[ eXPerience @ 14.03.2004. 15:20 ] @
Razume li se ovde neko u radio tehniku ? Tacnije, zanima me za koje frekvencije nije potrebna dozvola za koriscenje ? Znate li nekoga da povoljno pravi prijemnike i predajnike (za prenos zvuka) ?
[ Marko_L @ 14.03.2004. 16:23 ] @
Koliko je meni poznato, za svaku frekvenciju je potrebna dozvola za koriscenje, ali kako dugo vec nisam u tom "svetu" necu da babuljam bez veze, ali ukoliko te zanima radio-tehnika kreni od ovog sajta, na njemu ces naci mnogo toga zanimljivog.

http://www.modli.co.yu/radio/moj_radio/moj_radio.html

Poz.
[ whitie2004 @ 15.03.2004. 07:29 ] @
Imas dve vrste papira, za uredjaj i korisnika.

Za radio uredjaj ti ne trebaju papiri samo za par izuzetaka koji se svode na kucnu upotrebu do 100 stopa ( tako su postavljeni uslovi za snagu, antenu i modulaciju). U praksi svi stavljaju malo jace, ali sve u dometu par kilometara. Ako kupujes nesto vec gotovo, pazi da bude namenjeno za 1.region - Evropa, gde opet ima izuzetak Britanija. Na Ilincima imas dosta robe koja zbog pogresnog regiona ima "povoljne" cene.

Papire za tebe kao korisnika ne trebas za sve profesionalne sluzbe ( mobilni, vojska, policija, obezbedjenja ...) plus CB stanice.

Pitaj konkretno ...
[ eXPerience @ 15.03.2004. 13:50 ] @
Slabo ja tebe razumeh ...

Npr.: Ja hocu da ozvucim neki objekat. Umesto da se petljam sa kablovima, mogu da iskoristim radio talase za bezican prenos zvuka. Postoji li neka frekvencija za koju nije potrebna dozvola za koriscenje (ili je potrebna ali ju je lako dobiti), a koju bih ja koristio u krugu od 100-200 metara ?

A kad pomenu i uredjaje - ako ja napravim predajnik i prijemnike, da li mi i za njih treba neka dozvola (papiri, atest ili sl.) ?
[ Mad_mangod @ 16.03.2004. 07:47 ] @
Za prenos na malu daljinu ( 100-200m) nisu ti potrebni nikakvi papiri.
Samo ti treba dobar predajnik.

A ako hoces da kupis ili naprevis radio prijemnik moraces da se uclanis u neki radio klub
www.radioamater.com/klubovi/index.html
odes tamo i uclanis se a oni ce ti reci sta da radis sledece.

Ovo ti je legalno a ilegalno o tome necemo ovde!!!!!!
[ jonathan @ 16.03.2004. 20:47 ] @
Nigde u sadašnjim zakonima (osim za "buduću" mobilnu telefoniju, koja se naziva "radio-telefon") se ne pominje ikakav frekventni opseg za koji nije potrebna dozvola, bez obzira na snagu, domet, namenu, itd. Toliko o zakonu...

Znajući da je "u toku" usaglašavanje sa CEPT-om, može se smatrati da za emitovanje na WLAN opsegu od 2.4GHz nije potrebna dozvola, za zadati nivo snage od 20dBm (100mW).
Gledano po slovu zakona, i bežični mikrofoni bi trebalo da imaju atest i dozvolu za rad.

E sad, gledano u realnom svetlu, sve dok nekome ne zasmetaš, nećeš imati nikakvih problema.

Savet: izbegavati opsege 108-174 MHz (avijacija, amateri, vojska, policija, taxi, vatrogasci, protivgradna odbrana i mali milion drugih službi radi baš tu, tako da je velika verovatnoća da će se smetati nekome).

poz.
Alek