voleo bih da uzmem neki dobar sir koji se može dodati u testeninu i obogatiti je svojom aromom i ukusom.
ja inače nikada ne jedem nikakav drugi sir osim svežeg mladog kravljeg (to je onaj što nije ni slan ni kiseo) , ili onaj slaniji u sastavu bureka i drugih peciva, i takav inače jedem sa testeninom. one četvrtaste listiće što zovu generičkim imenom "sendvič sir" ne jedem jer mi je sinonim za junk-food.
ponekad naletim na pecivo na/u kojem (piše da) ima kačkavalja, i tu ništa ne primetim osim da je slano.
sve drugo u vezi sireva mi je misaona imenica.
pročitao sam nešto malo o tipovima sireva, sa njihovim svetski poznatim imenima, i prepoznao da se na rafovima megamarketa u onom mnoštvu mogu naći "ekvivalenti" tih poznatih, ali je pitanje šta od svega toga vredi. iskustvo i logika mi kažu da je veća šansa da naletim na razočaranje.
[ fade @ 12.04.2013. 13:55 ] @
Dobri sirevi se prodaju u radnjama koje se bave samo tim. To je ujedno i najbolje mesto da potražiš savet, jer ćeš ionako ići tamo ako misliš da kupiš nešto kvalitetno.
Moj savet ti je da potragu preusmeriš na radnju sa kvalitetnim sirevima, a za onaj koji tebi odgovara savet da potražiš u radnji.
I slobodno ih pitaj da ti odseku parče da probaš.
[ morihei ueshiba @ 12.04.2013. 14:19 ] @
Zavisi od ukusa, probaj da nadjes Grana Padano ili Parmigiano Reggiano, poznatiji kao parmezan.
Verovatno u Bg moze da se nadje, ako nista drugo rendani iz uvoza. Posto sam tako u mogucnosti ja ga kupujem u kriskama i rendam na pastu(ali i u zelenu salatu i gde god stignem) direktno malo krupnije i to je to...
Ovi mekani kackavalji i gaude su sve samo ne sir za te stvari - a i uopste.
Inace, gorgonzola veoma lepo ide uz onu pastu sto ima precnik vodovodne cevi. Dok se pasta kuva, gorgonzola se stavi u tiganj da se rastopi i onda se prelije pasta sa tim i to je to. Nista vise se ne dodaje. Probaj, ako nadjes sastojke.
[Ovu poruku je menjao morihei ueshiba dana 12.04.2013. u 15:32 GMT+1]
[ jnk @ 12.04.2013. 14:56 ] @
^apsolutno se slažem. Nijedan drugi sir u pasti ne dođe do izražaja kao parmezan i nemoj uopšte uzimati za ozbiljno one parmezane u kesicama koji su već narendani već samo u komadu. Mana je naravno paprena cena koja je kod nas za takve vrste proizvoda baš velika. Gorgonzola je isto dobra ali to mu dođe kao osnova za sos dok je parmezan više kao dodatak pasti.
[ Flo33 @ 12.04.2013. 16:25 ] @
+1 za parmezan, a kako nisi veliki poznavalac sira, mislim da neces ni primetiti razliku medju cenovnim rangovima.
Isto je mozzarela ok za neke pecene testetine. Mozes sa jako malo mleka razblaziti gorgonzolu. Mozes chedar za sendvice i sl. Ja preferiram pored parmezana i kozji sir, ali ne ala pijaca, mladi, nego dimjeni. Imas dobrih kackavalja sa juga Srbije, odlicni su. U trenutku ludila uzmem i Brie.
U zadnje vreme najludja kombinacija koju sam naucio od jednog starog skota (shkot, ne skot :)) je hleb, ementaler i dzem od jagode. Super je.
Bata:
voleo bih da uzmem neki dobar sir koji se može dodati u testeninu i obogatiti je svojom aromom i ukusom.
Eeeeeeeeee :)))
Cuj, to moze biti sustinski BILO KOJI sir :) Sve zavisi uz sta ide, i sa kakvom testeninom. Meni je inace pasta slaba tacka, kuci je jako cesto pravim, a i poslom sam cesto u Italiji, pa hvatam fazone od pravih majstora :)
Elem, obogatiti je jako nezgodan izraz, jer sve zavisi od toga od cega pravis pastu.
Tip sira koji generalno ide u paste, a da pritom ne predstavlja osnovu je matori, slani kravlji il' ovciji (ono sto kod nas zovu "parmezan"). Ali generalno ima jako, jako puno pasta u koje sir uopste i ne ide - prosto nema potrebe. Takav ultra-matori kravlji sir jako dobro daje notu pasta sosovima tipa pesta.
Druga vrsta pasti u koju ide sir je ona gde sir zapravo (zajedno sa jos jednim tipom masnoce, a to je obicno voda u kojoj se pasta kuva) predstavlja emulziju koja se sustinski "lepi" na pastu i daje joj ukus. Tipican primer za to je Cacio e pepe, brutalno dobra pasta koja se pravi samo od sira, krupno tucanog bibera i vode u kojoj je pasta kuvana. Sir je stariji, ovciji, solidno masan (khm, emulzija...). Jedino kod nas sto sam nasao da moze da prodje za Cacio fazon je onaj makedonski pekorino (http://shop.mojsupermarket.me/...-ovci-za-re-cca2-2kg-imlek.jpg), od njega moze da se napravi odlican cacio e pepe. Kada bi tu kolicinu parmezana nabio u pastu, verovatno bi ti ocni pritisak skocio od holesterola :)
Trece, mozes koristiti izuzetno masne, budjave sireve za sos - neko je vec spomenuo gorgonzolu. Masni budjavci su sasvim ok za neke kompleksnije soseve (tipa fond + belo vino + maslac + budjavac). Ja licno nisam fan toga, ali je totalno legitimno.
Mislim, bitno je da skapiras da dobra pasta ne moze biti ona kupovna (nazalost) i sam je napravis (traje samo nekoliko minuta, mene cak nije mrzelo da napravim uputstvo na svom blogu), i da je poenta dobre paste samo i iskljucivo u svezim i kvalitetnim namirnicama.
[ DaliborP @ 12.04.2013. 21:49 ] @
Citat:
boccio:
Mislim, bitno je da skapiras da dobra pasta ne moze biti ona kupovna (nazalost) i sam je napravis (traje samo nekoliko minuta, mene cak nije mrzelo da napravim uputstvo na svom blogu), i da je poenta dobre paste samo i iskljucivo u svezim i kvalitetnim namirnicama.
Rekao bi da gresis. Sveza pasta jeste dobra za odredjene recepte, bogatije soseve, ragu ili neki jaci sos sa pavlakom, ali ne vidim zasto dobra pasta tacno ne moze biti suva kupovna? Mislim da je to pitanje licnog ukusa, a i samog recepta.
Razumem ravioli ili lazanje, da je uvek lepse kad je u pitanju sveza pasta, ali ako pravis obicnu pastu tipa spagete sa paradajzom i maslinovim uljem suva je idealna. A i kako napraviti al dente od sveze :)
U nekim receptima suva pasta mnogo bolje ide jer je cvrsca i daje specifican ukus. Slicna prica vazi i za paradajz....u dosta slucajeva je kvalitetna konzerva boljeg od svezeg, pogotovo van sezone.
[ cika dacha @ 12.04.2013. 22:17 ] @
caprice des dieux !!! najbolji sir za testeninu!!! na svetu!!! bar sto se tice mene!
[ Flo33 @ 12.04.2013. 23:38 ] @
Dobro, spageti su druga stvar, kao i penne, ruote, fussili, one se moraju susiti. Mada sto se ukusa tice se slazem sa @boccio.
Mada su meni najbolje spagete aglio olio peperoncino, ja dodam i sundried tomato i komadi peccorina "na cackalicu", pored.
Pozdrav gurmanima.
[ Sava @ 13.04.2013. 08:48 ] @
Nisam baš najbolje razumeo da li hoćeš da jedeš testeninu sa sirom ili samo da pospeš odozgo radi ukusa.
Kako imam italijanske krvi u sebi odrastao sam na testeninama, a obožavam ih i danas.
To su "sirotinjska" jela, tačnije to su predjela. Zbog toga nije greh u njih ćušnuti šta god imaš pri ruci. Mi smo ovde malo drukčijeg ukusa od Italijana pa volimo pikantnije tako da kod nas nije greh kada izroni cela paprika iz pizze, a Italijan bi na to pao u nesvest.
Kako mnogo jedem paste gledam da mi bude najjeftinije moguće. Ja ne volim baš to bez mesa i pradajza pa bacam akcenat na razne vrste pelata, gustih sosova, sve do svežeg paradajza. Italijani mnogo koriste i šargarepu za to. Znači što više tih drangulija moguće je postići lepe i i nteresantne ukuse. Za lazanje obavezno bešamel da bi ubio kiselinu.
Ako ćeš sir da guraš u pastu savetujem ti jeftine iz DIS-a. Verovatno ima i na drugim mestima, ali ja sam to našao tamo, a cena je ispod 600 din/kgr. Pakovani su kao velike salame, možeš da uzmeš količinu koju hoćeš, a špikovani su raznim dodacima. Ja uzimam recimo onaj sa šunkom. Naravno možeš uzeti i Mozzarellu koja je klasika za te stvari. U stvari je jako dobro kada se pomešaju jer mu ovaj iz DIS-a da pikantnost, a italijanski lepo veže testo.
Za posipanje ti savetujem Pekorino. To ti je ovčiji tvrdi kačkavalj. Postoji makedonska i Imlekova verzija i obe su dobre. Kupuješ onaj sa belom korom jer je on za rendanje. Onaj drugi sa tamnom korom je za jelo. Nalazim ih u Veru, ponekad u DIS-u, ima i kod meni omrženog Matijevića, ali to nije taj kvalitet. Odlična je zamena za skupe originalne sireve, nećeš se pokajati. Naravno, uvek možeš uzeti original, a to je parmezan. Jako je skup pa ga i Italijani retko koriste već stavljaju tkzv. Granu, što je odličan surogat, a daleko je jeftiniji sir. Toga ima u Merkatoru, a viđao sam i u Ideji na Novom Beogradu.
Prijatno!
[ morihei ueshiba @ 13.04.2013. 09:06 ] @
U bre koliko eksperata
Sto je najbolje, svi su u pravu E, kad budes pokupovao sve te vrste tvrdih sireva i isprobao sve moguce recepte, ostace ti komadici tu i tamo sa kojima ne znas sta da radis. Onda ti ostaje da napravis frico, specijalitet iz okoline Udina. Prave ga na razne nacine, meni je najbolji klasican recept sa krompirovim testom, a moze i samo od sira. Nekadasnju sirotinjsku hranu pravljenu od ostataka sireva pretvorili su u atrakciju...italijanska posla Ali stvarno je odlicno.
[ anon70939 @ 13.04.2013. 09:11 ] @
Obozavam testenine i imao sam muku dok nisam nasao za normalan novac testenine koje mi odgovaraju.
Košta manje od 100 din, a mogu da kažem d a su po mom mišljenju bolje od onih fensi od >200 din u supermarketima.
[ MyWay @ 13.04.2013. 10:47 ] @
Citat:
Sava:Za posipanje ti savetujem Pekorino. To ti je ovčiji tvrdi kačkavalj. Postoji makedonska i Imlekova verzija i obe su dobre. Kupuješ onaj sa belom korom jer je on za rendanje. Onaj drugi sa tamnom korom je za jelo. Nalazim ih u Veru, ponekad u DIS-u, ima i kod meni omrženog Matijevića, ali to nije taj kvalitet. Odlična je zamena za skupe originalne sireve, nećeš se pokajati. Naravno, uvek možeš uzeti original, a to je parmezan. Jako je skup pa ga i Italijani retko koriste već stavljaju tkzv. Granu, što je odličan surogat, a daleko je jeftiniji sir. Toga ima u Merkatoru, a viđao sam i u Ideji na Novom Beogradu.
Potpuno se slažem - na našem tržištu i za ovu namenu je makedonski pekorino best buy. Sa napomenom da, iako je tačno da se razlikuju po boji kore onaj za rendanje i onaj 'za jelo', na onom za rendanje lepo stoji napisano da je za rendanje tako da greške ne može biti.
Parmezan je za one koji su izuzetni poznavaoci ili za folirante (tačnije, za njih je to parmigiano reggiano) :-)
Braća su braća :-)
Osim što je pekorino ovčiji sir a ovaj sporni je bio kravlji, treba uzeti u obzir da je bolje da se muva sa dodavanjem kokosovog/palminog/ribljeg ulja nego sa aflatoksinima.. Naravno, najbolji je 'čist' proizvod ali je pitanje gde se i po kojoj ceni takvo nešto može naći u Srbijici..
Lično mi se najviše sviđa onaj dimljeni mada mi ne deluje da je za pastu već za meze.. Videh sad na sajtu da imaju ineteresantnih kombinacija koje nisam našao u marketima, verujem da vredi da se proba :-)
[ wujaymarkoff @ 13.04.2013. 18:14 ] @
Parmezan je kod mene nezaobilazan sir kada su u pitanju testenine i sosovi.
Specifičan ukus ali i nutritivni sastav, ovaj sir ima najviše proteina u sebi a srednje je masan.
Od ostalih sireva koristim samo onaj biljni sir za lazanje pošto se dobro topi, kombinujem ga sa parmezanom.
Od začina za pripremu vegeta, bosiljak nikako peršun (sosevi dobiju bljutav ukus). Beli luk da, ali koristim više onaj u začinu (nema neke specijalne razlike) i ne volim da ga previše koristim u pripremi., više kao dodatak na kraju.
Što se tiče mladih i kravljih sireva, za salate da. Nisu za testenine i soseve. Dosta vode imaju u sebi i nije to to. Ali ukusi su različiti...
[ bakara @ 13.04.2013. 19:10 ] @
Vi bre niste normalni:
ementaleri, budjavi, pecorino...ne znam koji bi pre
Ako je glavni začin vegeta, nešto nije u redu s receptom ili s kuvarom.
[ Bata @ 14.04.2013. 09:19 ] @
Ovo je sjajno ! :D
Hvala vam, odgovori su zaista odlični i inspirativni. Iskreno se nisam nadao.
Pomalo ste me i "oborili" time što sam (ne prvi put)video koliko sam "zelen" u gurmanskim pitanjima,
čak i kada je u pitanju nešto tako prosto.
Ja sam za hranu i kuvanje prilično jednostavan.
Borisovo uputstvo za svežu testeninu ću obavezno da isprobam, neće mi biti žao da kupim ove valjke, nisu skupi.
A prelive i sireve koje ste predložili ću jedan po jedan.
Flo33 , ovo za hleb, ementaler i dzem od jagode, kaži mi kakvog je ukusa taj ementaler ? čisto da bih stekao neku predstavu o toj kombinaciji.
Voleo bih da mi date predlog koji je proizvođač dobar, sa one liste na sajtu silbo.rs ? (paladin, frico, meggle, zanetti.....)
To su sve pakovanja koja viđam po prodavnicama, ali ne znam šta je bolje ili lošije.
Rekli ste svi da je Parmezan najbolji za testeninu, u komadu kupljen, ručno narendan... Ali koji proizvođač ? :(
Eto rekli ste da je Imlekov Pecorino dobar, i baš sam jutros u prodavnici gledao ali nema, nema veze, biće drugi dan.
Kozari jesu skupi, ali moraće da se proba. Moram da nađem gde se prodaje celokupan njihov asortiman, jer sam do sada
u prodavnicama video samo deo onoga što sam video na sajtu.
Hvala svima, i nastavite :)
[ anon70939 @ 14.04.2013. 10:42 ] @
Citat:
Bata:
Pomalo ste me i "oborili" time što sam (ne prvi put)video koliko sam "zelen" u gurmanskim pitanjima,
Ma ne brini, i oni su to izguglali negde pa se foliraju ovde sa znanjem... :)
U Metrou imaš sveže špagete profesionalnog brenda za restorane Horeca Select koji je Metroov brend.
Videću ovih dana ako budem svraćao tamo da slikam i okačim ovde
elem...
Pošto sam odrastao u Zadru, majka odrasla isto na primorju, a nisam stigao od nje da naucim da spremam morske specijalitete koji su mi najomiljeniji od sve moguce hrane, slucajno sam izguglao ovaj sajt http://www.crochef.com/
Po mom misljenju nisam naisao na bolji sajt do sada :). Pogoto što za mene kao nekog ko nije ulazio u kuhinju postoji i video snimak za svaki recept što mi mnogo olakšava. Tj. to mi je i najbitnije.
Imas tu gomile recepata sa testeninama. mozes da sortiras po sirevima koji te interesuju...
[ jnk @ 14.04.2013. 11:25 ] @
I obavezna stvar, probaj ukoliko to nisi radio do sad(a 99% ljudi kod nas to ne radi), pasta se kuva al dente što znači da bude malo tvrđa pod zubom a ne skroz mekana. Zavisi od proizvođača testenine ali najčešće je dovoljno skloniti minut ili dva ranije od predviđenog vremena da bi potrefio taj momenat da bude tvrđe(nikako da krcka). Pored toga što je ukusnije tako je i dosta zdravije. Verujem da bi me neki italijan sad gledao u fazonu dobrojutro kolumbo al treba pomenuti jer kod nas skoro niko tako ne kuva, čak ni u kobajagi italijanskim restoranima(čast izuzecima).
[ morihei ueshiba @ 14.04.2013. 14:22 ] @
^na svakom pakovanju paste treba da je napisano vreme potrebno za kuvanje. I to tako da bude skuvana al dente, tako da greske nema. Izuzev ako je u pitanju pasta koja nije napravljena od durum psenice. Tu ni najkrace kuvanje ne pomaze, rezultat je uvek bljuzga...
[ Flo33 @ 14.04.2013. 14:24 ] @
Ementaler onaj najklasičniji, (to je onaj sa rupama) slan i mastan sir. Probaj sa bilo kojim kačkavaljem i bilo kojom marmeladom, pa ako ti se sama ideja dopada iscimaj se još da nađeš preporučeno.
A testenine kada kuvaš, kao što su napisali, izvadi iz vode minut pre nego je gotovo, ako daješ direktno u sos, što je najbolje, ne ulji vodu, samo je posoli. A ako ćeš kasnije sjediniti obavezno poulji vodu u kojoj kuvaš i posoli, pa kada je gotovo odmah pod hladnu vodu. Nikada ne ostavljaj u vodi, ili da stoje u posudi vruće., jer se one i dalje kuvaju i postanu bljutave. Naravno direktno u sos je najbolja varijanta. Pozdrav
[ ventura @ 14.04.2013. 15:59 ] @
Citat:
Flo33: A ako ćeš kasnije sjediniti obavezno poulji vodu u kojoj kuvaš i posoli, pa kada je gotovo odmah pod hladnu vodu.
Baš to ne treba da radi :)
U vodu u kojoj se kuva pasta se sipa samo so. Ako se stavi ulje, ono će prekriti testeninu i sprečiti da se posle za nju "zalepi" sos, te neće doći do lepog sjedinjavanja.
[ Flo33 @ 14.04.2013. 16:16 ] @
A da procitas ceo post? ;)
Napisao sam ako ce odmah po kuvanju ubaciti u sos. A ako ce skuvati testenine, pa raditi jos 100 stvari pa ubaciti tek onda u sos, sjedinice se, ali same sa sobom :)
Vidim da Silbo uvozi, al nemaju ga na sajtu.
140 din ovo pakovanje 100g.
Jako ukusan
Nije taj nista, naspram ovoga, i ne kupuj vakumirano pakovanje, trazi da iseku pred tobom, jer ima mnogo jaci ukus i miris:
BERGADER - Gran Bavarese
[ Flo33 @ 14.04.2013. 20:55 ] @
Citat:
bakara: Ementaler bas i nije slan, pre je sladak ili neutralan nego slan.
Nikako se ne mogu sloziti sa tobom, ili imamo drugacije culo ukusa. Da je blag, jeste, da je sladak nece biti. A neutralni su mladi sirevi, skute, mocarela, riccota..
[ Flo33 @ 14.04.2013. 20:56 ] @
Citat:
bakara: Ementaler bas i nije slan, pre je sladak ili neutralan nego slan.
Nikako se ne mogu sloziti sa tobom, ili imamo drugacije culo ukusa. Da je blag, jeste, da je sladak nece biti. A neutralni su mladi sirevi, skute, mocarela, riccota..
[ FoghornLeghorn @ 14.04.2013. 20:57 ] @
Pastu mozes i sam da spremis - treba ti samo oklagija. Sto se tice sireva - samo parmezan (sveze rendan - ne onaj suvarak iz kesice) ili pekorino.
Odgledaj na BBC serijal "Two greedy Italians" (ako vec nisi) i otkrices pravi svet autenticne italijanske kuhinje - Antonio Carluccio i Genaro Contaldo su dva "suva genija"
[ MyWay @ 14.04.2013. 21:26 ] @
Citat:
Flo33:
Citat:
bakara: Ementaler bas i nije slan, pre je sladak ili neutralan nego slan.
Nikako se ne mogu sloziti sa tobom, ili imamo drugacije culo ukusa. Da je blag, jeste, da je sladak nece biti. A neutralni su mladi sirevi, skute, mocarela, riccota..
Još jedan na bakarinoj strani - ementaler je manje ili više sladak (a ne slan).
Citat:
ventura:
[U vodu u kojoj se kuva pasta se sipa samo so. Ako se stavi ulje, ono će prekriti testeninu i sprečiti da se posle za nju "zalepi" sos, te neće doći do lepog sjedinjavanja.
Ja baš stavljam malo (maslinovog) ulja, da se ne bi zalepila testenina prilikom kuvanja.
[ Flo33 @ 14.04.2013. 21:33 ] @
Nije me mrzelo
Citat:
Emmentaler has a savoury, but not very sharp, taste
Citat:
Savoury
adj.
1. Appetizing to the taste or smell: a savory stew. 2. Piquant, pungent, or salty to the taste; not sweet.
3. Morally respectable; inoffensive: a past that was scarcely savory.
Lp
[ MyWay @ 14.04.2013. 22:41 ] @
Kad te nije mrzelo da vikipedaš nemoj da te mrzi da klikneš i na link ka savoury članku:
Citat:
Umami /uːˈmɑːmi/, a savory taste,[1][2][3] is one of the five basic tastes, together with sweet, sour, bitter and salty. A loanword from the Japanese (うま味?), umami can be translated "pleasant savory taste".[4] This particular writing was chosen by Professor Kikunae Ikeda from umai (うまい) "delicious" and mi (味) "taste". The kanji 旨味 are used for a more general meaning to describe a food as delicious.
The human tongue has receptors for L-glutamate, which is the source of umami flavor. For that reason, scientists consider umami to be distinct from saltiness
Flo33: Nikako se ne mogu sloziti sa tobom, ili imamo drugacije culo ukusa. Da je blag, jeste, da je sladak nece biti. A neutralni su mladi sirevi, skute, mocarela, riccota..
Nije sladak, ali nije bas ni slan, dokaz je sto sada polemisemo oko toga
Ementaler je ipak specificnog ukusa.
[ Flo33 @ 15.04.2013. 14:55 ] @
Savory je :-)
[ deedee6 @ 15.04.2013. 15:50 ] @
Jel se neko razume u oznake na testu? Pazario malopre špagete n.5 ( Barilla - na akciji 140 din + dobio neku šolju za kafu na poklon ) pa su mi nešto tanke. Bile još n.3 i izgleda da su to prave...
Testo uglavnom sam pravim ali je naporno i nisam uvek raspoložen, nekada napravim više pa zamrznem ( nekuvane), nema razlike...
Kada se već parmezan spominje moja bi preporuka bila da ga narendate u supu, pileću, govedju... Nisam neki ljubitelj eksperimentisanja ali to je super kombinacija, može i onaj iz kesice da prodje.
A dobitna kombimacija za sos od 3 minute bez kuvanja je: pavlaka, oregano, beli luk, maslinovo ulje, bosiljak, so. Ostaviti da odstoji dok se testo ne skuva ( gotovo testo sa vrućom vodom preliti ). Buon appetito...
[ Sava @ 15.04.2013. 16:49 ] @
Ha, ha, kada sam neke tamo davne godine otišao u vojsku dugo nisam mogao da se priviknem na hranu koja je imala isti miris kao i wc i to ne preterujem !
Od kuće sam poneo gomilu kesica narendanog parmezana koji je tada mogao da se kupi i u svako jelo sam ga gurao i tako preživeo prve mesece vojske!!!
Slušajte, ne pravite filozofiju od jednostavnog jela.
Ponoviću da me čuvala baba Italijanka i da sam testa imao često na jelovniku, a takođe i danas. Ponoviću i to da su pizze i paste sirotinjska jela, a to podrazumeva da se prave od onoga što imaš u frižideru.
Kvalitet testa je jako bitan, ali kako kod nas (uglavnom) i nema najboljih ja onda biram najjeftinije. Biram ona sa jajima (sa holesterolom) jer su bolja. Ako nas ne ubije holesterol razni aditivi koji su unutra sigurno hoće tako da se ne sekirajte zbog toga. Vreme kuvanja mora da se savlada za te jeftinije jer su na to osetljive. Obavezno dodam malo soli i malo ulja da se ne bi zalepili za posudu i naravno mora povremeno da se promeša. Ulja se doda malo, ja onako otprilike dva puta kanem iz flaše, možda je to nešto kao jedna supena kašika. Nakon kuvanja se iscedi u cediljki (veštiji mogu i da poklope šerpu), isperem pod česmom toplom vodom, a onda kratko šokiram hladnom da bi sačuvali elastičnost. Ne bojte se, nećete ohladiti testo za kratko pranje, a i tako prelivate toplim sosom. Obično malo sosa ubacim u samo testo. Serviram u jednoj posudi testo u drugoj preliv.
Beli sir nikada ne dodajem u paste jer mi ne ide. Drugo su makaroni sa sirom, tamo može.
Kako mi je baba sa severa Italije navikao sam na crveni sos sa mesom što znači da je paradajz osnova. Znači ono standardno, zapržim luk, dodam mleveno meso, paradajz sos, pelat, može i svež paradajz, dodam malo parmezana već u sos. Ubacim pored mesa još šta imam, obično sitno seckanu slaninu, šunku i slično. Mogu i začini po ukusu. Dodajem šargarepu, ponekad i sitno seckanu papriku, umem da ubacim i alevu papriku. Teško ćete da pogrešite ma šta da ubacite. Parmezan, grana pecorino su obavezni za posipanje odozgo.
Veoma jednostavno. Sve završim za 20-ak minuta i zaprljam mnogo sudova !
Vidim da Silbo uvozi, al nemaju ga na sajtu.
140 din ovo pakovanje 100g.
Jako ukusan
Nije taj nista, naspram ovoga, i ne kupuj vakumirano pakovanje, trazi da iseku pred tobom, jer ima mnogo jaci ukus i miris:
BERGADER - Gran Bavarese
Ekvivalent Gran Bavareseu nije Dorblu brote, nisu u istom cenovnom rangu, BMI Paladin se bori za mesto pod suncem sa Bergaderovim Gran Bavareseom. Inače sve ovo ima da se kupi na našem tržištu http://www.bmi-eg.com/1/products/cheese/
[ anon70939 @ 15.04.2013. 17:37 ] @
sto otvoriste ovu temu... sad mi se samo sir jede.
Nisam bio 100 godina u Rodi, a secam se da je tamo bio vrhunski izbor sireva i sekli su, nisu morala da se kupuju na komad
[ jesus alejandro @ 15.04.2013. 18:13 ] @
U Rodama se sirevi seku na manje komade i vakumiraju i kao takvi prodaje krajnjem kupcu, inače je tamo i najveći izbor sireva, pa ko hoće da kupi nešto od ekskluzive najbolje je da krene od Rode, odnosno Mercatora ...
[ morihei ueshiba @ 15.04.2013. 18:13 ] @
Citat:
Sava:
Slušajte, ne pravite filozofiju od jednostavnog jela.
Ponoviću da me čuvala baba Italijanka i da sam testa imao često na jelovniku, a takođe i danas. Ponoviću i to da su pizze i paste sirotinjska jela, a to podrazumeva da se prave od onoga što imaš u frižideru.
Nisi pokupio ni najmanje od babe...Italijani bre prave spektakl od najobicnije polente, svi aplaudiraju kad se iznese na sto. Pa kako je dobra pa kako je ukusna, pa bravo majstoru koji je skuvao.....vodu i kukuruzno brasno jbt. A da ne pricam za ostalo. Mozda ja jedem sa netipicnim Italijanima, ali vec mi malo dosadilo da hvalim svako jelo koje se pojavi na stolu. Pa o svemu mora da se raspreda, da se istrazuje poreklo, pa region gde je nastalo, bla bla bla. Niko da ucuti i da zvace
Nego, ko hoce kvalitetnu pastu, neka je lepo napravi sam, samo da nabavi dobro brasno. A moze to i malo da se automatizuje, mada je vise za restorane:
[ bakara @ 15.04.2013. 18:34 ] @
Citat:
jesus alejandro: Ekvivalent Gran Bavareseu nije Dorblu brote, nisu u istom cenovnom rangu, BMI Paladin se bori za mesto pod suncem sa Bergaderovim Gran Bavareseom. Inače sve ovo ima da se kupi na našem tržištu http://www.bmi-eg.com/1/products/cheese/
Ne znam bas koliko je dorblu (verujem da je preko 1000din/Kg), Gran Bavarese je oko 1200 din, Paladin nije los, ali opet nije kao Gran Bavarese...tako da je ta razlika bitna samo ako kupujes na celo pakovanje.
Kad uporedis ove cene sa najobicnijim imlekovim trapistom (1000 din/kg) padnes u zbun zasto toliko kosta.
Citat:
jesus alejandro: U Rodama se sirevi seku na manje komade i vakumiraju i kao takvi prodaje krajnjem kupcu, inače je tamo i najveći izbor sireva, pa ko hoće da kupi nešto od ekskluzive najbolje je da krene od Rode, odnosno Mercatora ...
Za ove sireve sa plesnima je to jos gora varijanta od onih vakumiranih, jer ga ne upakuju adekvatno.
Znaci ili sveze isecen ili vakumiran, jer cim pocne da se susi vise nema onaj smek.
Inace kada smo se vec dotakli ementalera, iz segedina sam donosio madjarsku panoniu koja je tamo oko 7eura/Kg, ali ovi sto donose sireve iz madjarske nece ni da cuju to da donesu (donose samo trapist)
[ ozocko @ 16.04.2013. 15:17 ] @
Citat:
Sava:
... Ponoviću i to da su pizze i paste sirotinjska jela...
ono sto jes', jes':
'leba i masti = pasta al burro
verovatno ste primetili kako izgleda porcija paste u italiji - gomila testa plus nesto sosa na vr' iste,
a i to kuvanje "aldente" - bice da potice iz doba kada je bilo korisno upotrebiti sto manje energije za pripremu 'rane,
pa ostalo do danas k'o neko pravilo.