[ savaman @ 25.03.2013. 12:24 ] @
Procitao sam vise postova koji se uglavnom odnose na neplacanje dugovanja.
Redovno placam tekucu potrosnju vise od godinu ali imam dugovanje od ranije. Na uplatnicam sam upisivao iznos i mesec za koji placam.
Dali mogu da se pozivam na zakon o obligacionim odnosima ukoliko mi iseku struju i dali ima tu neke osnove.
U distribuciji su mi obracunali otpis kamate na sledeci nacin:

ukupan dug 69.450
da platim odmah 7.020
ostaje 62.430
otpis kamata 10.430
ostatak 52.000 na 9 rata 5.778 mesecno plus redovna potrosnja.
To mu dodje oko 8.000 mesecno sto je previse za jednu platu i petoclanu porodicu.

Da napomenem jos "ako me to nesto spasava" da u kuci zivi i moja sestra. Strujomer je za oba sprata a kuca jos nije podeljena jer ostavinski postupak nije zavrsen posle smrti roditelja.

Hvala na bilo kakvom savetu i misljenju o mom slucaju.

[ anon115774 @ 25.03.2013. 12:44 ] @
Znam da cu sad da budem popljuvan najstrasnije ali ako vec trazis savet ja bih ti savetovao da ono sto si potrosio treba da platis.
[ savaman @ 25.03.2013. 12:48 ] @
Citat:
Informer: Znam da cu sad da budem popljuvan najstrasnije ali ako vec trazis savet ja bih ti savetovao da ono sto si potrosio treba da platis.

Lako je to reci. U to vreme sam bio povredjen i dan danas jos nemam posla.
[ anon115774 @ 25.03.2013. 12:53 ] @
Da, znam, svi imaju neki izgovor.

Jedino mi budale koji uvek sve placamo na vreme nemamo nikakav izgovor.

Uzmi kredit da platis taj racun. Trazi na 24 meseca npr pa ce i rata da ti bude manja.
[ Java Beograd @ 25.03.2013. 12:56 ] @
Kapiram ja da si ti u teškoj situaciji, ali sa EDB ti ne vredi pozivati se na "Zakon o obligacionim odnosima", jer oni u rukama imaju jači zakon: iseku struju. Ono oko zastarevanja možeš za komunalije (smeće, voda i ostalo), i za RTS, jer to ne mogu da ti uskrate.

Imaš jedinstvenu priliku da se oslobodiš kamate (što nije fer prema mnogima koji su kamatu platili ili plaćaju redovno), pa stoga iznađi način i iskoristi ovu priliku. Nedajbože da ti iseku struju, platićeš mnogo, mnogo više. Po nekoj računici, biće da preko dve godine nisi plaćao struju, a kurs EUR je otišao oho-ho, pa je tako ova prilika još povoljnija nego što prosta računica kaže.

Ja lično ne verujem da će se ikad vratiti vremena kad je moglo trošiti, a ne platiti struju.

[ Vasastajić @ 25.03.2013. 13:20 ] @
Citat:
savaman
Dali mogu da se pozivam na zakon o obligacionim odnosima ukoliko mi iseku struju i dali ima tu neke osnove.

Pozivati se na bilo koji zakon u očekivanju pravnog dejstva istog moguće je isključivo u sudskom postupku, dakle, dokle god elektrodistribucija protiv tebe ne pokrene sudski izvršni postupak, nema nikakvog efekta da se pozivaš na taj zakon.
E, sad, ako pak sačekaš da distribucija pokrene sudski postupak za svoje potraživanje, rizik za ishod ćeš morati da preuzmeš u potpunosti.
[ savaman @ 25.03.2013. 13:51 ] @
Ponudili su mi 12 meseci bez otpisa kamata pa opet rata bude velika.
Oni izgleda nude samo programe koje niko ne moze da otplati. Neznam sta ce im to.
Bolje da ponude pristojne rate recimo u visini prosecne potrosnje i da lepo uzmu pare. Secom nista ne dobijaju.
[ SlobaBgd @ 25.03.2013. 14:48 ] @
Jednostavno nije tačno da nude samo programe koje niko ne može da plati.
Ja već 30 godina koristim njihov program zvani "redovno plaćanje" i nisam imao problema. Čak i kad sam ostao bez posla tamo negde 1998, i sad kad sam već treću godinu bez posla, i dalje redovno plaćam struju.
A to da sečom ništa ne dobijaju... Ništa ni ne gube, odnosno ne moraju da isporučuju struju neplatišama, i da sebi prave još veći minus.
Inače mislim da je EPS leglo kabadahijskog trošenja i traljavog poslovanja, ali ni za vas neplatiše nemam reči hvale.
[ bachi @ 25.03.2013. 18:31 ] @
Ne može niko da me ubedi da taksista ne može da plaća tolike rate za struju.

Ovo što si redovno plaćao struju poslednjih godinu dana si u stvari plaćao najstariji dug, samim tim si ostao bez mogućnosti da se pozoveš na zastarelost.

P.S. Znam da zvuči kao generalizacija, ali vas nišlije 'vata kolektivno ludilo neplaćanja struje.
[ ŽIKI @ 25.03.2013. 19:10 ] @
Zarade taksista u bg i van njega teško mogu da se porede.
Da sam na tvom mestu raspitao bi se koliko iznosi da se izmiri dug odjednom u celini, možda opet daju neki popust :), zatim obišao banke da vidim gde mi je najpovoljniji keš kredit, odabrao veličinu i rok otplate rate i završio sa brigom da li će sutra doći da seku struju.
Tebi treba negde oko 60.000, to će te verovatno izaći negde između 1500-3000 mesečno(u zavisnosti od banke i roka 3-7godina).
[ bachi @ 25.03.2013. 19:32 ] @
Ne znam. Ja sam platio i osnovni dug i kamatu koja je bila veća od osnovnog duga i šta sad. Kad isključe struju, da vidiš kako se skupi kinta samo tako. Digo kreditnu karticu, krajnje nepovoljnu, pa i tu pukao još na kamatu banci, ali mrak je mrak, a struja je struja.

Prošao sam tu fazu u životu i sve što mogu da poručim jeste - ne kačite se sa EPSom, jer imaju makaze, ne treba im sud.
[ savaman @ 25.03.2013. 19:34 ] @
To sa taksijem je zavrseno od moje povrede kicme. A taksista u nisu sa tim poslom samo moze da napravi milionsko dugovanje za poreze i doprinose kao sto ja imam. Cim budem nasledio kucu uzece je drzava pa nek ona podmiri racun za struju sama sebi. Ja posle toga necu imati vise nista osim golog zivot a njega niko ne moze da mi uzme.
Ovaj predlog sa kreditom otpada jer ga nedaju nezaposlenim licima a supruga vec grca u otpacivanju jednog koji je podigla zbog "besplatnog skolovanja" dece u Srbiji.
[ bachi @ 25.03.2013. 19:36 ] @
Ne znam šta da ti kažem. Jedino da plaćaš samo ovih ~6000 dinara, a da tekuće račune ne plaćaš, a onda posle 9 meseci se opet dogovoriš na rate i tako dok se ne izvučeš.
[ savaman @ 25.03.2013. 20:09 ] @
Citat:
bachi: Ne znam šta da ti kažem. Jedino da plaćaš samo ovih ~6000 dinara, a da tekuće račune ne plaćaš, a onda posle 9 meseci se opet dogovoriš na rate i tako dok se ne izvučeš.


Ipak je ova rasprava dovela do reultata. Evo jednog konstruktivnog predloga.
Neznam kakav je ugovor. Mozda se potpisivanjem obavezujem da cu izmirivati i tekuce obaveze a onda ovo otpada a mnogo mi se svidja.
Sto da im dajem pare kad mogu prvo da ih obrnem pa onda da im vrnem ;)

Hvala Bachi.
[ bachi @ 25.03.2013. 20:31 ] @
Naravno, ovo ti nije garancija da će uspeti i niko ti ne garantuje da tokom tih 9 meseci neplaćanja neće raditi makaze.
[ ventura @ 25.03.2013. 21:02 ] @
Citat:
savaman:
Sto da im dajem pare kad mogu prvo da ih obrnem pa onda da im vrnem ;)

A redovne platiše su budale pa neznaju da "obrnu-pa-vrnu"? To samo vi, pametni?

More, kod takvih poput tebe ne treba samo makaze da rade već i govnjıva motka.
[ anon115774 @ 25.03.2013. 22:35 ] @
Citat:
ventura: A redovne platiše su budale pa neznaju da "obrnu-pa-vrnu"? To samo vi, pametni?


A cela prica je ustvari krenula od toga kako se nema para. A sto vise odvrcemo klupko sve vise dolazimo do zakljucka da bi on ustvari hteo da zavrne sistem sto je vise moguce. Nije dosta sto su ga trpeli da duguje toliko pa bi sad na jos neki nacin da se izmotava...
[ boyan3001 @ 26.03.2013. 00:13 ] @
Meni zvuci krajnje jadno to nepopravljivo provlacenje teze da apsolutno svi hoce da zavrnu drzavu. Meni nije cudno da postoje ljudi u Srbiji koji stvarno ne mogu da zarade iz nekog razloga. Uostalom koliko puta smo skoro svi mi vec bili zavrnuti od strane drzave, uopste me ne cudi ni sto mnogi onda hoce da zavrnu drzavu. Imaju puno moralno pravo na to.
[ bachi @ 26.03.2013. 06:13 ] @
Imaju puno moralno pravo na to, ali zavrtanjem države na bilo koji način neposredno zavrće i njene građane. To i jeste problem. Svako ko primi mito da bi sredio neki tender zavrće narod, svako ko omogući monopol zavrće narod, svako ko ne plaća usluge i dobara zavrće narod.

A što se tiče države, koliko volim zemlju Srbiju, toliko mrzim državu. 1000 puta sam na svojoj koži osetio kako radi protiv mene i tretira me ko poslednjeg roba kome treba izvući pare sa što više zatezne kamate, a sve te manje ceni ko čoveka i građanina od koga sama država zavisi.
[ Java Beograd @ 26.03.2013. 07:54 ] @
To i jeste problem nas Srba i našeg odnosa prema našoj državi Srbiji. Dok god kolektivna svest bude takva da je moralno i ispravno državu prevariti, ukrasti od države, zakinuti državu - dotle ćemo da imamo jadnu i bednu državu Srbiju, koju niko ne poštuje niti uzima respektabilno. Najgori i najbedniji u Evropi, na samom dnu u svetu. I onda nam neko drugi kriv što nas gov*a poput Tačija i sličnih podje*avaju i ponižavaju na kobajagi pregovorima.
[ anon115774 @ 26.03.2013. 08:36 ] @
Citat:
boyan3001:
Meni zvuci krajnje jadno to nepopravljivo provlacenje teze da apsolutno svi hoce da zavrnu drzavu.


O kakvoj tezi ti tacno pricas? Dole u njegovom kraju (Nis i okolina) je potpuno normalna stvar da se struja ne placa. Pa pre izvesnog vremena su celo selo kod Nisa iskljucili sa dalekovoda jer im je bilo tako lakse nego da idu od kuce do kuce i "seku".

Mi zivimo u drzavi gde ogromna vecina zloupotrebljava sve sto se zloupotrebiti moze i ti onda pricas o nekakvim tezama?! To se zove cinjenica a ne teza.
[ jnk @ 26.03.2013. 08:50 ] @
Lako je vama Beograđanima da se qrčite kad sve pare odoše gore.
[ Java Beograd @ 26.03.2013. 08:58 ] @
Koje to pare odoše gore ? Da li ti zaista misliš da sam se okoristio makar jednim tvojim dinarom ? Pre će biti naopako: ja radim, i plaćam oho-ho poreza više od "vas dole" (šta god to značilo). Upravo od para koje sam JA platio državi se izdržavaju mnogi "dole".

I na kraju krajeva, ko se ovde qurči ? Ja sam pisao o odnosu prema SVOJOJ DRŽAVI.

Edit: i da li ti zaista, iskreno misliš da bilo koji sistem može da opstane ako se iskorišćene usluge ne plaćaju ? Ali, nema veze, plaćamo "mi gore".

Edit: Živo me zanima kolika su dugovanja za račune za mobilne post-paid ugovore, "kod vas dole". Ili, tu nema qurčenja, to se plaća, "principijelno". "Državu ne volimo, pa zato struju ne plaćamo, ali mobilne operatere volimo, pa zato redovno plaćamo."

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 26.03.2013. u 10:29 GMT+1]
[ savaman @ 26.03.2013. 11:14 ] @
Poenta je da da ja ne bezim od placanja svojih obaveza. Samo hocu da platim kad imam (recimo jednom godisnje) sa normalnom kamatom a ne zelenaskom. Da imam stalni posao i redovnu platu placao bih svakog meseca.
[ Java Beograd @ 26.03.2013. 12:18 ] @
Kapiram da više nisi taksista, ali kad si bio, jesi li dozvoljavao mušterijama da ti za usluge vožnje plate "recimo jednom godisnje" kad imaju, sa "normalnom kamatom a ne zelenaškom". Mislim, da oni imaju posao i redovnu platu, verovatno bi ti plaćali redovno, ali ovako ne mogu ?

Ili, si svaku vožnju odmah naplaćivao, pre nego mušterija izađe iz vozila ?
[ Vasastajić @ 26.03.2013. 12:37 ] @
Citat:
Java Beograd: To i jeste problem nas Srba i našeg odnosa prema našoj državi Srbiji. Dok god kolektivna svest bude takva da je moralno i ispravno državu prevariti, ukrasti od države, zakinuti državu - dotle ćemo da imamo jadnu i bednu državu Srbiju, koju niko ne poštuje niti uzima respektabilno. Najgori i najbedniji u Evropi, na samom dnu u svetu. I onda nam neko drugi kriv što nas gov*a poput Tačija i sličnih podje*avaju i ponižavaju na kobajagi pregovorima.

Mislim da si pogrešno optužio celokupan narod, jer se problem, o kome govoriš, ne generiše u narodu, već u vlasti, dakle personalizovanim eksponentima države i prema onome što sam pročitao do sada, takav odnos tih eksponenata i prema državi i prema narodu, nije nastao "juče", već se proteže duboko u istoriju ovog naroda.
Primeri:
1.Najveće predratne afere 1-11
2.Korupcija i razvoj moderne srpske države

Izvod:
Citat:
Korupcija kao skrivana tema istorije Srbije

U vremenu današnjem koje vrvi od korupcionaških afera pojavila se knjiga o korupciji u Srbiji od vremena Miloša Obrenovića do dolaska Titovih komunista na vlast. Pomoću niza primera autori priloga Goran Antonić (12 tekstova), Aleksandar R. Miletić (7), Vladan Jovanović i Vladimir Cvetković (po 2 teksta) ubedljivo i nedvosmisleno pokazuju da je korupcija bila sastavni deo načina vladanja i pod Obrenovićima i pod Karađorđevićima.

U prvom prilogu, V. Jovanović, pišući o korupciji u vreme Miloša Obrenovića, podseća da osnivač dinastije Obrenović 1815. godine nije imao „ni 200 dukata da se izbavi od Turaka“(str.6), a 1839. kada je prvi put otišao sa vlasti njegova imovina je procenjivana na 550 hiljada dukata. Knez Miloš postao je bogatiji od tadašnje srpske kneževine i najbogatiji čovek Balkana prve polovine 19. veka. Bogatstvo je stekao zakupom carskih poreza, spahiluka, carinarnica, skela, monopolom na uvoz soli, ali i golom silom, o čemu govori i Vuk Karadžić, nazivajući Miloša „tiranom i najvećim bezakonikom“. Knez Miloš je, međutim, znao i da potkupljuje kada je trebalo. Slobodan Jovanović piše da je i srpska autonomija delom kupljena novcem, te da je prvi srpski knjaz potkupio i samog sultana. Autor priloga zaključuje da je „nakaradno shvatanje vlasti u uslovima unutrašnje autonomije ostalo u senci kneževih zasluga za ukidanje feudalnih odnosa i izgradnju samostalne srpske nacionalne države“(9).


Kakva je situacija po tom pitanju danas, prepuštam tebi da izanaliziraš, uz samo malu smernicu ka sajtovima aktuelnih političkih stranaka sa akcentom na finansijske izveštaje/"donacije" sa, za shvatanja običnog, malog čoveka Srbije, astronomskim izdvajanjima "donatora".
Po meni se tako nešto za vreme Al Kaponea zvalo jednostavno reket ili upakovano, plaćanje zaštite.
Kad sada svemu tome dodamo do astronomskih granica predimenzioniran državno-politički, parazitski aparat, koji sebi ladno može da dozvoli svakojaka skupa ludovanja zahvaljujući takvim "donacijama", ostaje pitanje bez odgovora, od koga je taj novac namaknut, a u kesi definisana količina?!
Nije li, MOŽDA, to uzrok što taksista u Nišu ne može adekvatno da naplati svoju, jer para NEMA u javnom opticaju, uslugu, da sada priču ne širimo i na druge primere, a ima ih bezbroj?
Da li zbog toga plate prodavačica i kasirki po prodavnicama treba da budu na nivou 10-15K dinara i ŠTA SA TOM "PLATOM" PRE?
DVE takve "plate" nisu dovoljne četvoročlanoj porodici ni za hranu, pa je pitanje ODAKLE onda i za struju?
A sve to da bi GAZDA ladno mogao da "donira"!?!?
I u takvoj situaciji meni još uvek nije jasno kako to da je uspešnost naplate potrošene električne energije u Elektro Vojvodini reda veličine 93-97%, a u užoj Srbiji, ispravi me ako grešim, tek oko 30-40%?!?
Da li je ovde u pitanju jedna jedinstvena država ili dve?
Koja je onda efikasnija?
Da li je apsolutna efikasnost Elektro Vojvodine u naplati UZROK tome što je neefikasna EPS želi pripojiti sebi?
Ako EPS uspe u tome, može li onda "junak" naše teme slobodno da oda'ne dušom?
[ Java Beograd @ 26.03.2013. 12:42 ] @
Citat:
Vasastajić: Mislim da si pogrešno optužio celokupan narod, jer se problem, o kome govoriš, ne generiše u narodu, već u vlasti, dakle personalizovanim eksponentima države

- A tu "vlast" su nam nametnuli ko ? Argentinci, Amerikanci, Avganistanci, Alžirci, Angolci ? (da ne prelazim na B)
- Sloba, Đinđić, Vuk, Šešelj, Dačić, Toma, Čeda, Aca, Krka, La Kosta su šta ? Vanzemaljci ? Ili Srbi ?
- Direktori javnih preduzeća su pali sa Marsa, ili su nam ih poslali iz Hrvatske, Albanije, Slovenije ? Ili smo ih mi Srbi (u najširem smislu reči) postavili ?

Vlast, to smo mi. Takvi smo - kakvi smo.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 26.03.2013. u 13:54 GMT+1]
[ Java Beograd @ 26.03.2013. 12:52 ] @
Citat:
Vasastajić:Nije li, MOŽDA, to uzrok što taksista u Nišu ne može adekvatno da naplati svoju, jer para NEMA u javnom opticaju, uslugu, da sada priču ne širimo i na druge primere, a ima ih bezbroj?
Postavljač teme ima kompjuter, koliko vidim plaća i internet konekciju. Nesmem da tvrdim 100% ali sam 99.99% ubeđen da plaća i usluge mobilne telefonije. Gle ! Za to ima para, čak i Nišu ! WTF ?
[ Java Beograd @ 26.03.2013. 12:56 ] @
Duboki su koreni neplaćanja komunalija na jugu Srbije. Povezano je to sa nižim standardom, fakat, ali nije jedini razlog. Niti su u Kikindi mnogo bogatiji od Leskovčana.
[ Vasastajić @ 26.03.2013. 14:58 ] @
Citat:
Java Beograd: - A tu "vlast" su nam nametnuli ko ?

Vidiš, ovo je krucijalno pitanje, i ja, ovako mator konj, još sebi nisam uspeo da odgovorim na to .
"Narode snago moja, narode stoko moja".
[ savaman @ 26.03.2013. 21:12 ] @
Citat:
Java Beograd:
Kapiram da više nisi taksista, ali kad si bio, jesi li dozvoljavao mušterijama da ti za usluge vožnje plate "recimo jednom godisnje" kad imaju, sa "normalnom kamatom a ne zelenaškom". Mislim, da oni imaju posao i redovnu platu, verovatno bi ti plaćali redovno, ali ovako ne mogu ?
Ili, si svaku vožnju odmah naplaćivao, pre nego mušterija izađe iz vozila ?


Ako imas prijatelja taksistu pitaj pa se uveri da nije moguce naplatiti svaku voznju a kamo li sa kamatom. Neki izadju na bezobrazan nacin a neki ljubazno zatraze vizitkartu i zamole da plate "malo sutra". Ja ne poricem svoje dugovanje i skoro dve godine placam redovnu potrosnju. Voleo bih samo da mi se skine zelenaska kamata na kamatu i ponudi reprogram koji mogu da isplatim. Njihova ponuda je 6.000 plus 2.000 redova ukupno 8.000 na mesecna primanja od 19.000 i petoro dusa. Mislim da je neizvodljivo.

[ Ivan Dimkovic @ 26.03.2013. 21:23 ] @
Citat:
savaman
Poenta je da da ja ne bezim od placanja svojih obaveza. Samo hocu da platim kad imam (recimo jednom godisnje) sa normalnom kamatom a ne zelenaskom. Da imam stalni posao i redovnu platu placao bih svakog meseca.


Ako hoces da placas struju jednom godisnje, probaj da se nagodis sa svojom lokalnom elektrodistribucijom. Ne znam da li ce ti to uspeti u Srbiji, ali ja ovde gde zivim placam struju jednom godisnje i to je na obostrano zadovoljstvo - posto dobijem popust, a kompanija koja dostavlja struju dobija vecu kolicinu kesa na racun i obavezu koriscenja njihove usluge na 12 meseci sa moje strane, dakle zagarantovan prihod za tih 12 meseci.

Mozda ces morati da okrenes vise telefona i na kraju da zavrsis sa direkcijom za poslovne klijente, ali ko zna - mozda i uspe. Opet, dobre su sanse da te elektrodistribucija od*ebe ako nemaju vec negde godisnju naplatu implementiranu u sistemu, posto je suvise skupo praviti samo za jednog korisnika takav aranzman.

Ali bez obzira na ovo gore, prosli dug ces svakako morati da im platis. A ako uspes da se dogovoris sa njima da placas u buduce jednom godisnje to ce svakako morati da bude definisano sa nekim datumom a ne "kada ti imas para".
[ Vasastajić @ 26.03.2013. 22:01 ] @
Citat:
savaman:  Voleo bih samo da mi se skine zelenaska kamata na kamatu i ponudi reprogram koji mogu da isplatim.

Zabrana anatocizma je odavno već definisana zakonom o obligacionim odnosima, pa je sad, skoro ustavni sud svojom odlukom stavio van snage odredbu zakona o kamatama, koja je do tog momenta definisala konformnu metodu obračuna kamate.
Ako si siguran da su ti obračunavali kamatu na kamatu, pozovi se prilikom sledećeg razgovora sa njima na ovaj momenat, jer u eventualnom sudskom postupku neće to moći da naplate ako se ti u prigovoru na to pozoveš.
[ ventura @ 26.03.2013. 22:06 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ako hoces da placas struju jednom godisnje, probaj da se nagodis sa svojom lokalnom elektrodistribucijom.

Njegova ideja za jednom godišnje je verovatno da struju iz 2013. plati negde tamo 2153., po mogućnosti bez kamate.

Kao on je jadan nezaposlen, a ovamo mu odgovara da jednom godišnje istrese 50-60 hiljada na gomili za struju umesto da plaća parcijalno svaki mesec... Kako da ne...
[ ventura @ 26.03.2013. 22:10 ] @
Citat:
Vasastajić: Zabrana anatocizma je odavno već definisana zakonom o obligacionim odnosima, pa je sad, skoro ustavni sud svojom odlukom stavio van snage odredbu zakona o kamatama, koja je do tog momenta definisala konformnu metodu obračuna kamate.
Ako si siguran da su ti obračunavali kamatu na kamatu, pozovi se prilikom sledećeg razgovora sa njima na ovaj momenat, jer u eventualnom sudskom postupku neće to moći da naplate ako se ti u prigovoru na to pozoveš.

Kako su interesantna ova freestyle tumačenja zakona :)

Narod čuo da su na nekom tamo seminaru na Zlatiboru govorili da ima neki problem sa kamatom, pa još i konformnom (to konformna verovatno znači da banke odrežu kolko im padne na pamet), pa su zaključili da je obračun kamate nelegalan, a za kaznu zbog toga im neće platiti ni račun! :)
[ Vasastajić @ 26.03.2013. 22:26 ] @
Citat:
Kako su interesantna ova freestyle tumačenja zakona :)

A u čemu je tačno problem sa onim što sam naveo?
Možda moje ukazivanje na legalizam?
Aj sad lepo, polako bez nepotrebne žestine, obraloži svoj ispad.
I bez lupetanja molim.
Hvala!
[ ventura @ 26.03.2013. 23:46 ] @
Citat:
Vasastajić: A u čemu je tačno problem sa onim što sam naveo?
Možda moje ukazivanje na legalizam?
Aj sad lepo, polako bez nepotrebne žestine, obraloži svoj ispad.
I bez lupetanja molim.
Hvala!

Ok, neko tamo je proglasio da je obračun kamate po konformnoj metodi nepravedan/nelegalan/neustavan, šta već. I to je raja shvatila kao da su im sve kamate otpisane, što i ti indirektno impliciraš.

Dug postoji, ali će sada umesto konformne metode kalkulisati sa nekom drugom (proporcionalnom, koja je inače skuplja), i to je to.

Evo ti primer računice:
Dugovanje: 50.000 din
Godišnja zatezna kamata: 19,75%
Broj rata: 24

Iznos rate konformnom metodom: 2.500,06 din
Iznos rate proporcionalnom metodom: 2.538,69 din

Ukupno kamata po konformnom metodu: 10.001,52 din
Ukupno kamata po proporcionalnom metodu: 10.928,51 din
[ Java Beograd @ 27.03.2013. 07:48 ] @
Citat:
savaman:Voleo bih samo da mi se skine zelenaska kamata na kamatu i ponudi reprogram koji mogu da isplatim.
Mislim da si temu upravo počeo činjenicom da ti otpisuju kamatu, i dozvoljavaju da nagomilani dug isplatiš u više rata.

Ne možeš da platiš mesečni reprogram ?
Razmisli o prioritetima u životu. Ako ti je struja najvažnija, onda otkaži internet, batali mobilni, otkaži kablovsku i slično. Ako ti je mobilni važniji - odje*i elektrodistibuciju.

[ anon115774 @ 27.03.2013. 08:58 ] @
Citat:
savaman:
Poenta je da da ja ne bezim od placanja svojih obaveza.


Ma uopste. A ono pozivanje na zastarelost koje si pominjao u pocetku teme se odnosi samo na kamatu na kamatu a ne na sve, jel da? :)
[ Java Beograd @ 27.03.2013. 09:10 ] @
Citat:
savaman:Njihova ponuda je 6.000 plus 2.000 redova ukupno 8.000 na mesecna primanja od 19.000 i petoro dusa. Mislim da je neizvodljivo.
Ma kapiram ja tebe, nije ti lako. Bio sam i ja u životnim prilikama ka se nema.
19.000 din na pet duša je stvarno malo. Imaš li kontakte sa centrom za socijalni rad ? Možda oni mogu da pomognu ?
[ Pirossi @ 27.03.2013. 11:19 ] @
Citat:
ventura:
...
Ok, neko tamo je proglasio da je obračun kamate po konformnoj metodi nepravedan/nelegalan/neustavan, šta već. I to je raja shvatila kao da su im sve kamate otpisane, što i ti indirektno impliciraš.

"neko tamo" bio je ustavni sud.

godinama smo sa ocem, sudskim veštakom finansijske struke, računali kamatu kod odšteta i sudskih troškova po komfornoj metodi.
da li to znači da su oni koji su plaćali kamatu na kamatu sada oštećeni i mogu da tuže za odštetu?*

edit:
*ne mislim na veštake, već na državu.
[ ventura @ 27.03.2013. 12:55 ] @
Ko god da je, niko nije proglasio kamate nezakonitim, već samo odredjen način računanja. A inače konformna metoda ne znači automatski i računanje kamate na kamatu, jer to isto možeš i sa proporcionalnom odnosno realnom metodom.
[ cozmo_im @ 28.03.2013. 21:32 ] @
Ovo je najveci hit:

http://www.b92.net/biz/vesti/s...03&dd=26&nav_id=698878

Brojila zastarela,računi neispravni
Izvor: Beta

Beograd -- Elektroprivreda Srbije (EPS) šalje na adrese oko dva miliona domaćinstva neispravne račune koji su obračunati na osnovu očitavanja neispravnih brojila.

Ja sam moje brojilo prijavio pre VISE OD TRI GODINE zbog neispravnosti (vrtelo se cak i kada su limitatori u stanu bili iskljuceni) i do dan danas NIKAKAV odgovor o ispravnosti brojila nisam dobio! Zvao sam nebrojeno puta laboratoriju, bio sam kod sekretara u Masarikovoj i - moje brojilo, koje je skinuto radi provere, NE POSTOJI. Nema nikakvog traga da je uopste dato na proveru! Postoji zapisnik da je doneto na proveru, da je to placeno s moje strane i dalje se gubi svaki trag.

Sekretarka mi je rekla - ma ko zna gde su ga odneli, u neko selo i tamo montirali.

Zanimljiv odgovor.

Isto vazi i za komsiju. Njemu je u jednom letnjem mesecu (kada nije bio kuci) stigla potrosnja od preko 2.000 Kwh. Tada je proverio brojilo i isto mu se desavalo kao i meni.

Inace su brojila s kraja sezdesetih.

Pored dokazane kradje struje kod mene u zgradi i zbog koje niko ne snosi sankcije jer su njihovi radnici u pitanju, ovo je samo jos jedan dokaz da u EDB-u niko ne radi svoj posao, osim kad treba da se iskljuci struja zbog dugova. Ok je iseci onima koji NAMERNO ne placaju, ali potrosace koji redovno placaju a krene da im se gomila racun zbog kradje struje ili neispravnosti brojila mora neko da zastiti od ove "planske" kradje. Ovo je itekako prevara potrosaca.

Uostalom, zapitajte se sto nikom ne menjaju brojila za digitalna.

Da dodam da se kod mene posle zamene brojila racun i potrosnja vratili u normalu.

Sto se tice kradje, radnik EMS-a je zakacio lazne faze, jednu samo stvarno na brojilo, dok je druge kacio direktno na mrezu. Medjutim posto on ima jos jedan stan, treba da se sve rusi u zidu jer je izgleda prikacen na nekoga iza brojila.

Utvrdjeno je da je potroseno, tj ukradeno preko 15.000 kilovata za manje od godinu dana a mene jure za dug koji je napravilo neispravno brojilo. Kod mene doduse stoji napomena da je "brojilo na ispitivanju" pa im to pokazem kad dodju po nalogu za iskljucenje (od kad smo utvrdili kradju zakacili smo katanac na orman pa moraju da dodju po kljuc), odnosno tako mi je receno u EDB-u da im pokazem i da na nalogu napisu "zakljucano". Hit nad hitovima.

Cak sam dostavio i snimak EDB-u gde se jasno vidi okretanje brojila i nakon gasenja limitatora na tabli u stanu.
[ ventura @ 28.03.2013. 22:36 ] @
Citat:
cozmo_im
Uostalom, zapitajte se sto nikom ne menjaju brojila za digitalna.

Možda zbog toga što se nova brojila ne nalaze tek tako na ulici već moraju da se plate?
[ savaman @ 28.03.2013. 23:02 ] @
Citat:
Informer:
Citat:
savaman:
Poenta je da da ja ne bezim od placanja svojih obaveza.


Ma uopste. A ono pozivanje na zastarelost koje si pominjao u pocetku teme se odnosi samo na kamatu na kamatu a ne na sve, jel da? :)


Pa zastarele racune nemam obavezu da placam.
[ Zeka_SD @ 28.03.2013. 23:40 ] @
Kod mene u komšiluku su počeli sa postavljanjem digitalnih brojila, ali samo kod velikih dužnika, i to im premeštaju kompletno brojilo ispred dvorišta, na banderu najčešće. Čuo sam i da su pojedinima otpisali stare dugove, pod uslovom da izmire sve za poslednjih 12 meseci i da naravno plaćaju redovnu potrošnju. Valjda će se stoka sad naučiti da plaća potrošeno, ako može da se nosi novi iphone onda može i struja da se plaća.
[ cozmo_im @ 29.03.2013. 06:52 ] @
Citat:
ventura:
Možda zbog toga što se nova brojila ne nalaze tek tako na ulici već moraju da se plate?


Netacno. Brojila su vlasnistvo EDB-a i ono moraju da ih odrzavaju i menjaju za novija. Da nisu u njihovom vlasnistvu, odavno bih ja kupio brojilo koje ja zelim i za koje znam da je ispravno.

Dug nastao njihovom greskom ne smeju da naplate. Ali oni to rade i jos utuzuju korisnike koji, inace, redovno placaju. Zasto bih ja platio zimsku potrosnju preko 15.000 din mesecno pre TRI godine kada mi je sad racun, sa istim grejnim telima, oko 8000 dinara i kad je brojilo bilo neispravno? Da pojasnim - vrtelo se i belezilo potrosnju cak i kad nista nije ukljuceno. Zato su meni krenuli da skacu racuni i potrosnja, te sam uzeo da proveravam i tako ustanovio kvar. I tri godine nista ne javljaju niti ima sta u sistemu.

Dok ne utvrde ispravnost i ne obracunaju, ne zelim da im placam taj zaostali dug. I dok ne sankcionisu svog zaposlenog koji je krao struju kod nas.
[ Java Beograd @ 29.03.2013. 07:22 ] @
Citat:
cozmo_im: Netacno. Brojila su vlasnistvo EDB-a i ono moraju da ih odrzavaju i menjaju za novija. Da nisu u njihovom vlasnistvu, odavno bih ja kupio brojilo koje ja zelim i za koje znam da je ispravno.

Netačno. Moje brojilo je moje i samo moje. Ja sam ga kupio. EDB-u plaćam održavanje, kroz redovan račun za struju. A MORAO sam da kupim brojilo od proizvođača koji ima atest i sertifikovano je od strane EDB.
[ bachi @ 29.03.2013. 09:25 ] @
Netačno. Setite se pre par godina kada smo SVI potpisali ugovor da brojilo ustupamo EPSu i da su od tada dužni da vode računa o tom brojilu.

http://www.novosti.rs/vesti/na....html:186775-EPS-uzima-brojila

2006. je datum te vesti.

Citat:
Potpisivanjem dokumenta vlasnik se odriče brojila bez ikakve nadokna­de. Za uzvrat, distributeri obećavaju da će besplatno održavati, baždariti i meriti isporučenu električnu energiju.


Šah mat. :P
[ savaman @ 29.03.2013. 09:46 ] @
Evo i jednog pametnog predloga i to sa najviseg nivoa jer njihov sporazum niko ne moze da ispostuje.

"Kada je akcija pokrenuta direktor Jugoistoka Igor Novaković upozoravao je da na to da uslovi za reprogram duga na jugu Srbije neće rešiti naplatu potraživanja.

Veliki broj domaćinstava ima dugovanja od po više stotina hiljada dinara, i izuzetno niske prihode, pa je Jugoistok uputio predlog UO EPS-a za povoljnije uslove."

[ Java Beograd @ 29.03.2013. 10:34 ] @
Citat:
bachi:Netačno. Setite se pre par godina kada smo SVI potpisali ugovor da brojilo ustupamo EPSu i da su od tada dužni da vode računa o tom brojilu.

Netačno. Nismo ga svi potpisali. Ja lično nisam, a nisu ni mnogi ljudi koje poznajem.
[ Vasastajić @ 29.03.2013. 10:53 ] @
Ne znam kako je dole, ali ovde je Elektro Vojvodina vlasnik svih brojila, ima tome već dobrih par godina.
[ Java Beograd @ 29.03.2013. 11:03 ] @
Taj ugovor u Bgd nije bio obavezan, već više ono, a-p-p fazon. Znam da je većina koje ja poznajem iskulirala. Inače je trebalo potpisati i poslati u EDB ili odneti u EDB. Po definiciji, svaka akcija koja zahteva od pojedinca - pretplatnika da kupi koverat, poštansku marku i slično unapred osuđena na propast. Posebno ako korisnik-pretplatnik ne vidi ličnu brzu finansijsku korist.
[ darko 79 @ 06.04.2013. 11:43 ] @
prema njihovom pravilniku eps-a 6 meseci ukoliko im ne stigne nikakva uplata duzni su prekinuti isporuku elektricne energije do daljnjeg znaci do namirenja potrazivanja po osnovu duga za elektricnu energiju.

ali ukoliko finalni dug sa pripadajucim kamata stoji,a Vi placate samo mesecni iznos u tom slucaju elektrodistribucija nije u mogucnosti da Vam obustavi i iskljuci struju jer Vi placate samo na mesecnom nivou potrosnju,a dug stoji i to mnogi koriste,nema potpisivanja reprograma duga vec samo placanje mesecne potrosnje.

Na osnovu misljenja udruzenja potrosaca Nis oni smatraju da reprogram duga nije u saglasnosti sa postojecim zakonom o obligacionim odnosima,gde je propisano da povremena potrazivanja zastarevaju nakon godinu dana,tako da su gradjani u obavezi samo da placaju potrosnju u zadnjih godinu dana sve nakon godinu zastareva,ali da bi zastarelo potrebno je pozvati se na zakon o obligacionim odnosima jer sud ne postupa po sluzbenoj duznosti,
ukoliko sudija pokusa da ignorise zahtev gradjanina koji se pozvao na clan zakona o zastarevanju u tom slucaju se trazi kopija zapisnika sa sudjenja i sa tom kopijom se obracaju gradjani Visim instancama a radi ostvarenja svojih prava.
[ savaman @ 06.04.2013. 13:02 ] @
Darko, hvala na odgovoru. Zamalo da potpisem sporazum po kome se otpisuje kamata samo za 2012-tu sto je u mom slucaju beznacajno.
[ darko 79 @ 06.04.2013. 13:38 ] @
U slucaju da Vam dodju da iseku struju sto je prakticno nemoguce obracate se sudu po mestu prebivalista koji je nadlezan za elektrodistribuciju zahtevom za izricanje privremene mere ukljucenja,to sud resava u roku od 24 sata,

gradjani su zaista zasticeni ali je problem sto nisu u mogucnosti da cuju istinu,cuju samo ono sto im se servira RTS,

ne kazem ja da treba ne placati struju,ali ne moze Vam niko naplatiti nesto od pre 7 godina nema pravnog osnova.

Potpisivanjem navedenog reprograma duga Vi ste se saglasili sa istim da ste priznali inace otpisan dug,
placate nesto sto ne treba platiti,apsurd vremena u kome zivimo,
placate samo sadasnju potrosnju na mesecnom nivou i nikako ne smete prekidati placanje u duzem vremenskom periodu,pa tako svi rade zato su i nagomilali milionske dugove a eps nije u mogucnosti da ih iskljuci.

fakticki je postojeci dug u potpunosti i pred sudom nenaplativ i to oni odlicno znaju jer bi inace Vec pokrenuli spor za naplatu potrazivanja po osnovu dugovanja za elektricnu energiju.
ovako pokusavaju na jedan krajnje perfidan nacin da Vas predju.

[Ovu poruku je menjao darko 79 dana 06.04.2013. u 14:57 GMT+1]
[ Odin D. @ 06.04.2013. 14:17 ] @
Citat:
darko 79:placate nesto sto ne treba platiti,apsurd vremena u kome zivimo,

Jedini apsurd ovoga vremena je što postoji način koji nekom omogućuje da ne plati ono što je uzeo.
Apsurd je što kod spora zbog neplaćanja duga nije kriv dužnik što nije platio svoj dug (a to je jedini problem) nego je kriv povjerilac što ga nije tukao na vreme.
[ Java Beograd @ 06.04.2013. 14:29 ] @
Citat:
darko 79:placate nesto sto ne treba platiti,apsurd vremena u kome zivimo,
placate samo sadasnju potrosnju na mesecnom nivou i nikako ne smete prekidati placanje u duzem vremenskom periodu,pa tako svi rade zato su i nagomilali milionske dugove a eps nije u mogucnosti da ih iskljuci.

fakticki je postojeci dug u potpunosti i pred sudom nenaplativ i to oni odlicno znaju jer bi inace Vec pokrenuli spor za naplatu potrazivanja po osnovu dugovanja za elektricnu energiju.
ovako pokusavaju na jedan krajnje perfidan nacin da Vas predju.


- Neverovatno razmišljanje ! Onda im uvek neko drugi kriv za posledice.

- Pošto pretpostavljam darko da i ti nešto radiš, tj. firma u kojoj radiš prodaje robu ili usluge, pirtam se da li bi krajnje perfidnim smatrao nastojanjem frime da naplati potraživanja.

- I ti kao pojedinac si neko ko naplaćuje svoj rad, da li krajnje perfidnim smatraš svoja potraživanja za plate koje eventualno nisi dobio !?

[ darko 79 @ 06.04.2013. 14:35 ] @
a kada ta ista distribucija i elektroprivreda naplacuje gradjanima sve moguce takse i jos doda pdv na iznos onda je to u redu.

Ili kada naplati prikljucak enormno gde ide taj novac,a od gradjanina gledaju svaki dinar da uzmu.

Kada sam se obratio Ministarstvu energetike dobio sam odgovor naplata taksi nije u nadleznosti Ministarstva vec je u nadleznosti Agencije za energetiku i agencija propisuje takse i visinu taksi,
taksa na merno mesto i taksa na vetrenjace,i to je u redu,

zaposlili su tamo po distribucijama citave familije,
uspeh na fakultetu ne znaci nista jer tamo ne moze se zaposliti onaj ko ima znanje samo onaj ko ima debelu vezu,bilo je i bice.
[ darko 79 @ 06.04.2013. 14:40 ] @
Java Beograd,takav je zakon nista ja tu ne agitujem da se placa ili da se ne placa,

zasto naplacuju ljudima ogroman iznos za prikljucak na elektricnu mrezu,
od tog novca za prikljucak mogu lagodno da pokriju sve gubitke po osnovu dugovanja za elektricnu energiju.

Ali duboki su dzepovi pojedinih direktora,prvo teba da se oni namire,a za obicne gradjane sta ostane.
[ SlobaBgd @ 06.04.2013. 15:14 ] @
Darko, ne tupi.
Ti si jedan od mnogih smutljivaca koji bi da žive na moj račun. Ja treba da plaćam struju koju ti potrošiš, ja treba da finansiram RTS koji i ti gledaš i slušaš, ko zna šta još ide iz mog džepa da bi ti komotno živeo.
Sad ti smetaju takse, još malo će ti smetati što se tarife zovu zelena, plava i crvena a ne rezedo, teget i roze...
Lepo priznaj i sebi i drugima da nećeš da plaćaš a hoćeš da trošiš (a to se zove krađa) i da zaključavamo ovu zahebanciju od teme.

[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 06.04.2013. u 16:37 GMT+1]
[ darko 79 @ 06.04.2013. 15:27 ] @
Ja placam redovno ali mi smetaju takse za koje smatram da su nepotrebne i da ih nije potrebno placati jer nema logike,u redu je placati struju ali samo osnovnu cenu,a ne uz to postave i porez na dodatu vrednost,taksu na brojilo,energija i snaga sada su uveli i taksu na vetrenjace,samo takse pojedini gradjani nisu u stanju da isplate,
sada da je plata ovde kao u svajcarskoj pa u redu,a ovde svi rade za neku minimalnu platu,a pojedini drzavni direktori hoce privilegije,nove automobile,velelepne stanove,a sve od gradjana.
[ deletraj @ 01.06.2013. 12:54 ] @
Koliko puta nas je ta ista EDB zavrnula unapred. i to zakonski. Osetio sam to i na svojoj kozi. Redovan sam platisa, ali nikako da se iscupam iz plave zone. Pre 3, 4 god. dodje mi obracun da platim 4000,oo din.
Ja sam po obracunu potrosio 2000,oo a po uplatama koje sam imao trebao sam platiti samo te 2000,oo. Pitao sam u EDB odakle ove plus 2000,oo. Njihov odgovor je bio: " mi smo vama zaracunali akontaciju za sledeci mesec" aTo zanaci da ce oni unapred meni za sledeci mesec naplatiti 2000,oo i plus potrosnju koju napravim.
- moje pitanje je bilo : " a sta ako ja naredni mesec ne potrosim za 2000,oo nego za 2500,oo, kolika ce onda akontacija biti za tamo naredni mesec? "
- njihov odgovor : naravno da ce i akkontacija da skoci na 2500,oo
[ darko 79 @ 10.09.2013. 12:00 ] @
Ok, ali nemoj da te navuku da zaključiš poravnanje pa te obavežu da dugovanja iz nekoliko prethodnih godina izmiruješ na rate.. To je Infostan svojevremeno na kvarno uradio sa ljudima, pa su time, potpisujući ta poravanja, ljudi u stvari priznavali svoje obaveze i tako učinili odricanje od zastarelosti - tj. priznanje duga. Ako i zaključuješ poravnanje - može - ali samo za dogovaranje izmirenja dugovanja iz prethodnih godinu dana.
Pod pretpostavkom da imas dug.