[ radojko2 @ 11.03.2013. 18:58 ] @
Dobijem danas racun za struju kad ono nova stavka NAKNADA ZA OIE prekopam kad ono uveli na mala vrata naknadu za obnovljive izvore energije ma sta god to znacilo....Zanimljivo da te vesti ima jako malo na tv stanicama(ili ja nisam video)a i na internetu isto tako..Posto pise da se uvodi od martovskog racuna a sada je februarski opet pokusavaju da nam ukradu neki dinar-obratite paznju.
[ Shadowed @ 11.03.2013. 19:10 ] @
Kladim se da venturi ne smeta :]
[ cika dacha @ 11.03.2013. 19:14 ] @
mogao je ventura bar da izboksuje popust za clanove ES :-)
[ ventura @ 11.03.2013. 19:37 ] @
Citat:
radojko2: Dobijem danas racun za struju kad ono nova stavka NAKNADA ZA OIE prekopam kad ono uveli na mala vrata naknadu za obnovljive izvore energije ma sta god to znacilo....Zanimljivo da te vesti ima jako malo na tv stanicama(ili ja nisam video)a i na internetu isto tako..Posto pise da se uvodi od martovskog racuna a sada je februarski opet pokusavaju da nam ukradu neki dinar-obratite paznju.

Druže struja kojom napajaš taj svoj računar mora da dođe od negde.. Ako narod neće termoelektrane, neće da uništava prirodne lepote i nacionalne parkove akumulacionim jezerima, ako poziva na linč svakoga ko spominje nuklearke, onda nema problema, naćiće se ko će da vam obezbedi struju iz OIE, ali to košta.
[ radojko2 @ 11.03.2013. 19:56 ] @
AHA a zasto mi po toj analogiji ne naplacuju domaci gas jeftinije nego po istoj ceni kao i ruski??Nije meni skupo i to da placam nego mi je lose sto me lazu i varaju na sve nacine...Grejem se na struju,i da bi doskocio ovima uveo sam jos jedno brojilo ,izolovao kucu i ove godine jos zamena prozora i vrata,ugradnja toplotne pumpe i meni nema zime ni sa strujom.Od pre 35 godina do danas nisu ulozili ni 1 dinar u mrezu do mog naselja i kuce(moj otac platio ne znam koliko metara zice i bandera kada se gradilo naselje,a ja im sada kupio sve za jos jedno dodatno brojilo i platio taksu svwe skupa120000din a oni su vlasnici ormana i instalacije)Ova ista ministarka pre par godina(dok nije bila na vlasti) pisala za ENERGYOBSERVER a najvaznija jePOSLEDNJA RECENICA...
A samo pre nekoliko godina nasa vrla ministarka je pricala drugu pricu...

U Srbiji cena struje kao u SAD

Izvor: Energyobserver Beograd -- Građani Srbije plaćaju približnu cenu električne energije kao i američki potrošači, piše dr Zorana Z. Mihajlović Milanović.


Srbija među zemljama koje troše najviše energije po jedinici BDP
Ako pažljivo analizirate račun za električnu energiju za prethodni mesec, možete doći do rezultata da je cena po kilovatčasu čak 5,18 evrocenta ili 6,82 dolarskih centi.
To se kosi sa izjavama zvaničnika EPS-a da je cena električne energije u Srbiji 4,5 evrocenta po kilovatčasu, a da će najavljenim poskupljenjem biti pet evrocenti po kilovatčasu, kaže dr Zorana Z. Mihajlović Milanović, ekspert za energetiku.

Podaci su neumoljivi, i oni govore, da je na primer prosečna cena u Sjedinjenim Državama na gotovo istom nivou kao i u Srbiji (5.1 /kWh), kao i da je prosečan mesečni račun za utrošenu električnu energiju oko 80 dolara. Ipak, niko ne spori da je cena električne energije u Srbiji u periodu do 2000. godine zaista bila depresirana, odnosno na veoma niskom nivou, zbog čega se ovaj vid finalne energije nemilice trošio, posebno u industriji, povećavajući neefikasnost i nekonkurentnost naših preduzeća.

Zbog toga se Srbija našla na čelu kolone zemalja koje su trošile najviše energije po jedinici BDP, ali i na čelu zemalja sa gotovo najnižom cenom električne energije.

Danas, sedam godina posle, cena električne energije više nije depresirana, što je značajno za našu privredu i budući razvoj. Ipak, nastavilo se veoma visoko trošenje električne energije po jedinici BDP, što ne mogu izdržati ni mnogo jače ekonomije od srpske, piše u analizi dr Zorane Z. Mihajlović Milanović za Enerdžiobzerver. Ovo je dokaz da se u Srbiji mora dozvoliti ulazak nezavisnih proizvođača električne energije, kao i nezavisnih distributera. Ovo više nije pitanje opstanka EPS-a, već pitanje funkcionisanja elektroenergetskog sistema Srbije.

Ako bi govorili o vremenskom intervalu u kojem se to mora uraditi, onda je to „hitno“. Jer, EPS ne može biti država u državi, niti poslovodstvo EPS-a može biti jače od premijera, niti pojedinci-radnici mogu doći u situaciju da uruše imidž ove kompanije svojim neprofesionalizmom. Da li će doći do povećanja cene električne energije jasno je da zavisi od delovanja Elektromreže Srbije, EPS-a, Regulatorne agencije za energetiku i Vlade Srbije, što prevedeno na jezik običnog potrošača znači da zavisi od dogovora političkih stranaka i njihove potrebe da ova javna preduzeća tretiraju kao popunjavanja svojih stranačkih fondova, zaključila je dr Zorana Z. Mihajlović Milanović.
[ KrkaCiC @ 11.03.2013. 19:56 ] @
Citat:
ventura: Druže struja kojom napajaš taj svoj računar mora da dođe od negde.. Ako narod neće termoelektrane, neće da uništava prirodne lepote i nacionalne parkove akumulacionim jezerima, ako poziva na linč svakoga ko spominje nuklearke, onda nema problema, naćiće se ko će da vam obezbedi struju iz OIE, ali to košta.


Moram da se NE slozim sa tobom Ventura. Cini mi se da na racunu ne placamo struju EPS-ovim ispostavama i kancelarijama,a eto da nema njih ne bi imali struju normalno
Koliko ja znam struju ne dobijamo preko vetrenjaca.
Sta mene boli uvo odakle njima struja,da li je kradu od Bugara ili je dobijaju od Rumuna.
Telekom na racunu za ADSL nema stavku tipa "naknada za registraciju sluzbenih automobila koji nisu euro 5"
Sta nam sve nece uvaliti. Meni je oduvek jedna od zescih podvala ona naknada za merno mesto
[ radojko2 @ 11.03.2013. 20:06 ] @
Prosle nedelje je bila na RTS2 zanimljiva emisija gde su pratili razvoj EPS-a od IIsv. rata do danas gde kazu da od 1991-2 nije nista uradjeno na povecanju kapaciteta u Srbiji.Ali isto tako kazu da je proizvodnja struje u Srbiji podmirivala potrebe tadasnje Jugoslavije+20-30% izvoza a danas nemamo ni za nase potrebe...
[ ventura @ 11.03.2013. 21:03 ] @
Citat:
radojko2: Prosle nedelje je bila na RTS2 zanimljiva emisija gde su pratili razvoj EPS-a od IIsv. rata do danas gde kazu da od 1991-2 nije nista uradjeno na povecanju kapaciteta u Srbiji.Ali isto tako kazu da je proizvodnja struje u Srbiji podmirivala potrebe tadasnje Jugoslavije+20-30% izvoza a danas nemamo ni za nase potrebe...

Koliko televizora, računara, mikrotalasnih, mašina za posuđe, i sl. električnih naprava si imao u kući te 1991 godine?

Citat:
KrkaCiC:
Koliko ja znam struju ne dobijamo preko vetrenjaca.

Dobijaš procentualno onoliko koliko ti se i odvaja za OIE.
[ Vasastajić @ 11.03.2013. 21:05 ] @
Hmmm...elektrodistribucija?!?

da otpišemo ovo 'besplatna' na novinarsko "sveznanje", ali mislim da se ovde radi o ozbiljnoj "mašini".
[ radojko2 @ 11.03.2013. 21:36 ] @
Koliko televizora, računara, mikrotalasnih, mašina za posuđe, i sl. električnih naprava si imao u kući te 1991 godine?

Jeste imao sam manje ali su i sve fabrike radile punim kapacitetom i trosile mnooogo struje a danas??Radim u jednoj takvoj pa znam.Za Drmno su moji roditelji izdvajali godinama od svake plate(stariji se secaju) a kad sam se zaposlio cak i ja kompletna ulicna instalacija je pri izgradnji naselja naplacena od vlasnika objekata, znaci imam udeo u EPS jer je mojim novcemi novcem mojih roditelja izgradjen.Nemozemo se meriti sa zapadom jer tamo verujem da nisu direktno gradjani svojim novcem gradili elektroenergetski sistem i nije bilo samodoprinosa i svakog meseca 2% za Drmno,Djerdap ,Kosovo itd...dopisite sami sta ste placali...
NIJE problem ni platiti pravu cenu struje ali mora se biti posten. Ulozi svoj novac u mrezu, instalacije, orman, brojilo, opremu, i naplacuj mi,obavesti me o promenama, pitaj da li hocu da kupujem od twebe ili nekog drugog, nudi mi povoljnosti za potrosnju leti- zimi ,vise- manje itd nocnu-dnevnu budi korektan i racunaj mi 30 dana za 30 potrosnje a ne za 34...

[Ovu poruku je menjao radojko2 dana 11.03.2013. u 23:01 GMT+1]
[ KrkaCiC @ 11.03.2013. 22:29 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
KrkaCiC:
Koliko ja znam struju ne dobijamo preko vetrenjaca.

Dobijaš procentualno onoliko koliko ti se i odvaja za OIE.


Ali sta mene to briga odakle njima struja?
Mene kao kupca interesuje cena struje,i glupo je pripisivati neka sranja uz iznos racuna.
Ventura,pises subjektivno

Cena hleba je X dinara i pekar nije dodao nikakvu razliku u cenu u slucaju peci na drva ili struju. Znaci cena je X dinara i tacka.
[ bachi @ 12.03.2013. 07:36 ] @
Što EPS nije ukinuo fraking NADOKNADU ZA MERNO MESTO i tu kintu dao za OIE? Nego udri direktno po grbači naroda.

Ja plaćam EPSu zato što njihov sat stoji kod mene uz pomoć kojeg oni očitavaju struju. Sat koji sam ja kupio!

To ko da se ja uselim sad nekom na gajbu i tražim da on meni plaća zato što ja živim kod njega.
[ radojko2 @ 12.03.2013. 08:34 ] @
U ovoj drzavi nema ukidanja nameta...Lepa je to para i "brza" -u petak 8.marta objavis da ce se uvesti naknada a meni vec u ponedeljak 11.03 stize racun sa vec obracunatom naknadom...Mora da su radili ceo vikend...
[ Shadowed @ 12.03.2013. 08:49 ] @
Citat:
ventura: Dobijaš procentualno onoliko koliko ti se i odvaja za OIE.

Cini mi se da se uzima fiksno a ne procentualno, ali nisam siguran a nemam sada racun pri ruci.


Realno, sve su to gluposti. Uzece vise para ovako ili onako. Bilo da uvedu ovo ili da podignu cenu struje. S tim da bi bilo postenije podici cenu struje. To je ono sto mi kupujemo od njih. Ako oni daju subvencije ili koriste skuplje izvore to znaci da ce njima cena biti veca pa je i logicno da i onima koji je kupuju bude veca. Tada ce i biti procentualno.
Naravno, ljudi ce se buniti povodom bilo kakve promene cene navise, to je druga prica. Ovo iznad je opisano samo ukoliko se slozimo da je zaista potrebno uzeti vise novca.

Nego, zanimljivo da nisi ovde za slobodno trziste ;)
Lepo treba da ukinu sve subvencije. Ako narod nece nuklearke i termoelektrane (i ne treba da ih hoce, ja se najezim na ideju da Srbi prave nuklearku iako generalno nisam protiv istih), onda samo treba zabraniti izgradnju istih. Naravno, obnovljivi izvori energije su skuplji, ali jbg, imas x hidro elektrana, y postojecih termo elektrana, z onih koji su usli u posao sa OIE, sve ukupno cena je ta i ta i tu cenu daj narodu (ok, uz dodatne troskove, jelde). Kad nema mogucnosti za nove hidroelektrane, morace da se kupuje od OIE proizvodjaca i cena ce procentualno rasti, sve posteno.
[ bachi @ 12.03.2013. 09:52 ] @
Ovako mi stoji stavka: 2) Naknada za podsticaj OIE (0,044 din/kWh) - 25,56 dinara. Dakle, množi se sa cenom potrošenih kilovata; nije fiksna nadoknada za sve. I to mi apsolutno ne bi smetalo da nema ovoga:

Obr. snaga 11,04 kW x 31,583 din/kW - 348,68
Naknada za merno mesto: 119,07

Znači ukupno mi pre OIE fiksno uzimaju 467,75 dinara na lepe oči, samo zato što imam priključak kod njih i neće od tih para da se odreknu tih pišljivih 25,56 dinara, nego od građana uzimaju još para.

Hoštapleri i pljačkaši.
[ ventura @ 12.03.2013. 10:56 ] @
Citat:
Shadowed:
Nego, zanimljivo da nisi ovde za slobodno trziste ;)
Lepo treba da ukinu sve subvencije. Ako narod nece nuklearke i termoelektrane (i ne treba da ih hoce, ja se najezim na ideju da Srbi prave nuklearku iako generalno nisam protiv istih), onda samo treba zabraniti izgradnju istih. Naravno, obnovljivi izvori energije su skuplji, ali jbg, imas x hidro elektrana, y postojecih termo elektrana, z onih koji su usli u posao sa OIE, sve ukupno cena je ta i ta i tu cenu daj narodu (ok, uz dodatne troskove, jelde). Kad nema mogucnosti za nove hidroelektrane, morace da se kupuje od OIE proizvodjaca i cena ce procentualno rasti, sve posteno.

Ja sam prvi za nuklearke. Štaviše, smatram da je to trenutno jedina perspektiva čovečanstva za zadovoljenje energetskih potreba, i da je to realno najčistija energija od svih (uključujući i OIE).

Međutim većina građana Srbije se ne slaže sa mojim mišljenjem.

E sada, ja lično nemam interes da ulažem svoj novac pa da čekam kad zafali struje pa da procentualno dižem cenu i da razmišljam da li će se na vlasti naći neki socrealistički heroj koji će veštači održavati cenu struje zaduživanjem kao što je danas slučaj. Jok. Ako nećeš da subvencionišeš razvoj, onda ću ja da čekam da Srbija hronično ostane bez struje, kada restrikcije budu godinama normalna stvar, kada se struja plaća iz uvoza i ne pita za cenu, pa kada je i pored toga neće biti, e onda mi ne treba subvencja, već ću ja investirati u OIE i prodati ti struju po 3 puta većoj ceni nego što bi te dugoročno koštala ta subvencija. Ali verujem da bi tada narod već sam izašao na livadu i počeo da kopa temelje za nuklearku, ne bi morali da čekaju političare.

Subvencije za OIE su generalno gledano dugoročno pametna stvar, i one na žalost nisu produkt toga što je neko u našoj vladi razmišljao, već su prepisane u paketu sa ostalim propisima iz EU. Kada se dugoročno gleda, ti OIE moraš da subvencionišeš prvih 10 godina, ali posle toga će to da radi bar još 20 godina, tako da kada ponderuješ cenu na neki dugi rok od 30-40 godina (na koliko se i rade kalkulacije za termoelektrane/nuklearke/hidroelektrane) verujem da bi ti cena struje bila identična, ako ne čak i manja u odnosu na klasične izvore.
[ Shadowed @ 12.03.2013. 11:07 ] @
Pa i cekaj, nemoj da ulazes dok ti nije isplativo. Ono sto drzava treba da uradi je da da neki jeftin kredit al' se sa subvencijama ne slazem (ili da ima vlasnistvo onog % koliko ucestvuje sa subvencijama).

Sto se nuklearki tice, kao sto rekoh, smatram ih ok, samo sto ne smatram da je Srbija sposobna da ih uradi kako valja.
[ Java Beograd @ 12.03.2013. 11:30 ] @
Citat:
bachi: Naknada za merno mesto: 119,07

Naknada za merno mesto je jedna od pametnijih stvari koje su smislili.

Očitavanje brojila, obračun utroška i kalkulacija iznosa, slanje računa, organizacija blagajne u samoj EDB košta pa košta. Bez obzira da li je neko potrošio 100 kW ili 10.000 kW ovaj posao je isti, pa je red da se isto plati. Čitava ta grupa troškova ne treba da uđe u cenu kilovata, jer bi onda onaj koji troši mnogo struje više plaćao "kovertu sa računom" nego onaj koji troši malo struje. A koverta je ista.
[ Igor Gajic @ 12.03.2013. 11:35 ] @
Citat:
Ja sam prvi za nuklearke.


U ovoj poluraspaloj, korumpiranoj zemlji, gde niko nikome ne polaze racune, gde svako gleda da zakine i ukrade...

Ne hvala.

Ne zelim da svetlim u mraku a da me cika sa televizora ubedjuje kako je to za moje dobro.

Citat:

Štaviše, smatram da je to trenutno jedina perspektiva čovečanstva za zadovoljenje energetskih potreba, i da je to realno najčistija energija od svih (uključujući i OIE).


Dodao bih i jedna od najjeftinijih.... Sve dok stvari ne krenu naopako. A onda... samo pogledaj Japan i Fukusimu.
[ cika dacha @ 12.03.2013. 11:38 ] @
ventura@ koja je realna cena struje? po tvojoj proceni!
[ Homer J. Simpson @ 12.03.2013. 12:02 ] @
Citat:
radojko2:
U Srbiji cena struje kao u SAD

Izvor: Energyobserver Beograd -- Građani Srbije plaćaju približnu cenu električne energije kao i američki potrošači, piše dr Zorana Z. Mihajlović Milanović.

Ameri placaju od 50$ pa navise, u Srbiji je bar 2 puta jeftinije
Citat:
Shadowed:
Cini mi se da se uzima fiksno a ne procentualno, ali nisam siguran a nemam sada racun pri ruci.

4 dinara na 100kWh. Posto je cifra smesna, sigurno ce postepeno ici gore
[ Java Beograd @ 12.03.2013. 12:08 ] @
Citat:
cika dacha: ventura@ koja je realna cena struje? po tvojoj proceni!
Nisam ventura, ali da prokomentarišem

Realna cena struje = (svi troškovi proizvodnje i distribucije + cena održavanja sistema + ulaganja u razvoj ) / ukupno proizvedeni kilovati

Kad bih znao konkretne cifre, mogao bih lako da izračunam realnu cenu, ali cifre ne znam.
[ Backy @ 12.03.2013. 12:09 ] @
nisu li nuklearke baš dobar evolutivni stepen? ko može da ih napravi, a ne može da ih čuva — leti u vazduh... ako ih kojim slučajem sačuva, a ne brine se o otpadu — lagana smrt

na greškama se uči, ali su ljudi već dovoljno izgrešili na tom polju da imamo nuklearne brodove, podmornice i slične objekte koji se napajaju autonomno...
[ Igor Gajic @ 12.03.2013. 12:16 ] @
Samo sto ta nuklearka nije samo tvoj problem...

Kaboom u jednoj drzavi, posledice u nekoj desetoj. Recimo fukusima, nalazi se na istocnoj obali Japana, ali morske struje i vetrovi idu istocno. I njihov problem postaje americki, odnosno kanadski problem. Mozes iskopati info o radioaktivnim ribama i vodi na obali severne amerike.



EDIT: ovo vec ide poprilicno u offtopic....
[ cika dacha @ 12.03.2013. 12:18 ] @
Java Beograd@ to znamo svi!

mene cifre zanimaju!

jer svi vicu cena struje nije realna pa me zanima koja jeste i kako se do nje dolazi!
[ Java Beograd @ 12.03.2013. 12:42 ] @
Citat:
cika dacha: Java Beograd@ to znamo svi!
mene cifre zanimaju!

Nije valjda da očekuješ da ti neko na forumu izdeklamuje tačne cifre ukupnih troškova proizvodnje i održavanja kao i ulaganja u razvoj EPS-a ?
[ deedee6 @ 12.03.2013. 13:00 ] @
Citat:
Java Beograd:Realna cena struje = (svi troškovi proizvodnje i distribucije + cena održavanja sistema + ulaganja u razvoj )


Ima tu još bezbroj + :)
[ cika dacha @ 12.03.2013. 13:09 ] @
Java Beograd@ naravno da ocekujem!
jer neko ako govori da je cena ne realna, onda je dosao do zakljucka to sto tvrdi!
pa me interesuje put do zakljucka!

[ since1986BC @ 12.03.2013. 13:56 ] @
Cena struje u Srbiji biće realna onog trenutka kada se muflonima sa Dedinja za neplaćeni račun bude sekla struja isto onako kako se to radi i onom što živi u straćari.

Cena struje u Srbiji biće realna onda kada radnici ED budu imali slobodan pristup strujomeru i banderi, bez bojazni za svoj život. Bez bojazni da sutra osvane u novinama u crnoj hronici.
Kada ti isti radnic ED-a budu krenuli makazama redom, počevši od najvećih potrošača-neplatiša. Ni po babu, ni po stričevima.

To će biti na Sv. Nikad.

http://sr.lmgtfy.com/?q=najvece+neplatise+struja
[ cozmo_im @ 12.03.2013. 15:36 ] @
Nisi ni ti u pravu skroz.

Kad moze da bude realna cena struje?

1. Onda kad radnici EDB-a zakace svoja brojila i dozvole da sami sebi procitaju struju (imaju dugove po par stotina hiljada i vise) i kad prestanu da stimuju svoja brojila. Posto ih znam na tone, znam sta rade, to su radili i kod mene i nakacili se komsiluku i sad imamo svi problem s dugovima.

2. Kad dozvole narodu koji je u teskim finansijskim problemima da otplate dugovanja sa kamatom na razuman broj rata (a ne da mazu oci nekakvim ugovorima za rate koje niko ne moze da potpise jer ne ispunjava uslove). Da ima volje kod nadleznih, lako se utvrdi ko ne moze a ko moze da plati.

3. Kad naprave energetske i SOCIJALNE karte pa da se vidi ko treba da placa realnu cenu a kome treba subvencija (vidi pod 2).

4. Kad budu isekli sa mreze oni koji REALNO imaju da plate a NECE, a ne oni koji hoce da placaju a nemaju zbog teskog polozaja - videti pod stavkom 3

U Bugarskoj je pala vlada i kompletan EDB jel su povecali cenu struje, i sekli struju narodu koji sastavlja kraj sa krajem, nema da plati a nisu hteli da im pomognu socijalnim kartama i omoguce korektnu otplatu dugovanja. Naravno, one koje imaju da plate nisu dirali uopste. Isto je i kod nas.

Ja sam uspeo da se izborim delimicno sa EDB-om i poceo da dokazujem kradju na mernom mestu u mojoj zgradi a oni i pored toga meni prete iskljucenjem i traze da im platim nesto sto je ukradeno i sto nisam potrosio. Ko je tu LUD? Sami dokazali, a traze meni da platim sto je neko drugi krao? I to je krao njihov inzinjer.

Logika? Nema je.

Ja da im platim necu nesto sto im je ukrao njihov radnik namestanjem i nelegalnim prikljucenem po komsiluku.

Prvo neka srede stanje u svojoj kuci, zatim nek naprave socijalne karte, provere kradju struje a da ne budu u tu "proveru" umesani njihovi radnici koji zataskavaju (pogledati stavku br 1).

Slazem se da svako treba da placa redovno svoju potrosnju, ali da neko konacno napravi dobar i posten tarifni sistem za gradjane i privredu, bez skrivenih troskova, sa realnim socijalnim kartama i potrosnjom.
[ ventura @ 12.03.2013. 18:47 ] @
Citat:
cozmo_im:
Kad moze da bude realna cena struje?

1. Onda kad radnici EDB-a zakace svoja brojila i dozvole da sami sebi procitaju struju (imaju dugove po par stotina hiljada i vise) i kad prestanu da stimuju svoja brojila. Posto ih znam na tone, znam sta rade, to su radili i kod mene i nakacili se komsiluku i sad imamo svi problem s dugovima.

Slažem se da verovatno procentualno najviše krađe ima u grupaciji radnika samog EPS-a, prvo zbog toga što poznaju struku (neće valjda najviše lopova da bude među stomatolozima, već logično među električarima), i slažem se da EPS mora da počisti svoje dvorište, ali broj tih radnika u odnosu na ostale je zanemariv.

Ono što ja vidim kao problem je kada radnici EPS-a (SrbijaGasa, Toplana i sl. sistema) organizovano kradu struju i to naplaćuju kao svoju uslugu, e to je već veći problem, međutim kako imam prilike da vidim i čitam po novinama, policija se relativno uspešno bori protiv toga.

Citat:
cozmo_im
2. Kad dozvole narodu koji je u teskim finansijskim problemima da otplate dugovanja sa kamatom na razuman broj rata (a ne da mazu oci nekakvim ugovorima za rate koje niko ne moze da potpise jer ne ispunjava uslove). Da ima volje kod nadleznih, lako se utvrdi ko ne moze a ko moze da plati.

Sa ovim se uopšte ne slažem. Nikome dug za struju nije preko noći skočio na neku astronomsku cifru, već je to rezultat nagomilanog neplaćanja mesecima/godinama. Rata za struju dolazi na mesečnom nivou, i ako je neko preko noći ostao bez posla ili na neki drugi način zapao u nezavidnu ekonomsku situaciju, pa logično je da smanji potrošnju struje jer na to realno može da utiče, a ne da nastavi po starom i prestane da plaća račune.

Citat:
cozmo_im
3. Kad naprave energetske i SOCIJALNE karte pa da se vidi ko treba da placa realnu cenu a kome treba subvencija (vidi pod 2).

Sa ovim se apsolutno slažem. Treba uvesti socijalnu cenu struje, ali za ugrožene pojedince, a ne grupe. Recimo među penzionerima sigurno ima dosta onih koji zaslužuju tu vrstu socijalne pomoći, ali ne treba zbog njih uvesti socijalnu tarifu za celu grupu. Isto tako vrlo bitno je uz socijalnu cenu uvesti i socijalno ograničenje. Dakle izračunati neki minimum minimuma za jednog čoveka, tipa jedna sijalica da radi x sati, x puta mesečno veš mašina, x puta mesečno bojler, x sati mesečno kućni aparati i doći do neke cifre sa kojom je moguće mesečno proći uz maksimalna ograničenja i do te količine struje cena treba da je socijalna, preko toga ako hoćeš da se luksuziraš, pa izvoli plati.

Citat:
cozmo_im
4. Kad budu isekli sa mreze oni koji REALNO imaju da plate a NECE, a ne oni koji hoce da placaju a nemaju zbog teskog polozaja - videti pod stavkom 3

Kad bi svi trošili onoliko koliko je optimalno, realno bi imali da plate (osim vrlo mali broj izuzetaka iz gornje grupe). Problem je u tome što kada ljudi vide da mogu da se provuku sa neplaćanjem, onda kreće bahanalisanje, pa krene grejanje na struju i sl. fazoni, i tako dođu do potrošnje koja je astronomska, i koja ni slučajno ne bi bila tako da su tu struju morali da plaćaju.
Rešenje ovog problema je apsolutno bezrezervno sečenje sa mreže svakoga ko ne plati više od tri računa, iz to da nelegalni priključak postane krivično delo za koje je obavezna zatvorska kazna.

Da se razumemo, struja nije resurs koji je neophodan za život. Struja je relativno nov izum, i veliki broj sela kod nas do pre par decenija nije uopšte imao struju. Dakle naši dedovi svi redom pamte život bez struje, a pre toga su ljudi živeli hiljadama godina bez struje pa im ništa nije falilo. Ono zbog čega bi ja uveo socijalnu cenu struje onima iz gornje tačke nije zbog toga što neko ne može da živi bez struje, već zbog toga što ti ljudi zaslužuju da im se bar malo olakša život uz minimalne resurse.

Citat:
cozmo_im
U Bugarskoj je pala vlada i kompletan EDB jel su povecali cenu struje, i sekli struju narodu koji sastavlja kraj sa krajem, nema da plati a nisu hteli da im pomognu socijalnim kartama i omoguce korektnu otplatu dugovanja. Naravno, one koje imaju da plate nisu dirali uopste. Isto je i kod nas.

Bugarska je najveći proizvođač i izvoznik struje u ovom delu evrope. Bugari su decenijama plaćali totalno idiotsku cenu, ne ovo tipa naše, već tipa 20% realne cene, ali kad je neko to stavio na papir i video da država poklanja 40-50-60 evra mesečno svakom domaćinstvu na račun struje, shvatili su da to ne može više tako i da mora da se menja.
[ bachi @ 12.03.2013. 19:42 ] @
Ventura, mojne tako. Živim u stanu od 67 kvadrata, ne grejem se na struju, već na drva, imam class A frižider, šporet sa ravnom pločom, takođe class A, bojler, komp i tv i pokraj toga mene kolju sa ~4000 dinara mesečno za struju. Svaki mesec 4000 dinara.

Čega da se odreknem i šta da smanjim? Da perem veš na ruke umesto u veš mašini i/ili da se kupam jednom nedeljno, komp da ne koristim, a TV da ne gledam (mada ovo poslednje i ne radim i sutra mogu da ga odnesu to zlo, ne bih trepnuo).

Ajde da kažeš ko hebe sirotinju, šta ona ima da koristi komp, ali u 21. veku da ljudi peru na ruke i da se kupaju u koritu je no-no.

Druga stvar, šta država radi po pitanju da se ljudi NE greju na struju? Koliku teritoriju pokrivaju toplane? Nisu se širile od kako ih je Tito napravio. Evo, Miljakovac III je vazdušnim putem udaljen od toplane možda 2 - 3 km, a od poslednje zgrade koja ima centralno grejanje je udaljeno oko JEDAN kilometar i misliš da im je palo na pamet za ovih 15 godina da nas priključe? Taman posla.

Šta su uradili po pitanju gasa? Navukli one vojvođane da kupe kotlove i plate priključke po deračkim cenama, da bi onda gas poskupeo 60 posto u jednom trenutku i posle toga je još bilo poskupljenja, toliko da je došlo do toga da je jeftinije grejati se na TA peć, nego na gas.

P.S. Realna cena struje (kao i bilo koje druge robe/usluge) je onolika koliku narod MOŽE da plati.

_______________________

Takođe, šta znači to kažnjavanje mene i moje porodice zato što struju trošim više? Zašto ja koji od 18 godine radim, plaćam poreze i doprinose od zarade, sve moguće i nemoguće namete od ove Banana države moram da budem kažnjen zato što sam potrošio nečeg više, dok onaj koji ništa ne radi i ne pada mu na pamet da radi ceo život, ima 15% popusta na tu struju jer je socijalna kategorija?

Cena struje je povoljna ali samo u zelenoj tarifi, u plavoj je skupo, a o crvenoj da ne pričam. Ko ulazi u crvenu tarifu, može samo da se besi.

Umesto da plaćam manje što trošim više ili makar da plaćam isto, ne, ko troši više ima da dobije po guzi...

[Ovu poruku je menjao bachi dana 12.03.2013. u 20:53 GMT+1]
[ ventura @ 12.03.2013. 20:31 ] @
Citat:
bachi: Ventura, mojne tako. Živim u stanu od 67 kvadrata, ne grejem se na struju, već na drva, imam class A frižider, šporet sa ravnom pločom, takođe class A, bojler, komp i tv i pokraj toga mene kolju sa ~4000 dinara mesečno za struju. Svaki mesec 4000 dinara.

Čega da se odreknem i šta da smanjim? Da perem veš na ruke umesto u veš mašini i/ili da se kupam jednom nedeljno, komp da ne koristim, a TV da ne gledam (mada ovo poslednje i ne radim i sutra mogu da ga odnesu to zlo, ne bih trepnuo).

Račun od 4000 dinara možeš da nabiješ sa nekih 600-700kWh potrošnje u zavisnosti od toga da li koristiš jednotarifno ili dvotarifno brojilo.

Bojler ti je tu definitivno najveći potrošač. Običan bojler vuče nekih 2kW, ako staviš neku temperaturu bliže sredini dnevno će raditi 3h, ako si odvrnuo na maksimum, radiće 5-6h dnevno da dogreva tu vodu, znači samo tu imaš 180-365kWh potrošnju, što ti je pola računa.

Ravna ploča za kuvanje ti uglavnom vuče 1-2kW po ringli u zavisnosti od toga koju si upalio. Da kuvaš 2h dnevno, to mu dođe 90kWh.

Frižider A klase ti recimo troši nekih 55W/h, što mu dođe nekih 40kWh mesečno.

Da ti 5 sijalica of 75W u kući radi samo 5h dnevno, to je 60kWh mesečno.

Znači samo sa ovim smo već došli do tog nekog tvog mesečnog računa.


Kako da smanjiš potrošnju struje, pa odgovor je očigledan, međutim tvoje pitanje je kako da smanjiš potrošnju a da to ne utiče bitno na tvoj kvalitet života, e to je već malo problematičnije.

Zavrni bojler na neku srednju temperaturu i to ti je već 1000 dinara manji račun. Optimiziraj upotrebnu radne ploče za kuvanje, povećaj temperaturu u frižideru, optimizuj generalno upotrebu ostalih kućnih aparata i možeš da dođeš do nekih 300-350 kWh mesečno. Socijalna kategorija o kojoj ja govorim ne treba nikako da ima ni toliko. Tu bi ja stavio max 100kWh mesečno po članu domaćinstva, jer recimo zašto bojler da bude upaljen non stop a neko je socijala? Lepo se organizuju da se svi kupaju jednom nedeljno, tada se bojler uključi noću po jeftinoj tarifi, ujutru se svi istuširaju i to je to, bojler se gasi. Radna ploča, konstantno kuvanje kafe i sl. na ringli od 2kW, ima da iskuliraju sa tim ako neće da plate normalnu cenu itd, itd.

Citat:
bachi
Druga stvar, šta država radi po pitanju da se ljudi NE greju na struju? Koliku teritoriju pokrivaju toplane? Nisu se širile od kako ih je Tito napravio. Evo, Miljakovac III je vazdušnim putem udaljen od toplane možda 2 - 3 km, a od poslednje zgrade koja ima centralno grejanje je udaljeno oko JEDAN kilometar i misliš da im je palo na pamet za ovih 15 godina da nas priključe? Taman posla.

Pa vidiš da se ovde svako malo pojavljuju teme gde ljudi pitaju kako da se otkače sa tih istih toplana, upravo zbog toga što toplanu moraju da plaćaju fiksno po kvadraturi, a struju plaćaju obračunski, pa ako stave neki magnet na brojilo onda im grejanje dođe džaba.

I drugo, može narod da se greje i na brikete/pelete. Ja bi lično išao u tom smeru, jer prvo možeš da pokreneš lokalnu industriju da proizvodi kotlove za grejanje, a drugo pokrećeš i podstičeš prerađivačku industriju koja faktički od otpada koji se trenutno ne koristi kreira neku monetarnu vrednost.

Citat:
bachi
Šta su uradili po pitanju gasa? Navukli one vojvođane da kupe kotlove i plate priključke po deračkim cenama, da bi onda gas poskupeo 60 posto u jednom trenutku i posle toga je još bilo poskupljenja, toliko da je došlo do toga da je jeftinije grejati se na TA peć, nego na gas.

Tu je u pitanju sasvim drugi problem, a to je da je cena gasa na svetskom tržištu u poslednje 3-4 godine poskupela za 300%. Ja znam za neke privatne energetske projekte od po par desetina miliona evra koji su propali zbog toga, tako da to poskupljenje nije pogodilo samo domaćinstva, niti je to neka lokalna zavera države Srbije protiv njenih građana.

Citat:
bachi
P.S. Realna cena struje (kao i bilo koje druge robe/usluge) je onolika koliku narod MOŽE da plati.

Ma jelte? Ajde svrati kod mog komšije da mu iskopaš septičku jamu od 30m3 za 1000 dinara, jer bože moj, on je sirotinja i samo toliko može da te plati.

Svaka roba i usluga ima svoju proizvodnu cenu, a tržišna cena je proizvodna cena + profit, iz koga se dalje finansira razvoj i ostaje nešto investitoru. Ono što država može da uradi sa javnim preduzećem je da proizvod/uslugu proda bez tog profita i tako učini građanima, a ne da proda ispod proizvodne cene i da tako račun za neki proizvod/uslugu padne na leđa i onima koji je ne koriste (jer svi građani pune taj državni budžet, bez obzira da li nešto koriste ili ne).

Citat:
bachi
Takođe, šta znači to kažnjavanje mene i moje porodice zato što struju trošim više? Zašto ja koji od 18 godine radim, plaćam poreze i doprinose od zarade, sve moguće i nemoguće namete od ove Banana države moram da budem kažnjen zato što sam potrošio nečeg više, dok onaj koji ništa ne radi i ne pada mu na pamet da radi ceo život, ima 15% popusta na tu struju jer je socijalna kategorija?

To sa popustima za cele kategorije/grupe ljudi je kao što rekoh bez veze. Mora da se uvede individualna procena da li je neko socijalni slučaj ili ne, i da mu se strogo ograniči mesečna potrošnja koja podrazumeva socijalnu cenu. Sve ostalo nema nikakvog smisla.

Citat:
bachi
Umesto da plaćam manje što trošim više ili makar da plaćam isto, ne, ko troši više ima da dobije po guzi...

Kada cena struje dođe na tržišnu vrednost, onda će oni koji troše više imati i popust, a sve dok je cena struje nerealno niska, onda oni koji troše mnogo moraju da se "kažnjavaju" time što plaćaju skuplju cenu, odnosno trenutno je upravo crvena tarifa ona cena struje koja je danas tržišno realna.

[ boccio @ 12.03.2013. 20:49 ] @
Citat:
ventura: Lepo se organizuju da se svi kupaju jednom nedeljno, tada se bojler uključi noću po jeftinoj tarifi, ujutru se svi istuširaju i to je to, bojler se gasi.

I to zimi. Leti bogme mogu i na Adi da se brčnu
[ cika dacha @ 12.03.2013. 21:09 ] @
ventura@ Kupanje jednom nedeljno??? pa brate ventura pretera sa ustedom!!! da ugasi i caps lock i to trosi struju :-)

http://www.blic.rs/Vesti/Drust...atasi-najvece-neplatise-struje

http://www.blic.rs/Vesti/Hroni...preminuo-zbog-racuna-za-struju

bilo pre jedno 6 meseci na eksplozivu kako su jednoj babi iskljucili struju zbog 1200 din!

sve dok bude selektivna naplata struje oni ce vikati da je cena struje ne realna, jer ima deo gradjana koji redovno izmiruju struju pa na njihov teret prebacuju i deo koji NE SMEJU da naplate od bogatasa!!!to svi znamo i to je javna tajna prakticno!

i stalno porede kako je nasa struja niza od regiona koji je u EU!

pa eps je nase 100% vlasnistvo, bandere, rudnici, pruga za prevoz rude, hidroelektrana je nasa, dunav za badava vrti, u obrenovcu ide nas ugalj 8meseci to svaki dan gledao jer kasarna je pored termoelektrane i svi u tome nasi radnici rade za dinarske plate!
tako da po meni struja treba da pojeftini 20% ali naplatu treba da sprovedu 100%.

redovno placam racune sto treba i drugi da cine al lopovluk u eps-u i velikim ne platisama treba stati na put!
[ ventura @ 12.03.2013. 21:39 ] @
Citat:
cika dacha: ventura@ Kupanje jednom nedeljno??? pa brate ventura pretera sa ustedom!!! da ugasi i caps lock i to trosi struju :-)

Ako ćemo realno, većina ljudi u Srbiji se ne kupa ni jednom nedeljno, tako da bi ih to najmanje potreslo.
[ bachi @ 12.03.2013. 21:54 ] @
Citat:
ventura:Račun od 4000 dinara možeš da nabiješ sa nekih 600-700kWh potrošnje u zavisnosti od toga da li koristiš jednotarifno ili dvotarifno brojilo.

Ukupno potrošeno kilovata = 581, od kojih je 118 u nižoj tarifi (jeftina struja). Ja stvarno, ali stvarno ne znam nikoga ko troši do 300kw mesečno, jedino da mu sija samo sijalica.

Citat:
Bojler ti je tu definitivno najveći potrošač. Običan bojler vuče nekih 2kW, ako staviš neku temperaturu bliže sredini dnevno će raditi 3h, ako si odvrnuo na maksimum, radiće 5-6h dnevno da dogreva tu vodu, znači samo tu imaš 180-365kWh potrošnju, što ti je pola računa.

E, na njega najviše i sumnjam, mada mi je stavljen termostat na ~80% od maksimuma. Sad sam ga stavio na ~60%, pa ćemo da vidimo.

Upravo sam oko bojlera razmišljao da zamenim sa solarnom varijantom, ali je cena toga 1350€ + montaža, tako da je to verovatno oko 1800€... Dati 1800€ odjednom za moja primanja nije izvodljivo, a država se nije setila da takve investicije subveniše, odnosno da mogu da uzmem kredit na recimo 3 godine i da mi kamata bude neka normalna, mada mi dođe da polako skupljam pare, iz inata, da što manje EPS bagri ostavljam novca na mesečnom nivou. Jednog dana, jednog dana.

Citat:
Da ti 5 sijalica of 75W u kući radi samo 5h dnevno, to je 60kWh mesečno.

Tri sijalice koje su mi stalno gorele (dve koje se zaborave u kupatilu da se isključe + jedna u hodniku) su zamenjene štedljivim sijalicama, tako da tu umesto 300w troši 55w, ali nisam primetio da je imalo efekta na ovom računu. :(

Citat:
Znači samo sa ovim smo već došli do tog nekog tvog mesečnog računa.

Jesmo... I kako onda neko kome je plata ~20000 dinara, ako je uopšte zaposlen, može da plati takav račun?

Citat:
Tu bi ja stavio max 100kWh mesečno po članu domaćinstva, jer recimo zašto bojler da bude upaljen non stop a neko je socijala? Lepo se organizuju da se svi kupaju jednom nedeljno, tada se bojler uključi noću po jeftinoj tarifi, ujutru se svi istuširaju i to je to, bojler se gasi.

A i da jedu jednom nedeljno? :D

Citat:
Pa vidiš da se ovde svako malo pojavljuju teme gde ljudi pitaju kako da se otkače sa tih istih toplana, upravo zbog toga što toplanu moraju da plaćaju fiksno po kvadraturi, a struju plaćaju obračunski, pa ako stave neki magnet na brojilo onda im grejanje dođe džaba.

Ja sam primetio što se toplana tiče jeste da ljudi žele da plaćaju onoliko koliko potroše i da dobiju ono što plate. Ne vidim ništa nerazumno u tome.

Citat:
I drugo, može narod da se greje i na brikete/pelete. Ja bi lično išao u tom smeru, jer prvo možeš da pokreneš lokalnu industriju da proizvodi kotlove za grejanje, a drugo pokrećeš i podstičeš prerađivačku industriju koja faktički od otpada koji se trenutno ne koristi kreira neku monetarnu vrednost.

Za ovo se slažem, samo treba da imaš na umu da su kotlovi za pelet izuzetno skupi za naše uslove i retko ko ima da odvoji ~3000€ za kupovinu kotla. Ja sam kupovao brikete kada mi ponestane drva, ali su i oni ~18000 po toni (pričam o kvalitetnom briketu), a iako oni pričaju kako menja 3-5 m2 drva, to je ipak bshit. Inače za divno čudo, postoji dosta fabrika u Srbiji koje se bave proizvodnjom briketa/peleta i uspešno izvoze robu napolje.

Citat:
Tu je u pitanju sasvim drugi problem, a to je da je cena gasa na svetskom tržištu u poslednje 3-4 godine poskupela za 300%. Ja znam za neke privatne energetske projekte od po par desetina miliona evra koji su propali zbog toga, tako da to poskupljenje nije pogodilo samo domaćinstva, niti je to neka lokalna zavera države Srbije protiv njenih građana.

Ne znam, nisam toliko pratio tu priču, jer se ne grejem na gas, niti mogu, samo znam da malo malo pa kukaju kako uvozimo gas po najskupljoj ceni od "braće" Rusa i da ljudi masovno otkazuju takav način grejanja i da prelaze na TA peći ili se vraćaju na čvrsto gorivo.


Citat:
Ma jelte? Ajde svrati kod mog komšije da mu iskopaš septičku jamu od 30m3 za 1000 dinara, jer bože moj, on je sirotinja i samo toliko može da te plati.

Ja mu ne bih radio za te pare, ali bi se možda našao neko ko bi. A ako ne nađe nikoga, onda ponudi 2, pa 3, pa četiri hiljade, sve dok ne nađe nekog da mu obavi posao. I to se zove izbor biranja. Mi nemamo izbor, osim da živiš ko slepac i da se kupaš jednom nedeljno, ili da papreno plaćaš (gledano u odnosu na realnu prosečnu platu (koja je na žalost ~25.000 dinara)) račun za struju i da se nerviraš.

Citat:
Ono što država može da uradi sa javnim preduzećem je da proizvod/uslugu proda bez tog profita i tako učini građanima, a ne da proda ispod proizvodne cene i da tako račun za neki proizvod/uslugu padne na leđa i onima koji je ne koriste (jer svi građani pune taj državni budžet, bez obzira da li nešto koriste ili ne).

E tu je Čika Čoda postavio odlično pitanje - a kolika je to realna cena? Kolika cena po kw je potrebna da se nahrani 40% viška zaposlenih u EPSu, debeli Palma i ostala gamad koja je krala/kradu Kolubaru i da se pokrije žmurenje na jedno oko gancijima koji se kače na bandere + ostalo nelegalno priključenje na el. mrežu?

Citat:
To sa popustima za cele kategorije/grupe ljudi je kao što rekoh bez veze. Mora da se uvede individualna procena da li je neko socijalni slučaj ili ne, i da mu se strogo ograniči mesečna potrošnja koja podrazumeva socijalnu cenu. Sve ostalo nema nikakvog smisla.

Ma, ako je neko socijalni slučaj, taj treba da prima fiksnu mesečnu nadoknadu od države i da sa njom raspolaže i od nje plaća struju. Prosto da prostije od toga ne može biti.

[ cika dacha @ 12.03.2013. 21:56 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
cika dacha: ventura@ Kupanje jednom nedeljno??? pa brate ventura pretera sa ustedom!!! da ugasi i caps lock i to trosi struju :-)

Ako ćemo realno, većina ljudi u Srbiji se ne kupa ni jednom nedeljno, tako da bi ih to najmanje potreslo.



oni jednom nedeljno, mi po 3 puta tako da uproseku svi se kupamo 2 puta nedeljno :-)
[ radojko2 @ 12.03.2013. 22:11 ] @
Ima mnogo primera gde se novac u EPSu novac odliva a oni nista ne rade.Moj slucaj-podnesem zahtev za razdvajanje prikljucka na dva, platim energetsku saglasnost ,orman ,brojilo oko 76000din (a sve je to njihovo vlasnistvo) i predam .ceka se 4 meseca da dodju i povezu orman i instalaciju na mrezu.Dosli su na moje insistiranje i pretnji tuzbom zbog neispunjenja ugovora pred sam istek ta 4 meseca i nisu zavrsili posao nego sam morao jos da platim 100eur njihovom radniku da mi zavrsi posao.Saznajem da te poslove ne rade njihovi ljudi nego podizvodjaci tj neka privatna firma koja ne moze da stigne da uradi sve pa kasne i po nekoliko meseci.Naplacuju mi orman 17000din a cena mu je u maloprodaji vise od dva puta niza,brojilo placam ja a oni su vlasnici i investitori prikljucka(ako su vlasnici i investitori onda valjda ga oni kupuju a ne ja...)placam energetsku saglasnost a ne znam zasto kad samo razdvajam prikljucak.Kazu da imaju visak ljudi a poslove im rade privatne firme(bas me interesuje ko im je vlasnik od direktora iz epsa),sluzbena vozila im vidis dan i noc ispred kuca,dele 13 platu(uups pozajmicu al nepovratnu) nece ,neznaju ,nemogu da naplate dugovanja(procitah negde oko 1milijardu eura!! ,dok smo mi gradjani izdvajali iz svojih usta-plata po 2% za elektroenergetski sistem gradili su a od 1990 kad nema vise narodne sise ne umeju da se snadju.ZAposlili su i kurtu i murtu i postali preglomazni i ne misle nista da menjaju nego najlakse izmisliti naknade za ovo naknada za ono pa se nakupi 10tak mil od jedne pa ce mo sutra 10tak mil od druge...Nacice se i za 13tu platu..Treba da urade socijalne karte da se zna ko je soc.slucaj.

Grejem se jednim delom na struju,placam redovno racune i priznajem da mi je trenutno po ceni isto kao i grejanje na drva.Toplotno sam izolovao kucu u cilju smanjenja potrosnje,kupio toplotnu pumpu,planiram ugradnju toplotno efikasnije stolarije,spremio solarni kolektor za grejanje vode leti,iskljucio dva protocna bojlera koja sam koristio 30 godina i zamenio ih obicnim a sve u cilju smanjenja potrosnje,kupio stedljive sijalice za skoro sva sijal. mesta u kuci i onda Ventura kaze da treba da smanjimo i da se odgovornije ponasamo...Mene je to energetski odgovornije ponasanje kostalo na hiljade eura...a ja licno nisam skoro nista time dobio...
Kada i ovi iz epsa sve ucine da im bude efikasniji sistem i kada iscrpe sve mogucnosti i zavrnu sve slavine gde im curi novac i naplate sva potrazivanja al ne od nas koji placamo nego od onih koji ne placaju e onda gospodo iz Epsa trazite malo vece cene.
[ radojko2 @ 12.03.2013. 22:31 ] @
DA li se neko seca onog direktora iz EPSa sto je one silne stanove kupio od novca pokradenog iz firme??

NAdjoh ga g.Uskokovic Branislav kolko je taj kuca,firmi i stanova kupio...A bio je samo jedan od direktora EDB...Ne mogu to ni mnogo jace firme da izdrze...Sta mislite koliko je taj placao struju za sve te kuce...

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/174491/Uskokovicu-plene-ciglanu-


[Ovu poruku je menjao radojko2 dana 12.03.2013. u 23:41 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao radojko2 dana 12.03.2013. u 23:43 GMT+1]
[ ventura @ 12.03.2013. 22:48 ] @
Citat:
bachi:
Upravo sam oko bojlera razmišljao da zamenim sa solarnom varijantom, ali je cena toga 1350€ + montaža, tako da je to verovatno oko 1800€... Dati 1800€ odjednom za moja primanja nije izvodljivo, a država se nije setila da takve investicije subveniše, odnosno da mogu da uzmem kredit na recimo 3 godine i da mi kamata bude neka normalna, mada mi dođe da polako skupljam pare, iz inata, da što manje EPS bagri ostavljam novca na mesečnom nivou. Jednog dana, jednog dana.

Za ovo se slažem, samo treba da imaš na umu da su kotlovi za pelet izuzetno skupi za naše uslove i retko ko ima da odvoji ~3000€ za kupovinu kotla. Ja sam kupovao brikete kada mi ponestane drva, ali su i oni ~18000 po toni (pričam o kvalitetnom briketu), a iako oni pričaju kako menja 3-5 m2 drva, to je ipak bshit. Inače za divno čudo, postoji dosta fabrika u Srbiji koje se bave proizvodnjom briketa/peleta i uspešno izvoze robu napolje.

To su prve stvari koje su trebali da subvencionišu na račun energetske efikasnosti. Prvo to, pa tek onda OIE, jer su na tim stvarima efekti dosta veći.

Nešto se sada priča na tu temu, bio sam skoro na javnoj raspravi vezanu za energetsku efikasnost i tu će valjda da provuku to za solarno dogrevanje vode, ali ne i za kotlove na biomasu. U suštini stvar je u tome što je te zakone mnogo teže prepisati nego ove o OIE, u drugo, kad država subvencioniše OIE pa se izgradi 50 vetrenjača, solarni park, biogas, sve su to monumentalne strukture gde vladajuća partija može da uperi prstom i kaže - eee za ovo smo mi zaslužni, vidi bre kako radimo i razvijamo državu. A kad daju lovu za 10.000 solarnih bojlera ili 30.000 kotlova, nije to isti efekat.. Ne može da dođe ispred tvoje kuće i pokaže na bojler.. Ne vidi se to kao što vidiš 50 vetrenjača na poljani.

Citat:
bachi:
Ja sam primetio što se toplana tiče jeste da ljudi žele da plaćaju onoliko koliko potroše i da dobiju ono što plate. Ne vidim ništa nerazumno u tome.

Slažem se.

Citat:
bachi:
Mi nemamo izbor, osim da živiš ko slepac i da se kupaš jednom nedeljno, ili da papreno plaćaš (gledano u odnosu na realnu prosečnu platu (koja je na žalost ~25.000 dinara)) račun za struju i da se nerviraš.

Nije tu stvar da živiš kao slepac, sve je stvar kulture i navike. Većina nas koji smo odrasli u ex-YU kada ode u recimo Holandiju ili slične zemlje se prosto šokira nivoom energetske štednje. Recimo normalno je da u hotelu u sobi ne radi grejanje osim ako gost ne zatraži, da u kući ugasiš grejanje u prostorijama u kojima ne boraviš često, paljenje bojlera samo planski i po potrebi, itd. Ne bahate se sa potrošnjom energije da tipa u podrum stave dva zamrzivača sandučara u koji stave 200 kila hrane koja tu stoji nekad i godinama, ne uključuju mašinu ako nije puna, isključe uređaje iz utičnice ako idu na odmor, ne drže otvorene prozore dok radijatori furnjaju, i sl., i to ne zbog toga što nemaju i ne mogu, već zbog toga što su svesni da energija košta i nije nešto što treba da se rasipa. To je jedna kulturološka navika koja ne može da se stekne preko noći, već se stiče decenijama.

Citat:
bachi:
E tu je Čika Čoda postavio odlično pitanje - a kolika je to realna cena? Kolika cena po kw je potrebna da se nahrani 40% viška zaposlenih u EPSu, debeli Palma i ostala gamad koja je krala/kradu Kolubaru i da se pokrije žmurenje na jedno oko gancijima koji se kače na bandere + ostalo nelegalno priključenje na el. mrežu?

Realna cena je crvena tarifa. 13,15 dinara sa jednotarifnim brojilom i 15,03 odnosno 3,7 dinara sa dvotarifnim brojilom.

Citat:
bachi:
Ma, ako je neko socijalni slučaj, taj treba da prima fiksnu mesečnu nadoknadu od države i da sa njom raspolaže i od nje plaća struju. Prosto da prostije od toga ne može biti.

Koju će da potroši na cigarete/alkohol/idiotluke i šta onda? Da mu gasiš stuju pa da zove novinare kako je država bezdušna.

Sirotinja uglavnom nije sirotinja zbog puke slučajnosti ili spleta događaja, sirotinja je sirotinja jer su takvi u glavi. Da umeju sa novcem, ne bi bili sirotinja, i to je univerzalno pravilo svuda u svetu.
[ radojko2 @ 12.03.2013. 23:08 ] @
Realna cena je crvena tarifa. 13,15 dinara sa jednotarifnim brojilom i 15,03 odnosno 3,7 dinara sa dvotarifnim brojilom.
Za Venturu: Ja sam u novembru potrosio 2990 KW struje od toga 690 skupe i ostalo jeftine za dve porodice u kuci
79kw po 5.012=396din
281kw po 7.518=2112din
311kw po 15.036=4676din
sabrano=7184din pa podite sa 671=10.70 din po kw skupe struje a da ne racunam jeftinu i to sve bez poreza i naknada.... TO MI SE UOPSTE NE SLAZE SA ONOM RACUNICOM OD EPSA...
Znaci Gospodine Ventura ja vec placam tu evropsku cenu uveliko...
[ radojko2 @ 12.03.2013. 23:25 ] @
Mnogo sam besan i razocaran pa moram da pisem i da se jadam -valjda ce mi biti lakse .. .Subvencionisani kredit za energetsku efikasnost je bio letos ali samo 5 dana ,ja otisao 6-ti dan sa papirima u banku a oni mi kazu obustavljeno...Valjda kad je uzeo ko treba i koliko treba- obustavljaj...
[ DaliborP @ 12.03.2013. 23:54 ] @
Citat:
ventura: Sirotinja uglavnom nije sirotinja zbog puke slučajnosti ili spleta događaja, sirotinja je sirotinja jer su takvi u glavi. Da umeju sa novcem, ne bi bili sirotinja, i to je univerzalno pravilo svuda u svetu.

U svetu u kojem danas preko 80% populacije zivi ispod $10 dnevno i gde bilion ljudi je gladno svaki dan ti si se nasao da objasnis da nije zbog spleta dogadjaja ili slucajnosti vec je to zato sto su "takvi u glavi".
Mudro, nema sta. Mada znajuci tvoje izjave, nista novo. Siromasan, ali u glavi.
[ ventura @ 13.03.2013. 00:59 ] @
Citat:
DaliborP: U svetu u kojem danas preko 80% populacije zivi ispod $10 dnevno i gde bilion ljudi je gladno svaki dan ti si se nasao da objasnis da nije zbog spleta dogadjaja ili slucajnosti vec je to zato sto su "takvi u glavi".
Mudro, nema sta. Mada znajuci tvoje izjave, nista novo. Siromasan, ali u glavi.

Kad budemo diskutovali o gladnoj deci u africi onda ću možda uvažiti ovakav tvoj pokušaj inteligentne dosetke, a do tada zamolio bih te da pokušaš da se držiš aktuelne teme.
[ ventura @ 13.03.2013. 01:06 ] @
Citat:
radojko2: Znaci Gospodine Ventura ja vec placam tu evropsku cenu uveliko...

Tih tvojih 10.7 dinara, odnosno 9.6 centi je vrlo daleko, tačnije 81% daleko od evropske cene struje koja iznosi 17.4 centa.

Ako te zanima koliko evropljani plaćaju struju slobodno poseti www.energy.eu
[ radojko2 @ 13.03.2013. 06:17 ] @
Sami ste rekli da je citiram:"Realna cena je crvena tarifa. 13,15 dinara sa jednotarifnim brojilom i 15,03 odnosno 3,7 dinara sa dvotarifnim brojilom".Sa porezom i kad uracunamo raznorazne tzv naknade plus ovo poskupljenje na sve to(kazu 10% a ne racunaju novi nacin obracuna i smanjenje tarifa -realno preko 20%) dolazimo blizu te prosecne evropske cene koju cu ja kao potrosac da placam.
[ Java Beograd @ 13.03.2013. 06:21 ] @
Ja se grejem na struju. Prizemna kuća 100 m2.

- Nikad jeftinije nisam prošao. (pu, pu, pu da ne čuje zlo)
- Nikad jeftinije nisam prošao u odnosu na roditelje koji plaćaju centralno grejanje.

Da se ja, nedajbože, grejem daljinskim sistemom, plaćao bih godišnje oko 100 x 111,93 x 12 = 134.316,00 din što mu cirka dođe oko 1.200,00 €
Koristeći nerealno jeftinu cenu struje mene će grejanje ukupno da košta oko 40.000,00 din ili oko 360 €

I to čak imam nekoliko manjih prostorija (dečije sobe, kupatila) koje se greju uljnim radijatorima, dakle, ne TA pećima koje troše isključivo jeftinu struju.

Doduše, mora se priznati, ova zima je bila blaga.
[ radojko2 @ 13.03.2013. 06:23 ] @
Nisam gledao da li jos neko ima ovaj sistem obracuna po tarifama i sa sistemom skupe dnevne i jeftine nocne tarife, i na koji nacin se vrsi obracun potrosnje u drugim zemljama.
[ radojko2 @ 13.03.2013. 06:26 ] @
Ja samo sto se nisam grejao na nuklearnu energiju.Imam kucu i podrum od 100m2 i za ovih 30godina sam se grejao na sve moguce nacine.
[ ventura @ 13.03.2013. 09:10 ] @
Citat:
radojko2: Sami ste rekli da je citiram:"Realna cena je crvena tarifa. 13,15 dinara sa jednotarifnim brojilom i 15,03 odnosno 3,7 dinara sa dvotarifnim brojilom".Sa porezom i kad uracunamo raznorazne tzv naknade plus ovo poskupljenje na sve to(kazu 10% a ne racunaju novi nacin obracuna i smanjenje tarifa -realno preko 20%) dolazimo blizu te prosecne evropske cene koju cu ja kao potrosac da placam.

Dobro, i šta ti tu nije jasno ili sporno?
[ zmau @ 13.03.2013. 09:14 ] @
Java, koliko otprilike trošiš mesečno, i kakvo brojilo (brojila) imaš ?
[ cozmo_im @ 13.03.2013. 09:18 ] @
Citat:
ventura:
Sa ovim se uopšte ne slažem. Nikome dug za struju nije preko noći skočio na neku astronomsku cifru, već je to rezultat nagomilanog neplaćanja mesecima/godinama. Rata za struju dolazi na mesečnom nivou, i ako je neko preko noći ostao bez posla ili na neki drugi način zapao u nezavidnu ekonomsku situaciju, pa logično je da smanji potrošnju struje jer na to realno može da utiče, a ne da nastavi po starom i prestane da plaća račune.


Ma, pazi ti jesi i nisi u pravu donekle. Postoje naselja (kao moje) gde je jedini vid grejanja elektricna energija (negde nemaju ni dimnjake). I pored gomile potpisanih peticija i svega ostalog nikad nisu pomislili da uvedu daljinski sistem grejanja.

Porodice koje su na ivici egzistencije moraju da se greju. Da buse zidove i prave sulundare? Pa nije bas civilizovano. Oni obicno imaju neke grejalice, kvarcne najjeftinije koje srcu struju, ali u situaciji su da nemaju uslova za drugi vid grejanja (a i kako bi napravio kotao u stanu i gde bi drzao drva/ugalj kad su podrumi malecni, a pri tom to su isto ogromni troskovi a ljudi koji su ugrozeni materijalno tesko da mogu da ikad nadju novac za to). Takvih je mnogo u mom naselju. Radnici, ostali bez posla u drzavnim propalim firmama, snalaze se kako umeju. Drugi deo naselja su zaposleni u EDB-u pa sami kradu.

Na njih sam mislio. Nisam mislio na nekog ko nagomilava pa ne placa. Ljudi stvarno nemaju izbor, moraju se ogrejati na zimu. Leti stede kolko mogu. Zato kazem socijalne karte su bitne.

Drugo kad imas dug, dzaba placas. Zasto? Ako imas 100.000 duga, tu su kamate 30% i sudski troskovi 10%. Ako ti stigne racun 7,568 din a ti oces smanjis dug za recimo 20.000 i platis 27,568 din nece ti se smanjiti na 80.000. Nego na recimo 95.000 - oni prvo namire kamate i sudske troskove koi za utuzeni dug NISU ISKAZANI na racunu (ozbiljno, tek se vidi kod njih), a ostalo ide na smanjenje duga. Da bi otplatio 100.000 trebas da platis barem 200.000 - posto poznajem pravnu sluzbu tamo i zena koja radi mi je rekla "realno - mi tako potkradamo ljude"??? Sudski troskovi se ne iskazuju uopste - nego tek kad platis preko iznosa racuna za taj mesec - na sledecem racunu.

Zato kazem, ako vec izlaze u susret da se otplati na rate, moraju sve da iskazu, kao i na racunu a to nikad ne vidis - skriveni troskovi.

[ bachi @ 13.03.2013. 09:33 ] @
Yep, u teškom finansijskom periodu mog života, nabio sam dug za struju od oko 40000 dinara, koji je zahvaljujući kamatama narastao na 75000 dinara! I to za neki relativno kratki period, možda ~2 godine neplaćanja. Dug je nabijen zato što sam se prve zime grejao na struju, tj. kotao na struju i mesečni računi su mi (baš zahvaljujući famoznoj crvenoj tarifi) bili od 14000 - 19000 dinara. A meni plata u to vreme 12000 dinara, supruga neko porodiljsko od čitavih 7000 dinara koje je kasnilo mesecima... Naravno, dug je rastao, bio je izbor ili da mi se (u to vreme) beba smrzne, ili da gomilam dugove. Izabrao sam ono drugo. Kada su mi otfikarili struju, podigao sam kredit i otplatio tih 75000 dinara, ali sam i taj kredit plaćao 3 godine, po kamatnoj stopi od 25% godišnje, tako da sam na kraju zbog 40000 duga, ja u stvari platio preko 100.000 dinara. Nego šta nego je čista pljačka.

Naravno, sledeće zime nas je već čekao kotao na čvrsto gorivo i od tada sam se preporodio, jes' da smrdim na dimljenu slaninu kad izađem iz podruma, ali zato ne duva promaja u novčaniku.
[ Java Beograd @ 13.03.2013. 09:38 ] @
Citat:
zmau: Java, koliko otprilike trošiš mesečno, i kakvo brojilo (brojila) imaš ?
Jedno obično dvotarfino trofazno brojilo.
- Prosečna potrošnja bez grejanja i bez klimatizacije (dakle otrpilike maj ili septembar) 600 - 700 kW/h (četvoročlana porodica) 70:30 % skupe struje, iako prilično pazim na uključivanje mašina i bojlera (šta drugo ?)
- Prosečna potrošnja sa grejanjem, naravno varira od spoljne temperature, ali u principu ne prelazi 2.300 kW/h u računima za dva najhladnija meseca. Zatim budu još dva računa oko 1.800 kW/h i još dva sa oko 1.000 kW/h. Otprilike 55:45 % u korist jeftine struje. Greju se svih 100m2 na oko 20oC-22oC, osim spaveće sobe, koju ne grejem preko 18oC

Ove godine je, kažem, bilo ispod pomenutog proseka.

[ Java Beograd @ 13.03.2013. 09:41 ] @
Citat:
bachi:... tako da sam na kraju zbog 40000 duga, ja u stvari platio preko 100.000 dinara. Nego šta nego je čista pljačka.
Jeste pljačka, naravno, ali si se naivno zeznuo i neiskusno dozvolio da te pljačkaškim kamatama oderu i ED i banka.

Tvrdim: nije struja u Srbiji skupa, nego su zarade mizerne.
[ ventura @ 13.03.2013. 10:11 ] @
Citat:
cozmo_im
Porodice koje su na ivici egzistencije moraju da se greju. Da buse zidove i prave sulundare? Pa nije bas civilizovano.

Mojne da pričaš... Vidim svi su odrasli u Windsoru, pili čaj sa Engleskom kraljicom i pikali polo sa Čarlsom, pa im kao nije civilizovano da se greju na drva.

@bachi:
Nažalost, svaka škola se plaća, ali to tvoje je primer odgovornog upravljanja novcem i primer jedne pametne racionalizacije. Većina ljudi se ne bi zaustavila na 40 hiljada dinara, već bi išli na 400 pa i više hiljada, sve dok ne dođu da im plene kuću, a onda krene kuknjava na državu/vlast/EPS/sudove/reptilijance i ko zna sve koga.
[ bachi @ 13.03.2013. 10:28 ] @
Znam, ali znaš koliko se sad osećam kretenom kada pročitam vest da državna preduzeća nisu smeli da naplaćuju zatezne kamate, kao i skorašnja vest da EPS otpisuje kamate? A ja što sam platio kamatu epsu koja je bila veća od glavnice, to nema veze. :(
[ rale2rale @ 13.03.2013. 11:03 ] @
Mislim da može pod ovu vašu diskusiju :-)

http://www.b92.net/info/vesti/..._category=12&nav_id=694817
[ cozmo_im @ 13.03.2013. 13:17 ] @
Citat:
ventura:
Mojne da pričaš... Vidim svi su odrasli u Windsoru, pili čaj sa Engleskom kraljicom i pikali polo sa Čarlsom, pa im kao nije civilizovano da se greju na drva.


Nisi razumeo. NE POSTOJI dimnjak po zgradama :) Ne mozes da instaliras kotao sve i da hoces, smederevac, sta god.

Tamo gde postoji dimnjak, naravno da se greju na drva i ja to podrzavam isto kao i ti. Pricam o zgradama gde dimnjaka nema. Ima ih podosta.

Varijanta je ili da pravis dimnjak u sopstvenoj reziji (podrazumeva gradjevinsku dozvolu jer narusava izgled zgrade, ali ajd kao mozes i bez toga dok te neko ne prijavi) i da napravis ostavu za drva ili ugalj negde oko zgrade na drzavnoj svojini (ako nadjes mesta). Takodje, moze on da stavi smederevac u neku od soba i da probija spoljni zid zgrade (kaznjivo zakonom) i protura cevuljagu kroz tu rupu. Mislim da je to malo... ipak too heavy zar ne.

Neko ko jedva krpi kraj s krajem, tesko da ima da finansira izgradnju dimnjaka.

Zato sam rekao socijalne karte su bitne. Takvim ljudima treba pomoci i obezbediti im osnovne uslove za zivot - grejanje tokom zime.

Moj predlog nije subvencionisana cena struje, vec mogucnost da se zimska potrosnja struje rasporedi kroz racune tokom godine (kao da placas daljinsko grejanje). Mozda i 150-200kwh besplatnih za najugrozenije pa da im se racuna nakon te potrosnje. Naravno samo tamo gde su ljudi u teskoj situaciji i gde nema mogucnosti za drugi vid grejanja. Tamo gde ima uslova za grejanje drugim energentom mozda treba pomoci ljudima ukoliko imaju izolaciju i PVC/ALU stolariju i time smanjuju rasipanje energije nekim popustima, bonusima u kilovatima i slicno.
[ radojko2 @ 13.03.2013. 16:07 ] @
Sa jednog Site'a komentar na sve ovo(uze mi gospodja rec iz usta), citiram:
milesa

Ja ne kukam, ja sam besna zato što me svi redom pljačkaju, bezobrazno i bez mere. Odmah da ti kažem da ništa ne dugujem, sve sam uredno i na vreme platila. Gradila kuću, platila sve što su od mene tražili za početak izgradnje, pa i ono za infra strukturu,platila kanalizaciju a morala da kopam sengrup,platila vodovodu, a od komšije vukla vodu, platila asvalt, a gazila blato 5 godina, kad sam do struje došla, platila banderu i priključak jako mnogo, kada sam telefon uvodila platila za priključak 1000 maraka i čekala godinu dana da mi priključe telefon. Evo sada gospođa ministarka će da pravi velike ekološke proekte, a ja mora da plaćam. Moj dinar se ugradio u sve i svašta, nova ministarka nastavlja istu praksu, a za svoje pare ne dobijam ništa. Nije mi jasno zašto ja koja ću da budem kupac, zašto ja da plaćam tamo nekima da naprave centralu, da se ogazde, pa meni koja sam učestvovala u izgradnji toga prodaju finalni proizvod po tržišnoj ceni.
[ bachi @ 14.03.2013. 07:23 ] @
Tačno tako, žeMska je objasnila ono što svi mi mislimo.
[ ventura @ 14.03.2013. 10:16 ] @
Citat:
bachi: Tačno tako, žeMska je objasnila ono što svi mi mislimo.

Ta komentatorka je odličan primer jednog prostog (da ne kažem priglupog) prosečnog stanovnika ove države.

Neću da ulazim u detalje tog njenog komentara, jer ako je ona platila nešto 100 maraka a trebalo je 1000 maraka, to znači da nije izmirila svoje obaveze, iako je njoj možda i tih 100 maraka kao nekome 10 hiljada. Ali nebitno, da se osvrnemo na ovu poruku u svetlu ove situacije sa strujom, i da možda napravim jednu sličnu analogiju.

Građani Srbije žele da jedu kvalitetan hleb. Protestuju, kaže neće da jedu onaj Sava hleb, to je čist stiropor, sunđer, to je nezdravo, deca nam postaju gojazna, ljudi masovno obolevaju.. Hoće da jedu hleb od integralnog brašna, raženi, zdrav! Nije to problem. Međutim Sava hleb košta 50 dinara, raženi košta 200 dinara. Rekao bi čovek, pa ako hoće da jedu raženi, eto im ga, neka ga kupe na tržištu i rešen problem. Međutim, u narodu se digne kuka i motika, oće raženi hleb, ali po ceni od 50 dinara (i to je previše).
Naši političari kako nemaju osnovnu fiskalnu odgovornost, umesto da odjebu rulju i objasne zašto ne može da dobiješ nešto po nerealnoj ceni, oni naprave deal sa pekarima i kažu, vi proizvodite taj hleb, sve što napravite država će da vam plati to 200 dinara (inače niko neće da ga pravi ya 50 dinara, ne može da pokrije ni trošak materijala), a onda će država to da proda svojim građanima po 50 dinara kako se oni ne bi bunili i slučajno me smenili sa vlasti.

O ovom gore tekstu zameni hleb sa strujom, beli hleb neka su nuklearke/akumulaciona jezera/termoelektrane, a raženi hleb neka su obnovljivi izvori i to ti je identična situacija na ovu temu sa strujom.
[ mmix @ 14.03.2013. 10:27 ] @
Tako, sad je ventura objasnio ono oko cega se svi prave blesavi.


Drugo, ja ne znam zasto ljudi uopste potenciraju grejanje na struju? Sama cinjenica da neko ocekuje da to funkcionise je odraz neznanja I nerazuemvanja. Za svaki kg uglja koji bi kuci spalio da ugrejes sobu (uz termalno iskoriscenje od 100%) termoelektrana mora da spali minimum 3 kg da bi proizvela ekvivalentnu kolicinu elektricne energije. Ovo me potpuno podesca na onu pricu sa pacenicima koji vozaju Priuse, kako su cisti I ekoloski a zog njihove "ciste svesti" se daleko od oka spaljuje tone i tone uglja I zagadjuju daleko vise nego sto bi I najkrzaviji dizel u tim kolima za ekvivalentnu upotrebu.
[ radojko2 @ 14.03.2013. 10:35 ] @
Lepo je to objasnjeno sa hlebom ali tom istom pekaru kad ja kupim lokal, kupim masine za mesanje testa i samu pec za pecenje hleba ocekujem da i hleb dobijem malo jeftinije jer sam ucestvovao (neko sa radom ,neko sa idejom a neko tj narod sa sredstvima)
[ ventura @ 14.03.2013. 10:40 ] @
Citat:
mmix: Ovo me potpuno podesca na onu pricu sa pacenicima koji vozaju Priuse, kako su cisti I ekoloski a zog njihove "ciste svesti" se daleko od oka spaljuje tone i tone uglja I zagadjuju daleko vise nego sto bi I najkrzaviji dizel u tim kolima za ekvivalentnu upotrebu.

Čisto da imaš cifre ako ti budu trebale u diskusiji :)
Moderni turbo dizel motori, recimo 2.0 TDI danas izbacuje oko 130-150grama CO2 na 100km.

Tesla Model S, potroši 17kWh energije da bi prešla 100km, a da bi se proizvela ta količina energije u Srbiji, u atmosferu se ispusti 12.75 kilograma CO2!
[ ventura @ 14.03.2013. 10:45 ] @
Citat:
radojko2: Lepo je to objasnjeno sa hlebom ali tom istom pekaru kad ja kupim lokal, kupim masine za mesanje testa i samu pec za pecenje hleba ocekujem da i hleb dobijem malo jeftinije jer sam ucestvovao (neko sa radom ,neko sa idejom a neko tj narod sa sredstvima)

Pogrešno si razumeo ove subvencija.

Neće tebi država da pomogne da kupiš lokal, nabaviš opremu, nećeš dobiti brašno jeftinije. Ne, ti moraš da uložiš sopstveni novac, da uzmeš kredit od banke po komercijalnim uslovima, da brašno kupiš na tržištu.. Jedino što država na kraju uradi je da kupi taj hleb od tebe po 200 dinara , koji kasnije preproda narodu za 50 dinara.

Drugačije bi bilo kada bi tebe država subvencionisala sa 30-60% vrednosti investicije u startu, pa samim tim hleb ti nećeš prodavati državi za 200 dinara, već za 90-100 dinara, ali logika je opet ista.. I taj novac je morao da dođe od negde. Međutim Srbija ne subvencioniše investicije, već samo otkupljuje finalni proizvod po povlašćenoj ceni, a sve pre toga je samo i isključivo na teret investitora.
[ cozmo_im @ 14.03.2013. 10:59 ] @
Citat:
mmix:
Drugo, ja ne znam zasto ljudi uopste potenciraju grejanje na struju? Sama cinjenica da neko ocekuje da to funkcionise je odraz neznanja I nerazuemvanja.


U vecini se slazem sa vama, ali vi i dalje ne kapirate jednu stvar koju ja i bachi govorimo. Imas gomilu prigradskih naselja gde su gradjene zgrade bez infrastrukture za drugi vid grejanja - nema dimnjaka, nema podruma, nema prostora okolo za odlaganje uglja ili briketa/drveta. Kao kod mene u naselju. Neki imaju, neki ne, zavisi od faze i mesta gradnje.

Dodatni problem je nemogucnost uvodjenja daljinskog sistema grejanja. Evo, mi smo pisali nekoliko peticija za to i nikad nista. A nove zgrade imaju daljinsko grejanje? Naravno svi bi to sami finansirali ali nikad se nista nije realizovalo, jednostavno nadlezne zabole.

Vec sam objasnio da su varijante da se ili prave dimjaci po zgradi sto zahteva dozvolu, pri tom onaj ko nema podrum, mora negde da izgradi nesto gde ce drzati drvo ili ugalj a to moze biti samo javna povrsina - opet treba dozvola. Mislim moze sve to i nelegalno ali je rizik.

Elem, takvih recimo ima preko 15.000 kod mene u naselju. I - nasta da se greju? Na vazduh?

Da li bi ti busio zidove u svojim sobama i izbacivao sulundare?

Lako je reci da smo nepismeni pa se grejemo na struju :) Lako bih ja da imam uslova presao na drugi vid grejanja, ali eto, tako je kako je.

I nadlezni ne zele nista da preduzmu iako HOCEMO DA PLATIMO.

Tamo gde apsolutno postoje uslovi za drugu vrstu grejanja naravno da je glupo grejati se na struju i to je vise "komfor" - ljude mrzi da menjaju, ali to je vec drugacija prica.
[ mmix @ 14.03.2013. 11:11 ] @
Citat:
cozmo_im: Lako je reci da smo nepismeni pa se grejemo na struju :) Lako bih ja da imam uslova presao na drugi vid grejanja, ali eto, tako je kako je.

I nadlezni ne zele nista da preduzmu iako HOCEMO DA PLATIMO.


Pa problem je upravo u tome sto ti neces da platis. Tvoja prica je realana, ali iskreno zasto bi ja morao da placam zbog toga? Jesam vas ja tukao po usima da kupujete stanove u kojima je jedini vid grejanja struja? Ja nemam nista protiv da se vi grejete na struju, ali onda platite realnu cenu toga, znaci sve od kopanja uglja, njegovog sagorevanja, odrzavanja elektrana, elektrodistributivne troskove i brate, grejte se do mile volje. Samo bi onda racun za struju u sezoni bio minimum tri puta veci nego cena uglja utrosenog za taj period, mzoda cak i cetiri puta sa svim pratecim troskovima. A to vi necete da platite, nego moramo mi svi ostali koji se ne grejemo na struju da placamo i subvenciju vama i svu onu toplotu koju TENT baci u vazduh i reku. I onda posto ste stegli za vrat politicare, EPS mora da izmislja neke nebulozne troskove koji nisu politicki kontrolisani.

Nema besplatnog rucka, ako si ga ti potplatio znaci da ga je neko drugi preplatio.
[ Java Beograd @ 14.03.2013. 11:17 ] @
Citat:
mmix:Drugo, ja ne znam zasto ljudi uopste potenciraju grejanje na struju? Sama cinjenica da neko ocekuje da to funkcionise je odraz neznanja I nerazuemvanja.
Ne kapiram šta si ovde hteo da kažeš ?

Kako to misliš da "to" ne može da funkcioniše ?
Ja se grejem na struju. Šta ja to ne znam i ne razumem ?
[ mmix @ 14.03.2013. 11:21 ] @
Razumeo si ti. Funkcionise, ne u smislu ispravnog grejaca, vec u smislu energetskog bilansa i napravljenih troskova. Ti si sam izneo cifre koje placas, pa sad da upredimo to sa cenama ostalih energenata koje bi platio da grejes 100kvm?

Ili cemo sad da pricamo kako se jeftinija struja pravi od jeftinijeg uglja?
[ Java Beograd @ 14.03.2013. 11:31 ] @
A zašto misliš da je kao pojedinac treba da razmišljam o energetskom bilansu ? WFT !?

- Zaposlen sam i ja i žena, deca u školi, i ko bi onda mogao da loži kotao po ceo dan ?
- Sve i da mogu, što da se mučim ugljem/drvima, kad mogu malim prstom da mrdnem termostat ili uključim prekidač ?
- Da li iko normalan bira skuplju varijantu grejanja kad ima jeftiniju ? (i mogućnosti da koristi jeftiniju)

Budimo realni i objektivni:
- Jedan jedini let aviona emituje onoliko CO2 koliko i moj porodični auto za čitav njegov životni vek.
- Jedna proizvoljna vožnja (taktička ?!) ne-nuklearnog velikog bojnog broda emituje više CO2 koliko i celo moje naselje za 100 god.

O kojim mi ciframa i energetskim bilansima onda pričamo ? Ko je ovde lud ? Ja svakako nisam zbunjen. Jel' ja sad treba da se borim protiv poplave time što ću da naprstkom da odvadim malo vode ? Da budem veći katolik od pape ?
[ ventura @ 14.03.2013. 11:42 ] @
Citat:
Java Beograd: A zašto misliš da je kao pojedinac treba da razmišljam o energetskom bilansu ? WFT !?

Do sada nisi morao jer je ova država idiotska, ali vrlo brzo ćeš itekako morati da razmišljaš, osim ako nemaš baš mnogo love pa te boli uvo koliko te šta košta.

Citat:
Java Beograd
- Zaposlen sam i ja i žena, deca u školi, i ko bi onda mogao da loži kotao po ceo dan ?

Imaš dve varijante:
1. Ko prvi dođe u hladnu kuću, naloži kotao.
2. Koristiš kotao na briket/pelet sa automatskim doziranjem koji putem termostat održava tempaturu u kući

Citat:
Java Beograd
- Sve i da mogu, što da se mučim ugljem/drvima, kad mogu malim prstom da mrdnem termostat ili uključim prekidač ?

Pa šta ima da se mučiš pa da voziš sam automobil.. Lepo uzmeš privatnog šofera i bog da te vidi. Uživancija.

Citat:
Java Beograd
- Da li iko normalan bira skuplju varijantu grejanja kad ima jeftiniju ? (i mogućnosti da koristi jeftiniju)

Struja je trenutno jeftina kao što i onaj raženi hleb košta 50 dinara.
[ Java Beograd @ 14.03.2013. 11:49 ] @
Citat:
ventura: Struja je trenutno jeftina kao što i onaj raženi hleb košta 50 dinara.
Super za mene !
Ili misliš da bih ja trebalo da rezonujem ovako: "No, no, cena struje nije realna. Nije lepo grejati se nerealno niskom cenom struje ! Bolje da platim n puta više i malo se pomučim onim kotlom."

Grejaću se na struju dok god mi je finansijski povoljnije. Onog momenta kad ne bude bilo - onda ću da kupim drva.
[ mmix @ 14.03.2013. 11:49 ] @
Pa ti sve to mozes zato sto ti nakaradno drustvo omogucava da mozes, na teret drugima. Ja placam iz svog dzepa tvoju privilegiju da malim prstom vrtis potenciometar i itekako imam prava da se bunim zbog toga. Da ti moras da placas struju shodno trosku koji napravis itekako bi lozio i smisljao sta ces i kako ces. Ovako te boli pozadina, vrtis potenciometar i kukas kako je struja skupa iako je debelo podplacujes u odnosu na realne troskove proizvodnje.

I kakve veze imaju avioni i brodovi sa time. Oni kupuju gorivo na trzistu po realnoj ceni.

A energetski bilans je vrlo prost, pa da ti prestavim i ciframa

1. Ti potrosis 1KwhT energije.

1a. To moze da dodje u tvom gorioniku uz efikasnost od 90ak posto, dakle potrosices 1.1Kwh energije iz primarnog energenta

1b. Grejes se na struju. pretvaras 1KwhE u 1KwhT
Eletrodistribucija ima trosak od oko 10%, dakle elektrana moa da isporuci 1.1KwhE
parni eletrogenerator ima iskorisecnje od 33%, dakle na ulazu mora da mu se obezbedi 3.3kWhT energije
gorionici nisu savrseni, nek im je efikasnost 90% to znaci da EPS mora da potrosi 3.6kWh energije iz primarnog energenta da bi ti na kraju potrosio 1KWhT vrteci potenciometar, dok se ostalih 2.6kWhT BACA.

3.6 : 1.1 = appx 3.3, to je tvoj energetski bilans za grejanje na struju. Da li ti placas racun za struju 3.3 puta vise nego sto potrosi pera koji se lozi na ugalj, drva ili gas (pod uslovom da iste energente nije ukrao)? Ne placas, jer da ljudi placaju realnu cenu struje ne bi EPS poslovao u crvenom i morao da izmislja nove namete.
[ Java Beograd @ 14.03.2013. 11:52 ] @
1. Koliko sam ti dužan za ovu grejnu sezonu ?
2. Ko ti brani da koristiš jeftinu struju ?
3. Zašto misliš da me interesuje energetski bilans ? Mene interesuje samo porodični finansijski bilans.
4. Jel misliš da ja lično treba da spašavam EPS iz "crvenog bilansa" ? Isti onaj koji je proneverio stotine miliona € ?
[ mmix @ 14.03.2013. 11:55 ] @
2.6x puta tvoj trenutni racun :)

Zezam se, nisi ti meni nista duzan, ali ako mislite da to moze da funckionise u nedogled, grdno se varate. Ta auto-destruktivna energetska politika koja se sprovodi ne moze da ima srecan kraj. na kraju cemo svi da ispu*imo kad sistem kolapsira, kao sto je na dobrom putu da to uradi. I onda neces imati struje ni za TV ni za komp, ni za frizider i onda ecs dva puta dnevno da otvaras zamrzivac da ne odmrzne dok nema struje tokom restrikcija. Onda ce te interesovati sto nema struje, ali u ogledalo pogledati neces.
[ bachi @ 14.03.2013. 11:57 ] @
Pa ako država već baca tu silnu energiju, zašto onda ne subvencionišu na primer kupovinu kotlova na pelet, tamo gde ne može gas?

Ne može se samo reći - e od sada ima da plaćate struju 10 puta skuplje i ko vas hebe. Valjda pre toga mora malo da se podigne standard građana i da se radi na jeftinom kreditiranju izolovanja stanova/kuća, solarnih panela i kotlova na pelet ili biomasu.
[ mmix @ 14.03.2013. 12:07 ] @
U, al ti je rezon

Drzava duradi nesto, ako drzava nuradi nesto, onda drzva duradi nesto?

Uzmi kredit pa kupi kotao. I ko koze da se ne subvencionise?

http://www.kombank.com/srp/tekst.asp?id=450
http://www.procreditbank.rs/st...951/krediti-za-ustedu-energije

Krediti za unapređenje energetske efikasnosti uz subvencionisanje kamate od strane Fonda za zaštitu životne sredine Republike Srbije
Krediti se odobravaju za:

nabavku, postavljanje izolacije i zamenu spoljašnje stolarije,
nabavku i ugradnju energetski efikasnih peći, kotlova ili podstanica, odnosno revitalizaciju postojećih, nabavku i ugradnju sistema za regulaciju potrošnje toplotne energije (pumpe sa promenljivim protokom, termostatski ventili, regulatori protoka i sl.), revitalizaciju ili zamenu sistema za razvod tople vode u smislu eliminacije curenja vode i postavljanje izolacije,
smanjenje korišćenja električne energije za grejanje korišćenjem grejne opreme veće energetske efiksnosti (toplotne pumpe), energetski efiksasne opreme za sagorevanje biomase, solarnih kolektora, povećanje efikasnosti termotehničkih sistema ugradnjom sistema automatske regulacije,
nabavku i ugradnju energetski efikasne opreme za sagorevanje biomase,
izvođenje drugih radova i nabavka opreme kojom se unapređuje energetska efikasnost


Al sto bi se neko cimao sa time kad mzoe da arci struju i da ne razmislja.
[ Marko83 @ 14.03.2013. 12:08 ] @
Ko o cemu @ventura o jeftinoj struji - kako ti vise ne dosadi nije mi jasno

Meni nije jasno zasto bi nekog bilo briga za sta korisnik, koji redovno placa struju, istu i koristi?
Grejanje toplotnim pumpama je apsolutno najisplativije grejanje.

Uporedjivanje cene uglja po kojoj termoelektrane dobijaju i cene po kojoj Pera ili Zika dobijaju je logicki veoma pogresno.
Kako uopste poredite cenu kg uglja za termoelektrane sa MP cenom kg uglja za Peru ili Ziku?

EPS ima svoj proizvod i prodaje ga po nekoj ceni. Imaju neki tvrdnje da bi racun za struju u grejnoj sezoni trebao biti tri puta veci. Veoma smela tvrdnja.
Da li imate kakav dokaz za takvu tvrdnju?
Valjalo bi da se podsetite verovatno najkorisnijeg posta na ovom forumu vezano za ovu temu: link

Da je cena struje tako potcenjena kao sto pricate pa EPS bi stavio kljuc u bravu jos pre 20god.
Sa ovom cenom ima i za Kolubaru i za Palmu i za svaku politicku partiju koja je bila na vlasti u poslednjih 20god, ima i za bar 30% viska zaposlenih i za gomilu onih koji kradu struju i za ogroman broj onih koji ne placaju struju...

Kada bi se malo utegao EPS i eliminisale ove kradje i nepotrebni troskovi i sadasnja cena struje bi bila i vise nego dovoljna
[ Java Beograd @ 14.03.2013. 12:09 ] @
Citat:
mmix:
2.6x puta tvoj trenutni racun

Zezam se, nisi ti meni nista duzan, ali ako mislite da to moze da funckionise u nedogled, grdno se varate. Ta auto-destruktivna energetska politika koja se sprovodi ne moze da ima srecan kraj. na kraju cemo svi da ispu*imo kad sistem kolapsira, kao sto je na dobrom putu da to uradi. I onda neces imati struje ni za TV ni za komp, ni za frizider i onda ecs dva puta dnevno da otvaras zamrzivac da ne odmrzne dok nema struje tokom restrikcija. Onda ce te interesovati sto nema struje, ali u ogledalo pogledati neces.


Sve si u pravu. Ja se ne varam, ja znam da je cena struje nerealno niska, i to sam već par puta napomenuo. Onog momenta kad se cenovni odnosi promene, opet neću biti ni lud ni zbunjen, već ću da promenim energent.
Sada, ja kao pojedinac ne mogu i ne želim da se borim za dobrobit EPS-a. Ja se borim za dobrobit moje porodice. A izlaskom na izbore svojim pojedinačnim glasom se trudim da odredim onoga ko će, po mom mišljenju, da vodi računa o EPS-u. A ta priča oko nestašice struje neće zadesiti samo mene, već sve u Srbiji. Potpuno nevezano za to da li se ja ove zime grejem na drva ili na struju.
[ ventura @ 14.03.2013. 12:18 ] @
Citat:
Marko83
Meni nije jasno zasto bi nekog bilo briga za sta korisnik, koji redovno placa struju, istu i koristi?

Da li bi se ti bunio kad bi pojedinci onaj žestoko subvencionisani raženi hleb od 50 dinara davali svinjama jer su izračunali da im je to jeftinije od stočne hrane?

[ Shadowed @ 14.03.2013. 12:20 ] @
Citat:
Marko83: Meni nije jasno zasto bi nekog bilo briga za sta korisnik, koji redovno placa struju, istu i koristi?

I ne bi trebalo da bude briga kad bi taj placao komplet struju. Ali dok mu i drugi placaju kroz subvencionisanu cenu, onda te druge zanima sta oni to koji q subvencionisu.
[ Java Beograd @ 14.03.2013. 12:26 ] @
Citat:
ventura:Da li bi se ti bunio kad bi pojedinci onaj žestoko subvencionisani raženi hleb od 50 dinara davali svinjama jer su izračunali da im je to jeftinije od stočne hrane?
A što ga ne bi davali svinjama kad je jeftiniji od svinjske hrane ?!


Ovde se sve vrti oko jednog:
- Ko treba da brine o svetskoj politici očuvanja planete
- Ko treba da brine o srpskoj privredi.
- Ko treba da brine o mojoj porodici.

Ja brinem o svojoj porodici, a vi ? O srpskoj provredi i svetskom očuvanju planete mogu da brinem jedino izlaskom na izbore.

A i da se ne naljuti onaj Japanac iz vica sa Mujom, i meni je Japan na trećem mestu.
[ radojko2 @ 14.03.2013. 12:29 ] @
Nismo se razumeli .Ovaj primer sam dao u odnosu na ceo elektroenergetski sistem.
Dobili smo vec akcije nekih javnih preduzeca zato sto smo i ucestvovali u izgradnji.
Problem je sto smo mi ziveli u specificnom socijalistickom sistemu sa samodoprinosima gde je postojalo vecinom(ne drzavno i ne privatno)nego drustveno vlasnistvo gde su nam govorili da je to sve "nase".E sada se to sve menja i vrlo malo firmi ce ostati i u drzavnom vlasnistvu(cini mi se da drustvenog vise i nema) .
Sto se tice subvencija opet ocekujem da drzava da subvencije nekome a ne ja kao potrosac.postojao je subvencionisan kredit za povecanje energetske efikasnosti prosle godine gde je drzava ucestvovala sa mislim 12% novca za placanje kamate banci tako da je kredit bio oko 7% na godisnjem nivou i to je bilo OK ali je trajalo samo nedelju dana i obustavili su ga...
[ bachi @ 14.03.2013. 12:33 ] @
Citat:
mmix:
Drzava duradi nesto, ako drzava nuradi nesto, onda drzva duradi nesto? Uzmi kredit pa kupi kotao. I ko koze da se ne subvencionise?

Ako je za tebe ovo povoljan kredit, onda nešto sa mnom ili sa tobom debelo nije u redu. :)

Normalno država duradi nešto, ja mogu da utičem da podižem koliko mogu sopstveni standardi i prihode, nije moj posao da podižem standard građana. Država sve što je do sada duradila jeste da je na štetu svojih građana. Ljudi rade za šaku pirinča, a vi pričate da je cena struje nerealna i da je treba podići n puta, a visina plate je kao realna, jer to bože moj, kao šatro reguliše to vaše liberalno tržište.

I da ne bude zabune, ja se grejem na drva i brikete, zato što mi je to mnogo jeftinije, nego da plaćam struju. Ali moja kuća je takva da je to izvodljivo.

Kao što rekoh, ne može se dati plata od 15000 dinara mesečno čoveku južnije od Beograda, a onda očekivati da na vreme plaća račun za struju od 4000 dinara, infostan (po uslovom da ima svoj stan) od 6000 dinara, rts pretplatu od 500 dinara, a od onih 4500 da živi kako zna i ume, pod uslovom da slučajno nema internet ili fiksni/mobilni telefon. E a onda pošto nema da plati, onda ga zatrpaj dodatno zateznim kamatama i troškovima opomene i dupliraj mu dug!

Bez podizanja standarda ćemo imati situaciju da je struja skupa, a da nema ko da je koristi. A onda kreće masovno zagađenje vazduha, nelegalna seča šuma i socijalna buna.
[ radojko2 @ 14.03.2013. 12:41 ] @
Citat:
mmix:
U, al ti je rezon :)

Drzava duradi nesto, ako drzava nuradi nesto, onda drzva duradi nesto?

Uzmi kredit pa kupi kotao. I ko koze da se ne subvencionise?

http://www.kombank.com/srp/tekst.asp?id=450
http://www.procreditbank.rs/st...951/krediti-za-ustedu-energije

Krediti za unapređenje energetske efikasnosti uz subvencionisanje kamate od strane Fonda za zaštitu životne sredine Republike Srbije
Krediti se odobravaju za:

nabavku, postavljanje izolacije i zamenu spoljašnje stolarije,
nabavku i ugradnju energetski efikasnih peći, kotlova ili podstanica, odnosno revitalizaciju postojećih, nabavku i ugradnju sistema za regulaciju potrošnje toplotne energije (pumpe sa promenljivim protokom, termostatski ventili, regulatori protoka i sl.), revitalizaciju ili zamenu sistema za razvod tople vode u smislu eliminacije curenja vode i postavljanje izolacije,
smanjenje korišćenja električne energije za grejanje korišćenjem grejne opreme veće energetske efiksnosti (toplotne pumpe), energetski efiksasne opreme za sagorevanje biomase, solarnih kolektora, povećanje efikasnosti termotehničkih sistema ugradnjom sistema automatske regulacije,
nabavku i ugradnju energetski efikasne opreme za sagorevanje biomase,
izvođenje drugih radova i nabavka opreme kojom se unapređuje energetska efikasnost


Al sto bi se neko cimao sa time kad mzoe da arci struju i da ne razmislja.


NEMA tog kredita nigde ...bio nedelju dana pa ga obustavili u junu prosle godine..Dok sam cuo i skupio papire oni obustavili.Bila je kamata negde oko 7% a ostatak kamate je drzava placala-oko 12%.Ovo u procredit banci se samo zove tako a nema veze sa tim...
[ Marko83 @ 14.03.2013. 12:41 ] @
Citat:
ventura: Da li bi se ti bunio kad bi pojedinci onaj žestoko subvencionisani raženi hleb od 50 dinara davali svinjama jer su izračunali da im je to jeftinije od stočne hrane?

Citat:
Shadowed: I ne bi trebalo da bude briga kad bi taj placao komplet struju. Ali dok mu i drugi placaju kroz subvencionisanu cenu, onda te druge zanima sta oni to koji q subvencionisu.


Pics or it didn't happen.
Moze li nekih dokaza za ove tvrdnje osim casne reci?
Ja preporucujem posecivanje onog link-a sto sam ostavio u prethodnoj poruci.

Realna cena struje je 3 puta veca nego trenutna....sta sve necu procitati...to je cirkus
Imam ja jedno pitanje evo ako moze @ventura da mi pojasni:
Kako se isplati nemcu, francuzu, austrijancu, madjaru... da proizvede 1 kwh struje sa svojim ne malim troskovima poslovanja i da proda srbiji za 5 ili 6 evro centi?
A mi u Srbiji moramo da imamo bar 15 evro centi cenu(2,5 puta veca nego trenutna) da bi mogli da opstanemo i da ne bi bila subvencionisana cena???

A i onaj ko se greje na struju vec placa tu 4 puta vecu cenu struje....pogledajte malo tarifni sistem EPS-a
[ cozmo_im @ 14.03.2013. 13:11 ] @
Citat:
mmix:
Pa problem je upravo u tome sto ti neces da platis. Tvoja prica je realana, ali iskreno zasto bi ja morao da placam zbog toga? Jesam vas ja tukao po usima da kupujete stanove u kojima je jedini vid grejanja struja?


Zasto ti da placas? Ne razumem, mi smo napravili pre 10 godina peticiju plus predugovore za daljinsko da se placa na rate prikljucak a sam uradis instalaciju u stanu. Medjutim, 10 godina kasnije - nista, nema jos u planu niti se razmatra!

Drugo, moj stan je iz 1974. godine i roditelji su dobili stan od firme koji je posle otkupljen. Stanovi su inace odlicnog kvaliteta i solidno izolovani, imaju odlican raspored i na 15 minuta voznje od centra grada.

E sad ko je tako gradio - pitaj 7. Juli koji vise ne postoji i arhitekte i urbaniste. Koliko sam skapirao predvidjen je bio sistem daljinskog grejanja, pa je zato tako gradjeno i na kraju nije im bilo isplativo ili vec sta pa su grejanje uveli samo u skolu, vrtic, C-Market tadasnji i razveli 10 godina kasnije na par novih solitera.

I pored novih zgrada od pre par godina gde su iz magistrale povukli daljinsko niko se nije setio nasih predugovora i da se krene realizacija, a celo naselje ceka.

Stan ne zelim da menjam - prvo ne isplati se, drugo mirna lokacija, DZ mi je na 100m, skola na 300m, sve je tu a grad blizu. Znaci po tebi ja moram da puknem jedno 20.000 evra da doplatim za slican stan negde blize centru sa daljinskim grejanjem?? Svasta.

Ja bih odma napravio ugovor za centralno ako bi ponovo ponudili, bez razmisljanja.

Struju placam redovno, samo ne zelim da platim ono sto mi je neko pokrao (sto je dokazano od strane EDB al niko nista ne preduzima da se to sve obracuna i da mi se otpise to dugovanje - naime 2 zime zaredom smo imali ogromne potrosnje, dokazali kradju i nista. I dalje nas tuze za dug, iako je dokazano da ga mi nismo napravili a glavni krivac se opet nelegalno prikljucio i stavio plombu jer je njihov radnik na visokoj poziciji - inzenjer).
[ KrkaCiC @ 14.03.2013. 15:37 ] @
Ventura zbog cega potenciras cenu struje kroz cenu tone uglja?
Kao sto neko rece,i pored palme i ekipe taj ugalj je dosta jeftiniji nego u maloprodaji.
A sta reci kad su u pitanju hidroelektrane? Skup je Dunav mozda?
Ne moze me niko ubediti da ova cena struje nije realna i tacka.
Neka i bude da je struja jeftina,gde je malo socijalne odgovornosti u drzavi,da ne bude da neko sa juga srbije sa platom od 150e placa samo struju 50e a njegov komsija koji radi uEps-u ima 800e???
To je Ventura kao da ovi tvoji pekari prodaju subvencionisani razeni hleb na 50 dinara (drzava im dopunjuje razliku u ceni),a ti isti pekari voze Porsche Cayenne
[ ventura @ 14.03.2013. 16:01 ] @
Citat:
Marko83
Imam ja jedno pitanje evo ako moze @ventura da mi pojasni:
Kako se isplati nemcu, francuzu, austrijancu, madjaru... da proizvede 1 kwh struje sa svojim ne malim troskovima poslovanja i da proda srbiji za 5 ili 6 evro centi?
A mi u Srbiji moramo da imamo bar 15 evro centi cenu(2,5 puta veca nego trenutna) da bi mogli da opstanemo i da ne bi bila subvencionisana cena???

Zato što je 5.2 centa proizvodna cena struje, a ne potrošačka.

Da bi ti struju koju si platio €52/MWh (5.2 centa kWh) doveo do potrošača, ti prvo moraš da je transportuješ od recimo nuklearke u Bugarskoj do granice što te košta nekih 15-tak evra, pa onda si ove godine morao da izlicitiraš nekih 9 evra za prekogranični kapacitet, ili ako ga nisi uzeo na vreme i unapred, da platiš i 15-20 evra onome ko ga ima. Potom, moraš da platiš transport kroz Srbiju što je opet nekih 10 evra do recimo Beogradskog rasklopišta, tu si već predao struju lokalnoj elektrodistribuciji za 76 evra. Lokalna elektrodistribucija, EDB recimo uzima tu struju oh 76 evra, transformiše je na niski napon, šalje kroz svoju distribucionu mrežu do tvog brojila i to košta nekih 30 evra samo za puko održavanje sistema tj. mrežarine., i imaš sigurno još nekih 5 evra na gubitke i 10-tak evra na takse. Dakle 1 kWh koji stigne do tvog brojila lokalnu elektrodistribuciju košta 12.1 cent. Na to treba da se doda neka cifra koja će služiti za generalno unapređenje sistema, jer valja ponekad napravili neki novi dalekovod ili proširiti postojeći kapacitet.

Ali evo malo interesantnih razmišljanja na temu, u pitanju je prezentacija Ljube Maćića iz Agencije za Energetiku RS:









Citat:
KrkaCiC:
Ne moze me niko ubediti da ova cena struje nije realna i tacka.

Možda tebe niko ne može ubediti da je zemlja okrugla, ali to je isključivo tvoj problem i ničiji drugi.
[ ventura @ 14.03.2013. 16:10 ] @
Citat:
cozmo_im:
Stan ne zelim da menjam - prvo ne isplati se, drugo mirna lokacija, DZ mi je na 100m, skola na 300m, sve je tu a grad blizu. Znaci po tebi ja moram da puknem jedno 20.000 evra da doplatim za slican stan negde blize centru sa daljinskim grejanjem?? Svasta.

Ja bih odma napravio ugovor za centralno ako bi ponovo ponudili, bez razmisljanja.

A priključenje na toplanu je inače besplatno?

Šta misliš što je kvadrat tog stana bio jeftiniji za 20-30% nego kvadrat u susednoj zgradi koja je priključena na toplanu, kanalizaciju, ima dozvole i sl?

Priključenje objekta na 30 metara od toplotne stanice košta 15.438 dinara po m2, što znači da priključenje za stan od 80m2 koša reda veličine 1.500.000 dinara.


Ili i ti misliš da ispadneš pametan tako što kupiš jeftino stan, ne platiš priključenja, dozvole, i sl. a onda se napraviš grbav i raskukumavčiš pa ti grad to sve uvede za džabe? Mislim, to je stragegija koja u Srbiji obično pali, samo dokle?
[ mmix @ 14.03.2013. 17:45 ] @
Citat:
cozmo_im: Stan ne zelim da menjam - prvo ne isplati se, drugo mirna lokacija, DZ mi je na 100m, skola na 300m, sve je tu a grad blizu. Znaci po tebi ja moram da puknem jedno 20.000 evra da doplatim za slican stan negde blize centru sa daljinskim grejanjem?? Svasta.


Ja to nisam rekao. Ja sam samo rekao da treba da placas realnu cenu onoga sto potrosis. Sta god to bilo. To je sve. I to ne da ti sad treba zajedno sa javom da se prijavis muriji, vec da vlastodrscima konacno dune iz doopeta u glavu gde ovo vodi i da vas natera da platite realnu cenu. I sve je to nesto sto, bar po meni, ne bi trebalo da bude nesto oko cega se treba ubedjivati.
[ cika dacha @ 14.03.2013. 19:08 ] @
ventura@

prosecna plata u eps-u je 600e, radnicka sigurno oko 450e

do cene proizvoda(struje) se dolazi sabiranjem svih troskova!

proizvodnje struje u Srbiji i tih 14 drzava sa liste se veoma razlikuju u korist Srbije jer je ovde jeftinija radna snaga tj jeftiniji su troskovi proizvodnje tj dobijanja struje!!

tako da cena Struje ne moze da ima istu cenu kao region ili eu sve dok troskovi proizvodnje ne budu kao u tim drzavama!

svako podizanje cena je cist lopovluk ili ide u isplatu penzija ili kredita mmf-u!

ako gresim, slobodno me ispravite!

[ ventura @ 14.03.2013. 19:25 ] @
@cika dacha:
Plate radnika tu nisu neki bitan faktor.. Pre bih rekao zanemariv..

A i što se tiče toga, možda u EPS-u nisu plate na nivou evropskih, ali ne bi me čudilo da ih ima 5 puta više nego što je praksa u sličnim kompanijama po evropi, tako da na kraju dođeš procentualno na isto.
[ HeYoo @ 14.03.2013. 19:31 ] @
Da, troskovi distribucije/proizvodnje nisu sigurno isti u Finskoj i Srbiji ali ce cena verovatno morati nesto da poraste. EPS je javno preduzece koje kopa javni ugalj, koristi javne resurse pa nikako ne moze imati samo cenu trzisnu. Za neku iole smislenu analizu potrebne su informacije o troskovima koje ne verujem da bilo ko ovde moze izneti.

Osim toga kao argument u polemici oko grejanja na struju, energetskoj efikasnosti, stedljivim Nemcima,... vredi pogledati prosecnu potrosnju el.energije po domacinstvu u Evropi (narocito severniji krajevi).
[ KrkaCiC @ 14.03.2013. 20:26 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
KrkaCiC:
Ne moze me niko ubediti da ova cena struje nije realna i tacka.

Možda tebe niko ne može ubediti da je zemlja okrugla, ali to je isključivo tvoj problem i ničiji drugi.


Da je zemlja okrugla ne treba niko da me ubedjuje,to mogu videti na miliona nacina
Ali pokazi kolika je cena struje realna!
Daj neku racunicu i potkrepi tvrdnju da ova cena nije realna!!!
I unesi sve rashode,i upravni odbor,i sluzbene automobile...
[ cika dacha @ 14.03.2013. 20:50 ] @
onda rasprava o temi za cenu struje ne vredi bez cifara kako se dolazi do trenutne cene u Srbiji!

ventura@ nisam samo mislio na radnika u eps-u nego na SVE troskove od dunava do mene kao korisnika!!! znaci cifre!!!

ako ne znamo cifre tj racunicu nas 50% moze da kaze da je cena visoka a drugih 50% da je cena niska... i rasprava moze tako vecno da traje!!!
[ ventura @ 14.03.2013. 21:18 ] @
Ako nakon par stotina mojih poruka gde sam iznosio sažete i sažvakane cifre vi niste shvatili, teško da bilo ko može da vam to objasni.

Ali ako ipak žarko želite da saznate proizvodnu cenu struje, počevši od uglja, preko službenog automobila direktora i na kraju cene nabavke strujomera, izvolite pročešljajte ove dokumente:
http://www.eps.rs/Pages/FolderDocs.aspx?list=Tehnicki%20Izvestaji
http://www.eps.rs/Pages/FolderDocs.aspx?list=Godisnji%20Izvestaji
http://www.eps.rs/Pages/Folder...x?list=Finansijski%20izvestaji
[ cika dacha @ 14.03.2013. 21:37 ] @
ventura@ dal si ti pregledao dokumenta koje linkujes??? malo sam pogledao i nema nista! to su sve izvestaji a nigde nema jasne racunice!

ti pravis struju od kukuruza i tacno znas koliko te kosta arenda,seme, branje itd ... i na kraju imas cifru dobijene struje!!! jer ti si ipak privatna firma i bez jasne racunice nit mozes da radis nit da pravis planove!

al eps je javna firma :-) i mislim da sam time sve rekao! samo se setite insajder emisije!
vecina nas je gledala kako se krade u kolubari koja je u sistemu eps-a i bile su nenormalno visoke cifre( mislim da je bilo oko 130mil)! znaci tamo gde pocinje da se pravi racunica za struju tj u uglji se vec uveliko krade!!! pa sta mislite dal se kradja nastavlja u lancu eps-a to jest u distribuciji, naplati, zeleznici koja vozi tu rudu, itd itd! totalna pljacka! a dunav djerdape vrti za dzabaka!!!

sa tobom mogu da se slozim da treba ulagati u zelene energije al brate treba da vidimo gde tolike pare idu!!!
jer pokazalo se u proslosti da su narodne pare uglavnom zavrsavale u privatne dzepove!
[Ovu poruku je menjao cika dacha dana 14.03.2013. u 22:51 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao cika dacha dana 14.03.2013. u 22:53 GMT+1]
[ ventura @ 14.03.2013. 21:46 ] @
Ja sam saznao, i uvek znam gde mogu da pronađem informaciju koja je zanima. A ovo sam linkovao vama da na tenane proučite, pa kad proučite, onda možemo da raspravljamo o ciframa.
[ KrkaCiC @ 14.03.2013. 21:55 ] @
Te izvestaje je pisao EPS,i nema ih smisla citati. Svi mi dobro znamo sta znaci izvestaj javnog/drzavnog preduzeca
[ cika dacha @ 14.03.2013. 21:56 ] @
ventura@ pa onda reci koliko eps kosta 1kw dobijene struje?!

samo se setimo da je isto tako NIS po izvestajima dok je bio pod drzavnom tj politickom kapom bio JEDINA naftna kom. na evropskom kontinetu i sire koja je poslovala u minusu! E LJUDI PA TO JE NAFTA!!! i bili jedne godine na nuli :-)

a sad dosli ozbiljni ljudi tj nisu politicari i nis je u plusu :-) zanimljivo je sto je broj kupaca prve dve god bio isti jer nisu ni jednu novu pumpu otvorili nit izvozili gorivo!
javna firma sluzi sa arcenje pojedinim politicarima i to je svima valjda jasno kao dan!
[ ventura @ 14.03.2013. 23:11 ] @
Citat:
cika dacha: ventura@ pa onda reci koliko eps kosta 1kw dobijene struje?!

Trenutno, čisti troškovi EPS-a da proizvede 1kWh električne energije su negde oko 4 centa. Na to onda ide sve ostalo da taj kilovat dođe do tvog brojila.

I to je po trenutnom modelu poslovanja gde se nijedan elektroenergetski objekat nije izgradio u poslednjih 25 godina, i gde jedva da stignu da okreče postojeće. E sad, tih 25 godina je prošlo tako kako je prošlo, ali zato u narednih 7 godina moramo da izgradimo 1500MW kapaciteta samo da bi sustigli rastuću potrošnju. Da ti dočaram šta to znači, to je jedna cela termoelektrana TENT sa šest blokova, ili skoro pa dva Đerdapa. Kako to planiraju da izvedu uopšte, pa čak i da sutradan skoče cene na evropski nivo, nije mi uopšte jasno, pošto ni evropljani ne grade elektrane preko noći već se to planira i gradi decenijama.
[ KrkaCiC @ 15.03.2013. 00:35 ] @
A koliko je to ostalo do brojila,i sta sve spada pod ostalo?
[ radojko2 @ 15.03.2013. 06:16 ] @
Pa pod ostalo spadaju i one desetine ukradenih stanova od bivseg direktora EDB,i sve malverzacIje u Kolubari....
[ Java Beograd @ 15.03.2013. 06:31 ] @
- 1 direktror osrednje sposoban - do deset stanova. Malo sposobniji dogura cifru i preko 20 stanova i nekoliko firmi i ciglana.
- 10 direktora - izniđe na oko stotinak stanova. Automobili, jahte i ostale raznorazne bahanalije se ne računaju.
A direktora u EPS ima ko kusih pasa.

Sva sreća, postaviše u Kolubari ćevabdžiju-ćumurdžiju sa diplomom, koji se razume u ugalj, i evo svi srećni i zadovoljni. A i ministarka je sposobna, razume problematiku, kako onda očekivati da cena struje bude visoka ? Meni je sasvim logično da je na donjem minimumu.
[ ventura @ 15.03.2013. 07:13 ] @
Citat:
KrkaCiC: A koliko je to ostalo do brojila,i sta sve spada pod ostalo?

Već sam napisao par poruka iznad.

http://www.elitemadzone.org/p3265650

[ Lavlja_Jazbina @ 15.03.2013. 07:42 ] @
Citat:
A koliko je to ostalo do brojila,i sta sve spada pod ostalo?

Spada lopovluk za angazovanu snagu od 18kw.
Spada lopovluk za odrzavanje brojila.
Spada lopovluk za naknada za merno mesto.

Kada ja u lokalima potegnem 18kw.Merno mesto mi naplati jedanput,a odrzavanje brojila,kada nije u redu
za proveru traze 2k rsd da to i urade.Ako neko krade,onda su to oni.Naravno legalne lopove banke,niko ne moze dostici.
[ cika dacha @ 15.03.2013. 13:13 ] @
ventura@ hvala na podacima!

znaci eps napravi 1kw za 4,4 dinara a mi ga platimo u zelenoj tarifi 5,26+pdv od 20% samo da napomenem da tih 350kw u zelenoj tarifi mogu samo penzosi da ostvare koji zive sami a prosecna porodica u srbiji koja se ne greje na struju je u plavoj tarifi tako da struju placa 7,89din bez pdv od 20%!
plus sto nam nametnu jos razne gluposti tako da gradjane kilovat ispadne mnogo skuplji!
eps na struji veoma dobro tj mnogo zaradjuje!!! i to nam pokazuje odakle tim direktorima toliki stanovi, zasto se politicari kolju oko vlasti u epsu! a kao u gubitku su :-)

25 god se ne ulaze u struju to je tacno i koji ce nam novi kapaciteti?!
godisnje srbija izgubi 30.000 stanovnika tako da je za 25 god izgubila 750.000 ljudi tj potrosaca struje! zato ne vidim potrebu da nam treba nov djerdap jer broj stanovnika tj potrosaca opada! a i da eps dobije 1 milijadu evra sumnjam da bih sa trenutnim rukovodecim ljudima ulozila u buducnost!
tako da veci efekat ima palmino ulaganje u bebe, nego eps-ov plan u struju!

isto tako sto me buni a to je da cena iz obnovljivih izvora kosta 23centi!!!! sto ispada da nam je jeftinija struja dobijena iz tent nego od sunca! a hidro je jos jeftiniji!!!
zasto bih onda i odvajali taj novi namet za nesto sto ce nam biti skuplje u buducnosti a vec je i sad problem naplata?!

prvi bih placao vecu cenu za struju da vidim opravdanost na delu i terenu da se ulaze u buducnost!!!!
ovako dok gledam razne hamovice i politicare kako se maste oko punog kazan ipak ne zelim da svoj zaradjeni novac stavljam u njihov dzep dok se oni smeju potrosacima i platisama!!
[ HeYoo @ 15.03.2013. 13:46 ] @
@ventura
Odakle si saznao da toliko kosta? Letimicno sam procitao jedan od pamfleta koje si okacio i jedine konkretne cifre koje sam zapazio odnose se na strucne krkanluke i rekreacije (ako nekog zanima.. po milion evra).
Sta znaci ono odokativno "do bugarske granice 9evra"?? To je cena po MW? Koliko je ucesce bugarske el.energije u ukupnoj isporucenoj energiji?

Istina je da trenutno stanje nije odrzivo. Cena mora da poraste makar u toj meri da se obeshrabri masovno grejanje na struju jer to niti postojeci sistem moze da izdrzi niti je to racionalno. S druge strane EPS mora zestoko da: se racionalizuje, poboljsa naplatu, rasproda razna odmaralista, ne bude vise krava muzara partija na vlasti. Proces treba da bude dvosmeran.

@cika dacha
Nevezano za samu cifru troskovi proizvodnje treba svakako dodati i troskove distribucije. EPS posluje s gubicima, to nije nikakva tajna. To sto su gubici nastali i opstim javaslukom ne znaci da je cena realna.


Citat:
isto tako sto me buni a to je da cena iz obnovljivih izvora kosta 23centi!!!! sto ispada da nam je jeftinija struja dobijena iz tent nego od sunca! a hidro je jos jeftiniji!!!


Naravno da je jeftinije, jos je jeftinije iz nuklearne elektrane.
Sunce i vatar su su besplatni ali paneli i vetrenjace nisu :)
Citat:
zasto bih onda i odvajali taj novi namet za nesto sto ce nam biti skuplje u buducnosti a vec je i sad problem naplata?!

EU u cilju povecanja ucesca obnovljive energije ima propise koji podsticu proizvodnju iste. Nasi prepisali zakone i ako to ni iz daleka nije racionalno u nasoj trenutnoj situaciji. Doduse, lepo ce stajati neki novoizgradjeni vetropark kao pozadina u predizbornom spotu :)

Citat:
25 god se ne ulaze u struju to je tacno i koji ce nam novi kapaciteti?!
godisnje srbija izgubi 30.000 stanovnika tako da je za 25 god izgubila 750.000 ljudi tj potrosaca struje! zato ne vidim potrebu da nam treba nov djerdap jer broj stanovnika tj potrosaca opada! a i da eps dobije 1 milijadu evra sumnjam da bih sa trenutnim rukovodecim ljudima ulozila u buducnost!
tako da veci efekat ima palmino ulaganje u bebe, nego eps-ov plan u struju!


Srbiji su neophodni novi kapaciteti jer potrosnja po domacinstvu raste strmije nego sto broj domacinstava opada.






[Ovu poruku je menjao HeYoo dana 15.03.2013. u 15:01 GMT+1]
[ ventura @ 15.03.2013. 14:20 ] @
Citat:
cika dacha
znaci eps napravi 1kw za 4,4 dinara a mi ga platimo u zelenoj tarifi 5,26+pdv od 20%...

Tih 4,4 dinara ti je cena na generatoru u Đerdapu. Da bi ta struja stigla do tebe, pošto teleportovanje energije još uvek nije izmišljeno, EPS tu struju preda EMS-u koja tu struju preko svojih dalekovoda prenese do rasklopišta u Beogradu gde je preuzima EDB, koji potom koristeći svoju infrastrukturu tu istu stuju prenese do tvog brojila. Dakle da bi ta struja od 4 centa iz Đerdapa stigla do tvog kućnog brojila potrebno je dodati još 4.5 centa na prenos, dakle to je cena od 8.5 centi (9.5 dinara) čisto fizički trošak bez i trunke viška koji bi se iskoristio za eventualna ulaganja i unapređenje sistema - što nas dovodi do sledećeg pitanja:

Citat:
cika dacha
25 god se ne ulaze u struju to je tacno i koji ce nam novi kapaciteti?!

Pre 25 godina, tačnije 1988 godine, isto si koristio računar i blejao na forumima? Imao si u kući gomilu televizora, računare, mobilne telefone, mikrotalasne, dvokrilne frižidere, mašinu za sudove i šta sve već ne?

Pre 25 godina si u kući imao jedan TV, električni šporet, manji frižider i to je to. Danas imaš tri puta više gedžeta i ti se usudiš da kažeš da u narednih 25 godina nećeš imati više nego danas?

Uostalom do te cifre od >1500 MW su došli stručnjaci koji se time bave, nisu sigurno odokativnom metodom lupili tu cifru, a i kako imam prilike laički da vidim, dosadašnje statistike od prethodnih 20 godina im itekako idu u prilog.

Citat:
cika dacha
isto tako sto me buni a to je da cena iz obnovljivih izvora kosta 23centi!!!! sto ispada da nam je jeftinija struja dobijena iz tent nego od sunca! a hidro je jos jeftiniji!!!

Naravno da je termoelektrana jeftinija od sunca i da je hidro jeftiniji od termoelektrane. To je prosto očigledno.

BTW, tarife za solar u Srbiji su trenutno 16.25 centi. Najniže se kreću od 5.9 za hidro pa sve do tih 16.25 za solarne (fotonaponske) elektrane.

Citat:
HeYoo:
Odakle si saznao da toliko kosta?

Lepo se može videti iz onih dokumenata, a ako te mrzi da čitaš na prethodnoj stranici sam okačio link čoveka iz AERS-a u kome stoji ta cena.

Citat:
HeYoo:
Sta znaci ono odokativno "do bugarske granice 9evra"?? To je cena po MW? Koliko je ucesce bugarske el.energije u ukupnoj isporucenoj energiji?

Pa nije odokativno i tih 9 evra je samo kapacitet. To si cifre gore-dole 10-15%, ali to je to. Ti kupiš stuju u Kozloduju, tu struju nekako moraš da dopremiš do granice sa Srbijom i za to plaćaš nekih 15-tak evra da bi koristio Bugarske dalekovode. Dalekovod između Srbije i Bugarske je takođe fiksnog kapaciteta (160MW) i svake godine se licitira zakup tog kapaciteta (kapacitet se plaća bez obzira prenosio ti struju preko njega ili ne), pa ono što ostane ide na mesečne, nedeljne i dnevne akucije, svaka progresivno skuplja, i to znači da ti na ulasku u Srbiju imaš struju koja te košta 76 evra. Dalje je ista procedura kao kad je dopremaš od Đerdapa, EMS i EDB/lokalna ED kombinacija.

Ne znam sada napamet procente, ali iz iskustva znam da kad ti treba struja obično prvo mesto gde ljudi traže je Bugarska i da je ujedno taj ulazni kapacitet i najatraktivniji.
[ cika dacha @ 15.03.2013. 14:28 ] @
ventura@ nemoj da me pogresno razumes al kao sto sam rekao struju treba placati i treba da je imamo i misliti na buducnost! ali eps prvo mora svoje dvoriste da ocisti! jer tamo se nakotoliko ko zna koliko slicnih shema kao u kolubari!!! i treba da povecaju naplatu!!!

istina je da danas imamo led tv al koji trosi struju 5 puta manje nego onaj pre 25 god! isto je i za ostale uredjaje!
i auto je od 2000cm dizel nekad imao 60 konja i trosio 8l npr mb 123 a danas ima isto toliko kubika a ima 150 konja i trosi 5l! al cena goriva je mnogo veca nego pre 25god pa tako da usteda na dzepu naroda se ne oseti nista!

[ Igor Gajic @ 15.03.2013. 14:37 ] @
Treba uracunati i potrosnju privrede. Koliko je smanjena potrosnja industrije od 1990 do sada?
[ cika dacha @ 15.03.2013. 14:52 ] @
Igor Gajic@ to jedno 50% manje :-)
[ HeYoo @ 15.03.2013. 15:07 ] @
Citat:
Lepo se može videti iz onih dokumenata, a ako te mrzi da čitaš na prethodnoj stranici sam okačio link čoveka iz AERS-a u kome stoji ta cena.


Linkovani dokumeni su beskorisni. Ako mislis na one grafikone, ako sam dobro razumeo, oni pokazuju samo strukturu trenutne cene a ne troskove. Po njemu ispada da je cena sve sa distribucijom i PDV-om oko 7-8 centi. Po grafiku s treceg slajda bi cena do 2020 trebala da se uveca na oko 12 centi

Citat:
Pa nije odokativno i tih 9 evra je samo kapacitet. To si cifre gore-dole 10-15%, ali to je to. Ti kupiš stuju u Kozloduju, tu struju nekako moraš da dopremiš do granice sa Srbijom i za to plaćaš nekih 15-tak evra da bi koristio Bugarske dalekovode. Dalekovod između Srbije i Bugarske je takođe fiksnog kapaciteta (160MW) i svake godine se licitira zakup tog kapaciteta (kapacitet se plaća bez obzira prenosio ti struju preko njega ili ne), pa ono što ostane ide na mesečne, nedeljne i dnevne akucije, svaka progresivno skuplja, i to znači da ti na ulasku u Srbiju imaš struju koja te košta 76 evra. Dalje je ista procedura kao kad je dopremaš od Đerdapa, EMS i EDB/lokalna ED kombinacija.

Ne znam sada napamet procente, ali iz iskustva znam da kad ti treba struja obično prvo mesto gde ljudi traže je Bugarska i da je ujedno taj ulazni kapacitet i najatraktivniji.


Neka su i cene bugarske el energije kao sto si naveo. Verovatno si dobro informisan. Da li je ucesce tako dobavljene el energije u ukupnoj isporucenoj energiji dovoljno da bi znacajno uticalo na njenu cenu?
[ KrkaCiC @ 15.03.2013. 15:14 ] @
Citat:
ventura:
Dakle da bi ta struja od 4 centa iz Đerdapa stigla do tvog kućnog brojila potrebno je dodati još 4.5 centa na prenos, dakle to je cena od 8.5 centi (9.5 dinara)


Hoces reci da je skuplji transport struje nego sama struja???
Onda je EMS najprofitabilnije preduzece
Malo mi ovo nerealno. Daj neke cinjenice i racunice za ovu cenu prenosa!

[ cozmo_im @ 16.03.2013. 12:13 ] @
Citat:
ventura:
A priključenje na toplanu je inače besplatno?

Šta misliš što je kvadrat tog stana bio jeftiniji za 20-30% nego kvadrat u susednoj zgradi koja je priključena na toplanu, kanalizaciju, ima dozvole i sl?


Ne razumes. Postoji magistralni vod daljinskog grejanja u naselju. Postoji i kuda moze da ide (kad su kopali za kanalizaciju krajem sedamdesetih). Dakle, predugovori postoje, potrebno je da mi platimo prikljucak (za moj stan ispadne nesto oko 1600-1700 evra, 50m2) i da napravimo instalaciju u stanu. Dakle njihovo je da iskoriste vec prokopano i da od magistralnog voda (cca 70m od moje ulice naprimer) dovedu nama prikljucak. Kao i svugde, to se placa kroz infostan.
I naravno da su stanovi uknjizeni i da imaju sve potrebne dozvole (celo naselje je uknjizeno) - naselje je pravljeno po urbanistickom planu a ne kao neka divlja naselja - i PREDVIDJENO za CG ali NIJE uvedeno.
Izem ga kad su mogli da nam dovedu optiku do stanova ne vidim problem da se kroz postojecu infrastrukturu ljudima obezbedi prikljucak za daljinsko - JOS CEMO I DA PLATIMO po realnoj ceni. Mislim gde je logika?

Drzavi sve obezbedjeno - infrastruktura, novac (sa nase strane)... sta im treba, limun, kivi? Ne, nego ih bas briga.

Jos smo mi ulozili u PVC, izolaciju dodatnu... i za to ih zabole.

A vamo kukaju kao energetska efikasnost... a kad to obezbedis, zelis DA PLATIS da dobijes CG... ponasaju se kao retardi.

[ cozmo_im @ 16.03.2013. 12:18 ] @
Citat:
mmix:
Ja to nisam rekao. Ja sam samo rekao da treba da placas realnu cenu onoga sto potrosis. Sta god to bilo. To je sve. I to ne da ti sad treba zajedno sa javom da se prijavis muriji, vec da vlastodrscima konacno dune iz doopeta u glavu gde ovo vodi i da vas natera da platite realnu cenu. I sve je to nesto sto, bar po meni, ne bi trebalo da bude nesto oko cega se treba ubedjivati.


Cekaj, ja tebe ne razumem. Ja platim ono sto potrosim, po ceni koja vazi sada. Ako povecaju cenu, kako god, ja cu placati jer, zasad, nemam drugi izbor za grejanje.

Kad mi drzava legalizuje prostor iza koji sam prijavio uredno sa planom i platio taksu za to onda cu mozda da razmislim da napravim kotao i ostavu za brikete naprimer.

Dok se to ne desi, ja ne zelim da krsim propise i pravim nesto nelegalno iza zgrade.

Ili ako se sete da NEKO ZELI DA PLATI uvodjenje daljinskog grejanja.

Dug koji je nastao kradjom treceg lica (napravljen uredno njihov zapisnik i potvrdjen) ne zelim da platim.
[ Ivan Dimkovic @ 16.03.2013. 12:34 ] @
Citat:
KrkaCiC
Hoces reci da je skuplji transport struje nego sama struja???


Ne znam sta je tu cudno, ista stvar je i za gorivo - cena nafte je manji deo krajnje cene.

Cena struje na veliko se menja iz sata u sat - i zavisi od trenutne ponude i potraznje. Recimo u DE se desavalo da cena na kratko u odredjenim periodima postane negativna (da te proizvodjac plati da preuzmes). Naravno, struja je najskuplja upravo kada je najveca potraznja za istom.

Vidi: http://cleantechnica.com/2012/...e-to-strong-wind-power-supply/

Nije nemoguce da se u kratkim momentima najvece potraznje desava da kupac gubi pare jer ce ga na kraju troskovi izaci vise nego sto je proda na kraju krajnjem korisniku, posto je cena kilovata za korisnika obicno fiksirana na neki duzi rok (meseci, nekad cak i godinu-dve u zavisnosti od ugovora). Jednostavno, ti struju moras da dostavis korisniku, pa ako nemas dovoljno moras da je kupujes po bilo kojoj ceni. To je ono sto i vuce cene na gore u momentima jake potraznje.

Ti periodi su, naravno, kratki - i bivaju kompenzovani periodima kada je struja mnogo jeftinija od prosecne.


[ vladd @ 16.03.2013. 14:17 ] @
Citat:
Naravno da je termoelektrana jeftinija od sunca i da je hidro jeftiniji od termoelektrane


Prosto se inzenjerski kaze da, sto je elementarniji izvor energije to je skuplja instalacija, i naravno inicijalni proizvedeni kilovat. Tek nakon amortizacije instalacije krece niska cena proizvedenog kilovata.

Distribucijska mreza je posebna prica.

Ali, glavna prica lezi u aljkavosti javnih preduzeca, i preskupom birokratijom sa jezivim obicajima isisavanja novca.

A to sve placa krajnji korisnik, koji placa.

Obracun potrosnje, nekorektni tenderi, rasipanje novca na poslovanje, "mrtve duse" zaposlene..to je ono sto bi trebalo eliminisati, pa bi cena bila niza.
A i treba da je niza nego cena kilovata u EU, posto je velika razlika i u platama zaposlenih, razlika u ceni sirovina..

Treba da je priblizna, posto su cene instalacija prakticno evropske, domacih komponenti nema puno..

Poz
[ deedee6 @ 16.03.2013. 14:46 ] @
Mleko 400 din/ 1l, hleb 850 din/ 1kg, struja 1300 din/ kwh... Kao da bi to nešto promenilo u ovoj državi...
[ cika dacha @ 18.03.2013. 19:39 ] @
http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...t-tona-nafte-dnevno-u-Kolubari ... kako li je u ostalim preduzecima koja nam prave struju?! a cena je preniska... kako kazu! al izgleda da lazu!
[ ventura @ 18.03.2013. 19:55 ] @
Citat:
cika dachahttp://www.blic.rs/Vesti/Ekono...t-tona-nafte-dnevno-u-Kolubari ... kako li je u ostalim preduzecima koja nam prave struju?! a cena je preniska... kako kazu! al izgleda da lazu!

Verujem da se jednako krade u svakom velikom državnom preduzeću.. I to rade obično oni najobičniji radnici koji se prvi busaju u grudi kad se spomene poštenje.

[ cika dacha @ 18.03.2013. 20:02 ] @
http://www.021.rs/Novi-Sad/Ves...ko-nije-azurirao-mesecima.html


ovo obican radnik ne zna da uradi :-)



[Ovu poruku je menjao cika dacha dana 18.03.2013. u 21:19 GMT+1]
[ Odin D. @ 18.03.2013. 21:06 ] @
@cika dacho,

izreka "ko muva bez glave" ima, ustvari, negativno značenje.
[ IonX @ 13.05.2013. 08:11 ] @
Vezano za opravdanost cene struje, jedna vest od pre 2 godine:
http://www.unijasprs.org.rs/in...ent&task=view&id=15099
http://www.b92.net/biz/vesti/s...03&dd=01&nav_id=495916