[ bogdan.kecman @ 15.04.2013. 16:35 ] @
http://www.windowfarms.com/
http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=125504307
http://youtu.be/Cf2jW05TEwU

Ja vec neko vreme pratim ovu pricu sa hidroponikom i prozorskim farmama i razmisljam se da napravim to kod mene u radnoj sobi. Imam oko 8m2 prozora u radnoj sobi okrenutoj na jug gde su 99% vremena spustene roletne posto ubija sunce ne moze da se radi :D .. mnogo bi mi zgodnije od roletni bila npr ova farma (sa na primer jagodama :D )

zanima me dal je neko to probao ovde u nasim krajevima, zanima me ovaj substrat koji oni koriste za hidroponiku, gde to ima kod nas da se kupi (kapiram da je za bilo koju hidroponiku, ne samo za prozore :D ), meni to deluje kao neka lomljena pecena glina ali nigde nisam nasao tacno od cega je (Expanded clay pellets) a sad bas da narucujem kamenje on-line .. koriste ljudi kamenu vunu, to mi je malo ... sta znam .. ne svidja mi se .. koristi se omotac od kokosovog oraha (one zile) ali gde to da nadjem u dovoljnoj kolicini ...

[ bogdan.kecman @ 15.04.2013. 16:39 ] @
neki linkovi vezano za podlogu

http://www.ehow.com/way_565775...nic-substrate-alternative.html
http://www.gpnmag.com/alternative-hydroponic-substrates
http://www.growstone.com/hydroponic-substrate/

dakle za pocetak me zanima sta bi to bilo iskusno za koristenje a da moze kod nas da se nadje
[ ventura @ 15.04.2013. 19:50 ] @
Vrlo interesantan koncept.. Zgodno je za začinsko bilje :)

Citat:
bogdan.kecman:
zanima me dal je neko to probao ovde u nasim krajevima, zanima me ovaj substrat koji oni koriste za hidroponiku, gde to ima kod nas da se kupi (kapiram da je za bilo koju hidroponiku, ne samo za prozore :D ), meni to deluje kao neka lomljena pecena glina ali nigde nisam nasao tacno od cega je (Expanded clay pellets) a sad bas da narucujem kamenje on-line .. koriste ljudi kamenu vunu, to mi je malo ... sta znam .. ne svidja mi se .. koristi se omotac od kokosovog oraha (one zile) ali gde to da nadjem u dovoljnoj kolicini ...

Supstrat je u celoj priči relativno nebitan. On samo mora da bude dovoljno porozan i hemijski neutralan kako bi biljka mogla bez smetnji da usvaja hranjive materije koje si dodao vodi.

Raznorazne supstrate (kokosova ljuska, treset, kamena vuna i sl.) prodaje svaka bolja snabdevena radnja za baštensku opremu, a recimo uvoznici su Zeleni Hit (www.zelenihit.rs), AGRO-FertiCrop (www.agro-ferticrop.rs) i AgroArm (www.agroarm.rs). Cenim i da je prilično jeftino, jedino što ćeš morati da kupiš ceo džak, ne verujem da prodaju na manje.


Međutim, zec ne leži u tom grmu, već onom drugom - Šta ćeš da dodaješ u tu vodu zavisi od tipa biljke i njenog vegetativnog perioda, i ne možeš da koristiš istu vodu za više različitih tipova biljaka (odnosno verovatno možeš sa nekim default hranjivom, ali uz prilično bedne rezultate). To ti je sada cela nauka, imaš tri osnovna elementa - Azot, Fosfor i Kalijum plus još nekih 10-tak mikroelemenata tipa Molibden, Magnan, Cink, Boron itd. koji su izuzetno bitni za rast i razvoj biljke. Kvalitet zemljišta (kad ljudi kažu zemljište prve klase) se odlikuje upravo prisustvom ovih mikroelemenata, a pošto ti planiraš da uzgajaš biljke u destilovanoj vodi, ti moraš da daš sve ove primarne elemente kao i mikroelemente, u pravim količinama, u pravo vreme i u onom obliku koji je u tom trenutku usvojiv za biljku (recimo daš azot u nekom slabo usvojivom obliku, ili u pogrešno vreme, to ti je kao da ga nisi ni dao biljci) inače nećeš postići nikakve rezultate.

Kompleksna je to nauka, ali verujem da postoje negde čak i ti gotovi rastvori za hidroponično uzgajanje biljaka u hobi uslovima za određeni tip biljke, ali sam siguran da toga nema kod nas...
[ Java Beograd @ 15.04.2013. 19:58 ] @
Eh bre ventura, baš umeš da budeš partibrejker.
[ morihei ueshiba @ 15.04.2013. 20:30 ] @
Ne znam da li ovo funkcionise sa stanovista ishrane biljaka i pravilnog doziranja elemenata, ali kao ideja je veoma zanimljiva:
http://www.bttrventures.com/
[ bogdan.kecman @ 16.04.2013. 12:40 ] @
za prehranu znam, to se nisam ni nadao da cu naci kod nas (mada je moguce da ima), ali sam vise u fazonu da vidim dal je kod nas neko uopste radio sa hidroponikom u ovim malim varijantama .. ima mnogo podataka o prehrani na sajtu koji sam linkovao, ljudi se bave time vec godinama .. nego kapiram mozda je i kod nas neko krenuo ...

trenutno je hit u svetu akvaponika, gde u jednom bazencetu gajis ribu, tu vodu cistis tako sto je pustas kroz sedimentator i onda direkt na hidroponiku tako da se biljke rane ribljim izmetom, ta voda se onda spira sa biljki i ide nazad u bazen gde je sad ociscena od stetnih stvari za ribe a napunjena hranjljivim sastojcima za ribe (bem li ga kako ali valjda sad nesto tu od biljki bude dobro za ribe) i imas zatvoren sistem, ribe rane biljke, biljke rane ribe, a ti samo vadis ribe za glavno jelo i travke za salatu i vozi misko :D ... ljudi imaju neke nehumane prinose a sve je super ultra zdravo i bez ikakvih dodataka ..

e sad, da imam neko dvoriste garant bi to napravio .. malo je za nase uslove zeznuto posto ide ispod nule pa ne moze cele godine da radi, mora da se donekle izoluje da bude temp zimi tu preko 0 (1 do +4, nema potrebe preko) i mora zimi da se dodaje hrana ribicama da ne pocrkaju posto u to vreme biljke ili pocrkaju ili se bace u neko uspavano stanje i za ribice nema dovoljno hasa .. video sam par takvih setapa u svedskoj i norveskoj, sa malom vetrenjacom (1m raspon) se odradjuje grejanje tog celog kompleksa tokom zime da se odrzava temp preko 0 a ista ta vetrenjaca u kombinaciji sa 2 mala solarna panela kontrolise pumpe i mehanizam za upravljanje tako da je ceo sistem potpuno nezavistan i samodovoljan .. (ono povremeno treba dodati kantu vode u bazen sa ribicama ) .. video sam kod jednog holandeza koji zivi gore na severu (fricland ili kako oni to zovu), on ne greje nista, zaledi mu se bazen sa ribama odozgo (dobio je po 3-4cm leda), on samo jedno nedeljno prodje razbije led i ubaci ribama hranu, jedino je stavio zlatne ribice u bazen sa vodom umesto klasicne ribe tako da na jesen povadi ostalu ribu i pojede a doda zlatne, na prolece dal povadi zlatne ili samo doda ove obicne ne znam ..

nasurfah neki dan hidroponika.com ne znam kako sam ih preskocio do sada (valjda sam tuko engleske a ne srpske termine) vidim da imaju na male kolicine ove podloske (oni ih zovu supstrati) a vidim da imaju i hemiju no ne vidim nikog drugog a ja cim nema konkurencije odma malo to podozrivo gledam .. od ova tri domaca linka agroarm sajt ne radi a ova druga dva su prvenstveno okrenuta klasicnom hi-tech sadjenju (plastenici, otvorene njive ali zemlja uglavnom kao podloga) ..

sta je cim, znam da jagode uspevaju bez problema u ovim uslovima (drugar u kaliformini napravio jedno 500 sadnica u jednoj sobi, 3d rasporedjene, ludilo, cela familija mu se rani njegovim jagodama, radjaju valjda svakih mesec dana cele godine .. zacinsko bilje i svasta jos nesto, mene realno zanimaju jagode :D volem da ih jedem cele godine a nisu mi smrznute kao ove prave :D ... e sad bas iz razloga sto razne travke oce razlicitu hemiju ja sam u fazonu, zasadim sve jagode, 2-3 vrste, i onda optimizujem hemiju za njih, i kada nadjem koja sorta najbolje radi sa kojom hemijom stavim samo tu sortu i uzivam :D
[ UnderLander @ 17.04.2013. 01:07 ] @
Pogledaj i the garden stick, kul izgleda i totalno izvodljivo u DIY varijanti, al mi se cini da je vise za obicnu zemlju a ne hidroponiku.
[ milivoje t @ 07.05.2013. 22:37 ] @
ovo deluje kao trendi gedzet. sve to, a jednostavnije, mozes postignuti sa obicnom saksijom i zemljom. al dobro, ne bi bilo kul.

ako zelis da sadis u nezemljanim supstratima, ono sto se obicno koristi su hranljivi medijumi. izgledaju kao prozirna, cvrsta gel/zele masa sacinjena od agara, sa dodacima odgovarajucih hranljivih elemenata. recepturu verovatno mozes pronaci na netu ili u botanickoj basti ili u nekom institutu gde se biljke tako gaje. pa kada istrosis medijum, ponovo ga zakuvas, sipas u posudu i presadis biljku...agar se brzo stvrdne.

ipak kada dostignu odredjenu velicinu, najjednostavnije je koristiti zemlju kao supstrat.