[ boccio @ 23.01.2013. 11:39 ] @
Za sve koji misle da se top svinjarije desavaju samo u nasoj pravoslavnoj džamahiriji Srbistanu, evo jedne poslastice :)

http://www.svt.se/nyheter/ekon...enota-i-sverige-770-000-kronor

Facebook u Švedskoj platio 80k EUR poreza, na procenjeni obrt od pola milijarde evra - najveci deo od advertajzinga, svakako. FB je kulturno prevukao profit u Irsku, i tamo platio porez :), medjutim to nije pikanterija... pikanterija dolazi sad...
Citat:

While Facebook avoids estimating in Sweden, the company has also been setting-just for the data center in Lulea, specifically around 100 million, from the government.


Znaci, Vlada im je donirala 100 miliona evra za data-centar, da bi ih ovi lepo posle povukli za nos i prebacili profit u Irsku, a njima platili 80k poreza - sto je otprilike koliko jedna bolje stojeca porodica srednje klase plati (cisto da stavim u perspektivu).


Eto, ume i Vlada koja nema Dinkica da pravi gadna sranja, pitam se samo da li bi komentari na nesto slicno odavde bili "pa ovo ima smao u Srbiji" ;)))

[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2013. 11:56 ] @
Err, @boccio, Svedska je EU member i duzna je da postuje EU propise.

Jedan od njih regulise i slobodnu trgovinu unutar EU pa tako svaka firma ima pravo da provlaci lovu kako god hoce unutar EU za svoje interne usluge - i sam znas da racunovodstveno mozes da kreiras takvu vrstu prometa uz pomoc intelektualne svojine. Svaka medjunarodna kompanija to radi, ne samo u Svedskoj vec i u ostalim EU zemljama. Zbog toga su odredjene EU zemlje (poput Irske, Luksemburga itd..) pune predstavnistava stranih kompanija.

Promena tih propisa nije verovatna zato sto bi zadirala u neke osnove na kojima zajednicko trziste pociva + takva promena bi gotovo sasvim sigurno znacila pad prisustva medjunarodnih kompanija ili adaptaciju njihovog cash-flow-a tako da zaobidju restrikcije. Drugim recima, uzaludan posao. Daleko realniji scenario bi bio ekonomski pritisak velikih EU zemalja na te male zemlje sa specificnim zakonima kako bi ih promenili i usaglasili sa ostalima.

Sto se drugog dela price tice - ideja tih investicija nije maksimizacija poreza vec sirenje trzista rada, tako da makar u ideji cela stvar nije toliko besmislena koliko na prvi pogled moze da izgleda.

Medjutim, besmislenost placanja firmama da dodju dolazi iz sasvim druge dimenzije - to je pospesivanje distorzije trzista koje samo dize cenu za poreske obveznike - ali, na zalost, posto je to postalo siroko prisutna praksa zemlje su prakticno ucenjene i to moraju da rade. Jedino resenje bi bilo da gomila bitnih igraca odluci da prestane da placa taj reket, ali to se nece skoro desiti.
[ Devanagari @ 23.01.2013. 12:01 ] @
^^

Da, i pre neki dan se takodje javila devojcica koju su roditelji pre par godina terali da pije sopstveni urin kao metod isterivanja djavola/demona koji su je navodno zaposeli. Ili je bila proglasena za vesticu, nebitno.

Sitnica kojima mnogima promice je da je poenta u tome je kolika je verovatnoca da te uhvate u nedozvoljenoj radnji, da li neko adekvatno odgovara za te radnje i da li se nezeljene stvari ponavljaju. Srbija redovno pada na sva tri testa, tako da je ocigledno jedini odbrambeni mehanizam da covek i formalno ne poludi prebacivanje price na spoljasnje faktore, u smislu zavere ("to su nam onu nametnuli/uvezli") ili trivijalnog mirenja sa situcijom ("toga ima i u Americi/EU").
[ boccio @ 23.01.2013. 12:14 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Jedan od njih regulise i slobodnu trgovinu unutar EU pa tako svaka firma ima pravo da provlaci lovu kako god hoce unutar EU za svoje interne usluge -

Ma sve je to ok, evo knjeze im i Briti za istu stvar - http://www.bbc.co.uk/newsbeat/19910456

Ali je fora da ja ne vidim zaista zasto bi jedna "socijalno odgovorna" vlada iskeshirala 100mm korporaciji koja zaposljava petoro ljudi u celoj zemlji :) Ergo, mislim da je gravitacija "svinjarija" fascikle jaca od "sirenje trzista rada" fascikle :)
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2013. 12:52 ] @
Citat:
boccio
Ali je fora da ja ne vidim zaista zasto bi jedna "socijalno odgovorna" vlada iskeshirala 100mm korporaciji koja zaposljava petoro ljudi u celoj zemlji :) Ergo, mislim da je gravitacija "svinjarija" fascikle jaca od "sirenje trzista rada" fascikle :)


Hm, a zasto ne bi?

Moglo je da bude da Facebook zaposljava tacno nula ljudi, pa da opet ima smisla da otvore datacentar - posto ce ta cifra skociti, mislim datacentar ipak moraju da opsluzuju ljudi od krvi i mesa, taj datacentar ce trositi struju, zahtevati dobavljanje opreme, odrzavanje - sto znaci da je uticaj svakako pozitivan. Da li se isplati, e to zaista ne znam posto pojma nemam o detaljima.

Pretpostavljam da formula ima veze i sa velicinom firme i nekim long-term outlookom koliko bi taj datacentar imao sanse da se odrzi na N godina.

Kao sto rekoh, IMHO, cela ta sema sa placanjem firmi da dodju je cista ucena i predstavlja apsolutnu besmislicu jer se fakticki samo dodatno opterecuje budzet ali avaj... opet, ne vidim zasto neka firma koja ima malu prisutnost ne bi mogla da bude kandidat.



Pa da, i Briti su malo u buli sa lovom pa politikosi klovnovi moraju malo da pustaju masinu za maglu.

Mislim, ako im se ne svidja mogu gospoda da se odvoje od EU (to i ovako i onako svako malo pricaju) i da promene svoje zakone komplet tako da se oporezuje sve zivo. Ali, to naravno nece uciniti zato sto nema smisla. Zato, magla.
[ mmix @ 23.01.2013. 19:40 ] @
+1 za Google, no pun intended.

Uostalom, nije Google tih pola milijarde obrnuo u Svedi pa da se Svede nesto ljute.