[ bogdan.kecman @ 30.01.2013. 18:22 ] @
mnogo dobra fora kada nemas pojma kako se sta zove, tako da cu ja da dodam slike da bi me neko nesto i razumeo ...

elem, imam kartonski zid (ima to neko ime, ja zovem karton, to je onaj karton kasiran gipsom) sirine 2m i visok 3.7m (zid je ceo visok 3.7, oko 2.6 je karton i ostatak od 1.1 ie betoncina) na tih 2m sirine sam detektorom metala nasao 5 onih metalnih sina iza kartona. Sa jedne strane tih 2m su vrata sa druge strane je ugao (zid se savija pod 90 stepeni "od nas". Dakle to je postavka.

Cilj je staviti police na taj zid. Na njemu se vec nalazi jedna samostojeca polica koja stoji na podu. Ostatak treba da budu "montazne police".

Ja sam kupio jednostruke sine duzine 2m - nemam pojma kako se ovo stvarno zove, izgleda ovako:


Uzeo sam jednostruke sine posto kapiram da mi je njihova nosivost dovoljna a jeftinije su i sine i oni "nosaci" za jednostruke nego za dvostruke, a obzirom da je iza kartonski zid koji ima nosivost ko kerov .. kontao sam da nema potrebe da bacam pare na sine koje nose tezinu koju zid ne moze da iskulira..

Hteo sam na svaku od metalnih sina u zidu (iza kartona) da usrafim ove sine. Dakle 5 sina po sirini od 2m. Kapiram da bi to odradilo "nosivost" jer valjda to gvozdje moze da nosi malo vise nego karton + kada se podeli na 5 sina police se manje pa se i manje trpa na njih a one sire ce biti nosene od strane 5 nosaca pa opet jeli ..

Nadam se da je do sada jasno .. e sad pitanja

1. jel ima ova sina ime, 15min sam u "uradi sam" objasnjavao sta mi treba i na kraju sam isao sam da trazim, kako se zovu oni nosaci koji se kace na njih?
2. ove sine definitivno treba da oslonim na pod. Koji je najbolji nacin da to izvedem? ima li neka "stopa" na koju bi one mogle da se okace ili je dovoljno da ih samo spustim do parketa?
3. ja imam 3.7m visinu, nije mi problem da stavim sine jednu iznad druge i cisto ucvrstim srafovima ali kapiram da bi bilo extra ako postoji neki deo koji spaja dve sine po duzini. Na taj nacin bi ona gornja sina koja je delom usrafljena u beton mogla da nosi deo tezine sine koja je ispod nje (koja je usrafljena u karton)
4. cime da srafim sine u karton? (tj ne srafim ih u karton nego kroz karton u onaj limeni nosac iza) (koji sraf, koja duzina? koja debljina?)

eto, nadam se da je sve jasno :D sad jos samo ako neko moze da me prosvetli kako da dovrsim ovo da nesto ne 5$#%&#@
[ Odin D. @ 31.01.2013. 00:03 ] @
Malo mi je nejasno kakve su to tacno šipke, jer imam slične, ali nosači stoje baš na krajevima polica koje su limene, a ne negdje dalje od ivica kao na tvojoj skici.
Te "jednostruke" šipke (kod mene) služe za krajnje nosače polica (ako ih ima više jedna do druge), a dvostruke za one u sredini, gdje se dvije susjedne police dodiruju.
Elem, kao na slikama:



To implicira da šipke ne mozes da zabiješ bilo gdje na zid, nego baš moraš da poštuješ razmak, a koji je određen širinom polica.
Mislim, ove što ja imam, možda su te tvoje drugačije.

Što se tiče gips-ploča, ako ipak možeš šrafiti gdje hoćeš, onda ti je najlakše da uzmeš baš šrafove za gips ploče, oni idu kroz te limene profile i drže i jače nego što tebi treba. Samo uzmi malo duže od standardnih (za debljunu tih šipki koje montiraš).
E sad, to može ako su te metalne šine što si pronašao detektorom zaista prave šine koje se koriste za montažu gipsanih ploča - taj šraf će bez problema da napravi sebi ulaznu rupu i zavije se kroz njih. Samo uzmi neku električnu šraubu ili montiraj bit na bušilicu, na mišiće nećeš ništa napraviti.
Ako ti šta može pomoći, čini mi se da su te šine koje nose gips ploče na razmaku od 62.5cm (ako je rađeno po pravilu) i da su minimalno široke 5 cm.

Ako to sve nije slučaj, i ako treba da šrafiš baš u gips ploču, onda imaš šrafove i tiplove baš za gipsane zidove.
Ti tiplovi su takvi da se "rascvjetaju" s unutrašnje strane zida kada počneš da zavijaš šraf, a ima i nekih rješenja gdje su šraf i taj rascvjetavajući tipl u jednom komadu. Možeš da pozoveš neku od prodavnici pa vidi šta kod nas ima u ponudi.

Šipke u svakom slučaju osloni na pod (možeš podbaciti bilo šta nešto da ti ne grebe parket), tako da šrafovi na zidu ustvari samo drže da se sve ne prevrne, a težinu neka nosi pod.
[ bogdan.kecman @ 31.01.2013. 00:56 ] @
uh, jeste tako kad koristis te police, ali ja necu te police, ja hocu samo sine i drzace pa ja na drzace stavim sta ocu ... evo iscupo sam aparat :D



ovako izgleda sina, i ti nosaci koje ja hocu da srafim. vidis kako su ti nosaci "single", postoji isti takvi nosaci "double" koji imaju duplo vecu nosivost (ili cak 3x vecu nosivost)




ovo je kako izgledaju samo ti "nosaci" (ili kako god da se to zove) za singl sinu (mozes 2 takva da stavis na duplu sinu al bolje kupis onaj dupli, em je stabilniji em jaci :D )




ovo je kako izgledaju ti dodaci koji se kace na drzac na koje onda ide polica. ti lepo iseces policu od cega oces (iverica, sper, akril, lim ..) i ucvrstis uz pomoc ovih limica na nosace
[ bogdan.kecman @ 31.01.2013. 01:17 ] @
dakle ja sad imam 10 tih sina po 2 metra sto mi je taman (ostace mi 5 parcica od ~30cm posto visina nije 4m nego ~3.7m)

Citat:
Odin D.
Što se tiče gips-ploča, ako ipak možeš šrafiti gdje hoćeš, onda ti je najlakše da uzmeš baš šrafove za gips ploče, oni idu kroz te limene profile i drže i jače nego što tebi treba. Samo uzmi malo duže od standardnih (za debljunu tih šipki koje montiraš).


ok, dakle mogu da idem kroz limene nosace. sta je cim, "standardni za rigips", dragi moj prijatelju nemam ti ja pojma sta je "standardno za rigips", pre nego sam dosao u ovaj stan jedino gde sam ziveo da sam imao rigips je u usa a tamo sam i za kucanje slika zvao majstora (tj prvo gazdu da pitam el sme pa onda majstora i to njegovog) a ne za postavljanje polica :D .. ja znam beton, cigla i to .. ovaj karton .. to je za mene ...

ono sto ja znam kao "standardni sraf za gips" je "puz tipl" u koji ide obican sraf za drvo (4 ili 4.5mm ne secam se, duzine koja ti odgovara):




(levi je plasticni, desni je metalni, kazu da je nosivost identicna za oba)


Citat:
Odin D.:
E sad, to može ako su te metalne šine što si pronašao detektorom zaista prave šine koje se koriste za montažu gipsanih ploča - taj šraf će bez problema da napravi sebi ulaznu rupu i zavije se kroz njih. Samo uzmi neku električnu šraubu ili montiraj bit na bušilicu, na mišiće nećeš ništa napraviti.


ma jesu to su ti nosaci, imam slike kad su stavljali rigips (ja sam doveo majstore da montiraju taj zid nije bio kad sam uzeo stan) i taman su na mestu gde je na slici sto imam od ranije, imam elektricnih srafcigera koliko oces :D rukama ne mogu nista krene ovaj tumor odma da raste i da mi se koci ruka .. struja iz raja izasla :D

Citat:
Odin D.:
Ako ti šta može pomoći, čini mi se da su te šine koje nose gips ploče na razmaku od 62.5cm (ako je rađeno po pravilu) i da su minimalno široke 5 cm.


aha tako nekako

Citat:
Odin D.:
Ako to sve nije slučaj, i ako treba da šrafiš baš u gips ploču, onda imaš šrafove i tiplove baš za gipsane zidove.
Ti tiplovi su takvi da se "rascvjetaju" s unutrašnje strane zida kada počneš da zavijaš šraf, a ima i nekih rješenja gdje su šraf i taj rascvjetavajući tipl u jednom komadu. Možeš da pozoveš neku od prodavnici pa vidi šta kod nas ima u ponudi.


u prodavnicama bas imaju ove "puzeve" iliti "tipl za knauf plocu" i to navodno drzi 20-25kg. problem je ako ja njih stavim u redu ja se bojim da ce ploca da pukne .. kao sto rekoh, nisam sa gipsom nikad imao ranije dodira


Citat:
Odin D.:
Šipke u svakom slučaju osloni na pod (možeš podbaciti bilo šta nešto da ti ne grebe parket), tako da šrafovi na zidu ustvari samo drže da se sve ne prevrne, a težinu neka nosi pod.


to je ideja,
- da li ima neka "noga" ili samo da stavim na pod
- kako one gornje da spojim sa donjim? da li ima neka spojnica ili moram da varim ili samo da usrafim gornju da se drzi na srafovima (nije frka posto je gornja polovina gornje sine beton)
[ Odin D. @ 31.01.2013. 01:19 ] @
Ok, jasno. Onda znači da šipke možeš šrafiti gdje god hoćeš, tako da je najbolje onda u te metalne profile, ako možeš da ih potrefiš.
U slučaju da nisu standardni profili za gips (to je obična limetina debljine možda jedan milimetar, tako da kroz nju prolaze oni standardni šrafovi za gipsane radove) nego da su neki deblj/jači onda možeš uzeti one vijke koji na sebi imaju samonarezujuću glavu. Oni su kao mini burgije - sami sebi izbuše rupu u limu u koju se odmah i zaviju.

Za tiplove, baci pogled ovdje, možda dobiješ neku ideju:

http://www.helisasrafovi.com/tiplovi.php

samo požuri, prije nego moderator skloni link :)
[ bogdan.kecman @ 31.01.2013. 01:22 ] @
imam ove puzeve (malopre ih slikao), uzimao sam njih posto su rekli da su najbolji za rigips ploce .. ali ako te kapiram treba u lim da rokam direkt ove za drvo i da ne mislim (ili sa uzmem one aluminijumske sa malim vrhom ko busilica, imam i njih po kuci) i da rokam tako i da ne razmisljam
[ Odin D. @ 31.01.2013. 01:25 ] @
Vidim sad da si već odgovorio za tu metalnu konstrukciju.
Pa ako možeš da potrefiš te šine, najlakše ti je običan taj šraf kojim su šrafljene i gips-ploče direktno u te šine.

Što se tiče toga iznad na betonu, nemoj se nepotrebno zamarati nastavljanjem/varenjem i sl... izbuši rupu, stavi tipl za beton i zašrafi - nema šanse to da mrdne igdje, taman i da krevet objesiš na njih. Beton je beton :)
[ bogdan.kecman @ 31.01.2013. 01:27 ] @
evo iskopah sliku pre nego su nagurali izolaciju unutra

[ bogdan.kecman @ 31.01.2013. 01:30 ] @
Citat:
Odin D.:
Što se tiče toga iznad na betonu, nemoj se nepotrebno zamarati nastavljanjem/varenjem i sl... izbuši rupu, stavi tipl za beton i zašrafi - nema šanse to da mrdne igdje, taman i da krevet objesiš na njih. Beton je beton :)


ne bojim se ja betona nego sam se ponadao da mozda ta gornja sto je u betonu moze da drzi i ovu donju (da visi na njoj) .. al valjda ce to sto je oslonjena na pod da bude dovoljno
[ Odin D. @ 31.01.2013. 01:30 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
imam ove puzeve (malopre ih slikao), uzimao sam njih posto su rekli da su najbolji za rigips ploce .. ali ako te kapiram treba u lim da rokam direkt ove za drvo i da ne mislim (ili sa uzmem one aluminijumske sa malim vrhom ko busilica, imam i njih po kuci) i da rokam tako i da ne razmisljam

U te puževe ja se ne bih pouzdao. Gips je g...o od materijala i to može da drži, a može i da ne drži, zavisi kako ti gra' pao taj dan.
Mislim da oni nisu ni predviđeni baš za neku nosivost, nego više onako, nešto bezveze... i još ako ima dinamičkih opterećenja, a ima, jer ćeš valjda na police stalno nešto da stavljaš, skidaš... onda će to vjerovatno i da se rasklima.

Šrafovi za gips:




Ovi probodu onaj limeni profil i zašrafe se baš čvrsto. Uostalom i te gips-ploče stoje na njima.

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 31.01.2013. u 02:44 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 31.01.2013. 01:46 ] @
puzevi idu gde nema lima, i svi ovi se kunu da je tamo gde nema lima to jedino sto ce da nosi tu tezinu .. no da ja ne mogu da nadjem lim ne bi se igrao uopste sa policama nego bi pravio drvene od zemlje do gore :)

u svakom slucaju to je to, uzimam ove srafove sutra i polako srafim ovo jedno po jedno :D

fala za info
[ bakara @ 31.01.2013. 13:37 ] @
Citat:
Odin D.: U te puževe ja se ne bih pouzdao.


Ti puzni tiplovi su ujedno i najbolji za gips ploce.

@Bogdane
Samo pazi kada budes uzimao da budu bas fisherovi (mada su nerazumno skupi) jer oni drugi beli koji se prodaju nisu ni slicni osim po izgledu (krti su i hoce da puknu)
[ Burgos @ 31.01.2013. 13:50 ] @
Izvinite što upadam, a kako se te šine zovu? :)

Planiram duže vreme da uredim ostavu, a ovo izgleda kao sjajna stvar za to!
[ bogdan.kecman @ 31.01.2013. 13:53 ] @
Citat:
bakara:
Samo pazi kada budes uzimao da budu bas fisherovi (mada su nerazumno skupi) jer oni drugi beli koji se prodaju nisu ni slicni osim po izgledu (krti su i hoce da puknu)


uzimao sam ih u srafku (dis) i do sada sam zadovoljan. vise mi se svidjaju oni metalni nego plasticni posto metalni lepo sebi probusi rupu i udje, za plasticni ipak moras malo da busnes prvo sam .. no posto cu ovo da rokam u limene direke koji drze karton kapiram da tu ne mogu da idem sa puzem, ako mogu reci kako :)
[ bogdan.kecman @ 31.01.2013. 14:05 ] @
Citat:
Burgos:
Izvinite što upadam, a kako se te šine zovu? :)

Planiram duže vreme da uredim ostavu, a ovo izgleda kao sjajna stvar za to!


ja sam uzeo u "uradi sam", na sini pise "sina jednoreda" a na onoj duploj pise "sina dvoreda" .. najduzi komadi koje imaju su 2m imali su i krace komade, ima "alu" boja (ako pogledas moju sliku sa ovim drzacima, to je onaj sivi, nije bas aluminijum ali lici), ima neka "braon" (ti su najjeftiniji). bela i ova hamershlag (to je ovaj veci drzac i sina sto vidis na slici, oni to zovu "crna" - taj je najskuplji ali ta plastika je dosta kvalitetna)

2m duzina "crnih" jedan paket (unutra su 2 sine) je 749din
jedan nosac ovaj manji je 59din (zove se "nosac police 2 kuke")
jedan nosac ovaj veci je 135din (isto se zove "nosac police 2 kuke")

Ja ne znam kako se to realno zove, uvek opisno objasnjavam o cemu se radi, vidis da sam i ovde stavljao slike .. ako neko zna kako se stvarka zove, neka podeli sa nama, ali ima ih u uradi sam, relativno je lako naci (tacno su prekoputa srafova), u svakom slucaju ako kazes "sina" verovatno ce te razumeti ako si u pravoj prodavnici, sad znas cene u uradi sam tako da mozes da pogledas na par drugih mesta da uporedis pre nego kupis :) (ja sam isao u US zato sto sam kapirao da cu ih prepoznati posto nisam znao kako se zovu)

btw, ako imas normalan zid, ja bi ti savetovao one duple sine i duple drzace, malo je skuplje ali mozes da natovaris onda boga oca ne te police, mnogo bolje kada vec pravis, da odma pravis kako valja
[ Burgos @ 31.01.2013. 14:18 ] @
Hvala na savetu, to mi je i bilo potrebno - odokativne cene, a verujem da će me svaki prodavac razumeti ako nešto hoću da kupim .

Da, pošto je svakako za ostavu, gde će se verovatno trpati pekmez, paradajz i šta već ne, svakako ću te duple da uzmem - nije meni zbog pekmeza, nego ću ja da stradam sa njim, ako mu se nešto desi
[ bakara @ 31.01.2013. 17:13 ] @
Citat:
bogdan.kecman: .. no posto cu ovo da rokam u limene direke koji drze karton kapiram da tu ne mogu da idem sa puzem, ako mogu reci kako :)

Ako ides direktno i limene nosace koristi one srafove za gips, ne treba ti tipl.
To odlicno drzi.
[ bogdan.kecman @ 31.01.2013. 21:56 ] @
extra, dobio srafove za gips, crne, ne kontam po cemu se razliku od obicnih srafova za drvo no .. to je sto je :) za vikend krece montaza :D
[ veselinovic @ 31.01.2013. 22:04 ] @
Po kvalitetu celika i zato sto bi trebali biti nerdjajuci.
Gips je opak materijal za koroziju.
Licno vidio pocinkovanu cijev koja se potpuno dezintegrisala na mjestu gdje je bila zagipsana.
[ bakara @ 31.01.2013. 22:06 ] @
Upravo to^^^to su jedini srafovi koji nece rdjati u gipsu.
[ bogdan.kecman @ 01.02.2013. 06:12 ] @
leleeeeeee .. nisam imao pojma da je gips toliko %#$%@ mada sad kad razmislim vise nego ima smisla :) ... kontam da su valjda zato crni :)
[ bogdan.kecman @ 02.02.2013. 00:38 ] @
usrafljene 2 sine (za sada), sad vidim da sam ih stavio naopacke :), ima razlike koja je strana gore a koja dole (gornja strana ima rupu za sraf blize vrhu) no nije strasno, necu ih okretati ..

kada uzmem najduzi, nosac vrh mu je 41.5cm od zida, i opteretim mu vrh, dakle maximalni momenat, negde oko 12kg krece da se cuje blago puckanje i sustanje iz zida, dakle tu tek krece sraf da oseca opterecenje - da se sipka krivi etc etc .. nisam sad bas u fazonu da testira koji mu je maximum :D ali ovo je vrlo zadovoljavajuce
[ Odin D. @ 02.02.2013. 02:33 ] @
Za šrafove nema šta da se brineš, ako si potrefio u šine.
Kad bi probao da odvališ gips ploče sa zida (npr. udarao nogom sa druge strane da ih odbiješ) - njih bi odvalio, ali šrafove ne bi - ploče bi se pregulile preko njih, ali oni bi ostali u šini.
Tako da, slobodno ti tovari na to šta god si mislio, dok stoji zid - stajaće i stalaža :)
[ bogdan.kecman @ 06.02.2013. 20:49 ] @
evo ga gotov donji deo - tzv kartonski :D .. iznad ovih nosaca tacno ima jos 2m (2.1m ili tako nesto) tako da cu iznad ovih da picnem jos po jednu, taman imam jos 5 sina, no gore je beton tako da ce to morati da saceka vikend zbog radi busenja .. ne znam dal da koristim one tiplove za nakucavanje imam sesticu ali se bojim da su mi kratki posto je duboka ova sina , ili da koristim klasicne za beton peticu .. trebalo bi da je vise nego dovoljno (imam i deblje al mnogo tvrd beton ovde nije zezanje)

[ bogdan.kecman @ 07.02.2013. 00:37 ] @
ima li ko ideju gde u bgd mogu da kupim 8-10mm ivericu? kapiram da nemam potrebe za 18mm koji je samo 80% tezi, 8-10mm treba da moze da ponese mnogo vise nego sto zid moze da podnese, ili ima li negde da se kupi ona celicna mreza od 2mm ? to je mozda jos lepse (plastificiram kod matorog) ? jel to skuplje od univera?
[ Java Beograd @ 07.02.2013. 08:07 ] @
Nema. 8 mm iverica je slabija od kartona. Eventualno možeš naći 16 mm. Ispod toga je preslaba. Za manje debljine koristi se šperploča. Već ona od 6 mm je dovoljno jaka kao polica za knjige na primer.
[ bakara @ 07.02.2013. 08:55 ] @
Mozes da uzmes tanju OSB plocu iseces izlakiras i to bude super.
[ bogdan.kecman @ 07.02.2013. 10:52 ] @
ok, dakle 6mm sper ili tanja osb .. uh to i jedno i drugo mora se farba, nemam sada to gde, kakve su cene toga u poredjenju sa klasicnom 18mm ivericom? radili to neko usluzno (odnesem mere, kazem boju, dodjem za koji dan da pokupim iseceno i ofarbana/lakirano?) posto za ivericu znam da odnesem mere i dodjem sutra ona plastificirana sa obe strane i kantovana abs-om okolo :)
[ Java Beograd @ 07.02.2013. 11:19 ] @
Koliko ja znam - nema. Mada, kad malo bolje razmisliš - šta dobijaš ? 10 mm
[ bogdan.kecman @ 07.02.2013. 13:35 ] @
pa .. nije pitanje visine, vec tezine, a nadao sam se i redukciji cene ali izgleda ce to tesko tako da .. ima ovde u okolini neka akcija za beli univer tako da .. beli univer 18mm it is :)
[ bakara @ 08.02.2013. 10:59 ] @
OSB se obicno kupuje na celu tablu, a sumnjam da ispadne jeftinje od bele iverice za korpus (oko 700)

Postoji i ona obicna nefurnirana iverica i ona je jeftina.

OSB ploce ne moras dodatno obradjivati nece im nista faliti a i interesantno izgledaju.
Znam ljude koji su ceo namestaj u kuci pravili od OSB ploca.
[ bogdan.kecman @ 09.02.2013. 19:10 ] @
osb ploce meni smrde, izgledaju super ali ispustaju neki smrad i ako ih ne izlakiras ispustaju taj smrad godinama .. a nemam ja to gde da secem .. bela iverica ce mi biti idealna, iseku, kantuju, samo dodjem i odnesem gotovo .. suvise mi je veliki haos ovde da bi isao sa time da sam secem i slicno ...

iverica bez ove zastite se tesko cisti, a tu ce se skupljati prasina ..
[ oPEN @ 25.03.2017. 17:52 ] @
Planiram da montiram ovakve police.

Vidim da se Bogdan bas trudio da se sina oslanja na pod ali zbog gipsanog zida, a koliko je to stvarno bitno ukoliko se propisno utipluje u zid (tipli 12-14mm) od jakih betonskih blokova(garaza)?

Ubedjuju me neki prijatelji/majstori pa sam sad stao sa radovima...a sve mislim kako ne padnu viseci elementi kuhinje.


Ukoliko previse opteretim policu da li ce da je spase to sto se dole oslanja na pod ili ce pre da popusti neki od tiplova u gonjoj zoni, a od tolike siline mozda se i sam nosac deformise.

Hteo sam odzgo da stavim OSB 11 ili 12mm ali i za to me majstori ubedjuju da nije za police i da ce se saviti, da bolje idem na dasku 24mm.

Policu postavljam na 6.3m duzine, nosaci bi bili udaljeni na oko 80cm jedan od drugog a police bi kretale od visine 1.3 do 2m i zato ih ne bi oslanjao na pod, nego one od 2m sekao na pola.
Nosaci polica su dva reda od 27cm i jedan od 37cm na vrhu, ja ne bih stavljao nista bas tesko, ali mozda bi bilo par kutija sa srafovimam maticama ili npr. neki rucni alat do makismum 5kg.



[ bogdan.kecman @ 25.03.2017. 18:30 ] @
Citat:
oPEN
Vidim da se Bogdan bas trudio da se sina oslanja na pod ali zbog gipsanog zida, a koliko je to stvarno bitno ukoliko se propisno utipluje u zid (tipli 12-14mm) od jakih betonskih blokova(garaza)?


pa da ove u gipsu idu od poda, ove koje idu u beton idu u beton nemaju veze sa podom... desavalo mi se (zbog velike rupe i malog tipla) da mi polica iscupa tipl iz zida i da se iskrivi nosac, ali ako stavis dobre tiplove i srafove nemas problem ... a ako su losi tiplovi i srafovi to sto se oslanja na pod nece mnogo da pomogne

Citat:
oPEN:
Hteo sam odzgo da stavim OSB 11 ili 12mm ali i za to me majstori ubedjuju da nije za police i da ce se saviti, da bolje idem na dasku 24mm.

meni su na 60cm, 40cm duboke i poprilicno teske stvari se nalaze na njima (15-20kg gajbice dimenzija 40x50cm npr) a police su od 11mm obicne bele iverice (ona za ormare)

Citat:
oPEN:
Policu postavljam na 6.3m duzine, nosaci bi bili udaljeni na oko 80cm jedan od drugog a police bi kretale od visine 1.3 do 2m i zato ih ne bi oslanjao na pod, nego one od 2m sekao na pola.
Nosaci polica su dva reda od 27cm i jedan od 37cm na vrhu, ja ne bih stavljao nista bas tesko, ali mozda bi bilo par kutija sa srafovimam maticama ili npr. neki rucni alat do makismum 5kg.


cudne merke ja sam vidjao 25 i 40cm nisam vidjao 27 i 37 :D ..
elem, kad vec radis, iako mislim da ce ti to na 80cm raditi jer neces stavljati nista tesko, ja bi stavio na 60cm po p.s.-u cisto kad vec radis, uradi full
[ oPEN @ 25.03.2017. 21:38 ] @
Hvala na odgovru

Smatras da nije neophodno da se oslanjaju na pod, u pitanju su betonski blokovi vece debljine (70-ih liveni u kucnoj varijanti, imaju samo male tri komore u sredini)? Velika je sila koju trpi tipli kada je u pitanju cupanje u gornjoj zoni nosaca, ali ne znam koliko trpi tereta od smicanja, u svakom slucaju tako je jaci i zbog toga nece da se iscupa, jedino da pukne sraf u sta ne verujem.
Nigde nisam nasao koji je standard za montiranje tih polica, ali ako je 60cm stavicu tako, ukoliko ne postavljam sine do poda imacu dovoljno. U principu ne mogu da predvidim koliko ce biti opterecene police, ali smatram da se na njima drze neke normalne stvare, suludo je da na njih stavljam nesto bas tesko (kutije sa farbom, diskove od kocnica, plocice i slicno, mada velika je povrsina, vremenom ce se sakupiti tu svasta.


sine i nosaci su domace proizvodnje, marka DABEL, dvoredni, uzeo sam ih zbog vece nosivosti i zato sto imaju mogucnost da se usrafi polica/daska, ali mozda je bilo bolje da sam se odlucio za model kao sto su tvoje, nisam znao da ima tih dodataka koji idu na nosac, gde na jednom nosacu mogu da se sastave dve police (daske). Sada moram gde mi je spoj dve police npr 2.5+2.5m da stavim na maloj udaljenosti sinu do sine.

Kako je kod tebe reseno to gde se zavrsava jedna polica a pocinje druga, na slici vidim da nisi stavljao sinu do sine?
[ bogdan.kecman @ 26.03.2017. 12:04 ] @
da, mislim da nema potreba da ih naslanjas na pod, ja sam to radio samo
zbog gipsa

60cm sam ja procitao na nekom slovenackom prospektu kad sam kupovao nosace

ja stavljam i teske stvari pa to radi ok :D

kod mene su segmenti po 2m tako da su daske iz komada, nemam
nastavljanje dasaka, one limove koji se nataknu na nosac mozda imas i za
te siroke nisam gledao... verovatno mozes da naslonis 2 daske na jedan
nosac i stegnes nekim srafom i maticom izmedju dve daske... svakako
bolje ako nastavljas da stavis dve sine jedna pored druge u tom slucaju
ako imas visak sina i nosaca..

ovde moz da vidis kako je to finalno ispalo
https://youtu.be/_9w8vvBFOpA?t$s

ja da nastavljam, ja bi isao sinu do sine i ne bi nastavljao policu u
istoj visini nego bi "smakao" police tako da polica u nastavku ide od
pola visine police koja se nastavlja.. nesto tipa

Code:


-----     -----

     -----     -----

-----     -----

[ bogdan.kecman @ 26.03.2017. 12:14 ] @
sad razmisljam, ako ih smaknes ne treba ti sina do sine, samo ih smaknes :D
[ oPEN @ 26.03.2017. 12:57 ] @
:) stvarno dobra ideja da ih smaknem tako kao sto kazes ili da u nosac usrafim/zavarim neki T profil koji nosi dve daske.


radionica je strava, ne znam samo kako je bilo pre polica...

[ bogdan.kecman @ 26.03.2017. 13:29 ] @
pa da, time sto ih smaknes resis problem da ne moras da sastavljas
daske, stavljas duple nosace i slicno..

radionica je work in progress, ovde sam se uselio relativno skoro (4
godine) pre polica je 99% stvari bilo u kartonskim kutijama od selidbe,
kako sam uradio police tako sam raspakovao deo kutija .. sad treba da
uradim tamo iznad dela za mehaniku gde su strug i cnc na taj zid al ne
stizem.. u svakom slucaju police su mega korisne, kao sto vidis donje su
plitke (25cm) a gornje su duboke (40cm), uzeo sam brdo ovih plasticnih
gajbica u segedinu u tesku, sad vidim da ih ima i u metrou (kad su
sklopljene gajbice su oko 2-3cm debele samo ne zauzimaju mesto, onda ih
sklopis i budu skroz upotrebljive gajbice) .. sad ja sam malo
navrat-nanos raspakivao i trpao na police pa mi tesko da nadjem sta je
gde, treba kad uzmem neki odmor to da preslozim da napisem sta je gde da
mi lakse da nadjem.. tako da ti to savetujem odma da radis, uzmes tako
neke kontejnere (gajbice ili one plasticne kutije sa poklopcem) i lepo
zakacis na svaki kontejner spisak sta je u njemu.. ili debeli marker pa
pises direkt na kutiju..