[ milomirp @ 06.03.2013. 17:29 ] @
Kako, sta je potrebno i koliko kosta produzenje atesta za plinski uredjaj u autu?
[ Markoxxx @ 07.03.2013. 09:38 ] @
Mislim da se procedura nesto promenila i da je poskupelo bar duplo, koliko sam cuo od par ljudi koji su radili atest poslednjih dana.

Mislim da je najbolje da pitas u nekoj agenciji...
[ Zarko Silic @ 07.03.2013. 11:00 ] @
Ako ne vozis previse, najbolje je da izvadis plinsku instalaciju.

Namnozili su se plinski paraziti, a za plinotoksin ne pomaze zeolit.
[ milomirp @ 07.03.2013. 14:41 ] @
Eh da ne vozim nebih ni pitao ali.....!Znam da je doslo do promene u ceni kod novih atesta ali sta je sa starim?Ja bih trebao samo da produzim vec postojeci atest.Valjda nije isti sto i NOVI!?
[ sasa022 @ 07.03.2013. 15:16 ] @
@milomirp

Idi do nekog proverenog autogas servisa i oni ce ti dati tacne informacije.

Ja sam cuo ( nisam proveravao ) da po novom pravilniku atest za bocu vazi 5 godina i da se posle toga vrsi zamena.
Takodje prikljucak za tocenje mora biti na tacno odredjenom mestu.
[ vaske2 @ 07.03.2013. 19:07 ] @
Imaš u novom broju Alvirkovog lista baš detaljno pojašnjenje o ovom pitanu.
[ bakara @ 07.03.2013. 19:09 ] @
Koliko inace kosta vadjenje tog atesta?
[ pri3rak @ 07.03.2013. 19:42 ] @
Citat:
Zarko Silic:
Ako ne vozis previse, najbolje je da izvadis plinsku instalaciju.

Namnozili su se plinski paraziti, a za plinotoksin ne pomaze zeolit.

Nesto se suska da ce atest nakon vadjenja biti obavezan, a kostati kao i nakon ugradnje Ali odlozili zabavu za sledecu godinu. Tako da jesi u pravu, kome se ne vozi previse, gas postaje manje isplativ hobi ...
[ milomirp @ 07.03.2013. 21:20 ] @
Citat:
vaske2:
Imaš u novom broju Alvirkovog lista baš detaljno pojašnjenje o ovom pitanu.

Pa sta kaze Alvirko?(da sada ne kupujem novinu)
[ vaske2 @ 08.03.2013. 14:39 ] @
Ipak ceš morati da kupiš(ako te interesuje),jer sam ja to video u prolazu na naslovnoj strani i u reklami na Tv-u...
[ Lavlja_Jazbina @ 10.03.2013. 07:30 ] @
Pa ajde da ne kupuje.Capio drugaru sa stola.
Tekst iz sata.

Citat:
Iz onog sto pise u zakonu moze se zakljuciti da odobrenje za ugradnju uredjaja za pogon na tng i ostala pogonska
goriva,trebalo da plate ovlasceni servisi,i to po jednom za svaki model automobila.
Kad je rec o TNG-u,iz onoga sto pise u clanu 250 Zakona o bezbednosti saobracaja,proizilazi da bi uslugu Agencije koja podrazumeva
odobrenje za ugradnju i izdavanje uverenja,umesto vlasnika vozila,trebalo da plati ovlasceni servis u kome ce prepravka biti
obavljena,i to po jedanput za svaki model vozila.Tamo pise da Agencija,na zahtev ovlascenog servisa,moze odobriti tehnicku
dokumentaciju za ugradnju uredjaja za pogon na alternativna goriva u vozila odredjene marke i tipaa sa identicnim nacinom pripreme
goriva i smese da u tom slucaju nebi trebalo overavati dokumentaciju za svako pojedinacno vozilo.Evo sta to znaci.
Svaki servis koji bude imao dozvolu za ugradnju,plati 23.300 dinara za odbranu dokumentacije i jedno odobrenje za *punto*
sa benzinskim motorom i ono mu kasnije vazi za sve takve automobile koje bude popravljao.
S obzirom na to da ce svaki model morati po jednom da plate odobrenje,za ocekivati da serviseri taj trosak ukalkulisu klijentima,ali
je pitanje da li je ovako uopste nesto neophodno.Na zvanicnim veb-sajtovima svih proizvodjaca uredjaja za pogon na tecni naftni gas
postoji kompletna tehnicka dokumentacija sa uputstvima za ugradnju u svaki model automobila.Buduci da svi prodavci i serviseri tih uredjaja mogu pristupiti ovim podacima koji su zvanicni i koji su napravljeni prema uputstvima proizvodjaca automobila,nije bas jasno zasto
bi Agencija naplacivala cak 20.000 dinara da bi izvrsila uvid u tu dokumentaciju i izdala odobrenje za prepravku na nacin koji
preporucuje proizvodjac,odnosno da bi odobrila nesto sto je fabrika vec odobrila.

[ milomirp @ 10.03.2013. 15:09 ] @
Koliko ja vidim ovde nigde ne pise nista u vezi produzenja atesta a da li se nesto podrazumeva to je za razmatranje!
[ srki021 @ 10.03.2013. 19:43 ] @
Mislim da ako ti je atest trajao 10 godina moras i bocu da menjas posto i ona ima rok 10 god. ili se i to produzava.
[ milomirp @ 10.03.2013. 20:47 ] @
Ako pise u zakonu onda OK !
[ milomirp @ 12.03.2013. 16:33 ] @
Postovani,
Nadam se da u prethodnom periodu niste imali problema za TNG instalacijom
i da ste sistem uredno odrzavali, najpre u Vasem interesu.
Pocetkom tekuce godine doslo je do pocetka primene novog pravilnika o
ispitivanju vozila.
S tim u vezi, Centar za motore i motorna vozila Masinskog fakulteta u Nisu
(CMMV MFN) je preduzeo sve potrebne radnje zahtevane od Agencije za
bezbednost saobracaja (kao nadzornog tela)u cilju pocetka primene
pomenutog pravilnika i ocekujemo dobijanje saglasnosti i resenja po tom
pitanju.
Instalacija TNG na svim vozilima (novougradjena kao i instalacija i oprema
za TNG na vozilima kojima je istekao rok vazenja) ce morati da bude u
skladu sa novim pravilnikom o ispitivanju vozila. Da li i koje izmene na
instalaciji i opremi za TNG na Vasem vozilu treba uraditi, reci ce Vam
nasa strucna lica pri kontrolisanju Vaseg vozila.
Iz tog razloga, preporuka je da se par nedelja pre isteka Vase
dokumentacije, obratite CMMV MFN, zakazete termin i sa vozilom dodjete na
kontrolu uredjaja i opreme za TNG.
S pozdravom,

CENTAR ZA MOTORE I MOTORNA VOZILA
MASINSKOG FAKULTETA U NISU
NIS, 18000, Aleksandra Medvedeva 14
tel: 018-500692, fax: 018-500710
e-mail: [email protected]
[ boyan3001 @ 13.03.2013. 12:03 ] @
U Beogradu je stanje takvo da niko nema pojma sta treba tacno da radi i sta prolazi ili ne prolazi. Danas sam zvao AMSS-CMV, Masinski fakultet i Vincu i svi su mi rekli isto. Danas se sastanci sa Agencijom za bezbednost saobracaja, bas u vezi ovakvih problema i kada se sa njima "dogovore", znace kako da postupaju sa vozilima koja treba da obnove atest. Mada sve deluje da ce biti problema sa uskladijvanjem instalacija sa novim propisima.
[ SASASTA @ 26.03.2013. 21:34 ] @
Stanje je takvo da su ateste najkrace receno koji su stariji od pet godina proglasili nevazecim iako su izdati na 10 godina.
[ niki 67 @ 26.03.2013. 22:49 ] @
Citat:
SASASTA: Stanje je takvo da su ateste najkrace receno koji su stariji od pet godina proglasili nevazecim iako su izdati na 10 godina.


Sramota.....ja sam pre par dana imao registraciju.Sreca da mi atest vazi jos ovu godinu bez obzira sto je vaznost 10 god.
Sledece godine je tacno 5 godina od ugradnje...moram ponovo na atest.

Ne mogu da verujem cime se sve sluze....i koji je to mozak sto nam pravi ovakve radnje...a tek cena...poskupljenje atesta do daske!

Video sam veliko nezadovoljstvo ljudi koji predaju za registraciju...ugradnja plina vise nije isplativa+zagadjujemo okolinu!

Dokle vise.............
[ vaske2 @ 27.03.2013. 17:29 ] @
Citat:
SASASTA:
Stanje je takvo da su ateste najkrace receno koji su stariji od pet godina proglasili nevazecim iako su izdati na 10 godina.


A po kojem to članu zakona,baš me interesuje? Mislim da to ipak tako neće moći i da su se po ko zna koji put malo zaigrali al kad shvate biće ono po starom tj da važi za novoizdate ateste,a stari se ipak ne mogu nikakvim ukazom poništiti...
[ vaske2 @ 27.03.2013. 17:55 ] @
Sada sam baš gledao knjižicu od atesta gasnog uređaja na ženinom autu i nigde ne piše datum kada je atest urađen niti da je trajnost atesta 10 godina. Postoji samo datum do kada atest važi...Atest je uradio Institut u Vinči.
[ leskovacAca @ 27.03.2013. 19:25 ] @
Pozdrav svima,
Ja sam danas bio i Agenciji za registraciju vozila i dakle zateklo me sledece:
Ne mogu izvrsiti registraciju vozila jer mi atest za plin koji inace u kartonu vazi do 2016 godine vise ne vazi i moram uraditi prepravku plina i ponovo uraditi atest a za sada niko nema ovlascenja da radi ateste jedino nesto AMSS koji radi 1 vozilo nedeljno, tako da ja ne mogu da registrujem svoj automobil i ne znam koga trebam pitati zasto ja na to ,, nemam pravo " i zbog cega sam ,, kaznjen " ako vec imam validan atest .
Sta je sa onima koji su u istoj situaciji kao ja, a mislim da ima bas dosta ljudi koji su u istoj situaciji .
Da li neko mozda zna kakav ce ishod biti, posto ovde niko nista ne zna i niko nista ne sme da uradi, a ja bi jel da ipak trebao da registrujem svoj auto cisto onako da se mangupiram kroz selo . Jao muke s ovom nasom drzavom .
[ leskovacAca @ 27.03.2013. 19:46 ] @
I da, zaboravih...
Prepraka plina je od 70 do 120 e + atest 9500,00 .
Toliko sam ja upoznat sa pljackom naroda.
[ bakara @ 27.03.2013. 20:06 ] @
Sta to treba da se prepravlja za 100e?
[ leskovacAca @ 27.03.2013. 20:12 ] @
Kao, cevi da se promene , merac gasa , drzac boce , i jos nesto napred, a sta ne znam posto ni meni ovo de deluje kao da kosta, 100 e ali to nesto napred izgleda kosta
[ niki 67 @ 27.03.2013. 20:23 ] @
Citat:
leskovacAca: I da, zaboravih...
Prepraka plina je od 70 do 120 e + atest 9500,00 .
Toliko sam ja upoznat sa pljackom naroda.


Tacno je da su ovakve cene!-pre neki dan sam se licno uverio.

Ja ne mogu da verujem sta se radi vise...pa sve te gluposti vise kostaju nego sama ugradnja.
Svima istice atest posle 5 god. bez obzira sto pise da vazi 10god.
Ova uredba mora da se povuce sto pre...nasli da zaradjuju na sirotinji-pala prodaja benzina pa da se malo dopuni!
Jadna ova Srbija!

[Ovu poruku je menjao niki 67 dana 27.03.2013. u 21:33 GMT+1]
[ Lavlja_Jazbina @ 27.03.2013. 20:58 ] @
Ja sam cuo da vise ne moze da se ugradjuje,tocak boca.
[ ubimestruja @ 27.03.2013. 21:16 ] @
A tek kad čujete za kuke za vuču....ima da bude belaja :)
[ pri3rak @ 27.03.2013. 21:43 ] @
A tek sto ce da peljese ove tjuner smajlere Svaka izmena po 200-250e plus traze projekat ...

Nego nije mi jasno kako mogu retroaktivno da povlace vec izdate ateste. Novi "pravni" momenti?
[ Hltman @ 27.03.2013. 22:00 ] @
Mislis tuner spojlere? wtf?
[ pri3rak @ 27.03.2013. 22:19 ] @
Jok, na fakat da tuning & styling medju Srbljem uglavnom zavrse na "tuning" & smiling
[ vladd @ 28.03.2013. 06:38 ] @
Hajde sto peljese smajlere, oni su odvojili pare za bacanje na kola, ali sto peljese i invalide za rucne komande!

Kakva glodarska agencija za pljacku gradjana i objasnjavanje zasto se nista ne raadi na putevima.

Poz
[ vaske2 @ 28.03.2013. 09:57 ] @
A kako u agenciji znaju kada je plin ugradjen tj atest izdat,to apsolutno nigde ne pise. Kod mene pise samo da vazi do 02.2018 godine i ja cu im mogu reci da sam ga atestirao 02.2013. i da istice za 5 godina... Ne vidim na osnovu cega oni mogu utvrditi da nije tako?
[ niki 67 @ 28.03.2013. 10:27 ] @
Citat:
vaske2: A kako u agenciji znaju kada je plin ugradjen tj atest izdat,to apsolutno nigde ne pise. Kod mene pise samo da vazi do 02.2018 godine i ja cu im mogu reci da sam ga atestirao 02.2013. i da istice za 5 godina... Ne vidim na osnovu cega oni mogu utvrditi da nije tako?


Nakon ugradnje dobio si plavi karton-UVERENJE-meni su to trazili na registraciji.Lepo pise unutar kartona:

Broj:TNG....od....kod mene 12.10.2009

Vazi do.....kod mene 1.8.2019. god

Ima jos jedan podatak na novoj saobracajnoj na poledjini BENZIN-GAS sto znaci da je od te godine registrovan auto sa TNG uredjajem.

To je jasno..ali sta sad da radimo mi koji smo platili vazenje atesta na 10 god. a racunaju nam 5 god.
Da trazimo da nam vrate pola iznosa od uplate???

Ovo je slucaj za...neki sud...ako postoji kod nas!
A tek kakve su cene napumpali-ne znam kome se vise isplati ugradnja TNG-a

Pljacka sirotinje!!!!

Drzavo-povucite ovu uredbu!!!

[ vaske2 @ 28.03.2013. 14:09 ] @
Kod mene je zeleni karton i ne pise kao kod tebe od kada vazi atest vec samo do kada. A kada na citacu ocitam saobracajnu samo pise da je vozilo na gas,takodje nema nikakvog datuma,pa cemo da se ceramo ukoliko u Septembru ne uspem da registrujem auto...
[ Nabukodonosor @ 28.03.2013. 20:40 ] @
http://vesti.mojauto.rs/Istraz...ju-atest-za-TNG-koji-vec-imaju


Ne kapiram kako je moguce da vlada ovakvo bezakonje. Mislim, kao da smo zivotinje bez ikakvih prava. Ko stiti obicne gradjane od ovih lopovcina?? I ko ce nama sada da garantuje da npr. za dve godine nece da uvedu da ni ovaj sad atest ne vazi nego mora na svakih mesec dana da se vadi nov?
[ vidan kv @ 28.03.2013. 21:03 ] @
....zemljače....država se uvek iznova i iznova trudi da nikad ne zaboravimo u kojoj zemlji živimo....s jedne strane smanjeni su nameti na registraciju vozila i to sve lepo zvuči.Sa druge strane trebalo je popuniti nastalu budžetsku prazninu....i eto rešenje se našlo a sve u skladu "s europski" zakonodavstvom i potrebama prilagođavanja naših normativa s "europskim".Da bi sve još lepše zvučalo svemu se doda neizostavna priča o bezbednosti vozila i saobraćaja....ceh,kao po običaju,uvek paltimo MI......
[ Homer J. Simpson @ 28.03.2013. 21:39 ] @
Citat:
Nabukodonosor:
http://vesti.mojauto.rs/Istraz...ju-atest-za-TNG-koji-vec-imaju


Ne kapiram kako je moguce da vlada ovakvo bezakonje. Mislim, kao da smo zivotinje bez ikakvih prava. Ko stiti obicne gradjane od ovih lopovcina?? I ko ce nama sada da garantuje da npr. za dve godine nece da uvedu da ni ovaj sad atest ne vazi nego mora na svakih mesec dana da se vadi nov?

Gradjani sami sebe treba da stite
Ako nece i cekaju nekog drugog onda ide
[ niki 67 @ 29.03.2013. 00:52 ] @
Evo sveze informacije:

Procitajte i komentare!

Novi udar na džep vozača

[ Dexic @ 29.03.2013. 01:41 ] @
Na Kipru su uveli debeli "porez" na trenutnu svotu koju raja ima - to je u EU, i sto je bitnije pod pritiskom osnova EU a ne samog Kipra.
Nakon takvih stvari, ja sam u Srbiji zadovoljan dok ne moram da drzim dah za sledeci zracak vazduha :)
[ boyan3001 @ 29.03.2013. 01:57 ] @
Novinari pogresno prenose ovaj problem oko isticanja atesta posle 5 godina.
Atest kada se jednom uradi, vazi neograniceno, dokle god se ne promeni stanje vozila. Ono sto se trazi na 5 godina je provera stanja. Sustina je da nije ista procedura kao kod atestiranja i ne zahteva dodatnu papirologiju i proveru dokumentacije kod agencije. Tako je po novom pravilniku.
Ranije se radio reatest, sto je podrazumevalo istu proceduru kao i za prvi atest.
U praksi, bar za sada, se nije nesto drasticno promenilo. Ali je ipak manje zezanje raditi proveru, nego ceo atest, odnosno reatest.
Sto se tice placanja, poenta je naravno u uzimanju para, tu nema neke mudrosti.

Bitna stvar u celoj ovoj papazjaniji za one koji imaju vec ugradjen plin. Kada odete na proveru atesta, trazice vam da instalacije uskladite prema pravilniku koji je vazio u trenutku kada vam je uredjaj ugradjivan. Sto je problem zavisan od slosera koji vam je ugradjivao plin. Odredjene sitnice, poput homologovanih creva ce verovatno vecini biti problem i trazice vam da ih zamenite za adekvatna homologovana. Takodje neke starije instalcije mogu biti problem zbog homologacije i u tom slucaju ce te morati da ih menjate. AMSS-CMV i bolji servisi su se vec dobro uputili u ovu problematiku i znace da vam kazu sta treba tacno da radite i sta moze, a sta ne moze da prodje. Ranije je svasta prolazilo, jer se na neke stvari nije obracala paznja (homologacija). Zato sada pri proveri atesta mozete imati problem, da vam traze da odredjene stvari uskladite - ali sa propisima koji su vazili u trenutku ugaradnje, odnosno prvog atesta!

Novina koju donosi novi pravilnik se odnosi na boce za plin. Kada kupite novu bocu, njen fabricki atest se izdaje na 10 godina. Ranije ga je bilo moguce produziti, sto sa novim pravilnikom vise ne moze. Dakle boce se menjaju na 10 godina bez obzira u kakvom su stanju.
[ Lavlja_Jazbina @ 29.03.2013. 05:46 ] @
boyan3001...Ove dve stvari mi u postu ne idu zajedno.
Citat:
Atest kada se jednom uradi, vazi neograniceno, dokle god se ne promeni stanje vozila.

Citat:
Dakle boce se menjaju na 10 godina bez obzira u kakvom su stanju.

Vlasnik vozila ce se menjati,ali plin ostaje.Onda vozilo moze da predje tih 10 godina kada je obavezna zamena boce.
Kako onda atest vazi neograniceno?
[ Java Beograd @ 29.03.2013. 07:27 ] @
Iako ne vozim na plin, stvarno sam zgađen ovakvim postupkom vlasti !
Na kraju krajeva, ako mora na 5 godina, OK, od danas pa nadalje novi atesti važiće 5 godina, ali zaboga, stari atesti koji važe - moraju da važe.

Nešto slično su nas zaje*ali sa pasošima. Plavi pasoši koji važe po naštampanom roku važnosti - odjednom više ne važi !?
[ SASASTA @ 29.03.2013. 07:46 ] @
promena boce je promena stanja vozila, tako da atest ne moze vaziti beskonacno.u redu oni ne kazu da je to ponovni atest ali samo kosta kao atest i sto je jos gore ne mogu da uradim ja iz palanke u palanci vec moram da teram auto u bg ili kg.
[ ventura @ 29.03.2013. 08:02 ] @
U čemu vi vidite problem da se gasna instalacija koju je ugrađivao kurta i murta proveri na svako pet godina?

Ja iskreno ne bi voleo pore sebe u garaži da imam nekoga sa neispravnim gasnim instalacijama čiji kvar se nije ustanovio jer vlasnik u životu nije video redovan servis a država ga nije primorala da to redovno radi. Samo što bi ja taj atest za plin uveo da se radi svake godine prilikom tehnićkog pregleda.
[ component @ 29.03.2013. 08:21 ] @
he he he... pa zašto ventura ne uvedeš nedeljni atest, ili još bolje dnevni? Najsigurniji bi bili da platimo 6000 din svaki pre nego što sednemo u kola. "Ovlašćeno tehničlo lice" proveri da je sve u redu i lupi pečat, a onda smeš da upališ auto

Šalu na stranu, ali ako je atest izdat na 10 godina, znači da je neko proverio instalaciju i svojim potpisom i pečatom odgovara za to. Jel' ovo još neko stranačko prepucavanje preko leđa naroda?
[ dlalic @ 29.03.2013. 08:24 ] @
Citat:
ventura: U čemu vi vidite problem da se gasna instalacija koju je ugrađivao kurta i murta proveri na svako pet godina?

Ja iskreno ne bi voleo pore sebe u garaži da imam nekoga sa neispravnim gasnim instalacijama čiji kvar se nije ustanovio jer vlasnik u životu nije video redovan servis a država ga nije primorala da to redovno radi. Samo što bi ja taj atest za plin uveo da se radi svake godine prilikom tehnićkog pregleda.


Ventura gresis.
Nije bitno da li je ugradjivao Kurta ili NASA, ta kola su DOBILA atest od DRZAVNE institucije.
[ ventura @ 29.03.2013. 08:42 ] @
Citat:
dlalic: Ventura gresis.
Nije bitno da li je ugradjivao Kurta ili NASA, ta kola su DOBILA atest od DRZAVNE institucije.

Slažem se. Ali koliko ta instalacija može da traje dok ne propadne? Ili da postoji potencijal za neko oštećenje zbog puke starosti i korišćenja?

Jel ta instalacija i dalje kao nova nakon 5 godina? Da li je i dalje kao nova nakon 50 godina? Nakon 500 godina?
Ako je neko dobio atest, to znači da u narednih 500 godina ne mora da proverava tu instalaciju jer se smatra da je i dalje to sve ispravno i da nije došlo do nikakvih oštećenja ili prostog zamora materijala?

[ Java Beograd @ 29.03.2013. 09:07 ] @
Nisi u pravu, Ventura.
Ovde se radi o retroaktivnoj zakonskoj proceduri: sertifikovano lice je izdalo atest na 10 godina (atest je plaćen) i sad, odjednom, "e pujpike ne važi", nije 10 nego 5 ?!

[ hobbista @ 29.03.2013. 09:17 ] @
Analogno ovome, mogli bi da uvedu i da svi koji su položili vozački ispit po starom zakonu, moraju ponovo da izađu na testove i vožnju, jer se zakon promenio ???

Ako je bilo nepravilnosti u izdavanju A-testa, na osnovu čega verovati da se te nepravilnosti neće ponoviti i sa novim propisima, obzirom da ista ekipa radi sertifikaciju?

I, konačno, da li je neko video neku studiju/istraživanje/statistiku koliko je incidenata izazvao neispravan uređaj za TNG, obzirom da trube da je to opasno po bezbednost? Ovde ne računam slučajeve kao onaj od pre par godina na Bulevaru, kada su momci krenuli da vade motor iz kola u zatvorenoj garaži, sa upaljenom kvarcnom grejalicom, a da pre toga nisu zatvorili ventil na boci.
[ ventura @ 29.03.2013. 09:18 ] @
Citat:
Java Beograd: Nisi u pravu, Ventura.
Ovde se radi o retroaktivnoj zakonskoj proceduri: sertifikovano lice je izdalo atest na 10 godina (atest je plaćen) i sad, odjednom, "e pujpike ne važi", nije 10 nego 5 ?!

Onda je to druga priča. Ako je tako, onda nema šta da traže atest na 5 godina za one koji već imaju, već samo da uvedu za nove.
[ Dzoni_m @ 29.03.2013. 09:34 ] @
Upravo je tako i oni su upravo uradili naopako. Kupio sam nov auto sa gasom. Atest mi je izdat na 10 godina. Sada odjednom su to "skratili" na 5. Kako? Kako mozes retroaktivno da primenjujes zakon? Dakle cista otimacina. Zato ce sledeci biti dizel, a ako bude benzinac, ugradicu gas i necu da ga atestiram. Ionako vozim samo 10 dana u godini u Srbiji. Zabole me. Do sada sam bio budala ali od sada necu. Da bacim NOVU nemacku prvu pomoc (sa kojom mozes glat omanju hirursku intervenciju da izvedes) i zamenim sa nasom "odobrenom"? Da im atestiram gasnu instalaciju i onda oni kazu e ne vazi vise ajde sada opet, da im platim nove tabilce i saobracajnu sve odmah i onda 10 hebenih dana ne mogu da izadjem iz drzave sa MOJIM kolima za koja sam sve platio jer njima treba 10 dana da naprave idiotsku saobracajnu dozvolu, da ne mogu da produzim vozacku dozvolu pre nego sto istekne, kako ne bi dolazio specijalno zbog toga 1600 km u jednom pravcu, vec moram da lazem da sam izgubio staru i opet cekanje od 10 dana dok ne izdaju novu......ma pun ih mi je krasni.

Izlgeda da u Srbiji najbolje prolaze oni koji se prave budale i teraju po svom, ne placaju racune, grade bez dozvola, voze bez atesta, vozackih dozvola, itd i nikom nista. Plate s' vremena na vreme neku smesnu kaznu i opet po starom.
Kazna za neatestiran uredjaj je valjda oko 2000 din. Super. Da vidimo ko ce da im atestira sada.
[ Vasastajić @ 29.03.2013. 10:09 ] @
Citat:
Izlgeda da u Srbiji najbolje prolaze oni koji se prave budale i teraju po svom, ne placaju racune, grade bez dozvola, voze bez atesta, vozackih dozvola, itd i nikom nista. Plate s' vremena na vreme neku smesnu kaznu i opet po starom.

Pa zar ti još nisi uklavirio da je to AKSIOM ovde?!

Zašto?

Aksiom?

Citat:
Prikaz knjige Maria Brudara:

Korupcija kao skrivana tema istorije Srbije


U vremenu današnjem koje vrvi od korupcionaških afera pojavila se knjiga o korupciji u Srbiji od vremena Miloša Obrenovića do dolaska Titovih komunista na vlast. Pomoću niza primera autori priloga Goran Antonić (12 tekstova), Aleksandar R. Miletić (7), Vladan Jovanović i Vladimir Cvetković (po 2 teksta) ubedljivo i nedvosmisleno pokazuju da je korupcija bila sastavni deo načina vladanja i pod Obrenovićima i pod Karađorđevićima.

U prvom prilogu, V. Jovanović, pišući o korupciji u vreme Miloša Obrenovića, podseća da osnivač dinastije Obrenović 1815. godine nije imao „ni 200 dukata da se izbavi od Turaka“(str.6), a 1839. kada je prvi put otišao sa vlasti njegova imovina je procenjivana na 550 hiljada dukata. Knez Miloš postao je bogatiji od tadašnje srpske kneževine i najbogatiji čovek Balkana prve polovine 19. veka. Bogatstvo je stekao zakupom carskih poreza, spahiluka, carinarnica, skela, monopolom na uvoz soli, ali i golom silom, o čemu govori i Vuk Karadžić, nazivajući Miloša „tiranom i najvećim bezakonikom“. Knez Miloš je, međutim, znao i da potkupljuje kada je trebalo. Slobodan Jovanović piše da je i srpska autonomija delom kupljena novcem, te da je prvi srpski knjaz potkupio i samog sultana. Autor priloga zaključuje da je „nakaradno shvatanje vlasti u uslovima unutrašnje autonomije ostalo u senci kneževih zasluga za ukidanje feudalnih odnosa i izgradnju samostalne srpske nacionalne države“(9).

Institut za kriminološka i sociološka istraživanja i Centar za bezbednosne studije

Država koja je na ovako trulim temeljima nastala i NE UME ništa drugo do da upražnjava, u pet vekova DOOOBRO utemeljene "privredne delatnosti" tipa HARAČ, HAJDUČIJA I BAŠIBOZLUK.
Misliš da "titula/zvanje" master grobara, definiše današnjeg 'knjaza' pismenijim od onog od gore?
[ Deep|Blue @ 29.03.2013. 10:32 ] @
@boyan3001

Kao prvo, novinari jesu poluinformisani, ali se nešto i ne trude da se raspitaju. Ali atesti gasnih instalacija su jaaaako ograničeni

Šta je problem ... poslednjim izmenama zakona o saobraćaju predviđeno je formiranje agencije, ABS (Agencija za bezbednost saobraćaja) koja će da "unapređuje sigurnost" bla bla .. bla.
Agencija je formirana na vreme, naravno, ali nisu odradili svoju prvu obavezu na vreme, a to je izrada pravilnika.

Na CBC forumu [znam da reklamiranje nije dozvoljeno, ali je tema dosta dobra] se razvila krajnje zanimljiva tema o atestiranju, u kojoj su učesnici malo informisaniji i koji su pružili dosta objašnjenja.
- ABS nije donela pravilnik na vreme (12.02.2013), a pritom deo pravilnika je odložena za 2014.
- ABS je donela i licenciranje tehničkih pregleda, osoba koje rade ateste, kao i servisa (delomično). Problem je što su novi pravilnici ekstremno kruti i jako strogi.
- ABS je vršila pritisak na servise i centre da ne podnose zahteve za licencu dok oni ne dovrše pravilnike, što je donekle prouzrokovalo mali broj centara koji mogu da urade pregled, a samim time i velike gužve.
- ABS je smislila krajnje bezobraznu foru sa nimalo jeftinim kontrolnim pregledima, što će uskoro dočekati i vlasnike starijih vozila sa kontrolnim pregledom tehničke ispravnost vozila.
- Naravno, ABS i MUP su nastavili sa srpskom tradicijom i novi pravilnik je stupio odmah na važenje bez nekih suvišnih perioda za prilagođavanje novim propisima ili obaveštavanja šire javnosti, jer kako kažu: Imali ste dovoljno vremena, jer je zakon izglasan 2009. Sama činjenica da je pravilnik donešen tog dana za njih nema značaja
- Dodatni zaključak uključenih servisa jeste da su ABS i Mup apsolutno nekooperativni i ne prihvataju nikakve primedbe ostalih strana, mada .. najčešće ne mogu da makar udostoje drugu stranu pružajući odgovor na njihov zahtev.
- Službeno objašnjenje MUPa "... U skladu sa navedenim, tehnički pregled vozila kod kojih je izvršena ugradnja za pogon na gas ne može biti izvršen dok stranka ne pribavi Potvrdu o izvršenom periodičnom pregledu ako je od datuma izdavanja Uverenja o ispitivanju prošlo više od pet godina. U nekim starim uverenjima organizacije koje su vršile ispitivanje bez ikakvog pravnog osnova određivale su rok važenja uverenja, ali ovaj podatak nema uticaj na obavezu posedovanja potvrde, odnosno istu stranka mora posedovati i u slučaju kada nije istekao navedeni "rok važenja" uverenja, a protekao je duži period od pet godina."
Zanimljivo da je MUP prihvatao te potvrde, a inače AMSS, Vinča i ostale divlje institucije su takođe davale "proizvoljnih 10 godina".


Ceo ovaj cirkus je prouzrokovao da država opet kažnjava građane koji poštuju zakone, a oni koji ne poštuju zakone i koji jesu problematični, opet nagrađuju.
Pored toga što je oglobila vozače, dodatno im onemogućava korišćenje vozila jedno 15 dana, jer ne mogu da odrade provere na vreme.
[ Kovacevic Vladimir @ 29.03.2013. 10:46 ] @
Mogu da rade šta hoće i kako god hoće!

Stara matrica: samo se osmisli razlog, koji se osloni na barem (dovoljno) 1 (slovima: jednu) nepobitnu činjenicu i ekipa za osmišljavanje Novih_propisa završava posao.
Slažem se da je uvođenje Standarda EU i ostalog razvijenijeg sveta - potreban, ali redosled uvođenja i modifikovana primena - neshvatljiva!

Postoji (nama nepoznata) preventivna provera ispravnosti, periodično besplatna stručna intervencija za članove Auto-clubova (koji, ako i postoje, nemaju nikakav društveni značaj), jer Sertifikat izdaje samo Zakonodavac.

Još, da stvar bude kompletnija, postoji i veliki broj onih, koji odobravaju, aplaudiraju svakojakim, svakodnevnim novčanim nametima po sistemu: mene ne dotiče, ali komšiji neka crkne bar nešto...

Pozdrav



[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 29.03.2013. u 18:48 GMT+1]
[ boyan3001 @ 29.03.2013. 13:10 ] @
@Jazbina i SASASTA

To stoji, totalno ste u pravu sto se tice toga tumacenja. Ja samo prenosim njihovu logiku. :D

Ali, pazite sad ovo. Ja sam taj slucaj kome je istekao atest boce... u vrlo zao cas, u sred cele ove sarade. Cekao sam par nedelja da AMSS-CMV nekako iskukumavci od Agencije sta i kako treba da radi i sta moze da prodje i sta ne moze. Na kraju mi je covek ovako objasnio: posto sam prethodni atest radio kod njih i imam njihovu pismenu potvrdu, a imaju i oni mene u arhivi, dovoljno je da samo dodjem sa novom bocom i odgovarajucim papirima i ta izmena ce biti zavedena, a meni ce uraditi proveru atesta, bez ostalih komplikacija.
Zasto to tako sad ide, nemam pojma. Nisam coveka detaljno ispitivao oko toga. Moze biti da je to neki dogovor da se popusti malo, moze biti i da negde u pravilniku jos stoji da se zbog zamene boce ne radi reatestiranje, bas zato sto je boca ogranicenog veka - potrosna roba.
Inace, nije potpuno sigurno ni to da li ce boce imati rok trajanja od 10 godina ili ce moci da se reatestiraju. Ali meni je racunica takva da mi se vise isplati da lepo zamenim celu bocu (sa multiventilom) i zavrsim posao.

@Deep
Pratim ja i CBC i tu temu, pisao sam i tamo. Niko ne spori da su ABS, MUP i ostale bitange na vlasti g... i hoce 'leba bez motike i nase pare za dzaba. (:
[ Deep|Blue @ 29.03.2013. 14:00 ] @
Meni je problem što će mi auto biti bez tehničkog skoro mesec dana, zahvaljujući ovoj novoj zezanciji.
Koliko su me obavestili u AMSS, počeli su da rade preglede pre 16 dana i do sada nisu dobili nijedno rešenje iz ABS-a.
A pregledi se zakazuju 15-tak dana unapred, što mu dođe kao solidnih mesec dana.
Uzevši u obzir da uskoro idu i poduži prvomajski i uskršnji praznici, mislim da će vozači sa registracijama u maju baš da nagrabuse.
[ boyan3001 @ 29.03.2013. 14:23 ] @
Cek, je l' ti imas vec plin koji je od ranije atestiran?
[ Deep|Blue @ 29.03.2013. 15:06 ] @
Da, pre nekih 6 godina, pritom je još atestiran u "prevarantskoj firmi" zvanoj AMSS koja mi je "proizvoljno" dala atest na 10 godina.
Sada čekam da ponovo pregledam uređaj u toj istoj firmi. Čak su isti i radnici
[ boyan3001 @ 29.03.2013. 16:19 ] @
Nije tu nista proizvoljno. Ranije su izdvali atest na najduzi moguci rok. To je bilo 10 godina zbog boce. Da ti je isteklo tih 10 godina, radio bi reatestiranje boce, dobio bi za bocu novih 5 godina i AMSS bi ti izdao atest za plin koji vazi 5 godina. Pritom atestiranje boce se radi na posebnim mestima. U Beogradu to radi samo institut "Mihalo Pupin".
[ SASASTA @ 29.03.2013. 17:06 ] @
Znaci po tebi je to normalno da ja 12.03.odem da vidim sta mi je potrebno za registraciju posto mi istice 14.03.i kazu mi sve je u redu samo pare i nema problema.Iz nekih svojih razloga hteo sam da registrujem za nedelju dve (napravio mi je negde spoj pa mi vukao akumulator)sredio sam to sta treba i videvsi po forumima sta se desava odem oko 20.03.da vidim mogu li da registrujem i odjednom ne mogu ne priznaje mi se atest cak je i tip sto radi na tehickom zvao nekog nije ni on znao tacno sta i kako.Kaze treba neka potvrda i neka creva da se zamene o moram da teram u bg ili kg.Zbog cega nisu dali neki razuman rok i obavestili narod nego sad ne moze ni da se zakaze zbog guzve a hteo sam da menjam i bocu i da atestiram ponovo jer ima atest skoro 9 godina.i sad terba da placam oko 200 evra za ta creva i jos neke zezancije i to uverenje a za godinu da menjam bocu i opet da atestiram pa dal izviru meni pare da sveke godine placam atest .u evropi je bio rok tri godine za zamenu nekog ventila a kod nas 8 dana pa se j... kako znas.
[ niki 67 @ 29.03.2013. 18:37 ] @
Po meni lopovska posla!Radnici na tehnickom pregledu se hvataju za glavu ne znaju jadni sta da rade-veliko nezadovoljstvo vozaca.
Pitam se samo dokle ce ovako?
Mozda se organizuju taxi udruzenja pa nam nesto pomognu jer mi smo mravi u pesku.....narod jos ne zna sta ga ceka-niko nije obavesten.
Tek kad se dodje na registraciju i tehnicki-PROBLEM!
Jesmo li mi kojima je uradjen atest na 10 god.(po tadasnjoj uredbi) znali da ce doci do ovoga?-mozda nebi ulazili u takav finansijski izdatak!
Neka nam vrate novac za 5 god.koje nismo iskoristili ili neka rok bude 10 god. pa posle po novom-ako do tad ne povuku uredbu (cisto sumnjam)!

Vozac kaze - necu vise na TNG ali u agenciji kazu:dok ne platite demontazu i novi atest bez TNG-a nema registracije,a da ne pominjem reakcije ljudi na to kad saznaju kakve su cene napumpali za te takozvane "tehnicke" i "licencirane" usluge.


I sta sad... ko je ovde lud i ko je ovde prevarant i LOPOV?
[ codeNO @ 29.03.2013. 22:22 ] @
Predlazem da se ZOVE ALVIROVIC. Na njegova pitanja niko nije uspeo da neodgovori!!!
[ niki 67 @ 30.03.2013. 16:16 ] @
Novine ponovo pisu o tome:


Novi atesti za plin.......


Pet godina gornja granica


"U nekim starim uverenjima organizacije koje su vršile ispitivanje bez ikakvog pravnog osnova određivale su rok važenja uverenja, ali ovaj podatak nema uticaj na obavezu posedovanja potvrde, odnosno stranka mora da ima potvrdu i u slučaju kada nije istekao navedeni „rok važenja“ uverenja, a protekao je duži period od pet godina, saopšteno je iz Agencije za saobraćaj."

Bas se pitam koje su to "ORGANIZACIJE"?
Nevazeca drzava!

[ Deep|Blue @ 30.03.2013. 22:34 ] @
@boyan3001
Naravno da ništa nije proizvoljno. I tih 10 godina su limitirane atestom boce, a samim time vozač nikad i nije mogao da dobije atest na 10 godina, jer teško da je mogao da dođe do juče napravljenje boce.

Inače, ovo je izuzetno bezobrazna tvrdnja ABS-a iz dva razloga
- To je period koji je u tom trenutku bio dozvoljen prema tadašnjim zakonima.
- MUP je prihvatao taj period sasvim normalno.

Dodatak srpskom ludilu jeste činjenica da "poništavaju" ateste jer je par kuća propuštalo neispravna vozila. MUP bi trebao da ima podatke gde je koje vozilo atestirano, pa ako je neka kuća sumnjiva, onda lepo pošaljete i njihove kljente na vanredni atest.
Svakako da je postojao izvesan broj korumpiranih atestirača, ali oni spadaju u mali procenat, jer su najveći deo atesta odradili AMSS i instituti (Vinča, Kragujevac, Novi Sad, Niš)
Zbog čega se onda sada kažnjavaju svi vozači? I zbog čega ateste rade opet samo AMSS i instituti, ako nisu odradili dobro posao prvi put??

Ja se nalazim u zanimljivo apsurdnoj situaciji.
Treba da platim 6000 RSD AMSS-u,
- da mi da atest na gasni uređaj koji će važiti do tačno onog datuma kao i originalni (važnost boce),
- da mi taj atest pečatira ista ustanova kao i prvobitno
- i da mi se potpiše ista osoba koja je radila i originalni atest, jer on i dalje radi u AMSS-u na istim poslovima.
A kao da sve to nije dosta, treba da ostanem bez vozila nekih mesec dana i da se molim da mi ne istekne onih mesec dana za registrovanje vozila.




[ Deep|Blue @ 30.03.2013. 22:41 ] @
Pored ovog ludila sa obnovom atesta, kruže govorkanja da je mup kreće sa, blago rečeno, terorisanjem vozača vozila na TNG/LPG.
Jer po novom pravilniku, koji je stupio na snagu pre 20-tak dana, atest važi max 5 godina.
E sad, ako spadate u budale koje su poslušale državu prvi put i atestirale LPG 2006-2007 godine, vi vozute sa neatestiranim uređajem i policija ima pravo da vas isključi iz saobraćaja, jer vam je atest prema pravilniku od pre 20 dana, istekao pre godinu, dve.

Jel beše naš ustav ima neki član 197 koji kaže da zakoni i zakonska akta ne mogu da imaju retroaktivno dejstvo??

[ mmix @ 01.04.2013. 15:13 ] @
ja stvarno ne razumem vas problem (sem sto ce neko da vam izbije 6k iz dzepa).

Telo za izdavanje atesta moze da izda atest i na 100 godina ako hoce, drzava je ta koja propisuje na koliko zaista i prihvata taj atest. Apropo toga, danas sam vadio antitela kucetu za medjunarodni pasos i taj "atest", iako u praksi oznacava dozivotni imunitet na besnilo i iako je vakcinan atestirana na minimum od tri godine, u EU vazi maksimalno godinu dana od dana poslednje vakcine, tako da cu kuce morati ponovo da vakcinisem pre isteka godine inace gubim atest. Kola i kucici su babe i zabe naravno, ali pokazuje koncept razlike u interpretaciji od strane onog ko atestira i onog za koga se atestira.

Drzava ne uzima pare od atesta (sem PDVa) tako da vam je logika o interesu nakaradna.
[ Nabukodonosor @ 01.04.2013. 15:31 ] @
Da, ali sasvim slucajno "telo za izdavanje atesta" je drzavno i drzava je ta koja mu odredjuje propise i drzava je ta koja je odredila kad smo tada radili atest da ce vaziti 10 godina.
[ mmix @ 01.04.2013. 16:10 ] @
Nije tacno.

Atest rade institucije za svoj ceh, te institucije mozda nisu u rukama privatnika (amss, ftn-ns, mf-bg, mf-ni, mf-kg, itd) ali te pare ne idu u budzet vec na racun tih institucija. uslove za atest ne sklapa drzava (niti politicar ume da sklopi tako nesto u svom ogranicenom mozgu) vec rade upravo ljudi iz struke, iz neke od navedenih institucija.
[ Dexic @ 01.04.2013. 16:17 ] @
Citat:
mmix:
ja stvarno ne razumem vas problem (sem sto ce neko da vam izbije 6k iz dzepa).

Telo za izdavanje atesta moze da izda atest i na 100 godina ako hoce, drzava je ta koja propisuje na koliko zaista i prihvata taj atest. Apropo toga, danas sam vadio antitela kucetu za medjunarodni pasos i taj "atest", iako u praksi oznacava dozivotni imunitet na besnilo i iako je vakcinan atestirana na minimum od tri godine, u EU vazi maksimalno godinu dana od dana poslednje vakcine, tako da cu kuce morati ponovo da vakcinisem pre isteka godine inace gubim atest. Kola i kucici su babe i zabe naravno, ali pokazuje koncept razlike u interpretaciji od strane onog ko atestira i onog za koga se atestira.

Drzava ne uzima pare od atesta (sem PDVa) tako da vam je logika o interesu nakaradna.


Kako ti i ventura mozete da imate ovako "zatvorena" i nepovezana-sa-realnoscu misljenja?
Na ma koji nacin da drzava dobija novac, ona ga dobija.
To sto nesto mozda nije u interesu drzave, nema veze sa time da li je to u interesu nekoga ko VODI drzavu posredno ili neposredno. Samim tim, neko od ovoga ima koristi.

Ako je drzava propisala da se nesto izdaje na 10 godina, onda treba tako da bude, jer je to delimicno uticali na odluku ljudi da li ce uzeti ono na sta se odnosi ili ne.
Kao sto je Ivan D. pomenuo u temi za porez na stednju - kada si ulagao nesto na stednju, visina poreza je i uticala, ma koliko sitno (mada u slucaju stednje dinar vs. evro, u trenutnoj situaciji verovatno prilicno) za dobar deo gradjana), na odluku da li ces staviti nesto na stednju ili drugde. Samim tim, drzava ne treba da menja odluke o tome i odjednom ti trazi nove namete.

Ako se nadje da se atesti rade na duzi period nego sto je to trebalo, onda je to necija greska, pa prvo neka taj odgovara :) I da se prvo dokaze da treba da se rade cesce atesti, jer se nigde takve stvari ne treze zbog "ezbednosti gradjana i opsteg interesa" nego samo iz necijeg licnog (citaj: ko radi ateste).

Doduse koliko stvari je odjednom prestalo kod nas da vazi u skorije vreme, ovo je sitnica :)
[ hobbista @ 01.04.2013. 17:15 ] @
Hmm, valjda A-test rade institucije koje su akreditovane od strane države za taj posao?
Samim tim, morali su da ispune neke uslove, kao i da izdaju sertifikat u skladu sa onim što im nalaže ta ista država (odnosno ministarstvo).
Kako je moguće da sertifikovana kuća svojevoljno izda A-test na 10 godina (kako se sada tvrdi, mimo zakona), i da taj isti A-test, kao takav, prihvati MUP i unese podtke u dosije vozila?
Obzirom da na instalaciji ništa nije menjano od ugradnje, kako je moguće da ono što su sertifikovali pre npr. 4 godine sada ne odgovara uslovima koji su važili na dan sertifikacije?

Smrdi do neba. Žao mi je što mi je tek četvrta godina od A-testa, inače bih sa zadovoljstvom parkirao auto i ušao u igranku sa njima.
[ Nabukodonosor @ 01.04.2013. 18:22 ] @
Takodje, kako je moguce da "telo za izdavanje atesta" izdaje atest na 10 godina, ako je po zakonu dozvoljeno 5 godina, kao sto sada tvrde??
[ vaske2 @ 01.04.2013. 18:56 ] @
Evo detaljnijeg pojašnjena ove odluke kojom nas obradova"draga naša država".

http://www.polovniautomobili.c...za-tng-skracen-na-5-godina.php
[ mmix @ 01.04.2013. 19:02 ] @
Citat:
hobbista: Hmm, valjda A-test rade institucije koje su akreditovane od strane države za taj posao?
Samim tim, morali su da ispune neke uslove, kao i da izdaju sertifikat u skladu sa onim što im nalaže ta ista država (odnosno ministarstvo).


A sta mislis odakle poticu ti uslovi? Od Dacica i Dinkica? Ti mislis da oni znaju razliku izmedju srafa i eksera? Karikiram, verovatno znaju, ali shvatas gde idem. Drzava se za te stvari oslanja na ljude od struke.

Citat:
hobbista:Kako je moguće da sertifikovana kuća svojevoljno izda A-test na 10 godina (kako se sada tvrdi, mimo zakona), i da taj isti A-test, kao takav, prihvati MUP i unese podtke u dosije vozila?
Obzirom da na instalaciji ništa nije menjano od ugradnje, kako je moguće da ono što su sertifikovali pre npr. 4 godine sada ne odgovara uslovima koji su važili na dan sertifikacije?


Sad mene pitas mnogo, mozda, ali samo mozda, je uvidom u stanje na terenu ustanovljeno da je zivotni vek , shodno (nedostatnom) odrzavanju u Srbiji, kriticnih delova opreme kraci nego sto je inicijalno prepisano iz deklaracije proizvodjaca. Ti to ne mozes da znas, a oni mogu. Pri tom, kad kazem oni, mislim da struku, ne na politicare. U svakom slucaju cu se i ja osecati bolje ako vi svi sa vremena na vreme zamenite te kriticne delove tog eksplozivnog sklopa.

Sve sotalo je malo demagogije malo represije da bi narod legao na rudu. Nije ti ovo prvi rodeo, kaoboju, znas kakav je stil upravljanja u Srbiji.

[ hobbista @ 01.04.2013. 20:00 ] @
Nisam ni mislio da Pačić ima pojma, ali je to propis koji je država nametnula i sprovodila. Pri tome ne zalazim u personalna rešenja administracije.
Činjenica je da sam (smo) dovedeni u zabludu, odnosno da smo prevareni od strane državne službe.

Sporni deo je da neki delovi moraju biti homologovani. Navodno su po nekim propisima i prilikom ugradnje morali biti, ali su pustili da ide ovako iz samo njima znanih razloga.
Da su to pitanje postavili pre 4 godine (u mom slučaju), vratio bih se na reklamaciju u servis koji je vršio ugradnju. Obzirom da su se setili sada, garancija mi više ne važi.

Da me ne shvatiš pogrešno, podržavam da se uvede red, i da se zna šta i kako se radi, ali ne na ovaj način (retroaktivno).

I ja bih bio mirniji kada bi se svi vratili ponovo da polažu testove i vožnju, pošto je na snazi novi Zakon koji je izmenio način polaganja.

BTW, da li je iko video bilo kakvu studiju/statistiku o nesrećama čiji je uzrok neispravan uređaj za TNG? Obzirom da se pozivaju na "povećanje bezbednosti" pretpostavljam da postoji neki dokument da bi mogli da uporede stanje pre i posle donošenja ovog propisa (ili uredbe?).
[ niki 67 @ 01.04.2013. 22:34 ] @
Citat:
mmix: ja stvarno ne razumem vas problem (sem sto ce neko da vam izbije 6k iz dzepa).


Gresis iskustvo kaze....ide ta suma i do 200 evra!!!

Citat:
Dexic: Kako ti i ventura mozete da imate ovako "zatvorena" i nepovezana-sa-realnoscu misljenja?
Na ma koji nacin da drzava dobija novac, ona ga dobija.
To sto nesto mozda nije u interesu drzave, nema veze sa time da li je to u interesu nekoga ko VODI drzavu posredno ili neposredno. Samim tim, neko od ovoga ima koristi.

Ako je drzava propisala da se nesto izdaje na 10 godina, onda treba tako da bude, jer je to delimicno uticali na odluku ljudi da li ce uzeti ono na sta se odnosi ili ne.
Kao sto je Ivan D. pomenuo u temi za porez na stednju - kada si ulagao nesto na stednju, visina poreza je i uticala, ma koliko sitno (mada u slucaju stednje dinar vs. evro, u trenutnoj situaciji verovatno prilicno) za dobar deo gradjana), na odluku da li ces staviti nesto na stednju ili drugde. Samim tim, drzava ne treba da menja odluke o tome i odjednom ti trazi nove namete.

Ako se nadje da se atesti rade na duzi period nego sto je to trebalo, onda je to necija greska, pa prvo neka taj odgovara :) I da se prvo dokaze da treba da se rade cesce atesti, jer se nigde takve stvari ne treze zbog "ezbednosti gradjana i opsteg interesa" nego samo iz necijeg licnog (citaj: ko radi ateste).

Doduse koliko stvari je odjednom prestalo kod nas da vazi u skorije vreme, ovo je sitnica :)


Sve si rekao-jasno kao dan-prevara i pljacka!

[ Darko_zed @ 01.04.2013. 23:39 ] @
Ja planirao ovih dana da ugradim plin , kompletno sve !!
Koja je tu procedura sada i koliko ce kostati ???
Ili sta vise na drugom autu da atestiram vec postojeci ,uredjaj ugradio servis imam sve papire ali nemam atest , sta sad ??
Boca nova dve god.(sa pratecim papirima) nije presla ni 20.000km
[ Deep|Blue @ 02.04.2013. 10:25 ] @
Citat:
mmix: Sad mene pitas mnogo, mozda, ali samo mozda, je uvidom u stanje na terenu ustanovljeno da je zivotni vek , shodno (nedostatnom) odrzavanju u Srbiji, kriticnih delova opreme kraci nego sto je inicijalno prepisano iz deklaracije proizvodjaca. Ti to ne mozes da znas, a oni mogu. Pri tom, kad kazem oni, mislim da struku, ne na politicare. U svakom slucaju cu se i ja osecati bolje ako vi svi sa vremena na vreme zamenite te kriticne delove tog eksplozivnog sklopa.


Vidi mmix,
lepo je što neko pokušava da sagleda stvari i sa druge strane.

Već sam naveo da novinari krivo prenose situaciju. Država nije poništila ateste, već uvodi kontrolne ateste. Samim time su pokušali da preskoče problem retroaktivnog važenja zakona. Međutim, iako su ga nazvali drugačije, oni su ograničili postojeći atest, čime postoji retroaktivno delovanje zakona.

- Samovoljnost divljih atestnih centara
Kao glavni razlog se pominju neovlašćeno određivanje trajanja atesta i propuštanje neispravnih vozila.
Što se tiče "divljih i samovoljnih atestnih centara", to su upravo isti centri koji su i danas ovlašćeni za atestiranje uređaja.
Naravno, oni su tada trajanje atesta određivali prema tadašnjim propisima, a ne prema uglu padanja sunčevih zraka ili količini alkohola u krvi atestirača.
Dakle ova tvrdnja je krajnje netačna i bezobrazna.
Problem propuštanja neispravnih vozila je već domen korupcije i nije u redu da se svi vlasnic vozila na TNG kažnjavaju zbog nekolicine onih koji su platili atest.

- Kritičnost instalacija
U prethodih 10 godina, u Srbiji se desilo manje od 10 nesreća prouzrokovanih neispravnom instalacijom TNG uređaja u autu. Od tih par nesreća jedna se desila jer je tng ugrađen na starom volkswagen kombiju sa vazdušnim hlađenjem, na kojima je zabranjena instalacija. "Majstor" se snalazio pa je omotao cevi gasa oko auspuha kombija ... sjajno rešenje. Dodatno je postojala jedna zastava 101 koja je imala totalno neispravne instalacije.

Da li su ova dva slučaja dovoljna za toliku paranoju i kažnjavanje 400 000 vlasnika vozila na gas?

Inače opasnost od vozila na gas i njihova sklonost eksplozijama je jasno pokazana na više testova, ali na linku AMSS-a imate jedno lepo objašnjenje.

- Novac
E ovde dolazimo do jako važnog cilja ABS-a ... 3000 RSD po vozilu, 1.2 milijarde dinara od celog krda ovac... pardon, vlasnika vozila na TNG. Plus 1.2 milijarde RSD koje idu AMSS-u. Cifra i nije nešto specijalno po državu, ali je sjajan izvor radnih mesta za porodicu i prijatelje.


- Vreme
Zar nije preterano da vas neko maltretira mesec dana zbog ovoga. I to, mesec dana je trenutna cifra, ali ako uzmemo nekih 280 radih dana u godini i 400 000 vozila stvar izgleda jako loše, jer dobijamo cifru od 1428 vozila dnevno.
Ajde da uzmemo da združeni atestni centri mogu da progutaju tu količinu vozila (mada im je za pregled potrebno oko sat vremena, a AMSS je u dosta centara stkratio radno vreme na 7-8 časova).
Koliko radnika je potrebno ABS-u da konstantno pregledava fotografije i dokumentaciju za 1428 vozila dnevno!?
[ Deep|Blue @ 02.04.2013. 10:29 ] @
Naravno da je teško izbeći ovaj harač kad su nezajažljivci toliko navalili, ali smo makar mogli lakše da prođemo po pitanju vremena ....
Zar nije bilo dovoljno da ovlašćeni atestirači pregledaju vozilo, fotografišu i daju produženje atesta na trenutno važeći rok, kao što su radili i pre.
Zabeležene fotogafije se pošalju veselom ABS-u, koji se bavi kotrolisanjem po uzorku, a ako nađu neki propust kod atestirača ... kazne ga, a vlasnik vozila da može da nadoknadi štetu, prepravke i ponovljeni atest od organizacije koja ga je zeznula.
[ mmix @ 02.04.2013. 11:35 ] @
@Deep|Blue,

ok, sa nekim stvarima koje si napisao se slazem, i sasvim sigurno nije prijatno nekome da mora da drzi auto u garazi zato sto sistem nema dovoljnu propusnu moc, ali valjda postoje neki prioriteti sta je vaznije sa stanovista bezbednosti. Ako pogledas link koji je postavio vaske2, videces da zapravo i ima inzenjerske logike u tome sto se desava

"Savitljivi vodovi visokog pritiska (gumeni i sintetički) moraju biti homologovani (posebno naglašeno s obzirom da je njihova pojava novijeg datuma). Cevi vodova visokog pritiska koji su od bakra ili čelika ne moraju biti homologovani. Ove cevi moraju biti bešavne i ne smeju imati spoljni prečnik veći od 12 mm, a debljinu zida manju od 0,8 mm i moraju biti zaštićene gumenim ili plastičnim zaštitnim omotačem („bužirom”)..."

Ti naravno mozes reci da je to novi reket, sa "homologovanjem" cevi, jer ih "homologuju" verovatno isti likovi koji sprovode atest, ali mozda iza toga i stoji cinjenica da domacini i njihovi majstori u te sisteme trpaju sta im padne na pamet. "Nemas crevo za plin, daj odseci parce od ovog creva za vodu". Da ne pominjemo situaciju da su ta kvalitetnija creva skuplja i da sigurno postoji dovoljno ljudi koji su u medjuvremenu morali da rade popravke originalnih sistema i to radili nekvalitetnim jeftinim zamenama i da sada predstavljaju rizik i po sebe i po druge, sto dosadasnju statistiku koju si izneo cini nevaznom. Ti mi sad reci ko je nakon popravke plinskog sistema u kolima isao po novi atest? Zato svi na proveru.
[ SASASTA @ 02.04.2013. 11:55 ] @
Ma samo reket drzave,bakarne cevi koje provode pritisak 10 bara ne mora da budu homologovane a gumena creva sa manje od bara mora da budu.agencija za brukanje saobracaja samo hoce pare bas njih briga za bezbednost.
[ mmix @ 02.04.2013. 11:59 ] @
Citat:
Dexic: Kako ti i ventura mozete da imate ovako "zatvorena" i nepovezana-sa-realnoscu misljenja?
Na ma koji nacin da drzava dobija novac, ona ga dobija.
To sto nesto mozda nije u interesu drzave, nema veze sa time da li je to u interesu nekoga ko VODI drzavu posredno ili neposredno. Samim tim, neko od ovoga ima koristi.


Pa kakav ti je sad to rezon, neko naravno uvek ima koristi od necega, ali sad bas praviti zaveru drzave i masinskih fakulteta za siromasenje gradjana je malo previse. Mozda i kablovsku treba da dobijes za dzabe jer i od toga drzava uzima porez i neko ima koristi.

Drugo ne moze neko da odgovara za stvari koje nisu bile znane unapred, kao sto je verovatno situacija sa ovim crevima. Niko tebi ne garantuje nista atestom, garantuje drzavi radi ispunjenja drzavno propisanih uslova, to je ono o cemu sam pricao u prvom svom postu. Imanje vozila, tj imanje plinskog pogona nije tvoje ustavno pravo, to je privilegija koju si dobio i zadrzavas ispunjenjem uslova. mozda to ne osecas kao privilegiju jer privilegije spajas sa tajkunskim vozilima, sto tvoje nije, ali po definiciji sve sto nije pravo jeste privilegija. Ti u tom procesu ne ucestvujes ama bas nikako sem sto moras da platis da se uslovi ispune i pregled obavi. Drzava ako hoce moze da ti uvede atest pred svaki ulazak u vozilo, kao sto se component nasali. Nije prakticno niti ispunjivo ali je u njihovom domenu.

Da ne pominjemo dimenziju da drzavi sasvim sigurno nije u interesu je da ti vozilo bespotrebno cami u garazi jer onda ne kupujes plin i ne placas im akcize i poreze, tako da drzava u ovome ucestvuje na svoju finansijsku stetu koju PDV od atestiranja ne moze da pokrpi sigurno.

[ hobbista @ 02.04.2013. 11:59 ] @
Citat:
mmix: @Deep|Blue,
Ti naravno mozes reci da je to novi reket, sa "homologovanjem" cevi, jer ih "homologuju" verovatno isti likovi koji sprovode atest, ali mozda iza toga i stoji cinjenica da domacini i njihovi majstori u te sisteme trpaju sta im padne na pamet. "Nemas crevo za plin, daj odseci parce od ovog creva za vodu". Da ne pominjemo situaciju da su ta kvalitetnija creva skuplja i da sigurno postoji dovoljno ljudi koji su u medjuvremenu morali da rade popravke originalnih sistema i to radili nekvalitetnim jeftinim zamenama i da sada predstavljaju rizik i po sebe i po druge, sto dosadasnju statistiku koju si izneo cini nevaznom. Ti mi sad reci ko je nakon popravke plinskog sistema u kolima isao po novi atest? Zato svi na proveru.


Drugim rečima, svi su krivi dok ne dokažu da su nevini ???
Šta je sa onina koji nisu menjali ništa na sistemu, a postali su neregularni preko noći?

Da preformulišem prethodno pitanje, obzirom na podatke koje je Deep|Blue naveo:
Citat:
BTW, da li je iko video bilo kakvu studiju/statistiku o nesrećama čiji je uzrok neispravan uređaj za TNG, a koji je u tom trenutku imao važeći atest? Obzirom da se pozivaju na "povećanje bezbednosti" pretpostavljam da postoji neki dokument da bi mogli da uporede stanje pre i posle donošenja ovog propisa (ili uredbe?).


[ mmix @ 02.04.2013. 12:04 ] @
Citat:
hobbista: Drugim rečima, svi su krivi dok ne dokažu da su nevini ???
Šta je sa onina koji nisu menjali ništa na sistemu, a postali su neregularni preko noći?


Platice 6000 dinara proveru atesta i registrovati auto. U samom tekstu pise da su im se javljali vozaci koje su sa atesta vracali sa zahtevom da zamene creva, dakle te situacije su realne. Sta treba da rade, da traze od vozaca casnu pionirsku da nisu menjali sistem? Ti si taj koji trazi da njegovo vozilo bude proglaseno upotebljivim za saobracaj, ti snosis troskove dokazivanja. Ne prica se nigde o krivici.
[ hobbista @ 02.04.2013. 12:08 ] @
Kada su radili atest, slikali su sistem (i delove sistema). Mogu slobodno da uporede stanja, ali ne o mom trošku ukoliko nije bilo izmena.

Sve u svemu, žao mi je što navršavam tek 4 godine od ugradnje. Radovao bih se da mi je sada peta godina :)
[ mmix @ 02.04.2013. 12:12 ] @
Pa sta bi radio Drao se na salterusu u MUPu dok te ne uhapse? Ili vozio sa isteklom registracijom dok te ne nahvataju? Diskutabilno je da li bi ti tuzba prosla jer bi morao da dokazes da ni drzava ni atester nemaju pravo da uvedu dodatna ispitivanja, sto bi ti verovatno bilo glat odbijeno jer drzava ima pravo na takve stvari, jer da nema ne bi mogla ni iniscijalni atest da ti uvede. Zaboga, onda ni tehnicki pregled ne bi bio obavezan. I sve to vreme dok se akas po sudu i dalje ne bi mogao da vozis kola.

I ocigledno mogu da urade to o tvom trosku, to upravo i rade.
[ Deep|Blue @ 02.04.2013. 12:23 ] @
mmix

Slažem se da su homologizovana creva sasvim potrebana za ovakve uređaje.
Pritom, ove nije problem do pritiska kako se neki žale, već do poroznosti istih.
OK.

Pretpostavljam da ti je poznat pojam "Vanredni tehnički pregled". Ukoliko OSL posumnja u ispravnost vozila, dotično se vozilo šalje na vanredni tehnički pregled radi stručne provere stanja vozila.
Ukoliko vozilo nije ispravno, isključuje se iz saobraćaja, vlasnik dobija kaznu, snosi troškove vanrednog TP, mora da otkloni kvarove i da odradi ponovni TP.
Ukoliko je OSL pogrešilo i vozilo je ispravno, troškovi vanrednog TP-a padaju na teret MUP-a.

Ukoliko je sigurnost osnovni i jedini cilj ABS-a, zbog čega ABS nije insistirao na ovoj postojećoj proceduri?! Već imamo instrument provere neispravnih instalacija koji je sasvim funkcionalan. Dovoljno je bilo da policija, ali i tehnički pregledi, proveravaju stanje vozila. Ukoliko im je nešto sumnjivo, šalje se na vanrednu proveru TNG instalacija, a dalje se procedura odrađuje prema zakonu.

Naravno, sve ovo bi morala da isprati medijska kampanja i eventualni besplatni pregledi instalacija ili eventualno sa dosta nižom cenom, na koju bi vozači mogli da odu da bi proverili stanje. Naravno, ostaje nemogućnost registrovanja neispravnog vozila.

Ovim dobijate pozitivnije efekte, manje nepravedno pogođenih ljudi i manje opterećenje na tehničke preglede, atestne centre i ABS. ALI ... i manje prihode od taksi.
Naravno, tako bismo došli do poboljšane sigurnost i pouzdanost i vozila na tng, ali bi sve to nekome bilo bezvredno bez 2.4 milijarde dinara.
[ mmix @ 02.04.2013. 12:36 ] @
Nagadjam ali verovatno zbog obucenosti osoblja i neophodnih ovlascenja. Radnik u sentru za tehnicki pregled nije ni obucen ni ovlascen niti poseduje odgovarajuce znanje i/ili opremu da donese takav zakljucak. Isti kao sto ni OSL nema dovoljno znanja da moze racionlano da posumnja u ispravnost da bi te uopste poslao na v.t.p.
[ Deep|Blue @ 02.04.2013. 12:57 ] @
Hmm, ne slažem se mmix.
OSL je dovoljno osposobljen da trenutno može da posumnja u ispravnost vozila i da ga pošalje na VTP.
Takođe i radnici na tehničkim pregledima mogu da se upoznaju sa osnovnim zahtevima ispravnosti TNG uređaja.

Napokon, procedura nije komplikovana
- vizuelna provera serijskih brojeva opreme
- vizuelna provera homologizovanosti creva - broj sertifikata vidno ispisan na crevu
- vizuelna provera datuma na boci
- vizuelna provera učvršćenosti boce i položaj iste.
- vizuelna provera položaja i izolovanosti vodova ispod vozila ....
- Vizuelna provera stanja isparivača, creva i spojeva.
- eventualna provera curenja gasa preko jednostavnog aparatića ....

Procedura je krajnje jednostavna za osobe koje znaju da čitaju. Dovoljno je da se neki tekst ne slaže i pošalješ ga na VTP. Tamo postoji atestirač (ili kako već da ga zovemo) koji je dovoljno stručan da potvrdi ili poništi atest.

Inače, sada kada odeš na TP, serviseri će ti možda pogledati vozilo, reći šta ne valja i dati spisak ovlačćenih servisera.
Svaki od tih ovlašćenih servisera je osposobljen da ti kaže šta ne valja i da dovede u ispravno stanje, koje potvrđuje nekom izjavom.

Dakle nije u pitanju nikakva stručna analiza propusnosti creva u kontrolisanim labaratorijskim uslovima, već čitanje oznaka.
[ hobbista @ 02.04.2013. 13:46 ] @
Citat:
mmix: Pa sta bi radio :) Drao se na salterusu u MUPu dok te ne uhapse? Ili vozio sa isteklom registracijom dok te ne nahvataju?

Mator sam ja za dranje. Advokat bi završio sve, dok za drugu stranu ne bi bilo ni malo jeftino.
Samo je pitanje da li bi bio gonjen AMSS ili MUP.

Ponavljam, slažem se da su potrebni jasni propisi, kao i atest, i to ne samo za TNG. Da li su opasnija nehomologovana creva za TNG, ili guma na točku stara 10-15 godina a koja ima propisanu dubinu šare?
Na temu bezbednosti možemo daleko da odemo. Ovde je u pitanju prevarna radnja od strane države ili ustanove koja je sertifikovana od strane države za obavljanje nekog posla (konkretno atesta TNG uređaja).


P.S. Da ne misliš da lupam, već sam (uz dobrog advokata) dobijao procese protiv države.
[ Deep|Blue @ 02.04.2013. 13:47 ] @
Na kraju krajeva, OSL zakonski ne može da ustvrdi ispravnost ili neispravnost određenog vozila, već je potrebno da izjasni "osnovanu sumnju", a stručnjaci su tu da potvrde ili opovrgnu tu njegovu sumnju.
[ mmix @ 02.04.2013. 13:49 ] @
Ja u zivotu nisam video pandura da radi ista od stvari koje si ti naveo ni sa benzincima/dizelima, budimo realni. Kad pandur salje nekog na VTP? Kad je vozilo ucestvovalo u saobracajci ili kad mu otpadne tocak na putu ili slicno. Pandur nema razloga da ikad pogleda plinsku opremu u kolima, pa makar ta oprema bila na 20km od eksplozije, osim ako ne primeti konektor za plin a vozilo uopste nema atest. Ne rade ni oni po svom licnom nahodjenju, imaju pravila sluzbe. prvo sto ce pandur da kaze kad mu iznesu taj spisak je "ja nemam pojma sta je to, to nije moj posao jer ja za to nisam obucen". I potpuno ih razumem, ni ja se toga ne bih latio na njihovom mestu iako znam da citam (ti pogledas cev i kroz 20km ona prsne i nego izgine i onda te neko proziva sto nisi primetio kvar).

Postoji razlog zasto tehnicki centri ne rade ateste vozila, posao koji oni obavljaju je prilicno jednostavan i sve vise se svodi na "pritisni dugme, nahrani svinje i ne diraj nista". Njihov zadatak je da pokrenu atestiranu masinu koja ce da proveri osnovne parametre vozila i bezbednost upravljackog mehanizma, i ionako su skloni podmazivanju i za te poslove. Bilo bi "gospodine kakvo vam je ovo bastensko crevo?" - "Evo 200din za pivo" - "Aaa, nisam dobro vieo, to je pravo homologovano crevo" Znaju oni sa kim imaju posla, i do sad su svi pokusaji da se te zloupotrebe sprece bile veoma neuspesni, a ti bi na to da jos dodas i atestiranje i proveru atesta.

[ boyan3001 @ 02.04.2013. 14:53 ] @
@mmix

Izvini, ali dosta pricas o nekim stvarima napamet. Sve ovo je zaista uradjeno samo zbog novca, odnosno da se ABS ugradi u ceo posao. Prvo i osnovno, zakon je donet 2009, pravilnik prosle godine. Nikome nije palo na pamet da vozace obavestava o tome sta ce novi pravilnik da donese i kako da se za isti pripreme. Meni je ovo sve promaklo, pa sam upao u belaj, iako solidno pratim atomobilizam. Ne sumnjam da je SAT pricao o problemu i da se mogla naci informacija na strucnim forumima (poput pomenutog CBC-a), ali SAT i strucni forumi nisu Politika koju svi citaju svaki dan... niti su vozaci u Srbiji obavezni da prate strucne medije. Dokle ide razmera neobavestenosti, evo ti i primer iz prve ruke od pre neki dan. Sednem u taksi, majstor je bio raspolozen da progovori koju i padne mi na pamet da ga pitam... vozi naravno benzinca na plin. Reko je l' znate za ovu zezanciju oko atesta, jok pojma nema, ugradio pre 2 meseca plin i zavrsio sve po starom sistemu. Apsolutnog pojma nije imao za sve ove nove peripetije sa pravilnikom, gledo me u cudu, mislim da je mislio da pricam gluposti.
S druge strane, sada mozes da procitas, vec i po novinama, kako policija sistematski lovi TNG-ovce i iskljucuje iz saobracaja, a konto toga da im je proslo vise od 5 godina od atesta, a da nisu radili proveru.
S trece strane, ja sam juce bio u AMSS da resim problem sa svojim kolima. To me je kostalo 5500 din, od cega je 2500 din otislo AMSS-u (stoji im stara cena na tabli jos uvek), a 3000 din agenciji za bezbednost saobracaja. Pre toga, su me kostale ruke majstora 3600 din, koji mi je zamenio bocu (istekao joj je atest od 10 + 5 godina). Tehnicki pregled me je kostao 1500 din.
E sad ti meni objasni zasto u celom tom lancu ABS-u ide skoro ista cifra koja ide i majstoru, koji je inace tu uradio najveci deo posla, potrosio najvise energije i vremena (celodnevni posao) i najvise od svih iskrivio svoja ledja? Takodje od svih likova u lancu, jedino sa njima iz ABS-a nisam imao nikakv drugi kontakt osim novcane transakcije na njihov racun.

Ne bih sada ulazio u detalje oko toga kako AMSS radi ateste i kontrole i kako majstori sve mogu da ugradjuju instalacije. To je neka druga i posebna prica. Ovde je poenta na mantri da se drzava, vlasti i ovlasceni navodno brinu za bezbednost u saobracaju i zbog toga moraju vise da se ugrade i ukljuce u poslove oko ugradnje plina. Ja odgovorno tvrdim da se oni brinu jedino za svoj dzep.
[ niki 67 @ 02.04.2013. 19:33 ] @
Citat:
boyan3001: @mmix

Ne bih sada ulazio u detalje oko toga kako AMSS radi ateste i kontrole i kako majstori sve mogu da ugradjuju instalacije. To je neka druga i posebna prica. Ovde je poenta na mantri da se drzava, vlasti i ovlasceni navodno brinu za bezbednost u saobracaju i zbog toga moraju vise da se ugrade i ukljuce u poslove oko ugradnje plina. Ja odgovorno tvrdim da se oni brinu jedino za svoj dzep.



Citat:
hobbista:  Ovde je u pitanju prevarna radnja od strane države ili ustanove koja je sertifikovana od strane države za obavljanje nekog posla (konkretno atesta TNG uređaja).


Podrzavam u potpunosti-to je kljucni problem-velika pljacka gradjana i punjenje budzeta.

Sve mi se cini da ova tema ide u pogresnom smeru,ne treba mnogo pametovati.
Ja sam pre 10-ak dana imao registraciju i tehnicki i sad se nadam da ce za jedno mesec dana izaci nova uredba po kojoj moram u toku tekuce godine (koju sam platio) da idem jos 4 puta na tehnicki pregled zbog bezbednosti u saobracaju i to po NOVOJ CENI od 30.000 din po jednom Teh.pregledu a tehnicki pregled moze da radi samo drzavna institucija jer ova agencija gde sam bio prvi put je nelegalna.

Dobro bi bilo da uvedu A-test za sva vozila koja idu na tockove i to kvartalno po ceni jedne prosecne plate!
Nadam se da ce tada svi shvatiti o cemu se radi.
[ bakara @ 02.04.2013. 20:53 ] @
Nisam bas detaljno pratio temu, ali ako smem da primetim jedan detalj;

Ta atestirana creva i cevi koja su jos dodatno izolovana sigurno povecavaju bezbednost i onako bezbednog celog sistema, ali mi nije jasno ovo za 5 godina...

Znaci ako je neko pre mesec dana dobio atest njemu to sad vazi koliko?
I on verovatno nema ta atestirana creva...i ne razlikuje se nimalo od onog kome je atest istekao tek sada.

[ boyan3001 @ 02.04.2013. 21:17 ] @
Atest po novim pravilima, sustinski ne istice, a svako od sada mora da radi proveru na 5 godina (u sustini nije sija nego vrat). I da, ko je recimo odradio atest pre stupanja na snagu novog pravilnika, taj je miran narednih 5 godina i moze da mu se 'ebe za homologovana creva.

[Ovu poruku je menjao boyan3001 dana 02.04.2013. u 22:29 GMT+1]
[ hobbista @ 02.04.2013. 22:08 ] @
@bakara:
Ima tu još jedna pojava, meni neverovatna.

Primer:
- Ugradio si TNG pre nešto više od 5 godina, i dobio A-test na 10 godina.
- Isticala je registracija u januaru ove godine, i normalno prošao tehnički i ceo proces produženja registracije.

Dakle, voziš auto na TNG koji je uredno registrovan.
Zaustavi te saobraćajna policija, pogleda dokumenta i traži na uvid karton (papirić) od A-testa TNGa.
Daš mu taj papirić, i on utvrdi da si neregularan, jer je A-test rađen pre 5 godina i 3 meseca (u tom papiriću piše da važi 10 godina), bez obzira što ti je auto registrovan.

Rekoh, meni je ovo neverovatno i ne poznajem lično nikoga sa ovakvim iskustvom.
[ bakara @ 02.04.2013. 22:22 ] @
Hm...da, to su dva interesantna i vrlo realna slucaja koja ce se cesto dogadjati i policija ce morati na takve da zazmuri.

Malo im je busan taj pravilnik.
[ Deep|Blue @ 02.04.2013. 23:21 ] @
Citat:
bakara: Hm...da, to su dva interesantna i vrlo realna slucaja koja ce se cesto dogadjati i policija ce morati na takve da zazmuri.

Malo im je busan taj pravilnik.

Hmmm, da li će morati da zažmire?!
Nešto mi sve deluje da će panduri da iskoriste ovu malo suludu situaciju.
Inače, kad je zakon izašao postojala je mala polemika oko gasa... ali tada je ABS rekao, da će ovima koji su atetirali po starom, važiti taj stari, a da izmene idu za nove. Što bi zakonski i bilo ispravno.
Ali, naše ljude ne zanimaju ovakve sitnice.
[ vaske2 @ 03.04.2013. 13:50 ] @
Ja kome god pričam o ovome gledaju me kao da sam pao sa kruške...

Juče pričam kolegi na poslu koji takođe vozi auto na plin koji je atestirao pre 7 godina i on će meni mrtav hladan"ma šta lupaš,ja preključe u Ljigu odradio tehnički i uredno registrovao auto bez da me iko išta pitao o plinskom uređaju",dakle ili se nije još dovoljno pročulo ili su novinari malo naduvali celu stvar jer ne znam kako se drukčije može obrazložiti to da se u nekim opštinama ne može čak izvršiti ni tehnički pregled,dok se u drugim završava kompletna registracija bez ikakvih problema...
[ SASASTA @ 03.04.2013. 14:03 ] @
kod mene u palanci ne moze tehnicki da se uradi pitao sam na vise mesta ali to se odavno u srbiji desava negde nesto moze negde ne.
[ Mister.X @ 03.04.2013. 19:15 ] @
Pazite sada moj slucaj

Kupio sam auto pre godinu dana , uvezen iz Italije, tamo je ugradjen plin 2004. godine, i to je uredno upisan u saobracajnu dozvolu iz Italije koju sam uz svu dokumentaciju dobio za automobil pri kupovini od uvoznika. Prilikom registracije mi je receno da posto u saobracajnoj vec stoji da auto ima Italijanski atest i da je uradjen pre manje od deset godina ne moram da radim atest u Srbiji, vec mogu da prevedem tu Italijansku saobracajnu kod sudskog tumaca da mi on to overi i to je to. Tako sam i uradio, i sup mi je bez problema registrovao auto.

Nazovem ja sad AMSS da zakazem pregled po novom pravilniku (jbg sta cu , zakon je zakon) objasnim im situaciju a oni se krste. Kao kako si ti uopste registrovao kola bez atesta u Srbiji. Sta kako, pa sup mi je pregledao papire i rekli sve u redu, ma jok, kazu, ne moze to tako mi sad tebi ne mozemo da izdamo reatest jer nisi uradio prvi atest ovde a u saobracajnoj ti je vec upisano benzin - gas tako da ne mozemo ni da ti uradimo prvi atest. Ja slusam i ne verujem sta mi covek prica.

Nazovem lepo agenciju za bezbednost (brukanje) saobracaja, a oni isto u fazonu da da , nisi ti jedini koji ima taj problem, ima vas dosta, to je greska supa koji je na taj nacin registrovao vozila, poslali smo im mi dopis, cekamo odgovor. Ja vec cvilim i penim od besa, alo ljudi pa istice mi za dva dana registracija, ma ne *ebu oni dva posto, jeste, kazu, ali ne brinite nista, nije vasa greska , kriv je mup. Sta me briga ko je kriv kad ne mogu da registrujem i vozim kola.

Odem ja lepo u sup gde sam registrovao kola. Oni me gledaju belo. Dajte nam vas broj telefona, provericemo vas dosije pa cemo vas zvati. Smirim se ja tu malo, mislim se ok, mozda oni nadju neko prihvatljivo resenje. Zovu me sutradan i kazu, znate sta, sto se nas tice vas dosije je u redu, mi mozemo da vam pozajmimo dokumenta iz dosijea, da vi odnesete u sud da vam sud to overi pa da onda sa tim idete u agenciju za bezbednost (znaci pored svega jos da placam i overu u sudu) . Dobro kazem ja, nazovem odmah nakon toga agenciju i ispricam sta mi je sup predlozio i jel pije to kod njih vodu.
Ma kakvi, znate sta, sup je napravio gresku, ne mogu oni vama kao pojedinacnom slucaju da rese taj problem, poslali smo mi njima dopis sta ce biti sa vozilima kao sto je vase, pa kad nam odgovore (za ko zna koliko dana, ako uopste i odgovore) vi nas nazovite.
ALo ljudi , pa ko mi garantuje da ce vam sup ista odgovoriti, sta da radim ako prodje onih mesec dana i odjave mi auto iz sistema, sta da radim bez auta mesec dana... znaci poludeo sam kao nikada u zivotu, pa jbt u kojoj banana drzavi mi zivimo ... pa ovo je necuveno, ne samo da su smislili kako da oderu narod, vec su to toliko ocajno smislili da sad neki od nas moraju da cekaju ko zna koliko dugo , dok se oni dogovore kako ce da usaglase to dranje, najcrnje je sto sam ja hteo da uradim atest i da platim sta treba, al gle cuda ne mogu jer je sup pogersio, pa jbttttt ... ima da emigriram na najudaljenije moguce mesto na kugli zemaljskoj, na Novi Zeland , ma na Mesec ... samo sto dalje od ove lopovske bagre
[ Deep|Blue @ 04.04.2013. 00:55 ] @
Ti si stvarno fenomen :)
Kod tebe su (pri prvoj registraciji) državni organi totalno zakazali u svojoj osnovnoj dužnosti, a to je naplata taksi (pustili te sa atestom strane države)

[ KrkaCiC @ 04.04.2013. 01:45 ] @
Juce bio do MF u Nisu. Situacija je sledeca: kome je istekao atest (5 je 5 a 10 je isto 5 godina ) treba da poseti nekog dobrog majstora i tamo ce mu on reci da li treba da menja nesto ili ne,i sam atest ce ga kostati oko 6000 a sama boca ima rok uotrebe od 10 godina
a ko sada atestira prvi put na*ebao je po recima zaposlenih i sto je najgore za ove koji produzuju atest zakazuje se za 12-15 dana a za ove druge osoblje MF-a tek treba da dobije sertifikat pa ce onda tek izdavati ateste,sve u svemu zbrka.
Mene interesuje sledece: neko ko ima dosta savremeno vozilo i ko je ugradnju plina platio poprilicno i to u ovlascenom servisu da li je dobio sve po novom propisu,tj da li je homologovano sve sto treba?
[ Deep|Blue @ 04.04.2013. 10:22 ] @
Neko je pomenuo da se u nekom mestu zakazuje pregled mesec ipo unapred.
Pošto je tema aktuelna, ne bi bilo loše da navedete kolika su čekanja u vašim mestima.

Primer Čačak
Servisi: 5-10 dana
Pregled u AMSS: 33 Dana (Ispravka, prvi termin 7. Maja)
Prva rešenja su počela da se vraćaju posle 15-17 dana.


[Ovu poruku je menjao Deep|Blue dana 04.04.2013. u 14:15 GMT+1]
[ Deep|Blue @ 05.04.2013. 14:04 ] @
a za sve zlonamerne osobe i hejtere koji bezrazložno iznose sumnje u dobronamernost ABS-ovih akcija ...
Trebali bi da budu svesni da ABS veći deo prikupljenih sredstava troši na kvalitetne i mirisne promotivne akcije, a preostalu
siću za plate.

Inače,
nakon ujdurme sa gasom i novim neophodnim potvrdama o euro kategoriji vozila pri uvozu, planiraju i drastično povećanje već katastrofalno visokih cena kazni za prekršaje u saobraćaju.
[ pri3rak @ 05.04.2013. 15:39 ] @
a za ljude koji ce mirnije da spavaju znajuci da plinadzija parkiran pored njih sad mora imati ozbiljan atest, uteha lezi i u saznanju da plinadzija ima garantovano fotogenican isparivac i homologovana creva
[ Dule 021 @ 05.04.2013. 17:58 ] @
Prodam pre 5 dana coveku iz BG auto sa plinom iz uvoza i atest moze bez problema da se uradi ali je problemcic u tome sto mu je zakazan za 17.April!!!!
Koja debilana od drzave!!!!! Znaci sad covek treba da ceka ko zna koliko dana da bi registrovao auto a da bi mu plin bio redovno upisan u saobracajnu dozvolu. Debili su na vlasti i ne mogu da shvatim da oni nesto odrede ali nisu pripremili teren za to i sad sopstveni narod ispasta. Stvarno ne znam ko je vise lud da glasa za bilo koga kad nestrucni rodjaci i prijatelji prave zakone a nisu obuceni za to.
[ sikander @ 07.04.2013. 14:33 ] @
Uh, ala im je Alvirko rek'o...
U istoj emisiji objasnjavaju kako se zakon mora (gas) i ne mora (zadnji nasloni za glavu) postovati.
[ vladd @ 07.04.2013. 15:14 ] @
Malo su se preveslali sa zadnjim naslonom..mislim uveli bi oni to, ali bi im se previse smanjio priliv od muzara, pardon vozaca..

Plin je bio zona udara. Istina pazljivog, posto je pomalo socijalni problem, za koji je kriva ista ta Vlada...

Nako laganog podizanja(i predvidjanja skoro svih tadasnjih diskutanata ES-a pre par godina) cena, shvatili su da akcizna politika nije bas merilo popularnosti, posto je najveca na svetu..u predelima koji nisu pod ratnim dejstvima.

Pa se, baveci se dosetkama, i pravilno zakljucivsi da porez na vazduh takodje nije ni pametna ni politicki povoljna odluka, izmozgali dosetke o sertificiranju(koje se vec niz godina uspesno razvijaju u nekim drugim oblastima zivota) kojecega na vozilima, i laganog "napada" na socijalni sloj stanovnistva, onaj sa najmanjim novcanikom, onaj koji nije naslonjen na budzet, onaj koji grcavo pokusava da prezivi, radeci, ceprkajuci nesto, dok ga drzava davi i pritiska, uslovljava i sikanira, taksama, uredbama, kasnjenjima u obavezama prema pojedincu...

Sto samo pokazuje da birokratija jaca, da veliki politicari nisu u stanju da upravljaju drzavicom sa 10 miliona stanovnika..da ne mogu ni gradonacelnici nekog ozbiljnog grada da budu...ali vole..

Tako su zakljucili da, bez velikog uznemirenja i socijalnih nemira, opterecuju dzepove gradjana, i pomalo smanjuju guzvu na drumovima, za svoje obesne sluzbene potrebe..

Poz
[ alazovic @ 07.04.2013. 15:34 ] @
A ja reskirao, pa registrovao ranije

Ističe mi registracija polovinom ovog meseca. Ali kako se svašta govorkalo o ovome, ja lepo u martu odem i produžim registraciju bez problema.
Atest za bocu mi svakako ističe sledeće godine, do tada će sve da se usaglasi, a i cene će da se svedu na one koje će važiti duže vreme. Čuo sam i da traže električni ventil/prekidač gasa na boci, koji nemam, pa će sve to da se ugradi zajedno sa novom bocom. Atestirane cevi i kablove već imam.

Jedino me brine eventualan vanredni tehnički pregled gasne instalacije, ali bi trebao da budem baš veliki baksuz da me to snađe.
A da li sam pomenuo da nemam ni zadnje naslone za glavu?
[ vladd @ 07.04.2013. 16:43 ] @
Nisu ni glupave birokrate razmisljale o varijantama da postoje DVA naslona na zadnjim sedistima, a da je vozilo registrovano za PET osoba..

Poz
[ vaske2 @ 07.04.2013. 16:49 ] @
A od 01.2014 cene atesta ce se višestruko uvećati jer tad stupa na snagu novi....verovatno pravilnik. Mislim da se uvođenjem svih ovih novih nameta i definitivno završava epoha jeftinije vožnje na plin i da ce se onima kojima istekne atest više isplatiti da ga izvade iz vozila. Još se u nekoj budućnosti planira skraćenje ovih novouvedenih periodičnih pregleda sa 5 na 2 godine na koliko se vrše u EU. Pa kada nam i standard bude kao tamo tada ćemo i poštovati sve ove pravilnike,a do tada ćemo se igrati malo mačke i miša pa ko koga z.....!
[ boyan3001 @ 07.04.2013. 16:58 ] @
Atest ce biti skuplji, ne i provere. Bice veca cena za ugradnju, za krajnjeg korisnika, ali to ne znaci da ce voznja na plin postati neisplativa. Samo ce se malo podici broj kilometara posle kog plin pocinje da se isplacuje. A cak i da skrate provere na 2 godine, opet vazi ista prica sa kilometrima.
[ niki 67 @ 07.04.2013. 17:18 ] @
Citat:
vladd: Malo su se preveslali sa zadnjim naslonom..mislim uveli bi oni to, ali bi im se previse smanjio priliv od muzara, pardon vozaca..

Plin je bio zona udara. Istina pazljivog, posto je pomalo socijalni problem, za koji je kriva ista ta Vlada...

Nako laganog podizanja(i predvidjanja skoro svih tadasnjih diskutanata ES-a pre par godina) cena, shvatili su da akcizna politika nije bas merilo popularnosti, posto je najveca na svetu..u predelima koji nisu pod ratnim dejstvima.

Pa se, baveci se dosetkama, i pravilno zakljucivsi da porez na vazduh takodje nije ni pametna ni politicki povoljna odluka, izmozgali dosetke o sertificiranju(koje se vec niz godina uspesno razvijaju u nekim drugim oblastima zivota) kojecega na vozilima, i laganog "napada" na socijalni sloj stanovnistva, onaj sa najmanjim novcanikom, onaj koji nije naslonjen na budzet, onaj koji grcavo pokusava da prezivi, radeci, ceprkajuci nesto, dok ga drzava davi i pritiska, uslovljava i sikanira, taksama, uredbama, kasnjenjima u obavezama prema pojedincu...

Sto samo pokazuje da birokratija jaca, da veliki politicari nisu u stanju da upravljaju drzavicom sa 10 miliona stanovnika..da ne mogu ni gradonacelnici nekog ozbiljnog grada da budu...ali vole..:)

Tako su zakljucili da, bez velikog uznemirenja i socijalnih nemira, opterecuju dzepove gradjana, i pomalo smanjuju guzvu na drumovima, za svoje obesne sluzbene potrebe..

Poz


Lepo si rekao sve...samo se pitam ima li ko ovo da cuje ili vidi.
U svemu se slazem sa tobom osim sa -veliki politicari nisu u stanju da upravljaju drzavicom sa 10 miliona stanovnika.

Nema nas ni 5 miliona,ako ovako nastave nece nas ni biti.....
[ codeNO @ 07.04.2013. 19:07 ] @
http://www.rts.rs/page/tv/sr/story/20/RTS+1/1299240/SAT+.html
[ jnk @ 07.04.2013. 19:14 ] @
Bilo bi lepo videti statistiku koliko je ljudi povređeno/poginulo zbog neispravne instalacije LPG-a a koliko zbog nedostatka zadnjeg naslona za glavu.

To bi bio očigledan dokaz da je cilj isključivo veći prihod za pojedine grupacije, dok je bezbednost na poslednjem mestu. Ok, to smo svi već i znali al samo kažem.
[ SASASTA @ 07.04.2013. 19:34 ] @
nesrece zbog plina su na nivou statisticke greske
[ botr @ 07.04.2013. 20:56 ] @
Sto se tice sedista, ja nemam pojma sta da radim. Znam da nece biti nikakvog problema na tehnickom, prednost malog mesta ali, moj auto je registrovan za 5 osoba, a pozadi ima dva pojasa, a nasloni su deo sedista, prakticno sediste je u paketu sa naslonima iz jednog komada. I sad, je l imam ja naslon za glavu ili nemam?!

A sta cemo sa matorim automobilima, kod kojih jednostavno ne postoji naslon za glavu ni u jednoj varijanti?!

Pretpostavljam da ce neko dobiti sertifikat da ugradjuje naslone u sedista, a da ce se na takvu prepravku taditi i placati atest.
[ codeNO @ 07.04.2013. 21:59 ] @
Problem koji je MUP zadao nadam se da ce u utorak biti preinacen da vozila koja nemaju da ostane da nemaju bez posledica na tehnickom pregledu. Inace menadzer je rekao Alvirovicu:

"Ne moze ni kod nas retroaktivno da se primenjuje zakon, od onog trenutka kad mu se to isplati, pa makar to bili i neki drzavni organi, znaci, do sada to nikome nije smetalo i sad odjedamput to smeta nekom, ovaj, znaci drzava je tu da zastiti svoje gradjane i apsolutno, mi smo saglasni u tome, ministar i ja da to mora da se stavi van snage."

Samo mi nije jasno kako ova recenica ne moze da se primeni na sve one koji imaju atest na deset godina, da posle isteka tih deset godina onda pocne slivanje u kasu, a ne na ovakav haracki nacin?

Ceka se utorak i sta ce ovi da urade u Briselu, i ovo za naslone za glavu...posle je vreme da raja ustane i da trazi evropske plate i onda mogu da nam sole pamet do sutra sa bilo kakvim nametima, zakonima, aktima, uredbama, taksama i ostalim stranim recima i izrazima
[ vladd @ 07.04.2013. 22:00 ] @
Ili nece moci da voze nikoga pozadi, pa sledi registracija za "van" i dvoje u kolima.

Poenta je da su besomucno poceli da"udaraju" bas po onim gradjanima koji voze starije automobile, pa pride na plin..

Cinjenica da ima dosta javasluka na tehnickim pregledima, pa se drumovima krecu neopevani krsevi, ali taj problem se ne resava zanemarivanjem ranije odluke o tehnickom na 6 meseci, ili dodavanjem novih nebuloza u pravilnike.

Jos ako krenu da se bave antenama, pa po zakonu o bezbednoj bezbednosti, antena treba da bude na krovu, npr napred...


Poz
[ niki 67 @ 07.04.2013. 23:12 ] @
Citat:
codeNO:

"Ne moze ni kod nas retroaktivno da se primenjuje zakon, od onog trenutka kad mu se to isplati, pa makar to bili i neki drzavni organi, znaci, do sada to nikome nije smetalo i sad odjedamput to smeta nekom, ovaj, znaci drzava je tu da zastiti svoje gradjane i apsolutno, mi smo saglasni u tome, ministar i ja da to mora da se stavi van snage."

Samo mi nije jasno kako ova recenica ne moze da se primeni na sve one koji imaju atest na deset godina, da posle isteka tih deset godina onda pocne slivanje u kasu, a ne na ovakav haracki nacin?


To se pitam i ja!
Ako smo platili za 10 god. onda neka bude toliko pa kad taj rok prodje onda po nekom novom pravilniku.

Kako bi bilo da ja platim autobusku kartu do odredjenog mesta i po novom pravilniku poskupi karta dok se ja vozim i mene izbace iz bus-a na sred puta ili da doplatim kartu po ceni koja je nekoliko puta veca od one koju sam vec kupio????

Retroaktivno nego sta (moze im se).......sisaju nas,pljackaju nas a mi samo trpimo i svesno propadamo!!!
[ boyan3001 @ 07.04.2013. 23:26 ] @
Nije retroaktivno. Jer to sto moras sad da placas na 5 godina nije atest, nego je provera atesta. Atest se radi jednom i vazi dok se ne izmeni stanje instalacija. Mozda nije sija nego vrat, mozda moze da se polemise sa moralne strane takav pristup, ali cisto pravno gledano, uterali su (nam ga) zakonski.
[ codeNO @ 07.04.2013. 23:50 ] @
Svako ko ode da sada da radi taj tzv papir uz atest nema sansi da mu nesto ne nadju...zasto...zato sto nijedna cev koja se ugradjivala nema homologaciju. Znaci to novo, pa onda vise nije 3000 plus 2x250 takse nego jos 3000 jer se nesto menja na sistemu, pa ides da predas papire pa pecat da je sada ok i pa tehnicki ponovo pa tek onda registracija kola....I tebi boca istice za godinu dana a juce uzeo potvrdu da su cevi na 5 god, znaci opet ~8000 jer sledece godine sve poskupljuje, opet zakazivanje, boca naravno poskupela, i opet dobijes papirce na 1 godinu jer istice rasprsivac...e i kad to resis i puknes po ko zna koji put...onda ti je istekao atest, a proslih 5 godina si sve zivo izmenjao i sada mora opet nesto da se menja i uzimaju pare jer ... ipak radis atest koji je kompitabilan sa windows osam EU edition


Umesto da sve stoji kako jeste, odes na prvi tehnicki posle ovog zakona i kazu ti to to to to ne valja...imas vremena da se to sredi do sledeceg polugodisnjeg pregleda. Naravno to se unese u jedinstveni komp kao sto je i saobracajna i gde god odes na tehnicki iskacu ti mane pri pregledu i naravno ako to ne resis za 6 meseci iskjucenje iz saobracaja. Nema guzvi onda na 6 tacaka za kontrolu atesta, nema boljke u glavi....cak i na licu mesta da se uplati na tehnickom pregledu tih 3000 za proveru isravnosti jer sada svaki tehnicki ima i salter...nego neee...sto da budemo evropski nastrojeni.....a uvode evropske propise
[ niki 67 @ 07.04.2013. 23:59 ] @
A tek sto su naduvali cene...sve mi se cini da vise niko nece ugradjivati TNG -ne znam kako ce posle administracija bez para.Morace da uvedu neki novi namet.

Sve je moglo da se resi "pristojno" ako im je stvarno cilj -BEZBEDNOT U SAOBRACAJU!
Nisam ja protivnik kontrole i vanrednih teh. pregleda po bilo kom osnovu.
Ovde je nevidjena pljacka,ali nevidjena-ne postoji narod koji moze da guta i trpi kao narod u Srbistanu.
Vecina jos pojma nema kakve ih muke cekaju sa atestom,koliko ce para morati da daju i kakvi ce sve troskovi nastati dok ne registruju auto.
[ boyan3001 @ 08.04.2013. 00:07 ] @
Atest ne moze da ti istekne vise. Za cevi se ne trazi nikakva homologacija, nego za gumena creva. Ja sam recimo do proslog leta imao homologovana creva koja su ugradjena 2007 cak (kad propisi nisu ni postojali). Sve je pitanje gde se radi plin i koliko hocete jeftinije da prodjete. Ta homologacija nije automatski garant kvaliteta, jedno je pocelo da mi puca, pa sam ih promenio. To novo sto sam stavio nije bilo homologovano, pa sam sad morao opet da menjam. Jbga, lose mi se zalomilo.
Ali bez obzira, moze sve da ti bude pod konac koji traze, proveru atesta ces svakako morati da placas na 5 godina. 3000 din je ekstra cifra koja u sve to ulazi. Boca je jedina komponenta instlacija koja ima ogrnicen rok trajanja od 10 godina. Svi ostali uredjaji traju dok ne crknu.
Nije sporno da je svo ovo uradjeno na prvom mestu da bi se neki ugradili za kintu. Ali nije toliko ni tragicno koliko se pise. Ko ima valjano uradjenu ugradnju, nema sta mnogo da placa osim tih 3000 kad dodju na red... ko ima slosersku ugradnju i treba da placa doradu.
Isplai su jajare je nije sve pripremljeno na vreme i sad ljudi imaju problem da ispostuju proceduru, jer ista mora da se ceka zbog malog kapaciteta licenciranih centara.
Inace korektno bi bilo da se provera atesta radi u okviru tehnickog pregleda.
[ Deep|Blue @ 08.04.2013. 00:21 ] @
@Boyan
Ovaj "kontrolni atest" itekako krši ustav po pitanju retroaktivnosti, jer ukida važnost 10-godišnjeg atesta koji je bio sasvim u skladu sa tadašnjim propisima.
U tome i jeste smisao zabrane retroaktivnosti, jer sutra mogu da dodaju dvogodišnje "kontrolne", pa šesomesečne, pa na kraju dnevne ... Na kraju krajeva svako skraćivanje prethodno datih dozvola jeste retroaktivnost, bez obzira kako im neko tepa.

Citat:
codeNO: Svako ko ode da sada da radi taj tzv papir uz atest nema sansi da mu nesto ne nadju...zasto...zato sto nijedna cev koja se ugradjivala nema homologaciju. ...

Pa znaš kako codeNo, sva creva na mom autu imaju homologaciju. To što su neki ošljarili i ugrađivali LPG za 100 eur, to je sasvim druga stvar.
[ KrkaCiC @ 08.04.2013. 00:42 ] @
Moze li mi neko reci koja to creva imaju homologaciju. Naime,imam ugradjen TNg lovato,stariji auto monopoint sistem,placen oko 270e pre 5 god,pa se nadam da sam dobio ta homologovana.
Jel imaju neki pecat,serijski broj na sebi?
[ codeNO @ 08.04.2013. 02:21 ] @
Ja sam vec imao u kolima tng kad sam uzeo auto i prethodni vlasnik mi je ostavio dokumentaciju gde se vidi da se za plin vodilo racuna. Sve plinadzije koje sam obilazio su mi pregledale sistem i bez mana kazu i propisno ugradjen. Atest sa masinca. Trebali bi svi da budu kao ja il ti, ali ako neko hoce da iskoreni fals, onda bi trebali i za par godina da neke namete i ukinu a ne samo da tovare
[ KrkaCiC @ 08.04.2013. 02:31 ] @
Imam i ja dokumentaciju i racun gde sve lepo pise,ali gde je tu homologacija?
[ Cezar Corolla @ 13.04.2013. 21:23 ] @
Onaj deo price da servisi koji ugradjuju moraju imati licencu za svaki tip auta, se odlaze. Navodno, oni treba da dobiju od proizvodjaca gas uredjaja uputstva za svaki auto, kako se ispravno ugradjuje gas u svaki tip.

Znaci ostaje samo reatest, na 5 godina. 6000 dindzi. Ako se izvadi gas iz auta, isto ide atest. Proverio kod inspektora za bezbednost saobracaja.
[ Lavlja_Jazbina @ 13.04.2013. 21:39 ] @
Da li boca za plin mora da znaci da vozac i vozi na plin.
Ako kaze da vozi na benzin,da li moze da ga tera na vanredni tehnicki.Kako bi dokazali suprotno?
[ Cezar Corolla @ 13.04.2013. 21:56 ] @
Ako si do sada imao upisano u saobracajnoj da imas plin, onda se smatra da ga imas, dok ne izvadis i uradis atest za vozilo koje vise nema plin.

Ako do sada nisi imao plin, a odes na tehnicki pregled, zelis da ti upisu da imas plin u saobracajnoj, onda moras doneti atest.

Ako saobracajac vidi bocu ili posumnja da imas plin, a nije upisan u saobracajnoj, onda ima pravo da te salje na vanredni tehnicki pregled, gde su ljudi, koji su za razliku od njega strucni, da utvrde da li imas uredjaj za plin.

Inace, bilo kakve boce sa plinom, cak i za domacinstvo je zabranjeno voziti u autu, ako dobro znam. Ali to je deo za komunalnu inspekciju.
[ boyan3001 @ 13.04.2013. 22:13 ] @
Nije licenca, nego projekat. To su rekli odma da odlazu za sledecu godinu, ali ce svejedno doci i to na naplatu. Ideja je da se svaka ugradnja mora izvrsiti po projektu, koje prethodno odobri ABS. To njihovo sacometrijsko cenjenje projekta se, normalno, placa i pominjali su neke cife od 200+ €. Ostalo je ne bas potpuno jasno, da li je jednom uradjen projekat, za jedan tip vozila i njegov motor primenljiv za sve iste slucajeve ili svaka ugradnja mora da prodje ABS-ov projektni amin.
Proizvodjaci auto-gas uredjaja imaju vec ta gotova resenja, za veliki broj razlicitih modela vozila. No, poenta je da ABS mora, nase bezbednosti radi, ipak da se uveri da je svaki projekat prema "JUS-u", tako da radio ti prema projektu proizvodjaca ili nekom svom, mozda jos boljem ili cak gorem resenju, isto ti se 'vata, platices kako god okrenes. Poenta je ocigledno da se ugrade i u taj posao.

A sto se tice voznje plin / benzin, ako imas plinske instalacije, moras da imas i atest sa sobom za njih, makar ih ne koristio uopste i vozao praznu bocu.
[ vaske2 @ 14.04.2013. 19:15 ] @
Jel gledao neko Alvirka danas? Bio lik iz ABS-a i kaže da su poslali dopis MUP-u da se i ovaj zakon kao i onaj za naslone za glavu pozadi,stavi ad akta,tj da se ne moraju raditi pregledi za one koji imaju atest na 10 godina već da se samo novi atesti izdaju na 5 god i da se zakon ne primenjuje retroaktivno. Odgovor kaže još nisu dobili ali se očekuje da će biti pozitivan.
[ codeNO @ 14.04.2013. 23:19 ] @
http://www.rts.rs/page/tv/sr/s.../RTS+Satelit/1303924/SAT+.html
[ niki 67 @ 14.04.2013. 23:48 ] @
Obecanje ludom radovanje-ovo je zemlja ludaka!!!

Agencija za bezbednost nije pisala zakon.....tako rece ovaj gospodin-zato su nam takvi zakoni kad ga pise MUP!
Setili se ljudi gde da oderu sirotinju.
Uputili dopis MUP-u da razmotri....pa oni mogu da razmatraju 100 god.sta da radi vozac kad 2 meseca ne moze da registruje auto pa mu istekne registracija-posle ga lepo oderete novim "LICENCIRANIM" atestom po licenciranim pristupacnim cenama...pa onda mora da odjavi (zbog vas lopova) auto!
Posto je zakasnio sa registracijom mora da plati nove tablice,novu saobracajnu i opet registracija po takodje "LICENCIRANIM" novim cenama od juce!
Sta sve trpimo...ovo je neverovatno!

Ko zna sta ce reci gospoda iz MUP-a kad cuju ovog gospodina iz agencije?Uplasice se verovatno jer covek kaze "nema ukidanja stecenog prava"-plati 10 god. pa posle ko te sisa zezali smo se!Plati opet!
Ko ce pregledati vozila iz uvoza-"licencirane ustanove",ko ce vrsiti periodicne preglede vozila na TNG-"licencirane ustanove"!


Pa vi bre NISTE NORMALNI-LOPOVI!

[ SASASTA @ 15.04.2013. 05:59 ] @
nisu pisali zakon ali su blize odredili njegovu primenu i NACIN kontrole na pet godina zajedno sa takoreci atestiranjem.sto nisu mogli da napisu d se svake godine u SKLOPU TEHNICKOG vrsi vizuelna kontrola da li je uredjaj u skladu sa slikama sa atesta a svaki vlasnik nije lud ako mu plin curi ili trosi normalno da ce da popravlja.nego njima zinulo d... za pare pa prave haos i jos smanjili broj mesta gde se vrsi atest umesto da povecaju,lopuze.
[ niki 67 @ 15.04.2013. 13:59 ] @
RTS..subota, 13. apr 2013


"Mirko Kordić iz Auto-moto saveza Srbije kaže da se u ovom trenutku reatest na teritoriji Beograda zakazuje za polovinu maja, dok se u unutrašnjosti Srbije ponegde zakazuje i za juni.

U Ministarstvu saobraćaja smatraju da se primena uredbe o proveri gasnih uređaja mora odložiti do daljeg, dok de ne stvore uslovi za normalnu kontolu i dok ne isteknu atesti overeni na 10 godina, pa će preduzeti mere da se praksa na tehničkim pregledima ukine.

Savetnik u Ministarstvu saobraćaja Milan Božović kaže da je rešenje u ovom trenutku odlaganje primene tog propisa, do trenutka dok se ne usaglasi propis sa postojećim stanjem, odnosno dok se ne unapredi sistem na terenu."


http://www.rts.rs/page/stories...+atesti+za+vozila+na+plin.htmlPonovni atesti za vozila na plin
[ vaske2 @ 15.04.2013. 16:39 ] @
Ma odložiće garantovano.Šta god je Alvirko poterao do sada bilo je vraćeno na ponovno razmatranje nakon čega se situacija menjala u korist vozača.Evo na primer ovo sa naslonima pozadi.
[ starko @ 19.04.2013. 09:23 ] @
Ljudi, ako ovo nesto moze da pomogne, sirite dalje!
http://www.peticije24.com/ponovni_atest_tng_uredjaja
[ niki 67 @ 19.04.2013. 11:50 ] @
Jednom steceno pravo se novim zakonom ne moze ukinuti!

Ovo je pitanje za Evropski sud za ljudska prava u Strazburu.

Novi zakon moze da vazi samo za nove korisnike od datuma stupanja na snagu a za ostale po isteku vazeceg uverenja!

Mozda se sete i penzionerima da ukinu penzjie jer po novom zakonu treba da rade jos koju godinu!!!
[ vaske2 @ 19.04.2013. 13:44 ] @
+1

Svaka reč na svom mestu,slažem se 100% i ne bih imao ništa da dodam.
[ mmix @ 19.04.2013. 14:24 ] @
Pa nije bas. Mislim na taj koncept "jednom stecenog prava". I zakoni i praksa kazuju drugacije u gomili drugih situacija.



[ boyan3001 @ 19.04.2013. 14:38 ] @
Po novom atest nema rok trajanja, ranije ga je imao.
[ Cezar Corolla @ 19.04.2013. 15:10 ] @
Nije tacno. Po novom radice se reatest svakiih 5 godina.
[ boyan3001 @ 19.04.2013. 15:19 ] @
Nije tacno, atest vazi trajno, na 5 godina se radi provera atesta.
[ Lavlja_Jazbina @ 19.04.2013. 15:55 ] @
Citat:
boyan3001: Nije tacno, atest vazi trajno, na 5 godina se radi provera atesta.


Sta je ustvari atest? Provera ugradjenog sistema-instalacije?Gde je predlog da se boca menja na 5 godina?
[ niki 67 @ 19.04.2013. 15:59 ] @
Citat:
boyan3001: Nije tacno, atest vazi trajno, na 5 godina se radi provera atesta.


Nije sija nego vrat-samo se drugacije zove!
Da su hteli reatest ili proveru ispravnosti na odredjen vremenski period mogli su to da uvedu NORMALNO sa nekom NORMALNOM cenom a ne da reatest kosta jos malo kao i ugradnja TNG-a kod nekih vozila!

I jos nesto.......ako sam nesto platio i kupio onda je to MOJE i ne moze mi niko uzeti ili uskratiti pravo na posedovanje istog (10 god).
U nasoj zemlji moze naravno...PLJACKA....pljacka i samo pljacka sirotinje!

Doneli su novi zakon i to je u redu (kakav je takav je) ne polemisem o tome,ali......ne mozes retroaktivno silom nametati novi za ljude koji su to pravo vec stekli-nisu ga dobili na poklon-POSTENO SU PLATILI!
Drzavne institucije su izdavale ta uverenja-sad odjednom postadose nelegalne i divlje!!!Zasto???

Treba para....nema para...LEGALNO pljackaj gradjane("zakonski")...moze se-kod nas sve moze!

Umesto da budemo jedinstveni i na neki nacin pokrenemo nesto sto moze biti od koristi i spasimo se DRANJA (po bilo kom osnovu) ovde se skrene sa teme i trazi se dlaka u jajetu pa tema ode u off.
Ako neko sa ovom temom nema dodirnih tacaka i ne moze da kaze nista sto bi koristilo u "odbrani od PLJACKASA" ne mora da odmaze.
Naravno da svako ima pravo na svoje misljenje,moze javno ovde da kaze,ali....cudan smo mi narod....ovo se ne odnosi na citirani post nego uopsteno na celu temu!




[Ovu poruku je menjao niki 67 dana 19.04.2013. u 19:10 GMT+1]
[ Cezar Corolla @ 19.04.2013. 17:31 ] @
Citat:
boyan3001:
Nije tacno, atest vazi trajno, na 5 godina se radi provera atesta.


To je to isto, samo zapakovano u celofan.

Ako posle 5 godina nesto ne valja, menja se i ponovo radi atest. Jel onda trajan? Ako je trajan, onda je i ovaj koji smo do sada imali. I ne radi se provera atesta, nego provera ispravnosti uredjaja i instalacije.
[ boyan3001 @ 19.04.2013. 18:08 ] @
Pa nije isto, niti se isto placa, niti se ista stvar radi. Mozda su bezobrazni, pohlepni, zeljni lake love i zli, ali nisu bas vesla sisali. Ja uopste ne branim ni sistem, ni zakon koji je donet, samo skrecem paznju na tacno stanje stvari. Neko ce se sutra zaleteti da im j. majku na sudu i popusice ga, jer nece imati osnov po kome moze dobiti presudu u svoju korist na bilo kom sudu.
I da, ako se neki deo sistema zameni, kao recimo boca ili isparivac, ne radi se ceo atest iznova, vec se radi provera i pri toj proveri se upisu nov uredjaji. Pod uslovom da nije napravljena neka veca, sustinska izmena na instalacijama zbog toga. Ovo odgovorno tvrdim, jer sam tu proceduru sam prosao.
[ Nabukodonosor @ 21.04.2013. 12:20 ] @
Drugar je juce isao da registruje auto, i trazili su mu da ima ugradjen sekvent plin (mercedes sa K glavom). Kazu svi koji imaju motor sa direktnim ubrizgavanjem moraju taj da imaju. Takodje mi kaze da ostali koji imaju karburator, moraju da ugrade neku sondu koja kosta oko 200e. On je naravno preko veze uspeo da registruje auto. Kaze slikaju ti motor sa svih strana, i gepek, da ne bude na tehnickom "nemam plin". Jedan drugi drugar, koji ugradjuje plin, rece da mu je trenutno jedini posao vadjenje plina iz kola. Sta se ovo desava ljudi?? Svuda na zapadu te drzava subvencionise ako hoces da imas plin u kolima, samo ovde izgleda neki lobi radi na veliko.

A inace izgleda da od tih 6000 za atest nema nista, jer koliko sam uspeo da vidim u praksi to je pre nekih 12000 jer ima gomila nekih taksi da se placa.
[ TeslaElectronic @ 21.04.2013. 12:38 ] @
Pa u takvoj državi živimo, nije samo problem registrovati auto na plin, već ko hoće da ga skine iz auta, katastrofa
[ gti2 @ 21.04.2013. 13:06 ] @
Citat:
Nabukodonosor:
Takodje mi kaze da ostali koji imaju karburator, moraju da ugrade neku sondu koja kosta oko 200e. On je naravno preko veze uspeo da registruje auto.


Nema ugradjivanja nikakve sonde na motorima sa karburatorom.Drugar je registrovao takvu Astru "bez veze" i niko nije ni spomenuo tu stavku.Kod mene je Euro 2 MPI motor sa "obicnim" gasom i elektronskim isparivacem,a po novom ce trebati da se ugradi lambda kontrola (oko 60e sa ugradnjom).
[ Nabukodonosor @ 21.04.2013. 13:34 ] @
Pa nemam pojma, ja ti samo prenosim sta su meni rekli.
[ niki 67 @ 21.04.2013. 18:01 ] @
Evo "VEOMA POZITIVNE" informacije od nase "AGENCIJE ZA BEZBEDNOST"

Cepace nas dok ne pomremo(nema nikakvih promena)-dobili su Software po kome ce sad oni mnogo brze da rade i nece biti cekanja i guzvi!
Pregledace dnevno 500 vozila.
Mogu da zamislim kakvog kvaliteta ce taj pregled biti!!!
Sad su se setili da ustvari imaju vec podatke u svojim "divljim i nelegalnim institucijama" o svim vozilima za koja je vec uradjen atest u predhodnom periodu pa ce im ta baza podataka ubrzati proces PLJACKE naroda.

Kao sto sam vec rekao....deri sirotinju,napumpaj cene do daske a bezbednost vozaca i vozila...???? ko te pita,vazno je da se uzmu pare.

Rešen problem kontrole plina

Stvarno su ga resili................




[Ovu poruku je menjao niki 67 dana 21.04.2013. u 20:18 GMT+1]
[ srki021 @ 21.04.2013. 22:39 ] @
Da li je proverena informacija da motori sa direktnim ubrizgavanjem i venturi sistemom, ne mogu da prodju reatest posto nemaju sekvent?
[ Nabukodonosor @ 21.04.2013. 22:42 ] @
Pa naravno da nije. Sve je to rekla kazala dok ne bude zvanicno. Ja sam samo preneo sta su mom drugaru rekli na tehnickom.
[ starko @ 22.04.2013. 10:07 ] @
Ne mogu da verujem da smo toliko retardirani da ne mozemo da se skupimo i dignemo pobunu protiv najobicnijeg pljackaskog nameta!!!
Shvatite, ljudi, za svaku otimacinu oko koje se ne digne prasina, oni ce napraviti sledecu duplo goru.
Nastavite da cutite i gutate Mrkina i Stojadinova g..na ili na ustanak protiv dahija!
Sad cu da predlozim vw-club-u organizaciju protesta povodom ove otimacine, zamolio bih i ostale koji ovo procitaju, a imaju isti problem, da pomognu! Da mogu sam nesto da uradim, licno bih isao u fantomsku Agenciju za pljackanje ucesnika u saobracaju, da se raspravljam sa idiotima koji su ovo smislili. Na zalost, sam necu uraditi nista, ali ako nas bar stotinak zakuca na njihova vrata, to je vec druga prica. Sta bi tek bilo da blokiramo saobracaj, kao sto rade mnogo slozniji drugovi Grci! Jedan clan ES foruma je jos pre mene dao slican predlog! http://www.elitemadzone.org/t4...-Pravilnika-atestu-za-autoplin
Red je jednom da i mi svi zajedno budemo jaci a ne samo brojniji!
[ niki 67 @ 22.04.2013. 15:46 ] @
Novine ponovo pisu a mi spavamo!


Čekaju dva meseca na atest za gasni uređaj
[ codeNO @ 22.04.2013. 21:31 ] @
Ja sam uvek za akciju, ali kako se organizovati, kome zaliti, jedno je Alvirovic kad pozove i oni se odazovu pa kao malo chat-uju...kome mi da se obratimo, kojim medijima, jel treba da samo izadjemo na ulice i protestujemo???? Pre nego sto se izadje na ulice mora se organizovati, prijaviti protest i cekati odobrenje od MUP-a ili pravac u maricu, kome pisati protestna pisma, kako predociti situaciju, koliko vas je spremno da platimo advokata i tuzimo za protiv ustavnu odluku....unutrasnji gnev je cudo, ali iz koze ne mogu, ali i iz zemlje mogu :D

Kada je bio 6.4. protest, koliko je vas doslo, koliko je vas culo da ce biti protesta...a sada treba nas 30 da se pojavi ispred Vlade sa nekim transparentom i sta onda...nece opet niko hteti da dodje jer taksisti koji voze na plin jure sto vise da izvozaju dok je jos po starom pa ne mogu da stignu, drugi kazu, ne mogu sa posla da pobegnem, tek posle pet. Ljudi su zastraseni sa svih strana ili da ce izgubiti posao ili da ce neko da im preti, mnogo njih se okrece staroj taktici, bolje da platim i cutim ili naci cu vezu za tehnicki i opet isto do sledece registracije

Oni su se ogradili zato je i mutavi rekao "Ovo nije atest, nego kontrola atesta" znaci ustavno oni tebi nista ne rade retroaktivno niti ne kazu da ti atest ne vazi 10 godina nego ajde moras na kontrolu svakih 5god....a tebi pola stavki nije kako su oni zamislili i na kraju platis sve iz pocetka kao da si sada ugradio prvi put plin i na taj nacin ti oni poniste taj atest od 10g...i vezane opet ruke....ovo samo da "Menadzer" ponovo gostuje kod Alvirovica i obeca smanjenje cene, ali one je pre dve nedelje najavio od Aprila 2014 vece dosta cene, jer njihova logika je 3000+3500+takse+....+....+ nije puno na 5 godina

[ starko @ 24.04.2013. 12:18 ] @
Kontaktirao sam organizaciju 99posto (oni sto su pravili skup protiv BusPlusa), pa se nadam nekom odgovoru od njih. Nikad nisam bio organizator nekog protesta, ne volim da se isticem, pa nemam iskustva kao se takve stvari rade, ali ovo je vec prevrsilo svaku meru. Cim budem imao neki konkretan odgovor od ekipe 99%, javljam!
Kako je pocelo , trazice i da sve pojaseve u kolima moramo da atestiramo, samo da bi guzonje punile dzepove!
[ niki 67 @ 24.04.2013. 16:52 ] @
Ovo je neverovatno....bacite pogled na ovaj clanak od danas -svi mediji kritikuju-ali bagra ne odustaje!

Odložiti reatest za vozila na plin
[ boyan3001 @ 24.04.2013. 17:07 ] @
Mogli su sve to da pisu i pre godinu dana kad je propis usvojen.
[ starko @ 25.04.2013. 12:39 ] @
Ljudi, Zajednica auto skola Srbije sutra pravi neki protest. Bar tako pise na njihovom forumu. Mozda bi valjalo pridruziti se njima pa u borbu protiv lopova koji su svojim svinjarijama i nama-vozacima i auto skolama zadali muke.
http://www.autoskolesrbije.org/forum/index.php/topic,2665.0.html
[ niki 67 @ 29.04.2013. 21:59 ] @
Jos uvek po starom...ne odustaju

Vozite na plin? Onda vam se loše piše

[ ellektro @ 05.05.2013. 10:02 ] @
Kakva se sve oprema ugradjivala i na koji nacin trebalo je i ranije uvesti kontrolne preglede.U vreme masovne ugradnje plina majstorima je bilo bitno ugraditi sto vise uredjaja na brzi i laksi nacin.Zanemarivan je kvalitet opreme i nacin postavlanja iste.Da ne pominjemo da su atesti vrseni u radionicama istih.Vreme je bilo da se napravi malo reda.Mozda ne na ovaj nacin, ali svakako treba.Trebalo je ljude ranije informisati o primeni novog zakona.Ovako problema je mnogo.
Pozdrav.
[ boyan3001 @ 05.05.2013. 12:47 ] @
Nije problem u majstorima sto fusare, nego u atestircima koji su ih pustali takve. Nikakavi novi i stroziji zakoni nece popraviti nista dok ne pocnu da se zaista i sprovode.
[ niki 67 @ 07.05.2013. 23:08 ] @
Vest | Vojvodina | Novi Sad

Zbog atesta čekaju dva meseca na registraciju




[Ovu poruku je menjao niki 67 dana 08.05.2013. u 09:56 GMT+1]
[ bozaijeca @ 11.05.2013. 19:43 ] @
Pratio sam ovu temu i druge slične na netu.Što se tiče plina, jedva sam uspeo da uradim reatest, na način da mi je istekla registracija i da sam morao da do mesta atestiranja vozim neregistrovan.Pitao sam dosta tehničkih pregleda za probne tablice, ali oni nisu mogli da urade tehnički, pošto sam po zakonu neispravan za saobraćaj.Tako mi se čini da ova država od poštenih ljudi pravi kriminalce.Na mestu gde se atest radio, bilo je zaista puno,mnogo ljudi i automobila.Ali to su bili automobili klase do najviše 3000 evra.Mislim da velika većina se kreće i ispod 2000 evra.Šta hoću reći, ova država je rešila da preko leđa bede i sirotinje napuni kasu koju su oni sami pokrali.Tamo nisam video ni jedan jedini skupoceni primerak, sve krš do krša.Ali kao i po starom dobrom običaju, za bednike važi i poslednje slovo, i poslednja zapeta u zakonu.A za ministre, oni slobodno mogu i narod da gaze.Pozdrav svima mojim sapatnicima u vezi plina.
[ Cezar Corolla @ 13.05.2013. 08:38 ] @
Probne table izdaje SUP. Ne treba ti tehnicki za to. E sad, koliko kosta, to je druga stvar.
[ ellektro @ 19.05.2013. 08:52 ] @
Bogami kod nas treba.
[ niki 67 @ 19.05.2013. 13:52 ] @
U Pravilniku o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima, donetim 11. aprila 2012. godine pod brojem 110-00-111/2011-01, koga je potpisao Ministar za infrastrukturu i energetiku, Milutin Mrkonjić, a koji je donet na osnovu člana 7. stav 2, člana 121. stav 5, člana 131. stav 1. i člana 246. stav 6. Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima („Službeni glasnik RS”, br. 41/09, 53/10 i 101/11), u članu 117. Pravilnika stoji:
"Vozila koja su prepravljena i poseduju uverenje o ispravnosti ugradnje uređaja za pogon na gasna goriva izdato pre stupanja na snagu ovog pravilnika moraju odgovarati Uslovima koji su važili u trenutku izdavanja uverenja."


I sta sad?

[ kostaB @ 22.05.2013. 11:18 ] @
Evo nekih novih momenata http://vesti.mojauto.rs/Istraz...sta-za-gas-mogu-da-tuze-drzavu
[ kostaB @ 25.05.2013. 14:12 ] @
Evo kako je to kod nasih suseda u Hrvatskoj sto se tice propisa:

"E,ovako to ide u HR!
Ugradiš plin kod ovlaštenog servisera(samogradnja ne postoji od 1.1.2002.uz što se veže i ostalo)obaviš prvo punjenje,ovjera kartona ispravnosti sistema za punjenje.Vaganje vozila je s punim spremnikom plina i 90%benzina....teoretski,bez vozača,pa direkt na atest u stanicu za TP.Nije potrebna nikakva potvrda MUP-a.Vaganje se vrši zbog promjene mase praznog vozila zbog mogućih problema oko prijevoza roba.Kada obaviš atest,ovlaštena osoba mail-om pošalje dokumente u ovlaštenu organizaciju i za cca 5 dana atest je na kućnoj adresi.Cijena je 120 eur.Kada dobiješ atest posjetiš TP,(može i bez vozila pošto se samo prepisuju podaci),tamo upišu nove podatke u prometne dokumente,odeš na MUP,ovjeriš to i postupak je gotov,to košta 25 eur.Kod nas je svojevremeno nastao problem spremnika.Do 2010.se je radio periodični pregled svakih 5 godina,odnosno novi se je mogao ugraditi bez provjere do 2 godine starosti.Od 2010.se može legalizirati svaki odobreni spremnik do 10 godina od datuma proizvodnje bez provjere(ako ga ugradiš u 8-oj godini dobiješ ograničenje na dvije godine ali samo spremnika). .Isto tako spremnik važi 10 godina i mora se mijenjati(inspekcija za te posude pod tlakom je ukinuta).Jednom napravljen i odobren atest važi neograničeno u tom vozilu.....znači nije potrebno raditi atest dok god imaš plin u tom vozilu,mijenja se samo spremnik nakon 10 god.Papirologija zamjene spremnika košta 25 eur i upisuje se u rubriku napomene(nije potrebno mijenjati knjižicu plinskog uređaja kao ni prometnu).
Nadam se da vas nisam ugnjavio i da ste shvatili.Mislim kako vas vaši nadležni malo previše gnjave s papirologijom(zbog novca vjerojatno)ali morati će popustiti kroz neko vrijeme jer je postupak univerzalan(vezan uz pravilnik 67R) u EU osim što svaka država zadržava pravo da propiše strože kriterije pri ugradnji uređaja u smislu opreme,recimo kod nas prozračivanje prljažnog prostora jedan odzračnik,Talijanski propis kaže dva i tako neke sitnice ali to je sad nebitno.
Od papirologije za atest:
Izjava servisera
Certifikat spremnika
Certifikat isparivača
Vaga
Prometna
Cijena plina.....EU kaže kako cijena plina kao alternativnog goriva ne smije prelaziti 55%cijene benzina i to se kod nas poštuje već dulje vrijeme...trenutno je LPG 4,60 kn,cca 0,60 eur.

Vidim da vas ponovo šalju na atest koji će vrijediti neograničeno.....kod nas su "stare"ateste prije 1.1.2002.jednostavno ostavili da budu takvi kakvi jesu dok auti ne "umru"jedino što su upali u novi zakon u smislu zamjene spremnika svakih 10 godina,znači plate onih 25 eur ,u toj cijeni im je nova knjižica za spremnik koju dobiju poštom na adresu.
Tako da se kod nas raspoznaju kategorije stari i novi atest a razlika je samo u dokumentaciji ali nema ponavljanja atesta za isto vozilo.
"
[ niki 67 @ 25.05.2013. 16:13 ] @
To sto je u normalnim zemljama ne moze biti ovde-samo je kod nas dobro i samo u nasoj zemlji o vozacima toliko brine agencija za NEbezbednost da je morala da uvede ovakve namete-inace taman posla,nece oni, ali morali su zbog nas i nase bezbednosti, samo mi toga nismo svesni jer smo glupi a oni su pametni pa nas uce kako je dobro za nas!

Evo opet najave za resenje problema kod Alvirovica u emisiji SAT za nedelju-videcemo!

Na kontroli plina i dalje gužve
[ niki 67 @ 27.05.2013. 00:45 ] @
Napokon da se nadje neko ko ce reci ISTINU u oci ljudima koji su odgovorni za ovu pljacku.
Ako neko zeli neka pogleda danasnju emisiju SAT i hrabrog voditelja gospodina Alvirovica.

Ko uzima novac za kontrolu plina i zašto su i dalje ogromne gužve
[ SASASTA @ 27.05.2013. 09:24 ] @
nista im ne verujem poslali mu nekog bezveze da on kao se buni i stiti vozace a kad dodje neki glavonja onda cile mile.
[ Drmika @ 27.05.2013. 11:04 ] @
http://www.021.rs/Info/Srbija/...-Novi-atest-nije-obavezan.html

sad dal im je verovatni, ja treba pred novu godinu, pa do tada kontam da necu morati, meni je atestiran do 2016. u suprotnom menjam motor u kolima. jeftinije mi je od odjave plina :D
[ niki 67 @ 27.05.2013. 12:19 ] @
BLIC-danas

Preokret: Novi atest za gasni uređaj ipak nije obavezan
[ vaske2 @ 27.05.2013. 12:20 ] @
http://vesti.mojauto.rs/Istraz...sni-uredjaj-ipak-nije-obavezan

Pa sad,svi mediji prenose ovu izjavu....Ja neću raditi sigurno!
[ niki 67 @ 28.05.2013. 09:30 ] @
Alvirovic je izgleda pomrsio konce kreatorima "pametnih i dobrih zakona".
Ovde se vise ne zna ko sta radi-svi su krivi a niko nije odgovoran-ovo je neverovatno,sami sebe demantuju od jutros!

Ko ima važeći atest, ne mora na pregled gasnog uređaja



[Ovu poruku je menjao niki 67 dana 28.05.2013. u 13:43 GMT+1]
[ Cezar Corolla @ 28.05.2013. 15:42 ] @
Samo jos ni jedan dopis nije stigao u MUP, pa jos nema promene propisa. Za sad.
[ djosavl @ 07.06.2013. 16:57 ] @
Da li ima nekih novosti povodom ovog nameta...

Da li je neko tuzio drzavu i vredi li uopste da se traci vreme sa tim...?
[ gorancezg @ 09.06.2013. 10:27 ] @
Alvirović uzima pare za svoje slike i snimke, država pljačka ovaj osiromašeni narod a mi ćutimo ko mutavi. Turci napravili blokadu zbog sečenja drveća a mi nemožemo se organizovati za blokadu važnih puteva i protesta zbog nakaradnog zakona koji se svaki dan menja... Treba se pod-hitno preko velikuh sajtova dobro organizovati i po mogućstvu tužiti organizovano državu u Strazburu....
[ Zarko Silic @ 09.06.2013. 19:03 ] @
Alvir. jos malo pa ko majka Tereza.

Treba ga predloziti za narodnog poslanika.
[ niki 67 @ 12.06.2013. 13:34 ] @
Trajace ovo u nedogled.....j..e lud zbunjenog!

Komitet za saobraćaj: Hitno zaustaviti reatestiranje vozila na plin
[ gorancezg @ 12.06.2013. 20:16 ] @

Oni ćute i pune budžet...ni po jednom zakonu i uredbi ne postupaju pravilno a narod plaća i trpi... Kako planiraju u evropu kad su pogubljeni ko ćurke u magli...
[ codeNO @ 12.06.2013. 21:01 ] @
Ajde, bilo je price da se organizujemo i izadjemo na ulice....ajde...pravimo ovde datum i ugovaramo kada

Kada se dogovorimo saljemo svima preko FB datum vreme i mesto i policiji da dobijemo odobrenje, i skupljamo se sta je problem!!!!

Ja sam jednom napisao kako bi to bilo i posle opet niko nece da se nadje na ulici...znaci hocemo da nas sexualno zlostavljaju sa "evropskim" propisima i onim sto je "dobro" za nas a ni jedna nezgoda na putu se nije desila zbog plina koji je imao atest na svakih deset godina

Predlazem datum

27.06. Cetvrtak 11:00 ispred zgrade Vlade
[ gorancezg @ 12.06.2013. 21:38 ] @
odlično...pozvaćemo sve na fejsbuku , tviteru i ostalim sajtovima....ako vlada dotle ne reši problem....ovo nek im bude upozorenje.... 27.06.2013. u 11:00 četvrtak ispred vlade
[ niki 67 @ 13.06.2013. 09:21 ] @
Ne plaćati atest opreme za gas


PROTEST:

27.06. Cetvrtak 11:00 ispred zgrade Vlade

[ Cezar Corolla @ 13.06.2013. 18:17 ] @
Nema tu sta da se trazi od saobracajne policije. Oni samo sprovode naredjenja.

Uostalom, ateste traze tehnicki pregledi i na registracijama vozila, a ne saobracajci. A tehnicki pregled ne sme izdati potvrdu da je vozilo ispravno, ako se ne slaze sa zakonom.
[ gorancezg @ 13.06.2013. 19:20 ] @
Zakon je jasan atest važi 10 godina, a sad majmuni hoće pare pa izmišljaju....u redu je nek bude i na tri ali kad isteknu ove potvrde atesta od 10 godina...
[ viktorlj @ 14.06.2013. 14:08 ] @
Ljudi pa ovo je haos....meni je istekla registracija jos 5. maja a 4.juna i mesec dana za registraciju.....na masinskom fak u nisu mi je zakazan termin za reatest za 28. avgust.
Odradio sam zamenu creva i sve ostalo sto treba oko plina i onda cuo da bi trebalo da ukinu odluku o reatestu jer mi prvi atest vazi do 2017 god. i da mogu da odradim tehnicki pregled.
Naravno kao sto i svi ostali znate da to nije ukinuto meni je preostalo da cekam 28. avg za masinski a ince treba 4. septembra da krenem na odmor kolima.
Registraciju je prakticno nemoguce odraditi za tako kratko vreme jer se samo saobracajna ceka po mesec dana.
Za ovakav haos i ove izjave po novinama su svi culi ali nema niceg zvanicno tako da ni jedna agencija u nisu ne sme da mi da tehnicki da registrujem auto a u nekim agencijama su mi rekli da odluka nece ni da se ukida...kao u fazonu ma to nema sanse...
Kako bre nema sanse???
Kakva je ovo zajebancija sa ljudima koji su hteli da odrade reatest a sad jos i da placaju nove tablice, saobracajnu, sta je sa svim obavezama koje moram da otkazem i sa novcem koji se gubi samim tim sto auto ne moze da se registruje 3 meseca???
[ niki 67 @ 14.06.2013. 23:39 ] @
Konacna odluka u nedelju

Rešenje za kontrolu plinskih uređaja
[ saloe @ 16.06.2013. 15:20 ] @
I konacno nas "neprevazidjeni" pomocnik ministra saobracaja Sasa Mirkovic je u emisiji SAT rekao da je drzava LEGALIZOVALA PLJACKU I NEZAKONITO UVELA REATEST na sva vozila sa plinskim uredjajima i ako im je vazeci atest koje je izdala drzava Srbija 10 god jos traje, i citiram: Postupanje nadležnih prema vlasnicima vozila nije zakonito, pa ga je potrebno bez odlaganja zaustaviti. Odredba člana 252. Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima koja propisuje petogodišnji rok provere TNG uređaja ne može se primenjivati retroaktivno, odnosno početak navedenog roka počinje teći tek od 11.12.2009. godine. To znači da petogodišnji rok provere ističe 11.12.2014. godine i pre tog datuma ne može se tražiti od vlasnika vozila da izvrše proveru, i da se izvršenom proverom uslovljava produžetak registracije - stoji u saopštenju Komiteta za bezbednost saobraćaja. TAKO NAM I TREBA, DERITE NAM KOZU KAD SMO GLUPI!!!!!!!!!!!!
[ valsorimkaran @ 23.06.2013. 20:09 ] @
Koliko vidim, protest treba da ide u smeru odlaganje primene ovog pravilnika tj zakona za sledeću godinu, NE!
On ne može da se odnosi na one koji imaju ugrađen gasni uređaj pre 2009.! svi koji su dobili atest na 10 godina, treba da ostane do 10te godine, na njih ne može da se sprovode zakoni retro-aktivno, za sve vlasnike od 2009 na ovamo, je atest svakako na 5 godina, tu se radi perodičan pregled, i na osnovu tog pregleda treba a se produži atest...

Svi koji su imali ugrađen gasni uređaj u vozila pre 2009 ne treba nikakve prepravke da rade na vozilu, ako rade periodični pregled - ratest (sem dva ili tri creva niskog pritiksa, da budu homologirana).

Ako bi išli sad na ovaj redovan kontrolni pregled, jer oni sad to tumače dvojako zakon (u smlislu zahteva i normi koji se na šta primenjuju, npr. ako se sad radi atest, Golf mk2 ne može više da ima torzionu bocu!, jer je ona iznar rezervara za gorivo... nebuloze).

S druge strane, ako je dozvoljeno samo ovlašćenim serviserima da ugrađuju gasne uređaje(tako kaže pravilnik),više nema home made varijante, onda ne traba da idemo na atest, nego se to radi u sklopu tehničkog pregleda, a uverenje izdaje servis. A ako neko od nas, sam izvršava neke izmene na automobilu, motor, urađuje neke druge komponente, u ovom slučaju plin, ili ako su bitno promenjene karateristike vozila, to je za atest.
A ako imam potvrdu ovlašćenog servisa,(o izmenama na vozilu) koji bi bio validan na tehničkom ( za neke vrste izmena na vozilu, ne naravno sve) ili bilo kog servisa iz te oblasti, onda za to nema smisla da se radi atest.
Ali ako mi već ovlašćeni servis uzme pare za ugradnju TNG-a (naravno to je deo njihove usluge), a na papiru koji on izdaje, su samo popisani seriski brojevi komponenti i dokumentacija koja ide uz te uređaje, to svakako dobijemo kada odemo u prodavnicu i kupimo te delove. nema smisla plaćati nešto dva puta kad je jedanput plaćeno...
Kad je servis dobio licencu za rad, ako je uopšte imaju, onda oni garantuju državi, nama pre svega, da su svi uređaji ispravni i homologirani, a papirološki na tehničkom pregledu se potvrđuju komponente koje su urgađene i koliki je vek njihovog trajanja ( npr. boca 10 godina), jadino u tom slučaju kada istkne taj period, treba raditi prepravke(zamena boce) na vozilu... ima tu mnogo nelogičnosti ne znam ih sve napamet ali ako se setim dopisaću...

Tako da sve to treba da bude deo protesta, jer svima nama ide na štetu, džepa pre svega...

a na kraju će biti, na plinu kuvaj, sa dizelom ori, a na benzin se vozi

[Ovu poruku je menjao valsorimkaran dana 23.06.2013. u 21:20 GMT+1]
[ gorancezg @ 24.06.2013. 08:48 ] @
Država puni budžet a više političari svoje džepove, Alvirović i kompani prodaju maglu na RTS a ovaj narod trpi , ćuti i plaća....prosto ne poverovati...užas
[ Lavlja_Jazbina @ 24.06.2013. 11:31 ] @
Ja bih samo pitao,jer me pitaju.Sta je sa tocak bocom.Da li se vise ne ugradjuje,ili moze i ona da se atestira po novom sta god bilo?
[ djosavl @ 08.07.2013. 12:07 ] @
Bas me cudi kako je moguce da je ova tema zaspala...

Dajte neke nove informacije, da li ima nagovestaja da ce reatest da se ukine ili sl...

Sta je sa tocak bocom, da li ce moci da se koristi ili..?
[ viktorlj @ 08.07.2013. 13:22 ] @
Ljudi ja sam morao da odradim atest s obzirom da mi je auto potreban a ovi su potvrdil da nema ukidanja reatesta vec samo daju besplatan tehnicki pregled uz atest...sto je vise nego smesno ali ajde....sta da kazem sem da je pljacka potvrdjena...mene je atest sa prepravkom, registrracijom, novim tablicama i saobracajnom iskostao oko 260e za golf 2, sto je mnooogoo ali sta sam mogao da uradim kad niko nije hteo da mi odradi tehnicki pregled bez atesta bez obzira na sto stari vazi do 2017 god...uzgred i novi mi vazi do tog datuma jer mi atest za bocu tad istice, ali za to videcemo o tom potom. Za cekanje na pregled u AMSS moze da se resi sve istog dana ali mora da se ode rano ujutru i napravi lista po kojoj ovi prozivaju. Uzgred budite spremni da taj dan zrtvujete i uzmete slobodan dan na poslu jer sam cekao od 6h ujutru (bio 7 na listi) i doso na red u 15h.
Pitanje za tocak bocu....misilm da ta boca moze da prodje atest ako postoji stari atest za nju ali mora neke sitne prepravke da se odrade...ne da se manja cela...ali nisam siguran...najbolje je da se vidi u nekom servisu koji radi prepravke i ciji automobbili prolaze atest.
[ mjanjic @ 17.07.2013. 01:20 ] @
Ja sam prosao NAJBOLJE.

Dok su mojim kolegama zamenili po neko crevo ili eventualno bocu (30-100e), meni se bas posrecilo.

Atest uradio prethodni vlasnik 2005. god., i to tako da je na plasticnoj usisnoj grani (koja je fabricki premazana bronzanom bojom) uradjen OBICAN plin (dakle, ne sekvent). Na kuciste filtera za vazduh je stavljen sigurnosni ventil (izrezan kruzni otvor precnika 6-7cm i stavljen poklopac sa dihtungom i oprugom, doduse to mi je uradjeno kad sam stavio standardan filter umesto 'sesira' koji je do tada stajao) da ne bi doslo do pucanja kucista za filter vazduha pri povratnim udarima.

Inace, usisna grana je od neke veoma tvrde plastike, koja na prvi pogled (udaranje, grebanje) moze sve da izdrzi, kao da je metalna.
Ali, PROPISI su propisi, i sad ispada da moram da uradim sekvent, sto kosta 300e. Plus na boci, koja je u redu, nije dobar ventil (mora neki drugaciji).


Kad sve saberem i oduzmem (300e sekvent uredjaj, ventil na boci ne znam koliko, 6000 'njima', ceka me veliki servis za 2000km i tu imam pored kaiseva spanere i par semeringa na kojima curka ulje ako ga ne znamenim na vreme, tj. 7-8000km iako do tada ne pusta nigde ni kap, a i registracija istice za mesec dana, pa jos creva za rashladnu tecnost od kojih ono od glave do velikog hladnjaka ima samo na jednom mestu u BG i ne moze da izdrzi ni 2 godine), onda je bolje da ocerupam auto i oteram ga na otpad (iako je 1998. godiste) i uzmem makar Punta 'staro za novo', i to dizela, i vise da ne kuburim sa plinom.
Davacu 130-150e mesecno, ali znam da sledecih 5-10 god. vise nemam nista osim redovnih servisa, a oni neka se i dalje igraju sa plinom i atestima kad su ovde ljudi kao ovce i svi cute i trpe, umesto da im na par dana blokiramo ulice!
Uzeo bih svakako nesto bolje, ali nemam za onih 30%, a ako hocu dizela, u obzir dolazi samo novo, vec sam i sam, kao i nekoliko mojih poznanika, imali lepa iskustva (npr. jednom kolegi, iako je sve ostalo OK, otisao plivajuci zmajac = 500e).


Inace, taman sam pre 2 meseca zamenio kvacilo, stavio LUK, i izgleda da je bolje da sam se jos tada oterasio ovog auta.

I majstor plinadzija kaze "ovo je neko na divlje radio, ko zna kako mu je neko lupio pecat za atest", onda mi nije jasno zasto u ovoj drzavi taj ko je 2005. godine stavio pecat na atest ne bi isao u ZATVOR, a ja lepo dobio kompenzaciju sto sam prevaren. I jos sam isao prosle godine u neki servis sa licencom da menjam filter plina, i majstor nista nije rekao po pitanju plasticne usisne grane. Nego, tek se sad setili da svi gledaju detalje.
A interesantno da su cevi i ostalo uradjeni po propisu (boca izdignuta, cevi sve metalne i od ventila do isparivaca zasticena gumom), ali eto mora sekvent jer ovaj ne sme na plasticnu usisnu granu - a mene sluzi vec 2 i po godine bez ijednog problema i nista mu nije falilo. A za ovaj 1.4 motor ne postoji metalna usisna grana, sto bi omogucilo da sve ostane kako jeste (osim ventila na boci).


A da vam ne pominjem sto ljudi koji su u zadnjih 4-5 godina kupili polovne aute sa plinom imaju probleme - vlasnici odmah posle 2009. god. nakon donosenja novog 'zakona' ukapirali sta ih ceka pa prodavali ta auta, a vecina kupaca bila neobavestena (bitno je da ima plin i da vazi atest do 2015 ili 2017, nije bitno kako je postavljena boca, kakva su creva i sl.).
I sad, ljudima npr. papir od boce ostao nakon prevoda u SUP-u, i cak i da im je sve u redu, za nesto im ipak treba garantni list od boce i sl.
Ili, ako idete sa ugradjenim plinom u inostranstvo, treba vam neki papir koji ste dobili pri atestu, ali je vecina taj papir ostavila sa ostalim papirima u SUP-u (a tehnicki pregledi tek nedavno poceli da prave kopiju tog papira da ostane vlasniku), a ovi u AMSS jedino po evidencionom broju mogu da nadju taj papir, a taj broj niko nije ni gledao niti ga pamtio niti negde zapisao...

Jednom recju, pustili su 10-ak godina da se sve radi kako se ko snadje, tj. opsti javasluk iako su uveli kao neki 'atest', a onda resili da uvedu red i nikome ne gledaju kroz prste.
Samo se pitam sta li je sledece na sta ce narod opet da gundja, ali se ipak nece pobuniti?
[ igniss @ 17.07.2013. 10:45 ] @
Moj TNG uređaj je ugrađen u novembru prošle godine. Prvih meseci sam bio malo lenj i računao da nema žurbe i da ću atest uraditi do registracije auta. Međutim, posle nekoliko meseci su promenjena pravila igre. Ugrađena su nehomologovana creva niskog pritiska, a sada se traže homologovana. Majstor koji je ugrađivao plinski sistem kaže da zamena creva košta 3000 din., iako je uređaj pod garancijom. Ima li neko sličnih iskustava? Ima li on prava na to?
[ codeNO @ 19.07.2013. 00:36 ] @
@mjanjic

Niti ce ko da pomogne u resavanju problema niti koga boli Rac Q za obican narod...kod nas se sve resava jedno preko drugog...2010 su uveli ZOBS sa evropskim pravili ko da cemo sutra da udjemo u EU, a mnoge druge vaznije stvari i nacine rada su ostavljeni jos iz doba Tita i sada kroz novi ZOBS smo bezbedniji, disciplinovaniji, kulturniji, manje agresivni, manje se gazimo i ubijamo po ulici....jer to su evropski orjentisani mozgovi dobili ideju kako sto bolje da unaprede toplu vodu

Nigde, ali nigde zbog aljkavosti i lose ugradnje plinskog sistema nije bilo saobracajne nezgode, nego naslov u novinama i izjavama visoko pametnih saobracajnih moralista..."Mora se poostriti bezbednost na vozilima sa ugradjenim plinskim uredjajima jer su to tempirane bombe"... ~!@#$ WTF!!!!! A pun rezervoar benzina je jastuk sa perjem?!

zarobili su ljude niti da mogu da skinu plin niti da urade nesto sa tim plinom a da je jeftinije od samog auta!!!!

@igniss

Svi sve imaju prava, sad ti naplacuje ono sto je znao da ce kasnije da te odere
[ tibetanac @ 24.07.2013. 13:00 ] @
Da li neko može da mi kaže da li atest treba da se radi i sve te prepravke na tng uređaju ako atest važi 10 god. i nije istekao.

Hvala!
[ KrkaCiC @ 24.07.2013. 16:45 ] @
Nisi pratio
To sto si dobio na 10 godina atest,to ti je po starom pravilniku. Po novom moras na 5 godina da radis periodicni "pregled" koji kosta mislim oko 6000 din. A posto imas ugradjenjo po starom,verovatno ti nisu homologovana creva pa ces to morati da odradis. Prijatelj je to radio na zastavi i mislim da ga je kostalo sve ukupno sa nekom izjavom strucnog lica oko 5000 din.
Eto
[ feru @ 23.10.2013. 20:36 ] @
imam golfa guzonju na plin. i atest mi istice krajem 2014. od papira imam samo onaj kartoncic (uverenje) o atestu.
da li mi je jos nesto potrebno za produzrnje atesta oaim tog uverenja
[ deki111 @ 23.10.2013. 20:49 ] @
Bolje idi na kontrolni pregled jer od skoro traže creva sa homologacijom, novi tip multiventila, papire od isparivača itd. Više imaš na sajtu AMS-a i ABS-a.



[ codeNO @ 18.12.2013. 20:24 ] @
Moram da napomenem svima i upozorim na ovo sto drzava sa AzBS radi

Papir koji se dobije posle izvrsenog pregleda da je vozilo opremljeno sa odgovarajucom TNG opremom...kao sto pise na njemu je samo POTVRDA i prakticno ne znaci nista!!!!!! Zasto????

Zato sto na tehnickom i dalje treba onaj kartoncic i onaj A4 papir kada je prvi put atestiran plin na vozilu. Bez toga OVA POTVRDA NE VAZI!!!!! Prilikom kontrole od saobracajne policije, ako nemate kartoncic ili ovu potvrdu kao da nikad niste ni imali ATEST, iako se vidi na prvi pogleda je sve na svom mestu i popropisu u kolima uradjeno

Znaci cuvati ovaj papir i iskopirati ga, gde se kopija stavi u kola a original cuvati na sigurnom. Po pravilu kazu da treba odlepiti onaj mali papiric sa POTVRDE i zalepiti na plinsku bocu, ali NE, jer ce se zbog habanja iscepati

REZIME:
- Cemu davati 6000 za kontrolni pregled kada ova potvrda nista ne vazi sama za sebe...
- Zasto je napravljen presek i stvorene onolike guzve pocetkom godine kada je atest izdat na 10 god? Pitanje koje se ponavlja stalno... Zasto se nije moglo sacekati kada nekom istekne pa onda sve promeniti...to svi znamo zasto
- Ali ako je vec nateran svako na ovo a za uzvrat ne dobije ATEST novog uredjaja vec samo POTVRDU, cemu onda sva ovolika halabuka za plin???? Zasto moram sada umesto jednog kartoncica da nosim TRI papira sa sobom
- I ako je ovo potvrda..sta ce se desiti kada istekne ATEST na onom kartoncicu npr 2016????? Da ponovo idem na ATEST a POTVRDA vazi do 2018?????

[ Urkelele @ 15.10.2014. 12:19 ] @
Hajde da malo obnovimo temu i da vidimo sta se nije promenilo

Posto je i meni u decembru 5 godina od kako imam auto i plin (nas Punto sa fabricki ugradjenim plinom) doslo je vreme da se razmislja o reatestu (proveru atesta). Do sad niko nije pomenuo da li ovaj pravilnik vazi za auta kojima je fabricki ugradjen plinski uredjaj. Po servisima koji ugradjuju plin pricaju da mora i kod njih da se radi provera i da se menjaju neki delovi. Nije mi jasno sta ce oni to da mi menjaju kada je to sve na svom, hajde da kazem, "fabrickom" mestu. Da mi oni ugrade neki deo koji ce da bude losiji od fabrickog, da mi rasteluju plin???

Spremio sam jedno pismo koje cu da prosledim Agenciji za bezbednost saobracaja i Srpskom komitetu za bezbednost saobracaja (ne znam ko je jaci) u kome trazim da mi obrazloze zasto i mi sa fabricki ugradjenim plinom moramo da idemo na proveru atesta, po kom clanu zakona/pravilnika, a u slucaju da ne, takodje po kom clanu.

Dok ne dobijem odgovor, ako je neko imao iskustva neka pise.
Pozdrav.
[ Darko Nedeljković @ 15.10.2014. 12:41 ] @
Ne moras da ides prvo u servis nego pravo na atest, a oni ce ti pokazati sta sve ne valja (ako ista ne valja) i onda imas valjda 3 dana rok da odes u servis, ispravis to i vratis se.
[ Urkelele @ 15.10.2014. 13:05 ] @
Ma to sam usput isao pitao u servis dok sam isao sa burazerom ili nekim drugom. Mene prvenstveno interesuje da li podlezem reatestu, a za ostalo cemo lako.
[ Darko Nedeljković @ 15.10.2014. 14:59 ] @
To naravno da, kao i svi ostali.
[ deki111 @ 15.10.2014. 15:23 ] @
Naravno da podležeš reatestu, a sigurno ćeš morati da promeniš creva koja imaju homologaciju, a verovatno i multiventil. Bilo je nekih promena oko položaja boce i cevi u odnosu na stare propise, a to će ti već reći na kontrolnom pregledu ili te vratiti sa reatesta.
[ hobbista @ 15.10.2014. 15:38 ] @
Imaj u vidu da nesto sto ne prolazi u AMSSu, prolazi na Masincu ili u Vinci. Svako tumaci pravilnik na svoj nacin.

Takodje, imaj u vidu da prilikom reatesta pregledaju i slikaju celo vozilo. Moze TNG instalacija da bude u redu, a da su ti celave gume ili razbijena soferka - i ne prolazis!
[ Darko Nedeljković @ 15.10.2014. 19:14 ] @
^
Da, meni su pravili problem sto je stavljen KN filter za vazduh umesto fabrickog.
[ Urkelele @ 16.10.2014. 07:24 ] @
Ma sta ima da prodje ili da ne prodje, kada je to sve fabricki, ako treba ima da se svadjam sa njima, necu da dozvolim da mi nesto menjaju (eventualno creva). Poslao sam mejl juce pa cu videti sta ce da odgovore.
Pozdrav.
[ Darko Nedeljković @ 16.10.2014. 08:30 ] @
A zasto si toliko siguran da ce da odgovoe?
[ Darko Nedeljković @ 16.10.2014. 09:41 ] @
Da malo deatljnije objasnim sta hocu da kazem:
Prvo, prilicno je velika mogucnost da agencija za bezbednost saobracaja nece hteti da se dopisuje sa tobom, jer nisam primetio da ih bilo sta na to obavezuje.
Drugo, ako planiras da se svadjas sa radnikom koji pregleda vozilo, to nece da moze - on ce ti jednostavno reci da on radi onako kako on zna, a ako ti smatras da on ne zna dobro, slobodan si da promenis firmu, ako si u amss da ides na masinski fakultet ili u vincu. Pricam iz iskustva, vidjao sam to tamo. Kad odes na drugo mesto, reci ce ti da ides kod treceg i tako dok ne ispucas sve mogucnosti, potom mozes opet kod onog prvog pa tako u krug.
Trece, to sto ti reatestiras fabricki uredjaj, a neko drugi naknadno ugradjen ne znaci apsolutno nista, jer on ima papir od pre 5 godina na kom pise da je kvalitet njegove opreme i izvrsenih radova u tom trenutku bio najmanje isto toliko dobar kao fabricki.
Kad se sve sabere, dolazi se do logicnog zakljucka - u njihovim rukama su i noz i pogaca, znaci nema sta ti tu da budes pametan, nego radi ono sto ti se kaze. Eventualno ako smatras da traze nesto nerealno, promeni instituciju za atest, pa ako i tamo kazu isto, onda...
[ Urkelele @ 17.10.2014. 12:51 ] @
Prvo, za koji k.... postoji ta agencija nego da daje informacije gradjanima o bezbednosti saobracaja, da tumace zakon i da se pobune ako nesto u zakonu nije kako treba? Zasto postoje kontakt telefoni i e-mailovi ako oni nece da komuniciraju ni sa kim? Jednostavno neka mi kazu moras da uradis reatest po tom i tom clanu zakona, ili u tom i tom clanu pise da i automobili sa fabricki ugradjenim TNG-om imaju obavezu reatesta... ili tome slicno sto me zakon obavezuje.
Drugo, ne planiram da se svadjam ni sa kim, ali necu da dozvolim da od mene prave budalu. Obrazovan sam covek i ne moze meni neki tamo referent da kaze, moras da okrnes ovaj ventil za 90 stepeni jer nije ovako pravilno da stoji.
Trece, nije ti isto kada ti direktno fabrika ugradi neki deo u auto ili kada ti ga neki drugi majstor ugradi po 3x manjoj ceni. Tako npr. skine meni neko dobro crevo za antifriz i postavi mi neko tursko, kinesko ili koje vec, koje je za 1mm deblje i ne moze dovoljno da se stegne selna pa mi curi antifriz. Ili ne daj Boze da mi promeni isparivac zato sto, po njemu, moj ne zadovoljava standarde...

Ako cemo realno, ako si u obavezi da menjas creva za antifriz i creva za plin, po tom nasem zakonu/propisu onda bi trebao da budes duzan i na svakom autu da menjas creva za antifriz i gorivo.
Ja sam svojevremeno ovde pokrenuo temu da izadjemo i da se pobunimo ovom zakonu/pravilniku jer je nerealan ali sam imao slabu podrsku. Slicno kao sto su studenti izasli i dobili svoja prava, smatrao sam da i mi vozaci imamo svoja prava. Nista politicki.
[ Java Beograd @ 17.10.2014. 13:29 ] @
Ne razumem se u taj plin, ali treba da znaš da je Agencija džavna a Komitet neki privatni.
[ hobbista @ 17.10.2014. 17:11 ] @
Sve ja tebe razumem.
Pogledaj pravilnik na sajtu ABS. Konkretno, str.18.

Moj slučaj: rezervoar-točak ispod vozila. Sistem ugrađen na novo vozilo, preplaćen (zbog zadržavanja garancije), dobijen atest na 10god. od AMSS (koji su skratili na 5). Ove godine sam išao na reatest u AMSS. Stavljene primedbe:
- Rezervoar mora biti pričvršćen sa dva flaha 30x3mm, unakrst, sa vijčanom vezom na mestu presecanja!? (da se probuše oba flaha na mestu ukrštanja i pričvrste šrafom M8) i da se za patos pričvrste takođe šrafom M8 (probušiti rupe na krajevima flaha i kroz njih i patos pričvrstiti).
- Multiventil nije po novom (nema elektro ventil).

Na mašincu:
- Rezervoar mora biti pričvršćen sa dva flaha 30x3mm, unakrst. Bušenje ne dolazi u obzir, a za patos se vezuje "šnalama" (sistem kao kod treger pantalona).
Njihovo objašnjenje je logično - bušenjem rupe od 8mm se drastično slabi flah širine 30mm. Kod njih se ne prolazi atest ako su bušeni flahovi.
- Multiventil je bio po propisu u trenutku ugradnje, tako da sam miran još 5 godina (kažu da je takvo uputstvo iz ABS-a).

Ako se vratiš na dokument, videćeš da se ovo nigde ne spominje, pa je prepušteno slobodnom tumačenju stručnjaka i "stručnjaka".


Imaj u vidu da kada odeš na atest daješ dokumentaciju i uvode te u sistem pre pregleda. Ukoliko ima nekih zamerki, ne naplaćuje se ništa, ali ti daju papir sa napomenama šta sve trebaš da promeniš - središ. Za sve promene trebaš da doneseš račune servisa, inače ih neće prihvatiti.
Kvaka je da je to interni sistem, tako da ukoliko ti zamerke stavi AMSS, možeš srediti sporne stvari i otići na mašinac ili u Vinču (ili obratno).
Ukoliko je za zamenu nešto od stvari unešenih u prethodni atest (rezervoar, isparivač, multiventil - sa serijskim brojem ili oznakom modela) moraćeš u svakom slučaju da doneseš račun i atest za deo od servisa.
[ Urkelele @ 21.10.2014. 10:38 ] @
Meni jos nisu odgovorili na e-mail, najverovatnije ce tako i ostati.
Hvala ti za Pravilnik, procitacu ga...

Auuu koji su to moroni, znaci ako mi nesto drzi srafom M10 onda to ne valja jer nije po propisima. Takodje, ako mi je kvalitetniji uredjaj (ili neki ventil) necu proci reatest jer treba da stoji losiji.
Ja ne znam kako je kod mene boca pricvrscena i koja je vrsta multiventila (ali iz neke price mislim da je elektro-ventil), ali svakako moram da procitam Pravilnik da bih znao ako krenu nesto da zezaju.

Ja trebam reatest da radim u Nisu, a koliko znam tamo rade na Masinskom fakultetu. Mozda neko zna gde jos ima? A posle toga, jel imaju ovlasceni serviseri koji mogu da vrse te ispravke ili mora samo kod onog sto izdaje fiskalne?

Nesto sam razmisljao i da odem do Kragujevca pa tamo gde je odradjen atest da provere, mozda oni kazu da je sve OK i da me puste
[ Darko Nedeljković @ 21.10.2014. 19:48 ] @
Meni bi trebalo malo podsecanje kako se bese radi kad se atestira prvi put...
Nakon sto se uspesno uradi provera, plate one dve takse i dobije ono uverenje o testiranju vozila, da li se ceka atest od agencije za bezbednost saobracaja pa se sa tim ide na tehnicki, ili se prvo ide ne tehnicki pa se ceka atest? Zanima me za primer kada je produzenje registracije (samo benzin bez plina) nedavno uradjeno.
[ hobbista @ 21.10.2014. 20:26 ] @
Ne znam da li su promenili proceduru za prvi atest.
To je bilo:
- Ugradiš TNG
- Odeš na vanredni tehnički da konstatuju da je urađena promena na vozilu
- Odeš u MUP da ti daju nalog za atest (potreban zapisnik sa vanrednog)
- Odradiš atest (odmah dobiješ papir od agencije)
- Vratiš se na tehnički da odrade pregled i upišu podatke sa atesta
- Odeš u MUP da ti upišu u saobraćajnu.

Oni koji ugrađuju TNG bi trebalo da ti kažu koji je prvi korak. Moguće je da su izbacili neki od prva dva besmislena koraka.
[ Darko Nedeljković @ 21.10.2014. 21:23 ] @
^ ova druga i treca stavka mogu provereno da se izostave, uglavnom niko ne radi tako, sta koji moj ima vanredni tehnicki da mi kaze da sam ugradio plin i da treba da idem na atest, ako ja to znam i bez njih?
E, sad, stavka 4 papir od agencije svakako ne moze odmah, to bi moralo da se ceka u idealnom slucaju 2 dana, u realnom do 10. Do mene stizu razlicite informacije i da li to uopste moze da se dobije, bez da se prethodno ide na tehnicki. Ovi koji ugradjuju jedni kazu ovako - drugi onako.
[ hobbista @ 21.10.2014. 21:30 ] @
Rekoh da je besmisleno, ali je tako moralo pre 5 godina.
Za prvu ugradnju atest nisu hteli da rade bez naloga iz MUPa, a MUP ne daje nalog bez konstatacije sa tehničkog.

Papir od agencije sam čekao na mašincu manje od 2 sata. Rađeno u aprilu ove godine.


EDIT: Imaš na ovoj strani spisak atestiraca, pa okreni i pitaj :)
[ Darko Nedeljković @ 21.10.2014. 21:45 ] @
A evo, nadjoh to u slikama za nas nepismene:


Znaci procedura je sledeca:
1) Ides u centar za ispitivanje vozila (npr. AMSS), ako je sve po PSu, dobijes izvestaj o ispitivanju
2) Ides na tehnicki pregled, gde ti oni udare pecat na izvestaj prethodne institucije
3) Vratis se u centar za ispitivanje da im das izvestaj koji si ranije dobio od njih, da bi ga oni poslali agenciji za BS
4) Vratis se jos jednom u centar za inspitivanje kada agencija za BS vrati dopis
5) Ides opet na tehnicki pregled, gde se vozilo jos jednom pregleda
i posle toga mozes u SUP po novu saobracajnu.

Da li je ikom jasno koja je logika idenja dva puta na tehnicki pregled?! Koji li je mozak to tako smislio...
[ codeNO @ 11.11.2014. 22:56 ] @
Da li ste procitali ovaj clanak???

http://www.nitro.rs/novi-propi...od-nove-godine/?theme=handheld

Jos malo, treba ce nam dozvola da izadjemo iz kuce ako zelimo
[ Urkelele @ 12.11.2014. 07:55 ] @
Video sam ovaj link pre tri dana i sad dodjoh reko da ga okacim...

Nesto mi ovde nije bas jasno. Kako sam razumeo, mora da se ode kod ovih sto vrse atest da izdaju tehnicku dokumentaciju po kojoj ce da se izvrsi prepravka uredjaja pa da odes kod nekog ovlascenog da ti prepravi po toj dokumentaciji. Pritom, mora dase plati 20.000 din. za tu tehnicku dokumentaciju.

Znaci opet udarili po dzepu vozaca. Mislim da je krajnje vreme i red na vozace da se pobune!
[ KrkaCiC @ 12.11.2014. 09:11 ] @
Nekako imam osecaj da ima sve to neke veze sa Putinom i ruskim gasom

Da je Putin smanjio cenu gasa duplo sad bi imali situaciju da je atest besplatan,samo da se vozi
[ mmix @ 12.11.2014. 09:16 ] @
Ne kod tih sto rade atest, nego kod firme koja radi ugradnju. Oni moraju da urade tehnicki zahtev za modifikacijom vozila i da dobiju odobrenje za prepravku vozila pre ugradnje. "Uslugu" naravno placas ti, 20k i kusur. Nakon ugradnje, radi se atest na osnovu te dokumentacije i stvarnog stanja. Da li ce atest onad biti jeftiniji? Sumnjam.
[ deki111 @ 12.11.2014. 10:22 ] @
Sve što uštedim vozeći na TNG uzmu razne agencije.

Koja je sad svrha vožnje na plin?
[ Urkelele @ 12.11.2014. 11:04 ] @
Meni po novom atest vazi do kraja decembra tako da cu ovo da izbegnem, i nadam se da nece vise da menjaju pravilnik i da nece biti izmena na sistemu. Problem je onom ko ugradjuje nov plin ili mora da odradi reatest (tj. neku promenu na autu) posle nove godine.

Nije ovo tema, ali ipak mislim da ustede ima. Ja predjem cca 12k godisnje sa prosecnom potrosnjom oko 7l plina. Ako mi auto trosi oko 5,7l benzina, ima ustede...
[ vaske2 @ 12.11.2014. 13:26 ] @
Ima po ovim sadašnjim cenama goriva ali od nove godine podižu akcize na auto gas za 5 din + 2.5 din za obavezne rezerve po litru što traži EU,pa ce samo po osnovu ove 2 stavke cena otići gore za 7,5 din. Očekuje se takođe obavezan sezonski skok cene auto gasa i probijanje psihološke granice od 100 din za litar. Akciza na Benzin se neće povećavati dok će se za Euro Dizel povećati za 4 din po litru.

Ispašće da se benzin ponovo vraća u modu...
[ mmix @ 12.11.2014. 14:33 ] @
Pa ja sam vam to prorekao kad ste se pre 15 godina svi isprimali na plin. Zapravo se ovo desava i ranije nego sto sam ocekivao, ali generalno ide se ka izjednacenja troskova energenata, gde god postoji disbalans cena takav da drzava oseti pad prihoda zbog masovne migracije na novi energent, drzava ce uleteti da kompenzuje svoje prihode. Sve bi to mozda bilo i "jgb, bilo je dobro dok je trajalo", medjutim zbog ove ujdurme sada placas 2000 dinara za bocu plina za domacinstvo.
[ codeNO @ 12.11.2014. 15:08 ] @
15 godina na duplu ustedu na ceni i potrosnju vecu na plinu za 20-30%...to mu dodje mnooogo ustede za tih 15god..., nego smo mi znali da ce ovaj dan doci, a dosta je i trajalo

poenta je da se Belgija, Poljska, Spanija..digli na noge za mnogo manje stvari, a nama sta god uvale novo po usima i dalje cutimo, stalno lajemo po forumima, svi smo kao svesni situacije da smo metrima ispod zemlje a opet se ponasamo na ulici kao da nam se nista lose ne desava.
[ deki111 @ 12.11.2014. 15:14 ] @
Atest novougrađene TNG instalacije u Nemačkoj košta 119 €, a prosečna cena TNG-a 0.739€.
Citat:
Die Gassystem-Einbauprüfung kostet 119 €.

http://www.tuv.com/de/deutschl...gen/gasanlagen_fahrzeugen.html


Kretanje cene TNG-a:

http://www.autogasvergleich.de...s-tankstellen/deutschland.html

Ovi ovde izgubili kompas.


[ mmix @ 12.11.2014. 20:13 ] @
To je zato sto retko ko jos uvek vozi na plin u Nemackoj. Kad se raja doseti, setice se i vlast.
[ Hltman @ 14.11.2014. 09:03 ] @
Vozim na gas vise od 10 godina sa najkvalitetnijim uredjajima, nikada radio atest niti me je iko ikada pitao za atest.
[ dlalic @ 14.11.2014. 09:20 ] @
Jel ima neki drugi izvor za ovu vest osim nitro.rs?
[ vaske2 @ 14.11.2014. 11:25 ] @
Citat:
Hltman: Vozim na gas vise od 10 godina sa najkvalitetnijim uredjajima, nikada radio atest niti me je iko ikada pitao za atest.


Kako uspevaš da registruješ takvo vozilo tj kako prolaziš tehnički pregled?
[ Predrag Supurovic @ 14.11.2014. 12:02 ] @
Pa gledaju samo ako prijavis... :)
[ Deep|Blue @ 14.11.2014. 12:03 ] @
Citat:
mmix:
To je zato sto retko ko jos uvek vozi na plin u Nemackoj. Kad se raja doseti, setice se i vlast.

Zanimljivo,
dakle u Nemačkoj sa najvećim brojem LPG pumpi u evropi i svega pola miliona registrovanih vozila na LPG (jeste da je ovo svega 1,13% od ukupnih 43,4 miliona registrovanih vozila) vlada ne smatra da ovi vozači mogu da doprinesu nešto budžetu.
Kako onda da posmatramo činjenicu da vlade u nekim zemljama EU subvencionišu ugradnju LPG uređaja?!
[ Deep|Blue @ 14.11.2014. 12:15 ] @
Citat:
dlalic: Jel ima neki drugi izvor za ovu vest osim nitro.rs?



Pravilnik o ispitivanju vozila objavljen u "Službenom glasniku RS", br. 8/2012 od 3.2.2012. godine.
Citat:
Član 6.
Zahtev za odobrenje prepravke vozila podnosi privredno društvo, odnosno drugo pravno lice ili
preduzetnik, koji će po ovlašćenju vlasnika vozila vršiti prepravku, odnosno građanin, samo ako to čini
za sopstvene potrebe.
Zahtev iz stava 1. ovog člana sadrži:
...
Uz zahtev za odobrenje prepravke vozila podnosi se dokumentacija o prepravci vozila sa tehničkom
dokumentacijom u tri primerka.
Nakon uvida u dostavljenu tehničku dokumentaciju Agencija, odlučuje o zahtevu za odobrenje
prepravke vozila, u skladu sa zakonom.
Odobrenje prepravke vozila vrši se tako što Agencija, odnosno ovlašćeno pravno lice overava svaku
stranu tehničke dokumentaciju i dva primerka vraća podnosiocu zahteva

[ dlalic @ 14.11.2014. 12:59 ] @
Koliko vidim ovaj pravilnik bi trebalo da se primenjuje od 02.2013? Imamo i pravilnik o tehnickom pregledu koji se takodje ne primenjuje do daljnjeg.
Samo u gore citiranoj vesti sam video da se nesto menja od 1.1.2015., zato pitam ima li jos neka potvrda
[ Hltman @ 14.11.2014. 15:00 ] @
Citat:
vaske2:
Citat:
Hltman: Vozim na gas vise od 10 godina sa najkvalitetnijim uredjajima, nikada radio atest niti me je iko ikada pitao za atest.


Kako uspevaš da registruješ takvo vozilo tj kako prolaziš tehnički pregled?


Pa lepo, onaj na tehnickom samo sija nekom lampicom po motoru, verovatno trazi neki broj i to je to, nikada me niko nista nije pitao za plin.
[ codeNO @ 14.11.2014. 23:31 ] @
Hahah....sjajno...prvo kada mi otvori haubu kaze Daj atest
[ Darko Nedeljković @ 16.11.2014. 00:32 ] @
Citat:
dlalic: Jel ima neki drugi izvor za ovu vest osim nitro.rs?

Evo i od RTS-a:
http://www.rts.rs/page/tv/ci/s...E%D0%B7%D0%B0%D1%87%D0%B5.html
[ SASASTA @ 16.11.2014. 19:24 ] @
http://www.rts.rs/page/tv/sr/s...ssage=ok&noCnt=true#thanks

ima nekih stvari oko reatesta kao i oko novih pravila od nove godine.

da li ce se ispostovati receno videcemo.
[ dlalic @ 17.11.2014. 08:11 ] @
Da, odgledao sam juce SAT.
Blablatruć, svi se deklarativno slažu da je glupost i da ne treba tako. Evo sad ce odma' da iniciraju izmenu pravilnika. A usput i da pojeftini reatest i da se period važenja atesta produži na 10 god...

Samo tetki da odnesu lek...
[ Darko Nedeljković @ 17.11.2014. 08:42 ] @
Da, i ja sam stekao utisak da se ona trojica preznojavaju kao da ih grupa naoruzanih ljudi drzi na nisanu i u sebi misle "samo reci sta treba da obecam da me pustis da idem kuci, a posle znas kad cu da ti opet dodjem ili da ti se javim na telefonski poziv"
[ Hltman @ 17.11.2014. 19:23 ] @
Sve je to dogovoreno pre emisije sta ce da se pita i sta ce da se govori, nemojte da se zanosite time kao da ih je Alvirko sve postrojio.
[ KrkaCiC @ 17.11.2014. 23:39 ] @
Citat:
Hltman: Sve je to dogovoreno pre emisije sta ce da se pita i sta ce da se govori, nemojte da se zanosite time kao da ih je Alvirko sve postrojio.


Malo reklama za alvirka i SAT


PS alvirovici voze dizele,bas ih briga za TNG
[ pajapop @ 18.11.2014. 20:29 ] @
Evo, ja sam danas obavio reatest....naime, preko Auto Skoda foruma i ovog foruma saznam za predstojece izmene zakona...Odem u servis u kraju i saznam istu pricu. I iako mi atest izlazi u martu sledece godine, saznam od majstora da se moze izvrsiti i znatno ranije, i da ce sledeci atest vaziti samo do isteka trajanja roka boce. I tako, zakazem, zamene mi cevi, (1000 din), dodjose inspektori iz AMSS-a, islikase, dadose potvrde i to kosta 6000din. I sad mi vazi do 2019...
[ bakara @ 18.11.2014. 20:45 ] @
Sto menjaju te cevi?
Stare ne valjaju, propale?
[ pajapop @ 18.11.2014. 22:43 ] @

Ne, nema veze sa stanjem cevi. I to su gumene cevi, kao i stare, samo imaju na sebi neke brojeve. I inspektori su na to posebno obratili paznju i islikali....Ma dobro, ima tu logike, verovatno su ove cevi kvalitetnije i otpornije na nagrizanje od gasa, i nije to nikakav problem. Najveci problem je taj sto ce biti 20.000 din trosak samo da "ovi" daju odobrenje da se bilo sta radi...
[ deki111 @ 19.11.2014. 00:06 ] @
Menjaju se gumena creva (fleksibilni vodovi niskog pritiska) koja po novom pravlniku moraju imati homologaciju, odnosno zadovoljavati standard R67-01.
[ deki111 @ 21.11.2014. 16:40 ] @
Citat:
Predsednik Asocijacije Josip Kelemen je naveo da je na dan 12. novembra cena litra TNG-a u Srbiji iznosila 0,74 evra a u Hrvatskoj 0,56 evra, da bi se do danas cena u Srbiji povećala na 0,80 evra a u Hrvatskoj smanjila na 0,41 evro.

Na konferenciji je ocenjeno da je to zbog toga što se Srbija našla među pet evropskih zemalja sa najvećom akcizom i dažbinama.


http://www.b92.net/biz/vesti/s...11&dd=21&nav_id=926754
[ vladd @ 21.11.2014. 17:24 ] @
Jos jedna divna stavka po kojoj smo na vrhu EU liste
[ drajver2 @ 22.11.2014. 19:16 ] @
Očigledno da će na proleće zbog svih silnih poskupljenja goriva koja nas očekuju,skočiti cena biciklama.

Ko može neka uzima sada,sada su najpovoljnije.
[ pajapop @ 02.12.2014. 15:33 ] @

Ja po pravilu, uvek pozurim...Sad, dal` da se radujem ili da placem...http://www.polovniautomobili.c...troskova-za-ugradnju-plina.php
[ Agnus Dei @ 08.02.2015. 22:56 ] @
Da li neko zna da li postoji neki centralni registar gde se moze proveriti da li auto ima vazeci atest? Da li, recimo, to na tehnickom mogu da provere, ako nemam potvrdu ili uverenje? Ili mozda u SUP-u? Da li mogu u SUP-u vode evidenciju do kada vazi atest? Hocu da proverim za auto koji sam uzeo, ali nemam svu dokumentaciju. Imam samo onaj zeleni kartoncic, ali na njemu nema nikakvog datuma.
[ Darko Nedeljković @ 09.02.2015. 07:02 ] @
^
agencija za bezbednost saobracaja.
[ Agnus Dei @ 09.02.2015. 08:20 ] @
A ako je uverenje izdato pre 21.2.2013. da li ABS onda ima podatke?
[ bakara @ 09.02.2015. 10:59 ] @
I da imaju i da nemaju, cisto sumnjam da su oni tako ljubazni da ti izadju u susret.
Oni postoje da bi uzeli pare, a ne da bi davali informacije.
[ takimaki @ 27.02.2015. 13:11 ] @
>Odite do PU kod koje je auto registrovan. Tu se nalazi dosije automobila u kome se trajno čuva Uverenje o izvršenom atestu. Uz dokaz da ste vlasnik vozila, dobićete fotokopiju uverenja, uz normalno plaćanje takse. Pozdrav.
[ alexandarv @ 17.05.2015. 21:33 ] @
Da ne otvaram novu temu...

Interesuje me konkretno sta me ocekuje sledece godine (boze zdravlja) kada treba da do 04.04.2016 registrujem auto, a atest (reatest?) i GARANTNI ROK NA BOCI istice 28.02.2015. Kako sam razumeo - mesec dana unapred se moze registrovati ali ne i par dana ranije tako da mi propada atest...


-Pre svega da li zaista ne mogu da registrujem auti npr. 30.01.2016 pre isteka atesta i roka na boci?

-Koje su mi opcije, da li po isteku roka na boci mogu da je atestiram ili mora nova boca? (vidim da boca kosta oko 50e ali sta jos tu treba daplatim?)

-Ako mora nova boca da li mora i sve ostalo novo (nova creva, rasprsivac, ventili...)?

-Koliko bi kostalo da skinem plin i izbrisem iz saobracajne?

Auto je Golf 2 1.6b karburator.


Ako mozete sto preciznije jer se ja u ovo uopste ne razumem, skoro sam saznao da boca ima rok trajanja pa sam se iznervirao onoliko...
[ pajapop @ 17.05.2015. 22:02 ] @
Auto ne moze da se registruje vise od mesec dana ranije od prvobitnog roka registracije...Tj. tehnicki pregled ne sme biti stariji od mesec dana...Moze kasnije, ako istekne registracija, (pod uslovom da ge ne vozis) ali ranije ne...Ako hoces znatno kasnije, mora se odjaviti, vratiti tablice i sl. Mozes mesec dana ranije da izvrsis registraciju, ali nalepnicu postavljas dan posle isticanja roka...Gasni uredjaj moze da se reatistira i znatno ranije, ali novo resenje vazi od dana isticanja prvobitnog resenja do dana trajanja atesta, tj. do dana vazenja reatesta a on je vezan za rok trajanja na boci ali ne duze od roka vazenja atesta. Reatest vazi samo do isticanja roka koji utisnut na boci...Ako ti je rok na boci istekao, pre reatesta mora se postaviti nova boca koja ce imati naredni rok trajanja (vise godina...). Inace, ne treba mesati registraciju automobila sa atestom, tj reatistom gasnog uredjaja...Ako je na primer auto registrovan a atest istekao, pri saobracajnoj kontroli, auto se smatra tehnicki neispravnim i iskljucuje se iz saobracaja do reatesta...Kazna verovatno sledi, tu nema greske...Sto se tice creva, po novom zakonu, pri reatestu, se postavljaju nova creva od gasnog raspsivaca do karburatora (imaju na sebi brojeve) al` to je vrlo jeftino...Rasprsivac i ventili, nisam siguran, ali s obzirom da su oni podlozni servisiranju, verovatno ne teba da budu "ganc" novi...Sto se tice skidanja uredjaja, mozes sam da ga skines ( majstor kosta ali verovatno znatno jeftinije nego postavljanje), samo mora nova saobracajna ( i to je jeftino, par stotina dinara), na tehnickom navedes da je skinut uredjaj...mora promena mase vozila...
[ alexandarv @ 18.05.2015. 20:49 ] @
Hvala puno, dakle mejanje boce je obavezno...

Brine me sto sam cuo od coveka kod koga registrujem auto da se placa nesto oko 100e ako hoces da skones i "odjavis" plin (valjdsa mora neko da kaze da je sve u redu sa autom posle skidanja... kao neki atest automobila...)? Da li je neko skidao plin i registrovao auto bez plina?

Jos jedno pitanje, da li plinsku bocu moze da zameni bilo ko (dundjer iz komsiluka) ili zakonski mora u servisu???
[ Darko Nedeljković @ 19.05.2015. 06:53 ] @
Nisam skidao bocu, ali kad sam atestirao video sam mnogo ljudi koji su dosli da atestiraju auto za ukidanje alternativnog goriva. Mora da se pregleda da je sve kao fabricko, da agencija za bezbednost saobracaja izda uverenje a ako je nesto drugo nevezano za plin razlicito od fabrickog, atest se nece izdati. Naprimer, ja sam morao da nabavim srednji naslon za glavu na zadnjoj klupi, koji je neko nekad skinuo jer onemogucuje vidljivost pri voznji unazad. Takodje su mi rekli da moram skinuti KN filter i kupiti fabricko kuciste filtera, ali sam nekako iskukao da se auto tesko nalazi na otpadima i da se kuciste ne moze naci. I pored toga sto me majstor pustio, to je bila lutrija - konacnu odluku donose u agenciji za bezbednost saobracaja nakon pregledanja slika i srecom slike mog automobila nisu mnogo pazljivo gledali. Obicno ljudi krenu tamo 100% siguni da im je sve kao iz fabrike, a oni im nadju 100 cuda koje su modifikovane, tako sam i ja totalno bio zaboravio na te 2 sitnice. Pored toga sto sam naveo, cesto nadju da tockove ili izduvna cev nisu onakvi kakve je fabrika ugradila...

Plinsku bocu moze da zameni neko ko ima registrovani servis, on popunjava jedan obrazac gde opisuje sta je menjao i na neki nacin garantuje da je to sve bezbedno. Oko je u pitanju tocak boca, propisi su se promenili u smislu rastojanja izmedju boce i auspuha, pa sada vecina vozila uopste ne sme da koristi tocak bocu.

Sve u svemu, i u jednoj i u drugoj varijanti ne nadaj se mnogo da mozes proci ispod 100 evra, a za svaki slucaj spremi 200.
[ alexandarv @ 19.05.2015. 16:47 ] @
Kakav lopovluk!!! Pa ovde kod nas za 350 evra rade punu generalku na dizelu a ja samo za ateste i registraciju trebam da dam 250!!!
[ branko tod @ 05.02.2016. 22:41 ] @
Da li neko zna ili negde može da se pročita šta mora da se menja po isteku atesta?
[ pajapop @ 04.09.2017. 11:32 ] @
Citat:
pajapop:
Evo, ja sam danas obavio reatest....naime, preko Auto Skoda foruma i ovog foruma saznam za predstojece izmene zakona...Odem u servis u kraju i saznam istu pricu. I iako mi atest izlazi u martu sledece godine, saznam od majstora da se moze izvrsiti i znatno ranije, i da ce sledeci atest vaziti samo do isteka trajanja roka boce. I tako, zakazem, zamene mi cevi, (1000 din), dodjose inspektori iz AMSS-a, islikase, dadose potvrde i to kosta 6000din. I sad mi vazi do 2019...


Eto, pre 1020 dana sam izvrsio reatest, a da te bog pita zasto???...kad sam danas - rano jutros, mogao da ostanem bez auta i sa daleko tezim posledicama. Zena, rano jutros oko 5 sati podje ne posao i srecom, svrati do pekare...Javlja se mobilnim..".brzo...nesto je samo eksplodiralo ispod haube i suknuo je plamen"...Ja, brzo do tamo, drugim kolima (jedno 500m od kuce), hauba dignuta, okupljen svet...motor poprskan prahom za gasenje (bog ga pozivio)...Ajd`....ode na posao drugim kolima, ja ne odem na svoj posao vec ostanem da se patim sa ovim kolima...Preguram ga do zgrade, sacekam 8 sati da proradi servis za pranje (u blizini), odguram ga do tamo da se opere motor....I, sad na parkingu, trazim uzrok paljenja...Vidim, kabl od desnog migavca izgoreo...Dal` je to centar paljenja??? Ne moguce...ravno postavljen kabl, bez previjanja, pod osiguracem da moze da izazove takvo paljenje...Gledam druge kablove...NIsta ne vidim...Pratim tok vatre, sta je od plastike naceto, kako se plamen siri...Nije mi nesto jasno....Vratim plus klemu na akumulator, dam kontakt....kad, rasprsivac siklja...plin izlazi u mlazu i to pravo na bobinu...I to je...paljenje plina....Eksplodirala je membrana na rasprsivacu. A uradio sam servis u decembru i to me "matori" debelo lupio po usima jer ga je posle i stelovao sa gasnim analizatorom...E sad, matori je kriv jer ugradjuje los kvalitet. Medjutim, osnovni problem je u drugoj stvari....Ja sam taj auto kupio sa ugradjenim plinom...a taj plin je ugradjivao neki servis i imao je "ATEST"...Video sam ja da to ne stoji kako treba, da je rasprsivac mnogo bliuzu bobini i razvodniku, ali, ko sam ja da dovodim u pitanje strucnu drzavnu instituciju...Zatim...izvrsen je reatest...Oni su postojecu situaciju uredno islikali fotoaparatom....Mogli su i tada da kazu ovaj rasprsivac ne stoji gde treba - pomeraj ga na drugo mesto...Ne, njima je bilo vazno da su zamenjene stampane cevi i da je uplaceno toliko i toliko....I tako, na benzinu preteram auto kod plinadzije, gde je inace i izvrsen reatest,....kazem mu ja to...on samo mane rukom...Servis rasprsivaca kosta 4700din, a sa premestanjem oko 11000.....I oko 16 casova bice gotov....I svi srecni
[ pajapop @ 04.09.2017. 16:08 ] @

I epilog svemu ovome: Kola su u voznom stanju, popravljen je rasprsivac...zamenjena membrana koja je prsla...Nadam se da je nova kvalitetnija jer je uradjena brza i jeftinija varijanta, samo servis....Posledice: zena je jos uvek u "soku"...Pa bila je drama: moli taksistu za pomoc...on ceka musteriju...moli nekog mladica, on ceka nekog iz pekare...tek, naidje neki mladic, hoce da pomogne, malo nespretno...prska vodom po haubi, spolja...tek rece, kad bi imao bocu...ova se seti da ima u gepeku....otvorise haubu i isprskase motor...U svakom slucaju, hvala mu "do neba" na trudu i pozrtvovanju...Materijalno: vrlo jeftino kako je to moglo da bude....samo 1000din pranje motora i spolja...4700 servis rasprsivaca...narucen desni far 3000, stize sutra....Izgorelo nebo ispod haube, ona izolacija izmedju motora i haube...To mora da vidim na nekom otpadu ili da je napravim, a ni to nece biti "dzaba"... izgorelu instalaciju migavca sam sad sam popravio na parkingu...izostanak sposla...bice dan od odmora...A moja muka guranja...nisam ni znao da ima blage uzbrdice...jedva sam dah povratio...I to sve zbog nesavesnog atesta i reatesta...
[ Žika 11 @ 04.09.2017. 16:57 ] @
Strašno to što se desilo, ali najbitnije da je gospođa dobro. Gvožđe se lako napravi.
Jedan od razloga što sam sam ugrađivao plin je i to. Oni sve urade kako je njima lakše, brže i ne misle na slučajeve kao tvoj.
[ Lavlja_Jazbina @ 04.09.2017. 20:12 ] @
Da je ovo pisao neki amerikanac na nekom usa forumu,posumnjao bi na zivotno osiguranje zene.

Ovako,domaci covek,nas,sa foruma pa ti verujemo;).

Bese problem sa kukom i guras auto,nigde komsija?
[ pajapop @ 04.09.2017. 21:09 ] @
Bogami, vestak je odradio svoje.. a, tek u zadnjoj fazi guranja, nasao se komsija.... Pa rano je bilo...sa bajle...svi na putu za posao...Pa ja sam ipak rehabilitovana endo proteza kuka