[ gm2004 @ 06.02.2013. 21:25 ] @
Interesuje me kako mogu da dodjem do informacija koji su novi stambeni objekti izgradjeni (u izgradnji) u Bg-u? Znam da je google najbolji prijatelj, ali uvek postoji sansa da se nesto propusti... Video sam loksacije koje gradi GDS, video sam ponude na par sajtova tipa nekretnine, novogradnja i sl. Ono sto mone interesuje je do radijusa od 6-7km od centra.

Takodje, bilo kakve informacije na sta treba obratiti paznju prilikom kupovine stana generalno su dobrodosle.
[ etjen @ 06.02.2013. 22:54 ] @
najbolji savet koji ti mogu dati je da ne kupuješ ništa što je u izgradnji. Dakle, isplata i ulazak u posed isti dan. A ako ti treba novogradnja u radijusu od 7 km od centra, to najbolje obiđi sam i vidi na licu mesta.
Takođe, uvek obaraj cenu, bez obzira da li kažu da je fiksna ili ne(posebno ako kupuješ za keš)
[ Dexic @ 07.02.2013. 02:50 ] @
+1 za igradnju, tj. sacekaj da budu uknjizene etaze. Sigurno ce biti manji izbor, ali dok nisu uknjizeni sve jedinice zasebno, previse mozeo biti malverzacija. Jedino GDS sto gradi, ajde de, tu je samo pitanje KADA ce biti zavrseno i da li ti je prihvatljiv kvalitet.

Dalje od toga, mislim da se maltene nista novo ne gradi sada - tj. vec 2 godine se realno jedno te iste novogradnje vrte. Znaci sve sto vredi ces naci po oglasima.
Ako te zanima konkretna lokacija ili cenovni rang, reci, jer uzi centar prilicno dobro poznajem gde ima novogradnje ;)
[ Java Beograd @ 07.02.2013. 08:05 ] @
Šta ti to znači 6-7 km od centra, kad je sam "centar" bar 10 km ?! Od Knez Mihailove do Vuka, na primer. Ili od Železničke do Taša ? Sve je to centar.

Slaba je tebi vajda od forumašenja. Ako si ozbiljan kupac, nađi ozbiljnu agenciju, i pusti njih da ti traže stan, kuću, gotovo, polugotovo, u izgradnji - kako god.Oni su profi u svom poslu, i imaju gomilu svakodnevnih informacija.
[ anon115774 @ 07.02.2013. 08:14 ] @
Citat:
etjen:(posebno ako kupuješ za keš)


Nikad mi ovo nece biti jasno odnosno ovaj termin "kupovina za kes". Jel to znaci efektiva u torbi ili nekom dzaku ili sta? Ko jos kupuje tako stanove?
[ nnn @ 07.02.2013. 08:20 ] @
Citat:
Informer: Nikad mi ovo nece biti jasno odnosno ovaj termin "kupovina za kes". Jel to znaci efektiva u torbi ili nekom dzaku ili sta? Ko jos kupuje tako stanove?


Kupuje dosta ljudi.


Inace koliki ti stan treba? Moj drugar prodaje bruka stan od 100m2 u zemunu, na pocetku zemuna u pravcu novog beograda.
[ anon115774 @ 07.02.2013. 08:30 ] @
Pa dobro ali zasto je razlika izmedju kupovine za "dzak para" i za novac na racunu u banci? U svakom slucaju je prodavac dobio novac. Zbog cega se toliko potencira ta "kupovina za kes" kao nesto ultra-zgodno za prodavca?
[ ventura @ 07.02.2013. 08:49 ] @
Citat:
Informer: Pa dobro ali zasto je razlika izmedju kupovine za "dzak para" i za novac na racunu u banci? U svakom slucaju je prodavac dobio novac. Zbog cega se toliko potencira ta "kupovina za kes" kao nesto ultra-zgodno za prodavca?

Pogodnije je utoliko što prodavac ne mora da čeka da se završi papirologija banke kao kada kupac uzima kredit, već novac može da dobije odmah po dogovoru.

Plus, mogu da se dogovore da se samo jedan deo isplati preko računa a ostatak da ide ispod stola kako bi zakinuli državu na porezima..
[ nnn @ 07.02.2013. 08:50 ] @
Pa obicno se uplati deo na racun, a deo ide u kesu.
I ugovor se pravi na taj deo na racun.
Verovatno ima veze sa porezima.
[ etjen @ 07.02.2013. 08:59 ] @
Citat:
Informer:
Citat:
etjen:(posebno ako kupuješ za keš)


Nikad mi ovo nece biti jasno odnosno ovaj termin "kupovina za kes". Jel to znaci efektiva u torbi ili nekom dzaku ili sta? Ko jos kupuje tako stanove?



to znači da ima gotov novac odmah a ne da mora da uzima kredit od banke gde se čeka izvesna procedura.

Ventura je već delom objasnio i dodatne razloge
[ Dexic @ 07.02.2013. 09:01 ] @
Citat:
Informer:
Citat:
etjen:(posebno ako kupuješ za keš)


Nikad mi ovo nece biti jasno odnosno ovaj termin "kupovina za kes". Jel to znaci efektiva u torbi ili nekom dzaku ili sta? Ko jos kupuje tako stanove?

TO znaci da moze sutra da zavrsi posao. Naspram kredita za koji mora da se ceeeka. A ti posto si u toj (bankarskoj) bransi, kako ne razumes ;)
A u pravom kesu zvanicno nece hteti vec - jer to znaci iskljucivo dinare. A oni bi evre ;)
[ dejanet @ 07.02.2013. 09:33 ] @
Cekaj, jasno mi je sta radi izvodjac radova sa dzakom para (da ne detaljisem), ali mi nije jasno sta ce za dzakom para fizicko lice koje prodaje stan, sta god kupuje vece u glavnom mora da uplati na racun (nova kola, druga nekretnina..)

Da ne kazem i da mu je glava u torbi..
[ Dexic @ 07.02.2013. 11:28 ] @
Pa ne misli se da donosi torbu kesa, nego da ima love u NOVCU, ne u kreditima itd. A normalno je da ide preko racuna, jer tako ima potvrdu o placanju. Premalo, ali BUKVALNO premalo se ustedi na porezu, ako ne ide preko racuna nesto a cela suma koja je data van racuna se rizikuje ako nesto ne valja sa stanom.
[ Java Beograd @ 07.02.2013. 11:33 ] @
Nije to baš džak para. 100.000,00 € = 200 novčanica do 500,00 € Stane to u prosečni džep sakoa.

Što se tiče lažiranja cene ugovora: poreznik koji određuje visinu poreza ne prenos apsolutnih prava može da posumnja u cenu upisnu u ugovor, i da odredi drugu cenu. Štaviše, u slovu zakona piše (otrpilike) 5% na tržišnu cenu nekretnine. Dakle može osoba A da proda osobi B ispod tržišne cene, ali država hoče svojih 5% od tržišne cene.
[ dejanet @ 07.02.2013. 11:50 ] @
Citat:
Dexic: Pa ne misli se da donosi torbu kesa, nego da ima love u NOVCU, ne u kreditima itd.

To je razlika za prodavca izmedju love ODMAH i love za mesec dana (kredit), e sad posto se nekretnine prodaju po godinu+ dana, ne vidim veliku razliku, tako da sam i pomislio na "dzak para".
[ Dexic @ 07.02.2013. 12:29 ] @
Citat:
Java Beograd:
Što se tiče lažiranja cene ugovora: poreznik koji određuje visinu poreza ne prenos apsolutnih prava može da posumnja u cenu upisnu u ugovor, i da odredi drugu cenu. Štaviše, u slovu zakona piše (otrpilike) 5% na tržišnu cenu nekretnine. Dakle može osoba A da proda osobi B ispod tržišne cene, ali država hoče svojih 5% od tržišne cene.

Od kad je PPaP 5 a ne 2.5%? :D
[ Java Beograd @ 07.02.2013. 12:33 ] @
Pojma nemam koliko je sada. Pre pet godina je bio 5%.
[ Vic @ 07.02.2013. 12:41 ] @
Porez na prenos apsolutnih prava je 2.5%. 5% se placa prilikom kupovine novog stana (novogradnja) i ukoliko je to prvi stan u vlasnistvu, isti porez se vraca.
[ anon115774 @ 07.02.2013. 14:33 ] @
Citat:
dejanet:
Citat:
Dexic: Pa ne misli se da donosi torbu kesa, nego da ima love u NOVCU, ne u kreditima itd.

To je razlika za prodavca izmedju love ODMAH i love za mesec dana (kredit),


Ako mu da koju hiljadu kapare ne vidim zasto je problem i da se mesec dana saceka da se zavrsi kredit?

Prodavac ce u svakom slucaju da dobije svoj novac. Da li ce uplatilac da bude fizicko lice ili banka ne pravi razliku.
[ Vic @ 07.02.2013. 14:46 ] @
Za mesec dana mozda se proda ono sto prodavac planira da kupi dobijenim novcem. Za mesec dana mozda kupca odbiju za kredit. Za mesec dana mozda se desi... Ja sam pre godinu dana prodavao i kupovao stan, pa pricam iz licnog iskustva :-). Kada su takve stvari u pitanju, mesec dana je ogroman period stresa.
[ Java Beograd @ 07.02.2013. 14:56 ] @
Čitav proces kupovine ili prodaje nekretnine je izuzetno stresan. I ne samo kod nas, nego svugde u svetu.

A kod nas je posebno stresno zbog nepostojanja pravne države, kriminogene države, nemogućnosti sudske zaštite, pravne nesigurnosti i slično. Prevara je miožda procentualno malo, ali svaka pojedinačno promeni čitav život pojedinca.

[ gm2004 @ 07.02.2013. 20:20 ] @
Citat:
Java Beograd:
Šta ti to znači 6-7 km od centra, kad je sam "centar" bar 10 km ?! Od Knez Mihailove do Vuka, na primer. Ili od Železničke do Taša ? Sve je to centar.

Slaba je tebi vajda od forumašenja. Ako si ozbiljan kupac, nađi ozbiljnu agenciju, i pusti njih da ti traže stan, kuću, gotovo, polugotovo, u izgradnji - kako god.Oni su profi u svom poslu, i imaju gomilu svakodnevnih informacija.


A koje su to profi agencije, ja sto sam pricao sa nekima samo gledaju da ti uvale nesto, znaci nude ti sve, kao da ih ne interesuje da kupac bude zadovoljan njihovom uslugom, tim vise sto ih kupac placa. Sve se radi po automatizmu, a novac koji uzimaju nije mali.


Citat:
nnn:
Citat:
Informer: Nikad mi ovo nece biti jasno odnosno ovaj termin "kupovina za kes". Jel to znaci efektiva u torbi ili nekom dzaku ili sta? Ko jos kupuje tako stanove?


Kupuje dosta ljudi.


Inace koliki ti stan treba? Moj drugar prodaje bruka stan od 100m2 u zemunu, na pocetku zemuna u pravcu novog beograda.


To je najverovatnije prevelik zalogaj za mene, ja sam gledao nesto oko 50-tak kvadrata da uzmem.
[ Dexic @ 08.02.2013. 01:38 ] @
Citat:
Vic:
Porez na prenos apsolutnih prava je 2.5%. 5% se placa prilikom kupovine novog stana (novogradnja) i ukoliko je to prvi stan u vlasnistvu, isti porez se vraca.

Citat:
Java Beograd:
Pojma nemam koliko je sada. Pre pet godina je bio 5%.


PPaP nije bio 5% ni tada, vec je to bio porez na promet, koji se koristiio umesto PDV-a (do 1.1.2005.) za prodaju nekretnina.
PPaP je 2.5%. Ovo sto je Vic rekao nema veze ni sa sadasnjim ni sa pre-PDV vremenom.
EDIT: Vic, ako si skoro kupovao stan, kako ti nije poznata cifra za PPaP? Povracaj ne ide na tu cifru za prvi stan, nego zavisi od broja clanova domacinstva.
[ Dexic @ 08.02.2013. 01:40 ] @
Citat:
Informer:
Ako mu da koju hiljadu kapare ne vidim zasto je problem i da se mesec dana saceka da se zavrsi kredit?

Prodavac ce u svakom slucaju da dobije svoj novac. Da li ce uplatilac da bude fizicko lice ili banka ne pravi razliku.


Ima dve jako bitne razlike:
- nije garantovano da ce dobiti kredit
- kredit je u dinarima iskljucivo, dok kesh moze da se trazi u EUR
Po stranu sto se to odugovlaci uvek, i posto nije sigurno da ce dobiti kredit, moze otici druga musterija koja ima kesh.
To sto ce ovaj da zadrzi neku smesnu kaparicu je ocigledno nebitno.
[ Vic @ 08.02.2013. 07:50 ] @
Citat:
Dexic:
Citat:
Vic:
Porez na prenos apsolutnih prava je 2.5%. 5% se placa prilikom kupovine novog stana (novogradnja) i ukoliko je to prvi stan u vlasnistvu, isti porez se vraca.

Citat:
Java Beograd:
Pojma nemam koliko je sada. Pre pet godina je bio 5%.


PPaP nije bio 5% ni tada, vec je to bio porez na promet, koji se koristiio umesto PDV-a (do 1.1.2005.) za prodaju nekretnina.
PPaP je 2.5%. Ovo sto je Vic rekao nema veze ni sa sadasnjim ni sa pre-PDV vremenom.
EDIT: Vic, ako si skoro kupovao stan, kako ti nije poznata cifra za PPaP? Povracaj ne ide na tu cifru za prvi stan, nego zavisi od broja clanova domacinstva.


Pa lepo sam napisao da je porez na prenos apsolutnih prava 2.5% (PPaP=2.5%). Sta mi tu nije poznato? Takodje sam napisao da ako se kupuje novogradnja, tacnije ako kupujes od pravnog(investitora), a ne fizickog lica, placas porez od 5% koji ti se posle vraca. Za PPaP je 2.5% s'tim da si oslobodjen poreza na odredjenu kvadraturu za svakog clana domacinstva.
Ne vidim da sam igde pogresio?
Naravno oslobodjen si poreza od 5% samo ako ti je prvi stan u vlasnistvu :-)

[Ovu poruku je menjao Vic dana 08.02.2013. u 09:30 GMT+1]
[ ventura @ 08.02.2013. 08:09 ] @
Citat:
Dexic:
- kredit je u dinarima iskljucivo, dok kesh moze da se trazi u EUR

Kredit je u dinarima ali indeksiran u Evrima. Što znači da prodavac istog trenutka kada mu legnu dinari na račun može da napravi konverziju u evre, i dobije tačno onoliko evra za koliko je prodaja dogovorena.
[ Java Beograd @ 08.02.2013. 08:13 ] @
Citat:
Dexic:PPaP nije bio 5% ni tada, vec je to bio porez na promet, koji se koristiio umesto PDV-a (do 1.1.2005.) za prodaju nekretnina.
Tvrdiš nešto kao da si stručnjak, a zapravo si tek poluinformisan.

Pročitaj ovo: http://www.clds.rs/newsite/Apsolutna%20prava-Srpski-Final2-1.pdf ili proguglaj "Porez na prenos apsolutnih prava 5%" pa ćeš naći

Ja znam da sam platio 5%, a nakon što sam platio, više nisam pratio problematiku, pa sam zato i pogrešio.


Citat:
ventura:
Citat:
Dexic:
- kredit je u dinarima iskljucivo, dok kesh moze da se trazi u EUR

Kredit je u dinarima ali indeksiran u Evrima. Što znači da prodavac istog trenutka kada mu legnu dinari na račun može da napravi konverziju u evre, i dobije tačno onoliko evra za koliko je prodaja dogovorena.


Zapravo KUPAC, korisnik kredita dobija dinare onog momenta kad mu se odobri kredit. I to onoliko dinara koliko je potrebno da sa kupi dogovorena svota evra. Tako, konverziju din -> EUR čini kupac, i sa tako kupljenim evrima kupuje nekretninu, tj. prebacuje evre na račun prodavca. (Ajde da se ogradim: ovako je bilo 2007)


[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 08.02.2013. u 09:29 GMT+1]
[ Java Beograd @ 08.02.2013. 08:32 ] @
Citat:
gm2004:
Citat:
Java Beograd: Ako si ozbiljan kupac, nađi ozbiljnu agenciju, i pusti njih da ti traže stan, kuću, gotovo, polugotovo, u izgradnji - kako god.Oni su profi u svom poslu, i imaju gomilu svakodnevnih informacija.


A koje su to profi agencije, ja sto sam pricao sa nekima samo gledaju da ti uvale nesto, znaci nude ti sve, kao da ih ne interesuje da kupac bude zadovoljan njihovom uslugom, tim vise sto ih kupac placa. Sve se radi po automatizmu, a novac koji uzimaju nije mali.


Vidi, kao što rekoh, pronađi ozbiljnu agenciju. Ako ti nude kako kažeš "sve" onda ih lepo otkačiš, jer su očigledno diletanti, i ne interesuje ih da ti kao kupac budeš zardovoljan.
[ Dexic @ 08.02.2013. 09:51 ] @
Citat:
Vic:

Pa lepo sam napisao da je porez na prenos apsolutnih prava 2.5% (PPaP=2.5%). Sta mi tu nije poznato?

Za taj deo si u pravu, za ono drugo nisi:

Citat:
Takodje sam napisao da ako se kupuje novogradnja, tacnije ako kupujes od pravnog(investitora), a ne fizickog lica, placas porez od 5% koji ti se posle vraca. Za PPaP je 2.5% s'tim da si oslobodjen poreza na odredjenu kvadraturu za svakog clana domacinstva.
Ne vidim da sam igde pogresio?
Naravno oslobodjen si poreza od 5% samo ako ti je prvi stan u vlasnistvu :-)


Za prvu prodaju stana, ukoliko je prodavac u sistemu PDV-a, placa se PDV od 8% (ili 18% ukoliko je u pitanju poslovni objekat, ili ako firma kupuje).
Za prodaju posle prve, ili za kupovinu od fizickog lica investitora (znaci iako je prva prodaja), placa se PPaP od 2.5%.

U oba slucaja, ako ju kupcu to prvi stan, ima pravo na povracaj iznos poreza na 40m2, kao i na porez na po 15m2 na svakog dodatnog clana domacinstva.

5% se odavno ne primenjuje.

@Java, secam se da je placan PPaP u iznosu od 2.5% pre uvodjenja PDV-a, priznajem nisam znao da ga je Djeki povecao.
[ Dexic @ 08.02.2013. 09:53 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
Dexic:
- kredit je u dinarima iskljucivo, dok kesh moze da se trazi u EUR

Kredit je u dinarima ali indeksiran u Evrima. Što znači da prodavac istog trenutka kada mu legnu dinari na račun može da napravi konverziju u evre, i dobije tačno onoliko evra za koliko je prodaja dogovorena.

To znaci da ce kupac ili platiti nesto vise u RSD da bi se dobila ista suma EUR (u kom slucaju je obicno ugovor uvecan za tu svotu, kao najzgodnije resenje, jer "kupac placa kursnu razliku" je mnooogo nezgodno proknjiziti ;)) ili prodavac gubi kursnu razliku.
Obrni/okreni, to je problem.

Samo ne znam, odakle ti ideja da prodavac moze da kupi evre tek tako?:) Od kad to firma moze da kupi evre kad pozeli bez da ima potrebe za placanjima ka inostranstvu u roku od 2 dana?
[ Dexic @ 08.02.2013. 09:56 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
ventura:
Citat:
Dexic:
- kredit je u dinarima iskljucivo, dok kesh moze da se trazi u EUR

Kredit je u dinarima ali indeksiran u Evrima. Što znači da prodavac istog trenutka kada mu legnu dinari na račun može da napravi konverziju u evre, i dobije tačno onoliko evra za koliko je prodaja dogovorena.


Zapravo KUPAC, korisnik kredita dobija dinare onog momenta kad mu se odobri kredit. I to onoliko dinara koliko je potrebno da sa kupi dogovorena svota evra. Tako, konverziju din -> EUR čini kupac, i sa tako kupljenim evrima kupuje nekretninu, tj. prebacuje evre na račun prodavca. (Ajde da se ogradim: ovako je bilo 2007)


Kad sam boxovao kredite drugima, kupac nije dobijao ni cent od kredita, vec se sve dirketno na racun prodavca placalo. Ne znam da li je ovo do banke ili ne.
[ Dexic @ 08.02.2013. 09:57 ] @
Citat:
Java Beograd: Vidi, kao što rekoh, pronađi ozbiljnu agenciju. Ako ti nude kako kažeš "sve" onda ih lepo otkačiš, jer su očigledno diletanti, i ne interesuje ih da ti kao kupac budeš zardovoljan.


Daj coveku primer na PM :)
[ Java Beograd @ 08.02.2013. 11:03 ] @
Citat:
Dexic:Kad sam boxovao kredite drugima, kupac nije dobijao ni cent od kredita, vec se sve dirketno na racun prodavca placalo. Ne znam da li je ovo do banke ili ne.
Verovatno je do banke. Ja sam pisao o svom slučaju. Račun je bio moj, ja sam kupio €, ali nisam mogao da slobodno raspolažem sredstvima, nego sam smeo da raspolažem sredstvima samo tako da ih prebacim na račun osobe te_i_te (ime i prezime)
Mada kad se sad setim, sve je bilo u roku od oko sat vremena. Prodavac i ja smo došli u banku, znam da sam potpisao "trista dokumenata", takođe i kupac, i na kraju smo izašli iz banke, ja sa kreditom koji otplaćujem i nekretninom u vlasništvu, a on sa deviznim računom na kojem ima puno €)

Što se agencija tiče, odavno sam izašao iz problematike. Sad ne znam ni jednu. Bilo kako bilo, naći dobru agenciju je otprilike 5% od posla koji se zove "naći odgovarajući stan". Preko foruma se tečko može naći dobra agencija.
[ gm2004 @ 08.02.2013. 19:59 ] @
Citat:
Java Beograd Što se agencija tiče, odavno sam izašao iz problematike. Sad ne znam ni jednu. Bilo kako bilo, naći dobru agenciju je otprilike 5% od posla koji se zove "naći odgovarajući stan". Preko foruma se tečko može naći dobra agencija.


A ja mislio da je tudje iskustvo zlata vredno...