,posto nije bas retko da ti postavljas linkove ka njima.
[ Zarko Silic @ 25.06.2013. 08:31 ] @
Softverom je sve moguce, ali koriscenje svega toga na sudu kao dokaz je problematicno.

Nigde u svetu se ne kaznjava po obrascu put u jedinici vremena na rastojanjima od 200 km.

Citat:
Lavlja_Jazbina:
Sto se tice kurira,jeste vasar,mada zasto bi manje verovali informacijama za razliku od hrvatskih novina,posto nije bas retko da ti postavljas linkove ka njima.


Zavis, ima i tamo raznih "Kurira"
[ cozmo_im @ 25.06.2013. 08:38 ] @
Koliko znam u nekim zemljama postoji ovaj sistem i kaznjavaju.
[ Zarko Silic @ 25.06.2013. 08:39 ] @
Ne postoji. Merenje brzine prolaza i merenje prosecne brzine na celom putu su dve razlicite stvari.
[ pri3rak @ 25.06.2013. 09:34 ] @
Citat:
Zarko Silic: Ne postoji. Merenje brzine prolaza i merenje prosecne brzine na celom putu su dve razlicite stvari.

Jesu, ali se prosecna brzina iznad maksimalno dozvoljene malo bije oci i nije ostvarljiva bez prekoracenja Problem koji ce nastati jeste vezan za kaznjavanje, jer nije moguce utvrditi precizno strukturu prekoracenja.
[ jnk @ 25.06.2013. 09:58 ] @
I da bi postigao prosečnu brzinu veću od 120 km/h na autoputu bg-niš potrebno je da ga držiš na bar 170-180, osim ako voziš u 3 noću.
[ Nemanja @ 25.06.2013. 10:20 ] @
Ovo se dosta primenjuje u Engleskoj vec par godina. U Nemackoj ne kaznjavaju toliko brzu, koliko nasilnicku voznju na auto putu tako da nemaju ovaj sistem. Bilo bi interesantno cuti za ostale zemlje.
[ tdusko @ 25.06.2013. 10:44 ] @
Postoje sistemi koji mere prosecnu brzinu izmedju dve tacke.

Citat:
SPECS cameras operate as sets of two or more cameras installed along a fixed route that can be from 200 metres (660 feet) to 10 kilometres (6.2 mi) in length.[3] They work by using an automatic number plate recognition (ANPR) system to record a vehicle's front number plate at each fixed camera site. As the distance is known between these sites, the average speed can be calculated by dividing this by the time taken to travel between two points.[4] The cameras use infrared photography, allowing them to operate both day and night.



[url=http://en.wikipedia.org/wiki/SPECS_(speed_camera)][/url]

Italija ima nesto slicno i zove se Tutor Safety System

Ovde je glavno gde se postavljaju kamere, odnosno na kojoj udaljenosti. Vidi se da su to kratke i relativno kratke relacije i iako nisam nasao u ovim dokumentima, pretpostavljam da se postavljaju tako da izmedju dve tacke ne postoji izlaz, parking ili slicno. Graditi sistem tako da izmedju dve tacke bude 50 Km(2 naplatne rampe) je budalastina





[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 25.06.2013. u 12:35 GMT+1]
[ Nemanja @ 25.06.2013. 11:58 ] @
Najcesce se koriste na deonicama auto puta na kojima se izvode radovi u duzini od nekoliko Km, i tamo je brzina obicno ogranicena na 60-80 Km/h. Mada je i to izuzetna brzina za evropske auto puteve kada pocne sezona godisnjih odmora i kamp prikolice okupiraju autoputeve ... Onda se u kombinaciji sa radovina na svakih par Km moze smatrati uspesnim ako prosek predje 40 Km/h :)
[ Lavlja_Jazbina @ 25.06.2013. 16:52 ] @
Evo danas po kisi,opasan deo grada koji ne prasta.Ali stvarno ligh show.Trebali bi staviti ipak neko upozorenje bez obzira na podrazumevan propis.



[ AstralPro @ 25.06.2013. 17:15 ] @
Sad policajce mrzi da zaustavljaju,
drugar je vozio 73 km/h umesto dozvoljenih 50 na Sentandrejskom putu u Novom Sadu i nisu ga zaustavili da pisu prijavu vec su slike stigle na kucnu adresu.
[ Zarko Silic @ 25.06.2013. 18:09 ] @
Ne mrzi policiju da zaustavlja.

Nacin kontrole i merenja prekoracenja brzine trebaju biti uskladjene sa Direktivom EU.

Uskoro ce prestati zaustavljanja i vozila sa stranim tablicama, a kazne ce pristizati na kucnu adresu vlasnika registrovanog vozila bez obzira u kojoj drzavi je prebivaliste vlasnika.
[ eluv @ 25.06.2013. 18:11 ] @
Citat:
Zarko Silic: Softverom je sve moguce, ali koriscenje svega toga na sudu kao dokaz je problematicno.

Nigde u svetu se ne kaznjava po obrascu put u jedinici vremena na rastojanjima od 200 km.



Zavis, ima i tamo raznih "Kurira"


Zarko, evo da ti kazem da ima negdje u "svetu" ... Autoput Sarajevo - Zenica , skeniraju tablice na ulazu i izlazu zajedno sa preciznim vremenom ulaska i izlaska, racunaju prosjecnu brzinu i minimalno vrijeme prolaska i ako odskaces previse od zadate, 'ladno te cekaju na rampi. U svako doba dana i noci vidite drotove sa laptopima i tabletima na rampama, u petak su ispred mene skinuli lika u Passatu. Mislim da pisu kaznu na licu mjesta jer inace zasto bi zaustavljali kad mogu vlasniku da po tablicama posalju cestitku.

Vidjao sam ih samo na ulazu u Josanici i izlazu poslije Kaknja ali nisam ni isao na ostale izlaze, mada ne vjerujem da stoje na bas svakom.

Da bi nebuloza bila veca, na sred auto puta, bez ikakvog vidljivog razloga imas smanjenje na 110 km/h i kamere sa obe strane, valjda da popunjavaju budzet.

E sad, ovo je Bosna pa nije nista cudno, ali prosle god dok sam bio u USA, kolege iz centra za obuku su me upozorile na lokalni county highway i poprecne bijele crte na njemu sa istim posljedicama, mjerenje vremena prolaska, samo sto su ovdje bile 2 spregnute kamere i lokalni sheriff uvijek raspolozen za zezanje "desperadosa" iz Evrope koji iznajme Mustanga i ne mogu da se suzdrze Radi se o drzavi Wisconsin, Milwaukee-Waukesha-Racine county.



Pozdrav

[ Zarko Silic @ 25.06.2013. 18:31 ] @
Mozda u Bosni jos uvek vlada Zakon jaceg obirom da su poznati slucajevi da postoje pokusaji da se naplati kazna i od onih koji voze dozvoljenom brzinom a sve to snimaju GPS kamerom

Problem je u tome sto, ako stvar dodje do suda, ni jedan od vestaka ne moze vestaciti da je metoda merenja prema vremenima na naplatnim stanicama i na velikim rastojanjima, pouzdana.

Ovo za vezane kamere na relativno malim relacijama postoji na mnogim mestima i u EU.
[ eluv @ 25.06.2013. 19:01 ] @
Zato i cekaju na rampi, inace bi vrece cestitki isle postom nakon suda. Ocigledno 'vataju na galamu i pilicare jer ne mogu u normalnu sudsku proceduru kao sa stacionarnim kamerama.

A nije mi se jednom desilo dok su koristili stare doplere, da me zaustave sa nekim nebulozama o brzini, a meni detektor ( koji doplere pogotovo one stare koje su stavljali na haubu detektuje na par kilometara ) ne pisti jer je nisu ni mjerili.

Pozdrav
[ shadow-bg @ 05.07.2013. 17:47 ] @
Pa dobro, imao sam i ja slucaj da na malom seoskom putu gde nema zive duse se odvojim tockovima od asfalta kolko sam brzo isao, pa iznenadim patrolu koja je sedela u grmu na haubi pezoa sa skrstenim rukama, pa mi kazu da sam prekoracio brzinu i traze pare, a ja ih pitam da mi pokazu brzinu na radaru :)

Elem, Zarko, lepo je to sto kazes, ali ovo je Srbija. Ovde je rec policajca ili softvera prakticno neoborivo na sudu. Ja sam dolazio sa cak 3 svedoka, pa je rec policajca bila jaca. Uopste ne sumnjam da kad budem isao na letovanje u GR u avgustu, i ako budem imao prosecnu brzinu vecu od 120, da ce me sacekati pandur na rampi sa kaznom koju necu moci da izbegnem.
[ anon115774 @ 05.07.2013. 18:48 ] @
Citat:
Zarko Silic:Problem je u tome sto, ako stvar dodje do suda, ni jedan od vestaka ne moze vestaciti da je metoda merenja prema vremenima na naplatnim stanicama i na velikim rastojanjima, pouzdana.


Jel bi mogao ovo malo da elaboriras?

Zasto to pitam? Da bi se izmerila prosecna brzina neophodne su dve promenljive:

- predjeni put
- vreme

Sto se jedinice za duzinu tice ona je jasno definisana i vrlo precizna i apsolutno nije nikakva nauka izmeriti duzinu puta od tacke A do tacke B. Konkretno ako uzmemo primer potez Trupale <-> Bubanj Potok tu je rastojanje 210km za koje mozemo pretpostaviti da je veoma precizno izmereno (jel mozemo?).

Sa druge strane vreme se danas meri vrlo precizno. Pre par stotina godina se merilo uz pomoc Sunca i to je bilo prilicno neprecizno ali danas postoje atomski casovnici koji daju tacno vreme u milionitim delovima sekunde.

E sad... ako smo se slozili da se sa velikom preciznoscu moze izmeriti put i vreme u cemu je onda problem ako se kaze da je neko od Trupala do Bubanj Potoka stigao za sat i po kazemo da mu je prosecna brzina bila 140Km/h? Ok, mozda je on u nekom momentu vozio i 250 i 30... ili je mozda stao negde usput... ali cinjenica je da je morao da prekoraci dozvoljenu brzinu ako je stigao za manje od 1 sat i 45 minuta. Cenim da je to jasno samo po sebi i ne znam zasto bi neki vestak to morao da objasnjava? Valjda su svi ucili fiziku u osnovnoj skoli...
[ Lavlja_Jazbina @ 19.07.2013. 19:32 ] @
Kamere za prekoracenje brzine.
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2013. 19:36 ] @
Mene su ukebali panduri sa onim radarskim pistoljem u DE pre par dana... ono vidis ih jednom godisnje #@(*&@# ogranicenje 80, ja isao 144 :) Na svu srecu, pa su u DE relativno niske kazne za takvo prekoracenje.

Cekam da mi stigne pismo gde mi traze da im pozajmim dozvolu na mesec dana - pa cu bas da vidim kako ide sistem sa tim radarskim pistoljima, tj. da li imaju foto dokaz ili ne... posto je ovde obicno neophodan foto dokaz (slika tablice + vozaca), pa mi nije bas najjasnije kako to sljaka sa tim malim sranjima od radara.
[ Lavlja_Jazbina @ 19.07.2013. 19:45 ] @
Cekaj,,drugar kada se vozio u autu kada je bio u poseti Stuttgart-u,stigla kazna od 20€ za neku bedu od 8km/h prekoracenja.
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2013. 20:01 ] @
DE kazne su 3.14zdin dim za sve okolne zemlje. To sto platis 20 EUR u DE ti je 80+ EUR u Svajcarskoj, recimo.

Evo za ovo moje prekoracenje - 60 km/h, kazna je 240 EUR + 1 mesec zabrane. U Svajcarskoj bi me verovatno poslali u tvorza i kazna sigurno ne bi bila ispod 500 EUR :)

Pandur mi je jos rekao da normalno mozes da se dogovoris sa gradom kada da ti uzmu dozvolu, recimo kad ides na odmor. Ne znam, meni to ne zvuci preterano strogo.
[ Nemanja @ 19.07.2013. 20:15 ] @
Zato sto su Nemci automobilska nacija ... i kao proizvodjaci i kao krajnji korisnici ... U Becu su recimo toliko zakomplikovali sistem parkiranja i uopste su otezali kretanje automobilima, a ako ti pauk odvuce auto platices dosta vise od ovoga sto je Dimkovic platio... Holandjani su jos gori, a Danci su najgori u EU po tom pitanju ... Njima je jedino ostalo da streljaju nekoga ako ga vide da vozi auto...
[ tdusko @ 09.09.2013. 09:22 ] @
Citat:
tdusko: Italija ima nesto slicno i zove se Tutor Safety System

Ovde je glavno gde se postavljaju kamere, odnosno na kojoj udaljenosti. Vidi se da su to kratke i relativno kratke relacije i iako nisam nasao u ovim dokumentima, pretpostavljam da se postavljaju tako da izmedju dve tacke ne postoji izlaz, parking ili slicno. Graditi sistem tako da izmedju dve tacke bude 50 Km(2 naplatne rampe) je budalastina
Evo bas sam za vikend vozio autoputem koji je gotovo ceo pokriven ovim sistemom. Ne znam tacno koja je oznaka, ali kada se udje u ITA od Villach-a ka Veneciji. Uglavnom, moja navigacija TomTom uredno poznaje lokacije tih kamera i meri prosecnu brzinu izmedju njih. Moram da priznam da u prvi mah nisam ukapirao o cemu se radi jer zvuk upozorenja na kameru je drugaciji od standardnog na koji sam navikao. Tek kada sam video da tamo gde pokazuje trenutnu brzinu sada pokazuje manje nego sto sam isao + stoji neka crta iznad brojeva, setio sam se ovog sistema i bilo je jasno o cemu se radi. Nakon odredjenog vremena kada prodjem kroz 2. punkt ona se opet oglasi i nastavi da pokazuje trenutnu brzinu. Ja ni jednom nisam bio ni blizu prosecne brzine od 130 Km/h izmedju punktova jer je saobracaj bio dosta gust, ali mora se priznati da im je sistem bas zaguljen :)
[ Braksi @ 09.09.2013. 09:55 ] @
^ http://autostrade.it/en/
[ botr @ 09.09.2013. 11:38 ] @
Kad smo vec kod radara, da znate da su se pojavili civilni Puntici koji stoje pored puta, a u njima kamera i cika policajac. Znaci, cim vidite da punto koji stoji pored puta, obratite paznju.
[ Nemanja @ 09.09.2013. 11:44 ] @
Sto kaze, @botr, kada smo vec kod radara, kako to da u Madjarskoj ako patrola u obelezenim kolima meri brzinu pored puta, mora imati obavezno ukljucenu rotaciju ? Pa se lako mogu uociti sa par km, zavisi od krivina na putu.
[ Mali_Milojica @ 09.09.2013. 12:21 ] @
Najbolja preventiva, bar meni, neka od navigacija koja vas upozorava na brzinu i kamere. Evo, nisam ni sanjao da u Goraždu može biti prekršajna kamera:





http://automoto.ba/stranica/ve...rat-u-slu-bi-policije_641.html
[ Braksi @ 09.09.2013. 14:02 ] @
svako može da sedne u dobar auto i da vozi ko sivonja 230 na sat, ali vrlo je malo dobrih vozača koji umeju da se izvuku iz opasnih situacija. Zato se i gine na putevima jer homo balcanicus vozi 200 na sat, a ne bi znao da primiri auto ni da mu pukne guma pri 60 na sat !
[ Nemanja @ 10.09.2013. 08:14 ] @
Sta ako covek zuri na posao ... http://www.danas.rs/danasrs/iz...e_voznje.83.html?news_id=65434
[ Nothingman @ 21.02.2016. 22:00 ] @
Da ne otvaram novu temu, postavicu pitanje u ovoj srodnoj temi.

Drugara sa stranim tablicama je snimio radar i policija nas je zaustavila uz obrazlozenje da je vozio brzinom od 71 km/h gde je dozvoljeno 50 km/h.
Objasnili su nam da je jedina opcija da se ide kod sudije za prekrsaje i da ceo postupak (odlazak u policiju, pa kod sudije...) traje nekih 3 sata ili nesto jace.
Mi smo pitali da li postoji neka druga varijanta, odgovor je bio da je jedina druga opcija ta da ako neko od nas u automobilu ima srpska dokumenta moze da preuzme kaznu na sebe.
Takodje su nam objasnili da je kazna (ako se dobro secam) 6000-20000 dinara, 4 boda i mesec dana bez dozvole. Ja sam na kraju preuzeo kaznu na sebe i dao im dokumenta. Kada mi je uzimao dokumenta policajac mi je rekao da mogu da izbegnem sud tako sto cu otici u policiju i uz priznanje dobiti minimalnu kaznu od 6000 dinara (plus bodovi i mesec zabrane).
Kada se policajac vratio sa dokumentima (inace vrlo ljubazan lik), savetovao me je da bih na sudu mogao da poreknem da sam ja vozio (kao sto stvarno nisam ni vozio : )) i da mogu da trazim suocavanje s policajcem. Meni je to bilo cudno pa sam pitao zar to ne bi njima napravilo problem, a on je bio u fazonu da se desava da se policajac ne pojavi na suocavanju.

Imam nedoumicu kako da postupm u ovoj situaciji. Da li je neko stvarno cuo za slucaj gde prostim poricanjem na sudu i zahtevom za suocavanje mozes izbeci kaznu u potpunosti? Takodje, ako se odlucim da odem u policiju i priznam, da li neko zna da li je moguce dogovoriti se od kog trenutka ce da pocne da mi tece zabrana (necu biti 3 meseca u zemlji, pa bi bilo zgodno da kaznu odsluzim u tom periodu). Isto pitanje imam i ako ne priznam u policiji, a sudija presudi protiv mene - da li se sa sudijom moze dogovoriti period kada se odradjuje zabrana?

Hvala unapred.
[ ŽIKI @ 21.02.2016. 23:33 ] @
Citat:
Da li je neko stvarno cuo za slucaj gde prostim poricanjem na sudu i zahtevom za suocavanje mozes izbeci kaznu u potpunosti?


Teško(ne i nemoguće), oni i ne moraju da dođu na suočenje ako da izjavu, a sudija reč na reč uvek veruje policiji.

Citat:
da li se sa sudijom moze dogovoriti period kada se odradjuje zabrana?


Ne, sudija ti izriče kaznu, a zabranu mup. Bilo bi normalno da to bude sledeći mesec od izricanja konačne kazne, ali to se kod nas iz nekog čudnog razloga dosta oduži. Obučno bude posle 3-12meseci, pa kad ti se zalomi. Jedino ako se skoro nije nešto promenilo pa da su se ubrazali...A ako imaš sreće kao ja, možda ti i nikad ne stigne

I da, obavezno čuvaj priznanice sve što platiš bar godinu, dve, ima ih raznih...
[ deki77 @ 22.02.2016. 06:32 ] @

Prekršajni nalozi od ponedeljka važe za kazne do 50.000 dinara, ozakonjen i sporazum o priznanju prekršaja
[ Java Beograd @ 22.02.2016. 07:27 ] @
Poštenje se isplati. Neko to od gore vidi sve. Policajac je bio fer, budi i ti. Zarad neke kosmičke ravnoteže.

Iskoristi varijantu da priznaš u policiji, platiš najmanje što se može i to je to.
[ anon115774 @ 22.02.2016. 08:08 ] @
Ovo sto si uradio ti je zesca kocka. Ti mozes da tvrdis da nisi vozio a da li ce sudija da ti poveruje je potpuno druga stvar (jel imas cvrste dokaze da nisi vozio?).

E sad, ako ti sudija ne poveruje onda moze i da ti napakuje da si upravljao autom sa stranom registracijom odnosno prekrsaj po clanu 273 stav 1. To kosta jos dodatnih 15.000 do 30.000 dinara.
[ Nothingman @ 22.02.2016. 09:24 ] @
Ma ja sam i hteo da idem u policiju i resim to bez odlaska kod sudije, ali me je zbunio saobracajac koji me savetuje da poricem na sudu i da ga pozovem na suocavanje.
Realno i meni je najjednostavnije resenje da odem u policiju, priznam sve i zavrsim to na najbrzi nacin. Tako da cu to i da uradim.

@Informer
Nisam ni znao da ne smem da upravljam vozilom sa stranim tablicama kad je vlasnik u automobilu.
[ anon115774 @ 22.02.2016. 16:15 ] @
Procitaj clan koji sam naveo. Ja nigde nisam video da pise da sme da se upravlja ako je vlasnik vozila prisutan.
[ Nothingman @ 22.02.2016. 19:18 ] @
Procitao sam, zato i rekoh da nisam imao pojma da je tako nesto zabranjeno.
Koja je poenta takvog zakona, tj. zasto bi zabranjivali tako nesto?
[ botr @ 22.02.2016. 19:50 ] @
Clan 273 ZOBS
Citat:
Vozilom registrovanim u inostranstvu na putevima u Republici Srbiji, ne mogu upravljati lica koja imaju stalno prebivalište u Republici Srbiji.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, ovim vozilima mogu upravljati lica koja imaju stalno prebivalište u Republici Srbiji, ukoliko imaju odobreno privremeno boravište u inostranstvu do šest meseci kao i njihovi članovi uže porodice ili lica koja upravljaju "rent-a-car" vozilima.


Sad meni nesto nije jasno. Npr. ako moj otac, majka, supruga ima prebivaliste u inostranstvu, i vozilo registrovano u toj zemlji, a ja nemam boravak ni u jednoj stranoj zemlji, da li ja mogu da upravljam vozilom sa stranim tablicama bez prisustva vlasnika?

[ Nothingman @ 22.02.2016. 20:21 ] @
Sudeci po tome sto pise u tom clanu ZOBSa ne mozes ni sa prisustvom ni bez prisustva vlasnika.
[ bakara @ 22.02.2016. 20:33 ] @
To da ti odes u sud i porices da nisi vozio je besmisleno i nikako ne moze da prodje.

Danas se svako prekoracanje snima, tako da ima snimak vozila, a ima i tvoja dokumenta zavedena nije ih izmislio, pa razmisli kako ce to sudiji biti smesno
[ Nothingman @ 22.02.2016. 20:36 ] @
Kapiram ja sve to, samo ne razumem zasto me je onda policajac savetovao da to uradim :D
[ inobradovic @ 22.02.2016. 20:40 ] @
Da te proveri koliko si drcan, vec ti izasao u susret sto se kaze dao ti prst e ako hoces ruku, onda ce sudija da te krsti bez popa ;-).

Priznaj to sto si prizno i moli boga da se na tome zavrsi da ne bude i kazna za voznju auta sa stranim tablicama.
[ anon115774 @ 22.02.2016. 21:16 ] @
Citat:
Nothingman:
Koja je poenta takvog zakona, tj. zasto bi zabranjivali tako nesto?


Zato sto bi u suprotnom svako registrovao auto u zemlji u kojoj mu je to najjeftinije.
[ bakara @ 22.02.2016. 21:23 ] @
Citat:
Nothingman:
Kapiram ja sve to, samo ne razumem zasto me je onda policajac savetovao da to uradim

Nije on tebe savetovao, vec rekao da ti mozes to da kazes (tako si i napisao), sigurno ti nista nije rekao da kod sudije verovatno svaki treci kaze da nije on vozio ili da policajac nije dobro merio, ili da je zurio tetki da odnese lek...
[ Nothingman @ 22.02.2016. 21:39 ] @
Citat:
Informer:
Zato sto bi u suprotnom svako registrovao auto u zemlji u kojoj mu je to najjeftinije.


Ovde govorimo o automobilu sa stranim tablicama, koji je registrovan na drugu osobu, pri cemu je ta osoba prisutna u automobilu.
Potpuno je besmisleno da u tom slucaju ne mozes da vozis automobil sa stranim tablicama. Bar ja ne vidim logicno objasnjenje.
[ Nothingman @ 22.02.2016. 21:42 ] @
Citat:
bakara:
Nije on tebe savetovao, vec rekao da ti mozes to da kazes (tako si i napisao), sigurno ti nista nije rekao da kod sudije verovatno svaki treci kaze da nije on vozio ili da policajac nije dobro merio, ili da je zurio tetki da odnese lek... ;)


Mozda sam ja naivan, ali meni je delovalo da covek stvarno pokusava da mi pomogne da koliko toliko izbegnem kaznu. Kao da mu je bilo krivo sto cu biti kaznjen s obzirom da nisam ja vozio :)
[ DusanSukovic @ 23.02.2016. 06:57 ] @
Mislim da je to sa kaznjavanje prekoracenja brzine od 1 km brzine siljenje Giorgia na srpski nacin za beznacajne stvari pokusaj da koruptirana i kriminalizovana kamarila iz Circle2 dokaze da je Srbija "pravna drzava" sto je tipicno za banane republike - tipa uvreda kralja u Thailandu, slicno kao sto je onaj lik sa srpskog vicea dobio 3 godine mardelja u Mitrovici zato sto je dealovao malo trave kao sporedni posao, dok koliko se secam za pola tone dopea u sefu banke koji je duzila Slobina SDB niko nije koliko znam ni prekrsajno odgovarao :) Sad recite vi meni je li mozda 500 gr ili ajde 5 kg trave veca drustvena opasnost sa svim stetnim posledicama koje generise od 500 kg heroina :)


https://www.vice.com/rs/read/pismo-iz-zatvora

http://www.besplatnapravnapomoc.rs/2012/07/clanak-5645/

http://www.vreme.com/cms/view.php?id=1256


[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 23.02.2016. u 08:09 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 23.02.2016. u 08:12 GMT+1]
[ Java Beograd @ 23.02.2016. 07:27 ] @
Ne kapiram kakav je to tvoj um kad bezazleni saobraćajni prekršaj upoređuješ sa najgorim ološem - narko dilerom. Čuj, "dilovao malo trave kao dodatni posao". Šta je to "dodatni posao" ? Olakšavajuća ili otežavajuća okolnost ?

Iskeno se čudim boldovanom tekstu na linkovanom članku "... da u Srbiji već nekoliko godina praksa takva da za prodaju vutre niko ne može dobiti manje od tri godine zatvora ... "
Moja su osećanja pomešana. S jedne strane se radujem što taj najgori ološ napokon zatvaraju u mrdelju, a sa druge strane, istovremeno sam i tužan sam što se pominje period od samo tri godine zatvora.

Dno taloga ljudskog šljama - narko dilere, nikako ne bi trebalo zatvarati na period kraći od 10 godina. Dakle minimum 10 leta, i to samo ako ima sve moguće olakšavajuće okolnosti.

[ DusanSukovic @ 23.02.2016. 07:50 ] @
Citat:
Java Beograd: Ne kapiram kakav je to tvoj um kad bezazleni saobraćajni prekršaj upoređuješ sa najgorim ološem - narko dilerom. Čuj, "dilovao malo trave kao dodatni posao". Šta je to "dodatni posao" ? Olakšavajuća ili otežavajuća okolnost ?

Iskeno se čudim boldovanom tekstu na linkovanom članku "... da u Srbiji već nekoliko godina praksa takva da za prodaju vutre niko ne može dobiti manje od tri godine zatvora ... "
Moja su osećanja pomešana. S jedne strane se radujem što taj najgori ološ napokon zatvaraju u mrdelju, a sa druge strane, istovremeno sam i tužan sam što se pominje period od samo tri godine zatvora.

Dno taloga ljudskog šljama - narko dilere, nikako ne bi trebalo zatvarati na period kraći od 10 godina. Dakle minimum 10 leta, i to samo ako ima sve moguće olakšavajuće okolnosti.



Poenta je da nas cuveni pravno-represivni policijski sistem se dokazuje na pogresnom mestu? Kapiras li sad?
[ Java Beograd @ 23.02.2016. 08:16 ] @
Ne brate. Ne kapiram kako možeš zatvaranje narko dilera da svrstaš u kategoriju "dokazivanja na pogrešnom mestu".

Dakle, ako pričamo o dokazivanju pravno-represivnog sistema na pogrešnom mestu možemo da pomenemo kaznu za prekoračenje brzine od 1km/h, kaznu za zakasnelo plaćanje poreza od 1 dan, kaznu za glasnu muziku, kaznu za izdat ček bez pokrića, kaznu za promenu deviza na ulici, kaznu za bačen pikavac na trotoar, kaznu za čas istorije na kalemegdanu ...

To je dokazivanje na pogrešnom mestu. A moglo bi se tu naći još sijaset sličnih prekršaja za koje se može izreći kazna, ali je to onda apsurd.

Ali, zatvoriti narko dilera na tri godine - to ne ide u ovaj kontekst.
[ DusanSukovic @ 23.02.2016. 08:34 ] @
Svakako ide u kontekst, gde se obican gradjanin kaznjava za 1 km dok pracena kola prolaze 100 km vise od ogranicenja, arcenjem nestedimice para poreskih obveznika, a dok neko dete kad ima tesko obolenje, neizlecivo u Lazaret Sistemu Srbije, pardon Zdravstvenom Sistemu Srbije, naciji se apelira da se doniraju pare za lecenje preko sms poruka?

Dobro, znaci treba ti dodatno objasnjenje. Kazi mi zasto je droga jeftina u Srbii, tako bar kazu mediji?


[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 23.02.2016. u 18:30 GMT+1]
[ član @ 23.02.2016. 09:29 ] @
Citat:
Nothingman:Drugara sa stranim tablicama je snimio radar i policija nas je zaustavila uz obrazlozenje da je vozio brzinom od 71 km/h gde je dozvoljeno 50 km/h.
Objasnili su nam da je jedina opcija da se ide kod sudije za prekrsaje i da ceo postupak (odlazak u policiju, pa kod sudije...) traje nekih 3 sata ili nesto jace.
Mi smo pitali da li postoji neka druga varijanta, odgovor je bio da je jedina druga opcija ta da ako neko od nas u automobilu ima srpska dokumenta moze da preuzme kaznu na sebe.
Takodje su nam objasnili da je kazna (ako se dobro secam) 6000-20000 dinara, 4 boda i mesec dana bez dozvole. Ja sam na kraju preuzeo kaznu na sebe i dao im dokumenta.

mislim da si ispao prava magarcina sto si uvukao sebe u celu tu pricu! navukao te je pandur samo tako, a nije mi jasno kakav ti je to "prijatelj" koji trazi od svojih "prijatelja" da preuzimaju krivicu za *ranja koja je on napravio?! protivnik sam brze voznje i posto je ogranicenje bilo 50 km/h pretpostavljam da se radilo o naseljenom mestu? jesi li pomislio nekad na situaciju u kojoj dete istrcava na put i na njega nalace auto koji ide 71 km/h? ti za tako nesto preuzimas krivicu na sebe?!

Citat:
Nothingman:Kapiram ja sve to, samo ne razumem zasto me je onda policajac savetovao da to uradim :D

pa sto je cak i glupavi pandur video da si budala pa te za*ebava!
kao sto je neko vec napisao, u Srbiji se odavno koriste radari koji prave video-snimak pa se tu lepo moze videti ko je vozio, a i da nije tako kako bi objasnio sudiji otkud panduru tvoji podaci u zapisniku (mozda i potpis) ako ti nisi vozio?

Citat:
DusanSukovic: Mislim da je to sa kaznjavanje prekoracenja brzine od 1 km brzine siljenje Giorgia na srpski nacin za beznacajne stvari pokusaj da koruptirana i kriminalizovana kamarila iz Circle2 dokaze da je Srbija "pravna drzava" sto je tipicno za banane republike...

ko je (osim tebe samog) na ovoj temi pominjao prekoracenje od 1 km/h?
[ anon115774 @ 23.02.2016. 09:30 ] @
Citat:
Java Beograd:kaznu za bačen pikavac na trotoar


Cuo si da je neko ikad platio kaznu za ovo?
[ Nothingman @ 23.02.2016. 10:06 ] @
Citat:
član:
mislim da si ispao prava magarcina sto si uvukao sebe u celu tu pricu! navukao te je pandur samo tako, a nije mi jasno kakav ti je to "prijatelj" koji trazi od svojih "prijatelja" da preuzimaju krivicu za *ranja koja je on napravio?! protivnik sam brze voznje i posto je ogranicenje bilo 50 km/h pretpostavljam da se radilo o naseljenom mestu? jesi li pomislio nekad na situaciju u kojoj dete istrcava na put i na njega nalace auto koji ide 71 km/h? ti za tako nesto preuzimas krivicu na sebe?!


Prvo nauci da komuniciras na civilizovan nacin. Drugo, razlog zasto sam ja preuzeo odgovornost je moja privatna stvar i to uopste nije tema ove diskusije.


[ DusanSukovic @ 23.02.2016. 10:39 ] @
Citat:
član:
Citat:
DusanSukovic: Mislim da je to sa kaznjavanje prekoracenja brzine od 1 km brzine siljenje Giorgia na srpski nacin za beznacajne stvari pokusaj da koruptirana i kriminalizovana kamarila iz Circle2 dokaze da je Srbija "pravna drzava" sto je tipicno za banane republike...

ko je (osim tebe samog) na ovoj temi pominjao prekoracenje od 1 km/h?



Prica je o novim pravilima ogranicenja brzine i kaznjavanju prekrsaja , koliko znam?

[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 23.02.2016. u 20:22 GMT+1]
[ član @ 23.02.2016. 11:46 ] @
@sukovic

prica je o tome da su lika tamo gde je dozvoljeno 50 km/h, panduri usnimili sa 71 km/h!

nisam cuo da je ikad iko platio kaznu za prekoracenje od 1 km/h. kada saobracajci dodju na neki put da kontrolisu brzinu obicno podese uredjaj da meri prekoracenja koja su za min. 5 (nekad i 10 km/h) visa od ogranicenja na tom putu. to sam cuo do saobracajaca koje licno poznajem, da su to neka njihova nepisana pravila, da ne bi dolazili u situacije da se ljudi posle vade na bazdarenost uredjaja i sl. ako bi prekoracenje bilo 1-2-3 km/h.

iako i dalje mislim da nema veze sa temom to sto si napisao, ne mogu da se ne slozim sa poentom toga sto si rekao da se u Srrbiji u slucaju minornih prekrsaja (pritom ne mislim na dilovanje marihuane i prekoracenje od 21 km/h) isteruje neka pravda, dok se mnogo ozbiljnija krsenja zakona tolerisu!
[ veselinovic @ 23.02.2016. 15:44 ] @
Citat:
Java Beograd:

Ali, zatvoriti narko dilera na tri godine - to ne ide u ovaj kontekst.


Ooo, Java, to je itekako apsurd -
-treba barem 5 puta toliko da dobije. A ako je prodao drogu maloljetniku smrtna kazna minimum.
Ima na netu kako se u Istocnoj ( Ruskoj) Ukrajini obracunavaju sa narko dilerom.
[ DusanSukovic @ 23.02.2016. 17:29 ] @
Citat:
član:
nisam cuo da je ikad iko platio kaznu za prekoracenje od 1 km/h. kada saobracajci dodju na neki put da kontrolisu brzinu obicno podese uredjaj da meri prekoracenja koja su za min. 5 (nekad i 10 km/h) visa od ogranicenja na tom putu. to sam cuo do saobracajaca koje licno poznajem, da su to neka njihova nepisana pravila, da ne bi dolazili u situacije da se ljudi posle vade na bazdarenost uredjaja i sl. ako bi prekoracenje bilo 1-2-3 km/h.



To sto ti nisi cuo, ne znaci da se nije dogodilo, ne?
[ smsoft @ 23.02.2016. 17:41 ] @
Da konkretno odgovorim svezim primerom od pre 2 meseca.
Dozvoljeno 50, navatali me sa 74. Predvidjena kazna 4 poena, 6-20 k, 30 dana zabrane.
Kod sudije sam rekao da bih pokusao nagodbu u saobracajnoj policiji. Bez problema je rekla da mogu otici i prekinula (odgodila) postupak.
U policiji ne oprastaju bodove i novcanu kaznu, koja je u minimalnom iznosu, ali zato sam spasao dozvolu. Potpises gomilu papira i odmah
dobijes resenje, isto kao i sudija koji te poziva (2-3 nedelje) Moras se odazvati, jer se u suprotnom dil u policiji ponistava.
Dakle, 4 poena, 6 soma plus 1 za sudske troskove i to je to. Cekam da kuci stigne zvanicno resenje.
[ Nothingman @ 23.02.2016. 17:52 ] @
@smsoft

Hvala na iskustvu. Koliko dugo si cekao da dobijes prvi poziv od sudije (dakle od trenutka kad su te navatali do trenutka kad ti je stigao poziv na koji si se odazvao i rekao joj da zelis da pokusas nagodbu sa policijom)?
Hocu da pokusam istu stvar, pa ako odobre nagodbu super, a ako ne odobre onda ne gine redovni postupak. Citao sam po netu da je dosta cest slucaj da nagodba sa policijom kasnije bude odbijena od strane sudije.
[ HoT_Steppa @ 23.02.2016. 18:16 ] @
Citat:
član:


nisam cuo da je ikad iko platio kaznu za prekoracenje od 1 km/h. !




E sad si čuo.
[ član @ 23.02.2016. 19:28 ] @
Citat:
HoT_Steppa:E sad si čuo.

i cuo i video! :)
[ jelena.ivetic @ 07.12.2016. 22:58 ] @
Citat:
HoT_Steppa:
Citat:
član:


nisam cuo da je ikad iko platio kaznu za prekoracenje od 1 km/h. !




E sad si čuo.


Čitala sam skoro da je postalo praksa, ali nisam verovala do sad :)
[ Lavlja_Jazbina @ 08.12.2016. 05:31 ] @
I nemoj da verujes dok ne vidis uplatnicu da je placeno.Ovo je pisala zamlata od policajca.

Srecom ovakve i slicne stvari mi ne dolaze.Verovatno putuju pogresnim putem:).
[ whitie2004 @ 08.12.2016. 08:52 ] @
Da, zamlata je ladno napisao da je zig ispravnosti broj xxxx izdat ..... 31.12.2016god, a prekrsaj bio u februaru te iste godine! Nepismeni zamlata!

Verovatno je onaj drugi zamlata (u kolima) vozio bar 100 km/h i rado je uplatio ovu kaznu! Plus zahvalnost prvom zamlati.

Ma zamlate smo mi sto o ovome pisemo ....
[ Nebojsa Milanovic @ 08.12.2016. 08:58 ] @
Ova kazna je zaista bizarna, ima li još neko iskustava sa kaznama za prekoračenje manje od 10%?
[ član @ 08.12.2016. 09:33 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Ova kazna je zaista bizarna, ima li još neko iskustava sa kaznama za prekoračenje manje od 10%?

mene su pre 5-6 god. usnimili bas na ulazu u Pancevo... klasicno pederski, postavili su radar nedaleko od mesta gde se smanjuje ogranicenje sa 60 na 50 km/h i usnimili su me sa 56 km/h. pandur mi je tad isto potvrdio ono sto sam u ovoj temi vec napisao, da uglavnom podesavaju radar tako da se aktivira na 5 do 10 km/h vise od dozvoljenog, a tada je bio podesen na 55 km/h! postujem ogranicenja, ali eto tad nisam imao srece!
[ Lavlja_Jazbina @ 08.12.2016. 17:41 ] @
Meni je pisana kazna zbog 1km ali taj 1km je bio zbog 20 od dozvoljenog.Krenuo sa pumpe i cim sam izasao na pravac eto ti njih.

Znaci 21km preko ogranicenja a piso mi je zbog tog jednog kilometra preko tih 20 tolerancije.

Nikad nije stiglo na realizaciju.
[ anon115774 @ 12.12.2016. 11:47 ] @
Ova prijava na 51km/h a dozvoljeno 50 pada u vodu pre nego sto je i napisana. Kod sudije samo poneses tehnicku specifikaciju za uredjaj kojim je merena brzina u kom ce sigurno da pise da je odstupanje plus/minus 2km/h sto u prevodu znaci da ako je pokazao 51 to moze da bude izmedju 49 i 53. I to je to...

A mozes da poneses i tehnicku dokumentaciju za automobil u kojoj ce da pise da je odstupajne od prikazane brzine plus/minus par km/h...
[ Grejac @ 25.02.2017. 21:32 ] @
Ako je ogranicenje 50Km/h, oni podese radar da slika samo preko 70km/h. Posto su svi od 55-69km/h za mandatnu kaznu. I oni nisu zanimljivi.
Ovako kod sudije za prekrsaje pa se slikaj. Ja sam tako vec nakucao 3 kazne i 12 poena.
prvi put 71 km/h, drugi 83km/h i sada 72km/h. A opste ogranicenje je bilo 50km/h. Ispred mene kola koja su isla manje od 70 i eto
[ cika dacha @ 26.02.2017. 13:04 ] @
Grejac@ Hoces da kazes da je kriva policija koja podesava radar da slika vas koji ste zanimljivi ?!
[ član @ 27.02.2017. 06:30 ] @
Citat:
Grejac:
Ako je ogranicenje 50Km/h, oni podese radar da slika samo preko 70km/h. Posto su svi od 55-69km/h za mandatnu kaznu. I oni nisu zanimljivi.
Ovako kod sudije za prekrsaje pa se slikaj. Ja sam tako vec nakucao 3 kazne i 12 poena.
prvi put 71 km/h, drugi 83km/h i sada 72km/h. A opste ogranicenje je bilo 50km/h. Ispred mene kola koja su isla manje od 70 i eto

nadam se da ce da te usnime jos jednom/dvaput pa da ti oduzmu dozvolu jer si ocigledno opasan po ostale ucesnike u saobracaju!
[ Darko Nedeljković @ 27.02.2017. 09:05 ] @
Iskusni i profesionalni vozaci se pridrzavaju pravila - po gradu 20km/h brze od ogranicenja, a van grada 30km/h brze od ogranicenja. Sa takvom voznjom statisticki popiju po jednu novcanu kaznu mesecno i to je ona od nekoliko hiljada gde se placa 50% ako platis na vreme, a nekad se desi da policajac hoce da na licu mesta naplati i manji iznos.
[ Grejac @ 27.02.2017. 11:01 ] @
@cika dacha
Hocu da kazem da je i vozilo koje se kretalo 55-70km/h isto u prekrsaju. Samo po drugom clanu i tacki. Za koje je propisana mandatna kazna.
Inace u pitanju je bulevar sa 3 trake u jednom smeru. Nekada davno tuda je bilo ogranicenje 60km/h. Sada po ovom opstem ogranicenju u gradu je svuda max 50.
@član
Sebe ne smatram rizicnim i opasnim vozacem i ucesnikom u saobracaju. Za 18 godina vozackog staza i u proseku 30-45000km predjenih godisnje, ove tri kazne i mozda jos dve za neke gluposti(jednosmerna i pojas).Ne pijem, uvek vezan sigurnosnim pojasem, koristim bluetooth, uvek tehnicki ispravan. Na pesackim prelazima stajem da propustim pesake, semafore i ostalu signalizaciju postujem.
Kazna za 82km/h je odmah posle table za naseljeno mesto. Do table je bilo ogranicenje 80km/h (ko jos koci kad vidi tablu za naselje). 71km/h je bilo u naseljenom mestu na jedinom pravom putu bez rupa. Ostali deo deonice je katastrofa.(opusti se covek)
Ja jesam vozio brze od ogranicenja, to stoji i ne osporavam svoje greske. Poenta je oko glupavih poena koji se brisu tek nakon 2 godine od pravosnaznosti presude. Dve godine da idem peske, pa sigurno cu da se sapletem.
A to sto kazes za oduzimanje dozvole, i treba da mi je odzumu...pa ce se svi ljudi poput tebe osecati jako bezbednije i sigurnije, kad na ulicama ne bude bilo vozaca poput mene. Tada ce "vikend" vozaci da ovladaju ulicama. A ja cu ponovo u auto skolu i kod psihijatra na procenu. Pa ako strucnjaci odluce da sam ipak za volan, vidimo se. Ako ne...zaposlicemo nezaposlene da nas voze.
[ član @ 27.02.2017. 11:29 ] @
Citat:
Grejac: Sebe ne smatram rizicnim i opasnim vozacem i ucesnikom u saobracaju. Za 18 godina vozackog staza i u proseku 30-45000km predjenih godisnje, ove tri kazne i mozda jos dve za neke gluposti(jednosmerna i pojas).Ne pijem, uvek vezan sigurnosnim pojasem, koristim bluetooth, uvek tehnicki ispravan. Na pesackim prelazima stajem da propustim pesake, semafore i ostalu signalizaciju postujem.
Kazna za 82km/h je odmah posle table za naseljeno mesto. Do table je bilo ogranicenje 80km/h (ko jos koci kad vidi tablu za naselje). 71km/h je bilo u naseljenom mestu na jedinom pravom putu bez rupa. Ostali deo deonice je katastrofa.(opusti se covek)
Ja jesam vozio brze od ogranicenja, to stoji i ne osporavam svoje greske. Poenta je oko glupavih poena koji se brisu tek nakon 2 godine od pravosnaznosti presude. Dve godine da idem peske, pa sigurno cu da se sapletem.
A to sto kazes za oduzimanje dozvole, i treba da mi je odzumu...pa ce se svi ljudi poput tebe osecati jako bezbednije i sigurnije, kad na ulicama ne bude bilo vozaca poput mene. Tada ce "vikend" vozaci da ovladaju ulicama. A ja cu ponovo u auto skolu i kod psihijatra na procenu. Pa ako strucnjaci odluce da sam ipak za volan, vidimo se. Ako ne...zaposlicemo nezaposlene da nas voze.

a to kada su te usnimili su jedina 3 puta kada si prekoracio brzinu?! aj ne s*eri kad moram da ti kazem! samo se iznerviram kad naidjem na likove kao ti kad pocnu sa pros*ravanjima, ja vozim 40-50-100k godisnje, uvek stajem pesacima, itd. ocigleno je da krsis ti ogranicenja konstanto! pazi izjavu: 71km/h u naseljenom mestu, bio prav put BEZ RUPA, pa sam ga pustio malo brze! razmislis ti nekad svojom glavom malo?! kad je naseljeno mesto, znaci zive neki ljudi tu negde pored tog puta, pa mozda i neko dete potrci za loptom! FLEKA bi na asfaltu ostala od deteta kad bi na njega naleteo sa tom brzinom, moj super-vozacu sa 18 godina iskustva!
[ Java Beograd @ 27.02.2017. 11:41 ] @
@član: Aj' malo opuštenije. Svako stariji od 21 god. zna šta znači vožnja po gradu, i šta znači policijska sačekuša.
[ Grejac @ 27.02.2017. 11:42 ] @
@član
Da li ti imas vozacku dozvolu?
[ član @ 27.02.2017. 11:53 ] @
Citat:
Java Beograd:@član: Aj' malo opuštenije. Svako stariji od 21 god. zna šta znači vožnja po gradu, i šta znači policijska sačekuša.

naravno, evo u poslednjem postu na str. 4 ove teme sam i sam napisao jedan takav primer! ali o drugom necem se ovde radi, ne verujem kada nekoga uhvate par puta da je jedino bas tada krsio zakon i nikad vise i da je uvek sacekusa kada ga uhvate!
[ Grejac @ 27.02.2017. 12:07 ] @
Ja lepo kazem. Tri kazne za prekoracenje. Bilo je par onih mandatnih. U Odzacima(Vojvodina) sam 2001. godine platio kaznu za ne vezivanje pojasa, i ako tada nije bilo po zakonu obavezno vezivanje. Lepo mi je policajac rekao: "Sine ovo je druga drzava"
A propise krsis onog trenutka kad si seo za volan. Niko ne vozi bez greske, pa ni gos Alvirovic.
A evo snimka prvog puta. Datum na kameri i vreme nisu dobri jer je kamera bila Kineska i baterija nije drzala.
https://www.youtube.com/watch?v=PeA2VeopqiA
Pa da cujem misljenje
[ Java Beograd @ 27.02.2017. 12:12 ] @
@član
Brate, izađi na Brankov most pa vozi 50 po propisu. Zeleni talas u Juruja Gagarina je namešten na 65 - 70 km/h. Ako voziš sporije, nećeš stići. Slično je u Takovskoj.

Kod sajma, Terazijski tunel, na Mostu preko Ade ... Ma, na desetine i desetine saobraćajnica u Bgd se vozi minimum 65 - 70. I svi to znaju, i svi tako voze, i saobraćaj samo klizi, bez ikakvih (statistički gledano) većih posledica. I dobro je što je tako.

Samo totalni početnici na mnogim mestima voze 50 km/h i time uspore stotine drugih učesnika.

I onda se dokon pandur, kome je zafalilo kinte da uradi veliki servis na svom autu, seti pa napravi sačekušu. Pa: koga uhvati - uhvati. Zaustavi jednog iz neprekidne kolone stotine njih koji voze preko dozvoljenog, pa ga dribla.

Generalno uzevši, ne treba biti veći katolik od pape.

[ član @ 27.02.2017. 12:32 ] @
@Java
znaci zarad brzeg stizanja na cilj opravdavas voznju brzu od ogranicenja?!
inace, dok sam ziveo u BG (izuzev J. Gagarina i Mosta na Adi) na ovim deonicama koje si pobrojao je konstantno tolika guzva bila da nisi mogao ni 50 da vozis a ne brze od toga!

Citat:
Grejac: Ja lepo kazem. Tri kazne za prekoracenje. Bilo je par onih mandatnih. U Odzacima(Vojvodina) sam 2001. godine platio kaznu za ne vezivanje pojasa, i ako tada nije bilo po zakonu obavezno vezivanje. Lepo mi je policajac rekao: "Sine ovo je druga drzava"
A propise krsis onog trenutka kad si seo za volan. Niko ne vozi bez greske, pa ni gos Alvirovic.
A evo snimka prvog puta. Datum na kameri i vreme nisu dobri jer je kamera bila Kineska i baterija nije drzala.
https://www.youtube.com/watch?v=PeA2VeopqiA
Pa da cujem misljenje

ne radi se o tome koliko si kazni platio, nego o tome da ti ne verujem da si ogranicenja prekrsio samo tada kada su te uhvatili!
YT nisam u mogucnosti sada da otvorim, pogledacu kasnije.

[ Grejac @ 27.02.2017. 12:33 ] @
A ti ih ne krsis kad znas da nisu tu?
[ Java Beograd @ 27.02.2017. 12:41 ] @
Citat:
član:@Java
znaci zarad brzeg stizanja na cilj opravdavas voznju brzu od ogranicenja?!
Ma jok, ja to sve zarad sporijeg stizanja na cilj. Mnogo volim da vozim 40 u pomenutoj ulici Jurija Gagarina i da me na svakom semaforu sačeka crveno. Volim da razgledam okolinu dok džedžim na semaforu i proveravam da li je trava pored ulice korektno pokošena. Nekad vozim i 30 km/h. Šta je sigurno - sigurno je. Nikad se ne zna.

A ti ograničenje od 50 km/h na celoj teritoriji grada, bez obzira kakva je saobraćajnica, smatraš kao Bogom dano, Sveto pismo, jedino ispravno i ne-jeretičko ?! Smišljeno od strane Saveta Premudrih Staraca, sa hiljdugodišnjim iskustvom i svekolikom pameću ?

Uostalom, bilo je 60 km/h. A sad 50 km/h. Zašto ? Kako ? Šta se promenilo ? Da li je sada bolje ? Jeste, bolje je za pandure kojima treba ekstra prihod kad kreče gajbu, kad šalju decu na ekskurziju, ili kao što rekoh, kad im dođe vreme za veliki servis. ("Znate li gospodine da je za ovaj prekršaj predviđena kazna od 50.000,00 din i xy bodova ?" Tako tvrdi pazar, da ne probaš da ga podmitiš sa 1.000 ili 2.000. Ništa manje od 5.000,00 din)

Šta ako se sutra neki političar seti da ozakoni max 40 km/h ? Onda ćemo mi, ne bi li smo glumili većeg katolika od pape da vozimo 30 km/h ?!
[ nkrgovic @ 27.02.2017. 12:54 ] @
Ja mnogo volim vas pravoslavne sto znate sve bolje.... Evo jutros, ja vozim 30 na sat (navigacija ispisuje 29, bas sam pokazivao sinu), ogranicenje je 30, zona skole, prolazimo pored vrtica gde decu dovode upravo u to vreme (ja vozim moju decu u drugi vrtic, pored ovog prolazimo, vreme je kad deca ulaze u vrtic), ubi se covek trubeci, hoce da me pretekne preko puno linije, mnogo sporo vozim. Pomerim se, pustim ga, proleti pored mene, pravo na jos 3 lezeca policajca - jer su tu skola i vrtic. Sporedna ulica, ukupne duzine 500m, uska, parkirani automobili sa strane, nepregledno. Ali eto, on zna da se tu vozi 50-60.... Statisticki gledano, jako malo dece tako pogine, a bitno je da ide saobracaj...

Da, te kazne su smislili da policajci i politicari pune dzep, tu si u pravu, da su roditelji smisljali kazne za to da juris u zoni skole, pored vrtica, preko pune linije ne bi u novcu placao....
[ Grejac @ 27.02.2017. 12:57 ] @

@Java Beograd
Ja nudio, kaze ne moze...kamera snimila. Ne mogu snimak da brisem. Mislis da je njemu muceniku lako...promace mu 100evrica zato sto sad mora da radi samo za platu. Sada radim nalepnicu za zadnji deo kombija. Vozim po propisu jer moram. A i neka policija vidi kako je ziveti od plate
[ Java Beograd @ 27.02.2017. 13:04 ] @
Citat:
nkrgovic:
Ja mnogo volim vas pravoslavne sto znate sve bolje.... Evo jutros, ja vozim 30 na sat (navigacija ispisuje 29, bas sam pokazivao sinu), ogranicenje je 30, zona skole, prolazimo pored vrtica gde decu dovode upravo u to vreme (ja vozim moju decu u drugi vrtic, pored ovog prolazimo, vreme je kad deca ulaze u vrtic), ubi se covek trubeci, hoce da me pretekne preko puno linije, mnogo sporo vozim. Pomerim se, pustim ga, proleti pored mene, pravo na jos 3 lezeca policajca - jer su tu skola i vrtic. Sporedna ulica, ukupne duzine 500m, uska, parkirani automobili sa strane, nepregledno. Ali eto, on zna da se tu vozi 50-60.... Statisticki gledano, jako malo dece tako pogine, a bitno je da ide saobracaj...

Da, te kazne su smislili da policajci i politicari pune dzep, tu si u pravu, da su roditelji smisljali kazne za to da juris u zoni skole, pored vrtica, preko pune linije ne bi u novcu placao....


Ko je šta pisao o zoni škole i sličnim mestima ?
Ako si ovo meni uputio, upravo si sebe demantovao.
OK, ako tu postoji ograničenje, ali mogu ti pokazati desetine ulica gde ne postoji ograničenje (dakle, 50 je podrazumevano) a gde nikako nije bezbedno voziti preko 30. I šta onda kad neko poštuje propise ?!



[ nkrgovic @ 27.02.2017. 13:08 ] @
Nisam konkretno tebi @Java, tima sto "znaju" . Postoje dve strane price, mene mnogo vise brine da jedno dete pogine, nego da se vozi sporije, ali ja imam svojih problema....

Da treba da bude vise od 50 na bulevarima, trebalo bi da ima ograde. Ovako, kad vidim klince kako preko ulice od 6 traka (3 u svakom smeru) sutiraju loptu, onda ne znam sta je pametno. Ne vidis ih u spicu, ali ih vidis ako prodjes u 10 uvece..... A ogranicenje je ceo dan.
[ član @ 27.02.2017. 13:14 ] @
Citat:
Java Beograd: Ma jok, ja to sve zarad sporijeg stizanja na cilj. Mnogo volim da vozim 40 u pomenutoj ulici Jurija Gagarina i da me na svakom semaforu sačeka crveno. Volim da razgledam okolinu dok džedžim na semaforu i proveravam da li je trava pored ulice korektno pokošena. Nekad vozim i 30 km/h. Šta je sigurno - sigurno je. Nikad se ne zna.

Aj' Javo malo opuštenije!
ako imas problem sa zivcima, vidi na neku jogu da se upises, nesto malo za za opustanje, relaksaciju... :)

Citat:
Java Beograd:Uostalom, bilo je 60 km/h. A sad 50 km/h. Zašto ? Kako ? Šta se promenilo ? Da li je sada bolje ?

ti si nasao neke statistike koje potvrdjuju da se nista nije poboljsalo u saobracaju (broj udesa, smrtnost, itd.) od kada je smanjena max. dozvoljena brzina sa 60 na 50 km/h?! sve i da se nije poboljsalo, meni je eto dovoljno sto se pri brzini od 50 km/h zaustavni put kocenja smanjuje za skoro 10m u odnosu na 60 km/h! u nekim situacijama i 1m znaci puno, a ne 10!

Citat:
Java Beograd:Šta ako se sutra neki političar seti da ozakoni max 40 km/h ? Onda ćemo mi, ne bi li smo glumili većeg katolika od pape da vozimo 30 km/h ?!

sta je tu cudno ako se tako nesto desi?! u Nemackoj je maltene u svim stambenim podrucjima ogranicenje 30 km/h! voze ljudi 30 i niko se ne buni, a samo je Srbima problem da voze i 50 jer je presporo!
[ anon115774 @ 01.03.2017. 11:09 ] @
Citat:
Grejac:(ko jos koci kad vidi tablu za naselje)


U Austriji svi. A Boga mi i u Nemackoj, Slovackoj, Ceskoj...
[ Grejac @ 01.03.2017. 16:30 ] @
Mi nismo ni Austrija, ni Slovacka ni Ceska. A pogotovo Nemacka. Sto se svi bre nesto lepe za taj Zapad, kao da je to sad nesto lepo.
Ne znam za ostale zemlje, jer sam u njima samo bio u tranzitu, ali u Francuskoj je drugacije. Imas radarske kontrole, i kamere. Periferik je ceo pod kamerama, i ne smes ni km gore od ogranicenja. Usvojili smo zakone iz Evrope a putevi i ostale situacije kod nas su daleko ispod nivoa zapadnih zemalja.
[ botr @ 01.03.2017. 16:57 ] @
Ja kocim kad vidim tablu za naselje, to table krsim ogranicenje, npr. na regionalnom, magistralnom i slicnom putu do 120kmh, a u naselju striktno 50.
[ anon115774 @ 02.03.2017. 07:43 ] @
Citat:
Grejac:
Mi nismo ni Austrija, ni Slovacka ni Ceska. A pogotovo Nemacka. Sto se svi bre nesto lepe za taj Zapad, kao da je to sad nesto lepo.


Pa upravo o tome i pricam. To tamo sve budala do budale. Zato cemo mi, za razliku od njih, daleko da doguramo.

Citat:
putevi i ostale situacije kod nas su daleko ispod nivoa zapadnih zemalja.


Znaci ako je put los onda je dozvoljeno da se vozi preko ogranicenja? Pa jes'... potpuno logicno ako se malo bolje razmisli.
[ Darko Nedeljković @ 02.03.2017. 07:46 ] @
Citat:
Grejac:
Mi nismo ni Austrija, ni Slovacka ni Ceska. A pogotovo Nemacka. Sto se svi bre nesto lepe za taj Zapad, kao da je to sad nesto lepo.
Ne znam za ostale zemlje, jer sam u njima samo bio u tranzitu, ali u Francuskoj je drugacije. Imas radarske kontrole, i kamere. Periferik je ceo pod kamerama, i ne smes ni km gore od ogranicenja. Usvojili smo zakone iz Evrope a putevi i ostale situacije kod nas su daleko ispod nivoa zapadnih zemalja.

Kad govorimo o EU, ne znam zasto zanemarujemo naprimer Rumuniju i Grcku. I mnoge druge, ali kroz ove dve najvise prolazim pa imam najsvezija iskustva. U Rumuniji ogranicenje kroz sela na magistrali je 70, van naselja 90, na auto putu 130. Nikom naravno nije ni na kraj pameti da postuje ta ogranicenja. Imaju mobilne aplikacije koje u saradnji sa gps i momentalnim dojavama nevidjeno solidarnih vozaca omogucuju da telefon pisti nekoliko kilometara pre nego sto naidjes na radar. Kroz sela na magistrali se vozi preko stotke, van naselja oko 130, po auto putu koliko auto moze da ide. Nas odavde naviknute na voznju brzinom oko zakonom propisane non stop preticu sa ogromnom razlikom u brzini. U Grckoj vozaci nocu prelepljuju znakove koji im se ne svidjaju, jer onda prekrsajne prijave nisu validne. Voze po pesackoj zoni, cesto ih mozes videti i da voze u kontra smeru u jednosmernoj ulici. Non stop im jedna ruka drzi mobilni na uvetu, svaki stoti motociklista ima kacigu. Taksisti po centru atine voze u proseku 80-90km/h. Kod nas su propisi takvi kakvi su radi punjenja budzeta. Svakoga dana neki novi namet. Strategija koju vozaci koji ne voze profesionalno treba da usvoje je - sto evra godisnje planiras za policiju i posle svoju voznju prilagodjavas onoj koja moze da se uklopi u tu cifru. Pomiris se sa tim, to ti dodje kao registracija, ili zamena ulja, kad se mora nije tesko. Gledas da se uklapas u prekrsaje od 6.000 do 10.000 dinara, ako policajac nece pare onda platis u roku pa te izadje 3.000-5.000, a ako hoce onda prodjes sa 1.000-2.000.
[ član @ 02.03.2017. 08:02 ] @
a reci ti, Nedeljkovicu, koji je razlog za to?! zasto bi ljudi podmicivali pandure ili placali kazne 100-200 ili koliko vec € godisnje, zasto jednostavno ne voziti po ogranicenjima? jel smatras da su ogranicenja preniska, da je bezbedno voziti kroz naseljeno mesto 80-90? ili zuris uvek negde pa ne mozes da vozis po propisima? o cemu se radi?
[ Darko Nedeljković @ 02.03.2017. 10:54 ] @
Ogranicenja su sasvim prilagodjena Fici (Zastavi 750) i Jugu. I svi mi razumemo da se zakon mora praviti prema najlosijem a ne najboljem. Ne moze zakon sad da ide toliko u detalje pa da kaze recimo "ako vozis auto koji ima paknove za kocenje onda ti je ogranicenje 50km/h, a ako imas ABS-ESP-ventilirajuce diskove na sva cetiri tocka onda je 90 km/h jer vam je zaustavni put isti". Da li da sirimo pricu dalje na automobile koji nemaju desni retrovizor, naslone za glavu, a sto i da ostanemo na automobilima, da predjemo i na vozace, imamo vozace koji tek toliko znaju da voze da se ne zakucaju u nesto bas svaki put kad sednu za volan, imamo one koji voze prosecno, imamo one koji voze natprosecno i profesionalne sa milionima kilometara iza sebe i razvijenim nekakvim sestim culom koje predvidja greske drugih vozaca pre nego sto se uopste dogode. Kako se formira ogranicenje - pa opet prema najlosijem. U nekim drzavama daju malo vise slobode onima koji su sposobniji, ali ako se neko preceni pa skrivi saobracajnu nezgodu, onda ga "oderu" pa ubuduce realnije procenjuje. I, sad, naravno ako preformulisemo pitanje tako da glasi - da li ja, profesionalni vozac, sa kvalitetnim vozilom odlicnih zaustavnih karakteristika i delimicno razvijenim sestim culom za greske drugih vozaca imam pravo da vozim 20km/h brze nego sto vozi ispodprosecni vozac 20 godina starog juga? Nemam. I zato sto radim ono sto nemam pravo to me kosta naprimer 100 evra godisnje. Da li me to cini opasnim po bezbednost saobracaja? Ne bih rekao. Ako me ne cini opasnim, onda mozemo da se bavimo ekonomskim pokazateljima. U automobilu godisnje provedem, ne znam, lupam, oko 400 sati. Ako bih svuda vozio po ogranicenjima, to bi bilo 500 sati. Moj sat vredi oko 4 evra. Razlika je 100 sati, izrazeno u novcu to je 400 evra. Kad oduzmemo onih 100 evra, ispada da sam 300 evra u plusu. Do slicnog obracuna, samo uvecanog, dolaze svi profesionalni vozaci, dostavne sluzbe i sve firme cija je delatnost na tockovima. Sa druge strane, posedovanje kvalitetnijeg vozila i odrzavanje istog u potpuno ispravnom stanju kosta vise nego posedovanje Juga i odrzavanje istog u stanju da moze da ide 60 km/h, pa onda opet verovatno dodjemo na isto, ili sam ja u krajnjem zbiru mozda i u minusu. Ali, kad bi svi vozili Juga po propisima panduri ne bi pravili kuce i vikendice i to bi negativno uticalo na ekonomiju, kako god okrenes sve ima neke dobre i lose strane
[ član @ 02.03.2017. 12:07 ] @
vise gluposti u jednom postu na ovom forumu skoro nisam procitao!
Citat:
Darko Nedeljković: Ogranicenja su sasvim prilagodjena Fici (Zastavi 750) i Jugu. I svi mi razumemo da se zakon mora praviti prema najlosijem a ne najboljem. Ne moze zakon sad da ide toliko u detalje pa da kaze recimo "ako vozis auto koji ima paknove za kocenje onda ti je ogranicenje 50km/h, a ako imas ABS-ESP-ventilirajuce diskove na sva cetiri tocka onda je 90 km/h jer vam je zaustavni put isti". Da li da sirimo pricu dalje na automobile koji nemaju desni retrovizor, naslone za glavu, a sto i da ostanemo na automobilima, da predjemo i na vozace,

u Nemackoj nisam video ni jednog Ficu i ni jednog Yuga, mislim da ogroman % automobila zadovoljava uslove bezbednosti koje si napisao (i vise od toga), pa je opet ogranicenje 50, a kao sto sam neki dan napisao na dobrom delu puteva u stambenim zonama ogranicenje je 30 km/h i niko se ne buni!

Citat:
Darko Nedeljković:imamo vozace koji tek toliko znaju da voze da se ne zakucaju u nesto bas svaki put kad sednu za volan, imamo one koji voze prosecno, imamo one koji voze natprosecno i profesionalne sa milionima kilometara iza sebe i razvijenim nekakvim sestim culom koje predvidja greske drugih vozaca pre nego sto se uopste dogode. Kako se formira ogranicenje - pa opet prema najlosijem. U nekim drzavama daju malo vise slobode onima koji su sposobniji, ali ako se neko preceni pa skrivi saobracajnu nezgodu, onda ga "oderu" pa ubuduce realnije procenjuje.

znaci, kada je neko profesionalni vozac za njega mogu da vaze posebna pravila posto mu se "razvije 6. culo" i on onda moze da predvidja greske drugih! au, kako je tebi dobro! :)

pre izvesnog vremena sam na citao neku statistiku o saobracajnim nezgodama u Srbiji, ako me secanje ne vara, mislim da oko polovine udesa u Srbiji izazovu profesionalni vozaci (kamiondzije, taksisti, vozaci kombija/autobusa)

Citat:
Darko Nedeljković:I, sad, naravno ako preformulisemo pitanje tako da glasi - da li ja, profesionalni vozac, sa kvalitetnim vozilom odlicnih zaustavnih karakteristika i delimicno razvijenim sestim culom za greske drugih vozaca imam pravo da vozim 20km/h brze nego sto vozi ispodprosecni vozac 20 godina starog juga? Nemam. I zato sto radim ono sto nemam pravo to me kosta naprimer 100 evra godisnje. Da li me to cini opasnim po bezbednost saobracaja? Ne bih rekao. Ako me ne cini opasnim, onda mozemo da se bavimo ekonomskim pokazateljima. U automobilu godisnje provedem, ne znam, lupam, oko 400 sati. Ako bih svuda vozio po ogranicenjima, to bi bilo 500 sati. Moj sat vredi oko 4 evra. Razlika je 100 sati, izrazeno u novcu to je 400 evra. Kad oduzmemo onih 100 evra, ispada da sam 300 evra u plusu. Do slicnog obracuna, samo uvecanog, dolaze svi profesionalni vozaci, dostavne sluzbe i sve firme cija je delatnost na tockovima. Sa druge strane, posedovanje kvalitetnijeg vozila i odrzavanje istog u potpuno ispravnom stanju kosta vise nego posedovanje Juga i odrzavanje istog u stanju da moze da ide 60 km/h, pa onda opet verovatno dodjemo na isto, ili sam ja u krajnjem zbiru mozda i u minusu. Ali, kad bi svi vozili Juga po propisima panduri ne bi pravili kuce i vikendice i to bi negativno uticalo na ekonomiju, kako god okrenes sve ima neke dobre i lose strane :D

na ovom forumu postoji jedan tezak psihijatrijski bolesnik koji pise svoje analize svega i svacega, ali ovako genijalnom ekonomskom analizom mogu slobodno reci da si i njega prevazisao!
[ anon115774 @ 02.03.2017. 12:09 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Kad govorimo o EU, ne znam zasto zanemarujemo naprimer Rumuniju i Grcku.


Zato sto je u prirodi coveka da tezi ka boljem od sebe (sem u slucaju nebeskog coveka).

Citat:
Darko Nedeljković: Ogranicenja su sasvim prilagodjena Fici (Zastavi 750) i Jugu.


Kazem ja da ce ta zapadna evropa da propadne nacisto. Oni su videli ficu samo na slici pa opet imaju 50km/h ogranicenja u gradu. Kompletne budale.
[ Darko Nedeljković @ 02.03.2017. 12:40 ] @
Citat:
član:
u Nemackoj nisam video ni jednog Ficu i ni jednog Yuga, mislim da ogroman % automobila zadovoljava uslove bezbednosti koje si napisao (i vise od toga), pa je opet ogranicenje 50, a kao sto sam neki dan napisao na dobrom delu puteva u stambenim zonama ogranicenje je 30 km/h i niko se ne buni!

Kad sam bio u Nemackoj, rastojanje od centra jednog do centra drugog grada od 100km sam presao za 45 minuta bez da krsim pravila. U Srbiji slicno rastojanje izmedju naprimer Beograda i Valjeva ne mozes preci za manje od 2 sata, a ako bas vozis nebezbedno i pretices kolone po ibarskoj onda mozes za sat i po. Ispada da si uz skroz nebezbednu voznju u Srbiji barem upola Sporiji nego u Nemackoj. Sabac-Novi Pazar, 250 km, treba ti 5 ili 6 sati, zavisi kako vozis, toliko je otprilike svojevremeno trebalo i Juliju Cezaru da predje toliko rastojanje. A u Nemackoj u 21. veku to rastojanje predjes za sat i po, sa sve ogranicenjem od 50km/h na pocetku i kraju puta. Eto zasto se u Nemackoj niko ne buni, a u Srbiji se buni.

Citat:
znaci, kada je neko profesionalni vozac za njega mogu da vaze posebna pravila posto mu se "razvije 6. culo" i on onda moze da predvidja greske drugih! au, kako je tebi dobro!

Kazem, veoma tesko do nemoguce je implementirati takav zakon, pa se iz tog razloga praktikuje da se svi spuste na nivo sposobnosti najnesposobnijeg.

Itd, da ne odgovaram na svaku recenicu, sve u svemu zahvaljujem na komplimentima
[ Darko Nedeljković @ 02.03.2017. 12:46 ] @
Citat:
Informer:
Zato sto je u prirodi coveka da tezi ka boljem od sebe (sem u slucaju nebeskog coveka).

Slazem se. Eto i ja sam tako tezim da stignem od Sapca do Novog Pazara za, ako ne moze sat i po, onda makar za 4 sata. Bilo bi skroz pogresno teziti ka ne znam, Nepalu, gde za 250km treba i vise od 6 sati.

Citat:
Kazem ja da ce ta zapadna evropa da propadne nacisto. Oni su videli ficu samo na slici pa opet imaju 50km/h ogranicenja u gradu. Kompletne budale.

Pazi, sto se mene tice, ako grad ima dobro razgranatu mrezu metro linija, onda sam saglasan da se ogranicenje spusti i na ako hoces 0 km/h, da sve bude pesacka zona. Metro stize na odrediste za polovinu vremena koji je potreban automobilu koji krsi propise, tj. za trecinu onog koje je potrebno automobilu koji vozi po propisima. Poenta je da se od tacke A do tacke B stigne za neku pristojnu kolicinu vremena, a nacin se bira onaj koji je raspoloziv.

Samo jos da napomenem - da ne shvatite da sam ja nesto narocito lud vozac, ja imam 0 kazni za brzu voznju tokom poslednjih 10 godina, ali tu i tamo kad postoje uslovi vozim preko ogranicenja do odredjene mere i ne osecam nikakvu grizu savesto zbog toga.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 02.03.2017. u 14:05 GMT+1]
[ anon115774 @ 02.03.2017. 12:59 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Pazi, sto se mene tice, ako grad ima dobro razgranatu mrezu metro linija, onda sam saglasan da se ogranicenje spusti i na ako hoces 0 km/h, da sve bude pesacka zona. Metro stize na odrediste za polovinu vremena koji je potreban automobilu koji krsi propise, tj. za trecinu onog koje je potrebno automobilu koji vozi po propisima. Poenta je da se od tacke A do tacke B stigne za neku pristojnu kolicinu vremena, a nacin se bira onaj koji je raspoloziv.


Oni i u gradovima koji nemaju metro imaju isto ogranicenje.
[ Darko Nedeljković @ 02.03.2017. 13:57 ] @
Postoje li uopste u tim drzavama kojima mi tezimo veliki gradovi koji nemaju metro? Nadam se da nisi mislio da cepidlacimo oko neke palanke koju ako krsis pravila prodjes celu autom za 5 minuta, a ako vozis po pravilima onda ti treba pet i po do sest. Postoji li primer grada sa preko 300.000 stanovnika a da nije na Balkanu da nema metro? Verujem da ima negde neki izuzetak, ali milionskih gradova gotovo sigurno nema.

[ botr @ 02.03.2017. 15:41 ] @
Citat:
član:
a reci ti, Nedeljkovicu, koji je razlog za to?! zasto bi ljudi podmicivali pandure ili placali kazne 100-200 ili koliko vec € godisnje, zasto jednostavno ne voziti po ogranicenjima? jel smatras da su ogranicenja preniska, da je bezbedno voziti kroz naseljeno mesto 80-90? ili zuris uvek negde pa ne mozes da vozis po propisima? o cemu se radi?



U potpunosti se slazem, a licno krsim ogranicenje van naselja, ali u naselju striktno postujem, u naselju ima dece, pesaka, mnogo vise konfliktnih tacaka, pa ne bih da rizukujem da nekoga ubijem zasto sto zurim ili iz nekog drugog razloga.
[ Darko Nedeljković @ 02.03.2017. 15:52 ] @
Pitanje je da li vi mislite na neselje u smislu ulice sa soliterima i parkiranim automobilima sa obe strane, ili naselje tipa magistrala pa tu i tamo neki vocnjak a na vrh vocnjaka kuca. Ako mislite na ovaj drugi tip naselja, onda u Srbiji gotovo da i nema puta van naselja - naprimer Ibarska je od Beograda do Cacka cela jedno veliko naselje ispresecano omanjim "parkovima" bez kuca. Evo naprimer, ovo vam je naseljeno mesto Cibutkovica:

Puna linija, ogranicenje 50, uzivancija za savesne vozace.
[ Grejac @ 02.03.2017. 17:58 ] @
Kod skola i vrtica 30 km/h
Naselje 60 km/h
Van naselja 90 km/h
Autoput 130 km/h

To je oko ok, malo uz toleranciju od 10%

Sada vozim striktno po ogranicenju. Da vidis kolonu kola iza mene na Ibarskoj magistrali :D 50-55km/h
[ Lavlja_Jazbina @ 30.07.2017. 22:16 ] @
Citat:
Kao što je i najavljeno pre desetak dana, na naplatnim rampama u Srbiji počelo je merenje prosečne brzine, na osnovu koje bi vozači, koji su je prekoračili, ubuduće mogli da budu i kažnjeni.


Bas me zanima kako ce ovo funkcionisati!

http://www.blic.rs/vesti/drust...enje-na-putnim-rampama/gey4tl8
[ član @ 31.07.2017. 15:54 ] @


kada se pojavila ova vest prvi put pre par nedelja, citao sam komentare i "hiljade prepametnih Srba" se odmah javilo da su vec smislili kako ce da jednistavno hakuju zakon i zaebu glupave pandure tj. voze brzo 200-300 na sat ko kolko vec moze, onda stanu na benzinsku pumpu popiju kafu i eto, resen problem! i evo uspeo sam da nadjem komentar i jednog razumnog coveka koji je lepo objasnio poentu koju ocigledno ovi genijalci nisu baš iz prve ukapirali...

[ Java Beograd @ 31.07.2017. 18:15 ] @
Uosalom, niko i ne kaže da je sistem idealan, nepogrešv i nepre]ebiv.
Ali, već samo po sebi, postojanje sistema je nešto. Bilo kako bilo, određen broj vozača će svakako biti kažnjen za jurcanje po autoputu.

Svako ko je vozio autoputevima, svakako je primetio da postoji određen broj manijaka koji bukvalno jurcaju preko 200 km/h. Jednostavno, ima dobar auto, i eto, tako je u mogućnosti, i prolazi nekažnjeno. E, pa sad više neće moći.
[ vladd @ 31.07.2017. 20:25 ] @
Bice to dobra varijanta za smanjenje manijacenja, ne ocekuje se da ce biti iskorenjeno, ali ce biti smanjeno.

U petak sam bio u Nisu, danas u NS. Proleti pokoji manijacic, ali na kraju ipak mora da stane u kolonu i ceka naplatnu rampu. Usteda tih nekoliko minuta utrosena..

To sto je neko parcence vozio 200, to je cisti gust, malo ostrio gume po vrucini, posto ga ne zanima ponasanje zagrejanog asvalta, on ima dobar auto, a dobar auto postavlja pistu ili neki bolji asvalt ispod sebe dok se vozi.

I opste je pravilo, kada se kupi dobar auto, onda se zna sve o voznji, znanje se placa, a on ga je platio kroz cenu vozila.
[ bakara @ 31.07.2017. 20:40 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Citat:
Kao što je i najavljeno pre desetak dana, na naplatnim rampama u Srbiji počelo je merenje prosečne brzine, na osnovu koje bi vozači, koji su je prekoračili, ubuduće mogli da budu i kažnjeni.


Bas me zanima kako ce ovo funkcionisati!

http://www.blic.rs/vesti/drust...enje-na-putnim-rampama/gey4tl8

Funkcionisace vrlo efikasno...
Lepo zabelezi vreme kad si usao i ima vreme kada izlazis na osnovu predjenog puta izracunava veoma precizno prosecnu brzinu.

Ove price da ce da staju na kafu su glupost, ti sto zure i jure ne staju na kafu jer se onda gubi poenta brzine.

Samo ne znam koja prosecna brzina ce biti propisana za deonicu, jer to ne bi smelo biti 120km/h nego manje.
[ Lavlja_Jazbina @ 31.07.2017. 22:13 ] @
Java me nagrdi sa epitetima.Nego sta ako se izgubi vinjeta;).

Imam semu nego eto hteo sam da pitam sta drugi misle.Inace pre sam isao Bubanj Potok-M.Pozarevac 9 min.

Isto do Mladenovca ( zavisi ponekad od nekog slepera).
[ Žika 11 @ 01.08.2017. 09:21 ] @
Citat:
član:


kada se pojavila ova vest prvi put pre par nedelja, citao sam komentare i "hiljade prepametnih Srba" se odmah javilo da su vec smislili kako ce da jednistavno hakuju zakon i zaebu glupave pandure tj. voze brzo 200-300 na sat ko kolko vec moze, onda stanu na benzinsku pumpu popiju kafu i eto, resen problem! i evo uspeo sam da nadjem komentar i jednog razumnog coveka koji je lepo objasnio poentu koju ocigledno ovi genijalci nisu baš iz prve ukapirali...




Može da razmenjuje do sutra, sistem beleži tablicu i vreme ulsaska vozila. Isti slučaj i sa gubljenjem kartice samo što su onda naplaćivali najveću cenu putarine i možda još neke penale.
[ mjanjic @ 01.08.2017. 09:35 ] @
Pa šta je problem da beleži tablicu, to već rade sistemi za zatvorene parkinge.


Drugo, najbolji su mi oni koji pričaju "svrati 2 minuta do toaleta, ili 4-5 minuta dok natoči gorivo...", a niko se nije potrudio da IZRAČUNA kolika mu je pauza potrebna.

Ako je deonica 60km, to je 20 minuta vožnje 180km/h, a 30 minuta vožnje 120km/h, što znači da mu je potrebna pauza od 10 minuta.
Ako je deonica duža, i pauza je proporcionalno duža, što važi i za veću brzinu preko ograničenja.

Kako neko reče negde u komentarima na ovu vest, na kraju će im presesti te kafe, pa će biti kao u onom vicu kad čovek ode kod doktora, jer ga vara žena, a svaki put kad je uhvati u prevari, ona "nemoj da me tučeš, možeš u zatvor, ovo, ono, nego, hajde da sednemo i popijemo kafu pa da popričamo..." I pita doktora: "Doktore, hoćeli meni biti nekih loših posledica od tolike kafe?"
[ component @ 01.08.2017. 11:17 ] @
Meni je stvarno drago što će da uvedu ovaj sistem. Dosta puta sam video kako može od Novog Sada da se stigne do Beograda za nešto više od pola sata kad se žuri na sastanak. Ili sa mađarske granice do Novog Sada, što sam imao priliku da doživim. Us*o sam se od straha! Ali ne vredi manijacima da pričaš. Valjda će kazne da malo da ih urazume.
Samo da se pojedine kazne ne zature po rođačkoj liniji. Zakon vredi samo kad je isti za sve.
[ Žika 11 @ 01.08.2017. 12:02 ] @
BG-Niš 200km između 2 rampe, znači da je dozvoljeno vreme 1:40.

Ko vozi 140km/h tu deonicu pređe za 1:26 (160km/h - 1:15 / 180km/h -1:07 / 200km/h - 1:00) pa treba da pije kafu 14min (25min / 33min / 40min)
[ Braxi @ 01.08.2017. 14:51 ] @
podrzavam ovo sa merenjem prosecne brzine mada znam da ce izazvati suprotan tj perverzan efekat, a to je da ce ljudi sada komotno moci da prze svoje masine i 200km/h a onda srecni i zadvoljni da odu negde na kaficu posle dobrog luftiranja. A sto neko rece, mozda utrose vreme i na naplatnoj.

za clan,

druze nisi bas u pravu za Nemacku. Jeste, mi svi imamo sliku o Nemcima kao ekstra narodu koji vozi po sve samim pravilim akao Kriger i onaj Pipilajn ili her Flik. Nazalost, daleko je od stvarnosti. Nemacka je jedna od najludjih zemalja za voznju. Na Autobanu uglavnom nema oigranicenja, ali i na deonicama gde iz objektivnih razloga ima limit 130km/h vozi se kao da ga nema. Po lokalnim putevima se isto siba samo tako. Seku se krivine, obilaze kolone, gaze pune linije...

ako je za utehu recimo da u Nemackoj ima 18miliona ljudi stranog porekla pa je razumljivo da se disciplina razvodnila...

Java je u pravu i slazem se da je besmisleno terati mak na konac kako to nekad radi policija. Cak mi nije jasno zbog cega gradskim magistralama nije dozvoljeno i 70 na sat ?
[ Ivan Dimkovic @ 01.08.2017. 15:13 ] @
Razlika je u tome sto u Nemackoj ogromna vecina vozaca na auto putu >ocekuje< da svako malo moze da proleti neko preko 200 km/h i, shodno tome, ne ulecu u kojekakve manevre koji su prosto nebezbedni kada imaju ucesnike u saobracaju koji su 100 km/h brzi od njih. Naravno ima izuzetaka od vikend vozaca preko turista pa sve do cistih ludaka ali su generalno nepisana pravila na putu postovana.

U vecini drugih zemalja ljudi uopste i nemaju takav osecaj iz prostog razloga sto je toliko brza voznja dovoljno retka da biva vrlo retko vidjen izuzetak. Recimo u Belgiji ili Holandiji tipicno ljudi prelaze u levu traku mnogo cesce i sa mnogo manjim rastojanjem zato sto je jednostavno izuzetno retko da u toj taci neko prelece kao topovsko djule, skoro svi voze 120-130 i jednostavno ti se ne formira osecaj da svako malo moze neko da proleti sa 200+.

To nije funkcija neke "kulture voznje" vec adaptacija na fakat da na mnogim deonicama u DE nema ogranicenja brzine i interne kalibracije sta je "bezbedno" posto ocigledno ako uletis i neko te opali sa 100 km/h razlike vrlo verovatno necete dobro zavrsiti ni ti ni on/ona.

I sa svim tim se, naravno, i dalje dese uskakanja. Ja sam 5 godina vozio skoro svaki radni dan na deonici bez ogranicenja brzine i danas se secam da sam imao bar 3-4 situacije gde sam zapravo preziveo pukom srecom, da se desilo nesto drugo i da sam izgubio kontrolu nad autom (a realno to je cista funkcija srece na takvom broju voznji, koliko god neko smatrao da je dobar vozac) sumnjam da bi ista ostalo od mene na kraju. U nekoj drugoj zemlji kada bih toliko dugo vozio sa takvom brzinom (sto svakako ne bih) mislim da bih bio mrtav do sad 20 puta.

A voziti kao manijak tamo gde to nije deo "normalne" voznje nije nista drugo nego samoubilacko ponasanje.

Citat:
Braxi
mada znam da ce izazvati suprotan tj perverzan efekat, a to je da ce ljudi sada komotno moci da prze svoje masine i 200km/h a onda srecni i zadvoljni da odu negde na kaficu posle dobrog luftiranja. A sto neko rece, mozda utrose vreme i na naplatnoj.


Ovo nema bas puno logike.

Ti koji voze 200+ cistog 'urcenja radi to do sad rade bez ikakvih problema. Ubacivanje merenja prosecne brzine im ubacuje jedan problem o kome moraju da misle i to samo moze da smanji broj takvih ljudi.

A oni koji sistematski voze znacajno brze od proseka kako bi stigli negde brze, njih ovakvi sistemi ubijaju.

A na ove druge zapravo sistem i cilja.

Veruj mi, sistemi kontrole prosecne brzine su izuzetno efikasni. Kad sam prvi put putovao u NL, posle vracanja kuci stiglo mi je pismo za par nedelja da se iskesiram trocifrenu sumu u EUR zato sto su mi izmerili vecu prosecnu brzinu. Sledeci put sam i te kako obratio paznju na to :-) Doduse, Holandjani su doveli taj sistem do perfekcije, tamo gde se meri prosecna brzina nema ama bas nigde gde mozes da stanes, pa ne mozes ni da se 'urcis :)
[ letic @ 01.08.2017. 15:18 ] @
Najveća razlika srpskih autoputeva u odnosu na evropske je u kvalitetu autoputa, pa u kvalitetu i tehničkoj ispravnosti vozila, pa tek onda u opsezima brzina.
A kada smo kod brzina, ono što ja najviše primećujem u Srbiji na autoputu su vozila sto voze drastično sporije od saobraćaja.
A takvi su redovni, vozite sa 130 i naletite na auto natrpan kupusom koji vozi duplo sporije. Da li će kažnjavati te koji voze sporo ?
Što se tiče brzine na našem autoputu samo ludak može da vozi brzo jer je autoput nebezbedan zbog bednog asfalta i bedne tehničke ispravnosti ostalih vozila.

Mislim da je veca novina sto policije sada ima svugde, kampuju na svakoj pojediacnoj besmislenoj lokaciji gde moze da se vozi malo brze, a bez opasnosti po druge.
5 novih metoda saobraćajne policije

Gde god da krenem po gradu radari, a nigde gde je mozda kriticno i desavaju se udesi.
[ Braxi @ 01.08.2017. 15:31 ] @
statistika kaze da je za svakim 6 automobilom D tablica Turcin ili Balkanac. Ni u CH nije bolje stanje. Mislit eda njega dojmi sto se nalazi u velicanstvenom Deutschlandu. Ja mislim da ne.

Tako da ne bih precenjivao Nemacku ni u kom smislu. Meni se desavalo da mi cak i u najporijoj traci amblenduju a vozim 130, prosto stoki nije dovoljno....

Srpska logika je otrpilike da se proba zeznuti sistem pa kako god. Posle uvodjenja ovog merenja prosecne brzine ocekujem grupe manijaka kako se odmaraju na pumpama i spremaju za sledeci prelet od 200- 240 do sledeceg odmorista i tako u krug.

zivi bili pa videli
[ Ivan Dimkovic @ 01.08.2017. 15:46 ] @
Nemci jako cesto koriste ablendovanje ako hoce da se sklonis, nema to veze sa Turcima ili Balkancima, to je deo lokalnih obicaja u voznji.

Citat:

statistika kaze da je za svakim 6 automobilom D tablica Turcin ili Balkanac. Ni u CH nije bolje stanje. Mislit eda njega dojmi sto se nalazi u velicanstvenom Deutschlandu. Ja mislim da ne.


Ovaj, da. Znas zasto? Zato sto ce posle par puta liberalnog prelazenja u levu traku na neogranicenoj deonici imati bliski susret sa smrcu tako sto ce im neko jedva zakociti iza. Moze neko biti izuzetno glup ili tvrdoglav ali sam prilicno siguran da ce posle par takvih situacija vrlo dobro gledati u retrovizor.

Isto vazi i za Francuze ili Holandjane koji prvi put prolaze kroz DE. Brzo se svi priviknu na nacin voznje.

Briga za sopstveno dupe je ipak najveci motivator da pazis.

Citat:

Srpska logika je otrpilike da se proba zeznuti sistem pa kako god. Posle uvodjenja ovog merenja prosecne brzine ocekujem grupe manijaka kako se odmaraju na pumpama i spremaju za sledeci prelet od 200- 240 do sledeceg odmorista i tako u krug.


To ce moci da okace macku o rep kako budu uvodili kamere izmedju deonica, a to je neminovnost.

Bice ono "I fought the law, and the law won".

Meni ovo deluje kao pocetna mera gde se uvodi infrastruktura koja ce posle samo da raste.
[ Braxi @ 01.08.2017. 15:52 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Isto vazi i za Francuze ili Holandjane koji prvi put prolaze kroz DE. Brzo se svi priviknu na nacin voznje.


uikoliko smrt ne bude brza od njih.

da li isto vazi i za Nemce kad prelaze u Holandiju ?!
[ Ivan Dimkovic @ 01.08.2017. 16:06 ] @
Pa vazi, samo se to manifestuje na drugi nacin.

Stil voznje u Holandiji je drugaciji od stila voznje u Nemackoj, samo sto posledice nepridrzavanja obicno nisu ni izbliza opasne. Ako dolazis prvi put autom, bice ti malo neobicno ali brzo ukapiras sta da ocekujes i kako da vozis da minimizujes sanse za problem.

A za one koji ne kapiraju brzo, Holandjani su se potrudili da postave jako puno raznoraznih uredjaja za prikupljanje prihoda na svojim putevima.
[ Braxi @ 01.08.2017. 16:13 ] @
pp sam da ce Holandjani posebno spremiti dobrodoslicu za ove iz Nemacke.

imao sam i ja svoja vatrena krstenja u Nemackoj i ... preziveo... U celini cenim Nemacku jer ima besplatne autoputeve, mada mislim da generalno ideja bez ogranicenja ipak nije dobra...

A pored toga, primetio sam da cak ni deonice bez ogranicenja nisu bog zna sta u smislu kvaliteta puta... ali uostalom, njihov kraj njihova pravila...
[ Braxi @ 01.08.2017. 16:14 ] @
a samo da dodam, na post clana sam reagovao vise u smislu generalne kulture "nemaca" u voznji tj ne samo na auto putu vec i lokalnim putevima i urbanim zonama i apsolutno ih ne bi uzdizao. ni njih ni Svajcarce ni Austrijance.

[ Darko Nedeljković @ 01.08.2017. 18:44 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ti koji voze 200+ cistog 'urcenja radi to do sad rade bez ikakvih problema. Ubacivanje merenja prosecne brzine im ubacuje jedan problem o kome moraju da misle i to samo moze da smanji broj takvih ljudi.

A oni koji sistematski voze znacajno brze od proseka kako bi stigli negde brze, njih ovakvi sistemi ubijaju.

A na ove druge zapravo sistem i cilja.

Da, potpuno se slazem sa ovim. Vecina ljudi za koje znam da velike kilometraze svakodnevno prelaze velikim brzinama to cine iz razloga sto zele da odredjenu razdaljinu predju za krace vreme, a ne zato sto vole da divljaju po cenu da posle moraju da stoje u mestu. Ima odredjen sloj stanovnistva u Srbiji koji ima novca, ima jake automobile i ne predstavlja im problem da plate kaznu, pa im samim tim ne predstavlja problem i da krse saobracajna pravila, ali SAMO do granice koja moze da se plati - nebitno koliko, bitno da nema zatvora niti poena koji znace oduzimanje dozvole u doglednoj buducnosti. Tako sam pre neki dan prisustvovao razgovoru dvojice takvih jednog starijeg iskusnijeg i jednog mladog neiskusnog, gde ovaj stariji savetuje mladog na se autoputem vozi 160km/h, tj. 40 km/h brze od dozvoljenog, na putu van naselja 30 km/h vise od dozvoljenog, a u naselju 20 km/h uz jasan komentar da ono sto se novcem moze platiti ne predstavlja problem. To naravno uz statistiku da ih policija nahvata i odbije mito 5-6 puta mesecno, ne 5-6 puta dnevno. E, kao sto kazes, takvima ce se krsenje pravila znatno zakomplikovati ako su 5-6 puta dnevno na autoputu jureci na sastanke od jednog do drugog kraja Srbije. Isplati im se da jure ako je verovatnoca za kaznu 10%, ali ako je verovatnoca za kaznu 100% zbog prosecne brzine, onda se isplativost jurnjave vec dovodi u pitanje.

Naravno, sad ce se javiti neko ko poznaje neke ljude kojima je bzina sama sebi svrha i da ce rado divljati po autoputu pa potom stajati sat vremena na pumpi, ali dobro, nek novo pravilo eliminise polovinu prebrzih vozaca pa je i to super.
[ Lavlja_Jazbina @ 01.08.2017. 19:38 ] @
Znaci medjuprostor se neracuna,mislim na onaj od do rampe .A i zamislite da na svakoj iskljucnoj rampi stoji pandur.

Sluzba naplate nema pravo da salje opomene tako da je ceo sistem fejk.
[ dr killer @ 01.08.2017. 20:13 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:

.Inace pre sam isao Bubanj Potok-M.Pozarevac 9 min.

Isto do Mladenovca ( zavisi ponekad od nekog slepera).


Bez laganja molim vas lepo.
[ Lavlja_Jazbina @ 01.08.2017. 20:36 ] @
Aha
[ anon115774 @ 02.08.2017. 00:11 ] @
Citat:
Java Beograd: Svako ko je vozio autoputevima, svakako je primetio da postoji određen broj manijaka koji bukvalno jurcaju preko 200 km/h. Jednostavno, ima dobar auto, i eto, tako je u mogućnosti, i prolazi nekažnjeno. E, pa sad više neće moći.


Kao neko ko je za poslednjih 6 godina napravio prilicno mnogo kilometara na nasim autoputevima rekao bih da je prekoracenje brzine najmanji problem.

Ne secam se da sam ikad na nasim autoputevima imao bilo kakvu rizicnu situaciju zbog mog ili tudjeg prekoracenja brzine ali zato sa druge strane:

- bezbroj situacija gde batica bez migavca i bez gledanja prelazi u levu traku (neretko krecuci se brzinom 70-80 gde je dozvoljeno 120)
- bezbroj situacija gde sleper obilazi sleper u trajanju od pet minuta...
- bezbroj situacija usporavanja saobracaja voznjom mnogo manjom od maksimalne dozvoljene (kad vidim da sleper ili autobus obilazi putnicki auto oduzeo bih mu i auto i dozvolu)
- bezbroj situacija gde covek vozi sa dugim svetlima iako mu u susret nailazi auto (valjda misli ako je na autoputu da je to onda u redu) ili ako ima auto ispred
- bezbroj situacija gde se konstantno vozi levom stranom (iako je kvalitet puta sasvim dobar i u srednjoj traci - posto je to uglavnom izgovor kod nas)
- bezbroj situacija gde stizem baticu u levoj traci, ne pomaze to sto sam se pojavio nego moram da ga opomenem, on se skloni uredno u desnu i krene da ubrzava (da mi valjda dokaze nesto, 'bem li ga...)

Ima tu jos nekih stvari ali generalno bih ja sve ovo sto sam naveo stavio ispred prekoracenja brzine jer sa tim prekoracenjem ne vidim bilo kakav problem niti sam imao bilo kakvu rizicnu situaciju. To sto neko vozi 30-40km/h brze od mene ili ja od njega nije nikakav problem sve i da se desi nesto nepredvidjeno ta razlika u brzini se kocnicom koriguje vrlo lako.

Jedina rizicna situacija koja mi se desila zbog brzine, a u vezi sa onim sto je Dimkovic rekao, je pre par meseci na autoputu u Nemackoj. Nema zive duse i batica sa kombijem mrtav ladan iz desne trake, sa sve migavcem, iako nema nikog ispred sebe, pravo u levu traku u kojoj ga stizem razlikom od 160km/h... Kad sam nakon dve sekunde stigao do njega i ukocio nekako imao sam i sta da vidim - tablice ZR...

A na ove komentare da je na nasim autoputevima problem kvalitet mogu samo da se nasmejem. To valjda ljudi po inerciji jer se previse idealizuje sve sto je van Srbije i onda samo pricaju na pamet kako kod nas nista ne valja i sve je katastrofa itd. Mi smo valjda zemlja izgovora pa onda moramo i za taj deo da nadjemo izgovor. Isto kao i ona budalastina "nase gorivo je katastrofa".

Na skoro svim deonicama nasih autoputeva moze komotno da se vozi 200+ bez ikakvih problema (da napomenem: tamo gde krivine nisu ogranicavajuci faktor posto ce odmah neko da se uhvati za neki izuzetak (krivina kod Pozarevca npr) ne bi li mi natrljao nos). Na nasim autoputevima je problem iskljucivo nekultura i nista vise. Put je sasvim dobar da moze da se vozi propisanim brzinama i da put ne bude ni jedne nesrece zbog kvaliteta puta.
[ Gost2 @ 02.08.2017. 08:20 ] @
Zbog prebrze vožnje na našim autoputevima ubedljivo najviše nesreća su izazvali političari i javne ličnosti u brzim nemačkim automobilima. Voze brzo a ne znaju da voze ni polako.
Nažalost, na njih se ograničenja ne odnose. Verovatno osećaju da su previše ograničeni u drugim stvarima pa im ograničenje brzine kretanja nije neophodno.
[ Nebojsa Milanovic @ 02.08.2017. 08:29 ] @
@ Informer

Dobar post!
[ anon115774 @ 02.08.2017. 08:40 ] @
@Gost2

Pa i to ali ja se stvarno ne secam kada sam cuo da se na autoputu nesto desilo zbog prevelike brzine. Uglavnom je to:

- sleteo s puta jer je zaspao ili tako nesto
- cukanje od pozadi jer magarac ne drzi odstojanje
- udario u vozilo u zaustavnoj traci

Sto rekao Alvirovic: "Autoput je po definiciji najbezbednija saobracajnica".

@Nebojsa

Hvala, trudim se :)
[ letic @ 02.08.2017. 12:34 ] @
Kod nas uvek ista priča, u fudbalu su svi selektori, u politici svi čerčili, u saobraćaju svi šumaheri.
A u stvarnosti, odeš na NAVAC ili na karting, što je duži jezik to manje ume da vozi...

Stižem baticu u levoj traci je definicija nepoštovanja zakona kod nas, ljudi misle da leva traka služi da se njom vozi, a posebno je rezervisana za sve šumahare.
Leva traka služi isključivo za preticanje, nema zadržavanja u levoj traci. Kako je kod nas autoput poligon za iskompleksirane, oni tipični primerci obavezno voze levom trakom, da li sporo ili brzo, jer je ta traka rezervisana za njih.
Tipično ponašanje je i vožnja na braniku i slično. Živčanost i siljenje. Još tipičnije je davanje sebi uloge suda i policije.

Potpuno se slažem da oni koji voze prebrzo nisu glavni problem naših autoputeva.

Ja ne prelazim velike kilometraže, ali mogu da tvrdim da tako bedan i nekvalitetan autput kao mnoge deonice BG - Subotica i BG - Šid nisam video na potezu od Beograda preko Budimpešte, Beča, Zagreba, Ljubljane, Torina, gde svake godine prođem.
[ Ivan Dimkovic @ 02.08.2017. 12:54 ] @
Citat:
Informer
je pre par meseci na autoputu u Nemackoj. Nema zive duse i batica sa kombijem mrtav ladan iz desne trake, sa sve migavcem, iako nema nikog ispred sebe, pravo u levu traku u kojoj ga stizem razlikom od 160km/h... Kad sam nakon dve sekunde stigao do njega i ukocio nekako imao sam i sta da vidim - tablice ZR...


Meni se to desilo nekoliko puta - drugi vozaci su bili DE table, lokalne. Sve super, ti vozis 200+, sve ide glatko dok odjednom nekome ko vozi 100 km/h sporije od tebe ne dune da hoce da udje u traku gde ti vozis. Jednostavno, ako vozis jako puno naleteces na takve pre ili kasnije i mogu biti lokalni vikend vozaci a ne samo turisti ili sasvim dobri vozaci kojima je bas tad opala paznja.

Kao sto rekoh, danas posle vise godina kad razmislim, bukvalno u svakoj od tih situacija sam mogao da izginem da su se stvari odvijale >malo< drugacije. Cak i posle kocenja i dalje vozis debelo preko 120, da malo dokacis auto koji ulazi u tvoju traku (ili previse cimnes volan da ga izbegnes i fizika nadvlada elektroniku) sve su sanse da ces i ti izgubiti kontrolu a onda na toj brzini ostaje samo lutrija da li ces poginuti ili ostati dozivotni invalid ili biljka na aparatima.

Mislim da je jedini relativno bezbedan nacin da vozis tako u DE (iskreno, nigde drugde ne bih ni pokusavao da vozim tim brzinama ne samo zbog nelegalnosti vec i zbog fakta da drugi ucesnici u voznji ne ocekuju da ces tako da vozis pa povecavas sansu da izgines) da drzis veliko rastojanje i da prikocis na brzinu nesto vecu od sporije trake kada nailazis na kolone u desnim trakama. Ako nastavis visokom brzinom (tipa delte nekoliko desetina km/h + u odnosu na desne trake) , uplatio si tiket hoce li te neko ubiti danas ili nece.

Mozda nece 1000 puta, ali 1001-vi...
[ član @ 02.08.2017. 16:58 ] @
Citat:
Žika 11: BG-Niš 200km između 2 rampe, znači da je dozvoljeno vreme 1:40.

Ko vozi 140km/h tu deonicu pređe za 1:26 (160km/h - 1:15 / 180km/h -1:07 / 200km/h - 1:00) pa treba da pije kafu 14min (25min / 33min / 40min)


ako neko stvarno bude vozio 160/180/200+ pa onda bude racunao koliko vremena treba da pije kafu da bi ispeglao prosecnih brzinu (i pritom da npr. za BG-NI umesto 10L goriva, potrosi 20L) onda mu je to vreme cekanja definitivno prpoprcionalno stepenu retardiranosti!

Citat:
Braxi: druze nisi bas u pravu za Nemacku. Jeste, mi svi imamo sliku o Nemcima kao ekstra narodu koji vozi po sve samim pravilim akao Kriger i onaj Pipilajn ili her Flik. Nazalost, daleko je od stvarnosti. Nemacka je jedna od najludjih zemalja za voznju. Na Autobanu uglavnom nema oigranicenja, ali i na deonicama gde iz objektivnih razloga ima limit 130km/h vozi se kao da ga nema. Po lokalnim putevima se isto siba samo tako. Seku se krivine, obilaze kolone, gaze pune linije...


pa nisam primetio da "uglavnom nema" ogranicenja, pre bi rekao da "uglavnom ima" ogranicenja a da eto, kao sto si i sam rekao "ima deonica" bez ogranicenja pa otud i ta urbana legenda da u Nemackoj na auto-putevima nema ogranicenja!
ja uglavnom vozim po Bayernu na A8, A9, A92 i bar tu su zbog uslova na putu jako cesto svetlosom signalizacijom ogranicenja na 100, 120, ev. 130. eto, moze Dimkovic da kaze koliko je cesto nailazi(o) na deonice bez ogranicenja, posto je pominjao sa je dosta vozio po Nemackoj.
inace, kad je vec rec o autoputevima u Nemackoj... kao sto je svima koji su samo jednom prosli kroz Nemacku kolima, gradilista su bukvalno na svakih 50km, guzve svalodnevno nenormalne, jedan mali sudar i u roku od 15 min. kolona 10km, itd. tako da to sve utice da i kada bi mozda i bilo svuda dozvoljeno, jednostavni ne bi bilo izvodljivo da se pid takvim uslovima svuda vozi neograniceno brzo!
[ Žika 11 @ 02.08.2017. 17:03 ] @
Citat:
Informer:
Citat:
Java Beograd: Svako ko je vozio autoputevima, svakako je primetio da postoji određen broj manijaka koji bukvalno jurcaju preko 200 km/h. Jednostavno, ima dobar auto, i eto, tako je u mogućnosti, i prolazi nekažnjeno. E, pa sad više neće moći.


Kao neko ko je za poslednjih 6 godina napravio prilicno mnogo kilometara na nasim autoputevima rekao bih da je prekoracenje brzine najmanji problem.

Ne secam se da sam ikad na nasim autoputevima imao bilo kakvu rizicnu situaciju zbog mog ili tudjeg prekoracenja brzine ali zato sa druge strane:

- bezbroj situacija gde batica bez migavca i bez gledanja prelazi u levu traku (neretko krecuci se brzinom 70-80 gde je dozvoljeno 120)
- bezbroj situacija gde sleper obilazi sleper u trajanju od pet minuta...
- bezbroj situacija usporavanja saobracaja voznjom mnogo manjom od maksimalne dozvoljene (kad vidim da sleper ili autobus obilazi putnicki auto oduzeo bih mu i auto i dozvolu)
- bezbroj situacija gde covek vozi sa dugim svetlima iako mu u susret nailazi auto (valjda misli ako je na autoputu da je to onda u redu) ili ako ima auto ispred
- bezbroj situacija gde se konstantno vozi levom stranom (iako je kvalitet puta sasvim dobar i u srednjoj traci - posto je to uglavnom izgovor kod nas)
- bezbroj situacija gde stizem baticu u levoj traci, ne pomaze to sto sam se pojavio nego moram da ga opomenem, on se skloni uredno u desnu i krene da ubrzava (da mi valjda dokaze nesto, 'bem li ga...)

Ima tu jos nekih stvari ali generalno bih ja sve ovo sto sam naveo stavio ispred prekoracenja brzine jer sa tim prekoracenjem ne vidim bilo kakav problem niti sam imao bilo kakvu rizicnu situaciju. To sto neko vozi 30-40km/h brze od mene ili ja od njega nije nikakav problem sve i da se desi nesto nepredvidjeno ta razlika u brzini se kocnicom koriguje vrlo lako.

Jedina rizicna situacija koja mi se desila zbog brzine, a u vezi sa onim sto je Dimkovic rekao, je pre par meseci na autoputu u Nemackoj. Nema zive duse i batica sa kombijem mrtav ladan iz desne trake, sa sve migavcem, iako nema nikog ispred sebe, pravo u levu traku u kojoj ga stizem razlikom od 160km/h... Kad sam nakon dve sekunde stigao do njega i ukocio nekako imao sam i sta da vidim - tablice ZR...

A na ove komentare da je na nasim autoputevima problem kvalitet mogu samo da se nasmejem. To valjda ljudi po inerciji jer se previse idealizuje sve sto je van Srbije i onda samo pricaju na pamet kako kod nas nista ne valja i sve je katastrofa itd. Mi smo valjda zemlja izgovora pa onda moramo i za taj deo da nadjemo izgovor. Isto kao i ona budalastina "nase gorivo je katastrofa".

Na skoro svim deonicama nasih autoputeva moze komotno da se vozi 200+ bez ikakvih problema (da napomenem: tamo gde krivine nisu ogranicavajuci faktor posto ce odmah neko da se uhvati za neki izuzetak (krivina kod Pozarevca npr) ne bi li mi natrljao nos). Na nasim autoputevima je problem iskljucivo nekultura i nista vise. Put je sasvim dobar da moze da se vozi propisanim brzinama i da put ne bude ni jedne nesrece zbog kvaliteta puta.



Jes primetio i ti ?
Ovo je postalo kao epidemija kuge. Toliko nekulture i ne poštovanja u saobraćaju da nije normalno.
Ove bezbroj sitacija što je naveo Informer obično rade ljudi koji voze duže vreme za nekim vozilom, da bi im odjednom im nešto dunulo u mali mozak sačekali momenat da priđeš blizu i kreću bez obaziranja da se prebacuju ispred u levu traku. Onda kreće kočenje da ga ne bi zgazio kao kera. Slično rade i vozači šlepera.
[ anon115774 @ 02.08.2017. 18:10 ] @
Citat:
letic:Ja ne prelazim velike kilometraže, ali mogu da tvrdim da tako bedan i nekvalitetan autput kao mnoge deonice BG - Subotica i BG - Šid nisam video na potezu od Beograda preko Budimpešte, Beča, Zagreba, Ljubljane, Torina, gde svake godine prođem.


Ocigledno onda nisi prosao autoputem A4 (Nickelsdorf - Bec) ili D4 (Brno - Prag). Pogotovo je ovaj drugi zanimljiv. Najveci autoput u zemlji a izgleda bukvalno kao put Indjija - Sremski Karlovci (pre rekonstrukcije, sa onim betonskim plocama - skakaonicama) samo sto ima po dve trake u oba smera :) A ovaj u Austriji nije bas takav (doduse pre par meseci je pocela rekonstrukcija) ali je dobar da se covek razbudi i razdrma posle duze voznje :)

BG - SU ima samo jedan problematican deo kod Novog Sada koji se sada rekonstruise i jedno parce kod Feketica u pravcu SU u duzini od 300-400m. Sve ostalo moze 200+ bez problema.
[ ademare @ 02.08.2017. 18:26 ] @
Mediji pod kontrolom , tvrde da je sama najava , merenja prosecne brzine , vec resila sve probleme ? Naravno naslov nema nikakve veze sa tekstom, a sadrzaj je spisak lepih zelja i obecanja , o nekom buducem sistemu, koji za sada ne postoji , niti ce uskoro .

http://www.telegraf.rs/vesti/s...-ko-najvise-divlja-po-autoputu

[ Žika 11 @ 02.08.2017. 21:38 ] @
Citat:
Informer:
Citat:
letic:Ja ne prelazim velike kilometraže, ali mogu da tvrdim da tako bedan i nekvalitetan autput kao mnoge deonice BG - Subotica i BG - Šid nisam video na potezu od Beograda preko Budimpešte, Beča, Zagreba, Ljubljane, Torina, gde svake godine prođem.


Ocigledno onda nisi prosao autoputem A4 (Nickelsdorf - Bec) ili D4 (Brno - Prag). Pogotovo je ovaj drugi zanimljiv. Najveci autoput u zemlji a izgleda bukvalno kao put Indjija - Sremski Karlovci (pre rekonstrukcije, sa onim betonskim plocama - skakaonicama) samo sto ima po dve trake u oba smera :) A ovaj u Austriji nije bas takav (doduse pre par meseci je pocela rekonstrukcija) ali je dobar da se covek razbudi i razdrma posle duze voznje :)

BG - SU ima samo jedan problematican deo kod Novog Sada koji se sada rekonstruise i jedno parce kod Feketica u pravcu SU u duzini od 300-400m. Sve ostalo moze 200+ bez problema.


Ne samo Od Brna već nekih 80 km pre Brna pa do Praga je manje više zlo. Ima delova kosi su rađeni pa se čovek na kratko obraduje i ima dosta radova na rekonstrukciji. Nisu baš skakonice ali je jako bučan i iritantan. Betonski spojevi i neka dijagonalna rezbarenja betonskih ploča urnišu vešanje.

A naš AP je zlo skoro odmah od granice ka Novom Sadu, srećom sad ga rade.
[ bakara @ 03.08.2017. 00:23 ] @
Citat:
Informer:
Na skoro svim deonicama nasih autoputeva moze komotno da se vozi 200+ bez ikakvih problema ....

kako moze kad je ogranicenje 120?

Citat:
Na nasim autoputevima je problem iskljucivo nekultura i nista vise. Put je sasvim dobar da moze da se vozi propisanim brzinama i da put ne bude ni jedne nesrece zbog kvaliteta puta

Da li je nekultura kada vozis 200km/h?

Ne znam sto vam je ovaj propis uopste izazvao paznju?
Ja predjem mesecno po 2000km i ne vidim sta je strasno u ovom.
[ anon115774 @ 03.08.2017. 08:08 ] @
Citat:
bakara: kako moze kad je ogranicenje 120?


Ne vredi, na sva mesta sam se trudio da stavim disclaimer zarad dezurnih pametnjakovica ali izgleda da mi je nesto promaklo. Dakle, odgovor na tvoje pitanje: moze tehnicki da se vozi mnogo preko ogranicenja a da se ne zavrsi u jendeku zbog kvaliteta puta. Ogranicenje je tu samo zbog mentaliteta i kulture.

Citat:
Da li je nekultura kada vozis 200km/h?


O tome moze da se diskutuje ali na autoputu je najvaznija bezbednost. Ja sam kulturu pomenuo zato sto nedostatak iste zestoko ugrozava bezbednost. Naravno da prebrza voznja moze da ugrozi bezbednost ali i ne mora. Pogledaj Nemacku npr. Na autoputu ima cega hoces. Od onih koji voze 110-130 do onih koji voze 300. I sve funkcionise bez ikakvih problema zato sto oni nemaju problem sa kulturom. Drze se odstojanja, gleda se u retrovizor, upotrebljavaju se migavci - i onda nema problema. Znaci oni mogu da imaju raspon od 100 do 300 na autoputu i da to sve funkcionise a nadam se da ne treba da napominjem jednu jako veliku razliku izmedju njihovih i nasih puteva - kolicina saobracaja.

Kad smo vec kod kolicine saobracaja, kada bi mi imali tu kolicinu saobracaja kao i oni to bi bio potpuni kolaps zbog onih koji voze mnogo ispod ogranicenja. Dovoljan je samo jedan takav a mi ih imamo za izvoz. Kod njih na magistralnim putevima (ogranicenje uglavnom 100km/h) nema preticanja ne zato sto je zabranjeno nego zato sto nema potrebe. Svi voze 100-110 i nema problema.

Citat:
Ne znam sto vam je ovaj propis uopste izazvao paznju?
Ja predjem mesecno po 2000km i ne vidim sta je strasno u ovom.


Zato sto je taj propis iskljucivo marketinska stvar. Izuzetno je jednostavno za implementirati i prakticno dzabe a potpuno beskorisno. Kada kazem beskorisno mislim da nece nista povecati bezbednost odnosno smanjiti broj nesreca. Uzmi statistiku nesreca na autoputu pa pogledaj koliko ih je direktno prouzrokovano prekoracenjem brzine.

Kao sto rekoh, po mom skromnom misljenju najveci problem i izazivac nesreca su kamikaze koji se prestrojavaju bez gledanja u retrovizor i upotrebe migavca i pri tom se krecuci mnogo isod ogranicenja.

Posle njih su oni koji ne drze odstojanje ali to jos uvek nije toliki problem kod nas jer je kolicina saobracaja relativno mala.
[ Ivan Dimkovic @ 03.08.2017. 08:32 ] @
Citat:
član:
eto, moze Dimkovic da kaze koliko je cesto nailazi(o) na deonice bez ogranicenja, posto je pominjao sa je dosta vozio po Nemackoj.
inace, kad je vec rec o autoputevima u Nemackoj... kao sto je svima koji su samo jednom prosli kroz Nemacku kolima, gradilista su bukvalno na svakih 50km, guzve svalodnevno nenormalne, jedan mali sudar i u roku od 15 min. kolona 10km, itd. tako da to sve utice da i kada bi mozda i bilo svuda dozvoljeno, jednostavni ne bi bilo izvodljivo da se pid takvim uslovima svuda vozi neograniceno brzo!


Unutar sirih gradskih zona, uglavnom je ograniceno na 120 - 130 (u zavisnosti od pokrajine), van sirih gradskih zona je uglavnom bez limita.

Bez obzira na to, na nekoj deonici od 50 km prakticne sanse da nema neke popravke puteva, suzenja traka i zaboda su... pa skoro nula :-)

Takodje, dobar deo auto puteva jos nema dinamicko regulisanje brzine. U kombinaciji sa nemanjem ogranicenja brzine na mnogim deonicama to stvara ceste situacije gde je neophodno izuzetno jako kociti zbog naglog pada prosecne brzine ostalog saobracaja. To je izuzetno opasno i nije retko da se desavaju lancani sudari zbog toga.

Same deonice gde nema ogranicenja brzine nisu nesto smrtnije od ostalih deonica auto puta + smrtnost na auto putu jeste niza nego u gradu.

ALI, ima tu jedna druga stvar: ako dozivite gubitak kontrole vozila na 250 km/h, vase sanse da prezivite nisu bas velike. U tom momentu vam nece biti bitna nikakva statistika retkosti udesa na auto putu.
[ Gost2 @ 05.08.2017. 09:09 ] @
http://auto.blog.rs/blog/auto/...-bahatim-vozacima-na-auto-putu





Ograničenje brzine kretanja na ovakav način je vrlo dobar razlog da se srbijanski putevi zaobidju u najširem luku kako bi trnzit preselili na Rumuniju i Bugarsku. U Srbiji nije nemoguće da se iza svega ovoga, i ne samo u ovom slučaju, kriju nečiji privatni interesi.
A šta se drugo i moglo očekivati od jedne plavuse koja je matematiku učila kod profesora koji ne razlikuje 10 hiljada milijardi dolara od 10 milijardi dolara.
Verovatno je ovim našim naučnicima spmenuti automobil sa ZR tablama, spomenut u jednom od prethodnih postova, poslužio kao etalon primerenog kretanja na autoputevima.



P.S. Odgovorne za postavljanje signalizacije na putevima oko Loznice, Bogatića i Šapca, ne treba kritikovati već ih odmah treba polslati na lečenje; i njih, i one koji su ih postavili na to rando mesto.


[Ovu poruku je menjao Gost2 dana 05.08.2017. u 10:32 GMT+1]
[ član @ 05.08.2017. 10:35 ] @
Citat:
U Srbiji nije nemoguće da se iza svega ovoga, i ne samo u ovom slučaju kriju nečiji privatni interesi

Citat:
P.S. Odgovorne za postavljanje signalizacije na putevima oko Loznice, Bogatića i Šapca, ne treba kritikovati već ih odmah treba polslati na lečenje; i njih, i one koji su ih postavili na to rando mesto.

na lecenje, takodje, i sve one koji pate od paranoje!
[ ademare @ 05.08.2017. 10:58 ] @
Stranci nece zaobilaziti domace autoputeve, jer za njih Ovaj zakon Nece biti primenjivan ! Nisu cak ni osmislili kako bi navodno sistem mogao da deluje na njih !

Tu je politika dala naredbu , da kao i do sada Stranci budu Nedodirljivi !

Dok u svim normalnim drzavama , policija ako ne isto , dosta rigoroznije kaznjava strance , u Srbiji , stranci mogu da rade sta pozele .

Zasto je to tako , objasnjenje izlazi iz okvira teme .
[ Gost2 @ 05.08.2017. 13:08 ] @
U Sribiji nisu gorući problem hipohonderi već oni drugi.
Oni koji su od razmišljanja operisani, a pri tome su sastavni deo vodeće strukture politickog šljama. (Ako je za utehu, po tome nismo jedinstveni).
Nisu nadareni željom da nešto nauče, da vide kako to rade oni kod kojih to funkcioniše i zašto je baš nešto takvo kakvo jeste, ali su zato dovoljno drčni da to svoje neznaje permanentno ekploatišu.
Riječ je o istim onakvim likovima koji ne razlikuju kuhinjske bojlere od megavatnih motora
[ anon115774 @ 05.08.2017. 16:15 ] @


Ovaj tekst je samo dokaz da sam u pravu kada kazem da je pleonazam kada se kaze "glup novinar".

U tekstu se kaze da je 3124 prekoracilo brzinu. Glupi novinar ne shvata da su tu i oni koji su vozili 121, 122 ili 123 km/h sto je totalno zanemarljivo i kada bi doslo do suda vrlo diskutabilno jer vozac moze da donese tehnicku specifikaciju za svoj auto u kom pise da je odstupanje brzinomera +-5%, pa letnje/zimske gume, itd itd. Uglavnom, nisam siguran da bi tu bilo ko dokazao da je vozac kriv.

Novinar je glup jer ne postavlja pitanje koliko bi njih moglo da bude kaznjeno jer su nedvosmisleno prekoracili brzinu.

U Madjarskoj kamere okidaju na +20 (dakle 150+) a u Austriji na +15 (dakle 145+).

Citat:
ademare: Dok u svim normalnim drzavama , policija ako ne isto , dosta rigoroznije kaznjava strance , u Srbiji , stranci mogu da rade sta pozele .


A o kojim se to drzavama radi? U Austriji, Madjarskoj i Nemackoj mozes da radis bukvalno sta hoces i da te kamere snimaju koliko hoces puta i nista se nece desiti samo ako imas tablice iz Srbije. Svi ostali uredno dobijaju kazne na kucne adrese. Licno su me kamere u Madjarskoj i Austriji slikale nekoliko puta i nikad se nista nije desilo. Prvi put kad me je slikala madjarska kamera sa EU tablama uredno sam posle dve nedelje na kucnu adresu dobio prigodnu uplatnicu na HUF 30.000 sa sve Internet linkom gde sam mogao da pogledam svoj auto u visokoj rezoluciji.
[ Braxi @ 05.08.2017. 16:54 ] @
ajde prvo da prokomentarisem Austriju...

putevi su katastrofa i najgore je kad stavljaju one smesne smajlije koliko jos do kraja baustele... i na kraju stoji znak "Danke". Da vaistinu danke, jer kroz Austriju ide stvarno samo ko mora, a moraju mnogi. Daj ljudi zaboga dignite cenu vinjete pa napravite cestit autoput, bar kao Slovenija.

Deutschland:

ja naravno nemam iskustva kao ovi sto zive tamo, ali niko ne spomenu ovde jednu stvar koju sam primetio, a to je guzva na najbrzoj traci. Znaci ja vozim npr 160 km/h i ne smetam nikome u drugoj ili trecoj cak traci zavisi koliko ih ima i gledam u retrovizoru tackice kako se priblizavaju i fijucu na 180 200 240... naravno svaki put sam pomolim u sebi da me ne udare tipa izgubio kontrolu zaspao pukla mu guma naleteo na ulje...

e a onda vidis dva frajera kako prolete sa razmakom .5m kao ono kad se jbu bubmare recimo jedan x5 i kajen i onda ovaj po zadi mu blica da se skloni ovaj nece da se skloni i onda 500m dole vidis kako zivotinja od pozadi ulece u drugu traku i prolazi ga sa desne strane, ali oces malomorgen ovaj bas tada dodaje i sad voze paralelno...

mislim ok ja kapiram Nemce i ovo kako razmislja Dimokovic verovatno racunaju da im je broj poginulih i dalje prihvatljiv zarad osecaja slobode qYrchenja sa mocnom masinom.
[ bakara @ 06.08.2017. 12:10 ] @
Citat:
Informer:
O tome moze da se diskutuje ali na autoputu je najvaznija bezbednost. Ja sam kulturu pomenuo zato sto nedostatak iste zestoko ugrozava bezbednost. Naravno da prebrza voznja moze da ugrozi bezbednost ali i ne mora. Pogledaj Nemacku npr. Na autoputu ima cega hoces. Od onih koji voze 110-130 do onih koji voze 300. I sve funkcionise bez ikakvih problema zato sto oni nemaju problem sa kulturom. Drze se odstojanja, gleda se u retrovizor, upotrebljavaju se migavci - i onda nema problema. Znaci oni mogu da imaju raspon od 100 do 300 na autoputu i da to sve funkcionise a nadam se da ne treba da napominjem jednu jako veliku razliku izmedju njihovih i nasih puteva - kolicina saobracaja.

Sta ima da gledas u nemacku kada su nasi putevi u srbiji, i vozi se vec kako si vec pomenuo.
I ti sad hoces tuda da vozis 200km/h zato sto kolovoz i tvoj auto to mogu da podnesu, a ostali oko tebe nisu bitni?

Citat:
Informer: Kada kazem beskorisno mislim da nece nista povecati bezbednost odnosno smanjiti broj nesreca. Uzmi statistiku nesreca na autoputu pa pogledaj koliko ih je direktno prouzrokovano prekoracenjem brzine.

Kao sto rekoh, po mom skromnom misljenju najveci problem i izazivac nesreca su kamikaze koji se prestrojavaju bez gledanja u retrovizor i upotrebe migavca i pri tom se krecuci mnogo isod ogranicenja.

Mislis da je isto ako je nesreca nastala pri 200km/h i pri 100km/h?
Eno dimkovic lepo objasnio iz svoje perspektive kakve su sanse za prezivljavanjem na 200km/h.

A taj sto hoce da pretekne sleper vozeci u zoni ogranicenja 120 on i ne razmislja da mu dolece batica koji vozi 220km/h...
A taj sto leti 220 njemu su ovi sto idu 120 uzasno spori ko da voze kupus ;)

Citat:
Gost2:Ograničenje brzine kretanja na ovakav način je vrlo dobar razlog da se srbijanski putevi zaobidju u najširem luku kako bi trnzit preselili na Rumuniju i Bugarsku.

A u rumuniji i Bugarskoj moze da se vozi 200+?
Tamo jedva cekaju te trkace, i oni bi da uzmu neki dinar.

Citat:
Informer:


Ovaj tekst je samo dokaz da sam u pravu kada kazem da je pleonazam kada se kaze "glup novinar".

U tekstu se kaze da je 3124 prekoracilo brzinu. Glupi novinar ne shvata da su tu i oni koji su vozili 121, 122 ili 123 km/h sto je totalno zanemarljivo i kada bi doslo do suda vrlo diskutabilno jer vozac moze da donese tehnicku specifikaciju za svoj auto u kom pise da je odstupanje brzinomera +-5%, pa letnje/zimske gume, itd itd. Uglavnom, nisam siguran da bi tu bilo ko dokazao da je vozac kriv.

Novinar je glup jer ne postavlja pitanje koliko bi njih moglo da bude kaznjeno jer su nedvosmisleno prekoracili brzinu.

Ti si ovde nesto debelo pobrkao...
Nema nikakve veze tehnicka specifikacija i greska brzinomera u auto kod merenja prosecne brzine.
Da bi imao prosek 123km/h od rampe do rampe moras da vozis mnogo vise od 120 celom rutom jer nije rec o trenutnoj vec "prosecnoj" brzini, a na putu nisi sam.

[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2017. 12:22 ] @
Citat:
Braxi
mislim ok ja kapiram Nemce i ovo kako razmislja Dimokovic verovatno racunaju da im je broj poginulih i dalje prihvatljiv zarad osecaja slobode qYrchenja sa mocnom masinom.


Broj poginulih im jeste prihvatljiv, ali u principu sve sto ti mozes da uradis je da se adaptiras kao i bilo gde drugde. U slucaju Nemacke ako ti se ne jurca, vozis defanzivno, drzis odstojanje, ne prelazis u levu traku u zonama bez ogranicenja osim ako ne vidis da nema ama bas nikog iza (jako je tesko proceniti brzinu dolazeceg automobila). Ako ti se jurca, mozes da jurcas samo gledaj da to ne radis tamo gde ima guzve u drugim trakama kako ti ne bi neko izleteo i napravio veliki problem.

I to je to, nema tu neke filozofije.

Problem sa DE je sto gomila auto puteva i dalje imaju samo 2 trake u jednom smeru (jos ima deonica i bez zaustavne) cak i sa zonama bez ogranicenja brzine i tu je generalno opasnije zato sto ce dosta ljudi hteti da prestignu kamion (a cesto se desi i da kamion pretice kamion, sto stvara izuzetno opasan pad brzine unutar deonice, ukombinovano sa nemanjem ogranicenja brzine to je plodno tlo za gadne sudare).

A inace to nabijanje na dupe je vrlo tipicno u DE i svako malo se desi da se neko tako ukuca. Tu i tamo se dese ogromni lancani sudari, u kom slucaju naravno panduri samo krenu od drugog u koloni i svi od njega nazad popiju kazne (a sta drugo).

Inace, ako izuzmemo to najbijanje u dupe, dobra strana voznje u DE je sto su ucesnici u saobracaju, u najvecem broju, vrlo predvidljivi i dosta se vozi "robotski". Nebitno je da li je to nekom dobra/losa, disciplinovana/nedisciplinovana i sl. voznja, meni je licno izuzetno olaksavajuca okolnost zato sto nema cesto situacija da neko ispred tebe uradi apsolutno neocekivanu stvar koja zahteva od tebe da odmah reagujes.
[ mjanjic @ 06.08.2017. 14:38 ] @
Zar na nemačkim autoputevima nije zabranjeno da kamion pretiče drugi kamion, tj. kretanje im je ograničeno strogo na desnu traku?
[ Braxi @ 06.08.2017. 15:13 ] @
ne znam za zakon ali kamioni preticu kamione to sam video skoro pa svugde gde sam bio...
[ član @ 06.08.2017. 16:54 ] @
Citat:
Informer:Zato sto je taj propis iskljucivo marketinska stvar. Izuzetno je jednostavno za implementirati i prakticno dzabe a potpuno beskorisno. Kada kazem beskorisno mislim da nece nista povecati bezbednost odnosno smanjiti broj nesreca. Uzmi statistiku nesreca na autoputu pa pogledaj koliko ih je direktno prouzrokovano prekoracenjem brzine.

evo ti jedna statistika koja kaze upravo suprotno od onoga sto ti tvrdis (na str 3.) kaze da je ubedljivo najveci broj sudara nastao zbog brze voznje!



[ anon115774 @ 06.08.2017. 17:46 ] @
Citat:
bakara:
Citat:
Informer:
O tome moze da se diskutuje ali na autoputu je najvaznija bezbednost. Ja sam kulturu pomenuo zato sto nedostatak iste zestoko ugrozava bezbednost. Naravno da prebrza voznja moze da ugrozi bezbednost ali i ne mora. Pogledaj Nemacku npr. Na autoputu ima cega hoces. Od onih koji voze 110-130 do onih koji voze 300. I sve funkcionise bez ikakvih problema zato sto oni nemaju problem sa kulturom. Drze se odstojanja, gleda se u retrovizor, upotrebljavaju se migavci - i onda nema problema. Znaci oni mogu da imaju raspon od 100 do 300 na autoputu i da to sve funkcionise a nadam se da ne treba da napominjem jednu jako veliku razliku izmedju njihovih i nasih puteva - kolicina saobracaja.

Sta ima da gledas u nemacku kada su nasi putevi u srbiji, i vozi se vec kako si vec pomenuo.


Da bih mogao da ucestvujem u diskusiji jer, ko sta radi, ovde se samo vrsi poredjenje sa zapadom.

Citat:
I ti sad hoces tuda da vozis 200km/h zato sto kolovoz i tvoj auto to mogu da podnesu, a ostali oko tebe nisu bitni?


Ko je rekao da ja to hocu? Uostalom, kao sto rekoh, ako nemcima uspeva ne vidim zasto ne bi moglo i nama da uspe.

A da... a ja sam temu brzine pomenuo na konto toga sto je neko rekao da su nasi putevi katastrofa a ne zato sto ja hocu toliko da vozim i slicno tako da svoje trolovanje mozes da zadrzis za sebe.

Citat:
Citat:
Informer: Kada kazem beskorisno mislim da nece nista povecati bezbednost odnosno smanjiti broj nesreca. Uzmi statistiku nesreca na autoputu pa pogledaj koliko ih je direktno prouzrokovano prekoracenjem brzine.

Kao sto rekoh, po mom skromnom misljenju najveci problem i izazivac nesreca su kamikaze koji se prestrojavaju bez gledanja u retrovizor i upotrebe migavca i pri tom se krecuci mnogo isod ogranicenja.

Mislis da je isto ako je nesreca nastala pri 200km/h i pri 100km/h?


Mislim da ti ne znas razliku izmedju uzroka i posledice. Mi ovde diskutujemo o tome koliko je nesreca prouzrokovano prekoracenjem brzine a ti pricas o posledicama.

Citat:
A taj sto hoce da pretekne sleper vozeci u zoni ogranicenja 120 on i ne razmislja da mu dolece batica koji vozi 220km/h...


Ne znam za tebe ali ja kad sam ucio voznju u tadasnjem zakonu je pisalo da je zabranjeno zapocinjati preticanje ako je drugo vozilo vec zapocelo preticanje.

I ne vidim potrebu da se toliko izvlace stvari iz konteksta jer nisam siguran da i sam sebe razumes sta hoces da kazes.

Citat:
Ti si ovde nesto debelo pobrkao...
Nema nikakve veze tehnicka specifikacija i greska brzinomera u auto kod merenja prosecne brzine.
Da bi imao prosek 123km/h od rampe do rampe moras da vozis mnogo vise od 120 celom rutom jer nije rec o trenutnoj vec "prosecnoj" brzini, a na putu nisi sam.


Zbog dozvoljene tolerancije od strane proizvodjaca auta ja sam se zapravo kretao 122 dok mi je tempomat bio namesten na 120. Tvrdim da usput nije bilo nikakvih elemenata koji bi me i jednom usporili. A tebi good luck sa dokazivanjem da nije bilo tako s obzirom da sam ja bio prisutan tokom cele deonice a ti nisi.
[ anon115774 @ 06.08.2017. 17:55 ] @
Citat:
član:
Citat:
Informer:Zato sto je taj propis iskljucivo marketinska stvar. Izuzetno je jednostavno za implementirati i prakticno dzabe a potpuno beskorisno. Kada kazem beskorisno mislim da nece nista povecati bezbednost odnosno smanjiti broj nesreca. Uzmi statistiku nesreca na autoputu pa pogledaj koliko ih je direktno prouzrokovano prekoracenjem brzine.

evo ti jedna statistika koja kaze upravo suprotno od onoga sto ti tvrdis (na str 3.) kaze da je ubedljivo najveci broj sudara nastao zbog brze voznje!


Neka me Dimkovic ispravi (moj nemacki sigurno nije toliko dobar kao njegov) ali koliko sam uspeo da vidim ovde se kao uzrok pominje neprilagodjena brzina uslovima puta a ne prekoracenje dozvoljene brzine.

A druga stvar je da to ne moze da se poredi sa nama tek tako jer su nasi putevi u odnosu na njihove prakticno prazni.
[ bakara @ 06.08.2017. 20:32 ] @
Citat:
Informer:
Citat:
Ti si ovde nesto debelo pobrkao...
Nema nikakve veze tehnicka specifikacija i greska brzinomera u auto kod merenja prosecne brzine.
Da bi imao prosek 123km/h od rampe do rampe moras da vozis mnogo vise od 120 celom rutom jer nije rec o trenutnoj vec "prosecnoj" brzini, a na putu nisi sam.


Zbog dozvoljene tolerancije od strane proizvodjaca auta ja sam se zapravo kretao 122 dok mi je tempomat bio namesten na 120. Tvrdim da usput nije bilo nikakvih elemenata koji bi me i jednom usporili. A tebi good luck sa dokazivanjem da nije bilo tako s obzirom da sam ja bio prisutan tokom cele deonice a ti nisi.

Ti si se zapravo kretao 122 umesto 120 kazes?

Kriv je zapravo auto i brzinomer a ne ti?

Bolje nemoj tako da se branis
[ anon115774 @ 06.08.2017. 22:22 ] @
Citat:
bakara: Ti si se zapravo kretao 122 umesto 120 kazes?

Kriv je zapravo auto i brzinomer a ne ti?

Bolje nemoj tako da se branis :)


Da, meni brzinomer/tempomat pokazuje 120 a ja se krecem 122 zbog preciznosti mernog uredjaja u autu koji nisam licno konstruisao. Isto je i sa uredjajima za merenje brzine koje koristi policija - i njima pise sa kojom preciznoscu rade i uglavnom je +-2km/h za brzine do 100km/h tako da ja jos uvek nisam poceo da verujem u one price da ljudima po gradu pisu kazne za 51km/h i slicne budalastine.

Nasa policija uglavnom koristi ovo: http://kustomsignals.com/products/product/pro_laser_iii

Kaze da je +-2 preciznost. Pa na to dodaj tehnicku specifikaciju auta gde je, u zavisnosti od modela, sigurno +-5 za brzine preko 100km/h i eto ti +-7 u totalu. Oni mogu da tvrde da si vozio 125, ti tvrdis da si vozio 118 i obe strane su u pravu.

A zbog cega da se ne branim tako?
[ bakara @ 06.08.2017. 22:28 ] @
Citat:
Informer:

Kaze da je +-2 preciznost. Pa na to dodaj tehnicku specifikaciju auta gde je, u zavisnosti od modela, sigurno +-5 za brzine preko 100km/h i eto ti +-7 u totalu. Oni mogu da tvrde da si vozio 125, ti tvrdis da si vozio 118 i obe strane su u pravu.

A zbog cega da se ne branim tako?

Objasnio sam ti vec, ali to si preskocio...

Nema sta niko da tvrdi ili ne, posto se zapravo ne meri tvoja brzina vec prosek koji se dobija izracunavanjem vremena za koje si presao odredjeni put koji je poznate duzine.
Znaci rezultat je matematicki precizan u decimalu i zavisi jedino od casovnika na rampi i ni od jednog drugog uredjaja.

Uvrede cu da ti izbrisem.
[ Braxi @ 06.08.2017. 23:21 ] @
bakara, pitanje je da li ce bas i to meriti do u dlaku ili ce davati neku toleranciju.

Sto se tice radara u Italiji je npr. praxa da se ne kaznjava prekoracenje od 10km/h, a iznad 100 - 10%. Tako da na kriticnim deonicama voze svi u dlaku 143km/h i to cak i kad postoji autovelox (tj kontrola srednje brzine na deonici).

Zanimljivo, a ?
[ član @ 07.08.2017. 05:21 ] @
Citat:
Informer:Neka me Dimkovic ispravi (moj nemacki sigurno nije toliko dobar kao njegov) ali koliko sam uspeo da vidim ovde se kao uzrok pominje neprilagodjena brzina uslovima puta a ne prekoracenje dozvoljene brzine.

ma da, sigurno su vozili sporije nego sto je trebalo pa izazvali sudar!
[ anon115774 @ 07.08.2017. 07:55 ] @
Citat:
bakara: Uvrede cu da ti izbrisem.


Kao sto rece jedan politicar onomad: nisam kriv ja sto stvari nazivam onako kako se zovu nego oni sto se tako ponasaju.

Citat:
Braxi: bakara, pitanje je da li ce bas i to meriti do u dlaku ili ce davati neku toleranciju.

Sto se tice radara u Italiji je npr. praxa da se ne kaznjava prekoracenje od 10km/h, a iznad 100 - 10%. Tako da na kriticnim deonicama voze svi u dlaku 143km/h i to cak i kad postoji autovelox (tj kontrola srednje brzine na deonici).

Zanimljivo, a ?


Ne razume on to. Cak i ludi svajcarci imaju, ako se dobro secam, toleranciju 6km/h za brzine ispod 100km/h a preko toga 7 ili 8. I kaznu uvek dobijas samo za nesporni deo. Npr ako si vozio 60 u naseljenom mestu gde je dozvoljeno 50 dobices kaznu na 54.

U drugim zemljama su te tolerancije mnogo vece. Npr. madjaru se ne isplati da zavrsimo na sudu jer me je slikao sa 145 i onda ja dokazem da je to bilo mozda i 138 a u tom rasponu je kazna mnogo manja.
[ bakara @ 07.08.2017. 10:56 ] @
Citat:
Braxi:
bakara, pitanje je da li ce bas i to meriti do u dlaku ili ce davati neku toleranciju.

Sto se tice radara u Italiji je npr. praxa da se ne kaznjava prekoracenje od 10km/h, a iznad 100 - 10%. Tako da na kriticnim deonicama voze svi u dlaku 143km/h i to cak i kad postoji autovelox (tj kontrola srednje brzine na deonici).

Zanimljivo, a ?

To je zapravo pravo pitanje!

U sustini i kod nas postoji tolerancija od 10% za merenje trenutne brzine, ali to ne mora da znaci da se isto pravilo odnosi i na prosecnu brzinu.

Da bi na nekoj deonici imao prosek od limitiranih 120km/h ti vec moras voziti brze od toga zavisno od uslova saobracaja, jer ono sto rece Informer gore da podesis 120 na tempomatu i nakon dvesta kilometara da imas prosek 120 je samo jedna teoretska situacija u kojoj bi celom duzinom trase bio u mogucnosti da odrzavas konstantnu brzinu.

U praksi to nije moguce bez krsenja propisa i ometanja ostalih ucesnika.

Citat:
Informer: Ne razume on to. Cak i ludi svajcarci imaju, ako se dobro secam, toleranciju 6km/h za brzine ispod 100km/h a preko toga 7 ili 8. I kaznu uvek dobijas samo za nesporni deo. Npr ako si vozio 60 u naseljenom mestu gde je dozvoljeno 50 dobices kaznu na 54.

Razumem ja odlicno, nema potrebe da ogovaras umesto mene.

Cudno da ne znas da i kod nas postoji tolerancija...?

I bas me zanima kako osporavas snimak drzavnog radara gde je izmerena tvoja brzina i potkrepljujes dokazima da tvoj brzinomer ima toleranciju... ko da to ima veze sa tim.
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2017. 11:21 ] @
Citat:
mjanjic:
Zar na nemačkim autoputevima nije zabranjeno da kamion pretiče drugi kamion, tj. kretanje im je ograničeno strogo na desnu traku?


Zabranjeno jeste, ali kamiondzije to ignorisu a policija ocigledno to nema kao prioritet za nadgledanje.
[ anon115774 @ 07.08.2017. 13:45 ] @
Citat:
bakara:Da bi na nekoj deonici imao prosek od limitiranih 120km/h ti vec moras voziti brze od toga zavisno od uslova saobracaja, jer ono sto rece Informer gore da podesis 120 na tempomatu i nakon dvesta kilometara da imas prosek 120 je samo jedna teoretska situacija u kojoj bi celom duzinom trase bio u mogucnosti da odrzavas konstantnu brzinu.


Vrlo je jednostavno. Odemo kod sudije i ja kazem da su uslovi saobracaja usput bili idealni i da nije bilo potrebe za usporavanjem. Policajac tvrdi da uslovi nisu bili idealni. Ja sam bio prisutan a on nije. Kome sud moze da veruje? Jeste da se uvek veruje policajcu ali samo tamo gde je on bio prisutan :)

Citat:
Cudno da ne znas da i kod nas postoji tolerancija...?


Ma ja znam nego svako malo procitam u novinama da je neko platio kaznu u gradu za 51km/h. Pa i clanak koji se pominje pre par poruka ovde kaze da bi preko 3000 vozaca u nekom periodu platilo kaznu zbog prosecne brzine. Ali idiot novinar nije upotrebio mozak da oduzme toleranciju.

Citat:
I bas me zanima kako osporavas snimak drzavnog radara gde je izmerena tvoja brzina i potkrepljujes dokazima da tvoj brzinomer ima toleranciju... ko da to ima veze sa tim.


Vrlo jednostavno. Odes na sajt proizvodjaca radara (okacio sam ti ovde jedan model) i skines tehnicku dokumentaciju u kojoj pise da je preciznost merenja brzine +-2. Onda trazis od zvanicnog uvoznika za tvoj auto tehnicku specifikaciju gde ce da pise kolika je preciznost brzinomera. Tu ce uglavnom sve da se vrti oko cifre +- 4-6km/h za brzine manje od 100km/h.

I onda kad to saberes dobijes npr +-5km/h. To u prevodu znaci da ako te je radar izmerio da ides 80km/h to moze da znaci da ti mozes da tvrdis komotno da si isao izmedju 75 i 85. Znaci, tebi je brzinomer pokazivao da ides 75, zbog tolerancije na tvom brzinomeru ti si ustvari isao 78 a radar je zbog svoje greske u merenju pokazao 80. Naravno, to je ektremna varijanta ali tebe nista ne sprecava da na sudu tvrdis tako jer niko ne moze da dokaze suprotno.

A na tvoj komentar da brzinomer u autu nema veze.... stvarno ne znam sta bih rekao a da opet ne kazem istinu koju ces ti da protumacis kao uvredu :)
[ jablan @ 07.08.2017. 14:11 ] @
Tolerancija merenja vremena na autoputu treba biti mnogo manja nego radarom. Ne samo zbog toga što je praktično nemoguće da čovek sve vreme vozi tom zabeleženom brzinom, već i zbog toga što se prosečna brzina tako meri mnogo preciznije nego radarom.
[ Braxi @ 07.08.2017. 14:32 ] @
Citat:
jablan: Tolerancija merenja vremena na autoputu treba biti mnogo manja nego radarom. Ne samo zbog toga što je praktično nemoguće da čovek sve vreme vozi tom zabeleženom brzinom, već i zbog toga što se prosečna brzina tako meri mnogo preciznije nego radarom.


Mislim da ce deonica SU-NS biti merena precizno bez tolerancije.

Ali zato recimo NI-BG bice "daj bre brate pa nismo svajcarci".

zivi bili pa videli.
[ bakara @ 07.08.2017. 14:54 ] @
Citat:
Informer:
Citat:
bakara:Da bi na nekoj deonici imao prosek od limitiranih 120km/h ti vec moras voziti brze od toga zavisno od uslova saobracaja, jer ono sto rece Informer gore da podesis 120 na tempomatu i nakon dvesta kilometara da imas prosek 120 je samo jedna teoretska situacija u kojoj bi celom duzinom trase bio u mogucnosti da odrzavas konstantnu brzinu.


Vrlo je jednostavno. Odemo kod sudije i ja kazem da su uslovi saobracaja usput bili idealni i da nije bilo potrebe za usporavanjem. Policajac tvrdi da uslovi nisu bili idealni. Ja sam bio prisutan a on nije. Kome sud moze da veruje? Jeste da se uvek veruje policajcu ali samo tamo gde je on bio prisutan :)

Pa tako je bilo nekad, nema toga vise...

Sada imas snimak (i video i foto) koji je napravljen zvanicno bazdarenim radarom, i uz prijavu ti stoji i broj i datum atesta za slucaj da se hvatas za to.
Uslovi saobracaja su u drugom planu za prosecnu brzinu je zapravo bitno jedino vreme za koje si ti stigao od rampe do rampe, a izmedju si mogao i 300 da ides ako te ne uhvate.

Citat:
Informer:
Citat:
Cudno da ne znas da i kod nas postoji tolerancija...?


Ma ja znam nego svako malo procitam u novinama da je neko platio kaznu u gradu za 51km/h. Pa i clanak koji se pominje pre par poruka ovde kaze da bi preko 3000 vozaca u nekom periodu platilo kaznu zbog prosecne brzine. Ali idiot novinar nije upotrebio mozak da oduzme toleranciju.

Pa platio je za 51 kad je ogranicenje 40km/h :)
To vazi za merenje trenutne brzine, ali i dalje ne znamo da li postoji tolerancija za prosecnu brzinu.
Za prosecnu licno mislim da ne bi trebalo da postoji objasnio sam vec...to nije brzina koju si prekoracio jednog trenutka vec koju si prekoracivao duze vreme.

Citat:
Informer:
I onda kad to saberes dobijes npr +-5km/h. To u prevodu znaci da ako te je radar izmerio da ides 80km/h to moze da znaci da ti mozes da tvrdis komotno da si isao izmedju 75 i 85. Znaci, tebi je brzinomer pokazivao da ides 75, zbog tolerancije na tvom brzinomeru ti si ustvari isao 78 a radar je zbog svoje greske u merenju pokazao 80. Naravno, to je ektremna varijanta ali tebe nista ne sprecava da na sudu tvrdis tako jer niko ne moze da dokaze suprotno.

A na tvoj komentar da brzinomer u autu nema veze.... stvarno ne znam sta bih rekao a da opet ne kazem istinu koju ces ti da protumacis kao uvredu :)

Brzinomer u vozilu nije merni uredjaj i on pokazuje samo relativnu brzinu i predjeni put radi lakse orijentacije vozaca, on ne mora ni da radi ali ti opet moras da se kreces propisanom brzinom.
To sto brzinomer pokazuje nesto je potpuno irelevantno u odnosu na zvanicno izmerene podatke sertifikovanim uredjajima.

Nadam se da je jasnije...




[ anon115774 @ 07.08.2017. 18:01 ] @
Citat:
bakara: Sada imas snimak (i video i foto) koji je napravljen zvanicno bazdarenim radarom, i uz prijavu ti stoji i broj i datum atesta za slucaj da se hvatas za to.


A jel se ti pravis ili stvarno toliko nista ne razumes? Ja pricam o prosenoj brzini na odredjenoj deonici. Kakav radar?

I mogao bi malo da naucis sta je to atest. To sto je neki uredjaj atestiran znaci da on funkcionise prema svojim tehnickim karakteristikama a te tehnicke karakteristike izmedju ostalog kazu da ima preciznost +-2km/h (na primer). I to sto ga je neko atestirao ne znaci da ga je usavrsio u odnosu na fabricke karakteristike.

Citat:
Brzinomer u vozilu nije merni uredjaj i on pokazuje samo relativnu brzinu i predjeni put radi lakse orijentacije vozaca, on ne mora ni da radi ali ti opet moras da se kreces propisanom brzinom.
To sto brzinomer pokazuje nesto je potpuno irelevantno u odnosu na zvanicno izmerene podatke sertifikovanim uredjajima.

Nadam se da je jasnije...


Jeste. Sad je potpuno jasno da ti ne znas sta pricas.

Cuj, "brzinomer nije merni istrument" niti sam duzan da ga imam ali moram da se krecem propisanom brzinom. Majko moja sta sve ovde covek ne moze da procita :))))

Idem sad da proverim da li je obavezno da imam volan (jer verovatno ni on nije uredjaj za upravljanje) pa ako ne onda cu da ga skinem i da ga prodam.

A i tockove bih mogao da prodam ako nisu neophodni... hmm...

Mislim da ce ova tvoja poruka u bookmark pa da mogu da se smejem s vremena na vreme :)
[ bakara @ 07.08.2017. 19:46 ] @
Citat:
Informer: A jel se ti pravis ili stvarno toliko nista ne razumes? Ja pricam o prosenoj brzini na odredjenoj deonici. Kakav radar?

E cirkus sa tobom...

Pa jel si rekao ovo:
Citat:
Odemo kod sudije i ja kazem da su uslovi saobracaja usput bili idealni i da nije bilo potrebe za usporavanjem. Policajac tvrdi da uslovi nisu bili idealni. Ja sam bio prisutan a on nije.

To mozes da trazis policajca samo koji ti je licno merio trenutnu brzinu, a prosecna brzina je zabelezena u racunaru automatski kada si prosao kroz naplatnu rampu u racunaru...
Cak ni racunaru nije bitno kojom si se brzinom kretao, njega samo zanima za koje vreme si presao deonicu.

I kome ces onda da kazes da nije bilo guzve i potrebe da vozis sporije?
Sudiji?

Citat:
Informer:Mislim da ce ova tvoja poruka u bookmark pa da mogu da se smejem s vremena na vreme

Samo se ti zabavljaj i vozi polako

[ cika dacha @ 07.08.2017. 19:54 ] @
Informer@ Nema tolike tolerancije kod CH a ni u UK, FR, itd. U kuci imam vozaca koji je sve to proverio :-) a vodio se devizom da MAAA IMAJU TOLERANICUJU :-) Sad vozi TACNO 50 - 80 -120 - 130 itd :-)
Ko se opece na mleko, posle i u jogurt duva.


Kamion sme drugi kamion da pretekne, osim ako to znakom nije zabranjeno.
Preticanje mora da izvrsi bezbedno i bez ometanja drugih.
[ superbaka @ 07.08.2017. 20:18 ] @
ovim merenjem i kaznjavanjem dobicemo masu vozaca koji ce voziti 100-120(130)km/h, a samim tim i multipliciranje vozaca sa istom brzinom, jer vecina nece smeti da ih obilazi da ne bi prebacili ogranicenje i bili kaznjeni... mogu samo da zamislim kakve ce to kolone biti na autoputu i naplatnim rampama...
[ bakara @ 07.08.2017. 22:19 ] @
Bice potpuno iste kao i do sad.
[ Braxi @ 07.08.2017. 23:50 ] @
Citat:
superbaka:
ovim merenjem i kaznjavanjem dobicemo masu vozaca koji ce voziti 100-120(130)km/h, a samim tim i multipliciranje vozaca sa istom brzinom, jer vecina nece smeti da ih obilazi da ne bi prebacili ogranicenje i bili kaznjeni... mogu samo da zamislim kakve ce to kolone biti na autoputu i naplatnim rampama...


haha bice haos, ali malo morgen.

Ljudi vi ne razumete ljudsku psihu. U Italiji ima autovelox vec godinama i svejedno vozi ko kako hoce. Imate executive koji zure na sastanak i zdravo im se j. za kaznu koju svakako pokriva firma.

Imate drkajiye koji namerno voze 240km/h pa posle izduvani piju espresso na nekoj pumpi...

bice sve isto, ne zivcirajte se uopste oko toga.
[ botr @ 08.08.2017. 20:14 ] @
Mene interesuje na koji nacin ce precizno izmeriti duzinu deonice, jer i mala nepreciznost, ako ne bude nikakve tolerancije, moze da znaci kaznu. Osim toga, vozilo koje se u desnoj krivini krece desnom saobracajnom trakom, ili obrnuto, leva krivina leva traka, ima kraci predjeni put, sto znaci da predjeni put, odnosno duzina deonice, nije idealno precizno izmerena.
[ jablan @ 08.08.2017. 21:18 ] @
Razlika u dužini je zanemarljiva.
[ pbenka @ 08.08.2017. 21:18 ] @
Moje mišljenje je da pojedini političari samo dižu prašinu i da na konto toga malo one savesne uplaše da jače pritiskaju papučicu gasa. Ova prosečna brzina im je najlakše merenje brzine, bez nekih skupih aparata, uz malo programiranja. No pri svemu tome treba imati u vidu da neće savesan vozač tek tako da uleti preko limita jer:
- svaki brzinomer na automobilu pokazuje veću brzinu 5 do 10%. U bilo kom automobilu kada sam uporedio brzinu koju pokazuje GPS, uvek je brzina merena GPS-om bila manja. Smatram da, s obzirom na vrlo tačno merenje vremena i dovoljno tačno merenje pozicije, GPS tačnije pokazuje brzinu.
- prosečna brzina znači da bi odmah čim uzmemo karticu na rampi na ulasku u auto put, morali da idemo odmah 120 km/h, nismo ni jednom spustili papučicu za gas i projurili smo sa brzinom 120 km/h kroz naplatnu rampu. Realno, imamo situacije da se krećemo sporije od maksimalno dozvoljene brzine, negde su niža ograničenja zbog radova, negde je gužva u saobraćaju itd.

Dakle, ako smo savesni vozači, treba da pazimo da ne pređemo maksimalno dozvoljenu brzinu i nema šanse da nam izmere prosečnu brzinu veću od dozvoljene. Ako želimo da punimo budžet, može slobodno po gasu, pa kako se zalomi.
[ Bojan Basic @ 08.08.2017. 21:19 ] @
Citat:
Informer:
Vrlo jednostavno. Odes na sajt proizvodjaca radara (okacio sam ti ovde jedan model) i skines tehnicku dokumentaciju u kojoj pise da je preciznost merenja brzine +-2. Onda trazis od zvanicnog uvoznika za tvoj auto tehnicku specifikaciju gde ce da pise kolika je preciznost brzinomera. Tu ce uglavnom sve da se vrti oko cifre +- 4-6km/h za brzine manje od 100km/h.

I onda kad to saberes dobijes npr +-5km/h. To u prevodu znaci da ako te je radar izmerio da ides 80km/h to moze da znaci da ti mozes da tvrdis komotno da si isao izmedju 75 i 85. Znaci, tebi je brzinomer pokazivao da ides 75, zbog tolerancije na tvom brzinomeru ti si ustvari isao 78 a radar je zbog svoje greske u merenju pokazao 80. Naravno, to je ektremna varijanta ali tebe nista ne sprecava da na sudu tvrdis tako jer niko ne moze da dokaze suprotno.

A na tvoj komentar da brzinomer u autu nema veze.... stvarno ne znam sta bih rekao a da opet ne kazem istinu koju ces ti da protumacis kao uvredu :)

Ni ja ne kapiram kakve veze ima preciznost brzinomera u automobilu. Ako tebi izmere da si išao 123 km/h, a tolerancija njihovog uređaja je ±2 km/h, to znači da si ti prekršio ograničenje od 120 km/h. Možda je tebi tvoj brzinomer u automobilu davao pogrešnu informaciju o tvojoj brzini, ali zaista imam problema da uvidim kako to negira činjenicu da jesi prekršio ograničenje brzine.
[ superbaka @ 08.08.2017. 21:55 ] @
Citat:
bice sve isto, ne zivcirajte se uopste oko toga


tako su govorili i za vezivanje pojasa... najnizi iznos kazne, najmanje poena, kad ono...

[ Braxi @ 08.08.2017. 22:19 ] @
Citat:
Bojan Basic:
Citat:
Informer:
Vrlo jednostavno. Odes na sajt proizvodjaca radara (okacio sam ti ovde jedan model) i skines tehnicku dokumentaciju u kojoj pise da je preciznost merenja brzine +-2. Onda trazis od zvanicnog uvoznika za tvoj auto tehnicku specifikaciju gde ce da pise kolika je preciznost brzinomera. Tu ce uglavnom sve da se vrti oko cifre +- 4-6km/h za brzine manje od 100km/h.

I onda kad to saberes dobijes npr +-5km/h. To u prevodu znaci da ako te je radar izmerio da ides 80km/h to moze da znaci da ti mozes da tvrdis komotno da si isao izmedju 75 i 85. Znaci, tebi je brzinomer pokazivao da ides 75, zbog tolerancije na tvom brzinomeru ti si ustvari isao 78 a radar je zbog svoje greske u merenju pokazao 80. Naravno, to je ektremna varijanta ali tebe nista ne sprecava da na sudu tvrdis tako jer niko ne moze da dokaze suprotno.

A na tvoj komentar da brzinomer u autu nema veze.... stvarno ne znam sta bih rekao a da opet ne kazem istinu koju ces ti da protumacis kao uvredu :)

Ni ja ne kapiram kakve veze ima preciznost brzinomera u automobilu. Ako tebi izmere da si išao 123 km/h, a tolerancija njihovog uređaja je ±2 km/h, to znači da si ti prekršio ograničenje od 120 km/h. Možda je tebi tvoj brzinomer u automobilu davao pogrešnu informaciju o tvojoj brzini, ali zaista imam problema da uvidim kako to negira činjenicu da jesi prekršio ograničenje brzine.


Naravno da ne moze neko izlupati cekicem brzinomer pa voziti 240km/h i reci - jaoj pa meni ne radi brzinomer.

Medjutim ovde treba primeniti zdrav razum koji kaze da se takve stvari iz vise razloga nikad nisu merile u picimetar vec je uvek postojao stepen tolerancije. Jedan od razloga je i cesta nepreciznost inace "ispravnih" brzinomera a ona je neophodna svakom vozacu kao povratna informacija da ne bi prekoracio dozvoljenu brzinu.
[ anon115774 @ 09.08.2017. 08:28 ] @
Citat:
Bojan Basic:Ni ja ne kapiram kakve veze ima preciznost brzinomera u automobilu. Ako tebi izmere da si išao 123 km/h, a tolerancija njihovog uređaja je ±2 km/h, to znači da si ti prekršio ograničenje od 120 km/h. Možda je tebi tvoj brzinomer u automobilu davao pogrešnu informaciju o tvojoj brzini, ali zaista imam problema da uvidim kako to negira činjenicu da jesi prekršio ograničenje brzine.


Dakle u slucaju merenja brzine radarom postoji tolerancija dva uredjaja. Njihovog uredjaja i mog uredjaja.

U slucaju merenja prosecne brzine ne postoji tolerancija njihovog uredjaja jer njihovog uredjaja za merenje brzine i nema (ima samo uredjaj za merenje vremena i polazimo od pretpostavke da on mozda gresi za sekundu ili dve sto je zanemarljivo).

Znaci, postoji samo moj uredjaj. Ako meni moj uredjaj pokazuje da idem 120 a oni izracunali da sam isao 123 i pri tom moj uredjaj ima toleranciju +-5 onda ne moze da se tvrdi da sam prekoracio brzinu jer nisam imao drugi nacin da ustanovim da li se krecem brze ili sporije.

Ni jedan auto ne moze biti pusten u prodaju ili da prodje tehnicki ako nema brzinomer niti ce biti dozvoljen uvoz takvog auta. Cak ne mozes da uvezes ni auto ako na brzinomeru pokazuje brzinu samo u miljama (dobro, moze ako se u odredjenu kovertu ubaci odredjena suma ali to su neke druge stvari). I za svaki auto se tacno zna kolika je preciznost brzinomera i sto neko rece ovde skoro uvek pokazuje vise nego sto jeste ali u specifikaciji sigurno pise plus/minus.

Dakle, ako je neko (drzava) dozvolio proizvodnju/uvoz automobila koji imaju odredjenu gresku na brzinomeru onda ne moze od mene kao vozaca da ocekuje da odokativno budem precizniji, jel da?
[ jablan @ 09.08.2017. 10:52 ] @
To je ta srpska GENIJALNOST koja može da za*ebe svaki sistem, a pre svega samu sebe!
[ anon115774 @ 09.08.2017. 11:02 ] @
Ja ovde ne pricam o tome da se zajebe sistem. Dok se u normalnom svetu pri velikim brzinama tolerise 10-15 a nekad i 20km/h (Marjarska npr) ja ovim nasima ne mogu da objasnim ni da 2-3 km/h tolerancije mora da postoji zbog tehnickih ogranicenja :)
[ Ivan Dimkovic @ 09.08.2017. 12:51 ] @
Citat:
jablan:
To je ta srpska GENIJALNOST koja može da za*ebe svaki sistem, a pre svega samu sebe!


Mislim da je sasvim na mestu ocekivati da ako je zakonom propisana max. tolerancija brzinomera* X-Y% (gde je X<0) da bilo kakvo kaznjavanje uzme u obzir >bar< tu toleranciju, iz prostog razloga zato sto ja kao vozac nemam drugih preciznijih instrumenata za proveru brzine (a da su propisani zakonima, dakle ne racunam GPS koji isto nije bas uvek pouzdan niti je propisan zakonom da mora biti instaliran u autu).

Mislim, moze zakon insistirati na kaznjavanju bez tolerancije, ali ako drugi zakon/propis dozvoljava brzinomere koji prikazuju brzinu manju od prave onda se radi o slucaju loseg zakona zbog nekonzistentnosti.

(*) Obicno moderniji propisi imaju iskljucivo pozitivnu toleranciju (brzinomer ne sme da prikaze manju brzinu) ali i u tom slucaju bi zakon morao da uzme u obzir i vozila proizvedena pre novih propisa sve dok su ona legalna za voznju na javnim putevima.
[ Braxi @ 09.08.2017. 13:32 ] @
u vecini zemalja EU, dakle vec u H ili HR ako vozite po lokalnim putevima na ulazu u neko naseljeno mesto ima mali pokazivac brzine koji trepece ako vozite brze. to nije radar i nije kazna, ali pomaze da malo ibazdarite svoj brzinomer.

To su jako precizni uredjaji i korisne stvari.

jablane, mislim da malo preterujes. Jos nisam sreo zemlju i narod koji se ne dovija u voznji. Po meni bila bi rav stvar ko sto su uradili u FIN ili CH da kazna bude srazmerna prihodima. Recimo Karic kad prekoraci brzinu ne placa 10,000 vec 2.5 miliona, onda bi se malo mnogi smirili...
[ Braxi @ 09.08.2017. 13:35 ] @
uzgred jedva cekam da stignu automobili koji ce sami da voze. Pretpostavljam da ce gledati da voze do u metar tacno.

Brate kakva ce to gnjavaza biti )))) mogu samo da zamislim.
[ anon115774 @ 09.08.2017. 14:54 ] @
Citat:
Braxi:Po meni bila bi rav stvar ko sto su uradili u FIN ili CH da kazna bude srazmerna prihodima.


U Srbiji je to malo drugacije. Postoje dve kategorije ljudi sa velikim prihodima. Oni koji voze i oni koji su vozeni. One koji su vozeni zabole uvo jer nisu krivi oni nego vozac koji radi za 300 evra a oni koji sami voze zvanicno nemaju nikakve prihode.
[ cika dacha @ 09.08.2017. 18:49 ] @
Informer@ Ni jedan licni vozac nema 300e i auto je svakako registrovano na firmu ili tog baju pozadi :-)
[ Braxi @ 09.08.2017. 18:53 ] @
cika daco masis poentu ali nema veze. Jel smo se dogovorili da se drzis poljoprivrede i da objasnjavas kako je za nas Vojvodjane Beograd super ?
[ anon115774 @ 09.08.2017. 21:20 ] @
Citat:
jablan:
To je ta srpska GENIJALNOST koja može da za*ebe svaki sistem, a pre svega samu sebe!


E da, a nije srpska genijalnost kad se odvali tvrdnja da brzinomer nije merni instrument i jos nije ni neophodan u autu?
[ Nelliot87 @ 09.08.2017. 23:04 ] @
najbolje je postovati pravila ali cesto nije najmudrije,a nekad ni jeftino
[ Braxi @ 10.08.2017. 11:09 ] @
postovanje pravila je zapravo najjeftinija opcija
[ cika dacha @ 10.08.2017. 17:29 ] @
Braxi@ a ti bolje idi pomozi prijatelju da nadje novi posao :-)
[ Žika 11 @ 19.08.2017. 17:37 ] @
http://www.vrelegume.rs/vesti1...onu--pojacane-kontrole-brzine/

Citat:
Novi RADARI uskoro na putevima Srbije



Kako javlja Beta, MUP Srbije je nabavio 51 uređaj sa računarskom opremom za merenje brzine kretanja vozila.

Novi, moderni radari na naše puteve izlaze 21.07. u sklopu velike Evropske akcije kontrole brzine.

Naime, prema najavi Saobraćajne policije, od 21. do 27. avgusta na putevima Evrope i Srbije biće organizovana akcija pojačane kontrole brzine.

"Nove uređaje za merenje brzine prati računarska oprema pomoću koje možemo da preuzimamo podatke sa svih radarskih uređaja u Srbiji", rekao je načelnik Uprave saobraćajne policije Nebojša Arsov.

Prema njegovim rečima, ti podaci biće ukršteni sa podacima o saobraćajnim nezgodama, kako bi se usmerio rad saobraćajne policije.

On kaže i da će analizom preuzetih podataka moći da se utvrdi na kojoj lokaciji su policijski službenici koristili radare i da li su bili pravilno podešeni.

"U slučaju da utvrdimo da policijski službenici radarske uređaje nisu pravilno podesili, biće sankcionisani", naglasio je Arsov.

Prema podacima Uprave saobraćajne policije, nepropisna brzina je jedan od uzroka u više od 50 odsto saobraćajnih nezgoda sa smrtnim ishodom.

Arsov je najavio da će od 21. do 27. avgusta na putevima Evrope i Srbije biti organizovana akcija pojačane kontrole brzine kretanja vozila.

"U Srbiji će u tom periodu svakodnevno i tokom noći biti merena brzina kretanja vozila", naglasio je Arsov.
[ Lavlja_Jazbina @ 21.08.2017. 20:23 ] @
I sta bi sa prosecnom brzinom?! Neko platio kaznu? Veci problem izgleda ono Bregalnicko brdo i rampa nego koliko se ide.

Ljudi malo neka paze i bice sve ok.Kontrola saobracaja ce se od sledece godin modernizovati i bice snimanja,ali ne sa zemlje.

Sto rece Jasmina danas u jednim novinama,gotovo sve nesrece u kojima je ucestvovao auto sa motociklom,vozac automobila je bio kriv.

Malo vise paznje prema nama koji voze motore.Hvala.
[ bakara @ 21.08.2017. 20:57 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina

Malo vise paznje prema nama koji voze motore.Hvala.

I paznje prema biciklistima...

mene je pre tri nedelje jedan vozac golfa prebacio preko krova tako sto je sekao krivinu presao u moju traku i direktno me pokupio.
[ Lavlja_Jazbina @ 21.08.2017. 21:01 ] @
Sorry.Moram da naglasim,mada je meni po difoltu podjednako vazno.
[ Žika 11 @ 22.08.2017. 08:50 ] @
Rekao bi malo suprotno, da ovi sa motorima malo više poštuju propise. Da smanje brzine i zavlačenje iza drugih vozila (provlačenje takođe) kako bi drugi vozači imali više vremena da ih uoče.
[ Lavlja_Jazbina @ 22.08.2017. 18:20 ] @
I ja bi rekao suprotno od tvog zakljucka.Zevanje u telefon,radio,navigaciju bas suprotno ima efekat kod vecine

vozaca motornih vozila.Ako vec znas za sve navedeno,upotrebi to u saobracaju i sve ce se uociti na vreme.
[ Braxi @ 22.08.2017. 23:45 ] @
licno ja na motocikliste uopste ne obracam paznju. Radije se koncentrisem da postujem pravila, a ovi sto izlecu oko iza mene ispred sa desne strane, well

if it happens, happens
[ Lavlja_Jazbina @ 23.08.2017. 17:44 ] @
Jbg,takvim likovima kao ti start na pesackom pri paljenju na zeleno nije bitno da li ima zaostalih pesaka.

Postujes pravila i gazis.
[ Braxi @ 23.08.2017. 20:13 ] @
da sad ne razvlacimo temu, ali pesak i motociklista nisu isto.

Pardon !
[ bakara @ 23.08.2017. 21:09 ] @
Citat:
Braxi:
licno ja na motocikliste uopste ne obracam paznju. Radije se koncentrisem da postujem pravila, a ovi sto izlecu oko iza mene ispred sa desne strane, well

if it happens, happens

Pa o tome se i radi, sto se ne obraca paznja, a trebalo bi.
I oni imaju pravo na saobracajnu traku a ne da se ponasate kao da ne postoje, a imaju pravo da budu i sa desne strane.
[ Bradzorf012 @ 23.08.2017. 22:13 ] @
Evo ja obraćam pažnju, ali motociklistu obično vidim u retrovizoru kako se munjevito približava, a zatim odzuji i u daljini nestane.
[ Lavlja_Jazbina @ 23.08.2017. 22:56 ] @
Isto ti se desi i sa autom kad ti blicne i proleti.Nema razlike.

Nego,niko se ne zali ili su svi po propisanoj brzini vozili po autoputu.

A inace ,ko placa elektronski i ne dobija papirce da vidi prosecnu brzinu.
[ član @ 24.08.2017. 08:51 ] @


:)
[ Braxi @ 25.08.2017. 00:35 ] @
Citat:
bakara:
Citat:
Braxi:
licno ja na motocikliste uopste ne obracam paznju. Radije se koncentrisem da postujem pravila, a ovi sto izlecu oko iza mene ispred sa desne strane, well

if it happens, happens

Pa o tome se i radi, sto se ne obraca paznja, a trebalo bi.
I oni imaju pravo na saobracajnu traku a ne da se ponasate kao da ne postoje, a imaju pravo da budu i sa desne strane.


ne znam koja to pravila postuju motociklisti ? Pocevsi najpre od ogranicenja brzine ?

Obilazak na punu ko dobar dan. Prolazak po desnoj strani...

Iksreno, meni je zao deteta koje ima leukemiju, nevinog pesaka sto strada na pesackom... a za motocikliste koji se tako ponasaju (89%) prepustam darwinovom zakonu.
[ Lavlja_Jazbina @ 11.10.2017. 19:50 ] @
I sta bi na kraju,naplacaste se kazni pa nema vas u temi.Hihi?

Ova zemlja je pretplacena na humoristicko-zabavni program.Laz je istina,istina laz,sarena laza nije sarena i tako u nedogled.

Sto rece Čkalja u jednom njegovom skecu:

SVAŠTA
MAŠTA
TAŠTA.