[ Horvat @ 10.01.2013. 22:37 ] @
gledam svuda po netu,nigde ne nalazim nedvosmisleno da li je 14. drzavni praznik ili nije

svuda stoji da drzava daje "preporuku" da se ne radi "ako se ne mora" (il tako neka kaka)

naravno, javna preduzeca nece raditi (sem naravno hitnih sluzbi), sto je ok
ali oni koji ce raditi, da li ce imati pravo na platu kao da rade drzavni praznik, ili kao da rade bilo koji drugi radni dan?

dopuna:
npr. ovde stoji da je 14. drz. praznik
www.servisinfo.com/praznici

a kad potrazim na stranici narodne komendije, zadnja izmena zakona o praznicima je 2011. godine...
[ abitbp6_ @ 10.01.2013. 23:42 ] @
14. januar nije državni praznik.
[ vladd @ 10.01.2013. 23:54 ] @
Ove godine preporuka, iduce obaveza..
Poz
[ Boris Tadić @ 11.01.2013. 07:24 ] @
Citat:
oni koji ce raditi, da li ce imati pravo na platu kao da rade drzavni praznik, ili kao da rade bilo koji drugi radni dan?

Ako im se posreći, imaće pravo na poslovni dodatak u vidu preostalih delova pečenja i nepojedenih torti sa robovlasničke preksinoćnje trpeze.

Ono što je greota ker da pojede, to dobije radnik i to mu se pamti i računa iz dnevnice.

Uostalom, toliko bi koštalo u svakom restoranu, a niko ne otvara firmu da bi pravio trošak - nego prihod.

Niko radnika ne tera da jede besplatno, sam je izabrao i odlučio ;)

Radnik ima pravo da bude *eben i da ćuti.
[ dule_ns @ 11.01.2013. 08:36 ] @
Nije državni praznik. Kažu da će biti. Ali kada se malo osveste i kad ih prođe mamurluk shvatiće da je proglašavanje 14.01. za državni praznik prilična mentalna vratolomija (Naime, ova država koristi gregorijanski a ne julijanski kalendar. Ako bi pak pokušali da ga provuku kao verski praznik i tu bi imali problem jer, koliko sam načuo, SPC i ne mari baš mnogo za Novu godinu). Što ne znači da će ih sprečiti da to ipak urade.

Međutim, ono što me je zaista fasciniralo je što sam čuo nešto dostojno njuza: naime, firme koje odluče da ne rade će ipak, jelte, morati da isplate svoje radnike za taj dan. Bez da ga oni odrade naknadno. OK? - nije baš, al očekivano. Samim tim, u tim firmama oni koji budu morali da rade taj dan će dobiti za to - pogađate - uvećanu zaradu. Fantastično.

Naravno, jasno vam je o kakvim firmama se pretežno radi.
[ Java Beograd @ 11.01.2013. 10:19 ] @
Citat:
vladd:Ove godine preporuka, iduce obaveza.. Poz
To sam i ja čuo u medijima. Ali nije mi jasno šta ta reč "preporuka" znači ? Šta kao: preporučujemo da radnici ne rade ? A ko će to da plati ? Brate, kakvi diletanti !
[ jnk @ 11.01.2013. 10:23 ] @
To znači da je neki marketinški mag preporučio vladajućoj garnituri da pusti raju da se odmara jer je radio neku analizu i zaključio da bi možda dobio koji glas.
[ ventura @ 11.01.2013. 10:26 ] @
Citat:
Java Beograd: To sam i ja čuo u medijima. Ali nije mi jasno šta ta reč "preporuka" znači ? Šta kao: preporučujemo da radnici ne rade ? A ko će to da plati ? Brate, kakvi diletanti !

To ni meni uopšte nije jasno. Šta meni ima ko da preporučuje da li da radim ili ne? Ako ja hoću da dam slobodan dan svojim radnicima to mogu da uradim kad god hoću bez da čekam bilo kakve preporuke od vlade ili koga god.

Evo sad je petak, a uopšte nije jasno da li će u ponedeljak raditi NBS (a samim tim i banke), i šta sad da rade firme koje se oslanjaju uglavnom na funkcionisanje platnog prometa? Uostlaom i da se danas sazna informacija, ako je već neradni dan, pa jbeš to kad to saopštiš radnicima u 5-do-12, kad niko nije ni isplanirao kako da iskoristi taj slobodan dan pogotovo što je u pitanju produženi vikend.

[ Horvat @ 11.01.2013. 10:27 ] @
i meni je upravo to "preporuka" i najzbunjujuce, zato i pitam,jednoznacno, da li jeste ili nije
ako jeste - svako ko radi ima pravo na (odnosno, poslodavac ima obavezu da da) uvecanu zaradu za taj dan
ako nije - po kojoj logici onda opravdano neki imaju slobodan dan, a da se ne racuna u godisnji/bolovanje/licni dani/sta god
[ jnk @ 11.01.2013. 10:30 ] @
http://www.b92.net/biz/vesti/s...01&dd=10&nav_id=676254

Objavili su još juče da će raditi.

Ne znam šta vam nije jasno, preporuka je preporuka da firme daju slobodan dan radnicima o trošku firme. Najverovatnije da će državne firme poštovati preporuku a privatna firma ne mora poštovati i neće snositi nikakve posledice osim naravno gubitaka usled nerada državnih institucija.
[ ventura @ 11.01.2013. 10:33 ] @
Citat:
jnkhttp://www.b92.net/biz/vesti/s...01&dd=10&nav_id=676254

Objavili su još juče da će raditi.

Ne znam šta vam nije jasno, preporuka je preporuka da firme daju slobodan dan radnicima o trošku firme. Najverovatnije da će državne firme poštovati preporuku a privatna firma ne mora poštovati i neće snositi nikakve posledice osim naravno gubitaka usled nerada državnih institucija.

Onda je u pitanju klasičan radni dan, ne znam šta se diskutuje...
[ Java Beograd @ 11.01.2013. 10:39 ] @
Citat:
jnk:Ne znam šta vam nije jasno, preporuka je preporuka da firme daju slobodan dan radnicima o trošku firme.
U pravno-zakonskom smislu, i u finansijskoj sferi termin "preporuka" je krajnje neadekvatan.

Dakle, država preporučuje da se nekome nešto plati !?
[ jnk @ 11.01.2013. 11:02 ] @
Upravo tako. Navikli smo valjda na njuz.net realnost. Kapiram da je ljudima čudno ali pomiriš se s tim i teraš dalje.
[ mmix @ 11.01.2013. 11:19 ] @
Upravo su nas u vrticu obavestili da u ponedeljak ne rade, ali da razumeju da ce neki raditi pa ima organizovano dezurstvo ko hoce da se prijavi.

Ko sto neko rece, diletantizam.
[ Java Beograd @ 11.01.2013. 11:48 ] @
Citat:
jnk:... ali pomiriš se s tim i teraš dalje.
Ništa ti drugo i ne ostaje.

Mislim, ne dotiče to mene nikako. Iako moja firma zvanično radi, ja imam puno dana godišnjeg odmora, i u firmi je liberalno, mogu da uzmem kad hoću i koliko hoću dana od odmora. Ali je sve to oko preporuke, upravo Njuz.net realnost. Igrala se deca države i zakonodavstva.

Uostalom, ništa me ne čudi kad Vučić nikad nije radio u firmi. Jasno je da ne može da skapira šta znači radno vreme, dolazak na posao, evidencija radnog vremena, plaćanje po učinku, "rad na državni praznik" i slično.
[ Horvat @ 11.01.2013. 12:05 ] @
Citat:
jnk: Ne znam šta vam nije jasno, preporuka je preporuka da firme daju slobodan dan radnicima o trošku firme.

pa nista nije jasno, meni i dalje nije jasno sta je definicija preporuke od drzave povodom rada/nerada
preporucujemo vam da date slobodan dan radnicima, a ako necete, nikom nista, ko i svaki drugi dan
mislim gluposti
[ bakara @ 11.01.2013. 12:15 ] @
Pa takva je drzava...
Da se ne bi zamerili nekome posto je sve klimavo daje se preporuka da se ne radi umesto obavestenja da li se radi ili ne.

Najbolji pokazatelj je da li radi platni promet ili ne, ako oni ne rade dosta toga ne moze da funkcionise.
[ cika dacha @ 11.01.2013. 12:34 ] @
privatnici mogu i da rade 1 januara sto se drzave tice al moraju da plate vecu dnevnicu na taj dan praznika a sto se tice 14 januara on treba da bude praznik kad je vec tako bilo pre tite zasto ne bih bilo i danas! kod nas se nece raditi! te gluposti da neradni dani kostaju drzavu itd su gluposti! radnik kad dodje odmoran na posao je vise produktivan!!!
[ jnk @ 11.01.2013. 12:44 ] @
[ dule_ns @ 11.01.2013. 13:10 ] @
Citat:
cika dacha:
privatnici mogu i da rade 1 januara sto se drzave tice al moraju da plate vecu dnevnicu na taj dan praznika a sto se tice 14 januara on treba da bude praznik kad je vec tako bilo pre tite zasto ne bih bilo i danas! kod nas se nece raditi! te gluposti da neradni dani kostaju drzavu itd su gluposti! radnik kad dodje odmoran na posao je vise produktivan!!!


Ovde nije pitanje da li 14.01. treba da bude praznik, već da li jeste i šta to znači, i da li je zakon o državnim praznicima isti za sve, il što bi rekli u onoj knjizi: "Svi smo mi ravnopravni, samo su neki od nas ravnopravniji od drugih".

A što se tiče pitanja da li neradni dani koštaju državu - pa ne koštaju je ukoliko je produktivnost ista tokom radnih dana i neradnih dana.
[ Java Beograd @ 11.01.2013. 13:25 ] @
Citat:
cika dacha:... te gluposti da neradni dani kostaju drzavu itd su gluposti! radnik kad dodje odmoran na posao je vise produktivan!!!
A crnogorac bi pitao: A jel svaka sreda radna ?
[ cika dacha @ 11.01.2013. 13:39 ] @
dule_ns@ komsija lepo je receno da se ovde godine preporucuje al dogodine je obavezno! znaci ove godine je izbor na tebi!
znaci drzava nas polako navikava na jos jedan praznik sto je i lepo jer i onako imamo najmanje praznika!!!
[ JankoNIS @ 11.01.2013. 14:11 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
jnk:... ali pomiriš se s tim i teraš dalje.
Ništa ti drugo i ne ostaje.

Mislim, ne dotiče to mene nikako. Iako moja firma zvanično radi, ja imam puno dana godišnjeg odmora, i u firmi je liberalno, mogu da uzmem kad hoću i koliko hoću dana od odmora. Ali je sve to oko preporuke, upravo Njuz.net realnost. Igrala se deca države i zakonodavstva.

Uostalom, ništa me ne čudi kad Vučić nikad nije radio u firmi. Jasno je da ne može da skapira šta znači radno vreme, dolazak na posao, evidencija radnog vremena, plaćanje po učinku, "rad na državni praznik" i slično.


Ovo mi lici kao da i ti nikad nisi radio u drzavnoj firmi. Preporuke postoje 50 godina i nikad nisu bile predmet nedoumice. Ako firma proceni da je rentabilnije, dace radnicima slobodan dan, i obrnuto. Nema nikakve veze sa vladajucom garniturom ili razlicitim shvatanjima Zakona o radnim odnosima.
[ mmix @ 11.01.2013. 14:25 ] @
Firmi moze da bude rentabilno samo ako radnike ne placa taj dan i ako generalno radnici gube pare firmi pa je jeftinije da sede kuci nego da dolaze na posao. :) U svim ostalim (realnim) slucajevima neradni dan je direktan gubitak za poslodavca

Praznici su placeni, pored godisnjeg odmora koji je takodje placen. Najmanje slobodnih dana nemamo sigurno, mislim da nas siju jeduno japanci sa 15 sada, a oni nemaju ni blizu godisnje odmore kao mi. Kad na 14 dana praznika dodas i 22 ili koliko je vec minimalni godisnji dobijas 36 slobodnih dana godisnje ili malo jace od 7 radnih nedelja (13.47% radne godine). U USA npr, kao prilicno tvrda zemlja za odmore, dobijas 10 dana za praznike i 10 dana godisnjeg, ukupno 4 radne nedelje.

Svejedno, ovakvi last-minute tripovi su generalno veoma losi u odnosu drzava-poslodavac i dalje produbljuju jaz izmedju javnog i privatnog sektora.
[ Shadowed @ 11.01.2013. 14:48 ] @
Tu si u pravu, ali gubis iz vida da radnici nisu svakog dana jednako produktivni a onog dana kada su mogli da imaju slobodan dan i ali ga nemaju "zbog tvoje kapitalisticke pohlepe" i nece biti nesto produktivni.
[ mmix @ 11.01.2013. 14:54 ] @
Zato i kazem da je ovakav odnos nefer. Niko od radnika nije ocekivao 14i kao slobodan dan, niti su poslodavci uracunali taj trosak u trosak radne snage. I onda je jos dosla "preporuka" u prevodu "mi peremo ruke" a vi ako ne date radnicima slobodan placeni dan snosite sami posledice pada morala i pada produktivnosti. Sa preporukom su sad svi odjednom nesto mnogo umorni i neproduktivni 14og
[ Vasastajić @ 11.01.2013. 17:10 ] @
USTAV REPUBLIKE SRBIJE

Svetovnost države
član 11.
Republika Srbija je svetovna država.
Crkve i verske zajednice su odvojene od države.
Nijedna religija ne može se uspostaviti kao državna ili obavezna.


Ne znam samo kako bi zakon o državnin praznicima prošao kod ocene ustavnosti...

Ali u pravoslavnoj džamahiriji neprincipijelne koalicije svetovne države i crkava su sasvim normalna stvar...

...i ovakvi marifetluci samo na mala vrata uvode podržavljenje jedne od religija...
...pogađajte koje ?!

Ma, iebo ustav, čuvaj zdravlje!
[ Boris Tadić @ 11.01.2013. 17:12 ] @
Bahati radnici, jeretici proengleski, gledali Discovery pa otkrili ružičasti sapunjavi kapitalizam i sad misle da može to tako stvarno.

A stigne se na specijalitete gazdine tašte, to nije teško... Za sve ostalo 100 prepreka.

Ko ne dođe 14.1. - otkaz!
Ko jede - taj da plati!

Sve radnike na ulicu, sve gazde u hotele 5*.
[ timotic @ 11.01.2013. 17:50 ] @
A, repriza srpske NG, 15. januar? I to bi trebao biti neradni...

I sve praznike slaviti po dva kalendara. Znaci, 8. mart, pa 21. mart...1. maj, pa 14. maj...
[ anon142305 @ 11.01.2013. 17:53 ] @
Citat:
Vasastajić:
Nijedna religija ne može se uspostaviti kao državna ili obavezna.

Kako to da se potencijalnim neradnim danom uspostavlja drzavna ili obavezna religija?!?

Citat:
Vasastajić:
Ne znam samo kako bi zakon o državnin praznicima prošao kod ocene ustavnosti...

Pitaj nekog pravnika, meni logika kaze da bi prosao.

Ako bi i ti upotrebio logiku umesto ostrascenosti - dosao bi do istog zakljucka.

Citat:
Vasastajić:
Ali u pravoslavnoj džamahiriji

Vidim da ne znas sta znaci rec 'dzamahirija', pogledaj malo po netu (mozda i u nekoj knjizi - recniku, npr)

Uzgred, fascinantno mi je to sto tu rec u negativnoj konotaciji koriste samo
pljuvaci po Srbiji - i pritom niko od njih ne zna sta ta rec znaci
[ cika dacha @ 11.01.2013. 19:58 ] @
ako mozemo da imamo 31 ng po rimokatolickom kalendaru zasto da ne imamo 13 pravoslavnu! zar nije demokratija i eu standardi da svi imaju pravo ??? ja glasam za oba praznika!
[ mmix @ 11.01.2013. 20:19 ] @
Citat:
IUOP_1:Kako to da se potencijalnim neradnim danom uspostavlja drzavna ili obavezna religija?!?


Slava za pocetak. Pa bozic. Ja koliko znam ramazan i kurban bajram nisu drzavni praznici tako da je ustav prekrsen jer jedna religija ima drzavne beneficije koje druge nemaju jer su njihovi pripadnici prinudjeni da praznuju pravoslavne praznike kad i vecina a da za svoje verske praznike uzimaju dane od godisnjeg. Nemojmo brkati to sa cinjenicom da u ustavnom sudu sedi ispolitizovano vecinski-pravoslavno sudstvo koje ce se kao i ti napraviti potpuno blesavo. Odatle si i dobio termin pravoslavne dzamahirije kao pandana muslimanske dzamahirije, iliti muslimanske narodne republike, koja je bila sve ovo preslikano samo obojeno drugom verom. Ni u Libiji se ne-muslimani nisu mnogo usrecili.

Mada ja realno mislim da to nema veze sa ovom temom, ovaj neradni 14.i ima veze sa bogom koliko i popovi. Jeftino svetovno politikantstvo i slihtanje pred izbore, nagledacemo se jos ovakvih stvari do jeseni.

[ anon142305 @ 11.01.2013. 20:39 ] @
Citat:
mmix: Ja koliko znam ramazan i kurban bajram nisu drzavni praznici
tako da je ustav prekrsen jer jedna religija ima drzavne beneficije koje druge nemaju
jer su njihovi pripadnici prinudjeni da praznuju pravoslavne praznike kad i vecina
a da za svoje verske praznike uzimaju dane od godisnjeg.

Nece biti:
Citat:
zaposleni imaju pravo da ne rade za određene verske praznike, i to:

Pravoslavci – na prvi dan krsne slave
Katolici i pripadnici drugih hrišćanskih verskih zajednica – na prvi dan Božića i u dane Uskršnjih praznika
počev od Velikog petka zaključno sa drugim danom Uskrsa, prema njihovom kalendaru
Pripadnici islamske zajednice – na prvi dan Ramazanskog bajrama i prvi dan Kurbanskog bajrama
Pripadnici jevrejske zajednice – na prvi dan Jom Kipura


izvor

Prema tome, sve religije su ravnopravne.

Citat:
mmix: Nemojmo brkati to sa cinjenicom da u ustavnom sudu sedi ispolitizovano vecinski-pravoslavno sudstvo
koje ce se kao i ti napraviti potpuno blesavo.


E jbg sad, u Srbiji se svako razume u Ustavno pravo
i svi non-stop pricaju prekrsen je Ustav za ovo, za ono,
a u stvari, kad je Ustav i krsen (zakonskim aktima!!!) niko to nije spominjao. (hint: Statut Vojvodine)

Citat:
mmix: Jeftino svetovno politikantstvo

Vrlo moguce...

Citat:
mmix: slihtanje pred izbore, nagledacemo se jos ovakvih stvari do jeseni.

Ne cini mi se da ce biti vanrednih izbora.
[ anon142305 @ 11.01.2013. 20:55 ] @
A da...

Citat:
mmix: Odatle si i dobio termin pravoslavne dzamahirije kao pandana muslimanske dzamahirije,
iliti muslimanske narodne republike, koja je bila sve ovo preslikano samo obojeno drugom verom.
Ni u Libiji se ne-muslimani nisu mnogo usrecili.


Posto 'dzamahirija' znaci 'republika', tj. vladavina naroda (a ne monarha),
ispada da ce Srbija, zato sto obelezava pravoslavnu Novu godinu,
postati... kako sad to da prevedem... pravoslavna republika u kojoj narod ima vlast!

Strasno!!! Jao kuku nama, bice nam ugrozen put ka... tamo gde smo krenuli.
[ Vasastajić @ 11.01.2013. 21:20 ] @
Citat:
IUOP_1: Ako bi i ti upotrebio logiku umesto ostrascenosti - dosao bi do istog zakljucka.
..............
Uzgred, fascinantno mi je to sto tu rec u negativnoj konotaciji koriste samo
pljuvaci po Srbiji - i pritom niko od njih ne zna sta ta rec znaci :D

No coment...
...citat je dovoljan.
[ mmix @ 11.01.2013. 21:35 ] @
Citat:
IUOP_1: pravoslavna republika u kojoj narod ima vlast!
Strasno!!! Jao kuku nama, bice nam ugrozen put ka... tamo gde smo krenuli. :D


Odlicno si preveo. Ono sto je zalosno je sto ti u tome ne vidis problem. Kao sto ti ne bi voleo da zivis u muslimanskoj narodnoj republici, ni ja kao ateista ne bi u pravoslavnoj. Nije ova zemlja samo vasa. I stvarno me nije briga sto su vecinski muslimani, protestanti i katolici isti takvi.

Citat:
IUOP_1: Nece biti.


Bice. Nije to bas tako kako si ti zamislio. Katolici npr slave i veliki petak i bozic ali dobijaju samo jedan dan za bozic iako bi (da su vere zaaista iste) mogli da se posvete svojim praznicima umesto pravoslavnim. Da bi ispostovali svoje verske praznike moraju da uzimaju od odmora iako nemaju nikakvih verskih prepreka da rade na pravoslavne praznike. Da je zemlja zaista sekularna kako ustav propisuje nijedan verski praznik ne bi bio zvanican drzavni praznik.

Citat:
IUOP_1: Ne cini mi se da ce biti vanrednih izbora.


Zivi bili pa videli. Trenutni rejting partija drasticno odudara od sastava parlamenta, i vecinska stranka zeli vladati sama. Jos ako Vule nastavi da pali i zari, izbori su skoro pa garantovani.
[ anon142305 @ 11.01.2013. 22:18 ] @
Citat:
mmix:Odlicno si preveo.

Dobro, jesam malo ironisao, ali taj pojam (barem izvorno) zaista nema negativno znacenje kakvo mu se ovde pripisuje.

Citat:
mmix: Kao sto ti ne bi voleo da zivis u muslimanskoj narodnoj republici, ni ja kao ateista ne bi u pravoslavnoj.

Ako si ateista, u Srbiji te niko nece prisiljavati na drugacije izjasnjavanje.
Reci ako gresim.
Tebi niko nista ne namece, vernici imaju pravo da slave, obelezavaju, sta god... Ovde zaista nema povoda za stvaranje problema.

Citat:
mmix: Da je zemlja zaista sekularna kako ustav propisuje nijedan verski praznik ne bi bio zvanican drzavni praznik.

Ovo sam vec objasnio u prethodnim porukama.

Citat:
mmix: Trenutni rejting partija drasticno odudara od sastava parlamenta

Tacno, ali to nije i dovoljan razlog da do izbora dodje.
Najjacoj opozicionoj stranci izbori trenutno nisu ni na kraj pameti.

Citat:
mmix: i vecinska stranka zeli vladati sama.

Hm, to zavisi od njihove procene da li im se isplati da vladaju sami
i samim tim budu odgovrni za svaku oblast, za sta su trenutno odgovrni drugi (Dinkic za ekonomiju, Dacic za Kosovo).

Hoce li vecinska stranka zeleti ne 1 nego 3 'vruca krompira'?
Nisam siguran, al videcemo.
[ Horvat @ 11.01.2013. 22:37 ] @
ajd sad i kosovo da dodirnemo...

nego, mmix, moram te ispraviti, za katolike se dobija i bozic i veliki petak/vodeni ponedeljak, ne dobija se nikakav pandam slavi (znaci dan manje)
za druge kultove (druga dva od 4 "najbrojnija" u drzavi) se dobije po jedan, odnosno dva dana

budisti,hindusi... su npr skroz obespravljeni po tom pitanju

14. januar nema veze (ovim povodom, "nova godina") sa crkvom, niti jednom


@ko god je rekao da sa ovim "predlogom" drzava priprema ljude za praznik sledece godine
moze pojasnjenje, kako to tacno drzava mene priprema da cu ja sledece godine imati slobodan dan ako ga ove godine dobijem/ne dobijem?
[ cika dacha @ 11.01.2013. 22:43 ] @
Horvat@ ajde u nemackoj da vidim dal pravoslavac ima po zakonu pravo na slobodan dan za pravoslavni bozic???:-) a centar evrope!
[ Homer J. Simpson @ 11.01.2013. 22:44 ] @
Citat:
cika dacha:
ako mozemo da imamo 31 ng po rimokatolickom kalendaru zasto da ne imamo 13 pravoslavnu! zar nije demokratija i eu standardi da svi imaju pravo ??? ja glasam za oba praznika!

Nije rimokatolicki kalendar vec gregorijanski. I po tom kalendaru si se rodio, zivis (a verovatno ces i umreti), tako da je logicno da se po tom slavi i NG
[ Vasastajić @ 11.01.2013. 22:45 ] @
Citat:
IUOP_1:  Ovde zaista nema povoda za stvaranje problema.

Citat:
DANAS 23-24 JUN 2001.

Šta ceka pravoslavne devojcice i decake na casovima veronauke

Obuka za domaćice i ratnike

U knjizi "Sta treba da zna svaka pravoslavna devojcica" citamo kako ona uci od najranijeg detinjstva da postane domacica zajedno sa majkom opslužujuci vredno ukucane kroz svakodnevne "ženske" obaveze, odrastajuci potpuno svesna da su potrebe njene brace na prvom mestu. Majka joj poverljivo saopštava da su bolovi radanja teret ženske grešnosti sa kojim se treba pomiriti (zar je time marljivo ne priprema da se mirno u buducnosti suoci sa poražavajucim stanjem porodilišta u Srbiji?). Uci je da su zene u pojedinim periodima neciste, da je to u crkvenom pogledu vrlo vazno, te da je prirodan menstrualni ciklus ženska slabost i ljudski nedostatak o kome moraju pred svima da cute, da samim govorom ne bi pocinile greh.Mr Nada Sekulic, Umetnicko-istraživacka stanica NANDI 1


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 14.01.2013. u 11:12 GMT+1]
[ Vasastajić @ 11.01.2013. 22:57 ] @
Dalje...
pravoslavlje
Citat:
O ženama

"Pokrivanje glave je simbol pokornosti žena mužu i crkvi; to je znak vlasti muškaraca nad ženama, to je princip uzvišenosti i časti". (Patrijarh Pavle, Da nam budu jasnija neka pitanja naše vere, Beograd 1998.)



"Crkva smatra da je svaki odnos između muškarca i žene izvan braka blud". (Protojerej Dejan Dejanović, NIN, aprila 2002. Zaglupljivanje devojčica.)



"Kada crkva kaže da žena treba da se boji muža, to znači da ona treba da bude u stalnom trepetu da ne povredi ljubav prema njemu". (Akademsko sebeukidanje - Vreme , 21. oktobra 2004, vladika jegarski Porfirije.)



"Veliki pesnici među ženama mogu se na prste izbrojati, i to uzimajući u obzir čitavu ljudsku istoriju". (Šta treba da zna svaka pravoslavna devojčica, Svetigora, Cetinje, 2000.)



"Nalažući ženama kao obavezu, bez obzira na sve loše osobine muža, da bude poslušna i da mu čini ustupke, hrišćanstvo vidi u tome sredstvo za ukorenjivanje mira u bračnim odnosima i ponovno uspostavljanje bračne sreće". (Patrijarh Pavle, Da nam budu jasnija neka pitanja naše vere, Beograd 1998.)



"Mesto žene u svetu za poslednjih dve hiljade godina nije se nimalo izmenilo. Sve ono čemu uči Sveto pismo, čemu uči Crkva, i dalje je životno i aktuelno, i mesto žene u svetu ostaje neizmenjeno..." ("Pravoslavna žena u savremenom svetu", časopis "Istina", izdanje Pravoslavne eparhije dalmatinske.)



"Žene nisu poželjne u crkvi tokom menstruacije, ali savremena higijenska sredstva mogu efikasno sprečiti da se slučajnim istečenjem krvi hram ne učini nečistim, kao i ublažiti zadah koji isticanjem krvi nastaje". ( Patrijarh Pavle, Danam budu jasnija neka pitanja naše vere, Beograd 1998.)



"Pravoslavna crkva nije protiv toga da žene nose pantalone zbog prirode posla koji vrše, na primer, u fabrikama, ili putovanju zimi na konjima, motociklu, skijanju i tako dalje....Crkva je protiv takvog oblačenja kad je ono zbog mode i pogrešnog shvatanja jednakosti polova". (Patrijarh Pavle, Da nam budu jasnija neka pitanja naše vere, Beograd, 1998.)



"Majke začinju jer je to skopčano sa uživanjem i zadovoljstvom, ali neće da rađaju i podižu decu, jer je to naporno i tobož ugrožava njihov komoditet". (Božićna poslanica patrijarha Pavla)

Citat:
O ratu, ratnim zločinima, ratnim zločincima...
"Mnoge majke, koje nisu želele da imaju više od jednog deteta, danas čupaju kose i gorko ridaju nad izgubljenim sinovima, u ovim ratnim sukobima, proklinjući često Boga i ljude, ali pri tom zaboravljajući da optuže sebe što nisu rodile još dece da im ostanu kao uteha". (Patrijarh Pavle, u Božićnoj poslanici, 1995.)



"Da bi se u našem narodu više rađalo, mi smo ustanovili orden Majke Jugovića. Majke su pre mogle da otpreme i po devet sinova u carevu vojsku, da se bore za slobodu otadžbine i svoje vere pravoslavne. I danas ima takvih majki, mada vrlo retko". (Vladika raško prizrenski Artemije, 1994.)



"Nama je vrhovni komandant patrijarh Pavle". (Željko Ražnatović Arkan, oktobar 1991.)



"Tamo gde se prospe srpska krv i gde padnu srpske kosti, to mora biti srpska zemlja". (Vladika Nikanor)



"..Gledam televiziju... Srebrenica... Trnovo... Godinske bare... Streljanje muslimana iz Srebrenice u Godinjskim barama... Nataša Kandić osuđuje Srbe za genocid nad muslimanima... Mučnina... Tuga... Nespokoj... I dalje gledam televiziju, opet bjesni Irodijada, opet traži glavu srpskoga naroda na tanjiru. Što ne pročita "Na Drini ćupriju"? Luda li je, Bože dragi... " (svestenik Milorad Ostojić u Pravoslavlju od 15. marta 2006. u rubrici Reagovanje.)



"Ratničko u srpskom narodu jeste ono što predstavlja odbranu svoga doma i svojih bližnjih. Malo je primera kada je to ratničko bilo u službi osvajačkih ciljeva. Naprotiv, gotovo svi srpski ratovi imali su isključivo odbrambeni karakter". (Boško Obradović u Pravoslavlju od 15. oktobra 2005.)

Citat:
O odnosu Crkve i države

"Smatramo da je najbolji odnos između države i crkve onaj koji je već bivao i pre, to je simfonija - saglasnost između države, odnosno društva i crkve". (intervju patrijarha Pavla, Danas, 5-7. januara 2002.)



"Posle patrijarha se ne govori i njegove odluke se ne komentarišu". (Velimir Ilić, ministar u vladi Srbije.)



"Eparhija žička smatra da prvo treba doneti Ustav kojim će se pravoslavlje proglasiti državnom verom, a SPC državnom crkvom, pa onda na toj osnovi pisati Zakon". (Milan Radulović, ministar vera u vladi V. Koštunice.)



"Srbi treba da slede jedini ispravni put, put Crkve, a ne da prate izdajnike i jajare". (Vladika Filaret na Slobodnoj Evropi, 25. maja 2005.)



"Svi oni koji se protive verskoj dogmi, kao temelju moralnog vaspitanja, predstavljaju sledbenike satane". (Saopštenje Informativne službe SPC od 24. novembra 2000, povodom protivljenja uvođenju veronauke u državne škole.)



"Do razdvajanja Srbije i Crne Gore može doći samo protivno volji naroda, putem nasilja, krađe, ucena i pretnji. Zato će SPC ignorisati eventualnu odluku Crne Gore o samostalnosti". (mitropolit Amfilohije Radović, na javnoj proslavi pravoslavne Nove godine, u Podgorici, 13. januara 2002.)



"Crkva je tokom cele svoje istorije, uključujući i XX vek, morala da ostavi po strani svoje primarne dužnosti, kako bi se aktivno uključila u borbu za ujedinjenje srpstva, u kojoj je sveštenik morao da bude i učitelj, i sudija, i da uzme pušku da brani sebe i svoju porodicu". (intervju patrijarha Pavla, Danas, 5.-7. januar 2001.)



"..Kosovo nam je drugo ime za najviša načela, za istinu i pravdu, za poredak i pravo, a Kosovski zavet nam je primenjeni Novi Zavet. Zato je pitanje Kosovo i Metohija neodvojivo od pitanja Srbije i sudbine srpskog naroda..." (Poruka Patrijarha Pavla, u Pravoslavlju, od 15. marta 2007.)

Citat:
O onima u istoj naciji koji/e misle drugačije

"Pustite te evroslinavce po Beogradu, ima ih jedan kombi da ih skupite, dve Nataše, dve Sonje, dva, ne znam kako se zove, Mirko Ðordevic, nažalost bili se dokopali prethodne vlasti, takozvane dosovske, gde se šljam okupio, nazadnjaci koji su usred Beograda demonstrirali svoja prava na nastranosti". (Manastir Ćelije - Beseda pod šatrom vladike Atanasija, 7. aprila 2004.)



"Ove grupe nemaju nikakve veze sa Crkvom, a isto tako ni sa bićem srpskog naroda. To su izdajnice i nikakve žene. Ne želim da ulazim u to ko ih organizuje, ko ih plaća da bi se odevale u posebnu uniformu (crninu) i u koju svrhu baš u Beogradu propagiraju da srpske majke ubijaju svoju nerođenu decu". (Povodom protesta Žena u crnom, Ženskog parlamenta i Beogradskog ženskog lobija ispred Patrijaršije, marta 1993.)



"Lezbejke su najopasnije zbog toga što su najkrivlje za pad nataliteta. Za razliku od pedera, koji jesu zlo, ali ne ugrožavaju natalitet, lezbejke bih sudski gonio". (Marijan Rističević, poslanik u Skupštini Srbije, 2002.)



"Feministkinje su za ubijanje nerođene dece. Na sreću, one nemaju nikakve veze sa bićem srpskog naroda". (Vasilije Kačavenda, vladika zvorničko-tuzlanski, 1993.)



"Čovek koji ne slavi krsnu slavu, manje je čovek". (otac Raša, Niška eparhija.)



"U mom kraju, u mom selu, Srbin je čovek, komunisti nisu Srbi govorili smo, to su Turci, ne može samo krv i meso da bude karakteristika Srba". (Manastir Ćelije - Beseda pod šatrom vladike Atanasija, 7. aprila 2004.)



"Dojučerašnji marksisti koji i danas ispovijedaju svoj ateizam, sa takvim duhovnim otpadom pokušavaju da grade državu na laži". (Mitropolit Amfilohije)



"Biti Srbin znači biti obavezno pravoslavac... Srbin ne može biti ateista... Srbin nekršten ne biva". (Patrijarh Pavle "Biti Srbin znači biti obavezno pravoslavac... Srbin ne može biti ateista...... Srbin ne može biti ateista... Srbin nekršten ne biva". (Patrijarh Pavle, Da nam budu jasnija neka pitanja naše vere, 1998, prema pisanju lista Vreme.)



"Ateizam je krivac za ratove i siromaštvo i moralni sunovrat". (Milan Radulović, republički ministar vera, Politika, 5-7. januar 2002.)



"Srbofobija i bogoborstvo komunističkih hordi... učinili su itekako veliku pustoš na duhovnom polju srpstva". (Pravoslavlje, 1. februara 2001.)



"... U grobnici srpskog naroda, odnosno SFRJ, školstvo je bilo sazdano na temeljima ateizma... Vekovima je bogoljublje krasilo srpski nacion, a danas smo beslovesna rulja koju svaki hohštapler uspeva da zavede i prevari". (Pravoslavlje, 1. februar 2001.)


...nastavak sledi...

Čisto prisećanja radi...danas je 12.januar 2013.-te GODINE!

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 14.01.2013. u 11:12 GMT+1]
[ HeYoo @ 12.01.2013. 01:08 ] @
Citat:
..nastavak sledi...


raja ce pomreti od nestrpljenja
[ boccio @ 12.01.2013. 08:01 ] @
Citat:
mmix: Da je zemlja zaista sekularna kako ustav propisuje nijedan verski praznik ne bi bio zvanican drzavni praznik.

U svakoj zemlji zapadne evrope i celoj severnoj americi 25.dec je neradni dan (a.k.a. drzavni praznik). Da li to znaci da su sve te zemlje katolicke dzamahirije?

Citat:
Horvat
budisti,hindusi... su npr skroz obespravljeni po tom pitanju

Kapiram ironiju, nije problem - samo ipak treba biti realan, manjinska prava ipak zavise od velicine doticne manjine (heh, zamalo da napravim geg ;p), mada bi po Zakonu svako trebao da ima pravo da slavi sopstvene verske praznike, naravno u skladu sa situacijiom i dogovoru sa poslodavcem. Ne bi bilo lose cuti nekog pravnika, ali mislim da ovo fercera kod nas.

Citat:
cika dacha: Horvat@ ajde u nemackoj da vidim dal pravoslavac ima po zakonu pravo na slobodan dan za pravoslavni bozic???:-) a centar evrope!

Vidi, ne znam konkretno za Nemacku, ali nesto mi govori da ne znas ni ti, nego si lupio pa ako prodje, prodje :) USA je recimo vrlo jasno regulisala prava pojedinaca vezano za praktikovanje religijskih praznika na radnom mestu:
Citat:

Federal law requires an employer to "reasonably accommodate" an employee's religious observances, practices and beliefs unless the employer can show that accommodation would cause an "undue hardship" to the employer's business.

What constitutes "reasonable accommodation" and "undue hardship" depends on the facts unique to a particular situation. Essentially, an employer must attempt to create a structure permitting employees to practice their religious beliefs while still maintaining their jobs. In some cases, accommodation may not be possible. However, the employer bears the burden of demonstrating that a serious attempt to accommodate the employee was made.

Ako cemo pravo, ovo vam je jedna "preporuka". Znam jednog coveka koji uredno ne dolazi na posao petkom (Sabbath), ali radi nedeljom (od kuce doduse posto je office closed). I to funkcionise. Ali ne znaci da bi na nekom drugom radnom mestu funkcionisalo.

Ali onda ide kapitalisticki hladni tus :)
Citat:

An employer is generally not required to pay the employee for time taken off for religious observance. The United States Supreme Court determined that allowing an employee to take unpaid leave for the holiday observance would generally be deemed a reasonable accommodation; however, such unpaid leave would not be a reasonable accommodation when paid leave was provided for all purposes except religious ones. In addition, an employer is not required to pay premium or overtime costs in order to accommodate the religious needs of employees. Some employers do pay these costs by choice and it is certainly legal; however, this is up to the employer.

Ah, don't you just love America :)
[ Boris Tadić @ 12.01.2013. 08:18 ] @
Citat:
Lezbejke su najopasnije

Pogotovo tokom menstrualnog zadaha nad svetom srpskom zemljom.
[ Horvat @ 12.01.2013. 08:54 ] @
ajd nek murderator zakljuca temu,jer vise nema smisla
[ bachi @ 12.01.2013. 11:11 ] @
Sad, primećujem da ljude generalno u današnje doba zabole desni guz za "pravoslavnu" novu godinu, ali ranije nije bilo tako. Sećam se kad sam bio klinac, više se pažnje pridavalo toj novoj godini, nego "pravoj".

I uvek sam se pitao zašto ljudi ne moraju da rade za "pravu" novu godinu, ali moraju za "pravoslavnu".

Takođe sam se uvek pitao zašto ako već slavimo "pravu" novu godinu, zašto onda božić i sve ostale slave slavimo po očigledno "pogrešnom" kalendaru?

Prihvatili smo kalendar po kome živimo, a sad nešto tupimo sa "pravoslavnim" kalendarom.



[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 14.01.2013. u 11:10 GMT+1]
[ Vasastajić @ 12.01.2013. 11:58 ] @
Kao što sam obećao, nastavak "razmišljanja" i javnog istupanja pravoslavne crkve
Citat:
O drugima - drugim nacijama, verama, rasama i svetskoj zaveri protiv Srba

"Srbi ne mogu da žive sa Hrvatima ni u kakvoj državi. Ni u kakvoj Hrvatskoj". (Patrijarh Pavle u pismu lordu Karingtonu, avgusta 1991.)



"Ima ljudi s neprijatnim znojem, šta da radite, jadni muslimani pošto jedu loj". (Manastir Ćelije - Beseda pod šatrom vladike Atanasija 7. aprila 2004.)



"Albanci, Muslimani i Romi, sa višom stopom rađanja, odstupaju od racionalne, humane reprodukcije, što ugrožava prava drugih naroda. To je sveopšta zavera protiv srpskog naroda i žene tih naroda rađaju iz separatističkih, fundamentalističkih razloga i zato bi Srpkinje trebalo da rađaju iz patriotskih i moralnih razloga: treba mobilisati volju za rađanje". (...)



"Ponovo smo kao narod ugroženi, jer osjećamo da se od nas traži da se odreknemo sebe. Kao da nam je rečeno: Odreci se sebe - identiteta, istorije, kulture, a mi ćemo onda razmisliti da li da te primimo". ( Grigorije, vladika zahumsko-hercegovački, Pravoslavlje, 2005.)



"Postoji plan o sistematskom pokrivanju cele Srbije i Crne Gore mrežom sekti. Taj plan dolazi sa Zapada sa ciljem da se nad srpskim narodom planski i sistematski sprovodi zlo koje je vladika Nikolaj dobro primetio: duhovni genocid preko mnogobrojnih sekti - protestantskih, dalekoistočnih i satanskih". (aktivni oficir Vojske Jugoslavije, Pravoslavlje, 1. februar 2001.)



"Pojava i pojačan medijski nastup adventista ili u našem narodu poznatih kao sekta subotara predstavlja božiju opomenu i zvona na uzbunu Srpskoj pravoslavnoj crkvi, njenim vernicima i njenom sveštenstvu". (Ljubomir Ranković, protođakon i glavni urednik radio-stanice „Glas Crkve" iz Valjeva.)



"Postoji planetarna jevrejska zavera protiv hrišćanskog pravoslavlja, posebno protiv srpskog naroda i Rusije" (list Logos, studentsko glasilo Bogoslovskog fakulteta, 1994.)

Citat:
O zapadu, modernizmu, sekularizmu.

"Među Srbima neće biti poremećenih ljudi koji bi hteli da nas zaraze smrtonosnom bolešću zapadne kulture. Daleko im lepa kuća sa njihovom naprednošću". (Pravoslavlje, 1. juli 2002.)



"Crkvu odvojiti od škole isto je kao majku odvojiti od deteta..." (izjava Kancelarije za veronauku pri Patrijaršiji, Politika, 2. decembar 2002.)



"Moderna edukacija i razvijanje nove svesti koja se sprovodi u edukatorskim radionicama jeste perfidno pranje mozgova dece. U naše vreme, nažalost, dolazi do sklapanja braka između postkomunističkog ateizma i zapadnog kapitalističkog hedonizma i iz takvog čudovišnog braka rađaju se monstrumi". (Sinod Srpske pravoslavne crkve, 1.9.2002. povodom letnjeg kampa za edukaciju mladih u Sremskoj Mitrovici.) Vatikana". (Atanasije Jevtić, iz zbornika "Jagnje božje i zvijer iz bezdana", Svetigora, Cetinje.)



"...ali se zgražavam nad licemerjem i zapadnih nazovi hrišćana i zapadnih neljudskih državnika i organizacija i institucija kao što su evropska zajednica, Savet bezbednosti, Evropski parlament, licemera iz Svetskog saveta crkava i licemera iz Vatikana". (Atanasije Jevtić, iz zbornika "Jagnje božje i zvijer iz bezdana", Svetigora, Cetinje.)



"Novi Beograd, najveći satanski eksperiment, vrhunac komunističkog egzibicionizma... sam po sebi nesreća, duhovni gulag, duhovni Goli otok, grad novog: novi blokovi, nova „svetilišta", nove škole, nova obdaništa, nove prodavnice, nov studentski grad, nova hala sportova, nov auto-put - za novu decu, za nove studente, za nove ljude. Grad u pustinji, grad bez crkvi, grad bez rodbine, grad bez istorije, grad obezboženih, grad nekrštenih, grad rasrbljenih, grad mrtvih duša.., grad budućih arijevaca.., grad gde je do vrhunca dovedeno zlo". (Pravoslavlje, 1. februar 2001.)



"Rok kultura je krajnje zabrinjavajuća, duhovno odvratna i uvredljiva pojava za svakog makar malo pobožnog čoveka, a tim pre je neprihvatljiva za Hrišćanina... Čak i najmanje zabavljanje pravoslavnog Hrišćanina rok-kulturom jeste izdavanje svoje vere, javno vređanje svog Gospoda, udaljavanje od Njega, opštenje sa duhovima tame, igranje sa satanom". (Arhimandrit Lazar Vitanijski, iz knjige "Pokajanje - put u život večni".)


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 14.01.2013. u 11:04 GMT+1]
[ vladd @ 12.01.2013. 12:20 ] @
Ne vidim u cemu je sustina. Ako se vec dobijaju slobodni dani za slave, zasto i da ova verska svetkovina ne bude sa slicnim tretmanom.

Pogotovo sto je zajednicki benefit, bez obzira na veru..

I crkva je deo drzave, a nekada, narocito u Evropi, i deo drazvnog aparata...pa se niko nije zalio(ne daj boze kritikovao) ni na francusku dzamahiriju, na spansku guberniju ili italijansku banana drzavu..

Poz

P.S.

Sto se tice izjava doticnih "cetnika", smatram da su neprikladne..
Vispreniji verski poglavari ne pricaju gluposti naglas, vec samo delaju..
[ Vasastajić @ 12.01.2013. 15:26 ] @
vladd,
božić, uskrs, slave, sveci i šta ti ja znam, jesu deo religioznog menija, ALI, pobogu kakve veze sa tim ima Nova godina?!
Konačno jedna društvena konvencija zasnovana na prirodnim zakonitostima, bar ona Nova godina koja se tih zakonitosti i pridržava.
[ cika dacha @ 12.01.2013. 17:42 ] @
boccio@ nisam lupio! tamo nemas pravo ni na slobodan dan od firme za svoju slavu ili bilo sta drugo! samo mozes da uzmes slobodan dan od godisnjeg! a da ti firma kao ovde kod nas da za tvoj bozic dan e to nemaaa! u celoj nemackoj i francuskoj! slobodno proveri! a tamo je demokratija!
[ Braksi @ 12.01.2013. 17:45 ] @
jos jedan ocajni potez vlasti koja me podseca na mene kad sam jednom ostao bez para pa sam dizao tepih i odmicao kredenac da pronadjem ima li kakav dinar zapao.

Tako i oni, slavice se 14. jan, datum pregovori, seik gradi most, seik dize zvezdu, stizu dolari, kredit iz Rusije, gas iz Rusije, ...

Tako da ovu glupost sa 14. jan nikako ne bih dovodio u vezu sa pravoslavljem kao pravoslavljem. Mislim da bi bilo malo pametnije da ljudi u Srbiji pocnu da kapiraju da se kao i sve u SRBIJI i crkva ZLOUPOTREBLJAVA kako kome se prohte od politicara.
[ cika dacha @ 12.01.2013. 17:48 ] @
Braksi@ posto imamo malo praznika manje cak i od nemacke koja je uvek vredna ajde predlozi koji praznik da uvedemo! jer slobodan dan mora imati neki znacaj praznovanja! sigurno na forumu ima posmatraca iz vlasti! :-)
[ Braksi @ 12.01.2013. 18:17 ] @
ne znam za Nemacke praznike, znam kako je u Italiji. Italija isto ima puno praznika, a vazniji katolicki praznici su ujedno i drzavni praznici. Klasika. Takodje svi gradovi imaju svoje mi bi rekli slave, a u Italiji se to zove svetac zastitnik grada. Medjutim nije problem na kraju krajeva ni u Srbiji ni u italiji ni u katolicima ni u pravoslavcima. Problem je drzava i sumanut sistem u kojem zivimo i mi u EU i vi u Srbiji. Zasto ?

Zato sto je drzava ima svoje zaposlenike koji im je dala sve privilegije u Italiji se oni zovu super tutelati (super zasticeni). A privreda je ostavljena da se snalazi. Da izmisli kako da zaradi novac i to najpre za drzavu (jer porez i doprinose placas imao nemao profit), a onda i za sebe. Mislim sto rece, cini mi se Java, oni ne pitaju privatnika moze li on uopste priustiti slobodan dan (tad i tad)...

I to sve izmislja nenormalna drzava i halavi sindikati i samo bacaju sve svoje zahteve pred privredu i privatnike...

Mislim ja nisam protiv toga da neko bude super zasticen, ali ako nema posla kao sto nema i ako je privreda u padu zbog cega drzava misli samo na svoje. Ili je mozda iluzija da je drzava nasa ?
[ Vasastajić @ 12.01.2013. 18:18 ] @
Citat:
Braksi:
Tako da ovu glupost sa 14. jan nikako ne bih dovodio u vezu sa pravoslavljem kao pravoslavljem. Mislim da bi bilo malo pametnije da ljudi u Srbiji pocnu da kapiraju da se kao i sve u SRBIJI i crkva ZLOUPOTREBLJAVA kako kome se prohte od politicara.

Apsolutno sam svestan da ni ovi citati stavova zvaničnika SPC ama blage veze nemaju sa pravoslavljem, pa sam ih zato i kačio.
Niko, ali niko mi do sada nije dao racionalno objašnjenje( ukoliko se u religijskim tumačenjima uopšte može tražiti bilo kakva racionalnost) čime se pravda ovaj fazni pomak od 13 dana i upornost pravoslavnih zvaničnika da na toj budalaštini zilotski istraju.
Ponavljam ovime ni u kom slučaju ne dovodim u pitanje suštinu pravoslavlja i njegove ustaljene rituale, niti mislim da ih treba menjati prihvatanjem jedne sasvim jednostavne realnosti zasnovane na prirodnim zakonitostima.
Dakle, u kojoj meri svaka aktuelna vlast u Srbiji zloupotrebljava (teška reč) moć crkve nad narodom, u recipročnoj vrednosti crkva zloupotrebljava apsolutnu nekompetentnost vlasti u vođenju državnih poslova.
Neprincipijelna simbioza koja će nas definitivno zaglaviti u ranom srednjem veku.
[ Marenović Slaviša @ 12.01.2013. 19:24 ] @

Vala, koliko radimo dobro i zivimo.

Najvise neradnih dana imamo u svetu.

Cini mi se da je i taj jedan radni dan prvi maj pa i onda ne radimo.

[ Krcun @ 12.01.2013. 19:40 ] @
Pa i katolici su tu nesto ispobrkali sa tim datumima ...
Ako godine brojimo od Hristovog rodjenja - dakle, on se rodio 1. januara 1. godine - onda bi Nova godina i Bozic morali da budu isti dan ... kako god da ga racunas, bez obzira na bilo kakve greske, bez obzira na duzinu tropske godine itd.
[ fanfon @ 12.01.2013. 20:22 ] @
Naravno da nemamo najvise neradnih dana(praznika) u svetu. Negde smo u sredini. Druga stvar je koliko malo radimo. Tu smo u vrhu. Ali poslednji smo i stigli kad su sva trzista bila vec zauzeta posto smo se izbacili ili su nas izbacili iz njih pa se tesko vratiti...
[ mmix @ 14.01.2013. 08:21 ] @
Evo ga 14i,

javna uprava ne radi, mup ne radi, radi privatni sektor i radnici gundjaju i psuju (preseo mi burek od njihovog kukanja). U svakom sllucaju jos jedan dokaz da je u Srbiji najbolje raditi na drzavnoj sisi i pustati druge da ti zarade platu dok ti imas slobodan dan.
[ tdusko @ 14.01.2013. 08:48 ] @
Citat:
fanfon: Naravno da nemamo najvise neradnih dana(praznika) u svetu. Negde smo u sredini...
Bogami sobzirom na ova nova 3 dana koja su krenula da se praznuju od skoro tu smo negde kao svabe.
[ mmix @ 14.01.2013. 08:58 ] @
U, njih smo presisali, oni imaju 9-12 dana slobodnih, mi sa ovim 14. januarom sad imamo 14 slobodnih dana. Mislim da samo japanci imaju vise od nas.
[ dule_ns @ 14.01.2013. 09:03 ] @
Citat:
mmix: Evo ga 14i,

javna uprava ne radi, mup ne radi, radi privatni sektor i radnici gundjaju i psuju (preseo mi burek od njihovog kukanja). U svakom sllucaju jos jedan dokaz da je u Srbiji najbolje raditi na drzavnoj sisi i pustati druge da ti zarade platu dok ti imas slobodan dan.


Da se ne lažemo, u svakoj državi je najbolje raditi za državu. Najjači kriminalac.
[ Braksi @ 14.01.2013. 09:37 ] @
Mada nije in banka losa.